О "Правилах первичного размещения государственных ценных бумаг, эмитируемых Министерством финансов Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 1997 года N 396. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.02.1998 г. за № 473. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 мая 2002 года N 171 ~V021896 .
В целях совершенствования нормативной правовой базы по первичному размещению государственных ценных бумаг Республики Казахстан, эмитируемых Министерством финансов Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить согласованные с Министерством финансов Республики Казахстан "Правила первичного размещения государственных ценных бумаг, эмитируемых Министерством финансов Республики Казахстан", и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан "Правила проведения аукционов государственных краткосрочных казначейских обязательств на территории Республики Казахстан, порядок их обращения и учета" от 9 марта 1994 года N Ф-21-3/149, а также дополнения и изменения к ним N 1, N 2 и N 3, утвержденные, соответственно, постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 июля 1994 года N 167, от 13 июня 1995 года N 40 и от 7 апреля 1997 года N 98.
3. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.) совместно с управлением внутренних операций (Карягин А.В.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан "Правила первичного размещения государственных ценных бумаг, эмитируемых Министерством финансов Республики Казахстан".
4. Управлению внутренних операций (Карягин А.В) довести настоящее постановление и "Правила первичного размещения государственных ценных бумаг, эмитируемых Министерством финансов Республики Казахстан", в недельный срок со дня их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений (филиалов) Национального
Банка Республики Казахстан, обязав их довести данное постановление и
вышеназванные Правила до сведения профессиональных участников рынка
ценных бумаг в недельный срок со дня их получения.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Аханова С.А.
Председатель
П  Р  А  В  И  Л  А
первичного размещения государственных
ценных бумаг, эмитируемых
Министерством финансов Республики Казахстан
Настоящие Правила регулируют порядок проведения первичного размещения на внутреннем рынке государственных ценных бумаг, эмитируемых Министерством финансов Республики Казахстан в целях неинфляционного финансирования дефицита республиканского бюджета.
Раздел I. Общие положения

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі эмиссиялайтын мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастырудың ЕРЕЖЕЛЕРІ
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен БЕКІТІЛГЕН 1997 жылғы 14 қараша N 396. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 ақпан N 473 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 13 мамырдағы N 171 ~V021896 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы
орналастыру ережелері" жөнінде
"Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру жөніндегі нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісілген "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру ережелері" бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 1994 жылғы 9 наурыздағы N Ф-21-3\149 "Қазақстан Республикасы аумағында мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелер аукциондарын өткізу ережелері, олардың айналым және есеп тәртібі", сондай-ақ оларға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1994 жылғы 27 шілдедегі N 167, 1995 жылғы 13 маусымдағы N 40 және 1997 жылғы 7 сәуірдегі N 98 Қаулыларына сәйкес бекітілген N 1, N 2 және N 3 өзгертулер мен толықтырулар күшін жойды деп танылсын.
3. Заң департаменті (А.К.Өртембаев) ішкі операциялар басқармасымен (А.В.Карягин) бірлесе отырып, "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру ережелерін" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізсін.
4. Ішкі операциялар басқармасы (А.В.Карягин) осы Қаулыны және "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі эмиссиялаған мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру ережелерін" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап бір апта ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына (филиалдарына) жіберіп, осы Қаулыны және жоғарыда аталған Ережені алған күннен бастап бір апта ішінде бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларына жіберуін міндеттесін.
5. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары С.А.Ақановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Осы Ережелер республикалық бюджет тапшылығын инфляцияландырмай қаржыландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі эмиссиялайтын мемлекеттік бағалы қағаздарды ішкі рынокқа алғашқы орналастырудың тәртібін реттейді.
I-бөлім. Жалпы ережелер

1. Государственные ценные бумаги, эмитируемые Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Эмитент) в рамках неинфляционного финансирования дефицита республиканского бюджета, выпускаются в обращение в соответствии с условиями выпуска и действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Институциональная структура рынка государственных ценных бумаг определяется Эмитентом. Обязательства и права уполномоченных профессиональных участников рынка ценных бумаг (далее - Первичные Дилеры) по осуществлению операций на первичном рынке государственных ценных бумаг в целях его эффективного функционирования и обеспечения устойчивой базы заимствований на финансовом рынке регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
3. В целях правового регулирования отношений между Национальным Банком Республики Казахстан (далее Нацбанк) и Эмитентом при проведении первичного размещения государственных ценных бумаг, последние заключают Соглашение о первичном размещении государственных ценных бумаг Республики Казахстан.
4. В первичном размещении государственных ценных бумаг имеют право принимать участие только Первичные Дилеры на основании заключенных договоров с Эмитентом о выполнении функций по обслуживанию операций на первичном рынке государственных ценных бумаг.
5. Вся информация (заявки, уведомления, извещения), связанная с первичным размещением государственных ценных бумаг, передается через определяемую Нацбанком электронную систему передачи данных.
6. Все сообщения, передаваемые по электронной системе передачи данных шифруются с помощью системы программно-криптографической защиты.
7. В случае технической невозможности передачи сообщений через электронную систему передачи данных, разрешается передача данных сообщений в оригиналах в бумажном виде по соответствующим формам, указанным в Приложениях NN 1,2,3 к настоящим Правилам.
8. Инвесторы оформляют заявки на приобретение ценных бумаг только через Первичных Дилеров, в соответствии с установленным последними документооборотом, и в порядке, оговоренном в договоре между инвестором и обслуживающим его Первичным Дилером.
9. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
Средневзвешенный дисконт или годовая процентная ставка - средняя ставка вознаграждения (интереса), определившаяся на аукционе государственных ценных бумаг после определения Эмитентом ценовых условий аукциона, взвешенная к общему объему удовлетворенных заявок (по номинальной стоимости).
Дисконт или процентное условие отсечения - минимальная ставка вознаграждения (интереса), на которой завершается удовлетворение заявок, поступающих на аукцион.
Условия выпуска государственных ценных бумаг - сообщаемые Эмитентом Нацбанку для проведения первичного размещения государственных ценных бумаг: объявленный объем заимствования на финансовом рынке, идентификационный номер эмиссии, дата выпуска, срок обращения ценных бумаг соответствующей эмиссии, метод первичного размещения, дата погашения, даты выплаты купонов, дата перечисления денег за государственные ценные бумаги, а также установленные ограничения по приобретению государственных ценных бумаг участниками аукциона (подписки, доразмещения).
Ценовые условия аукциона - определенные Эмитентом минимальная и средняя ставки вознаграждения (интереса), сложившиеся на удовлетворенном объеме при первичном размещении.
Раздел II. Методы проведения первичного размещения
государственных ценных бумаг

1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі - Эмитент) республикалық бюджет тапшылығын инфляцияландырмай қаржыландыру шеңберінде эмиссиялайтын мемлекеттік бағалы қағаздар Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдарға және шығарылым шарттарына сәйкес айналымға шығарылады.
2. Мемлекеттік бағалы қағаздардың институциональдық құрылымын Эмитент белгілейді. Бағалы қағаздар рыногының өкілетті кәсіпқой қатысушыларының (бұдан әрі - Алғашқы Дилерлер) мемлекеттік бағалы қағаздардың алғашқы рыногында операцияларды жүзеге асыру жөніндегі міндеттері мен құқықтарын рынок тиімді қызмет атқару үшін және қаржылық рынокта қарыздардың берік базасын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы қолданып жүрген заңдар реттейді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) мен Эмитенттің арасындағы қатынастарды мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру кезінде құқықтық жағынан реттеу мақсатында соңғылары Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын алғашқы орналастыру туралы Келісім жасайды.
4. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыруға мемлекеттік бағалы қағаздардың алғашқы рыногында операцияларға қызмет көрсету жөніндегі функцияларды орындау туралы Эмитентпен жасасқан шарттар негізінде Алғашқы Дилерлер ғана қатысуға құқылы.
5. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыруға байланысты барлық ақпарат (тапсырыстар, жазбаша хабарландырулар, хабарламалар) мәліметтерді берудің Ұлттық Банк белгілеген электронды жүйесі арқылы беріледі.
6. Мәліметтерді берудің электронды жүйесі бойынша берілетін барлық хабарлар бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесінің көмегімен шифрланады.
7. Мәліметтерді берудің электрондық жүйесі арқылы хабар беру техникалық жағынан мүмкін болмаған жағдайда осы хабарларды түпнұсқада қағаз күйінде осы Ережеге тіркелген, нөмірі 1, 2, 3 Қосымшаларда көрсетілген тиісті үлгілер бойынша беру рұқсат етіледі.
8. Инвесторлар бағалы қағаз алуға тапсырысты Дилерлер белгілеген соңғы құжат айналымына сәйкес және инвестор мен оған қызмет көрсететін өзінің Бірінші Дилерінің арасындағы шартта алдын ала келісілген тәртіппен тек Алғашқы Дилерлер арқылы ресімдейді.
9. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар:
Орташа алынған дисконт немесе жылдық проценттік ставка - (мүддеге) сыйақы төлеудің орташа ставкасы, бұл мемлекеттік бағалы қағаздар аукционында Эмитент аукциондағы баға шарттарын белгілегеннен кейін айқындалады, (номинальдық баға бойынша) қанағаттандырылған тапсырыстардың жалпы көлеміне қарай алынады.
Дисконт немесе кесімді бағаның проценттік шарты-(мүддеге) сыйақы төлеудің ең аз ставкасы, аукционға түскен тапсырыстарды қанағаттандыру сонымен аяқталады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарды шығарудың шарттары - мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру үшін Ұлттық Банкке Эмитенттің хабарлайтын мәліметтері: қаржылық рыноктағы қарыздардың жарияланған көлемі, эмиссияның сәйкестендірілген нөмірі, тиісті эмиссияның бағалы қағаздарының шығарылған күні, айналым мерзімі, купондарды алғашқы орналастырудың әдісі, өтелетін күні, төленетін күндері, мемлекеттік бағалы қағаздар үшін ақша аударылатын күн, сондай-ақ мемлекеттік бағалы қағаздарды аукционға (жаздырып алушыларға, үстемелеп орналастырушыларға) қатысушылардың сатып алуына қойылатын белгіленген шектеулер.
Аукционның бағалық шарттары - алғашқы орналастырудың Эмитент белгілеген іс жүзіндегі көлемі және (мүддеге) сыйақы төлеудің ең аз және орташа ставкасы.
II-бөлім. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы
орналастырудың әдістері

10. Первичное размещение государственных ценных бумаг осуществляется Нацбанком от имени и по поручению Эмитента в соответствии с заключенным между ними Соглашением о первичном размещении государственных ценных бумаг.
11. Метод первичного размещения, дата выпуска, объем размещения государственных ценных бумаг, ограничения по приобретению ценных бумаг и другие дополнительные условия, по усмотрению Эмитента, определяются в условиях выпуска государственных ценных бумаг, за исключением доли участия инвесторов-нерезидентов, определяемой Нацбанком самостоятельно.
12. Первичное размещение государственных ценных бумаг осуществляется следующими методами:
а) аукционный метод удовлетворения множественности цен - метод, используемый, как правило, при первичном размещении дисконтных государственных ценных бумаг, при котором удовлетворение заявок начинается с наивысших дисконтированных цен и заканчивается при тех условиях, при которых исчерпывается весь объявленный объем эмиссии. Удовлетворение заявок осуществляется с учетом дисконтов, указанных в заявках Первичных Дилеров;
б) аукционный метод по единому ценовому условию - метод, используемый, как правило, при первичном размещении процентных государственных ценных бумаг со сроком обращения два и более лет. Размещение данным методом государственных ценных бумаг заключается в том, что заявки от участников принимаются в соответствии с условиями аукциона по предложенным ими ценовым условиям аукциона, а удовлетворение заявок происходит на уровне процентного условия отсечения, указанного в заявке, на которой исчерпывается объявленный объем аукциона, т.е. заявки удовлетворяются по единому ценовому условию, независимо от проставленной в них доходности;
в) подписка - метод первичного размещения государственных ценных бумаг, в процессе которого используются установленные Эмитентом ставки вознаграждения (интереса) по каждому виду размещаемых государственных ценных бумаг и принимаются заявки на их приобретение от Первичных Дилеров до достижения объявленных объемов эмиссии. Метод подписки применяется с целью привлечения временно свободных денег инвесторов - физических и юридических лиц;
г) метод доразмещения - метод дополнительного размещения исходя из средневзвешенного дисконта или годовой процентной ставки последнего проведенного первичного размещения по данному виду ценной бумаги.
Раздел III. Порядок проведения первичного
размещения государственных ценных бумаг
Глава 1. Порядок размещения государственных
ценных бумаг аукционным методом

10. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыруды Ұлттық Банк Эмитенттің атынан және соның тапсырмасы бойынша мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру туралы өзара келісімге сәйкес жүзеге асырады.
11. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру әдісі, шығарылған күні, орналастыру көлемі, бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі шектеулер және басқа қосымша шарттар Эмитенттің ұйғарымы бойынша мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару шарттарында айқындалады, Ұлттық Банк дербес белгілейтін резидент емес-инвесторлардың қатысу үлесі бұған жатпайды.
12. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру төмендегі әдістер бойынша жүзеге асырылады:
а) бағаның көптігін қанағаттандыратын аукциондық әдіс-әдетте дисконттық мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру кезінде пайдаланылатын әдіс, бұл әдіс бойынша тапсырыстарды қанағаттандыру ең жоғарғы дисконтталған бағалардан басталып, эмиссияның жарияланған бүкіл көлемі таусылған шарттармен аяқталады. Өтінімдер Алғашқы Дилерлердің өтінімдерінде көрсетілген дисконттар ескеріле отырып қанағаттандырылады;
ә) бірыңғай бағалық шарт бойынша болатын аукциондық әдіс - әдетте проценттік мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру кезінде екі және одан да көп жылдық айналым мерзімімен пайдаланылатын әдіс. Мемлекеттік бағалы қағаздарды осы әдіспен орналастырудың мәнісі былай, қатысушылардың өтінімі аукцион шарттарына сәйкес аукционның өздері ұсынған бағалық шарттары бойынша қабылданады, ал өтінімдер кесімді бағаның өтінімде көрсетілген проценттік шарттары деңгейінде қанағаттандырылады, сол деңгейде аукционның жарияланған көлемі таусылады, өтінімдер онда қойылған түсімділігіне қарамастан бірыңғай баға шарты бойынша қанағаттандырылады;
б) жазылу-мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы орналастырудың әдісі, жазылу барысында орналастырылатын мемлекеттік бағалы қағаздардың әрбір түрі бойынша (мүддеге) сыйақы төлеудің Эмитент белгілеген ставкалары пайдаланылады және Алғашқы Дилерлерден оларды эмиссияның жарияланған көлемдеріне жеткенше сатып алуға өтінімдер қабылданады. Жазылу әдісі инвесторлардың-жеке және заңды тұлғалардың-уақытша бос ақшаларын тарту мақсатында қолданылады;
в) үстемелеп орналастыру-орташа алынған дисконтқа немесе бағалы қағаздың осы түрі бойынша өткізілген соңғы алғашқы орналастырудың жылдық проценттік ставкасына сүйене отырып қосымша орналастыру әдісі.
III-бөлім. Мемлекеттік бағалы қағаздарды алғашқы
орналастыруды өткізудің тәртібі
I-тарау. Мемлекеттік бағалы қағаздарды аукциондық
әдіспен орналастыру тәртібі

13. Не менее чем за 5 рабочих дней до проведения аукциона Эмитент сообщает Нацбанку условия проведения аукциона.
14. В день получения условий проведения аукциона Нацбанк извещает Первичных Дилеров, с одновременным оповещением в средствах массовой информации.
15. В день проведения аукциона, с 9-00 до 11-00, Первичные Дилеры подают в Нацбанк заявки на приобретение государственных ценных бумаг.
16. Первичные Дилеры вправе подавать как конкурентные так и неконкурентные заявки, если это не противоречит условиям аукциона.
В конкурентных заявках Первичный Дилер указывает количество ценных бумаг, дисконт, номинальную стоимость одной ценной бумаги, общий объем покупки по номинальной стоимости и с учетом дисконта.
В неконкурентных заявках Первичный Дилер указывает только общее количество государственных ценных бумаг, которые он готов приобрести по средневзвешенной цене аукциона.
При проведении аукциона в первую очередь удовлетворяются неконкурентные заявки, а затем конкурентные в пределах объявленного объема эмиссии.
17. Поступающие заявки обрабатываются в режиме реального времени, начиная с 9-30 до 12-00 часов.
18. Заявки, заполненные с нарушением правил оформления или не подлежащие расшифровке, снимаются с аукциона.
19. Нацбанк по мере поступления заявок, с 12-00 до 13-00, обобщает их в сводную ведомость (Приложения N 4, 5), которая утверждается заместителем Председателя Нацбанка.
20. Не позднее 13-30 сводная ведомость поступивших заявок передается Эмитенту для принятия окончательного решения о ценовых условиях проведения аукциона.
21. Эмитент, не позднее 17-00 дня проведения аукциона, сообщает Нацбанку ценовые условия проведения аукциона.
22. Эмитент вправе удовлетворять заявки Первичных Дилеров на покупку государственных ценных бумаг выше или ниже объявленного объема эмиссии. При неудовлетворительной средневзвешенной дисконтированной цене Эмитент вправе объявить аукцион несостоявшимся.
23. Нацбанк на основании решения о ценовых условиях аукциона государственных ценных бумаг и заявок Первичных Дилеров, осуществляет размещение государственных ценных бумаг.
24. Не позднее 17-00, после получения решения Эмитента о ценовых условиях аукциона, Нацбанк выдает Первичным Дилерам уведомления об удовлетворенном объеме заявок на аукционе (Приложение N2).
25. Первичные Дилеры, чьи заявки оказались удовлетворенными в полном объеме или частично, не позднее дня и времени, указанных в условиях выпуска, перечисляют соответствующие суммы денег со своих счетов на счет Эмитента.

13. Аукционды өткізгенге дейінгі 5 жұмыс күні ішінде Эмитент Ұлттық Банкке аукцион өткізудің шарттарын хабарлайды.
14. Аукционды өткізу шарттарын алған күні Ұлттық Банк Алғашқы Дилерлерді хабардар етеді, осымен бір мезгілде бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлайды.
15. Аукцион өткізілетін күні сағат 9-дан 11-ге дейін Алғашқы Дилерлер мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу үшін Ұлттық Банкке өтінім тапсырады.
16. Алғашқы Дилерлер аукцион шарттарына қайшы келмейтін болса, бәсекелес және бәсекелес емес өтінімдер тапсыруға құқылы.
Бәсекелес өтінімдерде Алғашқы Дилер бағалы қағаздардың, дисконттың санын, бір бағалы қағаздың номинальдық құнын, сатып алынғандардың номинальдық құны бойынша дисконтты ескере отырып жалпы көлемін көрсетеді.
Бәсекелес емес өтінімдерде Алғашқы Дилер аукционның орташа алынған бағасы бойынша сатып алғысы келетін мемлекеттік бағалы қағаздардың жалпы санын ғана көрсетеді.
Аукцион өткізген кезде бірінші кезекте бәсекелес емес өтінімдер, содан кейін эмиссияның жарияланған көлемі шегінде бәсекелес өтінімдер қанағаттандырылады.
17. Түсіп жатқан өтінімдер сағат 9-30-дан 12-ге дейінгі нақты уақыт режимінде өңделеді.
18. Ресімдеу ережелері бұзылып толтырылған немесе мән-мағынасы ашылмайтын өтінімдер аукционнан алынып тасталады.
19. Ұлттық Банк өтінімдердің түсуіне қарай сағат 12-ден 13-ке дейін оларды жиынтық ведомостқа қорытындылайды (N 4,5 Қосымша), оны Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары бекітеді.
20. Түсіп жатқан өтінімдердің жиынтық ведомосты сағат 13-30-дан кешіктірілмей аукцион өткізудің бағалық шарттары жөнінде түпкілікті шешім қабылдау үшін Эмитентке тапсырылады.
21. Эмитент аукцион өткізілген күннің сағат 17-00-сінен кешіктірмей Ұлттық Банкке аукцион өткізудің бағалық шарттарын хабарлайды.
22. Эмитент Алғашқы Дилерлердің мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуға берген өтінімдерін эмиссияның жарияланған көлемінен жоғарырақ немесе төменірек етіп қанағаттандыруға құқылы.
23. Ұлттық Банк мемлекеттік бағалы қағаздар аукционының бағалық шарттары туралы шешімінің және Алғашқы Дилерлердің өтінімдерінің негізінде мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастырады.
24. Аукционның бағалық шарттары туралы Эмитенттің шешімін алғаннан кейін сағат 17-ден кешіктірмей Ұлттық Банк Алғашқы Дилерлерге аукциондағы өтінімдердің қанағаттандырылған көлемі туралы жазбаша хабарлама береді.
25. Өтінімдері толық көлемде немесе ішінара қанағаттандырылған Алғашқы Дилерлер шығарылым шарттарында көрсетілген күннен және сағаттан кешіктірмей ақшаның тиісті сомасын өздерінің шоттарынан Эмитенттің шотына аударады.

26. В день перечисления денег, в соответствии с информацией Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Казначейство) и установленным условиями выпуска, Нацбанк осуществляет сверку соответствия поступивших от каждого Первичного Дилера денег объему удовлетворенных заявок и на следующий рабочий день, не позднее 11-00, выдает Первичному Дилеру извещения (Приложение N 3) о поступлении денег на счет Эмитента за приобретенные государственные ценные бумаги.
27. После осуществления Нацбанком сверки поступивших по итогам аукциона денег в оплату удовлетворенных на аукционе заявок от Первичных Дилеров на счет Эмитента, Нацбанк, не позднее 15-00, направляет сведения об итогах аукциона уполномоченному депозитарию, заключившему с Нацбанком Договор об обслуживании государственных ценных бумаг (далее - Центральный Депозитарий ценных бумаг) (Приложение N 6).
Глава 2. Порядок размещения государственных
ценных бумаг методом подписки
28. Эмитент, не менее чем за 7 рабочих дней до официального срока начала подписки на государственные ценные бумаги, сообщает Нацбанку условия подписки.
29. Нацбанк за 6 рабочих дней до начала подписки уведомляет Первичных Дилеров об условиях и сроках предполагаемой Эмитентом подписки на государственные ценные бумаги.
30. В установленные условиями выпуска дни подписки, с 9-30 до 16-00 часов, Первичные Дилеры передают заявки на приобретение государственных ценных бумаг в соответствии с условиями выпуска (Приложение N 1).
31. Приоритетом, при удовлетворении заявок по методу подписки, служит время их фактического поступления в Нацбанк.
32. Информация об объеме недоразмещенных государственных ценных бумаг на конец каждого дня подписки, после 16-30, сообщается Нацбанком Первичным Дилерам.
33. По итогам каждого дня подписки Нацбанком, не позднее 16-30, составляется сводная ведомость удовлетворенных заявок (Приложение N
7) и утверждается заместителем Председателя Нацбанка.
34. На основании сводной ведомости каждого дня срока подписки, Нацбанк на следующий день до 10-00 выдает Первичному Дилеру уведомление с указанием объема удовлетворенных заявок по подписке на государственные ценные бумаги (Приложение N 2).
35. Первичный Дилер, по итогам подписки и на основании всех уведомлений Нацбанка о приобретенных по методу подписки государственных ценных бумаг, осуществляет перечисление денег на счет Эмитента в сроки, установленные условиями выпуска.

26. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаментінің ақпаратына (бұдан әрі - Қазынашылық) және шығарылымның белгіленген шарттарына сәйкес Ұлттық Банк ақша аударылған күні әрбір Алғашқы Дилерден түскен ақшаның қанағаттандырылған өтінімдердің көлеміне сәйкестігін тексереді және келесі күні сағат 11-ден кешіктірмей Алғашқы Дилерге сатып алған мемлекеттік бағалы қағаздар үшін Эмитенттің шотына ақша түскені туралы хабарлама (N 3 Қосымша) береді.
27. Алғашқы Дилерлердің Аукциондағы қанағаттандырылған өтінімдеріне Аукцион қорытындысы бойынша төленген ақшаның Эмитенттің шотына түскенін тексергеннен кейін, сағат 15-тен кешіктірмей Ұлттық Банк аукционның қорытындысы туралы Ұлттық Банкпен мемлекеттік бағалы қағаздарға қызмет көрсету туралы Шарт жасасқан өкілетті депозитарийге (бұдан әрі - бағалы қағаздардың Орталық Депозитарийі) (N 6 Қосымша) мәлімет жолдайды.
2-тарау. Мемлекеттік бағалы қағаздарды жазылу әдісі
бойынша орналастыру тәртібі
28. Эмитент мемлекеттік бағалы қағаздарға жазылу басталатын ресми мерзімге дейінгі кем дегенде 7 күн ішінде Ұлттық Банкке жазылу шартын хабарлайды.
29. Ұлттық Банк жазылу басталғанға дейінгі 6 жұмыс күні ішінде Алғашқы Дилерлерге мемлекеттік бағалы қағаздарға жазылудың Эмитент жорамалдап отырған шарттары мен мерзімдері туралы жазбаша хабарлайды.
30. Шығарылымның шарттарында белгіленген жазылу күндері сағат 9-30-дан 16-00-ға дейін Алғашқы Дилерлер шығарылымның шарттарына сәйкес (N 1 Қосымша) мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуға өтінімдер тапсырады.
31. Жазылу әдісі бойынша өтінімдерді қанағаттандырғанда, олардың Ұлттық Банкке іс жүзінде түсіп тұру уақыты артықшылық болып саналады.
32. Үстемелеп орналастырылмаған мемлекеттік бағалы қағаздардың көлемі туралы ақпаратты әрбір жазылу күнінің соңында сағат 16-30-дан кейін Ұлттық Банк Алғашқы Дилерлерге хабарлайды.
33. Жазылудың әрбір күнінің қорытындысы бойынша Ұлттық Банк сағат 16- 30-дан кешіктірмей қанағаттандырылған өтінімдердің (N 7 Қосымша) жиынтық ведомостын жасайды және оны Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары бекітеді.
34. Жазылу мерзімінің әрбір күніндегі жиынтық ведомость негізінде Ұлттық Банк келесі күні сағат 10-00-ға дейін Алғашқы Дилерге мемлекеттік бағалы қағаздарға жазылу жөніндегі қанағаттандырылған өтінімдердің көлемін көрсете отырып жазбаша хабар береді (N 2 Қосымша).
35. Алғашқы Дилер жазылу қорытындысы бойынша және Ұлттық Банктің жазылу әдісі бойынша сатып алынған мемлекеттік бағалы қағаздар туралы барлық жазбаша хабардың негізінде шығарылым шарттарында белгіленген мерзімде Эмитенттің шотына ақшаны аударады.

36. В день перечисления денег по итогам подписки, в соответствии с информацией Казначейства и установленными условиями выпуска, Нацбанк осуществляет сверку соответствия поступивших от каждого Первичного Дилера денег объему удовлетворенных заявок.
37. В день получения информации от Казначейства, о перечислении денег в оплату государственных ценных бумаг от Первичных Дилеров на счет Эмитента, Нацбанк, не позднее 15-00, сообщает Центральному Депозитарию ценных бумаг о результатах проведенной подписки с указанием наименования Первичного Дилера, даты оплаты и суммы денег, поступившей от него на счет Эмитента за государственные ценные бумаги (Приложение N 6).
38. На следующий рабочий день, не позднее 11-00, Нацбанк выдает Первичным Дилерам извещения (Приложение N 3) о поступлении денег на счет Эмитента за приобретенные государственные ценные бумаги.
39. Нацбанк по окончании установленных сроков подписки на государственные ценные бумаги и сверки данных о перечислении денег на счет Эмитента, передает Эмитенту сведения об итогах размещения государственных ценных бумаг по данному выпуску не позднее 2 дней после перечисления Первичными Дилерами денег в оплату государственных ценных бумаг (Приложение N 8).
Глава 3. Дополнительное размещение по показателям проведенного
аукциона государственных ценных бумаг (Метод доразмещения)
40. В случае принятия Эмитентом решения о размещении (по ценовым условиям проведенного аукциона) дополнительного объема, Эмитент, не позднее 15-30 дня проведения соответствующего аукциона сообщает установленный объем Нацбанку.
41. Нацбанк в срок до 17-30 дня проведения соответствующего аукциона доводит установленный объем дополнительного размещения до Первичных Дилеров.
42. С 9-00 до 13-00 дня, следующего за днем первичного размещения, Нацбанком осуществляется сбор заявок от Первичных Дилеров.
43. Приоритетом, при удовлетворении заявок по методу доразмещения, служит время их фактического поступления в Нацбанк.
44. С 14-00 до 15-00 Нацбанк обобщает переданные заявки в сводную ведомость дополнительного размещения (Приложение N 9), которая утверждается заместителем Председателя Нацбанка, и, не позднее 15-30, направляет ее для рассмотрения Эмитенту.
45. Эмитент, не позднее 17-00, сообщает Нацбанку удовлетворенный объем дополнительного размещения.
46. Нацбанк, до 18-00 дня дополнительного размещения, выдает Первичным Дилерам уведомления (Приложение N 2).

36. Жазылу қорытындысы бойынша ақшаны аударған күні Қазынашылықтың ақпаратына және шығарылымның белгіленген шарттарына сәйкес Ұлттық Банк әрбір Алғашқы Дилерден түскен ақшаның қанағаттандырылған өтінімдердің көлеміне сәйкестігін тексереді.
37. Қазынашылықтан мемлекеттік бағалы қағаздарға Алғашқы Дилерлер төлеген ақшаның Эмитенттің шотына аударылғаны туралы ақпарат алған күні Ұлттық Банк сағат 15-00-тен кешіктірмей бағалы қағаздардың Орталық Депозитарийіне өткізілген жазылымның нәтижесі туралы Алғашқы Дилердің атауын, мемлекеттік бағалы қағаздар үшін одан Эмитенттің шотына түскен ақшаның төленген күнін және сомасын көрсете отырып хабарлайды (N 6 Қосымша).
38. Келесі жұмыс күні сағат 11-00-ден кешіктірмей Ұлттық Банк Алғашқы Дилерлерге Эмитенттің шотына сатып алынған мемлекеттік бағалы қағаздар үшін ақша түскені туралы хабарлама береді (N 3 Қосымша).
39. Мемлекеттік бағалы қағаздарға белгіленген жазылу мерзімі және Эмитенттің шотына ақша аударылғандығы туралы мәліметтерді тексеру аяқталысымен, Ұлттық Банк Эмитентке осы шығарылымдағы мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастырудың қорытындысы туралы мәліметтерді Алғашқы Дилерлер мемлекеттік бағалы қағаздарға төлеген ақшаны аударғаннан кейін 2 күннен кешіктірмей береді (N 8 Қосымша).
3-тарау. Мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізілген
аукционының көрсеткіштері бойынша
қосымша орналастыру
(Үстемелеп орналастыру әдісі)
40. Эмитент (өткізілген аукционның бағалық шарттары бойынша) қосымша көлемді орналастыру туралы шешім қабылдаған жағдайда ол тиісті аукционды өткізген күні сағат 15-30-дан кешіктірмей Ұлттық Банкке белгіленген көлемді хабарлайды.
41. Ұлттық Банк тиісті аукционды өткізген күні сағат 17-30-ға дейін қосымша орналастырудың белгіленген көлемін Алғашқы Дилерлерге жеткізеді.
42. Алғашқы орналастырудан кейінгі күні сағат 9-00-дан 13-00-ке дейін Ұлттық Банк Алғашқы Дилерлерден өтінімдерді жинап алады.
43. Үстемелеп орналастыру әдісі бойынша өтінімдерді қанағаттандырғанда, олардың Ұлттық Банкке іс жүзінде түсіп тұру уақыты артықшылық болып саналады.
44. Сағат 14-00-тен 15-00-ке дейін берілген өтінімдерді Ұлттық Банк қосымша орналастырудың жиынтық ведомостында қорытындылайды (N 9 Қосымша), оны Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары бекітеді және сағат 15-30-дан кешіктірмей оны Эмитенттің қарауына жолдайды.
45. Эмитент сағат 17-00-ден кешіктірмей Ұлттық Банкке қосымша орналастырудың қанағаттандырылған көлемін хабарлайды.
46. Ұлттық Банк қосымша орналастыру болған күні сағат 18-00-ге дейін Алғашқы Дилерлерге жазбаша хабарлама береді (N 2 Қосымша).