Инструкция "О порядке удостоверения доверенностей и завещаний начальниками исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы"
Утверждена Министром юстиции Республики Казахстан от 22 января 1998 г. № 18. Зарегистрированa в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.02.1998 г. № 472. Утратила силу - приказом Министра юстиции РК от 4 ноября 2004 года N 325 (V043191)
1. Настоящая Инструкция "О порядке удостоверения доверенностей и завещаний начальниками исправительных учреждений уголовно исполнительной системы" (далее "Инструкция") определяет порядок и правила удостоверения должностными лицами доверенностей и завещаний, приравненных к нотариально удостоверенным.
2. В соответствии со статьей 167 K941000_  Гражданского кодекса Республики Казахстан, статьей 538 Гражданского кодекса Каз.ССР и статьей 37 Закона Республики Казахстан Z970155_  "О нотариате" к нотариально удостоверенным документам приравниваются доверенности и завещания лиц, находящихся в исправительных учреждениях, удостоверенные начальниками исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы.
3. Основные термины и определения, применяемые в настоящей Инструкции:
1) ЗАВЕЩАНИЕ - личное распоряжение гражданина на случай смерти по поводу принадлежащего ему имущества, с назначением наследников, сделанное в предусмотренной законом форме.
2) ЗАВЕЩАТЕЛЬ - лицо, которое отдает распоряжение на случай смерти по поводу принадлежащего ему имущества.
3) ДОВЕРЕННОСТЬ - письменное уполномочие одного лица (доверителя) для представительства от его имени, выдаваемое им другому лицу (поверенному).
4) ДОВЕРИТЕЛЬ - лицо, от имени которого выдается доверенность.
5) ПОВЕРЕННЫЙ - лицо, уполномоченное представлять интересы доверителя.
6) УДОСТОВЕРИТЕЛЬНАЯ НАДПИСЬ надпись, сделанная лицом, уполномоченным совершать нотариальные действия, удостоверяющая факт совершения нотариального действия, с указанием даты удостоверения или выдачи документа, фамилии лица, удостоверившего документ, места совершения нотариального действия, наименования совершенного нотариального действия, сведений о регистрации нотариального действия в реестре, подписи лица, уполномоченного на совершение нотариального действия, оттиск печати.
7) ДЕЕСПОСОБНОСТЬ способность гражданина своими действиями приобретать и осуществлять гражданские права, создавать для себя гражданские обязанности и исполнять их.
8) ОГРАНИЧЕННО ДЕЕСПОСОБНЫЙ ГРАЖДАНИН гражданин, который вследствие злоупотребления спиртными напитками и наркотическими веществами ставит свою семью в тяжелое материальное положение и в установленном законом порядке ограничен судом в дееспособности.

Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесiнiң мекемелерi бастықтарының өсиеттер мен сенiмхаттарды куәландыру тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрiнiң 1998 жылғы 22 қаңтар N 18 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 472. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 (V043191) бұйрығымен.
1. "Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесiнiң мекемелерi бастықтарының өсиеттер мен сенiмхаттарды куәландыру тәртiбi туралы" осы Нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) нотариалдық түрде куәландырылған құжаттарға теңестiрiлген сенiмхаттар мен өсиеттердi лауазымды адамдардың куәландыру тәртiбi мен ережелерiн айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 167-бабына, Қазақ КСР Азаматтық кодексiнiң 538-бабына және Қазақстан Республикасының "Нотариат туралы" Заңының 37-бабына сәйкес түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерiндегi адамдардың түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесiнiң бастықтары куәландырған өсиеттерi мен сенiмхаттары нотариалдық түрде куәландырылған құжаттарға теңестiрiледi.
3. Осы Нұсқаулықта қолданылған негiзгi терминдер мен анықтамалар:
1) ӨСИЕТ - қайтыс бола қалған жағдайда азаматтың өзiне тиiстi мүлiктi тағайындаған мұрагерiне заңда көзделген үлгiде беруi жөнiндегi өкiмi;
2) ӨСИЕТ ҚАЛДЫРУШЫ - өзiне тиiстi мүлiктi өлген жағдайда мұрагерiне беру туралы өкiм берушi адам;
3) СЕНIМХАТ - бiр адамның (сенiм бiлдiрушi) өз атынан iс-әрекет жасау үшiн екiншi бiр адамға (сенiм бiлдiрiлген адамға) жазбаша сенiм бiлдiруi;
4) СЕНIМ БIЛДIРУШI - өз атынан сенiмхат берушi адам;
5) СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН АДАМ - сенiм бiлдiрушiнiң мүддесiн бiлдiрушi адам;
6) КУӘЛАНДЫРУ ЖАЗБАСЫ - құжаттың куәландырылу немесе құжатты беру күнiн, құжатты куәландырған адамның тегiн, нотариалдық iс-әрекеттiң жасалу орнын, жасалған iс-әрекеттiң атауын, нотариалдық iс-әрекеттiң реестрде тiркелу туралы мәлiметтерiн, нотариалдық iс-әрекеттер жасауға өкiлеттiк берілген адамның қойған қолын, мөрдiң бедерлемесiн көрсетумен нотариалдық iс-әрекеттер жасауға өкiлеттi адамның нотариалдық iс-әрекеттердiң жасалған фактiсiн куәландыратын жазбасы;
7) ӘРЕКЕТ ҚАБIЛЕТТIЛIГI - азаматтың өз әрекеттерiмен азаматтық құқықтарға ие болуға және оны жүзеге асыруға, өзi үшiн азаматтық мiндеттер жасап, оларды орындауға қабiлеттiлiгi;
8) ӘРЕКЕТ ҚАБIЛЕТТIЛIГI ШЕКТЕЛГЕН АЗАМАТ - спирт iшiмдiктерiне немесе есiрткi заттарға салыну салдарынан өзiнiң отбасын материалдық жағынан ауыр жағдайға ұшыратқан және белгiленген заң тәртiбi бойынша сот арқылы әрекет қабiлеттiлiгi шектелген азамат;

9) ПОПЕЧИТЕЛЬ лицо, на которое государство возлагает обязанности по защите прав и интересов недееспособных или ограниченно дееспособных совершеннолетних лиц.
4. Доверенности и завещания удостоверяются по устному обращению заинтересованных лиц, находящихся в местах лишения свободы.
5. Начальники исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы должны соблюдать тайну удостоверяемых доверенностей и завещаний. Содержание завещания не может быть сообщено никому другому, в том числе и лицам, указанным в завещании.
Справки о наличии доверенности или о ее содержании выдаются только лицам, по поручению которых удостоверялись доверенности, либо их уполномоченным лицам.
Справки о наличии завещания и о его содержании выдаются заинтересованным лицам только после смерти завещателя по представлении свидетельства о его смерти.
Сведения об удостоверенных доверенностях и завещаниях могут выдаваться по письменному требованию суда, органов прокуратуры, а также следствия и дознания, по находящимся в их производстве уголовным и гражданском делам.
6. Правила соблюдения тайны удостоверенных доверенностей и завещаний распространяются также на лиц, которым об удостоверенных доверенностях и завещаниях стало известно в связи с выполнением ими служебных обязанностей.
7. Начальники исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы, а также лица, которым об удостоверенных доверенностях и завещаниях стало известно в связи с выполнением ими служебных обязанностей, виновные в умышленном разглашении тайны удостоверяемых документов, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Начальники исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы при удостоверении доверенностей и завещаний устанавливают личность и проверяют дееспособность лица, обратившегося за удостоверением доверенности или завещания.
Удостоверению подлежат доверенности и завещания лишь лиц, достигших 18летнего возраста.
9. Начальник исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы при удостоверении завещания должен убедиться, что завещатель понимает значение своих действий, руководит ими, не заблуждается относительно подготовленного завещания, ему никто не угрожает и не обманывает.
10. Не подлежат удостоверению доверенности и завещания лиц, находящихся в момент составления доверенности или завещания в таком состоянии, когда они не могут понимать значения своих действий или руководить ими (например, лиц, находящихся а состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения).

9) ҚАМҚОРШЫ - әрекет қабiлеттiлiгi жоқ немесе әрекет қабiлеттiлiгi шектелген кәмелетке толған адамдардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау жөнiндегi мiндеттi мемлекет жүктеген адам.
4. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесiнiң мекемелерiндегi мүдделi адамдардың ауызша өтiнiштерi бойынша сенiмхаттар мен өсиеттер куәландырылады.
5. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерiнiң бастықтары өздерi куәландырған сенiмхаттар мен өсиеттердiң құпиялығын сақтаулары тиiс. Өсиет мазмұны ешкiмге де, соның iшiнде өсиетте аты көрсетiлген адамға да хабарланбайды.
Сенiмхаттың бар болуы немесе оның мазмұны туралы анықтама тапсырыс бойынша сенiмхат куәландырылған, не оның өкiлдiгiне ие болған адамға ғана берiледi.
Өсиеттiң барлығы және оның мазмұны туралы анықтама өсиет қалдырушы қайтыс болып, оның өлгенi туралы куәлiк ұсынылғанынан кейiн ғана берiледi.
Куәландырылған сенiмхаттар мен өсиеттер туралы мәлiметтер сот, прокуратура, сондай-ақ тергеу және алдын-ала анықтау органдарының жазбаша талаптары бойынша олардың өндiрiсiндегi қылмыстық және азаматтық iстер бойынша берiледi.
6. Куәландырылған сенiмхаттар мен өсиеттердiң құпиялығын сақтау ережесi, сондай-ақ қызмет бабы бойынша немесе мiндеттердiң орындалуына байланысты куәландырылған сенiмхат пен өсиет белгiлi болған адамдарға да тарайды.
7. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерiнiң бастықтары, сондай-ақ қызметтiк мiндеттi орындауға байланысты куәландырылған сенiмхаттар мен өсиеттер белгiлi болған адамдар куәландырылған құжаттар құпиясын қасақана ашқан жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
8. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерiнiң бастықтары сенiмхаттар мен өсиеттердi куәландырған сәтте сенiмхат немесе өсиеттi куәландыруды өтiнген адамның жеке басын анықтайды және оның әрекет қабiлеттiлiгiн тексередi.
18 жасқа толғандардың ғана сенiмхаттары мен өсиеттерi куәландырылуға жатады.
9. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерiнiң бастығы өсиеттi куәландырған кезде өсиет қалдырушы өз iс-әрекетiнiң маңызын түсiне алатынына, оны басшылыққа алатынына, әзiрленген өсиетке қатысты адасушылықтың жоғына, оған ешкiм қоқан-лоққы жасамайтынына және алдамайтынына кез жеткiзу қажет.
10. Сенiмхат немесе өсиеттi жасау көзiндегi адамның (мысалы, алкогольдiк, есiрткi немесе токсикоманиялық мастықта тұрған адамдардың) өз iс-әрекеттерiн түсiне алмаған немесе оларға басшылық жасай алмаған жағдайда болса, сенiмхаттар мен өсиеттер куәландырылмайды.

11. Если лицо, обратившееся за удостоверением доверенности или завещания ограничено судом в дееспособности в порядке, установленном законом, то начальник исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы:
1) удостоверяет доверенность на распоряжение имуществом лишь с согласия его попечителя;
2) отказывает в удостоверении завещания.
12. Начальник исправительного учреждения до удостоверения доверенности или завещания обязан:
1) предупредить доверителя или завещателя о последствиях, возникающих в связи с удостоверением доверенности или завещания;
2) разъяснить им порядок изменения, отмены доверенности или завещания;
3) разъяснить им права и обязанности, вытекающие из доверенности или завещания;
4) составить по просьбе доверителя или завещателя проект доверенности или завещания.
13. Начальник исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы, подготовивший проект доверенности или завещания, зачитывает содержание проекта вслух заинтересованному лицу либо последнее читает этот проект сам. Заинтересованное лицо в случае согласия с проектом подписывает его в присутствии начальника исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы.
14. Если дееспособное лицо, обратившееся за удостоверением доверенности или завещания:
1) не может расписаться вследствие физических недостатков или по какимлибо иным причинам, то по его просьбе и в его присутствии, а также в присутствии начальника места лишения свободы документ может быть подписан другим лицом с указанием причин, в силу которых документ не может быть подписан собственноручно доверителем или завещателем;
2) не может ясно выразить свое волеизъявление вследствие физического недостатка (глухой, немой, глухонемой), то при удостоверении доверенности или завещания обязательно должно присутствовать грамотное дееспособное лицо, которое может объясниться с ним и удостоверить своей подписью, что содержание доверенности или завещания соответствует воле участвующего в ней глухого, немого, глухонемого лица;
3) не может ознакомиться с содержанием удостоверенной доверенности или завещания вследствие неграмотности или физического недостатка (например, недостаточного или полного отсутствия зрения, то ему прочитывается текст документа, о чем на документе делается соответствующая отметка.
15. Поверенный не может подписывать доверенность за доверителя.
Лицо, в пользу которого завещается имущество, не может подписывать его за завещателя.
Начальник исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы, удостоверяющий доверенность или завещание, не может подписывать их за завещателя или доверителя.

11. Егер сенiмхатты немесе өсиеттi куәландыруды өтiнген адамның сот арқылы белгiлi заң тәртiптерiмен әрекет қабiлеттiлiгi шектелсе, онда түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесiнiң бастығы:
1) оның қамқоршысының келiсiмi бойынша мүлiкке иелiк ету сенiмхатын куәландырады;
2) өсиеттi куәландырудан бас тартады.
12. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесiнiң бастығы сенiмхат немесе өсиеттi куәландырмас бұрын:
1) сенiмхат пен өсиеттi куәландыруға байланысты туындайтын салдарлар туралы сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушыға алдын-ала ескертуге;
2) сенiмхат немесе өсиеттi өзгерту, күшiн жою тәртiптерiн түсiндiруге;
3) сенiмхаттан немесе өсиеттен туындайтын олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiруге;
4) сенiм бiлдiрушiнiң немесе өсиет қалдырушының өтiнiшi бойынша сенiмхат немесе өсиет жобасын жасауға мiндеттi.
13. Сенiмхат немесе өсиет жобасын дайындаушы түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесiнiң бастығы мүдделi адамға жобаның мазмұнын дауыстап оқып бередi, немесе соңғы бұл жобаны өзi оқып шығады. Мүдделi адам жобамен келiскен жағдайда түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесi бастығының қатысуымен оған қол қояды.
14. Егер сенiмхатты немесе өсиеттi куәландыруды өтiнген әрекет қабiлеттiлiгi бар адам:
1) дене кемiстiгi немесе басқа да бiр себептермен қол қоя алмаса, онда оның өтiнуi және қатысуымен, сондай-ақ түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесi бастығының қатысуымен құжатқа сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушының өзiнiң қол қоя алмайтын себеп-салдары көрсетiлiп, екiншi бiр адамның құжатқа қол қоюы мүмкiн;
2) дене кемiстiгiнiң салдарынан (керең, мылқау немесе керең-мылқау) өз еркiн айқын бiлдiре алмаған жағдайда, онымен түсiнiсе алатын, сенiмхаттың немесе өсиеттiң мазмұны керең, мылқау немесе керең-мылқау адамның еркiне сәйкес келетiнi туралы өз қолымен куәландырылатын сауатты, әрекет қабiлеттiлiгi бар адам сенiмхат немесе өсиеттi куәландыратын сәтте мiндеттi түрде қатысуы тиiс;
3) сауатсыздығының немесе дене кемiстiгiнiң салдарынан куәландырылған өсиет пен сенiмхаттың мазмұнымен таныса алмайтын (мысалы, көзi шала көретiн немесе мүлдем көрмейтiн) жағдайда оған құжат мәтiнi оқылып, құжатқа бұл жөнiнде тиiстi жазбалар жазылады.
15. Сенiм бiлдiрiлген адам сенiм бiлдiрушi үшiн қол қоя алмайды.
Пайдасына мүлiк өсиет етiлген адамның өсиет қалдырушы үшiн қол қоюына болмайды.
Сенiмхат немесе өсиеттi куәландырушы түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесiнiң бастығы сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушы үшiн қол қоя алмайды.

16. Текст доверенности или завещания должен быть написан или напечатан четко. В случае написания текста документа от руки употребляются чернила синего или фиолетового цветов.
Не подлежат удостоверению документы, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова или неоговоренные исправления, а также документы, написанные карандашом или фломастером.
В тексте удостоверяемого документа числа и сроки должны быть обозначены хотя бы один раз словами. Фамилии, имена, отчества физических лиц, их место жительства должны быть написаны полностью, а наименования юридических лиц без сокращений, с указанием их местонахождения.
Незаполненные до конца строки и другие свободные места в доверенностях и завещаниях прочеркиваются, приписки и поправки должны быть оговорены перед подписью доверителя или завещателя и повторены в конце удостоверительной надписи, при этом исправления должны быть сделаны так, чтобы все, ошибочно написанное, а затем зачеркнутое, можно было прочесть в первоначальном тексте.
17. В удостоверении доверенности или завещания может быть отказано, если:
1) совершение такого действия противоречит закону;
2) содержание доверенности или завещания не соответствует требованиям закона.
В случае отказа лицу, обратившемуся за удостоверением доверенности или завещания, начальником места лишения свободы незамедлительно вручается постановление в письменном виде с указанием причин отказа.
18. Отказ в удостоверении доверенности или завещания, а также их неправильное удостоверение могут быть обжалованы в судебном порядке.
19. Начальники исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы не вправе удостоверять доверенности и завещания на свое имя, от своего имени, на имя и от имени своего супруга, его и своих родственников (родителей, детей, братьев, сестер, внуков, деда, бабушки).
Доверенности и завещания, удостоверенные с нарушением вышеуказанных правил, являются недействительными.
20. Доверенности совершеннолетних дееспособных граждан могут удостоверяться от имени одного лица на имя другого, от имени нескольких лиц на имя одного лица и от имени одного лица на имя нескольких лиц.
21. Лицу при обращении с просьбой об удостоверении доверенностей разъясняется его право:
1) указать в доверенности, что поверенный вправе передоверить предоставленные ему этой доверенностью полномочия другому лицу;
2) отменить выданную доверенность.
В случае отмены доверенности доверитель должен направить письменное заявление о ее отмене в то учреждение, организацию, предприятие, куда должна быть представлена эта доверенность.

16. Сенiмхат немесе өсиет мәтiнi анық жазылған немесе басылған болуы тиiс. Құжат мәтiнiнiң қолмен жазылған жағдайында көк немесе күлгiн түстi сия пайдаланылады.
Тазартулар, қосып жазылған, сызылған сөздер немесе ескертiлмеген басқа түзетулерi бар, сондай-ақ қарындашпен немесе фломастермен жазылған құжаттар куәландырылмайды.
Куәландырылатын құжаттың мәтiнiндегi күн мен мерзiм кем дегенде бiр рет сөзбен жазылуға тиiс. Жеке тұлғалардың тегi, есiмi, әкесiнiң аты, олардың мекен-жайлары толық, ал заңды тұлғалардың орналасқан жерлерi көрсетiлумен қысқартылмай жазылады.
Сенiмхаттар мен өсиеттердегi толық жазылмаған жолдар мен басқа бос орындар сызылады, қосып жазылған және түзетiлген сөздер сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушы қол қояр алдында ескертiлуi керек және куәландыру жазбасының соңында қайталануы, мұнда қате жазылып, артынан сызылғандардың барлығы алғашқы мәтiнi оқуға болатындай етiп түзетiлуi тиiс.
17. Сенiмхатты немесе өсиеттi куәландырудан мынадай жағдайларда:
1) мұндай iс-әрекеттi жасау заңға қайшы келсе;
2) өсиет немесе сенiмхаттың мазмұны заң талаптарына сәйкес келмесе бас тартылуы мүмкiн.
Сенiмхатты немесе өсиеттi куәландыруды өтiнген адамға оны куәландырудан бас тартылған жағдайда бас бостандығынан айыру орнының бастығы бас тартудың себебiн көрсете отырып, дереу жазба түрдегi қаулыны табыс етедi.
18. Сенiмхатты немесе өсиеттi куәландырудан бас тартылғаны, сондай-ақ оларды дұрыс куәландырмағаны үшiн сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
19. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерi бастықтарының сенiмхат пен өсиеттi өзiнiң атына, өзiнiң атынан, зайыбының атына және оның атынан, туған-туысқандарының (әке-шешесi, балалары, аға-iнiлерi, апа-қарындастары, немерелерi, аты-әжесi) атына және олардың атынан куәландыруға құқығы жоқ.
Жоғарыда көрсетiлген ережелердi бұзу арқылы куәландырылған сенiмхаттар мен өсиеттер жарамсыз болып табылады.
20. Жастары кәмелетке толған азаматтардың бiреуiнiң атынан екiншi бiреуiнiң атына, бiрнеше адамның атынан бiр адамның атына және бiр адамның атынан бiрнеше адамның атына куәландырылуы мүмкiн.
21. Сенiмхатты куәландыруды өтiнген адамға:
1) сенiмхатта сенiм бiлдiрушi осы сенiмхат арқылы оған берiлген өкiлеттiктердi басқа адамға қайта сенiп тапсыра алуын көрсетуi;
2) берiлген сенiмхаттың күшiн жою құқығы түсiндiрiледi.
Сенiм бiлдiрушi сенiмхаттың күшiн жойған жағдайда ол осы сенiмхат табыс етiлетiн мекемеге, ұйымға, кәсiпорынға оның бұзылғандығы жөнiнде жазбаша өтiнiш жолдауы тиiс.

22. Доверенности могут быть составлены в следующих формах:
1) по форме N 1 в случае выдачи доверенности на общее управление имуществом;
2) по форме N 2 - на продажу дома, квартиры, дачи, гаража;
3) по форме N 3 - на получение заработной платы;
4) по форме N 4 на ведение наследственного дела. Доверенности по прочим вопросам составляются применительно к выше указанным формам.
23. Полномочия поверенного в доверенности должны быть точно определены.
Например, при выдаче доверенности на продажу жилого дома доверитель вправе указать в ней кому, за какую цену и на каких условиях должен быть продан поверенным принадлежащий ему дом или поверенный может действовать по своему усмотрению.
24. Срок действия доверенности устанавливается лицом, выдавшим доверенность, по его усмотрению, но не может превышать трех лет.
Если в доверенности срок ее действия не указан, она сохраняет свою силу в течение одного года со дня ее выдачи.
Срок действия доверенности указывается прописью.
25. Завещание составляется от имени одного лица. Не подлежит удостоверению завещание, составленное от имени нескольких лиц. Не допускается удостоверение завещания, совершенного на основании доверенности, так как в соответствии с действующим законодательством завещание удостоверяется лишь в присутствии завещателя.
26. Начальник исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы обязан разъяснить завещателю, что согласно статьи 530 Гражданского кодекса Каз.ССР несовершеннолетние или нетрудоспособные дети наследодателя (в том числе и усыновленные), а также нетрудоспособные супруг, родители (усыновители) и иждивенцы умершего наследуют независимо от содержания завещания не менее двух третей доли, которая причиталась бы каждому из них при наследовании по закону (обязательная доля). При определении размера обязательной доли учитывается и стоимость наследственного имущества, состоящего из предметов домашней обстановки и обихода.
27. Начальник исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы может ознакомить завещателя по его желанию с кругом наследников, который определяется статьями 527-530 Гражданского кодекса Каз.ССР, а также разъяснить завещателю его право:
1) оставить по завещанию все свое имущество или часть его (не исключая предметов обычной домашней обстановки и обихода) одному или нескольким лицам, как входящим, так и не входящим в круг наследников по закону, а также государству, отдельным юридическим лицам. Завещатель может в завещании лишить права наследования одного, нескольких или всех наследников по закону, кроме обязательных наследников, предусмотренных статьей 530 Гражданского кодекса Каз.ССР;

22. Сенiмхат мына үлгiлерде жазылуы мүмкiн:
1) N 1 үлгi - мүлiкке жалпы иелiк етуге сенiмхат берiлгенде;
2) N 2 үлгi - үй, пәтер, саяжай, гаражды сатуға;
3) N 3 үлгi - жалақы алуға;
4) N 4 үлгi - мұрагерлiк iстi жүргiзуге.
Басқа сұрақтар бойынша сенiмхаттар жоғарыда көрсетiлген үлгiлерге сәйкес жасалады.
23. Сенiм бiлдiрiлген адамның өкiлдiгi сенiмхатта дәл айқындалуы қажет. Мысалы, сенiм бiлдiрушi тұрғын үйдi сату жөнiнде сенiмхат берген кезде өзiне тиесiлi үйдi сенiм бiлдiрiлген адамның кiмге, қандай бағаға және қандай шартпен сатуы тиiс екендiгiн көрсетуге құқылы немесе сенiм бiлдiрiлген адам өз қалауы бойынша iс-әрекет жасай алады.
24. Сенiмхаттың қолданылу мерзiмiн сенiмхат берген адам өз қалауынша белгiлейдi, бiрақ үш жылдан асырмауы тиiс.
Егер сенiмхатта оның қолданылу мерзiмi көрсетiлмесе, онда ол берiлген күннен бастап, бiр жылға дейiн күшiнде болады.
Сенiмхаттың iс-әрекет мерзiмi жазбаша көрсетiледi.
25. Өсиет бiр адамның атынан ғана жасалады.
бiрнеше адамның атынан жасалған өсиет куәландырылуға жатпайды.
Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өсиет өсиет қалдырушының қатысуымен ғана куәландырылатындығынан сенiмхат негiзiнде жасалған өсиеттi куәландыруға рұқсат етiлмейдi.
26. Түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерiнiң бастығы Қаз КСР Азаматтық кодексiнiң 530-бабына сәйкес өсиет қалдырушының кәмелетке толмаған немесе еңбекке жарамсыз балалары (соның iшiнде асырап алған балалары), сондай-ақ еңбекке жарамсыз жұбайы, ата-анасы (асырап алушылары) және өлген адамның қарауында болғандар өсиет мазмұнына қарамастан заң бойынша әрқайсысы кемiнде үштен екi үлеске (мiндеттi үлес) ие болатынын өсиет қалдырушыға түсiндiруге мiндеттi. Мiндеттi үлес мөлшерiн анықтаған кезде үй-iшi тұрмысында ұсталатын заттардың да бағасы ескерiледi.
27. Бас бостандығынан айыру орнының бастығы өсиет қалдырушыны оның тiлегi бойынша Қаз КСР Азаматтық кодексiнiң 527-530-баптарымен анықталатын мұрагерлердiң шеңберiмен таныстырады, сондай-ақ өсиет қалдырушының мынадай құқықтарының бар екендiгiн түсiндiредi:
1) өсиет бойынша өз мүлкiн немесе оның бiр бөлiгiн (үй-iшi тұрмысында ұсталатын заттармен қоса) заң бойынша мұрагерге жататын немесе жатпайтын бiр немесе бiрнеше адамға, сондай-ақ мемлекетке, жекелеген заңды тұлғаларға қалдыруға болады. Өсиет қалдырушы өз өсиетiнде Қаз КСР Азаматтық кодексiнiң 530-бабында көзделген мiндеттi мұрагерлерден басқа, заң бойынша бiр, бiрнеше немесе барлық мұрагердi мұрагерлiк құқықтан айыра алады;

2) указать в завещании, если оно составляется а пользу нескольких лиц, в какой доле каждому из наследников завещается имущество, при этом доли должны быть определены в идеальном выражении (например, "в равных долях", " одна вторая доля");
3) изменить или отменить завещание в любое время, составив новое. Завещатель может также отменить завещание путем подачи заявления нотариусу, которому передано завещание на хранение.
28. Завещание в зависимости от содержания может быть составлено в следующих формах:
1) по форме N 5 если завещатель желает оставить по завещанию все свое имущество;
2) по форме N 6 если завещатель желает выделить из имущества какую- либо его часть (например, вклад в банке);
3) по форме N 7 если завещатель желает оставить по завещанию определенный вид имущества, не касаясь всего остального имущества.
29. При удостоверении от завещателя не требуется представления доказательств принадлежности ему эавещаемого имущества, а также родственных отношений с ним лиц, в пользу которых составлено завещание.
30. Доверенность или завещание, подписанные доверителем или завещателем, должны быть удостоверены начальником исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы. Удостоверение документа состоит в совершении на нем удостоверительной надписи по прилагаемым формам (NN 8, 9).
В случаях, предусмотренных п. 14 настоящей Инструкции, удостоверительная надпись составляется по формам NN 10,11, с указанием причин, в силу которых доверитель или завещатель не могли подписать документ лично.
31. Удостоверительная надпись на документе должна быть совершена в день составления документа. Текст удостоверительной надписи на документе может быть напечатан на пишущей машинке или написан от руки. Подчистки в удостоверительной надписи не допускаются. Приписки и иные исправления в доверенности или завещании должны быть оговорены начальником исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы в удостоверительной надписи этих документов.
32. Удостоверительная надпись помещается после подписи доверителя или завещателя на этой же странице или на обороте документа, либо на отдельном листе. В тех случаях, когда удостоверительная надпись составляется на отдельном листе, а также, когда содержание документа изложено на нескольких листах, все листы должны быть пронумерованы и прошнурованы, о чем делается соответствующая запись, подтвержденная подписью начальника исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы и скрепленная печатью учреждения.
Удостоверительная надпись на доверенности или завещании подписывается начальником исправительного учреждения уголовно-исполнительной системы и скрепляется печатью учреждения.

2) егер өсиет бiрнеше адамның пайдасына жасалса, онда әрбiр мұрагерге өсиет етiлетiн мүлiк үлесi атап көрсетiледi, мұндағы үлес нақты түрде (мысалы, "бiрдей мөлшерде", "екiден бiр үлес") белгiленедi;
3) жаңасы жасалып, кез келген уақытта өсиеттi өзгертуi немесе күшiн жоюға құқылы екендiгi. Өсиет қалдырушы да сақтауға тапсырған нотариусқа өтiнiш беру жолымен өсиетiнiң күшiн жоя алады.
28. Мазмұнына қарай өсиет мынадай үлгiлерде жасалуы мүмкiн:
1) N 5 үлгi бойынша - егер өсиет қалдырушы өсиет бойынша өзiнiң барлық мүлкiн қалдырғысы келсе;
N 6 үлгi бойынша - егер өсиет қалдырушы мүлкiнiң қандай да болмасын бiр бөлiгiн (мәселен, банктегi салымын) бөлiп алғысы келсе;
N 7 үлгi бойынша - егер өсиет қалдырушы барлық өзге мүлiктерiне тиiспей, мүлiктiң белгiлi түрiн өсиет бойынша қалдыруды қаласа.
29. Куәландыру кезiнде өсиет қалдырушыдан өсиет етiлген мүлкiнiң өзiнiкi екендiгiн растау, сондай-ақ пайдаларына өсиет қалдырылған адамдардың туыстық қатынасы туралы дәлелдемелер талап етiлмейдi.
30. Сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушы қол қойған сенiмхат немесе өсиет түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесiнiң бастығымен куәландырылуы мүмкiн. Құжатты куәландыру ұсынылған үлгiлер (NN 8, 9) бойынша куәландыру жазбасымен расталады.
Осы Нұсқаулықтың 14-тармағында көзделген жағдайларда куәландыру жазбасы NN 10, 11 үлгiлер бойынша жасалып, сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушының құжатқа қол қоя алмаған себептерi көрсетiледi.
31. Куәландыру жазбасы құжатқа құжат жасалған күнi жазылады. Куәландыру жазбасының мәтiнi жазу машинкасымен басылуы немесе қолмен жазылуы мүмкiн. Куәландыру жазбасын тазартып өшiруге рұқсат етiлмейдi. Сенiмхаттың немесе өсиеттiң үстiне жазу және басқа түзетулер осы құжаттарды куәландыру жазбаларында түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесiнiң бастығымен ескертiлуi тиiс.
32. Куәландыру жазбасы құжаттың бiрiншi немесе келесi бетiнде, немесе жеке парақта сенiм бiлдiрушi немесе өсиет қалдырушының қолдарын қойғанынан кейiн жасалады. Куәландыру жазбасы жеке парақты түсiрiлген жағдайда, сондай-ақ құжат мазмұны бiрнеше бетте берiлсе, барлық парақ нөмiрленуi және жiппен қайымдалуы тиiс, осы туралы тиiстi жазу жазылып, түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемелерi бастығының қолымен расталып, мекеме мөрiмен бекiтiледi.
Сенiмхаттағы немесе өсиеттегi куәландыру жазбасына түзеу қылмыстық-атқарушылық жүйесi мекемесi бастығының қолы қойылып, мөрiмен бекiтiледi.