Положение об аттестации работников органов записи актов гражданского состояния
Утверждено приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 1998 г. № 280. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.04.1998 г. № 505. Утратило силу - приказом Министра юстиции РК от 4 ноября 2004 года N 325 (V043191)
I. Общие положения
1. Аттестация работников органов записи актов гражданского состояния (далее - ЗАГС) проводится в соответствии с Положением "О правовой аттестации руководящих кадров и специалистов органов исполнительной власти и их подведомственных учреждений", утвержденного постановлением Президента Республики Казахстан от 21 июня 1995г. N 2347.
Аттестация работников органов ЗАГС проводится в целях оценки уровня их квалификации и определения на основе этого их соответствия занимаемой должности.
2. Для проведения аттестации приказом Министра юстиции Республики Казахстан образуются Центральная и региональные аттестационные комиссии.
3. Центральная аттестационная комиссия, действующая на основании Положения, утвержденного Министром юстиции Республики Казахстан, рассматривает жалобы на решения региональных аттестационных комиссий, проводит аттестацию работников органов ЗАГС дважды не явившихся на аттестацию в региональную комиссию по уважительным причинам в течение одного года со дня начала аттестации, а также утверждает перечень вопросов для аттестации работников органов ЗАГС.
Работники органов ЗАГС, являющиеся членами региональных аттестационных комиссий подлежат аттестации за 10 дней до ее начала комиссией из числа председателей региональных комиссий в Министерстве юстиции Республики Казахстан в соответствии с настоящим Положением.
Перечень вопросов для аттестации составляется Министерством юстиции Республики Казахстан на государственном и русском языках, рассылается управлениям юстиции не позднее чем за сорок пять дней до начала аттестации.
Перечень вопросов для аттестации, управления юстиции вручают всем, подлежащим аттестации работникам органов ЗАГС под роспись, не позднее чем за тридцать дней до начала аттестации.
4. Региональные аттестационные комиссии проводят аттестацию работников органов ЗАГС соответствующих областей, города Алматы и столицы согласно настоящему Положению.
5. Региональные аттестационные комиссии образуются в составе пяти человек из  высококвалифицированных юристов системы органов юстиции и судов.
В состав  региональной аттестационной комиссии по должности и согласованию входят:

Қазақстан Республикасы азаматтық хал актiлердi жазу органының қызметкерлерiн аттестациялау туралы Ережесін және Орталық аттестациялық комиссия жөніндегі Ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң бұйрығымен бекiтiлген 1998 жылғы 9 сәуір N 280. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 29 cәуірде тіркелді. Тіркеу N 505. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 (V043191) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің атқарушы өкімет органдарының және олардың ведомствоға қарасты кәсіпорындар мен мекемелердің мамандары мен басқарушы кадрларын құқықтық аттестациялау туралы 1995 жылғы 21 маусымдағы N 2347  қаулысымен  бекітілген Ережесін басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
азаматтық хал-актілерді жазу органдарының қызметкерлерін аттестациялау туралы және Орталық аттестациялық комиссия туралы ұсынылған Ережелер бекітілсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әдiлет Министрiнiң
9 сәуiр 1998 ж.
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы азаматтық хал актiлерiн жазу
органдарының қызметкерлерiн аттестациядан өткiзу туралы
Ереже
1. Жалпы ереже
1. Азаматтық хал актiлерiн жазу органдарының (бұдан әрi - АХАЖ) қызметкерлерiн аттестациялау Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 маусымдағы N 2347  қаулысымен  бекiтiлген "Атқарушы өкiмет органдарының және олардың ведомствоға қарасты мекемелердiң мамандары мен басқарушы кадрларын құқықтық аттестациялау туралы" Ережеге сәйкес өткiзiледi.
АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялау олардың бiлiктiлiк деңгейiн бағалау мен соның негiзiнде атқаратын қызметiне сәйкестiлiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi.
2. АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялау үшiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң бұйрығымен Орталық және Аймақтық аттестациялау комиссия құрылады.
3. Орталық аттестациялау комиссия Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң бұйрығымен бекiтiлген Ереже негiзiнде әрекет ете отырып, аймақтық аттестациялық комиссияның шешiмiне жасалған шағымдарды қарайды, аттестациялау күнiнен бастап жыл iшiнде дәлелдi себептермен аймақтық аттестациялық комиссияға аттестациядан өтуге екi рет келмеген АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялайды, сондай-ақ АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялауға арналған сұрақтар тiзiмiн бекiтедi.
Аймақтық аттестациялық комиссияның мүшесi болып табылатын АХАЖ қызметкерлерi осы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аймақтық комиссиясының төрағаларынан тұратын комиссия басталғанға дейiн 10 күн iшiнде аттестациялауға жатады.
АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялауға арналған сұрақтар тiзiмi Әдiлет министрлiгiмен мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде құрастырылады және аттестация басталардан кем дегенде 45 күн iшiнде кешiктiрiлмей әдiлет басқармаларына жiберiледi.
Әдiлет басқармалары аттестациялауға арналған сұрақтар тiзiмiн аттестациялауға жататын барлық АХАЖ қызметкерлерiне қол қойдырып, аттестация басталардан кем дегенде 30 күн iшiнде тапсырады.
4. Аймақтық аттестациялық комиссия осы Ережеге сәйкес, тиiстi облыстардың, Алматы қаласының және Астананың және АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялайды.
5. Аймақтық аттестациялық комиссия құрамында соттар және әдiлет органдары жүйесiндегi жоғары бiлiктi заңгерлерден тұратын 5 адамнан құралады.
Аймақтық аттестациялық комиссия құрамына лауазымы және келiсiмi бойынша:

1) представитель Министерства юстиции - председатель региональной аттестационной комиссии;
2) начальник территориального управления юстиции;
3) член коллегии по гражданским делам областного суда (по согласованию);
4)  начальник отдела ЗАГС  того управления юстиции, который в данной региональной комиссии не аттестуется - секретарь комиссии;
5) начальник отдела ЗАГС соответствующего управления юстиции.
6. Аттестации подлежат работники органов ЗАГС, имеющие высшее, незаконченное высшее и средне-специальное образование, также работники, которые не менее одного года проработали в органах ЗАГС, желающие продолжить работу в системе органов ЗАГС, получив высшее юридическое образование.
Имеющие высшее юридическое образование аттестуются на пять лет, остальные категории работников - на 2 года.
По решению аттестационной комиссии к аттестации могут быть не допущены работники ЗАГС, имеющие только среднее образование и работники, которым начальником управления юстиции было отказано в представлении к аттестации ввиду плохого качества работы, низкого уровня профессиональных знаний и правовой культуры.
7. Не подлежат аттестации женщины, находящиеся в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком или дополнительном отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет. Эти лица аттестуются не ранее чем через полгода после выхода на работу. Лица, находящиеся в ежегодном отпуске или отпуске по временной нетрудоспособности, подлежат аттестации по их выходу на работу в течение одного месяца.
Вновь назначенные на должность работники органов ЗАГС подлежат аттестации по истечению года после назначения.
8. Материалы на аттестацию в Центральную и региональные аттестационные комиссии представляют начальники территориальных органов юстиции.
Материалы на аттестуемых в региональные аттестационные комиссии представляются не позднее чем за день до начала аттестации.
9. Срок и место заседания Центральной аттестационной комиссии определяются Министром юстиции Республики Казахстан.
10. Организационно-техническое обеспечение деятельности Центральной аттестационной комиссии возлагается на Министерство юстиции Республики Казахстан, а региональных аттестационных  комиссий возлагается на территориальные управления юстиции.
Руководители органов юстиции, председатели  аттестационных комиссий обязаны обеспечить проведение аттестации на высоком организационном уровне, в обстановке принципиальности при строгом соблюдении объективности в оценке аттестуемых.
II.  Порядок подготовки и проведения аттестации.

1) Әдiлет министрлiгiнiң өкiлi - аймақтық аттестациялық комиссияның төрағасы;
2) аумақтық әдiлет басқармасының бастығы;
3) облыстық соттың (келiсiмi бойынша) азаматтық iстер жөнiндегi алқа мүшесi;
4) сол аймақтық комиссияда аттестацияланбайтын әдiлет басқармасының АХАЖ бөлiмiнiң бастығы - комиссия хатшысы;
5) әдiлет басқармасына тиiстi АХАЖ бөлiмiнiң бастығы;
6. Аттестациялауға жоғары, аяқталмаған жоғары және арнаулы орта бiлiмi бар АХАЖ қызметкерлерi, сондай-ақ кемi 1 жыл АХАЖ органында жұмыс iстеген, жоғары заң бiлiмiн алып, АХАЖ органы жүйесiнде жұмысты жалғастырғысы келген қызметкерлер жатады.
Жоғары заң бiлiмi барлар 5 жылға, басқа санаттағы қызметкерлер 2 жылға аттестацияланады.
Аттестациялық комиссиясының шешiмi бойынша аттестациялануға тек орта бiлiмi барлар және жұмыс сапасы нашар, құқықтық мәдениетi және кәсiптiк бiлiм деңгейi төмен болғандықтан ұсынылған қызметкерлердiң сынақтан өтуiне әдiлет басқармасының бастықтары қарсылық бiлдiрген АХАЖ қызметкерлерi жiберiлмейдi.
7. Аттестациялануға жүктiлiк және бала туу демалысында жүрген, бала күту немесе 3 жасқа жеткенше бала күту бойынша еңбекақы сақталмайтын қосымша демалыста жүрген әйелдер жатпайды. Бұл адамдар жұмысқа шыққан күннен кейiн жарты жылдан ертерек аттестацияланады, жыл сайынғы демалыста немесе уақытша еңбекке жарамсыз болып қалу демалысында жүрген тұлғалар олардың жұмысқа шығуы бойынша бiр ай iшiнде аттестациялануға жатады.
АХАЖ органы қызметiне қайта тағайындалған қызметкерлер тағайындалғаннан кейiн жыл толған соң аттестациялануға жатады.
8. Аттестацияның материалдарын Орталық және аймақтық комиссияға аумақтық әдiлет органдарының бастықтары тапсырады.
Аттестацияланушылардың материалдары аймақтық аттестациялық комиссиясына аттестация басталардан кем дегенде бiр күн бұрын тапсырылады.
9. Орталық аттестациялық комиссиясының мәжiлiс орны мен мерзiмiн Әдiлет Министрi белгiлейдi.
10. Орталық аттестациялық комиссияның ұйымдастырушылық техникалық қызметiн қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне, ал аймақтық аттестациялық комиссияның қызметi аумақтық әдiлет басқармасына жүктеледi.
Әдiлет органдарының басшылары, аттестациялық комиссиясының төрағалары аттестациялауды жоғары ұйымдастырылған деңгейде, табандылық жағдайында, аттестацияланушылардың бағаларының әдiлдiгiн қатаң сақтауда жариялылық тұрғысында қамтамасыз етуге мiндеттi.
II. Аттестацияны өткiзу мен дайындық тәртiбi

11. На работника органов ЗАГС, подлежащего аттестации, представляются:
1)  представление начальника управления юстиции;
2) служебная характеристика, содержащая оценку профессиональных, деловых и нравственных качеств аттестуемого;
3) нотариально-удостоверенная копия диплома об образовании;
4) автобиография, написанная собственноручно аттестуемым;
5) личный листок аттестуемого с его фотографией 3x4 см.;
6) справка Центра правовой статистики и информации о результатах проверки наличия судимости;
7) справка о состоянии здоровья, выданная по месту жительства (нарколог, психиатр, фтизиатр, терапевт).
К представляемым материалам должны быть приложены имеющиеся копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях за последние три года, копии справок по результатам проверки профессиональной деятельности аттестуемого за последние три года, сведения о поступивших жалобах на аттестуемого за последние три года и копии решений органов юстиции, принятых по ним.
Работник органов ЗАГС, подлежащий аттестации, должен быть ознакомлен с представляемой характеристикой и другими материалами, а также о времени и месте проведения аттестации не позднее чем за две недели до начала аттестации.
12. Аттестация проводится на государственном и русском языках по выбору аттестуемого, о чем отбирается заявление у аттестуемого произвольной формы.
Аттестационный экзамен принимается в письменной форме, ответы приобщаются к решению комиссии.
13. Работник органов ЗАГС, ответивший в ходе аттестационного экзамена на 7 вопросов из 10 включенных в билет, считается аттестованным.
Работнику органов ЗАГС, ответившему правильно от 5 до 7 вопросов из 10 включенных в билеты, аттестационная комиссия за исключением секретаря до принятия решения может задавать дополнительные вопросы. В этом случае работник органов ЗАГС, не ответивший правильно на дополнительные вопросы, считается не аттестованным.
14. Заседания региональной аттестационной комиссии правомочны при наличии четырех ее членов.
На заседании комиссии ведется протокол и по результатам аттестации аттестационная комиссия заполняет аттестационный лист, в которых должны быть отражены: время и место заседания комиссии, фамилия, имя и отчество аттестуемого, результаты экзамена, дополнительные вопросы, заданные аттестуемому, и ответы аттестуемого на них, а также решение, принятое комиссией.
Решение считается принятым, если за него проголосовало большинство от общего числа  членов комиссии, в отсутствии аттестуемого. При равенстве голосов, голос председателя комиссии считается решающим.
Аттестационный лист и протокол  комиссии подписываются всем составом комиссии.
Результаты аттестации  сообщаются аттестуемому в тот же день. Аттестационный лист аттестационной комиссии может быть выдан аттестуемому по его просьбе.

11. Аттестацияланушы АХАЖ қызметкерлерiне:
1) әдiлет басқармасы бастығының ұсынысы;
2) аттестацияланушының кәсiптiк, iскерлiк және адамгершiлiк қасиеттерiн бағалайтын мазмұндағы қызметтiк мiнездемесi;
3) нотариалды куәландырылған бiлiмi туралы құжаттың көшiрмесi;
4) аттестацияланушының өз қолымен жазған өмiрбаяны;
5) аттестацияланушының 3х4 см көлемiндегi суретiмен бiрге жеке iс парағы;
6) сотталғандығын тексеру нәтижесi бойынша құқықтық статистика және ақпарат Орталығының анықтамасы;
7) тұратын жерiнен берiлген денсаулық жағдайы (нарколог, психиатр, фтизиатр, терапевт) туралы анықтама берiледi.
Ұсынылатын материалдарға аттестацияланушыға қатысты аттестацияланушының соңғы үш жылдағы тәртiптiк жаза белгiлеу және көтермелеу туралы бұйрықтардың көшiрмесi, соңғы үш жылдағы кәсiпкерлiк қызметiн тексеру нәтижелерi бойынша анықтамалардың көшiрмесi, соңғы үш жылдағы атына түскен шағымдар туралы мәлiмет және солар бойынша қабылданған әдiлет органы шешiмдерiнiң көшiрмелерi қоса берiлуi тиiс.
Аттестациялануға жататын АХАЖ қызметкерi аттестация басталардан кем дегенде екi аптадан кешiктiрiлмей, ұсынылған мiнездемемен және басқа материалдармен, сондай-ақ аттестацияның уақытымен және орнымен таныстырылуы тиiс.
12. Аттестация аттестацияланушыдан еркiн нысандағы өтiнiш алуы бойынша аттестацияланушының таңдауымен мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жүргiзiледi.
Аттестациялық емтихан жазбаша нысанда қабылданады, жауаптар комиссия шешiмiне қосып тiркеледi.
13. АХАЖ қызметкерi аттестация емтиханы барысында нұсқаларға кiргiзiлген 10 сұрақтың 7-еуiне жауап берсе, аттестацияланды деп есептеледi.
Нұсқаға енген 10 сұрақтың iшiнен 5 сұрақтан 7 сұраққа дейiн дұрыс жауап берген қызметкерге хатшыдан басқа аттестациялық комиссия шешiм қабылдағанға дейiн қосымша сұрақтар қоя алады. Бұл жағдайда дұрыс жауап бермеген АХАЖ қызметкерi аттестацияланбады деп есептеледi.
14. Аймақтық аттестациялық комиссияның мәжiлiсi оның мүшелерiнiң 4-еуi бар болса, өкiлеттi.
Комиссия мәжiлiсiнде хаттама және мәжiлiстiң өткiзiлу уақыты мен орны, аттестацияланушының тегi, аты, әкесiнiң аты, емтихан қорытындылары, аттестацияланушыға қойылған қосымша сұрақтар мен берген жауаптары көрсетiлетiн аттестация нәтижелерi бойынша комиссия толтыратын аттестация парағы, сондай-ақ комиссия қабылдаған шешiм жүргiзiледi.
Шешiм аттестацияланушы жоқ кезде комиссия мүшелерiнiң жалпы санынан көпшiлiк ол үшiн дауыс берсе, қабылданды деп есептеледi. Дауыс теңдiгi кезде комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
Аттестациялық парақ және хаттамаға барлық комиссия құрамы қол қояды.
Аттестация қорытындылары аттестацияланушыға сол күнi хабарланады. Аттестация парағы аттестацияланушының өз өтiнiшi бойынша берiлуi мүмкiн.

15. Аттестационный лист  региональной аттестационной комиссии оформляется отдельно от протокола и содержит заключение комиссии по аттестуемой кандидатуре и решение:
- соответствует занимаемой должности;
- соответствует занимаемой должности при условии улучшения работы и выполнения рекомендаций комиссии с повторным аттестованием через год;
- не соответствует занимаемой должности, подлежит назначению с понижением или увольнению из органов записи актов гражданского состояния в соответствии с нормами закона о труде.
Вывод и рекомендации должны вытекать из текста аттестации и записываться в четких, сжатых и конкретных формулировках. Аттестационный лист и протокол региональной аттестационной комиссии приобщаются к личному делу аттестуемого.
Региональная аттестационная комиссия в случае повторной неявки аттестуемого на аттестацию по неуважительной или неизвестным причинам, в течении шести месяцев со дня начала аттестации принимает решение "Не аттестован в связи с неявкой на аттестацию".
Решения региональной аттестационной комиссии о переводе аттестованного работника на низшую должность, освобождения от занимаемой должности или увольнения должны быть реализованы в месячный срок со дня аттестации. По истечении указанного срока принятие таких решений не допускается. Время болезни работника не засчитывается в указанный месячный срок.
16. Жалоба на решение региональной аттестационной комиссии о неаттестации работника органов ЗАГС  может быть подана  в Центральную аттестационную комиссию в течении десяти дней со дня получения копии решения комиссии.
17. Решения региональной и Центральной аттестационных комиссий о результатах аттестации работников органов ЗАГС направляются в управление юстиции в течение десяти дней со дня их  принятия для издания приказа о переназначении аттестованных работников либо освобождении неаттестованных от занимаемой должности.
18. Контроль за исполнением решений региональных аттестационных комиссий возлагается на начальников территориальных управлений юстиции.

15. Аймақтық аттестациялық комиссияның аттестациялық парағы хаттамадан бөлек рәсiмделедi және мұнда комиссияның аттестацияланушы мен шешiм бойынша қорытындысы қамтылады:
- атқаратын қызметiне лайықты;
- атқаратын қызметiне жұмысын жақсартқан жағдайда және бiр жылдан соң аттестациядан қайта өтуден комиссия кепiлдемесiн орындағанда лайықты;
- атқаратын қызметiне лайық емес, төмендетуге тағайындау немесе еңбек туралы заң нормаларына сәйкес азаматтық хал актiлерiн жазу органдарынан шығарып жiберуге жатады.
Тұжырымдар мен кепiлдемелер аттестация мәтiнiнен шығуы және олар дәл, нақты, қысқа түрде жазылуы тиiс. Аймақтық аттестация комиссиясының аттестациялық парағы мен хаттамасы аттестацияланушының жеке iс парағына тiркеледi.
Аймақтық аттестациялық комиссиясы аттестацияланушы дәлелсiз немесе белгiсiз себептермен қайта келмеген жағдайда, аттестация басталған күннен бастап алты ай iшiнде "Аттестациялануға келмегенiне байланысты аттестациядан өткен жоқ" деген шешiм қабылдайды.
Аттестацияланған қызметкердi төменгi қызмет дәрежесiне ауыстыру туралы, тағайындалған қызметiнен босату немесе шығару туралы аймақтық аттестациялық комиссиясының тұжырымы аттестация басталған күннен бастап, кем дегенде бiр ай iшiнде жүзеге асырылуы тиiс. Көрсетiлген мерзiмнiң бiтуiне байланысты мұндай шешiмдер қабылданбайды. Қызметкердiң ауырған уақыты бұл бiр ай мерзiмге есептелмейдi.
16. Аймақтық аттестациялық комиссияның шешiмiне жасалған АХАЖ қызметкерiн аттестацияламау туралы және өзге де негiздегi шағымы комиссия шешiмiнiң көшiрмесiн алған күннен бастап он күн iшiнде Орталық аттестациялық комиссияға жiберiлуi мүмкiн.
17. АХАЖ қызметкерлерiн аттестациялау нәтижелерi бойынша аймақтық және Орталық аттестация комиссиясының шешiмдерi әдiлет басқармасына аттестацияланған қызметкердi қайта тағайындау немесе аттестацияланбаған қызметкердi қызметтен босату туралы бұйрық шығарылған күннен бастап он күн iшiнде жiберiледi.
18. Аймақтық аттестациялық комиссиясының шешiмдерiне бақылау жасау аумақтық әдiлет басқармаларының бастықтарына жүктеледi.