Об утверждении Положения (Стандарта) бухгалтерского учета 25 "Учет и составление отчетности компанией по управлению пенсионными активами"
Приказ Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 16 апреля 1998 г. N 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.05.1998 г. за N 515. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N 217 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Приказ Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов РК от 16 апреля 1998 г. N 61 утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N  217  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О бухгалтерском учете" от 26 декабря 1995 г. N 2732  Z952732_
Приказываю:
1. Утвердить Положение (стандарт) бухгалтерского учета 25 "Учет и составление отчетности компанией по управлению пенсионными активами" согласно приложению.
2. Установить, что данное Положение (стандарт) вступает в силу с 1 января 1998 года.
3. Начальнику Управления концепции и общих стандартов бухгалтерского учета Черновой Н.М. в установленном законодательством порядке обеспечить регистрацию утвержденного Положения (стандарта) бухгалтерского учета в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Отделу внедрения и контроля довести до областных управлений Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан утвержденное Положение (стандарт) бухгалтерского учета 25 "Учет и составление отчетности компанией по управлению пенсионными активами".
5. Контроль за исполнением Настоящего приказа возложить на заместителя директора Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан - Айтхожину Л.Ж.
Директор
Положение (стандарт) бухгалтерского учета 25
"Учет и составление отчетности компанией
по управлению пенсионными активами"
Цель и сфера действия
1. Данное Положение (стандарт) определяет порядок ведения учета и составления финансовой отчетности компанией по управлению пенсионными активами (далее - Компания).
Определения
2. Компания - юридическое лицо, осуществляющее инвестиционное управление пенсионными активами негосударственных накопительных пенсионных фондов (далее - Фонд).
3. Пенсионные активы - средства, предназначенные для обеспечения и осуществления пенсионных выплат из Фондов.

"Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания тарапынан жүргізілетін есеп-қисап және есеп беру тәртібі" 25-ші Бухгалтерлік есеп Ережесін (стандарт) Бекіту туралы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛІГІ Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит департаменті БҰЙРЫҚ 1998 жылғы 16 сәуір N 61. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 мамырда тіркелді. Тіркеу N 515. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N 217 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N  217  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 26 желтоқсандағы "Бухгалтерлік есеп туралы" N 2732 Заң күшіне ие  Жарлығына  сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания тарапынан жүргізілетін есеп-қисап және есеп беру тәртібі" 25 бухгалтерлік есеп Ережесі (стандарт) қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы Ереже (стандарт) 1998 жылдың 1 қаңтарынан күшіне енетіні белгіленсін.
3. Концепция және жалпы стандарттар басқармасының бастығы Н.М.Чернова - бекітілген бухгалтерлік есеп Ережесін (стандарт), Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде бекітілген заң тәртібі бойынша тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы Департаментінің облыстық басқармаларына енгізу және бақылау бөліміне бекітілген "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания тарапынан жүргізілетін есеп-қисап және есеп беру тәртібі" 25-ші бухгалтерлік есеп Ережесі (стандарт) жеткізу тапсырылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуына бақылауды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы Департаменті директорының орынбасары - Л.Ж.Айтқожинаға жүктелсін.
Директор
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
Бухгалтерлік есеп және аудит
Департаментінің
1998 жылғы 16 сәуір
61 бұйрығымен бекітілген
25-ші Бухгалтерлік есеп Ережесі
(стандарт)
Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания
тарапынан жүргізілетін есеп-қисап және есеп беру
тәртібі
25 - БЕС ___________________________________________________________________
Мақсаты және қолданылу өрісі
1. Бұл Ереже (стандарт) зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияның (бұдан былайғы жерде - Компания) есеп жүргізу және қаржылық есеп беру тәртібін анықтап-белгілейді.
Сипаттары
2. Компания - зейнетақы қорын жинақтау жөніндегі мемлекет қарамағынан тысқары қорлардың (бұдан былайғы жерде Қор) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлға.
3. Зейнетақы активтері - Қорлар тарапынан зейнетақы төлеуді қамтамасыз етуге және оны іске асыруға арналған қаражаттар.

4. Пруденциальный норматив - устанавливаемые уполномоченными государственными органами нормативы, обязательные для их соблюдения в процессе управления пенсионными активами.
Учет и отчетность компании
5. Компания ведет раздельный учет движения собственных средств и пенсионных активов, принятых в управление от Фондов, в соответствии со стандартами бухгалтерского учета, Генеральным планом счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов.
6. Доходами Компании являются суммы инвестиционного дохода, полученные от инвестирования собственных средств, комиссионные вознаграждения за услуги по управлению пенсионными активами (в размере, установленном уполномоченным органом) от суммы пенсионных взносов, от суммы инвестиционного дохода, полученного от размещения пенсионных активов, другие доходы, не противоречащие законодательству, и их учет осуществляется в соответствии со стандартом бухгалтерского учета 5 "Доход".
7. К расходам Компании относятся затраты, связанные с осуществлением своей деятельности, их учет производится в соответствии с СБУ 7 "Учет товарно-материальных запасов".
8. Компания представляет по движению собственных средств финансовую отчетность в соответствии со стандартами бухгалтерского учета 2 "Бухгалтерский баланс и основные раскрытия в финансовых отчетах", 3 "Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности", 4 "Отчет о движении денежных средств" и пояснительную записку к финансовой отчетности, в которой также раскрывается информация о принятых в управление пенсионных активах. В части пенсионных активов, принятых в управление, в объем финансовой отчетности данным стандартом вводятся специализированные формы: Отчет о чистых активах, Отчет об изменениях в чистых активах и Итоговый отчет. Формы этих отчетов приведены в приложениях к стандарту.
9. Финансовая отчетность Компанией представляется в сроки, утвержденные Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О бухгалтерском учете" от 26.12.95г. N 2732. В пределах срока, установленного в пункте 2 статьи 18 данного Указа, уполномоченный орган по регулированию рынка ценных бумаг вправе определять сроки представления финансовой отчетности и устанавливать иную периодичность, но не реже одного  раза в год.
Оценка
10. Активы, капитал, используемые в операциях по движению собственных средств и обязательства Компании, признаются  и учитываются в соответствии со стандартами бухгалтерского учета.
11. Ценные бумаги, в которые инвестируются пенсионные активы, оцениваются по текущей стоимости (кроме облигаций).
Раскрытие

4. Шектеуші норматив - мемлекеттік өкілетті органдар тарапынан тағайындалатын, әрі зейнетақы активтерін басқару барысында міндетті түрде сақталуға тиісті нормативтер.
Компанияның есеп - қисабы
5. Компания өзінің меншігіндегі қорлар мен зейнетақы жинақтау жөніндегі мемлекет қарамағынан тысқары қорлардан басқаруға түскен зейнетақы активтерінің қозғалысын бухгалтерлік есеп стандарттарына және субъекттердің қаржылық-шаруашылық іс-әрекетіне жүргізілетін бухгалтерлік есеп шоттарының Бас жоспарына сәйкес жеке-жеке айырым жүргізеді.
6. Компанияның табысы өзінің меншігіндегі қорларды инвестициялау, зейнетақы активтерін басқару барысындағы қызметі үшін берілетін комиссиялық сыйлықтар (өкілетті органдар тағайындаған мөлшерде), зейнетақылық жарналар сомасы, зейнетақы активтерін орналастыру инвестициялық кіріс сомасы, және іс жүзіндегі Заң актілеріне қайшы келмейтін басқа да әрекеттер нәтижесіндегі табыстардан құралады, әрі олардың есеп-қисабы 5 "Кіріс" бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес жүргізіледі.
7. Компанияның шығындарына өзінің іс-әрекетін жүзеге асыру барысындағы шығындар жатады және оның есеп - қисабы 7 "Товарлы-материалдық қорлар" бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес жүргізіледі.
8. Компания өзінің меншігіндегі қорлардың ағымына қатысты қаржылық есепті 2 "Бухгалтерлік баланс және қаржы есеп берулеріндегі негізгі ашылымдар", 3 "Қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есеп", 4 "Ақша қаражаттарының қозғалысы жөніндегі есеп" аталатын бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес, және пенсиондық активтерді басқару туралы мәліметтер түсіндірме қағазында ашып көрсетіледі. Басқаруға алынған зейнетақы активтері тарапында осы стандартқа сәйкес Таза активтер туралы есеп, Таза активтердегі өзгерістер туралы есеп және Қорытынды есеп аталатын арнайы формалар енгізіледі. Бұл формалар стандартқа арналған қосымшамен қоса беріліп отыр.
9. Компанияның қаржылық есебі Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 26 желтоқсандағы "Бухгалтерлік есепке алу туралы" Заң күші бар N 2732 Жарлығымен бекітілген мерзімде тағайындалады. Берілген Жарлықтың 18-ші статьясының 2-ші бабында белгілеген мерзімінде, есеп берудің басқалай реттілігі, бағалы қағаздар нарығын реттейтін өкілетті орган тарапынан кемінде жылына бір рет мөлшерінде тағайындалады.
Бағалау тәртібі
10. Компанияның меншік қоры мен міндеттемелерінің айналымдағы операцияларына пайдаланылатын активтер мен капитал қоры бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес танылып - ескеріледі.
11. Зейнеткерлік активтер инвестицияланатын бағалы қағаздар, ағымдағы құнымен бағаланады (облигациялардан басқа).
Ашып - көрсетілуі

12. В финансовой отчетности деятельности Компании раскрывается информация в соответствии с требованиями стандартов бухгалтерского учета, в части пенсионных активов, принятых в управление, следует дополнительно раскрывать:
1) наименование фондов, пенсионные активы которых приняты в управление;
2) перечень финансовых инструментов, в которые размещены пенсионные активы с указанием сумм вложенных средств;
3) сумму резервного капитала, формируемого для обеспечения своевременного выполнения обязательств по принятым в управление пенсионным активам.
13. В отчете о чистых активах, принятых в управление, раскрываются (приложение 1):
1) наличие денег для инвестиций;
2) счета к получению (начисленные дивиденды, вознаграждения (интерес));
3) государственные ценные бумаги;
4) негосударственные ценные бумаги (согласно списка, установленного уполномоченным органом);
5) ценные бумаги международных финансовых организаций (согласно списка, утвержденного уполномоченным органом);
6) банковские депозитные сертификаты;
7) депозиты в банках (согласно перечня, определенного Национальным Банком Республики Казахстан);
8) прочие инвестиции;
9) обязательства Компании по пенсионным активам, в том числе:
платежные требования Фонда;
общие и административные расходы;
10) чистые пенсионные активы, принятые в управление.
14. Отчет об изменениях в чистых активах, принятых в управление, состоит из трех разделов (приложение 2). В разделе "Доходы" должны быть раскрыты доходы в виде вознаграждения (интереса) и дивидендов от:
государственных ценных бумаг;
негосударственных ценных бумаг (согласно списка, установленного уполномоченным органом);
ценных бумаг международных финансовых организаций (согласно списка,
утвержденного уполномоченным органом);
банковских депозитных сертификатов;
депозитов в банках (согласно перечня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан);
доход (убыток) от продажи активов;
увеличение (уменьшение) стоимости активов;
прочий доход (убыток).
В разделе "Расходы" необходимо раскрыть:
общие и административные расходы;
прочие расходы.
В разделе "Прочие изменения" должны быть раскрыты:
пенсионные активы, принятые в управление;
переводы средств (по требованию Фонда);
изменения в чистых активах;
чистые активы на начало года;
чистые активы на конец года.
15. Итоговый отчет составляется для предоставления информации пользователям о наличии денег, ценных бумаг, основных средств, прочих активов Компании, сумме собственного, резервного капиталов, текущих и прочих обязательств (приложение 3).
В соответствии с данным отчетом производится расчет следующих показателей:

12. Компанияның іс-әрекеті жөнінде есеп беру кезеңінде барлық ақпарат бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес ашылып көрсетіледі, ал басқаруға алынған зейнетақы активтері тарапынан ашылып көрсетілуге тиістісі:
1) зейнетақы активтерін басқаруға алған қорлардың аты-жөні;
2) зейнетақы активтері орналасқан қаржылық инструменттердің енгізілген қаржының сомасы көрсетілген тізімі;
3) басқаруға алынған зейнетақы активтері жөніндегі міндеттемелердің дер кезінде орындалуын қалыптастыруды қамтамасыз ететін резервтік капиталдың сомасы.
13. Басқаруға алынған таза активтер жөніндегі есепте ашылып - көрсетілетіндері (1-қосымша);
1) инвестиция үшін нақты ақша;
2) алуға лайықталған шоттар (есептелген дивидендтер, сыйлықтар (ынталандыру));
3) мемлекеттік бағалы қағаздар;
4) мемлекеттік емес бағалы қағаздар (өкілетті орган тағайындаған тізімге сәйкес);
5) халықаралық қаржылық ұйымдардың Бағалы қағаздары (өкілетті орган тағайындаған тізімге сәйкес);
6) банктік салым сертификаттары;
7) банктердегі салымдар (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі анықтаған тізімге сәйкес);
8) басқадай инвестициялар;
9) Компанияның зейнетақы активтері жөніндегі міндеттемелері, оның ішінде:
Қордың төлем талаптары;
жалпы және әкімшілік шығындар;
10) басқаруға алынған таза зейнетақы активтері.
14. Басқаруға алынған таза активтердегі өзгерістер жөніндегі есепші үш тараудан тұрады (2-қосымша). Оның "Кіріс" атты тарауында сыйлық (ынталандыру) және дивидендтер ретінде төмендегілерден түскен кіріс ашылып-көрсетілуі тиіс:
- мемлекеттік бағалы қағаздардан;
- мемлекеттік емес бағалы қағаздардан (өкілетті орган тағайындаған тізімге сәйкес);
- халықаралық қаржылық ұйымдардың бағалы қағаздарынан (өкілетті орган тағайындаған тізімге сәйкес);
- банктік салым сертификаттарынан;
- банктердегі салымдардан (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі анықтаған тізімге сәйкес);
- Активтерді сатудан түскен кіріс (шығын);
- Актив бағасының өсуі (кемуі);
- Басқадай кіріс (шығын); "Шығындар" тарауында жалпы және әкімшілік шығындар және басқадай шығындар ашып көрсетіледі. "Басқадай өзгерістер" тарауында төмендегілер ашып көрсетіледі.
- Басқаруға алынған зейнетақы активтері;
- Қаржы аудару (Қордың талабына сәйкес);
- таза активтердегі өзгерістер;
- жыл басындағы таза активтер;
- жыл аяғындағы таза активтер.
15. Қорытынды есеп пайдаланушыларға Компанияның қолма-қол ақшасы, бағалы қағаздары, негізгі қорлары басқалай активтері, меншігіндегі және резервтегі капиталдары, ағымдағы және басқа да міндеттемелері туралы ақпарат беру үшін жасалады (N 3 қосымша).
Осы есеп беруге байланысты төмендегі көрсеткіштердің есебі жасалады: