О порядке зачета превышения НДС в счет уплаты НДС при импорте товаров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 августа 1998 года N 390. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.08.1998 г. за N 584. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 29 ноября 2004 года N 421
Извлечение из приказа Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение к
приказу Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
Перечень некоторых приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
...
8. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 августа 1998 года N 390 "О порядке зачета превышения НДС в счет уплаты НДС при импорте товаров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 584).".
-------------------------------------------------------------------
В соответствии с пунктом 1 статьи 73 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"  Z952235_  приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке зачета превышения НДС в счет уплаты НДС при импорте товаров.
2. Департаменту фискальной политики Министерства финансов Республики Казахстан (Канатов С.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в порядке,установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-инспекторской работы аппарата Министерства финансов Республики Казахстан (Агайдаров Е.С.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан и Таможенному комитету Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить исполнение настоящего приказа и довести его содержание до сведения всех заинтересованных лиц.
И.о. Министра
Инструкция
о порядке зачета превышения НДС в счет
уплаты НДС при импорте товаров
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 73 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", согласно которому налогоплательщики имеют право на зачет превышения суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по реализации товаров (работ, услуг) в счет уплаты НДС при импорте товаров.
1. Зачет превышения НДС, не подлежащего возврату
1. Превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по реализации товаров (работ, услуг), зачитывается в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров. Для проведения такого зачета налогоплательщик вместе с грузовой таможенной декларацией и другими документами, необходимыми для таможенных целей, представляет в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, два экземпляра заявления, заполненного по форме, установленной в приложении 1 к настоящей Инструкции, c указанием суммы НДС, подлежащей уплате при импорте товаров, и просьбой зачесть имеющееся превышение в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров.

ҚҚС-ның артығын тауарларды импорттау кезінде ҚҚС төлеу шотына есептеудің тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1998 ж. 17 тамыз N 390 Бұйрық. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 тамызда тіркелді. Тіркеу N 584. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 29 қарашадағы N 421 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойыды деп танылсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
8. "ҚҚС-ның артығын тауарларды импорттау кезiнде ҚҚС төлеу шотына есептеудiң тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң 1998 жылғы 17 тамыздағы N 390 бұйрығы (N 584 Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген)...
Төраға
_______________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Z952235_  Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығының 73-бабының 1-тармағына сәйкес Бұйырамын:
1. ҚҚС-ның артығын тауарларды импорттау кезінде ҚҚС төлеу шотына есептеудің тәртібі туралы ұсынылып отырған Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Фискальдық саясат департаменті (С.С. Қанатов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіп бойынша мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Аппарат жұмысын инспекторлық-ұйымдастыру департаменті (Е.С. Ағайдаров) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кеден комитеті осы бұйрықтың орындалуын және оның мазмұны барлық мүдделі тұлғалардың назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін.
Министрдің м.а.
ҚҚС-ның артығын тауарларды импорттау
кезінде ҚҚС төлеу шотына есептеудің тәртібі туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Осы Нұсқаулық  Z952235_  "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығының 73-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді, салық төлеушілер тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) іске асыру жөнінде есептелген салықтың сомасынан жоғары есепке жатқызылған ҚҚС сомасының артығын тауарларды импорттау кезінде төленетін қосылған құн салығын төлеудің шотына есептеуге құқығы бар.
1. Қайтаруға жатпайтын ҚҚС артығын есептеу
1. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) іске асыру жөнінде есептелген салық сомасының үстіне есептеуге жатқызылған ҚҚС сомасының артығы тауарлардың импортын кедендік рәсімдеу кезінде ҚҚС төлеу шотына есептеледі. Мұндай есептеу жүргізу үшін салық төлеуші жүк кеден декларациясымен және кедендік мақсаттар үшін қажетті басқа да құжаттармен бірге тауарларды кедендік рәсімдеуді жүзеге асыратын кеден органына осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша толтырылған 2 дана өтінішті, тауарларды импорттау кезінде төленуге тиісті ҚҚС сомасын көрсете отырып және орын алған артықшылықты тауарлардың импортын кедендік рәсімдеу кезінде ҚҚС төлемінің шотына есептеуді өтіне отырып, тапсырады.

2. Получив указанное заявление, таможенный орган, не позднее окончания следующего рабочего дня после поступления заявления от налогоплательщика, направляет письменное уведомление в налоговый комитет по месту регистрации налогоплательщика, импортирующего товары. В уведомлении указываются:
реквизиты внешнеторгового контракта;
сумма НДС, подлежащего уплате при импорте товаров согласно декларации, принятой к таможенному оформлению;
регистрационный номер грузовой таможенной декларации, указываемый в графе 7 ГТД.
Уведомление оформляется на фирменном бланке таможенного органа, подписывается начальником таможенного органа или лицом, его замещающим, заверяется печатью таможенного органа и направляется в соответствующий налоговый комитет с приложением одного экземпляра заявления налогоплательщика.
3. На основании уведомления таможенного органа налоговый комитет в двухдневный срок проверяет наличие указанного превышения и при наличии его осуществляет начисление суммы НДС, указанной в уведомлении, в пределах суммы имеющегося превышения, по лицевому счету налогоплательщика. В день проведения зачета налоговый комитет направляет в таможенный орган подтверждение проведения зачета, оформленное на фирменном бланке налогового комитета, за подписью председателя налогового комитета или лица, его замещающего, заверенное печатью налогового комитета, с указанием наименования и реквизитов налогоплательщика, а также суммы НДС, на которую проведен зачет.
4. На основании подтверждения зачета, полученного от налогового комитета, таможенный орган производит выпуск товаров для свободного обращения при условии уплаты в установленном порядке таможенных платежей по подакцизным товарам и акцизов, а по бензину и дизельному топливу - соответствующих сборов, без фактического взимания НДС в части, в отношении которой произведен зачет превышения НДС в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров. При проведении такого зачета в пятой колонке "СП" графы 47 грузовой таможенной декларации указывается код "зн".
2. Зачет НДС, подлежащего возврату по оборотам,
облагаемым по нулевой ставке
1. Превышение суммы НДС, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, по желанию налогоплательщика может засчитываться в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров либо предоплаты НДС по предстоящему импорту товаров.
2. Проведение зачета превышения НДС, подлежащего возврату, в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров производится в порядке, установленном пунктами 1-4 настоящей Инструкции. При этом налоговый комитет производит зачет НДС при таможенном оформлении импорта товаров при отсутствии у налогоплательщика задолженностей по другим налогам и обязательным платежам в бюджет.

2. Көрсетілген өтінішті алған соң кеден органы өтініш салық төлеушіден түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінің аяғына қалдырмай, тауар импорттаушы салық төлеуші тіркеген орын бойынша салық комитетіне жазбаша хабарлама жібереді. Хабарламада мыналар көрсетіледі:
сыртқы сауда шартының деректемелері;
декларацияға сай кедендік рәсімдеуге қабылданған импортталған тауардың төленуге жататын ҚҚС сомасы;
ГТД 7-бағанында көрсетілетін жүк кедендік декларацияның тіркеу нөмірі.
Хабарлама кеден органының арнайы іспарағына толтырылады, оған кеден органы бастығының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылады, кеден органының мөрімен куәландырылады және салық төлеуші өтінішінің бір данасы тіркеліп, тиісті салық комитетіне жіберіледі.
3. Кеден органының хабарламасы негізінде салық комитеті екі күннің ішінде хабарламада көрсетілген артықшылықтың бар-жоғын тексереді және ол болған жағдайда хабарламада көрсетілген ҚҚС сомасын орын алған артықшылық сомасының шегінде салық төлеушінің жеке шотына аударуды жүзеге асырады. Есептеме жүргізілген күні Салық комитеті кеден органына Салық комитетінің арнайы іспарағында рәсімделген, Салық комитеті төрағасының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылған, Салық комитетінің мөрімен куәландырылған, салық төлеушінің атауы мен деректемелері, сондай-ақ есептеме жүргізілген ҚҚС сомасы көрсетілген есептеменің өткізілгеніне растама жібереді.
4. Салық комитетінен алынған есептеменің растамасы негізінде кеден органы акцизделетін тауарлар мен акциздер бойынша белгіленген тәртіпте кеден төлемдері, ал бензин мен дизель отыны бойынша - тиісті алымдар төленген жағдайда тауарлар импортының кедендік рәсімдеу кезіндегі ҚҚС төлемі есебіне ҚҚС артықшылығына есептеме жүргізілгеніне байланысты іс жүзінде ҚҚС төлеместен тауарларды еркін айналымға шығаруды жүзеге асырады. Мұндай есептемені жүргізгенде жүк кеден декларациясының 47-бағанының "СП" 5-бағаншасына "ЗН" коды көрсетіледі.
2. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар
жөніндегі қайтарылуға тиісті ҚҚС есептемесі
1. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қайтаруға жататын ҚҚС-тың артық сомасы салық төлеушінің қалауы бойынша тауарлардың импортын кедендік рәсімдеу кезіндегі ҚҚС төлемінің, болмаса алдағы тауарлар импорты бойынша ҚҚС-на алдын ала төлеудің есебіне жатқызылуы мүмкін.
2. Қайтарылуға жататын ҚҚС-ның артығын тауарлардың импортын кедендік рәсімдеу кезіндегі ҚҚС төлемі есебіне есептеу осы Нұсқаулықтың 1-4-тармақтарында белгіленген ретпен жүргізіледі. Бұл орайда Салық комитеті тауарлардың импортын кедендік рәсімдеу кезінде салық төлеушінің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері бойынша қарыздары болмаған жағдайда ҚҚС есепке алады.

3. Для проведения зачета превышения НДС в счет предоплаты НДС по предстоящим поставкам импорта товаров налогоплательщик вместе с внешнеторговым контрактом представляет в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, два экземпляра заявления, заполненного по форме заявления, приведенного в приложении 2 к настоящей Инструкции.
4. Получив указанное заявление, таможенный орган, не позднее окончания следующего рабочего дня после поступления заявления от налогоплательщика, направляет письменное уведомление в налоговый комитет по месту регистрации налогоплательщика, импортирующего товары. В уведомлении указываются:
реквизиты внешнеторгового контракта;
сумма НДС, подлежащего уплате при импорте товаров, исчисленная налогоплательщиком в соответствии с внешнеторговым контрактом.
Уведомление оформляется на фирменном бланке таможенного органа, подписывается начальником таможенного органа или лицом, его замещающим, заверяется печатью таможенного органа и направляется в соответствующий налоговый комитет с приложением одного экземпляра заявления налогоплательщика.
5. На основании уведомления таможенного органа налоговый комитет в двухдневный срок проверяет наличие указанного превышения и при наличии его осуществляет начисление суммы НДС, указанной в уведомлении, в пределах суммы имеющегося превышения, по лицевому счету налогоплательщика. При этом налоговый комитет направляет в таможенный орган подтверждение проведения зачета, оформленное на фирменном бланке налогового комитета, за подписью председателя налогового комитета или лица, его замещающего, заверенное печатью налогового комитета, с указанием суммы, на которую проведен зачет. При этом налоговый комитет производит зачет в счет предоплаты НДС по предстоящим поставкам импорта товаров при отсутствии у налогоплательщика задолженностей по другим налогам и обязательным платежам в бюджет.
6. На основании подтверждения зачета, полученного от налогового комитета, таможенный орган на лицевой карточке налогоплательщика отражает сумму превышения НДС, по которой проведен зачет, в качестве авансовых платежей по НДС с указанием наименования налогового комитета и реквизитов подтверждения о проведенном зачете, оформленном этим налоговым комитетом. При этом выпуск товаров для свободного обращения производится при условии уплаты в установленном порядке таможенных платежей, по подакцизным товарам и акцизов, а по бензину и дизельному топливу - соответствующих сборов, без фактического взимания НДС в части, в отношении которой произведен зачет превышения НДС в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров. При проведении такого зачета в пятой колонке "СП" графы 47 грузовой таможенной декларации указывается код "зн".

3. ҚҚС-тың артығын алдағы тауарлар импорты берілімі бойынша ҚҚС-тың алдын ала төлем есебіне жатқызуы үшін салық төлеуші сыртқы сауда келісім-шартымен бірге тауарларды кедендік рәсімдеуді жүзеге асыратын кеден органына осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында келтірілген өтініштің нысаны бойынша толтырылған өтініштің екі данасын тапсырады.
4. Аталған өтінішті алған кеден органы салық төлеушіден өтініш түскеннен кейінгі келесі жұмыс күні аяқталуынан кешіктірілмей тауарларды импорттаушы салық төлеуші тіркелген органдағы Салық комитетіне жазбаша хабарлама жібереді. Хабарламада мыналар көрсетіледі:
сыртқы сауда келісім-шартының деректемесі;
салық төлеуші сыртқы сауда келісім шартына сәйкес есептелген тауарларды импорттау кезінде төленген ҚҚС сомасы.
Хабарлама кеден органының іспарағында рәсімделеді, кеден органы басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылады, кеден органының мөрімен куәландырылады және салық төлеушінің бір дана өтінішімен қоса тиісті салық комитетіне жолданады.
5. Салық комитеті екі күндік мерзімде кеден органы хабарламасының негізінде көрсетілген артықшылықтың болуын тексереді және ол болған жағдайда хабарламада көрсетілген ҚҚС сомасын орын алған артықшылық сомасының шегінде ҚҚС сомасы есебіне салық төлеушінің жеке шотына аударылады. Бұл орайда салық комитетінің іспарағына рәсімделген, салық комитетінің төрағасы немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылған, салық комитетінің мөрімен куәландырылған жүргізілген есептеменің растамасын, есептеме жүргізілген соманы көрсете отырып, кеден органына жібереді.
Бұл орайда салық комитеті салық төлеушінің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша қарызы болмаған жағдайда алдағы тауарлар импорты берілімдері бойынша ҚҚС алдын ала төлеу шотына есептеме жүргізеді.
6. Кеден органы салық комитетінен алынған есептеменің растамасы негізінде салық төлеушінің жеке шотында салық комитетінің атауын және есептеменің жүргізілгені туралы салық комитеті рәсімдеген растаманың деректемелерін көрсете отырып, ҚҚС бойынша аванстық төлемдер ретінде есептеме жүргізілген ҚҚС артықшылығының сомасын көрсетеді. Бұл орайда акцизделетін тауарлармен акциздер бойынша белгіленген тәртіпте кеден төлемдері, ал бензин мен дизель отыны бойынша тиісті алымдар төленген жағдайда тауарлар импортын кедендік рәсімдеу кезіндегі ҚҚС төлемі есебіне ҚҚС артықшылығына есептеме жүргізілгеніне байланысты, іс жүзінде ҚҚС төлеместен тауарларды еркін айналымға шығаруды жүзеге асырады. Мұндай есептемені жүргізгенде жүк кеден декларациясының 47-бағанының "СП" 5-бағаншасына "ЗН" коды көрсетіледі.

7. В случае, если товары по внешнеторговому контракту, указанному в заявлении налогоплательщика и в остальных документах, оформленных в соответствии с настоящей Инструкцией, не импортируются на территорию Республики Казахстан, сумма НДС, зачтенная согласно пунктам 3 - 6 настоящей Инструкции и отраженная в качестве авансовых платежей по НДС, не подлежит возврату и зачитывается таможенным органом в счет уплаты НДС при последующих поставках импорта товаров данным налогоплательщиком.
8. Сумма НДС, на которую был произведен зачет, подлежит уплате в бюджет с начислением пени согласно налоговому законодательству республики с момента проведения зачета в случае, если:
после проведения зачета, в соответствии с разделом 2 настоящей Инструкции, по предварительному расчету по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период (расчет) выявлен убыток;
и при этом сумма образованного убытка равна или превышает сумму НДС, фактически подлежащую возмещению на дату представления расчета без учета проведенного ранее зачета. Взыскание суммы НДС, согласно настоящему пункту, производится налоговым комитетом, ранее производившим зачет.
3. Учет и контроль по осуществлению зачета
1. Для осуществления контроля и упорядочения процедуры зачета налога на добавленную стоимость:
1) налоговые комитеты заводят отдельный журнал. В журнале указываются следующие данные:
наименование налогоплательщика, его РНН;
дата поступления уведомления таможенного органа и письменного заявления налогоплательщика с указанием реквизитов этих документов;
сумма НДС, указанная в уведомлении таможенного органа;
дата отправки и номер письма в таможенный орган с подтверждением о проведении зачета;
сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на дату подтверждения зачета;
сумма НДС, на которую проведен зачет.
Страницы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью налогового комитета. Заявление налогоплательщика, уведомление таможенного органа и второй экземпляр подтверждения налоговые комитеты подшивают в деле налогоплательщика;
2) таможенные органы подшивают заявление налогоплательщика и подтверждение налогового комитета о проведенном зачете в качестве подтверждения уплаты НДС при импорте товаров.
2. Ежемесячно, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным, таможенные органы представляют в налоговые комитеты по месту регистрации налогоплательщиков, в отношении которых произведены зачеты в соответствии с настоящей Инструкцией, отчетность по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

7. Егер сыртқы сауда келісім-шарты бойынша салық төлеушінің өтінішінде және басқа да құжаттарда көрсетілген осы тәртіпке сәйкес рәсімделген тауарлар Қазақстан аймағына импортталмайтын болса, осы Нұсқаулықтың 3-6-тармақтарына сәйкес есептелген ҚҚС сомасы қайтаруға жатпайды және осы салық төлеушінің келесі жолғы тауарлар импорты берілімі кезіндегі ҚҚС төлемі есебіне жатқызылады.
8. Егер:
осы Нұсқаулықтың 2-бөлігіне сәйкес есептеме жүргізілген соң есеп айырысу кезінде заңды тұлғадан алынатын табыс салығынан зиянға ұшырау анықталған жағдайда;
есептеме жүргізілген ҚҚС сомасы есептеме жүргізілген күннен бастап республиканың салық заңдарына сәйкес өсімақы есептеле отырып, бюджетке аударуға жатады.
Бұл орайда ұшыраған зиянның сомасы бұрын жүргізілген есептемені қоспағанда есеп айырысу тапсырылатын күнге дейін іс жүзінде қайтарылуға жататын ҚҚС сомасына тең немесе одан артық болған жағдайда.
Осы тармаққа сәйкес ҚҚС сомасын өндіріп алуды бұдан бұрын есептеме жүргізген салық комитеті жүргізеді.
3. Есептеме жүргізуді жүзеге асырудағы есеп пен бақылау
1. ҚҚС-ның есептелуін бақылау және ресімдерін реттеу үшін:
1) салық комитеттері арнайы журнал ашады. Журналда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
салық төлеушінің атауы, оның СТТН;
кеден органдары хабарламасының түскен күні және салық төлеушінің барлық құжаттарының деректемелері көрсетілген жазбаша өтініші;
кеден органының хабарламасында көрсетілген ҚҚС сомасы;
есептеме жүргізілгенін растайтын хаттың кеден органына жөнелтілген күні мен нөмірі;
есептеменің бекітілген күнге дейін есептелген салық сомасының үстінде есептеуге жатқызылған ҚҚС артықшылығының сомасы;
есептеме жүргізілген ҚҚС сомасы.
Журналдың беттері нөмірленеді, жіппен байланады және салық комитетінің мөрімен бекітіледі. Салық төлеушінің өтінішін, кеден органының хабарламасын және растаманың екінші данасын салық комитеттері салық төлеушінің ісіне тігеді.
2) кеден органдары салық төлеушінің өтінішін және есептеме жүргізілгені туралы салық комитетінің растамасын тауарларды импорттау кезінде ҚҚС төлегенін растау ретінде тігеді.
2. Ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей кеден органдары осы Нұсқаулыққа сәйкес есептемелер жүргізілген салық төлеушілердің тіркелген орындары бойынша салық органдарына осы Нұсқаулықтың N 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша есептеледі.

3. В декларации по НДС за отчетный период, в котором было произведено таможенное оформление импортируемых товаров в соответствии с настоящей Инструкцией, налогоплательщиком отражается стоимость импортируемых товаров в соответствующих строках декларации.
4. Превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по реализации товаров (работ, услуг), зачисленное в счет уплаты НДС при импорте товаров в соответствии с подтверждением налогового комитета, отражается таможенными органами при заполнении формы отчетности по таможенным платежам и налогам по Сумме начисленного НДС и Сумме взысканного НДС. При этом сумма НДС, на которую проведен зачет, также отражается отдельной строкой "начислено по зачету превышения НДС".
Приложение 1
к Инструкции о порядке
зачета превышения НДС
в счет уплаты НДС при
импорте товаров,
утвержденной приказом
Министерства финансов
Республики Казахстан
от "__" _____ 199_ г. N ____
Таможенное управление (таможня)
_________________________________
Налоговый комитет по
_________________________________
Заявление
В связи с наличием превышения суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного НДС по реализации товаров (работ, услуг) на "__" _________ 199__г.,  в соответствии с пунктом 1 статьи 73 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", прошу произвести зачет превышения в размере _____________ тенге в счет  НДС, подлежащего уплате при импорте товаров согласно контракту ______________________________________ от "__" ___________ 199_ г. N___.
Налогоплательщик_________________________________________________________
(наименование, адрес, РНН, банковские реквизиты,
_________________________________________________________________________
зарегистрирован в налоговом комитете)
_________________________________________________________________________
Руководитель                                           __________________
(Ф.И.О.)
Главный бухгалтер                                       __________________
(Ф.И.О.)
" __" __________ 199_ г.
М.П.
_______________________________
Заявление заполняется в 3-х (трех) экземплярах, два из которых представляются в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, один остается у налогоплательщика.
Приложение 2
к Инструкции о порядке
зачета превышения НДС
в счет уплаты НДС при
импорте товаров,
утвержденной приказом
Министерства финансов
Республики Казахстан
от "__" _____ 199_ г. N ____
Таможенное управление(таможня)
_______________________________
Налоговый комитет по
_______________________________
Заявление
В связи с наличием оборотов, облагаемых по нулевой ставке, в соответствии с пунктом 1 статьи 73 Указа Президента Республики Казахстан,  имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", прошу произвести зачет сумм НДС, подлежащих возмещению в счет предоплаты НДС, подлежащего  уплате  при  импорте товаров согласно контракту _____________________________________________ от "__" ___________ 199_ г. N ___________, предусматривающему поставку товаров на сумму ________________ тенге.
Налогоплательщик_______________________________________________________
(наименование, адрес, РНН, банковские
________________________________________________________________________
реквизиты, зарегистрирован в налоговом комитете)
________________________________________________________________________
Руководитель                                             _______________
(Ф.И.О.)
Главный бухгалтер                                        _______________
(Ф.И.О.)
"__" __________ 199_ г.
М.П.
________________________________
Заявление заполняется в 3-х (трех) экземплярах, два из которых представляются в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, один остается у налогоплательщика.
Приложение 3
к Инструкции о порядке
зачета превышения НДС
в счет уплаты НДС при
импорте товаров,
утвержденной приказом
Министерства финансов
Республики Казахстан
от "__" _____ 199_ г. N ___
Налоговый комитет
по ___________________________
Сведения о суммах НДС по товарам, оформленным на

3. Осы Нұсқаулыққа сәйкес импортталатын тауарларға кедендік рәсімдеу жүргізілген есепті кезеңдегі ҚҚС жөніндегі декларацияда салық төлеуші декларацияның тиісті жолдарында импортталған тауарлардың құнын көрсетеді.
4. Салық комитетінің растамасына сәйкес тауарларды импорттау кезінде ҚҚС төлемдерінің шотына есептелген, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу бойынша есептелген салық сомасының үстінде есептемеге жатқызылатын ҚҚС сомасының артығын кеден органдары есептелген ҚҚС сомасы және өндіріп алынған ҚҚС сомасы бойынша кедендік төлемдер мен салықтар жөніндегі есептердің нысанын толтырған кезде көрсетеді. Бұл орайда есептеме жүргізілген ҚҚС сомасы "ҚҚС артықшылығы бойынша есептелді" жеке жолында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
199__жылғы "___"________N_______
бұйрығымен бекітілген
ҚҚС-ның артығын тауарларды
импорттау кезінде ҚҚС төлеу
шотына есептеу тәртібі туралы
Нұсқаулығына
1-қосымша
________________________________
кеден басқармасы (кеден)                                          ________________________________
бойынша салық комитеті
ӨТІНІШ
199__жылғы "___"_________N________________тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) таратудан ҚҚС асып, есепке алынатын ҚҚС-тан артық салығының пайда болуына орай    Z952235_   "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығының 73-бабының 1-тармағына сәйкес _____________________________ 199__жылғы _______N_______ келісім-шарт арқылы импортталған тауарлардың сомасы______________ теңге ҚҚС есебіне есепке алынған ҚҚС артық сомасын есептеуді сұраймын.
Салық төлеуші_______________________________________________
(атауы, мекен-жайы, СТТН, банктік деректемесі
____________________________________________________________________                    салық комитетінде тіркелді)     ____________________________________________________________________      Басшы                                   /__________________
(тегі, аты-жөні)
Бас бухгалтер                           /__________________
(тегі, аты-жөні)
199__жылғы"____"______________
М.О.     _____________________
Өтініш 3 дана (үш) етіп толтырылып, екі данасы тауарларды кеден рәсімінен өткізген кеден органында, бір данасы салық төлеушіде қалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
199__жылғы "___"________N_______
бұйрығымен бекітілген
ҚҚС-ның артығын тауарларды
импорттау кезінде ҚҚС төлеу
шотына есептеу тәртібі туралы
Нұсқаулығына
2-қосымша
________________________________
кеден басқармасы (кеден)                                         ________________________________
бойынша салық комитеті
ӨТІНІШ
Нөлдік ставка бойынша айналымға салынатын ақшаның пайда болуына байланысты   Z952235_   "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығының 73-бабының 1-тармағына сәйкес келісім-шарт бойынша 199__жылғы "____"________N_____________ теңге импортталған тауарлардың ҚҚС-ын жоғарыда ҚҚС артық сомасы есебінен есептеуді сұраймын.
Салық төлеуші________________________________________________
(атауы, мекен-жайы, СТТН, банктік деректемесі
__________________________________________________________________
салық комитетінде тіркелді)
__________________________________________________________________
Басшы                                   /__________________
(тегі, аты-жөні)
Бас бухгалтер                           /__________________
199__жылғы"____"______________
М.О.     _____________________
Өтініш 3 дана (үш) етіп толтырылып, екі данасы тауарларды кеден рәсімінен өткізген кеден органында, бір данасы салық төлеушіде қалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
199__жылғы "___"________N_______
бұйрығымен бекітілген
ҚҚС-ның артығын тауарларды
импорттау кезінде ҚҚС төлеу
шотына есептеу тәртібі туралы
Нұсқаулығына
3-қосымша
________________________________
бойынша салық комитеті
_________________________
кеден басқармасының (кеденнің)
199__жылғы<*>___үшін    Z952235_   "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығының 73-бабының 1-тармағына сәйкес ресімделген тауарлардың сомасы туралы мәлімет
мың теңге<**>
____________________________________________________________________
|Жүк қабылдаушының   |ҚҚС артық есептеуді | Негіздеме (Салық
|атауы, мекен-жайы,  |ескере отырып,      |комитетінің растама.

основании пункта 1 статьи 73 Указа Президента Республики Казахстан,
имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
таможенным  управлением (таможней) __________________ за
__________ 199_ года*
тыс. тенге**
___________________________________________________________________________
Наименование, адрес, РНН,  ! Оформлено с учетом !Основание (реквизиты
банковские реквизиты       ! зачета превышения  !подтверждения
грузополучателя            ! НДС (ст.73.1.,ч.1) !Налогового комитета и
!                    !наименование Налогового
!                    !комитета)
___________________________________________________________________________
_____________1_____________!_________2__________!_____________3____________
Примечание:
*Предоставляются в налоговые комитеты по месту регистрации  налогоплательщика не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным.
**Пересчет сумм налога, исчисленных в иностранной валюте, производится по курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на дату принятия таможенной декларации.
Начальник таможенного
управления (таможни)                              _____________________
Ф.И.О.

|СТТН, банктік       |рәсімделді (73, 1-б,|сының деректемелері
|деректемелері       |1-бөлім)            |және Салық комите.
|                    |                    |тінің  атауы)
_______________________|____________________|______________________
|        1           |         2          |             3
________________________|____________________|______________________
________________________
<*> - Әр айдың 25-нен кешіктірмей салық төлеуші өзі тіркеген салық комитетіне тапсырады.
<**> - Шетел валютасымен есептелген салық сомасы Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің сол кеден декларациясын қабылдаған күнгі бағамымен есептеледі.
Кеден басқармасының
(кеден) бастығы                        /__________________
(тегі, аты-жөні)