О мерах по предупреждению коррупции в подразделениях дорожной полиции МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 сентября 1998 года N 304. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 28.09.1998 г. N 613. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 3.03.2005г. N 146
Извлечение из приказа Министра внутренних дел РК
от 2 сентября 1998 года N 304
"Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 сентября 1998 года N 304 "О мерах по предупреждению коррупции в подразделениях дорожной полиции МВД Республики Казахстан"...
Министр".
--------------------------------------------------------------------
Несмотря на принимаемые меры по устранению условий, способствующих взяточничеству и вымогательствам со стороны сотрудников дорожной полиции, эти негативные проявления продолжают иметь место.
Указанные факты, наряду с укоренившейся системой беспричинных остановок транспорта, хамством и высокомерием со стороны отдельных сотрудников дорожной полиции, создают мнение о коррумпированности всей дорожной полиции, порождают жалобы и негативные публикации в средствах массовой информации.
Анализ сложившегося положения дел свидетельствует, что основными причинами этого являются несовершенство существующей системы подбора и расстановки кадров дорожной полиции и невыполнение сотрудниками требований приказов и директивных указаний МВД РК, устанавливающих порядок осуществления надзора за дорожным движением и обращения с гражданами.
В целях предупреждения коррупции, дальнейшего устранения условий, способствующих нарушениям законности со стороны сотрудников дорожной полиции и исключения фактов принятия на службы в дорожную полицию лиц, по своим качествам неспособным выполнять возложенные обязанности приказываю:
1. Утвердить Инструкцию о порядке подбора, приема и расстановки кадров дорожной полиции МВД Республики Казахстан (приложение N 1).
2. Начальникам ГУВД, УВД областей, г.г. Астаны и Алматы:
2.1. Обеспечить изучение Инструкции всеми сотрудниками подразделений дорожной полиции и обязательное соблюдение ее требований при приеме, подборе и расстановке кадров дорожной полиции.
2.2. Принять меры по неукоснительному выполнению сотрудниками дорожной полиции требований приказов и директивных указаний МВД РК, устанавливающих порядок осуществления надзора за дорожным движением и обращения с гражданами, с этой целью:
- провести с личным составом дополнительные занятия по их изучению, в особенности, по детальному изучению главы 7 приказа МВД РК N-306-96г., определяющей порядок взаимоотношений сотрудников дорожной полиции с участниками дорожного движения;
- по итогам занятий принять зачеты сотрудников, не сдавших зачеты, а также сотрудников, не выполняющих требования вышеназванных нормативных актов, от работы отстранить, вопрос о их пребывании в должности рассмотреть на аттестационной комиссии.

"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жол полициясы қызметіндегі сыбайлас жемқорлықтың алдын алу шаралары туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 2 қыркүйек N 304 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 28 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 613. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 3 наурыздағы N 146 бұйрығымен.
----------Бұйрықтан үзінді-----------
"Заңға тәуелді кесімдерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкімін орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ІІМ-нің жол полициясы бөлімшелерінде сыбайлас жемқорлықтың алдын алу шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 2 қыркүйектегі N 304 бұйрығының күші жойылды деп танылсын...
Министр
-------------------------------------
Парақорлық пен қорқытып пара алушылық сияқты келеңсіз жағдайларды болдырмаудың алдын алу шараларына қарамастан жол полициясы қызметкерлерінің арасында оның әлі де болса орын алуы жалғасуда.
Жекелеген жол полициясы қызметкерлерінің жүйелі қалыптасып кеткен себепсіз транспорт түрлерін тоқтатуы, дөрекілік жасап өркөкіректік көрсетуі сияқты фактілер барлық жол полициясы қызметінде сыбайлас жемқорлыққа жол берілген деген пікір тудырып, арыз-шағымдар жаздырып ақпарат құралдары тарапынан келеңсіз теріс публикацияларға жол береді.
Бұл іске талдау жасағанда мұндай келеңсіз оқиғалардың себептері қазіргі уақытта жол полициясындағы кадр таңдау және оларды орналастыру жүйесінің дұрыс жолға қойылмағандығы мен қызметкерлердің ҚР Ішкі істер министрлігінің жол қозғалысын бақылау және халықпен қарым-қатынас тәртібін реттейтін бұйрықтары мен директивалық нұсқауларын орындамауы болып табылады.
Жол полициясы қызметкерлері тарапынан заңдылықтың бұзылуын тудыратын сыбайлас жемқорлықтың алдын алу шарттарын жою және өзінің қабілетіне байланысты жүктелген міндетін орындай алмайтын адамдарды жол полициясы қызметіне қабылдау фактілерін болдырмау мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жол полициясына кадрлар таңдау, қабылдау және орналастыру тәртібі туралы Нұсқаулық бекітілсін (N 1 қосымша).
2. Астана мен Алматы және облыстық ІІББ, ІІБ басшыларына:
2.1. Жол полициясы бөлімшелерінің барлық қызметкерлеріне Нұсқаулықты оқыту және кадрлар қабылдау, іріктеу мен орналастыру кезінде оның талаптарын орындау міндетті түрде қамтамасыз етілсін.
2.2. Жол қозғалысын қадағалауды және азаматтармен қатынасты белгілейтін ҚР Ішкі істер министрлігінің бұйрықтары мен директивалық нұсқауларының талаптарын жол полициясы қызметкерлері бұлжытпай орындауы жайында шара қолдану мақсатында:
- оларды оқыту үшін, әсіресе жол қозғалысына қатынасушылар мен жол полициясы қызметкерлерінің өзара қатынас тәртібін анықтайтын ҚР Ішкі істер министрлігінің 1996 жылғы N 306 бұйрығының 7 тарауы бойынша жеке құрамға толық қосымша сабақ өткізілсін;
- сабақтың қорытындысы бойынша сынақ қабылданып, сынақ тапсырмаған сондай-ақ, жоғарыда аталған нормативті актілердің талаптарын орындамаған қызметкерлер жұмыстан шеттетіліп, олардың қызметте қалуы туралы аттестациялық комиссияда қаралсын.

2.3. В срок до 1.10.98г. провести внеочередную аттестацию сотрудников дорожной полиции. В соответствии с пунктом 6.6. приказа МВД РК 270-94г. - работников дорожной полиции, в отношении которых есть достаточные основания полагать, что они нечистоплотны, немедленно отстранять от исполнения служебных обязанностей.
Вопрос о дальнейшем их пребывании в должности решать в соответствии с требованиями указанного пункта приказа МВД РК N-270-94г.
3. Контроль за исполнением данного приказа возложить на ДДП (Омаров Г.Б.) и ДКиВР (Валиев Х.Х.) МВД РК.
Министр
Приложение N 1
к приказу МВД РК N 304
от 2 сентября 1998г
Инструкция
о порядке подбора, приема и расстановки кадров
дорожной полиции МВД Республики Казахстан
Данная Инструкция устанавливает принципы подбора кандидатов, определяет условия приема на службу и порядок назначения на должности рядового и начальствующего состава дорожной полиции.
Правовой основой Инструкции являются: Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" от 21.12.95г. и Положение "О прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан", утвержденное Постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644.
Требования настоящей Инструкции обязательны к исполнению во всех подразделениях и для всех должностей дорожной полиции.
I. Порядок подбора кадров и приема на службу
в подразделения дорожной полиции
1. Лица, изъявившие желание служить в подразделениях дорожной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан или получить направления на обучение в специальные учебные заведения МВД по профилю дорожной полиции (в дальнейшем - кандидаты), обращаются с заявлением к руководителю Управления дорожной полиции (в дальнейшем УДП) соответствующей области. К заявлению должны быть приобщены: удостоверение личности (паспорт), военный билет, водительское удостоверение, копия документа об образовании с приложением к нему, автобиография и характеристика(ки) с мест(а) работы, службы, учебы за последний год.
Кандидат должен иметь водительское удостоверение категории "АВС", водительский стаж не менее 3-х лет и образование: для поступающих на службу на должности рядового и младшего начальствующего состава - не ниже специального среднего; для поступающих на службу на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава - высшее.
2. Руководитель Управления дорожной полиции после изучения представленных документов и проверки соответствия данных кандидата требованиям Положения "О прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан" проводит с кандидатом собеседование.
Примечание: в ходе собеседования кандидату разъясняются требования, предъявляемые к сотрудникам дорожной полиции, условия и особенности прохождения службы.
После проведения собеседования руководитель УДП поручает работнику кадрового аппарата дорожной полиции или лицу, на которого возложены эти обязанности, проведение проверочных действий, предусмотренных пунктом 4 настоящей главы и подготовку кандидата к представлению аттестационной комиссии УДП, образуемой в соответствии с приказом МВД РК от 23.03.98г. N 82.
Примечание: допускается поручение проведения вышеназванных действий руководителям структурных подразделений УДП по профилю поданного кандидатом заявления.

2.3. 1998 жылдың 1 қазанына дейінгі мерзімде жол полициясы қызметкерлерінің кезектен тыс аттестациясы өткізілсін.
ҚР Ішкі істер министрлігінің 1994 жылғы N 270 бұйрығының 6.6.тармағына сәйкес, жол полициясы қызметкерлерінің адал еместігі туралы жеткілікті негіз болса, олар тез арада қызметтегі өз міндетін атқарудан шеттетілсін.
Олардың әрі қарай қызметте қалу-қалмауы туралы мәселе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 1994 жылғы N 270 бұйрығының көрсетілген тармағының талаптарына сәйкес шешілсін.
3. Осы бұйрықтан орындалуын қадағалау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ЖПД (Омаров Г.В.) және К және ТЖД (Валиев Х.Х.) жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер Қолбасшысы
генерал-лейтенант
ҚР Ішкіісминінің
1998 ж. 2 қыркүйектегі
N 304 бұйрығына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
жол полициясына кадрлар қабылдау, таңдау және
орналастыру тәртібі туралы
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық жол полициясына баламалар іріктеу принциптерін, қызметке тағайындау шарттарымен қатардағы және басшы құрам лауазымдарына тағайындау тәртіптерін реттейді.
Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар 1995 жылғы 21 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Жарлығы мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 P961644_ қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет өткеруі туралы" Ережесі Нұсқаулықтың құқықтық негізі болып табылады.
Осы Нұсқаулықтың талабын барлық бөлімшелер мен барлық жол полициясының лауазымдары орындауға міндетті.
1. Жол полициясының бөлімшелеріне қызметке қабылдау
және кадрлар іріктеу тәртібі
1. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшелерінде қызмет етуге немесе Ішкіісмин арнайы оқу орындарында жол полициясы бейіні бойынша әрі қарай оқуға жолдама алуға ниет білдірген үміткерлер, тиісті облыстардың жол полициясы Бас басқармасы (әрі қарай ЖПБ) жетекшілеріне өтініш жазады. Өтінішке: жеке куәлігі (паспорт), әскери билеті, жүргізуші куәлігі, білімі туралы құжаттың көшірмесі және оған қоса, өмірбаяны мен жұмыс, қызмет, оқу орынынан алған мінездемесі қоса беріледі.
Үміткерде 3 жылдан кем емес өтілі бар "АВС" жүргізу куәлігі, қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына - арнайы орта білімінен төмен емес, орта, аға және жоғары басшы құрам лауазымдарына қызметке тұратындарда - жоғары білімі болуы керек.
2. Жол полициясы басқармасының жетекшісі ұсынылған құжаттарды тексеріп, үміткердің мәліметтері "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет өткеруі туралы" Ережесінің талаптарына сәйкес келсе, онда ол үміткермен жеке әңгіме өткізеді.
Ескерту: Әңгіме барысында үміткерге жол полициясы қызметкеріне қойылатын талаптар, қызмет өткерудің ерекшеліктері мен жағдайы түсіндіріледі.
Әңгімелесу өткізілгеннен кейін, жол полициясы басқармасының жетекшісі ұсынылған үміткерді, осы тараудың 4 тармағында көзделген, Қазақстан Республикасы Ішкіісминнің 1998 жылғы 23 наурыздағы N 82 бұйрығына сәйкес құрылған ЖПБ-ның (жол полициясы басқармасы) аттестациялық комиссиясына дайындауды және тексеру іс-әрекетін жүргізуді, жол полициясының кадрлар аппаратының қызметкеріне немесе осы міндеттер жүктелген адамға тапсырады.
Ескерту: көрсетілген іс-әрекетті жүргізу, үміткердің берілген өтінішінің бейіні бойынша, ЖПБ-ның құрылымдық бөлімшелерінің жетекшілеріне тапсыруға рұқсат етіледі.

3. Работник кадрового аппарата дорожной полиции или лицо, которому поручено проведение проверки кандидата и подготовки его к представлению аттестационной комиссии УДП, разъясняет кандидату порядок прохождения проверок и заводит на кандидата проверочное дело.
4. Кандидат должен пройти следующий обязательный перечень проверочных действий:
- проверка знаний Правил дорожного движения и Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения (в дальнейшем ПДД);
- проверка навыков вождения;
- определение необходимого образовательного и культурного уровня (тестирование, диктанты, сочинения);
- сдача нормативов по физической подготовке в соответствии с требованиями приказа МВД РК от 19.06.98г. N 206.
Проверка знаний ПДД и навыков вождения проводится в регистрационно- экзаменационных подразделениях дорожной полиции по направлениям работника кадрового аппарата или лица, которому поручено проведение проверки кандидата.
Проверка образовательного и культурного уровня кандидата и принятие нормативов по физической подготовке проводятся комиссионно. Состав комиссии и порядок указанных проверок определяется руководителем УДП.
В перечень проверочных действий могут быть включены и другие виды проверок, не противоречащие требованиям законодательства Республики Казахстан и Положения "О прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан".
Кандидаты, не сдавшие предусмотренные настоящим пунктом проверки более 2-х раз, к дальнейшей проверке не допускаются.
Одновременно с проведением проверочных действий работник кадрового аппарата или лицо, которому поручено проведение проверки кандидата, проводит изучение кандидата по месту жительства и работы (службы, учебы).
Изучение кандидата по месту жительства и работы (службы, учебы) производится путем опроса, сбора и затребования необходимой информации, характеризующей кандидата, в том числе путем затребования в территориальных органов внутренних дел и дорожной полиции данных о характеристике кандидата и совершенных им правонарушениях.
Результаты проверки документируются и подшиваются в проверочное дело.
Проведение проверочных действий и изучение кандидата должно быть проведено в месячный срок.

3. Жол полициясы кадр аппаратының қызметкері немесе үміткерге тексеру жүргізетін және оны ЖПБ-ның аттестациялық комиссиясына ұсыну жұмысы тапсырылған адам, тексеріс жүргізу тәртібін үміткерге түсіндіріп, оған тексеру ісін бастайды.
4. Үміткер мына тексеру іс-әрекеттерінің тізбесін міндетті түрде өтуі керек:
- Жол қозғалысы Ережесі мен көлік құралдарын пайдалануға жіберуге болатыны жөніндегі негізгі Ережені және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі лауазымды және жол қозғалысына қатысушы адамдардың білетіндігі туралы білімін тексеру;
- жүргізу икемділігін тексеру;
- қажетті білімі мен мәдени (тестирование, диктант, шығарма) деңгейін анықтау;
- Қазақстан Республикасы Ішкіісминнің 1998 жылғы 19 маусымдағы N 206 бұйрығына сәйкес дене шынықтыру дайындығы нормаларын тапсыру.
ЖҚЕ (жол қозғалысының Ережесі) мен көлік жүргізу ыңғайын білуді тексеру кадр аппаратының қызметкері немесе үміткерге тексеру жүргізуді тапсырылған адамның жолдамасымен жол полициясының емтихандық-тіркеу бөлімшелерінде жүргізіледі.
Үміткердің білімі мен мәдени деңгейін тексеру және дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдау комиссиялық түрде өткізіледі. Комиссия құрамы мен көрсетілген тексерістер тәртібін ЖПБ-ның жетекшісі белгілейді.
Тексеру іс-әрекеттері тізбесіне "ҚР ішкі істер органдары қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет өткеруі туралы" ҚР Заңдары мен Ережелерінің талаптарына қайшы келмейтін тексерулердің басқа да түрлері енгізілуі мүмкін.
Осы тармақта көзделген тексерулерді екі мәртеден артық тапсыра алмаған үміткер одан арғы тексерулерге жіберілмейді.
Сонымен қатар, кадр аппаратының қызметкері немесе үміткерге тексеру жүргізу жүктелген адам, тексеру іс-әрекеттерін жүргізумен бірге үміткердің тұратын жері мен жұмыс (қызмет, оқу) орнымен де танысады.
Үміткердің тұратын жері мен жұмыс (қызмет, оқу) орны бойынша танысып білу, үміткерге мінездеме бере алатын қажетті мәліметтерді жинау, талап ету және сұрастыру сонымен қатар аумақтық ішкі істер органдарымен жол полициясының үміткердің мінездемесі туралы мәліметтер мен ол жасаған құқық бұзушылық туралы сұрастыру жолымен жүргізіледі.
Үміткердің тұратын жері және қызмет бойынша зерттеу үміткерге мінездеме беретін қажетті хабарлама сұрату және жинақтау, сұрақ қою бойынша жүргізіледі, оның ішінде жергілікті ішкі істер органдарына және жол полициясынан кандидаттың мінездемесі және онымен жасалған құқық бұзушылықтар туралы мәліметтерді сұратумен.
Тексеру қорытындылары құжатталып тексеру ісіне тігіледі.
Тексеріс іс-әрекеттері мен үміткерді зерттеу жұмысы бір ай мерзім ішінде жүргізілуі керек.

5. Кандидаты, прошедшие проверку, представляются аттестационной комиссии УДП.
Заседание аттестационной комиссии УДП по рассмотрению дел кандидатов на службу проводится не менее одного раза в месяц, по установленного графику.
При рассмотрении члены комиссии изучают проверочное дело кандидата, путем опроса кандидата выясняют необходимые дополнительные сведения о личности кандидата, причины и цели его желания служить в дорожной полиции, оценивают его личные, моральные и деловые качества и определяют его годность к службе в дорожной полиции.
Перечень и количество задаваемых членами комиссии вопросов не ограничиваются.
По результатам рассмотрения аттестационная комиссия выносит одно из следующих решений:
- о дальнейшем проведении действий по проверке кандидата;
- о прекращении проверки и отказе в приеме на службу.
Заседания аттестационных комиссий протоколируются, выписка из протокола и решения комиссия по каждому кандидату подшиваются в проверочные дела.
Проверочные дела кандидатов, в приеме на службу, которым отказано, выдаются им на руки, при этом из них изымаются документы о проведении специальных проверок. Указанные лица вносятся в списки лиц, подававших заявления о приеме на службу. При повторном их обращении о приеме на службу, заявления принимаются только при наличии проверочного дела.
Проверочные дела кандидатов, по которым аттестационной комиссией вынесены решения о дальнейшем проведении действий по проверке, передаются работнику кадрового аппарата дорожной полиции, или лицу, на которого возложены эти обязанности.
6. Работник кадрового аппарата дорожной полиции или лицо, на которого возложены его обязанности, после получения проверочного дела кандидата, допущенного аттестационной комиссией к дальнейшей проверке, в течение 5-дней готовит необходимые документы и направляет кандидата на медицинское освидетельствование в военно-врачебную комиссию для определения годности к службе и проводит специальные проверки, предусмотренные Положением "О прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан".
Примечание: Допускается проведение специальных проверок и направление на медицинское освидетельствование в военно-врачебную комиссию до проведения проверочных действий, предусмотренных пунктом 4 настоящей главы.
7. Кандидаты, прошедшие специальную проверку и признанные военно- врачебной комиссией годными к службе, распоряжением начальника УДП зачисляются в резерв кандидатов на службу в дорожную полицию. Этим же распоряжением за зачисленным в резерв кандидатом закрепляется наставник. Наставником назначается наиболее опытный сотрудник подразделения дорожной полиции, на должность, в котором подано заявление кандидатом.
Зачисленный в резерв кандидат в течение 1-го месяца проходит стажировку под руководством закрепленного наставника.
Примечание: Зачисленные в резерв кандидаты, проживающие в местности, отдаленной от расположения подразделения дорожной полиции, на должность, в котором им подано заявление, могут быть закреплены за наставником - сотрудником ближайшего к месту жительства подразделения дорожной полиции.

5. Тексерістен өткен үміткер ЖПБ-ның аттестациялық комиссиясына жіберіледі.
Үміткерді қызметке қабылдау жөніндегі ЖПБ-ның аттестациялық комиссиясының отырысы айына бір рет белгіленген кесте бойынша өткізіледі.
Комиссия мүшелері үміткердің тексеріс ісімен танысқан кезде үміткерге сұрақ қою арқылы ол туралы қажетті қосымша мәліметтер жинай отырып, оның жол полициясына қызметке орналасуының себебі мен мақсаты, жеке, моральдық және іскерлік қасиеттерін бағалап, жол полициясы қызметіне жарамдығын анықтайды.
Комиссия мүшелері қоятын сұрақтардың саны мен тізімі шектелмейді.
Қаралған істер жөнінде аттестациялық комиссия мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
- үміткерді тексеру бойынша ары қарай жүргізілетін іс-әрекет туралы;
- қызметке қабылдаудан бас тарту мен тексеріс жүргізуді тоқтату туралы.
Аттестациялық комиссиясының отырысы хатталады, әр үміткер бойынша хаттама мен комиссия шешімінің көшірмесі тексеру ісіне тігіледі.
Қызметке қабылдаудан бас тартылған үміткерлердің тексеру істері олардың қолдарына беріледі. Сонымен қатар арнайы тексеріс жүргізілгендігі туралы құжаттар алынып қалады. Көрсетілген адамдар, қызметке қабылдау туралы өтініш берген адамдардың тізіміне енгізіледі. Қызметке қабылдау туралы олардың қайтадан берген арыздары тек қана тексеріс істерімен бірге қабылданады.
Ары қарай тексеру іс-әрекеттерін жүргізу туралы аттестациялық комиссиясының шығарған шешімі бойынша, үміткердің тексеріс ісі жол полициясы кадр аппаратының қызметкеріне немесе осы міндеттер жүктелген адамға беріледі.
6. Жол полициясы кадр аппаратының қызметкері немесе оның міндеттері жүктелген адам аттестациялық комиссия ары қарай тексеріске жіберілген үміткердің тексеру ісін алғаннан соң, 5 күн ішінде қажетті құжаттарды дайындап, қызметке жарамдылығын анықтау үшін, үміткерді медициналық куәландыруға әскери-дәрігерлік комиссияға жіберіп, "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет өткеру туралы" Ережесінде көзделген арнайы тексерістерді жүргізеді.
Ескерту: Осы тараудың 4 тармағында көзделген тексеру істерін жүргізгенге дейін, арнайы тексерістерді жүргізуге және әскери-дәрігерлік комиссияға медициналық куәландыруға жіберуге рұқсат етіледі.
7. Арнайы тексеруден өткен және әскери-дәрігерлік комиссия қызметке жарамды деп таныған үміткерлер ЖПБ бастығының өкімімен жол полициясының қызметіне резервке алынады. Осы өкіммен резервке алынған үміткерге тағлымгер бекітіледі. Үміткер арыз берген қызметте, оған тағлымгер болып жол полиция бөлімшесінің ең тәжірибелі қызметкері тағайындалады.
Резервке алынған кандидат бір ай бойы бекітілген тағлымгердің жетекшілігімен тағлымдама өтеді.
Ескерту: жол полициясы бөлімшесінен алыс тұратын резервке алынған үміткерлерге мекен-жайына жақын орналасқан жол полициясы бөлімшесінің қызметкері тағлымгер болып тағайындалады.

8. Наставник получает проверочное дело кандидата и составляет план стажировки, который утверждается руководителем подразделения дорожной полиции.
В течение срока стажировки наставник разъясняет кандидату требования, предъявляемые к сотруднику дорожной полиции, его обязанности и права, обучает навыкам работы.
Разрешается знакомить кандидата с регламентирующими деятельность дорожной полиции приказами, инструкциями и указаниями МВД, ГУВД, УВД, за исключением секретных.
Стажировку кандидат проходит в свободное от работы (учебы) время по согласованию с наставником.
Наставник несет ответственность за качество проведения стажировки.
Примечание: Кандидатам, зачисленным в резерв, может выдаваться удостоверение внештатного сотрудника дорожной полиции установленного образца. Из числа указанных кандидатов, подавших заявления на службу в строевые подразделения дорожной полиции, рекомендуется создавать соответствующие подразделения внештатных инспекторов дорожной полиции, для совместного прохождения стажировки.
9. По окончанию стажировки наставник готовит справку о выполнении плана стажировки и выносит заключение о профессиональной пригодности кандидата к службе. Заключение утверждается руководителем подразделения дорожной полиции.
Заключение и материалы стажировки подшиваются в проверочное дело кандидата.
10. Проверочное дело с заключением о пригодности кандидата к службе направляется на рассмотрение аттестационной комиссии Управления дорожной полиции.
Аттестационная комиссия рассматривает дело кандидата и выносит решение о выдвижении кандидата на вакантную должность (выдаче направления на обучение в специальных учебных заведениях МВД), либо продлении срока стажировки ввиду неготовности кандидата.
В случае вынесения наставником заключения о непригодности кандидата к службе или вынесения решения о продлении срока стажировки ввиду неготовности кандидата он направляется на новую стажировку к другому наставнику. При вынесении повторного заключения о непригодности кандидата к службе, выносится решение об отказе в приеме его на службу.
В случае отсутствия вакансий, по указанной в заявлении кандидата должности, кандидат зачисляется в резерв на выдвижение на должность и направляется для прохождения дальнейшей стажировки к тому же наставнику.
Примечание: Управлениям дорожной полиции рекомендуется иметь постоянный резерв кандидатов на службу. Количество кандидатов резерва должно определяться руководством УДП.
11. В исключительных случаях, связанных с необходимостью быстрого замещения вакантной должности, разрешается сокращать сроки проведения проверки и стажировки, предусмотренные пунктами настоящей главы.
При назначении кандидата на должность и включении в штат дорожной полиции проверочное дело приобщается к его личному делу.
II. Расстановка кадров, порядок назначения на должность

8. Тағлымгер үміткердің тексеру ісін алған соң, тағлымдаманың жоспарын жасайды. Оны жол полиция бөлімінің бастығы бекітеді.
Тағлымдама мерзімі ішінде тағлымгер үміткерге жол полициясы қызметкеріне қойылатын талаптарды, оның міндеттері мен құқықтарын түсіндіреді, жұмыс дағдыларына үйретеді.
Құпия құжаттардан басқа үміткерді жол полиция қызметін реттейтін Ішкіісмин, ІІББ, ІІБ нұсқаулықтары мен нұсқауларымен бұйрықтарымен таныстыруға рұқсат етіледі.
Үміткер тағлымдаманы тәлімгердің келісімімен, жұмыстан (оқудан) бос уақытта өтеді.
Тәлімгер тағлымдаманың сапалы өткізілуі үшін жауапты.
Ескерту: резервке алынған үміткерлерге жол полициясының штаттан тыс қызметкерінің белгілеген үлгідегі куәлігі берілуі мүмкін. Жол полициясы саптағы бөлімшелеріне қызметке арыз берген үміткерлердің санынан, тағлымдаманы бірге өту үшін, жол полициясы штаттан тыс инспекторларының тиісті бөлімшелерін құру ұсынылады.
9. Тағлымдама аяқталғаннан кейін, тәлімгер тағлымдаманың жоспарын орындау туралы анықтама дайындайды да үміткердің қызметке кәсіби жарамдылығы туралы қорытынды шығарады. Қорытындыны жол полициясы бөлімшесінің басшысы бекітеді.
Тағлымдаманың қорытындысы мен материалдары тексеру ісіне қоса тігіледі.
10. Үміткердің тексеру ісі мен қызметке жарамдылығы туралы қорытынды жол полиция Басқармасының аттестациялық комиссиясының қарауына жіберіледі.
Аттестациялық комиссия үміткердің ісін қарайды да, үміткерге бос орынға ұсыну туралы (Ішкіісминнің арнайы оқу орындарына оқуға жолдама беру) немесе үміткердің дайын еместігіне байланысты тәжірибе алудың мерзімін ұзарту туралы шешім шығарады.
Егер тәлімгер, үміткер қызметке жарамсыздығы туралы қорытынды шығарса немесе үміткердің әлі дайын еместігінен тәжірибе алу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаса, онда ол жаңа тағлымдама алу үшін басқа тәлімгерге жіберіледі. Үміткердің қызметке жарамсыздығы туралы қайта қорытынды шығарылса, оны қызметке қабылдамау туралы шешім шығарылады.
Үміткердің арызында көрсетілген қызметке бос орын болмаған жағдайда, үміткер қызметке ұсыну резервіне алынады да, одан әрі қарай тағлымдама өту үшін бұрынғы тәлімгеріне жіберіледі.
Ескерту: жол полиция Басқармаларына қызметке тұрақты үміткерлер резервін ұстау ұсынылады. Резервтегі үміткерлердің санын ЖПБ белгілейді.
11. Бос орындағы қызметі жылдам толтыру қажеттілігіне байланысты ерекше жағдайларда осы тараудың тармақтары көздейтін тексеру мен тәжірибе алудың мерзімдерін қысқартуға рұқсат етіледі.
Үміткерді қызметке тағайындаған және жол полициясының штатына енгізген жағдайда тексеру ісі жеке ісіне қоса тіркеледі.
ІІ. Кадрларды орналастыру, қызметке
тағайындау тәртібі

1. Рассмотрение кандидатур на вакантные должности проводится аттестационными комиссиями, по представлениям руководителей подразделений дорожной полиции, имеющих вакансии. Руководители подразделений дорожной полиции подбирают кандидатов из числа лиц рядового и начальствующего состава дорожной полиции, других служб органов внутренних дел и резерва кандидатов на службу.
Кандидаты из числа вновь принимаемых на службы и из числа лиц рядового и начальствующего состава дорожной полиции, других служб органов внутренних дел имеют одинаковые права при рассмотрении аттестационными комиссиями, за исключением случаев назначения на руководящие должности.
Аттестационные комиссии УДП рассматривают дела кандидатов и выносят ходатайства о назначении на должность, только при рассмотрении не менее двух кандидатур на вакантное место.
2. Кандидат на вакантную должность из числа лиц рядового и начальствующего состава дорожной полиции, других служб органов внутренних дел рассматривается аттестационной комиссией после прохождения проверок, предусмотренных пунктом 4 главы 1 настоящей Инструкции.
3. Аттестационная комиссия рассматривает дела кандидатов на должность в соответствии с требованиями приказа МВД РК от 23 марта 1998 года N 82.
4. Лица, направленные на службу в дорожную полицию после окончания специальных учебных заведений МВД, назначаются на должность без прохождения проверок, предусмотренных пунктом 4 настоящей главы.
5. Назначения на вакантные должности в подразделения дорожной полиции осуществляются кадровыми аппаратами ГУВД, УВД по ходатайствам аттестационных комиссий Управлений дорожной полиции.

1. Бос орындары бар жол полициясы бөлімшелерінің басшыларының ұсыныстары бойынша қызметкерге үміткерлерді қарастыруды аттестациялық комиссиялар жүргізеді. Жол полициясы бөлімшелерінің басшылары үміткерлерді жол полициясының қатардағы және басшы құрамдағы санынан, ішкі істер органдарының басқа қызметтері мен қызметке үміткерлердің резервінен таңдайды.
Басшылық лауазымдарға тағайындалғандардан басқа, аттестациялық комиссияның қарауы кезінде қызметке жаңа алынып жатқандардың санынан, жол полициясының қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың санына, басқа да ішкі істер органдарының санынан қызметке үміткерлердің барлығы бірдей құқықтарға ие болады.
ЖПБ аттестациялық комиссиялары бос орынға кем дегенде екі үміткерді қараған жағдайда ғана үміткерлердің істерін қарап, қызметке тағайындау туралы қолдау жасайды.
2. Жол полициясының қатардағы және басшы құрам адамдарынан және ішкі істер органдарының басқа қызметтерінің бос орындарына үміткерлерді осы Нұсқаулықтың бірінші тарауының 4 тармағында көзделген тексеруден өткеннен кейін ғана, аттестациялық комиссияда қаралады.
3. Аттестациялық комиссия қызметке үміткерлердің істерін Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1998 жылғы 23 наурыздағы N 82 бұйрығының талаптарына сәйкес қарастырады.
4. Ішкіісминнің арнайы оқу орындарын бітіргеннен кейін жіберілген адамдар осы тараудың 4 тармағында көзделген тексеруді өтпей-ақ қызметке тағайындалады.
5. Жол полициясы бөлімшелеріндегі бос орындарға тағайындауды жол полициясы Басқармалары аттестациялық комиссияларының қолдауымен ІІББ, ІІБ кадрлық аппараттары жүзеге асырады.