Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан N 43 ~V950080 "Об административных положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет"
Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 92. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 24.10.1998 г. N 630. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 9 октября 1998 года N 92 "Об утверждении изменений и
дополнений в Инструкцию Налогового комитета Министерства финансов
Республики Казахстан N 43 "Об административных положениях по налогам и
другим обязательным платежам в бюджет"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Приказываю:
1. Утвердить изменения и дополнения в Инструкцию Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан N 43 "Об административных
положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет".
2. Направить указанные изменения и дополнения к вышеназванной
Инструкции в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную
регистрацию.
Председатель
Изменения и дополнения
к Инструкции N 43 "Об административных положениях
по налогам и другим обязательным платежам в бюджет"
В абзаце втором пункта 3 главы XXIX первое предложение изложить в следующий редакции: "Под этим следует понимать нарушение правил ведения налогового и иного учета, необходимого для налогообложения, и неучет объектов налогообложения.".
В приложении 1 к Инструкции:
в пункте 3.6.:
абзацы 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Выдача физическим лицам Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя должна осуществляться территориальными налоговыми органами.
При наличии документов, перечисленных в пункте 3.2. настоящего Положения, налоговые органы производят государственную регистрацию индивидуального предпринимателя в день представления документов.";

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша әкімшілік ережелер туралы" N 43 нұсқаулығына өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
БҰЙРЫҚ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті 1998 жылғы 9 қазан N 92. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 24 қазанда тіркелді. Тіркеу N 630. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
35. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi әкімшілік ережелер туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық инспекциясының N 43 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетiнiң 1998 жылғы 9 қазандағы N 92 V980630_ бұйрығы.
-----------------------------------------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің "Салық
және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша әкімшілік
ережелер туралы" N 43
V950080_
нұсқаулығына өзгерістер мен толықтырулар
бекітілсін.
2. Жоғарыда айтылған нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар
мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне
жолдансын.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998 жылғы 9 қазандағы N 92 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Салық комитетінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша әкімшілік ережелер туралы" N 43 V950080_ нұсқаулығына
өзгерістер мен толықтырулар
ХХIХ-тараудың 3-тармағының екінші абзацындағы бірінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын: "Бұл орайда салық салуға және салық салу объектілерін есепке алмау үшін қажетті салықтық және басқа есепті жүргізу тәртібінің бұзылуын түсіну керек.".
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына:
3.6-тармақта:
1 және 2-абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғаларға Жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін беруді аумақтық салық комитеті жүзеге асыруы тиіс.
Осы Ереженің 3.2.-тармағында атап көрсетілген құжаттар бар болған жағдайда салық органдары құжаттарды тапсырған күні жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуін жүргізеді.";

в пункте 4.2.:
абзац 1 дополнить словами ", кроме предпринимателей, осуществляющих розничную торговлю товарами народного потребления и продуктами питания в капитальных помещениях, стационарно установленных местах (ларьки, киоски) г.г. Астана, Алматы и областных центрах";
абзац 4 дополнить словами "в зависимости от вида, места деятельности индивидуального предпринимателя.";
в абзаце 3 пункта 4.3. слова "(кроме предпринимателей, осуществляющих
розничную торговлю товарами народного потребления и продуктами питания в
капитальных помещениях, стационарно установленных местах (ларьки, киоски)
г.г. Астана, Алматы и областных центрах)" исключить;
в пункте 56 приложения 1 к Положению слова ", за исключением
торговли, осуществляемой в капитальных помещениях,
стационарно-установленных местах (ларьки, киоски) в г.г. Астана, Алматы и
областных центрах" исключить;
в приложении 2 к Положению:
в строке 10 слова "Годовая" исключить;
в приложении 3 к Положению:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"Сумма фиксированного суммарного налога состоит из:
- налога на добавленную стоимость (стр.3);
- отчислений в фонды (стр.4);
- обязательных пенсионных взносов (стр.7);
- сумм подоходного налога (стр. 9).
При этом сумма фиксированного суммарного налога определяется исходя
из срока, заявленного налогоплательщиком, но не более одного налогового
года.";
в пункте 11:
цифру "9" заменить цифрой "10" и после слова "месяцев" дополнить словами "(количества месяцев, установленных налогоплательщиком)";
дополнить предложением следующего содержания: "При покупке Патента на месяц сумма, отраженная по строке 10, переносится в строку 11.";
в приложениях 4 и 5 к Положению:
слова "Место отметки налогового комитета" заменить словами "М.п.".
В Приложении 2 к Инструкции:
в пункте 3.4. слова "и не имеет просроченной задолженности по уплате налогов и других финансовых обязательств перед государством" исключить;
дополнить пунктом 3.10. следующего содержания:
"3.10. Государственная регистрация крестьянских хозяйств носит явочный характер, без уплаты за регистрацию.";
пункт 5.2. дополнить абзацем следующего содержания:
"Ответственность за удержание и перечисление в бюджет подоходного налога с физических лиц несет Хозяйство, выплачивающее доход.";
в Приложении 2 к Положению:
в строке 13 слова "+ стр.10" исключить;
в строке 17 перед словами "стр.14" дополнить словами "стр.10 +";
в приложении 3 к Положению:
во втором абзаце пункта 2 цифры "1270", "20", "120", "833", "20", "120", "437", "1270", "833" заменить соответственно на цифры "693", "10", "110", "454", "10", "110", "239", "693", "454";
в пункте 4:

4.2-тармақта:
1-абзац "Астана, Алматы қалаларында және облыс орталықтарында күрделі бөлмелерде, тұрақты орнатылған жерлерде (дүкеншелерде, дүңгіршектерде) халық тұтынатын тауарлар мен тамақ өнімдерін бөлшек саудада жүзеге асыратын кәсіпкерлерден басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
4-абзац "жеке кәсіпкердің қызмет түріне, орнына байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
4.3-тармақтың 3-абзацындағы "(Астана, Алматы қалаларында және облыс орталықтарында күрделі бөлмелерде, тұрақты орнатылған жерлерде (дүкеншелерде, дүңгіршектерде) халық тұтынатын тауарлар мен тамақ өнімдерін бөлшек саудада жүзеге асыратын кәсіпкерлерден басқа)" деген
сөздер алып тасталсын;
Ереженің 1-қосымшасының 56-тармағындағы "(Астана, Алматы қалаларында
және облыс орталықтарында күрделі бөлмелерде, тұрақты орнатылған жерлерде
(дүкеншелерде, дүңгіршектерде) жүзеге асырылатын саудадан басқа" деген
сөздер алып тасталсын;
Ереженің 2-қосымшасына:
10-жолдағы "Жылдық" деген сөз алып тасталсын;
Ереженің 3-қосымшасына:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тіркелген жинақталған салықтың сомасы мыналардан тұрады:
- қосылған құн салығы (3-жол);
- қорға жасалатын аударымдар (4-жол);
- міндетті зейнетақы қорлары (7-жол);
- табыс салығының сомасы (9-жол).
Бұл ретте тіркелген жинақталған салықтың сомасы салық төлеуші мәлімдеген, бірақ бір салық жылынан артық емес мерзіміне сәйкес анықталады.";
11-тармақта:
"9" деген сан "10" деген санмен ауыстырылсын және "айлар" деген сөз "(салық төлеуші белгілеген айлар саны)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Ай үшін Патенті сатып
алу кезінде 10-жол бойынша көрсетілген сома 11-жолға ауыстырылады.";
Ереженің 4 және 5-қосымшаларына:
"Салық комитетінің белгі соғатын орыны" деген сөздер "М.О." деген
сөздермен толықтырылсын.
Нұсқаулықтың 2-қосымшасына:
3.4-тармақтағы "және салық және мемлекет алдындағы басқа міндетті
төлемдерді төлеу жөніндегі мерзімі өткен берешектері жоқ" деген сөздер
алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3.10-тармақпен толықтырылсын:
"3.10. Шаруа қожалықтарының мемлекеттік тіркелуі тіркеу төлемдерінсіз-
ақ іс жүзіндегі сипатқа ие болады.";
5.2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын ұстағаны және бюджетке
аударғаны үшін жауапкершілік табыс төлейтін Қожалыққа жүктеледі.";
Ереженің 2-қосымшасына:
13-жолдағы "+ 10-жол" деген сөздер алып тасталсын;
17-жолдағы "14-жол" деген сөздердің алдына "10-жол+" деген сөздермен
толықтырылсын;
Ереженің 3-қосымшасына:
2-тармақтың екінші абзацындағы "1270", "20", "120", "833", "20", "120", "437", "1270", "833" деген сандар тиісінше "693", "10", "110", "454", "10", "110", "239", "693", "454" деген сандармен ауыстырылсын;
4-тармақта:

в примере цифры "100" заменить на цифры "50", цифру "230100" заменить на цифру "115050";
дополнить четвертым и пятым абзацами следующего содержания:
"Хозяйства с предельной численностью работающих (включая работающих по договорам, трудовым контрактам и соглашениям) до 50 человек расчет подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты, должны производить при определении стоимости Патента.
Хозяйства с предельной численностью работающих более 50 человек исчисление подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты, должны производить согласно налоговому законодательству с ведением расчетных ведомостей по оплате труда в общеустановленном порядке. При этом уплата подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты, производится в соответствии со статьей 50 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".";
в пункте 10:
второй абзац дополнить предложением следующего содержания: "При этом
исчисление подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника
выплаты Хозяйствами, производится в общеустановленном порядке и уменьшению
не подлежит.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Ответственность за удержание и перечисление в бюджет подоходного
налога с физических лиц несет Хозяйство, выплачивающее доход.";
в Приложении 4 к Положению:
в строке 12 цифру ", 11" исключить;
в строке 15 перед словами "стр.13" дополнить словами "стр.11 +".

мысалдағы "100" деген сан "50" деген санмен ауыстырылсын, "230100" деген сан "115050" деген санмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"50 адамға дейін жұмыс істейтін шекті саны бар қожалық (шарттармен, еңбек контрактілерімен және келісімдермен жұмыс істейтіндерді қосқанда) төлем көздерінен ұсталатын, жеке тұлғалардың табыс салығын есептеу Патент құнын анықтау кезінде жүргізілуі тиіс.
50 адамнан астам жұмыс істейтін шекті саны бар қожалық төлем көздерінен ұсталатын, жеке тұлғалардың табыс салығын есептеу салық заңдарына сәйкес, жалпы белгіленген тәртіпте еңбекке ақы төлеу жөніндегі есеп айырысу ведомостарын жүргізе отырып жүргізеді. Бұл ретте, төлем көздерінен ұсталатын, жеке тұлғалардың табыс салығын төлеу Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлығының 50-бабына сәйкес
жүргізіледі.";
10-тармақта:
екінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Бұл ретте,
Қожалықтар төлем көздерінен ұсталатын, жеке тұлғалардың табыс салығын
есептеуді жалпы тағайындалған тәртіпте жүргізеді және кемітуге жатпайды.";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғалардан табыс салығын ұстау және бюджетке аудару
жауапкершілігі табыс төлейтін Қожалыққа жүктеледі.";
Ереженің 4-қосымшасына:
12-жолдағы "11" деген сан алып тасталсын;
15-жолдағы "13-жол" деген сөздердің алдына "11-жол+" деген сөздермен
толықтырылсын.
Оқығандар:
Үмбетова А.М.
Қасымбеков Б.А.