Авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында лицензиялық шарттар мен келісімдерді тіркеу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігі 1998 жылғы 21 қазандағы N 205 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 14 қарашада тіркелді. Тіркеу N 647. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2002 жылғы 27 қыркүйектегі N 145 ~V021987 бұйрығымен.
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Z960006_ Заңды жүзеге асыру, нормативтік-құқық базасын реттеу мақсатында, авторлық құқық саласындағы халықаралық Конвенциялар мен Шарттардың қағидаларын басшылыққа алып, 1998 жылғы 24 наурыздағы "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Z980213_ Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабындағы 3-тармақтың 3-тармақшасында берілген өкілеттіктерге сәйкес, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Авторлық құқықтар жөніндегі агенттігінің мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 сәуірдегі N 310 P980310_ Қаулысының және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қорытындысының негізінде Бұйырамын:
1. "Туындыларды және сабақтас құқық нысандарын пайдалану үшін жасалған лицензиялық шарттар мен келісімдерді мемлекеттік тіркеу Ережелері" бекітілсін (N 1 қосымша).
2. Мемлекеттік тіркеу куәлігінің нысаны бекітілсін (N 2 қосымша).
3. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Авторлық құқықтар жөніндегі агенттігіне лицензиялық шарттар мен келісімдердің міндетті мемлекеттік тіркеуін жүзеге асырып, және мемлекеттік тіркеу куәлігін беру, авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында жасалған лицензиялық шарттар мен келісімдердің мемлекеттік тізілімін жүргізу жүктелсін.
4. Авторлық құқықтар жөніндегі агенттіктің қызметіне жетекшілік ететін Вице-министр, Агенттік директоры:
1) Ережелерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген тәртіпте тіркеу үшін осы бұйрық пен Ережелерді табыс етсін;
2) тіркелген Ережелерді барлық мүдделі шығармашылық қызметкерлерге, олардың ерікті қоғамдық бірлестіктері мен одақтарына, министрліктер мен ведомстволарға дейін жеткізсін;
3) туындылар мен сабақтас құқық объектілерін оларда көзделген әдістермен пайдалану құқығын тапсыру туралы жасалған лицензиялық шарттар мен келісімдерді тіркеп, мемлекеттік тіркеу куәлігін беруде осы Ережелерді қатаң басшылыққа алсын.
5. Бақылау жасау Бірінші Вице-министр Е. Әбітаевқа жүктелсін.
Министр
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрінің 1998 ж. 21.10. N 205 бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН
Туындыларды және сабақтас құқық нысандарын пайдалану үшін
жасалған лицензиялық шарттар мен келісімдерді мемлекеттік тіркеуге
алу
ЕРЕЖЕЛЕРІ

"О регистрации лицензионных договоров и соглашений в сфере авторского права и смежных прав"
Приказ Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 21 октября 1998 года N 205. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 14.11.1998 г. N 647 Утратил силу - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27.09.2002г. № 145 ~V021987
В целях упорядочения нормативно-правовой базы, реализации Закона "Об авторском праве и смежных правах" Z960006_ , руководствуясь принципами международных Конвенций и Договоров в области авторского права, в соответствии с полномочиями, данными п.3 ч.3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24.03.1998 г. Z980213_ , а также на основании Постановления Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1998 г. № 310 "Вопросы Агентства по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" P980310_ и заключения Министерства юстиции Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить "Правила государственной регистрации лицензионных договоров и соглашений на использование произведений и объектов смежных прав" (Приложение N 1).
2. Утвердить форму государственного регистрационного удостоверения (Приложение N 2).
3. Возложить на Агентство по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан осуществление обязательной государственной регистрации лицензионных договоров и соглашений с выдачей государственного регистрационного удостоверения, ведение единого государственного реестра лицензионных договоров и соглашений в сфере авторского права и смежных прав.
4. Вице-министру, курирующему деятельность Агентства по авторским правам, директору Агентства:
1) в установленном порядке представить настоящие Приказ и Правила для регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) довести зарегистрированные Правила до всех заинтересованных
творческих работников, их добровольных общественных объединений и союзов,
министерств и ведомств;
3) при регистрации лицензионных договоров и соглашений о передаче
прав на использование предусмотренными в них способами произведений и
объектов смежных прав с выдачей государственного регистрационного
удостоверения строго руководствоваться настоящими Правилами.
5. Контроль за исполнением данного Приказа возложить на первого вице-
министра Е.Абитаева.
Министр
Приложение 1
Утверждено
Приказом министра энергетики,
индустрии и торговли Республики
Казахстан
от 21.10.1998 года N 205
Правила
Государственной регистрации лицензионных договоров и
соглашений на использование произведений и объектов смежных прав

1. Қазақстан Республикасының Заңына, авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласындағы Қазақстан Республикасы заңдары және халықаралық шарттарға сәйкес туындылар мен сабақтас құқық нысандарын алдын-ала белгіленген жолдармен пайдалану жөніндегі құқық иелері (лицензиар) мен заңды және жеке тұлғалар (лицензиат) арасындағы лицензиялық шарттар мен келісімдер мемлекеттік тіркеуден өткізілуге тиіс.
2. Лицензиялық шарттар мен келісімдерді тіркеу және мемлекеттік тіркеу куәлігін (МТК) беру Авторлық құқықтар жөніндегі агенттік директорының атына берілген өтініш негізінде және белгіленген жиынды төлеп, осы Ережелердің басқа да талаптарын орындағанда жасалады.
Тіркеуге лицензиялық шарт немесе келісімнің түпнұсқасы мен бір көшірмесі тапсырылады. Тіркеу өткізетін мемлекеттік органның, немесе өтініш берушінің еркі бойынша өтінішпен бірге онда берілген мәліметтерді растайтын қосымша құжаттар жүруі мүмкін.
3. Лицензиялық шарттар мен келісімдердің мемлекеттік тіркеуін өтініш және лицензиялық шарт, немесе келісімнің көшірмесі берілгеннен кейін үш күндік мерзімде Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Авторлық құқықтар жөніндегі агенттігі жүргізеді. Өтініш беруші осы Ережелерді, авторлық және сабақтас құқықтар туралы заңдарды бұзған жағдайда, оған тіркеу және МТК беруге қарсылық жасалуы мүмкін. Тіркеу жасауға қарсылық ету туралы шешім өтінім берушіге бір апталық мерзімде жазбаша түрде хабарланады.
Өтініште, лицензиялық шартта, немесе келісімде белгіленген мәліметтерді растайтын құжаттарды алдыру қажет болған жағдайда Авторлық құқықтар жөніндегі агенттік тіркеу мерзімін ұзартуы мүмкін.
4. Тіркеу лицензиялық шарттар мен келісімдердің Тізбек журналына тиісті жазба енгізіп, және өтініш иесіне белгіленген үлгідегі МТК беру арқылы жасалады.
Мемлекеттік тіркеу куәлігі лицензиялық шарт немесе келісімнің тіркелгенін растайтын және оның иесіне туындылар мен сабақтас құқық нысандарын пайдалануға құқық беретін құжат болып табылады. МТК Авторлық құқықтар жөніндегі агенттік директорының қолы қойылып, елтаңба мөрімен расталған белгіленген үлгідегі бланкіге толтырылады.
МТК-нің әрқайсысына лицензиялық шарттар мен келісімдердің
Тізбек-журналында жеке нөмір беріледі.
МТК-не:
1) лицензиаттың фамилиясы, аты-жөні, азаматтық куәлігінің мәліметтері
немесе атауы мен заңды реквизиттері;
2) лицензиардың фамилиясы, аты-жөні, азаматтық куәлігінің мәліметтері
немесе атауы мен заңды реквизиттері;

1. Государственной регистрации подлежат лицензионные договоры и соглашения, заключаемые между правообладателями (лицензиар) и физическими и юридическими лицами (лицензиат), на использование, предусмотренными в них способами произведений и объектов смежных прав в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", законодательством Республики Казахстан и международными договорами в области авторского права и смежных прав.
2. Регистрация лицензионных договоров и соглашений, выдача государственных регистрационных удостоверений (ГРУ) производится на основании поданной лицензиатом заявки на имя директора Агентства по авторским правам Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Агентство) при уплате установленного сбора и соблюдении других требований настоящих Правил. На регистрацию представляются оригинал и одна копия лицензионного договора или соглашения. По усмотрению государственного органа, производящего регистрацию, либо самого заявителя; заявка может сопровождаться документами, подтверждающими содержащиеся в ней сведения.
3. Государственная регистрация лицензионных договоров и соглашений производится Агентством в трехдневный срок со дня подачи заявки, копии лицензионного договора или соглашения. В случае нарушения заявителем настоящих Правил, законодательства Республики Казахстан об авторском праве и смежных правах ему может быть отказано в регистрации и выдаче ГРУ. Решение об отказе в регистрации сообщается заявителю в недельный срок в письменном виде. Срок регистрации может быть продлен Агентством, в случае необходимости, в получении документов, подтверждающих сведения, содержащиеся в заявке и лицензионном договоре или соглашении.
4. Регистрация прозводится путем внесения в Журнал-реестр лицензионных договоров и соглашений соответствующей записи в выдаче заявителю ГРУ установленного образца.
Государственное регистрационное удостоверение является документом, подтверждающим произведенную регистрацию лицензионного договора или соглашения и дающим право его обладателю использовать произведения и объекты смежных прав. ГРУ оформляется на бланке установленного образца за подписью директора Агентства и заверяется гербовой печатью.
Каждому ГРУ присваивается индивидуальный номер в Журнале-реестре
лицензионных договоров и соглашений.
В ГРУ вносятся:
1) фамилия, имя, отчество, паспортные данные или наименование,
юридические реквизиты лицензиата;
2) фамилия, имя, отчество, паспортные данные или наименование,
юридические реквизиты лицензиара;

3) берілу негізі (лицензиялық келісім немесе шарт);
4) туындының немесе сабақтас құқық нысанының атауы;
5) туындыны немесе сабақтас құқық нысанын пайдалану жолдары және
тапсырылған құқық көлемі;
6) МТК берілу уақыты және күші бар мерзімі.
МТК-нің күші бар мерзімі лицензиялық шарт немесе келісімнің күші
көрсетілген уақыттан аспауға тиіс шарттар енгізіледі.
5. Лицензиялық шарт немесе келісімнің күші мерзімі ұзартылған
жағдайда Авторлық құқықтар жөніндегі агенттікке берілген өтініш негізінде
МТК-нің де күшінің мерзімі ұзартылады.
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы энергетика, индустрия және сауда министрінің 1998 ж. 21.10. N 205 бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлігінің Авторлық құқықтар жөніндегі агенттігі
Мемлекеттік тіркеу куәлігі N_____
_____________қ.            "____"_______________199___ж.
Берілді
_______________________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты, төлқұжат
мәліметтері немесе атауы мен заңды реквизиттері)
_______________________________________________________
Лицензиялық шарттың (келісімнің) негізінде________________
________________________________________________________
________________________________________________________
______________199__ж. _______________"_____" жасалған
Лицензиар _____________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Лицензиат _________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Пайдаланылатын туындының және (немесе) сабақтас құқық
нысанының түрі _____________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Күші бар мерзімі________________________
Мерзімі______________ дейін ұзартылған
Авторлық құқықтар жөніндегі
агенттіктің директоры
__________________
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

3) основание выдачи (лицензионный договор или соглашение);
4) наименование произведения или объекта смежных прав;
5) способ использования произведения или объекта смежных прав и объем
передаваемых прав;
6) срок действия и дата выдачи ГРУ.
Срок действия ГРУ не может превышать срока действия лицензионного
договора или соглашения.
5. В случае продления срока действия лицензионного договора или
соглашения, на основании представленного в Агентство заявления
продлевается и срок действия ГРУ.
Приложение 2
Утверждено
Приказом Министра энергетики,
индустрии и торговли
Республики
Казахстан
от 21.10.1998 года N 205
Агентство по авторским правам Министерства энергетики,
индустрии и торговли Республики Казахстан
Государственное регистрационное удостоверение N _____
г._________                       "______"_______________199__г.
Выдано__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, паспортные данные или
________________________________________________________________
наименование, юридические реквизиты заявителя)
На основании лицензионного договора (соглашения)________________
________________________________________________________________
от "_____"___________________199__г.  за N________
Лицензиар________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Лицензиат________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Вид используемого произведения и (или) объекта смежных прав______
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Срок действия_______________
Срок продлен до_____________
Директор Агентства
по авторским правам                            _______________
(Специалист: Цай Л.Г.
Корректор:  Склярова И.В.)