Об утверждении "Инструкции о порядке информирования накопительными пенсионными фондами вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений"
Приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года N 171-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.1999 г. за N 668. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июля 2003 г. N 267
В целях установления единого порядка обязательного информирования накопительными пенсионными фондами вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений приказываю:
1. Утвердить прилагаемую "Инструкцию о порядке информирования накопительными пенсионными фондами вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений" и ввести ее в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому отделу (Ремкевич И.А.) направить "Инструкцию о порядке информирования накопительными пенсионными фондами вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
Директор
Инструкция о порядке информирования
накопительными пенсионными фондами
вкладчиков и получателей о состоянии их
пенсионных накоплений
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Z970136_  (далее - Закон) и устанавливает порядок информирования накопительными пенсионными фондами (далее - фонды) вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений.
1. Общие положения
1. В соответствии со статьей 41 Закона фонды обязаны информировать вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений не реже одного раза в год.
Во исполнение данной нормы Закона вводится порядок ежегодного обязательного информирования фондами вкладчиков и получателей в письменном виде.
2. Информация предоставляется фондами вкладчикам и получателям в виде выписки из индивидуального пенсионного счета и включает:
1) сведения об общей сумме пенсионных накоплений по состоянию на 1 января текущего года;
2) сведения о сумме пенсионных взносов, поступивших в истекшем году с разбивкой по месяцам;

"Жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылар мен алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы ақпараттандыру тәртібі туралы нұсқаулықты" бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық зейнетақы агенттігі Төрағасының 1998 жылғы 18 желтоқсандағы N 171-П бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтарда N 668 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы 29 шілдедегі N 267 қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылар мен алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы ақпараттандыруын ретке келтіру мақсатында
бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған "Жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылар мен алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы ақпараттандыру тәртібі туралы нұсқаулық" бекітілсін және ол Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолдануға енгізілсін.
2. Заң бөлімі (Ремкевич Н.А.) "Жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылар мен алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы ақпараттандыру тәртібі туралы нұсқаулықты" мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберсін.
Директор
Бекітілген
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi
Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң
1998 жылғы 18 желтоқсандағы
N 171 бұйрығымен
Жинақтаушы зейнетақы қорларының
салымшылар мен алушыларды олардың
жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйi
туралы ақпараттандыру тәртiбi туралы
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi және Жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрi - қорлар) салымшылар мен алушыларды олардың жинақтаған зейнетақы қаражаттарының жай-күйi туралы ақпараттандыру тәртiбiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Заңның 41-бабына сәйкес қорлар салымшылар мен алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйi туралы жылына кемiнде бiр рет ақпараттандыруға мiндеттi.
Заңның осы нормасын атқару үшiн қорлардың салымшылар мен алушыларды жыл сайын мiндетті ақпараттандыру тәртібi жазбаша түрде енгiзiлiп отыр.
2. Ақпаратты салымшыларға және алушыларға дербес зейнетақы шотынан үзiндi түрiнде қорлар бередi және мыналар қамтылады:
1) ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат;
2) өткен жылы түскен зейнетақы жарналарының сомасы туралы ай бойынша бөлiнген мәлiметтер;

3) сведения о сумме пенсионных выплат, произведенных в истекшем году с разбивкой по месяцам с указанием суммы удержанного подоходного налога;
4) сведения о сумме начисленного инвестиционного дохода за истекший год.
3. В соответствии со статьями 27 и 28 Закона вкладчики и получатели имеют право получать любую информацию о состоянии своих пенсионных накоплений при индивидуальном обращении в фонд.
4. Ежегодное обязательное информирование вкладчиков и получателей производится за счет собственных средств фонда. При предоставлении информации при индивидуальном обращении вкладчиков и получателей фонды вправе устанавливать комиссионное вознаграждение за оказываемые услуги.
5. Информирование вкладчиков и получателей фонд должен осуществлять с соблюдением требований конфиденциальности.
6. Фондом осуществляется регистрация рассылки ежегодной обязательной информации о состоянии пенсионных накоплений.
7. Срок отправки ежегодной обязательной информации - в течение 2 месяцев начиная с 20 января текущего года.
Сноска. Пункт 7 в новой редакции - приказом Председателя Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Минтруда и соцзащиты населения РК от 12 февраля 2002 года N 20-П  V021798_   .
2. Порядок обязательного
информирования вкладчиков
8. Передача ежегодной обязательной информации вкладчикам обеспечивается:
1) через агента фонда;
2) через плательщика пенсионных взносов/работодателя - по соглашению, при наличии документа, подтверждающего согласие работников на получение информации через работодателя. Плательщику пенсионных взносов/работодателю информация передается при предъявлении доверенности лицом, уполномоченным работодателем на ее получение;
3) почтовой связью на домашний адрес вкладчика.
9. Информация направляется вкладчикам в конверте. При этом фонд обязан:
1) обеспечить распечатку выписок из индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков фонда;
2) упаковать выписки в конверты (строго соблюдая правило: один вкладчик - один конверт. В один конверт должна быть вложена информация как по обязательным, так и добровольным взносам). На лицевой стороне конверта указать: фамилию, имя, отчество вкладчика и его домашний адрес, а в случае направления информации в адрес плательщика пенсионных взносов/работодателя - его наименование, местонахождение, общее количество конвертов, передаваемых для этого плательщика через агента фонда.
3. Порядок ежегодного обязательного
информирования получателей
10. Передача обязательной информации получателям обеспечивается:
1) через агента фонда;

3) өткен жылы жасалған зейнетақы төлемдерiнiң сомасы туралы, ұсталған табыс салығы сомасын көрсете отырып, ай бойынша бөлiнген мәлiметтер;
4) өткен жыл үшiн есептелген инвестициялық табыс сомасы туралы мәлiметтер.
3. Заңның 27 және 28 баптарына сәйкес салымшылар мен алушылар қорға жеке өтiнiш жасаған кезде өзiнiң жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйi туралы кез келген ақпаратты алуға құқылы.
4. Салымшылар мен алушыларды жыл сайын мiндеттi ақпараттандыру қордың өз қаражаты есебiнен жүргiзiледi. Қорлар салымшылар мен алушылар қорға жеке өтiнiш жасаған кезде ақпарат бергенде көрсетiлген қызметтер үшiн комиссиялық сыйақы белгiлеуге құқылы.
5. Қор салымшылар мен алушыларды ақпараттандыруды құпиялылық талаптарын сақтай отырып жүзеге асыруға тиiс.
6. Қор жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйi туралы жыл сайынғы мiндеттi ақпараттарды жiберу тiзiлiмiн жүргiзуi тиiс.
7. Жыл сайынғы міндетті ақпараттың мерзімі - ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан бастап 2 айдың ішінде.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитеті төрағасының 2002 жылғы 12 ақпандағы N 20-ө бұйрығымен .
2. Салымшыларды мiндеттi ақпараттандыру
тәртібi
8. Салымшыларға жыл сайынғы мiндеттi ақпараттарды:
1) қордың агентi арқылы;
2) зейнетақы жарналарын төлеушi/жұмыс берушi арқылы - келiсiм бойынша, қызметкерлердiң жұмыс беруші арқылы ақпарат алуға берген келiсiмiн растайтын құжаты болған жағдайда. Зейнетақы жарналарын төлеушiге/жұмыс берушiге жұмыс берушi оны алуға уәкiлеттiк бiлдiрген адам сенiмхатты көрсеткен кезде берiп жiберу;
3) салымшының үйiнiң мекен-жайына почта байланысымен жiберу арқылы қамтамасыз етiледi.
9. Ақпарат салымшыға конвертке салынып жiберiледi. Сонымен бiрге қор мыналарға мiндеттi:
1) қор салымшыларының дербес зейнетақы шоттарынан үзiндi басып беруге;
2) үзiндiлердi конвертке салуға (мына ережелердi қатаң сақтай отырып: бiр салымшы - бiр конверт. Бiр конвертке мiндеттi жарналар бойынша, сол сияқты ерiктi жарналар бойынша да ақпараттар салынуы тиiс). Конверттiң беткi жағында мыналар көрсетiледi: салымшының тегi, аты, әкесiнiң аты және оның үйiнiң мекен-жайы, ал ақпаратты зейнетақы жарналарын төлеушiнiң/жұмыс берушiнiң мекен-жайына жiберген жағдайда - оның атауы, тұрған орны, қордың агентi арқылы осы төлемшiге арнап берiп жiберiлген конверттердiң жалпы саны.
3. Алушыларды жыл сайынғы мiндетті
ақпараттандыру тәртiбi
10. Алушыларға мiндеттi ақпараттарды:
1) қор агентi арқылы;

2) почтовой связью на домашний адрес получателя.
11. Информация направляется получателям в конверте. При этом фонд обязан обеспечить отправление информации в порядке, указанном в пункте 9 настоящей Инструкции.
4. Информирование вкладчиков и получателей при
индивидуальном обращении в фонд
12. Информирование вкладчиков и получателей о состоянии их пенсионных накоплений при обращении в фонд осуществляется в запрашиваемом объеме.
13. При индивидуальном обращении вкладчиков и получателей фонд представляет информацию в виде отметки в учетной книжке Вкладчика на любую запрашиваемую дату.
14. Фондами осуществляется регистрация выдачи информации по индивидуальным обращениям вкладчиков и получателей.

2) алушының үйінің мекен-жайына почта байланысымен жіберумен қамтамасыз етіледі.
11. Ақпарат алушыларға конвертке салынып жіберіледі. Қор сонымен бірге ақпараттың осы Нұсқаулықтың 2.2 тармағында көрсетілген тәртіппен жіберілуін қамтамасыз етуге міндетті.
4. Салымшылардың және алушыларды қорға жеке өтініш жасаған
кезде ақпараттандыру
12. Салымшыларды және алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы қорғау өтініш жасаған кезде ақпараттандыру сұрау салынған көлемде жүзеге асырылады.
13. Салымшылар мен алушылар жеке өтініш жасаған кезде қор ақпаратты кез келген сұрау салынатын күнге Салымшының есеп кітапшасына белгі қою түрінде береді.
14. Қорлар салымшылардың және алушылардың жеке өтініш жасаулары бойынша ақпараттың берілуін тіркеуді жүзеге асырады.