Об утверждении Правил участия банков в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых организаций и юридических лиц, акции которых прошли листинг на фондовой бирже
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 1998 года N 291. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.02.1999 г. за N 696. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2001 года N 427 ~V011770
В целях совершенствования нормативно-правовой базы деятельности банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила участия банков в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых организаций и юридических лиц, акции которых прошли листинг на фондовой бирже и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила участия банков в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых организаций и юридических лиц, акции которых прошли листинг на фондовой бирже в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила участия банков в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых
организаций и юридических лиц, акции которых прошли листинг на
фондовой бирже до сведения областных филиалов Национального Банка
Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Правила
участия банков в уставном капитале
инвестиционных фондов, страховых
организаций и юридических лиц, акции
которых прошли листинг на фондовой бирже
Настоящие Правила разработаны в соответствии с требованиями Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Z952444_ , Законов Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Z970077_ , "Об инвестиционных фондах в Республике Казахстан" Z970082_ , других нормативных правовых актов и устанавливают условия участия банков второго уровня (далее - банки) в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых организаций, а также юридических лиц, акции которых прошли листинг на фондовой бирже (далее - листинговые компании), и порядок представления банками в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) информации о таком участии.

Банктердiң акциялары қор биржасында листингтен өткен инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы ереженi бекiту жөнiнде
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1998 жылғы 26 желтоқсан N 291. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 ақпанда N 696 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 қарашадағы N 427 ~V011770 қаулысымен.
Банктер қызметiнiң нормативтiк-құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Ұсынылған Банктердiң акциялары қор биржасында листингтен өткен инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы ереже бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (Сизова С.И.) Банктiк қадағалау департаментiмен (Жұмағұлов Б.Қ) бiрлесiп Банктердiң акциялары қор биржасында листингтен өткен инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзсiн.
3. Банктік қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап
екi апта мерзiмде осы қаулыны және Банктердiң акциялары қор биржасында
листингтен өткен инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы ереженi Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi
банктерге жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1998 жылғы 26 желтоқсандағы
N 291 қаулысымен бекітілген
Банктердiң акциялары қор биржасында листингтен өткен
инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және заңды
тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы
Ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Z952444_ Заң күшi бар Жарлығының, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Z970077_ , "Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар туралы" Z970082_ Қазақстан Республикасы Заңдарының, басқа да заң және нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарына сәйкес әзiрленген және екiншi деңгейдегi банктердiң (бұдан әрi - банктер) акциялары қор биржасында листингтен өткен инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және заңды тұлғалардың (бұдан әрі - листинг компаниялары) жарғылық капиталына қатысу шарттарын және банктердiң осындай қатысуы туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне (бұдан әрi - Ұлттық Банк) ақпарат беру тәртiбiн белгiлейдi.

Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются понятия, определенные законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими рынок страхования, рынок ценных бумаг, деятельность инвестиционных фондов.
2. Участие банков в уставном капитале юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры финансового рынка и/или осуществляющих автоматизацию деятельности банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также юридических лиц в случаях, когда принятые в качестве залога акции этих организаций переходят в собственность банков в соответствии с условиями договора о залоге до момента их реализации банками, осуществляется банками без ограничений.
3. Требования по доверительному управлению банками пакетом акций и долями участия (вкладами участников) в уставном капитале юридических лиц, к участию банков в уставном капитале негосударственных накопительных пенсионных фондов, компаний по управлению пенсионными активами, а также юридических лиц, осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг, устанавливаются отдельными нормативными правовыми актами Национального Банка.
4. Прямо или косвенно владеть, распоряжаться и/или управлять акциями (участвовать в уставном капитале) инвестиционных фондов, страховых организаций, а также листинговых компаний (в размере не более пятнадцати процентов акций одного эмитента от их общего количества), вправе только банки, включенные в первую группу банков в соответствии с программой перехода банков к международным стандартам, либо успешно ее завершившие, включая отсутствие необходимости участия в ней, в соответствии с действующим нормативным правовым актом Национального Банка, регламентирующим осуществление данной программы, и отвечающие условиям, определенным настоящими Правилами.
5. Банк вправе участвовать в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых организаций, а также листинговых компаний, при условии, что такое участие в уставном капитале одного юридического лица не будет превышать 10% собственного капитала банка.
6. Сумма денег банка, вложенных в уставный капитал юридических лиц, в пределах, определенных пунктом 5 настоящих Правил, вычитается из собственного капитала банка при расчете пруденциальных нормативов в соответствии с требованиями Правил о пруденциальных нормативах, утвержденных постановлением Правления Национального Банка.
7. Банки, приобретшие акции инвестиционных фондов, страховых организаций, листинговых компаний, обязаны в течение трех дней после приобретения акций представить в Национальный Банк письменное уведомление об этом (далее - уведомление).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде сақтандыру рыногын, бағалы қағаздар рыногын, инвестициялық қорлардың қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде анықтамасы берiлген ұғымдар қолданылады.
2. Қаржылық рыноктың инфрақұрылымының бөлiгi болып табылатын және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардың қызметiн автоматтандыруды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, сонымен қатар осы ұйымдардың кепіл ретiнде қабылданған акциялары кепiл туралы шарттың талаптарына сәйкес оларды банк сатқанға дейiн банктердiң меншiгiне айналып кететiн жағдайлардағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына банктердiң қатысуына шек қойылмайды.
3. Банктердiң заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы акциялар пакетi мен қатысу үлестерiн (қатысушылардың салымдарын) өкiлеттi басқаруы бойынша талаптар, мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін басқару жөнiндегі компаниялардың, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногында кәсiптiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына банктердiң қатысуына қойылатын талаптар Ұлттық Банктің жекелеген нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.
4. Екiншi деңгейдегi банктердi халықаралық стандарттарға көшiру бағдарламасына сәйкес банктердiң бiрiншi тобына енгiзiлген не осы бағдарламаның жүзеге асырылуын реттейтiн Ұлттық Банктiң қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес және осы Ережеде белгiленген талаптарға сай табысты аяқтаған банктер ғана инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының, сонымен қатар листинг компанияларының акцияларына (бiр эмитенттiң акцияларының жалпы санының он бес проценттен аспайтын мөлшерiнде) тiкелей немесе жанама иеленуге, өкiмдiк жүргiзуге және/немесе оларды басқаруға (жарғылық капиталға қатысуға) құқылы.
5. Банк инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының, сонымен қатар листинг компанияларының жарғылық капиталына қатысуға құқылы, ол үшін бір заңды тұлғаның жарғылық капиталға осылай қатысуы банктің өз капиталының 10%-нен аспауға тиіс.
6. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған банк ақшасының осы Ереженiң 5-тармағында белгiленген шектегi сомасы Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен бекiтiлген Пруденциалдық нормативтерi туралы ереженiң талаптарына сәйкес пруденциалдық нормативтер есептеп шығарылғанда банктiң меншiктi капиталынан алынады.
7. Инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының, листинг компанияларының акцияларын алған банктер акцияларды сатып алғаннан кейiн үш күннiң iшiнде Ұлттық Банкке осы туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрi - хабарлама) тапсыруға мiндеттi.

8. Уведомление банка должно содержать:
- наименование и организационно-правовую форму организации, акции которой банк приобрел;
- долю акций (в процентном выражении), приобретенных банком в уставном капитале данной организации;
- сумму денег, вложенных в уставный капитал данной организации;
- иные сведения, предусмотренные настоящими Правилами.
9. В случае приобретения банком пятидесяти и более процентов акций инвестиционных фондов, страховых организаций и листинговых компаний, банк одновременно с уведомлением представляет в Национальный Банк документ, раскрывающий принципы и порядок взаимоотношений банка и данной организации.
10. Национальный Банк вправе установить ограничения (запрет) на участие банков в уставном капитале инвестиционных фондов, страховых организаций и листинговых компаний, если такое участие может повлечь за собой существенное ухудшение финансового положения банка.
Глава 2. Условия и основания участия банков в уставном капитале
инвестиционных фондов
11. Банк не вправе участвовать в уставном капитале юридического лица, осуществляющего профессиональную деятельность по управлению портфелем ценных бумаг инвестиционного фонда, если данный банк является аффилиированным лицом такого фонда.
12. Банк не может быть кастодианом инвестиционного фонда, если он является аффилиированным лицом такого фонда.
13. Банк, который приобрел более пятидесяти процентов акций инвестиционного фонда, помимо необходимой финансовой (регуляторной) отчетности представляет в Национальный Банк статистическую и иную отчетность на консолидированной основе.
14. Расчет пруденциальных нормативов и других установленных Национальным Банком норм и лимитов производится банком, исходя из показателей как балансового отчета банка, так и балансового отчета на консолидированной основе.
Глава 3. Условия участия банков в уставном капитале
листинговых компаний
15. Банки вправе приобретать не более пятнадцати процентов акций одного юридического лица, акции которого прошли листинг на фондовой бирже, с учетом требований настоящих Правил.
16. Банки вправе участвовать в уставном капитале организаций, имеющих статус листинговых компаний категорий "А" (первая) и "В" (вторая) в соответствии с официальным списком ценных бумаг, торгуемых на Бирже, согласно нормативному правовому акту Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, регулирующему листинг ценных бумаг.
17. Банк не вправе прямо или косвенно владеть, распоряжаться и/или управлять акциями организации, по акциям которой на фондовой бирже произведен делистинг согласно соответствующему нормативному правовому акту, регулирующему листинг ценных бумаг, за исключением случаев, когда принятые в залог акции указанной организации переходят в собственность банка в соответствии с условиями договора, которые банк в течение трех месяцев обязан реализовать.

8. Банктiң хабарламасында мыналар болуға тиiс:
- акцияларын банк сатып алған ұйымның атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны;
- осы ұйымның жарғылық капиталынан банк сатып алған акциялардың (процентпен көрсетiлген) үлесi;
- осы ұйымның жарғылық капиталына салған ақша сомасы;
- осы Ережеде ескерiлген басқа да мәлiметтер.
9. Банк инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және листингтiк компаниялардың акцияларының елу және одан да көп процентiн сатып алған жағдайда, банк пен осы ұйымның өзара қарым-қатынас жасау принциптерi мен тәртiбiн ашып көрсететiн құжатты хабарламамен бiрге Ұлттық Банкке тапсырады.
10. Банктiң инвестициялық қорлардың, сақтандыру ұйымдарының және листинг компанияларының жарғылық қорына қатысуы оның қаржылық жағдайын айтарлықтай нашарлатуға әкелiп соғатын болса, Ұлттық Банк мұндай қатысуға шек қоюға (тыйым салуға) құқылы.
2-тарау. Банктердiң инвестициялық қорлардың жарғылық капиталына
қатысу шарттары мен негiздемелерi
11. Банк инвестициялық қордың аффилиирленген адамы болса, мұндай қордың бағалы қағаздар портфелiн басқару жөнiндегi кәсiптiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның жарғылық қорына қатысуына құқы жоқ.
12. Егер банк осы қорды аффилиирленген адамы болып саналса, ол инвестициялық қордың кастодианы бола алмайды.
13. Инвестициялық қордың елу проценттен астам акцияларын сатып алған банк қажеттi қаржылық (регуляторлық) есептен басқа Ұлттық Банкке бiрiктiрiлген негiзде бухгалтерлiк, статистикалық және өзге есептi тапсырады.
14. Банк пруденциалдық нормативтердi және Ұлттық Банк белгілеген басқа да нормалар мен лимиттердi банк балансы есебiнiң, әрi бiрiктiрiлген негiздегi баланстық есеп көрсеткiштерiнiң негiзiнде есептеп шығарады.
3-тарау. Банктердiң листинг компанияларының
жарғылық қорына қатысу шарттары
15. Банктер осы Ереженiң талаптарын ескере отырып, акциялары қор биржасында листингтен өткен бiр заңды тұлғаның он бес проценттен аспайтын акцияларын сатып алуға құқылы.
16. Банктер Биржада сатылатын бағалы қағаздардың ресми тiзiмiне сәйкес, бағалы қағаздар листингiн реттейтiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының нормативтiк құқықтық актiсiне сай "А" (бiрiншi) және "В" (екiншi) санаттағы листинг компаниясы мәртебесi бар ұйымдардың жарғылық капиталына қатысуға құқылы.
17. Ұйымның кепiлге қабылдаған акциялары шарттың талаптарына сәйкес
банктiң меншiгiне өткен соң оларды банк үш айдың iшiнде сатуға тиiстi
жағдайды ескермегенде, бағалы қағаздар листингiн реттейтiн нормативтiк
құқықтық актіге сәйкес қор биржасында қайта листинг өткiзiлген акциялар
бойынша ұйымдардың акцияларын тiкелей немесе жанама иеленуге, нұсқау
беруге және/немесе басқаруға құқығы жоқ.

18. Банк, который приобрел акции (участвующий в уставном капитале)
листинговой компании, обязан в течение трех дней после приобретения
акций (внесения своей доли в уставный капитал) представить в
Национальный Банк соответствующее уведомление.
Глава 4. Заключительные положения
19. В случае нарушения требований настоящих Правил Национальный
Банк вправе применить к банку ограниченные меры воздействия и/или
санкции, предусмотренные действующим законодательством.
20. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются
в порядке, определенном действующим законодательством.
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Цай Л.
Жакупова Э.)

18. Листинг компаниясының акцияларын сатып алған (жарғылық капиталға
қатысатын) банк акция сатып алғаннан кейiнгi (жарғылық капиталға өзiнiң
үлесiн салғаннан кейiнгi) үш күннің ішінде Ұлттық Банкке тиісті хабарлама
тапсыруға міндетті.
4-тарау. Қорытынды ережелер
19. Осы Ереженiң талаптары бұзылған жағдайда, Ұлттық Банк қолданылып
жүрген заңдарда көзделген шектеулi ықпал ету шараларын және/немесе санкция
қолдануға құқылы.
20. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер қолданылып жүрген заңда
белгiленген тәртiппен шешiледi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.