О Правилах лицензирования деятельности по производству бланков ценных бумаг
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 октября 1998 года № 15. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.03.1999 г. за N 708. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 305
Извлечение из постановления Правления
Агентства РК по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 305
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
8. Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 октября 1998 года № 15 "О Правилах лицензирования деятельности по производству бланков ценных бумаг" ...".
------------------------------------------------------------------
Во исполнение норм статьи 36 закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Z970077_  от 05 марта 1997 года и в соответствии с указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О лицензировании" Z952200_  от 17 апреля 1995 года Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Утвердить Правила лицензирования деятельности по производству бланков ценных бумаг (прилагаются).
2. Установить, что вышеназванные Правила вводятся в действие с момента их регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Постановления и вышеназванных Правил возложить на Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии.
Председатель Национальной комиссии
Члены Национальной комиссии
Утверждены
постановлением Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
от 12 октября 1998 года № 15
Правила
лицензирования деятельности
по производству бланков ценных бумаг
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года, указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О лицензировании" от 17 апреля 1995 года и устанавливают порядок выдачи и отзыва лицензий на осуществление деятельности по производству бланков ценных бумаг на территории Республики Казахстан, а также приостановления и прекращения действий таких лицензий.

Бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті лицензиялау қағидалары туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы 1998 жылғы 12 қазандағы N 15 Қаулы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 17 наурыз N 708 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 305 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгінiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтык актiлердiң тiзбесi
8. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздар бланкiлерiн шығару жөнiндегi қызметтi лицензиялау қағидалары туралы" 1998 жылғы 12 қазандағы N 15 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 708 тiркелген, "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы туралы" журналында жарияланған, 1999 жыл, N 4)...
___________________________________
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы  Z970077_  заңы 36-бабының нормаларын орындау мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентінің "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 көкектегі  Z952200_  заң күші бар жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрі "Ұлттық комиссия" деп аталады) қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті лицензиялау қағидалары бекітілсін (қоса берілді).
2. Жоғарыда аталған Қағидалардың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәттен бастап күшіне енгізілетіндігі белгіленсін.
3. Осы Қаулының және жоғарыда аталған Қағидалардың орындалысына бақылау жасау Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасына жүктелсін.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Ұлттық комиссияның мүшелері
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының
1998 жылғы 12 қазандағы N 15
қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар бланкілерін шығару
жөніндегі қызметті лицензиялау
Қағидалары
Осы Қағидалар "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы  Z970077_  заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 көкектегі  Z952200_  заң күші бар жарлығына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия берудің және қайтарып алудың, сондай-ақ осындай лицензияларды қолдануды тоқтата тұрудың және тоқтатудың тәртібін белгілейді.

Глава 1. Общие положения
1. Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") осуществляет лицензирование деятельности по производству бланков ценных бумаг в целях защиты прав и охраняемых законом интересов инвесторов, а также контроля за деятельностью лицензиатов.
2. Лицензия на осуществление деятельности по производству бланков ценных бумаг (далее именуемая "Лицензия") является генеральной, без ограничения срока действия.
3. Действие Лицензии ограничивается территорией лицензиата, на которой располагаются здания, сооружения, оборудование и инвентарь, относящиеся к производству бланков ценных бумаг.
Глава 2. Требования к лицензиатам
4. Лицензия предоставляется юридическим лицам Республики Казахстан, соответствующим следующим требованиям:
1) наличие действующих специальных полиграфических технологий и оборудования для производства бланков ценных бумаг, обеспечивающих высокую защищенность от подделки и других злоупотреблений и представляющих собой законченный цикл производства бланков ценных бумаг;
2) наличие необходимых и достаточных условий по обеспечению сохранности ценностей при производстве бланков ценных бумаг и режима секретности, предъявляемого к полиграфическим организациям.
Глава 3. Документы, представляемые для
получения лицензии
5. Для получения лицензии Национальной комиссии должны быть представлены следующие документы:
1) заявление установленного образца с описью прилагаемых к заявлению документов;
2) нотариально удостоверенная копия действующего свидетельства о государственной (пере)регистрации заявителя в качестве юридического лица;
3) нотариально удостоверенная копия статистической карточки заявителя;
4) документы, подтверждающие наличие помещений, в которых располагается полиграфическое и иное оборудование заявителя для производства бланков ценных бумаг, и права заявителя в отношении данных помещений;
5) опись полиграфического и иного оборудования, которое будет использоваться заявителем для производства бланков ценных бумаг, с указанием функционального назначения отдельных единиц такого оборудования и документы, подтверждающие права заявителя в отношении данного оборудования (при использовании технологий, составляющих предмет интеллектуальной собственности, - документы, подтверждающие права заявителя в отношении данных технологий);
6) образцы продукции заявителя, произведенной на полиграфическом и ином оборудовании с применением технологических способов, которое и которые будут использоваться заявителем для производства бланков ценных бумаг;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрі "Ұлттық комиссия" деп аталады) инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қорғау, сондай-ақ лицензиаттардың қызметіне бақылау жасау мақсатында бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асырады.
2. Бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия (бұдан әрі "Лицензия" деп аталады) негізгі, қолданылу мерзімі шектеусіз болып табылады.
3. Лицензияның қолданылуы лицензиаттың бағалы қағаздар бланкілерін шығаруға қатысты үй-жайлар, ғимараттар, құрал-жабдықтар және мүліктер орналасқан аумағымен шектеледі.
2-тарау. Лицензиаттарға қойылатын талаптар
4. Лицензия Қазақстан Республикасының мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) бағалы қағаздар бланкілерін дайындауға арналған, олардың жасанды жолмен жасалуын және басқа да қиянаттар жасаудан жоғары дәрежеде қорғалуын қамтамасыз ететін және бағалы қағаздар бланкілерін шығарудың толық циклін білдіретін қолданылып жүрген арнаулы технологиялары мен жабдықтары бар;
2) бағалы қағаздар бланкілерін шығару кезінде құндылықтардың сақталуын және полиграфия ұйымдарына қойылатын құпиялық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қажетті және жеткілікті жағдайлары бар заңды тұлғаларына беріледі.
3-тарау. Лицензия үшін ұсынылатын құжаттар
5. Лицензия алу үшін Ұлттық комиссияға мынадай құжаттар ұсынылу керек:
1) өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесін тіркей отырып, белгіленген үлгідегі өтініш;
2) өтінушіні заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы қолданылып жүрген куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) өтінушінің статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) өтінушінің бағалы қағаздар бланкілерін шығаруға арналған полиграфиялық және өзге де құралдары орналасқан үйдің бар екендігін және өтінушінің осы үйге қатысты құқықтарын растайтын құжаттар;
5) өтінушінің бағалы қағаздар бланкілерін шығару үшін пайдаланатын полиграфиялық және өзге де құралдардың, осындай құралдардың жекелеген бірліктерінің функциялық мақсатын және өтінушінің осы құралған қатысты құқықтарын көрсете отырып, тізбесі (интеллектілік меншік нысанасын құрайтын технологияларды пайдалану кезінде - өтінушінің осындай технологияларға қатысты құқықтарын растайтын құжаттар);
6) бағалы қағаздар бланкілерін шығару үшін өтінуші пайдаланатын технологиялық тәсілдерді қолдана отырып полиграфиялық және өзге де құралдармен өтінушінің өндірген өнімінің үлгілері;

7) краткое описание специальных способов, с помощью которых будет обеспечиваться защита бланков ценных бумаг от подделки и других злоупотреблений (без раскрытия служебной и коммерческой тайны);
8) заключение органа Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о состоянии режима секретности у заявителя;
9) заключение органа Министерства внутренних дел Республики Казахстан о состоянии режима сохранности ценностей на полиграфическом производстве заявителя;
10) копии платежных документов об уплате заявителем лицензионного сбора с отметкой о его поступлении.
6. В целях проверки соответствия заявителя требованиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил, Национальная комиссия вправе потребовать от заявителя представления дополнительных документов, помимо указанных в пункте 5 настоящих Правил, а также обратиться за необходимыми сведениями о заявителе к другим лицам.
7. Работники заявителя, подписавшие документы, которые были предоставлены Национальной комиссии в соответствии с пунктами 5-6 настоящих Правил, несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность за достоверность данных, содержащихся в этих документах.
Глава 4. Рассмотрение документов и выдача лицензии
8. Национальная комиссия не принимает и не рассматривает заявления на выдачу Лицензий при отсутствии документов, перечисленных в подпунктах 2)-10) пункта 5 настоящих Правил.
9. Принятые Национальной комиссией документы для получения Лицензии рассматриваются ею в течение пятнадцати рабочих дней со дня приема. В случае представления дополнительных документов согласно пункту 6 настоящих Правил указанный срок рассмотрения возобновляется.
10. Для принятия обоснованного решения о достаточности степеней защиты предполагаемых к производству бланков ценных бумаг от подделки и других злоупотреблений Национальная комиссия вправе обращаться за консультациями к экспертам (специалистам) и компетентным в данном вопросе организациям.
11. При соответствии заявителя требованиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил, а документов, представленных им для получения Лицензии, - требованиям действующего законодательства и настоящих Правил и при наличии у предполагаемых к производству бланков ценных бумаг достаточных степеней защиты от подделки и других злоупотреблений вопрос о выдаче заявителю Лицензии выносится на рассмотрение ближайшего заседания Директората Национальной комиссии.
12. В случае принятия Директоратом Национальной комиссии положительного решения заявителю выдается Лицензия.
При выдаче Лицензии на ее бланке в графе "Особые условия действия лицензии" делается запись о месте нахождения (адресе) территории заявителя, на которой располагаются здания, сооружения, оборудование и инвентарь, относящиеся к производству бланков ценных бумаг.

7) бағалы қағаздар бланкілерінің жасанды жолмен жасалудан және басқа қиянаттар жасаудан қорғалуын қамтамасыз етілетін арнаулы тәсілдердің қысқаша түсіндірмесі (қызметтік және коммерциялық құпияны ашпай);
8) өтінушідегі құпиялық режимінің жай-күйі туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті органының қорытындысы;
9) өтінушінің полиграфиялық өндірістегі құндылықтардың сақталу режимінің жай-күйі туралы Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі органының қорытындысы;
10) өтінушінің лицензиялық алымды төлегендігі туралы, оның келіп түскендігі туралы белгі қойылған төлем құжаттарының көшірмелері.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға өтінушінің сәйкестігін тексеру мақсатында Ұлттық комиссия өтінушіден осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілгендерден басқа қосымша құжаттарды ұсынуды талап етуге, сондай-ақ өтінуші туралы қажетті мәліметтер алу үшін басқа тұлғаларға жүгінуге құқылы.
7. Өтінушінің осы Қағидалардың 5-6-тармақтарына сәйкес Ұлттық комиссияға ұсынылған құжаттарға қол қойған қызметкерлері осы құжаттардағы мәліметтердің нақтылығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жауапкершілікте болады.
4-тарау. Құжаттарды қарау және лицензиялар беру
8. Ұлттық комиссия осы Қағидалардың 5-тармағының 2)-10) тармақшаларында аталған барлық құжаттар болмаған кезде өтінушінің лицензия алуға өтінішін қабылдамайды және қарамайды.
9. Ұлттық комиссия Лицензия алу үшін қабылданған құжаттарды қабылданған күннен бастап он бес күн ішінде қарайды. Осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес қосымша құжаттар ұсынылған жағдайда аталған қарау мерзімі жаңартылады.
10. Бағалы қағаздар бланкілерін шығаруды қолдан жасалудан және басқа да қиянат жасаудан қорғалуының жорамалданған жеткілікті дәрежелері туралы негізделген шешім қабылдау үшін Ұлттық комиссия сарапшыларға (мамандарға) және осы мәселеге құзырлы ұйымдарға кеңеспен жүгінуге құқылы.
11. Өтінуші осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға, ал олардың Лицензия алу үшін ұсынған құжаттары қолданылып жүрген заңдардың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде және бағалы қағаздарды шығаруды қолдан жасалудан және басқа да қиянат жасаудан жорамалданған жеткілікті қорғалу дәрежелері болған кезде өтінушіге Лицензия беру туралы мәселе Ұлттық комиссия Директоратының жақында болатын отырысының қарауына ұсынылады.
12. Ұлттық комиссияның Директораты оң шешім қабылдаған жағдайда өтінушіге Лицензия беріледі.
Лицензия берген кезде оның бланкісінің "Лицензияны қолданудың ерекше шарттары" бағанасына өтінушінің бағалы қағаздар шығаруға қатысты үй-жайлар, ғимараттар, құралдар және мүліктер орналасқан аумағының орналасқан жері (мекен-жайы) туралы жазба жасалады.

13. Лицензия выдается первому руководителю заявителя либо любому иному лицу на основании надлежащим образом оформленной доверенности заявителя.
Глава 5. Сбор за выдачу лицензии
14. Размер лицензионного сбора и порядок его уплаты определяются законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Отказ в выдаче лицензии и его обжалование
15. Отказ в выдаче Лицензии производится по любому из следующих оснований:
1) если законодательными актами запрещено осуществление деятельности по производству бланков ценных бумаг для категорий организаций, к которым относится заявитель;
2) наличие решения суда, запрещающего заявителю осуществление деятельности по производству бланков ценных бумаг;
3) несоответствие заявителя требованиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил;
4) ненадлежащие оформление и содержание документов, представленных заявителем для получения Лицензии в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
5) непредставление заявителем дополнительных документов в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;
6) выявление недостоверности данных в документах, представленных заявителем для получения Лицензии в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил;
7) отсутствие у предполагаемых к производству бланков ценных бумаг достаточных степеней защиты от подделки и других злоупотреблений, в том числе (но не исключительно):
- плотность бумаги менее 70 грамм/м2;
- отсутствие у бумаги элементов защиты от подделки (водяных знаков, нитей, вкраплений и других);
8) неуплата заявителем лицензионного сбора.
16. Решение об отказе в выдаче Лицензии принимается председателем Национальной комиссии или ее исполнительным директором, курирующим Управление лицензирования и надзора, за исключением случая рассмотрения вопроса на заседании Директората Национальной комиссии, при котором решение об отказе в выдаче Лицензии принимается Директоратом Национальной комиссии.
17. Письменный мотивированный отказ в выдаче Лицензии должен быть дан заявителю в срок, установленный пунктом 9 настоящих Правил.
18. В случае, если в течение срока, установленного пунктом 9 настоящих Правил, Лицензия заявителю не выдана либо полученный отказ в выдаче Лицензии представляется ему необоснованным, заявитель вправе обжаловать действия Национальной комиссии в суде.
Глава 7. Контроль за соблюдением настоящих Правил
19. Осуществляемый Национальной комиссией контроль за соблюдением настоящих Правил включает в себя:
1) проверку лицензиата на соответствие требованиям, установленным
пунктом 4 настоящих Правил;
2) проверку достоверности данных, содержащихся в документах,
которые были предоставлены лицензиатом в соответствии с
пунктами 5 и 6 настоящих Правил;

13. Лицензия бірінші басшыға не өтінушінің тиісті үлгімен ресімделген сенімхатының негізінде кез-келген тұлғаға беріледі.
5-тарау. Лицензия бергендік үшін алым
14. Лицензиялық алымның мөлшері және оны төлеудің тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.
6-тарау. Лицензия беруден бас тарту
және ол жөнінде шағым жасау
15. Лицензия беруден бас тарту мына негіздердің кез-келгені бойынша жүргізіледі:
1) өтінуші жатқызылған ұйымдар санаттары үшін бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға заң актілерімен тыйым салынса;
2) өтінушіге бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға соттың тыйым салған шешімі бар болса;
3) өтінуші осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
4) өтінушінің Лицензия алу үшін осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес ұсынған құжаттарының ресімделуі және мазмұны тиісті дәрежеде болмаса;
5) өтінуші осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес қосымша құжаттарды ұсынбаса;
6) өтінушінің лицензия алу үшін осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарына сәйкес ұсынған құжаттарында нақты емес мәліметтер анықталса;
7) бағалы қағаздар бланкілерін шығаруды қолдан жасалудан және басқа да қиянат жасаудан қорғалуының жорамалданған жеткілікті дәрежесі болмаса, оның ішінде (бірақ болуы мүмкін):
2
- қағаз тығыздығының 70 грамм/м кем болуы;
- қағазды қолдан жасалудан қорғалу элементтерінің (сулық белгілер, жіптер, дақ түсіру және басқалар) болмауы;
8) өтінушінің лицензиялық алымды төлемеуі.
16. Мәселе Лицензия беруден бас тарту туралы шешім Ұлттық комиссияның Директоратында қабылданатын Ұлттық комиссияның Директоратының отырысында қаралған жағдайды қоспағанда, Лицензия беруден бас тарту туралы шешімді Ұлттық комиссияның Төрағасы немесе оның Лицензиялау және қадағалау басқармасына жетекшілік ететін атқарушы директоры қабылдайды.
17. Лицензия беруден дәлелді жазбаша бас тарту өтінушіге осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген мерзімде берілуі керек.
18. Егер, осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген мерзім ішінде өтінушіге Лицензия берілмеген не алынған Лицензия беруден бас тарту оған негізсіз берілген жағдайда, өтінуші Ұлттық комиссияның әрекеті жөнінде сотқа шағымдануға құқылы.
7-тарау. Осы Қағидалардың сақталысына бақылау жасау
19. Осы Қағидалардың орындалысына Ұлттық комиссия жүзеге асыратын бақылау жасауға:
1) осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға лицензиаттың сәйкестігін тексеру;
2) лицензиаттың осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарына сәйкес ұсынған құжаттар мазмұнындағы мәліметтердің нақтылығын тексеру;

3) проверку лицензиата на соответствие нормам действующего
законодательства, регулирующего деятельность по производству
бланков ценных бумаг.
20. В ходе контроля за соблюдением настоящих Правил Национальная комиссия вправе осуществлять проверки лицензиата по месту нахождения его исполнительного органа и территории, на которой располагаются здания, сооружения, оборудование и инвентарь, относящиеся к производству бланков ценных бумаг. Результаты таких проверок оформляются актами проверки деятельности лицензиата.
Проверки лицензиата осуществляются в соответствии с планом проверок деятельности лицензиатов.
При наличии информации о нарушении лицензиатом требований действующего законодательства, регулирующего деятельность по производству бланков ценных бумаг, возможно проведение внеплановых проверок.
При проведении проверок лицензиата работники Национальной комиссии вправе:
1) производить осмотр полиграфического и иного оборудования лицензиата для производства бланков ценных бумаг, помещений, в которых располагается данное оборудование, и территории, на которой располагаются здания, сооружения, оборудование и инвентарь, относящиеся к производству бланков ценных бумаг;
2) знакомиться с технологической и учетной документацией, относящейся к производству бланков ценных бумаг;
3) знакомиться с системами, обеспечивающими режим сохранности ценностей на полиграфическом производстве лицензиата;
4) изучать постановку учета бланков ценных бумаг, а также сырья и полуфабрикатов для их производства.
21. Лицензиат обязан предоставлять Национальной комиссии периодическую и иную отчетность в соответствии с действующим закондательством.
22. Лицензиат обязан письменно уведомлять Национальную комиссию о любых изменениях данных, содержащихся в документах, которые были предоставлены им для получения Лицензии в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил, в течение десяти дней со дня изменения в данных.
23. Лицензиат обязан предоставлять Национальной комиссии по ее письменному требованию любую информацию о своей деятельности по производству бланков ценных бумаг в течение десяти дней со дня получения такого требования, если только Национальной комиссией не установлен более длительный срок для предоставления затребованной информации.
Глава 8. Приостановление и прекращение действия
лицензии
24. Действие Лицензии приостанавливается на срок до шести месяцев решением Директората Национальной комиссии по любому из следующих оснований:
1) выявление недостоверности данных, содержащихся в документах, которые были представлены лицензиатом для получения Лицензии в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил;

3) бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті реттейтін қолданылып жүрген заң нормаларына лицензиаттың сәйкестігін тексеру кіреді.
20. Осы Қағидалардың орындалысына бақылау жасау барысында Ұлттық комиссия лицензиатқа оның атқарушы органының орналасқан жері және бағалы қағаздар бланкілерін шығаруға қатысты үй-жайлар, ғимараттар, құралдар және мүліктер орналасқан аумағының орналасқан жері бойынша тексеріс жүргізуге құқылы. Осындай тексерістердің нәтижелері лицензиаттың қызметін тексеру актілерімен ресімделеді.
Лицензиатты тексеру лицензиаттарды тексеру жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті реттейтін қолданылып жүрген заң талаптарын лицензиаттың бұзғандығы туралы ақпарат бар болса жоспардан тыс тексерістер жүргізілуі мүмкін.
Лицензиатқа тексерістер жүргізу кезінде Ұлттық комиссияның қызметкерлері:
1) лицензиаттың бағалы қағаздар бланкілерін шығаруға арналған полиграфиялық және басқа да құралдарға, осы құрал орналасқан үй-жайға, бағалы қағаздар бланкілерін шығаруға қатысты үй-жайлар, ғимараттар, құралдар және мүліктер орналасқан аумаққа шолу жүргізуге;
2) бағалы қағаздар бланкілерін шығаруға қатысты технологиялық және есеп жүргізу құжаттамаларымен танысуға;
3) лицензиаттың полиграфиялық өндірісіндегі құндылықтардың құпиялық режимін қамтамасыз ететін жүйелермен танысуға;
4) бағалы қағаздар бланкілеріне, сондай-ақ оларды шығаруға арналған шикізаттар мен жартылай фабрикаттарға есеп жүргізудің дұрыс жолға қойылуын зерделеуге құқылы.
21. Лицензиат Ұлттық комиссияға мерзімді және қолданылып жүрген заңға сәйкес өзге де есеп берушілікті беруге міндетті.
22. Лицензиат Ұлттық комиссияны осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарына сәйкес Лицензия алу үшін ұсынылған құжаттар мазмұндағы мәліметтерге жасалған кез-келген өзгерістер туралы мәліметтерге өзгерістер жасалған күннен бастап он күн ішінде жазбаша ескертуге міндетті.
23. Лицензиат Ұлттық комиссияға оның жазбаша талап етуі бойынша бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі өзінің қызметі туралы кез- келген ақпаратты осындай талап етуді алған күннен бастап он күн ішінде, егер Ұлттық комиссия талап етілген ақпаратты беруге арналған аса ұзақ мерзімін белгілемесе, беруге міндетті.
8-тарау. Лицензияны қолдануды тоқтата
тұру және тоқтату
24. Лицензияны қолдану Ұлттық комиссияның шешімімен мынадай негіздердің кез-келгені бойынша:
1) осы Қағидалардың 5-ші және 6-тармақтарына сәйкес Лицензия алу үшін лицензиат ұсынған құжаттарда нақты емес мәліметтер анықталса;

2) нарушение лицензиатом законодательства, регулирующего деятельность по производству бланков ценных бумаг;
3) несоответствие лицензиата требованиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил;
4) отсутствие у производимых лицензиатом бланков ценных бумаг достаточных степеней защиты от подделки и других злоупотреблений;
5) по ходатайству органов Комитета национальной безопасности и Министерства внутренних дел Республики Казахстан в связи с необеспечением лицензиатом режима секретности или сохранности ценностей на полиграфическом производстве лицензиата.
25. Решение Директората Национальной комиссии о приостановлении действия Лицензии должно содержать указание на причину приостановления.
Директорат Национальной комиссии праве установить предельный срок устранения причин приостановления действия Лицензии.
Директорат Национальной комиссии вправе продлить срок приостановления действия Лицензии при условии, что общий срок приостановления ее действия составляет не более шести месяцев.
26. При приостановлении действия Лицензии лицензиат обязан устранить причины такого приостановления.
Деятельность лицензиата по производству бланков ценных бумаг после получения письменного уведомления Национальной комиссии о приостановлении действия Лицензии является незаконной и влечет ответственность, установленную действующим законодательством.
27. По устранении причин приостановления действия Лицензии ее действие возобновляется на основании письменного уведомления Национальной комиссии.
28. Действие Лицензии прекращается в случаях:
1) прекращения деятельности лицензиата (за исключением случая
присоединения к лицензиату другого юридического лица);
2) по заявлению лицензиата решением Директората Национальной
комиссии;
3) отзыва Лицензии.
29. Лицензия отзывается решением Директората Национальной комиссии по любому из следующих оснований:
1) неустранение причин, по которым был приостановлен срок
действия Лицензии;
2) наличие решения суда, запрещающего лицензиату осуществление деятельности по производству бланков ценных бумаг.
30. Решение Директората Национальной комиссии о приостановлении действия или об отзыве Лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.
Председатель
Национальной комиссии

2) лицензиат бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті реттейтін заңды бұзса;
3) лицензиат осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
4) лицензиат шығаратын бағалы қағаздар бланкілерінде қолдан жасалу және басқа да қиянат жасаудан қорғалудың жеткілікті дәрежесі болмаса;
5) лицензиаттың полиграфиялық өндірісіндегі құпиялық режимін немесе құндылықтардың сақталысын лицензиат қамтамасыз етпеуіне байланысты Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің органдарының ұсынысы бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
25. Ұлттық комиссия Директоратының Лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы шешімінде тоқтата тұрудың себебі көрсетілу керек.
Ұлттық комиссияның Директораты Лицензияны қолдануды тоқтата тұрудың себептерін жоюдың шекті мерзімін белгілеуге құқылы.
Ұлттық комиссияның Директораты Лицензияны қолдануды тоқтата тұрудың мерзімін оны қолдануды тоқтата тұрудың жалпы мерзімі алты айдан аспайтын шартпен ұзартуға құқылы.
26. Лицензияны қолдану тоқтатыла тұрылғанда лицензиат осындай тоқтата тұрудың себептерін жоюға міндетті.
Лицензиаттың Ұлттық комиссияның Лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы жазбаша ескертпесін алғаннан кейінгі бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметі заңсыз болып табылады және қолданылып жүрген заңдармен белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.
27. Лицензияны қолдануды тоқтата тұру себептері жойылғаннан кейін Ұлттық комиссияны жазбаша ескертудің негізінде оны қолдану жаңартылады.
28. Лицензияны қолдану:
1) лицензиаттың қызметі тоқтатылған (лицензиатқа басқа заңды тұлға қосылған жағдайды қоспағанда);
2) лицензиаттың өтініші бойынша Ұлттық комиссия Директоратының шешімімен;
3) Лицензия қайтарылып алынған жағдайларда тоқтатылады.
29. Лицензия Ұлттық комиссия Директоратының шешімімен мынадай негіздердің кез-келгені бойынша қайтарылып алынады:
1) Лицензияны қолдану мерзімі тоқтатыла тұрылған себептер жойылмаса;
2) лицензиатқа бағалы қағаздар бланкілерін шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тыйым салатын соттың шешімі болса.
30. Ұлттық комиссияның Лицензияны тоқтата тұру немесе қайтарып алу туралы шешімі жөнінде сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
Ұлттық комиссиясының
Төрағасы