О ходе жилищно-коммунальной реформы в городе Алматы
Решение XVIII сессии I-го созыва Алматинского городского маслихата от 25 марта 1998 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 24 апреля 1998 года № 16. Утратило силу решением VIII сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 29 июля 2004 года № 76
Сноска. Утратило силу решением VIII сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 29.07.2004 № 76.
В соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" Алматинский городской Маслихат I-го созыва заслушав и обсудив доклад Турегельдинова Ж.С.- секретаря Алматинского городского Маслихата "О ходе жилищно-коммунальной реформы в городе Алматы" отмечает, что жилищно-коммунальная реформа приватизированного жилищного фонда города позволила привлечь основную массу жителей к содержанию и управлению жильем, ввести персонифицированную систему предоставления льгот лицам, которым эти льготы предусмотрены законом, преобразовать домоуправления в кооперативы собственников квартир, которых создано - 587, службы осуществляющие обслуживание жилищного фонда в акционерные, частные предприятия, предоставляющие ремонтные услуги жителям, создать районные ассоциации КСК.
Вместе с тем, не выполнение в полном объеме нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы реформы, высокие темпы ее проведения явились причиной создания, как карликовых кооперативов, в состав которых входит 20 квартир, так и гигантских, объединяющих свыше 10 000 квартир, размеры последних не позволяют всем квартиро-собственникам принимать участие в управлении, содержании жилья, влиять на результаты финансово-хозяйственной деятельности, как следствие возбуждены уголовные дела против ряда руководителей КСК, отсутствует обязательная система подготовки председателей, бухгалтеров, членов ревизионных комиссий КСК, с нарушениями проводятся отчетно-выборные собрания без должной явки членов КСК, медленно устанавливаются измерительные приборы, остается высокой задолженность жителей за полученные коммунальные услуги, Алматинский городской Маслихат I-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить программу действий по дальнейшему развитию жилищно-коммунальной реформы в городе Алматы, прилагается.
2. Рекомендовать Кооперативам собственников квартир, совместно с районными ассоциациями КСК при активном содействии аппаратов акима города, районов осуществить мероприятия по упорядочению работы кооперативов собственников квартир по количеству объединенных квартир, проведению общих собраний жителей-членов КСК по выборам и отчетам председателей, ревизионных комиссий, пересмотром уставов КСК, в части усиления персональной ответственности руководства правлений за результаты финансово-хозяйственной деятельности КСК, своевременной оплатой жителями полученных коммунальных услуг, установлению фактов проживания граждан упорядочению бухгалтерского учета, координации работы КСК.

Алматы қаласындағы тұрғын үй-коммуналдық реформаларының барысы туралы
Алматы қалалық Мәслихатының І-сайланған XVIII сессияның 1998 жылғы 25 наурыздағы шешімі. Алматы қалалық әділет басқармасымен 1998 жылғы 24 сәуірде N 16 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қалалық Мәслихатының ІI сайланған VIII сессияның 2004 жылғы 29 шілдедегі N 76 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қалалық Мәслихатының ІI сайланған VIII сессияның 29.07.2004 N 76 шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті өкілді және атқарушы органдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40 бабына сәйкес Алматы қалалық Мәслихаты оның хатшысы Ж.С.Төрегельдиновтың "Алматы қаласындағы тұрғын үй-коммуналдық реформаларының барысы туралы" баяндамасын тыңдап талқылай келе, қаланың жекешелендірілген тұрғын үй қорының тұрғын үй-коммуналдық реформасының тұрғындардың негізгі бүқарасын тұрғын үйді күтіп үстау мен басқаруға тартуға, заң бойынша жеңілдік алған адамдарға осы жеңілдікті берудің дербестігі жүйесін енгізуге, үй басқармаларын пәтер иелері кооперативтеріне айналдыруға (олардың саны - 568), тұрғын үй қорына, тұрғындарға қызмет көрсететін қызметтерді акционерлік, жеке кәсіпорындарға айналдыруға, ПИК-тің қалалық және аудандық ассоциацияларының құрылуына мүмкіндік бергендігін атап өтеді.
Сонымен қатар, реформа мәселені реттейтін нормативтік құқықтық актілердің толық көлемде орындалмауы, оны жүргізудің жоғарғы қарқыны құрамында 20 пәтері бар шағын кооперативтерді, 10000-нан аса пәтерді біріктіретін алып кооперативтердің құрылуына себеп болды. Алып кооперативтердегі пәтердің көптігі барлық пәтер иелеріне тұрғын үйді басқаруға, күтіп ұстауға қатысуға, қаржы шаруашылық қызметінің нәтижесіне ықпал етуге мүмкіндік бермейді, соның салдырынан бірқатар ПИК басшыларына қарсы қылмысты іс қозғалды, ПИК төрағаларын, бухгалтерлерін, тексеру комиссиясы мүшелерін даярлаудың міндетті жүйесі жоқ, есеп беру-сайлау жиналыстары ПИК мүшелерінің толық қатысуынсыз өтеді, ұжымдық және жеке өлшеу приборлары баяу орнатылуда, тұрғындардың коммуналдық қызметтер үшін қарыздары барған сайын өсіп келеді, І сайланған Алматы қалалық Мәслихаты
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Алматы қаласында тұрғын үй-коммуналдық реформаларын одан әрі тереңдету және дамыту туралы" Бағдарлама бекітілсін, беріліп отыр.
2. Пәтер иелерінің кооперативтеріне қалалық, аудандық ПИК ассоциацияларымен бірлесе отырып қала аудан әкімдері аппараттарының белсенді көмегімен біріккен пәтерлердің саны, ПИК мүшетұрғындарының жалпы сайлау жиналыстарын өткізу, онда ПИК қаржы шаруашылық қызметінің нәтижесі бойынша басқарма басшылығының жеке жауапкершілігін көтеру бөлігінде ПИК Жарғысын қайта қарау, тұрғындардын коммуналдық қызметтері үшін төлемді өз уақытында төлеу, бухгалтерлік есепті реттеу, ПИК тексеру коммисиялары төрағалардың, бухгалтерлері мен басқарма мүшелерін даярлау және қайта даярлау, қалалық және аудандық ПИК ассоциациялары арқылы ПИК жұмысты тәртіпке келтіру бойынша шараларды жүзеге асыру үсынылсын.

3. Постоянной депутатской комиссии по вопросам территориального самоуправления населения, депутатам продолжить работу в избирательных округах с жителями по применению в полном объеме законов, постановлений Правительства Республики Казахстан, решений Маслихата, акимов города и районов по вопросам регулирующим проведение жилищно-коммунальной реформы.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам территориального самоуправления населения (Ветлугина Н.М.)
Председатель
XVIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата
I-го созыва                         В.Громов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва               Ж.Турегельдинов
Приложение
к решению XVIII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва
от 25 марта 1998 года
ПРОГРАММА
действий по дальнейшему развитию
жилищно-коммунальной реформы в городе Алматы
- Проработать вопрос создания городской ревизионной комиссии по проверке финансово-хозяйственной деятельности КСК, определить источники ее финансирования. Провести проверку финансово-хозяйственной деятельности кооперативов собственников квартир города, в т.ч. целевого использования средств на содержание жилища, собираемых с жителей, упорядочения бухгалтерского учета КСК.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
управление юстиции, городская,
районные налоговые инспекции,
районные ассоциации КСК,
правления КСК
- Провести проверку всех кооперативов собственников квартир города по вопросам законности выборов председателей и членов правлений КСК, их аналитическую оценку по количеству квартир, входящих в состав КСК на предмет выполнения ими в полном объеме требований уставов КСК.
в течение года          Управление юстиции, аппараты
акимов города, районов, депутаты
Алматинского городского Маслихата,
районные ассоциации КСК.
- Проанализировать состояние работы по заключению договоров квартирособственников с КСК и КСК с поставщиками услуг и подрядчиками, ее эффективность.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК, городской комитет по
ценовой и антимонопольной политике.
- Организовать планомерную работу по сейсмоусилению жилых зданий, в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О статусе города Алматы и мерах по его дальнейшему развитию". Войти с предложением в Правительство Республики Казахстан о выделении беспроцентного кредита для усиления сейсмостойкости жилого фонда города.
в течение года         Управление строительства,
архитектуры и застройки территории,
Алматинское городское управление по
чрезвычайным ситуациям, Городское
финансовое управление, аппараты акимов
города, районов, правления КСК.
- Сделать прозрачной систему разработки и утверждения тарифов на коммунальные услуги, с участием специалистов, поставщиков и потребителей коммунальных услуг, ассоциаций КСК, с учетом мнения Союза промышленников, повысить ответственность поставщиков коммунальных услуг за обоснованность тарифов и проведение тендеров на затратные части в тарифах с публикацией итогов в средствах массовой информации.
июль 1998 года         Аппарат акима города Алматы, городской
комитет по цеповой и антимонопольной
политике.
- Активизировать работу Координационного Совета при акиме города по взаимодействию Кооперативов собственников квартир города с органами местного самоуправления.
до апреля 1998 года    Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК, правления КСК
- Создать постоянно действующий учебный центр по подготовке и переподготовке председателей КСК и ревизионных комиссий КСК, членов правлений и ревизионных комиссий, бухгалтеров КСК. Обеспечить ежегодное обучение, стажировку и аттестацию вышеупомянутых категорий работников, в случае уклонения от обучения, переподготовки, аттестации, вносить предложение на общее собрание КСК об их переизбрании.
в течение года         Аппарат акимов города, районов,
ассоциации КСК
- Проработать возможность создания страхового фонда жилья города Алматы и провести разъяснительную работу среди жителей по их привлечению для вступления в этот фонд.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК
- Осуществить общегородскую программу установки приборов учета расхода холодной, горячей воды, газа.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК, правления КСК,
поставщики коммунальных услуг.
- Выработать систему контроля, по которой собственники квартир, сдающие в аренду квартиры и получающие доходы с этого платили бы налоги, пополняя бюджет города.
в течение года         Налоговая инспекция, правления КСК.
- Организовать при КСК пункты заказов, в которые фирмы поставщики поставляли бы продукты питания по оптовым ценам для малоимущих людей. Отрегулировать вопросы с уличной торговлей молоком, мясом.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК, правления КСК.
- Организовать повсеместное создание детских клубов, клубов по интересам для взрослых с использованием подвалов, вводить семейных врачей, медпункты, пункты охраны порядка и прочие элементы местного самоуправления.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК, правления КСК.
- Алматинскому городскому территориальному комитету государственного имущества и приватизации привести в соответствие с законодательными актами договора на аренду помещений по упорядочению взаимоотношений правлений КСК и арендаторов в вопросах долевого участия в расходах на содержание жилища, проведения его капитального ремонта и благоустройства прилегающей территории.
в течение года         Аппараты акимов города, районов,
Алматинский городской территориальный
комитет государственного имущества и
приватизации, правления КСК.
- Ускорить выдачу технической документации по жилым домам кооперативам собственников квартир.
в течение года         Управление по оценке и регистрации
недвижимости, управление строительства,                                архитектуры и застройки территории.
- Изучать и внедрять положительный опыт работы КСК.
постоянно               Аппараты акимов города, районов,
ассоциации КСК, правления КСК.
- Войти с предложением в Парламент и Правительство Республики Казахстан по внесению изменений, дополнений в действующее законодательство, нормативно-правовые акты, направленные на дальнейшее углубление и развитие жилищно-коммунальной реформы.
май 1998 года          Алматинский городской Маслихат I-го
созыва, аппарат акима города Алматы.

3. Халықтың аумақтың өзін-өзі басқару мәселесі жөніндегі тұрақты депутаттық комиссия, депутаттар сайлау округтерінде тұрғын үй-коммуналдық реформаларын жүргізуді реттеу мәселесі бойынша заңдардың, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, Мәслихат, қала және аудан әкімдерінің шешімдерін толық көлемде қолдану жөнінде тұрғындармен жұмысты жалғастыратын болсын.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау аумақтық өзін-өзі басқару мәселесі жөніндегі тұрақты депутаттық комиссияға жүктелсін (Ветлугина Н.М.).
І-сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
XVIII сессиясының
төрағасы                               В. Громов
І-сайланған Алматы
қалалық Мәслихаттының
хатшысы                                Ж.Төрегелдинов
1998 жылғы 25 наурыздағы
І-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты XVIII сессиясының
Шешіміне
Қосымша
Алматы қаласындағы тұрғын үй-коммуналдық
реформаларын одан әрі дамыту туралы іс-қимыл
БАҒДАРЛАМАСЫ
- ПИК қаржы-шаруашылық қызметін тексеру жөніндегі қалалық тексеру комиссиясын кұру, оны қаржыландыру жөніндегі мәселесін әзірлеу. Қаладағы ПИК қызметінің, оның ішінде тұрғындардан жиналатын пәтерді күтіп үстауға арналған қаражаттың мақсатқа пайданаланылуына тексеру жүргізу, ПИК бухгалтерлік есебін реттеу.
жыл бойында           аудан, қала әкімдерінің аппараттары,
әділет басқармасы, қалалық, аудандық
салық инспекциялары, ПИК аудандық
ассоциациялары, ПИК басқармасы
- ПИК төрағалары мен басқарма мүшелерінің сайлауының заңдылығы бойынша қаладағы барлық пәтер иелерінің кооперативтеріне тексеріс жүргізу, ПИК жарғыларын толық көлемде орындалу мақсатында ПИК құрамына кіретін пәтерлер саны бойынша талдамалық баға беру.
жыл бойында           Әділет басқармасы, қала, аудан
әкімдерінің аппараттары, қалалық Мәслихат
депутаттары аудандық ПИК ассоциациялары.
- Пәтер иелерінің ПИК пен ПИК-тің қызмет көрсетушілермен және мердігерлермен шарт жасау жөніндегі жұмыс жағдайын, оның тиімділігін талдау.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары, ПИК
ассоциациялары, баға және монополияға
қарсы саясат жөніндегі қалалық комитет.
"Алматы қаласының мәребесі және оны бұдан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес тұрғын үйдің сейсмоберіктілігі жөнінде жоспарлы жұмыс ұйымдастыру. Қазақстан Республикасы Үкіметіне қала тұрғын үй қорының сейсмоберіктілігін күшейту үшін процентсіз кредит беру туралы усыныс жасау.
жыл бойында           Құрылыс, сәулет және аумақтарға құрылыс
салу басқармасы, Алматы қалалық төтенше
жағдайлар жөніндегі басқарма, қаржы
басқармасы, қала, аудан әкімдерінің
аппаратары, ПИК басқармалары.
- Өнеркәсіпшілер одағының пікірлерін ескере отыра мамандардың, коммуналдық қызметті көрсетушілер мен тұтынушылардың, ПИК ассоциацияларының қатысуымен коммуналдық қызметтердің тарифтерін әзірлеу мен бекітудің нақты жүйесін жасау, қалалық баспасөзде жариялай отырып тарифтердегі шығын бөлігі үшін тендерлер өткізу және тарифтердің негізділігі үшін коммуналдық қызмет көрсетушілердің жауапкершілігін арттыру.
1998 жылғы шілде      Алматы қаласы әкімінің аппараты қалалық
баға және монополияға қарсы саясат
жөніндегі комитет.
- Қала әкімінің жанындағы Ұйлестіру Кеңесінің қала ПИК-терімен, жергілікті басқару органдарымен өзара байланысы бойынша жұмыстарын жандандыру.
1998 жылғы сәуір      Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
ПИК ассоциациялары басқармалары.
- ПИК пен тексеру комиссияларының төрағаларының, ПИК баскармасы мен тексеру комиссиясы мүшелерін, бухгалтерлерін қайта даярлау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін оқу орталығын құру. Жоғарыда аталған қызметкерлер санасын жыл сайын оқытуды, тәжірибе алмасуы мен аттестациялануын қамтамасыз ету, бұдан бас тартқан жағдайда оларды қайта сайлау туралы ПИК жалпы жиналысына ұсыныс жасау.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
ПИК ассоциациялары.
- Алматы қаласы тұрғын үйінің сақтандыру қорының құру мүмкіндігін пысықтау және қала тұрғындарын осы қорға кіру үшін үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары, ПИК
ассоциациялары.
- Суық, ыстық су, газ шығынын есептейтін приборларды орнатудың жалпы қалалық бағдарламасын жүзеге асыру.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
ПИК ассоциациялары, басқармалары,
коммуналдық қызмет көрсетушілер.
- Үйлерін жалға беріп пайда табатын пәтер иелерін бақылау жүйесін әзірлеу, осы арқылы бюджетті толықтыру.
жыл бойында           Салық инспециясы, ПИК басқармасы.
- ПИК жанынан қызмет көрсетуші фирмалар, тұрмысы нашар адамдар үшін төмен бағамен азық-түлік сататын тапсырыс нүктелерін ұйымдарстыру. Етпен, сүтпен көшедегі сауда мәселесін шешу.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
ПИК ассоциациялары, басқармалары.
- Жертөлелерді пайдалана отырып, ересектер мүддесі жөніндегі және балалар клубтарын құруды, отбасы дәрігерлерін, дәрігерлік нүктені, қоғамдық тәртіп нүктесін және жергілікті өзін өзі басқарудың басқа элементтерін ашуды ұйымдастыру.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
ПИК ассоциациялары, басқармалары.
- Алматы қалалық аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті тұрғын үйді күтіп ұстау шығындарына, оның күрделі жөндеуі мен жапсарлас аумақты көріктендіруге үлестік қатысу мәселесі бойынша ПИК басқармалары мен жалгерлердін өзара қарым-қатынасын реттеу жөніндегі ғимараттарды жалға беру туралы шарттарды заң актілеріне сәйкестікке келтірсін.
жыл бойында           Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
Алматы қалалық аумақтық мемлекеттік
мүлік және жекешенлендіру комитеті
ПИК басқармалары.
- ПИК тұрғын үйлері бойынша техникалық құжаттаманы беруді жеделдету.
жыл бойында           Қозғалмайтын мүлікті бағалау және тіркеу
жөніндегі басқарма, құрылыс, сәулет және
аумақтарға құрылыс салу басқармасы.
- ПИК жұмысының оң тәжірибелерін зерттеу және енгізу.
ұдайы                 Қала, аудан әкімдерінің аппараттары,
ПИК ассоциациялары басқармалары.
- Тұрғын үй-коммуналдық реформаларын одан әрі тереңдету мен дамытуға бағытталған қолданыстағы заңдарға, нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер, толықтырулар енгізу жөнінде Қазақстан Республикасы Парламенті мен Үкіметіне ұсыныс жасау.
1998 жылғы мамыр      Алматы қалалық Мәслихаты, Алматы
қаласы Әкімінің аппараты.
І-сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
XVIII сессиясының төрағасы               В.Громов
І-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы                     Ж.Төрегелдинов