Об утверждении Правил пользования городским общественным транспортом
Решение XXII сессии Алматинского городского Маслихата I созыва от 30 сентября 1998 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 18 ноября 1998 года N 27. Утратило силу решением Алматинского городского Маслихата от 9 декабря 2004 года № 96
Сноска. Утратило силу решением Алматинского городского Маслихата от 09.12.2004 № 96.
В соответствии со статьями 4041 Закона Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" и статьей 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" Алматинский городской Маслихат I-го созыва
Р Е Ш И Л :
1. Утвердить "Правила пользования городским общественным транспортом", прилагается.
2. Контроль за выполнением данного решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам экономической реформы и развитию рыночных отношений (Костин Ю.В.).
Председатель
XXII-й сессии Алматинского
городского Маслихата
I-го созыва                        А.Абишева
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва              Ж.Турегельдинов
Приложение
к решению XXII сессии
Алматинского городского
Маслихата I созыва
от 30 сентября 1998 г.
ПРАВИЛА
пользования городским общественным транспортом I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие "Правила пользования городским общественным транспортом", в дальнейшем "Правила", приняты в соответствии с Законами Республики Казахстан № 2578-ХII от 10 декабря 1993 года "О местных представительных и исполнительных органах" и "Об особом статусе города Алматы" № 258-1 ЗРК от 1 июля 1998 года и устанавливают:
1) порядок и условия предоставления подвижного состава для перевозки пассажиров;
2) права и обязанности водителей городского пассажирского транспорта при перевозках пассажиров;
3) права и обязанности пассажиров при осуществлении поездок.
2. Настоящие правила призваны способствовать улучшению обслуживания пассажиров, повышению безопасности движения транспорта и перевозки пассажиров, обеспечению надлежащего общественного порядка на городском пассажирском транспорте.
3. Городской общественный транспорт - это трамваи, троллейбусы, автобусы городского сообщения.
II. ТРЕБОВАНИЯ К ПОДВИЖНОМУ СОСТАВУ
ГОРОДСКОГО ОБЩЕСТВЕННОГО ТРАНСПОРТА
4. Перевозка пассажиров и багажа осуществляется транспортом, отвечающим следующим требованиям:
1) транспортное средство, эксплуатируемое на маршрутах, должно находиться в исправном состоянии;
2) салон транспортного средства должен быть чистым;
3) транспортное средство должно быть укомплектовано огнетушителями, противооткатными башмаками и медицинской аптечкой;

Қалалық қоғамдық көлікті пайдалану Тәртібін бекіту туралы
I сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХІІ сессиясының 1998 жылғы 30 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасымен 1998 жылғы 18 қарашада N 27 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы Мәслихатының 2004 жылғы 9 желтоқсандағы N 96 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы Мәслихатының 09.12.2004 N 96 шешімімен.
1993 жылғы 10 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4041 баптарына, "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Заңының 3 бабына сәйкес I сайланған Алматы қалалық Мәслихаты
шешім қабылдады:
1. Қалалық қоғамдық көлiктi пайдалану тәртiбi бекiтiлсiн, берiлiп отыр.
2. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау экономикалық реформалар және нарықтық қатынастарды дамыту жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға жүктелсiн (Костин Ю.В.)
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
ХХII сессиясының төрағасы       А.Әбішева
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы            Ж.Төрегелдинов
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
1998 жылғы 30 қыркүйектегi
ХХII сессиясының шешiмiне
қосымша
Қалалық қоғамдық көлiктi пайдалану
ЕРЕЖЕСІ I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы "Қалалық көлiктi пайдалану" Ережесi (әрi қарай "Ереже") Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 10 желтоқсандағы N 2578-ХІІ "Жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдары туралы" және 1998 жылғы 1 шілдедегі N 258-1 "Алматы қаласының айрықша мәртебесi туралы" заңдарына сәйкес қабылданды және:
1) жолаушыларды тасымалдау үшiн жылжымалы көлiктердiң құрамын берудiң тәртiбi мен шарттары;
2) қалалық жолаушылар көлiгi жүргiзушiлерiнiң жолаушыларды тасымалдау кезiндегi құқықтары мен мiндеттерiн;
3) жолаушылардың жол жүру кезiндегi құқықтары мен мiндеттерiн белгiлейдi.
2. Осы Ереже жолаушыларға қызмет көрсетудi жақсартуға, көлiк қозғалысы және жолаушыларды тасымалдау қауiпсiздiгiн арттыруға, қалалық жолаушылар көлiгiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге ықпал етуi тиiс.
3. Қалалық қоғамдық көлік - бұл қалалық қатынасындағы трамвай, троллейбус, автобустар.
II. ҚАЛАЛЫҚ ЖОЛАУШЫЛАР КӨЛІГІНІҢ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ҚҮРАМЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
4. Жолаушылар мен жүктердi тасымалдау келесi талаптарға сай келетiн көлiктермен жүзеге асырылуы тиiс:
1) маршруттардағы пайдаланылатын көлік техникалық жағынан жарамды болуы тиiс;
2) көлік құралының іші таза болуы тиіс.
3) көлік құралы өрт сөндiргiш құралдармен арнайы башмактармен, медициналық дәрiлер салынған қораптармен жабдықталуы тиiс.

5. В салоне должны быть выделены места для пассажиров с детьми, инвалидов и участников ВОВ, беременных женщин, пожилых людей и кондукторов.
6. В салоне должны быть вывешены:
1) схема маршрута;
2) Полный текст настоящих "Правил".
III. ПРАВА ПАССАЖИРА
7. При осуществлении поездок на городском пассажирском транспорте пассажир имеет право:
1) Провозить бесплатно одного ребенка до 7 лет.
2) Приобретать на детей в возрасте от 7 до 15 лет льготные проездные билеты.
3) Провозить бесплатно одно место клади размером до 60х40х20 см, в том числе мелких животных и птиц в клетках, одну пару лыж (в чехлах или обертке), детские сани и детскую коляску.
4) Перевозить на задних площадках собак в намордниках и при наличии поводка за плату, согласно тарифу за одно место багажа.
5) Сойти на остановке "по требованию", предварительно предупредив кондуктора или подав сигнал кнопкой водителю.
6) Проезжать без дополнительной оплаты стоимости проезда и провоза багажа по разовому проездному билету в следующем за сошедшим с линии по неисправности транспортным средством.
7) Обжаловать неправомерные действия водителя в установленном законом порядке.
IV. ОБЯЗАННОСТИ ПАССАЖИРА
8. Пассажиры обязаны:
1) Оплатить проезд и провоз ручной клади (багажа) и получить соответствующие билеты у кондуктора.
2) Предъявить кондуктору или водителю проездной билет длительного пользования (льготный - студенческий, вместе со студенческим билетом) на тот вид транспорта, который указан в проездном билете.
3) Сохранять разовый проездной контрольный билет за проезд и провоз багажа до конца поездки. Разовый контрольный билет действителен только для поездки в одном направлении, независимо от расстояния.
V. ПАССАЖИРУ ЗАПРЕЩАЕТСЯ
9. При пользовании услугами общественного транспорта пассажиру запрещается:
1) Во время поездки передавать свой проездной билет длительного пользования другому лицу.
2) Курить и сорить в салоне транспортного средства.
3) Распивать спиртные напитки и нарушать общественный порядок.
4) Осуществлять проезд на подножках и других выступающих частях транспортного средства.
5) Входить в транспортное средство и выходить из него во время движения.
6) Препятствовать открыванию и закрыванию дверей.
7) Портить внутреннее оборудование транспортного средства.
8) Перевозить взрывоопасные, легковоспламеняющиеся, отравляющие, зловонные и едкие вещества без соответствующей упаковки, колющие и режущие предметы и огнестрельное оружие без чехлов, громоздкий багаж более 100х50х30 см, длинномерные предметы и вещи свыше 190 см (кроме лыж), предметы и вещи, загрязняющие салон и одежду пассажиров.

5. Көлік ішінде баласы бар адамдарға, ҰОС мүгедектері мен қатысушыларына, жүкті әйелдерге, қарттар мен кондуктордың орны белгіленуі тиіс.
6. Көлік ішінде:
1) маршрут сызбасы;
2) жолаушылардың міндеттері мен құқықтарына қатысты "Ережеден" үзінді ілінуі тиіс.
III. ЖОЛАУШЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ
7. Жолаушы қалалық қоғамдық көлікте жүру кезінде мынандай құқықтарға ие:
1) 7 жасқа дейінгі бір баланы тегін алып жүре алады.
2) 7-15 жастар аралығындағы балаларды өзімен бірге алып жүріп, оларға жеңілдігі бар жол жүру билеттерін алуға құқылы.
3) Көлемі 60х40х20 см бір қол жүгін, сонымен бірге торларға салынған ұсақ үй жануарлары мен құстарын, бір жұп шаңғыны (қораптарға салынған немесе оралған), балалар шаңғыларын және арбаларын тегін алып жүре алады.
4) Тарифке сәйкес бір жүк үшін ақы төлей отырып, салонның соңғы алаңында тұмсыққан кигізілген итті алып жүре алады.
5) Аялдамада ("Талап-тілек" аялдамасы) кондукторға алдын ала ескертіп немесе түймені басып жүргізушіге белгі беру арқылы түсе алады.
6) Өзі келе жатқан көліктің техникалық ақауына байланысты жүруін тоқтатқан жағдайда өзіндегі бір жолғы жол жүру билеті арқылы, нақ сондай келесі көлікке қосымша ақы төлеместен, жол жүруге құқылы.
7) Заңда белгіленген тәртіп бойынша жүргізушінің тәртіп бұзушылығына шағым білдіре алады.
IV. ЖОЛАУШЫНЫҢ МІНДЕТТЕРІ
8. Жолаушы мынандай мiндеттердi орындауы тиiс:
1) Өзi үшiн және қол жүгi үшiн ақы төлеуi және кондуктордан тиiстi билетiн алуы қажет.
2) Кондукторға немесе жүргiзушiге тиiстi көлiкке арналған, ұзақ уақыт пайдаланатын жол жүру билетiн (жеңiлдiгi барлары - студенттiк, студенттiк билетiмен қоса) көрсетуi керек.
3) Көлiктен түскенге дейiн өзiне және жүгiн алып жүруге арналған бiр жолғы жол жүру бақылау билетiн сақтауы тиiс.
Бiр жолғы бақылау билетi жолдың ара қашықтығына қарамастан, бiр ғана бағытқа жүруге жарамды.
V. ЖОЛАУШЫҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАТЫН РЕТТЕР
9. Қоғамдық көлiктi пайдалану кезiнде жолаушыға мынандай тыйым салынады:
1) Өз аты-жөнi жазылған жүру билетiн басқа адамға пайдалануы үшiн беруге;
2) Көлiкте шылым шегуге және салонның iшiн ластауға;
3) Спирт iшiмдiктерiн iшуге және қоғамдық тәртiптi бұзуға;
4) Көлiк iшiндегi есiк жанындағы тепкiшекте тұруға;
5) Қозғалыс кезiнде көлiктiң iшiне кiруге және шығуға;
6) Есiктердiң ашылуына және жабылуына кедергі келтіруіне;
7) Көлiктiң iшкi жабдықтарын бүлдiруге;
8) Жүктердi орындыққа қоюға және жарылу, жану қаупi бар, улайтын және адамның денесiн жыратын және кесетiн заттарды тиiсiнше дұрыстап орамайынша алып жүруге және қорапқа салынбаған қару-жарақтарды, көлемi 100х50х30 см-ден асатын үлкен жүктi, ұзындығы 190 см-ден асатын заттарды алып жүруге;

9) Ставить багаж на сиденье.
10) Входить в салон транспортного средства в грязной одежде.
11) Отвлекать водителя разговорами.
VI. ПРАВА ВОДИТЕЛЕЙ ГОРОДСКОГО
ОБЩЕСТВЕННОГО ТРАНСПОРТА
10. Водители общественного транспорта имеют право:
Не допускать посадку в общественный транспорт пассажиров в грязной одежде, загрязняющей салон и одежду других пассажиров.
VII. ОБЯЗАННОСТИ ВОДИТЕЛЕЙ ГОРОДСКОГО
ОБЩЕСТВЕННОГО ТРАНСПОРТА
11. Водители общественного транспорта обязаны:
1) В течение всей рабочей смены выдерживать временной интервал движения между остановочными пунктами.
2) На казахском и русском языках объявлять пассажирам наименование каждого остановочного пункта и следующего за ним, а при изменении маршрута - объявлять об этом на каждой остановке.
3) Производить посадку и высадку пассажиров только на остановочных пунктах маршрута, плавно подъезжать вплотную к посадочным площадкам, для посадки и высадки пассажиров открывать все имеющиеся двери (передние, средние, задние) только при полной остановке транспортного средства.
4) В случаях поломки и (или) явной технической неисправности транспортного средства водитель обязан прекратить работу и высадить пассажиров на ближайшей остановке.
5) Водитель не должен отвлекаться во время движения разговорами с посторонними лицами.
6) Водитель не имеет право самовольно изменять маршрут движения транспортного средства.
7) Водитель и кондуктор обязаны быть вежливыми с пассажирами.
VIII. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЯ
НАСТОЯЩИХ ПРАВИЛ
12. Ответственность пассажиров за нарушение правил пользования городским пассажирским транспортом предусмотрена ст.ст. 135136,  137 Кодекса об административных правонарушениях.

9)жүкті отыратын орынға қоюға;
10) Көлiк салонына лас киiмдермен кiруге;
11) Жүргiзушiнi алаңдатуға тыйым салынады.
VI. ҚАЛАЛЫҚ ҚОҒАМДЫҚ КӨЛІК ЖҮРГҮЗУШІЛЕРІНІҢ ҚҮҚЫҚТАРЫ
10. Қоғамдық көлiк жүргiзушiлерi мынандай құқықтарға ие:
Қоғамдық көлiкке үстiндегi кір киiмдерімен оны және жолаушыларды ластайтын жолаушыларды мінгізбеуге құқылы.
VІI. ҚАЛАЛЫҚ ҚОҒАМДЫҚ КӨЛІК ЖҮРГҮЗУШІЛЕРІНІҢ МІНДЕТТЕРІ
11. Қоғамдық көліктің жүргізушілерінің мінддетері:
1) Жұмыс ауысымының барлық кезеңінде аялдама жасау пункттері арасындағы қозғалыс уақытын сақтауы тиіс.
2) Әрбiр аялдаманың және одан кейін болатындардың аталуын қазақ және орыс тiлдерiнде хабарлауға, ал маршрут өзгерген жағдайда бұл туралы әрбiр аялдамада хабарлауға мiндеттi.
3) Жолаушыларды маршруттың аялдамаларында ғана мiнгiзуге және түсiруге, аялдамаға баяу келуге, көлiк толық тоқтағанда ғана есiктердi ашуға тиiстi.
4) Көлiк бұзылғанда немесе техникалық жағынан жарамсыз болып қалған жағдайда жүргізуші жұмысты тоқтатуға және жолаушыларды таяудағы аялдамада түсiруге мiндеттi.
5) Жол үстiндегi қозғалыс кезiнде басқа адамдармен сөйлеспеуi тиiс.
6) Жүргізуші көлік қозғалысының маршрутын өз бетінше өзгертуге құқығы жоқ.
7) Жүргізуші мен кондуктор жолаушылармен мәдениетті болуы тиіс.
VІII. ОСЫ ЕРЕЖЕНІ БҰЗҒАНЫ ҮШІН ЖАУАПКЕРШІЛІК
12. Қалалық жолаушылар көлiгiн пайдалану Ережесiнiң талаптарын бұзғаны үшiн жолаушылар әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы Кодекстiң 135, 136, 137-шi баптарына сәйкес жауапқа тартылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 04.04.2001 шешімімен.
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
ХХII сессиясының төрағасы       А.Әбішева
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы            Ж.Төрегелдинов