Об упорядочении расчетов населения за коммунальные услуги
Решение акима города Алматы от 14 сентябя 1998 года N 883. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 20 апреля 1999 года N 47. Утратило силу решением акима города Алматы от 2 декабря 1999 года N 1157
Сноска. Утратило силу решением акима города Алматы от 02.12.1999 N 1157.
В связи с установлением фактов задержки денежных средств на оплату жилища и коммунальных услуг службами, задействованными в процессе их прохождения от потребителя до поставщика; злоупотреблений, допускаемых органами КСК (КСП, КСД), финансовыми средствами, предназначенными поставщикам за предоставленные ими коммунальные услуги путем направления их не по назначению, задержки в перечислении; а также оформлений ими платежных документов, несоответствующих установленной форме; в целях защиты прав потребителей и поставщиков коммунальных услуг, упорядочения расчетов населения за коммунальные услуги в г.Алматы, задолженностей неплательщиков и своевременного финансовых средств поставщиками на ремонтные работы оборудования и закупку топлива (мазута), аким г.Алматы
РЕШИЛ:
1. Поставщикам коммунальных услуг производить взаиморасчеты с
населением и КСК за предоставленные услуги через единый платежный документ (ЕПД), установленный в г.Алматы.
Ежемесячно предоставлять в аппарат акима города информацию о задолженностях по сверкам с КСК (КСП, КСД) по коммунальным услугам населением города.
2. Юридическим лицам (ИВЦ, КСК и др.), оказывающим услуги на вычислительной технике по обработке счетов-извещений по оплате коммунальных услуг
- придерживаться установленной в городе системы оплаты за жилище и коммунальные услуги по единому платежному документу (ЕПД) и через отделения народного банка;
- обрабатывать поступающую из банков информацию о оплате населением коммунальных услуг и давать банкам поручения о перечислении финансовых средств по назначению в течение 5 дней.
Все изменения по объему коммунальных услуг производить по информации КСК, согласованной с поставщиком услуг.
- направлять финансовые средства, поступившие в банк от населения, за коммунальные услуги и расходы на содержание жилья строго по назначению на счета непосредственных поставщиков таких слуг;
- осуществлять свою деятельность с потребителями на основе договорных отношений, законной конкуренции, не допускать ущемления прав и законных интересов потребителей.

Халықтың коммуналдық қызметтер үшін есеп айырысуларын реттеу туралы
Алматы қаласы әкiмiнiң 1998 жылғы 14 қыркүйектегі N 883 шешiмi. Алматы қалалық Әділет басқармасымен 1999 жылғы 20 сәуірде N 47 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 1999 жылғы 02 желтоқсандағы № 1157 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 02.12.1999 №  1157 қаулысымен.
Түтынушыдан жеткізіп берушіге дейінгі өту процесіндегі жүмысқа тартылған тиісті қызметтердің тарапыңатң- басғтна-мен коммунаддық қызметтер үшін төленетін ақша қаражаттарыньщ кідіру фактілерінің анықталуына, ПИК-рі(ҮЖИК, ҮИК) органдары тарапынан көрсеткен коммуналдық қызметтері үшін жеткізіп беруш ілерге арналған ақша қаражаттарын басқа мақсаттарға жүмсап, қаржылық жөнсіздіктерге жол беруінің анықталуына, ақша қаражаттарын аударудағы кідірістерге, олардың төлем қүжатттарын белгіленген үлгіде толтырмауына байланысты, түтынушылар мен коммуналдық қызметтерді жеткізіп берушілердің қүқықтарын қорғау, Алматы қаласындағы халықтың коммуналдық қызметтер үшін есеп айырысуларын реттеу, ақы төлемейтіндердің қарыздарын азайту және жеткізіп берушілердің ақша қаражаттарын инженерлік жабдықтарды жөндеу жүмыстары, отынды (мазутты) сатып алу үшін уақтылы аударуы мақсатында Алматы қаласының Әкімі
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Коммуналдық қызмет керсетушілер көрсеткен қызметтері үшін Алматы қаласында белгіленген бірыңғай төлем қүжаты (БТҚ) арқылы халықпен және ПИК -рімен өзара есеп айырыссын.
Тоқсан сайын қала өкімінің аппаратына қала халқына коммуналдық қызметтер бойынша ПИК-імен (ҮИК) бірге тексеріп, салыстыру жөніндегі қарыздар туралы ақпаратты тапсырып отырсын.
2. Коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеу жөніндегі есеп- хабарлау қағаздарын өндейтін есептеу техникалары бойынша- қызмет көрсететін заңды үйымдар ( АЕО, ПИК және басқалар):
- бірыңғай төлем қүжаты (БТҚ) және халықтық банктің бөлімшелері арқылы баспана, коммуналдық қызметтер үшін акы төлеудің қалада белгіленген жүйесін басшылыққа алсын;
- банкілерден түсетін, халықтың коммуналдық қызметтер үшін
ақы төлеуі жөніндегі ақпараттарды өндесін және банкілерге 5 күн
ішінде ақша қаражаттарын тиісті мақсаттарға аудару туралы
тапсырмалар берсін.
Коммуналдық қызметтердің көлемі жөніндегі барлық
өзгерістерді ПИК-нің қызметтер көрсетушілермен келісілген
ақпараттары бойынша жүзеге асырсын;
-Коммуналдық қызметтер үшін халықтан банкіге түсетін ақша
каражаттарын және баспаналарды күтіп-үстау жөніндегі
шығындарды осындай қызмет көрсетушілердін есептеріне аударып
мақсатқа сәйкес жүмсасын.
-түтынушыларға көрсетілегін өз қызметін шарттық қатынасгар
занды бәсеке негізінде жүзеге асырып, түтынушылардың
қүкыктары мен занды мүдделеріне нүқсан келуіне жол бермесін.

3. Алматинскому областному филиалу Народного банка (Сазанов С.) перечислять на счета поставщиков коммунальных услуг и КСК (КСП, КСД) их финансовые средства, полученные от населения, в соответствии с поручением вычислительных центров не позднее трех банковских дней.
4. Кооперативам собственников квартир (помещений, домов) прекратить прием наличных финансовых средств за коммунальные услуги и расходы на содержание жилища в своих кассах:
- использовать финансовые средства строго по назначению;
- производить сверки по объему услуг (показаниям приборов учета) с поставщиками ежемесячно до 15 числа.
5. Поставщикам коммунальных услуг, КСК (КСП, КСД) активно проводить работу по погашению задолженности населением за услуги и их взысканию всеми доступными методами в соответствии с действующих законодательством.
6. Акимам районов, управлению юстиции (нотариат), ГУВД оказывать всемерную помощь в организации и проведении мероприятий по упорядочению расчетов населения за коммунальные услуги и содержание жилья.
7. Контроль за исполнением данного решения возложить на заместителя акима г.Алматы Дулкаирова М.Т.
Аким города Алматы               В.Храпунов

3. Халықтық банкінің Алматы облыстық филиалы
(С.Сазонов) есептеу орталықтарының төлем тапсырмаларына
сәйкес, банкілік үш күннен кешіктірмей, халықтан алынған ақша
қаражаттарын коммуналдық қызметтерді көрсетушілердің және
ПИК-нің (ҮЖИК, ҮИК) есептеріне аударсын.
4. Пәтерлер пелерінің кооперативтері (ҮЖИК, ҮИК):
-коммуналдық қызметтер үшін төленген және баспаналарды
күтіп-үстауға арналған ақша каражаттарын өздерінің
кассаларында үстау үшін қабылдауды тоқтатсын;-ақша
каражаттарын тек қана тиісті мақсатка жүмсасын;
-ай сайын, әр айдын 15-күніне дейін қызметтерді жеткізіп
берушілермен бірге кызметтердің көлемі бойынша (есептеу
приборларының көрсетуі бойынша) салыстырып, тексеруді жүзеге
асырсын.
5. Коммуналдық кызметтерді жеткізіп берушілер, ПИК-
рі(ҮЖИК; ҮИК) халықтың көрсетілген қызметтер үшін төлейтін
... қарыздарын өтеу және қолданылып жүрген зандарға сәйкес
барлық тәсілдер арқылы төлеттіру жөнінден жүмысты белсенді жүргізсін.
6. Аудандардың әкімдері, әділет баскармасы (нотариат), ІІББ халықтың коммуналдык кызметтер үшін және баспаналарды күтіп-үстауға арналған төлемдер бойынша есеп айырысуларын «реттеу жөніндегі шараларды үйымдастыруға және өткізуге жан- жакты көмек көрсетсін.
7. Осы шешімнің орындалуын бакылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары М.Т.Дүлкайыровка жүктелсін.
Алматы қаласының әкімі          В. Храпунов