Об утверждении состава "Аптечки первой помощи (транспортной)"
Приказ Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан от 2 апреля 1999 года N 172 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 1999 г. за N 739. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 18 апреля 2000 года N 225 ~V001138
В целях реализации требований Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 29-1 Z960029_ "О безопасности дорожного движения", постановления Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 P971650_ "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" и в целях своевременного оказания доврачебной помощи на месте дорожно-транспортного происшествия приказываю:
1. Утвердить минимальное содержание лекарственных средств и изделий медицинского назначения в составе "Аптечки первой помощи (транспортная)" (прилагается).
2. Начальникам областных, городов Астаны и Алматы управлений (департаментов) здравоохранения:
1) принять пункт 1 настоящего приказа к руководству и исполнению.
При этом учесть, что "Аптечка первой помощи (транспортная)" относится к изделиям медицинского назначения, применение которых на территории Республики Казахстан в соответствии с требованиями Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 23 ноября 1995 года N 2655 U952655_ "О лекарственных средствах", а также постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 апреля 1994 года N 398 P940398_ "О единой государственной системе контроля качества, сертификации и стандартизации фармацевтической продукции, изделий медицинского назначения и продуктов лечебно-профилактического питания" без соответствующей регистрации в Комитете здравоохранения Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан запрещено;
2) организовать в целях снижения травматизма и числа погибших в дорожнотранспортных происшествиях, во взаимодействии с местными органами внутренних дел, мероприятия по разъяснению населению правил оказания первой доврачебной помощи.
3. Генеральному директору Республиканского государственного казенного предприятия "Центр лекарственных средств "Дэрi-Дэрмек" Султанову С.Е. обеспечить контроль за реализацией изделий медицинского назначения "Аптечка первой помощи (транспортная)", а также лекарственных средств, включаемых в ее состав; при выявлении нарушений установленного порядка привлекать виновных лиц к ответственности, предусмотренной действующим законодательством.

"Алғашқы көмек дәрі қобдишасының (көліктік)" құралын бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігі 1999 жыл 2 сәуір N 172 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 739. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігінің 18.04.2000 жылғы бұйрығымен. ~V001138
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі N 29-1 Z960029_ "Жол жүру қауіпсіздігі туралы" Заңын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 P971650_ "Қазақстан Республикасында жол жүру Ережесін, көлік құралдарын эксплуатациялаудың Негізгі ережелерін және лауазымды қызметкерлер мен жол жүрушілердің қауіпсіздік міндеттерін бекіту туралы және көліктері арнайы сәуле мен дыбыс сигналдары және арнайы бояулар мен түсті графикалық схемалар бойынша жабдықталушы оперативтік және арнайы қызметтердің Тізімі" қаулысын іске асыру мақсатында және жол-көлік апаты оқиғасына ұшыраған жерде дер кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету мақсатында Бұйырамын:
1. Бекітілсін:
"Алғашқы көмек дәрі қобдишасы (көліктік)" құрамындағы дәрілік құрал мен дәрігерлік маңызы бар бұйымдардың минималды мөлшері (қоса беріліп отыр).
2. Облыстық, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) бастықтарына:
1) осы бұйрықтың 1-ші пунктін басшылыққа алып, орындалсын.
Сонымен қатар Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 23 қарашадағы N 2655 U952655_ "Дәрілік құралдар туралы" заңдық күші бар Жарлығына сәйкес және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 18 сәуірдегі N 398 P940398_ "Фармацевтік өнімдердің, дәрілік маңызы бар бұйымдардың және емдік-профилактикалық тамақ өнімдерінің сапасына, сертификациясына және стандартизациясына мемлекеттік жүйеден бірыңғай бақылау жүргізу туралы" Қаулысына сәйкес "Алғашқы көмек дәрі қобдишасы (көліктік)" дәрігерлік маңызы бар бұйымдардың құрамына жататыны және оның Қазақстан Республикасы территориясында қолданылу Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің Денсаулық сақтау комитетінің тіркеуінсіз жүргізілмейтіні ескерілуі қажет;
2) жол-көлік апатына ұшыраған және қаза табушылардың санын азайту мақсатында жергілікті ішкі істер ұйымдарымен біріге отырып, халықпен дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді түсіндіру жұмыстары ұйымдастырылсын.
3. Республикалық мемлекеттік қазыналық "Дәрі-Дәрмек" Дәрілік құралдар орталығы" мекемесінің Генералды директоры С.Е. Сұлтанов "Алғашқы көмек дәрі қобдишасының (көліктік)" дәрігерлік маңызы бар бұйымдары мен оның құрамына кіретін дәрілік құралдардың өткізуіне бақылау жүргізсін және белгіленген тәртіпті бұзушылық анықталған жағдайларда кінәлі адамдарды күші бар заң тәртібімен жауапқа тартсын.

4. Комитету здравоохранения Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан своевременно доводить до сведения органов внутренних дел о зарегистрированных и разрешенных к применению на территории Республики Казахстан изделий медицинского назначения "Аптечка
первой помощи (автотранспортная)".
5. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Комитет
здравоохранения Министерства здравоохранения, образования и спорта
Республики Казахстан.
Министр
Приложение
к приказу Министерства
здравоохранения, образования и спорта
Республики Казахстан
от 2 апреля 1999 г. N 172
"Аптечка первой помощи (транспортная)"
минимальное содержание лекарственных средств и
изделий медицинского назначения
Валидол таблетки или капсулы N 10 - 1 упаковка.
Применяют при острых болях сердца. Таблетку или капсулу кладут под
язык.
Спазмовералгин N 10 - 1 упаковка.
Принимают при болях, спазмах, почечных коликах внутрь, запивая водой.
Олеогель липофит (15 грамм) - 1 флакон.
Применяют наружно в качестве противовоспалительного и
ранозаживляющего средства при поражении кожи или ожогах.
Калия перманганат (3 грамма) - 1 упаковка.
Применяют наружно, в водных растворах для промывания ран,
полоскания рта и горла (раствор розового цвета).
Раствор аммиака 10 % - 1 флакон.
Применяют как раздражающее кожу и отвлекающее средство для вдыхания
при обмороке, отравлении угарным (СО) газом.
Раствор йода спиртовый 5% или раствор спиртовый бриллиантовой
зелени 1% - 1 флакон.
Применяют наружно как антисептическое средство для обработки мелких
ссадин и ран.
Бинт марлевый нестерильный 5х10 - 1 штука.
Применяют как перевязочное средство, накладываемое на поверхность тела, где нет открытых ран или поверх стерильного бинта.
Бинт марлевый стерильный 5х10 - 1 штука.
Применяют как перевязочное средство, накладываемое на поверхность тела, где есть открытые раны.
Вата гигроскопическая нестерильная (50 грамм) - 1 упаковка.
Применяют для обработки раневой поверхности йодом или раствором бриллиантового зеленого и для смачивания раствором аммиака.
Жгут кровоостанавливающий Эсмарха - 1 штука.
Применяют для временной остановки кровотечения из артерий конечностей. Накладывают выше места ранения, несколько раз обертывают вокруг конечности и закрепляют при помощи крючка и цепочки. Жгут должен быть наложен не более чем на полтора часа, с указанием времени наложения.
Лейкопластырь бактерицидный 6х10 - 1 штука.
Применяют для лечения ссадин, порезов, трофических язв и небольших
ран после ожогов.
Способ применения: снять защитную пленку, наложить на рану
марлевым тампоном и приклеить.

4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт
министрлігінің Денсаулық сақтау комитеті ішкі істер органдарына тіркелген
және Қазақстан Республикасы территориясында пайдалануға рұқсат етілген
"Алғашқы көмек дәрі қобдишасы (көліктік)" дәрігерлік маңызы бар бұйымдар
туралы уақытында хабарласын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің Денсаулық сақтау
комитетіне тапсырылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау, білім
және спорт Министрлігінің
1999 жылғы 2 сәуірдегі
N 172 бұйрығына
Қосымша
Алғашқы көмек дәрі қобдишасы (көліктік)
дәрілік құралдар мен дәрігерлік маңызы бар бұйымдардың
минималды құрамы
Валидол таблеткалары немесе капсулалары N 10 1 байлам
Жүректің аймағы қатты ауырғанда қолданылады. Таблетканы немесе
капсуланы тілдің астына салады.
Спазмовералгин N 10 1 байлам
Спазма кезінде, бүйрек шаншығанда сумен ішеді.
Олеогель липофит 15 грамм 1 құты
Тері жарақаттарына және күйіп қалған кезде қабынуға қарсы және жара
жазушы құрал ретінде пайдаланылады.
Калий перманганаты 3 грамм 1 байлам
Сулы ерітінді түрінде жараны жуғанда, ауыз бен тамақты шайғанда
қолданады (ашық қызыл түсті ерітінді).
Аммиак ерітіндісі 10 %
Естен танған кезде, түтінмен (Со газымен) уланғанда ауа жұту үшін,
алаңдату құралы ретінде қолданады.
Йод ерітіндісі, 5 % спиртті немесе бриллиант жасылының 1 % спиртті
ерітіндісі 1 құты
Антисептикалық сұйық дәрі-дәрмек ретінде болмашы жарақат немесе
жырылған жерді емдеуге қолданады.
Стерилденбеген дәке бинті 5х10 1 дана
Дененің ашық жара жоқ жеріне немесе стерильді бинттің үстінен
таңылатын байлама ретінде қолданылады.
Стерилденген дәке бинті 5х10 1 дана
Дененің ашық жарасы бар жеріне немесе стерильді бинттің үстінен
таңылатын байлама ретінде қолданылады.
Стерилденбеген гигроскопиялық медициналық мақта 50 грамм 1 байлам
Аққан қанды уақытша тоқтату үшін, жараны йодпен, бриллиант жасылымен
тазалау үшін және аммиак ерітіндісімен сулау үшін қолданылады.
Эсмархтың қан тоқтататын жгуты
Артериядан аққан қанды уақытша тоқтату үшін қолданады. Жарақаттан сәл
жоғары таңылады, бірнеше рет оралытып, шынжырдың немесе ілгек көмегімен
бекітіледі. Бір жарым сағаттан артық таңуға болмайды.
Бактерицидтік лейкопластырі 6х10 1 дана
Қолдану тәсілі: қорғану пленкасын алып, жараға дәкелі тампонды жауып,
бекіту керек.

Бинт эластичный трубчатый медицинский нестерильный N 1, 2, 3
по 1 штуке.
Применяют для фиксации повязок.
Корпус аптечки, изготовленный из полипропилена марок 21020/30,
21030/30, 21060/30.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Сельдемирова И.Г.)

Трубкалы эластикалық дәрігерлік стерилденбеген бинті, N 1, 2, 3
әрқайсысы 1 данадан
Танғышты ұстату үшін қолданады.
Дәрі қобдишасының корпусы 21020/30, 21030/30, 21060/30 маркалы
полипропиленнен жасалған.
Оқығандар: Умбетова А.
Нарбаев Е.