Об утверждении изменений и дополнений к Инструкции по бухгалтерскому учету исполнения местных бюджетов в финансовых органах
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 1999 года № 323. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.07.99г. за N 858. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 14 декабря 2004 года N 445 (V043338) (вводится в действие с 1 января 2005 года)
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения к Инструкции по бухгалтерскому учету исполнения местных бюджетов в финансовых органах, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 24 июня 1998 года № 288.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр финансов
Изменения и дополнения в Инструкцию по бухгалтерскому
учету исполнения местных бюджетов в финансовых органах
Внести в Инструкцию по бухгалтерскому учету исполнения местных бюджетов в финансовых органах, утвержденную приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 24 июня 1998 года № 288, следующие изменения и дополнения:
по всему тексту Инструкции слова "бюджетные организации", "организации", используемые во всех падежах как во множественном, так и в единственном числе заменить словами "государственные учреждения" соответственно падежу и числу заменяемого слова;
по всему тексту Инструкции слова "областные (г. Алматы) управления Казначейства", "лицевые счета", используемые во всех падежах заменить словами "областные, городов Астаны и Алматы управления Казначейства", "бюджетные счета" соответственно падежу заменяемого слова;
по всему тексту Инструкции слова "органы Казначейства" заменить словами "территориальные органы Казначейства";
по всему тексту Инструкции слова "общегосударственных налогов и доходов и других платежей", "общегосударственных налогов и других обязательных платежей", "общегосударственных налогов", "общегосударственных доходов и налогов" заменить словами "налоги, сборы и обязательные платежи в бюджет" соответственно падежу заменяемого слова;
в пункте 3:
после слов "(городов республиканского значения)" дополнить словами "(и столицы республики)";
в абзаце втором слова "сельских, аульных, поселковых и городских (городов районного значения) администрациях Акимов" заменить словами "нижестоящих местных исполнительных органах" соответственно падежу заменяемого слова;
в пункте 6:
после абзаца первого дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Назначение, увольнение и перемещение материально-ответственных лиц производятся с согласия главного бухгалтера.";
в пункте 8:
после абзаца девятнадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств (ф. № 132-Б)";
в пункте 13:
абзац пятый исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:

Қаржы органдарында жергілікті бюджеттерді атқарудың бухгалтерлік есебі жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1999 жылғы 25 маусым N 323 Бұйрық. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 445 (V043338) бұйрығымен.
Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1998 жылғы 24 маусымдағы N 288 бұйрығымен бекітілген Қаржы органдарында жергілікті бюджеттерді атқарудың бухгалтерлік есебі жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
1999 жылғы 25.06.
N 323 бұйырығымен
бекітілген
Қаржы органдарында жергілікті бюджеттерді
атқарудың бухгалтерлік есебі жөніндегі нұсқаулыққа
өзгерістер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1998 жылғы 24 маусымдағы N 288 бұйрығымен бекiтілген Қаржы органдарында жергiлiктi бюджеттердi атқарудың бухгалтерлiк есебi жөнiндегi нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
Нұсқаулықтың барлық мәтiнi бойынша көпше түрде, сол сияқты жекеше түрде де барлық септеулерде қолданылатын "бюджеттiк ұйымдар", "ұйымдар" деген сөздер ауыстырылатын сөзiнiң септеуiне және жекеше, көпше түрiне тиiсiнше "мемлекеттiк мекемелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың барлық мәтiнi бойынша барлық септеулерде қолданылатын "Қазынашылықтың облыстық (Алматы қаласы) басқармасы", "жеке шоты" деген сөздер ауыстырылатын сөзiнiң септеуiне тиiсiнше "Қазынашылықтың облыстық, Астана және Алматы қалалық басқармасы", "бюджеттiк шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың барлық мәтiнi бойынша "Қазынашылық органдары" деген сөздер "Қазынашылықтың аумақтық органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың барлық мәтiнi бойынша "жалпымемлекеттiк салықтар мен кiрiстерден және басқа да төлемдерден", "жалпымемлекеттiк салықтар мен кiрiстерден және басқа да төлемдерден", "жалпымемлекеттiк кiрiстер мен салықтарды", деген сөздер ауыстырылатын сөзiнiң септеуiне тиiсiнше "салықтар, алымдар мен бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"(республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздердеи кейiн "(және республиканың астанасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы "селолық, ауылдық, поселкелiк және қалалық (аудандық маңызы бар қалалар) әкiмшiлiктерде" деген сөздер ауыстырылатын сөзiнiң септеуiне тиiсiнше "төмен тұрған жергiлiктi атқарушы органдарда" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Материалдық жауапты тұлғаларды қызметке тағайындау, қызметтен босату және ауыстыру бас бухгалтердiң келiсiмiмен жүргiзiледi.";
8-тармақта:
он екiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы (N 132-Б - н.)";
13-тармақта:
бесiншi абзац алынып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. На счета № 011 "Бюджетный счет местного бюджета" зачисляются:
доходы местных бюджетов (кроме сумм, зачисляемых в финансовые фонды (бюджеты) специальных экономических зон), которые состоят из:
поступлений налогов, сборов и других обязательных платежей в бюджет;
неналоговых поступлений;
доходов от операций с капиталом:
поступления от приватизации объектов коммунальной собственности;
поступления от реализации зерна, закупаемого для самообеспечения регионов;
полученные официальные трансферты (гранты) от:
физических и юридических лиц или иностранных государств;
вышестоящих бюджетов;
нижестоящих бюджетов;
погашения основного долга по ранее выданным из местных бюджетов кредитов;
поступления от выпуска ценных бумаг местных исполнительных органов;
кредиты от юридических и физических лиц, иностранных государств для финансирования региональных инвестиционных программ, а также от вышестоящих бюджетов.
Со счета № 011 "Бюджетный счет местного бюджета" производится:
расходование средств местных бюджетов на финансирование:
дошкольного, начального общего, основного общего, среднего общего, дополнительного общего и среднего профессионального образования;
мероприятий по приписке и призыву на военную службу;
работ по чрезвычайным ситуациям на местном уровне;
правоохранительной деятельности на местном уровне;
гарантированного объема бесплатных медицинских услуг населению;
специальных медицинских программ на местном уровне;
адресной социальной помощи в сферах социального обеспечения в соответствии с решениями маслихатов;
программы занятости;
жилищной программы;
культурно-зрелищных программ на местном уровне;
промышленности и строительства объектов на местном уровне;
охраны окружающей среды на местном уровне;
проведения проектно-изыскательских работ на местном уровне;
благоустройства населенных пунктов, строительства городских дорог и улиц;
эксплуатации и реконструкции дорог местного значения;
официальных трансфертов, передаваемых из местных бюджетов;
обслуживание долга местных исполнительных органов;
программ по развитию специальных экономических зон;
выделение денег на возвратной основе.
Выдача наличных денег с бюджетного счета (основного) местного бюджета не допускается, за исключением случаев возврата физическим лицам налогов, сборов и обязательных платежей, излишне внесенных в местные бюджеты.
Для получения информации о свободных остатках средств доступных к распределению необходимо использовать получаемые от территориальных органов Казначейства соответствующими финансовыми органами ежедневную форму 115 "Ведомость по движению свободного остатка" и областными, городов Астаны и Алматы финансовыми управлениями форму 116 "Сводная ведомость свободных остатков на счетах финансовых органов".";
в пункте 27:
в абзаце третьем слово "льготы" исключить;
абзацы шестой и седьмой исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"На каждое 1 число месяца, следующего за отчетным, территориальные органы Казначейства представляют финансовым органам:
форму № 132-Б "Ведомость движения выделенных лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств";
форму № 152 "Ежемесячную ведомость по кассовым расходам местного бюджета";
форму № 152-С "Ежемесячная сводная ведомость по расходам местных бюджетов" в целом по области и по каждому городу, району;
форму № 074 "Ведомость остатков средств на счетах местных бюджетов по государственным учреждениям";
форму № 096 "Ведомость исходящих остатков на бюджетных счетах второго порядка";
в десятом абзаце второе предложение исключить;
в пункте 28:
в абзаце третьем слово "Законом" заменить словом "законами", после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "о бюджетной системе,";
в абзаце четвертом слово "размеры" заменить словом "нормативы";
в абзаце пятом слово "размеры" и слова "совместно с налоговыми органами" исключить, после слова "налогов" дополнить словами ", сборов и обязательных платежей";
в абзаце шестом слово "размеры" и слова "и налоговыми органами" исключить, после слова "областного" дополнить словом "(городского)";
в абзаце восьмом после слов "(городов республиканского значения)" дополнить словами "(и столицы республики)", слова "расположенных на территории соответствующей области и в черте городов республиканского значения" исключить;
в абзаце девятом слово "местным" заменить словом "вышестоящим", слова "доходов, поступающих" заменить словом "поступлений", второе предложение исключить;
в абзаце десятом после слова "налогам" дополнить ", сборам и обязательным платежам", слова "согласованные с областным (г. Астана, г. Алматы) налоговым органом" исключить;
в пункте 33:
в абзаце втором первое предложение изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы предоставляют кредиты, в том числе и по поддержке малого предпринимательства, в пределах сумм, предусмотренных в местном бюджете.";
в пункте 34:

"25. N 011 "Жергiлiктi бюджеттiң бюджеттiк шоты" шотына мыналар:
мыналардан:
салықтардан, алымдар мен бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдерден түсетiн түсiмдер;
салықтық емес түсiмдерден;
капиталмен жасалатын операциялардан түсетiн кiрiстерден:
коммуналдық меншiк объектiлерiн жекешелендiруден түсетiн түсiмдерден;
аймақтарды өзiн-өзi қамтамасыз ету үшiн сатып алынатын астықты сатудан түсетiн түсiмдерден тұратын жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi (арнайы экономикалық аймақтардың қаржылық қорларына (бюджеттерiне) есептелетiн сомаларды қоспағанда);
мыналардан:
жеке және заңды тұлғалардан немесе шет мемлекеттерден;
жоғары тұрған бюджеттерден;
төмен тұрған бюджеттерден тұратын алынған ресми трансферттер (гранттар);
жергiлiктi бюджеттерден бұрын берiлген несиелер бойынша негiзгi борышты өтеу";
жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздарын шығарудан түсетiн түсiмдер;
аймақтық инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру үшiн жеке және заңды тұлғалардан, шет мемлекеттерден, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттерден алынған несиелер есептеледi;
N 011 "Жергiлiктi бюiджеттiң бюджеттiк шоты" шотынан мыналар:
мыналарды:
мектепке дейiнгi, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта, жалпы қосымша және орта кәсiби бiлiм берудi;
әскери қызметке тiркеу және шақыру жөнiндегi шараларды;
жергiлiктi деңгейде төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды;
жергiлiктi деңгейде құқық қорғау қызметiн;
халыққа ақысыз медициналық қызмет көрсетудiң кепiлдiк берiлген көлемiн;
жергiлiктi деңгейде арнайы медициналық бағдарламаларды;
маслихаттардың шешiмiне сәйкес әлеуметтiк қамсыздандыру салаларында адрестiк әлеуметтiк көмектi;
жұмыспен қамтылу бағдарламасын;
тұрғын-үй бағдарламасын;
жергiлiктi деңгейде мәдени-ойын сауық бағдарламаларды;
жергiлiктi деңгейде өнеркәсiп және құрылыс объектiлерiн;
жергiлiктi деңгейде қоршаған ортаны қорғауды;
жергiлiктi деңгейде жобалау-iздестiру жұмыстарын жүргiзудi;
елдi-мекендердi көркейтудi, қалалық жолдары мен көшелердi салуды;
жергiлiктi маңызы бар жолдарды пайдалану мен қайта құруды;
жергiлiктi бюджеттерден берiлетiн ресми трансферттердi;
жергiлiктi атқарушы органдардың борышына қызмет көрсетудi;
арнайы экономикалық аймақтарды дамыту жөнiндегi бағдарламаларды қаржыландыруға жергiлiктi бюджеттер қаражатын жұмсау;
қайтарымды негiзде ақша бөлу жүргiзiледi.
Жергiлiктi бюджеттерге артық енгiзiлген салықтарды, алымдарды және мiндеттi төлемдердi жеке тұлғаларға қайтару жағдайларын қоспағанда, жергiлiктi бюджеттiң бюджеттiк шотынан (негiзгi) қолма-қол ақша беруге рұқсат етiлмейдi.
Бөлуге рұқсат етiлген қаражаттардың бос қалдығы туралы ақпарат алу үшiн Қазынашылықтың аумақтық органдарынан алатын тиiстi қаржы органдарының күн сайынғы 115 "Бос қалдықтар қозғалысы жөнiндегi ведомость нысанын және облыстық, Астана және Алматы қалалық қаржы басқармаларының 116 "Қаржы органдарының шоттарындағы бос қалдықтардың жиынтық ведомосы" нысанын пайдалану қажет.
27-тармақта:
алтыншы және жетiншi абзацтар алынып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"есепті айдан кейiнгi айдың әрбiр 1-күнiне Қазынашылықтың аумақтық органдары қаржы органдарына:
"Алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бөлiнген лимиттер мен кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы" N 132-Б нысанын;
"Жергiлiктi бюджеттiң кассалық шығыстары бойынша ай сайынғы ведомосы" N 152 - нысанын;
"Жергiлiктi бюджеттердiң шығыстары бойынша ай сайынғы жиынтық ведомость" N 152-С - нысанын;
"Мемлекеттiк мекемелер бойынша жергiлiктi бюджеттердiң шотындағы қаражаттар қалдығының ведомосы" N 074 - нысанын;
"Екiншi тәртiптегi бюджеттiк шоттардағы шығыс қалдықтардың ведомосы" N 096 - нысанын бередi.";
оныншы абзацтағы екiншi сөйлем алынып тасталсын;
28-тармақта:
үшiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасының тиiстi жылға арналған республикалық бюджетiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Бюджет жүйесi туралы және тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы заңдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "мөлшерлерi" деген сөз "нормативтерi" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесiншi абзацтағы "мөлшерлерiн" деген сөз және "салық органдарымен бiрлесiп" деген сөздер алынып тасталсын және "салықтарды" деген сөзден кейiн ", алымдарды және мiндеттi төлемдердi" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацтағы "мөлшерлерi" деген сөз және "және салық органдарының" деген сөздер алынып тасталсын, "облыстық" деген сөзден кейiн "(қалалық)" деген сөзбен толықтырылсын;
сегiзiншi абзацтағы "(республикалық бағыныстағы қалалар)" деген сөздерден кейiн "( және республиканың астанасы)" деген сөздермен толықтырылсын, "тиiстi облыстардың аумағында және республикалық маңызы бар қалалардың шегiнде орналасқан" деген сөздер алынып тасталсын;
тоғызыншы абзацтағы "жергiлiктi" деген сөз "жоғары тұрған" деген сөздермен, "түсетiн кiрiстердiң" деген сөздер "түсетiн түсiмдердiң" деген сөздермен ауыстырылсын, екiншi сөйлем алынып тасталсын;
оныншы абзацтағы "Салықтар" деген сөзден кейiн ", алымдар және мiндеттi төлемдер" деген сөздермен толықтырылсын, "облыстық (Астана қаласы, Алматы қаласы) салық органдарымен келiсiлген" деген сөздер алынып тасталсын;
33-тармақта:
екiншi абзацтағы бiрiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергiлiктi атқарушы органдар жергiлiктi бюджетте көзделген сомалар шегiнде, оның iшiнде және шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөнiндегi несие бередi."
34-тармақта:

в абзаце первом слова "26 Закона "О бюджетной системе Республики Казахстан" заменить словами "25 Закона Республики Казахстан "О бюджетной системе";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Не допускается содержание из местных бюджетов государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета (за исключением случаев, предусмотренных в Законе о республиканском бюджете).";
в пункте 44 слово "налоговых" заменить словом "финансовых";
в пункте 52:
в абзаце первом исключить слова "в соответствии с Законом "О бюджетной системе Республики Казахстан" от 24 декабря 1996 года № 52-1";
в пункте 54:
в абзаце втором слова "Оборотный резерв наличности, предусмотренный в утвержденном бюджете, и" исключить;
пункт 66 с оглавлением исключить;
приложение к Инструкции Форму № 8 МБ "Карточка учета лимита бюджетных ассигнований (установленных лимитов) и кассовых расходов" исключить;
в приложении № 2 к Инструкции в разделе I в пункте 2 абзац второй исключить.

бiрiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасының бюджет жүйесi туралы" заңның 26" деген сөздер "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердi жергiлiктi бюджеттерден ұстауға жол берiлмейдi (Республикалық бюджет туралы заңда көзделген жағдайларды қоспағанда).";
44-тармақтағы "салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
52-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "1996 жылғы 24 желтоқсандағы N 52-1 "Қазақстан Республикасының бюджет жүйесi туралы" заңына сәйкес" деген сөздер алынып тасталсын;
54-тармақта:
екiншi абзацтағы "Бекiтiлген бюджетте көзделген қолма-қол ақшаның айналыстық резервi мен" деген сөздер алынып тасталсын;
66-тармақ тақырыбымен бiрге алынып тасталсын;
Нұсқаулыққа қосымша "Бюджеттен қаржы бөлу (белгiленген лимиттер) және кассалық шығыстар лимитiнiң есеп карточкасы" N 8 ЖБ - нысаны алынып тасталсын;
Нұсқаулыққа N 2 қосымшадағы 2-тармақтың I бөлiмiндегi екiншi абзац алынып тасталсын.