Об утверждении "Положения об уголовно-исполнительной инспекции органов внутренних дел Республики Казахстан" и "Инструкции о порядке исполнения наказаний в виде исправительных работ, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, а также осуществлении контроля за поведением условно осужденных, осужденных с отсрочкой отбывания наказания беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 февраля 1999 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4.08.99г. за N 863. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 июля 2004 года № 417
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.07.2004 № 417.
"В связи с завершением процесса передачи исправительных учреждений и следственных изоляторов в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан и в целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с законодательством Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившим силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан:
... от 18 февраля 1999 года N 89 Об утверждении "Положения об уголовно-исполнительной инспекции органов внутренних дел Республики Казахстан" и "Инструкции о порядке исполнения наказаний в виде исправительных работ, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, а также осуществлении контроля за поведением условно осужденных, осужденных с отсрочкой отбывания наказания беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей"...
Министр".
-------------------------------------------------------------------
В целях обеспечения единого порядка исполнения наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, в соответствии с законодательством Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить:
1) "Положение об уголовно-исполнительной инспекции органов внутренних дел Республики Казахстан" (приложение 1);
2) "Инструкцию о порядке исполнения наказаний в виде исправительных работ, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, а также осуществлении контроля за поведением условно осужденных, осужденных с отсрочкой отбывания наказания беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей" (приложение 2).
2. Начальникам ГУВД, УВД областей, УВД г.Астаны и ГУВД г.Алматы:
1) Организовать изучение и обеспечить исполнение требований Положения и Инструкции сотрудниками уголовно-исполнительной инспекции и других подразделений органов внутренних дел;
2) Обеспечить изготовление журналов, бланков и карточек в соответствии с Инструкцией и их рассылку в горрайорганы внутренних дел.
3. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан № 109 от 18 марта 1996 года.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел генерал-майора внутренней службы Власова Н.А.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу МВД
Республики Казахстан
№ 89 от 18.02.1999 г.
Положение
об уголовно-исполнительной инспекции
органов внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Уголовно-исполнительная инспекция (далее - Инспекция) является структурным подразделением Департамента уголовно-исполнительной системы при МВД Республики Казахстан и территориальных органов управления уголовно-исполнительной системы, осуществляющих организацию исполнения наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества (исправительные работы, условное осуждение, отсрочка исполнения наказания в отношении беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, лишение права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью).

"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару инспекциясы туралы ережені" және "Түзеу жұмыстары, белгілі бір қызметті атқаруы немесе белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түріндегі жазаларды атқару, сондай-ақ шартты сотталғандардың, жазасын өтеуі мерзімі кейінге қалдырылып сотталған жүкті әйелдер мен жас балалары бар әйелдердің мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқаулықты" бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1999 жылғы 18 ақпан N 89. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 4 тамызда тіркелді. Тіркеу N 863. Күші жойылды - ҚР Iшкi iстер министрiнiң 2004 жылғы 15 шілдедегі бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.07.2004 № 417 бұйрығымен.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауды атқарудың бірыңғай тәртібін қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Бұйырамын:
1. Бекітілсін:
1) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару инспекциясы туралы ереже" (1 қосымша);
2) "Түзеу жұмыстары, белгілі бір қызмет атқару немесе белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түріндегі жазаларды атқару, сондай-ақ шартты сотталғандардың жазасын өтеуі мерзімі кейінге қалдырылып сотталған жүкті әйелдер мен жас балалары бар әйелдердің мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқаулық" (2 қосымша).
2. ҚІІБ, облыстық ІІБ Астана қаласы ІІБ және Алматы қаласының ІІББ бастықтары:
1) қылмыстық-атқару инспекциясы мен ішкі істер органдарының басқа да бөлімшелері қызметкерлерінің Ереже мен Нұсқаулықтың талаптарын оқып-үйренуі және орындалуын қамтамасыз етуді ұйымдастырсын;
2) Нұсқаулыққа сәйкес журналдар, бланкілер мен карточкалар жасалуын және олардың қалалық-аудандық ішкі істер органдарына таратылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі ісминінің 1996 жылғы 18 наурыздағы N 109 бұйрығы күшін жойған деп есептелсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Ішкі істер Вице-Министрі ішкі қызмет генерал-майоры Н.А.Власовқа жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Ішкі әскерлер қолбасшысы
Қазақстан Республикасы Ішкі ісминінің
1999 жылғы 18 ақпандағы N 89 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының
қылмыстық-атқару инспекциясы туралы
Ереже
1. Қылмыстық-атқару инспекциясы (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасы Ішкі ісминінің жанындағы Қылмыстық-атқару жүйесі Департаментінің және қылмыстық-атқару жүйесін басқарудың аумақтық органдарының, сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауды (түзеу жұмыстары, шартты соттау, жүкті әйелдер мен жас балалары бар әйелдерге қатысты жазаны атқаруды кейінге қалдыру, белгілі бір қызметті атқару немесе белгілі бір іс-әрекет түрімен шұғылдану құқығынан айыру) атқаруды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, Уголовным, Уголовно-исполнительным, Уголовно-процессуальным кодексами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Структура и штатная численность Инспекции устанавливается в соответствии с ее типовой структурой, соответствующими нормативами и утверждается Министром внутренних дел Республики Казахстан - Командующим внутренними войсками по представлению начальника Департамента.
4. Инспекции создаются в каждом районе, городе (районе города), имеют печать со своим наименованием на государственном языке.
5. Вопросы, связанные с административно-хозяйственным и социальным обеспечением Инспекций и их сотрудников, решаются Управлениями (отделами) уголовно-исполнительной системы ГУВД, УВД областей и горрайорганами внутренних дел республики.
6. Назначение и освобождение от должности, присвоение очередных специальных званий сотрудникам Инспекций осуществляется приказами МВД Республики Казахстан, ГУВД, УВД областей по представлению начальников горрайорганов внутренних дел, согласованному с руководством Департамента УИС при МВД Республики Казахстан, Управлениями (отделами) УИС ГУВД, УВД областей Республики Казахстан.
7. Сотрудники Инспекций исполняют свои обязанности в соответствии с должностными функциональными обязанностями, утвержденными в установленном порядке. В служебное время носят установленную форму одежды (полиции). На сотрудников Инспекций не могут возлагаться обязанности, не предусмотренные уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
8. Порядок и условия прохождения службы сотрудниками Инспекций регулируются Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Основные задачи Инспекции
9. Основными задачами Инспекции являются:
1) обеспечение порядка и условий отбывания наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, вытекающих из приговора суда и требований уголовно-исполнительного законодательства;
2) исполнение наказаний в виде привлечения к исправительным работам, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью;
3) контроль за поведением условно осужденных, осужденных беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, в отношении которых отсрочено исполнение наказания;
4) предупреждение преступлений и иных правонарушений лицами, состоящими на учете в Инспекциях;
5) взаимодействие с администрацией предприятий, организаций, в которых работают осужденные, органами самоуправления, прокуратурой, судами и общественными объединениями в вопросах обеспечения установленного порядка и условий отбывания наказаний и организации воспитательного воздействия на осужденных.

2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы, қылмыстық, Қылмыстық-атқару, Қылмыстық іс жүргізу кодекстеріне және басқа да нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекцияның құрылымы мен штаттық саны оның үлгілік құрылымымен, сәйкес нормативтермен белгіленеді және Департамент бастығының ұсынуы бойынша оны Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі-Ішкі әскерлер қолбасшысы бекітеді.
4. Инспекциялар әрбір ауданда, қалада (қалалық ауданда) құрылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі болады.
5. Инспекция мен оның қызметкерлерін әкімшілік-шаруашылық және әлеуметтік қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді облыстардың және қалалық-аудандық ішкі істер органдарының ІІББ, ІІБ қылмыстық-атқару жүйесінің Басқармалары (бөлімдері) шешеді.
6. Инспекция қызметкерлерін қызметке тағайындау және қызметінен босату, кезекті арнаулы атақтарын беру қалалық-аудандық ішкі істер органдары басшыларының Қазақстан Республикасы Ішкі ісминінің жанындағы ҚАЖ Департаментінің басшыларымен, Қазақстан Республикасының облыстық ІІББ, ІІБ КАЖ Басқармаларымен (бөлімдерімен) келісілген ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі ісминінің, ІІББ, ІІБ бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
7. Инспекция қызметкерлері өз міндеттерін белгіленген тәртіпте бекітілген лауазымдық функционалдық міндеттеріне сәйкес атқарады. Қызмет уақытында белгіленген киім үлгісін (полицияның) киіп жүреді. Инспекция қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару тураы заңдары және осы Ережемен көзделмеген міндеттерді жүктелуге жол берілмейді.
8. Инспекция қызметкерлерінің қызмет өткеру тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережемен реттеледі.
2. Инспекцияның негізгі міндеттері
9. Инспекцияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) сот үкімінен және қылмыстық-атқару заңының талаптарынан келіп шығатын, сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалаудың тәртібі мен шарттарын қамтамасыз ету;
2) түзеу жұмыстарына тарту, белгілі бір лауазымды иелену немесе белгілі бір қызмет түрімен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазалауды орындау;
3) шартты сотталғандар, жазалануы кейінге қалдырылған жүкті әйелдер мен жас балалары бар әйелдердің мінез-құлқына бақылау жасау;
4) Инспекциялардың есебінде тұрған адамдардың қылмыс жасауы мен басқа да құқық бұзушылықтарының алдын алу;
5) сотталған адамдар жұмыс істейтін кәсіпорындардың, ұйымдардың әкімшілігімен, өзін өзі басқару органдарымен, прокуратуралармен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен жазаны өтеудің белгіленген тәртібі мен шарттарын қамтамасыз ету және сотталғандарға тәрбиелік ықпал жасау мәселелері бойынша өзара іс-қимылдар жасау.

3. Основные функции начальника Инспекции
10. Основными функциями начальника Инспекции являются:
1) осуществление контроля за точным и неукоснительным исполнением приговоров и постановлений судов по отношению к лицам, отбывающим наказания, без изоляции от общества;
2) осуществление мероприятий по укреплению взаимодействия со службами криминальной и административной полиций УВД-ОВД в части контроля за поведением осужденных, предупреждения преступлений и иных правонарушений, а также розыска лиц, скрывшихся от отбывания наказаний;
3) обеспечение контроля по осуществлению систематического учета осужденных;
4) осуществление контроля за выполнением нормативных актов в подчиненных подразделениях, оказание методической помощи в совершенствовании этой деятельности;
5) организация работы по подготовке, переподготовке и повышению квалификации сотрудников, формирование резерва кадров для выдвижения;
6) организация работы по укреплению дисциплины и законности среди сотрудников вверенного ему подразделения;
7) рассмотрение обращений, писем, жалоб, заявлений и предложений по вопросам, отнесенным к деятельности Инспекции;
8) обеспечение соблюдения режима секретности в деятельности Инспекции;
9) проведение воспитательной работы среди сотрудников Инспекции.
4. Основные права начальника Инспекции
11. В соответствии с законодательством Республики Казахстан начальник Инспекции имеет право:
1) вызывать осужденных для разъяснения порядка и условий отбывания наказания, проведения профилактических бесед, выяснения вопросов, возникающих в процессе отбывания наказания, причин допущенных нарушений порядка и условий отбывания наказания;
2) посещать осужденных по месту их нахождения, включая место жительства и работы с целью контроля за соблюдением ими установленных обязанностей;
3) вносить в установленном порядке постановления о приводе осужденных, состоящих на учете и не являющихся по вызову в Инспекцию без уважительных причин;
4) проверять исполнение требований приговоров суда администрацией организации, в которых работают осужденные к исправительным работам;
5) контролировать правильность и своевременность удержаний из заработной платы осужденных, перечисление удержанных сумм в доход государства администрациями организаций, в которых работают осужденные к исправительным работам;
6) запрашивать из организаций, в которых работают осужденные, документы о проводимой работе с осужденными, их поведении, отношении к труду, а также сведения об отработанном осужденными времени;
7) проводить претензионную работу с предприятиями, имеющими задолженность денежных средств, удержанных из заработной платы осужденных к исправительным работам;

3. Инспекция бастығының негізгі функциялары
10. Инспекция бастығының негізгі функциялары:
1) жазасын қоғамнан оқшауланбастан өтеп жатқан адамға байланысты сот үкімі мен қаулысының дәл және бұрмаланбастан орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
2) ІІБ-110 криминалдық және әкімшілік полициясымен сотталғандардың мінез-құлқын бақылау, қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтардың алдын алу, сондай-ақ жазасын өтеуден бой тасалап жүрген адамдарды іздестіру бойынша өзара іс-қимылдарын нығайту жөнінде іс-шараларды жүзеге асыру;
3) сотталғандарға ұдайы есеп жүргізуді жүзеге асыру бойынша бақылауды қамтамасыз ету;
4) бағынысты бөлімшелерде нормативтік актілердің орындалуына бақылауды жүзеге асыру, бұл қызметті жетілдіруде әдістемелік көмек көрсету;
5) қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, жоғарылату үшін кадрлар резервін қалыптастыру;
6) оған сеніп тапсырылған бөлімше қызметкерлері арасында тәртіп пен заңдылықты нығайту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
7) Инспекция қызметіне жатқызылған мәселелер бойынша үндеулер, хаттар, арыздар, өтініштер және ұсыныстарды қарастыру;
8) Инспекция қызметінде құпиялық тәртібінің сақталынуын қамтамасыз ету;
9) Инспекция қызметкерлерінің арасында тәрбие жұмысын жүргізу болып табылады.
4. Инспекция бастығының негізгі құқықтары
11. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Инспекция бастығы:
1) жазасын өтеудің тәртібі мен шарттарын түсіндіру, профилактикалық әңгіме өткізу, жазаны өтеу барысында туындайтын мәселелерді, жазаны өтеу тәртібі мен шарттарының бұзылу себептерін анықтау үшін сотталғандарды шақыртуға;
2) тұрғылықты жері мен жұмыс орнын қоса отырып, олардың блегілеген міндеттерін орындауын бақылау мақсатында сотталғандардың тұратын жеріне баруға;
3) есепте тұрған және шақырту бойынша Инспекцияға себепсіз келмеген сотталғандарды алып келу туралы белгіленген тәртіпте қаулылар енгізуге;
4) сот үкімдерінің талаптарын түзеу жұмыстарына сотталғандар жұмыс істейтін ұйым әкімшілігінің орындауын тексеруге;
5) түзеу жұмыстарына сотталғандар жұмыс істейтін ұйым әкімшілігінің сотталғандардың жалақысының бір бөлігін ұстап қалуының, ұсталынған соманың мемлекет кірісіне аударылуының дұрыстығы мен өз уақтылығына бақылау жасауға;
6) сотталғандар жұмыс істеп жүрген мекемелерден сотталғандармен жүргізіліп жатқан жұмыстар, олардың мінез-құлқы, жұмысқа деген ынтасы туралы құжаттар, сондай-ақ сотталғандардың істеген жұмыс уақыты жайында мәліметтер сұратуға;
7) түзеу жұмыстарына сотталғандардың жалақысынан ұсталынған қарыздар туралы мекемелермен шағымдық жұмыстар жүргізуге;

8) поощрять, наказывать в пределах своей компетенции сотрудников Инспекции;
9) представлять к награждению, поощрению, наказанию в вышестоящие инстанции сотрудников Инспекции.
Департамент уголовно-исполнительной системы
при МВД Республики Казахстан
Форма № 1
(Размер 30 х 20 см)
______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Журнал
учета лиц, отбывающих исправительные работы
Начат "____"__________19____г.
Окончен "___"__________19____г.
Форма № 2
____________________________
(наименование суда,
____________________________
адрес)
____________________________
Извещение
Сообщаем, что копия приговора_____________________________суда
от "___"_______________19____г. на осужденного(ую) по_______статье УК
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
год рождения)
получена "_____"________________19___г. и принята к исполнению.
Начальник___________________________________
(наименование органа внутренних дел)
___________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
_____________________
(подпись)
"_______"____________19___г.
(Оборотная сторона формы № 1)
______________________________________________________________________
№ ! Дата  !Фамилия, !      Отбывающие исправительные работы           !
п/п!записи !имя,     !-------------------------------------------------!
!(число,!отчество,!По приговору      !По какой !По определению суда !
!месяц, !год рож- !суда              !статье   !в порядке статей 71,!
!год)   !дения    !                  !осужден, !73, 76 УК РК        !
!       !         !------------------!срок     !--------------------!
!       !         !Дата вынесе-!Дата !         !Наименова-!Дата выне!
!       !         !ния пригово-!вступ!         !ние ИУ;   !сения оп-!
!       !         !ра; наимено-!ления!         !какой срок!ределения!
!       !         !вание суда, !при- !         !лишения   !(акта о  !
!       !         !постановив- !гово-!         !свободы   !помилова-!
!       !         !шего приго- !ра в !         !заменен   !нии);    !
!       !         !вор; сведе- !закон!         !исправи-  !наимено- !
!       !         !дения об    !ную  !         !тельными  !вание    !
!       !         !изменении   !силу !         !работами  !суда, вы-!
!       !         !приговора   !     !         !          !несшего  !
!       !         !            !     !         !          !определе-!
!       !         !            !     !         !          !ние      !
-----------------------------------------------------------------------!

8) өз құзыретінің шегінде Инспекция қызметкерлерін көтермелеуге, жазалауға;
9) жоғары инстанцияларға Инспекция қызметкерлерін марапаттауға, көтермелеуге, жазалауға ұсыныстар беруге құқылы.
Қазақстан Республикасының
Ішкі ісмині жанындағы
Қылмыстық-атқару департаменті
N 1 нысан
(Өлшемі 30х20)
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Түзеу жұмыстарын өтеп жүрген адамдарды есепке алу
Журналы
19 ____ ж. __________ басталды
19 ____ ж. __________ аяқталды
(N 1 нысанның сырт жағы)
--------------------------------------------------------------------
N ! Жазба уақыты ! Тегі, аты, ! Түзеу жұмыстарын өтеушілер
р.!(күні, айы,   !әкесінің аты!----------------------------------------
с.!жылы)         !туған жылы  !Сот үкімі бойынша !Қандай !ҚР ҚК 71, 73,76
!              !            !------------------!баппен !баптары ретімен
!              !            !Үкімнің !Үкімнің  !соттал-!соттың ұйғаруы
!              !            !шығарыл-!заңды кү-!ды, қан!бойынша
!              !            !ған күні!шіне ен- !дай мер!---------------
!              !            !үкім қау!ген күні !зімге  !Түзеу !Ұйғарым-
!              !            !лы еткен!         !       !мекеме!ның (ке-
!              !            !соттың  !         !       !сінің !шірім
!              !            !атауы;  !         !       !атауы;!жасау ту
!              !            !үкімді  !         !       !бас бо!ралы ак-
!              !            !өзгерту !         !       !станды!тінің)
!              !            !туралы  !         !       !ғынан !шығарыл
!              !            !мәлімет-!         !       !айыру-!ған күні;
!              !            !тер     !         !       !дың қа!ұйғарым
!              !            !        !         !       !ндай  !шығарған
!              !            !        !         !       !мерзімісоттың
!              !            !        !         !       !түзеу !атауы
!              !            !        !         !       !жұмыс-!
!              !            !        !         !       !тарына!
!              !            !        !         !       !ауысты!
!              !            !        !         !       !рылды !
--------------------------------------------------------------------------

1 !   2   !    3    !      4     !  5  !    6    !    7     !    8    !
-----------------------------------------------------------------------!
(правая часть таблицы)
___________________________________________________________
Срок исправительных!  Размер  !Дата и основание!Примечание!
работ              !удержаний !снятия с учета  !          !
----------------------------------------------------------!
9          !    10    !        11      !    12    !
__________________________________________________________!
Примечание: Таблица печатается на разворотах
Форма № 3
__________________________________________________________________
наименование отдела (отделения) уголовно-исполнительной инспекции
Учетная карточка №____
отбывающего исправительные работы
Ф.И.О._____________________________________________________________
Число, месяц, год и место рождения_________________________________
___________________________________________________________________
Домашний адрес_____________________________________________________
Место работы и должность___________________________________________
___________________________________________________________________
Осужден "____"___________19__г.____________________________________
(наименование суда)
по ст.______УК РК к исправительным работам на срок_________________
Взят на учет "______"__________19 г.
Карточку заполнил_______________________
(должность)
_______________________
(фамилия)
Место для отметок о перемене места работы или жительства:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оборотная сторона формы № 3)
Размер удержаний____________%. Согласно полученному подтверждению
Удержания начаты с "____"__________19___г.
К отбытию срока наказания осталось_____месяцев_________дней.
______________________________________________________________________
Месяц,!Кол-во!Не отработано!Общая!Размер! Всего !Всего!Дата пе-!Номер!
год   !раб-их!рабочих дней !сумма!удер- !удержа-!пере-!речисле-!дела !
!дней  !по числам и  !зара-!жаний !но     !числе!ния и № !и лис!
!по гра!причинам     !ботка!(в %  !       !но   !докумен-!та   !
!фику  !             !     !от за-!       !     !та      !где  !
!      !             !     !раб.) !       !     !        !под- !
!      !             !     !      !       !     !        !шиты !
!      !             !     !      !       !     !        !расч.!
!      !             !     !      !       !     !        !свед.!
---------------------------------------------------------------------!
1     2         3          4      5       6     7      8       9  !
_____________________________________________________________________!
Снят с учета: "____"_______19___г.
Основание:________________________________________________________
________________________________________________________
Начальник________________________________________________________
(наименование уголовно-исполнительной инспекции)
____________
(подпись)
Форма № 4
(первая страница обложки)

1 !      2       !      3     !    4   !    5    !    6  !  7   !   8
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Түзеу жұмыстарының ! Ұстап қалудың ! Есептен шығарылған  ! Ескерту
мерзімі            ! мөлшері       ! күні мен оның негізі!
--------------------------------------------------------------------------
9          !     10        !        11           !     12
--------------------------------------------------------------------------
Ескерту: Кесте жазылып басылады
N 2 нысан
____________________________
(соттың атауы,
____________________________
мекен-жайы)
____________________________
Хабарлама
_____________________________________________________________ сотының
19 ___ ж. ______________ ҚК __________________ бабы бойынша сотталған
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(туған жылы)
үкімінің көшірмесі 19 ____ ж. _______________ алынғанын және атқаруға
қабылданғанын хабарлаймыз.
_____________________________ бастығы
(ішкі істер органының атауы)
_____________________________
(атағы, тегі, аты жөні)
_____________________________
(қолы)
19 ____ ж. ______________
N 3 нысан
_____________________________________________________________________
қылмыстық-атқару инспекциясы бөлімінің (бөлімшесінің) атауы
түзеу жұмыстарын өтеушінің
N _________ Есепке алу карточкасы
Тегі, аты-жөні ______________________________________________________
Туған күні, айы, жылы және жері _____________________________________
_____________________________________________________________________
Мекен-жайы __________________________________________________________
Жұмыс істейтін орны және қызметі ____________________________________
_____________________________________________________________________
199 ____ ж. _________________________________________________________
(соттың атауы)
ҚР ҚК ______ бабы бойынша _______ мерзімге түзеу жұмыстарына соттаған
19 _____ ж. __________ есепке алынды
Карточканы толтырған ________________________
(қызметі)
________________________
(тегі)
Жұмыс орнын немесе тұрғылықты жерін өзгерткені туралы белгілерге
арналған орын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(N 3 нысанның сырт жағы)
Ұстап қалудың мөлшері ____________ %. Алынған растауға сәйкес
Ұстап қалу 19 ___ ж. _____________ басталды.
Жаза мерзімінің өтелуіне ___ ай __ күн қалды.
--------------------------------------------------------------------------
Айы,! Кесте ! Мына ! Табысы- ! Ұстап !Бар- !Бар- ! Аударыл-! Істің
жылы!бойынша!күндер!ның жалпы!қалудың!лық  !лық  !ған күні !және есептеу
!жұмыс  !бойын-!сомасы   !мөлшері!ұстал!аудар!мен құжат!мәліметтері
!күн-ң  !ша жұ-!         !(табысы!ғаны !ылға-!N        !тігілген па-
!саны   !мыс кү!         !нан %) !     !ны   !         !рақтың нөмірі
!       !ндері !         !       !     !     !         !
!       !өткері!         !       !     !     !         !
!       !лмеген!         !       !     !     !         !
!       !және  !         !       !     !     !         !
!       !себеп-!         !       !     !     !         !
!       !тері  !         !       !     !     !         !
--------------------------------------------------------------------------
1  !   2   !  3   !    4    !   5   !  6  !  7  !    8    !      9
--------------------------------------------------------------------------
19___ ж. "__" _________ есептен шығарылды
Негіз: ______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________ бастығы
(қылмыстық-атқару инспекциясының атауы)
__________________
(қолы)
(N 4 нысан)

(размер 30 х 20 см)
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
_____________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Личное дело
отбывающего исправительные работы
Ф.И.О._______________________________________________________________
Год и месяц рождения_________________________________________________
Осужден "___"_________19__г. по ст.______УК РК к исправительным работам
на срок_______________.
Взят на учет: "_____"_______19__г.
Снят с учета: "_____"_______19__г.
Основание:_________________________________________________________
Количество листов в деле:__________________________________________
(прописью)
(Вторая страница обложки ф.№ 4)
В личные дела подшиваются копии приговоров (определений, постановлений), приложений к ним, а также все материалы, касающиеся отбывания исправительных работ данным лицом, в том числе копии извещений в суды и ИУ, рапортов на имя руководства органов внутренних дел, сообщений в горрайвоенкоматы, посылаемых администрацией извещений, предписаний о направлении на работу, вносимых в суд представлений, вынесенные в отношении данного лица постановления.
Записи о мероприятиях, проводимых в связи с отбыванием исправительных работ данным лицом, вызовах в инспекции, проведенных беседах и т.д.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Форма N 5
Начальнику__________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел)
__________________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
Рапорт
По адресу__________________________________________________________
проживает гр-н(ка)______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
который(ая) "__"_______19__г. осужден(а) по статье ______________УК РК
________________________________________________________________________
(вид наказания и срок,
________________________________________________________________________
дополнительные сведения об осужденном, возложенные
________________________________________________________________________
судом обязанности, прежние судимости и т.д.)
В соответствии с приказом МВД Республики Казахстан от 16.08.1997 г. № 289, прошу Вас поручить проведение в отношении
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
профилактических мероприятий по предупреждению с его (ее) стороны повторных преступлений, нарушений общественного порядка и выполнения возложенных обязанностей, а также обязать информировать уголовно-исполнительную инспекцию о поведении осужденного(ой) и проведенной с ним (ней) работе.
Начальник инспекции
_______________ОВД                ________________
(фамилия, подпись)
"__"________19__г.                 Тел._________________
____________________________Линия отреза_______________________________
На № _ от "__"_____19_г.
В уголовно-исполнительную инспекцию ________________________________ОВД
Сообщаю, что осужденный(ая) _________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"_"____19_г. поставлен(а) на учет. О его (ее) поведении и проведенной с ним (ней) профилактической работе будет сообщено дополнительно.
Участковый инспектор ________________________________________________
(участковый пункт полиции, телефон)
"_____"______19__ г.                 подпись________________
Форма № 6
Начальнику______________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел)
_______________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
Рапорт
Сообщаю, что "_"____19_г. поставлен(а) на учет уголовно-
исполнительной инспекции____________________________________________ ОВД
(наименование горрайоргана внутренних дел)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, число, месяц, год, рождения)
сужденный(ая) "__"_____19_г._____________________________________
(наименование суда)
по ст.__УК Республики Казахстан к__ годам _________________________
(вид наказания)
___________________________________________________________________

(Мұқабаның бірінші беті)                     (Өлшемі 30х20 см)
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Түзеу жұмысының өтеушінің
Жеке ісі
Тегі, аты-жөні ______________________________________________________
Туған жылы мен айы __________________________________________________
19 ___ ж. _________________ ҚР ҚК ____ бабы бойынша ________ мерзімге
түзеу жұмыстарына сотталған.
19 __ ж. "__" _____________ есепке алынды
19 __ ж. "__" _____________ есептен шығарылды
Негіз: ______________________________________________________________
Істегі парақтар саны: _______________________________________________
(жазумен)
(Мұқабаның екінші беті N 4 нысан)
Жеке істерге үкімдердің (ұйғарымдардың, қаулылардың) көшірмелері, оларға қосымшалар, сондай-ақ осы адамның түзеу жұмыстарын өтеуіне қатысты барлық материалдар, соның ішінде соттар мен түзеу мекемелеріне хабарламалардың, ішкі істер органдары басшылығының атына жазылған рапорттардың, қалалық, аудандық әскери комиссариаттарға хабарлаулардың,
жұмысқа жіберу туралы әкімшілік жолдаған хабарламалардың, сотқа енгізілетін ұсынымдардың көшірмелері, осы адам жөнінде шығарылған қаулылар тігіледі.
Осы адамның түзеу жұмыстарын өтеуімен байланысты жүргізілетін іс-шаралар, инспекцияларға шақырулар, өткізілген әңгімелесулер және т.б. туралы жазбалар.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(N 5 нысан)
______________________________________________ бастығы
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы)
______________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Рапорт
__________________________________________________ мекен-жай бойынша
азамат (ша) ________________________________________________ тұрады,
(тегі, аты, әкесінің аты)
ол 19 __ ж. ________________ ҚР ҚК ______________ бабы бойынша
____________________________________________________________________
(жазаның түрі мен мерзімі, сотталғаны жөнінде қосымша мәліметтер,
__________________________________________________________ сотталған
сот жүктеген міндеттер, бұрынғы соттылғы және т.б.)
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1997 ж. 16.08. N 289 бұйрығына
сәйкес Сізден __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жөнінде оның тарапынан қайталап қылмыс жасалудың, қоғамдық тәртіпті
бұзудың алдын алу және жүктелген міндеттерді орындауы жөнінде іс-шаралар
жүргізілуін тапсыруды, сондай-ақ сотталғанның мінез-құлқы және онымен
жүргізілген жұмыс туралы қылмыстық-атқару инспекциясына хабарлауды
міндеттеуіңізді сұраймын.
____________________ ІІБ                       ____________________
Инспекция бастығы                                    (тегі, қолы)
19 ____ ж. ____________                       Тел: ________________
_________________________ Кесу сызығы _____________________________
19 ___ ж. _________ N _______________
________________________________ ІІБ қылмыстық-атқару инспекциясына
Сотталған ______________________________ 19 ____ ж. _______________
(тегі, аты, әкесінің аты)
есепке қойылғанын хабарлаймын. Оның мінез-құлқы және онымен
жүргізілген алдын алу жұмысы туралы қосымша хабарланады.
______________________________________________ учаскелік инспекторы
(учаскелік полиция пункті, телефон)
19 ____ ж. ___________                   қолы _____________________
(N 6 нысан)
______________________________________________ бастығы
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы)
______________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Рапорт
19 ___ ж. ____________________________________________________ ІІБ
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы)
қылмыстық-атқару инспекциясына 19 __ ж. _______________________
________________________________________ Қазақстан Республикасының
(соттың атауы)
ҚК __________ бабы бойынша _____ жылға ___________________ соттаған
(жазаның түрі)
__________________________________________________ есепке қойылды.
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, айы, жылы)

В соответствии с приказом МВД РК от 04.12.1998 г. № 434 прошу Вас поручить начальнику инспекции по делам несовершеннолетних проведение в отношении ___________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
профилактических мероприятий и дать указание своевременно информировать уголовно-исполнительную инспекцию о его (ее) поведении и  принимаемых мерах.
Начальник инспекции
_______________ ОВД
_______________      _______________      _________________________
(звание)               (подпись)             (фамилия, инициалы)
"____"____________19__г.                         тел._____________
Форма № 7
(Место для штампа)
В военный комиссариат _____________________
(наименование района)
Адрес: ___________________
___________________
Состоящий на воинском учете_____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
19__ года рождения, проживающий по адресу:___________________________
"___"_______19__г. осужден по ст. ____УК РК __________________судом
к ____ исправительных работ, к условному осуждению, запрещению
занимать определенную должность или заниматься определенным видом
деятельности (нужное подчеркнуть).
Контроль за поведением осужденного _______________________________
(фамилия, инициалы)
осуществляется органами внутренних дел. О прекращении контроля будет сообщено дополнительно.
Начальник инспекции
_________________ОВД                _________
(подпись)
_______________________________________________________________________
линия отреза
В уголовно-исполнительную инспекцию
_____________________ ОВД
На учетной карточке военнообязанного ________________________
(фамилия, инициалы)
19__ года рождения, проживающего ___________________________________
отметка сделана.
Военный комиссар________
________________________                       ___________
(наименование района)                          (подпись)
Форма № 8
Подписка
Я,________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
осужденный(ая) "___"_________19____г. _________________________________
(наименование суда)
по ст._______УК РК_______________     ________________________________
(срок наказания)     (исправительные работы, условное
______________________________________________________________________
осуждение, отсрочка отбывания наказания в отношении осужденных женщин) ознакомлен(а) с условиями отбывания наказания и обязуюсь:
- соблюдать установленный порядок и условия отбывания наказания;
- исполнять возложенные на меня судом обязанности;
- заниматься воспитанием ребенка (детей);
- являться по вызову в уголовно-исполнительную инспекцию;
- отчитываться перед уголовно-исполнительной инспекцией о своем поведении;
- в десятидневный срок сообщать в инспекцию о перемене места работы и жительства;
- не нарушать общественный порядок.
Я предупрежден(а), что при невыполнении указанных требований, если я скроюсь от контроля инспекции, мне может быть продлен испытательный срок, либо отменено или заменено наказание.
"_____"____________19___г.                _______________________
(подпись осужденного)
Подписку отобрал
Инспектор_______________
(подпись)
Место                                          Форма № 9

ҚР Ішкіісминінің 1998 ж. 04.12. N 434 бұйрығына сәйкес Сізден
кәмелетке толмағандар істері жөніндегі инспекция бастығына _______
_____________________________________________________ жөнінде алдын
(тегі, аты-жөні)
алу іс-шараларын жүргізуді тапсыруыңызды және оның мінез-құлқы мен
қолданылған шаралар туралы қылмыстық-атқару инспекциясын уақтылы
хабардар етуге нұсқау беруіңізді сұраймын.
_________________ ІІБ
Инспекция бастығы
______________________        _____________     __________________
(атағы)                       (қолы)          (тегі, аты-жөні)
19_____ ж. ____________                     тел. _________________
(Мөртабан орны)                    N 7 нысан
_____________________ әскери комиссариатына
(ауданның аты)
Мекен-жайы: ________________________________
________________________________
Әскери есепте тұрған _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
19 ___ ж. ___________ туған, _________________ мекен-жайда тұрады,
19 ___ ж. __________ ҚР ҚК _____________ бабы бойынша ____________
соты ____________ түзеу жұмыстарына, шартты соттауға, белгілі бір
қызметті атқаруға немесе белгілі бір іс-әрекет түрімен шұғылдануға
тыйым салуға соттаған (қажеттінің асты сызылсын).
Сотталған ___________________________________________ мінез-құлқын
(тегі, аты-жөні)
бақылауды ішкі істер органдары жүзеге асырады. Бақылаудың
тоқтатылғаны туралы қосымша хабарланады.
_________________ ІІБ                        ______________________
Инспекция бастығы                                       (қолы)
__________________    Кесу сызығы _________________________________
_______________________________ ІІБ
қылмыстық-атқару инспекциясына
Әскери міндетті, 19___ ж. ___________ туған, _____________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________ жерде тұрады, есеп карточкасына
белгі соғылды.
_____________________ Әскери комиссары
______________________________________             __________________
(ауданның атауы)                                  (қолы)
N 8 нысан
Тілхат
Мен, ________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
19 ____ ж. ____________________________________________________ ҚР ҚК
(сотының атауы)
____________ бабы бойынша ___________________  ______________________
(жаза мерзімі)   (түзеу жұмыстары, шартты
_____________________________________________________________________
соттау, сотталған әйелдер жөнінде жазаны өтеу мерзімін кейінге қалдыру)
сотталдым, жазаны өтеу шарттарымен таныстым және:
- жазаны өтеудің белгіленген тәртібі мен шарттарын сақтауға;
- сот өзіме жүктеген міндеттерді атқаруға;
- баламның (балаларымның) тәрбиесімен шұғылдануға;
- шақыру бойынша қылмыстық-атқару инспекциясына келуге;
- қылмыстық-атқару инспекциясы алдында өзімнің мінез-құлқым туралы
есеп беруге;
- жұмыс орны мен тұрғылықты жерімнің өзгергені туралы он күн мерзімде
инспекцияға хабарлауға;
- қоғамдық тәртіпті бұзбауға міндеттенемін.
Маған аталған талаптарды орындамаған жағдайда, егер мен инспекция
бақылауынан бой тасаласам, түзеу мерзімінің ұзартылуы не жазаның күні
жойылатыны немесе оның ауыстырылатыны жөнінде ескертілді.
19 ___ ж. __________                             ____________________
(сотталғанның қолы)
Тілхатты алған
Инспектор ____________________
(қолы)
Мөртабан орны                      N 9 нысан

для штампа                                    (Размер 30х30 см)
Извещение
Куда___________________________________________________________
(наименование организации)
Кому___________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя организации)
___________________________ судом ___________________________________
(наименование города, района)
"___"_________19___г. по ст.___________ УК Республики Казахстан
гр.__________________________________________________________________
работающий(ая)_______________________ осужден(а) к_________________
(должность, место работы)            (срок наказания)
исправительных работ с удержанием из заработка____% в доход государства.
Копия приговора (определения, постановления) прилагается. В соответствии со ст.39 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан на администрацию организации, в которой работает осужденный к исправительным работам, возложены следующие обязанности:
1. Правильное и своевременное производство удержаний из заработной платы осужденного, перечисление удержанных сумм в установленном порядке.
2. Контроль за поведением осужденного на производстве и содействие инспекции в проведении воспитательной работы с ним.
3. Соблюдение условий отбывания наказания.
4. Уведомление отдела уголовно-исполнительной инспекции о примененных к осужденному мерах поощрения и взыскания, об уклонении его от отбывания наказания, а также предварительное уведомление о переводе осужденного на другую должность или его увольнении с работы.
Неисполнение перечисленных обязанностей влечет уголовную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (ст.362 Уголовного кодекса Республики Казахстан).
Удержания из заработной платы осужденного производить со дня получения извещения и перечислять на бюджетный счет №_____________________________ в______________________________________________________
(наименование учреждения банка Республики Казахстан)
(Оборотная сторона ф.9)
Одновременно с платежным поручением в учреждение банка высылаются расчетные сведения по прилагаемой форме, которые могут быть указаны как на лицевой, так и на оборотной стороне платежного поручения.
Приложение:
Начальник (ст.инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции
____________________ОВД ______________  _____________________
(подпись)     (фамилия, инициалы)
Служебный телефон:_______________
__________________________Линия отреза_______________________________
По получении извещения заполнить, заверить печатью и выслать в инспекцию
Подтверждение
На №___ от "___" _______19__г.
В уголовно-исполнительную инспекцию___________________ ОВД
Осужденный к исправительным работам гр.____________ работает в
(фамилия)
_________________________________в должности ________________
(место работы, организация)
Высланное Вами извещение получено "__"______19_г. и с этого же дня будут производиться удержания.
Бухгалтер, производящий удержания из заработной платы осужденного:
___________________ тел._____________
(фамилия, инициалы)
Главный (старший) бухгалтер
"___" ______19 г.       ____________  ____________________
(подпись)   (фамилия, инициалы)
М.П.
Условия отбывания исправительных работ:
В период отбывания исправительных работ осужденным запрещается увольнение с работы по собственному желанию без разрешения в письменной форме уголовно-исполнительной инспекции.
В период отбывания исправительных работ ежегодный отпуск, а также дополнительные отпуска на 10 и более дней предоставляются администрацией организации, где работает осужденный, по письменному согласованию с уголовно-исполнительной инспекцией. Другие виды отпусков, предусмотренные трудовым законодательством, предоставляются осужденным на общих основаниях.
Порядок производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам:
- удержания производятся за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы за вторую половину месяца, а при увольнении - за проработанную часть месяца;
- удержания производятся из заработной платы осужденного, включая все виды дополнительных выплат, в том числе денежные премии, предусмотренные системой оплаты труда, если они не носят характера единовременного вознаграждения;
- удержания производятся без исключения из заработной платы налогов и других платежей, а также независимо от наличия к осужденному претензий по исполнительным документам;
- при производстве удержаний учитывается денежная и натуральная часть заработной платы осужденного. При этом натуральная часть дохода остается в распоряжении организации, а ее стоимость по государственным закупочным (рыночным) ценам перечисляется на бюджетный счет. Удержания из доходов в их натуральной части производятся по мере ее поступления и при окончательном расчете;
- удержания не производятся из пособий, получаемых осужденными в порядке социального обеспечения и социального страхования, из выплат единовременного характера.
Пособия по временной нетрудоспособности осужденным к исправительным работам исчисляются из его заработной платы, за вычетом удержаний, назначенных приговором суда.
В случае отмены или изменения приговора суда с прекращением дела суммы, излишне удержанные суммы из заработной платы осужденного, возвращаются ему полностью.
(Место для штампа)                       В уголовно-исполнительную
инспекцию
Адрес____________________
Расчетные сведения
о работе лиц, отбывающих исправительные работы в
________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации)
и произведенных удержаниях за___________________19___г.
Зарплата выдана "___"___________________19___г.
______________________________________________________________________
№ №!Фамилия,!№ и дата !Количество!Не отработано!Общая !  Размер      !
п/п!имя,    !извещения!рабочих   !рабочих дней !сумма !удержаний (в %!
!отчество!об удер- !дней по   !по числам и  !зара- !от заработка) !
!        !жании    !графику   !причинам     !ботка !              !
---------------------------------------------------------------------!
1 !    2   !    3    !     4    !       5     !   6  !       7      !
---------------------------------------------------------------------!
(правая часть таблицы)
_____________________________________________________
Всего удержано!Всего перечислено!Дата перечисления и!
!                 !№ документа        !
----------------------------------------------------!
8    !         9       !       10          !
----------------------------------------------------!
Руководитель предприятия (учреждения)___________________________
Главный (старший) бухгалтер_____________________________________
Форма № 10
Постановление
о разрешении на увольнение (отказе в увольнении) по
собственному желанию с места работы лицу, отбывающему
исправительные работы
г._____________________                   "____" ________19___г.
Я, начальник отдела (отделения) уголовно-исполнительной инспекции ________ ОВД, гор.________, рассмотрев заявление осужденного к исправительным работам гр-на_________________________________________
__________________________, в котором он просит разрешить ему уволиться
с места работы,
установил:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Исходя из изложенного и принимая во внимание, что увольнение гр-на(ки)__________с места работы не целесообразно, руководствуясь статьей 37 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
постановил:

(Өлшемі 30х30 см)
Хабарлама
Қайда ______________________________________________________________
(ұйым атауы)
Кімге ______________________________________________________________
(ұйым басшысының қызметі, тегі, аты-жөні)
________________ соты 19 ____ ж. _________________________ Қазақстан
Республикасының ҚК ____ бабы бойынша _______________________________
(қызметі, жұмыс орны)
жұмыс істейтін, азамат(ша) ___________________________ еңбекақысынан
мемлекет кірісіне ____ % ұстала отырып түзеу жұмыстарына ___________
(жаза мерзімі)
соттады. Үкімнің (ұйғарымның, қаулының) көшірмесі қоса беріледі. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 39-бабына сәйкес түзеу жұмыстарына сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігіне мынадай міндеттер жүктелді:
1. Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалуды дұрыс және уақтылы жүргізу, ұсталған сомаларды белгіленген тәртіппен сотқа аударып отыру.
2. Сотталғанның өндірістегі мінез-құлқын бақылау және онымен тәрбие жұмысын жүргізуде инспекцияға жәрдемдесу.
3. Жазаны өтеу шарттарын сақтау.
4. Қылмыстық-атқару инспекциясының бөлімін сотталғанға көтермелеу
және жазалау шараларының қолданылғаны туралы, оның жазаны өтеуден
жалтарғаны туралы хабардар ету, сондай-ақ сотталғанның басқа қызметке
ауыстырылғаны немесе оның жұмыстан босатылғаны туралы алдын ала хабардар
ету.
Санамаланған міндеттерді атқармау Қазақстан Республикасының заңдарына
(Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 362-бабы) сәйкес қылмыстық
жауаптылыққа әкеп соғады.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу хабарлама алынған күннен бастап
жүргізілсін және _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы банк мекемесінің атауы)
____________ N __________________ бюджеттік шотына аударылсын.
(N 9 нысанның сырт жағы)
Төлем құжатымен бір мезгілде банк мекемесіне қоса беріліп отырған
нысан бойынша есептеу мәліметтері жіберіледі, олар төлем құжатының бет
жағында да, сырт жағында да көрсетілуі мүмкін.
Қосымша:
_________________________________ ІІБ
Қылмыстық-атқару инспекциясының
бастығы (аға инспекторы)                  _______   ________________
(қолы)   (тегі, аты-жөні)
Қызметтік телефон: __________________
------------------------------ Кесу сызығы --------------------------
хабарлама алынған кезде толтырылсын, мөрмен
куәландырылсын және инспекцияға жіберілсін
Растама
19 ____ ж. ________ N __________
________________________________ ІІБ қылмыстық-атқару инспекциясына
Түзеу жұмыстарына сотталған азамат ________________________________
(тегі)
_____________________________________________________ болып істейді
(жұмыс орны, ұйым)
Сіздер жіберген хабарлама 19 ___ ж. ______________ алынды және нақ
осы күннен бастап ұстап қалу жүргізілетін болады.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу жүргізілетін бухгалтер:
____________________________           тел: __________________
(тегі, аты-жөні)
Бас (аға) бухгалтер
19 ___ ж. _____________           ___________    __________________
(қолы)        (тегі, аты-жөні)
М.О.
Түзеу жұмыстарын өтеу шарттары:
Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңінде сотталғандарға қылмыстық-атқару инспекциясының жазбаша рұқсатынсыз жұмыстан өз тілегі бойынша шығуға тыйым салынады.
Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңінде жыл сайынғы демалыс, сондай-ақ 10 және одан да көп күнге қосымша демалыстарды сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігі қылмыстық-атқару инспекциясымен жазбаша келісім бойынша береді. Еңбек заңдарында көзделген демалыстардың басқа түрлері сотталғандарға жалпы негіздерде беріледі.
Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысының ұстап қалуды жүргізу тәртібі мынадай:
- ұстап қалу айдың екінші жартысы үшін еңбекақы төленген кезде әрбір жұмыс істеген ай үшін, ал жұмыстан босатылған кезде - айдың жұмыс істелген бөлігі үшін жүргізіледі;
- ұстап қалу еңбекақы төлеу жүйесімен көзделген қосымша төлемдердің барлық түрлерін, соның ішінде ақшалай сыйлықтарды қоса, егер олар біржолғы сыйақы сипатында болмаса, сотталғанның еңбекақысынан жүргізіледі;
- ұстап қалу еңбекақыдан салықтар мен басқа да төлемдер алынып тасталмай, сондай-ақ атқару құжаттары бойынша сотталғанға талаптардың бар жоғына қарамастан жүргізіледі;
- ұстап қалу жүргізілген кезде сотталғанның еңбекақысының ақшалай және заттай бөлігі ескеріледі. Бұл ретте табыстың заттай бөлігі ұйымның билігінде қалады, ол оның мемлекеттік сатып алу (нарықтық) бағалар бойынша құны бюджет шотына аударылады. Табыстан олардың заттай бөлігінде ұстап қалу оның келіп түсуіне қарай және түпкілікті есеп айырысу кезінде жүргізіледі;
- ұстап қалу сотталған әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру ретімен алатын жәрдемақылардан, біржолғы сипаттағы төлемдерден жүргізілмейді.
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөніндегі жәрдемақылар түзеу жұмыстарына сотталғандарға сот үкімімен тағайындалған ұстап қалу шегеріле отырып, оның ебекақысынан есептеледі.
Іс тоқтатылып, сот үкімінің күші жойылған немесе ол өзгертілген жағдайда сотталғанның еңбекақысынан артық ұсталып қалған сомалар оған толығымен қайтарылады.
Қылмыстық-атқару
инспекциясына
(Мөртабан орны)                Мекен-жайы _______________________
______________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын өтеуші адамдардың жұмысы
және 19 _____ ж. ________ үшін жүргізілген ұстап қалу туралы
Есептеу мәліметтері
Еңбекақы 19 ___ ж. _____ берілді
--------------------------------------------------------------------------
N ! Тегі, аты, ! Ұстап қалу ! Кесте бойынша ! Өтелмеген ! Еңбекақының
р.!әкесінің аты!туралы хабар!жұмыс күндері- !жұмыс күнде!жалпы сомасы
с.!            !ламаның N   !нің саны       !рі және се-!
!            !және күні   !               !бебі       !
--------------------------------------------------------------------------
1 !     2      !      3     !      4        !    5      !        6
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Ұстап қалу мөлшері !  Барлық   !  Барлық     ! Аударым жасалған
(еңбекақыдан %-ке  ! ұсталғаны ! аударылғаны ! күн және құжат N
шаққанда)          !           !             !
--------------------------------------------------------------------------
7         !     8     !      9      !       10
--------------------------------------------------------------------------
Кәсіпорынның (мекеменің) басшысы _________________
Бас (аға) бухгалтер ______________________________
N 10 нысан
Түзеу жұмыстарын өтеп жүрген адамның жұмыс
орнынан өз тілегі бойынша босауына рұқсат беру
(босануынан бас тартылу) туралы
Қаулы
__________________ қаласы               19 ___ ж. __________________
Мен, ______________ қаласы ____________ ІІБ қылмыстық-атқару
инспекциясы бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы, түзеу жұмыстарына
сотталған азамат(ша) _______________ жұмыс орнынан босауға рұқсат
сұраған өтінішін қарай келіп
Анықтадым:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Айтылған жәйттерге қарай және азамат(ша) ____________________________
жұмыс орнынан босатылуының жөнсіздігін назарға алып, Қазақстан
Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 37-бабын басшылыққа ала
отырып,                  Қаулы етемін:

1. Разрешить (отказать) (в) увольнение(и) гр-ну(ке)_______________
________________________________________________________________________
с_______________________________________________________________________
(наименование учреждения, организации, предприятия)
2. Копию постановления направить в отдел кадров____________________
________________________________________________________________________
Настоящее постановление может быть обжаловано
начальнику______________________________________________________________
Начальник уголовно-исполнительной инспекции
__________________________ ОВД
М.П.                                          __________________
(подпись)
Постановление мне объявлено:        Осужденный _______________________
(подпись)
"_____"____________19___ г.
Форма № 11
(Место для штампа)
Сообщение
______________________________________________________________________
(наименование организации)
______________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя организации)
гр.___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
19___ года рождения, работающий ______________________________________
______________________________________________________________________
(наименование организации и должность)
наказание в виде исправительных работ отбыл, в связи с чем предлагаю удержания из его заработной платы с "___" ___________19____г. прекратить.
_________________________________________________________________________
(указать основание прекращения удержаний)
Фактически отбытый им срок составляет _____ мес.____дней
"____"__________19___г.
Начальник инспекции_____________________
М.П.                         _______________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел)
____________________
(подпись)
Форма № 12
Акт
проверки правильности произведенных удержаний
с лиц, отбывающих исправительные работы
__________________________________________________        за 19____год
(наименование предприятия, учреждения, организации)
Мною, начальником____________________отдела уголовно-исполнительной
инспекции________________________в присутствии__________________________
______________________________и главного бухгалтера_____________________
(фамилия, инициалы)
составлен настоящий акт о нижеследующем:
В______________________________________________________   в 19____г.
(наименование предприятия, учреждения и организации)
отбывали исправительные работы___________________чел.
_________________________________________________________________________
п/п!Фамилия,!Время отбывания!Всего!Размер!Удержано!Следует !Не доудержано
!имя,    !исправительных !начис!удержа!        !удержать!
!отчество!работ          !лено !ний   !        !        !
_________________________________________________________________________
с___по____19___г.
Таким образом, с вышеуказанных лиц при расчете за проверяемый период не доудержано________________________тенге___________________тиын
прописью
Указанную сумму следует доудержать и перечислить не позднее "____"
________________19_____г. на бюджетный счет №____________в______________
(наименование
________________________________________________________________________
учреждения банка)
Начальник______________________________________________________
(наименование уголовно-исполнительной инспекции)
_________________
подпись
Руководитель предприятия (учреждения, организации)
_________________
подпись
М.П.                        Главный бухгалтер____________________
подпись
"____"____________19____г.
Форма № 13
В военный комиссариат____________________________
(наименование города, района)
Адрес:___________________________________________
___________________________________________
Сообщаю, что органами внутренних дел прекращен контроль за поведением осужденного ____________________________________ 19________ года рождения                          (Ф.И.О.)
к исправительным работам, условному осуждению, лишенному права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью (нужное подчеркнуть), сроком на _______________________________________________ проживающего по адресу__________________________________________________ ________________________________________________________________________
(указать основание снятия с учета)
_________________________________________________________________________
Начальник инспекции
____________________
_____________________ОВД         __________________ ______________
фамилия       подпись
Форма № 14
Справка
Выдана гр.____________________________________ 19_____ года рождения
(фамилия, имя, отчество)
осужденному "___"_____________19____г. ____________________________судом
по статье _______ УК РК к исправительным работам без лишения свободы
сроком на ________________ в том, что отбывал это наказание
с "_____"__________19___г. по "___"______19___г. и освобожден____________
_________________________________________________________________________
(указать основание освобождения)
Фактически отбытый им срок наказания составляет ____месяцев____дней.
Начальник_______________________
(наименование инспекции)
"____"__________19___г. ________________
(подпись)
М.П.
Форма № 15
Акт
проверки правильности исполнения
приговоров к исправительным работам
г.____________                                    "___"______19__г.
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы лица, производившего проверку)
Составил настоящий акт о том, что сего числа в присутствии
1)__________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы представителей

1. Азамат(ша) _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мекеменің, ұйымның, кәсіпорынның атауы)
____________ жұмыстан босауға рұқсат етілсін (босаудан бас тартылсын)
2. Қаулының көшірмесі _______________________________________________
____________________________________________ кадр бөліміне жіберілсін
Осы қаулыға _________________________________________________________
_____________________________________ бастығына шағым жасауға болады.
____________________________________ ІІБ
Қылмыстық-атқару инспекциясының бастығы
М.О.                                             ____________________
(қолы)
Қаулы маған жария етілді:              Сотталған ____________________
(қолы)
19 ____ ж. _____________________
(Мөртабан орны)                    N 11 нысан
Хабарлау
_____________________________________________________________________
(ұйым атауы)
_____________________________________________________________________
(ұйым басшысының қызметі, тегі, аты-жөні)
Азамат(ша) _________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты)
19 ___ ж. ____________ туған, _______________________________________
______________________________________________________ жұмыс істейді.
(ұйымның атауы және қызметі)
Түзеу жұмыстары түріндегі жазасын өтеді, осыған байланысты оның
еңбекақысынан ұстап қалуды 19 ____ ж. ______________ бастап тоқтатуды
ұсынамын.
_____________________________________________________________________
(ұстап қалуды тоқтату негізі көрсетілсін)
Оның іс жүзінде өтеген мерзімі _____ ай, ____________ күн құрайды.
19 ___ ж. _________________________
__________________ Инспекция бастығы
М.О.                     ____________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы)
____________________
(қолы)
N 12 нысан
Түзеу жұмыстарын өтеуші адамдардан жүргізілген
ұстап қалудың дұрыстығын тексеру
Акті
________________________________________ 19 ___ ж. _____________ үшін
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
Мен, _________________________ қылмыстық-атқару инспекциясы бөлімінің
бастығы ____________________________________________________ және бас
бухгалтер _______________________________ қатысуымен төмендегі туралы
(тегі, аты-жөні)
осы актіні жасадым:
________________________________________ 19 ___ ж. __________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын ___________ адам өтеді.
--------------------------------------------------------------------------
р.с.! тегі,   ! түзеу    ! барлық    ! ұстап !ұстал-! ұстап ! жете
! аты,    !жұмыстарын!есептелгені!қалудың!ғаны  ! қалу  ! ұсталмағаны
!әкесінің !өтеу уақы-!           !мөлшері!      !қажет  !
! аты     !ты        !           !       !      !       !
--------------------------------------------------------------------------
!         !          !           !       !      !       !
--------------------------------------------------------------------------
19 ___ ж. ___________________ бастап _______ дейін
Сонымен, аталған адамдардан есептеу кезінде тексеріліп отырған кезең
үшін ______________ теңге _____________________ тиын жете ұсталмаған.
(жазумен)
Аталған соманы жете ұстап қалу және 19 ___ ж. ______________________
кешіктірмей ________________________________________________________
(банк мекемесінің атауы)
N __________ бюджет шотына аудару қажет
_______________________________________ бастығы
(қылмыстық-атқару инспекциясының атауы)
__________________
(қолы)
Кәсіпорынның (мекеменің, ұйымның) басшысы
__________________
(қолы)
М.О.                          Бас бухгалтер __________________
(қолы)
19 ____ ж. _________________
N 13 нысан
_______________________________ әскери комиссариатына
(қаланың, ауданның атауы)
Мекен-жайы: _________________________________________
_________________________________________
Ішкі істер органдары 19 ____ ж. ______________ туған ________________
_____________________ мерзімге түзеу жұмыстарына, шартты соттауға
сотталған, белгілі бір қызметті атқару немесе белгілі бір
іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айырылған (қажеттінің асты
сызылсын), мына мекен-жайда тұратын _________________________________
(тегі, аты-жөні)
мінез-құлқын бақылауды тоқтатқанын хабарлаймын.
_____________________________________________________________________
(есептен шығарудың негізі көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
____________________________
____________________________ ІІБ      _________________  ____________
Инспекция бастығы                           (тегі)          (қолы)
N 14 нысан
Анықтама
Азамат(ша) _____________________________ 19__ ж. _____________ туған,
(тегі, аты, әкесінің аты)
19 ___ ж. ___________________ соты ҚР ҚК ___________ бабы бойынша бас
бостандығынан айырмай түзеу жұмыстарына _____________________________
мерзімге соттаған, оның осы жазасын 19 ___ ж. ________________ бастап
19 _____ ж. __________________ дейін өтегені және ____________________
_____________________________________________________________________
(босатылу негізі көрсетілсін)
босатылғаны жөнінде берілді.
Оның іс жүзінде өтеген жаза мерзімі _____ ай _______ күн құрайды.
________________________ бастығы
(инспекция атауы)
19 ____ ж. ________________                     ___________________
(қолы)
М.О.
N 15 нысан
түзеу жұмыстарына шығарылған үкімдердің
атқарылуының дұрыстығын тексеру
Актісі
____________________ қ.                  19 ___ ж. ________________
_____________________________________________________________________
(тексеру жүргізген адамның қызметі, тегі және аты-жөні)
Осы күні 1). ________________________________________________________
(тексерілетін кәсіпорын, мекеме, ұйым әкімшілігі

2)__________________________________________________________________
администрации проверяемого предприятия, учреждения, организации)
произвели проверку правильности исполнения приговоров к исправительным
работам в отношении лиц, отбывающих наказание в (на)_________________
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации)
где отбывают исправительные работы_________человек:
1.__________________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2.__________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________
4.__________________________________________________________________
Проверкой установлено:
____________________________________________________________________
(излагаются сведения о соблюдении порядка и условий отбывания
____________________________________________________________________
наказания, состоянии воспитательной работы с осужденными,
____________________________________________________________________
правильности производства удержаний и своевременности
____________________________________________________________________
перечисления удержанных сумм и т.д.)
_____________________________________________________________________
(Оборотная сторона формы № 15)
В целях устранения обнаруженных проверкой недостатков,
предлагается:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(должность сотрудника отдела уголовно-исполнительной инспекции)
___________________
(подпись)
Руководитель предприятия
(учреждения, организации)__________________________
(подпись)
Главный (старший) бухгалтер________________________
(подпись)
"_____"__________19____г.
Копию акта получил________________________________
(подпись)
Примечание: Акт составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр остается на предприятии, второй с отметкой администрации предприятия об ознакомлении хранится в делах инспекции.
Форма № 16
Предупреждение
об отмене условного осуждения, отсрочки отбывания
наказания, о замене исправительных работ
Мной, ________________________________________ уголовно-исполнительной
(должность, фамилия, инициалы)
инспекции _______________________________________________, "_"___19_г.
(наименование горрайоргана внутренних дел)
вызван(а) в инспекцию осужденный(ая)______________________ 19__ г. р.
(фамилия, инициалы)
Осужденный(ая) _______________допустил(а)_______________________
(ф.и.о.)               (указываются конкретные
_______________________________________________________________________
факты уклонения осужденного(ой) от исполнения возложенных судом
_______________________________________________________________________
обязанностей, воспитания ребенка или ухода за ним, когда, какое
_______________________________________________________________________
допущено нарушение общественного порядка, за которое было наложено
_______________________________________________________________________
административное взыскание)

2). ____________________________________________________________
өкілдерінің қызметі, тегі, аты-жөні)
қатысуымен _________________________________________________________,
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
жазасын өтеп жүрген адамдарға қатысты түзеу жұмыстарына шығарылған
үкімдердің атқарылуының дұрыстығын тексеруді жүргізгені жөнінде осы
актіні жасады, онда түзеу жұмыстарын __________ адам өтейді:
1. _________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
4. _________________________________________________________________
Тексеруде анықталды:
____________________________________________________________________
(жазаны өтеу тәртібі мен шарттарын сақтау туралы, сотталғандармен
____________________________________________________________________
жүргізілетін тәрбие жұмысының жай-күйі, ұстап қалу
____________________________________________________________________
жүргізудің дұрыстығы және ұсталған сомалардың
____________________________________________________________________
уақытылы аударылуы туралы мәліметтер жазылады)
____________________________________________________________________
(N 15 нысанның сырт жағы)
тексеруде анықталған кемшіліктерді жою мақсатында
Ұсынылады:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қылмыстық-атқару инспекциясы бөлімі қызметкерінің лауазымы)
____________________
(қолы)
Кәсіпорынның (мекеменің,
ұйымның басшысы)        ____________________
(қолы)
Бас (аға) бухгалтер     ____________________
(қолы)
19 ___ ж.________________
Актінің көшірмесін алған ___________________
(қолы)
Ескертпе: Акт екі дана етіп жасалады. Бірінші данасы кәсіпорында
қалады, екіншісі кәсіпорын әкімшілігінің танысқаны туралы белгісімен
инспекция істерінде сақталады.
N 16 нысан
Шартты соттаудың, жазаны өтеу мерзімін
кейінге қалдырудың күшін жою туралы,
түзеу жұмыстарын ауыстыру туралы
Ескерту
Мен, _______________________________________________ қылмыстық атқару
(қалалық, аудандық ішкі істер органның атауы)
инспекциясының _____________________________ , 19 ___ ж. ____________
(қызметі, тегі, аты-жөні )
инспекцияға    19 __ ж._________________  туған сотталған
___________________________________________________________ шақырдым.
(тегі, аты-жөні)
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(сотталғанның сот жүктеген міндеттерін атқаруда, баланы
____________________________________________________________________
тәрбиелеуден немесе оны күтуден жалтаруының нақты
____________________________________________________________________
фактілері, оған әкімшілік жаза қолданылған қоғамдық тәртіпті қашан,
_________________________________________________________ жол берді.
қандай бұзуға жол бергені көрсетіледі)
Жазылғанға жәйттерге орай және Қазақстан Республикасы

В связи с изложенным и руководствуясь статьями 29, 42, 172, 184 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, осужденный(ая) ________ предупрежден(а) о том, что в случае продолжения неисполнения возложенных судом обязанностей, либо повторном нарушении общественного порядка ему (ей) может быть отменено или заменено это наказание.
"___"__________19___г.                 __________________________
(подпись сотрудника инспекции)
Настоящее предупреждение мне объявлено ____________________________
(подпись осужденного(ой)
"____"__________19____г.
Форма № 17
Утверждаю
Начальник___________________________
(наименование ОВД,
_____________________________________
специальное звание, ф.и.о.)
______________________________________
"_____"__________19___г.
Представление
Об отмене (о продлении)______________________________________________
"__"___________ 19____г.                            гор._________________
Инспектор _______________________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел, звание, ф.и.о.)
рассмотрев материалы на гражданина(ку) _______________________________
(ф.и.о., год и место рождения)
осужденного(ую) "__"_____19___г. ______________________________________
(наименование суда)
по части___________статьи___________УК РК к____________________________
(срок наказания, осужден к
_______________________________________________________________________
исправительным работам, условному осуждению и осужденных женщин)
установил:
_______________________________________________________________________
(излагаются сведения о поведении осужденного в период отбывания
_______________________________________________________________________
наказания, выполнении возложенных на него судом обязанностей, отношении
_______________________________________________________________________  к труду, имевших место нарушения общественного порядка,
_______________________________________________________________________
применявшихся мерах административного взыскания и др. сведения)
Учитывая изложенное и руководствуясь ч. 4 ст.43 УК РК, ч.1 ст.64 УК РК и ч.3 ст. 72 УК РК, полагаю целесообразным направить материалы на осужденного(ую)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в ____________________________________ для решения вопроса о продлении,
(наименование суда)
либо отмене (замене) ________________________________________________
Начальник инспекции
____________ ОВД    __________________
(фамилия, подпись)
Форма № 18
Утверждаю
Начальник___________________________
(наименование ОВД,
_____________________________________
специальное звание, ф.и.о.)
______________________________________
"_____"__________19___г.
Представление
Инспектор _________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, звание, фамилия,
_____________________________________, рассмотрев материалы на
инициалы)
гр-на(ку) _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ую) "__"_____19___г. ______________________________________
(наименование суда)
по части___________статьи___________УК РК к исправительным работам, срокам на_____________.
Установил:
_______________________________________________________________________
(излагаются сведения о признании осужденного инвалидом и
_______________________________________________________________________
заключение медицинской экспертной комиссии)

Қылмыстық-атқару кодексінің 29, 42, 172, 184-баптарын басшылыққа
алына отырып, сотталған _______________________ сот жүктеген
міндеттерін атқармауын жалғастырған не қоғамдық тәртіпті қайталап
бұзған жағдайда оған осы жазаның күші жойылуы немесе ауыстырылуы
мүмкін екені жөнінде ескертілді.
19 ___ ж. ______________                 ___________________________
(инспекция қызметкерінің қолы)
Осы ескерту маған жария етілді ______________________________
(сотталғанның қолы)
19 ____ ж. ____________
N 17 нысан
Бекітемін
__________________________
(ІІБ атауы, арнаулы атағы,
__________________________
тегі, аты-жөні)
__________________ бастығы
19 __ ж. _________________
___________________________________________ күшін жою (ұзарту) туралы
Ұсыным
19 ___ ж. __________                      ______________ қаласы
Инспектор ___________________________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
19 ___ ж. ___________________________________________________________
(соттың атауы)
ҚР ҚК _____ бабының _______ бөлігі бойынша __________________________
(жаза мерзімі, түзеу
_____________________________________________________________________
жұмыстарына, шартты соттауға сотталған және сотталған әйелдер)
___________________________________________ материалдарды қарай келіп
(тегі, аты-жөні, туған жылы мен жері)
Анықтады:
____________________________________________________________________
(сотталғанның жазасын өтеу мерзімдегі мінез-құлқы, оған сот
____________________________________________________________________
жүктеген міндеттерді орындауы, еңбекке көзқарасы, орын алған
____________________________________________________________________
қоғамдық тәртіп бұзуы, қолданылған әкімшілік жаза шаралары
____________________________________________________________________
туралы мәліметтер және басқа да мәліметтер жазылады)
Жазылған жәйттерді ескеріп және ҚР ҚК 43-бабының 4-бөлігін, ҚР ҚК
64-бабының 1-бөлігі мен ҚР ҚК 72-бабының 3-бөлігін басшылыққа ала
отырып, сотталған __________________________________________________
(тегі, аты әкесінің аты)
материалдарды ______________________________________________________
(соттың атауы)
____________________________________________________________________
ұзарту не күшін жою (алмастыру) туралы мәселені шешу үшін жіберу
жөн деп санайды.
______________________ ІІБ                         _________________
Инспекция бастығы                                     (тегі, қолы)
N 18 нысан
Бекітемін
____________________________
(ІІБ атауы, арнаулы атағы,
____________________ бастығы
тегі, аты-жөні)
____________________________
19___ ж. ________________
Ұсыным
Инспектор ___________________________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
19 ____ ж. __________________________________________________ ҚР ҚК
(соттың атауы)
__________ бабының ___________ бөлігі бойынша түзеу жұмыстарына _____
мерзімге соттаған азамат(ша) ________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы мен жері)
материалдарды қарай келіп
Анықтады:
____________________________________________________________________
(сотталғанды мүгедек деп тану туралы мәліметтер мен медициналық
____________________________________________________________________
сарапшылық комиссиясының қорытындысы жазылады)
Жазылған жәйттерді ескеріп және Қазақстан Республикасы

Учитывая изложенное и руководствуясь частью 7 ст.169 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, полагаю целесообразным направить материалы на осужденного_______________________
(Ф.И.О.)
в ____________________________________ суд для решения вопроса о его досрочном освобождении от отбывания наказания.
Начальник инспекции
____________ ОВД                         __________________
(фамилия, подпись)
Форма № 19
(размер 140х95 мм)
Контрольно-сроковая карточка
Окончание срока__________________________________________________________
(дата, вид наказания: исправительные работы,
_________________________________________________________________________
условное осуждение, отсрочка отбывания наказания в отношении
_________________________________________________________________________
осужденных женщин, ЗЗД)
Дата представления к условно-досрочному освобождению (УДО)_______________
_________________________________________________________________________
Ф.И.О.___________________________________________________________________
Поставлен(а) на учет____________________________________________________
№ личного (контрольного) дела____________________________________________
Карточку составил инспектор_______________________________
(фамилия, подпись)
Форма № 20
В ________________суд
_________________
_________________
Представление
к условно-досрочному освобождению (отказе) от
отбывания наказания или замене неотбытой части наказания более мягким
наказанием в отношении осужденных к исправительным работам,
осужденных условно, осужденных с отсрочкой отбывания наказания
беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей
"___"_______19_г.                         г.___________
Я, ________________________________________________________________
(должность, ф.и.о., наименование инспекции)
рассмотрев материалы на гр-на(ку)_______________________________________
(ф.и.о., год рождения)
осужденного(ую) "__"_____19_г.________________судом
к ______________________________________________________________________
(срок и вид наказания)
установил:
_______________________________________________________________________
(излагаются сведения о поведении осужденного в период отбывания наказания,
_______________________________________________________________________
выполнения возложенных на него судом обязанностей, отношение к труду,
_______________________________________________________________________
учебе, имевших место нарушения общественного порядка,
_______________________________________________________________________
применявшихся мерах административного воздействия и др. сведения)
На основании вышеизложенного и руководствуясь статьей 169
Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Начальник________________________
(наименование горрайоргана
_______________________________
внутренних дел, звание, ф.и.о.)
_________________
(подпись)
Форма № 21
Утверждаю
__________________________
(наименование горрайоргана
______________________________
(внутренних дел, звание, ф.и.о.)
________________________
(подпись)
"_____"__________19____г.
Постановление о приводе
Я,________________________________________________________________
(должность, звание, ф.и.о.,
_____________________________________________________________________ОВД
наименование уголовно-исполнительной инспекции)
рассмотрев материалы в отношении гр-на(ки)______________________________
(фамилия, имя, отчество)
19_г.р. осужденного(ой) по ст._____ УК Республики Казахстан к____________
_________________________________________________________________________                         (срок, вид наказания)
установил:
Гр-н(ка)________________не является в инспекцию_________________________
(фамилия, инициалы)                             (изложить
_________________________________________________________________________с какого времени не является в инспекцию по повесткам, на регистрацию,
_________________________________________________________________________сколько раз вызывался, причины неявки, вручались ли ему повестки и т.д.)
Руководствуясь статьями 36 и 182 Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан и в соответствии с приказом МВД РК от 16.08.97 г.
№ 289,
постановил:
Осужденного(ую) к __________________________________________________
(вид наказания)
_______________________проживающего(ей) _________________________________
(фамилия, инициалы)                     (адрес, место жительства)
подвергнуть приводу в инспекцию "__" __________ 19___г. к _________
часам.
Исполнение настоящего постановления поручить ____________________
(фамилия
_________________________________________________________________________
участкового инспектора полиции, территориальное подразделение)
"____"_________19____г._________________________________________________
(подпись сотрудника инспекции)
Постановление мне объявлено _____________"___"________19___ г.
Форма № 22
____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Журнал
учета осужденных, которым в соответствии
с приговором суда запрещено занимать определенные
должности или заниматься определенной деятельностью
Начат "___"_________19___г.
Окончен "___"_________19___г.
Форма № 22
_________________________________________________________________________ № !   Дата   !Фамилия, имя,!Место жительства, !Какие должности запрещено
п/п!постановки!отчество, год!работы, занимаемая!занимать,с какого времени
!на учет   !рождения     !должность         !и на какой срок
-------------------------------------------------------------------------
(правая часть таблицы)
_________________________________________________________________________Дата направления!Дата получения!  Дата     !Меры по !Дата и   !Примечания
сообщения       !подтверждения !направления!контролю!основания!          администрации   !из            !извещения в!исполне-!снятия   !
предприятия     !администрации !суд        !ния     !осужден- !          (учреждения,    !предприятия,  !           !пригово-!ного с   !          организации) об !организации   !           !ра, даты!учета    !          увольнении      !              !           !их про- !         !          осужденного с   !              !           !ведения,!         !          должности,      !              !           !№ прика-!         !          которая ему     !              !           !за и    !         !          запрещена       !              !           !даты    !         !          _________________________________________________________________________
Форма № 23
Подписка
Я,___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения,
_________________________________________________________________________                   место жительства, телефон)
осужден(а) "___ " ________ 19____ г. ______________________________ судом
_____________________________по ст._________УК РК________________________
(наименование города, района)                           (вид наказания)

Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабының 7-бөлігін басшылыққа ала
отырып, сотталған __________________ материалдарды _______ сотқа оны
(тегі, аты әкесінің аты)
жазасын өтеуден мерзімінен бұрын босату туралы мәселені шешу үшін
жіберу жөн деп санаймын.
______________________ ІІБ                         _________________
Инспекция бастығы                                     (тегі, қолы)
N 19 нысан
(Өлшемі 140х95 мм)
Бақылау-мерзімдік карточкасы
_________________________________________________ мерзімінің аяқталуы
(күні, жазаның түрі: түзеу жұмыстары, шартты соттау,
_____________________________________________________________________
сотталған әйелдерге қатысты жазаны өтеу
_____________________________________________________________________
мерзімін кейінге қалдыру, ЗЗД)
_____________________________________________________________________
______________ шартты-мерзімінен бұрын босатуға (ШМББ) ұсынылған күні
Тегі, аты-жөні ______________________________________________________
Есепке қойылды ______________________________________________________
Жеке (бақылау) ісінің N _____________________________________________
Карточканы түзген инспектор _________________________________________
(тегі, қолы)
N 20 нысан
______________________
______________________
_______________ сотына
Түзеу жұмыстарына сотталғандар, шартты сотталғандар, жазаны
өтеу мерзімі кейінге қалдырылып сотталған жүкті әйелдер мен
жас балалары бар әйелдер жөнінде жазаны өтеуден шартты-мерзімінен
бұрын босатуға (босатудан бас тартуға) немесе жазаның өтелмеген
бөлігін неғұрлым жеңіл жазамен алмастыруға
Ұсыным
19 __ ж. ___________                                _____________ қ.
Мен, ______________________________________________________________,
(қызметі, тегі, аты-жөні, инспекцияның атауы)
19 ___ ж. __________________________ соты __________________________
(жазаның мерзімі мен түрі)
____________________________________________________________________
соттаған азамат(ша) ________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы)
материалдарды қарай келіп
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(сотталғанның жазаны өтеу кезеңіндегі мінез-құлқы, оған сот жүктеген
____________________________________________________________________
міндеттерді орындауы, еңбекке, оқуға қатынасы, орын алған
____________________________________________________________________
қоғамдық тәртіп бұзушылығы, қолданылған әкімшілік жаза
____________________________________________________________________
шаралары туралы мәліметтер мен басқа да мәліметтер жазылады)
Жоғарыда жазылған жәйттердің негізінде және Қазақстан Республикасы
Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабын басшылыққа ала отырып, _______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________
(қалалық ішкі істер органының атауы,
____________________________ бастығы
атағы, тегі, аты-жөні)
____________________
(қолы)
N 21 нысан
Бекітемін
___________________________________
(қалалық ішкі істер органының атауы,
___________________________________
атағы, тегі, аты-жөні)
___________________________________
(қолы)
19___ ж. _______________
Алып кету туралы қаулы
Мен, ___________________________________________________________ ІІБ
(қызметі, тегі, аты-жөні,
____________________________________________________________________
қылмыстық-атқару инспекциясының атауы)
19 ___ ж. _____________ соты Қазақстан Республикасы ҚК ________ бабы
бойынша ___________________________________________________ соттаған
(жазаның мерзімі мен түрі)
азамат(ша) _______________________________ материалдарды қарай келіп
(тегі, аты-жөні, туған жылы)
Анықтадым:
Азамат(ша) ______________________________ инспекцияға келмейді _____
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
(инспекцияға, тіркеуге шақыру қағаздары бойынша қай уақыттан бері
____________________________________________________________________
келмейді, қанша рет шақырылды, келмеуінің себептері, оған шақыру
____________________________________________________________________
қағаздары тапсырылды ма және т.б. жазылсын)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 36 және
182-баптарын басшылыққа ала отырып және ҚР Ішкіісминінің 1997 ж.
16.08. N 289 бұйрығына сәйкес
Қаулы етемін:
__________________________________________________________ сотталған
(жазаның түрі)
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)                (мекен-жайы, тұрғылықты жері)
тұрады, инспекцияға 19 ___ ж. __________________ сағатқа алып келуге
мәжбүр етілсін.
Осы қаулыны атқару _________________________________________________
(учаскелік полиция
__________________________________________________________ жүктелсін
инспекторының тегі, аумақтық бөлімше)
19 __ ж. _____________    __________________________________________
(инспекция қызметкерінің қолы)
Маған қаулы _______________ 19 ___ ж. ______________ жария етілді.
N 22 нысан
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Сот үкіміне сәйкес белгілі бір қызметтерді атқаруға немесе
белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдануға тыйым салынған
сотталғандарды есепке алу
Журналы
19 ___ ж. _________ басталды
19 ___ ж. _________ аяқталды
22 нысан
--------------------------------------------------------------------------
N ! Есепке  ! Тегі, аты, ! Тұрғылықты жері,     ! Қандай қызметтерді, қай
р.!қойылған !әкесінің аты!жұмыс орны, атқаратын !уақыттан бері және қандай
с.!күні     !туған жылы  !қызметі               !мерзімге атқаруға тыйым
!         !            !                      !салынады
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Кәсіпорын (мекеме, ұйым)  ! Кәсіпорынның, ұйымның,   ! Сотқа хабарламаның
әкімшілігіне сотталғанның ! әкімшілігінен растаманың !жіберілген күні
тыйым салынған қызметтен  ! алынған күні             !
босатылғаны жөнінде хабар-!                          !
лаудың жіберілген күні    !                          !
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Үкімнің атқарылуын бақылау ! Сотталғанның есептен ! Ескертпелер
жөніндегі шаралар, олар    ! шығарылған күні және !
жүргізілген күн, бұйрық N  ! негіздері            !
мен күндері                !                      !
--------------------------------------------------------------------------
N 23 нысан
Тілхат
Мен, _______________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы,
_____________________________________________________________________
тұрғылықты жері, телефон)
19 __ ж. ______________________________________________________ соты
ҚР ҚК _______________ бабы бойынша __________________________________
(жаза түрі)
_______________________________________________________ сотталдым.

Со статьями 28, 29 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан ознакомлен(а) и одновременно предупрежден(а) об ответственности сообщать в органы внутренних дел и представлять по требованию инспекции документы, связанные с исполнением указанного наказания, информировать о перемене места жительства, работы, об увольнении, а также являться в инспекцию по вызову.
"_____"_______19____г.                        ___________________
(подпись осужденного)
Подписку отобрал
инспектор_________________                         _____________________
(подпись)
"____"__________19____г.
форма № 24
Место
для штампа                 _____________________________________________
(должность руководителя, организация, адрес)
Извещение
Уголовно-исполнительная инспекция_____________________________________ОВД
(горрайорган внутренних дел)
направляет копию приговора __________________________________________суда
(наименование суда)
на гр-на(ку)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
работающего(ей)__________________________________________________________                              (должность, место работы)
осужденного(ой) "____" ___________19____г.     по ст._______ УК РК
к____г. к лишению права ______________________________________________
(указывается какая должность и каким видом
_________________________________________________________________________                   деятельности запрещено заниматься)
В соответствии со ст.25 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан на администрацию организации, в которой работает осужденный, возложены следующие обязанности:
не позднее 3-х дней после получения копии приговора суда или извещения уголовно-исполнительной инспекции освободить осужденного от должности или того вида деятельности, права на занятие которой он лишен;
внести в трудовую книжку осужденного запись о том, на каком основании, на какой срок и какую должность он лишен права занимать или какой деятельностью лишен права заниматься;
направить в уголовно-исполнительную инспекцию сообщение о выполнении требований приговора суда;
предоставлять по требованию уголовно-исполнительной инспекции документы, связанные с исполнением наказания;
в случаях изменения или прекращения трудового договора с осужденным в 3-х дневный срок сообщить об этом в уголовно-исполнительную инспекцию.
(оборотная сторона ф.24)
Требования приговора суда обязательны для администрации организаций. За неисполнение приговора суда должностные лица организаций несут ответственность в соответствии со статьей 362 Уголовного кодекса  Республики Казахстан.
Приложение: копия приговора на ________________ листах.
Начальник инспекции
_____________________________ОВД               __________________________
(подпись, фамилия)
"____"____________19_____Г.
М.П.
__________________________(отрывной талон)______________________________
(заполнить и выслать в трехдневный срок после освобождения
осужденного от занимаемой должности)
На № ____ от "_____" ____________ 19_____г.
В уголовно-исполнительную инспекцию
_________________________________ОВД
Сообщаю, что гр-н(ка) ______________________________________________
осужденный(ая) "____"__________19____г. ___________________________судом
по ст._______УК РК к
____________________________________________________.
Приказом №______ от "_____" ___________ 19____г. освобожден(а) от
запрещенной должности (деятельности) и в настоящее время______________
_________________________________________________________________________                           (указать новую должность)
о чем сделана соответствующая запись в трудовой книжке.
"____"___________19_____г.   __________________________________________
(должность, фамилия, подпись)
М.П.
Форма № 25
__________________________________
(наименование предприятия, учреж-
_________________________________                                     дения, организации, адрес, фамилия,
_______________________________
инициалы руководителя)
Представление
В соответствии с приговором_______________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование суда)
гр-ну(ке)_________________________________________________________________________________________________________________________________________           (указывается, какие должности запрещено занимать
_________________________________________________________________________
или какой деятельностью запрещено заниматься)
Проверкой установлено, что в нарушение Инструкции о порядке
осуществления контроля органов внутренних дел за исполнением наказания в
виде лишения права занимать определенную должность или заниматься
определенной деятельностью, ____________________________________________
________________________________________________________________________
(указывается в какой части не исполняется приговор суда)
________________________________________________________________________
Предлагаю немедленно обеспечить исполнение приговора суда, о чем в 10-дневный срок проинформировать отдел (отделение) уголовно-исполнительной инспекции ____________ органа внутренних дел.
Начальник _____________________________________
(наименование органа внутренних дел,
______________________________________
звание, ф.и.о.)
"___"________19___ г.________________
подпись
Форма № 26
Начальнику___________________________
(указывается орган,
_____________________________________
ведающий выдачей и аннулированием
______________________________________
разрешений на занятие определенными
______________________________________
видами деятельности)
Представление
об аннулировании разрешения
Судом________________________________________________________________
(наименование города, района)
"____"__________19_____г., по ст._________ УК Республики Казахстан,
гражданину(ке)___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
запрещено заниматься____________________________________________________
(указывается вид деятельности
_________________________________________________________________________                            и на какой срок)
В связи с этим в соответствии и со ст.26 Уголовно-исполнительного
кодекса Республики Казахстан Вы обязаны отозвать и аннулировать выданное
ранее разрешение на _________________________________________________
(вид деятельности)
гр-ну(ке)____________________________________________________________
(ф.и.о.)
и до окончания срока наказания не выдавать нового разрешения.
В случае неисполнения приговора суда виновные лица несут
ответственность в порядке, предусмотренном ст.362 Уголовного кодекса
Республики Казахстан.
Начальник инспекции
__________________________ОВД
__________________________
(звание, фамилия, инициалы)
________________
Форма № 27
Начальнику отдела паспортной и
визовой работы___________________ОВД
_________________________________
(звание, Ф.И.О.)
Сторожевая карточка
Исправительные работы:
сроком на___________месяцев.
Исполнение приговора отсрочено до:
"_____"____________19____г.
Окончание срока ЗЗД:
"____"______________19____г.
Окончание испытательного срока при
условном осуждении:
"____"______________19____г.
Фамилия, имя, отчество___________________________________________
Год и место рождения ____________________________________________
Осужден(а)_______________________________________________________
(дата, наименование суда)
по ст.________УК РК к_________________________________________________
(мера наказания)
При попытке осужденного(ой) выписаться с постоянного места жительства сообщить в инспекцию_________________________________________
фамилия, инициалы инспектора,
_________________________________________________________________________
номер служебного телефона)
Начальник_________________________              (наименование органа
__________________________________
внутренних дел, специальное звание,
__________________________________          ______________________
инициалы, фамилия)                           (подпись)
"__"__________19__г.
Примечание: Хранится в картотеке до истечения срока наказания
Форма № 28
______________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Журнал
учета условно осужденных, осужденных беременных
женщин и женщин, имеющих малолетних детей,
исполнение наказания которым отсрочено
Начат "____"___________19__г.
Окончен "____"___________19__г.
(Оборотная сторона приложения формы № 28)
_________________________________________________________________________
№ №!Фамилия, имя,!    Место   !Когда и каким !Дата вступления!   Дата    п/п!отчество, год!жительства и!судом осужден,!приговора в за-!поступления
!рождения     !работы      !статья УК,    !конную силу    !приговора,
!             !  (учебы)   !срок наказания!               !материала     !             !            !              !               !из ИУ в
!             !            !              !               !орган         !             !            !              !               !внутренних

Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 28, 29-баптарына
сәйкес аталған жазаны орындаумен байланысты құжаттарды инспекцияның
талап етуі бойынша табыс етіп отыруға, тұрғылықты жерімнің,
жұмысымның өзгергені, жұмыстан босатылғаным туралы ішкі істер
органдарына хабарлап отыруға, сондай-ақ шақыру бойынша инспекцияға
келуім жөніндегі жауапкершілігім туралы таныстым және сонымен бір
мезетте ескертілдім.
19 ____ ж. ________________                    ______________________
(сотталғанның қолы)
Тілхатты алған
Инспектор _________________                    ______________________
(қолы)
19___ ж. ____________
Мөртабан орны                      N 24 нысан
___________________________________
(басшының қызметі, ұйым, мекен-жайы)
Хабарлама
________________________________________________ ІІБ қылмыстық-атқару
(қалалық, аудандық ішкі істер органдары атауы)
инспекциясы 19 ___ ж. ____________________________________________ ҚР
Қылмыстық кодексінің _______ бабы бойынша ___________________________
(қандай қызметпен және
_________________________________________ құқығынан айыруға сотталған
іс-әрекеттің шұғылдануға тыйым салынғаны көрсетіледі)
азамат(ша) __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
_______________________________________________________ жұмыс істейді,
(қызметі, жұмыс орны)
___________________________________ соты үкімінің көшірмесін жолдайды
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 25-бабына сәйкес сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігіне мынадай міндеттер жүктеледі:
сот үкімінің көшірмесін немесе қылмыстық-атқару инспекциясының хабарламасын алғаннан кейін 3 күннен кешіктірмей сотталғанды оның атқару немесе шұғылдану құқығына тыйым салынған қызметтен немесе іс-әрекет түрінен босатсын;
сотталғанның еңбек кітапшасына оның қандай негізде, қандай мерзімге
және қандай қызметті атқару құқығынан немесе қандай іс-әрекетпен шұғылдану
құқығынан айырылғаны туралы жазба енгізсін;
қылмыстық-атқару инспекциясына сот үкімі талаптарын орындау туралы
хабарлама жолдасын;
қылмыстық-атқару инспекциясының талап етуі бойынша жазаны атқарумен
байланысты құжаттарды беретін болсын;
сотталғанмен еңбек шарты өзгертілген немесе тоқтатылған жағдайларда 3
күн мерзімде бұл туралы қылмыстық-атқару инспекциясына хабарлайтын болсын.
(N 24 нысанның сырт жағы)
Сот үкімінің талаптары ұйым әкімшілігі үшін міндетті. Сот үкімін
орындамағаны үшін ұйымның лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы
Қылмыстық кодексінің 362-бабына сәйкес жауапты болады.
Қосымша: үкімнің көшірмесі - парақ.
_________________ ІІБ
Инспекция бастығы                        ________________________
(қолы, тегі)
19 ___ ж. _______________
М.О.
_____________________ кесу талоны ___________________________________
(толтырылсын және сотталған атқаратын қызметінен босатылғаннан
кейін үш күн мерзімде жіберілсін)
19 ___ ж. _________ N __________
_______________________________ ІІБ
Қылмыстық-атқару инспекциясына
Азамат(ша) 19 _____ ж. __________________________________ соты ҚР ҚК
______________ бабы бойынша _______________________________ соттаған.
19 ___ ж. ______ N _______________ бұйрықпен тыйым салынған қызметтен
(іс-әрекеттен) босатылды және қазіргі кезде
___________________________________________________________ атқарады,
(жаңа қызметі көрсетілсін)
бұл жайында еңбек кітапшасына тиісті жазба жасалды.
19 ____ ж. ____________________   ___________________________________
(қызметі, тегі, қолы)
М.О.
N 25 нысан
__________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның
__________________________________
атауы, мекен-жайы, басшының тегі,
__________________________________
аты-жөні)
Ұсыным
______________________________________________________ үкіміне сәйкес
(соттың атауы)
азамат(ша) __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қандай қызметтер атқаруға немесе қандай іс-әрекетпен шұғылдануға
_____________________________________________________________________
тыйым салынғаны көрсетіледі)
Ішкі істер органдарының белгілі бір қызметті атқару немесе белгілі
бір іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түріндегі жазаның атқарылуын
бақылау тәртібі туралы нұсқаулықты бұза отырып, __________________________
_____________________________________________________________________
(сот үкімінің қандай бөлігінде орындалмағаны көрсетіледі)
___________________________________________ тексеру арқылы анықталды.
Сот үкімінің орындалуын дереу қамтамасыз етуді ұсынамын. Бұл жөнінде
10 күн мерзімде ________________ ішкі істер органының қылмыстық-атқару
инспекциясының бөліміне (бөлімшесіне) хабарлансын.
_____________________________
(ішкі істер органының атауы,
_____________________________ бастығы
атағы, тегі, аты-жөні)
19 ___ ж. ________________     __________________
(қолы)
N 26 нысан
______________________________________________
(қызметтің белгілі бір түрлерімен шұғылдануға
______________________________________________
рұқсаттар беру мен олардың күшін жою қарауында
______________________________________ бастығы
болатын орган көрсетіледі)
______________________________________________
Рұқсаттың күшін жою туралы
Ұсыным
____________________________________________________________ сотымен
(қаланың, ауданның атауы)
19 ____ ж. ______________ Қазақстан Республикасының ҚК ________ бабы
бойынша азамат(ша) _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
____________________________________________________________________
(қызметтің түрі және қандай мерзімге тыйым
_____________________________________________________ тыйым салынды.
салынғаны көрсетіледі)
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару
кодексінің 26-бабына сәйкес Сіз азамат(ша) ______________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
(қызметтің түрі)
бұрын берілген рұқсатты кері шақырып алуға және күшін жоюға әрі жаза
мерзімі аяқталғанға дейін жаңа рұқсат бермеуге міндеттісіз.
Сот үкімі орындалмаған жағдайда кінәлі адамдар Қазақстан Республикасы
Қылмыстық кодексінің 362-бабында көзделген тәртіппен жауапты болады.
______________________ ІІБ
Инспекция бастығы
__________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
__________________________
N 27 нысан
___________________________ ІІБ
төлқұжат және виза жұмысы
бөлімінің бастығы
_______________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Күзет карточкасы
Түзеу жұмыстары:
___ ай мерзімге.
Үкімнің атқарылуы:
19 __ ж. ___________-ге дейін кейінге қалдырылды.
ЗЗД мерзімінің аяқталуы:
19 ___ ж. __________
Шартты сотталған жағдайда
сынау мерзімінің аяқталуы:
19 ___ ж. __________
Тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________________
Туған жылы және жері _______________________________________________
________________________________________ ҚР ҚК ________ бабы бойынша
(күні, соттың атауы)
__________________________________________________________ соттаған.
(жаза шарасы)
Сотталған тұрақты тұрғылықты жерінен тіркеуден шығуға әрекеттенген
ретте инспекцияға__________________________________________________
(инспектордың тегі, аты-жөні,
______________________________________________________ хабарлансын.
қызмет телефонының нөмірі)
______________________________
(ішкі істер органның атауы,
______________________ бастығы
арнайы атағы,
______________________________
тегі, аты-жөні)                             _____________________
(қолы)
19____ ж. __________
Ескертпе: Жаза мерзімі аяқталғанға дейін картотекада сақталады.
N 28 нысан
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Шартты сотталғандарды, жазаны атқару мерзімі кейінге
қалдырылып сотталған жүкті әйелдер мен жас балалары
бар әйелдерді есепке алу
Журналы
19 __ ж. __________ басталды
19 __ ж. __________ аяқталды
(N 28 нысанның сырт жағы)
--------------------------------------------------------------------------
N ! Тегі, аты, !Тұрғылықты  !Қашан және қай !Үкімнің заң!Үкімнің, түзеу
р.!әкесінің аты!жері мен жұ-!сот соттаған,  !ды күшіне  !мекемесінен ма-
с.!туған жылы  !мыс (оқу)   !ҚК бабы, жаза  !енген күні !териалдың ішкі
!            !орны        !мерзімі        !           !істер органына
!            !            !               !           !келіп түскен күні
--------------------------------------------------------------------------

!             !            !              !               !дел        ------------------------------------------------------------------------- 1 !      2      !     3      !       4      !        5      !      6    !
_________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
-------------------------------------------------------------------------  Дата     !  Дата      !   Дата   !Обязанности!  Дата     !Дата направле
постановки !истечения   !истечения !возложенные!передачи   !ния в суд    осужденного!испытатель- !срока     !судом на   !участковому!представления
на учет в  !ного срока  !отсрочки  !осужденного!инспектору !об освобожде-
инспекции  !при условном!исполнения!           !полиции    !нии от нака-            !осуждении   !приговора !           !рапорта    !зания
!            !          !           !формы № 5 и!                        !            !          !           !расписка в !
!            !          !           !получении  !             -------------------------------------------------------------------------     7     !     8      !    9     !    10     !     11    !     12      !
-------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
________________________________________________________________
Дата направления   !Отметка о     !Дата и основание  !Примечание!
в суд представления!пересылке дела!снятия осужденного!          !
об отмене отсрочки !в другой орган!с учета инспекции !          !
исполнения или     !внутренних дел!                  !          !
условного осуждения!              !                  !          !
----------------------------------------------------------------!
13         !     14       !          15      !    16    !
----------------------------------------------------------------!
Примечание: Таблица печатается на разворотах.
Форма № 29
Место для
штампа                                      _____________________________
(наименование организации)
_____________________________
(фамилия, инициалы руководителя)
Извещение
Сообщаю, что гр-н(ка)_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
работающий(ая) __________________________________________________________
(где и кем работает)
"_____"_________19____г. _______________________по ст.______________УК РК
(наименование суда)
осужден(а) к
_____________________________________________________________
(указать меру наказания, осужден(а) условно или
_________________________________________________________________________с отсрочкой отбывания наказания в отношении осужденных женщин)
В соответствии с законом контроль за поведением осужденного(ой)
_________ организует ____________________________________________________
(ф.и.о.)                       (должность, ф.и.о., сл. телефон)
Просим Вас организовать проведение воспитательной работы с  осужденным(ой) __________ и информировать нас о его (ее) поведении, допущенных в период испытательного срока, срока отсрочки  отбывания наказания нарушения общественного порядка, об увольнении с работы.
Начальник______________
_______________________ОВД                     _____________________
_______________________                          (фамилия, подпись)
"____"_________19____г.
Форма 30
Утверждаю
__________________________
(наименование горрайоргана
_____________________________
внутренних дел, звание,ф.и.о.)
________________________
(подпись)
"_____"__________19____г.
Представление
о предоставлении отсрочки отбывания наказания
женщине по беременности и родам
Я,________________________________________________________________
(должность, звание, ф.и.о.,
_______________________________________________________________________
наименование горрайоргана внутренних дел)
рассмотрев материалы на гр-ку__________________________________________
(ф.и.о., год и место рождения)
осужденную "____"___________19____г. _________________________________
(наименование суда)
по ст._________УК РК к________________________________________________
(срок и вид наказания)
установил:
______________________________________________________________________
(излагаются сведения о поведении осужденной в период отбывания
______________________________________________________________________
наказания, выполнении возложенных на нее судом обязанностей,
______________________________________________________________________
характеризующие данные по месту работы)
Учитывая изложенное, а также на основании документа о предоставлении ей отпуска по беременности и родам из медицинского учреждения, руководствуясь частью 8 статьи 169 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, направляем материалы на осужденную__________________ в__________________для решения вопроса о
(наименование суда)
предоставлении отсрочки.
Инспектор_____________________
__________
подпись
Форма № 31
Утверждаю
__________________________
(наименование горрайоргана
______________________________
внутренних дел, звание, ф.и.о.)
________________________
(подпись)
"_____"__________19____г.
Постановление
об объявлении в розыск
Я,_______________________________________________________________
(должность, звание, ф.и.о.,
__________________________________________________________________ОВД,
наименование уголовно-исполнительной инспекции)
рассмотрев материалы первоначально-розыскных мероприятий в отношении
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) "___"____________19____г.  _____________________________
(наименование суда)
по ст.______УК РК_______________________________________________________,
(срок, вид наказания)
состоящего(ей) на учете в инспекции с "____"________________19____г.
установил:
_________________________________________________________________________ (указать причины неявки осужденного, с какого времени не является в
_________________________________________________________________________инспекцию, даты вызовов, приводов и выходов по месту работы и жительства,
_________________________________________________________________________ изложить результаты первоначально-розыскных мероприятий по установлению
_________________________________________________________________________ места нахождения осужденного и сведения о том, что он скрылся с
_________________________________________________________________________     целью уклонения от отбывания наказания и контроля инспекции)
Учитывая изложенное и руководствуясь ч. 4 ст. 42, ч. 4 ст. 184, ч.3 ст.172 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан направлю материалы на осужденного______________в_____________________суд
(ф.и.о.)
для решения вопроса об объявлении в розыск и замене наказания.
Инспектор___________________
______________
Форма № 32

1 !     2      !      3     !      4        !    5      !        6
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Сотталғанның Инспек!Шартты сот-!Үкімнің атқа-!Сотталғанға сот жүктеген
цияда есепке қойыл !талған рет-!рылуын кейін-!міндеттер
ған күні           !те түзеу   !ге қалдыру ме!
!мерзімінің !рзімінің өт- !
!өткен күні !кен күні     !
--------------------------------------------------------------------------
7         !     8     !      9      !       10
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Учаскелік полиция  !Жазадан бо-!Сотқа жазаны !Істің басқа ! Сотталғанның
инспекторына N 5 ны!сату туралы!атқару мерзі-!ішкі істер  !инспекция
сандағы рапорттың  ! ұсы-      !мін кейінге  !органына жі-!есебінен
берілген күні және !нымның сот-!қалдырудың не!берілгені   !шығарылған
алғаны туралы қол- !қа жіберіл-!месе шартты  !туралы      !күні мен оның
хат                !ген күні   !соттаудың кү-!белгі       !негізі
!           !шін жою тура-!            !
!           !лы ұсынымның !            !
!           !жіберілген   !            !
!           !күні         !            !
--------------------------------------------------------------------------
11            !    12     !     13      !     14     !      15
--------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
----------
Ескерту
----------
16
----------
Ескертпе: Кесте жазылып басылады
N 29 нысан
Мөртабан
орны                               ________________________________
(ұйымның атауы)
________________________________
(басшының тегі, аты-жөні)
Хабарлама
Азамат(ша) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
______________________________________________________ жұмыс істейді
(қайда және кім болып істейді)
19 ___ ж. __________________________________ ҚР Қылмыстық кодексінің
(соттың атауы)
______ бабы бойынша ________________________________________________
(жаза шарасы көрсетіледі, шартты немесе сотталған
____________________________________________________________________
әйелдер жөнінде жазаны өтеу мерзімі кейінге қалдырылып сотталады)
____________________________________________ соттағанын хабарлаймын.
Заңға сәйкес сотталған ________________________________ мінез-құлқын
бақылауды ___________________________________________ ұйымдастырады.
(қызметі, тегі, аты-жөні, қызмет телефоны)
Сізден сотталған ________________________________ тәрбие жұмысын
жүргізуді ұйымдастыруды және оның мінез-құлқы, сынау мерзімі, жазаны
өтеуді кейінге қалдыру мерзімі кезеңінде жол берген қоғамдық тәртіпті
бұзуы, жұмыстан босатылғаны туралы бізге хабарлауды сұраймыз.
_______________________
ІІБ ___________ бастығы
_______________________                      _______________________
(тегі, қолы)
19___ ж. ______________
N 30 нысан
Бекітемін
_______________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органы)
_______________________________
(атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
_______________________________
(қолы)
19 ___ ж. _________________
Жүктілігі мен босануына байланысты әйелге жазаны
өтеу мерзімін кейінге қалдыруды беру туралы
Ұсыным
Мен, _______________________________________________________________
(қызметі, атағы, тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы)
19 ___ ж. __________________________________________________________
(соттың атауы)
ҚР ҚК _______ бабы бойынша ________________________________ соттаған
(жазаның мерзімі мен түрі)
азаматша _________________________________ материалдарды қарай келіп
(тегі, аты-жөні, туған жылы мен жері)
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(сотталған әйелдің жазаны өтеу кезеңіндегі мінез-құлқы, оған сот
____________________________________________________________________
жүктеген міндеттерді орындауы туралы мәліметтер, жұмыс орны бойынша
____________________________________________________________________
сипаттайтын деректер келтіріледі)
Жазылған жәйттерді ескере отырып, сондай-ақ медициналық мекемеден
оған жүктілігі мен босануына байланысты демалыс берілгені туралы құжат
негізінде, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабының
8-бөлігін басшылыққа ала отырып, сотталған __________________
материалдарды _________ _______________ жазаны өтеу мерзімін кейінге
қалдыруды беру туралы мәселені (соттың атауы) шешу үшін жіберіп отырмыз.
Инспектор __________________________
_____________________
(қолы)
N 31 нысан
Бекітемін
_______________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер
_______________________________
(атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
_______________________________
(қолы)
19 ___ ж. _________________
Іздеу жариялау туралы
Қаулы
Мен, __________________________________________________________ ІІБ
(қызметі, атағы, тегі, аты-жөні, қылмыстық-атқару инспекциясының
атауы)
__________________________________________ 19 __ ж. _________ ҚР ҚК
(соттың атауы)
_________________ бабы бойынша __________________________ соттаған,
(мерзімі, жазаның түрі)
инспекцияда 19 ___ ж. __________________ есепте тұратын ___________
__________________________________________________ жөнінде бастапқы
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы мен жері)
іздеу іс-шараларының материалдарын қарай келіп,
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(сотталғанның келмеу себептері, қай уақыттан бері инспекцияға
____________________________________________________________________
келмейтіні, шақырулардың, алып келулердің және жұмыс орны мен
____________________________________________________________________
тұрғылықты жері бойынша бару күндері көрсетілсін, сотталғанның
____________________________________________________________________
жүрген жерін анықтау жөніндегі бастапқы іздеу іс-шараларының
____________________________________________________________________
нәтижелері мен оның жазаны өтеуден және инспекция бақылауынан
____________________________________________________________________
жалтару мақсатында бой тасалағаны туралы мәліметтер жазылсын)
Жазылған жәйттерді ескеріп және Қазақстан Республикасы
Қылмыстық-атқару кодексінің 42-бабының 4-бөлігін, 184-бабының
4-бөлігін, 172-бабының 3-бөлігін басшылыққа ала отырып, сотталған
__________________ материалдарды _____________________________ сотына
(тегі, аты-жөні)
іздеу жариялау және жазаны алмастыру туралы мәселені шешу үшін жолдап
отырмын.
Инспектор __________________
________________
N 32 нысан

(размер 30х20 см)
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Контрольное дело №____________
_____________________________________________________________________
(условно осужденного, осужденной с отсрочкой
_____________________________________________________________________
отбывания наказания в отношении беременных женщин
_____________________________________________________________________
и женщин, имеющих малолетних детей,
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, год рождения)
Осужден(а) "____"_________19___г. по ст._________________УК РК
Поставлен(а) на учет "___"________19___г.
Снят(а) с учета "___"__________19___г.
Основание________________________________________________
Количество листов в деле___________________________________
(прописью)
(Вторая страница обложки)
Перечень
документов, которые должны находиться в контрольном деле
1. Копии приговоров (определений, постановлений) суда, сопроводительные документы к ним.
2. Справка о беседе с осужденным(ой).
3. Копии протоколов, постановлений, приказов о привлечении к ответственности за допущенные нарушения.
4. Копии извещений, направленных в суд, военный комиссариат, администрации предприятий, представлений в суд и т.д.
5. Рапорты работников органов внутренних дел в отношении осужденного(ой).
6. Справки о проверке осужденного по учетам МВД, ЦПСиИ по территориальности.
7. Справки, характеристики с места работы (учебы) осужденного(ой).
8. Список близких родственников осужденного(ой) с указанием подробных анкетных данных, места жительства и рода занятий.
9. Заявления осужденного(ой), копии ответов на них.
10. Копии свидетельств о рождении детей.
11. Справка с места жительства о том, что ребенок проживает с матерью.
12. Справка об освобождении из Исправительного учреждения.
13. Регистрационный лист.
14. Иные документы, содержащие сведения о контроле за поведением осужденного(ой).
Форма № 33
Начальнику____________________________
(наименование учреждения,
____________________________
адрес)
____________________________
Извещение
Сообщаем, что гражданка____________________________________________
(Ф.И.О.)
осужденная______________________судом__________________________________
(района, города)
"___"___________19___г. по ст.______УК РК, прибыла "___"________19__г.
_______________________________________________________________________
(указать адрес места жительства)
поставлена на учет уголовно-исполнительной инспекции___________________
_______________________________________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел)
Просим выслать личное дело осужденной_____________________________
(ф.и.о.)
для дальнейшего осуществления контроля.
Начальник_________________________________
(наименование органа внутренних дел)
___________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
"_____"_____________19___г.                   ___________________
(подпись)
Форма № 34
Начальнику отдела паспортной и
визовой работы____________ОВД
_____________________________
(звание, ф.и.о.)
Сообщение
Гр-н(ка)_______________________________________________________
(ф.и.о., год и место рождения)
осужденный(ая)
"____"___________19___г.______________________________
(наименование суда)
по ст.________УК РК к_______________________________________________
(вид наказания, срок)
состоящий на учете в уголовно-исполнительной инспекции______________
___________________________________, снят(а) с учета "____"_______19__г.
(наименование органа внутренних дел)
______________________________________________________________________
(основание снятия с учета)
______________________________________________________________________
Инспектор_____________________________
(звание, ф.и.о.)
_____________________________
"___"______________19___г.          _____________________
подпись
Приложение 2
к приказу МВД
Республики Казахстан
№ 89 от 18.02.1999 г.
Инструкция
о порядке исполнения наказаний в виде исправительных работ,
лишения права занимать определенную должность или заниматься
определенной  деятельностью, а также осуществлении контроля за
поведением условно осужденных, осужденных с отсрочкой отбывания
наказания беременных женщин и женщин,  имеющих малолетних детей
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Уголовным, Уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, Положением об уголовно-исполнительной инспекции органов внутренних дел Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами по вопросам порядка и условий исполнения наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества.

(Өлшемі 30х20 см)
Қазақстан Республикасының ішкі істер министрлігі
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
N ___________ Бақылау ісі
____________________________________________________________________
(шартты сотталғанның, жүкті әйелдер мен жас
____________________________________________________________________
балалары бар әйелдер жөнінде жазаны өтеу мерзімі
____________________________________________________________________
кейінге қалдырылып сотталған, тегі, аты,
____________________________________________________________________
әкесінің аты, туған жылы)
19 ___ ж. _____________ ҚР ҚК _____________ бабы бойынша сотталған.
19 ___ ж. _____________ есепке қойылады.
19 ___ ж. _____________ есептен шығарылды.
Негіз ______________________________________________________________
Істегі парақтар саны _____________________________
(жазумен)
(Мұқабаның екінші беті)
Бақылау ісінде болуға тиіс құжаттар
Тізбесі
1. Сот үкімдерінің (ұйғарымдарының, қаулыларының) көшірмелері, оларға
ілеспе құжаттар.
2. Сотталғанмен әңгімелесу туралы анықтама.
3. Жол берген жүгенсіздіктері үшін жауапқа тартылғаны туралы хаттамалардың, қаулылардың, бұйрықтардың көшірмелері.
4. Сотқа, әскери комиссариатқа кәсіпорындардың әкімшілігіне жіберілген хабарламалардың, сотқа ұсынымдардың және т.б. көшірмелері.
5. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің сотталған жөніндегі рапорттары.
6. Сотталғанды Ішкіісмині, аумақтық ҚСАО есептері бойынша тексеру туралы анықтамалар.
7. Сотталғанның жұмыс (оқу) орнынан анықтамалар, мінездемелер.
8. Сотталғанның жақын туыстарының егжей-тегжейлі сауалнамалық деректері, тұрғылықты жері мен шұғылданатын ісі көрсетілген тізімі.
9. Сотталғанның өтініш-арыздары, оларға берілген жауаптардың көшірмелері.
10. Балаларының тууы туралы куәліктерінің көшірмелері.
11. Тұрғылықты жерінен баланың анасымен бірге тұратындығы туралы анықтама.
12. Түзеу мекемесінен босатылуы туралы анықтама.
13. Тіркеу парағы.
14. Сотталғанның мінез-құлқын бақылау туралы мәліметтер қамтылған өзге де құжаттар.
N 33 нысан
__________________________ бастығы
(мекеменің атауы,
__________________________
мекен-жайы)
__________________________
Хабарлама
Азаматша ___________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
________________________________ соты 19 ___ ж. ____________________
(қаланың, ауданның)
ҚР ҚК _______ бабы бойынша соттаған, 19 _ ж. _______________________
_____________________________________________________________ келді,
(тұрғылықты жерінің мекен-жайы)
___________________________________________________ қылмыстық-атқару
(қалалық, аудандық ішкі істер органның атауы)
инспекциясына 19___ ж. ____________ есепке қойылды.
Сотталған ________________________________________________ жеке ісін
(тегі, аты-жөні)
бақылауды одан әрі жүзеге асыру үшін жіберуді сұраймыз.
__________________________ бастығы
(ішкі істер органының атауы)
__________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
19 ___ ж. _______________                        _________________
(қолы)
N 34 нысан
__________________________ ІІБ
төлқұжат және виза жұмысы
бөлімінің бастығы
__________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Хабарлау
Азамат(ша) _________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы мен жері)
19___ ж. _____________________________________________________ ҚР ҚК
(соттың атауы)
____ бабы бойынша ________________________ соттаған, _______________
(жазаның түрі, мерзімі)
____________________________________ қылмыстық атқару инспекциясында
(ішкі істер органының атауы)
есепте тұрған, 19 ___ ж. ______________________ есептен шығарылды.
____________________________________________________________________
(есептен шығарылу негізі)
____________________________________________________________________
Инспектор _______________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
_______________________
19 __ ж. __________ _______________                (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің 1999 жылғы
№"18" 02 N 89 бұйрығына
2 қосымша
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
_________________________
1999 жылғы_______________
Келісілген                             Келісілген
Қазақстан Республикасы                 Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Сотының                      Еңбек және халықты
төрағасы                          Әлеуметтік қорғау министрлігі
______________________                _____________________________
1999 жылғы____________                1999 жылғы___________________
Түзеу жұмыстары, белгілі бір қызметті атқару немесе белгілі бір
іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түріндегі жазаларды атқару,
сондай-ақ шартты сотталған адамдардың, жазасын өтеу мерзімі кейінге
қалдырылып сотталған жүкті әйелдер мен жас балалары бар әйелдердің
мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру тәртібі туралы
Нұсқаулық      1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық-атқару заңдарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының Қылмыстық-атқару инспекциясы туралы ережеге және сотталған адамды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды атқару тәртiбi мен шарттары мәселелерi жөнiндегi басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрленген.

2. Исполнение уголовных наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, производится согласно приговору (постановлению, определению) суда, вступившего в законную силу.
3. Лица, осужденные к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества*, имеют права и несут обязанности граждан Республики Казахстан с ограничениями, устанавливаемыми Конституцией, Уголовным, Уголовно-исполнительным, Уголовно-процессуальным кодексами Республики Казахстан, исходя из порядка и условий исполнения конкретного вида наказания.
Примечание: *В дальнейшем для краткости, лица, осужденные к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества, будут именоваться: осужденные.
4. Осужденные иностранцы и лица без гражданства имеют права и несут обязанности в соответствии с Конституцией, международными договорами, законодательством о правовом положении иностранцев и лиц без гражданства, с ограничениями, предусмотренными Конституцией, Уголовным, Уголовно-исполнительным, Уголовно-процессуальным кодексами Республики Казахстан, исходя из порядка и условий исполнения конкретного вида наказания.
5. Основными средствами исправления осужденных являются:
установленный порядок исполнения и отбывания наказания;
общественно-полезный труд;
профессиональная подготовка;
общественное воздействие.
6. Деятельность органов, исполняющих наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, основывается на строгом соблюдении законов. Должностные лица этих органов несут ответственность за обеспечение законности в их деятельности.
7. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О прокуратуре Республики Казахстан" от 21 декабря 1995 года, надзор за соблюдением законности при исполнении уголовных наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, осуществляется органами прокуратуры.
8. Органами, исполняющими уголовные наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, являются: Управление (отдел)
уголовно-исполнительной инспекции* в составе Департамента
уголовно-исполнительной системы** при МВД Республики Казахстан, отделы (отделения) уголовно-исполнительных инспекций ГУВД, УВД областей, уголовно-исполнительные инспекции городских районных органов внутренних дел.
Примечание: * В дальнейшем для краткости, уголовно-исполнительные инспекции будут именоваться: "Инспекции".
** В дальнейшем для краткости, Департамент уголовно-исполнительной ситемы будут именоваться: ДУИС.
9. Контроль за исполнением уголовных наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, в отношении несовершеннолетних осуществляют подразделения по делам несовершеннолетних административной полиции органов внутренних дел, деятельность которых регламентируется Инструкцией, объявленной приказом МВД РК № 434 от 04.12.1998 года.

2. Сотталған адамды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды атқару соттың заңды күшiне енген үкiмiне (қаулысына, ұйғарымына) сәйкес жүргiзiледi.
3. Қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларға сотталған адамдар* жазаның нақты түрiн атқару тәртiбi мен шарттарына қарай Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қылмыстық, Қылмыстық-атқару, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерi белгiлеген шектеулермен Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарын иеленедi және мiндеттер атқарады. _____________
* Ескерту: Бұдан әрі қысқартып қолдану үшін қоғамнан оқшаулаумен
байланысты емес жазаларға сотталған адамдар сотталғандар
деп аталады.
4. Сотталған шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қылмыстық, Қылмыстық атқару, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерiнде көзделген шектеулермен, жазаның нақты түрiн атқару тәртiбi мен шарттарына қарай Конституцияға, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың құқықтық жағдайы туралы халықаралық шарттарға, заңдарға сәйкес құқықтар иеленедi және мiндеттер атқарады.
5. Сотталғандарды түзеудiң негiзгi құралдары мыналар болып табылады:
жазаны атқару мен өтеудiң белгiленген тәртiбi;
қоғамдық пайдалы еңбек;
кәсiби даярлық;
қоғамдық ықпал ету.
6. Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды орындайтын органдар қызметi заңдардың қатаң сақталуына негiзделедi. Осы органдардың лауазымды адамдары өздерiнiң қызметiнде заңдылықтың қамтамасыз етiлуi үшiн жауапты болады.
7. "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 желтоқсандағы  Z952709_ Заң күшi бар Жарлығына сәйкес сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды атқару кезiнде заңдылықтың сақталуын қадағалауды прокуратура органдары жүзеге асырады.
8. Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды атқаратын органдар мыналар болып табылады: Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi жанындағы Қылмыстық-атқару жүйесi департаментi* құрамындағы қылмыстық-атқару инспекциясы басқармасы (бөлiмi)**, қалалық IIБ, облыстық IIБ қылмыстық-атқару инспекцияларының бөлiмдерi (бөлiмшелерi), қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан былай - Инспекциялар). _________________________
*Ескерту: Бұдан әрі қысқартып қолдану үшін Қылмыстық-атқару жүйесі
ҚАЖД деп аталады.
**Ескерту: Бұдан әрі қысқартып қолдану үшін қылмыстық-атқару
инспекциялары "Инспекциялар" деп аталады.
9. Кәмелетке толмағандар жөнiнде сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазалардың атқарылуын бақылау қызметi ҚР Iшкiiсминiнiң 1998 жылғы 4 сәуiрдегi N 434 бұйрығымен жарияланған Нұсқаулықпен реттелетiн iшкi iстер органдары әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi бөлiмшелерi жүзеге асырады.

10. Управление (отдел) Инспекции в составе Департамента Уголовно-Исполнительной Системы при МВД Республики Казахстан, отделы (отделения) Инспекций ГУВД, УВД областей:
1) обеспечивают организационно-методическое руководство и контроль за деятельностью Инспекций. Регулярно, не реже одного раза в год, инспектируют их деятельность, а в случае необходимости - с иной периодичностью;
2) оказывают практическую помощь, внедряют положительный опыт, совершенствуют формы и методы работы инспекций и организуют повышение профессионального мастерства их сотрудников;
3) на основе анализа работы Инспекций, готовят информационно-аналитические, отчетные и другие материалы для руководства ГУВД, УВД областей, ДУИС при МВД Республики Казахстан, а также в прокуратуру, суд и органы местного самоуправления.
11. Инспекции городских районных органов внутренних дел:*
Примечание: * Городские районные органы внутренних дел в дальнейшем для краткости будут именоваться - горрайорганы.
1) осуществляют свою деятельность в соответствии с Положением об уголовно-исполнительной инспекции органов внутренних дел Республики Казахстан и требованиями настоящей Инструкции;
2) организуют свою деятельность на основе квартальных, полугодовых планов работы, утвержденных начальниками горрайорганов внутренних дел, планов горрайорганов, а также личных планов работы сотрудников;
3) осуществляют свою работу в тесном взаимодействии с другими правоохранительными и иными государственными органами, организациями и гражданами;
4) ежеквартально проводят сверку по поступившим на исполнение приговорам (определениям, постановлениям) с судом и Центром правовой статистики и информации* по территориальности, о чем составляется акт сверки в трех экземплярах. Первый экземпляр остается в суде, второй с отметкой суда представляется в ЦПСиИ по территориальности и третий хранится в делах Инспекции;
Примечание: * Центр правовой статистики и информации в дальнейшем сокращенно - ЦПСиИ.
5) рассматривают письма, заявления, жалобы граждан и осужденных по вопросам, отнесенным к их компетенции.
12. Ответственность начальников горрайорганов внутренних дел в вопросах деятельности Инспекций.
Начальники горрайорганов внутренних дел в вопросах деятельности Инспекций:
1) осуществляют общее руководство Инспекцией, контролируют ее деятельность и оказывают практическую помощь в организации работы;

10. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң жанындағы ҚАЖД (Қылмыстық-атқару жүйесi департаментi) құрамындағы Қылмыстық-атқару инспекциясы басқармасы (бөлiмi), қалалық IIБ, облыстық IIБ қылмыстық-атқару инспекцияларының бөлiмдерi (бөлiмшелерi):
1) Инспекциялардың қызметiне ұйымдық-әдiстемелiк басшылық пен бақылауды қамтамасыз етедi. Жүйелi түрде, жылына кемiнде бiр рет, ал қажет болған жағдайда өзге де мерзiмдiлiкпен олардың қызметiн тексередi;
2) практикалық көмек көрсетедi, оң тәжiрибенi енгiзедi, Инспекциялар жұмысының нысандары мен әдiстерiн жетiлдiредi және олардың қызметкерлерiнiң кәсiби шеберлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
3) Инспекциялар жұмысын талдау негiзiнде қалалық IIБ, облыстық IIБ, Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң жанындағы ҚАЖД басшылығы үшiн, сондай-ақ прокуратураға, сотқа және жергiлiктi өзiн өзi басқару органдарына ақпараттық-талдау, есеп беру және өзге де материалдарын дайындайды.
11. Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының инспекциялары*: ___________________________
*Ескерту: Қалалық, аудандық ішкі істер органдары бұдан әрі қысқартып
қолдану үшін - қалалық, аудандық органдар деп аталады.
1) өз қызметiн Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының Қылмыстық-атқару инспекциясы туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады;
2) өз қызметiн қалалық, аудандық iшкi iстер бөлiмдерiнiң бастықтары бекiткен тоқсандық, жарты жылдық жұмыс жоспарлары, қалалық, аудандық органдар жоспарлары, сондай-ақ қызметкерлердiң жеке жұмыс жоспарлары негiзiнде ұйымдастырады;
3) өз жұмысын басқа да құқық қорғау және өзге де мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен және азаматтармен тығыз өзара iс-қимылда жүзеге асырады;
4) атқаруға келiп түскен үкiмдер (ұйғарымдар, қаулылар) бойынша сотпен және аумақтық Құқықтық статистика және ақпарат орталығымен** тоқсан сайын салғастыру жүргiзедi, бұл туралы үш дана етiп салғастыру актiсi жасалады. Бiрiншi данасы сотта қалдырылады, екiншiсi соттың соққан белгiсiмен аумақтық ҚСАО-ға табыс етiледi, ал үшiншiсi Инспекциялардың iстерiнде сақталады; ____________________
**Ескерту: Құқықтық статистика және ақпарат орталығы бұдан әрі
қысқаша - ҚСАО.
5) өз құзыретiне жатқызылған мәселелер жөнiнде азаматтардың және сотталғандардың хаттарын, арыз-өтiнiштерiн, шағымдарын қарайды.
12. Қалалық, аудандық iшкi iстер органдары бастықтарының Инспекциялар қызметi мәселелерiндегi жауапкершiлiгi.
Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының бастықтары Инспекциялар қызметi мәселелерiнде:
1) Инспекцияға жалпы басшылықты жүзеге асырады, оның қызметiне бақылау жасайды және жұмысын ұйымдастыруға практикалық көмек көрсетеді;

2) обеспечивают организацию исполнения приговоров в отношении осужденных к исправительным работам, лишенных права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, условно осужденных и осужденных с отсрочкой отбывания наказания в отношении беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей (далее - осужденных женщин);
3) рассматривают, утверждают планы работы Инспекции, контролируют их исполнение, а также включают отдельным разделом в планы работы горрайоргана внутренних дел вопросы, связанные с деятельностью Инспекции мероприятия по профилактике правонарушений среди осужденных;
4) заслушивают один раз в квартал отчеты начальника Инспекции о результатах служебной деятельности, принимают меры по устранению недостатков и совершенствованию работы Инспекции. Периодически заслушивают руководителей служб горрайорганов внутренних дел, имеющих отношение к работе с осужденными, о результатах контроля за их поведением;
5) организуют и координируют взаимодействие Инспекции с другими службами горрайорганов внутренних дел на базе планирования и проведения совместных профилактических мероприятий, а также обмена соответствующей информацией;
6) обеспечивают привлечение личного состава подразделений административной и криминальной полиции к работе по контролю за поведением осужденных, предупреждению с их стороны правонарушений и розыску скрывшихся осужденных, а также своевременное исполнение постановлений о приводе осужденных, уклоняющихся от явки в Инспекцию;
7) обеспечивают в установленном порядке проведение служебных расследований по фактам повторных преступлений со стороны осужденных и принимают меры по устранению причин и условий, способствующих их совершению;
8) обеспечивают своевременное замещение вакантных должностей в Инспекции, а также сотрудников, отсутствующих в связи с болезнью, нахождением в отпуске;
9) информируют органы местного самоуправления, прокуратуру, суд, администрацию предприятий, организаций, а также руководств о ГУВД, УВД о состоянии работы по исполнению наказаний и иных мер реализации уголовной ответственности;
10) принимают меры к полному и своевременному удовлетворению потребностей Инспекции в помещениях, средствах связи, мебели, другом имуществе, а также выделяют транспорт для проведения первоначальных розыскных мероприятий, проверок осужденных по месту жительства, доставления их в суд и других необходимых случаях.

2) түзеу жұмыстарына сотталғандар, белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айырылғандар, шартты түрде сотталғандар және жазасын өтеу кейiнге қалдырыла отырып сотталғандар жөнiнде, жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдер (бұдан былай - сотталған әйелдер) жөнiнде үкiмдердiң орындалуын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
3) Инспекцияның жұмыс жоспарларын қарайды, бекiтедi, олардың атқарылуын бақылайды, сондай-ақ қалалық, аудандық iшкi iстер органының жұмыс жоспарларына Инспекцияның қызметiмен байланысты мәселелердi және сотталғандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi iс-шараларды жеке бөлiм етiп қосады;
4) тоқсанына бiр рет қызметтiк iс-әрекет нәтижелерi туралы Инспекция бастығының есептерiн тыңдайды, Инспекция жұмысының кемшiлiктерiн жою және оны жетiлдiру жөнiнде шаралар қолданады. Сотталғандармен жүргiзiлетiн жұмысқа қатысы бар қалалық, аудандық iшкi iстер органдары қызметтерiнiң басшыларын олардың мiнез-құлқын бақылаудың нәтижелерi туралы оқтын-оқтын тыңдап отырады;
5) Инспекцияның қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының басқа да қызметтерiмен өзара iс-қимылын бiрлескен алдын алу iс-шараларын жоспарлау мен жүргiзу, сондай-ақ тиiстi ақпарат алмасу негiзiнде ұйымдастырып, үйлестiредi;
6) әкiмшiлiк және қылмыстық полиция бөлiмшелерiнiң жеке құрамын сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау, олардың тарапынан құқық бұзушылықтардың алдын алу және бой тасалаған сотталғандарды iздеу жөнiндегі жұмысқа тартуды, сондай-ақ Инспекцияға келуден жалтарған сотталғандарды алып келу туралы қаулылардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етедi;
7) сотталғандар тарапынан қайталанып жасалған қылмыс фактiлерi жөнiнде белгiленген тәртiппен қызметтiк тексерулер жүргiзудi қамтамасыз етедi және олардың жасалуына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды жою жөнiнде шаралар қолданады;
8) Инспекциядағы бос тұрған лауазымдардың уақтылы толтырылуын және сырқатына, демалыста болуына байланысты жұмыста жоқ қызметкерлердiң орнын басуды қамтамасыз етедi;
9) жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарын, прокуратураны, сотты, кәсiпорындардың, ұйымдардың әкiмшiлiгiн, сондай-ақ қалалық IIБ, IIБ басшылығын қылмыстарды атқару жөнiндегi жұмыстың және қылмыстық жауаптылықты iске асырудың өзге де шараларының жай-күйi туралы хабардар етедi;
10) Инспекцияның үй-жайларға, байланыс құралдарына, жиhазға, басқа да мүлiкке деген қажеттiктерiн толық әрi уақтылы қанағаттандыру үшiн шаралар қолданады, сондай-ақ бастапқы iздеу iс-шараларын, сотталғандарға тұрғылықты жерi бойынша тексерулер жүргiзу, оларды сотқа жеткiзу үшiн және басқа да қажеттi жағдайларда көлiк бөледi.

13. Взаимодействие Инспекции с участковыми инспекторами полиции в вопросах осуществления контроля за осужденными по месту жительства.
Участковый инспектор полиции:
1) при получении из Инспекции рапорта (форма № 5) оказывает содействие инспекции в наблюдении за поведением лиц, осужденных к мерам наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, по месту жительства, работы или учебы, собранные материалы передает в инспекцию;
2) в случае, если осужденный проживает в отдаленном населенном пункте и не может регулярно являться в инспекцию на регистрацию, то по письменному рапорту, утвержденному начальником горрайоргана внутренних дел, производит регистрацию осужденных по месту жительства.
14. Первоначальные мероприятия по розыску осужденного, местонахождение которого неизвестно, проводит Инспекция, на учете которой он состоит. Первоначальные розыскные действия по установлению местонахождения осужденной женщины, в случае неприбытия ее в двухнедельный срок со дня освобождения, Инспекция объявляет розыск в установленном порядке.
15. При проведении первоначальных мероприятий по розыску сотрудник Инспекции:
1) проводит опрос родственников, соседей и других граждан, которым могут быть известны связи и сведения о вероятном местонахождении осужденного, либо иные данные, которые могут способствовать розыску осужденного;
2) устанавливает через организацию, где работал осужденный, сведения о его возможном местонахождении, а также через военный комиссариат, адресно-справочное бюро - прописку, адрес фактического местожительства;
3) осуществляет проверки по учетам органов внутренних дел с целью выявления скрывшегося среди задержанных, арестованных, подсудимых и ранее числившихся в розыске, а также по учетам медицинских учреждений, моргов и бюро регистрации несчастных случаев;
4) направляет запросы в органы внутренних дел других регионов для установления разыскиваемого по месту жительства его родственников и знакомых.
16. Материалы, полученные в ходе первоначальных розыскных мероприятий, приобщаются в личное дело осужденного.
17. Если в течение десятидневного срока в результате проведения розыскных действий место нахождения осужденного к исправительным работам и осужденной женщины в течение двухнедельного срока не будет установлено, Инспекция выносит постановление (формы № 31) и вместе с материалами первоначальной проверки и копией приговора (определения) суда направляет в суд.
Одновременно с этим в отношении осужденного к исправительным работам, осужденной женщины Инспекция направляет в суд представление (форма № 17) о замене исправительных работ другим видом наказания либо об отмене отсрочки отбывания наказания с приложением материалов, указанных в пунктах 28-5 и 46-7 разделов 2 и 5 настоящей Инструкции.

13. Инспекцияның учаскелiк полиция инспекторларымен сотталғандарға тұрғылықты жерi бойынша бақылауды жүзеге асыру мәселелерiндегi өзара iс-қимылы.
Учаскелiк полиция инспекторы:
1) Инспекциядан рапорт (М 5 нысан) алынған кезде қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жаза шараларына сотталған адамдардың тұрғылықты жерi, жұмыс немесе оқу орны бойынша мiнез-құлқын бақылауда Инспекцияға жәрдем жасайды, жиналған материалдарды Инспекцияға бередi;
2) егер сотталған шалғайдағы елдi мекенде тұрса және Инспекцияға тiркеуге жүйелi түрде келiп тұра алмаса, онда қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының бастығы бекiткен жазбаша рапортпен сотталғандарды тұрғылықты жерi бойынша тiркеудi жүргiзедi.
14. Жүрген жерi белгiсiз сотталғанды iздеу жөнiндегi бастапқы iс-шараларды ол тiркеуiнде тұрған Инспекция жүргiзедi. Сотталған әйел босатылған күнiнен бастап екi апта мерзiмде келмеген жағдайда Инспекция оның жүрген жерiн анықтау жөнiнде белгiленген тәртiппен iздеу жариялайды.
15. Iздеу жөнiндегi бастапқы iс-шараларды жүргiзу кезiнде Инспекция қызметкерi:
1) сотталғанның туыстарын, көршiлерiн және оның байланыстары мен ықтимал жүрген жерi туралы мәлiметтерден не сотталғанды iздеуге жәрдемдесуi мүмкiн өзге деректерден хабардар болуы мүмкiн басқа да азаматтарды сұрастырады;
2) сотталған жұмыс iстеген ұйым арқылы оның ықтимал жүрген жерi туралы деректердi, сондай-ақ әскери комиссариат, мекен-жай анықтамалық бюросы арқылы тiркелген жерiн, iс жүзiнде тұрғылықты жерiнiң мекен-жайын анықтайды;
3) iшкi iстер органдарының есептерi бойынша ұсталғандардың, қамауға алынғандардың, сотталғандардың және бұдан бұрын iздеуде деп саналғандардың арасынан бой тасалаған адамды айқындау мақсатында, сондай-ақ медициналық мекемелердiң, мәйiтханалар мен жазатайым оқиғаларды тiркеу бюроларының есептерi бойынша тексерулердi жүзеге асырады;
4) басқа аймақтардың iшкi iстер органдарына iзделушiнi оның туыстары мен таныстарының тұрғылықты жерi бойынша анықтау үшін сұрау салады.
16. Бастапқы iздеу iс-шараларының барысында алынған материалдар сотталғанның жеке iсiне қоса тiгiледi.
17. Егер он күн мерзiм iшiнде iздеу қимылдарын жүргiзу нәтижесiнде түзеу жұмыстарына сотталғанның және сотталған әйелдiң жүрген жерi екi апта мерзiм iшiнде анықталмаса, Инспекция қаулы (N 31 нысандағы) шығарады және бастапқы тексеру материалдарымен және сот үкiмiнiң (ұйғарымының) көшiрмесiмен бiрге сотқа жолдайды.
Осымен бiр мезгiлде түзеу жұмыстарына сотталғанға, сотталған әйелге қатысты Инспекция осы Нұсқаулықтың 2 және 5-бөлiмдерiнiң 28-5 және 46-7 тармақтарында аталған материалдарды қоса отырып, түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiмен алмастыру не жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшiн жою туралы сотқа ұйғарым (N 17 нысан) жолдайды.

18. Скрывшийся с места жительства осужденный к исправительным работам, объявленный в розыск, может быть задержан с санкции прокурора на срок 10 суток.
Действия органов внутренних дел при обнаружении разыскиваемого и порядок его содержания под стражей осуществляются в соответствии с действующим законодательством и нормативными правовыми актами МВД Республики Казахстан.
19. Если в результате первоначальных розыскных мероприятий местонахождение условно осужденного в течение 30 дней не установлено, Инспекция направляет в суд представление (форма № 17) об отмене условного осуждения и исполнения наказания, назначенного приговором суда, с приложением материалов, указанных в пункте 40-8 раздела 4 настоящей Инструкции.
2. Исполнение наказания в виде исправительных работ
20. Исполнение наказания в виде исправительных работ включает в себя:
1) учет осужденных;
2) разъяснение порядка и условий отбывания наказания;
3) контроль за соблюдением условий отбывания наказания осужденными и исполнением требований приговора суда администрацией организации по месту работы осужденных;
4) проведение с осужденными воспитательной работы;
5) контроль за поведением осужденных и направление неработающих лиц в уполномоченные органы по вопросам занятости для трудоустройства;
6) проведение первоначальных мероприятий по розыску осужденных, подготовка и передача в соответствующую службу материалов на осужденных, место нахождения которых неизвестно;
7) выдача разрешений на увольнение с работы по собственному желанию в период отбывания наказания;
8) применение к осужденным мер поощрения и взыскания;
9) контроль за правильностью и своевременностью удержаний из заработной платы осужденных и перечислением удержанных сумм в доход государства;
10) проведение иных мероприятий, предусмотренных действующим законодательством.
21. Принятие приговора (определения, постановления) суда к исполнению:
1) приговоры к исправительным работам приводятся в исполнение не позднее пятнадцатидневного срока со дня поступления в Инспекцию соответствующего распоряжения суда с копией приговора (определения, постановления);
2) основанием для постановки осужденного на учет является соответствующее распоряжение суда с копией приговора (определения, постановления);
3) в случаях изменения приговора в установленном законом порядке к копии приговора суда приобщаются:
при изменении приговора - копии определения (постановления) кассационной или надзорной инстанции;
при замене неотбытого срока лишения свободы исправительными работами - копия определения суда;
замене лишения свободы исправительными работами в порядке помилования - копия предписания;

18. Iздеу жарияланған, тұрғылықты жерiнен бой тасалаған түзеу жұмыстарына сотталған адам прокурордың санкциясымен 10 тәулiк мерзiмге тұтқындалуы мүмкiн.
Iзделушi табылған кездегi iшкi iстер органдарының iс-әрекетi және оның қамауда ұстау тәртiбi қолданылып жүрген заңдар мен Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
19. Егер бастапқы iздеу iс-шаралары нәтижесiнде шартты түрде сотталғанның жүрген жерi 30 күн iшiнде анықталмаса, инспекция осы Нұсқаулықтың 4-бөлiмiнiң 40-8-тармағында аталған материалдарды қоса отырып, шартты түрде соттаудың күшiн жою және сот үкiмiмен тағайындалған жазаны атқару туралы сотқа ұйғарым (N 17 нысан) жолдайды.
2. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаны атқару
20. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны атқару мыналарды қамтиды:
1) сотталғандарды есепке алу;
2) жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын түсiндiру;
3) сотталғандардың жазаны өтеу шарттарын сақтауын және сотталғандардың жұмыс орны бойынша ұйым әкiмшiлiгiнiң сот үкiмi талаптарын орындауын бақылау;
4) сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргiзу;
5) сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау және жұмыс iстемейтiн адамдарды жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға жұмысқа орналастыру үшiн жiберу;
6) сотталғандарды iздеу жөнiндегi бастапқы iс-шараларды жүргiзу, тиiстi қызметке жүрген жерi белгiсiз сотталғандар туралы материалдарды дайындау және беру;
7) жазаны өтеу кезеңiнде жұмыстан өз тiлегi бойынша босауға рұқсаттар беру;
8) сотталғандарға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану;
9) сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалудың дұрыстығы мен уақтылылығын және ұсталған сомалардың мемлекет кiрiсiне аударылуын бақылау;
10) қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де iс-шараларды жүргiзу.
21. Сот үкiмiн (ұйғарымын, қаулысын) атқаруға қабылдау:
1) түзеу жұмыстарына шығарылған үкiмдер Инспекцияға үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының) көшiрмесiмен бiрге соттың тиiстi өкiмi келiп түскен күннен бастап он бес күн мерзiмнен кешiктiрiлмей атқарылады;
2) сотталғанды есепке қою үшiн үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының) көшiрмесiмен бiрге соттың тиiстi өкiмi негiз болып табылады;
3) үкiм өзгертiлген жағдайда заңда белгiлеген тәртiппен сот үкiмiнiң көшiрмесiне мыналар қосылады:
үкiм өзгерген ретте - кассациялық немесе қадағалау инстанциясы ұйғарымының (қаулысының) көшiрмелерi;
бас бостандығынан айырудың өтелмеген мерзiмi түзеу жұмыстарымен алмастырылған ретте - сот ұйғарымының көшiрмесi;
бас бостандығынан айыру кешiрiм жасау ретiмен түзеу жұмыстарына алмастырылған кезде - ұйғарымның көшiрмесi;

4) в случае обнаружения в приговоре (определении, постановлении) суда неясностей, ошибок, затрагивающих суть приговора в части правильности применения наказания, либо иных мер уголовной ответственности, препятствующих его исполнению, а также в случае обнаружения в приговоре отсутствия указания о присоединении неотбытой части наказания по предыдущему приговору, Инспекция, в трехдневный срок, направляет в органы прокуратуры представление об опротестовании данного приговора суда;
5) на лиц, которым неотбытый срок лишения свободы заменен исправительными работами, исправительные учреждения вместе с двумя копиями определения (постановления), предписания направляют две копии приговора, подписку осужденного о явке в Инспекцию в трехдневный срок со дня прибытия, а также справку с указанием даты освобождения, родственных и других близких связей осужденного;
6) в день поступления копия приговора (определения, постановления) вместе с приложениями к ней регистрируется в журнале входящих документов горрайоргана внутренних дел, а затем с резолюцией начальника передается в Инспекцию для регистрации в специальном пронумерованном, прошнурованном и опечатанном журнале учета (форма № 1). В таком же порядке регистрируются личные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением осужденными места работы и жительства;
7) в суд, постановивший приговор (определение, постановление), исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, Инспекция, в день постановки его на учет, высылает извещение о принятии судебного решения к исполнению (форма № 2);
8) после регистрации копии приговора (определения, постановления, предписания) на каждого осужденного заполняется учетная карточка (форма №3З), сторожевая карточка (форма № 27), заводится контрольно-сроковая карточка (форма № 19) и личное дело (форма № 4);
9) учетная карточка помещается в картотеку персонального учета осужденных, а контрольно-сроковая карточка - в контрольно-сроковую картотеку.
В личном деле осужденного хранятся копии приговора (в соответствующих случаях - копии определения, постановления, предписания) и все материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания. Материалы, находящиеся в личном деле, должны быть подшиты, пронумерованы и занесены в опись на внутренней стороне обложки дела. Порядковые номера личного дела и учетной карточки должны соответствовать друг другу, а также номеру, под которым копия приговора (определения, постановления, предписания) зарегистрирована в журнале учета. Личные дела и картотека хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается;

4) сот үкiмiнде (ұйғарымында, қаулысында) жазаны не қылмыстық жауаптылықтың өзге шараларын қолданудың дұрыстығы бөлiгiнде үкiмнiң мәнiн қозғайтын, оны атқаруға кедергi жасайтын түсiнiксiздiктер, қателер табылған жағдайда, сондай-ақ үкiмде алдыңғы үкiм бойынша жазаның өтелмеген бөлiгiн қосу туралы нұсқаудың жоқтығы анықталған жағдайда Инспекция үш күн мерзiмде прокуратура органдарына соттың осы үкiмiне қарсылық бiлдiру туралы мәлiмдеме жолдайды;
5) бас бостандығынан айырудың өтелмеген мерзiмi түзеу жұмыстарымен алмастырылған адамдарға түзеу мекемелерi ұйғарымның (қаулының), нұсқаманың екi көшiрмесiмен бiрге үкiмнiң екi көшiрмесiн, сотталғанның келiп жеткен күнiнен бастап үш күн мерзiмде Инспекцияға баруы туралы тiлхатын, сондай-ақ сотталғанның босатылған күнiн, туыстық және басқа да жақын байланыстарын көрсете отырып анықтама жолдайды;
6) үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының) көшiрмесi оған қосымшалармен бiрге келiп түскен күнi қалалық, аудандық iшкi iстер органының кiрiс құжаттар журналында тiркеледi, содан кейiн бастықтың бұрыштамасымен нөмiрленген, тiгiлген және хатталған арнаулы есепке алу журналында (N 1 нысан) тiркеу үшiн Инспекцияға берiледi. Нақ осындай тәртiппен сотталғандардың жұмыс орны мен тұрғылықты жерiн өзгертуiне байланысты басқа Инспекциялардан келiп түскен жеке iстер тiркеледi;
7) үкiм (ұйғарым, қаулы) қабылдаған сотқа, сотталған босатылған түзеу мекемесiне Инспекция оны есепке қойған күнi сот шешiмiнiң атқаруға қабылданғаны туралы хабарлама (N 2 нысан) жiбередi;
8) үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының, нұсқаманың) көшiрмелерi тiркелгеннен кейiн әрбiр сотталғанға есеп карточкасы (N 3 нысан), күзет карточкасы (N 27 нысан) толтырылады, бақылау - мерзiмдiк карточкасы (N 19 нысан) және жеке iс (N 14 нысан) ашылады;
9) есеп карточкасы сотталғандарды дербес есепке алу картотекасына, ал бақылау-мерзiмдiк карточкасы бақылау-мерзiмдiк картотекасына салынады;
Сотталғанның жеке iсiнде үкiмнiң көшiрмелерi (тиiстi жағдайларда - ұйғарымның, қаулының, нұсқаманың көшiрмелерi) мен жазаны атқару процесiн ұйымдастыру мен жүзеге асыруға қатысты барлық материалдар сақталады. Жеке iстегі материалдар тiгiлуге, нөмiрленуге және iстiң мұқабасының iшкi жағындағы тiзiмдемеге енгiзiлуге тиiс. Жеке iс пен есепке алу карточкасының реттiк нөмiрлерi бiр бiрiне, сондай-ақ үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының, нұсқаманың) көшiрмесi есепке алу журналында тiркелген нөмiрге сәйкес келуге тиiс. Жеке iстер мен картотека металл шкафта сақталады, ол жұмыс күнi аяқталған соң құлыппен жабылып, мөрленедi.

10) о постановке осужденного на учет Инспекция докладывает рапортом (форма № 5) начальнику горрайоргана внутренних дел для проведения необходимых профилактических мероприятий по месту жительства осужденного, контроля за его поведением и соблюдением установленных обязанностей;
11) в отношении несовершеннолетнего осужденного Инспекция докладывает рапортом (форма № 6) начальнику горрайоргана внутренних дел для постановки его на учет в Инспекцию по делам несовершеннолетних службы административной полиции;
12) о постановке на учет лиц, подлежащих призыву на действительную военную службу, направляется сообщение (форма № 7) в соответствующий городской, районный военкомат и требуется подтверждение;
13) после постановки на учет осужденный вызывается в Инспекцию для проведения беседы, в ходе которой уточняются и проверяются его анкетные данные, разъясняются порядок и условия отбывания наказания, его права и обязанности, основания и порядок применения мер поощрения и взыскания, выясняются сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. По окончании беседы у осужденного отбирается подписка (форма № 8) и составляется справка, которые подшиваются в его личное дело.
22. Порядок исполнения наказания в виде исправительных работ:
1) исполнение наказания в виде исправительных работ осуществляют Инспекции по основному месту работы осужденных;
2) оформив в порядке, установленном подпунктами 7-13 данного раздела настоящей Инструкции, документы на лиц, осужденных к исправительным работам, Инспекция не позднее следующего дня, предварительно уточнив место работы осужденного, направляет администрации этой организации копию приговора (определения, постановления, предписания), извещение (форма № 9);
3) осужденные к исправительным работам привлекаются к отбыванию наказания не позднее 15 дней со дня поступления в Инспекцию соответствующего распоряжения суда с копией приговора (определения, постановления);
4) осужденные к исправительным работам отбывают наказание в той организации, в которой они работали до осуждения. Перевод или увольнение указанных лиц на другую должность или работу производится только по согласованию с Инспекцией. В период отбывания исправительных работ осужденным запрещается увольнение по собственному желанию без письменного разрешения Инспекции. Постановление о разрешении на увольнение и отказе в нем (форма № 10) выносится Инспекцией на основании письменного заявления осужденного после проверки обоснованности причин увольнения. Отказ о выдаче разрешения на увольнение должен быть мотивирован в письменном виде. Осужденному необходимо разъяснить его право на обжалование принятого решения в органы прокуратуры;

10) сотталғанның есепке қойылғаны туралы сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша қажеттi алдын алу iс-шараларын жүргiзу, оның мiнез-құлқын және белгiленген мiндеттердi сақтауын бақылау үшiн Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына рапортпен (N 5 нысан) баяндайды;
11) кәмелетке толмаған сотталған жөнiнде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына оны әкiмшiлiк полициясы қызметiнiң кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекциясына есепке қою үшiн рапортпен (N 6 нысан) баяндайды;
12) мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын адамдардың есепке қойылуы туралы тиiстi қалалық, аудандық әскери комиссариаттарға хабарлама (N 17 нысан) жiберiледi және оның расталуы талап етiледi;
13) есепке қойылғаннан кейiн сотталған Инспекцияға әңгiмелесу үшiн шақырылады, әңгiме барысында оның сауалнамалық деректерi нақтыланып, тексерiледi, жазаны өтеу тәртiбi мен шарттары, оның құқықтары мен мiндеттерi, көтермелеу және жаза шараларын қолдану негiздерi мен тәртiбi түсiндiрiледi, сотталғанның жақын туыстары мен оған ықпал ете алатын адамдар туралы мәлiметтер, сондай-ақ оның мiнез-құлқына бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер анықталады. Әңгiме аяқталғаннан кейiн сотталғаннан тiлхат (N 8 нысан) алынады да анықтама жасалады, олар оның жеке iсiне тiгiледi.
22. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны атқару тәртiбi:
1) түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны сотталғандардың негiзгi жұмыс орны бойынша Инспекциялар жүзеге асырады;
2) осы Нұсқаулықтың нақ осы бөлiмiнiң 7 - 13) тармақшаларында белгiленген тәртiппен түзеу жұмыстарына сотталған адамдарға құжаттарды ресiмдеп, Инспекция келесi күннен кешiктiрмей сотталғанның жұмыс орнын алдын ала нақтылап, осы ұйымның әкiмшiлiгiне үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының, нұсқаманың) көшiрмесiн, хабарлама (N 9 нысан) жолдайды;
3) түзеу жұмысына сотталғандар Инспекцияға үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының) көшiрмесiмен соттың тиiстi өкiмi келiп түскен күннен бастап 15 күннен кешiктiрiлмей жазасын өтеуге тартылады;
4) түзеу жұмысына сотталғандар жазасын өздерi сотталғанға дейiн жұмыс iстеген ұйымда өтейдi. Аталған адамдарды басқа қызметке немесе жұмысқа ауыстыру немесе босату тек қана Инспекциямен келiсiм бойынша жүргiзiледi. Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңiнде сотталғандардың Инспекцияның жазбаша рұқсатынсыз өз тiлегi бойынша жұмыстан босауына тыйым салынады. Жұмыстан босауға рұқсат және одан бас тартылу туралы қаулыны (N 10 нысан) Инспекция жұмыстан босау себептерiнiң негiздiлiгiн тексергеннен кейiн сотталғанның жазбаша өтiнiшi негiзiнде шығарады. Жұмыстан босауға рұқсат беруден бас тартылу жазбаша түрде дәлелденуге тиiс. Сотталғанға оның қабылданған шешiмге прокуратура органдарына шағымдану құқығын түсiндiру қажет;

5) если место жительства осужденного расположено на территории, обслуживаемой одной Инспекцией, а место работы - другой, то в случае необходимости проведения воспитательных мероприятий по месту жительства осужденного Инспекция, на учете которой он состоит, может дать соответствующее поручение инспекции по месту жительства;
6) дополнительное наказание в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенное к исправительным работам, исполняют Инспекции по месту жительства осужденных.
23. Персональный учет лиц, осужденных к исправительным работам:
1) персональный учет призван способствовать обеспечению исполнения наказания в виде исправительных работ, охвату всех осужденных трудом, правильности производства удержаний из их заработной платы, своевременному освобождению от наказания лиц в случаях, предусмотренных законом.
Документами персонального учета являются: журнал учета лиц, отбывающих исправительные работы, учетная карточка и личное дело;
2) осужденные к исправительным работам состоят на одном из следующих видов учета: оперативном, контрольном и учете разыскиваемых, составляющих персональный учет;
3) на оперативном учете состоят лица:
осужденные к исправительным работам, из заработной платы которых производятся удержания в доход государства;
находящиеся в дополнительных и ежегодных оплачиваемых отпусках;
в отношении которых отбывание наказания отсрочено в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством, а также осужденные женщины в связи с беременностью;
в отношении которых в суды внесены представления для замены исправительных работ ограничением свободы, арестом или лишением свободы, а также об освобождении от дальнейшего отбывания наказания в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством или инвалидностью;
4) на контрольном учете состоят лица: не поступившие на работу до истечения 15 дней со дня постановки на учет;
уволенные во время отбывания наказания с прежнего места работы и не поступившие на новую работу или не зарегистрировавшиеся в уполномоченных органах по вопросам занятости, при наличии прописки в течение 15 дней со дня увольнения;
не работающие в связи с болезнью, если время болезни не засчитывается в срок отбывания исправительных работ;
выбывшие за пределы территории, обслуживаемой Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
находящиеся под стражей в порядке меры пресечения в связи с совершением другого преступления;
содержащиеся под арестом в связи с привлечением к административной ответственности;
находящиеся на стационарном лечении от алкоголизма, наркомании и токсикомании;

5) егер сотталғанның тұрғылықты жерi бiр Инспекция қызмет көрсететiн аумақта, ал жұмыс орны басқа аумақта орналасса, онда сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша тәрбие iс-шараларын жүргiзу қажет болған жағдайда ол есепте тұрған Инспекция тұрғылықты жерi бойынша Инспекцияға тиiстi тапсырма бере алады;
6) белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi түзеу жұмыстарына тағайындалған қосымша жазаны сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар атқарады.
23. Түзеу жұмыстарына сотталған адамдарды дербес есепке алу:
1) дербес есепке алу түзеу жұмыстары түрiндегi жазаның атқарылуын қамтамасыз етуге, барлық сотталғандарды еңбекпен қамтуға, олардың еңбекақыларынан ұстап қалуды дұрыс жүргiзуге, заңдарда көзделген жағдайларда адамдарды жазадан уақтылы босатуға жәрдемдесуге тиiс.
Дербес есеп құжаттары мыналар болып табылады: түзеу жұмыстарын өтеушi адамдарды есепке алу журналы, есепке алу карточкасы және жеке iсi;
2) түзеу жұмыстарына сотталғандар есептiң мынадай түрлерiнiң бiрiнде тұрады: жедел, бақылау және дербес есеп құрайтын ізделушiлер есебi;
3) жедел есепте мына адамдар тұрады:
еңбекақысынан мемлекет кiрiсiне ұстап қалу жүргiзiлетiн түзеу жұмыстарына сотталғандар;
қосымша және жыл сайынғы ақы төленетiн демалыстарда жүргендер;
ауыр сырқатына, ақыл-есi бұзылуына байланысты жазасын өтеу кейiнге қалдырылғандар, сондай-ақ жазасын өтеу жүктiлiгiне байланысты кейiнге қалдырылған сотталған әйелдер;
түзеу жұмыстарын бас бостандығын шектеумен, қамауға алумен немесе бас бостандығынан айырумен алмастыру үшiн, сондай-ақ ауыр сырқатына, ақыл-есiнiң бұзылуына немесе мүгедектiгiне байланысты жазасын одан әрi өтеуден босату туралы соттарға мәлiмдемелер енгiзiлген адамдар;
4) бақылау есебiнде мына адамдар тұрады: есепке қойылған күннен бастап 15 күн өткенге дейiн жұмысқа кiрмегендер;
жазасын өтеп жүрген уақытта бұрынғы жұмыс орнынан босатылған және жаңа жұмысқа кiрмеген немесе жұмыстан босатылған күнiнен бастап 15 күн iшiнде тiркеуi бар бола тұрып жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тiркелмегендер;
егер сырқаттану уақыты түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне есептелмесе, сырқатына байланысты жұмыс iстемейтiндер;
Инспекция қызмет көрсететiн аумақтан тыс жерлерге кеткен, олар жөнiнде жеке iстерiнiң алынғаны туралы растау келiп түспегендер;
басқа қылмыс жасауына байланысты тыйым салу шарасы тәртiбiмен тұтқында отырғандар;
әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылуына байланысты қамауда ұсталатындар;
маскүнемдiктен, есiрткiқұмарлық пен уытқұмарлықтан ауруханада емделiп жатқандар;

5) на учете разыскиваемых состоят лица, материалы в отношении которых переданы в суд.
24. Исчисление срока наказания в виде исправительных работ:
1) срок исправительных работ исчисляется в годах и месяцах, в течение которых осужденный работал и из его заработной платы производились удержания;
2) число дней, отработанных осужденным, должно быть не меньше числа рабочих дней, приходящихся на каждый месяц установленного судом срока наказания;
3) если осужденный не отработал указанное количество дней и отсутствуют основания, установленные Уголовно-исполнительным кодексом для зачета неотработанных дней в срок наказания, отбывания исправительных работ продолжается до полной отработки осужденным положенного количества рабочих дней;
4) началом срока отбывания исправительных работ является день получения администрацией организации, в которой работает осужденный, из Инспекции копии приговора (определения, постановления) суда и других документов;
5) помимо времени, в течение которого осужденный работал и из его заработной платы производились удержания, в срок отбывания исправительных работ также засчитывается:
время, в течение которого осужденный не работал по уважительным причинам, в этот срок засчитывается также время, в течение которого осужденный официально был признан безработным;
при продолжительности болезни осужденного свыше четырех месяцев подряд Инспекция вносит в суд представление об освобождении его от отбывания наказания;
при наступлении беременности осужденной в период отбывания наказания Инспекция вносит в суд представление об отсрочке ей отбывания наказания с момента предоставления отпуска по беременности и родам;
срок отбывания наказания осужденным, работающим в организациях, где применяется суммированный учет рабочего времени, срок исчисляется, исходя из продолжительности рабочего времени за учетный период, не превышающий установленное число рабочих часов;
6) в срок отбывания наказания не засчитывается:
время, в течение которого осужденный не работал, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 38 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан;
время болезни, вызванное алкогольным, наркотическим или токсическим опьянением, или действиями, связанными с ним;
время отбывания административного взыскания в виде ареста, а также ареста в порядке меры пресечения по другому уголовному делу в период отбывания наказания;
7) представление об освобождении осужденного от отбывания наказания в связи с наступлением психического расстройства направляется в суд с его личным делом и заключением судебно-психиатрической экспертной комиссии;

5) iзделушiлер есебiнде өздерi жөнiндегi материалдар сотқа берiлген адамдар тұрады.
24. Түзеу жұмыстары түрiндегi жаза мерзiмiн есептеу:
1) түзеу жұмыстарының мерзiмi сотталған жұмыс iстеген және соның iшiнде оның еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiлген жылдармен және айлармен есептеледi;
2) сотталған жұмыс iстеген күндер саны сот белгiлеген жаза мерзiмiнiң әр айына тұстас келетiн жұмыс күндерiнiң санынан кем болмауға тиiс;
3) егер сотталған аталған жұмыс күндерi санын өткермесе және өткерiлмеген күндердi жаза мерзiмiне есептеу үшiн Қылмыстық-атқару кодексiнде белгiлеген негiздер болмаса, түзеу жұмыстарын өтеу сотталған тиiстi жұмыс күндерi санын толық өткергенге дейiн жалғастырылады;
4) түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiнiң басы сотталған жұмыс iстейтiн ұйым әкiмшiлiгiнiң Инспекциядан сот үкiмiнiң (ұйғарымының, қаулысының) көшiрмесiн және басқа да құжаттарды алған күнi болып табылады;
5) сотталған жұмыс iстеген және оның еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiлген уақыттан басқа түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне сол сияқты мыналар есептеледi:
сотталған дәлелдi себептермен жұмыс iстемеген уақыт, бұл мерзiмге сол сияқты сотталған ресми түрде жұмыссыз болып танылған уақыт та есептеледi;
сотталғанның сырқаты қатарынан төрт айдан аса созылған ретте Инспекция оны жазасын өтеуден босату туралы сотқа мәлiмдеме енгiзедi;
жазасын өтеу кезеңiнде сотталған әйелдiң аяғы ауырлаған ретте инспекция оның жүктiлiгi мен босануына байланысты демалыс берiлген сәттен бастап жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы сотқа ұсыным енгiзедi;
жұмыс уақытын жинақтап есепке алу қолданылатын ұйымдарда жұмыс iстейтiн сотталғандарға жазаны өтеу мерзiмi жұмыс сағаттарының белгiленген санынан аспайтын есепке алу кезеңiндегi жұмыс уақытының ұзақтығына қарай есептеледi;
6) жазаны өтеу мерзiмiне мыналар есептелмейдi:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 38-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтеу барысында сотталған жұмыс iстемеген уақыт;
iшiмдiкпен, есiрткiлiк және уыттылық мастанумен байланысты немесе сонымен байланысты әрекеттерден туындаған сырқаттану уақыты;
қамауға алу түрiндегi әкiмшiлiк жазаны өтеу, сондай-ақ жазасын өтеу кезеңiнде басқа қылмыстық iс бойынша тыйым салу шарасы тәртiбiмен қамауда болу уақыты;
7) ақыл-есiнiң бұзылуына байланысты сотталғанды жазасын өтеуден босату туралы ұсыным түрiндегi әкiмшiлiк жазаны өтеу оны жеке iсiмен және сот-психиатриялық сараптау комиссиясының қорытындысымен сотқа жiберiледi;

8) в случае признания осужденного инвалидом 1 или 2 группы по заключению медицинской или медико-социальной, экспертной комиссии в суд вносится представление (форма № 18) о его досрочном освобождении от дальнейшего отбывания наказания;
9) в случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания Инспекция направляет в суд представление (форма № 30) об отсрочке отбывания наказания со дня предоставления отпуска по беременности и родам. При этом в суд вместе с представлением направляются: справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства;
10) в отношении лица, вышедшего на пенсию и оставившего работу, Инспекция обращается в суд для решения вопроса о дальнейшем исполнении приговора.
25. Порядок производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам:
1) из заработной платы осужденных производятся удержания в размере, установленном приговором суда;
2) началом производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам считается день начала срока отбывания наказания;
3) удержания производятся из заработной платы по основному месту работы осужденного за каждый отработанный месяц, включая все виды дополнительных выплат, в том числе денежные премии, предусмотренные системой оплаты труда, если они не носят характер единовременного вознаграждения.
Удержания производятся за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы за вторую половину месяца, а при увольнении - за проработанную часть месяца;
4) удержания производятся без исключения из заработной платы осужденного налогов и других платежей, а также независимо от наличия к нему претензий по исполнительным документам;
5) Инспекция, сам осужденный или администрация организации, где он работает, вправе заявлять в суд ходатайство о снижении размера удержаний из его заработной платы в случае ухудшения его материального положения. Решение о снижении размера удержаний выносится с учетом всех доходов осужденного;
6) с осужденных, призванных на военно-учебные сборы, удержания производятся из заработной платы, выплачиваемой им по месту работы;
7) при производстве удержаний учитывается денежная и натуральная часть заработной платы осужденного. При этом натуральная часть дохода остается в распоряжении организации, а ее стоимость по государственным закупочным (рыночным) ценам перечисляется в доход государства. Удержания из доходов в их натуральной части производится по мере ее поступления и при окончательном расчете;

8) медициналық немесе медициналық әлеуметтiк сараптау комиссиясының қорытындысы бойынша сотталған адам 1 немесе 2 топтағы мүгедек деп танылған жағдайда сотқа оны жазасын одан әрi өтеуден мерзiмiнен бұрын босату туралы ұсыным (N 18 нысан) енгізiледi;
9) сотталған әйелдiң жазасын өтеу кезеңiнде аяғы ауырлаған жағдайда Инспекция сотқа жүктiлiгi мен босануына байланысты демалыс берiлген күнiнен бастап жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы ұсыным (N 30 нысан) жiбередi. Бұл ретте сотқа ұсыныммен бiрге: сотталған әйелдiң жұмыс орнынан жүктiлiгi мен босануына байланысты жұмыстан босатылған күнi көрсетiлген анықтама, тұрғылықты жерiнен анықтама жiберiледi;
10) зейнет демалысына шыққан және жұмысты тоқтатқан адам жөнiнде Инспекция үкiмнiң одан әрi атқарылуы туралы мәселенi шешу үшiн сотқа жүгiнедi.
25. Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзу тәртiбi:
1) сотталғандардың еңбекақысынан сот үкiмiмен белгiленген мөлшерде ұстап қалу жүргiзiледі;
2) түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзудiң басы болып жазаны өтеу мерзiмiнiң басталған күнi саналады;
3) ұстап қалу сотталғанның негiзгi жұмыс орны бойынша еңбекақысынан, қосымша төлемдердiң барлық түрлерiн, соның iшiнде, егер олар бiржолғы сыйақы сипатында болмаса, еңбекке ақы төлеу жүйесiмен көзделген ақшалай сыйлықтарды қоса, әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн жүргiзiледi.
Ұстап қалу әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн айдың екiншi жартысына еңбекақы төленген кезде, ал жұмыстан босатылған кезде айдың жұмыс iстелген бөлiгi үшiн жүргiзiледi;
4) ұстап қалу сотталғанның еңбекақысынан салық пен басқа да төлемдер шығарылып тасталмай, сондай-ақ оған атқару құжаттары бойынша талаптардың бар-жоғына қарамастан жүргiзiледi;
5) Инспекция, сотталғанның өзi немесе ол жұмыс iстейтiн ұйымның әкiмшiлiгi оның материалдық жағдайы нашарлаған жағдайда еңбекақысынан ұстап қалудың мөлшерiн төмендету туралы сотқа өтiнiш беруге хақылы. Ұстап қалу мөлшерiн төмендету туралы шешiм сотталғанның барлық табыстары ескерiле отырып шығарылады;
6) әскери-оқу жиындарына шақырылған сотталғандардың жұмыс орны бойынша төленетiн еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiледi;
7) ұстап қалу жүргiзiлген кезде сотталғанның еңбекақысының ақшалай және заттай бөлiгi ескерiледi. Бұл ретте табыстың заттай бөлiгi ұйымның билiк етуiне қалдырылады, ал оның мемлекеттiк сатып алу (нарықтық) бағасы бойынша құны мемлекет кiрiсiне аударылады. Табыстан олардың заттай бөлiгiнде ұстап қалу оның келiп түсуiне қарай және түпкiлiктi есеп айырысу кезiнде жүргiзiледi;

8) с лиц, которым ежемесячно заработная плата не начисляется и заработок которых определяется по итогам определенного периода (года, сезона, рейса, окончания выполнения определенного вида работ), удержания проводятся по мере начисления заработной платы. Окончательный расчет производится с учетом данных налоговых и финансовых органов о доходе осужденного в истекшем году;
9) сумма ежемесячных удержаний с лиц, занимающихся индивидуально-трудовой деятельностью, и фермеров определяется исходя из предполагаемых доходов, заявленных в их декларациях. Окончательный расчет производится по итогам года, исходя из размера полученной ими прибыли. Данные о предполагаемых доходах и полученной прибыли Инспекции запрашивают в налоговых органах по месту жительства осужденных и приобщают к их личным делам. Лица, занимающиеся индивидуально-трудовой деятельностью, фермеры ежемесячно перечисляют удержания из прибыли в доход государства;
10) при начислении вознаграждения по итогам года за общие результаты работы организаций, при окончательном расчете и при выплате заработной платы лицам, указанным в подпунктах 8 и 9 данного пункта, удержания производятся не из всей начисленной суммы, а пропорционально тому времени, в течение которого эти лица отбывали исправительные работы;
11) удержания не производятся:
из пенсий и пособий, получаемых осужденными в порядке социального обеспечения и социального страхования;
выплат и вознаграждений единовременного характера, не предусмотренных системой заработной платы (в том числе компенсации за неиспользованный отпуск);
12) пособие по временной нетрудоспособности осужденного исчисляется из его заработной платы за вычетом удержаний, в размере, установленном приговором суда;
13) удержанные суммы ежемесячно в день выдачи заработной платы перечисляются администрацией организаций, в которой работает осужденный в доход государства.
Одновременно с платежными поручениями в учреждение банка направляются расчетные сведения (форма № 9) по произведенным удержаниям. Расчетные сведения указываются как на лицевой, так и на оборотной стороне платежного поручения;
14) работники Инспекций ежемесячно проверяют по учетным карточкам правильность и своевременность поступления удержанных сумм и при обнаружении нарушений принимают меры к их устранению;
15) в случае несвоевременного перечисления удержаний инспекция может обратиться для решения вопроса по поводу перечисления:
в суд с исковым заявлением о бесспорном (безакцептном) списании перечисленной суммы удержаний;
в органы прокуратуры, осуществляющие контроль за исполнением судебных решений;

8) оларға ай сайын еңбекақы есептелмейтiн және еңбекақысы белгiлi бiр кезеңнiң (жылдың, маусымның, рейстiң, жұмыстың белгiлi түрiн орындауды аяқтаудың) қорытындылары бойынша айқындалатын адамдардан ұстап қалу еңбекақының есептелуiне қарай жүргiзiледi. Түпкiлiктi есеп айырысу сотталғанның өткен жылдағы табысы туралы салық және қаржы органдарының деректерi ескерiле отырып жүргiзiледi;
9) жеке-еңбек қызметiмен шұғылданатын адамдардан және фермерлерден ай сайынғы ұстап қалу сомасы олардың декларацияларында жария етiлген болжалды табыстарына қарай айқындалады. Түпкiлiктi есеп айырысу олардың алған пайдасының мөлшерiне қарай жыл қорытындылары бойынша жүргiзiледi. Болжалды табыстар мен алынған пайда туралы деректердi Инспекциялар сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша салық органдарынан сұратып алдырып және олардың жеке iстерiне қосып тiгедi. Жеке-еңбек қызметiмен шұғылданатын адамдар, фермерлер ай сайын пайдасынан ұсталатын ақшаны мемлекет кiрiсiне аударады;
10) осы тармақтың 8) және 9) тармақшаларында аталған адамдарға ұйымдар жұмысының жалпы нәтижелерi үшiн жыл қорытындылары бойынша сыйақылар есептелген кезде, түпкiлiктi есеп айырысқан кезде және еңбекақы төленген кезде ұстап қалу барлық есептелген сомадан емес, осы адамдар түзеу жұмыстарын өтеген уақытқа бара-бар жүргiзiледi;
11) мыналардан ұстап қалу жүргiзiлмейдi:
сотталғандар әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру тәртiбiмен алатын зейнетақылар мен жәрдемақылар;
еңбекақы жүйесiнде көзделмеген бiржолғы сипаттағы төлемдер мен сыйақылар (соның iшiнде пайдаланылмаған демалысы үшiн берiлген өтемақылар);
12) сотталғанның уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақы оның еңбекақысынан сот үкiмiмен белгiленген мөлшердегi ұстап қалу шегерiле отырып есептеледi;
13) ұстап қалған сомаларды ай сайын еңбекақы берiлген күнi сотталған жұмыс iстейтiн ұйымның әкiмшiлiгi мемлекет кiрiсiне аударады;
Төлем тапсырыстарымен бiр мезгiлде банк мекемесiне жүргiзiлген ұстап қалу бойынша есептеу мәлiметтерi (N 9 нысан) жiберiледi. Есептеу мәлiметтерi төлем тапсырысының бетiнде де, сол сияқты сырт жағында да көрсетiледi;
14) Инспекциялардың қызметкерлерi ай сайын есепке алу карточкалары бойынша ұстап қалған сомалардың дұрыстығы мен уақтылы келiп түсуiн тексередi әрi жөнсiздiктер анықталған ретте оларды жою үшiн шаралар қолданады;
15) ұстап қалған ақша мезгiлiнде аударылмаған жағдайда Инспекция аударым жасау жөнiндегi мәселенi шешу үшiн:
аударылған ұстап қалу сомасын даусыз (акцептсiз) есептен шығару туралы талап-арызбен сотқа;
сот шешiмдерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын прокуратура органдарына жүгiне алады;

16) работники Инспекций не реже одного раза в год проверяют правильность удержаний из заработной платы осужденных непосредственно по месту их работы. О результатах проверки составляется акт (форма № 12) в двух экземплярах, один из которых остается в организации, а второй с отметкой представителя администрации организации об ознакомлении с актом хранится в Инспекции и используется для контроля за устранением обнаруженных недостатков;
17) в случаях искаженного представления расчетных сведений о работе осужденного, его заработной плате и произведенных удержаниях, Инспекция в письменном виде сообщает об этом в прокуратуру;
18) сведения о перечислении сумм, удержанных из заработка осужденных и количестве отработанных дней заносятся в их учетные карточки на основании выписок из текущих счетов и расчетных сведений в день их поступления в Инспекцию из учреждения банка Республики Казахстан. Выписки из текущих счетов, копии платежных поручений и расчетные сведения подшиваются в специальные дела, а в учетных карточках осужденных делается ссылка на порядковый номер, под которым эти документы подшиты к делу. Копии платежных поручений подшиваются вслед за соответствующими выписками из текущих счетов в порядке, в котором расположены суммы, указанные в данных выписках;
19) в случае отмены или изменения приговора суда с прекращением дела, суммы, излишне удержанные из заработной платы осужденного возвращаются ему полностью. Основанием для возврата является определение (постановление) надзорной инстанции об отмене приговора и прекращении дела или изменении приговора.
Возвращение удержанных сумм производится путем их перечисления через учреждения банка из средств местного бюджета. В случае, если лицо, освобожденное от наказания, в данное время не работает или работает в другом месте, возвращение указанной суммы этому лицу производится почтовым переводом;
20) в день окончания срока наказания Инспекция направляет по месту работы осужденного сообщение (форма № 11) об отбытии им исправительных работ и предлагает администрации организации прекратить удержания из его заработной платы. При освобождении осужденного по другим основаниям администрация организации уведомляется не позднее следующего рабочего дня после получения соответствующих документов. Осужденному выдается справка (форма № 14) об отбытии наказания или освобождении от него.
26. Меры поощрения, применяемые к лицам, отбывающим наказание в виде исправительных работ.
Осужденные, доказавшие свое исправление, могут быть представлены Инспекцией к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания согласно статье 70 Уголовного кодекса Республики Казахстан.

16) Инспекциялардың қызметкерлерi жылына кемiнде бiр рет сотталғандардың еңбекақыларынан ұстап қалудың дұрыстығын тiкелей олардың жұмыс орны бойынша тексередi. Тексеру нәтижелерi туралы акт (N 12 нысан) екi дана етiп жасалады, оның бiрi ұйымда қалады, ал екiншiсi ұйым әкiмшiлiгi өкiлiнiң актiмен танысқаны туралы белгiсiмен Инспекцияда сақталады және анықталған кемшiлiктердiң жойылуын бақылау үшiн пайдаланылады;
17) сотталғанның жұмысы, оның еңбекақысы және жүргiзiлген ұстап қалу туралы есептеу мәлiметтерi бұрмаланып табыс етiлген жағдайда Инспекция бұл жайында прокуратураға жазбаша түрде хабарлайды;
18) сотталғандардың еңбекақысынан ұсталған сомалардың аударылуы және жұмыс iстелген күндер саны туралы мәлiметтер олардың есепке алу карточкаларына ағымдағы шоттар мен есептiк мәлiметтерден үзiндiлер негiзiнде олар Қазақстан Республикасының банк мекемесiнен Инспекцияға келiп түскен күнi енгiзiледi.
Ағымдағы шоттардан үзiндiлер, төлем тапсырмаларының көшiрмелерi мен есептеу мәлiметтерi арнаулы iстерге тiгiледi, ал сотталғандардың есепке алу карточкаларында осы құжаттар iске тiгiлген реттiк нөмiрге сiлтеме жасалады. Төлем тапсырмаларының көшiрмелерi ағымдағы шоттардан жасалған тиiстi үзiндiлерден кейiн осы үзiндiлерде көрсетiлген сомалар орналасқан ретпен тiгiледi;
19) iстiң тоқтатылуымен сот үкiмiнiң күшi жойылған немесе ол өзгертiлген жағдайда сотталғанның еңбекақысынан артық ұсталып қалған сомалар оған толығымен қайтарылады. Қайтару үшiн қадағалау инстанциясының үкiмнiң күшiн жою және iстi тоқтату немесе үкiмдi өзгерту туралы ұйғарымы (қаулысы) негiз болып табылады.
Ұсталып қалған сомаларды қайтару оларды жергiлiктi бюджет қаражатынан банк мекемелерi арқылы аударым жасау жолымен жүргiзiледi. Егер жазадан босатылған адам осы кезде жұмыс iстемейтiн немесе басқа жерде жұмыс iстейтiн болса, аталған соманы бұл адамға қайтару почта аударымы арқылы жүргiзiледi;
20) жазаның мерзiмi аяқталған күнi Инспекция сотталғанның жұмыс орны бойынша оның түзеу жұмыстарын өтегенi туралы хабарлау (N 11 нысан) жiбередi және ұйымның әкiмшiлiгiне оның еңбекақысынан ұстап қалуды тоқтатуды ұсынады. Сотталған басқа негiздер бойынша босатылған кезде ұйым әкiмшiлiгi тиiстi құжаттар алынғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей хабардар етiледi. Сотталғанға жазаны өтегенi туралы немесе одан босатылғаны туралы анықтама (N 14 нысан) берiледi.
26. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеп жүрген адамдарға қолданылатын көтермелеу шаралары:
Өздерiнiң түзелгенiн дәлелдеген сотталғандарды Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 70-бабына сәйкес жазасын өтеуден шартты-мерзiмiнен бұрын босатуға ұсынуы мүмкiн.

27. Порядок представления осужденных, отбывающих наказание в виде исправительных работ, к условно-досрочному освобождению:
1) в отношении каждого осужденного условно-досрочное освобождение может быть применено только после фактического отбытия осужденным не менее половины срока наказания, Инспекция обязана в месячный срок рассмотреть вопрос и вынести мотивированное постановление о представлении либо об отказе в представлении к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания (форма № 20);
2) в представлении об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания должны содержаться данные, характеризующие личность осужденного, его поведение, отношение к труду во время отбывания наказания, а также к совершенному деянию. Одновременно с представлением в суд направляются: характеристики с места работы и жительства, а также другие документы, подтверждающие его исправление;
3) в случае отказа суда в условно-досрочном освобождении от отбывания наказания повторное внесение в суд представления по этому основанию может иметь место не ранее, чем по истечении шести месяцев со дня вынесения определения суда об отказе.
28. Ответственность за нарушение порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ и за злостное уклонение от отбывания наказания:
1) нарушением порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ являются:
не поступившие без уважительных причин на работу в течение 15 дней со дня увольнения с предыдущего места работы, либо уклонение от постановки на учет в уполномоченные органы по вопросам занятости в течение того же срока;
неявка в Инспекцию без уважительных причин;
нарушение установленных судом обязанностей;
прогул или появление на работе в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения;
2) в течение 15 дней после выявления любого из указанных в подпункте 1 данного пункта нарушений Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
вызывает осужденного в Инспекцию (посещает по месту жительства) и отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, при необходимости истребует документы, подтверждающие наличие объективных причин несоблюдения установленного порядка и условий отбывания наказания;
проводит с осужденным профилактическую беседу о необходимости соблюдения порядка и условий отбывания наказания, недопущения повторных нарушений, о чем составляет справку;
при отсутствии уважительных причин у осужденного выносит ему письменное предупреждение (форма № 16) о возможности замены исправительных работ другим видом наказания;

27. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеп жүрген сотталғандарды шартты-мерзiмiнен бұрын босатуға ұсыну тәртiбi:
1) әрбiр сотталғанға қатысты шартты-мерзiмiнен бұрын босатуды сотталған жаза мерзiмiнiң кемiнде жартысын iс жүзiнде өтегеннен кейiн ғана қолдануға болады. Инспекция бiр ай мерзiмде мәселенi қарап, жазаны өтеуден шартты-мерзiмiнен бұрын босатуға ұсыну туралы немесе босатуға ұсынудан бас тарту туралы негiздi қаулы (N 20 нысан) шығаруға мiндеттi;
2) жазасын өтеуден шартты-мерзiмiнен бұрын босату туралы ұсыныста сотталғанның жеке басын, оның мiнез-құлқын, жазасын өтеу кезiндегi еңбекке құлықтылығын, сондай-ақ жасаған iсiне көзқарасын сипаттайтын мәлiметтер қамтылуға тиiс. Ұсыныспен бiр мезгiлде сотқа: жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, сондай-ақ оның түзелуiн растайтын басқа да құжаттар жiберiледi;
3) сот жазасын өтеуден шартты-мерзiмiнен бұрын босатудан бас тартқан жағдайда сотқа соттың бас тарту жөнiндегi ұйғарымы шығарылған күннен бастап кемiнде алты ай өтпейiнше осы негiз бойынша қайталап ұсыным енгiзуге болмайды.
28. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзғаны үшiн және жазаны өтеуден қасақана жалтарғаны үшiн жауаптылық:
1) түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзу:
алдыңғы жұмыс орнынан босатылған күннен бастап 15 күн iшiнде орынды себептерсiз жұмысқа түспегендер не нақ осы мерзiм iшiнде жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға есепке тұрудан жалтару;
Инспекцияға орынды себептерсiз келмеу;
сот белгiлеген мiндеттердi бұзу;
жұмыста болмау немесе жұмысқа iшкiлiкпен, есiрткiмен немесе уытпен мастанған күйiнде келу болып табылады;
2) тәртiп бұзушылықтың осы тармағының 1) тармақшасында аталған кез-келген тәртiп бұзу анықталғаннан кейiн 15 күн iшiнде Инспекция мынадай iс-шараларды жүзеге асырады:
сотталғанды Инспекцияға шақырады (тұрғылықты жерi бойынша оған барады) және одан жол берiлген тәртiп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, қажет болған жағдайда жазасын өтеудiң белгiленген тәртiбi мен шарттарын сақтамауының объективтi себептерiнiң болуын растайтын құжаттарды талап етедi;
сотталғанмен жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын сақтау, қайталап тәртiп бұзушылыққа жол бермеу қажеттiгi туралы алдын алу әңгiмесiн өткiзедi, бұл туралы анықтама жасайды; сотталғанның орынды себептерi болмаған жағдайда оған түзеу жұмыстарының жазаның басқа түрiмен алмастырылу мүмкiндiгi туралы жазбаша ескерту (N 16 нысан) жасайды;

3) в случае неявки осужденного, проживающего в отдаленной местности по вызову или на регистрацию без уважительных причин Инспекция выносит постановление о приводе (форма № 21);
4) злостно уклоняющимся от отбывания исправительных работ признается осужденный, допустивший повторное нарушение порядка и условий отбывания наказания после объявления ему двукратного письменного предупреждения за любое из указанных в подпункте 1 данного пункта нарушений, а также скрывшийся с места жительства осужденный, место нахождения которого неизвестно;
5) в отношении осужденных, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление (форма № 17) о замене исправительных работ другим видом наказания в соответствии с ч.4 ст.43 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
В представлении указываются конкретные факты уклонения осужденного от отбывания наказания: количество совершенных прогулов, в течение какого времени после увольнения он не поступил на работу или не встал на учет в уполномоченные органы по вопросам занятости, не являлся по вызову в Инспекцию без уважительных причин, какие допускал нарушения установленных обязанностей, какие меры воздействия принимались к нему по месту работы, жительства и со стороны Инспекции, как он на них реагировал, а также наличие взысканий и приводов. К представлению прилагаются характеристика с места работы и жительства осужденного, объяснение осужденного и другие документы.
В отношении осужденного, место нахождения которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся с целью уклонения от отбывания наказания, и результаты первоначальных розыскных мероприятий;
6) представление о замене исправительных работ за нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение 15 дней со дня выявления повторного нарушения, а в отношении лиц, скрывшихся с места жительства, после проведения первоначальных розыскных мероприятий;
7) в отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, место нахождения которого неизвестно, Инспекция выносит постановление в суд об объявлении его в розыск (форма № 31) и осуществляет мероприятия в соответствии с пунктом 14 раздела 1 настоящей Инструкции;
8) в случае отказа суда в замене исправительных работ другим видом наказания, повторное представление по этому вопросу вносится после совершения осужденным нового, любого из указанных в подпункте 1 данного пункта нарушения порядка и условий отбывания наказаний.
3. Исполнение наказания в виде лишения права занимать
определенную должность или заниматься определенной деятельностью

3) шалғай жерде тұратын сотталған шақыру бойынша немесе тiркеуге орынды себептерсiз келмеген жағдайда Инспекция оны алып келтiру туралы қаулы (N 21 нысан) шығарады;
4) тәртiп бұзушылықтардың осы тармағының 1) тармақшасында аталған кез-келген тәртiп бұзу үшiн оған екi мәрте жазбаша ескерту жарияланғаннан кейiн жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын қайталап бұзуға жол берген, сондай-ақ тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, жүрген жерi белгiсiз сотталған түзеу жұмыстарын өтеуден қасақана жалтарушы болып танылады;
5) жазасын өтеуден қасақана жалтарған сотталғандар жөнiнде Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 43-бабының 4 бөлiгiне сәйкес сотқа түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiмен алмастыру туралы ұсыным (N 17 нысан) жiбередi.
Ұсынымда сотталғанның жазасын өтеуден жалтаруының нақты фактiлерi көрсетiледi: жұмыста болмауының саны, жұмыстан босатылғаннан кейiн қандай уақыт iшiнде ол жұмысқа кiрген жоқ немесе жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға есепке тұрған жоқ, Инспекцияға шақыру бойынша орынды себептерсiз келмегенi, белгiленген мiндеттердi қандай бұзушылыққа жол бердi, оған жұмыс орны, тұрғылықты жерi бойынша және Инспекция тарапынан қандай ықпал ету шаралары қолданылды, оларға ол қалай құлақ асты, сондай-ақ салынған жазалар мен алып келулердiң болуы. Ұсынымға сотталғанның жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездеме, сотталғанның түсiнiктемесi және басқа да құжаттар қоса берiледi.
Жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiнде ұсынысты оның жазасын өтеуден жалтару мақсатымен бой тасалағаны туралы қолда бар мәлiметтер және бастапқы iздеу iс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi;
6) жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзғаны үшiн түзеу жұмыстарын алмастыру туралы ұсыным сотқа қайталап тәртiп бұзушылық анықталғаннан кейiн 15 күн iшiнде, ал тұрғылықты жерiнен бой тасалаған адамдар жөнiнде бастапқы iздеу iс-шаралары жүргiзiлгеннен кейiн жiберiледi;
7) тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiнде Инспекция сотқа оны iздеуге жариялау туралы қаулы (N 31 нысан) шығарады әрi осы Нұсқаулықтың 1-бөлiмiнiң 14-тармағына сәйкес iс-шараларды жүзеге асырады;
8) сот түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiмен алмастырудан бас тартқан жағдайда осы мәселе бойынша қайталап ұсыныс беру сотталғанның жаңа, осы тармақтың 1) тармақшасында аталған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзудың кез-келгенiн жасағаннан кейiн енгiзiледi.
3. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен
шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқару

29. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью включает в себя:
1) учет осужденных;
2) контроль за соблюдением осужденными предусмотренного приговором суда запрета занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью;
3) проверку исполнения требований приговора администрацией организаций, в которых работают осужденные, а также органами, правомочными аннулировать разрешение на занятие определенной деятельностью, запрещенной осужденному;
4) организацию проведения с осужденным воспитательной работы;
5) проведение иных мероприятий, предусмотренных действующим законодательством;
6) в случаях призыва или поступления осужденных на военную службу или их поступления на альтернативную специальную государственную службу Инспекции направляют в военный комиссариат или по месту службы осужденных их личные дела для исполнения данного наказания при прохождении службы.
30. Порядок принятия приговора суда к исполнению:
1) поступившая из суда, исправительного учреждения копия приговора регистрируется в журнале входящих документов горрайоргана внутренних дел, с резолюцией начальника передается для исполнения в инспекцию. В таком же порядке регистрируются материалы на осужденных, поступившие из других Инспекций;
2) в день поступления копии приговора Инспекция заполняет соответствующие реквизиты в журнале учета (форма № 22), сторожевую (форма № 27) и контрольно-сроковую (форма № 19) карточки, направляет в суд, постановивший приговор, извещение (форма № 2) о принятии приговора к исполнению;
3) в отношении несовершеннолетнего осужденного Инспекция докладывает рапортом начальнику горрайоргана внутренних дел для постановки его на учет в инспекцию по делам несовершеннолетних службы административной полиции (форма № 6).
31. Порядок исполнения наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью:
1) исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве как основного, так и дополнительного наказания, к исправительным работам, условному осуждению, отсрочке исполнения наказания в отношении осужденной женщины осуществляют Инспекции по месту жительства;
2) исполнение указанного наказания, назначенного в качестве дополнительного вида к ограничению свободы, ареста, содержанию в дисциплинарной воинской части или лишению свободы, осуществляют учреждения и органы, исполняющие основные виды наказаний, а после отбытия основного вида наказания - Инспекции по месту жительства осужденных.
Администрация учреждения, в котором отбывает основной вид наказания лицо, осужденное также к дополнительному наказанию в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, не может привлекать осужденного к работам, выполнение которых ему запрещено.
За двадцать дней до окончания срока, а в случае условно-досрочного освобождения осужденного или замены наказания более мягким - в день освобождения, исправительное учреждение направляет в Инспекцию по избранному им месту жительства копию приговора суда или выписку из приговора суда, а также справку на осужденного с указанием установочных данных, даты освобождения, родственных и других близких связей. В справке об освобождении осужденного обязательно указывается дополнительная мера наказания, назначенная судом;

29. Белгiлi бiр қызметті атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқару өзiне мыналарды қамтиды:
1) сотталғандарды есепке алу;
2) сотталғандардың сот үкiмiнде көзделген белгiлi бiр қызметтi атқаруға немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдануға салынған тыйымды сақтауын бақылау;
3) үкiм талаптарын сотталғандар жұмыс iстейтiн ұйым әкiмшiлiгiнiң, сондай-ақ сотталғанға тыйым салынған белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдануға рұқсаттың күшiн жоюға хақылы органдардың орындауын тексеру;
4) сотталғанмен тәрбие жұмысын жүргiзудi ұйымдастыру;
5) қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де iс-шараларды жүргiзу;
6) сотталғандар әскери қызметке шақырылған немесе кiрген немесе олар балама арнайы мемлекеттiк қызметке кiрген жағдайларда Инспекциялар әскери комиссариатқа немесе сотталғандардың қызмет өткеру орындарына қызмет өткерген кезiнде осы жазаны атқару үшiн олардың жеке iстерiн жiбередi.
30. Сот үкiмiн атқаруға қабылдау тәртiбi:
1) соттан, түзеу мекемесiнен келiп түскен үкiмнiң көшiрмесi қалалық, аудандық iшкi iстер органының кiрiс құжаттары журналында бастықтың бұрыштамасымен тiркеледi, атқару үшiн Инспекцияға берiледi. Сотталғандарға басқа Инспекциялардан келiп түскен материалдар нақ осындай тәртiппен тiркеледi;
2) үкiм көшiрмесi келiп түскен күнi Инспекция есепке алу журналында (N 22 нысан) тиiстi деректемелердi, күзет (N 27 нысан) және бақылау-мерзiмдiк (N 19 нысан) карточкаларын толтырады, үкiм қаулы еткен сотқа үкiмнiң атқаруға қабылданғаны туралы хабарлама (N 2 нысан) жiбередi;
3) кәмелетке толмаған сотталған жөнiнде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына оны әкiмшiлiк полициясы қызметiнiң кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекциясына есепке қою үшiн рапортпен (N 6 нысан) баяндайды.
31. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқару тәртiбi:
1) негiзгi, сондай-ақ түзеу жұмыстарына, шартты соттауға, сотталған әйел жөнiнде жазаны атқаруды кейiнге қалдыруға қосымша жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқаруды тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады;
2) бас бостандығын шектеуге, қамауға алуға, тәртiптiк әскери бөлiмде ұстауға немесе бас бостандығынан айыруға жазаның қосымша түрi ретiнде тағайындалған аталмыш жазаны атқаруды негiзгi жаза түрлерiн атқаратын мекемелер мен органдар, ал негiзгi жаза түрiн өтегеннен кейiн - сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi қосымша жазаға да сотталған адам жазасының негiзгi түрiн өтеп жүрген мекеме әкiмшiлiгiнiң сотталғанды оның орындауына тыйым салынған жұмыстарға тартуына болмайды.
Мерзiмнiң аяқталуына дейiн жиырма күн қалғанда, ал сотталған шартты-мерзiмiнен бұрын босатылған жағдайда немесе жаза неғұрлым жеңiл жазамен алмастырылған жағдайда - босатылған күнi түзеу мекемесi оның өзi таңдаған тұрғылықты жерi бойынша Инспекцияға сот үкiмiнiң көшiрмесiн немесе сот үкiмiнен үзiндiнi, сондай-ақ бағдарлау деректерiн, босатылған күнi, туыстық немесе өзге де жақын байланыстарын көрсете отырып, сотталған жөнiнде анықтама жiбередi. Сотталғанды босату туралы анықтамада сот тағайындаған қосымша жаза шарасы мiндеттi түрде көрсетiледi;

3) в целях обеспечения исполнения приговора суда Инспекция в трехдневный срок:
устанавливает место работы осужденного и направляет копию приговора суда и извещение администрации организации (форма № 24);
в органы, правомочные аннулировать разрешение на занятие определенным видом деятельности направляет копию приговора суда или заверенную выписку из него и извещение (форма № 26). В зависимости от характера преступления (в сфере экономической деятельности, экологические преступления, против безопасности движения и эксплуатации транспорта и др.) и запрещенного вида деятельности Инспекция направляет указанные документы в органы, осуществляющие лицензирование определенных видов деятельности, общественные объединения (общество охотников и рыболовов, охраны окружающей природной среды и др.), дорожную полицию;
вызывает осужденного в Инспекцию для проведения с ним беседы о порядке и условиях отбывания наказания. В ходе которой уточняются и проверяются его анкетные данные, разъясняются его обязанности, последствия невыполнения требований приговора и отбирается подписка (форма № 23). Справка о проведенной беседе и подписка приобщаются к личному делу осужденного. В обязанности осужденного входит: исполнение требования приговора, представление по требованию инспекции документов, связанных с отбыванием указанного наказания, информирование инспекции о месте работы, его изменении или об увольнении с работы;
о постановке осужденного на учет начальник Инспекции докладывает рапортом начальнику соответствующего органа внутренних дел для проведения необходимых профилактических мероприятий по месту жительства осужденного;
4) поступившее из организации или соответствующего органа сообщение об освобождении осужденного от должности или занятия определенной деятельностью, права на которое он лишен, а также об аннулировании разрешения и изъятии документов, дающих право на занятие запрещенной деятельностью, после соответствующей отметки в журнале подшивается в личное дело осужденного.
Запись в трудовую книжку осужденного вносится не позднее трех дней после получения копии приговора суда, либо извещения Инспекции. Сообщение о внесении записи в трудовую книжку осужденного о том, на каком основании, на какой срок и какую должность он лишен права занимать или какой деятельностью лишен права заниматься, приобщается к личному делу после отметки в журнале;
5) в течение месяца после постановки осужденного на учет Инспекция проверяет по месту его работы, изменение или прекращение администрацией организации трудового договора с осужденным, занимающим должность или занимающимся деятельностью, права, на которое он лишен (если осужденный не уволен из этой организации), по какой должности (деятельности) заключен новый трудовой договор, а также аннулирование соответствующим органом разрешения и изъятия документа, предоставляющего осужденному право на занятие деятельностью, которая ему запрещена;

3) сот үкiмiнiң атқарылуын қамтамасыз ету мақсатында Инспекция үш күн мерзiмде:
сотталғанның жұмыс орнын анықтайды және сот үкiмiнiң көшiрмесi мен ұйым әкiмшiлiгiнiң хабарламасын (N 24 нысан) жiбередi;
iс-әрекеттiң белгiлi бiр түрiн атқаруға рұқсаттың күшiн жоюға құқылы органдарға сот үкiмiнiң көшiрмесiн немесе оның куәландырылған үзiндiсi мен хабарлама (N 26 нысан) жiбередi. Қылмыстың сипаты (экономикалық қызмет саласында, экологиялық қылмыстар, қозғалыс пен көлiктi пайдалану қауiпсiздiгiне қарсы және т.б.) мен iс-әрекеттiң тыйым салынған түрiне қарай Инспекция аталған құжаттарды қызметтiң белгiлi бiр түрлерiн лицензиялауды жүзеге асыратын органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге (аңшылар мен балық аулаушылар, қоршаған табиғи ортаны қорғау қоғамы және т.б.), жол полициясына жiбередi;
сотталғанды онымен жазаны өтеу тәртібі мен шарттары туралы әңгiме өткiзу үшiн Инспекцияға шақырады. Әңгiмелесу барысында оның сауалнамалық деректерi нақтыланып, тексерiледi, оның мiндеттерi, үкiм талаптарын орындамаудың салдарлары түсiндiрiледi және тiлхат (N 23 нысан) алынады. Өткiзiлген әңгiме туралы анықтама мен тiлхат сотталғанның жеке iсiне тiгiледi. Сотталғанның мiндеттерiне: үкiм талаптарын орындау, аталған жазаны өтеуiмен байланысты құжаттарды Инспекцияның талап етуi бойынша табыс ету, Инспекцияны жұмыс орны, оның өзгергенi немесе жұмыстан босатылғаны туралы хабардар ету кiредi;
сотталғанның есепке қойылуы туралы Инспекция бастығы тиiстi iшкi iстер органының бастығына сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша қажеттi алдын алу iс-шараларын жүргiзу үшiн рапортпен баяндайды;
4) сотталғанның өзi атқару құқығынан айырылған қызметтен немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылданудан босатылғаны туралы, сондай-ақ рұқсаттың күшi жойылуы және тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылдануға құқық беретiн құжаттардың алып қойылғаны туралы ұйымнан немесе тиiстi органнан келiп түскен хабарлама журналға тиiстi белгi соғылғаннан кейiн сотталғанның жеке iсiне тiгiледi.
Сот үкiмiнiң көшiрмесi не Инспекцияның хабарламасы алынғаннан кейiн үш күннен кешiктiрiлмей сотталғанның еңбек кiтапшасына жазба енгiзiледi. Сотталғанның қандай негiзде, қандай мерзiмге және қандай қызмет атқару құқығынан айырылғаны немесе қандай iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айырылғаны туралы оның еңбек кiтапшасына жазба енгiзiлгенi туралы хабарлау журналға белгi соғылғаннан кейiн жеке iсiне қосылады;
5) сотталған есепке қойылғаннан кейiн бiр ай iшiнде Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйым әкiмшiлiгiнiң өзi құқығынан айырылған қызметтi атқаратын немесе iс-әрекетпен шұғылданатын сотталғанмен еңбек шартын өзгерткенiн немесе тоқтатқанын (егер сотталған осы ұйымнан жұмыстан босатылмаса), қандай қызмет (iс-әрекет) бойынша жаңа еңбек шарты жасалғанын, сондай-ақ тиiстi органның рұқсаттың күшiн жоюы мен сотталғанның тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылдануына құқық беретiн құжаттың алып қойылғанын тексередi;

6) в случае увольнения осужденного с прежнего места работы Инспекция в месячный срок с момента получения сообщения об увольнении осужденного:
устанавливает новое место работы осужденного;
направляет извещение (форма № 24) по новому месту работы;
проверяет по новому месту работы осужденного наличие соответствующей приговору суда записи в его трудовой книжке и устанавливает его должность (род деятельности). В случае отсутствия записи в трудовой книжке осужденного Инспекция принимает меры к ее занесению;
7) о результатах проверки по месту работы осужденного составляется справка и делается отметка в журнале учета;
8) в отношении лиц, неработающих на момент постановки на учет, инспекция совместно с участковым инспектором полиции осуществляет контроль за их трудоустройством;
9) в случае, если представители власти, служащие органов местного самоуправления, служащие государственных, коммерческих или иных организаций не исполняют вступивший в законную силу приговор суда, решение суда или иной судебный акт о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция направляет в их адрес представление (форма № 25);
10) при установлении факта нарушения осужденным требований приговора суда, Инспекция проводит с ним индивидуальную беседу, отбирает объяснение и разъясняет, что время, в течение которого он занимает запрещенную должность или занимается запрещенной деятельностью, в срок наказания не засчитывается. Справка о проведенной беседе и объяснение осужденного приобщаются к личному делу.
После уточнения времени, в течение которого осужденным не исполнялись требования приговора суда, составляется справка с указанием продленного срока наказания, к которой приобщаются соответствующие документы, подтверждающие установленный факт.
О продлении срока наказания информируются все заинтересованные службы горрайорганов внутренних дел, органы и организации, а также делается отметка в журнале учета и сторожевой карточке;
11) в случае, если представители власти, государственные служащие, служащие органов местного самоуправления, служащие государственных, коммерческих или иных организаций после получения представления инспекции не исполняют приговор суда (игнорируют неоднократные требования инспекции по исполнению приговора суда, допускают длительную волокиту, иные действия или бездействия) Инспекция в письменном виде информирует об этом органы прокуратуры;
12) в целях дальнейшего контроля Инспекция не реже одного раза в шесть месяцев проверяет исполнение приговора суда администрацией организации и осужденным, о чем делается соответствующая отметка в журнале учета;

6) сотталған бұрынғы жұмыс орнынан босатылған жағдайда Инспекция сотталғанның босатылғаны туралы хабарлау алынған сәттен бастап бiр ай мерзiмде:
сотталғанның жаңа жұмыс орнын анықтайды;
жаңа жұмыс орны бойынша хабарлама (N 24 нысан) жiбередi;
сотталғанның жаңа жұмыс орны бойынша оның еңбек кiтапшасында сот үкiмiне сәйкес келетiн жазбаның болуын тексередi және оның қызметiн (iс-әрекет түрiн) анықтайды. Сотталғанның еңбек кiтапшасында жазба болмаған жағдайда Инспекция оның енгiзуге шаралар қолданады;
7) сотталғанның жұмыс орны бойынша тексерудiң нәтижелерi туралы анықтама жасалады және есепке алу журналына белгi соғылады;
8) есепке қойылу сәтiне жұмыс iстемейтiн адамдар жөнiнде Инспекция учаскелiк полиция инспекторымен бiрлесiп олардың жұмысқа орналасуын бақылауды жүзеге асырады;
9) егер өкiмет өкiлдерi, жергiлiктi өзiн өзi басқару органдарының қызметкерлерi, мемлекеттiк коммерциялық немесе өзге де ұйымдардың қызметкерлерi белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы заңды күшiне енген сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн орындамаған жағдайда Инспекция олардың тарапына ұсыным (N 25 нысан) жолдайды;
10) сотталғанның сот үкiмiнiң талаптарын бұзу фактiсi анықталған ретте Инспекция онымен жеке әңгiме өткiзедi, түсiнiктеме алады және ол тыйым салынған қызмет атқарған немесе тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылданған уақыттың жаза мерзiмiне есептелмейтiндiгiн түсiндiредi. Өткiзiлген әңгiме туралы анықтама және сотталғанның түсiнiгi жеке iсiне қосылады.
Сотталған сот үкiмiнiң талаптарын орындамаған уақыт анықталғаннан кейiн жазаның ұзартылған мерзiмi көрсетiле отырып, анықтама жасалады, оған анықталған фактiнi растайтын тиiстi құжаттар қосылады.
Жаза мерзiмiн ұзарту туралы қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының барлық мүдделi қызметтерi, органдар мен ұйымдар хабардар етiледi, сондай-ақ есепке алу журналы мен күзет карточкасына белгi соғылады;
11) егер өкiмет өкiлдерi, мемлекеттiк қызметшiлер, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының қызметкерлерi, мемлекеттiк, коммерциялық немесе өзге де ұйымдардың қызметкерлерi Инспекцияның ұсынымын алғаннан кейiн сот үкiмiн орындамаған жағдайда (Инспекцияның сот үкiмiн орындау жөнiндегi бiрнеше мәрте жасалған талаптарын елемесе, созылыңқы сөзбұйдаға, өзге де iс-әрекеттерге немесе әрекетсiздiкке жол берсе), Инспекция бұл жайында прокуратура органдарын жазбаша түрде хабардар етедi;
12) әрi қарай бақылау мақсатында Инспекция кемiнде алты айда бiр рет ұйым әкiмшiлiгiмен сотталғанның сот үкiмiн орындауын тексередi, бұл жөнiнде есепке алу журналында тиiстi белгi соғылады;

13) в случае призыва или поступления осужденных на военную или альтернативную гражданскую службу Инспекция направляет в военный комиссариат или по месту службы осужденных копию приговора суда для исполнения данного наказания при прохождении службы. В сопроводительном письме указывается отбытый осужденным срок наказания, а также то, что если по окончании службы осужденного срок наказания не истек, командование воинской части обязано направить сообщение об окончании срока службы и копию приговора суда в Инспекцию по месту его убытия.
32. Паспортно-визовая служба органов внутренних дел:
при регистрации по месту жительства лиц, прибывших из исправительных учреждений, центров, дисциплинарных воинских частей, арестных домов, в справке об освобождении которых имеется указание на дополнительную меру наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, осуществляет постановку на учет по форме № 17 согласно Инструкции "О порядке применения Положения о паспортной системе в Республике Казахстан", утвержденной приказом МВД Республики Казахстан от 27 октября 1994 года N 283, о чем информирует рапортом формы № 18 начальника органа внутренних дел или его заместителей и после получения соответствующего указания передается в Инспекцию под расписку.
33. Сотрудники дорожной полиции и лицензионно-разрешительных отделов органов внутренних дел, выявившие факты неисполнения приговора суда о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью осужденным или должностным лицом, незамедлительно в письменном виде информируют об этом Инспекцию, осуществляющую контроль за исполнением приговора.
34. Исчисление срока исполнения наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью:
1) срок лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве как основного, так и дополнительного видов наказания к штрафу, исправительным работам, а также при условном осуждении, если при этом исполнение дополнительного вида наказания не отсрочено, исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу;
2) при назначении лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного вида наказания к ограничению свободы, аресту, лишению свободы либо содержанию в дисциплинарной воинской части, срок указанного наказания исчисляется соответственно со дня освобождения осужденного из исправительного центра, из-под ареста, из исправительного учреждения либо из дисциплинарной воинской части.
В этих случаях требование приговора о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью распространяется также на все время отбывания осужденным указанных основных видов наказаний;

13) сотталғандар әскери немесе балама азаматтық қызметке шақырылған немесе кiрген жағдайда Инспекция әскери комиссариатқа немесе сотталғандардың қызмет орны бойынша сот үкiмiнiң көшiрмесiн қызмет өткерген кезде нақ осы жазаны атқару үшiн жiбередi. Iлеспе хатта сотталған өтеген жаза мерзiмi, сондай-ақ сотталғанның қызмет өткеруi аяқталған кезде жаза мерзiмi бiтпесе, әскери бөлiм қолбасшылығы қызмет өткеру мерзiмiнiң аяқталғаны туралы хабарлау мен сот үкiмiнiң көшiрмесiн оның кеткен жерi бойынша Инспекцияға жiберуге мiндеттiлiгi көрсетiледi.
32. Iшкi iстер органдарының төлқұжат-виза қызметi:
босатылуы туралы анықтамасында белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi қосымша жаза шарасына нұсқау бар, түзеу мекемелерiнен, орталықтарынан, тәртiптiк әскери бөлiмдерден, абақты үйлерiнен келген адамдарды тұрғылықты жерi бойынша тiркеген кезде Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң 1994 жылғы 27 қазандағы 283 бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында Төлқұжат жүйесi туралы ереженi қолдану тәртiбi туралы" нұсқаулыққа сәйкес N 17 нысан бойынша есепке қоюды жүзеге асырады. Бұл жайында iшкi iстер органының бастығын немесе оның орынбасарларын N 18 нысандағы рапортпен хабардар етедi және тиiстi нұсқау алғаннан кейiн Инспекцияға қолхат алу арқылы бередi.
33. Жол полициясының және iшкi iстер органдары лицензиялық-рұқсат беру бөлiмдерiнiң қызметкерлерi белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы сот үкiмiн сотталғанның немесе лауазымды адамның орындамауы фактiлерiн анықтаса, бұл жайында дереу жазбаша түрде үкiмнiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын Инспекцияны хабардар етедi.
34. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқару мерзiмiн есептеу:
1) айыппұл төлеуге, түзеу жұмыстарына, сондай-ақ шартты сотталған кезде жазаның негiзгi де, сондай-ақ қосымша да түрi ретiнде тағайындалған белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру мерзiмi, егер бұл ретте жазаның қосымша түрiн атқару кейiнге қалдырылмаса, сот үкiмiнiң заңды күшiне енген сәтiнен бастап есептеледi;
2) белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру бас бостандығын шектеуге, қамауға алуға, бас бостандығынан айыруға не тәртiптiк әскери бөлiмде ұстауға жазаның қосымша түрi ретiнде тағайындалған ретте, аталған жаза мерзiмi тиiсiнше сотталғанның түзеу орталығынан, қамаудан, түзеу мекемесiнен не тәртiптiк-әскери бөлiмнен босатылған күнiнен бастап есептеледi.
Мұндай жағдайларда белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы үкiмнiң талабы сол сияқты сотталғанның аталған негiзгi жаза түрлерiн өтеуiнiң барлық уақытына қолданылады;

3) по истечении срока наказания осужденный снимается с учета в порядке, установленном в разделе 6 настоящей Инструкции;
4) условно-досрочное освобождение от наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью производится судом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Осуществление контроля за поведением условно осужденных
35. Контроль за поведением условно осужденных включает в себя:
1) персональный учет условно осужденных в течение испытательного срока;
2) контроль Инспекции с участием работников других служб горрайорганов внутренних дел за соблюдением осужденными общественного порядка и исполнением ими возложенных судом обязанностей;
3) проведение первоначальных розыскных мероприятий;
4) проведение иных мероприятий, предусмотренных действующим законодательством.
36. Принятие приговора (определения, постановления) суда к исполнению:
1) поступившая из суда копия приговора (определения, постановления) в этот же день регистрируется в журнале входящих документов горрайоргана внутренних дел с резолюцией начальника передается в Инспекцию. В таком же порядке регистрируются материалы, поступившие из других Инспекций, а также подразделений по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних, воинских частей, учреждений и военно-учебных заведений в отношении осужденных, уволенных с воинской службы до истечения испытательного срока;
2) в Инспекции указанные документы в день поступления регистрируются в журнале учета осужденных (форма № 28) и одновременно на осужденного заводится контрольное дело (форма № 32), сторожевая карточка (форма № 27), статистическая карточка (форма № 1). Один экземпляр статистической карточки (форма № 1) направляется в ЦПСиИ по территориальности;
3) сторожевая карточка передается в паспортно-визовую службу и приобщается к картотеке лиц, зарегистрированных на территории обслуживания данного горрайоргана внутренних дел, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции об изменении места жительства осужденного;
4) в суд, направивший приговор (определение, постановление) в день постановки осужденного на учет направляется извещение (форма № 2) о принятии судебного решения к исполнению;
5) о постановке на учет лиц, подлежащих призыву на действительную военную службу, направляется сообщение (форма № 7) в соответствующий военкомат;
6) при постановке осужденного на учет Инспекция докладывает рапортом (форма № 5) начальнику горрайоргана внутренних дел для проведения профилактических мероприятий и контроля за поведением осужденного по месту жительства;

3) жаза мерзiмi аяқталған кезде сотталған осы Нұсқаулықтың 6-бөлiмiнде белгiленген тәртiппен есептен шығарылады;
4) белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегі жазадан шартты-мерзiмiнен бұрын босатуды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот жүргiзедi.
4. Шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру
35. Шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау мыналарды қамтиды:
1) шартты-сотталғандарды сынау мерзiмi iшiнде дербес есепке алу;
2) Инспекцияның қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының басқа қызметтерi қызметкерлерiнiң қатысуымен сотталғандардың қоғамдық тәртіпті сақтауын және олардың сот жүктеген мiндеттердi атқаруын бақылауы;
3) бастапқы iздеу iс-шараларын жүргiзу;
4) қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де iс-шараларды жүргізу;
36. Сот үкiмiн (ұйғарымын, қаулысын) атқаруға қабылдау:
1) соттан келiп түскен үкiмнiң (ұйғарымның, қаулының) көшiрмесi нақ сол күнi қалалық, аудандық iшкi iстер органының кiрiс құжаттары журналында тiркелiп, бастықтың бұрыштамасымен Инспекцияға берiледi. Нақ осындай тәртiппен басқа Инспекциялардан, сондай-ақ кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi бөлiмшелерден, әскери қызметтен сынау мерзiмi өткенге дейiн босатылған сотталғандар жөнiнде әскери бөлiмдерден, мекемелерден және әскери-оқу орындарынан келiп түскен материалдар тiркеледі;
2) Инспекцияда аталған құжаттар келiп түскен күнi сотталғандарды есепке алу журналында (N 27 нысан) тiркеледi және осымен бiр мезгiлде сотталғанға бақылау iсi (N 32 нысан), күзет карточкасы (N 28 нысан), статистикалық карточка ашылады. Статистикалық карточканың (N 1 нысан) бiр данасы аумақтық құқықтық статистика және ақпарат орталығына жолданады;
3) күзет карточкасы төлқұжат-виза қызметiне берiледi де нақ осы қалалық, аудандық iшкi iстер органы қызмет көрсететiн аумақта тiркелген адамдардың картотекасына сотталғанның тiркеу есебiнен шығарылуын бақылау және сотталғанның тұрғылықты жерiнiң өзгергенi туралы Инспекцияны хабардар ету үшiн қоса тiгiледi;
4) үкiм (ұйғарым, қаулы) жiберген сотқа сотталған есепке қойылған күнi сот шешiмiнiң атқаруға қабылданғаны туралы хабарлама (N 2 нысан) жiберiледi;
5) мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын адамдардың есепке қойылуы туралы тиiстi әскери-комиссариатқа хабарлама (N 7 нысан) жiберiледi;
6) сотталған есепке қойылған кезде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына рапортпен (N 5 нысан) алдын алу iс-шараларын жүргiзу және сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша мiнез-құлқын бақылау үшiн баяндайды;

7) в отношении осужденных, на которых судом возложены обязанности, связанные с их работой, учебой или лечением от алкоголизма, наркомании, токсикомании или венерического заболевания, направляется сообщение администрации организаций, учебных заведений и соответствующих лечебных учреждений;
8) документы, указанные в подпунктах 3-7 данного пункта, направляются по принадлежности в трехдневный срок после постановки на учет осужденного.
37. Порядок осуществления контроля за поведением условно осужденных:
1) контроль за поведением условно осужденных в течение испытательного срока осуществляется Инспекциями по месту жительства осужденным с участием работников других служб горрайорганов внутренних дел;
2) к осуществлению контроля за соблюдением условно осужденными общественного порядка и исполнением ими возложенных судом обязанностей привлекаются работники других служб горрайорганов внутренних дел;
3) после постановки на учет осужденный вызывается в Инспекцию для проведения беседы, в ходе которой устанавливаются его анкетные данные, разъясняются его обязанности, последствия невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка или совершение нового преступления, о чем отбирается подписка (формы № 8), выясняются сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к личному делу осужденного;
4) условно осужденный обязан:
отчитываться перед Инспекцией о своем поведении;
исполнять возложенные на него судом обязанности;
являться по вызову в Инспекцию;
5) при неявке в Инспекцию без уважительных причин условно осужденный, проживающий в отдаленном районе может быть подвергнут приводу. В этих случаях Инспекция выносит постановление о приводе (форма № 21);
6) при уклонении осужденного от контроля Инспекция проводит первоначальные мероприятия по установлению его места нахождения и причин уклонения;
7) в случае призыва осужденного на военную службу Инспекция направляет в военный комиссариат копию приговора суда, а в необходимых случаях и иные документы, требующиеся для осуществления контроля за поведением осужденного по месту прохождения службы. В сопроводительном письме Инспекция сообщает данные, характеризующие личность осужденного, поведение и исполнение им возложенных судом обязанностей. Командование воинской части обязано сообщить в десятидневный срок в Инспекцию о постановке данного лица на учет, а по окончании службы - о его убытии из воинской части, а в случае, если испытательный срок не истек, направить в Инспекцию копию приговора суда и другие документы, характеризующие осужденного для дальнейшего осуществления контроля за его поведением;

7) жұмысымен, оқуымен немесе маскүнемдiктен, есiрткiқұмарлықтан, уытқұмарлықтан не жыныстық аурудан емделуiмен байланысты сот мiндеттер жүктеген сотталған жөнiнде ұйымдардың, оқу орындарының және тиiстi емдеу мекемелерiнiң әкiмшiлiгiне хабарлау жолданады;
8) осы тармақтың 3-7) тармақшаларында аталған құжаттар сотталған есепке қойылғаннан кейiн үш күн мерзiм iшiнде тиiстi жерiне жiберiледi.
37. Шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру тәртiбi:
1) сынау мерзiмi iшiнде шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының басқа қызметтерi қызметкерлерiнiң қатысуымен сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады;
2) шартты сотталғандардың қоғамдық тәртiптi сақтауын және олардың сот жүктеген мiндеттерiн орындауын бақылауды жүзеге асыруға қалалық, аудандық iшкi iстер органдары басқа қызметтерiнiң қызметкерлерi тартылады;
3) есепке қойылғаннан кейiн сотталған Инспекцияға әңгiме өткiзу үшiн шақырылады, әңгiменiң барысында оның сауалнамалық деректерi анықталады, оның мiндеттерi, оларды орындамауының салдарлары және қоғамдық тәртiптi бұзғаны үшiн немесе жаңа қылмыс жасағаны үшiн жауаптылығы түсiндiрiледi, бұл жөнiнде тiлхат (N 8 нысан) алынады, сотталғанның жақын туыстары мен оған ықпал жасай алатын адамдар туралы мәлiметтер, сондай-ақ оның мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер айқындалады. Әңгiменiң нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол тiлхатпен бiрге сотталғанның жеке iсiне тiгiледi;
4) шартты сотталған:
Инспекция алдында өзiнiң мiнез-құлқы туралы есеп беруге;
өзiне сот жүктеген мiндеттердi атқаруға;
шақыру бойынша Инспекцияға келуге мiндеттi;
5) Инспекцияға орынды себептерсiз келмеген жағдайда шалғай ауданда тұратын шартты сотталған мәжбүрлеп әкелiнуi мүмкiн. Мұндай жағдайларда Инспекция мәжбүрлеп алып келу туралы қаулы (N 21 нысан) шығарады;
6) сотталған бақылаудан жалтарған жағдайда Инспекция оның жүрген жерiн және жалтару себептерiн анықтау жөнiнде бастапқы iс-шаралар жүргiзедi;
7) сотталған әскери қызметке шақырылған жағдайда Инспекция әскери комиссариатқа сот үкiмiнiң көшiрмесiн, ал қажеттi жағдайларда сотталғанның қызмет өткеретiн жерi бойынша мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн қажет өзге де құжаттарды жолдайды. Iлеспе хатта Инспекция сотталғанның жеке басын, мiнез-құлқын және оның сот жүктеген мiндеттердi атқаруын сипаттайтын деректердi хабарлайды. Әскери бөлiм қолбасшылығы он күн мерзiмде Инспекцияға осы адамның есепке қойылғаны туралы, ал қызмет аяқталғаннан кейiн - оның әскери бөлiмiнен кеткенi туралы хабарлауға, ал егер сынау мерзiмi бiтпеген жағдайда, Инспекцияға сот үкiмiнiң көшiрмесi мен сотталғанды сипаттайтын басқа да құжаттарды оның мiнез-құлқын бақылауды әрi қарай жүзеге асыру үшiн жолдауға мiндеттi;

8) при назначении осужденному в качестве дополнительного наказания лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью инспекция в полном объеме осуществляет мероприятия, предусмотренные статьями 24-29 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, разделом 3 настоящей Инструкции.
38. Организация контроля за поведением условно осужденных.
В целях контроля за поведением осужденных в период испытательного срока Инспекции:
1) ежеквартально проверяют осужденных по существующим учетам горрайорганов внутренних дел на предмет выявления нарушений общественного порядка и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности, если не установлен автоматизированный порядок уведомления Инспекций со стороны информационной службы о нарушениях, допущенных осужденными;
2) проводят профилактические беседы с осужденными, их родственниками, а также с лицами, которые могут оказать влияние на осужденных. Принимают меры к предотвращению со стороны осужденных случаев неисполнения возложенных судом обязанностей, нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
3) систематически (не реже одного раза в квартал) направляют списки поставленных на учет осужденных в криминальную и административную полицию и другие службы органов внутренних дел, исходя из характера совершенных осужденными преступлений. В период проведения профилактических мероприятий, либо отработок дают отдельные поручения работникам указанных служб горрайорганов внутренних дел о проверке по месту жительства осужденных, исполнения ими возложенных судом обязанностей.
О выявленных фактах неисполнения осужденными возложенных на них судом обязанностей, антиобщественного поведения, а также о проведенных мероприятиях по контролю за поведением осужденных сотрудники вышеуказанных служб докладывают рапортом начальнику горрайоргана внутренних дел. В необходимых случаях к рапортам приобщаются объяснения осужденных и иных лиц, другие материалы.
После рассмотрения рапорта с резолюцией начальника горрайоргана внутренних дел вместе с материалами передаются в Инспекцию для приобщения к личным делам осужденных и принятия соответствующих мер;
4) проводят иные мероприятия, связанные с осуществлением контроля за поведением осужденных, их образом жизни и исполнением возложенных судом обязанностей;
5) к личному делу осужденного приобщаются справки о проведении с ним профилактических бесед и все материалы, касающиеся поведения осужденного и исполнения им обязанностей, а также объяснения осужденного и другие документы.

8) сотталғанға қосымша жаза ретiнде белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру тағайындалған ретте Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 24-29 баптарымен, осы Нұсқаулықтың 3 бөлiмiмен көзделген iс-шараларды толық көлемде жүзеге асырады.
38. Шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды ұйымдастыру.
сынау мерзiмi кезеңiнде сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау мақсатында Инспекциялар:
1) егер ақпараттық қызмет тарапынан сотталғандар жол берген тәртiп бұзушылықтар туралы Инспекцияны автоматтандырылған хабардар ету тәртiбi белгiленбесе, тоқсан сайын сотталғандардың қалалық, аудандық iшкi iстер органдары жүргiзетiн қолданыстағы есептер бойынша әкiмшiлiк ықпал ету немесе қылмыстық жауаптылыққа тарту шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық тәртiптi бұзуын және жаңа қылмыстар жасағанын анықтау тұрғысында тексередi;
2) сотталғандармен, олардың туыстарымен, сондай-ақ сотталғандарға ықпал жасай алатын адамдармен алдын алу әңгiмелерiн өткiзедi. Сотталғандар тарапынан оларға сот жүктеген мiндеттердi орындамау, қоғамдық тәртiптi бұзу және қайталап қылмыстар жасау жағдайларын болдырмауға шаралар қолданады;
3) жүйелi түрде (тоқсанына кемiнде бiр рет) есепке қойылған сотталғандар тiзiмiн сотталғандар жасаған қылмыстардың сипатына қарай iшкi iстер органдарының қылмыстық және әкiмшiлiк полициясы мен басқа да қызметтерiне жiбередi. Алдын алу шаралары немесе пысықтаулар жүргiзiлген кезде қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының аталған қызметтерiнiң қызметкерлерiне сотталғандарды тұрғылықты жерi бойынша, олардың сот жүктеген мiндеттердi орындауын тексеру туралы жекелеген тапсырмалар бередi;
сотталғандардың оларға сот жүктеген мiндеттердi орындамауының, қоғамға қарсы мiнез-құлқының анықталған фактiлерi, сондай-ақ сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау жөнiнде жүргiзiлген iс-шаралар туралы аталған қызметтердiң қызметкерлерi қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының бастығына рапортпен баяндайды. Қажеттi жағдайларда рапорттарға сотталғандар мен өзге де адамдардың түсiнiктемелерi, басқа да материалдар қосылады;
рапорттар қаралғаннан кейiн олар қалалық, аудандық iшкi iстер органдары бастығының бұрыштамасымен, материалдармен бiрге сотталғандардың жеке iстерiне тiгу және тиiстi шаралар қолдану үшiн Инспекцияға берiледi;
4) сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асырумен, олардың тұрмыс салтымен және сот жүктеген мiндеттерiн атқаруымен байланысты өзге де iс-шаралар жүргiзедi;
5) сотталғанның жеке iсiне онымен алдын алу әңгiмелерiн жүргiзу туралы анықтамалар және сотталғанның мiнез-құлқына және оның мiндеттерiн атқаруына қатысты барлық материалдар, сондай-ақ сотталғанның түсiнiктемелерi мен басқа да құжаттар қосылады.

39. Меры поощрения, применяемые к условно осужденным:
1) осужденному, доказавшему свое исправление примерным поведением до истечения испытательного срока, суд может отменить условное осуждение и снять с него судимость по истечении не менее половины установленного испытательного срока;
2) в этих случаях Инспекция вносит в суд представление, в котором излагаются данные, характеризующие личность осужденного, его поведение и исполнение возложенных на него судом обязанностей. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника инспекции о его поведении и образе жизни, а также другие документы, подтверждающие его исправление;
3) в случае положительного решения вопроса в журнале учета делается соответствующая отметка и информируется участковый инспектор полиции.
40. Ответственность условно осужденных:
1) при уклонении осужденного от исполнения возложенных на него судом обязанностей, либо при нарушении им общественного порядка, за которое было наложено административное взыскание, Инспекция отбирает у осужденного объяснение и выносит ему предупреждение (форма № 16) о возможности отмены условного осуждения;
2) в случае невыполнения осужденным обязанностей, указанных в пункте 4 ст.182 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, а также наличии иных обстоятельств, свидетельствующих о целесообразности возложения на условно осужденного каких-либо других обязанностей, Инспекция может направить в суд соответствующее представление;
3) если осужденный после письменного предупреждения Инспекции не изменил своего поведения и продолжает уклоняться от исполнения возложенных на него судом обязанностей, а также исходя из личности осужденного, характера преступления и отношения к совершенному деянию, труду, учебе, Инспекция направляет в суд представление (форма № 17) о продлении испытательного срока. В случае продления осужденному испытательного срока делается отметка в журнале учета, контрольно-сроковой, сторожевой карточках, информируется организация, в которой он работает и участковый инспектор полиции;
4) в случае систематического или злостного неисполнения осужденным в течение испытательного срока возложенных на него судом обязанностей, либо если осужденный скрылся от контроля, начальник Инспекции направляет в суд представление (форма № 17) об отмене условного осуждения и исполнении наказания, назначенного приговором суда;
5) систематическим неисполнением обязанностей является совершение запрещенных или невыполнение предписанных осужденному действий более двух раз в течение года, либо продолжительное (более тридцати дней) неисполнение обязанностей, возложенных на него судом;

39. Шартты сотталғандарға қолданылатын көтермелеу шаралары:
1) сынау мерзiмi өткенге дейiн үлгiлi мiнез-құлқымен өзiнiң түзелгенiн дәлелдеген сотталғанға сот шартты соттаудың күшiн жоюы және белгiленген сынау мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткен кезде оның соттылығын алып тастауы мүмкiн;
2) мұндай жағдайларда Инспекция сотталғанның жеке басын, оның мiнез-құлқын және оған сот жүктеген мiндеттердi орындауын сипаттайтын деректер жазылған ұсыным енгiзедi. Ұсынымға жұмыс, оқу орнынан және тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, Инспекция қызметкерiнiң оның мiнез-құлқы мен тұрмыс салты туралы рапорты, сондай-ақ оның түзелгенiн растайтын басқа да құжаттар қоса берiледi;
3) мәселе оң шешiлген жағдайда есепке алу журналына тиiстi белгi соғылады және учаскелiк полиция инспекторы хабардар етiледi.
40. Шартты түрде сотталғанның жауапкершiлiгi:
1) сотталған оған сот жүктеген мiндеттердi атқарудан жалтарған не ол қоғамдық тәртiптi бұзған, бұл үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған жағдайда, Инспекция сотталғаннан түсiнiктеме алады және оған шартты соттаудың күшiн жою мүмкiндiгi туралы ескерту (N 16 нысан) жасайды;
2) сотталған Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 182-бабының 4-тармағында аталған мiндеттердi орындамаған, сондай-ақ шартты түрде сотталғанға қандай да болмасын басқа мiндеттер жүктеудiң орындылығын қуаттайтын өзге де мәнжайлар болған жағдайда, Инспекция сотқа тиiстi ұсыным жiбере алады;
3) егер сотталған Инспекцияның жазбаша ескертуiнен кейiн өзiнiң мiнез-құлқын өзгертпесе және оған сот жүктеген мiндеттердi атқарудан жалтаруды жалғастырса, сондай-ақ сотталғанның жеке басына, қылмыстың сипатына және жасаған iс-қылығына, еңбекке, оқуға деген көзқарасына қарай Инспекция сотқа сынау мерзiмiн ұзарту туралы ұсыным (N 17 нысан) жiбередi. Сотталғанға сынау мерзiмi ұзартылған жағдайда есепке алу журналына, бақылау-мерзiмдiк, күзет карточкаларына белгi соғылады, ол жұмыс iстейтiн ұйым мен учаскелiк полиция инспекторы хабардар етiледi;
4) сотталған сынау мерзiмi iшiнде өзiне сот жүктеген мiндеттердi ұдайы немесе қасақана атқармаған не сотталған бақылаудан бой тасалаған жағдайда, Инспекция бастығы сотқа шартты түрде соттаудың күшiн жою және сот үкiмiмен тағайындалған жазаны орындау туралы ұсыным (N 17 нысан) жiбередi;
5) мiндеттердi ұдайы атқармау - бiр жыл iшiнде екi мәртеден артық тыйым салынған iс-әрекеттi жасау немесе сотталғанға ұйғарылған iс-әрекеттi орындамау не оған сот жүктеген мiндеттердi ұзақ уақыт бойы (отыз күннен астам уақыт) орындамау болып табылады;

6) в случае отказа суда в удовлетворении представления Инспекции о продлении испытательного срока или отмене условного осуждения, следующее представление вносится в суд после совершения осужденным еще одного нарушения общественного порядка, повлекшего применение мер административного взыскания или продолжения неисполнения возложенных судом обязанностей;
7) скрывающимся от контроля признается осужденный, местонахождение которого не установлено в течение более 30 дней в результате проведения Инспекцией первоначальных розыскных мероприятий.
Первоначальные розыскные мероприятия Инспекции проводят в порядке, установленном в пунктах 14-16 раздела 1 настоящей Инструкции, а при их безуспешности осуществляют действия, предусмотренные в пункте 19 раздела 1 настоящей Инструкции;
8) в представлении об отмене условного осуждения указываются конкретные факты уклонения осужденного от исполнения возложенных судом на него обязанностей, нарушения общественного порядка, время, в течение которого он не являлся в Инспекцию, какие меры воздействия принимались к нему, как он на них реагировал, а также наличие приводов.
В отношении осужденного, местонахождение которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся от контроля Инспекции, а также результаты первоначальных розыскных мероприятий. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника инспекции о поведении осужденного, его образе жизни, объяснения осужденного и другие документы.
41. Исчисление испытательного срока:
1) испытательный срок исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу;
2) по истечении испытательного срока контроль за поведением осужденного прекращается, и он снимается с учета в порядке, установленном разделом 6 настоящей Инструкции.
5. Осуществление контроля за поведением осужденных беременных женщин
и женщин, имеющих малолетних детей, к которым применена
отсрочка отбывания наказания
42. Контроль за поведением осужденных женщин включает в себя:
1) учет осужденных женщин;
2) контроль за прибытием осужденных женщин из исправительных учреждений;
3) контроль за соблюдением осужденными женщинами условий отсрочки отбывания наказания;
4) проведение первоначальных розыскных мероприятий, в случае неприбытия осужденной в двухнедельный срок со дня освобождения, если она скрылась от контроля Инспекции;
5) проведение иных мероприятий, предусмотренных действующим законодательством.
43. Принятие определения суда к исполнению:
1) в день освобождения осужденной исправительное учреждение направляет в Инспекцию по месту ее жительства копию определения суда об отсрочке отбывания наказания с указанием даты освобождения, к которой прилагаются: характеристика осужденной женщины, справка о согласии родственников принять ее и ребенка, предоставить им жилье и создать необходимые условия для проживания с ребенком, медицинское заключение о беременности, либо копия свидетельства о рождении ребенка или справка о наличии ребенка, а также ее подписка о явке в Инспекцию;

6) сот Инспекцияның сынау мерзiмiн ұзарту немесе шартты түрде соттаудың күшiн жою туралы ұсынысын қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда, сотқа келесi ұсыным сотталған әкiмшiлiк жаза шараларын қолдануға әкеп соққан тағы бiр қоғамдық тәртiп бұзушылық жасаған соң немесе сот жүктеген мiндеттердi орындамауын жалғастырғаннан кейiн енгiзiледi;
7) бақылаудан бой тасалаушы деп жүрген жерi Инспекция бастапқы iздеу iс-шараларын жүргiзу нәтижесiнде 30 күннен астам уақыт iшiнде анықталмаған сотталған танылады.
Бастапқы iздеу iс-шараларын Инспекциялар осы Нұсқаулықтың 1 бөлiмiнiң 14-16-тармақтарында белгiленген тәртiппен жүргiзедi, ал олар сәттi болмаған жағдайда осы Нұсқаулықтың 1 бөлiмiнiң 19-тармағында көзделген iс-қиимылды жүзеге асырады;
8) шартты түрде соттаудың күшiн жою туралы ұсынымда сотталғанның оған сот жүктеген мiндеттердi атқарудан жалтаруының, қоғамдық тәртiптi бұзуының нақты фактiлерi, Инспекцияға келмеген уақыты, оған қандай ықпал ету шаралары қолданылды, оған ол қалай құлақ асты, сондай-ақ мәжбүрлеп келтiрулердiң болуы көрсетiледi.
Жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiндегi ұсынымда оның Инспекция бақылауынан бой тасалағаны туралы қолда бар мәлiметтер, сондай-ақ бастапқы iздеу iс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi. Ұсынымға жұмыс, оқу орнынан және тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, Инспекция қызметкерiнiң сотталғанның мiнез-құлқы, оның тұрмыс салты туралы рапорты, сотталғанның түсiнiктемелерi және басқа да құжаттар қоса берiледi.
41. Сынау мерзiмiн есептеу:
1) сынау мерзiмi соттың үкiмi заңды күшiне енген сәттен бастап есептеледi;
2) сынау мерзімі өткен кезде сотталғанның мінез-құлқына бақылау жасау тоқтатылады да, ол осы Нұсқаулықтың 6 бөлімінде белгіленген тәртіппен есептен шығарылады.
5. Жазаны өтеу мерзімін кейінге қалдыру қолданылып сотталған жүкті
әйелдер мен жас балалары бар әйелдердің мінез-құлқына бақылау жасау
42. Сотталған әйелдердiң мiнез-құлқына бақылау жасау мыналарды қамтиды:
1) сотталған әйелдердi есепке алу;
2) сотталған әйелдердiң түзеу мекемелерiнен келуiне бақылау жасау;
3) сотталған әйелдердiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтауына бақылау жасау;
4) егер сотталған әйел босатылған күнiнен бастап екi апта мерзiмде келмеген жағдайда, егер ол Инспекцияның бақылауынан бой жасырса, бастапқы iздеу iс-шараларын жүргiзу;
5) қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де iс-шараларды жүргiзу.
43. Сот ұйғарымын атқаруға қабылдау:
1) сотталған әйел босатылған күнi түзеу мекемесi оның тұрғылықты жерi бойынша босатылған күнi көрсетiле отырып, соттың жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы ұйғарымының көшiрмесiн жiбередi, оған: сотталған әйелдiң мiнездемесi, туыстарының оның өзi мен сәбиiн қабылдауға, оларға тұрғын үй беру және сәбиiмен бiрге тұру үшiн қажеттi жағдай туғызуға келiсуi туралы анықтама, жүктiлiгi туралы медициналық қорытынды не баласының туу туралы куәлiгiнiң көшiрмесi немесе баласының барлығы туралы анықтама, сондай-ақ оның Инспекцияға келу туралы қолхаты қоса берiледi;

2) поступившая из исправительного учреждения копия определения суда регистрируется в журнале входящих документов горрайоргана внутренних дел и с резолюцией начальника передается в Инспекцию;
3) в Инспекции копия определения суда регистрируется в журнале учета осужденных (форма № 28), заводится контрольное дело (форма № 32), сторожевая карточка (форма № 27), статистическая карточка (форма № 1). Один экземпляр статистической карточки направляется в ЦПСиИ по территориальности;
4) о постановке осужденной женщины на учет Инспекция докладывает рапортом (форма № 5) начальнику горрайоргана внутренних дел для контроля за ее прибытием, поведением и проведением профилактических мероприятий по месту жительства в период отсрочки отбывания наказания;
5) в отношении несовершеннолетней осужденной Инспекция докладывает рапортом (форма № 6) начальнику горрайоргана внутренних дел для постановки на учет в инспекцию по делам несовершеннолетних с целью проведения с ней дальнейшей работы.
44. Порядок осуществления контроля за поведением осужденных женщин:
1) контроль за поведением осужденных женщин в период отсрочки отбывания наказания осуществляется Инспекцией по месту жительства;
2) в день явки в Инспекцию с осужденной женщиной проводится беседа, в ходе которой ей разъясняются условия отсрочки отбывания наказания, последствия их невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка, совершение нового преступления, а также за уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним, о чем отбирается подписка (форма № 8).
Кроме того, уточняются и проверяются анкетные данные, сведения о близких родственниках осужденной женщины и другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за ее поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к контрольному делу осужденной;
3) в день явки осужденной женщины на нее заполняется сторожевая карточка (форма № 27), которая передается в паспортную службу горрайоргана внутренних дел, в целях осуществления контроля по месту жительства. Одновременно о постановке на учет осужденной женщины уведомляются органы опеки и попечительства по месту ее жительства для осуществления взаимодействия в обеспечении контроля за воспитанием ребенка и уходом за ним;
4) Инспекция в трехдневный срок со дня явки осужденной женщины направляет в исправительное учреждение извещение (форма № 33);
5) в случае трудоустройства осужденной женщины, инспекция направляет сообщение (форма № 29) администрации организации по месту ее работы;

2) түзеу мекемесiнен келiп түскен сот ұйғарымының көшiрмесi қалалық, аудандық iшкi iстер органының кiрiс құжаттары журналында тiркеледi және бастықтың бұрыштамасымен Инспекцияға берiледi;
3) Инспекцияда сот ұйғарымының көшiрмесi сотталғандарды есепке алу журналында (N 28 нысан) тiркеледi, бақылау iсi (N 32 нысан), күзет карточкасы (N 27 нысан), статистикалық карточка (N 1 нысан) ашылады. Статистикалық карточканың бiр данасы аумақтық Құқықтық статистика және ақпарат орталығына жiберiледi;
4) сотталған әйелдi есепке қою туралы Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына оның келуiн, мiнез-құлқына және жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру кезеңiнде тұрғылықты жерi бойынша алдын алу iс-шараларының жүргiзiлуiн бақылау үшiн рапортпен (N 5 нысан) баяндайды;
5) кәмелетке толмаған сотталған қыз бала жөнiнде Инспекция қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығына онымен әрi қарай жұмыс жүргiзу мақсатында кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекцияға есепке қою үшiн рапортпен (N 6 нысан) баяндайды.
44. Сотталған әйелдердiң мiнез-құлқына бақылауды жүзеге асыру тәртiбi:
1) жазаны өтеудi кейiнге қалдыру кезеңiнде сотталған әйелдердiң мiнез-құлқын бақылауды Инспекция тұрғылықты жерi бойынша жүзеге асырады.
2) Инспекцияға келген күнi сотталған әйелмен әңгiмелесу өткiзiледi, оның барысында оған жазаны өтеудi кейiнге қалдыру шарттары, оларды орындамаудың салдарлары және қоғамдық тәртiптi бұзғаны, жаңа қылмыс жасағаны үшiн, сондай-ақ баласын тәрбиелеу мен оны күтуден жалтарғаны үшiн жауаптылығы түсiндiрiледi, бұл жөнiнде тiлхат (N 8 нысан) алынады.
Бұдан өзге, сотталған әйелдiң сауалнамалық деректерi, жақын туыстары туралы мәлiметтер және оның мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланып, тексерiледi. Әңгімелесу нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол тiлхатпен бiрге сотталған әйелдiң бақылау iсiне қоса тiгiледi;
3) сотталған әйел келген күнi оған күзет карточкасы (N 27 нысан) толтырылады, ол қалалық, аудандық iшкi iстер органының төлқұжат қызметiне тұрғылықты жерi бойынша бақылауды жүзеге асыру мақсатында берiледi. Осымен бiр мезгiлде сотталған әйелдiң есепке қойылғаны туралы баланы тәрбиелеуге және оны күтуге бақылауды қамтамасыз етуде өзара iс-қимылды жүзеге асыру үшiн оның тұрғылықты жерi бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдары хабардар етiледi;
4) Инспекция сотталған әйел келген күннен бастап үш күн мерзiмде түзеу мекемесiне хабарлама (N 33 нысан) жiбередi;
5) сотталған әйел жұмысқа орналастырылған жағдайда Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйымның әкiмшiлiгiне хабарлау (N 29 нысан) жiбередi;

6) в случае неприбытия осужденной женщины в двухнедельный срок со дня ее освобождения Инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия в порядке, установленном в пунктах 15, 16 раздела 1 настоящей Инструкции, а в случае недостижения результатов осуществляет действия, предусмотренные в пункте 17 раздела 1 настоящей Инструкции.
45. Организация контроля за поведением осужденных женщин.
В целях контроля за соблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными женщинами Инспекции:
1) ежеквартально проверяют осужденных женщин по существующим учетам горрайорганов внутренних дел на предмет выявления нарушений общественного порядка и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности, если не установлен автоматизированный порядок уведомления Инспекций со стороны информационной службы о нарушениях, допущенных осужденными;
2) проводят профилактические беседы с осужденными женщинами, их родственниками и лицами, которые могут оказать на них положительное влияние, отбирают у осужденных женщин объяснения о причинах допущенных нарушений. Принимают меры к предотвращению с их стороны случаев уклонения от обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним, нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
3) проводят иные мероприятия, связанные с осуществлением контроля за поведением осужденных женщин, их образом жизни и отношением к воспитанию ребенка, указанные в пункте 38-2,3 раздела 4 настоящей Инструкции;
4) при выявлении фактов уклонения осужденных женщин от воспитания ребенка и ухода за ним, отрицательной характеристике по месту жительства составляется рапорт, который передается инспектору по делам несовершеннолетних административной полиции для проведения профилактических мероприятий по месту жительства. О результатах проверки составляется рапорт, который передается в Инспекцию для приобщения к контрольному делу осужденной женщины.
46. Ответственность осужденных женщин за несоблюдение условий отсрочки отбывания наказания:
1) несоблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденной женщиной является:
нарушение общественного порядка, повлекшее применение мер административного взыскания;
уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним;
2) осужденная женщина считается уклоняющейся от воспитания ребенка, если она:
официально не отказавшись от ребенка, оставила его в родильном доме или передала в детский дом;
ведет антиобщественный образ жизни и не занимается воспитанием ребенка и уходом за ним;
оставила ребенка родственникам или иным лицам;
скрылась;
совершила иные действия, свидетельствующие об уклонении от воспитания ребенка;

6) сотталған әйел босатылған күнiнен бастап екi апта мерзiмде келмеген жағдайда Инспекция осы Нұсқаулықтың 1-бөлiмiнiң 15, 16-тармақтарында белгiленген тәртiппен бастапқы iздеу iс-шараларын жүргiзедi, ал нәтижелерге қол жеткiзiлмеген жағдайда осы Нұсқаулықтың 1 бөлiмiнiң 17-тармағында көзделген iс-әрекеттердi жүзеге асырады.
45. Сотталған әйелдердiң мiнез-құлқын бақылауды ұйымдастыру.
Сотталған әйелдердiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтауына бақылау жасау мақсатында Инспекциялар:
1) егер ақпараттық қызмет тарапынан сотталған әйелдер жол берген тәртiп бұзушылықтар туралы хабардар етудiң автоматтандырылған тәртiбi белгiленбесе, қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының қолданыстағы есептерi бойынша тоқсан сайын сотталған әйелдердi олардың әкiмшiлiк ықпал ету шараларын қолдануға немесе қылмыстық жауаптылыққа тартуға әкеп соққан қоғамдық тәртiп бұзушылықтарын анықтау және жаңа қылмыстар жасауы тұрғысында тексередi;
2) сотталған әйелдермен, олардың туыстарымен және оларға оң ықпал жасай алатын адамдармен алдын алу әңгiмелерiн өткiзедi, сотталған әйелдерден жол берiлген тәртiп бұзушылықтардың себебi туралы түсiнiктемелер алады. Олардың тарапынан баланы тәрбиелеу және оны күту жөнiндегi мiндеттерiнен жалтару жағдайларының, қоғамдық тәртiптi бұзушылықтар мен қайталап қылмыс жасалудың алдын алуға шаралар қолданады;
3) сотталған әйелдердiң мiнез-құлқын бақылауды, олардың тұрмыс салтына және осы Нұсқаулықтың 4-бөлiмiнiң 38-2,3 тармағында аталған баланы тәрбиелеуге көзқарасын бақылауды жүзеге асырумен байланысты iс-шараларды жүргiзедi;
4) сотталған әйелдердiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару фактiлерi анықталған, тұрғылықты жерi бойынша терiс мiнездеме берiлген ретте рапорт жасалады, ол әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторға тұрғылықты жерi бойынша алдын алу iс-шараларын жүргiзу үшiн берiледi. Тексеру нәтижелерi туралы рапорт
жасалады, ол сотталған әйелдiң бақылау iсiне қосу үшiн инспекцияға берiледi.
46. Сотталған әйелдердiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтамағаны үшiн жауапкершiлiгi:
1) сотталған әйелдiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтамауы мыналар:
әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық тәртiптi бұзуы;
баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруы болып табылады;
2) сотталған әйел, егер ол:
баладан ресми түрде бас тартпай, оны әйелдер босанатын үйде қалдырса немесе балалар үйiне берсе;
қоғамға қарсы тұрмыс салтын ұстанса және баланың тәрбиесiмен және оны күтумен айналыспаса;
баланы туыстарына немесе өзге адамдарға қалдырып кетсе;
бой тасаласа;
баланы тәрбиелеуден жалтаруын куәландыратын өзге де iс-әрекет жасаса, баланы тәрбиелеуден жалтарған болып саналады;

3) после выявления любого из указанных в пункте 46-1 данного раздела нарушений, сотрудник Инспекции вызывает осужденную женщину, а в случае неявки, посещает ее по месту жительства, отбирает у нее объяснение о причинах допущенного нарушения, проводит профилактическую беседу и объявляет письменное предупреждение (форма № 16);
4) в случаях, если осужденная женщина после объявленного двукратного письменного предупреждения отказалась от ребенка либо скрылась или продолжает уклоняться от воспитания ребенка и ухода за ним, Инспекция вносит в суд представление (форма № 17) об отмене отсрочки отбывания наказания и о направлении осужденной для отбывания наказания, назначенного приговором суда. К представлению прилагаются: копии определения суда об отсрочке отбывания наказания и материалы, свидетельствующие об уклонении осужденной женщины от воспитания ребенка и ухода за ним, характеристики с места работы и жительства, рапорт инспектора по делам несовершеннолетних административной полиции о ее поведении и образе жизни, другие документы;
5) если осужденная женщина скрылась, Инспекция осуществляет первоначальные розыскные мероприятия в соответствии с пунктом 16 раздела 1 настоящей Инструкции;
6) в представлении об отмене отсрочки отбывания наказания излагаются конкретные факты уклонения осужденной женщины от воспитания ребенка и ухода за ним, а также данные, характеризующие ее поведение. К представлению прилагаются характеристика с места работы осужденной, рапорт инспектора по делам несовершеннолетних административной полиции о ее поведении, образе жизни и другие документы.
В отношении скрывшейся осужденной женщины в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что она скрылась с целью уклонения от воспитания ребенка и ухода за ним, а также результаты первоначальных розыскных мероприятий;
7) по достижении ребенком восьмилетнего возраста, либо в случае его смерти, либо в случае прерывания беременности Инспекция по месту жительства женщины с учетом ее поведения, отношения к воспитанию ребенка, отбытого и неотбытого сроков наказания направляет в суд представление (формы № 20) об освобождении осужденной от отбывания оставшейся части наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким, либо о направлении ее в исправительное учреждение.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность, поведение и отношение осужденной женщины к воспитанию ребенка в период отсрочки отбывания наказания, указывается отбытый и неотбытый срок наказания, назначенный приговором суда. К представлению прилагаются характеристика с места работы, рапорт инспектора по делам несовершеннолетних административной полиции об образе жизни, поведении и другие документы.

3) тәртiп бұзушылықтардың осы бөлiмiнiң 46-1-тармағында аталған кез-келгенi анықталғаннан кейiн Инспекция қызметкерi сотталған әйелдi шақырады, ал ол келмеген жағдайда тұрғылықты жерi бойынша барады, одан жол берiлген тәртiп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, алдын ала әңгiмелесу жүргiзедi және жазбаша ескерту (N 16 нысан) жариялайды;
4) егер сотталған әйел екi мәрте жарияланған жазбаша ескертуден кейiн баладан бас тартса не бой тасаласа немесе баланы тәрбиелеу мен оны күтуден жалтаруын жалғастырса, Инспекция сотқа жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшiн жою туралы және сотталған әйелдi сот үкiмiмен тағайындалған жазаны өтеуге жiберу туралы ұсыным (N 17 нысан) енгiзедi. Ұсынымға: жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы сот ұйғарымының көшiрмелерi мен сотталған әйелдiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруын растайтын материалдар, жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторының оның мiнез-құлқы мен тұрмыс салты туралы рапорты, басқа да құжаттар қоса берiледi;
5) егер сотталған әйел бой тасаласа, Инспекция осы Нұсқаулықтың 1-бөлiмiнiң 16-тармағына сәйкес бастапқы iздеу iс-шараларын жүзеге асырады;
6) жазаны өтеудi кейiнге қалдырудың күшiн жою туралы ұсынымда сотталған әйелдiң баланы тәрбиелеу мен оны күтуден жалтаруының нақты фактiлерi, сондай-ақ оның мiнез-құлқын сипаттайтын деректер келтiрiледi. Ұсынымға сотталған әйелдiң жұмыс орнынан мiнездеме, мiнез-құлқы, тұрмыс салты туралы әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторының рапорты және басқа да құжаттар қоса берiледi.
Бой тасалап жүрген сотталған әйел жөнiндегi ұсынымда оның баланы тәрбиелеу мен оның күтуден жалтару мақсатымен бой тасалағаны туралы мәлiм болған деректер, сондай-ақ бастапқы iздеу iс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi;
7) бала сегiз жасқа толған кезде не ол шетiнеген жағдайда, не түсiк тастаған жағдайда әйелдiң тұрғылықты жерi бойынша Инспекция оның мiнез-құлқын, баланы тәрбиелеуге қатынасын, жазаның өтелген және өтелмеген мерзiмдерiн ескере отырып, сотқа сотталған әйелдi жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiлiмен алмастыруға, не оны түзеу мекемесiне жiберу туралы ұсыным (N 20 нысан) жолдайды.
Ұсынымда сотталған әйелдiң жеке басын, мiнез-құлқын және жазаны өтеу кейiнге қалдырылған кезеңде оның баланы тәрбиелеуге қатынасын сипаттайтын деректер келтіріледі, сот үкiмiмен тағайындалған жазаның өтелген және өтелмеген мерзiмi көрсетiледi.
Ұсынымға жұмыс орнынан мiнездеме, әкiмшiлiк полициясының кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторының оның тұрмыс-салты, мiнез-құлқы туралы рапорты және басқа да құжаттар қоса берiледi.

6. Прекращение отбывания наказания и порядок
снятия осужденных с учета
47. Осуществление прекращения отбывания наказания и порядок снятия осужденных с учета:
1) отбывание наказаний в виде исправительных работ и лишение права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью прекращается в последний день срока наказания с учетом тех изменений, которые могут быть внесены в срок наказания в соответствии с законом.
Лицам, отбывшим наказание в виде исправительных работ или освобожденным от него по другим основаниям, выдается справка (форма № 14);
2) досрочное освобождение осужденных от отбывания наказания производится в день поступления в Инспекцию соответствующих документов;
3) снятие осужденных с учета по отбытию наказаний в виде исправительных работ, лишение права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью по истечению указанного срока производится по рапорту сотрудника Инспекции, утвержденному начальником горрайоргана внутренних дел.
Снятие с учета осужденной женщины осуществляется в день поступления определения (постановления) суда;
4) после снятия с учета лица, подлежащего призыву на действительную военную службу, в соответствующий горрайвоенкомат направляется сообщение (форма № 13);
5) о снятии с учета осужденного к исправительным работам, условно осужденного, осужденной женщины и осужденного к лишению права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью направляется сообщение (форма № 34) в паспортно-визовую службу;
6) снятие с учета осужденных в связи с заменой исправительных работ другим видом наказания, отменой условного осуждения и отсрочки исполнения наказания, а также осуждение за новое преступление производится на основании судебных решений в день их получения;
7) о дате и основании снятия осужденного с учета делаются отметки в журнале учета осужденных, личном деле и в учетной карточке осужденных к исправительным работам. Личные дела осужденных, снятых с учета списываются начальником Инспекции в архив.
48. Лицу, освобожденному от отбывания наказания вследствие отмены приговора в связи с вынесением оправдательного приговора, начальником органа, исполняющего наказание, разъясняются его права на восстановление имущественных, трудовых, жилищных и иных утраченных прав. В документе об освобождении осужденному приносятся официальные извинения от имени государства.
Департамент Уголовно-исполнительной системы
при МВД Республики Казахстан

6. Жазаны өтеуді тоқтату және сотталғандарды есептен шығару тәртібі
47. Жазаны өтеудi тоқтатуды жүзеге асыру және сотталғандарды есептен шығару тәртiбi:
1) түзеу жұмыстары және белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаларды өтеу Заңға сәйкес жаза мерзiмiне енгiзiлуi мүмкiн өзгерiстер ескерiле отырып, жазаның соңғы күнi тоқтатылады.
Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеген немесе одан басқа негiздер бойынша босатылған адамдарға анықтама (N 14 нысан) берiледi;
2) сотталғандарды жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын босату Инспекцияға тиiстi құжаттар келiп түскен күнi жүргiзiледi;
3) сотталғандарды түзеу жұмыстары, белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаларды өтеу жөнiндегi есептен шығару көрсетiлген мерзiм аяқталған кезде Инспекция қызметкерiнiң қалалық, аудандық iшкi iстер органының бастығы бекiткен рапорты бойынша жүргiзiледi.
Сотталған әйелдi есептен шығару сот ұйғарымы (қаулысы) келiп түскен күнi жүзеге асырылады;
4) мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын адам есептен шығарылғаннан кейiн тиiстi қалалық, аудандық әскери комиссариатқа хабарлау (N 13 нысан) жолданады;
5) түзеу жұмыстарына сотталғанды, шартты сотталғанды, сотталған әйелдi және белгiлi бiр қызмет атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыруға сотталғанды есептен шығару туралы төлқұжат-виза қызметiне хабарлау (N 34-нысан) жолданады;
6) түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiмен алмастыруға, шартты соттаудың және жазаны атқару мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшi жойылуына байланысты сотталғандарды есептен шығару, сондай-ақ жаңа қылмысы үшiн соттау сот шешiмдерi негiзiнде олар алынған күнi жүргiзiледі;
7) сотталғанды есептен шығару күнi және негiзi туралы сотталғандарды есепке алу журналында, түзеу жұмыстарына сотталғандардың жеке iсi мен есепке алу карточкасына белгiлер соғылады. Есептен шығарылған сотталғандардың жеке iстерiн Инспекция бастығы архивке жөнелтедi;
48. Ақтау үкiмiнiң шығарылуына байланысты үкiмнiң күшi жойылуына орай жазаны өтеуден босатылған адамға жазаны атқарушы орган бастығы оның мүлiктiк, еңбек, тұрғын үй және өзге де айырылған құқықтарын қалпына келтiру жөнiндегi құқықтарын түсiндiредi. Босатылғаны туралы құжатта сотталған адамнан мемлекет атынан ресми кешiрiм өтiнiледi.
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
жанындағы Қылмыстық-атқару жүйесі
департаменті