О таможенном оформлении товаров, перемещаемых через казахстанско- российскую границу для обеспечения работ на комплексе "Байконур"
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 2 августа 1999 года № 348-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.08.99г. за N 877. Утратил силу - Приказом Агентства таможенного контроля от 25 декабря 2002 г. N 158 V022125
В соответствии с Соглашением между Таможенным комитетом Министерства финансов Республики Казахстан и Государственным таможенным комитетом Российской Федерации об упрощенном порядке таможенного оформления и контроля товаров и транспортных средств, ввозимых из Российской Федерации на комплекс "Байконур" и вывозимых с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию, совершенного 6 июля 1998 г., в целях обеспечения благоприятных условий для выполнения космических программ и функционирования комплекса "Байконур" приказываю:
1. Утвердить "Инструкцию об упрощенном порядке таможенного оформления и контроля товаров и транспортных средств, ввозимых на комплекс "Байконур" из Российской Федерации и вывозимых с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию" (приложение).
2. Организационно-аналитическому управлению Таможенного комитета МГД РК (Нуриев К.М.) проинформировать Государственный таможенный комитет Российской Федерации о введении в действие Инструкции, указанной в п. 1 и обеспечить освещение положений настоящего Приказа в средствах массовой информации.
3. Управлению кадров Таможенного комитета МГД РК (Исмаилов М.А.):
- совместно с Представительством таможенной службы Российской Федерации при таможенной службе Республики Казахстан согласовать численность сотрудников Представительства, находящихся на комплексе "Байконур".
4. Таможне "Байконыр" организовать:
- взаимодействие таможни "Байконыр" с таможенной службой Российской Федерации при проведении таможенного контроля за товарами и транспортными средствами, ввозимыми на комплекс "Байконур" из Российской Федерации и вывозимых с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию;
- контроль за целевым использованием товаров и транспортных средств, ввозимых на комплекс "Байконур" из Российской Федерации.
5. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя Председателя ТК МГД РК Жумабаева Б.Т.
Председатель
Приложение
к приказу ТК МГД РК
от 2 августа 1999 года N 348-П
Инструкция
об упрощенном порядке таможенного оформления
и контроля товаров и транспортных средств, ввозимых
на комплекс "Байконур" из Российской Федерации и
вывозимых с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию

"Байқоңыр" кешеніндегі жұмыстарды қамтамасыз ету мақсатында қазақстан-ресей шекарасы арқылы тасымалданатын тауарларды кедендік ресімдеу туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті Төрағасының 1999 жылғы 2 тамыздағы N 348-Б бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 тамызда тіркелді. Тіркеу N 877. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігінің 2002 жылғы 25 желтоқсандағы N 158 бұйрығымен.
1998 жылдың 6 шілдесiндегi "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн және "Байқоңыр" кешенiнен Ресей Федерациясына әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу мен бақылаудың оңайлатылған тәртiбi туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Кеден комитетi мен Ресей Федерациясы Мемлекеттiк кеден комитетi арасындағы Келiсiмге орай, Байқоңыр кешенiнiң жұмыс iстеуi мен ғарыш бағдарламаларын орындау үшiн қолайлы жағдайлар тудыру мақсатында бұйырамын:
1. "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн және "Байқоңыр" кешенiнен Ресей Федерациясына әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу мен бақылаудың оңайлатылған тәртiбi туралы Нұсқаулықты" бекiту (қосымша).
2. ҚР МКМ Кеден комитетi ұйымдастыру-талдама басқармасына (К.М.Нуриев) 1 тармақта көрсетiлген Нұсқаулықтың енгiзiлгенi туралы Ресей Федерациясы Мемлекеттiк кеден комитетiн хабардар ету және аталған Бұйрықтың ережелерiнiң бұқаралық ақпарат құралдары беттерiнде жариялануын қамтамасыз ету жүктеледi.
3. ҚР МКМ Кеден комитетi кадрлар басқармасына (М.Ә. Исмаилов):
- Қазақстан Республикасы кеден қызметi жанындағы Ресей Федерациясы кеден қызметiнiң Өкiлдiгiмен бiрге "Байқоңыр" кешеніндегі Өкілдік қызметкерлерінің саны туралы келісу.
4. "Байқоңыр" кеденіне:
- "Байқоңыр" кешеніне Ресей Федерациясынан әкелінетін және "Байқоңыр" кешенінен Ресей Федерациясына әкетілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылаудан өткізу кезінде "Байқоңыр" кеденінің Ресей Федерациясы кеден қызметімен өзара іс-қимылдарын;
- "Байқоңыр" кешеніне Ресей Федерациясынан әкелінетін тауарлар мен көлік құралдарының мақсатқа сай пайдалануын бақылауды ұйымдастыру.
5. Аталған Бұйрықтың орындалуын бақылау ҚР МКМ КК Председателінің орынбасары Б.Т. Жұмабаевқа жүктелсін.
Төраға
ҚР МКМ КК
2 тамыз 1999 ж.
N 348 бұйрығына
Қосымша
"Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн
және "Байқоңыр" кешенiнен Ресей Федерациясына әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу мен бақылаудың оңайлатылған тәртiбi туралы
Нұсқаулық

1. Общие положения
1. В соответствии с Соглашением между Таможенном комитетом Министерства финансов Республики Казахстан и Государственным таможенным комитетом Российской Федерации об упрощенном порядке таможенного оформления и контроля товаров и транспортных средств, ввозимых из Российской Федерации на комплекс "Байконур" и вывозимых с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию, совершенного 6 июля 1998 г., в настоящей Инструкции используются термины:
1) "товары для выполнения космических программ" - ракетно-космическая техника, техническое, технологическое оборудование, компоненты ракетного топлива, горюче-смазочные материалы и другое оборудование, необходимое для обеспечения выполнения космических программ;
2) "иные товары" - оборудование, топливо и другие материалы, необходимые для обеспечения функционирования комплекса "Байконур", происходящие с таможенной территории Российской Федерации или выпущенные в свободное обращение на этой территории, за исключением подакцизных товаров;
3) "российские товары", вывозимые с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию - товары, происходящие с таможенной территории Российской Федерации или выпущенные для свободного обращения на этой территории и ранее ввезенные на территорию комплекса "Байконур" с территории Российской Федерации в соответствии с настоящей Инструкцией.
2. Действие настоящей Инструкции распространяется на товары для выполнения космических программ и иные товары, ввозимые на комплекс "Байконур" из Российской Федерации, без права продажи и использования в других целях, а также на российские товары, вывозимые с комплекса "Байконур" в Российскую Федерацию.
3. Таможенное оформление товаров для выполнения космических программ производится в таможенных органах Республики Казахстан без представления лицензий, уплаты таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов за таможенное оформление, а также без обязательного помещения товаров на склады временного хранения и декларирования путем представления грузовых таможенных деклараций.
Таможенный досмотр товаров для выполнения космических программ производится в исключительных случаях, когда есть достаточные основания полагать, что конкретная партия товаров перемещается в нарушение таможенного законодательства Республики Казахстан. При этом таможенный досмотр товаров, находящихся под пломбами представителя заказчика (военной приемки) и ОТК, а также под пломбами предприятий и их ОТК, осуществляется по согласованию со специалистами космодрома "Байконур" в специально- приспособленных для этих целей помещениях.

1. Жалпы ережелер
1. "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн және "Байқоңыр" кешенiнен Ресей Федерациясына әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу мен бақылаудың оңайлатылған тәртiбi туралы Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгi Кеден комитетi мен Ресей Федерациясы Мемлекеттiк кеден комитетi арасындағы 1998 жылдың 6 шілдесiнде жасалған Келiсiмге орай, аталған Нұсқаулықта төмендегiдей терминдер қолданылады:
1) "ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған тауарлар" - зымыран-ғарыш техникасы, техникалық, технологиялық жабдықтар, зымыран отынының құрамдас бөлiктерi, жанар-жағармай материалдары, ғарыш бағдарламаларының орындалуына қажеттi басқа да жабдықтар;
2) "басқа тауарлар" - Ресей Федерациясының кеден аумағынан жүргiзiлетiн немесе осы аумақтан еркiн айналысқа шығарылған, акцизделетiн тауарлардан басқа, "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiне бағытталған жабдықтар, отын және басқа материалдар;
3) "ресейлiк тауарлар", "Байқоңыр" кешенiнен Ресей Федерациясына әкетiлетiн тауарлар - Ресей Федерациясы кеден аумағынан шығарылатын тауарлар, немесе осы аумақта еркiн айналыс үшiн шығарылғандар және аталған Нұсқаулыққа сәйкес Ресей Федерациясы аумағынан "Байқоңыр" кешенi аумағына ертеректе әкелiнгендер.
2. Аталған Нұсқаулықтың әрекетi ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған және Ресей Федерациясынан "Байқоңыр" кешенiне сату құқығынсыз әкелiнген, басқа мақсаттарда қолданылмайтын, сондай-ақ "Байқоңыр" кешенiнен Ресей Федерациясына әкетiлетiн ресейлiк тауарларға таралады.
3. Ғарыш бағдарламаларын орындауға арналған тауарларды Қазақстан Республикасы кеден органдарында кедендiк ресiмдеу лицензиясыз, кедендiк ресiмделу үшiн кеден бажы, салықтар мен кедендiк алымдардың төленуiнсiз жүргiзiледi, сонымен қатар, тауарларды уақытша сақтау қоймаларына орналастыру және жүкке кедендiк мағлұмдама тапсыру жолымен мағлұмдау мiндеттi емес.
Ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған тауарларды кедендiк ресiмдеуден өткiзу нақты тауарлар топтамасын тасымалдауда Қазақстан Республикасы кеден заңдары бұзылды деп есептейтiн жеткiлiктi негiздер болған жағдайларда ғана жүргiзіледi. Бұл жағдайда тапсырыс берушiнiң (әскери қабылдаушы) және ТББ пломбысы, сонымен қатар кәсiпорындар мен олардың ТББ пломбалары салынған тауарларды кедендiк тексермеден өткiзу "Байқоңыр" кешенiнiң мамандарының келiсiмiмен, арнайы жабдықталған жайларда жүргізіледі.

4. Декларирование товаров для выполнения космических программ производится лицом, перемещающим эти товары, либо таможенным брокером путем представления таможенному органу Республики Казахстан товаро-транспортных документов и счетов-фактур с обязательным указанием наименований товаров, их кодов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности СНГ (далее - ТН ВЭД) и стоимости в долларах США.
5. Таможенное оформление и декларирование иных товаров производится таможенными органами Республики Казахстан без взимания таможенных пошлин, налогов, сборов за таможенное оформление, а также обязательного помещения на склады временного хранения.
6. При перевозке товаров для выполнения космических программ, иных товаров в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем условия обеспечения уплаты таможенных платежей не применяются.
7. В случае, если на комплекс "Байконур" ввозятся из Российской Федерации иные товары, указанные в настоящей Инструкции, происходящие из третьих стран, их таможенное оформление в соответствии с настоящей Инструкцией производится на основании отметок таможенных органов Российской Федерации в транспортных документах, подтверждающих российский статус товаров, следующего содержания: "Товар выпущен для свободного обращения на территории Российской Федерации". Запись должна быть заверена личной номерной печатью должностного лица таможенного органа Российской Федерации.
В случае отсутствия указанных отметок таможенное оформление ввозимых иных товаров производится согласно п.8 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными приказом ТК МГД РК от 2.02.2000 N 43 V001064_  .
8. Таможенное оформление и таможенный контроль ввозимых и вывозимых с комплекса "Байконур" товаров и транспортных средств (в том числе подакцизных товаров), на которые действие настоящей Инструкции не распространяется, производится в соответствии с действующим таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Таможенное оформление и таможенный контроль товаров для выполнения космических программ, ввозимых на комплекс "Байконур" из Российской Федерации
9. Для производства таможенного оформления товаров для выполнения космических программ в таможенный орган Республики Казахстан должны быть представлены:
1) транспортный документ и одна его копия;
2) счет-фактура с обязательным указанием наименования товаров, их кодов по ТН ВЭД СНГ и стоимости в долларах США;
3) письменное уведомление Российского космического агентства за подписью Генерального директора РКА или его заместителей, заверенное печатью РКА (образец разрешения, список и образцы подписей должностных лиц и оттиска печати Российского космического агентства приведены в приложениях 1 и 2 к настоящей Инструкции).

4. Ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған тауарларды мағлұмдау осы тауарларды тасымалдаушы тұлға немесе кеден делдалының Қазақстан Республикасы кеден органдарына тауаркөлiктiк құжаттар мен тауарлардың атаулары ТМД сыртқы-экономикалық қызметiнiң Тауарлар Номенклатурасына (одан әрi - ТМД СЭҚ ТН) сәйкес олардың кодтары және АҚШ долларындағы құндары мiндеттi көрсетiлген фактура-шоттар тапсыру жолымен жүргiзіледi.
5. Басқа тауарларды мағлұмдау мен кедендiк ресiмдеу Қазақстан Республикасы кеден органдарымен кедендiк баж, салықтар, кедендiк ресiмдеу алымдарынсыз, сондай-ақ, уақытша сақтау қоймаларына орналастырусыз жүргiзiледi.
6. Ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған және кедендiк бақылаудағы тауарларды жеткiзу ережелерiне сай басқа тауарларды тасымалдауда кедендiк төлемдердi өтеу шарттары қолданылмайды.
7. Егер "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан аталған Нұсқаулықта көрсетiлген, үшiншi елдерден шығарылған басқа тауарлар әкелiнген жағдайда оларды кедендiк ресiмдеу тауардың ресейлiк статусын растайтын "Тауар Ресей Федерациясы аумағында еркiн айналыс үшiн шығарылды" деген мағынадағы Ресей Федерациясы кеден органдарының көлiк құжаттарындағы белгілерi негiзiнде аталған Нұсқаулыққа сәйкес жүргiзiледi. Жазба Ресей Федерациясы кеден органының лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлi мөрiмен расталуы тиiс.
Көрсетiлген белгiлер болмаған жағдайда әкелiнетiн басқа тауарларды кедендiк ресiмдеу аталған Нұсқаулықтың 8 тармағына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту: 7-тармақ толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2000 жылғы 2 ақпан N 43 бұйрығымен .
8. Аталған Нұсқаулықтың әрекеттерi таралмайтын, "Байқоңыр" кешенiне әкелiнетiн және әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын (соның iшiнде акцизделетiн тауарлар) кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау қолданылып жүрген Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
2. "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн,
ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған тауарларды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау
9. Ғарыш бағдарламаларын орындауға бағытталған тауарларды кедендiк ресiмдеуден өткiзу үшiн Қазақстан Республикасы кеден органдарына төмендегi құжаттар тапсырылуы тиiс:
1) көлiк құжаты және оның бiр көшiрмесi;
2) тауарлардың атаулары, олардың ТМД СЭҚ ТН сәйкес кодтары мен АҚШ долларындағы құны;
3) РҒА Бас директоры немесе оның орынбасарларының қолы қойылған, РҒА мөрiмен расталған Ресей ғарыш агенттiгiнiң жазбаша хабарламасы (рұқсат қағазының үлгiсi, Ресей ғарыш агенттiгi лауазымды тұлғаларының жеке қолдарының үлгiлерi мен тiзiмi және РҒА мөрiнiң бедерлемесi аталған Нұсқаулықтың 1 және 2 қосымшаларында көрсетiлген).

10. Должностное лицо таможенного органа:
1) регистрирует транспортные документы. Регистрационный номер присваивается по журналу регистрации в соответствии с правилами, установленными Таможенным комитетом МГД РК при регистрации грузовых таможенных деклараций. При формировании регистрационного номера в порядковом номере (элемент 5 согласно п. 2.4 "Инструкции о порядке заполнения ГТД") в старшем разряде проставляется цифра "9";
2) проверяет соответствие и полноту заявляемых сведений и проставляет штамп "Выпуск разрешен" в оригинале и копии транспортного документа;
3) вручает оригинал транспортного документа декларанту;
4) передает копию транспортного документа с прилагаемыми счетами-фактурами и иными документами в архив таможенного органа.
11. Передача и хранение копий транспортных документов осуществляется в соответствии с установленным порядком.
3. Таможенное оформление и контроль иных товаров, ввозимых на комплекс "Байконур" из Российской Федерации
12. Для производства таможенного оформления иных товаров, ввозимых на комплекс "Байконур" из Российской Федерации, в таможенный орган должны быть представлены:
1) грузовая таможенная декларация, заполненная в соответствии с установленным порядком;
2) электронная копия ГТД;
3) транспортный документ и одна его копия;
4) счет-фактура;
5) лицензии и разрешения иных государственных органов, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан товары подлежат контролю этих органов;
6) письменное уведомление Российского космического агентства за подписью Генерального директора РКА или его заместителей, заверенное печатью РКА (образец разрешения, список и образцы подписей должностных лиц и оттиска печати РКА приведены в приложениях 1 и 2 к настоящей Инструкции);
7) документы, подтверждающие статус российских товаров (ГТД для товаров, происходящих из третьих стран и выпущенных на территории Российской Федерации для свободного обращения, либо транспортные, товаросопроводительные документы, технический паспорт на изделия и т.п. для товаров российского происхождения).
13. Должностное лицо таможенного органа:
1) регистрирует ГТД (по форме и в порядке, установленном приказом ТК РК от 26.09.95 г. № 128-П). При формировании порядкового номера ГТД в старшем разряде проставляется цифра "9";
2) проверяет соответствие и полноту заявленных сведений и проставляет штамп в ГТД "Выпуск разрешен";
3) вручает 3 лист оформленной ГТД декларанту;
4) передает 1 лист ГТД с прилагаемыми документами в архив.
Передача и хранение первого экземпляра ГТД с документами к нему осуществляется в соответствии с установленным порядком.
Таможенный досмотр иных товаров производится в соответствии с требованиями, установленными таможенным законодательством Республики Казахстан.

10. Кеден органының лауазымды тұлғасы:
1) көлiк құжаттарын тiркейдi. Жүктiң кедендiк мағлұмдамасын тiркеу кезiнде ҚР МКМ Кеден комитетiмен белгiленген ережелерге сәйкес тiркеу журналы бойынша тiркеу нөмiрi берiледi. Реттiк нөмiр ("ЖКМ толтырудың тәртiбi туралы Нұсқаулықтың" 2.4 тармағына сәйкес 5 элементi) бойынша тiркеу нөмiрiнiң белгiленуi кезiнде жоғары разрядта "9" саны қойылады;
2) мәлiмделген мәлiметтердiң толықтығы мен сәйкестiгiн тексередi және көлiк құжатының түпнұсқасы мен көшiрмеде "Шығару рұқсат етілдi" мөртаңбасын соғады;
3) көлiк құжаттарының түпнұсқасын мағлұмдаушыға табыстайды;
4) көлiк құжатының көшiрмесiн фактура-шоттары және басқа құжаттармен бiрге кеден органының мұрағатына тапсырады.
11. Көлiк құжаттарының көшiрмелерiн табыстау және сақтау белгiленген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
3. "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн
басқа тауарларды кедендiк ресiмдеу мен бақылау
12. "Байқоңыр" кешенiне Ресей Федерациясынан әкелiнетiн басқа да тауарларды кедендiк ресiмдеу өндiрiсi үшiн кеден органына ұсынылатын құжаттар:
1) белгiленген тәртiпке сәйкес толтырылған жүктiң кедендiк мағлұмдамасы;
2) ЖКМ электрондық көшiрмесi;
3) көлiк құжаты мен оның бiр көшiрмесi;
4) фактура-шот;
5) егер Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес тауарлар осы органның бақылауына енетiн жағдайда лицензиялар мен басқа мемлекеттiк органдардың рұқсаттары;
6) РҒА Бас директоры немесе оның орынбасарларының қолы қойылған, РҒА мөрiмен расталған Ресей ғарыш агенттiгiнiң жазбаша хабарламасы (рұқсат қағазының үлгiсi, РҒА лауазымды тұлғаларының жеке қолдарының үлгiлерi мен тiзiмi, РҒА мөрiнiң бедерлемесi аталған Нұсқаулықтың 1 және 2 қосымшаларында көрсетiлген);
7) ресейлiк тауарлар мәртебесiн растайтын құжаттар (Ресей Федерациясы аумағында еркiн айналыс үшiн шығарылған және үшiншi елден шыққан тауарларға ЖКМ немесе бұйымдар мен ресейлiк тауарларға көлiктiк, тауарға iлеспе құжаттар, техникалық төлқұжат).
13. Кеден органының лауазымды тұлғасы:
1) ЖКМ тiркейдi (ҚР КК 26.09.95 ж. N 128-П бұйрығымен бекiтiлген нысаны мен тәртiбi бойынша). ЖКМ реттiк нөмiрiнiң белгiленуi кезiнде жоғары разрядта "9" санын қояды;
2) мәлiмделген мәлiметтердiң толықтығы мен сәйкестiгiн тексередi және ЖКМ "Шығару рұқсат етiлдi" мөртаңбасын соғады;
3) Толтырылған ЖКМ үшiншi парағын мағлұмдаушыға табыстайды;
4) ЖКМ 1 парағын ұсынылған құжаттармен бiрге мұрағатқа тапсырады.
ЖКМ бiрiншi данасы мен қоса ұсынылған құжаттарды табыстау мен сақтау белгiленген тәртiпке сәйкес iске асырылады.
Басқа тауарларды кедендiк тексермеден өткiзу Қазақстан Республикасы кеден заңдарында белгiленген талаптарға сәйкес жүргiзiледi.