Об утверждении Инструкции о порядке представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 года N 156. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.09.99г. N 895. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 532 (V022166)
В целях совершенствования нормативной правовой базы деятельности банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Со дня введения в действие Инструкции о порядке представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов признать утратившими силу Правила  представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 1997 года N 57.
3. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление и Инструкцию о порядке представления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательств к соблюдению норм и лимитов в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию о порядке предоставления банками второго уровня в Национальный Банк Республики Казахстан формы ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов до сведения банков второго уровня.

Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне күн сайынғы баланс нысаны мен пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеу үшін қосымша мәліметтер беру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 3 шілде N 156. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 532 қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктер қызметінің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті күнделікті баланс пен қосымша мәліметтер нысандарын беру тәртібі туралы нұсқаулық бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті күнделікті баланс пен қосымша мәліметтер нысандарын беру тәртібі туралы нұсқаулық күшіне енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 26 ақпандағы N 57 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті күнделікті баланс пен қосымша мәліметтердің үлгілерін беру ережесінің күші жойылды деп танылсын.
3. Заң департаменті (Сизова С.И.) Банктік қадағалау департаментімен (Жұмағұлов Б.Қ.) бірлесіп осы қаулыны және Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті күнделікті баланс пен қосымша мәліметтер нысандарын беру тәртібі туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткізсін.
4. Банктік қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап екі апта мерзімге осы қаулыны және Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті күнделікті баланс пен қосымша мәліметтер нысандарын беру тәртібі туралы нұсқаулықты екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Инструкция
о порядке представления банками второго уровня
в Национальный Банк Республики Казахстан
ежедневного баланса и дополнительных данных
для расчета пруденциальных нормативов и иных
обязательных к соблюдению норм и лимитов
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, " О банках  и банковской деятельности в Республике Казахстан", " О Национальном  Банке Республики Казахстан", а также нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан. Инструкция определяет порядок представления банками второго уровня (далее - банки) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) ежедневного баланса и дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
Глава 1. Порядок представления банками ежедневного баланса и
иных сведений
1. Банки ежедневно и на первое число каждого месяца, следующего за отчетным, представляют в Национальный Банк:
1) сводный баланс по форме 700-Н, включающий сведения по всем его филиалам;
2) приложение N 1 к форме N 700-Н "Условные и возможные требования и обязательства";
3) приложение N 2 к форме N 700-Н "Доходы и расходы";
4) сведения для расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
5) сведения для расчета минимальных резервных требований (в соответствии с Правилами о минимальных резервных требованиях).
2. Балансы, приложения к нему и дополнительные сведения к балансу (далее - баланс) представляются банками по имеющимся в их распоряжении средствам электронной связи (Х-400 позывной "alm statistika") непосредственно в Департамент вычислительных работ Национального Банка (далее - Департамент вычислительных работ).
Банки представляют в Департамент вычислительных работ ежедневный баланс в течение двух рабочих дней, ежемесячный баланс - в течение трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным. Банки, насчитывающие более десяти филиалов, представляют в Департамент вычислительных работ ежедневный баланс в течение трех рабочих дней, ежемесячный баланс - в течение пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным.
В случае отсутствия средств электронной связи, региональные банки представляют баланс в областной филиал Национального Банка по месту их нахождения в сроки, указанные выше. Областной филиал Национального Банка осуществляет передачу информации в Департамент вычислительных работ по имеющимся в его распоряжении средствам электронной связи в день представления банком баланса до 18 часов алматинского времени.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т.Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 3 шілдедегі
N 156 қаулысымен бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне пруденциалдық нормативтерді және басқа
сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті
күнделікті баланс пен қосымша мәліметтер нысандарын
беру тәртібі туралы
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Заң күші бар Жарлықтарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді. Нұсқаулық екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі - банктер) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі - Ұлттық Банк) пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті күнделікті баланс пен қосымша мәліметтер нысандарын беру тәртібін айқындайды.
1-тарау. Банктердің күнделікті баланс пен басқа да
мәліметтер беру тәртібі
1. Банктер күнделікті және есеп беріліп отырған айдан кейінгі айдың алғашқы күні Ұлттық Банкке:
1) оның барлық филиалдары жөніндегі мәліметтер кіретін 700-Н нысан бойынша жиынтық балансты;
2) "Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер" N 700-Н нысанға N 1 қосымшаны;
3) "Кірістер мен шығыстар" N 700-Н нысанға N 2 қосымшаны;
4) пруденциалдық нормативтерді және басқа сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуге қажетті мәліметтерді;
5) ең аз резервтік талаптарды есептеуге қажетті мәліметтерді (Ең аз резервтік талаптар туралы ережеге сәйкес) беріп отырады.
2. Банктер баланстарды, оның қосымшаларын және балансқа қосымша мәліметтерді (бұдан әрі - баланс) өздерінде бар электронды байланыс құралдары арқылы (Х-400 "alm statistika" шартты белгісі бойынша) тікелей Ұлттық Банктің Есептеу жұмысы департаментіне (бұдан әрі - Есептеу жұмысы департаменті) береді.
Банктер Есептеу жұмысы департаментіне күнделікті балансты есеп беріліп отырған айдан кейінгі айдың екі жұмыс күні ішінде, ай сайынғы балансты - үш жұмыс күні ішінде береді. Оннан астам филиалы бар банктер есептеу жұмысы департаментіне күнделікті балансты есеп беріліп отырған айдан кейінгі айдың үш жұмыс күні ішінде, ай сайынғы балансты - бес жұмыс күні ішінде береді.
Электронды байланыс құралдары болмаған жағдайда аймақтық банктер балансты өзі тұлған жердегі Ұлттық Банктің облыстық филиалына жоғарыда көрсетілген мерзімде беріп отырады. Ұлттық Банктің облыстық филиалы банк баланс беретін күні Алматы уақыт бойынша сағат 18-ге дейін өзінде бар электронды байланыс құралдары арқылы Есептеу жұмысы департаментіне ақпарат беретін болады.

3. Баланс на бумажном носителе, подписанный первым руководителем и главным бухгалтером (или их заместителями, имеющими право подписи) и заверенный печатью банка, направляется специальной (фельдъегерской) связью или нарочно в Департамент банковского надзора Национального Банка (далее - Департамент банковского надзора). Баланс за последний рабочий день месяца на бумажном носителе дополнительно представляется и в областные филиалы Национального Банка по месту нахождения банков.
Банки, расположенные на территории г. Алматы и Алматинской области, за исключением Талдыкорганского региона, баланс на бумажном носителе представляют непосредственно в Департамент банковского надзора.
Банки, расположенные на территории Талдыкорганского региона Алматинской области, баланс на бумажном носителе представляют в Алматинский филиал Национального Банка.
4. Департамент вычислительных работ осуществляет прием и обработку информации, представленной банками по каналам электронной связи. Не позднее 11 часов следующего дня после представления банками балансов по средствам электронной связи в Национальный Банк Департамент вычислительных работ представляет в Департамент банковского надзора результаты обработки информации, полученной по каналам электронной связи.
5. Департамент банковского надзора осуществляет проверку правильности оформления и полноты представленной информации на бумажных носителях, производит сверку балансов на бумажных носителях с данными, представленными банками по каналам электронной связи, с учетом результатов обработки данных, полученных от Департамента вычислительных работ на предмет их соответствия. В случае выявления недостатков (несоответствия) или наличия иных замечаний Департамент банковского надзора сообщает об этом банку. Банк обязан представить в Национальный Банк баланс с учетом замечаний в сроки, устанавливаемые Департаментом банковского надзора для их устранения.
6. Для внесения уточнений и дополнений в ранее представленную информацию банк представляет нарочно или по каналам имеющейся в распоряжении связи в Департамент банковского надзора письмо с указанием характера и причины изменения данных, подписанное первым руководителем и главным бухгалтером банка (или их заместителями, имеющими право подписи).
Глава 2. Заключительные положения
7. В случае непредставления или нарушения сроков представления баланса банком, указанных в пункте 2 настоящей Инструкции, а также представления неполной и/или недостоверной информации к банку могут быть применены ограниченные меры воздействия и санкции, установленные банковским законодательством.
Председатель

3. Бірінші басшы мен бас бухгалтер (немесе олардың қол қоюға құқығы орынбасарлары) қол қойып, банктің мөрімен куәландырылған қағаз жазбадағы баланс Ұлттық Банктің Банктік қадағалау департаментіне (бұдан әрі - Банктік қадағалау департаменті) арнайы (фельдъегерлік) байланыс арқылы жіберіледі немесе қолма-қол тапсырылады. Айдың соңғы жұмыс күнінің қағаз жазбадағы балансы банктер тұрған жердегі Ұлттық Банктің облыстық филиалдарына қосымша беріледі.
Алматы қаласының және Алматы облысының Талдықорған аймағынан басқа аумағына орналасқан банктері қағаз жазбадағы балансты тікелей Банктік қадағалау департаментіне тапсырады.
Алматы облысының Талдықорған аймағына орналасқан банктер қағаз жазбадағы балансты Ұлттық Банктің Алматы филиалына тапсырады.
4. Есептеу жұмысы департаменті банктердің электронды байланыс арналары арқылы берген ақпаратын қабылдайды және өңдейді. Банктер электронды байланыс құралдары арқылы Ұлттық Банкке баланс бергеннен кейін келесі күні сағат 11-ден кешіктірмей Есептеу жұмысы департаменті Банктік қадағалау департаментіне электронды байланыс арналары арқылы алынған ақпараттың өңдеу нәтижелерін жібереді.
5. Банктік қадағалау департаменті қағаз жазбада берілген ақпараттың дұрыс ресімделуін және оның толық болуын тексереді, қағаз жазбадағы баланстарды электронды байланыс арналары арқылы Есептеу жұмысы департаментінен алынған мәліметтердің өңдеу нәтижелерімен сәйкес келуін ескере отырып, банктер берген мәліметтермен салыстырып тексереді. Кемшіліктер (сәйкессіздік) анықталған жағдайда немесе Банктік қадағалау департаментінің басқа да ескертпесі болған жағдайда ол жөнінде банкке хабарлайды. Банк балансты Банктік қадағалау департаментінің ескертпелерін ескере отырып, оларды жоюға берілген мерзім ішінде Ұлттық Банкке беруге міндетті.
6. Банк бұрынғы берілген ақпаратты нақтылау және оған толықтыру енгізу үшін қолма-қол тапсыру арқылы немесе өзінде бар байланыс арналары арқылы Банктік қадағалау департаментіне мәліметтердің өзгеру сипаты мен себебін көрсете отырып, банктің бірінші басшысы мен бас бухгалтерінің (немесе олардың қол қоюға құқылы орынбасарларының) қолы қойылған хат жібереді.
2-тарау. Қорытынды ережелер
7. Банк балансты осы Нұсқаулықтың 2-тармағында көрсетілген мерзімде бермесе немесе беру мерзімін сақтамаса, сондай-ақ толық емес және/немесе жалған ақпарат берсе, банкке банк заңдарында белгіленген шектеу шаралары немесе санкциялар қолданылатын болады.
Төраға