Об утверждении Правил составления и представления клиринговыми организациями, осуществляющими межбанковский клиринг, ежедневной отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 г. № 158. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.09.99 г. № 907. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 266
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска.
В наименовании и по тексту слова "палатами", "палатой", "палаты", "палате", "палат" заменены словами "организациями", "организацией", "организации", "организации", "организаций" - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 16 апреля 2003 г.  N 123
Заголовок изменен -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
В целях обеспечения надлежащего контроля за функционированием платежной системы Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и представления клиринговыми организациями, осуществляющими межбанковский клиринг, ежедневной отчетности и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Управлением платежных систем (Мусаев Р.Н.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила составления и представления клиринговыми организациями ежедневной отчетности в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила составления и представления клиринговыми организациями ежедневной отчетности до сведения клиринговых организаций.
4. Департаменту информационных технологий (Поликарпов О.Ю.) в III квартале 1999 года обеспечить доработку установленного в Управлении платежных систем программного обеспечения "Статистика клиринга".
5. Управлению планирования и контроля бюджета (Галиева Д.Т.) совместно с Департаментом информационных технологий (Поликарпов О.Ю.) при проведении корректировки по результатам работы первого полугодия 1999 года предусмотреть в бюджете (смете расходов Национального Банка Республики Казахстан) на 1999 год необходимые деньги на разработку соответствующего программного обеспечения.

Банкаралық клирингті жүзеге асыратын клиринг ұйымдарының күнделікті есеп жасау және беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 3 шілдедегі N 158 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 907. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 266 Қаулысымен
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауындағы және одан әрi мәтiн бойынша "палаталары", "палаталарының" деген сөздер тиiсiнше "ұйымдары", "ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылды;
атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы төлем жүйесiнiң жұмысына тиiстi түрде бақылау жасауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Банкаралық клирингті жүзеге асыратын клиринг ұйымдарының күнделiктi есеп жасау және беру ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
2. Заң департаментi (Сизова С.И.) Төлем жүйесi басқармасымен (Мұсаев Р.Н.) бiрлесiп осы қаулыны және Клиринг ұйымдарының күнделiктi есеп жасау және беру ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн.
3. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзген күннен бастап екi апта мерзiмде осы қаулыны және Клиринг ұйымдарының күнделiктi есеп жасау және беру ережесiн клиринг ұйымдарына жiберсiн.
4. Ақпарат технологиясы департаментi (Поликарпов О.Ю.) 1999 жылдың IIІ тоқсанында Төлем жүйесi басқармасына орнатылған "Клиринг статистикасы" бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысын қайта пысықтайтын болсын.
5. Бюджеттi жоспарлау және бақылау басқармасы (Ғалиева Д.Т.)
Ақпарат технологиясы департаментiмен (Поликарпов О.Ю.) бiрлесiп 1999 жылдың бiрiнші жартысындағы жұмыс нәтижелерi бойынша түзету енгiзгенде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1999 жылғы бюджетiнен (шығыстар сметасынан) тиiстi бағдарламалық қамтамасыз
ету жұмысын әзiрлеуге қажеттi ақша қарастырсын.

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Правила составления и представления
клиринговыми организациями, осуществляющими
межбанковский клиринг, ежедневной отчетности
Сноска. Заголовок изменен -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок составления и представления клиринговыми организациями, осуществляющими межбанковский клиринг (далее - клиринговые организации), ежедневной отчетности подразделению платежных систем Национального Банка Республики Казахстан (далее - подразделение) в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Сноска. Пункт 1 с изменениями -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
2. Отчетная информация представляется каждой клиринговой организацией в подразделение в соответствии с установленными требованиями, предъявляемыми к передаче информации в платежной системе.
3. Передача отчетной информации каждой клиринговой организацией осуществляется ежедневно после проведения окончательного расчета по чистым позициям по электронным каналам связи, определенным Национальным Банком, не позднее 9 часов алматинского времени дня, следующего за отчетным.  <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 г.  N 123
Глава 2. Требования, предъявляемые к ежедневной отчетности,  представляемой региональными клиринговыми организациями
4. Формат ежедневной отчетности, представляемый клиринговыми организациями в подразделение, должен соответствовать требованиям, предъявляемым к передаче информации в платежной системе Республики Казахстан.
5. При формировании формата ежедневной отчетности (Приложения 12) клиринговой организацией количество и сумма (цифры) представляемой ежедневной информации выравниваются по правому краю, а сумма представляемых данных указывается в тиынах.
6. Сведения за операционный день клиринговой организации должны содержать информацию по оборотам денег как по клиринговой организации в целом, так и по каждому участнику межбанковского клиринга в отдельности (Приложение № 1).
Сноска. Пункт 6 с изменениями -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
7. Данные о прохождении платежей в клиринговой организации по интервалам сумм должны соответствовать начальным и конечным интервалам, указанным в Приложении № 2 к настоящим Правилам.

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 3 шiлдедегi
N 158 қаулысымен
Бекітілген
Банкаралық клирингті жүзеге асыратын клиринг ұйымдарының
күнделiктi есеп жасау және беру ережесi
Ескерту: Ереженiң атауындағы және одан әрi мәтiн бойынша "палаталары", "палатасы", "палатасының", "палатасына", "палатасын", "палаталарының" деген сөздер тиiсiнше "ұйымдары", "ұйымы", "ұйымының", "ұйымына", "ұйымын", "ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылды;
атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже клиринг ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) төлем жүйесi бөлiмшесiне (бұдан әрi - бөлiмше) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес күнделiктi есеп жасау және беру тәртiбiн айқындайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
2. Әрбiр клиринг ұйымы есеп ақпаратын бөлiмшеге төлем жүйесiндегi ақпарат беруге қойылатын белгiленген талаптарға сәйкес берiп отырады.
3. Әрбiр клиринг ұйымы есеп ақпаратын таза позициялар бойынша түпкiлiктi есеп айырысу жүргiзiлгеннен кейiн күнделiктi Ұлттық Банк айқындаған электронды арна арқылы есеп берiлiп отырған күннен кейiнгi күнi Алматы уақыты бойынша сағат 9-дан кешiктiрмей бередi.
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен
2-тарау. Аймақтық клиринг ұйымдары беретiн күнделiктi
есепке қойылатын талаптар
4. Клиринг ұйымдарының бөлiмшеге беретiн күнделiктi есебiнiң форматы Қазақстан Республикасының төлем жүйесiне ақпарат беруге қойылатын талаптарына сәйкес болуы тиiс.
5. Клиринг ұйымы күнделiктi есептiң форматын қалыптастырған кезде (N 1, 2 қосымшалар) күнделіктi берiлетiн ақпарат саны және сомасы (цифрлар) оң жақ бойынша теңестiрiледi, ал берiлетiн мәлiметтерде тиынмен көрсетiледi.
6. Клиринг ұйымының операциялық күн iшiндегi мәлiметтерде жалпы алғандағы клиринг ұйымы бойынша да, жеке алғандағы банкаралық клирингке қатысушылары бойынша да ақша айналысы жөнiндегi ақпарат болуға тиiс (N 1 қосымша).
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен
7. Клиринг ұйымына төлемдердің өтуi туралы мәлiметтер сома интервалдары бойынша осы Ереженiң N 2 қосымшасында көрсетiлген алғашқы және соңғы интервалдарға сәйкес келуi тиiс.

8. Программное обеспечение клиринговой организации должно обеспечить классификацию платежных поручений по кодам назначения платежей в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
9. Программное обеспечение клиринговой организации должно обеспечить обработку платежных поручений по датам валютирования.
10. Обороты по количествам транзакций участников межбанковского клиринга за операционный день клиринговой организации указываются в цифрах полностью.
Сноска. Пункт 10 с изменениями -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
11. Обороты по суммам платежей участников межбанковского клиринга за операционный день клиринговой организации указываются в цифрах в тиынах.
Сноска. Пункт 11 с изменениями -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
12.  (Пункт 12 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 г.
N 123)
13. Защита передачи информации должна осуществляться в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка, определяющими порядок использования системы программно-криптографической защиты при обмене электронными документами между подразделениями Национального Банка и организациями, участвующими в обмене электронными документами.  <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 г.  N 123
14. На основании представленных клиринговыми организациями ежедневных отчетов (Приложения N 1 и 2) подразделение формирует необходимую информацию по осуществлению межбанковского клиринга в Республике Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 г.  N 123постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
15. Ответственность за достоверность и своевременность представления клиринговой организацией в подразделение ежедневной отчетности возлагается на руководителя клиринговой организации.
16. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам составления и
представления
клиринговыми организациями
ежедневной отчетности,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 июля 1999 г. N 158  <*>
Сноска. Приложение 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 г.  N 123постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 147.
Формат представляемого клиринговой
организацией Отчета о прохождении
платежей по клиринговой организации за день
((ХХ ДД.ММ.ГГГГ      А         В   КАВ SAB RDF SBA
))
где,

8. Клиринг ұйымын бағдарламалық қамсыздандыру Ұлттық Банктiң нормативтiк құқтық актiлерiне сәйкес төлем белгiлеу кодтары бойынша төлем тапсырмаларын жiктеудi қамтамасыз етуге тиiс.
9. Клиринг ұйымын бағдарламалық қамсыздандыру валюталау күндерi бойынша төлем тапсырмаларын өңдеудi қамтамасыз етуге тиiс.
10. Клиринг ұйымының операциялық күнi iшiндегi банкаралық клирингке қатысушылар транзакцияларының саны бойынша айналыстар толық түрде санмен көрсетiледi.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
11. Клиринг ұйымының операциялық күнi iшiндегi банкаралық клирингке қатысушылар төлемiнiң сомасы бойынша айналыстар санмен тиынмен көрсетiледi.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
12.  Тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен
13. Ақпарат берудi қорғау Ұлттық Банктiң бөлiмшелерi мен электрондық құжаттармен алмасуға қатысатын ұйымдар өзара электрондық құжаттармен алмасқан кезде бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесiн пайдалану тәртiбiн айқындайтын Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылуға тиiс.
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен
14. Клиринг ұйымдарының күнделiктi берген есебi негiзiнде бөлімше Қазақстан Республикасында банкаралық клирингті жүзеге асыру жөніндегі қажеттi ақпарат қалыптастыратын болады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
15. Клиринг ұйымының бөлiмшеге күнделiктi есептi дұрыс және уақытылы берiп отыру жауапкершiлiгi клиринг ұйымының басшысына жүктеледi.
16. Осы ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешiледi.
Ұлттық банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 3 шілдедегі
N 158 қаулысымен бекітілген
Клиринг ұйымдарының
күнделікті есеп жасау және беру
ережесіне
N 1 қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен 2005 жылғы 17 қарашадағы N 147   қаулысымен .
Клиринг ұйымы бойынша бiр күн iшiнде төлемдердiң өтуi
туралы есептiң клиринг ұйымы ұсынатын форматы
((ХХ ДД.ММ.ГГГГ
А     В      КАВ         SAB        RDF       SBA
))
мұндағы,

((  - признак начала файла, с 1 позиции 2 символа
ХХ - код области, с 3 позиции 2 символа
ДД.ММ.ГГГГ - дата, с 6 позиции 10 символов
А - Банковский идентификационный код банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее - банк) (основной участник межбанковского клиринга) с 1 позиции 9 символов
Если 0 - считать как сумма всех остальных банков
В - Банковский идентификационный код банка (основной участник межбанковского клиринга) с 11 позиции 9 символов
КАВ - количество отправленных документов от банка А на банк В, с 20 позиции 7 символов
SAB - сумма отправленных документов от банка А на банк В (в тиынах), с 27 позиции 18 символов
KBA - количество отправленных документов от банка В на банк А, с 45 позиции 7 символов
SBA - сумма отправленных документов от банка В на банк А (в тиынах), с 52 позиции 18 символов
)) - признак конца файла
Приложение N 2
к Правилам составления и
представления
клиринговыми организациями
ежедневной отчетности,
утвержденным постановлением
Правления Национального
Банка
Республики Казахстан
от 3 июля 1999 г. N 158  <*>
Сноска. Приложение 2 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 г.  N 123
Формат представляемого клиринговой
организацией Отчета о прохождении платежей по
интервалам сумм в клиринговой организации за день
((ХХ ДД.ММ.ГГГГ      А          В        К    S))
где:

(( - файлдың басталу белгiсi, 1-позициядан бастап 2 символ
ХХ - облыс коды, 3 позициядан бастап 2 символ
ДД.ММ.ГГГГ - күнi, 6 позициядан бастап 10 символ
Банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның (бұдан әрі - банк) банктік бірегейлендіру
коды (банкаралық клирингке қатысушы) 1 позициядан бастап 9
символ
Егер 0 болса - барлық қалған банктер сомасы ретiнде
есептелсiн.
В        - Банктiң бiрыңғай банктiк коды (клирингтiң негiзгi
қатысушысы) 11 позициядан бастап 9 символ
КАВ      - А банкiнен В банкiне жiберiлген құжаттар саны, 20
позициядан бастап 7 символ
SАВ      - А банкiнен В банкiне жiберiлген құжаттар сомасы
(тиынмен), 27 позициядан бастап 18 символ
КВА      - В банкiнен А банкiне жiберiлген құжаттар саны, 45
позициядан бастап 7 символ
SВА      - В банкiнен А банкiне жiберiлген құжаттар сомасы
(тиынмен), 52 позициядан бастап 18 символ
)) - файлдың аяқталу белгiсi
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы шiлдедегi
N 158 қаулысымен бекiтiлген
Клиринг ұйымдарының күнделiктi
есеп жасау және беру ережесiне
N 2 қосымша
Ескерту: 2-қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 123   қаулысымен .
Клиринг ұйымы бойынша бiр күн iшiнде сома интервалдары
бойынша төлемдердiң өтуi туралы есептiң
клиринг ұйымы ұсынатын форматы
((ХХ ДД. ММ. ГГГГ
А      В       К    S
))
мұндағы,

((  - признак начала файла, с 1 позиции 2 символа
ХХ - код области, с 3 позиции 2 символа
ДД.ММ.ГГГГ - дата, с 6 позиции 10 символов
А - начальный интервал сумм с 1 позиции 18 символов
В - конечный интервал сумм с 19 позиции 18 символов
К - количество проведенных документов в данном интервале сумм,
с 37 позиции 7 символов
S - сумма проведенных документов в данном интервале сумм,
с 44 позиции 18 символов
)) - признак конца файла
Пример 1.

(( - файлдың басталу белгiсi, 1-позициядан бастап 2 символ
ХХ - облыс коды, 3 позициядан бастап 2 символ
ДД.ММ.ГГГГ - күнi, 6 позициядан бастап 10 символ
А - соманың алғашқы интервалы 1-позициядан бастап 18 символ
В - соманың соңғы интервалы 19-позициядан бастап 18 символ
К - соманың осы интервалындағы өткізiлген құжаттар саны
37-позициядан бастап 7 символ
S - соманың осы интервалындағы өткізілген құжаттар сомасы
44-позициядан бастап 18 символ
)) - файлдың аяқталу белгiсi
1-мысал.

((32 16.04.1999
0                    1000000    1805         624992242
1000001                    2000000     471         689482706
2000001                    3000000     277         696453763
3000001                    4000000     150         524814446
4000001                    5000000     134         608107760
5000001                    6000000      62         345743708
6000001                    7000000      52         339784007
7000001                    8000000      65         495020211
8000001                    9000000      39         333176510
9000001                   10000000      74         724780346
10000001                   20000000     218        3172830793
20000001                   30000000     122        3100468984
30000001                   40000000      52        1810906713
40000001                   50000000      42        1949063537
50000001                   60000000      21        1165017533
60000001                   70000000      21        1377032096
70000001                   80000000      18        1361124198
80000001                   90000000       8         699395708
90000001                  100000000      18        1774458150
100000001              1000000000000      46        7369782448 ))

((32 16.04.1999
0       1000000        1805       624992242
1000001       2000000        471        689482706
2000001       3000000        277        696453763
3000001       4000000        150        524814446
4000001       5000000        134        608107760
5000001       6000000        62         345743708
6000001       7000000        52         339784007
7000001       8000000        65         495020211
8000001       9000000        39         333176510
9000001       10000000       74         724780346
10000001       20000000       218        3172830793
20000001       30000000       122        3100468984
30000001       40000000       52         18110906713
40000001       50000000       42         1949063537
50000001       60000000       21         1155017533
60000001       70000000       21         1377032096
70000001       80000000       18         1361124198
80000001       90000000       8          699395708
90000001       100000000      18         1774458150
100000001      1000000000000  46         7369782448
))