Об утверждении нормативных документов в области аттестации научных и научно-педагогических кадров
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 августа 1999 г. N 312. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.09.99г. за N 908. Утратил силу - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 сентября 2004 года N 732
Извлечение
из приказа и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан
от 9 сентября 2004 года N 732
В соответствии с  распоряжением  Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р проведена ревизия подзаконных актов по вопросам образования и науки, в ходе которой выявлены акты, противоречащие действующему законодательству. В целях приведения ведомственной нормативной базы в соответствие с действующим законодательством ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
3) приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 августа 1999 г. N 312 "Об утверждении нормативных документов в области аттестации научных и научно-педагогических кадров", зарегистрированный за N 908...
И.о. Министра
__________________________________________________________________
В целях совершенствования системы аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила присуждения ученых степеней;
2) Правила присвоения ученых званий;
3) Положение о диссертационном совете и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Высшей аттестационной комиссии (Женсыкбаев А.А.) направить на государственную регистрацию в установленном законодательством порядке вышеперечисленные нормативные документы.
3. Отменить:
1) приказ Министра науки-Академии наук Республики Казахстан от 28 сентября 1998 г. N 197;
2) приказ Министра науки-Академии наук Республики Казахстан от 9 декабря 1998 г. N 243.
4. Председателю Высшей аттестационной комиссии (А.А. Женсыкбаеву) привести ранее принятые ведомственные нормативные акты в соответствие с вышеуказанными нормативными документами.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра (Е.Е. Ергожина).
Министр
Правила
присуждения ученых степеней
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок присуждения ученых степеней доктора наук и кандидата наук лицам, имеющим глубокие профессиональные знания и научные достижения в определенной отрасли науки.
2. Ученая степень доктора наук присуждается Высшей аттестационной комиссией Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - ВАК Казахстана) на основании ходатайства диссертационного совета, принятого после публичной защиты диссертации соискателем, имеющим ученую степень кандидата наук, и с учетом заключения соответствующего экспертного совета.
Ученая степень кандидата наук присуждается диссертационным советом, на основании публичной защиты диссертации соискателем, имеющим квалификацию специалиста с высшим специальным образованием или академическую степень "магистра".

Ғылыми және ғылыми-педагогтық кадрларды аттестациялау жөніндегі құжаттарды бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі 1999 жылғы 6 тамыз N 312 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 908. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 732 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 732 бұйрығымен.
-----------Бұйрықтан үзінді-------------
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 6 наурыздағы N 77-ө өкiмiне сәйкес бiлiм және ғылым мәселелерi бойынша заңға тәуелдi кесiмдерге тексерiс өткiзу барысында қолданыстағы заңнамаға қайшы келетiн актiлер анықталды. Ведомстволық нормативтiк базаны қолданыстағы заңнамаға сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Күшi жойылды деп танылсын:
...
3) N 908 тiркелген, "Ғылыми және ғылыми педагогикалық кадрларды аттестаттау саласындағы нормативтiк құжаттарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары Білiм министрiнiң 1999 жылғы 6 тамыздағы N 312 бұйрығы...
Министрдің
міндетін атқарушы
---------------------------------------
Жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогтық кадрларды аттестациялау жүйесін жетілдіру мақсатында Бұйырамын:
1. Төмендегі:
1) Ғылыми дәрежелер беру ережелері;
2) Ғылыми атақтар беру ережелері;
3) Диссертациялық кеңес туралы ереже және оларды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енгізу туралы құжаттар бекітілсін.
2. Жоғары аттестациялық комиссия (А.Ә. Жеңсыкбаев) жоғарыда аталған нормативтік құжаттарды заңмен белгіленген тәртіп бойынша мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Төмендегі:
1) Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының 1998 жылғы 28 қыркүйектегі N 197 бұйрығының;
2) Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының 1998 жылғы 9 желтоқсандағы N 243 бұйрығының күштері жойылсын.
4. Жоғары аттестациялық комиссияның Төрағасы (А.Ә. Жеңсыкбаев) мекеменің бұрын қабылдаған нормативтік актілерін жоғарыда бекітілген құжаттарға сәйкестендірсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министрге (Е.Е. Ерғожинге) жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
1999 ж. 6.08. N 312
бұйрығымен бекітілген
Ғылыми дәрежелер беру ережелері
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Ережелер ғылымның белгілі бір саласында терең кәсіптік білімі және ғылыми жетістіктері бар адамдарға ғылым докторы мен кандидаты ғылыми дәрежесін беру тәртібін белгілейді.
2. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн ғылым кандидаты ғылыми дәрежесi бар iзденушiге көпшiлiк алдында диссертация қорғағаннан кейiн республиканың мемлекеттiк аттестаттау органы құрған диссертациялық кеңестiң өтiнiш-хаты негiзiнде, тиiстi сараптау кеңесiнiң қорытындысын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң Жоғары аттестациялық комиссиясы (бұдан әрi - Қазақстан ЖАК-ы) бередi.
Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн жоғары арнайы бiлiмi бар бiлiктi маман немесе магистр академиялық дәрежесi бар iзденушiге көпшiлiк алдында диссертация қорғауы негiзiнде Қазақстан ЖАК-ы құрған диссертациялық кеңес бередi.

3. Докторам наук и кандидатам наук выдаются дипломы установленного государственного образца.
2. Диссертационные советы
4. Диссертационные советы являются основным звеном системы аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации и создаются ВАК Казахстана в известных своими достижениями в соответствующей отрасли науки высших учебных заведениях, научных, научно-исследовательских и научно-производственных организациях (далее - организациях), штатные работники которых являются ведущими учеными в своей отрасли науки и продолжают активно публиковать научные работы в специализированных научных изданиях, а также имеющих докторантуру (аспирантуру), кафедру (отдел, лабораторию) по запрашиваемой специальности и действующий научный семинар, на основании их ходатайств.
Диссертационные советы несут ответственность за качество и объективность оценки диссертаций, а также за обоснованность принимаемых решений и призваны обеспечивать высокий уровень требований при аттестации соискателя.
В случае установления нарушений требований настоящих Правил ВАК Казахстана может отменять решения диссертационных советов, производить замену руководства и членов совета, временно приостанавливать деятельность диссертационных советов или полностью ее прекращать.
Порядок формирования и организации работы диссертационного совета определяется Положением о диссертационном совете, утверждаемым Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - МН и ВО РК).
5. ВАК Казахстана создает, координирует деятельность и пересматривает сеть диссертационных советов по каждой научной специальности с учетом изменений, вносимых в Номенклатуру специальностей... и других обстоятельств.
6. Диссертационные советы, создаваемые ВАК Казахстана, подотчетны руководителям организаций, в которых они функционируют и пользуются печатями и бланками этих организаций. Руководители организаций несут ответственность за обеспечение необходимых условий работы диссертационных советов.
7. Финансирование расходов по проведению защит диссертаций сотрудниками государственных организаций (оплата труда официальных оппонентов и ученых секретарей диссертационных советов) осуществляется за счет средств республиканского бюджета через ВАК Казахстана в установленном порядке. Оплата расходов по проведению защит диссертаций соискателей из негосударственных организаций и граждан иностранных государств осуществляется самими соискателями или их организациями в централизованном порядке через ВАК Казахстана в соответствии с нормативными документами и установленными расценками на затраты, связанные с защитой диссертации*, утвержденными МН и ВО РК.
Примечание:
*В оплату расходов по проведению защиты диссертаций соискателей из негосударственных организаций и иностранных государств входят расходы, связанные с расходами труда ученого секретаря совета, официальных оппонентов и их командировочных расходов, выпуском автореферата.
Оплата прочих расходов*, связанных с рассмотрением и защитой диссертаций, возлагается на организации, в которых созданы диссертационные советы.
Примечание:
*В оплату прочих расходов входят расходы, связанные с выделением помещения для проведения заседаний диссертационного совета, оргтехники, оформлением аттестационных дел соискателей, направляемых в ВАК Казахстана, командировочные расходы иногородних членов совета, официальных оппонентов.

3. Ғылым докторлары мен ғылым кандидаттарына белгіленген мемлекеттiк үлгiдегi диплом берiледi.
2. Диссертациялық кеңестер
4. Диссертациялық кеңестер жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды аттестаттау жүйесiнiң негiзгi буыны болып табылады және оларды штатты қызметкерлерi белгiлi бiр ғылым саласында жетекшi ғалымдар болып табылатын және арнайы ғылыми басылымдарда ғылыми еңбектерi жиi жарияланып жүрген, сондай-ақ, өздерi сұраған мамандықтардан докторантурасы (аспирантурасы), кафедрасы (бөлiмi, лабораториясы), жұмыс iстеп тұрған ғылыми семинары бар, тиiстi ғылым саласында өз жетiстiктерiмен танылған жоғары оқу орындарында, ғылыми, ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндiрiстiк ұйымдарда (бұдан әрi - ұйымдар) олардың өтiнiш хаттары бойынша Қазақстан ЖАК-ы құрады.
Диссертациялық кеңестер диссертацияларға жасалған бағалаулардың сапасы мен объективтiлiгi, сондай-ақ, қабылданған шешiмдердiң негiздiлiгi үшiн жауап бередi және iзденушiлердi аттестаттау кезiнде жоғары талапшылдық деңгейiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Осы Ережедегi талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда Қазақстан ЖАК-ы диссертациялық кеңестiң шешiмiн жоюы, кеңес басшылығын және кеңес мүшелерiн ауыстыруы, диссертациялық кеңес жұмысын уақытша тоқтатуы немесе оны таратып жiберуi мүмкін.
Диссертациялық кеңестi жасақтау мен оның қызметiн ұйымдастыру тәртiбi Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi (бұдан әрi - ҒЖБМ) бекiтетiн Диссертациялық кеңес туралы ережемен анықталады.
5. Қазақстан ЖАК-ы әрбiр ғылыми мамандық бойынша ғылыми қызметкерлер мамандықтары номенклатурасына енгiзiлген өзгерiстердi және басқа да жағдайларды ескере отырып, диссертациялық кеңестердiң жүйесiн құрады, олардың қызметiн үйлестiрiп және қайта қарап отырады.
6. Қазақстан ЖАК-ы құрған диссертациялық кеңестер жұмыс iстейтiн ұйымдардың басшылары алдында есеп бередi, осы ұйымдардың мөрi мен бланктарын пайдаланады. Ұйым басшылары диссертациялық кеңестердiң жұмысына қажеттi жағдай туғызуды өз жауапкершiлiгiне алады.
7. Мемлекеттiк ұйымдарда жұмыс iстейтiн iзденушiлердiң диссертация қорғауын өткiзу (ресми оппоненттер мен диссертациялық кеңестердiң ғалым хатшыларының еңбегiне ақы төлеу) белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан ЖАК-ы арқылы республикалық бюджет есебiнен қамтамасыз етiледi. Мемлекеттiк емес ұйымдардың iзденушiлерi мен шетел азаматтарының диссертацияларын қорғатуға кететiн шығындарды төлеу iзденушiлердiң өз есебiнен немесе олар iстейтiн ұйымдардың есебiнен нормативтiк құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасы ҒЖБМ бекiткен диссертация қорғаумен байланысты шығындарға белгiленген баға* бойынша орталықтандырылған тәртiппен iске асырылады.
Диссертацияларды қарау мен қорғауға байланысты өзге шығындарды** төлеу диссертациялық кеңес құрылған ұйымдарға жүктеледi. _____________________
* Мемлекеттік емес ұйымдардың ізденушілері мен шет мемлекеттер азаматтарының диссертация қорғауымен байланысты шығындарға кеңес хатшысының, ресми оппоненттердің еңбегіне төленетін ақы олардың жолсапар шығыны, автореферат шығару ақысы кіреді.
** Өзге шығындарға диссертациялық кеңес мәжілісін өткізуге орын бөлумен, ұйымдастыру техникасын пайдаланумен, Қазақстан ЖАК-ына жіберетін аттестациялық істерді рәсімдеумен байланысты шығындарды төлеу жатады.

3. Кандидатские экзамены
8. Соискатель ученой степени кандидата наук должен сдать кандидатские экзамены по следующим дисциплинам:
философия;
иностранный язык;
специальная дисциплина.
Соискатель, сдающий кандидатский экзамен, должен иметь квалификацию специалиста с высшим специальным образованием или академическую степень магистра по профилю выполняемой диссертационной работы.
Соискатель, имеющий квалификацию специалиста с высшим специальным образованием или академическую степень магистра не по профилю выполняемой диссертационной работы, сдает дополнительный кандидатский экзамен по общему курсу данной науки.
Справку о сдаче кандидатских экзаменов по форме N 3 оформляет организация, в которой сдан экзамен по специальной дисциплине. Оценки кандидатских экзаменов действительны в течение десяти лет.
9. Порядок проведения кандидатских экзаменов и возмещения расходов, связанных с этим, устанавливаются ВАК Казахстана. Типовые программы кандидатских экзаменов разрабатываются и утверждаются ВАК Казахстана. Дополнительные программы по специальной дисциплине разрабатываются и утверждаются соответствующими диссертационными советами.
4. Требования к диссертациям
10. Диссертация на соискание ученой степени доктора наук должна быть научной квалификационной работой, представленной в виде специально подготовленной рукописи, свидетельствующей о зрелости соискателя как самостоятельного ученого, вносящего существенный вклад в науку. В диссертации на основании выполненных автором исследований должны быть разработаны теоретические положения, совокупность которых можно квалифицировать как новое крупное достижение в развитии соответствующего научного направления, либо осуществлено решение научной проблемы, имеющей важное социально-культурное, экономическое или политическое значение, либо изложены научно обоснованные технические, экономические или технологические решения, внедрение которых внесет значительный вклад в ускорение научно-технического прогресса общества.
11. Диссертация на соискание ученой степени кандидата наук должна быть научной квалификационной работой, представленной в виде специально подготовленной рукописи, в которой содержится решение задачи, имеющей существенное значение для соответствующей отрасли науки, либо изложены научно обоснованные технические, экономические или технологические разработки, обеспечивающие решение важных прикладных задач науки.
12. Диссертация должна быть написана единолично, содержать совокупность новых научных результатов и положений, выдвигаемых автором для публичной защиты, иметь внутреннее единство и свидетельствовать о личном вкладе автора в науку. Предложенные автором новые решения должны быть строго аргументированы и критически оценены по сравнению с известными решениями в науке.
В диссертации, имеющей прикладное значение, должны приводиться сведения о практическом использовании полученных автором научных результатов, подтвержденные авторскими свидетельствами, патентами и другими официальными документами, а в диссертации, имеющей теоретическое значение, - рекомендации по использованию научных результатов.
Диссертация представляется на государственном или русском языке.
Оформление диссертации должно соответствовать требованиям, установленным ВАК Казахстана.

3. Кандидаттық емтихандар
8. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн iзденушi төмендегi пәндерден кандидаттық емтихан тапсыруы қажет:
философия;
шет ел тiлi;
мамандығы бойынша арнайы пән.
Кандидаттық емтихан тапсыратын iзденушi орындайтын диссертациялық жұмысының бағыты бойынша жоғары арнайы бiлiмi бар бiлiктi маман немесе магистр академиялық дәрежесi болуы керек.
Орындайтын диссертациялық жұмысының бағытына сай келмейтiн жоғары арнайы бiлiмi бар бiлiктi маман немесе магистр академиялық дәрежесi бар iзденушi осы ғылымның жалпы курсы бойынша қосымша кандидаттық емтихан тапсырады.
Кандидаттық емтихан тапсырғаны туралы N 3 нысан бойынша анықтаманы мамандығы бойынша арнайы пәннен емтихан тапсырған ұйым толтырады. Кандидаттық емтихандардың бағалары он жыл бойына жарамды.
9. Кандидаттық емтихандар өткiзу тәртiбi және оны өткiзу шығындарын толтыруды Қазақстан ЖАК-ы белгiлейдi. Кандидаттық емтихандардың типтiк бағдарламасын Қазақстан ЖАК-ы дайындайды және бекiтедi. Мамандық бойынша арнайы пәннiң қосымша бағдарламаларын тиiстi диссертациялық кеңестер дайындап, бекiтедi.
4. Диссертацияларға қойылатын талаптар
10. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн жазылған диссертация iзденушiнiң ғылымға қосқан маңызды үлесiн көрсететiн, дербес ғалым ретiнде өсiп жетiлгенiн бiлдiретiн арнайы дайындалған қолжазба түрiндегi ғылыми бiлiктi жұмыс болуы керек. Диссертацияда автордың жүргiзген зерттеулерiнiң нәтижесiнде тиiстi ғылыми бағыттың дамуындағы жаңа iрi жетiстiк ретiнде тануға болатын теориялық қағидалар шығарылған немесе маңызды әлеуметтiк-мәдени, экономикалық, саяси мәнi бар ғылыми проблема шешiмiн тапқан, я болмаса өндiрiске енгiзу арқылы ғылыми-техникалық прогрестi жеделдетуге қосылған айтулы үлес болып есептелетін техникалық, экономикалы немесе технологиялық шешiм баяндалған болуы қажет.
11. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн жазылған диссертация арнайы даярланған қолжазба түрiнде тапсырылған ғылыми бiлiктi жұмыс болуы керек. Онда тиiстi ғылым саласында елеулi маңызы бар мәселенi шешетiн немесе ғылымның қолданбалы мәселелерiн шешудi қамтамасыз ете алатын ғылыми негiзделген техникалық, экономикалық немесе технологиялық зерттеулер баяндалған болуы керек.
12. Диссертация iзденушiнiң өзi жазған, көпшiлiк алдында қорғауға ұсынатын жаңа ғылыми нәтижелерi мен қағидаларының жиынтығы баяндалған, іштей бiрлiгi сақталған, автордың ғылымға қосқан жеке үлесiн көрсететiн жұмыс болуы керек.
Автордың қорғауға ұсынған жаңа шешiмдерi ғылымда бұрыннан белгiлi шешiмдермен салыстырыла отырылып, жеткiлiктi дәлелденiп, қатаң сыни тұрғыдан бағалануы қажет.
Қолданбалы мәнi бар диссертацияда авторлық куәлiктермен, патенттермен және басқа ресми құжаттармен расталған автордың қол жеткiзген ғылыми нәтижелерiнiң практикада қолданылуы туралы мәлiметтердiң келтiрiлуi, ал теориялық мәнi бар диссертацияда оның ғылыми нәтижелерiн пайдалану жайында ұсыныстардың болуы қажет. Диссертация мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде тапсырылады.
Диссертацияның рәсiмделуi Қазақстан ЖАК-ы белгiлеген талаптарға сәйкес болуы қажет.

13. Основные научные результаты диссертации должны быть опубликованы в научных изданиях, рекомендованных ВАК Казахстана. Полнота изложения материалов диссертации в работах, опубликованных автором, определяется диссертационным советом.
14. При написании диссертации соискатель обязан давать ссылки на автора и источник, откуда он заимствует материалы или отдельные результаты. При использовании соискателем в диссертации идей или разработок, принадлежащих соавторам, вместе с которыми были написаны научные работы, соискатель обязан отметить это в диссертации.
В случае использования соискателем чужого материала без ссылки на автора и источник заимствования диссертация снимается с рассмотрения вне зависимости от стадии прохождения без права ее повторной защиты.
5. Представление и защита диссертаций
15. Организация, где выполнялась диссертация или к которой был прикреплен соискатель, проводит предварительное обсуждение представленной диссертации и дает по ней заключение, в котором должны быть отражены: конкретное личное участие автора в получении результатов, изложенных в диссертации; степень обоснованности результатов проведенных исследований, их новизна и практическая значимость; наименование специальности, которой соответствует диссертация; полнота изложения материалов диссертации в работах, опубликованных соискателем.
Заключение должно быть выдано соискателю не позднее двух месяцев со дня представления для предварительной экспертизы кандидатской диссертации и трех месяцев - докторской диссертации.
16. Диссертационный совет принимает диссертации к предварительному рассмотрению при наличии документов по перечню, устанавливаемому ВАК Казахстана.
К защите диссертаций по медицинским наукам допускаются лица, имеющие квалификацию специалиста с высшим медицинским образованием или академическую степень магистра медицины, по ветеринарным наукам - лица, имеющие квалификацию специалиста с высшим ветеринарным образованием или академическую степень магистра ветеринарии.
Процедура предварительного рассмотрения диссертации в совете устанавливается Положением о диссертационном совете.
17. Руководителям организаций и их заместителям не разрешается защищать диссертации в диссертационных советах по месту их основной работы.
18. В случаях, когда диссертация выполнена на стыке специальностей, по одной из которых совету предоставлено право приема диссертаций к защите, ВАК Казахстана для организации разовой защиты по ходатайству диссертационного совета может дать соответствующее разрешение и ввести в его состав необходимое количество докторов наук по отсутствующей специальности.

13. Диссертацияның негiзгi ғылыми нәтижелерi Қазақстан ЖАК-ы ұсынған ғылыми басылымдарда жарияланған болуы керек.
Автордың жарияланған еңбектерiнде диссертация мазмұнының толық қамтылуын диссертациялық кеңес анықтайды.
14. Диссертация жазу үстiнде iзденушi материалдарын немесе жекелеген нәтижелерiн пайдаланған авторларға және дерек көздерiне сiлтемелер жасауға мiндеттi.
Диссертацияда iзденушi өзге авторлармен бiрлесе отырып жазылған ғылыми еңбектердегi ойлар мен iзденiстердi пайдаланған жағдайда, ол оны диссертацияда көрсетуге мiндеттi.
Ізденушi авторын және дерек көзiн көрсетпей бөтен материалды пайдаланған жағдайда, талқылаудың қай тұсында екенiне қарамастан, диссертация қайта қорғау құқығынсыз әрi қарай қараудан алынып тасталады.
5. Диссертацияларды қорғауға ұсыну және қорғау
15. Диссертация даярланған ұйым немесе iзденушiнiң бекiтiлген ұйымы қорғауға келiп түскен диссертацияны алдын ала талқылаудан өткiзiп, диссертацияда баяндалған зерттеу нәтижелерiн алудағы автордың өзiнiң нақтылы қатысын, жүргiзiлген зерттеу жұмысының нәтижелерiнiң негiздiлiгiн, оның жаңалығы мен практикалық маңыздылығын, диссертацияның мамандық атауына сәйкестiгiн, автордың жарияланған еңбектерiнде диссертация материалдарының толық қамтылуын айқындайтын қорытынды бередi.
Қорытынды диссертацияның алдын ала сараптауға түскен күнiнен бастап кандидаттық диссертация үшiн екi ай, докторлық диссертация үшiн үш ай мерзiмнен кешiктiрiлмей iзденушiге табыс етiлуi қажет.
16. Диссертациялық кеңес диссертацияны алдын ала қарауға құжаттардың Қазақстан ЖАК-ы белгiлеген тiзбеге сәйкес болғанда ғана қабылдайды.
Медицина ғылымдары бойынша диссертация қорғауға жоғары медициналық бiлiмi бар бiлiктi маман немесе медицина магистрi академиялық дәрежесi бар адам жiберiледi; мал дәрiгерлiк ғылымдары бойынша мал дәрiгерлiк жоғары бiлiмi бар бiлiктi маман немесе мал дәрiгерлiк магистр академиялық дәрежесi бар адам жiберiледi.
Диссертациялық кеңесте диссертацияның алдын ала қаралу рәсiмi Диссертациялық кеңес туралы ережеге сай белгiленедi.
17. Ұйымның басшылары мен олардың орынбасарларына өздерiнiң негiзгi қызмет орындарындағы диссертациялық кеңесте диссертация қорғауға рұхсат етiлмейдi.
18. Диссертация тақырыбы бiрнеше мамандықтардың түйiскен тұсынан болып, ал диссертациялық кеңеске олардың бiреуiнен диссертация қорғау құқығы берiлген жағдайда, диссертациялық кеңестiң өтiнiшiмен бiр жолғы қорғау ұйымдастыру үшiн Қазақстан ЖАК-ы тиiстi рұхсат бере алады және кеңес құрамына жоқ мамандықтан автореферат бойынша қажеттi мөлшерде ғылым докторларын кiргiзедi.

19. Диссертационный совет принимает диссертацию к защите не позднее чем через два месяца для кандидатской и три месяца для докторской диссертации со дня подачи соискателем всех необходимых документов или в те же сроки выдает соискателю мотивированное заключение об отказе в приеме диссертации к защите.
20. По диссертациям с разрешения совета должны быть напечатаны авторефераты на правах рукописи объемом до двух печатных листов для докторской и одного печатного листа для кандидатской диссертации на том же языке, что и диссертация. По диссертациям в области гуманитарных наук объем автореферата может быть увеличен до 2,5 и 1,5 печатного листа соответственно. Оформление автореферата должно соответствовать требованиям, установленным ВАК Казахстана.
В автореферате должны быть изложены основные результаты и выводы диссертации, показаны вклад автора в проведенное исследование, степень новизны и практическая значимость результатов исследований. Автореферат диссертации печатается на государственном или русском языке типографским способом или на множительных аппаратах в количестве экземпляров, определяемом диссертационным советом.
Автореферат рассылается членам совета и заинтересованным организациям не позднее чем за месяц до защиты диссертации. Список адресатов, которым необходимо направить автореферат, определяет совет, принявший диссертацию к защите. В этот список включаются диссертационные советы по профилю диссертации, заинтересованные организации и ведущие ученые соответствующей отрасли науки.
Перечень организаций, которым авторефераты рассылаются в обязательном порядке, устанавливается ВАК Казахстана.
21. Один экземпляр диссертации, принятой к защите, и два экземпляра автореферата передаются соискателем в библиотеку организации, в которой создан диссертационный совет, не позднее чем за месяц до защиты и хранятся там на правах рукописи до утверждения решения совета в ВАК Казахстана.
22. Диссертационные советы назначают по диссертации официальных оппонентов из числа ученых, компетентных в данной отрасли науки, при этом только один из них может быть членом данного диссертационного совета.
По докторской диссертации назначаются три официальных оппонента, имеющих ученую степень доктора наук.
По кандидатской диссертации назначаются два официальных оппонента, из которых один должен быть доктором наук, а второй - доктором или кандидатом наук.
В случаях, когда официальные оппоненты не могут быть определены диссертационным советом, они могут назначаться ВАК Казахстана.
23. Диссертационный совет должен строго руководствоваться принципом независимости друг от друга официальных оппонентов, ведущей организации, научного руководителя (консультанта) диссертационной работы. Официальными оппонентами не могут быть члены президиума, экспертных советов и сотрудники аппарата ВАК Казахстана, председатели, заместители председателей и ученые секретари диссертационных советов, в которых рассматривается диссертация, научные руководители (консультанты) соискателя, соавторы соискателя по опубликованным работам по теме диссертации, а также руководители вузов и научных организаций, сотрудники кафедр, лабораторий, секторов, отделов, где выполнялась диссертация или работает соискатель, а также где ведутся научно-исследовательские работы, по которым соискатель является заказчиком или исполнителем (соисполнителем). Официальные оппоненты должны быть сотрудниками разных организаций и не являться сотрудниками ведущей организации.

19. Диссертациялық кеңес барлық қажеттi құжаттарды тапсырған күннен бастап кандидаттық диссертация үшiн екi ай, ал докторлық диссертация үшiн үш ай мерзiмнен асырмай диссертацияны қорғауға қабылдайды немесе сол мерзiмде iзденушiге диссертацияны қабылдаудан бас тарту себептерi туралы дәлелдi қорытынды бередi.
20. Диссертациялар бойынша кеңестiң рұхсатымен докторлық диссертация үшiн көлемi екi баспа табаққа дейiн, ал кандидаттық диссертация үшiн бiр баспа табаққа дейiнгi мөлшерде сол диссертация жазылған тілде қолжазба құқығындағы диссертацияның авторефераты басылып шығуға тиiс. Қоғамдық ғылымдар саласы бойынша автореферат көлемi тиiсiнше 2,5 және 1,5 баспа табаққа дейiн көбейтiлуi мүмкiн. Авторефераттың рәсiмделуi Қазақстан ЖАК-ы белгiлеген талаптарға сәйкес болуы қажет.
Авторефератта диссертацияның негiзгi нәтижелерi мен қорытындылары баяндалып, жүргiзiлген зерттеуге автордың қосқан үлесi, жаңалық дәрежесi мен зерттеу нәтижесiнiң практикалық құндылығы көрсетiлуi тиiс. Диссертацияның авторефераты мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде баспахана тәсiлiмен немесе көбейткiш аппараттарда диссертациялық кеңес белгiлеген данада бастырылып шығарылады.
Автореферат диссертациялық кеңес мүшелерiне және мүдделi ұйымдарға диссертация қорғаудан бiр ай бұрын таратылады.
Автореферат жiберiлуге тиiстi адресаттар тiзiмiн диссертацияны қорғауға қабылдап алған диссертациялық кеңес анықтайды. Бұл тiзiмге диссертация саласы бойынша жұмыс iстейтiн өзге диссертациялық кеңестер, мүдделi ұйымдар мен тиiстi ғылым саласынан жетекшi маман ғалымдар енгiзiледi.
Автореферттар мiндеттi түрде жiберiлетiн ұйымдардың тiзiмiн Қазақстан ЖАК-ы белгiлейдi.
21. Қорғауға қабылданған диссертацияның бiр данасы мен авторефераттың екi данасын iзденушi қорғауға ең кемi бiр ай қалғанға дейiн диссертациялық кеңес қызмет ететiн ұйымның кiтапханасына тапсырады, сол орында ол Қазақстан ЖАК-ында кеңес шешiмi бекiгенге дейiн қолжазба құқығында сақталады.
22. Диссертациялық кеңестер диссертация бойынша ғылымның осы саласындағы бiлiктi ғалымдардың iшiнен ресми оппоненттер тағайындайды; бұл жағдайда олардың тек бiреуi ғана диссертация қорғалатын кеңестiң мүшесi болуы мүмкiн.
Докторлық диссертация бойынша ғылым докторы дәрежесi бар үш ресми оппонент тағайындалады.
Кандидаттық диссертацияларға бiреуi ғылым докторы, екiншiсi ғылым докторы не кандидаты болып келетiн екi ресми оппонент тағайындалады.
Ресми оппоненттердi диссертациялық кеңестiң өзi тағайындау мүмкiндiгi болмаған жағдайда, оларды Қазақстан ЖАК-ы тағайындауы мүмкiн.
23. Диссертациялық кеңес ресми оппоненттердiң, жетекшi ұйымның, диссертациялық жұмыстың ғылыми жетекшiсiнiң (кеңесшiсiнiң) бiр бiрiне тәуелсiздiгi қағидасын қатаң басшылыққа алуға тиiс. Қазақстан ЖАК-ы төралқасының, сараптау кеңесiнiң мүшелерi мен аппарат қызметкерлерi, диссертация қаралатын диссертациялық кеңестiң төрағалары, төрағаның орынбасарлары мен ғалым хатшылары, iзденушiнiң ғылыми жетекшiлерi (кеңесшiлерi), iзденушiнiң диссертация тақырыбы бойынша жарияланған еңбектерiнiң авторластары, сондай-ақ, диссертациялық жұмыс даярланған немесе iзденушi қызмет ететiн ұйымның, жоғары оқу орындарының басшылары, сонымен қатар iзденушi тапсырыс берушi немесе орындаушылардың бiрi болып ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзетiн кафедраның, лабораторияның, сектордың, бөлiмнiң қызметкерлерi ресми оппонент бола алмайды. Ресми оппоненттер әр түрлi ұйымдардың қызметкерлерi болуға тиiс және жетекшi ұйымның қызметкерлерi болмауға тиiс.

24. Официальный оппонент на основе изучения диссертации и опубликованных работ по теме диссертации представляет совету письменный отзыв, в котором оцениваются актуальность избранной темы, степень обоснованности научных положений, выводов и рекомендаций, сформулированных в диссертации, их обоснованность, новизна и соответствие диссертации требованиям настоящих Правил.
Копии отзывов официальных оппонентов вручаются соискателю не позднее, чем за 10 дней до защиты диссертации.
Диссертационный совет вправе вернуть отзыв официальному оппоненту для переработки, если он не соответствует указанным требованиям, или заменить официального оппонента.
25. Диссертационные советы назначают по диссертациям ведущие организации (научные, научно-исследовательские, научно-производственные организации и высшие учебные заведения), широко известные своими достижениями в соответствующей области науки, в которых работают доктора наук по специальности защищаемой диссертации, как правило, по перечню, утвержденному ВАК Казахстана.
В отзыве ведущей организации отражается значимость для науки и практики полученных автором диссертации результатов. В отзыве должны также содержаться конкретные рекомендации по использованию результатов и выводов диссертации.
Отзыв ведущей организации утверждается ее руководителем или его заместителем по научной работе.
Копия отзыва ведущей организации вручается соискателю не позднее чем за 10 дней до защиты диссертации.
Диссертационный совет вправе вернуть отзыв ведущей организации, если он не соответствует указанным требованиям, или заменить ведущую организацию.
26. По желанию соискателя совет может назначить защиту диссертации и при отрицательных заключениях и отзывах.
27. Защита докторской диссертации может проводиться не ранее чем через два месяца, а кандидатской - не ранее чем через месяц после публикации работ соискателя, отражающих основные научные результаты диссертации в соответствии с требованиями п. 13.
28. Заседание диссертационного совета считается правомочным, если в его работе принимают участие официальные оппоненты и не менее двух третей состава совета, при обязательном участии в заседании из числа членов совета не менее трех докторов наук по каждой специальности защищаемой докторской диссертации и не менее двух докторов наук по каждой специальности защищаемой кандидатской диссертации.
Решение диссертационного совета по вопросу присуждения ученой степени считается положительным, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании, но более половины списочного состава совета.

24. Ресми оппонент диссертация мен оның тақырыбы бойынша жарияланған еңбектерiн зерттеудiң нәтижесiнде диссертациялық кеңеске диссертация тақырыбының өзектiлiгiн, диссертациядағы ғылыми тұжырымдардың, қорытындылар мен ұсыныстардың дәлелдiлiк деңгейiн, негiздiлiгi мен жаңалығын, ақырында, диссертацияның осы Ереже талаптарына сәйкестiлiгiн айқындайтын жазбаша пiкiрiн тапсырады.
Ресми оппоненттер пiкiрлерiнiң көшiрмесi iзденушiге диссертациясының қорғалуы алдында кем дегенде 10 күн бұрын берiледi.
Диссертациялық кеңес ресми оппоненттiң пiкiрлерi белгiленген талаптарға сай келмеген жағдайда, немесе жетiлдiре түсу үшiн оны қайтарып беруге болмаса ресми оппоненттi ауыстыруға құқылы.
25. Диссертациялық кеңестер қорғалатын диссертация мамандығы бойынша ғылым докторлары iстейтiн тиiстi ғылым не практика саласындағы жетiстiктерiмен кеңiнен танымал болған ұйымдардан (ғылыми, ғылыми-зерттеу, ғылыми-өндiрiстiк ұйымдар мен жоғары оқу орындарынан), әдетте Қазақстан ЖАК-ы бекiткен тiзбе бойынша диссертацияға жетекшi ұйымды тағайындайды.
Жетекшi ұйымның пiкiрiнде диссертация авторының қолы жеткен нәтижелерiнiң ғылым мен практика үшiн маңыздылығы көрсетiледi.
Пiкiрде, сондай-ақ, диссертацияның тұжырымдары мен қорытындыларын пайдалану туралы нақты ұсыныстардың болуы шарт.
Жетекшi ұйымның пiкiрiн оның басшысы немесе оның ғылыми жұмыс жөнiндегi орынбасары бекiтедi.
Жетекшi ұйым пiкiрiнiң көшiрмесi iзденушiге диссертация қорғалардан ең кемi 10 күн бұрын берiледi.
Диссертациялық кеңес жетекшi ұйымның пiкiрi белгiленген талаптарға сай келмесе, керi қайтаруға немесе жетекшi ұйымды ауыстыруға құқылы.
26. Кеңес iзденушiнiң тiлегi бойынша терiс пiкiрлер мен қорытындылардың болғанына қарамастан, диссертация қорғауды тағайындауға ерiктi.
27. Ереженiң 13-бабына сәйкес, iзденушiнiң диссертацияның негiзгi нәтижелерi баяндалған жұмыстары жарияланғаннан кейiн докторлық диссертация қорғау - екi айдан, кандидаттық диссертация қорғау - бiр айдан ерте өткiзiлмеуге тиiс.
28. Диссертациялық кеңестiң мәжiлiсi, егер оның жұмысына ресми оппоненттер және кеңес құрамының кемiнде үштен екiсi, қорғалатын докторлық диссертациясының әр мамандығы бойынша кеңес мүшелерiнен кемiнде үш ғылым докторы және қорғалатын кандидаттық диссертацияның әр мамандығы бойынша кемiнде екi ғылым докторы мiндеттi түрде қатысса, құқықты болып саналады.
Диссертациялық кеңестiң ғылыми дәреже беру мәселесi туралы оң шешiмi мәжiлiске қатысып отырған кеңес мүшелерiнiң ең кемiнде үштен екiсi, бiрақ тiзiмдегi кеңес құрамының жартысынан көбi дауыс бергенде ғана қабылданды деп есептеледi.

29. Публичная защита диссертации должна носить характер научной дискуссии и проходить в обстановке высокой требовательности, принципиальности и соблюдения научной этики, при этом обстоятельному анализу должны подвергаться новизна, обоснованность результатов, выводов и рекомендаций научного и практического характера, содержащихся в диссертации.
Официальные оппоненты обязаны присутствовать на защите диссертации. В виде исключения разрешается проведение защиты докторской диссертации в отсутствие по уважительной причине только одного из официальных оппонентов, давшего по диссертации положительный отзыв. В этом случае на заседании диссертационного совета полностью оглашается отзыв отсутствующего оппонента.
Запрещается проведение защиты кандидатской диссертации при отсутствии на заседании хотя бы одного официального оппонента.
30. После окончания защиты диссертации совет проводит тайное голосование по вопросу о присуждении ученой степени.
Протокол счетной комиссии утверждается открытым голосованием простым большинством голосов членов диссертационного совета, участвовавших в заседании.
Процедура проведения заседания совета по защите диссертации, включая порядок тайного голосования и работы счетной комиссии, устанавливается Положением о диссертационном совете.
31. После тайного голосования, в случае положительного решения по защите диссертации, совет принимает заключение по диссертации путем открытого голосования.
В заключении диссертационного совета отражаются наиболее существенные научные результаты, полученные лично соискателем, оценка их обоснованности и новизны, их значение для теории и практики, рекомендации по использованию результатов диссертационного исследования, а также указывается, в соответствии с какими требованиями пункта 10 или пункта 11 настоящих Правил оценивалась диссертация.
Копия заключения выдается соискателю по его просьбе в месячный срок.
32. В случае положительного решения по результатам защиты диссертационный совет в месячный срок после защиты направляет в ВАК Казахстана первые экземпляры диссертации и документов аттестационного дела соискателя. Вторые экземпляры документов аттестационного дела хранятся в диссертационном совете в течение десяти лет. Оформление документов аттестационных дел соискателей производится в порядке, устанавливаемом ВАК Казахстана.
Порядок возврата документов соискателю в случае отрицательного решения диссертационного совета и извещения ВАК Казахстана по результатам защиты диссертации определяется Положением о диссертационном совете.

29. Диссертацияны көпшiлiк алдында қорғау ғылыми пiкiрсайыс сипатында болуға тиiс және жоғары талапшылдық, принципшiлдiк және ғылыми этика нормаларын сақтау жағдайында өткiзiлуге тиiс, соның өзiнде диссертацияда баяндалған ғылыми және практикалық сипаттағы барлық тұжырымдар мен ұсыныстардың жаңалығы, негiздiлiгi барынша байыпты тұрғыдан талдануы керек.
Ресми оппоненттер диссертация қорғауға қатысуға мiндеттi.
Ерекше жағдай ретiнде диссертация бойынша оң пiкiр бiлдiрген ресми оппоненттердiң бiреуi ғана дәлелдi себептермен кеңес мәжiлiсiне қатыса алмаған жағдайда, докторлық диссертация қорғауды өткiзуге рұхсат етiледi. Мұндайда диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiнде келе алмаған оппоненттiң пiкiрi толығымен жария етiледi.
Кеңес мәжiлiсiне оппоненттердiң бiреуi келмей қалған жағдайда кандидаттық диссертация қорғауды өткiзуге тиым салынады.
30. Диссертация қорғау аяқталғаннан кейiн диссертациялық кеңес ғылыми дәреже беру туралы мәселе бойынша жасырын дауыс берудi өткізеді.
Есеп комиссиясының хаттамасы мәжiлiске қатысқан диссертациялық кеңес мүшелерiнiң ашық дауыс беруiмен жәй көпшiлiк дауыспен бекiтiледi.
Диссертация қорғалатын диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiн өткiзу рәсiмi, жасырын дауысқа салу тәртiбi және есеп комиссиясының жұмысы "Диссертациялық кеңес туралы ережеде" анықталады.
31. Жасырын дауыс беруден кейiн диссертация қорғау бойынша оң шешiм қабылданған жағдайда диссертациялық кеңес ашық дауыс беру арқылы диссертация жайында жасалған қорытындыны қабылдайды.
Диссертациялық кеңес қорытындысында iзденушiнiң жеке өзiнiң қолы жеткен ең елеулi ғылыми нәтижелерi көрсетiлiп, олардың негiздiлiгi мен жаңалығы, теориялық және практикалық мәнi, диссертациялық зерттеудiң нәтижелерiн пайдалану жайындағы ұсыныстары айқындалуы қажет, сондай-ақ диссертацияның осы Ереженiң 10 немесе 11 баптарының қайсысы бойынша бағаланғаны көрсетiлуi тиiс.
Қорытындының көшiрмесi iзденушiге өзiнiң өтiнiшi бойынша бiр ай мерзiмде берiледi.
32. Диссертация қорғау нәтижелерi бойынша оң шешiм қабылданған жағдайда, диссертациялық кеңес диссертация қорғалғаннан кейiн бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан ЖАК-ына диссертация мен аттестациялық iс құжаттарының бiрiншi даналарын жiбередi. Аттестациялық iс құжаттарының екiншi данасы он жыл бойы диссертациялық кеңесте сақталады. Ізденушiнiң аттестациялық iстерiн рәсiмдеу Қазақстан ЖАК-ы белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi.
Диссертация қорғау нәтижесiнде диссертациялық кеңес терiс шешiм қабылдаған жағдайда, iзденушiге тиiстi құжаттарын қайтару және Қазақстан ЖАК-ына хабарлау тәртiбi "Диссертациялық кеңес туралы ережеде" айқындалады.

33. Диссертация, по результатам защиты которой совет вынес отрицательное решение, может быть представлена к повторной защите в переработанном виде не ранее чем через год после вынесения отрицательного решения. При тех же условиях может быть представлена к повторной защите диссертация, по которой отрицательное решение было вынесено ВАК Казахстана. Разрешение ВАК Казахстана на повторную защиту не требуется. При повторной защите состав официальных оппонентов и ведущая организация должны быть полностью заменены.
34. Диссертации соискателей, которым присуждены ученые степени, вместе с одним экземпляром автореферата передаются ВАК Казахстана в установленном порядке для хранения в Национальную библиотеку Республики Казахстан.
6. Рассмотрение диссертаций в ВАК Казахстана
35. Соответствие научного квалификационного уровня диссертаций требованиям настоящих Правил рассматривается в ВАК Казахстана экспертными советами (экспертами).
Если заключение диссертационного совета, принятое согласно пункту 31 настоящих Правил, недостаточно аргументировано, то ВАК Казахстана на основании заключения экспертного совета (эксперта) может возвратить его в диссертационный совет для переработки. В этом случае, при повторном рассмотрении диссертации на заседании совета, участие соискателя не обязательно.
Если экспертным советом (экспертом) установлено, что экспертиза диссертации при защите в совете проведена некачественно, то ВАК может направить диссертацию вместе с аттестационным делом на дополнительное заключение (коллективную рецензию) на предмет ее соответствия требованиям настоящих Правил в другой диссертационный совет.
Процедура проведения заседания совета при рассмотрении диссертации, направленной на дополнительное заключение (коллективную рецензию), устанавливается Положением о диссертационном совете.
В необходимых случаях ВАК Казахстана может приглашать на заседания экспертных советов соискателей, руководителей диссертационных советов, в которых проходила защита диссертации или подготовлено дополнительное заключение (коллективная рецензия), официальных оппонентов, научных руководителей (консультантов), а также представителей ведущих организаций или направлять своих представителей на заседание диссертационного совета.
Соискатель имеет право ознакомиться с заключением экспертного совета (эксперта) на диссертацию и аттестационное дело, после принятия по ним решения президиумом ВАК Казахстана, в двухмесячный срок, со дня принятия решения.
36. Сроки рассмотрения диссертаций и аттестационных дел соискателей ученой степени доктора наук в ВАК Казахстана не должны превышать восьми месяцев, а сроки рассмотрения диссертаций и аттестационных дел соискателей ученой степени кандидата наук - четырех месяцев.
При особых обстоятельствах, требующих проведения экспертизы диссертаций в более длительные сроки, вопрос о продлении этих сроков решается по каждому конкретному делу президиумом ВАК Казахстана.

33. Қорғау нәтижесiнде кеңес терiс шешiм қабылдаған диссертациялар сол шешiм шығарылғаннан соң бiр жылдан ерте емес мерзiмде өңделген күйде қайта қорғауға ұсынылуы мүмкiн. Терiс шешiмдi Қазақстан ЖАК-ы шығарған жағдайда да нақ осындай шартпен диссертацияны қайта қорғауға ұсынуға болады. Қайта қорғауға Қазақстан ЖАК-ының рұхсаты қажет емес. Қайта қорғау кезiнде ресми оппоненттер құрамы мен жетекшi ұйым толығымен ауыстырылуға тиiс.
34. Ғылыми дәреже берiлген iзденушiлердiң диссертациялары мен авторефераттарының бiр данасы белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық кітапханасында тұрақты сақтау үшiн Қазақстан ЖАК-ына берiледi.
6. Диссертациялардың Қазақстан ЖАК-ында қаралуы
35. Диссертациялардың ғылыми бiлiктiлiк деңгейiнiң осы Ережелер талаптарына сәйкестiгi Қазақстан ЖАК-ында сараптау қеңестерi (сарапшылар) арқылы қаралады.
Егер осы Ереженiң 31-бабына сәйкес алынған диссертациялық кеңестiң қорытындысы жеткiлiктi дәлелденбеген болса, сараптау кеңесiнiң (сарапшының) қорытындысы негiзiнде Қазақстан ЖАК-ы оны жетiлдiру үшiн диссертациялық кеңеске қайта қайыруы мүмкiн.
Бұл жағдайда яғни диссертациялық кеңес мәжiлiсiнде диссертацияны қайта қарағанда iзденушiнiң қатысуы мiндеттi емес.
Егер сараптау кеңесi (сарапшы) диссертация қорғалу кезiнде кеңесте диссертацияны сараптау сапасыз жүргiзiлгенiн анықтаса, Қазақстан ЖАК-ы диссертацияны аттестациялық iсiмен бiрге осы Ереже талаптарына сәйкестiгiн анықтау мақсатында қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) жасау үшiн басқа диссертациялық кеңеске жiбере алады.
Диссертациялық кеңестiң қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) беруге жiберiлген диссертацияны қарау кезiндегi мәжiлiсiн өткiзудiң рәсiмi "Диссертациялық кеңес туралы ережеде" белгiленедi.
Қажеттi жағдайларда Қазақстан ЖАК-ы сараптау кеңесiнiң мәжiлiсiне iзденушiлердi, диссертация қорғау өткiзiлген немесе қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) жүргiзiлген диссертациялық кеңестердiң басшыларын, ресми оппоненттердi, ғылыми жетекшiлердi не ғылыми кеңесшiлердi, сондай-ақ жетекшi ұйымының өкiлдерiн шақыра алады, сонымен қатар өз өкiлдерiн диссертациялық кеңес мәжiлiсiне жiбере алады.
Iзденушiнiң Қазақстан ЖАК-ы төралқасының ол туралы шешiмi қабылданғаннан кейiн екi ай мерзiм iшiнде өзiнiң аттестациялық iсiмен және сараптау кеңесi (сарапшы) қорытындысымен танысуға құқығы бар.
36. Қазақстан ЖАК-ында ғылым докторы ғылыми дәрежесiн iзденушiнiң диссертациясы мен аттестациялық iстерiн қарау мерзiмi сегiз айдан, ал ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн iзденушiнiң диссертациясы мен аттестациялық iстерiн қарау мерзiмi төрт айдан аспауға тиiс.
Диссертацияларды сараптау ұзақ уақытты қажет ететiн ерекше жағдайларда сараптаудың мерзiмiн ұзарту мәселесiн әр бiр нақты iске байланысты Қазақстан ЖАК-ның төралқасы шешедi.

37. Внесение исправлений в документы аттестационного дела соискателя допускаются только с разрешения ВАК Казахстана.
38. Соискатель вправе снять диссертацию с рассмотрения на любом этапе ее прохождения в диссертационном совете - до начала тайного голосования, а в ВАК Казахстана - до принятия им решения о присуждении ученой степени доктора наук или утверждения решения диссертационного совета о присуждении ученой степени кандидата наук, кроме случаев, когда диссертационным советом или ВАК Казахстана установлено, что соискателем использован чужой материал без ссылок на автора и источник заимствования.
Решение диссертационного совета или ВАК Казахстана о снятии диссертации с рассмотрения по письменному заявлению соискателя является окончательным. После снятия диссертации с рассмотрения в диссертационном совете или ВАК Казахстана она может быть представлена к защите после соответствующей переработки как новая работа.
39. При нарушении процедуры защиты диссертации (отсутствие одного из оппонентов, неправильный выбор оппонентов и ведущей организации, несоответствие стенограммы действительному ходу обсуждения и т.д.) ВАК Казахстана имеет право направить диссертацию на повторную защиту. Повторная защита может быть проведена не ранее чем через 3 месяца после принятия решения ВАК Казахстана и при этом обязательно должны быть устранены нарушения, повлекшие повторную защиту.
40. Документы по присуждению ученых степеней, перечень которых устанавливает ВАК Казахстана, представляются на государственном или русском языке.
7. Переаттестация кадров высшей квалификации
41. Переаттестация граждан Республики Казахстан, имеющих ученую степень кандидата или доктора наук, присужденную им государственным органом аттестации других стран, с которыми Республикой Казахстан заключены соглашения о взаимном признании квалификационных документов государственного образца по ученым степеням, проводится в соответствии с этими соглашениями по ходатайству организации, где они работают, или их личному заявлению с предоставлением документов по соответствующему перечню.
В иных случаях вопрос о присуждении ученых степеней гражданам Республики Казахстан и других государств решается согласно требованиям настоящих Правил.
42. К переаттестации не принимаются дипломы кандидата и доктора наук, выданные негосударственными организациями (малые предприятия, общественные академии, межакадемические комиссии и др.).
43. Вопрос о соответствии дипломов граждан Республики Казахстан, а также граждан других стран, имеющих ученые степени, присужденные им в странах, с которыми Республикой Казахстан не заключены соглашения о взаимном признании квалификационных документов, решается ВАК Казахстана в индивидуальном порядке согласно международным конвенциям, о чем соискателю выдается соответствующая справка.

37. Iзденушiнiң аттестациялық iс құжаттарына түзетулер енгiзу тек Қазақстан ЖАК-ының рұхсатымен жүзеге асады.
38. Iзденушi диссертацияны оның қаралуының кез-келген кезеңiнде: диссертациялық кеңесте жасырын дауыс беру басталғанға дейiн, ал Қазақстан ЖАК-ында ғылым докторы ғылыми дәрежесiн беру немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн беру туралы диссертациялық кеңес шешiмiн бекiту жөнiнде шешiм қабылданғанға дейiн қараудан алуға құқылы, бiрақ диссертациялық кеңес немесе Қазақстан ЖАК-ы iзденушiнiң диссертацияда авторға, сондай-ақ ақпарат көзiне сiлтемесiз бөтен еңбек пайдаланғанын анықтаған жағдайда, оны бұл құқықтан айырады.
Iзденушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша диссертациялық кеңестiң немесе Қазақстан ЖАК-ының диссертацияны қараудан алып тастау туралы шешiмi түпкiлiктi болып табылады. Диссертация диссертациялық кеңесте немесе Қазақстан ЖАК-ында қаралудан алынғаннан кейiн ол қорғауға жаңа жұмыс ретiнде тиiстi өңдеуден өткеннен кейiн ғана ұсыныла алынады.
39. Диссертация қорғаудың тәртiбi бұзылған жағдайда (оппоненттердiң бiреуi жоқ болғанда, оппоненттер мен жетекшi ұйым дұрыс таңдалмағанда, стенограмма талқылаудың шынайы жүрiсiне сәйкес келмегенде және т.б.) Қазақстан ЖАК-ы диссертацияны қайта қорғауға жiберуге құқығы бар. Қайта қорғау Қазақстан ЖАК-ы шешiм қабылдағаннан кейiн 3 айдан бұрын емес мерзiмде өтуi мүмкiн, ондайда қайта қорғауға соқтырған тәртiп бұзу фактiсi түзетiлуi тиіс.
40. Ғылыми дәреже беру жөнiндегi құжаттар Қазақстан ЖАК-ы белгiлеген тiзбеге сай мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде жiберiледi.
7. Ғылыми кадрларды қайта аттестаттау
41. Қазақстан Республикасы ғылыми дәрежелер бойынша мемлекеттiк үлгiдегi бiлiктiлiк құжаттарды өзара тану туралы келiсiмдер жасасқан мемлекеттерде мемлекеттiк аттестациялау органы берген ғылым докторы немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежелерi бар Қазақстан Республикасының азаматтарын қайтадан аттестаттау жоғарыдағы келiсiмдерге сәйкес iзденушi iстейтiн ұйымның немесе өзiнiң жеке өтiнiшiмен белгiленген тiзбе бойынша құжаттарын ұсынған жағдайда жүргiзiледi.
Басқа жағдайларда Қазақстан Республикасы және өзге мемлекеттердiң азаматтарына ғылыми дәреже беру мәселесi осы Ереженiң талаптарына сай шешiледi.
42. Қайта аттестаттауға мемлекеттiк емес ұйымдардың (шағын кәсiпорындар, қоғамдық академиялар, академияаралық комиссиялар және т.б.) берген ғылым докторы мен ғылым кандидаттарының дипломдары қабылданбайды.
43. Қазақстан Республикасы бiлiктiлiк құжаттарды өзара тану туралы келiсiм жасаспаған елдер берген Қазақстан Республикасы, сондай-ақ басқа ел азаматтарының дипломдарының сәйкестiгi туралы мәселе Қазақстан ЖАК-ында халықаралық конвенцияға сай жеке жағдайда шешiледi, ол туралы iзденушiге тиiстi анықтама берiледi.

8. Оформление и выдача дипломов
44. Решение о присуждении ученой степени кандидата наук вступает в силу с даты решения диссертационного совета после его утверждения ВАК Казахстана. Решение о присуждении ученой степени доктора наук вступает в силу с даты принятия решения ВАК Казахстана.
45. Лицам, утратившим диплом доктора или кандидата наук, могут быть выданы дубликаты с новыми порядковыми номерами.
В случае изменения фамилии, имени, отчества дипломы на новые не обмениваются.
67. Диплом доктора наук выдается ВАК Казахстана, диплом кандидата наук выписывается ВАК Казахстана, подписывается руководством соответствующего диссертационного совета и скрепляется гербовой печатью ВАК Казахстана.
Порядок оформления и выдачи дубликатов устанавливается ВАК Казахстана в соответствии с его компетенцией.
9. Лишение (восстановление) ученых степеней
47. Лица, которым ученые степени присуждены ошибочно, могут быть лишены этих степеней ВАК Казахстана в соответствии с его компетенцией, как правило, на основании ходатайств диссертационных советов, в которых состоялась защита диссертаций.
Лицам, лишенных ученых степеней, эти степени могут быть, при наличии к тому достаточных оснований, восстановлены ВАК Казахстана в соответствии с его компетенцией, как правило, на основании ходатайств диссертационных советов, возбуждавших в свое время ходатайства о лишении этих лиц ученых степеней.
В случаях, требующих учета особых обстоятельств, в том числе при прекращении деятельности указанных советов, вопрос о возбуждении ходатайств о лишении (восстановлении) ученой степени рассматривается, как правило, другими диссертационными советами по поручению ВАК Казахстана.
Заседание диссертационного совета считается правомочным, если в его работе принимает участие не менее двух третей его состава. Решение совета о лишении (восстановлении) ученой степени считается принятым, если за него в результате тайного голосования проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании, но более половины списочного состава совета.
Рассмотрение вопросов об обоснованности присуждения (лишения) ученых степеней, решения по которым были приняты свыше десяти лет назад, диссертационными советами и ВАК Казахстана не проводится.
48. Материалы о лишении (восстановлении) ученых степеней, присуждение которых входит в компетенцию ВАК Казахстана, рассматриваются его президиумом.
Процедуры рассмотрения вопросов о лишении (восстановлении) ученых степеней устанавливаются ВАК Казахстана в соответствии с его компетенцией.
10. Рассмотрение апелляций

8. Дипломдарды рәсiмдеу және табыстау
44. Iзденушiге ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн беру туралы шешiм диссертациялық кеңес шешiм шығарған мезгiлден бастап, Қазақстан ЖАК-ы оны бекiткеннен кейiн күшiне енедi. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн беру туралы шешiм оны Қазақстан ЖАК-ы шешiм қабылдаған күннен бастап күшiне енедi.
45. Ғылым докторы немесе ғылым кандидаты дипломын жоғалтқан адамдарға жаңа рет нөмiрлерi бар дубликаттар берiлуi мүмкiн.
Өтiнiш берушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты өзгерген жағдайда, дипломдар жаңасына ауыстырылмайды.
Ғылым докторының дипломын Қазақстан ЖАК-ы бередi, ғылым кандидатының дипломын Қазақстан ЖАК-ы толтырады да; тиiстi диссертациялық кеңестiң басшылығы қол қойып, Қазақстан ЖАК-ының герблi мөрiмен расталады.
46. Дипломның дубликаттарын рәсiмдеу мен табыстау тәртiбiн өз құзыретiне сәйкес Қазақстан ЖАК-ы белгiлейдi.
9. Ғылыми дәрежелерден айыру
(қалпына келтiру)
47. Ғылыми дәрежелер жаңсақтықпен берiлген адамдарды, әдеттегiдей, диссертациялар қорғалған диссертациялық кеңестердiң өтiнiштерiнiң негiзiнде Қазақстан ЖАК-ы өз құзыретiне сәйкес бұл дәрежелерден айыруы мүмкiн.
Ғылыми дәрежелерiнен айрылған адамдардың бұрынғы дәрежелерiн Қазақстан ЖАК-ы өз құзыретiне сәйкес, әдетте, бұрын осы ғылыми дәрежеден айыру туралы өз кезiнде өтiнiш жасаған диссертациялық кеңестiң өтініші негiзiнде, егер бұл үшiн жеткiлiктi негiздер болған жағдайда, қалпына келтiруi мүмкiн.
Айрықша жағдайларды ескеру талап етiлетiн, соның iшiнде аталған кеңестер қызметiн доғарған ретте, ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) туралы мәселе, әдетте, Қазақстан ЖАК-ының тапсыруымен басқа кеңестерде қаралады.
Кеңестiң мәжiлiсi, егер оның жұмысына кеңес құрамының үштен екiсi қатысқан жағдайда, құқықты болып саналады. Ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) туралы кеңестiң шешiмi, егер жасырын дауыс берудiң нәтижесiнде мәжiлiске қатысқан кеңес мүшелерiнiң ең кемi үштен екiсi, бiрақ кеңестiң тiзiмдегi құрамының жартысынан көбi жақтап шықса, қабылданған болып саналады.
Диссертациялық кеңес және Қазақстан ЖАК-ы он жылдан астам уақыт бұрын шешiм қабылданылған ғылыми дәрежелердi берудiң (одан айырудың) негiздiлiгi туралы мәселелердi қарамайды.
48. Қазақстан ЖАК-ының құзыретiне кiретiн ғылыми дәрежелерден айыру (қалпына келтiру) туралы материалдарды оның төралқасы қарайды.
Ғылыми дәрежелерден айыру (қалпына келтiру) туралы мәселелердi қарау рәсiмiн өз құзыретiне сәйкес Қазақстан ЖАК-ы белгiлейдi.
10. Апелляцияларды қарау

49. На решения диссертационных советов по вопросам присуждения (лишения) ученых степеней организациями, соискателями и другими лицами не позднее двухмесячного срока со дня вынесения решения может быть подана апелляция (обжалование решения) в совет по месту защиты диссертации и в ВАК Казахстана. Диссертационный совет должен в двухмесячный срок рассмотреть апелляцию.
Заключение диссертационного совета и другие материалы по рассмотрению апелляции в 10-дневный срок после заседания совета направляются в ВАК Казахстана.
50. Решения по апелляциям, поданным на решения диссертационных советов по вопросам присуждения (лишения) ученых степеней, принимает президиум ВАК Казахстана с учетом материалов рассмотрения апелляции диссертационным советом и заключения экспертного совета.
51. На решения президиума ВАК Казахстана по вопросам присуждения (лишения) ученых степеней, а также переаттестации кадров высшей квалификации не позднее двухмесячного срока со дня вынесения решения может быть подана апелляция в ВАК Казахстана.
Апелляция рассматривается апелляционной комиссией ВАК Казахстана. Заключение апелляционной комиссии представляется на утверждение президиумом ВАК Казахстана. Повторная апелляция на его решение не принимается.
52. Процедура рассмотрения апелляций устанавливается ВАК Казахстана в соответствии с его компетенцией.
53. Вопросы, требующие учета особых обстоятельств, не предусмотренных настоящими Правилами, решаются президиумом ВАК Казахстана.
ПРАВИЛА
ПРИСВОЕНИЯ УЧЕНЫХ ЗВАНИЙ
1. Общие принципы
1. Настоящие Правила устанавливают порядок присвоения ученых званий профессора и доцента лицам, которые имеют глубокие профессиональные знания и достижения в научной и научно-педагогической деятельности. Требования, предъявляемые к соискателям ученых званий, определяются Высшей аттестационной комиссией МН и ВО РК (далее - ВАК Казахстана).
2. Ученые звания профессора и доцента присваиваются ВАК Казахстана работникам высших учебных заведений, научных, научно-исследовательских и научно-производственных организаций на основе представления их ученых (научно-технических) советов.
3. Профессорам и доцентам выдаются аттестаты установленного государственного образца в соответствии с Номенклатурой специальностей по присвоению ученых званий научным и научно-педагогическим работникам Республики Казахстан, утвержденной постановлением ГАК Республики Казахстан от 12 мая 1996 г. N 195-а.
2. Присвоение ученых званий
4. Ученое звание профессора присваивается:
докторам наук, имеющим дипломы Республики Казахстан государственного образца, ученое звание доцента, занимающим (избранным по конкурсу) должности профессора, заведующего кафедрой вузов, успешно проработавшим не менее одного учебного года в этих должностях, имеющим:

49. Диссертациялық кеңестердiң ғылыми дәрежелер беру (айыру) мәселелерi жөнiндегi шешiмдерiне ұйымдар, iзденушiлер және басқа тұлғалар диссертация қорғалған диссертациялық кеңеске және Қазақстан ЖАК-ы шешiм қабылданған күннен бастап екi ай мерзiмнен кешiктiрмей апелляция (шешiмдерге шағым) бере алады.
Диссертациялық кеңес апелляцияны екi ай мерзiм iшiнде қарауға тиiс.
Диссертациялық кеңестiң қорытындысы мен апелляцияны қарау жөнiндегi басқа да материалдар диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiнен кейiн 10 күн мерзiмде Қазақстан ЖАК-ына жiберiледi.
50. Диссертациялық кеңестердiң ғылыми дәрежелер беру (айыру) мәселелерi жөнiндегi шешiмдерiне берiлген апелляциялар бойынша шешiмдi диссертациялық кеңестердiң апелляцияларды қараған материалдары мен сараптау кеңестерiн қорытындыларын ескере отырып, Қазақстан ЖАК-ының төралқасы қабылдайды.
51. Қазақстан ЖАК-ы төралқасының ғылыми дәрежелер беру (айыру), сондай-ақ ғылыми қызметкерлердi қайта аттестаттау жөніндегі шешімдеріне төралқа шешім шығарған күннен екі айдан кешіктірмей Қазақстан ЖАК-ына аппелляция беруге болады.
Апелляцияны Қазақстан ЖАК-ы құрған аппелляциялық комиссия қарайды. Апелляциялық комиссияның қорытындысы Қазақстан ЖАК-ы төралқасының бекітуіне беріледі және оның шешіміне қайталап берілген апелляция қабылданбайды.
52. Апелляцияларды қарау рәсімін өзінің құзыретіне сәйкес Қазақстан ЖАК-ы белгілейді.
53. Осы Ережеде көзделмеген ерекше жағдайларды ескеруді қажет ететін мәселелерді Қазақстан ЖАК-ының төралқасы шешеді.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
1999 ж. 6.08. N 312
бұйрығымен бекітілген
Ғылыми атақтар беру Ережелері
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Ережелер терең кәсiби бiлiмi бар, ғылыми және ғылыми-педагогтық қызметте жетiстiктерге қол жеткiзген адамдарға профессор және доцент ғылыми атақтарын беру тәртiбiн белгiлейдi. Ғылыми атақтарды iзденушiлерге қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Жоғары аттестациялық комиссиясы (Қазақстан ЖАК-ы) анықтайды.
2. Профессор және доцент ғылыми атақтарын жоғары оқу орындарының, ғылыми, ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндiрiстiк ұйымдардың қызметкерлерiне ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестердiң ұсынысы бойынша Қазақстан ЖАК-ы бередi.
3. Профессорлар мен доценттерге Қазақстан Республикасы МАК-ы 1996 ж. 12 мамырдағы N 195-а бекiткен Қазақстан Республикасында ғылыми және ғылыми-педагог қызметкерлерге ғылыми атақтар берiлетiн мамандықтардың номенклатурасына сәйкес, белгiленген мемлекеттiк үлгiдегi аттестаттар тапсырылады.
2. Ғылыми атақтар беру
4. Профессор ғылыми атағы:

1) стаж научно-педагогической работы не менее 10 лет;
2) не менее трех научных трудов, опубликованных после защиты диссертации в изданиях, рекомендованных ВАК Казахстана;
3) индивидуально написанные и опубликованные учебные пособия*, используемые в образовательном процессе, объемом не менее 5 печатных листов в совокупности, или написанные в соавторстве, личный вклад соискателя в которых составляет не менее 5 печатных листов, или самостоятельно подготовленных двух учеников, которым присуждены ученые степени ВАК Казахстана.
Примечание:
*Учебными пособиями являются сборники упражнений и задач, лабораторные практикумы, примеры расчетов, альбомы карт и схем, атласы конструкций, хрестоматии, книги, написанные по отдельным наиболее важным разделам программы курса. Учебные пособия должны иметь рекомендации ученого совета организации и ведущего специалиста в данной отрасли науки и техники из другой организации.
5. Ученое звание профессора присваивается докторам наук, работающим в научных, научно-исследовательских и научно-производственных организациях и в научных подразделениях вузов, занимающим должности главного, ведущего научного сотрудника, заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (сектором, лабораторией), ученого секретаря, заместителя директора, директора, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного года, имеющим:
1) стаж научно-педагогической работы не менее 10 лет;
2) не менее трех научных работ, опубликованных после защиты докторской диссертации в изданиях, рекомендованных ВАК Казахстана;
3) самостоятельно подготовленных двух учеников, которым присуждены ученые степени ВАК Казахстана.
6. Учитывая особенности прохождения службы офицерами в Вооруженных Силах, системе Министерства внутренних дел и Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, в виде исключения ученое звание профессора может быть присвоено кандидатам наук - доцентам, работающим не менее одного учебного года в должности начальника специальных кафедр по профилю вуза указанной выше ведомственной подчиненности (кафедры определяются специальным перечнем ВАК Казахстана), а также начальника вуза, его заместителей по научной и учебной работе, имеющим:
1) стаж научно-педагогической работы не менее 7 лет;
2) индивидуально написанный и опубликованный учебник* или самостоятельно подготовленного ученика, которому присуждена ученая степень ВАК Казахстана;
Примечание:
*Учебник - основная учебная книга, полностью соответствующая теоретической части программы дисциплины типового учебного плана, рекомендованная к публикации соответствующим министерством и ведомством.

1) жоғары оқу орнындағы ғылыми-педагогтық стажы он жылдан кем емес;
2) диссертация қорғағаннан кейiн Қазақстан ЖАК-ы ұсынған басылымдарда жарияланған кем дегенде 3 ғылыми еңбегi бар;
3) Жеке өзi жазып жариялаған, бiлiм беру процесiнде пайдаланылып жүрген, жалпы жиынтығы 5 баспа табақтан кем емес немесе басқа авторлармен бiрлесiп жазған, оның iшiнде iзденушiнiң жеке үлесi 5 баспа табақтан кем емес, жарияланған оқу құралы* немесе Қазақстан ЖАК-ы берген ғылыми дәрежесi және жеке өзi даярлаған 2 шәкiртi бар, жоғары оқу орындарында профессор, кафедра меңгерушiсi қызметiн атқарып жүрген (конкурс арқылы сайланған), осы қызметтерде бiр оқу жылы бойына нәтижелi жұмыс iстеген доцент ғылыми атағы, мемлекеттiк үлгiдегi дипломы бар ғылым докторларына берiледi. ____________________
* Оқу құралы болып саналатындар - жаттығулар мен есептер жинағы, лабораториялық іс-тәжірибелер, есептесу мысалдары, карталар мен сызбалар альбомы, конструкциялар атласы, курс бағдарламасының маңызды бөлімдері бойынша жазылған хрестоматиялар мен кітаптар. Оқу құралында ұйымның ғылыми кеңесінің ұсынысы және басқа ұйымда жұмыс істейтін, ғылым мен техниканың осы саласы бойынша жетекші маманның рецензиялары болуы міндетті.
5. Профессор ғылыми атағы:
1) ғылыми-педагогтық стажы он жылдан кем емес;
2) диссертация қорғағаннан кейiн Қазақстан ЖАК-ы ұсынған басылымдарда жарияланған кем дегенде 3 ғылыми еңбегi бар;
3) Қазақстан ЖАК-ы берген ғылыми дәрежесi бар, жеке өзi екi шәкiрт даярлаған, ғылыми, ғылыми-зертеу, ғылыми-өндiрiстiк ұйымдарда және жоғары оқу орындарының ғылыми бөлiмдерiнде бас, жетекшi ғылыми қызметкер немесе ғылыми-зерттеу бөлiмдерiнiң (сектордың, лабораторияның) меңгерушiсi (бастығы) болып жұмыс iстейтiн, ғылыми ұйымдардың ғалым хатшысы, директорының орынбасары, директоры қызметiндегi және осы қызметтерде кем дегенде бiр жыл нәтижелi жұмыс iстеген ғылым докторларына берiледi.
6. Қарулы күштер, Ішкi iстер министрлiгi және Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi жүйелерiнде әскери мiндеттерiн атқарып жүрген офицерлердiң қызмет ерекшелiктерiн ескере отырып, айрықша жағдай ретiнде:
1) ғылыми-педагогтық жұмыс стажы жетi жылдан кем емес;
2) жеке өзi жазып жариялаған оқулығы* немесе ғылыми дәреженi Қазақстан ЖАК-ы берген, жеке өзi дайындаған шәкiртi бар;

3) разработанную оперативно-тактическую (тактико-специальную) задачу, используемую в образовательном процессе.
7. Ученое звание профессора может быть присвоено работникам в области искусства и архитектуры, удостоенным Почетных званий Республики Казахстан, установленных Указом Президента Республики Казахстан от 12 декабря 1995 г. № 2676, занимающим (избранным по конкурсу) должности профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, ведущим преподавательскую деятельность по своей специальности в вузах, имеющим:
1) стаж творческо-педагогической работы не менее 10 лет;
2) творческие труды;
3) индивидуально написанные и опубликованные после присвоения звания доцента учебные пособия, используемые в образовательном процессе, объемом не менее трех печатных листов в совокупности, или написанные в соавторстве, личный вклад соискателя в которых составляет не менее 3-х печатных листов;
4) ученое звание доцента, присвоенное не менее чем за 5 лет до представления на ученое звание профессора;
5) трех подготовленных лауреатов (дипломантов) международных конкурсов.
8. Ученое звание профессора может быть присвоено тренерам, занимающим (избранным по конкурсу) должности профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:
1) звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан";
2) стаж тренерско-педагогической работы не менее 10 лет;
3) индивидуально написанные и опубликованные после присвоения ученого звания доцента учебные пособия, используемые в образовательном процессе, объемом не менее трех печатных листов в совокупности, или написанные в соавторстве, личный вклад соискателя в которых составляет не менее трех печатных листов;
4) ученое звание доцента, присвоенное не менее чем за 5 лет до представления на ученое звание профессора;
5) двух подготовленных чемпионов Азии, Европы, призеров Мира и Олимпийских игр.
9. Ученое звание доцента присваивается докторам и кандидатам наук, занимающим (избранным по конкурсу) должности профессора, доцента, заведующего кафедрой вуза, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:
1) стаж научно-педагогической работы не менее 5 лет;
2) не менее двух научных трудов (не тезисы), опубликованных (не депонированных) после защиты диссертации;
3) индивидуально написанное и опубликованное учебное пособие, используемое в образовательном процессе, объемом не менее двух печатных листов, или самостоятельно подготовленного одного ученика, которому присуждена ученая степень ВАК Казахстана.
10. Ученое звание доцента присваивается докторам и кандидатам наук, работающим в научных, научно-исследовательских и научно-производственных организациях и научных подразделениях вузов, занимающим должности главного, ведущего, старшего научного сотрудника, заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (сектором, лабораторией), ученого секретаря, заместителя директора, директора, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного года, имеющим:
1) научно-педагогический стаж работы не менее 5 лет;
2) не менее двух научных работ, опубликованных после защиты диссертации;
3) индивидуально написанную и опубликованную научную работу объемом не менее трех печатных листов, используемую в образовательном процессе, или одного ученика, которому присуждена ученая степень ВАК Казахстана.

3) бiлiм беру процесiнде пайдаланылып жүрген оперативтi-тактикалық (арнайы-тактикалық) құралдар әзiрлеген, жоғарыда көрсетiлген ведомстволарға бағынышты жоғары оқу орындарының арнаулы кафедраларының бастығы (начальник) қызметiнде, сол жоғары оқу орындарының бастығы, оның ғылым және оқу жөнiндегi орынбасары ретiнде кем дегенде бiр оқу жылы нәтижелi еңбек еткен ғылым кандидаты-доценттерге профессор ғылыми атағы берiлуi мүмкiн. ___________________
* Оқулық - типтік оқу жоспарындағы ғылымның дербес бір, саласының теориялық бөлігіне толық сәйкес келетін, тиісті министрлік және мекеме жариялауға ұсынған негізгі оқу кітабы.
7. Профессор ғылыми атағы:
1) шығармашылық-педагогтық жұмыс стажы он жылдан кем емес;
2) шығармашылық еңбектерi бар;
3) бiлiм беру процесiнде пайдаланылып жүрген, доцент ғылыми атағы берiлгеннен кейiн жеке өзi немесе басқа авторлармен бiрлесiп жазған, жалпы жиынтығы 3 баспа табақтан кем емес, оның iшiнде iзденушiнiң жеке үлесi 3 баспа табақтан кем емес жарияланған оқу құралы бар;
4) профессор ғылыми атағына ұсынылудан 5 жыл бұрын доцент ғылыми атағын алған;
5) халықаралық конкурстың үш лауреатын (дипломантын) дайындаған, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 12 желтоқсанындағы N 2676  Z952676_  жарлығымен белгiленген Қазақстан Республикасының Құрметтi атақтарына ие болған, профессордың, кафедра меңгерушiсiнiң қызметiн атқарушы (конкурс арқылы сайланған) және осы қызметтерде кем дегенде бiр жыл нәтижелi еңбек еткен, жоғары оқу орындарында өз мамандығы бойынша оқытушылық қызмет атқарып жүрген өнер және сәулет саласы қызметкерлерiне берiлуi мүмкiн.
8. Профессор ғылыми атағы:
1) "Қазақстан Республикасының Еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" атағы бар;
2) жаттықтырушылық-педагогтық жұмыс стажы он жылдан кем емес;
3) бiлiм беру процесiнде пайдаланылып жүрген, доцент ғылыми атағы берiлгеннен кейiн жеке өзi немесе басқа авторлармен бiрлесiп жазған, жалпы жиынтығы 3 баспа табақтан кем емес, оның iшiнде iзденушiнiң жеке үлесi 3 баспа табақтан кем емес, жарияланған оқу құралы бар;
4) профессор ғылыми атағына ұсынылудан 5 жыл бұрын доцент ғылыми атағын алған;
5) Екi Азия, Еуропа чемпионын, дүниежүзiлiк және Олимпиада жүлдегерiн дайындаған; профессордың, кафедра меңгерушiсiнiң қызметiн атқарушы (конкурс арқылы сайланған) және осы қызметтерде кем дегенде бiр жыл нәтижелi еңбек еткен жаттықтырушыларға берiлуi мүмкiн.
9. Доцент ғылыми атағы:
1) ғылыми-педагогтық жұмыс стажы 5 жылдан кем емес;
2) диссертация қорғағаннан кейiн, кем дегенде 2 ғылыми еңбегi (тезис емес) жарияланған (сақтауға бергенi есептелiнбейдi);
3) бiлiм беру процесiнде қолданылып жүрген, көлемi 2 баспа табақтан кем емес, жеке өзi жазып жарияланған оқу құралы немесе жеке өзi дайындаған, ғылыми дәреженi Қазақстан ЖАК-ы берген бiр шәкiртi бар, профессор, доцент, жоғары оқу орындарының кафедра меңгерушiсi қызметтерiн атқарып жүрген (конкурспен сайланған), осы қызметтерде кем дегенде бiр оқу жылы нәтижелi жұмыс iстеген ғылым докторларына және кандидаттарына берiледi.
10. Доцент ғылыми атағы:
1) ғылыми-педагогтық жұмыс стажы 5 жылдан кем емес;
2) диссертация қорғағаннан кейiн кем дегенде екi ғылыми жұмысы жарияланған;
3) бiлiм беру процесiнде қолданылып жүрген, көлемi 3 баспа табақтан кем емес жеке өзi жазған және жарияланған ғылыми еңбегi бар немесе ғылыми дәреженi Қазақстан ЖАК-ы берген бiр шәкiртi бар, ғылыми, ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндiрiстiк ұйымдардың және жоғары оқу орындарының ғылыми бөлiмдерiнде бас, жетекшi, аға ғылыми қызметкерлер, ғылыми зерттеу бөлiмдерiнiң (секторлардың, лабораториялардың) меңгерушiлерi (бастықтары), жоғарыда аталған ұйымдардың ғалым хатшысы, директордың орынбасары, директоры болып кем дегенде бiр оқу жылы нәтижелi жұмыс iстеген ғылым докторлары мен кандидаттарына берiледi.

11. Ученое звание доцента может быть также присвоено:
работникам в области искусства и архитектуры, удостоенным Почетных званий Республики Казахстан, установленных Указом Президента Республики Казахстан от 12 декабря 1995 г. N 2676 (Раздел V), занимающим (избранным по конкурсу) должности старшего преподавателя, доцента, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:
1) стаж творческо-педагогической работы не менее 5 лет;
2) творческие труды;
3) двух подготовленных лауреатов (дипломантов) международных и республиканских конкурсов;
4) индивидуально написанное и опубликованное учебное пособие объемом не менее двух печатных листов, используемое в образовательном процессе;
тренерам, имеющим:
5) звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан";
6) стаж тренерско-педагогической работы не менее 5 лет;
7) индивидуально написанное и опубликованное учебное пособие объемом не менее двух печатных листов, используемое в образовательном процессе;
8) двух подготовленных призеров Всемирных универсиад, чемпионатов Азии, Европы, Мира, Азиатских и Олимпийских игр.
12. Ученые звания могут быть присвоены лицам, работающим по совместительству (с годовой учебной нагрузкой не менее 240 часов) на соответствующих должностях, перечисленных в пунктах 4, 5, 9, 10, при соблюдении требований, установленных в пунктах 4, 5, 7-11 настоящих Правил.
13. Решение ученого (научно-технического) совета о присвоении ученого звания принимается тайным голосованием.
Заседание совета считается правомочным, если в его работе принимает участие не менее двух третей его состава. Решение совета по вопросу присвоения ученого звания считается положительным, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании, но не менее половины списочного состава.
В случае положительного решения ученый (научно-технический) совет организации в месячный срок направляет в ВАК Казахстана первые экземпляры документов аттестационного дела соискателя ученого звания.
14. Порядок оформления аттестационных дел по присвоению ученых званий устанавливается ВАК Казахстана.
Перечень документов аттестационного дела по присвоению ученых званий, направляемых в ВАК Казахстана, представлен в приложении 1.
15. Сроки рассмотрения аттестационных дел по присвоению ученого звания профессора - 6 месяцев, доцента - 3 месяца со дня регистрации аттестационного дела в ВАК Казахстана.
3. Переаттестация научных и научно-педагогических кадров

11. Сонымен қатар доцент ғылыми атағы:
1) шығармашылық-педагогтық жұмыс стажы бес жылдан кем емес;
2) шығармашылық еңбектерi бар,
3) халықаралық және республикалық конкурстардың екi лауреатын (дипломантын) даярлаған;
4) жеке өзi жазған және жарияланған, бiлiм беру процесiнде қолданылып жүрген, көлемi 2 баспа табақтан кем емес оқу құралы бар, аға мұғалiм, доцент қызметтерiн атқарып жүрген (конкурс арқылы сайланған), бұл қызметтерде кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi жұмыс iстеген, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 12 желтоқсанындағы N 2676 (Y бөлiмi) жарлығымен белгiленген Қазақстан Республикасы Құрметтi атақтарына ие болған өнер және сәулет салаларындағы қызметкерлерге және;
5) "Қазақстан Республикасының Еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" атағы бар;
6) өз мамандығы бойынша жаттықтырушылық және ғылыми-педагогтық жұмыс стажы 5 жылдан кем емес;
7) жеке өзi жазған, педагогикалық тәжірибеде пайдаланылып жүрген, көлемi 2 баспа табақтан кем емес жарияланған оқу құралы бар;
8) дүниежүзiлiк универсиадалардың, Азия, Еуропа, дүниежүзi чемпионаттарының, Азия және Олимпиада ойындарының екi жүлдегерiн дайындаған жаттықтырушыларға берiлуi мүмкiн.
12. Осы Ереженiң 4, 5, 9, 10-тармақтарында көрсетiлген қызметтердi қосымша жұмыс түрiнде атқарып жүргендерге (жылдық оқу жүктемесi 240 сағаттан кем емес) Ереженiң 4, 5, 7-11-тармақтарында қойылған талаптары орындалған жағдайда, ғылыми атақтар берiлуi мүмкiн.
13. Ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестiң ғылыми атақтар беру туралы шешiмi жасырын дауыс беру арқылы қабылданады.
Кеңестiң мәжiлiсi, егер оның жұмысына кеңес құрамының ең кем дегенде үштен екiсi қатысса, құқықты болып саналады.
Кеңестiң ғылыми атақ беру мәселесi туралы оң шешiмi мәжiлiске қатысып отырған кеңес мүшелерiнiң ең кемiнде үштен екiсi (бiрақ тiзiмдегi кеңес құрамының жартысынан кем емесi) қолдап дауыс бергенде қабылданды деп есептеледi.
Оң шешiм қабылданған жағдайда ұйымның ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңесi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан ЖАК-ына ғылыми атақ iзденушiнiң аттестациялық iсi құжаттарының бiрiншi данасын жiбередi.
14. Ғылыми атақ беру жөнiндегi аттестациялық iстiң рәсiмделу тәртiбiн Қазақстан ЖАК-ы белгiлейдi.
Ғылыми атақ беру үшiн ЖАК-қа жiберiлетiн аттестациялық iске кiретiн құжаттардың тiзiмi 1-шi қосымшада келтiрiлген.
15. Ғылыми атақ беру туралы аттестациялық iстiң қаралу мерзiмi аттестациялық iстiң Қазақстан ЖАК-ында ресми түрде тiркелген күнiнен бастап профессор үшiн - 6 ай, доцент үшiн - 3 ай.
3. Ғылыми және ғылыми-педагог
кадрларды қайта аттестаттау

16. Переаттестация граждан Республики Казахстан, имеющих ученые звания, которые присвоены им государственными органами в государствах, с которыми Республикой Казахстан заключены соглашения о взаимном признании квалификационных документов государственного образца по ученым званиям, проводится в соответствии с этими соглашениями по ходатайству организации, где они работают, или по их личному заявлению, с представлением документов по соответствующему перечню.
В иных случаях вопрос о присвоении ученых званий гражданам Республики Казахстан и других государств решается согласно требованиям настоящих Правил.
17. К переаттестации не принимаются аттестаты профессора и доцента, выданные различными негосударственными организациями (малые предприятия, общественные академии, межакадемические комиссии и др.).
18. Вопрос о соответствии аттестатов граждан Республики Казахстан, имеющих ученые звания, которые присуждены им в странах, с которыми Республикой Казахстан не заключены соглашения о взаимном признании квалификационных документов, а также граждан других стран, решается ВАК Казахстана в каждом случае в индивидуальном порядке согласно международным конвенциям, о чем соискателю выдается соответствующая справка.
4. Лишение (восстановление) ученых званий
19. Лица, которым ученые звания присвоены ошибочно, могут быть их лишены ВАКом Казахстана в соответствии с его компетенцией на основании ходатайства ученого (научно-технического) совета, принявшего решение о присвоении ученого звания.
20. Лицам, которые были лишены ученых званий, эти звания могут быть, при наличии к тому достаточных оснований, восстановлены ВАК Казахстана в соответствии с его компетенцией на основании ходатайства ученых (научно-технических) советов, возбуждавших ранее ходатайство о лишении их этих ученых званий.
21. Заседание ученого (научно-технического) совета считается правомочным, если в его работе принимает участие не менее двух третей его состава. Ходатайство совета о лишении (восстановлении) ученого звания считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании, но не менее половины списочного состава.
В случаях, требующих учета особых обстоятельств, в том числе при прекращении деятельности указанных советов, вопросы о возбуждении ходатайства о лишении (восстановлении) ученого звания рассматриваются, как правило, другими советами по поручению ВАК Казахстана.
5. Рассмотрение апелляций
22. Решения президиума по вопросам присвоения (лишения) ученых званий могут быть обжалованы в ВАК Казахстана не позднее двухмесячного срока со дня вынесения решения.
По истечении указанного срока апелляции к рассмотрению ВАК Казахстана не принимаются.
Апелляция на решение президиума рассматривается апелляционной комиссией ВАК Казахстана. Заключение апелляционной комиссии рассматривается и утверждается президиумом. Повторная апелляция на его решение не принимается.

16. Ғылыми атақтардың мемлекеттiк үлгідегi бiлiктiлiктi айқындайтын құжаттарын өзара тану туралы Қазақстан Республикасы келiсiмдер жасасқан мемлекеттерде мемлекеттiк органдар арқылы берiлген ғылыми атақтары бар Қазақстан Республикасы азаматтарын қайта аттестаттау iзденушi iстейтiн ұйымның немесе өзiнiң өтiнiшiмен, белгiленген тiзбе бойынша құжаттарын тапсырған жағдайда жүргiзiледi.
Басқа жағдайларда Қазақстан Республикасы және басқа мемлекеттер азаматтарына ғылыми атақтар беру мәселесi осы тәртiптiң талаптарына сай шешiледi.
17. Қайта аттестаттауға әр түрлi мемлекеттiк емес ұйымдардың (шағын кәсiпорындардың, қоғамдық академиялардың, академияаралық комиссиялардың, т.б.) берген профессорлар мен доценттердiң аттестаттары алынбайды.
18. Бiлiктiлiктi айқындайтын құжаттарды өзара тану туралы келiсiм жасалмаған елдердегi сол ел берген ғылыми атақтары бар Қазақстан азаматтарының, сондай-ақ, өзге ел азаматтары аттестаттарының сәйкестiгi туралы мәселе халықаралық конвенцияға сай Қазақстан ЖАК-ында әр жағдайда жеке шешiледi (бұл туралы iзденушiге тиiстi анықтама берiледi).
4. Ғылыми атақтардан айыру
(қалпына келтiру)
19. Ғылыми атақтар жаңсақтықпен берiлген адамдарды атақтар беру туралы шешiм қабылдаған ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестiң өтiнiшi негiзiнде Қазақстан ЖАК-ы өз құзыретiне сәйкес бұл атақтардан айыруы мүмкiн.
20. Ғылыми атақтардан айрылған адамдардың осы атақтарын Қазақстан ЖАК-ы өз құзыретiне сәйкес, бұрын осы ғылыми, атақтардан айыру туралы өтiнiш жасаған ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестердiң өтiнiштерiнiң негiзiнде, егер бұл үшiн жеткiлiктi негiздер болған жағдайда, қалпына келтiруi мүмкiн.
21. Ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестiң отырысы, егер оның жұмысына тiзiмдегi құрамның кемiнде үштен екiсi қатысқан жағдайда, құқылы болып саналады. Ғылыми атақтан айыру (қалпына келтiру) туралы кеңестiң шешiмi, егер дауыс берудiң нәтижесiнде кеңеске қатысушылардың кем дегенде үштен екiсi оны жақтап дауыс берсе, қабылданған болып саналады, бiрақ жақтап дауыс берушiлердiң саны кеңес құрамының тiзiмдегi мүшелерiнiң жартысынан кем болмауы тиiс.
Ерекше жағдайды ескеру қажет болған кезде, оның iшiнде аталған кеңестердiң өз қызметтерiн тоқтатқан жағдайында, ғылыми атақтан айыру (қалпына келтiру) жөнiндегi өтiнiш туралы мәселе, әдетте, Қазақстан ЖАК-ының тапсыруы бойынша басқа кеңестерде қаралады.
5. Апелляцияларды қарау
22. Ғылыми атақтарды беру (айыру) мәселесi туралы төралқаның қаулысы бойынша шешiмдер шығарылған күннен бастап екi айдан кешiктiрмей Қазақстан ЖАК-ына апелляция (шағым) беруге болады.
Көрсетiлген мерзiм өткеннен кейiн Қазақстан ЖАК-ы апелляция (шағым) қабылдамайды.
Төралқаның шешiмдерiне берiлген шағымдарды Қазақстан ЖАК-ының апелляция комиссиясы қарайды. Апелляция комиссиясының қортындыларын төралқа қарап бекiтедi. Егер оның шешiмдерiне қайтадан апелляция (шағым) берiлсе, ол қабылданбайды.

23. Новое ходатайство по отклоненным аттестационным делам
соискателей, представленным на присвоение ученых званий, может быть
возбуждено не ранее, чем через год после вынесения соответствующего
решения ВАК Казахстана. Обязательным условием повторного представления
ходатайства должно быть наличие новых материалов.
Приложение 1
к Правилам
присвоения ученых званий
ПЕРЕЧЕНЬ
документов аттестационного дела по присвоению ученого звания,
направляемых в ВАК Казахстана
1. Сопроводительное письмо, подписанное руководителем организации и
заверенное печатью (1 экз.).
2. Справка по форме 1а или 1б (1 экз).
3. Личный листок по учету кадров с фотокарточкой, заверенный по месту
работы (1 экз.).
4. Выписка из трудовой книжки о работе на научных (творческих, тренерских) и преподавательских должностях, заверенная по месту работы (1 экз.).
5. Копия диплома о наличии соответствующей ученой степени, заверенная нотариально или по месту работы (1 экз.).
6. Список трудов, подписанный соискателем и постранично заверенный по месту работы (1 экз.).
7. Выписка из протокола заседания ученого (научно-технического) совета организации, в которой отражается научная (творческая, тренерская) и педагогическая деятельность соискателя (1 экз.).
8. Авторефераты диссертаций, по которым соискатель ученого звания был
научным руководителем (консультантом), или официальные документы,
подтверждающие подготовку учеников.
9. Оригиналы или оттиски 2-3 наиболее значительных научных
(творческих) и учебных работ.
10. Регистрационно-учетная карточка по приложению 16 "Положения о
диссертационном совете" (2 экз.).
11. Опись документов, имеющихся в деле, по приложению 18 "Положения о
диссертационном совете" (1 экз.).
Все документы по присвоению ученых званий направляются в ВАК
Казахстана в скоросшивателе. На внутренней стороне скоросшивателя
наклеивается конверт, в который вкладываются четыре почтовые карточки с
марками с указанием адресов: соискателя (на 2 карточках) и совета (на 2
карточках). На оборотной стороне карточки с адресом совета указываются
фамилия, имя, отчество соискателя, а также ученое звание, на которое он
претендует.
Форма 1а
Справка
о присвоении ___________________________________________ ученого
фамилия, имя, отчество
звания профессора по специальности______________________________________
шифр и наименование специальности
Дело N ___________
Советом _________________________________________________________
название организации, города
избран по конкурсу (аттестован) в установленном порядке _______________
дата
и (или) зачислен приказом по_____________________________________________
название организации, города
на должность _______________________________ с _________________________.
название должности                  дата
При представлении ____________ к присвоению ученого звания профессора
дата
совет в количестве ____ человек, участвовавших в заседании, из ____
человек,
входящих в состав совета, проголосовал: за ____, против _____,
недействительных бюллетеней______ .
_______________________________ 19 __ г. рождения ______________________
фамилия, и., о                                    гражданство
с 19 ___ г. доктор (кандидат) __________ наук, с 19__г.
доцент,____________
отрасль науки                        почетное
_______________________________________;
звание Республики Казахстан
диссертацию защитил в _________________________________________________
полное название организации, город
Научно-(творческо- или тренерско-)педагогический стаж ___________ лет.
Опубликованы _________ научных (творческих) работ, из них _________ после
защиты докторской диссертации в изданиях, рекомендованных ВАКом
Казахстана;
учебник или учебные пособия _____________, подготовлены ___ учеников.
кол-во, объем
Председатель совета ____________________  фамилия, и., о.
подпись
Ученый секретарь совета __________________  фамилия, и., о.
подпись
Печать
Дата
Примечания:

23. Ғылыми атақ бермеу туралы шешiм қабылданған жағдайда iзденушiлер Қазақстан ЖАК-ы сол шешiмдi қабылдаған күнiнен бастап бiр жыл өткеннен кейiн ғана аттестациялық iстерiн қарауға қайталап өтiнiш беруi мүмкiн. Қайталап өтiнiш беру үшiн жаңа материалдардың болуы мiндеттi шарт болып табылады.
Ғылыми атақтар беру
ережелерiне 1 қосымша
Ғылыми атақ беру туралы Қазақстан ЖАК-ына
жiберiлетiн аттестацияльқ iстегi құжаттардьң
Тізімі
1. Ұйым басшысының қолы қойылып, мөрi басылған жолдама хат (1 дана).
2. Анықтама (1а немесе 1б нысандары бойынша, 1 дана).
3. Қызмет орнында расталған, суретi жапсырылған кадрларды есепке алудың жеке парағы (1 дана).
4. Қызмет орнында расталған, iзденушiнiң ғылыми (шығармашылық, жаттықтырушылық) және оқытушылық жұмысы туралы еңбек кiтапшасынан көшiрме (1 дана).
5. Тиiстi ғылыми дәрежесi бар екендiгiн куәландыратын дипломның нотариалды немесе қызмет орнында расталған көшiрмесi (1 дана).
6. Бет сайын iзденушiнiң қолы қойылған, қызмет орнында расталған еңбектерiнiң тiзiмi.
7. Iзденушiнiң ғылыми (шығармашылық, жаттықтырушылық) және педагогтық қызметi көрсетiлген ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңес мәжiлiсiнiң хаттамасынан көшiрме (1 дана).
8. Ғылыми атақ алуға талаптанушының ғылыми жетекшiсi (немесе кеңесшiсi) болған диссертациялардың авторефераттары немесе шәкiрттер дайындағаны туралы ресми құжаттар.
9. Жарияланған ғылыми (шығармашылық) және оқу-әдiстемелiк еңбектерiнiң iшiндегi ең маңызды деген 2-3-еуiнiң түпнұсқасы немесе бедерлемесi.
10. "Диссертациялық кеңес туралы ереженiң" 16-қосымшасы бойынша тiркеу-есеп карточкасы (2 дана).
11. "Диссертациялық кеңес туралы ереженiң" 18-қосымшасы бойынша аттестациялық iстегi құжаттар тiзiмi (1 дана).
Ғылыми атақтарға ұсынылғандардың барлық құжаттары Қазақстан ЖАК-ына бiр мұқабаға тiгiлiп жiберiледi.
Мұқабаның iшкi бетiне жапсырылған конвертке iзденушiнiң (2 карточкада) және диссертациялық кеңестiң (2 карточкада) мекен-жайлары көрсетiлген маркалы төрт пошта карточкасы салынады.
Кеңестiң мекен-жайы көрсетiлген карточканың сыртқы бетiне iзденушiнiң аты, әкесiнiң аты, тегi және ол талаптанған ғылыми атақ жазылады.
1а нысаны
___________________________         ________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты                мамандық шифрі мен атауы
мамандығы бойынша профессор ғылыми атағын беру туралы
Анықтама
N _____________ іс
_______ ж. _______ ____________ ___________________________________
ұйымның аты, қала
кеңесі белгіленген тәртіппен _____________ конкурс арқылы сайланған
күні, айы
және (немесе)__________ бастап ________ __________________қызметіне
күні, айы              ұйымның аты, қала
бұйрықпен тағайындалған.
19___ ж.________ __________  профессор ғылыми атағына ұсынылғанда
құрамында адам бар кеңес мүшелерінің жақтап дауыс бергендері
_______________, қарсы болғандары ___________________ , жарамсыз
бюллетеньдер ____________________________________________________
(___________N ________________ мәжіліс хаттамасы)
_____________________ 19___ ж. туған, ___________________________
тегі, а., ә.а.                             азаматтығы
19__ жылдан _______________ ғылым докторы (кандидаты).
ғылым саласы
19__ жылдан доцент, _____________________________________________.
Қазақстан Республикасының құрмет белгілерінің иегер
Ғылыми дәреже диссертациялық кеңесте қорғаудың нәтижесінде берілді
__________________________________________________________________
ұйымның толық аты, қала
ғылыми-(шығармашылық немесе жаттықтырушылық) педагогтық жұмыс
стажы _____ жыл.
_________ ғылыми шығармашылық еңбектері жарияланды, оның ішінде
______ докторлық диссертацияны қорғағаннан кейін басылған Қазақстан
ЖАК-ы ұсынған басылымдарда жарияланғандары________; ______________
саны     саны (көлемі)
оқу-әдістемелік еңбектері жарияланды, ___________ шәкірт дайындаған.
саны
Кеңес төрағасы______________  Тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Кеңестің ғалым хатшысы ____________ Тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Мөр
Күні
Ескертпе:

1. К числу учеников следует относить кандидатов (докторов) наук,
имеющих диплом государственного образца, у которых соискатель был научным
руководителем (консультантом), лауреатов конкурсов, чемпионов и призеров,
перечисленных в "Правилах" первенств.
2. Справка не должна содержать сведений ограниченного распространения.
3. Справка должна быть напечатана через 1,5 интервала (линии и
подстрочные пояснения не печатаются).
Форма 16
Справка
о присвоении _____________________________________________ученого звания
фамилия, имя, отчество
доцента по специальности_______________________________________________
шифр и наименование специальности
Дело N ___________
Советом _____________________________________________________________
название организации, города
избран по конкурсу (аттестован) в установленном порядке _____________
дата
и (или) зачислен по _____________________________________________________
полное название организации, город
на должность ________________________________ с ________________________.
название должности                  дата
При представлении _______________ к присвоению ученого звания доцента
дата
совет в количестве _____ человек, участвовавших в заседании, из ______
человек, входящих в состав совета, проголосовал: за ____, против _____,
недействительных бюллетеней______.
________________________________19 __ г. рождения ______________________
фамилия, и., о.                               гражданство
с 19 ___ г. кандидат (доктор) ________________________наук, _____________
отрасль науки             почетное
________________________________.
звание Республики Казахстан
Научно-(творческо- или тренерско-)педагогический стаж ________лет.
Опубликованы _________ научных (творческих) работ, из них ____ после
защиты кандидатской диссертации; учебные пособия ________________,
подготовлены                                      кол-во, объем
____ учеников.
Председатель совета _____________________ фамилия, и., о.
подпись
Ученый секретарь совета ___________________ фамилия, и., о.
подпись
Печать
Дата
Примечания:
1. К числу учеников следует относить кандидатов наук, у которых
соискатель был научным руководителем (консультантом), лауреатов конкурсов,
чемпионов и призеров, перечисленных в "Правилах" первенств.
2. Справка не должна содержать сведений ограниченного
распространения.
3. Справка должна быть напечатана через 1,5 интервала (линии и
подстрочные пояснения не печатаются).
ПОЛОЖЕНИЕ О ДИССЕРТАЦИОННОМ СОВЕТЕ
1. Формирование и организация работы диссертационных советов
1. Диссертационные советы (далее - советы) являются основным звеном системы аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации и создаются ВАК Казахстана на основании ходатайств в организациях*, штатные работники которых являются ведущими учеными в своей отрасли науки, продолжают активно публиковаться в специализированных научных изданиях, имеющих докторантуру (аспирантуру), кафедру (отдел, лабораторию) по запрашиваемой специальности и действующий научный семинар.
Примечание:
*Здесь и далее по тексту под организациями следует понимать научные, научно-исследовательские, научно-производственные организации, высшие учебные заведения.

1. Шәкірттер қатарына ізденуші ғылыми жетекші (кеңесші) болған мемлекеттік үлгідегі дипломы бар ғылым кандидаттарын (докторларын), конкурстардың лауреаттарын, осы Ережеде саналған чемпиондар мен біріншіліктің жүлдегерлерін қосуға болады.
2. Анықтамада таралымы шектелген мәліметтер болмауы керек.
3. Анықтама 1,5 арақашықтықта басылуы қажет; сызықтар мен жол асты түсініктемелер басылмайды.
1б нысаны
___________________________      ________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты             мамандық шифрі мен атауы
мамандығы бойынша доцент ғылыми атағын беру туралы
Анықтама
N _____________ іс
_________________________________  кеңесі белгіленген тәртіппен
ұйымның аты, қала
____________ конкурс арқылы сайланған және (немесе)________ бастап
күні, айы
__________________қызметіне
ұйымның аты, қала
бұйрықпен тағайындалған.
19___ ж.________ __________  доцент ғылыми атағына ұсынылғанда
құрамында____________ адам бар кеңес мүшелерінің _________ мәжіліске
қатысқан, олардың ішінде жақтап дауыс бергендері _______________,
қарсы болғандары ___________________ , жарамсыз бюллетеньдер саны
____________________________________________________
тегі, а., ә.а.
19____ж. туған, ___________________________
азаматтығы
19__ жылдан _______________ ғылымдарының кандидаты (докторы)
ғылым саласы
____________________________________________
Қазақстан Республикасының құрмет белгілерінің иегері
Ғылыми (шығармашылық немесе жаттықтырушылық) педагогтық
стажы _____ жыл _________ ғылыми (шығармашылық) еңбегі бар,
оның ішінде _______  кандидаттық диссертация қорғағаннан кейін
басылған _______________ оқу құралы, дайындаған ______________
саны, көлемі
шәкірті бар.
Кеңес төрағасы______________ Тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Кеңестің ғалым хатшысы ____________ Тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Мөр
Күні
Ескертпе:
1. Шәкірттер қатарына ізденуші ғылыми жетекші (кеңесші) болған ғылым кандидаттарын, конкурстардың лауреаттарын, осы Ережеде саналған чемпиондар мен біріншіліктің жүлдегерлерін жатқызу қажет.
2. Анықтамада таралымы шектелген мәліметтер болмау керек.
3. Анықтама 1,5 арақашықтықта басылған болуы қажет (сызықтар мен жол асты түсініктемелер басылмайды).
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
1999 ж.6.08. N 312
бұйрығымен бекітілген
Диссертациялық кеңес туралы
Ереже
1. Диссертациялық кеңестердi құру және
оның жұмысын ұйымдастыру
1. Диссертациялық кеңестер (бұдан әрi - кеңестер) жоғары бiлiктi ғылыми, ғылыми-педагог кадрларды аттестаттау жүйесiнiң негiзгi буыны болып табылады. Оларды Қазақстан ЖАК-ы негiзгi қызметкерлерi өз ғылымы саласында жетекшi ғалымдар болып табылатын, арнайы ғылыми басылымдарда белсендi еңбек жариялап жүрген, сұрап отырған мамандығы бойынша докторантурасы (аспирантурасы), кафедрасы (бөлiмi, лабораториясы) бар, ғылыми семинар жұмыс iстейтiн ұйымдарда* олардың өтiнiштерi негiзiнде құрады.

Ходатайство должно содержать обоснование необходимости создания совета и целесообразности его функционирования в данной организации, а также гарантии принятых обязательств по обеспечению деятельности совета необходимыми средствами и условиями для рассмотрения и защиты диссертаций. К ходатайству прилагаются сведения о членах совета (приложение 1) и проект приказа (приложение 2).
2. В состав совета по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук включаются доктора наук, продолжающие активно публиковать работы в специализированных научных изданиях. Ученым секретарем в исключительных случаях может быть кандидат наук, который не принимает участия в голосовании при защите диссертаций, представленных на соискание ученой степени доктора наук. Советы по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук имеют также право проводить защиту диссертаций на соискание ученой степени кандидата наук. В состав совета по защите диссертаций на соискание ученой степени кандидата наук включаются доктора и кандидаты наук, продолжающие активно публиковаться в специализированных научных изданиях, при этом общее число докторов наук должно быть не менее половины состава совета.
3. ВАК Казахстана может предоставить совету право проведения защиты диссертаций, как правило, по двум, но не более чем по трем специальностям соответствующей отрасли науки в совокупности.
4. Состав совета, утверждаемый ВАК Казахстана, должен удовлетворять следующим требованиям:
1) в составе совета по защите диссертаций должно быть не менее двух штатных сотрудников организации - докторов наук по каждой отрасли каждой специальности по автореферату;
2) в составе совета по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук должно быть не менее пяти докторов наук по каждой отрасли науки каждой специальности совета, из которых не менее трех - по автореферату, остальные могут представлять специальность по трудам*;
Примечание:
*Основанием для включения в состав совета докторов наук по трудам являются: соответствие шифра специальности кандидатской диссертации или наличие научных трудов по представляемой специальности объемом не менее 5 печатных листов в специализированных научных изданиях, вошедших в Перечень изданий, рекомендованных для публикации основных результатов докторских диссертаций (см. Бюллетень ДАНК Казахстана, 1998 г., N 3).
3) в составе совета по защите диссертаций на соискание ученой степени кандидата наук должно быть не менее пяти специалистов по каждой отрасли науки каждой специальности, в том числе не менее трех докторов наук, из них не менее двух - по автореферату;

Өтiнiш хатқа осы ұйымда диссертациялық кеңес құрудың қажеттiлiгi және оның мақсатқа сәйкес жұмыс iстеуiнiң тиiмдiлiгi негiзделiп, сондай-ақ кеңес жұмысына тиiстi жағдай жасауға, диссертациялардың қаралуы мен қорғалуына қажеттi қаражаттармен қамтамасыз етiлуiне кепiлдiк берiлуi керек. Өтiнiш-хатқа диссертациялық кеңестiң мүшелерi туралы мәлiметтер (1-қосымша) және бұйрықтың жобасы (2-қосымша) қоса тiгiледi.
______________________
* Бұл жерде бұдан әрі ұйым дегенде жоғары оқу орындарын, ғылыми, ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндірістік ұйымдары деп түсіну керек.
2. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғайтын кеңестiң құрамына арнайы ғылыми басылымдарда еңбек жариялап жүрген ғылым докторлары енгiзiледi. Ерекше жағдайларда ғалым хатшы ғылым кандидаты болуы мүмкiн. Бiрақ ол ғылым докторы дәрежесiн алу үшiн қорғалған диссертациялардың дауыс беруiне қатыспайды. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғалатын кеңестердiң ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғатуды өткiзугеде құқығы бар. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғалатын диссертациялық кеңестiң құрамына арнайы ғылыми басылымдарда белсендi еңбек жариялап жүрген ғылым докторлары мен ғылым кандидаттары кiредi. Мұндай жағдайда ғылым докторларының жалпы саны кеңес мүшелерiнiң жартысынан кем болмауға тиiстi.
3. Қазақстан ЖАК-ы кеңеске ғылымның тиiстi саласынан жалпы жиынтығы үштен артық емес, әдетте, екi мамандық бойынша диссертация қорғатуға рұхсат бере алады.
4. Қазақстан ЖАК-ы бекiткен диссертациялық кеңестiң құрамы мынандай талаптарға сай болуы қажет:
1) диссертация қорғайтын кеңестiң құрамында сол ұйымда iстейтiн ең кемi екi штатты қызметкердiң - әр сала бойынша әр мамандықтан автореферат бойынша екi ғылым докторының болуы шарт;
2) ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғалатын кеңестiң құрамында әр ғылым саласынан кеңестiң мамандығы бойынша саны бестен кем емес ғылым докторы, оның iшiнде үштен кем емесi автореферат бойынша, қалғандары еңбегi бойынша маман* болуы керек; ____________________
* Ғалымдарды еңбегі бойынша кеңес құрамына енгізуде негіз болатын олардың кандидаттық диссертацияларының мамандық шифріне сай келуі немесе докторлық диссертациялардың нәтижелерін жариялауға ұсынылған (1998 ж. N 3 Бюллетенді қара) басылымдар тізіміне кіретін арнайы басылымдарда жарияланған көлемі 5 баспа табақтан кем емес ғылыми еңбектері болып табылады.
3) ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғалатын кеңестiң құрамында әрбiр ғылым саласының әр мамандығы бойынша бестен кем емес маман, оның iшiнде үштен кем емес ғылым докторы, оның ең кемi екеуi автореферат бойынша болуы қажет;

4) в составе совета по каждой отрасли каждой специальности могут быть включены ученые по смежным специальностям, не более трех по каждой специальности одного шифра, но по другой отрасли науки или другого шифра из одной группы специальностей одной отрасли науки;
5) в составе совета не может быть больше трех сотрудников ВАК Казахстана, членов президиума и экспертных советов (суммарно), причем они не могут быть назначены председателем и заместителем председателя совета;
6) для включения специалиста в состав совета необходимо его письменное согласие, при этом каждый специалист может быть членом не более двух советов;
7) в состав совета по каждой специальности каждой отрасли науки, по которой ему предоставлено право защиты диссертаций, могут включаться специалисты и из других организаций, но не более одной трети состава;
8) члены президиума и экспертного совета могут входить в состав только одного диссертационного совета;
9) число членов совета должно быть не менее двенадцати и не более двадцати четырех.
5. Председателем совета назначается ученый, активно ведущий научную деятельность, доктор наук - специалист по профилю совета (по автореферату), являющийся, как правило, штатным работником организации, в которой создается совет. Ученым секретарем совета назначается штатный работник организации, в которой создается совет, специалист по профилю совета (по автореферату). Председателем диссертационного совета не может быть назначен председатель или заместитель председателя другого диссертационного совета.
6. В отдельных случаях для подготовки и аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по приоритетным направлениям развития науки и техники на базе одной организации могут быть созданы объединенные советы.
1) Объединенные диссертационные советы создаются с участием ученых из нескольких организаций города, региона, в которых активно проводятся научные исследования по запрашиваемым специальностям.
2) Объединенный диссертационный совет создается по специальностям, которые не представлены в других советах организаций региона.
3) Организации, создающие объединенный совет, подписывают соглашение об общей ответственности и условиях обеспечения его деятельности, указывают базовую организацию, которая от их имени обращается с ходатайством в ВАК Казахстана.
4) Ответственность за текущую деятельность объединенного совета несет руководитель базовой организации, и ему подотчетно руководство совета. На документах аттестационного дела, направляемых в ВАК Казахстана, ставится соответствующая печать базовой организации.

4) кеңестiң құрамында бiр шифрдағы әрбiр мамандық бойынша үштен артық емес, бiрақ өзге ғылым саласы немесе басқа шифрдан бiр ғылым саласынан бiр топтағы мамандықтар бойынша жапсарлас мамандықтардан ғалымдар болуы мүмкiн;
5) кеңес құрамында Қазақстан ЖАК-ы қызметкерлерiнiң және төралқа мен сараптау кеңесi мүшелерiнiң саны (жалпы алғанда) үштен аспауға тиiс, мұндайда олар кеңестiң төрағасы немесе төрағаның орынбасарына тағайындала алмайды;
6) маманды кеңес құрамына енгiзу үшiн оның жазбаша келiсiмi қажет, мұндайда әрбiр маман екi кеңестiң құрамында ғана бола алады;
7) кеңес құрамына диссертация қорғауға құқық берiлген әрбiр ғылым саласынан, әрбiр мамандық бойынша басқа ұйымдардан кеңес құрамының үштен бiрiнен аспайтын мөлшерде мамандар енгiзiлуi мүмкiн;
8) төралқа мен сараптау кеңес мүшелерi тек бiр ғана диссертациялық кеңестiң құрамына кiре алады;
9) кеңес мүшелерiнiң саны он екi адамнан кем, жиырма төрт адамнан артық болмауға тиiс.
5. Диссертациялық кеңестiң төрағасы ретiнде белсендi ғылыми жұмыс атқарушы, кеңестiң мамандығы бойынша (автореферат бойынша) маман - ғылым докторы, кеңес құрылып отырған ұйымның штаттық қызметкерi тағайындалады. Кеңестiң хатшысы болып кеңес құрылып отырған ұйымның штатты қызметкерi, кеңес профилi бойынша маман (автореферат бойынша) тағайындалады. Диссертациялық кеңестiң төрағасы ретiнде өзге диссертациялық кеңестiң төрағасы немесе орынбасары тағайындала алмайды.
6. Кейбiр жағдайда ғылым мен техника дамуының басым бағыттары бойынша жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау мен аттестаттау мақсатында бiр ұйымның негiзiнде бiрiккен кеңестер құрылуы мүмкiн.
1) Бiрiккен диссертациялық кеңестер қаланың, аймақтың сұраныс туғызып отырған мамандықтар бойынша белсендi ғылыми зерттеу жүргiзiлiп жатқан бiрнеше ұйымдарындағы ғалымдардың қатысуымен құрылады.
2) Бiрiккен диссертациялық кеңес аймақтағы басқа ұйымдардағы кеңестерде жоқ мамандықтар бойынша құрылады.
3) Кеңес құрушы ұйымдар оның жұмыс iстеуi үшiн қажет жағдайды және жалпы жауапкершiлiктi қамтамасыз ететiн келiсiмдерге қол қояды, өздерiнiң атынан Қазақстан ЖАК-ына өтiнiш жасайтын негiзгi ұйымды көрсетедi.
4) Диссертациялық кеңестiң ағымдағы iстерi үшiн жауапкершiлiктi негiзгi ұйымның басшысы мойнына алады және оған диссертациялық кеңестiң басшылығы есеп бередi. Қазақстан ЖАК-ына жiберiлетiн аттестациялық iстiң құжаттарына негiзгi ұйымның мөрi басылады.

5) Руководитель базовой организации выполняет роль координатора деятельности совета и не реже одного раза в год проводит заседания руководителей организаций, участвующих в объединенном диссертационном совете по вопросам его работы.
6) В составе объединенного совета должны быть доктора наук (один или более по автореферату) по каждой отрасли каждой специальности совета, являющиеся штатными сотрудниками организации, на базе которой создается совет.
7) Состав совета, утверждаемый ВАК Казахстана, должен удовлетворять требованиям настоящего Положения раздел 1 п.4.2 - 4.8, 5.
8) Председатель и заместитель председателя объединенного диссертационного совета должны быть из разных организаций, и один из них - штатным сотрудником базовой организации.
9) ВАК Казахстана может предоставить объединенному диссертационному совету право проведения защиты диссертаций по одной или двум специальностям соответствующей отрасли науки. Число членов совета должно быть не менее двенадцати и не более шестнадцати.
10) В состав совета могут быть включены, без переаттестации, ведущие специалисты других государств, имеющие диплом доктора наук государственного образца.
11) Организация, ходатайствующая о создании объединенного диссертационного совета, берет на себя материальные затраты, связанные с приглашением иногородних членов совета для участия в его работе. При наличии в составе совета граждан из других государств, на их заседаниях рассматриваются диссертационные работы, в которых не содержатся сведения ограниченного характера.
12) Член совета, приглашенный из другого города или государства, не посетивший трех состоявшихся заседаний совета, выводится из состава совета.
7. Изменения перечня специальностей и составов советов производятся ВАК Казахстана по ходатайствам заинтересованных организаций. В ходатайствах перечисляются все предполагаемые изменения и обосновывается их необходимость. К ходатайству прилагаются сведения о вновь вводимых специалистах (приложение 1) и проект приказа (приложение 3).
8. В случаях, когда диссертация выполнена на стыке специальностей, по одной из которых в соответствующей отрасли науки совету предоставлено право приема к защите диссертаций, для проведения разовой защиты диссертации на основе разрешения ВАК Казахстана в состав совета по отсутствующей специальности соответствующей отрасли науки должно быть введено необходимое количество докторов по автореферату. Председатель совета заблаговременно направляет в ВАК Казахстана ходатайство о разрешении на проведение разовой защиты и введении в состав совета дополнительных членов с приложением необходимых сведений (приложение 1) и после получения соответствующего разрешения проводит на заседании диссертационного совета в дополнительном составе прием диссертаций к защите.
Разовая защита докторской диссертации может проводиться только в советах, имеющих право приема докторских диссертаций.

5) Негiзгi ұйымның басшысы кеңес жұмысының үйлестiрушiсi қызметiн атқарады және жылына бiр реттен кем емес диссертациялық кеңестiң жұмысына қатысатын ұйымдардың басшыларымен кеңес жұмысы туралы мәжiлiс өткiзедi.
6) Бiрiккен кеңес құрамында кеңес құрылған негiзгi ұйымның штатты қызметкерi болып саналатын, әр саланың әр мамандығы бойынша бiр немесе одан да көп докторлар (автореферат бойынша) болуға тиiс.
7) Қазақстан ЖАК-ы бекiтетiн кеңес құрамы осы ереженiң 4.2-4-8.5 баптарының 1-бөлiмiнiң талаптарын қанағаттандыратын болуы керек.
8) Бiрiккен диссертациялық кеңестiң төрағасы мен оның орынбасары әр ұйымнан болуы қажет және оның бiреуi негiзгi ұйымның штатты қызметкерi болуға тиiс.
9) Қазақстан ЖАК-ы бiрiккен диссертациялық кеңеске ғылымның тиiстi саласынан бiр немесе екi мамандық бойынша диссертация қорғау өткiзу құқығын бере алады. Кеңес құрамы 12 ден кем, 16 дан артық болмауы керек.
10) Кеңес құрамына мемлекеттiк үлгiдегi докторлық дипломы бар, қайта аттестациядан өтпей-ақ басқа мемлекеттердiң жетекшi мамандары кiруi мүмкiн.
11) Бiрiккен диссертациялық кеңестi құруға өтiнiш бiлдiрген ұйым кеңес жұмысына қатысу үшiн өзге қаладан шақырылған кеңес мүшелерiнiң шығарған шығынын өз мойнына алады. Кеңес құрамында басқа мемлекеттердiң азаматы болған жағдайда, кеңес мәжiлiсiнде таралымы шектелген мәлiметi жоқ диссертациялар қаралады.
12) Басқа қаладан немесе мемлекеттен шақырылған кеңес мүшесi өткен 3 мәжiлiске қатыспаса, кеңес құрамынан шығарылады.
7. Мүдделi ұйымдардың өтiнiш хатына орай Қазақстан ЖАК-ы мамандықтардың тiзiмiне өзгерiс енгiзедi және диссертациялық кеңестердiң құрамын өзгертедi. Өтiнiш хатта ұсынылып отырған өзгерiстердiң бәрi саналып, олардың қажеттiлiгi негiзделедi. Өтiнiш хатпен бiрге кеңес құрамына жаңадан енгiзiлуге тиiстi мамандар жайындағы мәлiметтер (1-қосымша) және белгiленген үлгiдегi бұйрық жобасы қоса тапсырылады (3-қосымша).
8. Егер мамандықтар түйiсiнде даярланған диссертацияның бiр мамандығы бойынша қорғауды өткiзуге диссертациялық кеңестiң құқығы болса, бiр мәрте диссертация қорғауды өткiзу үшiн Қазақстан ЖАК-ы рұхсатымен тиiстi ғылым салалары бойынша кеңесте жоқ мамандықтардың әрқайсысынан қажеттi мөлшерде автореферат бойынша ғылым докторларын кеңес құрамына енгiзе алады. Кеңес төрағасы бiр мәрте қорғау өткiзуге рұхсат ету және алдын-ала Қазақстан ЖАК-ына кеңес құрамына қосымша мүшелердi (1-қосымшадағыдай) енгiзу қажеттiгi туралы өтiнiш хат жiбередi және тиiстi рұхсатты алғаннан соң қосымша құрамдағы диссертациялық кеңес мәжiлiсiнде диссертация қабылдауды өткiзедi.
Бiр мәрте докторлық диссертация қорғау тек докторлық диссертация қабылдау құқығы бар кеңестерде ғана өтуi мүмкiн.

9. О заседаниях диссертационного совета широко информируется коллектив организации, в которой он функционирует, и научная общественность.
Всей своей деятельностью совет должен способствовать созданию максимально благоприятных условий для защиты соискателем подготовленной им диссертации. Соискателю должна предоставляться возможность знакомиться со всеми имеющимися в совете материалами, касающимися защиты его диссертации, получать квалифицированную помощь руководителей совета по всем вопросам, связанным с организацией защиты диссертации.
Совет имеет право запрашивать у соответствующих организаций материалы, необходимые для полного, всестороннего и объективного рассмотрения диссертации и вынесения обоснованного решения.
10. На одном заседании совета может быть проведена защита одной диссертации или подготовлено одно дополнительное заключение (коллективная рецензия).
В течение дня может быть проведена защита одной докторской или двух кандидатских диссертаций. Совет имеет право, как правило, в течение месяца провести защиту не более одной докторской, двух кандидатских диссертаций и подготовить одно дополнительное заключение (коллективную рецензию).
11. При назначении сроков защиты диссертаций должна соблюдаться очередность поступления заявлений соискателей о приеме диссертаций к защите. Правом внеочередной защиты пользуются соискатели ученой степени доктора наук, аспиранты, представившие диссертации в срок до окончания аспирантуры, далее - диссертации, направленные на коллективную рецензию.
12. Руководители советов отчитываются о своей работе перед своей организацией и ВАК Казахстана. По окончании календарного года совет в месячный срок представляет отчет о проделанной работе (приложение 4).
13. Если член совета в течение отчетного года не присутствовал на половине заседаний, то он выводится из состава совета ВАК Казахстана.
14. Нарушение советом требований данного Положения или Правил присуждения ученых степеней является основанием ВАК Казахстана для замены руководства и членов совета, приостановления или прекращения деятельности совета до окончания срока его полномочий.
2. Предварительное рассмотрение диссертации
в диссертационном совете
15. Совет принимает диссертацию к предварительному рассмотрению, оформленную в соответствии с требованиями п. 12 Правил присуждения ученых степеней (далее - "Правил"), приложений 6 и 7 к настоящему Положению, при наличии документов по установленному перечню (приложение 5) и на своем заседании поручает комиссии из числа членов совета - специалистов по профилю диссертации ознакомиться с диссертацией и отзывом научного руководителя (консультанта). Комиссия представляет совету проект заключения о соответствии диссертации специальностям и отрасли науки, по которым совету предоставлено право проведения защиты диссертаций*, о полноте изложения материалов диссертации в работах, опубликованных автором (согласно п. 13 "Правил"), значимости их для науки и практики, а также предложения о назначении по рассматриваемой диссертации ведущей организации, официальных оппонентов. При этом комиссия должна обратить внимание на обоснованность присвоения грифов "ДСП" и "Секретно", назначения научного руководителя, привлечения научного консультанта**, представления диссертации на стыке специальностей и внести предложение о введении дополнительных членов для проведения разовой защиты.
Примечания:
*Соответствие названия и содержания диссертации специальностям и отрасли науки должно рассматриваться на основе кратких паспортов специальностей, утвержденных ВАК Казахстана.

9. Диссертациялық кеңес мәжiлiсi туралы ол жұмыс iстейтiн ұжым және ғылыми жұртшылық кеңiнен құлақтандырылады.
Диссертациялық кеңес өзiнiң бар қызметiн iзденушi дайындаған диссертацияның қорғалуына барынша қолайлы жағдай туғызуға бағыттауы керек. Ізденушiге өз диссертациясының қорғалуына қажеттi кеңестегi барлық материалдармен танысуына мүмкiндiк берiледi, диссертациясының қорғалуына қатысты мәселелер бойынша кеңес басшылары тарапынан бiлiктi көмек берiлуге тиiс.
Кеңестiң тиiстi ұйымдардан диссертацияның толық, жан-жақты әрi объективтi қаралуына және дәлелдi шешiм шығарылуына қажеттi материалдарды сұрауына құқығы бар.
10. Диссертациялық кеңестiң бiр мәжiлiсiнде бiр ғана диссертация қорғалады немесе бiр қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) дайындалады.
Бiр күн iшiнде бiр докторлық немесе екi кандидаттық диссертация қорғалуы мүмкiн. Кеңестiң, әдетте, бiр айда бiр докторлық, екi кандидаттық диссертация қорғатуға және бiр қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) даярлауға ғана құқығы бар.
11. Диссертациялық кеңес диссертациялардың қорғалу кезегiн тағайындағанда iзденушiлердiң диссертациясын қорғауға қабылдау туралы өтiнiшiнiң түсу кезегi сақталуы қажет. Кезектен тыс қорғау құқығымен бiрiншi кезекте ғылым докторы дәрежесiн iзденушi, аспирантура мерзiмi аяқталудан бұрын өз уақытында диссертациясын қорғауға өткiзген аспиранттар, одан соң ұжымдық пiкiрге жiберген диссертациялар пайдалана алады.
12. Диссертациялық кеңестiң басшылары кеңес жұмысы туралы өз ұйымының және Қазақстан ЖАК-ы алдында есеп бередi. Диссертациялық кеңес күнтiзбелiк жыл аяқталған соң бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан ЖАК-ына атқарған жұмысы туралы есебiн тапсырады (4-қосымша).
13. Егер кеңес мүшесi есептi жыл iшiнде кеңес мәжiлiстерiнiң жартысына қатыспаса, Қазақстан ЖАК-ы оны мүшелiктен шығарады.
14. Кеңестiң осы Ереженi немесе ғылыми дәрежелер беру тәртiбiн бұзуы Қазақстан ЖАК-ының кеңес басшылығын, кеңес мүшелерiн өзгертуiне, кеңес қызметiн оның мерзiмдi өкiлеттiгiнен ерте тоқтата тұруына немесе мүлдем тоқтатуына негiз болып табылады.
2. Диссертацияньң диссертациялық
кеңесте алдын-ала қаралуы
15. Кеңес ғылыми дәрежелер беру тәртiбi туралы Ереженiң (бұдан әрi - Ереже) 12-бабының талаптарына сәйкес рәсiмделген, осы Ережедегi 6 және 7- қосымшаларға сай дайындалған диссертацияны белгiленген тiзiмдегi (5-қосымша) құжаттар түгел болған жағдайда, алдын-ала қарауға қабылдайды және өз мәжiлiсiнде кеңес мүшелерiнен - диссертация саласындағы мамандардан тұратын комиссияға диссертациямен және ғылыми жетекшiсiнiң (кеңесшiсiнiң) пiкiрiмен танысуды тапсырады. Комиссия кеңеске диссертация қорғату құқығы берiлген мамандықтар мен ғылым саласына диссертацияның сәйкестiгi*, автордың жариялаған еңбектерiндегi (Ереженiң 13-бабына сәйкес) диссертация материалдарының баяндалу толықтығы, ғылым мен практика үшiн олардың маңыздылығы туралы қорытындының жобасын табыстайды, сондай-ақ қаралатын диссертация бойынша жетекшi ұйым, ресми оппоненттер тағайындау туралы ұсыныс жасайды. Оның үстiне комиссия "қызмет бабында пайдалану үшiн " және "Құпия" грифтерiн қоюдың, ғылыми жетекшi тағайындаудың, ғылыми кеңесшi тартудың*, диссертацияның мамандықтар түйiсiнде тапсырылуының негiздiлiгiне көңiл аударулары қажет, бiр мәрте қорғау өткiзу үшiн қосымша мүшелер кiргiзу жөнiнде ұсыныс бередi. _______________________
* Диссертацияның аты мен мазмұнының мамандықтар мен ғылым саласына сәйкестігі Қазақстан ЖАК-ы бекіткен мамандықтардың қысқаша паспортына негізделе қаралуы қажет.

**По кандидатской диссертации может быть назначено не более двух научных консультантов (руководителей). Право самостоятельного научного руководства кандидату наук предоставляется ВАК Казахстана в соответствии с Инструкцией о праве научного руководства (см. Бюллетень ВАК Казахстана, 1999 г., № 1) на основании ходатайства ученого (научно-технического) совета организации.
По докторской диссертации в исключительных случаях может быть назначен один научный консультант.
Основанием для представления диссертации на стыке специальностей является наличие соответствующего научного вклада по каждой из специальностей.
Рассматривая докторскую диссертацию, комиссия должна определить, в какой степени в ней использованы материалы и выводы кандидатской диссертации соискателя.
Положения и результаты, которые выносились соискателем на защиту в кандидатской диссертации, не могут выноситься им повторно на защиту в докторской диссертации.
Если диссертация выполнена не в той организации, в которой создан совет, последний направляет ее на дополнительное обсуждение кафедры (отдела, лаборатории, научного семинара) по профилю выполненной работы.
В случае положительного решения совета о приеме диссертации к защите указанная комиссия готовит проект заключения совета по диссертации, а также производит выборку классификационных признаков из указанных групп (см. примечания к приложениям 14 и 15).
Сроки проведения предварительного рассмотрения диссертаций в диссертационном совете не должны превышать двух месяцев для кандидатской и трех месяцев для докторской диссертации со дня подачи соискателем документов (приложение 5).
16. Совет на основании заключения комиссии на своем заседании принимает диссертацию к защите и назначает официальных оппонентов, ведущую организацию, дату защиты, определяет дополнительный список рассылки автореферата, разрешает печатание автореферата* (приложение 7) на правах рукописи.
Примечание:
*Автореферат должен оформляться в соответствии с требованиями "Инструкции ВАК Казахстана".
Ведущей определяется высшее учебное заведение, научная, научно-исследовательская, научно-производственная организация, в которой активно проводятся научные исследования по тематике рассматриваемой диссертации, и работает доктор наук одной группы специальностей и отрасли науки с рассматриваемой диссертацией, как правило, из списка, рекомендованного ВАК Казахстана. Для кандидатских диссертаций в исключительных случаях по разрешению ВАК Казахстана может быть определена организация, в которой нет докторов наук по соответствующей специальности и отрасли науки.
Правомочность заседания диссертационного совета определяется в соответствии с требованиями п. 28 "Правил". Решение совета о приеме диссертации к защите считается положительным, если за него в результате открытого голосования проголосовало простое большинство членов совета, участвующих в заседании.

* Докторлық (кандидаттық) диссертация бойынша екіден артық емес кеңесші (жетекші) тағайындалуы мүмкін. Ғылым кандидатына жеке ғылыми жетекші болу құқығын "Ғылыми жетекшілік құқық туралы" нұсқаулыққа сәйкес (ЖАК-ның Бюллетені, 1999 ж. N 1) ұйымның ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңесінің өтініші негізінде Қазақстан ЖАК-ы береді.
Мамандықтар түйiсiнде диссертация қорғауға әр мамандық бойынша тиiстi ғылыми үлесi болуы негiз болады.
Докторлық диссертацияны қарау үстiнде комиссия iзденушiнiң кандидаттық диссертациясының материалдары мен қорытындыларын қандай дәрежеде пайдаланғанын анықтауға тиiс.
Ізденушiнiң кандидаттық диссертацияда қорғауға ұсынған қағидалары мен нәтижелерiн докторлық диссертацияда қайтадан қорғауға ұсынуына болмайды.
Егер диссертация кеңес құрылған ұйымда орындалмаған болса, ол диссертацияны осы жұмыстың бағыт-бағдарына сай келетiн кафедраның (бөлiмнiң, лабораторияның, ғылыми семинардың) қосымша талқылауына жiбередi.
Диссертациялық кеңес диссертацияны қорғауға қабылдау мәселесi туралы оң шешiм қабылдаған жағдайда, аталған комиссия диссертация бойынша кеңес қорытындысының жобасын дайындайды, сонымен бiрге көрсетiлген топтардан жiктемелiк белгiлердi iрiктейдi (14, 15-қосымшаларға берiлген ескертпенi қара).
Диссертациялардың кеңесте алдын-ала қаралу мерзiмi iзденушiнiң қажеттi құжаттарды (5-қосымша) тапсырған күнiнен бастап кандидаттық диссертация үшiн екi айдан, ал докторлық диссертация үшiн үш айдан аспауы қажет.
16. Кеңес комиссия қорытындысының негiзiнде өзiнiң мәжiлiсiнде диссертацияны қорғауға қабылдайды, ресми оппоненттер мен жетекшi ұйымды тағайындайды, қорғайтын күнiн белгілейді, автореферат тарататын қосымша тізімді айқындайды, қолжазба құқығындағы авторефераттың* (7-қосымша) басылуына рұхсат бередi. ____________________
* Автореферат "Қазақстан ЖАК-ының нұсқаулығының" талаптарына сәйкес рәсімделуі керек.
Жетекшi ұйым ретiнде қаралатын диссертация тақырыбы бойынша белсендi ғылыми зерттеу жүргiзiп отырған жоғары оқу орны, ғылыми, ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндiрiстiк ұйым таңдалады (әдетте, Қазақстан ЖАК-ы ұсынған тiзiмдегi ұйымдардың iшiнен қаралатын диссертациямен бiр топқа жататын ғылым саласы мен мамандықтан бiр ғылым докторы бар ұйым таңдалады). Кандидаттық диссертациялар үшiн айрықша жағдайларда Қазақстан ЖАК-ының рұхсатымен тиiстi ғылым саласы мен мамандықтан ғылым докторы жоқ ұйым белгiленуi мүмкiн.
Диссертациялық кеңес мәжiлiсiнiң құқықтылығы "Ереженiң" 28-бабының талаптарына сәйкес айқындалады. Ашық дауысқа салудың нәтижесiнде мәжiлiске қатысушылардың жай көпшiлiгi жақтап дауыс берген жағдайда, кеңестiң диссертацияны қорғауға қабылдау туралы шешiмi оң шешiлген болып саналады.

17. Совет не принимает диссертацию к защите в одном из следующих случаев:
- когда основное содержание диссертации не соответствует ни одной из специальностей и связанной с ней отрасли науки, по которым совету предоставлено право приема диссертаций к защите;
- при невыполнении требования п. 13 "Правил" о полноте публикации основных результатов диссертации;
- при невыполнении п. 12 "Правил" о ценности и значимости для науки и практики работы соискателя.
При этом соискателю в сроки, установленные в п. 15, вручается выписка из протокола заседания совета с мотивировкой отказа в приеме диссертации к защите и возвращаются все представленные им в совет материалы.
18. Извещение о предстоящей защите с указанием адреса, даты и времени осуществляется путем заблаговременной, не позднее чем за один месяц до защиты, рассылки авторефератов по списку, утвержденному ВАК Казахстана (приложение 8) и дополнительному списку, утвержденному советом.
При приеме к защите докторской диссертации совет не позднее чем за 2 месяца до защиты высылает в ВАК Казахстана объявление, которое содержит фамилию, имя, отчество соискателя, название диссертации, отрасль науки, по которой присуждается ученая степень, шифр специальности, название и адрес совета, где будет проводиться защита диссертации, название ведущей организации, фамилии официальных оппонентов, место их работы. Текст объявления вкладывается в дело соискателя. Типовой текст объявления и порядок его оплаты устанавливается ВАК Казахстана. Защита проводится после опубликования объявления.
19. Отзывы ведущей организации и официальных оппонентов должны быть представлены в совет не позднее чем за 10 дней до даты защиты.
20. Отзыв ведущей организации подписывает руководитель подразделения, где проводилось обсуждение диссертации, и подготовивший проект заключения доктор наук, сотрудник этого подразделения, который не должен быть членом президиума, экспертного совета и совета, где состоится защита диссертации, утверждает руководитель ведущей организации или его заместитель по научной работе и скрепляется гербовой печатью организации.
21. Не допускается перенос даты и времени защиты на более ранние сроки, указанные в автореферате.
22. В том случае, когда по объективным причинам заседание совета в назначенный день не может состояться, совет имеет право назначить новую дату защиты диссертации, известив об этом ВАК Казахстана.
23. Замена официальных оппонентов по объективным причинам допускается на заседании совета не позднее чем за две недели до дня защиты диссертации, известив об этом ВАК Казахстана.

17. Кеңес мына төмендегi жағдайлардың бiрiнде диссертацияны қорғауға қабылдамайды:
диссертацияның негiзгi мазмұны диссертация қорғауға қабылдау құқығы берiлген мамандықтардың және онымен байланысты ғылым саласының бiреуiне де сәйкес келмегенде;
диссертацияның негiзгi нәтижелерiнiң жариялануының толықтығы туралы "Ереженiң" 13-бабының талаптары орындалмаған жағдайда;
iзденушiнiң жұмысының ғылым мен практика үшiн бағалылығы мен маңыздылығы туралы "Ереженiң" 12-бабы орындалмағанда.
Бұл жағдайда iзденушiге "Ереженiң" 15-бабында көрсетiлген мерзiмде диссертацияның қабылданбау себептерi көрсетiлген кеңес мәжiлiсiнiң хаттамасының көшiрмесi берiлiп, оның кеңеске тапсырған барлық материалдары қайтарылып берiледi.
18. Алда болатын қорғау туралы мекен-жайы, қорғалатын күнi және уақыты көрсетiлген хабарлама күнi бұрын, қорғаудан кемiнде бiр ай бұрын, Қазақстан ЖАК-ы бекiткен тiзiм (8-қосымша) және кеңес бекiткен қосымша тiзiм бойынша авторефераттарды тарату арқылы жүзеге асырылады. Докторлық диссертацияларды қорғауға қабылдаған кезде қорғаудан 2 айдан кем емес мезгiлде кеңес ЖАК-қа iзденушiнiң аты-жөнi, диссертацияның тақырыбы, ғылыми дәреже берiлетiн ғылым саласы, мамандықтың шифрi, диссертация қорғалатын кеңестiң аты мен мекен-жайы, жетекшi ұйымның аты, ресми оппоненттердің аты-жөнi, қызмет орны көрсетiлген хабарландыру жiбередi.
Хабарландыру мәтiнi iзденушiнiң жеке iсiне тiркеледi. Хабарландырудың типтiк мәтiнiн және ақша төлеу тәртiбiн Қазақстан ЖАК-ы белгiлейдi. Қорғау хабарландыру жарияланғаннан кейiн өткiзiледi.
19. Жетекшi ұйым мен ресми оппоненттер пiкiрлерi кеңеске қорғаудан кемiнде 10 күн бұрын берiлуi керек.
20. Жетекшi ұйым пiкiрiне диссертация талқылаудан өткен ұйым бөлiмшесiнiң басшысы және қорытындының жобасын даярлаған ғылым докторы - сол бөлiмшенiң штаттағы қызметкерi-қол қояды. Бiрақ ол ЖАК төралқасының, сараптау кеңесiнiң және диссертация қорғалатын кеңестiң мүшесi болмауы керек. Пiкiрдi жетекшi ұйым басшысы немесе оның ғылыми жұмыс жөнiндегi орынбасары бекiтедi және ұйымның гербiлi мөрiмен растайды.
21. Қорғаудың уақыты мен күнiн авторефератта көрсетiлген уақыттан ертерек мезгiлге ауыстыруға болмайды.
22. Егер кеңес мәжiлiсiн дәлелдi себептермен тағайындалған күнi өткiзу мүмкiн болмаған жағдайда, кеңес диссертация қорғаудың күнiн жаңадан тағайындауға құқылы, бiрақ ол туралы Қазақстан ЖАК-ын хабардар етедi.
23. Ресми оппоненттердi дәлелдi себептермен ауыстыруды кеңес мәжiлiсiнде қорғаудан екi жұмадан кеш емес уақытта, ол туралы Қазақстан ЖАК-ын хабардар ете отырып, жүргiзуге болады.

3. Проведение заседания диссертационного совета
при защите диссертации
24. Заседание совета при защите диссертации проводится под руководством председателя совета или в случае его отсутствия - заместителя председателя совета и записывается на магнитную ленту.
Председатель (заместитель председателя) совета не может выполнять обязанности председательствующего на заседании совета в случае, когда рассматривается диссертация соискателя, у которого он является научным руководителем (консультантом). Если председатель совета и его заместитель не могут выполнять указанные обязанности, председательствующим на данное заседание совета назначается член совета - штатный сотрудник организации, в которой функционирует совет. Назначение его оформляется приказом руководителя организации. При отсутствии ученого секретаря диссертационного совета или в случае, когда рассматривается диссертация соискателя, у которого он является научным руководителем (консультантом), выполнение его обязанностей может быть возложено на одного из членов совета приказом руководителя организации с указанием срока (но не более двух месяцев). В случаях одновременного отсутствия председателя, заместителя председателя и ученого секретаря, заседание совета проводиться не может.
25. Перед открытием заседания совета членам совета раздается проект заключения, подготовленный в соответствии с п. 31 "Правил" созданной ранее комиссией.
При открытии заседания совета председатель на основании явочного листа (приложение 9) и присутствия оппонентов извещает членов совета о правомочности заседания (п. 28 "Правил"). Присутствие членов совета и официальных оппонентов должно быть отражено в стенограмме заседания с указанием их специальности, отрасли науки и ученой степени.
После открытия заседания совета председатель объявляет о защите диссертации соискателем, указывает название диссертации, фамилии официальных оппонентов, ведущую организацию и сообщает, что диссертация защищается впервые (повторно). Затем слово предоставляется ученому секретарю, который кратко докладывает об основном содержании представленных соискателем документов и их соответствии установленным требованиям.
26. Соискатель излагает существо и основные положения диссертации. Затем соискателю задаются вопросы в устной или письменной форме. После ответов соискателя предоставляется слово научному руководителю или, в случае его отсутствия, зачитывается его отзыв*, оглашаются заключения организации, где выполнялась диссертационная работа, или к которой был прикреплен соискатель, и организации, где функционирует диссертационный совет, отзыв ведущей организации и другие поступившие в совет отзывы на диссертацию и автореферат. При наличии положительных отзывов на диссертацию или автореферат ученый секретарь с согласия членов совета вместо зачтения делает их обзор с указанием отмеченных в них замечаний. Отрицательные отзывы зачитываются полностью.
Примечание:
*Отзыв научного консультанта соискателя ученой степени доктора наук только зачитывается.

3. Диссертацияның қорғалу кезiндегi
диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiн өткізу
24. Диссертацияның қорғалу кезiнде диссертациялық кеңестiң мәжiлiсi кеңес төрағасының, ол болмаған жағдайда, кеңес төрағасы орынбасарының басқаруымен өткiзiледi және магниттi таспаға жазылады.
Диссертациялық кеңестiң төрағасы (төрағаның орынбасары) диссертация қорғап отырған iзденушiнiң ғылыми жетекшiсi немесе кеңесшiсi болған жағдайда, кеңес мәжiлiсiнде төрағалық мiндетiн атқара алмайды. Егер кеңестiң төрағасы және оның орынбасары көрсетiлген мiндеттердi атқара алмаса, кеңестiң бұл мәжiлiсiне төрағалық етуге кеңестiң мүшесi (кеңес қызмет iстейтiн мекеменiң штаттық қызметкерi) тағайындалады. Оның тағайындалуы мекеме басшысының бұйрығымен рәсiмделедi. Ғалым хатшы болмаған жағдайда, оның мiндеттерi ұйым басшысының бұйрығымен кеңес мүшелерiнiң бiрiне мерзiмi көрсетiлiп (бiрақ екi айдан аспайтын), уақытша жүктеледi. Төраға, төраға орынбасары және ғалым хатшы бір мезгілде болмай қалған жағдайда, диссертациялық кеңестiң мәжiлiсi өткiзiлмейдi.
25. Диссертациялық кеңес мәжiлiсiнiң ашылуы алдында оның мүшелерiне "Ереженiң" 31-бабына сай бұрын құрылған комиссия даярлаған қорытындының жобасы таратылып берiледi.
Диссертациялық кеңес мәжiлiсiн ашарда төраға кеңес мүшелерiнiң келу парағына (9-қосымша) сүйенiп және оппоненттердiң қатысуын негiзге алып, мәжiлiстiң құқықтығы жайында хабарлама жасайды ("Ереженiң" 28-бабы). Кеңес мүшелерiнiң, ресми оппоненттердiң кеңеске қатысуы, олардың мамандығы, ғылым саласы мен ғылыми дәрежесi, мәжiлiстiң стенограммасында көрсетiлуi тиiс.
Кеңес мәжiлiсi ашылғаннан кейiн төраға iзденушiнiң диссертация қорғайтыны туралы хабарлайды, диссертацияның аталымын, ресми оппоненттердiң тегi, аты-жөнi мен жетекшi ұйымды жариялайды және диссертацияның бiрiншi рет (қайтадан) қорғалып отырғанын хабарлайды. Сонан соң сөз ғалым хатшыға берiледi, ол iзденушi құжаттарының негiзгi мазмұны мен олардың белгiленген талаптарға сәйкестiгi жайында қысқаша баяндайды.
26. Ізденушi диссертацияның басты мәнi мен негiзгi қағидаларын баяндап бередi. Сонан соң iзденушiге ауызша немесе жазбаша түрде сұрақтар қойылады. Ізденушiнiң жауаптарынан кейiн сөз ғылыми жетекшiге берiледi. Ол қатыса алмаған жағдайда, оның пiкiрi* оқылады. Диссертациялық жұмыс орындалған немесе iзденушi тiркелген ұйымның және кеңес жұмыс iстейтiн ұйымның қорытындысы, жетекшi ұйымның пiкiрi, басқа да кеңеске келiп түскен диссертация мен автореферат туралы пiкiрлер жарияланады.
Диссертация мен авторефератқа жiберiлген оң пiкiрлер көп болған жағдайда, ғалым хатшы кеңес мүшелерiнiң келiсiмiмен бұл пiкiрлердi толық оқудың орнына, оларда көрсетiлген ескертпелердi атай отырып, шолу ғана жасайды. Терiс пiкiрлер толық оқылады. _______________________
* Ғылым докторы ғылыми дәрежесін ізденушінің ғылыми кеңесінің тек пікірі ғана оқылады.

27. После зачтения отзывов соискателю предоставляется слово для ответа на замечания, содержащиеся в отзывах.
28. Затем официальные оппоненты зачитывают свои отзывы*. Официальный оппонент отвечает за объективность и качество подготовленного им отзыва. За нарушение данных требований ВАК Казахстана может лишить официального оппонента права дальнейшего участия в аттестации кадров. После выступления оппонентов соискатель получает слово для ответа. По желанию соискателя слово для ответа может быть предоставлено после выступления каждого оппонента. В последующей дискуссии имеют право участвовать все присутствующие на защите. По окончании дискуссии соискателю предоставляется заключительное слово.
Примечание:
*Отзывы ведущей организации, официальных оппонентов излагаются в свободной форме, в которых должна быть дана оценка актуальности темы, степень обоснованности научных положений, выводов и рекомендаций, сформулированных в диссертации, их новизна, а также дается заключение о соответствии диссертации требованиям настоящего Положения.
29. После заключительного слова соискателя совет проводит в соответствии с установленным в разделе 4 порядком тайное голосование по вопросу о присуждении ученой степени. Голосование проводится бюллетенями (приложение 10). Решение совета по вопросу присуждения ученой степени считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании, но более половины списочного состава совета.
30. После утверждения протокола счетной комиссии проводится обсуждение проекта заключения совета. При положительном решении по вопросу о присуждении ученой степени в проекте заключения отражаются наиболее существенные научные результаты, полученные лично соискателем, оценка их обоснованности и новизны, значение для теории и практики, рекомендации об использовании результатов диссертационного исследования, а также указывается, в соответствии с какими требованиями п. 10 или п. 11 "Правил" оценивалась диссертация. При отрицательном решении вопроса о присуждении ученой степени заключение не принимается. Текст заключения с указанием классификационных признаков результатов диссертации (приложения 14 и 15) принимается открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании, после чего объявляется соискателю. На этом заседание совета считается законченным.
31. Если при обсуждении диссертации на заседании диссертационного совета не были высказаны существенные критические замечания, а результаты голосования отрицательные, то ВАК Казахстана вправе рассмотреть вопрос о дальнейшей деятельности совета.

27. Пiкiрлер оқылып болған соң, iзденушiге пiкiрлерде көрсетiлген ескертпелерге жауап беру үшiн сөз берiледi.
28. Бұдан соң ресми оппоненттер өз пiкiрлерiн* оқиды. Ресми оппонент өзi дайындаған пiкiрiнiң объективтiгi мен сапасы үшiн жауап бередi. Бұл талап орындалмаған жағдайда, Қазақстан ЖАК-ы ресми оппоненттi бұдан былай кадрларды аттестаттауға қатысу құқығынан айыруы мүмкiн. Оппоненттердiң сөзiнен кейiн iзденушi жауап қайтару үшiн сөз алады. Ізденушiнiң тiлегi бойынша әрбiр оппоненттiң сөзiнен кейiн жауап беру үшiн оған сөз берiлуi мүмкiн. Бұдан кейiнгi пiкiрсайысқа қорғауға қатысушылардың бәрiнiң қатысуға құқығы бар. Пiкiр сайыс аяқталған соң, iзденушiге қорытынды сөз берiледi. ________________________
* Жетекші ұйымның, ресми оппоненттердің пікірі еркін түрде жазылады, онда тықырыптың көкейтестілігіне, диссертацияда баяндалған ғылыми қағидалардың, қорытындылар мен ұсыныстардың негізділігіне, олардың жаңалығына баға берілуі тиіс, сондай-ақ диссертацияның осы Ережеге сәйкестігі туралы қорытынды беріледі.
29. Iзденушiнiң қорытынды сөзiнен кейiн кеңес "Ереженiң" 4-тармағында көрсетiлген тәртiп бойынша ғылыми дәреженi беру жөнiндегi мәселенi жасырын дауысқа салады. Дауыс беру бюллетеньдер арқылы жүргiзiледi (10-қосымша). Ғылыми дәреже беру туралы мәселе бойынша кеңестiң мәжiлiске қатысқан мүшелерiнiң ең кемi үштен екiсi, бiрақ кеңестiң тiзiмдiк құрамының жартысынан көбi жақтап дауыс бергенде, кеңестiң шешiмi қабылданған болып есептеледi.
30. Есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiлген соң кеңес қорытындысының жобасы талқыланады. Ғылыми дәреже беру туралы мәселе оң шешiлген жағдайда, қорытындының жобасында iзденушiнiң өзi қол жеткiзген ең маңызды ғылыми нәтижелерi, оның дұрыстығы мен жаңалығына берiлген баға, теориялық және практикалық маңызы, диссертациялық зерттеудiң нәтижелерiн пайдалану жөнiндегi ұсыныстар, сондай-ақ диссертацияның ғылыми дәрежелер беру тәртiбi туралы "Ереженiң" 10-ыншы немесе 11-іншi баптарының қайсысының талаптарына сай бағаланғаны көрсетiледi. Ғылыми дәрежелер беру туралы мәселе терiс шешiлген жағдайда қорытынды қабылданбайды. Диссертация нәтижелерiнiң жiктемелiк белгiлерi (14-іншi және 15-қосымшалар) көрсетiлген қорытындының мәтiнi ашық дауысқа салынып, мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнiң дауыс беруiмен қабылданады және бұдан соң iзденушiге жарияланады. Осымен кеңес мәжiлiсi аяқталды деп есептеледi.
31. Егер диссертацияны диссертациялық кеңес мәжiлiсiнде талқылау кезiнде елеулi сыни пiкiрлер айтылмай, бiрақ дауыс беру нәтижесi терiс болып шықса, Қазақстан ЖАК-ы кеңестiң одан арғы қызметi туралы мәселе қарауға құқылы.

32. Совет в месячный срок после защиты направляет в ВАК Казахстана первые экземпляры диссертации и документов аттестационного дела соискателя (приложение 11), включая регистрационно-учетную карточку и опись документов (приложения 16 и 17). Персональную ответственность за выполнение этой нормы несет ученый секретарь совета. Второй экземпляр диссертации в несброшюрованном виде вместе с авторефератом и двумя экземплярами учетной карточки диссертации направляется для микрофильмирования и госрегистрации в Казахский государственный научно-исследовательский институт научно-технической информации (КазгосИНТИ) в течение недели со дня защиты. Вторые экземпляры документов аттестационного дела по присуждению ученой степени (приложение 12) хранятся в совете в течение десяти лет, а магнитная запись до утверждения ВАК Казахстана ходатайства или решения диссертационного совета.
33. При отрицательном решении по результатам голосования совет в месячный срок со дня защиты высылает в ВАК Казахстана сопроводительное письмо на бланке организации, подписанное председателем совета, с приложением к нему учетной карточки отклоненной диссертации (приложение 17, 2 экз.), а также автореферат и стенограмму заседания совета, подписанной председателем и ученым секретарем совета.
Соискателю возвращаются копия диплома, удостоверение о сдаче кандидатских экзаменов, личный листок по учету кадров, заключение организации, где выполнялась диссертация, или к которой был прикреплен соискатель, оттиски научных работ и диссертация, за исключением одного экземпляра диссертации и авторефераты, которые изымаются из фонда библиотеки и передаются в совет, где хранятся в течение десяти лет.
Отзывы на диссертацию, автореферат, стенограмма заседания и решение по голосованию остаются в совете и могут быть направлены на основании запроса по месту повторной защиты.
34. Соискатель вправе снять диссертацию с рассмотрения по письменному заявлению, поданному до начала тайного голосования. При подаче соискателем в совет письменного заявления с просьбой снять с рассмотрения его диссертацию, председатель совета дает указание о выдаче соискателю представленных им документов, за исключением заявлений, одного экземпляра диссертации и автореферата, которые остаются в совете. Подготовленные в процессе рассмотрения диссертации документы остаются в совете и могут быть направлены по месту повторной защиты на основании запроса. Если советом установлено, что соискатель использовал чужой материал без ссылок на автора и источник, то совет тайным голосованием простым большинством голосов принимает решение о снятии диссертации с рассмотрения. В этом случае заявление соискателя о снятии диссертации с рассмотрения не принимается, а в ВАК Казахстана направляется решение совета вместе с авторефератом диссертации и стенограммой заседания.

32. Кеңес диссертацияның қорғалған күнiнен бастап бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан ЖАК-ына iзденушiнiң диссертациясы мен аттестациялық iсi құжаттарының (11-қосымша) бiрiншi даналарын, олармен бiрге тiркеу-есептiк карточкасын және құжаттар тiзiмiн (16-ыншы және 17-қосымшалар) жiбередi. Бұл белгiленген тәртiптi орындауға кеңестiң ғалым хатшысы тiкелей жауапты.
Диссертацияның екiншi данасы түптелмеген күйде автореферат және диссертацияның есеп карточкасының екi данасымен бiрге бiр апта iшiнде микрофильмдеуге және мемлекеттiк тiркеуден өткiзу үшiн Қазақ мемлекеттiк ғылыми-техникалық ақпарат ғылыми-зерттеу институтына (ҚазмемҒАҒЗИ) жiберiледi. Ғылыми дәреже беру жөнiндегi аттестациялық iс құжаттарының екiншi данасы (12-қосымша) диссертациялық кеңесте он жыл мерзiмге, ал магниттi таспа диссертациялық кеңестiң шешiмi немесе өтiнiшi ЖАК-та бекiтiлгенге дейiн сақталады.
33. Дауыс беру қорытындысы бойынша кеңестiң шешiмi терiс болған жағдайда, қорғалған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан ЖАК-ына ұйым бланкiсiне жазылған, кеңес төрағасының қолы қойылған жолдама хат, оған қоса қабылданбаған диссертацияның есептiк карточкалары (17-қосымша, 2 дана), сондай-ақ автореферат пен диссертациялық кеңестiң төрағасы мен ғалым хатшысының қолы қойылған стенограмма бiрге жiберiледi.
Iзденушiге дипломының көшiрмесi, кандидаттық емтихандарды тапсырғандығы туралы куәлiгi, кадрларды есепке алу жеке парағы, диссертация орындалған немесе iзденушi тiркелген ұйымның қорытындысы, ғылыми еңбектердiң көшiрме нұсқалары (оттискiлерi) және диссертациясы қайтарылып берiледi, ал диссертацияның бiр данасы кiтапхана қорынан қайтарылып алынып, авторефераттармен бiрге диссертациялық кеңеске жiберiледi, онда ол он жыл мерзiмге сақталады.
Диссертацияға, авторефератқа келiп түскен пiкiрлер, мәжiлiстiң стенограммасы және дауыс беру шешiмi кеңесте қалдырылады және олар диссертация қайта қорғалатын жердiң сұрауымен жiберiлуi мүмкiн.
34. Iзденушi өз диссертациясын жасырын дауыс берудiң алдында жазбаша түрде берген өтiнiшi бойынша талқылаудан қайтарып алуына құқылы. Ізденушi диссертациясын талқылаудан қайтарып беру жайында диссертациялық кеңеске жазбаша түрде өтiнiш берген жағдайда, кеңестiң төрағасы кеңесте қалдырылатын өтiнiштен, диссертация мен авторефераттың бiр даналарынан басқа құжаттарының бәрiн iзденушiге қайтарып беруге нұсқау бередi.
Диссертацияны қарау кезiнде дайындалған құжаттар кеңесте қалдырылады және олар диссертация қайта қорғалатын жердiң сұрауымен жiберiлуi мүмкiн. Егер кеңес iзденушiнiң бiреудiң еңбегiн оның авторы мен алынған дерегiне сiлтеме жасамай пайдаланғанын анықтаса, онда кеңес жасырын дауысқа салып, жай көпшiлiк дауыспен диссертацияны талқылаудан алып тастау жөнiнде шешiм қабылдайды. Бұл жағдайда iзденушiнiң диссертацияны талқылаудан қайтарып алу жөнiндегi өтiнiшi қабылданбайды. Қазақстан ЖАК-ына диссертацияның авторефераты мен мәжiлiстiң стенограммасы қосылған кеңестiң шешiмi жiберiледi.

4. Тайное голосование и работа счетной комиссии
35. Счетная комиссия (не менее трех человек) избирается до начала тайного голосования открытым голосованием простым большинством участвовавших в заседании членов совета.
36. В тайном голосовании принимают участие только присутствующие на заседании члены совета, которым счетная комиссия выдает под расписку заготовленные бюллетени (приложение 10) после заключительного слова соискателя.
Члены совета, опоздавшие к началу защиты диссертации или ушедшие до ее окончания, в определении кворума не учитываются и в тайном голосовании не участвуют.
Голосующий вычеркивает ненужное из графы "Результаты голосования" и опускает бюллетень в опечатанную урну.
37. Члены счетной комиссии вскрывают урну, подсчитывают бюллетени и составляют по итогам голосования протокол (приложение 13).
Бюллетени, оставшиеся нерозданными, остаются у счетной комиссии с соответствующей пометкой, сделанной до начала тайного голосования, что отмечается в ее протоколе. Бюллетени, которые не позволяют выявить мнение принимавшего участие в голосовании члена совета, считаются недействительными, что также отмечается в протоколе счетной комиссии.
После оформления протокола по результатам голосования счетная комиссия опечатывает все бюллетени и прилагает их к своему протоколу.
38. Совет открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в тайном голосовании, утверждает протокол счетной комиссии.
В случае неутверждения протокола счетной комиссии рассмотрение диссертации продолжается или переносится на другой день. Счетная комиссия заготавливает новые бюллетени, и совет снова проводит тайное голосование.
5. Проведение заседания диссертационного совета при рассмотрении
диссертации, направленной ВАК Казахстана
на дополнительное заключение (коллективную рецензию)
39. Направленная на дополнительное заключение (коллективную рецензию) диссертация вместе с аттестационным делом рассматривается советом в течение двух месяцев со дня ее получения. До рассмотрения диссертации совет поручает комиссии из числа членов совета ознакомиться с диссертацией, документами аттестационного дела соискателя и представить совету проект заключения по диссертации, а также дать оценку критическим замечаниям, высказанным на предыдущих этапах ее экспертизы.
На заседание совета приглашается соискатель, который имеет право предварительно ознакомиться с заключением комиссии. Если приглашаемый соискатель отказывается явиться или обращается с просьбой о проведении заседания без его участия или его вызов не представляется возможным, совет может принять решение о проведении заседания в его отсутствие. В заседании совета могут участвовать оппоненты соискателя, представители ведущей организации и другие лица, которые в необходимых случаях приглашаются советом. Присутствие членов совета (с указанием их специальности) должно быть отражено в стенограмме заседания.

4. Жасырын дауысқа салу және есеп комиссиясының қызметi
35. Есеп комиссиясы (кемiнде үш адам) жасырын дауыс беру алдында мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен сайланады.
36. Жасырын дауыс беруге мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерi ғана қатыса алады, оларға есеп комиссиясы алдын-ала даярланған бюллетеньдердi (10-қосымша) iзденушiнiң қорытынды сөзiнен кейiн қолхат арқылы үлестiредi.
Диссертация қорғалуының басталуына кешiгiп келген немесе ол аяқталғанша кетiп қалған кеңес мүшелерi кворумды белгiлегенде есепке алынбайды әрi жасырын дауыс беруге қатыстырылмайды.
Дауыс берушi "Дауыс берудiң нәтижесi" графасынан керексiз деп тапқанын сызып тастап, бюллетеньдi мөр басылған урнаға (жәшiкке) салады.
37. Есеп комиссиясының мүшелерi урнаны ашып, бюллетеньдердi санайды және дауыс беру қорытындыларының хаттамасын толтырады (13-қосымша).
Yлестiрiлмеген бюллетеньдер жасырын дауыс берудiң алдында тиiстi белгi қойылып, есеп комиссиясында қалдырылады және бұл жөнiнде хаттамада көрсетiледi. Дауыс беруге қатысқан кеңес мүшесiнiң пiкiрiн айқындауға мүмкiндiк бермейтiн бюллетеньдер жарамсыз деп саналып, бұл да есеп комиссиясының хаттамасында белгiленедi.
Дауыс берудiң қорытындылары хаттамада рәсiмделгеннен кейiн есеп комиссиясы барлық бюллетеньдердi конвертке салып желiмдеп, өз хаттамасына тiркейдi.
38. Жасырын дауыс беруге қатысқан кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiледi.
Есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiлмеген жағдайда, диссертацияны талқылау жалғастырылады немесе келесi күнге қалдырылады. Есеп комиссиясы жаңа бюллетеньдер даярлайды және кеңес жасырын дауысқа салуды қайта өткiзедi.
5. Қазақстан ЖАК-ы қосымша қорытынды жасауға
(ұжымдық пiкiрге) жiберген диссертацияны қарайтын
диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiн өткiзу
39. Аттестациялық iспен бiрге қосымша қорытынды жасауға (ұжымдық пiкiрге) жiберiлген диссертация кеңеске келiп түскен күннен бастап екi ай мерзiм iшiнде қаралуға тиiс. Диссертацияны қарамастан бұрын, кеңес iзденушiнiң диссертациясымен танысып, аттестациялық iс құжаттарын қарауды, диссертация бойынша қорытындының жобасын әзiрлеудi әрi бұрынғы сараптаудың әр кезеңiнде айтылған ескертпелерге баға берудi кеңес мүшелерiнен тұратын комиссияға тапсырады.
Диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiне iзденушi шақырылады, оның комиссия қорытындысымен алдын-ала танысуға құқығы бар.
Егер шақыртылған iзденушi келуден бас тартса немесе мәжiлiстi өзiнiң қатысуынсыз-ақ өткiзудi сұраса, сондай-ақ оның қатысуы мүмкiн болмаса, кеңес өз мәжiлiсiн оның қатысуынсыз өткiзу туралы шешiм қабылдауы мүмкiн. Диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiне iзденушiнiң оппоненттерi, жетекшi ұйымның өкiлдерi және қажет болған жағдайда кеңеске шақырылған басқа адамдар да қатысуы мүмкiн. Кеңес мүшелерiнiң қатысуы мәжiлiс стенограммасында (олардың мамандықтары көрсетiлiп) көрiнiс табуы қажет.

40. При открытии заседания совета председатель на основании явочного листа (приложение 9) извещает членов совета о правомочности заседания (п. 28 "Правил").
После открытия заседания совета председатель объявляет о рассмотрении диссертации соискателя, направленной на дополнительное заключение (коллективную рецензию), указывает название диссертации, совет, где проводилась защита диссертации, фамилии официальных оппонентов и ведущую организацию.
Затем слово предоставляется ученому секретарю, который кратко докладывает основное содержание документов аттестационного дела соискателя.
41. В случае присутствия на заседании совета соискателя ему предоставляется слово для изложения основных положений диссертации, ответов на вопросы.
42. Обсуждение начинается с выступления одного из членов комиссии, которой было поручено ознакомиться с диссертацией и документами аттестационного дела. В последующем имеют право выступать все присутствующие на заседании совета. По окончании дискуссии присутствующему на заседании совета соискателю предоставляется заключительное слово.
43. По окончании дискуссии совет согласно порядку, установленному в разделе 4, проводит тайное голосование по вопросу о соответствии диссертации требованиям "Правил". Голосование проводится бюллетенями (приложение 10). Решение совета считается положительным, если за него проголосовало простое большинство членов совета, участвовавших в заседании.
44. После утверждения протокола счетной комиссии совет открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании, принимает текст дополнительного заключения (коллективной рецензии).
Текст дополнительного заключения (коллективной рецензии) после его утверждения сообщается соискателю.
На этом заседание совета считается законченным.
45. Подписанные председателем и ученым секретарем совета стенограмма и текст дополнительного заключения (коллективной рецензии), в котором приводятся результаты тайного голосования, вместе с диссертацией соискателя и его аттестационным делом в трехнедельный срок высылаются в ВАК Казахстана.
6. Проведение заседания диссертационного совета при рассмотрении
вопросов о лишении (восстановлении) ученых степеней
46. При поступлении в совет материалов, дающих в соответствии с п.47 "Правил" основания для постановки вопроса о лишении (восстановлении) лица ученой степени, совет поручает комиссии из числа его членов в месячный срок проверить их обоснованность. В случае необходимости через администрацию организации, где функционирует совет, делаются соответствующие запросы.
По итогам проверки комиссия составляет заключение, которое представляется на рассмотрение совета.

40. Төраға кеңестiң мәжiлiсiн ашарда кеңес мүшелерiнiң келу парағы бойынша (9-қосымша) мәжiлiстiң құқықтылығы туралы хабарлайды ("Ереже", 28-б.).
Кеңес мәжiлiсiн ашқаннан кейiн, төраға қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) жасауға жiберiлген диссертацияны қарау жайында хабарлап, диссертацияның тақырыбын атап, диссертацияның бұдан бұрын қорғалған диссертациялық кеңесiн, ресми оппоненттер мен жетекшi ұйымды атап өтедi.
Бұдан кейiн сөз ғалым хатшыға берiлiп, ол iзденушiнiң аттестациялық iсiндегi құжаттардың негiзгi мазмұнын қысқаша баяндайды.
41. Кеңес мәжiлiсiне iзденушi қатысып отырған жағдайда, оған диссертацияның негiзгi қағидаларын баяндауға және қойылған сұрақтарға жауап беру үшiн сөз берiледi.
42. Талқылау диссертациямен және аттестациялық iстiң құжаттарымен танысу тапсырылған комиссия мүшелерiнiң бiрiнiң сөзiмен басталады. Бұдан кейiн сөз сөйлеуге кеңес мәжiлiсiне қатысушылардың бәрiнiң құқықтары бар. Пiкiрсайыс аяқталған соң, қатысып отырған iзденушiге қорытынды сөз берiледi.
43. Пiкiрсайыс бiткеннен кейiн, кеңес осы "Ереженiң" 4-шi бөлiмiнде көрсетiлген тәртiппен, диссертацияның "Ереже" талаптарына сәйкес келуi жайында жасырын дауысқа салуды өткiзедi. Дауыс беру бюллетеньдер арқылы атқарылады (10-қосымша). Мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгi жақтап дауыс бергенде ғана кеңестiң шешiмi оң деп есептеледi.
44. Есеп комиссиясының хаттамасын бекiткен соң, кеңес мәжiлiске қатынасқан мүшелердiң жай көпшілігiнiң ашық дауыс беруiмен қосымша қорытындының (ұжымдық пiкiрдiң) мәтiнiн қабылдайды.
Қосымша қорытындының (ұжымдық пiкiрдiң) мәтiнi бекiтiлгеннен кейiн, ол iзденушiге хабарланады.
Осымен кеңес мәжiлiсi өз жұмысын аяқтайды.
45. Диссертациялық кеңес төрағасы мен ғалым хатшы қол қойған мәжiлiс стенограммасы және жасырын дауыстың нәтижелерi көрсетiлген қосымша қорытындының (ұжымдық пiкiрдiң) мәтiнi, оған қоса iзденушiнiң диссертациясы мен аттестациялық iсi үш апталық мерзiм iшiнде Қазақстан ЖАК-ына жiберiледi.
6. Диссертациялық кеңестiң ғылыми дәрежелерден
айыру (қалпына келтiру) туралы мәселелердi
қарағандағы мәжілісін өткізу
46. Диссертациялық кеңеске "Ереженiң" 47-бабына сәйкес қорғаған адамды ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жайлы мәселе қарауға негiз болатын материалдар түскен жағдайда, кеңес өз мүшелерiнен құрылған комиссияға бiр ай мерзiм iшiнде оның негiздiлiгiн тексерудi тапсырады. Қажет болған жағдайда кеңес қызмет жасайтын ұйымның әкiмшiлiгi арқылы тиiстi сұраныс жасалады.
Комиссия тексерудiң нәтижелерi бойынша қорытынды жасап, оны кеңестiң талқылауына ұсынады.

47. Совет должен рассмотреть подготовленные комиссией материалы в месячный срок.
48. Заседание совета проводится в присутствии лица, о лишении (восстановлении) которого ученой степени ставится вопрос, с извещением его не позднее чем за 10 дней до заседания.
Если вызываемое лицо отказывается явиться на заседание или вызов его не представляется возможным, совет принимает решение о проведении заседания в его отсутствие.
49. При открытии заседания совета председатель извещает членов совета о правомочности заседания (п.47 "Правил") и объявляет о рассмотрении вопроса о лишении (восстановлении) лица ученой степени. Затем с докладом выступает член совета, входивший в состав комиссии. По окончании его выступления слово предоставляется лицу, о лишении (восстановлении) которого ученой степени поставлен вопрос, после чего имеют право выступать все присутствующие на заседании совета.
50. После обсуждения совет согласно порядку, установленному в разделе 4, проводит тайное голосование по вопросу о лишении (восстановлении) ученой степени. Голосование проводится бюллетенями (приложение 10).
Решение совета о лишении (восстановлении) ученой степени считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании, но более половины списочного состава.
После утверждения протокола счетной комиссии совет, исходя из результатов тайного голосования, открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании, принимает текст решения, в котором должны быть четко сформулированы существо и результаты рассмотренных материалов и содержаться вывод о наличии или отсутствии оснований для возбуждения перед ВАК Казахстана ходатайств о лишении (восстановлении) ученой степени.
51. Результаты тайного голосования и текст решения совета сообщаются лицу, в отношении которого ставился вопрос о лишении (восстановлении) ученой степени.
52. Если совет принял решение о ходатайстве перед ВАК Казахстана о лишении (восстановлении) лица ученой степени, в ВАК Казахстана в трехнедельный срок высылаются подписанные председателем и ученым секретарем совета стенограмма заседания совета и текст решения, в котором приводятся результаты тайного голосования. Указанные материалы высылаются в ВАК Казахстана также в том случае, если поручение совету о рассмотрении вопроса о лишении (восстановлении) ученой степени было дано ВАК Казахстана.
7. Проведение заседания диссертационного совета
при рассмотрении апелляции

47. Диссертациялық кеңес комиссия дайындаған материалдарды бiр ай мерзiмде қарауға тиiс.
48. Кеңес мәжiлiсi ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi қойылған адамның қатысуымен өткiзiледi, ол мәжiлiс болардан ең кемi 10 күн бұрын хабардар етiледi.
Егер шақыртылған адам мәжiлiске келуден бас тартса немесе оны шақырту мүмкiн болмаған жағдайда, кеңес оның қатысуынсыз-ақ мәжiлiс өткiзу туралы шешiм қабылдайды.
49. Төраға диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiн ашарда кеңес мүшелерiне мәжiлiстiң құқықтылығы туралы хабарлайды ("Ереже", 47-б.) және қорғаған адамды ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жайлы мәселенiң қаралатынын жариялайды. Одан кейiн комиссия құрамына кiрген кеңес мүшесi баяндама жасайды. Оның сөзiнен кейiн, сөз ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi қойылған адамға берiледi, одан кейiн кеңес мәжiлiсiне қатысушылардың бәрiнiң де сөз сөйлеуге құқығы бар.
50. Талқылаудан кейiн кеңес "Ереженiң" 4-шi бөлiмiнде белгiленген тәртiпке сәйкес ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi бойынша жасырын дауыс берудi өткiзедi. Дауыс беру бюллетеньдермен жүргiзiледi (10-қосымша).
Ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) туралы кеңес шешiмi оған кеңестiң осы мәжiлiске қатысқан мүшелерiнiң кем дегенде үштен екiсi, бiрақ тiзiмдегi құрамының жартысынан көбi дауыс бергенде қабылданды деп есептеледi.
Есеп комиссиясының хаттамасын бекiткеннен кейiн, кеңес жасырын дауыс берудiң нәтижелерiн ескере отырып, мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң ашық дауыс беруiмен, дауыстардың жай көпшiлiгiмен шешiмнiң мәтiнiн қабылдайды. Онда қарастырылған материалдардың мәнi мен нәтижелерi анық айқындалған болуы керек және Қазақстан ЖАК-ы алдына өтiнiш жасау үшiн ғылыми дәреженi айыруға (қалпына келтiруге) негiздердiң болуы немесе болмауы туралы қорытынды орын алуы тиiс.
51. Кеңес ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi қойылған адамға жасырын дауыс берудiң нәтижелерi мен шешiм мәтiнiн хабарлайды.
52. Егер кеңес Қазақстан ЖАК-ы алдына қорғаған адамды ғылыми дәрежеден айыруға (қалпына келтiруге) өтiнiш жасау туралы шешiм қабылдаса, Қазақстан ЖАК-ына үш апта мерзiм iшiнде кеңестiң төрағасы, ғалым хатшының қолы қойылған кеңес мәжiлiсiнiң стенограммасы және шешiм мәтiнi жiберiледi, онда жасырын дауыс берудiң нәтижесi келтiрiледi. Егер кеңеске ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) туралы мәселенi қарау жөнiндегi тапсырманы Қазақстан ЖАК-ы берсе, бұл жағдайда да аталған материалдар Қазақстан ЖАК-ына жiберiледi.
7. Апелляцияны қарайтын диссертациялық
кеңестiң мәжiлiсiн өткізу

53. При поступлении в совет апелляции на решение совета председатель совета поручает комиссии из числа членов совета изучить необходимые материалы и подготовить проект заключения совета по апелляции.
Если апелляция подана на положительное решение совета по вопросу о присуждении ученой степени, председатель совета в недельный срок извещает об этом ВАК Казахстана.
Рассмотрение апелляции в совете должно состояться в течение месяца с проведением в случае необходимости внепланового заседания.
На заседание совета с извещением не позднее чем за 10 дней до заседания приглашаются автор (авторы) апелляции, соискатель и другие лица, которые, по мнению совета, имеют непосредственное отношение к существу поставленных в ней вопросов. В случае неявки автора апелляции по уважительной причине заседание совета переносится. Если автор апелляции не явился на заседание совета без уважительных причин, то заседание проводится в его отсутствие.
Присутствие членов совета (с указанием их специальности) должно быть отражено в стенограмме заседания.
54. При открытии заседания совета председатель извещает членов совета о правомочности заседания (п.28 "Правил").
После открытия заседания председатель совета объявляет о рассмотрении поступившей апелляции и предоставляет слово ученому секретарю для ее оглашения. Затем член комиссии докладывает результаты ее работы и проект заключения совета по апелляции. В дальнейшем имеют право выступать все присутствующие на заседании совета.
55. По окончании дискуссии совет принимает заключение по апелляции открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании. По предложению хотя бы одного из членов совета проводится тайное голосование.
Подписанные председателем и ученым секретарем совета стенограмма и текст заключения по апелляции, в котором приводятся результаты голосования вместе с рассмотренной апелляцией, в 10-дневный срок после заседания направляются в ВАК Казахстана, а текст заключения по апелляции направляется автору (авторам).
Приложение 1
Сведения
о членах диссертационного (объединенного диссертационного)
совета по защите диссертаций на соискание
ученой степени доктора (кандидата) наук по специальности (шифры,
наименования специальностей и отраслей науки) в (полное название
организации, ведомственная принадлежность,
почтовый индекс, адрес, телефон)
_________________________________________________________________
№№!Фами-! Год   ! Место  !Ученая !     Шифр      !  Основные    !
!лия, !рожде- !основной!степень!специальности в!научные работы!
!имя, ! ния,  ! работы !(с ука-!    совете     !за последние  !
!отче-!нацио- !(с указа!занием !_______________!   3 года     !
!ство !наль-  !  нием  ! шифра !по  !по  ! по  !              !
!     !ность, !организа!специ- !авто!тру-!смеж-!              !
!     !граж-  ! ции,   !альнос-!рефе!дам !ной  !              !
!     !данство!города, !ти и от!рату!    !спе- !              !
!     !       !государс! расли !    !    !циаль!              !
!     !       ! тва),  ! науки !    !    !ности!              !
!     !       ! долж-  !по авто!    !    !     !              !
!     !       ! ность  !рефера-!    !    !     !              !
!     !       !        !  ту)  !    !    !     !              !
__!_____!_______!________!_______!____!____!_____!______________!
_1!__2__!___3___!___4____!___5___!_6__!__7_!__8__!______9_______!
Руководитель организации _________________________ фамилия, и., о.
подпись
Печать
Дата
Примечания:

53. Диссертациялық кеңеске кеңес шешiмiне апелляция (шағым) түскен жағдайда, кеңес төрағасы кеңес мүшелерi құрамынан құрылған комиссияға қажеттi материалдарды зерттеуді және апелляция жөнiндегi кеңес қорытындысының жобасын дайындауды тапсырады.
Егер шағым ғылыми дәреже беру мәселесi туралы кеңестiң оң шешiмiнiң үстiнен берiлсе, бұл туралы кеңес төрағасы Қазақстан ЖАК-ын бiр жұма мерзiм iшiнде хабардар етедi.
Диссертациялық кеңеске түскен шағым бiр ай мерзiм iшiнде, қажет болған жағдайда жоспардан тыс мәжiлiс өткiзу арқылы қаралуға тиiс.
Кеңес мәжiлiсiне, мәжiлiске дейiн 10 күн бұрын алдын-ала хабардар етiлiп, кеңестiң пiкiрiнше онда қойылған мәселенiң мән-мазмұнына тiкелей қатысы бар шағым авторы (авторлары), iзденушi және тағы басқа адамдар шақырылады. Егер апелляция авторы кеңес мәжiлiсiне дәлелдi себептермен келмеген жағдайда кеңес мәжiлiсi кейiнге қалдырылады. Егер апелляция авторы кеңес мәжiлiсiне дәлелсiз себептермен келмесе, мәжiлiс оның қатысуынсыз өткiзiледi.
Кеңес мүшелерiнiң қатысуы стенограммада (олардың мамандықтары көрсетiлiп) жазылуы тиiс.
54. Кеңес төрағасы мәжiлiстi ашарда мәжiлiстiң құқықтылығы туралы кеңес мүшелерiне хабарлайды ("Ереже", 28-б.).
Кеңес төрағасы мәжiлiстi ашқаннан кейiн түскен шағымды қарау туралы хабарлайды және шағымды жария ету үшiн ғалым хатшыға сөз бередi. Одан кейiн комиссия мүшесi оның жұмысының нәтижесi және шағым жайлы кеңес қорытындысының жобасын баяндайды. Бұдан әрi кеңес мәжiлiсiне қатысушылардың бәрiнiң сөз сөйлеуге құқықтары бар.
55. Пiкiрсайыс бiткеннен кейiн, кеңес мәжiлiсiне қатысушы кеңес мүшелерiнiң ашық дауыс беруiмен, жай көпшiлiк дауыспен шағым жайлы кеңес қорытынды қабылдайды. Кеңес мүшелерiнiң бiреуiнiң болса да ұсынысымен жасырын дауыс беру өткiзiледi.
Диссертациялық кеңестiң төрағасы мен ғалым хатшының қолы қойылып, дауыс берудiң нәтижесi келтiрiлген шағым туралы стенограмма және қорытынды мәтiнi мәжiлiсте қаралған апелляциямен (шағыммен) бiрге мәжiлiстен кейiн 10 күндiк мерзiмде Қазақстан ЖАК-ына жiберiледi, шағым бойынша қабылданған қорытындының мәтiнi шағым авторына (авторларына) жiберiледi.
1-қосымша
___________________________________________________
(Ғылым саласы мен мамандықтың атауы, шифрі)
мамандығы бойынша ғылым докторы (кандидаты) ғылыми дәрежесін алу
үшін диссертациялар қорғалатын (ұйымның толық атауы,
ведомстволық қарастылығы, пошта индексі, мекенжайы, телефон)
диссертациялық (біріккен диссертациялық) кеңестің мүшелері туралы
Мәліметтер
___________________________________________________________________
Рет Тегі,  Туған  Негізгі  Ғылыми  Кеңестегі мамандығының  Соңғы
N   аты,   жылы,  жұмыс    дәре.            шифрі          үш жылдағы
әкесі. ұлты,   орны    жесі                            негізгі
нің    аза.   (ұйымы,  (авто   авто   еңбек.  жапсар.  ғылыми
аты    мат.   қаласы,  рефе.   рефе.  тері     лас     еңбектері
тығы   мемле.   рат     рат    бойын.  маман.
кеті     бойын.  бойын. ша      дық
көрсе.    ша     ша             бойын.
тілген), маман.                 ша
қызметі  дықтың
шифрі,
ғылым
саласы)
____________________________________________________________________
1  2       3      4        5      6       7       8        9
____________________________________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________ тегі, а., ә.а.
Мөр
Күні
Ескертулер:

1. Сведения представляются в ВАК Казахстана в двух экземплярах на
казахском и русском языках.
2. В начале списка даются сведения о председателе совета, заместителе председателя, ученом секретаре (эти должности указываются в скобках после фамилии, имени и отчества), а затем сведения о членах совета в алфавитном порядке.
3. В графах 5 - 8 шифр специальности указывается по действующей
Номенклатуре специальностей.
4. В графе 9 приводятся 1-3 библиографические ссылки на работы за
последние три года члена совета и в том числе работы, свидетельствующие о
его квалификации по специальности, указанной в графе 7.
5. Пояснения, набранные курсивом, не печатаются.
Приложение 2
Высшая аттестационная комиссия МНиВО РК
Приказ
"____" _____________ 199_ г.                             N
Об утверждении состава диссертационного (объединенного
диссертационного) совета по защите диссертаций на соискание ученой степени
доктора (кандидата) наук
в ________________________________________________________________
полное название организации
Параграф 1
Утвердить состав совета__________________________
шифр совета
Фамилия, имя, отчество
1. ________________________________
председатель
Полностью указать
должность и место работы
2. _______________________________      председателя, его заместителя
зам. председателя              и ученого секретаря;
ученая степень,
3. _______________________________      ученое звание,
ученый секретарь                шифр специальности
в совете
4. ________________________________
члены совета в алфавитном порядке
в __________________________________________________________________
полное название организации
Параграф 2
Утвердить перечень специальностей, по которым диссертационному совету
_____________________ разрешено проводить защиту диссертаций на соискание
шифр совета
ученой степени доктора (кандидата) наук:
_________________________________________________________________
шифр и наименование специальности
по ________________________________________________ наукам;
отрасль науки
_________________________________________________________________
шифр и наименование специальности
по _________________________________________________________наукам;
отрасль науки
_________________________________________________________________
шифр и наименование специальности
по ___________________________________________________________наукам.
отрасль науки
Установить срок полномочий диссертационного совета до________________
Параграф 3
Считать утратившим силу приказ ВАК Казахстана об утверждении состава
диссертационного совета от "___"_____________199 _ г. N_______ Основание:
решение президиума ВАК Казахстана от "___"__________ 199 _г. N_____
Председатель ВАК ____________     фамилия, и., о.
Примечания:

1. Мәліметтер Қазақстан ЖАК-ына қазақ және орыс тілдерінде екі данадан беріледі.
2. Тізімнің басында кеңестің төрағасы, төрағаның орынбасары, ғалым хатшысы туралы мәліметтер (бұл қызметтері жақша ішінде тегі, аты, әкесінің атынан кейін көрсетіледі), содан кейін кеңсе мүшелері туралы мәліметтер алфавит ретімен беріледі.
3. 5-8 графалардағы мамандық шифрі мамандықтардың қазіргі номенклатурасы бойынша көрсетіледі.
4. 9-графада кеңес мүшелерінің 7-графада көрсетілген мамандық дәрежесін куәландыратын соңғы үш жылдағы еңбектеріне 1-3 библографиялық сілтемелер келтіріледі.
5. Курсивпен терілген түсініктемелер басылмайды.
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің
Жоғары аттестациялық комиссиясы
Бұйрық
199 _____ ж. "___"__________N ________
______________________________________________________________
ұйымның толық атауы
ғылым докторы (кандидаты) ғылыми дәрежесін алу үшін диссертациялар
қорғалатын диссертациялық (біріккен диссертациялық) кеңестің құрамын
бекіту туралы
________________________ диссертациялық кеңестің құрамы
кеңестің шифрі         бекітілсін.
Тегі, аты, әкесінің аты
1. ________________________ Қызмет және жұмыс орны (қысқартусыз)
төрағасы             (тек төраға мен оның орынбасары,
ғалым хатшы үшін)
2. ________________________ ғылыми дәреже, ғылыми
төрағаның орынбасары   атақ, кеңестегі мамандық шифрі
3. ________________________
ғалым хатшы
4. ________________________
алфавиттік реттен, кеңес мүшелері
5. ________________________
_________________________ диссертациялық кеңеске ғылым докторы
кеңестің шифрі
(кандидаты) ғылыми дәрежесін алу үшін диссертациялар қорғау рұқсат
етілген төмендегі мамандық тізімі бекітілсін;
_________________________________________ ғылымдары бойынша;
ғылым саласы
__________________________________________________
мамандық шифрі мен атауы
________________________________________ ғылымдары бойынша;
ғылым саласы
__________________________________________________
мамандық шифрі және атауы
________________________________________  ғылымдары бойынша.
ғылым саласы
__________________________________________________
мамандық шифрі және атауы
Диссертациялық кеңес өкілеттігінің мерзімі
200____ ж.____ _______________ дейін деп белгіленсін.
Қазақстан ЖАК-ының  199___ ж.__________N _______
диссертациялық кеңес құрамын бекіту туралы бұйрығының күші
жойылған деп есептелсін.
Негіздеме: Қазақстан ЖАК-ы төралқасының 199___ ж._______
N ______ шешімі.
ЖАК-ының
төрағасы       __________    тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Ескертулер:

1. Проект приказа представляется в ВАК Казахстана в одном экземпляре
на казахском и русском языках.
2. Номер и дата приказа, шифр совета, срок его полномочий
проставляются в ВАК Казахстана.
3. Пояснения, набранные курсивом, не печатаются.
Приложение 3
Высшая аттестационная комиссия МНиВО РК
Приказ
от "____"_______________ 199 _ г.                    N_____
О частичном изменении приказа ВАК Казахстана от "___"_________199 _
г.
N____об утверждении диссертационного совета _____________________________
шифр совета
в________________________________________________________________
полное название организации
Параграф 1
Вывести (считать выбывшим) из состава диссертационного совета
__________________________________________________________________
фамилия, и., о., ученая степень, ученое звание, шифр специальности
Параграф 2
Ввести в состав диссертационного совета
__________________________________________________________________
фамилия, и., о., ученая степень, ученое звание, шифр специальности
Председатель ВАК___________ фамилия и.о.
Примечания:
1. Проект приказа представляется в ВАК Казахстана в одном экземпляре
на казахском и русском языках.
2. Дата и номер приказа проставляются в ВАК Казахстана.
3. Пояснения, набранные курсивом, не печатаются.
Приложение 4
Отчет
о работе диссертационного (объединенного диссертационного)
совета в 200_ году
Совет __________________________________________
шифр совета
утвержден в __________________________________________________________
название организации, город
приказом ВАК Казахстана от "_____"_____________ 199 _ г., N_______.
Совету разрешено принимать к защите диссертации
по __________________________________________________________________
шифр и наименование специальности
по ___________________________________________________________наукам,
отрасль науки
по _________________________________________________________________
шифр и наименование специальности
по ___________________________________________________________наукам,
отрасль науки
по _________________________________________________________________
шифр и наименование специальности
по ___________________________________________________________наукам.
отрасль науки
Отчет должен содержать следующие сведения:
1. Данные о количестве проведенных заседаний.
2. Фамилии членов совета, посетивших менее половины заседаний и тех
иногородних членов, не посетивших подряд три заседания совета.
3. Список соискателей рассмотренных диссертационных работ с указанием
их места работы (государственная, негосударственная, иностранная
организация).

1. Бұйрықтың жобасы Қазақстан ЖАК-ына қазақ және орыс тілдерінде бір данадан тапсырылды.
2. Бұйрықтың нөмірі мен күні, кеңестің шифрі, оның өкілеттігінің мерзімі Қазақстан ЖАК-ында қойылады.
3. Курсивтен терілген түсініктемелер басылмайды.
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің
Жоғары аттестациялық комиссиясы
Бұйрық
199___ ж. "____" _________ N ________
_____________________________________________________________
ұйым атауы
______________________  диссертациялық кеңесті бекіту туралы
кеңестің шифрі
Қазақстан ЖАК-ының 199___ ж._____ _______________
N ___________  бұйрығына жекелеген өзгерістер енгізу туралы.
Диссертациялық кеңес құрамынан мыналар шығарылсын:
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты ғылым дәрежесі, ғылыми атағы, мамандық шифрі
Диссертациялық кеңес құрамына мыналар енгізілсін:
______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
______________________________________________________
ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, мамандық шифрі
ЖАК-ының       ______________ тегі, аты, әкесінің аты
төрағасы           қолы
Ескертулер:
1. Бұйрықтың жобасы Қазақстан ЖАК-ына қазақ және орыс тілдерінде бір данадан ұсынылады.
2. Бұйрықтың күні мен нөмірі Қазақстан ЖАК-ында қойылады.
3. Курсивтен терілген түсініктемелер басылмайды.
4-қосымша
Диссертациялық (біріккен диссертациялық) кеңестің
200  ж. жұмысы туралы
Есеп
________________________________________________________
мекеменің атауы, қала
____________________ диссертациялық кеңес Қазақстан ЖАК-ының
кеңестің шифрі
199___ж. _____________ N __________ бұйрығымен бекітілген.
Диссертациялық кеңеске
_________________________________________ ғылымдары бойынша
______________________________________________________
мамандықтың шифрі мен атауы
_____________________________________  ғылымдары бойынша;
_____________________________________________
мамандықтың шифрі мен атауы
диссертация қорғатуға қабылдауға рұқсат етілген.
Есепте төмендегі мәліметтер болуға тиісті:
1. Өткізілген мәжілістердің саны жайындағы деректер.
2. Мәжілістердің жартысынан көбіне қатыспаған кеңес мүшелерінің және қатарынан 3 рет кеңес мәжілісіне қатыспаған басқа қалада тұратын мүшелердің аты-жөні.
3. Жұмыс орны көрсетілген қаралған диссертациялық жұмыстардың ізденушілерінің тізімі мемлекеттік, мемлекеттік емес, шетелдік ұйымдар.

4. Краткий анализ диссертаций, рассмотренных советом в течение
отчетного года с выделением следующих разделов:
- анализ тематики рассмотренных работ;
- анализ использования научных результатов рассмотренных работ,
предложения по расширенному внедрению результатов конкретных работ.
5. Данные о рассмотренных диссертациях на соискание ученой степени
доктора наук
__________________________________________________________________________
!____________Шифр специальности___________
Диссертационные        !____________!_____________!______________
работы             !____________отрасль науки________________
________________________________!______!_____!_______!_____!______!_______
Снятые с рассмотрения по
заявлениям соискателей
С положительным решением
по итогам защиты соискателей из:
1) государственных организаций
2) негосударственных организаций
3) других государств
С отрицательным решением
по итогам защиты соискателей из:
1) государственных организаций
2) негосударственных организаций
3) других государств
Выполненные на стыке специальностей
Дано дополнительных заключений
Находятся на рассмотрении
на 1 января 200 _г.
__________________________________________________________________________
6. Данные о рассмотренных диссертациях на соискание ученой степени
кандидата наук
__________________________________________________________________________
!____________Шифр специальности___________
Диссертационные        !____________!_____________!______________
работы             !____________отрасль науки________________
________________________________!______!_____!_______!_____!______!_______
Снятые с рассмотрения по
заявлениям соискателей
С положительным решением
по итогам защиты соискателей из:
1) государственных организаций
2) негосударственных организаций
3) других государств
С отрицательным решением
по итогам защиты соискателей из:
1) государственных организаций
2) негосударственных организаций
3) других государств
Выполненные на стыке специальностей
Дано дополнительных заключений
Находятся на рассмотрении
на 1 января 200 _г.
__________________________________________________________________________
Председатель совета _____________  фамилия, и., о.
подпись
Ученый секретарь совета __________  фамилия, и., о.
подпись
Печать
Дата
Примечания:
1. Отчет представляется в ВАК Казахстана в одном экземпляре.
2. Данные приводятся в виде дроби, в числителе которой количество рассмотренных диссертаций, а в знаменателе - количество диссертаций соискателей, прошедших подготовку в докторантуре (для соискателей ученой степени доктора наук) или аспирантуре (для соискателей ученой степени кандидата наук) независимо от вида и времени окончания.

4. Есепті жыл ішінде кеңес қараған диссертацияларға қысқаша талдау, оның ішінен бөле-жара талдауды қажет ететін бөлімдер:
- қаралған жұмыстардың тақырыптарын талдау;
- қаралған жұмыстардағы ғылыми нәтижелердің қолданылу деңгейін, нақты жұмыстардың нәтижелерін кең ауқымда енгізу жөніндегі ұсыныстарды талдау.
5. Ғылым докторы ғылыми дәрежесін алу үшін дайындаған диссертациялар туралы мағлұматтар.
_________________________________________________________________________
Мамандық шифрі
Диссертациялық           _________________________________________
жұмыстар                         ғылым саласы
__________________________________________________________________________
Ізденушінің өтінішімен қараудан
алынған жұмыстар
_________________________________________________________________________
Қорғаудың қорытындылары бойынша
оң шешім қабылданғандары, одан:
_________________________________________________________________________
1) мемлекеттік ұйымдардан
2) мемлекеттік емес ұйымдардан
3) басқа мемлекеттерден
_________________________________________________________________________
Қорғаудың қорытындысы
бойынша теріс шешім
қабылданғандар, одан:
_________________________________________________________________________
1) мемлекеттік ұйымдардан
2) мемлекеттік емес ұйымдардан
3) басқа мемлекеттерден
_________________________________________________________________________
Мамандықтар түйісінде
орындалғандар
_________________________________________________________________________
Қосымша қорытынды берілгендер
200___ ж. 1 қаңтарына қарауда
жатқандар
__________________________________________________________________________
6. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесін алу үшін қорғалған диссертациялар
туралы мағлұматтар:
__________________________________________________________________________
Мамандық шифрі
Диссертациялық            _________________________________________
жұмыстар                           ғылым саласы
__________________________________________________________________________
Ізденушінің өтінішімен қараудан
алынған жұмыстар
_________________________________________________________________________
Қорғаудың қорытындылары
бойынша оң шешім қабылданғандары,
одан:
_________________________________________________________________________
1) мемлекеттік ұйымдардан
2) мемлекеттік емес ұйымдардан
3) басқа мемлекеттерден
_________________________________________________________________________
Қорғаудың қорытындысы
бойынша теріс шешім
қабылданғандар, одан:
_________________________________________________________________________
1) мемлекеттік ұйымдардан
2) мемлекеттік емес ұйымдардан
3) басқа мемлекеттерден
_________________________________________________________________________
Мамандықтар түйісінде
орындалғандар
_________________________________________________________________________
Қосымша қорытынды берілгендер
200___ ж. 1 қаңтарына қарауда
жатқандар
__________________________________________________________________________
Диссертациялық
кеңестің төрағасы ______________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Диссертациялық
кеңестің ғалым хатшысы _____________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Мөр
Күні
Ескертулер:
1. Қазақстан ЖАК-ына есеп бір дана беріледі.
2. Алымында қаралған диссертациялар саны, ал бөлімінде докторантурадағы (ғылым докторы ғылыми дәрежесін алу үшін) немесе аспирантурадағы (ғылым кандидаты ғылыми дәрежесін алу үшін) дайындықтан өткен ізденушілердің саны көрсетілген бөлшек түрінде келтіріледі (бітіру түрі мен уақытына қарамастан).

3. Для диссертаций, выполненных на стыке специальностей, в таблицах п.п. 4 и 5 указываются только специальности, по которым совету предоставлено, в соответствии с приказом ВАК Казахстана, право проведения защиты диссертаций.
Приложение 5
Перечень документов,
представляемых соискателем ученой степени
в диссертационный совет
1. Заявление соискателя.
2. Личный листок по учету кадров с фотокарточкой, заверенной по месту
работы (2 экз.).
3. Заверенная копия документа о высшем специальном образовании или академической степени "магистра" для соискателя ученой степени кандидата наук (1 экз.), заверенная копия диплома кандидата наук для соискателя ученой степени доктора наук (1 экз.).
4. Удостоверение о сдаче кандидатских экзаменов* (1 экз.).
Примечание:
*К удостоверению прилагается справка о разрешении приема кандидатских экзаменов и дата подачи списков сдающих экзамены.
5. Диссертация в количестве экземпляров, необходимом для передачи в библиотеку организации, в которой создан диссертационный совет, оппонентам и ведущей организации, а также автореферат. Все экземпляры диссертации и автореферата подписываются соискателем: на титульном листе диссертации (приложение 6) и обложке автореферата (приложение 7).
6. Заключение организации, где выполнялась диссертация или к которой был прикреплен соискатель, отметив вклад соискателя, если работа выполнялась не единолично* (1 экз.) и обоснованность назначения научных руководителей и консультантов.
7. Заключение организации, где функционирует диссертационный совет (1 экз.)*.
Примечание:
*Заключение оформляется в виде выписки из протокола заседания кафедры (лаборатории, сектора, отдела), утверждается руководителем организации или его заместителем по научной работе и скрепляется печатью организации.
8. Четыре почтовые карточки с марками с указанием адреса соискателя (на двух карточках) и совета, где защищается диссертация (на двух карточках). На оборотной стороне карточек с адресом совета в верхнем углу указывается фамилия, имя, отчество соискателя и ученая степень, на которую он претендует.
Приложение 6
Титульный лист диссертации
Название организации, где выполнена диссертация
УДК                                            На правах рукописи
Фамилия, имя, отчество
НАЗВАНИЕ ДИССЕРТАЦИИ
Шифр и наименование специальности
(дается по Номенклатуре специальностей)
Диссертация на соискание ученой степени кандидата (доктора)
___________________________________________________наук
Научный руководитель (консультант)*
Примечание:
*В диссертации и автореферате в графе научный руководитель
(консультант), оппонент указывается только ученая степень, ученое и
академическое звание, полученные от государственного органа аттестации и
Национальной академии наук республики.
Республика Казахстан
Город
год
Приложение 7
Обложка автореферата
УДК На правах рукописи
Фамилия, имя, отчество
НАЗВАНИЕ ДИССЕРТАЦИИ
Шифр и наименование специальности
(дается по Номенклатуре специальностей)
Автореферат диссертации на соискание
ученой степени кандидата (доктора)
_____________________________________ наук
Республика Казахстан
Город
год
Оборотная сторона обложки автореферата
Работа выполнена в ______________________________________________
название организации
Научный руководитель (консультант) ______________________________
ученая степень, ученое звание,
фамилия и., о.
Официальные оппоненты:
___________________________________________________________________________
ученая степень, ученое звание, фамилия, и., о.
___________________________________________________________________________
ученая степень, ученое звание, фамилия, и., о.
Ведущая организация________________________________________________________
название
Защита состоится_______________________________________ на заседании совета
дата, время, шифр совета, название
___________________________________________________________________________
организации, в которой создан совет, адрес
С диссертацией можно ознакомиться в библиотеке ____________________________
название организации,
___________________________________________________________________________
в которой создан совет, адрес
Автореферат разослан __________________________
дата
Ученый секретарь
диссертационного совета _________________ фамилия, и.о.
подпись
Примечания:

3. Мамандықтар түйісінде орындалған диссертациялар үшін, кестенің 4-інші және 5-баптарында Қазақстан ЖАК-ы бұйрығына сәйкес тек диссертация қорғауға құқық берілген мамандықтар көрсетіледі.
5-қосымша
Ғылыми дәрежеге талаптанушының диссертациялық кеңеске
тапсыратын Құжаттарының тізімі
1. Iзденушiнiң өтiнiшi.
2. Қызмет орнында расталған, суретi жапсырылған кадрларды есепке алудың жеке парағы (2 дана).
3. Ғылым кандидаты дәрежесiн алуға талаптанушыға жоғары оқу орнын бiтiргендiгi немесе академиялық магистр дәрежесi туралы құжаттарының расталған көшiрмесi (1 дана), ал ғылым докторы ғылыми дәрежесiнен үмiткерлерге - ғылым кандидаты дипломының расталған көшiрмесi (1 дана).
4. Кандидаттық емтихандарды тапсырғандығы жайындағы куәлiк* (1 дана). ______________________
* Куәлікке кандидаттық емтихан алуға рұхсат етілген анықтама мен емтихан тапсырушылар тізімінің берілген уақыты тігіледі.
5. Диссертациялық кеңес құрылған ұйымның кiтапханасына, оппоненттерге және жетекшi ұйымға беруге жеткiлiктi мөлшерде диссертациялар мен авторефераттар. Iзденушi диссертация мен авторефераттың барлық даналарына, диссертацияның бiрiншi бетiне (6-қосымша) және авторефераттың мұқабасына (7-қосымша) қолын қояды.
6. Диссертация орындалған немесе iзденушi бекiтiлген ұйымның қорытындысы (1 дана). Егер жеке өзi орындамаған жұмыс болса, iзденушiнiң қосқан үлесi және ғылыми жетекшiсi мен кеңесшiсiнiң тағайындалуының негiздiлiгi атап көрсетiледi.
7. Диссертациялық кеңес жұмыс iстейтiн ұйымның қорытындысы* (1 дана).
8. Ізденушiнiң (2 карточкада) және диссертация қорғалатын кеңестiң мекен-жайы (2 карточкада) көрсетiлген маркалы төрт пошта карточкалары. Кеңестiң мекен-жайы көрсетiлген карточканың екiншi жағының жоғарғы бұрышында iзденушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты және оның талаптанған ғылыми дәрежесi көрсетiледi.
______________________
* Қорытынды кафедра (лаборатория, сектор, бөлім) мәжілісінің хаттамасынан үзінді түрінде алынып, ұйым басшысының немесе ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарының қолымен бекітіліп, мөрмен расталады.
6-қосымша
Диссертацияның мұқабалық беті
Диссертация орындалған ұйымның аталымы
УДК                        Қолжазба құқығында
Тегі, аты, әкесінің аты
Диссертацияның аталымы
Мамандықтың шифрі мен атауы
(мамандықтардың номенклатурасы
бойынша беріледі)
___________________________  ғылымдарының кандидаты (докторы)
ғылыми дәрежесі алу үшін дайындалған диссертация
Ғылым жетекші
(кеңесші)*
Қазақстан Республикасы
Қала
жыл
___________________
*Диссертация мен авторефератта ғылым жетекші кеңесші оппонент көрсетілген графада олардың мемлекеттік аттестаттау органынан және республиканың ұлттық академиясынан алған дәрежелері мен атақтары ғана көрсетіледі.
7-қосымша
Авторефераттың мұқабасы
УДК                                Қолжазба құқығында
Тегі, аты, әкесінің аты
Диссертацияның аталымы
Мамандықтың шифрі мен атауы
(мамандықтардың номенклатурасы бойынша беріледі)
___________________________  ғылымдарының кандидаты (докторы)
ғылыми дәрежесін алу үшін дайындалған диссертацияның авторефераты.
Қазақстан Республикасы
Қала
жыл
Авторефераттың мұқабасының ішкі беті
Жұмыс _________________________________________ орындалды
ұйымның аталуы
Ғылыми жетекші (кеңесші) _________________________________________
__________________________________________________________________
ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Ресми оппоненттер:
__________________________________________________________________
(ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________________
(ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________________
(ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
жетекші ұйым   __________________________________________________
атауы
Диссертация ________________________________________________
күні, уақыты
_________________________________________________________________
кеңес шифрі, кеңес жұмыс істейтін ұйымның атауы, мекен-жайы
диссертациялық кеңестің мәжілісінде қорғалады.
Диссертациямен __________________________________
________________________________________________________
кеңес жұмыс істейтін ұйымның атауы, мекен-жайы
кітапханасында танысуға болады.
Автореферат ____________________________ таратылды.
күні, айы, жылы
Диссертациялық кеңестің  _____________________ Тегі, аты, әкесінің аты
ғалым хатшысы
Ескертулер:

1. На автореферате должны быть указаны выходные данные согласно действующему ГОСТу.         2. Оформление автореферата см.: "Инструкция по оформлению диссертации и автореферата".
3. Пояснения, набранные курсивом, не печатаются.
Приложение 8
Перечень организаций,
которым обязательно рассылаются
авторефераты диссертаций
1. Национальная библиотека Республики Казахстан (480013, Алматы, пр. Абая, 14).
2. Республиканская научно-техническая библиотека (480096, Алматы, ул. С.Муканова, 223).
3.Республиканская научно-сельскохозяйственная библиотека (РНСХБ), (480091, Алматы, пр.Абылай хана, 79).
4. Центральная научная библиотека Академии наук Республики Казахстан (ЦНБ), (480021, Алматы, ул. Шевченко, 28).
5. Актюбинская областная универсальная библиотека (463019, Актюбинск, ул.Скулкина, 5б).
6. Акмолинская областная универсальная библиотека (473004, Акмола, ул. С.Сейфуллина, 67).
7. Атырауская областная универсальная библиотека (465017, Атырау, ул. Сатпаева, 13).        8. Восточно-Казахстанская областная универсальная библиотека (492000, Усть-Каменогорск, ул.Ушанова, 102).
9. Жамбылская областная универсальная библиотека им. Ч.Валиханова (484000, Тараз, ул.Сулейменова, 11).
10. Западно-Казахстанская областная универсальная библиотека (417801, Уральск, ул.Кирова, 47).
11. Карагандинская областная универсальная библиотека (470061, Караганда, ул. С.Ерубаева, 44).
12. Кызылординская областная универсальная библиотека им. М.Горького (467001, Кызылорда, ул. Абая, 27).
13. Костанайская областная универсальная библиотека им. Л.Н.Толстого (458103, Костанай, ул.Алтынсарина, 111).
14. Мангистауская областная универсальная библиотека (466200, Актау, микрорайон 7).
15. Павлодарская областная универсальная библиотека им. С.Торайгырова (637000, Павлодар, ул.Дзержинского, 104).
16. Северо-Казахстанская областная универсальная библиотека им. С. Муканова (642000, Петропавловск, ул.Ленина, 25).
17. Южно-Казахстанская областная универсальная библиотека им. А.С. Пушкина (486000, Шымкент, ул.Казыбек-би, 21).
18. Жезказганская зональная библиотека (477017, Жезказган, ул. Советская, 9а).
19. Кокшетауская зональная библиотека им. М. Жумабаева (475010, Кокшетау, ул. К. Маркса, 111).
20. Семипалатинская зональная библиотека им. Абая (490050, Семипалатинск, ул. Абая, 22).
21. Талдыкорганская зональная библиотека им. С. Сейфуллина (488000, Талдыкорган, ул Ленина, 91/99).
22. Торгайская зональная библиотека (459830, Аркалык, ул. Шакшак Жанибека, 77).
23. Национальные библиотеки стран СНГ*.
Примечание:
Адреса национальных библиотек стран СНГ опубликованы в Бюллетене ДАНК Казахстана, 1998 г., N 3.
Кроме указанных организаций, авторефераты должны быть также направлены в диссертационные советы по профилю диссертации, заинтересованные организации и специализированные библиотеки, ведущим ученым-специалистам и членам диссертационных советов; все они включаются в реестр рассылки.
Приложение 9
Явочный лист
членов диссертационного (объединенного диссертационного) совета __________
шифр совета
К заседанию совета ________________________________________________
дата и номер протокола
по защите диссертации _____________________________________________
фамилия, и.,о.
по специальности __________________________________________________
шифр и наименование специальности
____________________________________________
Фамилия,!Ученая степень,! Явка на !Получение!
и., о. !     шифр      !заседание!бюллетеня!
!специальности в!(подпись)!(подпись)!
!    совете     !         !         !
________!_______________!_________!_________!
Ученый секретарь
диссертационного совета  ____________________ фамилия, и.,о.
подпись
Примечания:

1. Авторефератта МемСт-қа сәйкес келетін шығыс деректері көрсетілуі керек.
2. Авторефераттың рәсімделуі туралы Диссертациялар мен авторефераттардың рәсімделуі жайындағы нұсқауды қара.
3. Курсивтен терілген түсініктемелер басылмайды.
8-қосымша
Диссертацияның автрефераты міндетті
түрде жіберілетін ұйымдардың тізімі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы (480013, Алматы, Абай даңғылы, 14).
2. Республикалық ғылыми-техникалық кітапхана (480096, Алматы, С.Мұқанов к-сі 223).
3. Республикалық ғылыми-ауылшаруашылық кітапханасы (РҒАК) (480091, Алматы, Абылайхан даңғылы, 79).
4. Республикалық Ұлттық Ғылым Академиясының Орталық ғылыми кітапханасы (ЦНБ) (480021, Алматы, Шевченко к-сі, 28).
5. Ақтөбе аймақтық әмбебап кітапханасы (463019, Ақтөбе, Скулкин к-сі, 56).
6. Ақмола аймақтық әмбебап кітапханасы (473004, Астана, Сейфуллин к-сі, 67).
7. Торғай аймақтық кітапханасы (459830, Арқалық, Шақшақ Жәнібек к-сі, 77).
8. Атырау аймақтық әмбебап кітапханасы (465017, Атырау, Сатпаев к-сі, 13).
9. Батыс Қазақстан аймақтық әмбебап кітапханасы (417801, Орал, Киров к-сі, 47).
10. Ш.Уәлиханов атындағы Жамбыл аймақтық әмбебап кітапханасы (484000, Тараз, Сүлейменов к-сі 11).
11. Жезқазған аймақтық кітапханасы (477017, Жезқазған, Совет к-сі, 9а).
12. Қарағанды аймақтық әмбебап кітапханасы (470061, Қарағанды, Ерубаев к-сі, 44).
13. Л.Н.Толстой атындағы Қостанай аймақтық әмбебап кітапханасы (458103, Қостанай, Алтынсарин к-сі, 111).
14. М.Жұмабаев атындағы Көкшетау аймақтық әмбебап кітапханасы (475010, Көкшетау, К.Маркс к-сі, 111).
15. М.Горький атындағы Қызылорда аймақтық әмбебап кітапханасы (467001, Қызылорда, Абай к-сі, 27).
16. Маңғыстау аймақтық әмбебап кітапханасы (466200, Ақтау, 7-ықшамаудан, 14).
17. А.С.Пушкин атындағы Оңтүстік Қазақстан аймақтық әмбебап кітапханасы (486000, Шымкент, Қазыбек би к-сі, 21).
18. С.Торайғыров атындағы Павлодар аймақтық әмбебап кітапханасы (637000, Павлодар, Дзержинский к-сі, 104).
19. Абай атындағы Семей аймақтық кітапханасы (490050, Семей, Абай к-сі, 22).
20. С.Мұқанов атындағы Солтүстік Қазақстан аймақтық әмбебап кітапханасы (642000, Петропавловск, Ленин к-сі, 25).
21. С.Сейфуллин атындағы Талдықорған аймақтық кітапханасы (488000, Талдықорған, Ленин к-сі, 91/99).
22. Шығыс Қазақстан аймақтық әмбебап кітапханасы (492000, Өскемен, Ушанов к-сі, 102).
23. ТМД мемлекеттерінің Ұлттық кітапханалары.*
___________________
* ТМД елдерінің ұлттық кітапханаларының мекен-жайы Қазақстан ҒыКАД-нің Бюллетенінде (1998 ж. N 3) жарияланған.
Көрсетілген ұйымдардан басқа авторефераттар диссертация саласындағы диссертациялық кеңестерге, мүдделі ұйымдарға, мамандандырылған кітапханаларға, жетекші ғалым-мамандарға және диссертациялық кеңес мүшелеріне жіберілуге тиіс; бұлар жіберілетін тізімге кіргізіледі.
9-қосымша
__________________________ диссертациялық кеңес мүшелерінің
кеңес шифрі
_______________________________________ мамандығы бойынша
мамандықтың шифрі мен атауы
_____________________________ диссертация қорғайтын
тегі, аты, әкесінің аты
__________________________________  кеңес мәжілісіне
болатын күні, хаттаманың рет саны
Келу парағы
_______________________________________________________________________
Тегі,      Ғылыми дәрежесі,     Мәжіліске   Бюллетень
аты,       мамандығының          қатысуы       алуы
әкесінің аты  кеңестегі шифрі       (қолы)      (қолы)
_______________________________________________________________________
Диссертациялы кеңестің
ғалым хатшысы  ___________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Ескертулер:

1. В графе "Фамилия, и., о." печатаются фамилия, и., о. всех членов диссертационного совета.
2. Пояснения, набранные курсивом, не печатаются.
Приложение 10
Бюллетень
Диссертационный совет (объединенный диссертационный) ______________________
шифр совета
К заседанию совета ______________________________________________
дата и номер решения
______________________________________________
Фамилия, имя,   !Достоин ученой! Результаты!
отчество соискателя!   степени    !голосования!
___________________!______________!___________!
Да
Нет
______________________________________________
Примечания:
1. В графе "Достоин ученой степени" указывается ученая степень и отрасль науки.
2. Бюллетени не подписываются. В графе "Результаты голосования" вычеркнуть ненужное.
3. Недействительным признается бюллетень, в котором будут оставлены или зачеркнуты оба слова "Да" и "Нет".
4. Пояснения, набранные курсивом, не печатаются.
Приложение 11
Перечень
документов, входящих в первый экземпляр аттестационного дела
по присуждению ученой степени, направляемого в ВАК Казахстана
1. Сопроводительное письмо на бланке организации, подписанное председателем диссертационного совета (1 экз.) с указанием даты отправления второго экземпляра диссертации в КазгосИНТИ и заверенное печатью.
2. Выписка из протокола заседания диссертационного совета о приеме диссертации к защите.
3. Справка о присуждении ученой степени доктора наук (приложение 15, 2 экз.) или об утверждении решения диссертационного совета о присуждении ученой степени кандидата наук (приложение 16, 2 экз.).
4. Личный листок по учету кадров с фотокарточкой, заверенный по месту работы (1 экз.).
5. Автореферат диссертации (5 экз.). Для докторских диссертаций - дополнительно один экземпляр автореферата кандидатской диссертации.
6. Стенограмма заседания совета, к которой прилагаются отзывы научного руководителя (консультанта), официальных оппонентов и ведущей организации*, подписанная председателем и ученым секретарем диссертационного совета (первый экземпляр), с указанием присутствовавших на защите официальных оппонентов, членов из состава совета, утвержденного приказом ВАК Казахстана, а также дополнительно введенных в его состав членов совета (1 зкз.).
Примечание:
*Отзывы оппонента, ведущей организации и научного руководителя (консультанта) не стенографируются.
7. Заключение организации, где выполнялась работа.
8. Заключение организации, где функционирует диссертационный совет.
Оформление заключений: см. приложение 5 п.6, 7.

1. Тегі, аты, әкесінің аты графасында диссертациялық кеңестің барлық мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты басылады.
2. Курсивпен терілген түсініктемелер басылмайды.
10-қосымша
Бюллетень
_____________________________________  диссертациялық кеңестің
кеңес шифрі
_________________________________________ кеңес мәжілісіне
болатын күні, бұйрықтың N
___________________________________________________________________
Ізденушінің           Ғылыми дәрежеге          Дауыс берудің
тегі, аты,              лайықты                нәтижелері
әкесінің аты
___________________________________________________________________
Келісемін
Келіспеймін
___________________________________________________________________
Ескертулер:
1. Ғылыми дәрежеге да лайықты графасында ғылыми дәреже мен ғылым саласы көрсетіледі.
2. Бюллетеньдерге қол қойылмайды. Дауыс берудің нәтижелері графасындағы керек емесі сызылып тасталады.
3. Келісемін және Келіспеймін деген екі сөз қалдырылған немесе екеуі деп сызылған бюллетеньдер жарамсыз болып табылады.
4. Курсивпен терілген түсініктемелер басылмайды.
11-қосымша
Ғылыми дәреже беру үшiн Қазақстан ЖАК-ына жiберiлетiн
аттестациялық iстiң бiрiншi данасына кiретiн құжаттардың
Тізімі
1. Диссертациялық кеңес төрағасының қолы қойылған, ҚазмемҒАҒЗИ-ге диссертацияның екiншi данасы жiберiлгенi туралы мезгiлi көрсетiлген және мөрмен расталған, ұйымның бланкiсiне бастырылған жолдама хат (1 дана).
2. Диссертациялық кеңестiң диссертацияны қорғауға қабылдау жөнiндегi мәжiлiсiнiң хаттамасынан көшiрме.
3. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн беру туралы (15-қосымша, 2 дана) немесе диссертациялық кеңестiң ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн беру туралы шешiмiн бекiткен анықтама (16-қосымша, 2 дана).
4. Қызмет орнында расталған, суретi жапсырылған кадрларды есепке алудың жеке парағы (1 дана).
5. Диссертацияның авторефераты (5 дана). Докторлық диссертация үшiн қосымша кандидаттық диссертацияның авторефератының бiр данасы.
6. Диссертациялық кеңестiң төрағасы мен ғалым хатшысының қолдары қойылып, мөрмен расталған кеңес мәжiлiстiң стенограммасына ғылыми жетекшiнiң, ресми оппоненттер мен жетекшi ұйымның пiкiрлерiнiң бiрiншi данасы тiркеледi, кеңес мәжiлiсiнiң стенограммасында Қазақстан ЖАК-ының бұйрығымен бекiтiлген кеңес құрамының қорғауға қатысқан мүшелерi, сонымен қатар кеңес құрамына қосымша кіргiзiлген кеңес мүшелерi көрсетiледi (1 дана)*. ___________________
* Стенограмма оппоненттердің, жетекші ұйымның және ғылыми жетекшінің пікірлері кірмейді, қосылып тігіледі.
7. Жұмыс орындалған ұйымның қорытындысы.
8. Диссертациялық кеңес жұмыс iстейтiн ұйымның қорытындысы. Қорытындының рәсiмделуiн 5-шi қосымшаның 6, 7-баптарынан қараңыз.

9. Регистрационно-учетная карточка (приложение 16, 2 экз.).
10. Четыре почтовые карточки с марками с указанием адреса соискателя (две карточки) и адреса диссертационного совета (две карточки). На оборотной стороне карточек с адресом совета указываются фамилия, имя, отчество соискателя, а также ученая степень, на которую он претендует.
11. Опись документов, имеющихся в деле (приложение 18, 1 экз.).
Все указанные документы, помещенные в скоросшиватель, направляются в ВАК Казахстана.
В аттестационное дело соискателя помещается первый экземпляр диссертации, предназначенный для передачи в Национальную библиотеку Республики Казахстан.
На внутренней стороне скоросшивателя наклеивается конверт, в который вкладываются регистрационно-учетные и учетные карточки, а также копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов.
Приложение 12
Перечень
документов второго экземпляра аттестационного дела
по присуждению ученой степени, хранящегося в диссертационном совете
В диссертационном совете хранится второй экземпляр аттестационного дела, в которое, кроме вторых экземпляров перечисленных в приложении 9 документов, входят также:
1. Заявление соискателя.
2. Протокол заседания счетной комиссии (приложение 13, 1 экз.).
3. Заверенная копия документа о высшем специальном образовании или академической степени "магистра" для соискателя ученой степени кандидата наук (1 экз.), заверенная копия диплома кандидата наук для соискателя ученой степени доктора наук (1 экз.).
4. Удостоверение о сдаче кандидатских экзаменов для соискателя ученой степени кандидата наук (1 экз.).
5. Заключение организации, где выполнялась диссертационная работа или к которой был прикреплен соискатель (1 экз.).
6. Заключение организации, где функционирует диссертационный совет (1 экз.).
7. Отзывы официальных оппонентов, ведущей организации и научного руководителя (консультанта) (1 экз.).
8. Отзывы, поступившие на диссертацию и автореферат (по 1 экз.).
9. Явочный лист членов диссертационного совета (приложение 9, 1 экз.).
10. Список адресатов, которым направлен автореферат (с указанием даты рассылки), подписанный ученым секретарем (1 экз.).
Приложение 13
Протокол
заседания счетной комиссии, избранной
диссертационным советом ______________________________________
шифр совета
от "____"__________ 199 _г.
Состав избранной комиссии ________________________________________
фамилия, и., о.
__________________________________________________________________
Комиссия избрана для подсчета голосов при тайном голосовании по
диссертации
______________________________________________________
фамилия, и., о.
на соискание ученой степени доктора (кандидата)___________________наук
отрасль науки
Состав диссертационного совета утвержден в количестве ____ человек на
срок ________.
В состав совета дополнительно введены ___ человек.
Присутствовало на заседании _____членов совета, в том числе докторов наук
по профилю рассматриваемой диссертации ______ .
Роздано бюллетеней ______________
Осталось нерозданных бюллетеней _____________
Оказалось в урне бюллетеней ________________
Результаты голосования по вопросу о возбуждении ходатайства о присуждении
ученой степени доктора (по вопросу о присуждении ученой степени
кандидата)_______________________  наук
отрасль науки
__________________________________________________________________
фамилия, и., о.
за _________
против ______________
недействительных бюллетеней ___________
Председатель счетной комиссии  _________________ Фамилия, и.,о.
подпись
Члены комиссии _____________ Фамилия, и.,о.
подпись
Приложение 14
Справка
к делу N _______________________________
о присуждении _______________________________ ученой степени доктора
фамилия, и., о.
______________________________  наук на основании защиты диссертации:
отрасль науки
_________________________________________________________________
название диссертации
(*) с грифом ______________ по специальности _______________________
шифр и наименование
специальности(ей)
в диссертационном совете ____________________________ в ___________
шифр совета
___________________________________________________________________
полное название организации, почтовый индекс, адрес
решение совета от "____"________________________ 199 _ г., N ________.
________________________ 19 ___ года рождения, национальность _______
фамилия, и., о.
кандидат _________________________________________ наук с 19 __ года.
отрасль науки
(Если соискатель окончил докторантуру, то указывается год ее окончания и
название организации, в которой она создана).
Работает __________________________________________ в ___________
должность
_________________________________________________________________
полное название организации, почтовый индекс, адрес
с 19 __ г. по настоящее время.
Диссертация выполнена в ________________________________________
полное название
_________________________________________________________________
организации, почтовый индекс, адрес
(*) Научный консультант - доктор _______________________________ наук
отрасль науки
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, ученое звание
работает____________________в ________________________________
должность        полное название организации
Соискатель имеет ________ опубликованных работ, в том числе по теме
диссертации ____________________________________

9. Тiркеу-есеп карточкасы (2 дана).
10. Iзденушiнiң мекен-жайы жазылған (екi карточка) және диссертациялық кеңестiң мекен-жайы жазылған (екi карточка) iске маркалы 4 пошта карточкасы салынады. Карточкалардың iшкi бетiне iзденушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, сондай-ақ ол iзденген ғылыми дәреже жазылады.
11. Iсте тiгiлген құжаттар тiзбесi (Ереженiң 18-қосымшасы, 1 дана).
Көрсетiлген барлық құжаттар бiр мұқаба iшiне тiгiлiп Қазақстан ЖАК-ына жiберiледi.
Ізденушiнiң аттестациялық iсiне диссертацияның Қазақстан Республикасы Ұлттық кiтапханасына тапсыруға арналған бiрiншi данасы салынады.
Құжаттар тiгiлген мұқабаның iшкi бетiндегi конвертке есеп карточкасы және тiркеу-есеп карточкасы, сондай-ақ кандидаттық емтихандар тапсырғаны жөнiндегi куәлiктiң көшiрмесi салынады.
12-қосымша
Диссертациялық кеңесте сақталатын ғылыми дәреже беру туралы
аттестациялық iстегi құжаттардың екiншi данасының
Тізімі
Диссертациялық кеңесте iстiң екiншi нұсқасы сақталады, оған Ереженiң 9-қосымшасында тiзiмделген құжаттардың екiншi данасынан басқа, төмендегi құжаттар кiредi:
1. Iзденушiнiң өтiнiшi.
2. Есеп комиссиясы мәжiлiсiнiң хаттамасы (13-қосымша, 1 дана).
3. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алуға үмiткерлер үшiн жоғары бiлiмi немесе академиялық "магистр" дәрежесi туралы құжаттың, ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алуға үмiткерлер үшiн ғылым кандидаты дипломының расталған көшiрмесi (1 дана).
4. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алуға талаптанушының кандидаттық емтихандарды тапсырғаны жөнiндегi куәлiгi (1 дана).
5. Диссертация орындалған немесе iзденушiнiң тiркелген ұйымының қорытындысы (1 дана).
6. Диссертациялық кеңес қызмет iстейтiн ұйымның қорытындысы (1 дана).
7. Ресми оппоненттердiң, жетекшi ұйымның және ғылыми жетекшiнiң (кеңесшiнiң) пiкiрлерi (1 данадан).
8. Диссертация мен авторефератқа келiп түскен пiкiрлер (1 данадан).
9. Диссертациялық кеңес мүшелерiнiң келу парағы (9-қосымша, 1 дана).
10. Таратылған күнi көрсетiлiп, ғалым хатшы қол қойған автореферат жiберiлген орындардың тiзiмi (1 дана).
13-қосымша
__________________ Диссертациялық кеңес сайлаған есеп комиссиясы
кеңестің шифрі     мәжілісінің хаттамасы
199__ ж._____ _____________
Сайланған комиссия құрамы __________________
тектері, а., ә.а.
_____________________________________________________________
Комиссия __________________________ ғылымдары докторының
ғылым саласы
(кандидатының) ғылыми дәрежесін алу үшін __________________
тегі, а., ә.а.
қорғаған диссертациясы бойынша жасырын дауысқа салудың
қорытындыларын шығару үшін сайланды.
Диссертациялық кеңестің бекітілген құрамында_____ мерзімге______
______________  адам бар.
Кеңес құрамына қосымша _____________ адам енгізілді.
Мәжіліске _________ кеңес мүшелері қатысты, оның ішінде қаралған
диссертация саласы бойынша _________________  ғылым докторы
қатысты.
________________________ бюллетень таратылды.
________________________ бюллетень таратылмай қалды.
________________________ бюллетень жәшікте болды.
Дауысқа салудың нәтижелері:
____________________ _______________________  бойынша
тегі, а., ә.а.         ғылым саласы
ғылым докторы ғылыми дәрежесін беру туралы мәселе көтеру (ғылым кандидаты ғылыми дәрежесін беру) жайлы өтініш хатын қарауға _______ дауыс берілді, оның ішінде:
жақтап дауыс бергендер саны_____________
қарсы болғандар саны_______________
жарамсыз бюллетеньдер___________________
Есеп комиссиясының төрағасы ____________ Тегі, а., ә.а.
қолы
Комиссия мүшелері _________________ тегі, а.,ә.а.
қолы
14-қосымша
Қорғаған диссертациясының негізінде ___________________________
тегі, аты, әкесінің аты
_________ ғылымдарының докторы ғылыми дәрежесін беру туралы
ғылым саласы
Анықтама
N ______ іске
диссертацияның тақырыбы _______________________________________
_______________________________________________________________
(*) грифімен_______________________ мамандығы бойынша__________
мамандық атауы, шифрі
__________________________________________________________
кеңес шифрі, ұйымның толық атауы, индексі, мекен жайы
диссертациялық кеңесте ___ ________ 199 ___ ж._______ нөмірлі
шешім қабылданды.
________________19 ____ж. туған,____________________  азаматы,
тегі, аты, әкесінің аты           мемлекеті
19 ____жылдан_________________ғылымдарының кандидаты.
ғылым  саласы
(Егер ізденуші докторантура бітірсе, бітірген жылы қай ұйымның
жанындағы докторантура екені көрсетілуі керек).
19____ жылдан осы кезге дейін ____________________________________
мекеменің, ведомствоның атауы, индексі, мекен-жайы
_________________________________________ болып жұмыс істейді.
Диссертация ______________________________________________________
ұйымның толық атауы, индекс, мекен жайы
_______________________________________________  орындалды.
*) Ғылыми кеңесшісі ____________________________ ғылымдарының
ғылым саласы
докторы ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орнының толық атауы, ғылыми атағы, лауазымы
болып қызмет атқарады
Ізденушінің жарияланған_______________ еңбегі бар, оның
ішінде диссертация тақырыбы бойынша ______________________________
_________________________________________________________

(приводятся 2-3 наиболее значительные работы).
Официальные оппоненты:
фамилия, имя, отчество ____________________________________________
ученая степень ____________________________________________________
ученое звание _____________________________________________________
должность _________________________________________________________
место работы ______________________________________________________
название организации
дали положительные (отрицательные) отзывы о диссертации.
Ведущая организация ____________________________________________
полное название
в своем положительном (отрицательном) заключении, составленном
_______________________________________________________ указала, что
ученая степень, ученое звание, фамилия, и., о.
(далее приводятся выводы отзыва ведущей организации  и рекомендации по
использованию полученных результатов).
Результаты работы использованы (приводятся названия и адреса организаций,
в которых достигнут наибольший эффект использования).
На диссертацию и автореферат поступили отзывы (приводится обзор отзывов с
обязательным отражением содержащихся в них критических замечаний).
В дискуссии приняли участие: ____________________________________
фамилии, и., о., ученые степени
При проведении тайного голосования диссертационный совет в количестве
______ человек, (из них ________ докторов наук по специальности
рассматриваемой диссертации), участвовавших в заседании, (из ______
человек, входящих в состав совета), проголосовал: за __________, против
_______, недействительных бюллетеней ___________
Затем приводится заключение диссертационного совета в соответствии с
пунктом 31 "Правил".
Классификационные признаки диссертации
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_____________________________________________
Председатель
диссертационного совета ________________  фамилия, и., о.
подпись
Ученый секретарь
диссертационного совета ________________  фамилия, и., о.
подпись
Печать
Дата
Примечания:
1. Номер дела проставляется в ВАК Казахстана.
2. Если тайное голосование проводилось более одного раза, указываются причины неутверждения протокола счетной комиссии.
3. Справка не должна содержать сведений ограниченного распространения.
4. Справка должна быть напечатана через 1,5 интервала, при этом подстрочные пояснения не печатаются (рекомендуемый объем до 5 стр.).
5. Строки, помеченные (*) печатаются при необходимости.

(маңызды 2-3 еңбегі көрсетіледі).
Ресми оппоненттер:
тегі, аты, әкесінің аты ___________________________
ғылыми дәрежесі _________________________________________
ғылыми атағы ____________________________________________
лауазымы ________________________________________________
жұмыс орны ______________________________________________
диссертация туралы оң (теріс) пікірлер берді.
Жетекші ұйым  ___________________________________________
мекеменің толық атауы
өзінің оң (теріс) қорытындысында _________________________________
___________________________________________________________
ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(бұдан әрі жетекші ұйым пікірінің қорытындысы келтіріліп, қол жеткен нәтижелерді қолдану жайында ұсыныстар беріледі).
Жұмыс нәтижелерінің өндіріске енгізілуі (пайдалануы) (пайдаланудан ең көп тиімділік көрген ұйымның аты мен мекен-жайы).
Диссертация мен авторефератқа төмендегідей піркірлер келіп түсті (бұдан әрі пікірлерге, олардағы сын ескертпелерді міндетті түрде келтіре отырып шолу жасалады).
Пікірсайысқа___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, ғылыми дәрежелері
_____________________________________________  қатысты.
Құрамында __________ адам, оның ішінде диссертация саласы
бойынша ______________ ғылым докторлары бар диссертациялық
кеңес жасырын
дауысқа салғанда ____________ кеңес мүшелерінің _____________
жақтап дауыс берді, ___________ адам қарсы  болды, жарамсыз
бюллетеньдер саны _____________
Бұдан соң ғылыми дәрежелер беру тәртібі туралы Ереженің 31-б.
сәйкес жасалған диссертациялық кеңестің қорытындысы келтіріледі.
Диссертацияның жіктемелік белгілері
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Диссертациялық          _________________ тегі, аты, әкесінің аты
кеңестің төрағасы             қолы
Диссертациялық          _________________  тегі, аты, әкесінің аты
ғалым хатшысы                 қолы
Мөр
Күні
Ескертулер:
1. Істің рет саны Қазақстан ЖАК-ында қойылады.
2. Егер жасырын дауысқа салу қайталанған болса, онда есеп комиссиясы хаттамасының бекітілмеу себептері көрсетіледі.
3. Анықтамада таратылуы шектелген мәліметтер келтірілмеу керек.
4. Анықтама 1,5 арақашықтықта басылуы қажет, жолдардың астындағы түсініктемелер басылмайды (анықтамының көлемі 5 беттен аспағаны жөн).
5. (*) белгіленген жолдар қажет болғанда басылады.

6. Классификационные признаки диссертации для автоматизированной информационной системы ВАК Казахстана заполняются в соответствии с заключением диссертационного совета по одному признаку (с указанием его номера и наименования) из каждой группы признаков, приведенных ниже:
1. Характер результатов диссертации
1.1. Теоретические положения, совокупность которых можно квалифицировать как новое крупное достижение в развитии соответствующего научного направления.
1.2. Решение научной проблемы, имеющей важное социально-культурное, экономическое или политическое значение.
1.3. Научно обоснованные технические, экономические или технологические решения, внедрение которых вносит значительный вклад в ускорение научно-технического прогресса общества.
2. Уровень новизны результатов диссертации
2.1. Результаты являются новыми.
2.2. Отдельные результаты не новы.
2.3. Значительная часть результатов не нова.
3. Ценность результатов диссертации
3.1. Высокая.
3.2. Удовлетворительная.
3.3. Неудовлетворительная.
4. Связь темы диссертации с плановыми исследованиями
4.1. Тема входит в государственные и региональные научные и научно-технические программы или в программы международных исследований.
4.2. Тема входит в программу фундаментальных исследований, отраслевую программу, планы научных организаций и высших учебных заведений.
4.3. Инициативная работа.
5. Уровень внедрения (использования) результатов диссертации,  имеющей прикладное значение
5.1. На международном уровне (проданы лицензии, получены международные гранты).
5.2. На межотраслевом уровне.
5.3. В масштабах отрасли.
5.4. В рамках организации.
6. Рекомендации по расширенному использованию результатов диссертации, имеющей прикладное значение
6.1. Требует расширенного использования.
6.2. Не требует расширенного использования.
Приложение 15
Справка
к делу N _______________________________
об утверждении решения диссертационного совета о присуждении ученой
степени
____________________________________________ кандидата наук.
фамилия, и., о.
Решение диссертационного совета __________________________ в ____
шифр совета
_________________________________________________________________
полное название организации, почтовый индекс, адрес
от "____"_______ 199 _ г., N _____ о присуждении ____________________
фамилия, и., о.
ученой степени _________________ наук на основании защиты диссертации
отрасль науки
__________________________________________________________________
название диссертации
(*) с грифом ______________ по специальности _______________________
шифр и наименование
специальности(ей)
_________________________ 19 ___ года рождения, национальность _______
фамилия, и., о.
в 199 __ г. окончил(а) ______________________________________________
полное название вуза
(Если соискатель окончил аспирантуру,  указывается год ее окончания, вид
аспирантуры, название организации, в которой она создана).
Работает __________________________________________ в __________
должность
__________________________________________________________________
полное название организации, почтовый индекс, адрес
с 19 __ г. по настоящее время.
Диссертация выполнена в ________________________________________
полное название
____________________________________________________________________
организации, ведомства, почтовый индекс, адрес
(*) Научный руководитель - доктор (кандидат)  _____________________наук
отрасль науки
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, ученое звание
работает в ________________________________________________________
полное название организации
Дата разрешения ВАК Казахстана на привлечение к научному
руководству________
Соискатель имеет ________ опубликованных работ, в том числе по теме
диссертации ______________________________________________________

6. Диссертацияның жіктемелік белгілері Қазақстан ЖАК-ы ақпараттық жүйесі үшін диссертациялық кеңестің қорытындысына сәйкес төмендегі тізімнің ішінен әр белгілер тобынан бір-бірден (рет саны мен атауы келтіріліп) таңдап алынады.
1. Диссертация нәтижелерінің сипаты
1.1. Белгілі бір ғылыми бағыттағы жаңа ірі жетістік ретінде тануға болатын теориялық қағидалар.
1.2. Маңызды әлеуметтік-мәдени, экономикалық, саяси мәні бар ғылыми проблеманың шешімі.
1.3. Өндіріске енгізілуі ғылыми-техникалық прогресті шапшаңдатуға белгілі үлес болып қосылатын ғылыми негізделген техникалық, экономикалық, технологиялық шешімдер.
2. Диссертация нәтижелерінің жаңалық деңгейі
2.1. Нәтижелері жаңа болып табылады.
2.2. Жеке нәтижелері жаңа емес.
2.3. Нәтижелердің елеулі бөлігі жаңа емес.
3. Диссертация нәтижелерінің құндылығы
3.1. Жоғары.
3.2. Қанағаттанарлық.
3.3. Қанағаттанғысыз.
4. Диссертация тақырыбының жоспарлы зерттеулермен байланысы
4.1. Тақырып мемлекеттік және аймақтық ғылыми және ғылыми техникалық бағдарламаларға немесе халықаралық зерттеулер бағдарламаларына кіреді.
4.2. Тақырып іргелі зерттеу бағдарламасына, салалық бағдарламаға,ғылыми мекемелер мен жоғары оқу орындарының жоспарларына кіреді.
4.3. Инициативті жұмыс.
5. Қолданбалы маңызы бар диссертация нәтижелерін пайдалану деңгейі
5.1. Халықаралық деңгейде лицензиялар сатылды, халықаралық гранттар алынды.
5.2. Салааралық деңгейде.
5.3. Салалық ауқымда
5.4. Мекеме, кәсіпорын шеберінде
6. Қолданбалы маңызы бар диссертация нәтижелерін кеңінен қолдану жайындағы ұсыныстар
6.1. Кеңінен қолдануды қажет етеді.
6.2. Кеңінен қолдануды қажет етпейді.
15-қосымша
_________________________  ғылым кандидаты ғылыми дәрежесін
Тегі, аты, әкесінің аты
беру туралы диссертациялық кеңес шешімін бекіту жайлы
Анықтама
N ______ іске
Қорғаған диссертациясының негізінде __________________________
тегі, аты, әкесінің аты
___________ ғылымдарының кандидаты ғылыми дәрежесін беру
ғылым саласы
туралы _______________________ диссертациялық кеңестің
кеңестің шифрі
____ ____________ 199 __ ж., N ____ шешімі
(*) грифімен ________ мамандығы бойынша _______________________
(шифр және мамандықтар атауы)
____________ 19 ___ ж. туған ______________________ азаматы,
мемлекеті
19 _____ ж. __________________________________ бітірді.
жоғары оқу орнының атауы
(Егер ізденуші аспирантура бітірсе, бітірген жылы, қай ұйым жанында құрылғаны көрсетіледі)
19 _____ жылдан қазірге дейін ________________________________
ұйым
___________________________________  болып жұмыс істейді.
атауы, индексі, мекен-жайы, лауазымы
Диссертация ________________________________________________
ұйымның толық атауы, индексі, мекен-жайы
________________________________________________  орындалды.
(*) Ғылыми жетекшісі _____________________  ғылымдарының
ғылым саласы
докторы (кандидаты) __________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, ғылыми атағы, қызметі
__________________________________________________  жұмыс істейді
мекеменің толық атауы
Қазақстан ЖАК-ының ғылыми жетекшілік етуге рұхсат берген күні
__________
Ізденушінің жарық көрген _______________________________ еңбегі бар,
оның ішінде диссертация тақырыбы бойынша _______________________

(приводятся 2-3 наиболее значительные работы)
Официальные оппоненты:
фамилия, имя, отчество ____________________________________________
ученая степень ____________________________________________________
ученое звание _____________________________________________________
должность _________________________________________________________
место работы ______________________________________________________
дали положительные (отрицательные) отзывы о диссертации.
Ведущая организация ____________________________________________
полное название
в своем положительном (отрицательном) заключении, составленном
_______________________________________________________ указала, что
ученая степень, ученое звание, фамилия, и., о.
________________________________________ (далее приводятся выводы отзыва
ведущей организации и рекомендации по использованию полученных
результатов).
Результаты работы использованы (приводятся названия и адреса организаций,
в которых достигнут наибольший эффект использования).
На диссертацию и автореферат поступили отзывы (приводится обзор отзывов с
обязательным отражением содержащихся в них критических замечаний).
В дискуссии приняли участие: _____________________________________
фамилии, и., о., ученые степени
При проведении тайного голосования диссертационный совет в количестве
______ человек, (из них ________ докторов наук по специальности
рассматриваемой диссертации), участвовавших в заседании (из ______
человек, входящих в состав совета) проголосовал: за __________, против
_______, недействительных бюллетеней ___________
Затем приводится заключение диссертационного совета в соответствии с
пунктом 31 "Правил".
Классификационные признаки диссертации
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Председатель
диссертационного совета ___________ фамилия, и.о.
подпись
Ученый секретарь
диссертационного совета ___________ фамилия, и.о.
подпись
Печать
Дата
Примечания:
1. Номер дела проставляется в ВАК Казахстана.
2. Если тайное голосование проводилось более одного раза, указываются причины неутверждения протокола счетной комиссии.
3. Справка не должна содержать сведений ограниченного распространения.
4. Справка должна быть напечатана через 1,5 интервала, при этом пояснения, набранные курсивом, не печатаются (рекомендуемый объем до 5 стр.).

(маңызды 2-3 еңбек)
________________________________________________________________
атап көрсетіледі)
________________________________________________________________
Ресми оппоненттер:
тегі, аты, әкесінің аты, _______________________________________
ғылыми дәрежесі ________________________________________________
ғылыми атағы ___________________________________________________
лауазымы _______________________________________________________
жұмыс орны _____________________________________________________
ұйым атауы
диссертация туралы оң (теріс) пікірлер берді.
Жетекші ұйым ___________________________________________________
толық атауы
_______________________________________________________ дайындаған
ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, тегі, аты, әкесінің аты
өзінің оң (теріс) қорытындысында мыналарды көрсетті ____________
________________________________________________________________
(әрі қарай жетекші ұйым (кәсіпорын) пікірінің қорытындылары
келтіріліп, қол жеткен нәтижелерді қолдану жайында ұсыныстар беріледі)
Жұмыс нәтижелері өндіріске енгізілді (қолданылды) (қолданылған
нәтижелер арқылы үлкен тиімділікке қол жеткізген ұйымдардың атауы мен
мекен-жайы келтіріледі).
Диссертация мен авторефератқа төмендегідей пікірлер келіп түсті
(ол пікірлерге, олардағы сыни ескертпелерді міндетті түрде келтіре
отырып, шолу жасалады).
Пікірсайысқа ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, ғылыми дәрежелері
_________________________________________________  қатысты.
Құрамында ________  адам (оның ішінде диссертация саласы бойынша
_______________ ғылым докторлары бар) диссертациялық кеңес жасырын
дауысқа салғанда___________  кеңес мүшесінің _____________ жақтап
дауыс берді, ______________  адам қарсы болды, жарамсыз бюллетеньдер
саны _______________.
Бұдан соң Ереженің 31-б. сәйкес жасалған диссертациялық кеңестің
қорытындысы келтіріледі.
Диссертациялық жіктемелік белгілері
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Диссертациялық
кеңестің төрағасы  _________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Диссертациялық кеңестің
ғалым хатшысы  __________  тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Мөр
Күні
Ескертулер:
1. Істің рет саны Қазақстан ЖАК-ында қойылады.
2. Егер жасырын дауысқа салу қайталанған болса, онда есеп комиссиясы хаттамасының бекітілмеу себептері көрсетіледі.
3. Анықтамада таратылуы шектелген мәліметтер келтірілмеу керек.
4. Анықтама 1,5 арақашықтықта басылуы қажет, курсивпен терілген түсініктемелер басылмайды (анықтаманың көлемі 5 беттен аспағаны жөн).

5. Строки, помеченные (*), печатаются при необходимости.
6. Классификационные признаки диссертации для автоматизированной информационной системы ВАК Казахстана заполняются в соответствии с заключением диссертационного совета по одному признаку (с указанием его номера и наименования) из каждой группы признаков, приведенных ниже:
1. Характер результатов диссертации
1.1. Решение задачи, имеющей существенное значение для соответствующей отрасли знаний.
1.2. Изложены научно обоснованные технические, экономические или технологические разработки, обеспечивающие решение важных прикладных задач.
2. Уровень новизны результатов диссертации
2.1. Результаты являются новыми.
2.2. Отдельные результаты не новы.
2.3. Значительная часть результатов не нова.
3. Ценность результатов диссертации
3.1. Высокая.
3.2. Удовлетворительная.
3.3. Неудовлетворительная.
4. Связь темы диссертации с плановыми исследованиями
4.1. Тема входит в государственные и региональные научные и научно-технические программы или в программы международных исследований.
4.2. Тема входит в программу фундаментальных исследований, в отраслевую программу, планы научных организаций и высших учебных заведений.
4.3. Инициативная работа.
5. Уровень внедрения (использования) результатов диссертации, имеющей прикладное значение
5.1. На международном уровне (проданы лицензии, получены международные гранты).
5.2. На межотраслевом уровне.
5.3. В масштабах отрасли.
5.4. В рамках организации.
6. Рекомендации по расширенному использованию результатов диссертации, имеющей прикладное значение
6.1. Требует расширенного использования.
6.2. Не требует расширенного использования.
Приложение 16
Регистрационно-учетная карточка
__________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________
Год рождения!Граждан-!Националь-!N аттестационного дела
!  ство  !  ность   !
____________!________!__________!_________________________
Шифр диссертационного совета  !Дата решения! N решения
________________________________!____________!____________
Название организации
__________________________________________________________
Соискатель ученой степени       !Шифр и наименование
(заполняется соискателем)       !специальности
________________________________!_________________________
Присуждена ученая степень       !N диплома
(заполняется в ВАК Казахстана)  !
________________________________!_________________________
Кандидат                        !
________________________________!_________________________
Доктор                          !
________________________________!_________________________
Примечания:

5. (*) белгіленген жолдар қажет болғанда басылады.
6. Диссертацияның жіктеу белгілері Қазақстан ЖАК-ы автоматты ақпараттық жүйесі үшін диссертациялық кеңестің қорытындысына сәйкес төмендегі тізімнің ішінен әр белгілер тобынан бір-бірінен рет саны мен атауы келтіріліп таңдап алынады.
1. Диссертация нәтижелерінің сипаты
1.1 Тиісті ғылым саласында айтарлықтай маңызы бар мәселенің шешімі.
1.2. Маңызды қолданбалы мәселелерді шешуді қамтамасыз ете алатын ғылыми негізделген техникалық, экономикалық немесе технологиялық зерттеулердің мазмұндамасы.
2. Диссертация нәтижелерінің жаңалық деңгейі
2.1 Нәтижелері жаңа болып табылады.
2.2. Жеке нәтижелері жаңа емес.
2.3. Нәтижелердің елеулі бөлігі жаңа емес.
3. Диссертация нәтижелерінің құндылығы
3.1. Жоғары.
3.2. Қанағаттанарлық
3.3. Қанағаттанғысыз
4. Диссертация тақырыбының жоспарлы зерттеулермен байланысы
4.1. Тақырып ұлттық мемлекеттік аймақтық бағдарламаларға немесе халықаралық зерттеулер бағдарламаларына кіреді.
4.2. Тақырып салалық бағдарламасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың жоспарларына кіреді.
4.3. Инициативті жұмыс.
5. Қолданбалы маңызы бар диссертация нәтижелерін қолдану (пайдалану) деңгейі
5.1. Халықаралық деңгейде (лицензиялар сатылды, халықаралық гранттар алынды).
5.2. Салааралық деңгейде.
5.3. Салалық ауқымда.
5.4. Ұйым шеңберінде
6. Қолданбалы маңызы бар диссертация нәтижелерін кеңінен қолдану жайындағы ұсыныстар
6.1. Кеңінен қолдануды қажет етеді.
6.2. Кеңінен қолдануды қажет етпейді.
16-қосымша
Тіркеу-есеп карточкасы
_________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
_________________________________________________________________
Туған |  Азаматтығы | Ұлты | Аттестациялық істің N
жылы  |             |      |
_________________________________________________________________
Диссертациялық кеңестің    | Шешім            | Шешім N
шифрі                      | қабылданған күн  |
___________________________|__________________|__________________
Ғылыми дәрежені ізденуші   |Мамандық шифрі мен атауы
(ізденуші толтырады)       |
___________________________|_____________________________________
Ғылыми дәреже берілген     |Диплом N
(ЖАК-та толтырады)         |
___________________________|_____________________________________
Кандидат                   |
___________________________|_____________________________________
Доктор                     |
___________________________|_____________________________________
Ескертулер:

1. Карточка, выполненная на светлой плотной бумаге формата 148х105, заполняется печатным способом.
2. Графа "N аттестационного дела" заполняется в ВАК Казахстана.
3. В графе "Соискатель ученой степени" указывается ученая степень и отрасль науки, по которой присуждается ученая степень.
4. Графа "Присуждена ученая степень" заполняется в ВАК Казахстана.
Приложение 17
Учетная карточка отклоненной диссертации
_____________________________________________________
Автор диссертации            !Дата защиты
_____________________________!____________________________
Название диссертации         !Ученая степень
!Шифр специальности(ей)
_____________________________!____________________________
Название организации, в      !Шифр диссертационного совета
которой создан               !
Диссертационный совет        !
_____________________________!____________________________
Министерство (ведомство)     !Индекс Отдела аттестации
_____________________________!____________________________
!Фамилия,!  Ученая   ! Отзыв о работе
!и., о.  !  степень  !(полож., отриц.)
____________________!________!___________!________________
Научный руководитель
(консультант)
Официальный опп.
Официальный опп.
Официальный опп.
Ведущая организация
Работа выполнена в
__________________________________________________________
Результаты тайного !  За     ! Против    !Недейст. бюлле-
голосования        !         !           !      ней
___________________!_________!___________!________________
Дата заполнения    !   Фамилия, и., о.   !Подпись ученого
!                     !  секретаря
___________________!_____________________!________________
Примечание:
1. Карточка, выполненная на светлой бумаге формата 148х210, заполняется печатным способом.
2. Графа "Индекс Отдела аттестации" заполняется ВАК Казахстана.
Приложение 18
Опись документов, имеющихся в аттестационном деле
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
____________________________________________________________________
NN !  Наименование  ! Количество листов !Страницы (с по )
!   документов   !                   !
____!________________!___________________!__________________________
Ученый секретарь
диссертационного совета _________________ фамилия, и., о.
подпись
Дата отправки документов в ВАК Казахстана.
Примечание:
Все документы, подшитые в дело, должны иметь сквозную нумерацию страниц.
(Специалисты:
Склярова И.В.
Цай Л.Г.
Умбетова А.М.)

1. 148х105 пішіндегі ақшыл қатты қағазда жасалған карточка тасқа басылып толтырылады.
2. Аттестациялық істің N Қазақстан ЖАК-ында толтырылады.
3. "Ғылыми дәреже ізденуші" деген графаға ғылыми дәрежесі қандай ғылым саласы бойынша берілгені көрсетіледі.
4. "Ғылыми дәреже берілді" деген графаны Қазақстан ЖАК-ы толтырады.
17-қосымша
Қабылданған диссертацияның есеп карточкасы
_________________________________________________________________
Диссертацияның авторы         | Қорғалған күні
______________________________|__________________________________
Диссертацияның аталымы        |Ғылыми дәрежесі
|__________________________________
|Мамандық шифрі
______________________________|__________________________________
Диссертациялық кеңес          | Диссертациялық кеңестің шифрі
құрылған ұйымның атауы        |
______________________________|__________________________________
Министрлік (ведомство)        |Аттестаттау бөлімінің индексі
______________________________|__________________________________
|Тегі, аты, әкесінің |Ғылыми       | Жұмыс туралы пікір
|           аты      |дәреже       | (оң, теріс)
________ |____________________|_____________|____________________
Ғылыми   |                    |             |
жетекші  |                    |             |
(кеңесші) |                    |             |
_________|____________________|_____________|____________________
Ресми    |                    |             |
оппонент |                    |             |
_________|____________________|_____________|____________________
Ресми    |                    |             |
оппонент |                    |             |
_________|____________________|_____________|____________________
Ресми    |                    |             |
оппонент |                    |             |
_________|____________________|_____________|____________________
Жетекші  |                    |             |
ұйым     |                    |             |
_________|____________________|_____________|____________________
Жұмыстың орындалған жері
_________|____________________|_____________|____________________
Дауысқа  |Жақтаушы            |Қарсы        |Жарамсыз
салудың  |                    |             |бюллетеньдер
нәтижесі |                    |             |
_________|____________________|_____________|____________________
Толтырыл.|Ғалым хатшының тегі, аты,         |Ғалым хатшының
ған күні | әкесінің аты                     |қолы
_________|____________________ _____________|____________________
Ескертулер:
1. 148х105 пішіндегі ақшыл қатты қағазда жасалған карточка тасқа басылып толтырылады.
2. "Аттестаттау бөлімнің индексі" графасы Қазақстан ЖАК-ында толтырылады.
18-қосымша
Аттестациялық істе бар құжаттардың тізімі
______________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
______________________________________________________________
N       Құжаттардың    Парақтар саны      Беттері
рет         атауы                        (__ _______
саны                                         дейін)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Диссертациялық кеңестің
ғалым хатшысы           __________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Құжаттардың Қазақстан ЖАК-ына жіберілген күні.
Ескерту:
Істе тігілген барлық құжаттардың беттері аяғына дейін біркелкі рет санымен белгіленеді.