Об утверждении Инструкции о порядке создания и обозначения зоны таможенного контроля
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 ноября 1999г. N 531-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.11.99г. за N 975. Утратил силу - Приказом Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 50 ~V011448
Во исполнение статьи 204 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке создания и обозначения зоны таможенного контроля.
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Главному управлению таможенной охраны и режима (Сулейменов М.А.) обеспечить реализацию настоящего Приказа и ведение учета зон таможенного контроля.
4. В Инструкции V960182_ "О порядке государственного таможенного контроля в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан", утвержденной приказом Таможенного комитета Республики Казахстан № 77-П от 8 апреля 1996 года раздел "Зона таможенного контроля" исключить.
5. Пресс-службе (Исахан Г.) обеспечить официальное опубликование
настоящего Приказа в печати.
6. Контроль за использованием настоящего Приказа возложить на
заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных
доходов Республики Казахстан Жумабаева Б.
7. Приказ вступает в силу с момента государственной регистрации.
Председатель
Утверждено
приказом Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
от 3 ноября 1999г. N 531-П
Инструкция о порядке
создания и обозначения зоны
таможенного контроля
1. Общие положения
1. Зона таможенного контроля в соответствии со статьей 204 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон) создается исключительно для целей осуществления таможенного контроля. Создание и использование зон таможенного контроля в иных целях не допускается.
2. Зоной таможенного контроля являются места таможенного оформления, в том числе места временного хранения, таможенные склады, свободные склады, свободные таможенные зоны и другие места в соответствии с Законом, нахождения таможенных органов Республики Казахстан.
3. Пределы зоны таможенного контроля ограничиваются условной линией.
2. Создание и обозначение
зоны таможенного контроля
4. Зона таможенного контроля создается в установленных местах таможенными органами Республики Казахстан. Населенные пункты в зону таможенного контроля, как правило, не включается.

Кедендік бақылау аймағын құру және белгілеу тәртібі жөнінде нұсқаулықты бекіту туралы
Бұйрық Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 3 қараша N 531-Б Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашада тіркелді. Тіркеу N 975. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2001.02.15. N 50 бұйрығымен. ~V011448
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасы Заңының 204-бабын орындау мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған кедендiк бақылау аймағын құру және белгiлеу тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Мұхамедиева Г.) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркеуiн қамтамасыз етсiн.
3. Кеден күзетi және режимi бас басқармасы (Сүлейменов М.А.) осы бұйрықтың iске асырылуын және кедендiк бақылау аймақтарына есеп жүргiзудi қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнің 1996 жылғы 8 сәуiрдегi N 77-П бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзу бекеттерiндегi мемлекеттiк кедендiк бақылау тәртiбi туралы" Нұсқаулықтың "Кедендiк бақылау аймағы" бөлiмi алынып тасталсын.
5. Баспасөз қызметi (Исахан Г.) осы бұйрықтың баспасөзде ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетi Төрағасының орынбасары Б.Жұмабаевқа жүктелсiн.
7. Бұйрық мемлекеттiк тiркеу сәтiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 ж. 3 қараша N 531-Б бұйрығымен бекітілді
Кедендік бақылау аймағын құру және
белгілеу тәртібі туралы
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралық" Заңының 204-бабына сәйкес тек кеден бақылауын жүзеге асыру мақсатында құрылады. Басқа мақсаттарда кедендiк бақылау аймақтарын құру және пайдалануға жол берiлмейдi.
2. Кедендiк ресiмдеу аймақтары, соның iшiнде уақытша сақтау орындары, еркiн қоймалар, еркiн кеден аймақтары және Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы кеден органдарының орналасу орындары кедендiк бақылау аймағы болып табылады.
3. Кедендiк бақылау аймағының шектерi шартты сызықтармен шектеледi.
2. Кедендiк бақылау аймағын құру және белгiлеу
4. Кедендiк бақылау аймағы Қазақстан Республикасының кеден органдары белгiлеген орындарда құрылады. Әдетте, кедендiк бақылау аймағына елдi мекендер енбейдi.

5. Основанием для признания мест зоной таможенного контроля являются:
решение о признании мест временного хранения и лицензии на учреждение склада временного хранения, свободного склада, таможенного склада;
регистрационные документы о месте нахождения таможенного органа;
решение таможенного органа об установлении мест таможенного оформления, в том числе в аэропортах, портах, железнодорожных станциях, в соответствии со статьей 154 Закона;
решение Правительства Республики Казахстан о создании (открытии) международного пункта пропуска.
6. Решение о создании зоны таможенного контроля оформляется в форме приказа таможенного органа Республики Казахстан.
7. Зона таможенного контроля обозначается опознавательными знаками с соблюдением следующих требований:
на автомагистралях - информационно-указательными знаками в
соответствии с общими техническими условиями оформления знаков дорожных,
ГОСТ 10807-78;
в иных местах, указанных в настоящей Инструкции, - знаками следующих
размеров: высота - 50 см, ширина - 100 см. На синем поле знака белыми
буквами в три строки на трех языках (казахском, русском и английском)
исполнена надпись "Зона таможенного контроля". Размеры букв должны быть по
высоте - 10 см, ширине - 3,7 см;
на воде зона таможенного контроля может обозначаться буями красного
цвета, с исполненной светоотражающей краской надписью "Зона таможенного
контроля".
3. Режим доступа в
зону таможенного контроля
8. Доступ в зону таможенного контроля осуществляется в местах, определенных решением о создании соответствующих зон таможенного контроля. Такими местами могут являться контрольно-пропускные пункты (КПП). КПП обозначаются опознавательными знаками.
9. Доступ и перемещение лиц в зону таможенного контроля осуществляется с разрешения таможенного органа Республики Казахстан и под его контролем, за исключением случаев доступа должностных лиц иных государственных органов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. В указанных случаях доступ в зону таможенного контроля разрешается с предварительного уведомления таможенного органа Республики Казахстан.
Пропуск военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется по согласованной технологической схеме режима доступа в пунктах пропуска через государственную границу.
10. Перемещение товаров и транспортных средств, в пределах зоны таможенного контроля, а также осуществление производственной и иной предпринимательской деятельности допускается с разрешения таможенного органа Республики Казахстан за исключением случаев, когда условиями таможенного режима предусматривается совершение определенных операций с товарами.

5. Орындарды кедендiк бақылау аймағы деп тану үшiн:
уақытша сақтау орындарын және уақытша сақтау қоймасын, еркiн қойманы, кеден қоймасын құруға лицензияларды тану туралы шешiм;
кеден органының орналасқан жерi туралы тiркеу құжаттары;
кедендiк ресiмдеу орындарын, соның iшiнде Заңның 154-бабына сәйкес әуежайларда, порттарда, темiр жол стансаларында белгiлеу туралы кеден органының шешiмi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң халықаралық өткiзу пунктiн құру (ашу) туралы шешiмi негiз болып табылады.
6. Кедендiк бақылау аймағын құру туралы шешiм Қазақстан Республикасы кеден органының бұйрығы нысанында ресiмделедi.
7. Кедендiк бақылау аймағы анық көрiнетiн белгiлермен мынадай талаптарды сақтай белгiленедi:
- автомагистральдарда жол белгiлерiнiң ГОСТ 10807-78 техникалық жалпы шарттарына сәйкес ақпаратты-сiлтеуiштi белгiлермен;
- осы Нұсқаулықта аталған өзге жерлерде биiктiгi 50 см., қалыңдығы 100 см. белгiлермен (әрiптер көлемi: биiктiгi 10 см., қалыңдығы 3,7 см.) көк жерде ақ әрiптермен, үш тiлде (қазақша, ағылшынша және орысша) үш жолға: "Кедендiк бақылау аймағы" жазбасы жасалады.
- судағы кедендiк бақылау аймағы жарықты шағылыстыратын бояумен орындалған "кедендiк бақылау аймағы" деген жазуы бар қызыл түстi бояулармен белгiленуi керек.
3. Кедендiк бақылау аймағына өткiзу режимi
8. Кедендiк бақылау аймағына кiру тиiстi кедендiк бақылау аймақтарын құру туралы шешiммен айқындалған орындарда жүзеге асырылады. Мұндай орындар есебiнде бақылау-өткiзу пункттерi (БӨП) болуы мүмкiн.
9. Кедендiк бақылау аймағына тұлғалардың өтуi және тасымалдау Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатымен және оның бақылауында жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларды өткiзуден басқа. Аталған жағдайларда кедендiк бақылау аймағына өткiзу Қазақстан Республикасы кеден органының алдын-ала хабарлауымен рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекаралық қызметiнiң әскери қызметкерлер кеден аймағына өткiзу мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу бекеттерiндегi режимнiң келiсiлген технологиялық жобасы бойынша жүзеге асырылады.
10. Кедендiк бақылау аймағының шектерiнде тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау, сондай-ақ өндiрiстiк және өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатымен жүргiзiледi, кеден режiмінiң шарттарымен тауарлармен нақты операциялар жасау қарастырылған жағдайлардан басқа.

11. Перемещение товаров и транспортных средств в пределах зоны таможенного контроля, а также через ее границу, несовпадающую с государственной границей (за исключением случаев перемещения через таможенную границу Республики Казахстан) хозяйствующими субъектами, находящимися в зоне таможенного контроля, физическими лицами, постоянно в ней проживающими, производится по документам, удостоверяющим личность и по специальным пропускам на транспортные средства. Специальный пропуск выдается таможенными органами Республики Казахстан по согласованию с
другими государственными органами, осуществляющими пограничный,
ветеринарный, фитосанитарный и другие виды государственного контроля.
12. Перемещение товаров и транспортных средств, осуществление
производственной и иной предпринимательской деятельности не допускается,
если их совершение не соответствует назначению и режиму работы зоны
таможенного контроля.
4. Заключение
13. Контроль за соблюдением режима зоны таможенного контроля
осуществляется таможенными органами Республики Казахстан.
14. За нарушение режима зоны таможенного контроля предусмотрена
ответственность в соответствии со статьей 260 Закона.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Умбетова А.М.)

11. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылау аймағының шеңберiнде, сондай-ақ оның мемлекеттiк шекарамен түйiспейтiн шекарасы арқылы жүргiзiлуiн (Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы жүрудi қоспағанда) кедендiк бақылау аймағында орналасқан шаруашылықты жүргiзушi субъектiлердiң және онда тұрақты тұратын жеке тұлғалардың жүргiзуi тұлғаны куәландыратын құжаттар бойынша, сондай-ақ көлiк
құралдарына беретiн өткiзу рұқсаттары бойынша жүргiзiледi. Арнайы өткiзу
рұқсаттарын кеден органдары шекаралық, ветеринарлық, фитосанитарлық және
бақылаудың өзге түрлерiн жүзеге асырушы мемлекеттiк органдармен келiсiмi
бойынша бередi.
12. Егер олардың жүргiзiлуi тағайындауға және кедендiк бақылау
аймағының жұмыс режимiне сәйкес келмесе, тауарлар мен көлiк құралдарын
тасымалдауға, өндiрiстiк және өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға жол
берiлмейдi.
4. Қорытынды
13. Кедендiк бақылау аймағы режимiнiң сақталуын бақылауды Қазақстан
Республикасының кеден органдары жүзеге асырады.
14. Кедендiк бақылау аймағы режимiн бұзғаны үшiн Заңның 260-бабына
сәйкес жауапкершiлiк қарастырылған.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева А.Ж.