О совместной работе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и Министерства юстиции Республики Казахстан на 1999-2000гг. по проведению проверок соблюдения законодательства, регулирующего порядок государственной регистрации нормативных правовых актов
Совместный приказ Генерального прокурора Республики Казахстан N 95 от 15 ноября 1999 года и Министра юстиции Республики Казахстан N 90 от 15 ноября 1999 года. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.11.99г. за N 976. Утратил силу - совместным приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 22 января 2001 года N 7-17-5-2001 и Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 108 ~V011419
В целях реализации пункта 5 Указа президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 года N 3379  U973379_  "О Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан и мерах по упорядочению их государственной регистрации" и в соответствии с пунктом 13 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1999 года N 223  P990223_  "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", ст.ст. 1,28,29 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 21 декабря 1995 года  Z952709_  "О Прокуратуре Республики Казахстан" приказываем:
1. Утвердить прилагаемую Программу совместных мероприятий по проведению проверок в государственных органах Республики Казахстан по соблюдению законодательства, регулирующего порядок государственной регистрации нормативных правовых актов на 1999-2000гг.
2. Руководителям структурных подразделений, территориальных органов Министерства юстиции и генеральной прокуратуры обеспечить выполнение мероприятий, указанных в настоящей Программе, а также укреплять взаимодействие в соответствии с задачами, вытекающими из Закона Республики Казахстан  Z980231_  "О нормативных правовых актах" и Указа Президента Республики Казахстан "О Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан и мерах по упорядочению их государственной регистрации".
3. Формами взаимодействия органов прокуратуры и органов юстиции считать:
1) оказание органами прокуратуры содействия органам юстиции в обеспечении государственной регистрации нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов, а также нормативных правовых актов местных представительных и исполнительных органов всех уровней, имеющих общеобязательное значение, носящих межведомственный характер, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан независимо от срока их действия (постоянные или временные), в том числе акты, содержащие сведения, составляющие государственную тайну, или сведения конфиденциального характера, за исключением нормативных постановлений Конституционного Совета, Верховного Суда Республики Казахстан, но не зарегистрированных в органах юстиции и не опубликованных в установленном порядке;

"Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн реттейтiн заңдардың сақталуына тексерулер өткiзу жөнiндегi, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы мен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң 1999-2000 жылдарға аранлған бiрлескен жұмысы туралы"
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Бас прокурорының Әділет министрінің 1999 жылғы 15 қарашадағы N 95 1999 жылғы 15 қарашадағы N 90 Бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 15 қарашада N 976 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2001 ж. 22 қаңтардағы N 7-17-5-2001 және Әділет министрлігінің 2000 ж. 29 желтоқсандағы N 108 бірлескен бұйрығымен. ~V011419
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк реестрi және олардың мемлекеттiк тiркелуiн реттеу жөніндегi шаралар туралы" 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3379 U973379_ Жарлығының 5-тармағын iске асыру мақсатында және "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 11 наурыздағы N 223 P990223_ қаулысының 13-тармағына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Прокуратурасы туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Z952709_ Заң күшi бар Жарлығының 1, 28, 29 баптарына сәйкес
Бұйырамыз:
1. Қоса берiлiп отырған, Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн реттейтiн заңдардың сақталуы жөнiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарында тексерулер өткiзу жөнiндегi 1999-2000 жылдарға арналған бiрлескен iс-шаралар бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Әдiлет министрлiгi мен Бас прокуратураның құрылымдық бөлiмшелерiнiң, аумақтық органдарының басшылары осы Бағдарламада көрсетiлген iс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етсiн, сондай-ақ "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Z980231_ Қазақстан Республикасының Заңынан және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк реестрi және олардың мемлекеттiк тiркелуiн реттеу жөнiндегi шаралар туралы" Жарлығынан шығатын мәселелерге сәйкес өзара әрекеттестiктi орнықтырсын.
3. Прокуратура органдары мен әдiлет органдарының өзара әрекеттестiгiнiң нысандары ретiнде:
1) Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң, Жоғарғы Сотының белгiленген тәртiпте әдiлет органдарында тiркелмеген және жарияланбаған нормативтiк қаулыларын қоспағанда, орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң, сондай-ақ барлық деңгейдегi жергiлiктi өкiлдiктi және атқарушы органдардың ведомствоаралық сипаттағы азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты жалпы мiндеттi маңызы бар нормативтiк құқықтық актілерiнiң, олардың күштерiнiң қолданылу мерзiмдерiне қарамастан (тұрақты немесе уақытша), соның iшiнде мемлекеттiк құпия болып табылатын мәлiметтер немесе конфиденциалды сипаттағы мәлiметтер бар актiлердiң мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етуде әдiлет органдарына прокуратура органдарының көмектесуi;

2) проведение совместных проверок соблюдения законодательства, регулирующего порядок государственной регистрации нормативных правовых актов, в том числе проверок по выявлению незаконно применяемых актов, не прошедших государственную регистрацию с последующим принятием соответствующих мер по устранению нарушений законодательства;
3) обмен информацией об опротестованных, отмененных, измененных и приостановленных в соответствии с мерами прокурорского реагирования и зарегистрированных органами юстиции нормативных правовых актах;
4) иные формы взаимодействия.
4. Департаменту регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции, начальникам управлений юстиции областей, городов Астаны и Алматы:
1) при выявлении изданных и действующих, но незарегистрированных и неопубликованных нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов и актов местных представительных и исполнительных органов Республики Казахстан незамедлительно информировать об этом органы прокуратуры для принятия соответствующих мер;
2) ежеквартально, в срок до 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направлять в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан и в ее территориальные органы информацию о зарегистрированных в Министерстве юстиции и его территориальных органах нормативных правовых актах, а также об отмененных, приостановленных и утративших силу актах за истекший квартал.
5. Департаменту по надзору за законностью в социально-экономической сфере Генеральной прокуратуры, и территориальным органам прокуратуры:
1) ежеквартально, в срок до 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом направлять в Министерство юстиции и его территориальные органы информацию об опротестованных, отмененных, измененных и приостановленных органами прокуратуры нормативных правовых актах за истекший квартал;
2) в случае выявления факта применения государственными органами, указанными в подпунктах 1, 2 пункта 3 настоящего приказа нормативных правовых актов, вносить соответствующие акты реагирования органу, принявшему (издавшему) такой акт, об устранении нарушений закона, обязательно приостанавливая действие такого нормативного правового акта до его государственной регистрации и опубликования в установленном законом порядке, о чем информировать Министерство юстиции и его территориальные органы.
6. Департаменту по надзору за законностью в социально-экономической сфере Генеральной прокуратуры и Департаменту регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции ежеквартально обобщать состояние работы по данному вопросу.

2) нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн реттейтiн заңдардың сақталуын, соның iшiнде мемлекеттiк тiркеуден өтпеген заңсыз қолданылып жүрген актiлер белгiлi болуына байланысты бiрлескен тексерулер өткiзiп, өз кезегiнде заң бұзушылықтарды жою жөнiнде бiрлесiп тиiстi шаралар қабылдау;
3) прокурорлық араласу шараларына сәйкес наразылық бiлдiрiлген, жойылған, өзгертiлген және күшi тоқтатылған және әдiлет органдары тiркеуге алған нормативтiк құқықтық актiлер туралы ақпарат алмасу;
4) өзара әрекеттестiктiң басқа да нысандары саналады.
4. Әдiлет министрлiгiнiң Нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу департаментi, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әдiлет басқармалары бастықтары:
1) жарыққа шығарылған және қолданылып жүрген, бiрақ тiркелмеген және жарияланбаған Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерi мен жергiлiктi өкiлдiктi және атқарушы органдарының актiлерi белгiлi болған кезде кiдiртпей тиiстi шаралар қолдану үшiн прокуратура органдарын хабардар етсiн;
2) тоқсан сайын, есеп беру тоқсанынан кейiнгi айдың 10-ына дейiнгi мерзiмде, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы мен оның аумақтық органдарына Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарында тiркелген нормативтiк құқықтық актiлер туралы, сондай-ақ өткен тоқсан iшiнде жойылған, күшi тоқтатылған және күшi жойылған актiлер туралы ақпарат жiберiп отырсын;
5. Бас прокуратураның Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдылықты қадағалау жөнiндегi департаментi мен прокуратураның аумақтық органдары:
1) тоқсан сайын, есеп беру тоқсанынан кейiнгi айдың 10-ына дейiнгi мерзiмде, Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарына өткен тоқсан iшiнде прокуратура органдары наразылық бiлдiрген, жойған, өзгерткен және күшiн тоқтатқан нормативтiк құқықтық актiлер туралы ақпарат жiберiп отырсын;
2) осы бұйрықтың 3-тармағының 1, 2-тармақшаларында көрсетiлген нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк органдардың қолдану фактiлерi белгiлi болған кезде, ондай нормативтiк құқықтық актiнi оның мемлекеттiк тiркелуiне және жариялануына дейiн мiндеттi түрде күшiн тоқтата отырып мұндай актінi қабылдаған (жарыққа шағарған) органға заң бұзушылықтарды жою туралы тиiстi құлақ асу актiсiн енгiзсiн, бұл жөнiнде Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарын хабардар етсiн.
6. Бас прокуратураның Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдылықты қадағалау жөнiндегi департаментi мен Әдiлет министрлiгiнiң Нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу департаментi тоқсан сайын аталған мәселе бойынша жұмыс жағдайын қорытындылап отырсын.