О внесении изменений и дополнений в Положение о порядке проведения экспертизы Национальным Банком Республики Казахстан проспектов эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 октября 1999 года № 331 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.12.1999 г. за № 1018
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить согласованные с Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам изменения и дополнения в V970339_ Положение о порядке проведения экспертизы Национальным Банком Республики Казахстан проспектов эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 220, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Шарипов С.Б.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее постановление, изменения и дополнения в Положение о порядке проведения экспертизы Национальным Банком Республики Казахстан проспектов эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) довести настоящее постановление, изменения и дополнения в Положение о порядке проведения экспертизы Национальным Банком Республики Казахстан проспектов эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах выпуска и размещения
ценных бумаг до сведения областных филиалов Национального Банка Республики
Казахстан, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 7 октября 1999 г. N 331
Изменения и дополнения
в Положение о порядке проведения экспертизы
Национальным Банком Республики Казахстан проспектов
эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах
выпуска и размещения ценных бумаг, утвержденное
постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 220

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілеріне және олардың бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептеріне сараптама жүргізу тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 7 қазан N 331
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 220 V970339_ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілеріне және олардың бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептеріне сараптама жүргізу тәртібі туралы ережеге Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы мақұлдаған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Шәріпов С.Б.) Банктерді қадағалау департаментімен (Жұмағұлов Б.Қ.) бірлесіп осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілеріне және олардың бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептеріне сараптама жүргізу тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткізсін.
3. Банктерді қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілеріне және олардың бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептеріне сараптама жүргізу тәртібі
туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің облыстық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т.Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының                 Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі                 Ұлттық Банкі Басқармасының
Ұлттық комиссиясы                         1997 жылғы 23 мамырдағы
1999 ж. 20 қыркүйек                       N 220 қаулысымен
Келісілген                                Бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының
1997 жылғы 23 мамырдағы N 220 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктердің бағалы
қағаздар эмиссиясының проспектілеріне және олардың
бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары
туралы есептеріне сараптама жүргізу тәртібі туралы
ережеге өзгерістер мен толықтырулар

1. Наименование Положения изложить в следующей редакции:
"Правила проведения экспертизы Национальным Банком Республики Казахстан проспектов эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг".
2. В преамбуле и далее по тексту слова "Настоящее Положение", "Положение", "настоящим Положением", "настоящего Положения", заменить словами "Настоящие Правила", "Правила", "настоящими Правилами", "настоящих Правил", слова "разработано", "определяет", "устанавливает" заменить соответственно словами "разработаны", "определяют", "устанавливают", слова "Нацбанк", "Нацбанком", "Нацбанка", "Нацбанке", заменить словами "Национальный Банк", "Национальным Банком", "Национального Банка", "Национальном Банке".
3. Название Главы I изложить в следующей редакции: "Глава 1. Общие положения".
4. В подпунктах в), г), д) пункта 1.2. слова "уставного фонда" заменить словами "уставного капитала".
5. В пункте 1.6.:
1) и далее по тексту слова "Нацкомиссия", "Нацкомиссию", "Нацкомиссией", "Нацкомиссии" заменить словами "Национальная комиссия", "Национальную комиссию", "Национальной комиссией", "Национальной комиссии";
2) слова "выпуска ценных бумаг" заменить словами "эмиссии ценных бумаг".
6. В пункте 1.8. слова "уставного фонда" заменить словами "уставного капитала".
7. Название Главы II изложить в следующей редакции: "Глава 2. Порядок проведения экспертизы проспектов эмиссии ценных бумаг банков".
8. В пункте 2.1.:
1) в подпункте г) слова "о выпуске акций", "выпуска ценных бумаг", "уставного фонда", заменить словами "об эмиссии акций", "эмиссия ценных бумаг" и "уставного капитала" соответственно;
2) подпункт ж) изложить в следующей редакции:
"ж) балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках учредителей и (или) акционеров за последний завершенный финансовый год, заверенные уполномоченными аудиторскими службами, и незаверенные аудитом балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках на последнюю отчетную дату, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером и заверенные печатью организации, являющейся учредителем и (или) акционером.".
9. В пункте 2.3.:
1) в подпункте в) слова "Наблюдательного совета" заменить словами "совета директоров";
2) в подпункте г) слова "уставного фонда" заменить словами "уставного капитала".
10. Название Главы III изложить в следующей редакции: "Глава 3. Порядок проведения экспертизы отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг".
11. В пункте 3.1.:
1) подпункт г) изложить в следующей редакции:
"г) заверенные уполномоченными аудиторскими службами балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках за последний завершенный финансовый год акционеров, доля которых в уставном капитале банка равна или превышает пять процентов, а также балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках на последнюю отчетную дату, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером и заверенные печатью организации, являющейся акционером, доля которого в уставном капитале банка равна или превышает пять процентов.";

1. Ереженің атауы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілеріне және олардың бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептеріне сараптама жүргізу ережелері".
2. Кіріспедегі және одан әрі мәтін бойынша "Осы Ереже", "Ереже", "Осы Ережеде", "Осы Ережемен" деген сөздер тиісінше "Осы Ережелер", "Ережелер", "Осы Ережелерде", "Осы Ережелермен" деген сөздермен ауыстырылсын. (Қазақша мәтінде басқа сөздер өзгермейді.)
3. І тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын: "1-тарау. Жалпы ережелер".
4. 1.2. тармақтың в), г), д) тармақшаларындағы "жарғылық қорының" деген сөздер "жарғылық капиталының" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 1.6. тармақта:
1) және одан әрі мәтін бойынша қазақша мәтінде "Ұлттық комиссия" деп толық алынған.
2) "бағалы қағаздар шығару" деген сөздер "бағалы қағаздар эмиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 1.8. тармақтағы "жарғылық қорының" деген сөздер "жарғылық капиталының" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. ІІ тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын: "2-тарау. Банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілеріне сараптама жүргізу тәртібі".
8. 2.1. тармақтың:
1) г) тармақшасындағы "акциялар шығару туралы", "бағалы қағаздар шығару", "жарғылық қорды" деген сөздер тиісінше "акциялар эмиссиясы туралы", "бағалы қағаздар эмиссиясының" және "жарғылық капиталды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) ж) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ж) құрылтайшылардың және (немесе) акционерлердің уәкілетті аудиторлық қызмет растаған соңғы аяқталған қаржы жылындағы баланстық есептері және пайда мен шығын туралы есептері, құрылтайшы және (немесе) акционер болып саналатын ұйымның бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қойып, мөрмен растаған соңғы есеп беру күніндегі уәкілетті аудиторлық қызмет растамаған баланстық есептері және пайда мен шығын туралы есебі".
9. 2.3. тармақтың:
1) в) тармақшасындағы "Байқаушы кеңес" деген сөздер "директорлар кеңесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) г) тармақшасындағы "жарғылық қордың" деген сөздер "жарғылық капиталдың" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. ІІІ тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын: "3-тарау. Бағалы қағаздарды шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептерге сараптама жүргізу тәртібі".
11. 3.1-тармақтың:
1) г) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г) банктің жарғылық капиталындағы үлесі бес процентке тең немесе бес проценттен асатын акционерлердің соңғы аяқталған қаржы жылының уәкілетті аудиторлық қызмет куәландырған, баланстық есептері және пайдасы мен шығыны туралы есептері, сондай-ақ банктің жарғылық капиталындағы үлесі бес процентке тең немесе артық акционер болып саналатын ұйымның бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырған баланстық есептері және пайда мен шығын туралы есептері"

2) дополнить подпунктом д) следующего содержания:
"д) нотариально заверенные копии учредительных документов акционеров, доля которых в уставном капитале банка равна или превышает пять процентов".
12. В подпункте а) пункта 3.2. слова "выпуска ценных бумаг" заменить словами "эмиссии ценных бумаг".
13. Пункт 3.5. изложить в следующей редакции:
"3.5. Банк предоставляет пакет документов для прохождения экспертизы отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг в течение 15 календарных дней по истечении каждых шести месяцев размещения ценных бумаг, а также в течение 15 календарных дней после окончания размещения ценных бумаг. Если по истечении шести месяцев ни одна ценная бумага зарегистрированной эмиссии не была размещена, банк в течение 15 календарных дней представляет в Национальный Банк уведомление об этом в произвольной форме.
Национальный Банк в течение 15 календарных дней, начиная со дня, следующего за днем поступления отчета, рассматривает и при отсутствии замечаний принимает отчет об итогах выпуска и размещении ценных бумаг либо извещает эмитента об отказе в принятии отчета в соответствии с пунктом
3.9. настоящих Правил.".
14. Пункт 3.6 изложить в следующей редакции:
"3.6. В случае неполного размещения зарегистрированного объема эмиссии ценных бумаг банк представляет в определенный законодательством срок документы, указанные в пункте 3.1. настоящих Правил (за исключением подпункта "г"), а также заверенные уполномоченными аудиторскими службами балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках за последний завершенный финансовый год акционеров, доля которых в уставном капитале банка после размещения зарегистрированного объема эмиссии ценных бумаг будет равна или превысит пять процентов и балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках на последнюю отчетную дату, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером и заверенные печатью организации, являющейся акционером, доля которого в уставном капитале банка после размещения зарегистрированного объема эмиссии ценных бумаг будет равна или превысит пять процентов.
В случаях увеличения доли в уставном капитале акционеров, имевших 5 и более процентов по результатам предыдущих, в том числе текущей, эмиссии, в связи с приобретением последними дополнительных акций, банком предоставляются, в случае их отсутствия в Национальном Банке, заверенные аудиторскими службами балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках данных акционеров за последний завершенный финансовый год и балансовые отчеты и отчеты о прибылях и убытках на последнюю отчетную дату, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером и заверенные печатью организации, являющейся акционером.
По итогам рассмотрения пакета документов, представленного банком для прохождения экспертизы отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг, Национальный Банк принимает отчет за фактически размещенный объем эмиссии ценных бумаг.".

2) мынадай мазмұндағы д) тармақшасымен толықтырылсын:
"д) банктің жарғылық капиталындағы үлесі бес процентке тең немесе артық акционерлердің құрылтай құжаттарының нотариус куәландырылған көшірмелері"
12. 3.2. тармақтың а) тармақшасындағы "бағалы қағаздар шығару" деген сөздер "бағалы қағаздар эмиссиясы" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 3.5. тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.5. Банк бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептің сарапатамасынан өту үшін бағалы қағаздар орналастырылған соң әрбір алты айдан кейін 15 күнтізбелік күн ішінде, сондай-ақ бағалы қағаздар орналастыру аяқталғаннан кейін 15 кұнтізбелік күні ішінде құжаттар пакетін ұсынады. Егер алты айдан кейін эмиссиясы тіркелген бағалы қағаздың бір де біреуі орналастырылмаған болса, банк 15 күннің ішінде бұл жөнінде Ұлттық Банкке еркін нысанда жазылған хабарлама ұсынатын болады.
Ұлттық Банк есеп келіп түскеннен кейінгі күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есепті қарап, ескертпелер болмаған жағдайда қабылдайды немесе осы Ереженің
3.9 тармағына сәйкес есепті қабылдаудан бас тартатыны туралы эмитентке хабарлайды."
14. 3.6 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.6. Банк тіркелген бағалы қағаздар эмиссиясының көлемін толық орналастырмаған жағдайда осы Ереженің 3.1. тармағында көрсетілген құжаттарды ("г") тармағындағыдан басқасын) заңда белгіленген мерзімде береді, сондай-ақ банктің жарғылық капиталындағы үлесі бес процентке тең немесе бес проценттен асатын акционерлердің соңғы аяқталған қаржы жылының уәкілетті аудиторлық қызмет куәландырған баланстық есептерін және пайдасы мен шығыны туралы есептерін, сондай-ақ банктің жарғылық капиталындағы үлесі бес процентке тең немесе артық акционер болып саналатын ұйымның бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырған баланстық есептерін және пайда мен шығын туралы есептерін береді."
Бұрынғы, оның ішінде ағымдағы эмиссиясының нәтижелері бойынша жарғылық капиталда 5 процент және одан да көп болатын акционерлердің үлесі олардың қосымша акциялар сатып алуына байланысты көбейген жағдайда, осы акционерлердің соңғы аяқталған қаржы жылының уәкілетті аудиторлық қызмет куәландырған баланстық есептері және пайдасы мен шығыны туралы есептері, акционер болып саналатын ұйымның бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырған баланстық есептері және пайда мен шығын туралы есептері Ұлттық Банкте болмаған жағдайда беріледі.
Ұлттық Банк бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептің сараптамасынан өту үшін банк берген құжаттар пакетін қарау қорытындылары бойынша бағалы қағаздар эмиссиясының нақты орналастырылған көлемінің есебін қабылдайды.

15. Пункт 3.7. изложить в следующей редакции:
"3.7. Представленное банком уведомление о том, что в течение
отчетного периода ценные бумаги не были размещены, принимается
Национальным Банком к сведению.".
16. В пункте 3.8. слова "фактически принятого объема выпуска,"
заменить словами "фактически оплаченного объема эмиссии ценных бумаг на
момент представления отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг".
17. В абзаце третьем пункта 3.9. слова "отчет об итогах эмиссии"
заменить словами "отчет об итогах выпуска и размещения ценных бумаг".
18. Название Главы IV изложить в следующей редакции: "Глава 4. Учет и
оформление проспектов эмиссий ценных бумаг банков и их отчетов об итогах
выпуска и размещения ценных бумаг".
19. В пункте 4.2. слова "выпуск ценных бумаг" заменить словами
"эмиссию ценных бумаг".
20. В пункте 4.3. слово "итогов" заменить словами "отчета об итогах".
21. Название Главы V изложить в следующей редакции: "Глава 5.
Заключительные положения".
Председатель
Национального Банка
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Умбетова А.М.)

15. 3.7. тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.7. Есеп беріліп отырған кезең ішінде бағалы қағаздардың орналастырылмағаны жөнінде банк берген хабарламаны Ұлттық Банк назарда ұстау үшін қабылдайды."
16. 3.8. тармақтағы "нақты қабылданған шығару көлемін" деген сөздер "бағалы қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы есеп берілген кездегі бағалы қағаздар эмиссиясының нақты төленген көлемін" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. 3.9. тармақтың үшінші азатжолындағы "эмиссия қорытындылары туралы
есеп" деген сөздер "қағаздар шығару және орналастыру қорытындылары туралы
есеп" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. ІҮ тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын: "4-тарау.
Банктердің бағалы қағаздар эмиссиясының проспектілерін және олардың бағалы
қағаздарды шығару және орналастыру қорытындылары туралы есептерін есепке
алу және ресімдеу".
19. 4.2. тармақтағы "бағалы қағаздар шығару" деген сөздер "бағалы
қағаздар эмиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. 4.3. тармақтағы "қорытындыларын" деген сөз "қорытындылары туралы
есепті" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. Ү тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын. "5-тарау. Қорытынды
ережелер".
Ұлттық Банк
Төрағасы
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Орынбекова Д.Қ.