Об утверждении Правил "О постановке на учет средства массовой информации и информационного агентства"
Приказ Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 24.12.99г. N 226 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.2000 г. за N 1030 Утратил силу - приказом Министра культуры, информации и общественного согласия РК от 1.09.00г N 170
Извлечение из приказа Министра культуры, информации
и общественного согласия РК от 1.09.00г N 170
"В соответствии с пп.4) пункта 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и необходимости внесения существенных изменений и дополнений в Правила "О постановке на учет средства массовой информации и информационного агентства", приказываю:
1. Признать утратившим силу Приказ от 24 декабря 1999 года N 226 "Об утверждении Правил "О постановке на учет средства массовой информации и информационного агентства"." -------------------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z990451_ "О средствах массовой информации", регламентации порядка осуществления постановки на учет средств массовой информации, издающихся и выходящих в эфир на территории Республики Казахстан, в том числе и рассчитанных на зарубежную аудиторию, а также информационных агентств, распространяющих сообщения и материалы информационного характера, и на основании P990499_ Положения о Министерстве культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1999 года N 499, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила "О постановке на учет средства массовой информации и информационного агентства".
2. Департаменту средств массовой информации (Омаров Ж.С.) в установленном законодательством порядке провести государственную регистрацию данных Правил, как нормативного правового акта, в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу Приказ Министра информации и общественного согласия Республики Казахстан N 175 от 5.10.98 года V980635_ .
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Директора Департамента СМИ Омарова Ж.С.
Министр
Утверждены
приказом Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 24.12.1999 года N 226
Правила
о постановке на учет средства
массовой информации и информационного агентства
Настоящие Правила регулируют порядок постановки на учет средств массовой информации, издающихся и выходящих в эфир на территории Республики Казахстан, а также рассчитанных на зарубежную аудиторию.
Настоящие Правила распространяются и на информационные агентства, осуществляющие сбор, обработку и распространение сообщений и материалов информационного характера.
Правила разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" (23.07.1999 года N 451-1 ЗРК) и на основании Положения о Министерстве культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан (постановление Правительства Республики Казахстан от 29.04.1999г. N 499).

"Бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпарат агенттiгiн есепке қою туралы" Ереженi бекiту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі 1999 жылғы 24 желтоқсан N 226 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 21 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 1030. Күші жойылды - ҚР Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің 2000 жылғы 1 қыркүйектегі N 170 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Z990451_ Заңын, Қазақстан Республикасы аумағында басылатын, эфирге шығатын, соның iшiнде шетелдiк ортаға арналған бұқаралық ақпарат құралдарын, сондай-ақ ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды тарататын ақпарат агенттiгiн есепке қою тәртiбiн реттеудi жүзеге асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 29 сәуiрдегi N 499 P990499_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi туралы Ереженiң негiзiнде бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған "Бұқаралық ақпарат құралдарын және ақпарат
агенттiгiн есепке қою туралы" Ереже бекiтiлсiн.
2. Бұқаралық ақпарат құралдары Департаментi (Омаров Ж.С.) белгiленген
заң тәртiбiмен осы Ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрлiгiнен, нормативтiк құқықтық акт ретiнде, мемлекеттік тiркеуден
өткiзсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық келiсiм Министрiнiң
1998 жылғы 5 қазандағы N 175
V980635_
Бұйрығының күшi жойылды деп танылсын.
4.Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау БАҚ Департаментiнiң
директоры Ж.С.Омаровқа жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрiнiң 1999 жылғы 24 желтоқсандағы N 226 бұйрығымен бекітілген
Бұқаралық ақпарат құралдарын және
ақпарат агенттiгiн есепке қою туралы
ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында басылатын, эфирге шығатын, сондай-ақ шетелдiк ортаға арналған бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою тәртiбiн реттейдi.
Осы Ереже ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды жинауға, қайта өңдеуге және таратуға бағытталған ақпарат агенттiктерiне де қолданылады.
Ереже "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы (1999 жылғы 27 шiлдесiнде N 451-I ҚРЗ) Заңының талаптарына сәйкес және Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi туралы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 29 сәуiрдегi N 499 қаулысы) Ережесiнiң негiзiнде жасалды.

1. Общие положения
1. Постановка на учет (переучет) средства массовой информации (далее - СМИ) и информационного агентства (далее - Агентство) осуществляется с целью учета и мониторинга средств массовой информации, издающихся и выходящих в эфир на территории Республики Казахстан, в том числе рассчитанных на зарубежную аудиторию, а также информационных агентств, осуществляющих сбор, обработку и распространение сообщений и материалов информационного характера.
2. Постановку на учет СМИ или Агентства проводит Министерство культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан как орган государственного управления, осуществляющий государственную политику в области печати и массовой информации (далее - Уполномоченный орган).
3. Уполномоченный орган ведет единый реестр выданных свидетельств о постановке на учет СМИ или Агентства, а также приостановленных либо отозванных свидетельств.
4. Свидетельство о постановке на учет СМИ или Агентства подписывается Министром культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.
В случае его отсутствия свидетельство подписывается лицом, исполняющим обязанности Министра.
5. Свидетельство о постановке на учет СМИ или Агентства выдается
собственнику либо главному редактору (редактору), а также представителю по
доверенности собственника СМИ либо Агентства.
2. Объекты постановки на учет
6. Постановке на учет подлежат:
1) периодическое печатное издание - газета, журнал, бюллетень,
альманах, приложения к ним, имеющее постоянное название, текущий номер и
выпускаемое не реже одного раза в полугодие;
2) теле-, радио-, видео-, кинохроникальная программа - совокупность
периодических аудиовизуальных сообщений и передач, имеющая полное название
и выходящая в эфир не реже одного раза в год;
3) информационные агентства.
7. Не требуется постановки на учет периодических печатных изданий:
1) тиражом менее ста экземпляров;
2) официальных, нормативных и иных актов;
3) бюллетеней судебной практики.
3. Порядок выдачи свидетельства
8. Свидетельство о постановке на учет СМИ является документом, подтверждающим право осуществлять выпуск средства массовой информации при соблюдении требований и условий, указанных в настоящих Правилах.
9. Свидетельство о постановке на учет Агентства является документом, подтверждающим право осуществлять сбор и распространение сообщений и материалов информационного характера при соблюдении требований и условий, указанных в настоящих Правилах.
10. СМИ или Агентство, состоящее на учете, не может быть повторно поставлено на учет в Уполномоченном органе.
В случае установления факта повторного учета, законной признается первая по дате постановки на учет.

1. Жалпы ережелер
1. Бұқаралық ақпарат құралдарын (бұдан әрi - БАҚ) және ақпарат агенттiгiн (бұдан әрi - Агенттiгi) есепке қою (қайта есепке қою) Қазақстан Республикасының аумағында басылатын және эфирге шығатын, сондай-ақ шетелдiк ортаға арналған, бұқаралық ақпарат құралдарын, сондай-ақ ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды жинауға, қайта өңдеуге және таратуға бағытталған ақпарат агенттiктерiн есепке қою мен мониторинг мақсатында жүзеге асырылады.
2. БАҚ немесе Агенттiктердi есепке қоюды баспасөз және бұқаралық ақпарат саласындағы саясатты жүзеге асырушы мемлекеттiк басқару органы ретiнде Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi (бұдан әрi - Уәкiлеттi орган) жүргiзедi.
3. Уәкiлеттi орган БАҚ немесе Агенттiктердiң есепке қою туралы куәлiктерiнiң, сондай-ақ күшi жойылған немесе қайтарып алынған куәлiктердiң бiртұтас тiзiмiн жүргiзедi.
4. БАҚ пен Агенттiктердi есепке қою туралы куәлiкке Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрi қол қояды.
Ол болмаған жағдайда куәлiкке министрдiң мiндетiн атқарушы адам қол қояды.
5. БАҚ немесе Агенттiктердi есепке қою туралы куәлiк меншiк иесiне немесе бас редакторға (редакторға), сондай-ақ меншiк иесiнiң сенiм хаты бойынша БАҚ немесе Агенттiктiң өкiлiне берiледi.
2. Есепке қоятын объектілер
6. Есепке қоюға төменгiлер жатады:
1) тұрақты атауы, ағымдағы номерi бар және кемiнде жарты жылда бiр
рет шығатын мерзiмдi баспасөз басылымы - газет, журнал, бюллетень,
альманах, олардың қосымшалары;
2) толық атауы бар және кемiнде жылына бiр рет эфирге шығатын
мерзiмдi дыбыс-бейне хабарлары мен берiлiмдерiнiң жиынтығы теледидар,
радио, бейне, кино-хроникалық бағдарламалар;
3) ақпарат агенттiктер.
7. Мерзiмдi баспасөз басылымдарының iшiнен мыналарды есепке қою талап
етiлмейдi:
1) таралымы жүз данаға жетпейтiн;
2) ресми, нормативтiк және өзге де актiлердi;
3) сот практикасының бюллетеньдерiн.
3. Куәлікті беру тәртібі
8. БАҚ-н есепке қою туралы куәлiк осы Ережеде көрсетiлген талаптар мен шарттарды орындай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылымын iске асыру құқығын растайтын құжат болып табылады.
9. Агенттiктi есепке қою туралы куәлiк осы Ережеде көрсетiлген талаптар мен шарттарды орындай отырып, ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды жинауға, қайта өңдеуге және таратуға бағытталған құқығын растайтын құжат болып табылады.
10. Есепке қойылған БАҚ немесе Агенттiк Уәкiлеттi органда қайтара есепке қойылмайды.
Қайтара есепке алынғаны анықталған жағдайда алғашқы есепке қойылған мерзiм уақыты заңды болып табылады.

11. СМИ или Агентство признается поставленным на учет со дня выдачи его собственнику свидетельства о постановке на учет.
12. Свидетельство о постановке на учет выдается собственнику СМИ или Агентства на неограниченный срок, кроме случаев, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
13. Собственник сохраняет за собой право приступить к выпуску печатного средства массовой информации в течение шести месяцев со дня получения свидетельства, в течение года - теле-, радио-, видео-, кинохроникальных программ и информационных агентств.
В случае пропуска этого срока, свидетельство о постановке на учет СМИ или Агентства признается недействительным.
14. Свидетельство о постановке на учет признается недействительным судом в порядке гражданского судопроизводства в следующих случаях:
1) если свидетельство получено обманным путем;
2) если печатное средство массовой информации не выпускается более шести месяцев, электронное - не выходит в эфир более года, информационное агентство не распространяет сообщения и материалы более года;
3) если имел место повторный учет данного средств массовой информации.
15. При утрате свидетельства о постановке на учет (потери, уничтожении и т.д.) Уполномоченным органом выдается новое свидетельство с пометкой "Дубликат".
4. Порядок постановки на учет средства
массовой информации, информационного агентства
16. Для постановки на учет СМИ или Агентства собственником в
Уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) заявление по форме, согласно ст.11 Закона Республики Казахстан "О
средствах массовой информации";
2) для физических лиц - документ, подтверждающий право на занятие
предпринимательской деятельностью;
для юридических лиц - копия свидетельства о государственной
регистрации собственника СМИ или Агентства.
17. Заявление и прилагаемые к нему документы рассматриваются в
течение пятнадцати дней со дня регистрации их в Канцелярии Уполномоченного
органа.
18. Переучет СМИ или Агентства требуется в случаях изменения:
1) собственника;
2) организационно-правовой формы юридического лица-собственника;
3) названия СМИ или Агентства;
4) вида средства массовой информации;
5) территории распространения;
6) основной тематической направленности;
7) языка (в сторону увеличения).
19. Переучет СМИ или Агентства осуществляется в том же порядке, что и
постановка на учет. В случае, если деятельность прекращена на решению суда
или собственника, переучет СМИ или Агентства не допускается.
20. Переучет СМИ или Агентства не требуется:
при изменении местонахождения редакции или собственника;
главного редактора (редактора);
периодичности выпуска (выхода в эфир);
объема;
тиража.
В этих случаях собственник СМИ или Агентства обязан в месячный срок
письменно уведомить Уполномоченный орган о вышеуказанных изменениях.

11. БАҚ немесе Агенттiк меншiк иесiне есепке қою туралы куәлiк берiлген күнiнен бастап есепке қойылған деп есептеледi.
12. Есепке қою туралы куәлiк БАҚ немесе Агенттiк меншiк иесiне осы Ережелердiң 18-тармағында көрсетiлген жайлардан басқа шектелмеген мерзiмге берiледi.
13. Меншiк иесiнiң баспасөз ақпарат құралын шығаруға кiрiсу құқығы есепке қою туралы куәлiк алған күнiнен бастап алты ай бойы, теледидар, радио, бейне, кино-хроникалық бағдарламалар және Агенттiктерге бiр жыл бойы сақталады.
Бұл мерзiмдi өткiзiп алған жағдайда БАҚ немесе Агенттiктi есепке қою
туралы куәлiк жарамсыз деп танылады.
14. Есепке қою туралы куәлiк соттың азаматтық сот iсi ретiмен мына
жағдайларда жарамсыз деп танылады:
1) егер куәлiк алдау жолымен алынған болса;
2) егер баспасөз ақпарат құралы алты айдан астам уақыт бойы
шығарылмаса, телерадио ақпарат құралы - бiр жылдан астам эфирге
таратылмаса, ақпарат агенттiгiнiң хабарлары мен материалдары бiр жылдан
астам берiлмесе;
3) егер бұқаралық ақпарат құралы қайтадан есепке қойылған болса.
15. Есепке қою туралы куәлiк жоғалған жағдайда (жоғалғанда,
жойылғанда, т.б.) Уәкiлеттi орган "Дубликат" деген белгiсi бар жаңа куәлiк
бередi.
4. Бұқаралық ақпарат құралын, ақпарат
агенттігін есепке қою тәртібі
16. БАҚ немесе Агенттiктi есепке қою үшiн меншiк иесi Уәкiлеттi
органға мынадай құжаттар тапсырады:
1) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Заңның 11-бабына сәйкес үлгi
бойынша өтiнiш;
2) жеке тұлғалар үшiн - кәсiпкерлiк қызметпен айналысу құқығын
растайтын құжат;
заңды тұлғалар үшiн - БАҚ немесе Агенттiктiң меншiк иесiнiң
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi.
17. Өтiнiш және оған қосымша құжаттар Уәкiлеттi органның Кеңсесi
есепке алғаннан кейiн он бес күн iшiнде қаралады.
18. БАҚ немесе Агенттiктi есепке қайтадан қою мына жағдайлар
өзгергенде қажет болады:
1) меншiк иесi;
2) заңды тұлға меншiк иесiнiң - ұйымдық-құқықтық нысаны;
3) БАҚ немесе Агенттiктiң атауы;
4) бұқаралық ақпарат құралының түрi;
5) тарату аумағы;
6) негiзгi тақырыптың бағыты;
7) тiлi (түрлерiн көбейту).
19. Бұқаралық ақпарат құралын немесе ақпарат агенттiгiн қайта есепке
қою алғашқы есепке қою тәртiбiмен жүргiзiледi. Егер меншiк иесiнiң немесе
соттың шешiмiмен қызметi тоқтатылған болса, БАҚ немесе Агенттiктi қайта
есепке қоюға жол берiлмейдi.
20. Мынадай жағдайда БАҚ немесе Агенттiк қайта есепке қойылмайды:
редакцияның немесе меншiк иесiнiң мекенжайы;
бас редакторы (редакторы);
шығару (эфирге шығу) мерзiмдiлiгi;
көлемi;
таралымы өзгергенде.
Мұндай жағдайда БАҚ немесе Агенттiктiң меншiк иесi бiр ай iшiнде
жоғарыда аталған өзгерiстер туралы Уәкiлеттi органға жазбаша хабарлауы
тиiс.

5. Отказ в постановке на
учет (переучет) СМИ, Агентства
21. Уполномоченный орган вправе отказать в постановке на учет (переучет) СМИ или Агентства по следующим основаниям:
1) если Уполномоченным органом ранее выдано свидетельство о постановке на учет (переучет) СМИ или Агентству с тем же названием и распространением на ту же территорию;
2) если содержание заявления не соответствует требованиям статьи 11 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации";
3) если заявление подано до истечения года со дня вступления в
законную силу решения суда о прекращении выпуска (выхода в эфир) средства
массовой информации;
4) если заявление подано до истечения года со дня вступления в
законную силу решения суда о прекращении деятельности информационного
агентства.
22. Заявление о постановке на учет (переучет) возвращается
Уполномоченным органом заявителю без рассмотрения, если заявление от имени
собственника подано лицом, не имеющим на то полномочий.
23. Извещение об отказе в постановке на учет (переучет) направляется
заявителю в письменной форме с указанием оснований отказа, предусмотренных
в пункте 21 данных Правил.
6. Отмена решения о постановке
на учет (переучет)
24. Решение о постановке на учет СМИ или Агентства может быть
отменено судом в следующих случаях:
1) когда решение о постановке на учет (переучет) вынесено с
нарушением требований законодательства Республики Казахстан;
2) в случаях, предусмотренных пунктами 13 и 14 настоящих Правил;
3) в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 13 Закона Республики
Казахстан "О средствах массовой информации".
7. Решение споров
25. Если Уполномоченный орган в установленный пунктом 17 настоящих
Правил срок не осуществил постановку на учет (переучет) СМИ либо Агентства
или представил заявителю необоснованный отказ, последний вправе обжаловать
эти действия в судебном порядке.
26. За необоснованный отказ в постановке на учет (переучет) СМИ или
Агентства, нарушение сроков рассмотрения заявления, принятие незаконного
решения об отмене решения о постановке на учет (переучет), Уполномоченный
орган несет ответственность в порядке, установленном законодательством
Республики Казахстан.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Умбетова А.М.)

5. БАҚ, Агенттікті есепке қоюдан (қайта есепке қоюдан)
бас тарту
21. Уәкiлеттi орган БАҚ немесе Агенттiктi есепке қоюдан (қайта есепке
қоюдан) мына негiздер бойынша бас тартуға құқылы:
1) егер Уәкiлеттi орган бұқаралық ақпарат құралын немесе ақпарат
агенттiгiн бұрын сол атымен және сол аумаққа таралуымен есепке қойғаны
туралы куәлiк берген болса;
2) егер өтiнiштiң мазмұны "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Заңның
11-бабының талаптарына сәйкес келмесе;
3) егер өтiнiш бұқаралық ақпарат құралын шығаруды (эфирге шығаруды)
тоқтату туралы сот шешiмiнiң заңды күшiне енгенiне бiр жыл толмай тұрып
берiлсе;
4) егер өтiнiш ақпарат агенттiгiнiң қызметiн тоқтату туралы сот
шешiмiнiң заңды күшiне енгенiне бiр жыл толмай тұрып берiлсе.
22. Егер меншiк иесiнiң атынан өтiнiштi бұған өкiлеттiгі жоқ адам
берген болса Уәкiлеттi орган есепке қою (қайта есепке қою) туралы өтiнiштi
иесiне қараусыз қайтарып бередi.
23. Есепке қоюдан бас тарту туралы хабарлама осы Ереженiң
21-тармағында көзделген бас тарту негiзiн келтiре отырып, өтiнiш берушiге
жазбаша түрде жiберiледi.
6. Есепке қою (қайта есепке қою) туралы
шешімнің күшін жою
24. БАҚ немесе Агенттiгiн есепке қою (қайта есепке қою) туралы
шешiмдi сот мынадай жағдайларда тоқтатуы мүмкiн:
1) егер есепке қою туралы шешiм Қазақстан Республикасының
заңдылықтары талаптарына қайшы шығарылса;
2) осы Ереженiң 13 және 14-тармағында қарастырылған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы"
Заңның 3-тармағының 13-бабында қарастырылған жағдайда.
7. Дауларды шешу
25. Егер Уәкiлеттi орган осы Ереженiң 17-тармағында белгiленген
мерзiмде БАҚ немесе Агенттiктi есепке қоймаса немесе өтiнiш иесiне
негiзсiз бас тартатын болса, онда соңғысы өз iс-қимылын сот тәртiбiмен
шешуге құқылы.
26. Уәкiлеттi орган БАҚ немесе Агенттiктi есепке қоюдан негiзсiз бас
тартқаны, өтiнiштердi қараудың мерзiмiн бұзғаны, есепке қою туралы заңсыз
шешiмiн қабылдағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңында белгiленген
тәртiп бойынша жауапқа тартылады.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.