О ратификации Протокола о дополнениях к Соглашению о единых условиях транзита через территории государств- участников Таможенного союза от 22 января 1998 года
Закон Республики Казахстан от 23 октября 2000 года N 90-II
Примечание РЦПИ!
Действие Протокола прекращено Законом РК от 24.12.2014 № 266-V
Ратифицировать Протокол о дополнениях к Соглашению о единых условиях транзита через территории государств-участников Таможенного союза от 22 января 1998 года, совершенный в Москве 26 октября 1999 года.
Президент
Республики Казахстан
Протокол
о дополнениях к Соглашению о единых условиях
транзита через территории государств-участников
Таможенного союза от 22 января 1998 года
Сноска. Нота МИД Республики Казахстан депонирована 9 ноября 2000 года.
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики, Правительство Российской Федерации и Правительство Республики Таджикистан, являющиеся участниками Соглашения о единых условиях транзита через территории государств - участников Таможенного союза от 22 января 1998 года, далее именуемые Сторонами,
основываясь на статье 11 Соглашения о единых условиях транзита через территории государств-участников Таможенного союза от 22 января 1998 года,
принимая во внимание статью 7 Соглашения о единых условиях транзита через территории государств-участников Таможенного союза от 22 января 1998 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны по взаимному согласованию вправе устанавливать ограничения на перемещение отдельных категорий товаров транзитом через территории своих государств, в том числе определять перечень пунктов пропуска, через которые допускается перемещение таких товаров.
Статья 2
Перемещение этилового спирта (коды по ТН ВЭД СНГ 2207 10 000, 2207 20 000, 2208 90 910, 2208 90 990) в случаях, установленных статьями 3 и 4 Соглашения о единых условиях транзита через территории государств- участников Таможенного союза от 22 января 1998 года, через территории государств Сторон допускается только железнодорожным транспортом.
Ввоз этилового спирта на территории государств Сторон производится только железнодорожным или морским транспортом, в том числе судами смешанного (река-море) плавания, через определенные пункты пропуска.
При отсутствии прямого железнодорожного сообщения между государствами-участниками Таможенного союза, Стороны по взаимному согласованию на основании двухсторонних или многосторонних договоренностей могут устанавливать правила перемещения этилового спирта, отличные от правил настоящего Протокола.

Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы 1998 жылғы 22 қаңтардағы Келiсiмге толықтырулар хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы N 90-ІІ Заңы
РҚАО-ның ескертпесі!
Келісім қолданысын тоқтатты - ҚР 24.12.2014 N 266-V Заңымен.
Мәскеуде 1999 жылғы 26 қазанда жасалған Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумақтары арқылы транзиттің бірыңғай шарттары туралы 1998 жылғы 22 қаңтардағы Келісімге толықтырулар туралы хаттама бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Бейресми аударма
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары
арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы
1998 жылғы 22 қаңтардағы Келiсiмге толықтырулар туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, 1998 жылғы 22 қаңтардағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы Келiсiмнiң қатысушылары болып табылатын Беларусь Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қырғыз Республикасының Үкiметi, Ресей Федерациясының Үкiметi және Тәжiкстан Республикасының Үкiметi,
1998 жылғы 22 қаңтардағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы Келiсiмнiң 11-бабын негiзге ала отырып,
1998 жылғы 22 қаңтардағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы Келiсiмнiң 7-бабын назарға ала отырып, төмендегілер туралы келiстi.
1-бап
Тараптар өзара келiсу бойынша тауарлардың кейбiр санаттарын өз мемлекеттерiнiң аумақтары арқылы транзитпен тасымалдауға шектеулер белгiлеуге, оның iшiнде мұндай тауарларды тасымалдауға жол берiлетiн өткiзу пункттерiнiң тiзбесiн анықтауға құқылы.
2-бап
1998 жылғы 22 қаңтардағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы Келiсiмнiң 3 және 4-баптарында белгiленген жағдайларда этил спиртiн (ТМД СЭҚ ТН бойынша кодтары 2207 10 000, 2207 20 000, 2208 90 910, 2208 90 990) Тараптар мемлекеттерiнiң аумақтары арқылы темiр жол көлiгiмен ғана тасымалдауға жол берiледi.
Тараптар мемлекеттерiнiң аумақтарына этил спиртiн шеттен әкелу айқындалған өткiзу пункттерi арқылы темiр жол немесе теңiз көлiгiмен, соның iшiнде аралас (өзен-теңiз) жүзу кемелерiмен ғана жүргiзiледi.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң арасында тiкелей темiр жол қатынасы болмаған жағдайда Тараптар өзара келiсу бойынша екi жақты немесе көп жақты уағдаластықтардың негiзiнде осы Хаттаманың ережелерiнен өзгеше, этил спиртiн тасымалдау ережелерiн белгiлей алады.

Статья 3
Каждая из Сторон представит в Интеграционный Комитет перечень пунктов пропуска, через которые допускается перемещение этилового спирта. Данный перечень подлежит опубликованию в Бюллетене развития интеграции, издаваемом Интеграционным Комитетом.
Статья 4
Стороны вправе отказать в пропуске на территории своих государств этилового спирта, перемещаемого с нарушением условий, установленных настоящим Протоколом, либо принять к нему меры, в соответствии со своим национальным законодательством.
Статья 5
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения о единых условиях транзита через территории государств-участников Таможенного союза от 22 января 1998 года.
Статья 6
Настоящий Протокол вступает в силу со дня его подписания, а для государств, которым необходимо осуществить внутригосударственные процедуры, с момента сдачи на хранение депозитарию соответствующего уведомления.
Статья 7
Настоящий Протокол действует в течение года со дня его подписания и автоматически продлевается на последующий год.
Любая из Сторон имеет право выйти из настоящего Протокола, направив депозитарию письменное уведомление о своем намерении не менее чем за три месяца до выхода, предварительно урегулировав свои обязательства, принятые в соответствии с настоящим Протоколом.
Совершено в г. Москве 26 октября 1999 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете, который направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Правительство                      За Правительство
Республики Беларусь                   Республики Казахстан
За Правительство                      За Правительство
Кыргызской Республики                 Российской Федерации
За Правительство
Республики Таджикистан
Соглашение
о единых условиях транзита через территории
государств-участников Таможенного союза
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
принимая во внимание Основы таможенных законодательств государств- участников Содружества Независимых Государств от 10 февраля 1995 года,
подтверждая свою приверженность принципам свободы транзита,
признавая необходимость упрощения международных перевозок всеми видами транспорта путем гармонизации и унификации таможенных процедур без ущерба национальных интересов каждого из государств-участников настоящего Соглашения,
считая, что улучшение условий перевозок является одним из существенных факторов развития сотрудничества,
подтверждая принципы, закрепленные в соглашениях 1995 года о Таможенном союзе,
согласились о нижеследующем:

3-бап
Тараптардың әрқайсысы Интеграциялық Комитетке этил спиртiн тасымалдауға жол берiлетiн өткiзу пункттерiнiң тiзбесiн тапсырады. Осы тiзбе Интеграциялық Комитет шығаратын, интеграцияны дамыту бюллетенiнде жариялануға жатады.
4-бап
Тараптар осы Хаттама белгiленген шарттарды бұзумен тасымалданатын этил спиртiн өз мемлекеттерiнiң аумақтарына өткiзуден бас тартуға немесе оларға өзiнiң ұлттық заңдарына сәйкес шаралар қолдануға құқылы.
5-бап
Осы Хаттама 1998 жылғы 22 қаңтардағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
6-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнiнен бастап, ал мемлекетiшiлiк рәсiмдердi жүзеге асыруы қажет мемлекеттер үшiн тиiстi хабарламаны депозитарийге сақтауға тапсыру сәтiнен бастап күшiне енедi.
7-бап
Осы Хаттама оған қол қойылған күнiнен бастап бiр жыл iшiнде қолданыста болады және келесi жылға өздiгiнен ұзартылады.
Тараптардың әрқайсысының осы Хаттамаға сәйкес қабылданған өз мiндеттемелерiн алдын ала реттей отырып, шығудан кемінде үш ай бұрын өзінің ниеті туралы жазбаша хабарлама жібере отырып, осы Хаттамадан шығуға құқығы бар.
1999 жылғы 26 қазанда Мәскеу қаласында бір түпнұсқа данада орыс тілінде жасалды.
Түпнұсқа дана әр Тарапқа оның расталған көшірмесін жіберетін Интеграциялық Комитетте сақталады.
Беларусь Республикасы
Үкіметінің атынан
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің атынан
Қырғыз Республикасы
Үкіметінің атынан
Ресей Федерациясының Үкіметі
үшін
Тәжікстан Республикасы
Үкіметінің атынан
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң
аумақтары арқылы транзиттің бiрыңғай шарттары туралы
КЕЛIСІМ
Беларусь Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қырғыз Республикасының Үкiметi және Ресей Федерациясының Үкiметi, бұдан әрi Тараптар деп аталатын,
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң 1995 жылғы 10 ақпандағы Кедендiк заңдары негiздерiн назарға ала отырып,
өздерiнiң транзит еркiндiгi қағидаларын ұстанатындығын растай отырып,
барлық көлiк түрлерiмен халықаралық тасымалдарды, осы Келiсiмге қатысушы әрбiр мемлекеттiң ұлттық мүдделерiне залалсыз, кедендiк рәсiмдердi үйлесiмдi қылу және бiрдейлендiру жолымен жеңiлдетудің қажеттігін мойындап,
тасымалдар жағдайының жақсаруы ынтымақтастықты дамытудың маңызды факторларының бiрi болып табылады деп есептей отырып,
1995 жылғы Кеден одағы туралы келiсiмдерде бекiтiлген қағидаларды растай отырып,
төмендегi жөнiнде келiсті:

Статья 1
В настоящем Соглашении используются термины, определяемые в соответствии с Основами таможенных законодательств государств-участников Содружества Независимых Государств от 10 февраля 1995 года.
Статья 2
Товары, перемещаемые транзитом через территории государств-участников настоящего Соглашения должны:
- оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения;
- не использоваться в каких-либо иных целях кроме транзита;
- доставляться в таможенный орган назначения в сроки, установленные таможенным органом отправления, исходя из возможностей транспортного средства, намеченного маршрута и других условий перевозки, но не превышающие предельный срок, определяемый из расчета две тысячи километров за один месяц.
Статья 3
Товары, а также транспортные средства, перевозящие указанные в настоящей статье товары (далее - транзитные товары) при перемещении:
из третьих государств на территорию любого из государств-участников настоящего Соглашения через территорию хотя бы одного другого государства- участника настоящего Соглашения;
с территории любого из государств-участников настоящего Соглашения в третьи государства через территорию хотя бы одного другого государства- участника настоящего Соглашения;
из одного государства-участника настоящего Соглашения в другое государство-участник настоящего Соглашения через территорию хотя бы одного иного государства-участника настоящего Соглашения;
освобождаются в государствах транзита, являющихся участниками настоящего Соглашения, от уплаты таможенных пошлин, налогов и сборов за таможенное оформление, а также от применения к товарам мер экономической политики.
Статья 4
Таможенные органы Сторон вправе применять к транзитным товарам, перемещаемым между государствами, не участвующими в настоящем Соглашении, через территорию хотя бы одного из государств-участников настоящего Соглашения меры по обеспечению соблюдения национального законодательства.
Статья 5
Товары, указанные в приложении 1 к настоящему Соглашению, запрещены к транзиту через территорию любой из Сторон.
Товары, указанные в приложении 2 к настоящему Соглашению, допускаются к транзиту через территорию любого из государств-участников настоящего Соглашения при условии наличия разрешений на транзит, выданных уполномоченными органами всех тех государств-участников настоящего Соглашения, через которые проходит маршрут перевозки.
Таможенные органы Сторон вправе применять меры по обеспечению соблюдения национального таможенного законодательства при транзите товаров через территорию их государств.

1-бап
Осы Келiсiмде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң 1995 жылғы 10 ақпандағы Кедендiк заңдары негiздерiне сәйкес анықталатын атаулар пайдаланылады.
2-бап
Осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердің аумағы арқылы өткiзiлетiн тауарлар:
- табиғи тозу не болмаса тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайларында кему салдарынан басқада, бiр күйде қалуы;
- транзиттен басқа ешқандай мақсаттарға пайдаланылмауы;
- жеткiзiлетiн кеден органына көлiк құралының мүмкiншілiктерiнен, белгiленген маршруттан және тасымалдың басқа жағдайларынан шыға отырып, жiберетiн кеден органымен белгiленген, бiрақ бiр айда екi мың шақырым есеппен анықталатын шектi мерзiмнен аспайтын, мерзiмдерде жеткiзiлуi тиiс.
3-бап
Тауарлар, сондай-ақ осы Бапта көрсетiлген тауарларды (бұдан әрi - транзиттiк тауарлар) тасымалдайтын көлiк құралдары:
үшiншi мемлекеттерден осы Келiсiмге қатысушы екiншi мемлекеттiң тiптi болмағанда бiрiнiң аумағы арқылы осы Келiсiмге қатысушы кез келген мемлекеттiң аумағына;
осы Келiсiмге қатысушы кез келген мемлекеттiң аумағынан осы Келiсiмге қатысушы екiншi мемлекеттiң тіптi болмағанда бiрiнiң аумағы арқылы үшiншi мемлекеттерге;
осы Келiсімге қатысушы бiр мемлекеттен осы Келiсiмге қатысушы өзге мемлекеттiң тiптi болмағанда бiрiнiң аумағы арқылы осы Келiсiмге қатысушы екiншi мемлекетке ауысуы кезiнде осы Келісiмге қатысушы болып табылатын транзит мемлекеттерiнде кеден баждарын, салықтарды және кедендiк ресiмдеу үшiн алымдарды төлеуден, сондай-ақ тауарларға экономикалық саясат шараларын қолданудан босатылады.
4-бап
Тараптардың Кеден органдары осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттiң тiптi болмағанда бiрiнiң аумағы арқылы осы Келiсімге қатыспайтын мемлекеттер арасында орын ауыстыратын транзиттiк тауарларға ұлттық заңдарды сақтауды қамтамасыз ету шараларын қолдануға құқықты.
5-бап
Осы Келiсiмнiң 1 қосымшасында көрсетiлген тауарларды кез келген Тараптың аумағы арқылы өткiзуге тыйым салынады.
Осы Келiсiмнiң 2 қосымшасында көрсетiлген тауарлар, тасымалдау маршруты өтетiн осы Келiсiмге қатысушы барлық мемлекеттердiң уәкiлеттi органдарымен берiлген транзитке рұқсаттары бар шартымен, осы Келiсiмге қатысушы кез келген мемлекеттің аумағы арқылы транзитке жiберiледі.
Тараптардың Кеден органдары тауарлар олардың мемлекеттерiнiң аумағы арқылы транзитi кезiнде ұлттық кеден заңдарын қамтамасыз ету шараларын қолдануға құқықты.

Статья 6
Средства и услуги, необходимые для обеспечения транзита, предоставляются перевозчикам в государствах транзита на условиях худших, чем те, на которых те же средства и услуги предоставляются собственным экспортерам, импортерам или перевозчикам.
Статья 7
Пересечение транзитными товарами и перевозящими их транспортными средствами границ государств-участников Таможенного союза допускается в местах, определяемых таможенными органами этих государств по согласованию с компетентными органами государств-участников настоящего Соглашения в области транспорта.
Стороны поручат таможенным органам в трехмесячный срок с даты подписания настоящего Соглашения обменяться перечнями установленных мест пересечения транзитными товарами и перевозящими их транспортными средствами границ государств-участников Таможенного союза.
Транзит товаров по территории любого из государств-участников настоящего Соглашения может осуществляться по любым маршрутам и направлениям, если иное не установлено национальным законодательством этого государства.
Статья 8
Перегрузка транзитных товаров на другие транспортные средства, в том числе с дроблением партии, производится в местах, определяемых в каждом случае таможенными органами государств-участников настоящего Соглашения.
Таможенные органы государств-участников настоящего Соглашения взаимно признают средства идентификации транзитных товаров, а также документы, необходимые для контроля транзитных товаров и транспортных средств. Стороны поручат таможенным органам своих государств в трехмесячный срок обменяться образцами средств идентификации, а также документов, необходимых для контроля транзитных товаров и транспортных средств.
Статья 9
В случаях прерывания транзита по причине наступления обстоятельств непреодолимой силы применяется порядок, установленный нормами национального законодательства государства-участника настоящего Соглашения, в котором произошло прерывание транзита.
Статья 10
Стороны поручат своим центральным таможенным органам в течение трех месяцев после подписания настоящего Соглашения подготовить и принять нижепоименованные четырехсторонние документы:
Положение о порядке таможенного оформления товаров, перевозимых под таможенным контролем через территории государств-участников Таможенного союза;
Положение о таможенных перевозчиках Таможенного союза;
Положение о таможенном сопровождении на территории государств- участников Таможенного союза.
Координация работы, предусмотренной настоящей статьей, возлагается на Интеграционный Комитет.
Статья 11
Стороны могут, по взаимному согласованию, вносить в настоящее Соглашение дополнения и изменения, которые будут оформляться в виде протоколов и приложений, являющихся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

6-бап
Транзиттi қамтамасыз етуге қажеттi құралдар мен қызмет көрсетулер тасымалдаушыларға транзит мемлекеттерiнде өздерiнiң экспортшыларына, импортшыларына немесе тасымалдаушыларына ұсынылатын құралдар мен қызмет көрсетулерден кем емес жағдайларда ұсынылады.
7-бап
Транзиттiк тауарлар мен оларды тасымалдайтын көлiк құралдарының Кеден одағына қатысушы мемлекеттер шекараларынан өтуi, осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң көлiк саласындағы құзырлы органдарымен келiсiлiп, осы мемлекеттердiң кеден органдарымен анықталатын орындарда рұқсат етiледi.
Тараптар кеден органдарына осы Келiсiмге қол қойылған уақыттан бастап үш айлық мерзiмде транзиттiк тауарлар мен оларды тасымалдайтын көлiк құралдарының Кеден одағына қатысушы мемлекеттер шекараларынан белгiленген өту орындарының тiзбесiмен алмасуды тапсырады.
Осы Келiсiмге қатысушы кез келген мемлекеттің аумағымен тауарлардың транзитi, егер өзгесi осы мемлекеттiң ұлттық заңдарымен белгiленбесе, кез келген маршруттармен және бағыттармен жүзеге асырылуы мүмкiн.
8-бап
Транзиттiк тауарларды басқа көлiк құралдарына қайта тиеу, соның iшiнде партияларды бөлшектеумен, осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң кеден органдарымен әр жағдайда анықталатын орындарда жүргiзiледi.
Осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң кеден органдары транзиттiк тауарларды ажыратып бiлу құралдарын, сондай-ақ транзиттiк тауарлар мен көлiк құралдарын бақылауға қажеттi құжаттарды өзара мойындайды. Тараптар өз мемлекеттерiнiң кеден органдарына үш айлық мерзiмде транзиттiк тауарларды ажыратып бiлу құралдарының, сондай-ақ транзиттік тауарлар мен көлiк құралдарын бақылауға қажеттi құжаттар үлгiлерiмен алмасуды тапсырады.
9-бап
Жойқын күш жағдайының болу себебiнен транзиттiң тоқтатылуы жағдайларында транзит тоқтатылған осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттiң ұлттық заңдарының нормаларымен белгiленген тәртiп қолданылады.
10-бап
Тараптар өздерiнiң орталық кеден органдарына осы Келiсiмге қол қойғаннан кейiн үш айдың iшiнде төменде аталған төртжақтық құжаттарды әзiрлеудi және қабылдауды тапсырады:
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы кедендiк бақылаумен тасымалданатын тауарларды кедендiк ресімдеу тәртiбi туралы ереже;
Кеден одағының кедендiк тасымалдаушылары туралы ереже;
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумағында кедендік iлеспе туралы ереже;
Осы Баппен қарастырылған жұмыстарды үйлестiру Бiрiгу Комитетiне жүктеледi.
11-бап
Тараптар өзара келiсiп осы Келiсiмге толықтырулар мен өзгертулер енгiзуi мүмкiн, олар осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын хаттамалар мен қосымшалар түрiнде ресiмделетiн болады.

Статья 12
Споры и разногласия при толковании и применении настоящего Соглашения будут решаться путем переговоров и консультаций между Сторонами, с рассмотрением их, при необходимости, на Интеграционном Комитете, а при недостижении согласованного решения - на Совете глав правительств при Межгосударственном Совете. Решение Совета глав правительств будет окончательным и обязательным для применения всеми Сторонами.
Статья 13
Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему любого государства, присоединившегося к соглашениям о Таможенном союзе, признающего положения настоящего Соглашения, действующие на момент присоединения, и выражающего готовность выполнять их в полном объеме.
Статья 14
Настоящее Соглашение временно применяется со дня подписания и вступает в силу со дня сдачи на хранение депозитарию последнего уведомления о выполнении Сторонами всех необходимых внутригосударственных процедур.
Депозитарием настоящего Соглашения является Интеграционный Комитет.
Статья 15
Любая из Сторон имеет право выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о своем намерении не менее чем за двенадцать месяцев до выхода, предварительно урегулировав свои обязательства, принятые в соответствии с настоящим Соглашением.
Совершено в г. Москве 22 января 1998 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете, который направит каждому государству-участнику настоящего Соглашения его заверенную копию.
За                За             За                 За
Правительство     Правительство    Правительство    Правительство
Республики        Республики       Кыргызской       Российской
Беларусь          Казахстан       Республики       Федерации
Приложение N 1                                         к Соглашению о единых условиях                                     транзита через территории государств-                                          участников Таможенного союза
Перечень
опасных отходов, транзит которых запрещается
---------------------------------------------------------------------------
Код вида  !                                     !Код вида  !Код вида
отхода по  !  Наименование вида отхода           !отхода по !отхода по
ТН ВЭД    !                                     !классифи- !классифика-
!                                     !кации     !ции Организа
!                                     !Базельской!ции экономи-
!                                     !конвенции !ческого сот-
!                                     !          !рудничества
!                                     !          !и развития
---------------------------------------------------------------------------
1      !                 2                   !    3     !      4
---------------------------------------------------------------------------

12-бап
Осы Келiсiмдi түсiндiру және қолдану кезiндегi дау-дамайлар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасында келiссөздер жүргiзу және кеңесулер жолымен, қажет етсе, оларды Бiрiгу Комитетiнде, ал келісiмдi шешiмге қол жетпесе, Мемлекетаралық Кеңестiң жанындағы Үкiмет басшыларының кеңесiнде қараумен, шешілетiн болады. Барлық Тараптарға Үкiмет басшылары кеңесiнiң шешiмi қолдану үшiн түпкiлiктi және мiндеттi болады.
13-бап
Осы Келiсім Кеден одағы туралы келiсiмге қосылған, қосылуы кезiндегi осы Келiсiмнiң пәрмендi қағидаларын мойындайтын және оларды толық көлемде орындауға әзiрлiгiн бiлдiретiн кез келген мемлекетке оған қосылуы үшiн ашық.
14-бап
Осы Келiсiм қол қойған күннен бастап уақытша қолданылады және Тараптар барлық қажеттi мемлекетшiлiк рәсiмдердi орындауы туралы соңғы мәлімдемені депозитарийге сақтауға тапсырған күннен бастап күшiне енедi.
15-бап
Кез келген Тараптың, осы Келiсiмге сәйкес қабылдаған өз мiндеттемелерiн алдын ала реттеп, шығуына дейiн кемiнде он екi ай бұрын өзiнiң ниетi туралы жазбаша мәлiмдеменi депозитарийге жолдап, осы Келiсiмнен шығуға құқығы бар.
1998 жылғы "22" қаңтарда Мәскеу қаласында орыс тiлiнде бiр түпнұсқалық данада жасалды.
Түпнұсқалық дана осы Келiсiмге қатысушы әрбiр мемлекетке оның сендiрiлген көшiрмесiн жолдайтын бiрiгу Комитетiнде сақталады.
Беларусь Республикасы  Қазақстан Республикасы  Қырғыз Республикасы
Үкіметі үшін           Үкіметі үшін          Үкіметі үшін
Ресей Федерациясының Үкіметі
үшін
Кедендік одаққа мүше мемлекеттердің                                    аумағы арқылы жүкті алып өтудің
біркелкі ережелері туралы Келісімге
N 1 қосымша
Тасымалдауға тыйым салынған қауіпті қалдықтардың
Тізімдемесі _____________________________________________________________________
СЭҚ ТН        Қалдық түрлерінің аталуы  Базель         Экономикалық
бойынша                                 Конвенциясының Ынтымақтастық
қалдық                                  сыныптамасы    Және даму
түрлерінің                              бойынша қалдық ұйымының
коды                                    түрінің коды   сыныптамасы
бойынша қалдық
түрінің коды
_____________________________________________________________________
1                  2                      3             4
_____________________________________________________________________

из 7019 90    Отходы стекловолокна,                            RB 020**
сходные по физико-химическим
характеристикам с асбестом
из 2524 00    Асбестовые отходы и пыль                Y 36     RB 010
Прочая пыль, содержащая цветные         Y 17
металлы:
из 810490000  пыль магния
из 810890000  пыль титана
из 811240900  пыль ванадия
из 8539       Отработанные ртутные лампы и            Y 29
люминесцентные трубки
Металлические шламы:
из 2620 90    шламы марганцевые от производства
электролитической двуокиси марганца
из 2620 90    шлам селено-ртутный от производства     Y 25
серной кислоты
Отходы, содержащие торий:
из 284430550  отходы тория в химико-металлургическом
производстве
из 2620 90    шлам с содержанием тория от
производства изделий из торированного
вольфрама
Твердые минеральные отходы с
вредными примесями, специфичными
для данного производства:
из 280480000  кек мышьяковистый производства меди     Y 24
из 280480000  кек мышьяково-калиевый производства
олова                                   Y 24
из 280480000  отходы арсенато-кальциевые
производства свинца                     Y 24
из 262090100  Шлам гальванический, никельсодержащий
Шламы гальванические:
из 2837       цианидсодержащие                        Y 33
из 2819       хромсодержащие (соединения
шестивалентного хрома)                  Y 21
из 262030000  медьсодержащие                          Y 22
из 262019000  цинксодержащие                          Y 23
из 262090990  кобальтсодержащие
из 262090990  кадмийсодержащие                        Y 26
из 262090100  Шлам гидрооксидов свинца, никеля,       Y 31
из 262020000  кадмия
из 262090990
из 2620       Отходы, содержащие соединения:
кадмия                                  Y 26
никеля
хрома                                   Y 21
олова
свинца                                  Y 31
ванадия
меди                                    Y 22
прочих тяжелых металлов
из 2915 39    Отходы хлористого алюминия с примесью
ацетофенона                             Y 15
из 281420000  Растворы аммиачные для травления меди
(отработанные)                          Y 22
из 280610000  Кислоты и смеси кислот с примесями,     Y 34
специфическими для данного производства,
растворы отработанные, травильные
прокатных и метизных цехов
из 2815 20    Щелочи и смеси щелочей с примесями,     Y 35
специфическими для данного
производства (травление,
обезжиривание и так далее)
из 3808       Средства обработки растений и защиты    Y 45
их от вредителей (вышедшие из
употребления)
из 3808       Отходы производства средств обработки   Y 45
растений и защиты их от вредителей
из 2713 90    Кислая смола, кислый деготь             Y 11     RA 020
из 2713 90    Кислый гудрон от очистки масел,
содержащий серную кислоту,
осмолившиеся сульфированные             Y 11
соединения
из 2713 90    Кислый гудрон от производства           Y 11
сульфонатных присадок (сульфирование
белых масел), содержащий серную
кислоту, тяжелые органические
сульфонаты
из 2713 90    Кислый гудрон от очистки ароматических  Y 11
углеводородов, содержащий серную
кислоту, ароматические соединения,
сульфокислоты
из 2713 90    Кислый гудрон от очистки парафинов,     Y 11
содержащий серную кислоту,
органические соединения
из 2713 90    Смолка кислая сульфатного отделения     Y 11
цеха ректификации бензола коксохими-
ческого производства

7019 90      Асбест араласқан физика-                     RB 020**
химиялық сипаты бойынша
ұқсас шыны
талшықтарының қалдықтары
_____________________________________________________________________
252400        Асбест қалдықтары және         Y 36         RB 010
тозаң
_____________________________________________________________________
Құрамында түсті металдар        Y 17
бар, өзге де тозаңдар:
810490000    магний тозаңы
810890000    титан тозаңы
811240900    ванади тозаңы
_____________________________________________________________________
8539         Iстен шыққан сынап              Y 29
шамдары мен люминесцент
түтiктерi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
262090       Металл жыныстары:
Марганецтiң электролиттiк
қосарланған қышқылының
өндiрiстен шыққан марганец
жыныстары
_____________________________________________________________________
262090       Күкiрт қышқылы өндiрiсiнен       Y 25
шыққан тұзды-сынап жыныстары
_____________________________________________________________________
Құрамында торий бар
қалдықтар
_____________________________________________________________________
284430550    Химия-металлургия
өндiрiсiндегi торийдің
қалдықтары
_____________________________________________________________________
262090       Торийлi вольфрам өндiрiсiнен
қалған торийлi жыныстар
_____________________________________________________________________
Осы өндiрiске тән зиянды
қоспалары бар қатты
минералдық қалдықтар:
280480000    Мышьяк мыс өндiрiсiнiң қоқысы     Y 24
280480000    Мышьяк-калий қалайы
өндiрiсiнiң қоқысы                Y 24
280480000    Арсенат-кальций қорғасын
өндiрiсiнiң қалдықтары            Y 24
_____________________________________________________________________
262090100    Гальваникалық, никельдi
жыныстар
_____________________________________________________________________
Гальваникалық жыныстар:
2837         Цианиттi жыныстар                 Y 33
2819         құрамында хром бар жыныстар       Y 21
_____________________________________________________________________
262030000    құрамында мыс бар жыныстар        Y 22
_____________________________________________________________________
262019000    құрамында мырыш бар жыныстар      Y 23
_____________________________________________________________________
262090990    құрамында кобальт бар жыныстар
_____________________________________________________________________
262090990    құрамында кадмий бар жыныстар     Y 26
_____________________________________________________________________
262090100    Құрамында қорғасынның, никельдiң  Y 31
гидроқышқылдары бар жыныстар
_____________________________________________________________________
262020000    Құрамында:
кадмийдi                          Y 26
никельдi
хромды                            Y 21
қалайыны
қорғасынды                        Y 31
ванадидi
мысты қамтитын басқа да           Y 22
ауыр металдардың
қалдықтары
_____________________________________________________________________
291539       Ацетофенон араласқан              Y 15
хлорлы алюминий қалдықтары
____________________________________________________________________
281420000    Мысты күйдiруге қажеттi           Y 22
(ұқсатылған) аммиак
ерiтiндiлерi
_____________________________________________________________________
280610000    Аталған өндiрiске тән             Y 34
қышқылдар мен қоспалар,
пiсiру және метиз
цехтарында өңделген,
күйдiрiлген ерiтiндiлер
_____________________________________________________________________
281520       Осы өндiрiске тән                 Y 35
қышқылдар мен қышқылдар
араласқан ерiтiндiлер
(күйдiру, майдан айыру, т.с.с.)
_____________________________________________________________________
3808         Өсiмдiктердi қорғау және          Y 45
оларды зиянкестерден
қорғаудың
құралдары (қолданудан шыққан)
_____________________________________________________________________
3808         Өсiмдiктердi өңдеу және           Y 45
зиянкестерден қорғау
құралдары өндiрiсiнiң
қалдықтары
_____________________________________________________________________
271390       Қышқылданған қара смола,          Y 11         RA 020
қара май
_____________________________________________________________________
271390       Қара майланған күкiрт             Y 11
қышқылы бар майларды
тазартатын гудрон қышқылы
_____________________________________________________________________
271390       Күкiрт қышқылы, ауыр              Y 11
органикалық сульфонат
тұнбасы өндiрiсiнiң гудрон
қышқылы (сульфонатталған
ақ майлар)
_____________________________________________________________________
271390       Күкірт қышқылы, хош иісті        Y 11
қосылымдар, сульфат
қышқылдары бар хош иiстi
көмiр сутектерiн тазартудан
шыққан гудрон қышқылы
_____________________________________________________________________
271390       Күкірт қышқылы, органикалық      Y 11
қосылыстар бар балауызды
таратудан шыққан гудрон қышқылы
_____________________________________________________________________
271390       Коксхимия өндiрiсiнiң бензолды   Y 11
ректификаттау цехының сульфат
бөлшектеуден шыққан
қышқыл қарамай
_____________________________________________________________________

из 2902       Остатки от переработки кислых смол      Y 11     RA 020
из 2912
Шламы коксовых и газовых заводов:
из 270600000  Фусы смолообразные (отходы              Y 39
переработки сланцев), содержащие
фенол
из 381111100  Шламы, содержащие тетраэтилсвинец       Y 31     RC 030
(антидетонационные присадки)
из 2850 00    Сорбенты с примесью арсина и фосфина    Y 24
из 293219000  Полихлорированный дибензофуран и        Y 43     RC 010
другие родственные ему
соединения
из 2934 90    Полихлорированный дибензодиоксин        Y 44     RC 020
(диоксин) и другие родственные ему
соединения
из 2903       Отходы фторорганических соединений      Y 45
в производстве бромистоводородной
кислоты
из 2903 69    Полихлорированные бифенилы, терфенилы,  Y 10     RC 010
из 3404 90    полибромированные бифенилы, загрязнен-
из 382490900  ные ими жидкости или растворители,
а также вещества и изделия, содержа-
щие их (в концентрации 50 мг/кг и более)
из 2903       Отходы производства хлорорганических
кислот                                  Y 45
из 2903       Осмолы броморганического синтеза        Y 45
из 2912       Осмолы производства фталевого           Y 12
ангидрида
из 9018 31    Медицинские отходы, полученные в        Y 1
из 9018 32    результате врачебного ухода за
из 7017       пациентами в лечебных учреждениях
из 5601 10    (больницах, поликлиниках и в
других подобных учреждениях)
из 2930       Отходы производства фармацевтической    Y 2
продукции
из 2936       Неиспользованные просроченные           Y 3
из 2937       лекарства и препараты
из 2941
из 3001-3006
из 2939       Отходы производства и применения        Y 4
фитофармацевтических препаратов
из 270600000  Отходы производства и применения        Y 5
консервантов древесины
из 2902       Отходы производства и применения        Y 6
из 2903       органических растворителей
из 2905-2909
из 2710       Отработанные минеральные масла          Y 8
Ненужные химические вещества,           Y 14
полученные в ходе научно-
исследовательских работ или учебного
процесса, природа которых еще не
выявлена и/или которые являются
новыми, чье воздействие на человека
и/или окружающую среду еще не
известно
---------------------------------------------------------------------------
* Принадлежность товара к перечню отходов определяется как его кодом
по ТН ВЭД, так и его наименованием (физическими и химическими
характеристиками).
** Здесь и далее код организации экономического сотрудничества и
развития состоит из двух букв, за которыми следует номер. Первая буква
обозначает список: G (Green) - зеленый, Y (Yellow) - желтый, R (Red) -
красный; вторая - категорию отходов.
Приложение N 2                                          к Соглашению о единых условиях                                      транзита через территории государств-                                           участников Таможенного союза
Перечень
опасных отходов, трансграничные перевозки
которых подлежат регулированию *
---------------------------------------------------------------------------
Код вида    !                                   !Код вида  !Код вида
отхода по    !  Наименование вида отхода         !отхода по !отхода по
ТН ВЭД      !                                   !классифи- !классифика-
!                                   !кации     !ции Организа
!                                   !Базельской!ции экономи-
!                                   !конвенции !ческого сот-
!                                   !          !рудничества
!                                   !          !и развития
---------------------------------------------------------------------------
1      !                2                  !    3     !      4
---------------------------------------------------------------------------

2902         Қышқыл қарамайды өңдеуден шыққан  Y 11          RA 020
қалдықтар
_____________________________________________________________________
2912         Кокс және газ зауыттарының
шламдары
_____________________________________________________________________
270600000    Фенолды қарамайлы фустар          Y 39
(өңдеу қалдықтары)
_____________________________________________________________________
381111100    Тетраэтилқорғасынды               Y 31          RС 030
шламдар (антидетонациялық
құрылғылар)
_____________________________________________________________________
285000       Арсин мен фосфин аралас           Y 24
сорбенттер
_____________________________________________________________________
293219000    Полихлорланған                    Y 31          RС 010
дибензофуран және басқа да
соған ұқсас қосылымдар
_____________________________________________________________________
293490       Полихлорланған                    Y 44          RС 020
дибензодиоксин (диоксин)
және өзге де соған ұқсас
қосылымдар
_____________________________________________________________________
2903         Бромсутектi қышқыл                Y 45
өндiрiсiндегi
фторорганикалық
қосылымдардың қалдықтары
_____________________________________________________________________
290369       Полихлорланған                    Y 10          RС 010
бифенилдер, терфенилдер,
полибромдалған
бифенилдер, олармен
ласталған сұйымтар немесе
ерiткiштер, сондай-ақ солар
құрамында бар заттар мен
бұйымдар (50 мг/кг және
одан көп концентрациясында)
_____________________________________________________________________
2903         Хлорорганикалық                   Y 45
қышқылдар өндiрiсiнiң
қалдықтары
_____________________________________________________________________
2903         Броморганикалық синтез            Y 45
осмолдары
_____________________________________________________________________
2912         Фтальдi ангидрид өндiрiсiнiң      Y 12
осмолдары
_____________________________________________________________________
901831       Емдеу мекемелерiнде               Y 1
901 832      (ауруханаларда, емханаларда
7017         және өзге де сол сияқты
560110       мекемелерде) науқастарды
дәрiгерлiк күтудің нәтижесiнде
алынған медициналық қалдықтар
_____________________________________________________________________
2930         Фармакологиялық өнiмдер           Y 2
өндiрiсiнiң қалдықтары
_____________________________________________________________________
2936         Пайдалану мерзiмi өтiп            Y 3
2937         кеткен дәрi-дәрмектер және
2941         дәрiлiк заттар
3001-3006
_____________________________________________________________________
2939         Өндiрiс қалдықтары және           Y 4
фитофармацевтiк заттарды
қолдану
_____________________________________________________________________
270600000    Өндiрiс қалдықтары және           Y 5
ағаш консерванттарын
қолдану
_____________________________________________________________________
2902         Өндiрiс қалдықтары және           Y 6
2903         органикалық ерiткiштердi
2905-2909
_____________________________________________________________________
2710         Қолданылған минералдық            Y 8
майлар
_____________________________________________________________________
Ғылыми-зерттеу                    Y 14
жұмыстардың барысында
немесе оқу процесiнде
алынған және/немесе осы
кезеңде жаңа болған, адамға
және/немесе қоршаған
ортаға әсерi анықталмаған,
қажетсiз химиялық заттар
_____________________________________________________________________
* Тауардың қалдықтар тізбесіне жатқызылуы СЭҚ ТН бойынша коды,
сондай-ақ аталуымен (физикалық және химиялық сипаттарымен) айқындалады.
** Мұнда және бұдан әрі Экономикалық ынтымақтастық пен даму
қоғамдарының коды екі әріптен тұрады, одан кейін нөмірі қойылады. Бірінші
әріп - тізімді: G(Green) - жасыл; V(Vellow) - сары; R(Red) - қызыл;
екіншісі олардың санатын білдіреді.
Кедендік одаққа мүше мемлекеттердің
аумағы арқылы жүкті алып өтудің                                        бірыңғай ережелері туралы Келісімге
N 2 қосымша
Қауіпті қалдықтардың, реттелуге жататын
көлікшекаралық тасымалдаудың
ТІЗІМДЕМЕСІ
_____________________________________________________________________
СЭҚ ТН       Қалдық түрінің аталуы      Базель          Экономикалық
бойынша                                 Конвенциясының  Ынтымақтастық
қалдық                                  Сыныптамасы     Және даму
түрлерінің                              бойынша қалдық  ұйымының
коды                                    түрінің коды    сыныптамасы
бойынша
қалдық түрінің
коды
_____________________________________________________________________
1                   2                    3                4
_____________________________________________________________________

из 3915 90      смол фенолформальдегидных и мела-    Y 13      GH 015
минформальдегидных
из 3915 90      смол эпоксидных
из 3915 90      смол карбамидформальдегидных
из 3915 90      смол алкидных
400400000       Отходы и обрезки резины                        GK 010
400400000       Прочие отработанные резинотехнические          GK 010
изделия
4012 20         Шины старые, изношенные камеры,                GK 020
401390900       покрышки
4017 00         Отходы и лом твердой резины                    GK 030
из 411000000    Шлам от очистки сточных вод кожевенных         YC 180
предприятий
из 411000000    Мездра сырьевая, вольевая
из 411000000    Обрезь спилковая
из 411000000    Обрезь от краевых участков хромированного
и дубленного полуфабриката, стружка
хромовая
5505            Отходы искусственных волокон:                  GJ 110
5505 10 100     полиамидных                                    GJ 111
5505 10 300     полиэфирных
5505 10 500     полиакриловых
из 550520000    целлюлозных                                    GJ 112
из 7001 00      Отходы стекла от производства ламп,
кинескопов и других изделий,
содержащие специфические примеси
из 780200000    Свинецсодержащие отходы              Y 31      GA 150
из 790200000    Цинксодержащие отходы                Y 23      GA 160
из 800200000    Оловосодержащие отходы                         GA 170
из 810191900    Вольфрамсодержащие отходы                      GA 180
из 810291900    Молибденсодержащие отходы                      GA 190
из 810310900    Танталсодержащие отходы                        GA 200
из 810420000    Магнийсодержащие отходы                        GA 210
из 810510900    Кобальтсодержащие отходы                       GA 220
из 810600100    Висмутсодержащие отходы                        GA 230
из 810710900    Кадмийсодержащие отходы              Y 26      GA 240
из 810810900    Титансодержащие отходы                         GA 250
из 810910900    Цирконийсодержащие отходы                      GA 260
из 811000190    Отходы сурьмы                        Y27       GA 270
из 811100190    Марганецсодержащие отходы                      GA 280
из 811211900    Отходы и лом бериллия                Y 20      GA 290
из 811220390    Хромсодержащие отходы                Y 21      GA 300
из 811230400    Отходы и лом германия                          GA 310
из 811240190    Отходы и лом ванадия                           GA 320
из 811291100    Отходы и лом гафния                            GA 330
из 811291500    Отходы и лом индия                             GA 340
из 811299300    Отходы и лом ниобия                            GA 350
из 811291900    Отходы и лом таллия                  Y 30      GA 380
из 890800000    Суда и другие плавающие                        GС 030
конструкции для разделения,
тщательно опорожненные от
содержимого и других материалов,
образующихся при работе судна,
которые могут быть отнесены к
категории опасных веществ или
отходов
из 3604         Пиротехнические отходы               Y 15
из 3601         Отходы взрывчатых веществ            Y 15
из 3602
из 2904         Химикалии органические, многократно  Y 15
из 2908         азотированные
---------------------------------------------------------------------------
* Принадлежность товара к перечню отходов определяется как его кодом по ТН ВЭД, так и его наименованием (физическими и химическими характеристиками).
** Здесь и далее код Организации экономического сотрудничества и развития состоит из двух букв, за которыми следует номер. Первая буква обозначает список: G (Green) - зеленый, Y (Yellow) - желтый, R (Red) - красный; вторая - категорию отходов.
Примечание:
В понятие "остатки" входят: отходы в виде изгари, остатка, шлака, дросса, съемов, окалины, пыли, порошка, шлама и кека, если тот или иной материал не включен явно в другие позиции.

3915 90       Фенолформальдегид және           Y 13         GH 015
мелафинформальдегид
қарамайлары
_____________________________________________________________________
3915 90       Эпоксид қарамайлары
_____________________________________________________________________
3915 90       Карбамидформальдегид
қарамайлары
_____________________________________________________________________
3915 90       Алкид қарамайлары
_____________________________________________________________________
400400000     Резина қалдықтары және                        GK 010
қиындылары
_____________________________________________________________________
400400000     Басқа да пайдаланылған                        GK 010
резина-техникалық
бұйымдар
_____________________________________________________________________
4012 20       Ескi шиналар, тозған                          GK 020
камералар
_____________________________________________________________________
401390900     Покрышкалар
_____________________________________________________________________
4017 00       Қатты резинаның қалдықтары                    GK 030
мен сынықтары
_____________________________________________________________________
411000000     Терi кәсiпорындарының                         YC  180
ағын суын тазартудан
шығатын шлам
_____________________________________________________________________
411000000     Шикiзат қатпаршағы
_____________________________________________________________________
411000000     қырқынды кесіндiлер
_____________________________________________________________________
411000000     Хромдалған және терiс
айналдырылған терi
жартылай фабрикаттардың
шеткi бөлiктерiнен
шығатын кесiндiлер
_____________________________________________________________________
5505          Жасанды талшықтар                             GJ 110
қалдықтары:
_____________________________________________________________________
5505 10 000   Полиамидтiң                                   GJ 111
_____________________________________________________________________
5505 10 300   Полиэфирдің
_____________________________________________________________________
5505 10 500   Полиакрилдердiң
_____________________________________________________________________
55020000      Целлюлоздық                                    GJ 112
_____________________________________________________________________
7001 00       Шамдар, кинескоптар мен                        YB 040
өзге де ерекше қоспалары
бар бұйымдар өндiрiсiнен
шығатын шынының қалдықтары
_____________________________________________________________________
780200000     Қорғасынды қалдықтар             Y 31         GA 150
_____________________________________________________________________
790200000     Мырышты қалдықтар                Y 23         GA 160
_____________________________________________________________________
800200000     Қалайы қалдықтары                             GA 170
_____________________________________________________________________
810191900     Вольфрамды қалдықтар                          GA 180
_____________________________________________________________________
810291900     Молибдендi қалдықтар                          GA 190
_____________________________________________________________________
810310900     Танталды қалдықтар                            GA 200
_____________________________________________________________________
810420000     Магнилi қалдықтар                             GA 210
_____________________________________________________________________
810510900     Кобальттi қалдықтар                           GA 220
_____________________________________________________________________
810600100     Висмутты қалдықтар                            GA 230
_____________________________________________________________________
810710900     Кадмилi қалдықтар                Y 26         GA 240
_____________________________________________________________________
810810900     Титанды қалдықтар                             GA 250
_____________________________________________________________________
810910900     Цирконилдi қалдықтар                          GA 260
_____________________________________________________________________
811000190     Сүрме қалдықтары                 Y 27         GA 270
_____________________________________________________________________
811100190     Марганецтi қалдықтар                          GA 280
_____________________________________________________________________
811211900     Берилийдiң қалдықтары            Y 20         GA 290
мен сынықтары
_____________________________________________________________________
811220390     Хромды қалдықтар                 Y 21         GA 300
_____________________________________________________________________
811230400     Германий қалдықтары мен                       GA 310
сынықтары
_____________________________________________________________________
811240190     Ванадий қалдықтары                            GA 310
_____________________________________________________________________