Об амнистии в связи с десятой годовщиной принятия Декларации о государственном суверенитете Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 134-II.
В связи с десятой годовщиной принятия Декларации о государственном суверенитете Республики Казахстан, руководствуясь принципами гуманизма, принят настоящий Закон.
Статья 1. Освободить от наказания осужденных за преступления небольшой и средней тяжести:
1) несовершеннолетних, а также лиц, на момент совершения преступления являвшихся несовершеннолетними;
2) женщин, имеющих несовершеннолетних детей или детей-инвалидов I и II групп, находящихся на их иждивении, а также беременных женщин;
3) женщин старше 55 лет и мужчин старше 60 лет;
4) участников и инвалидов Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, а также приравненных к ним лиц;
5) инвалидов I и II групп.
Статья 2. Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статьи 1 настоящего Закона, впервые осужденных к лишению свободы за преступления небольшой и средней тяжести на срок до трех лет включительно.
Статья 3. Освободить от наказания в виде лишения свободы осужденных за преступления небольшой и средней тяжести, не подпадающих под действие статей 1 и 2 настоящего Закона, если они отбыли не менее одной трети назначенного срока наказания.
Статья 4. Освободить от наказания в виде лишения свободы лиц, перечисленных в статье 1 настоящего Закона и не подпадающих под действие статей 1-3 настоящего Закона, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 5. Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1-4 настоящего Закона, осужденных впервые к лишению свободы на срок до шести лет включительно, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 6. Освободить от наказания лиц, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, если это наказание применено в виде основного.
Статья 7. Освободить от наказания военнослужащих, совершивших воинские преступления, а также военнообязанных, уклонившихся от призыва на военную службу.
Статья 8. Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, осужденным к лишению свободы, которые не подлежат освобождению от наказания на основании статей 1-7 настоящего Закона:
1) осужденным за преступления небольшой и средней тяжести;
2) осужденным за тяжкие преступления, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 9. Прекратить производством все уголовные дела и дела, не рассмотренные судами о преступлениях, совершенных до вступления в силу настоящего Закона лицами, перечисленными в статьях 1 и 7 настоящего Закона, а также в отношении лиц, привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, за которые предусмотрено наказание до пяти лет лишения свободы или наказание, не связанное с лишением свободы.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік егемендігі туралы декларацияның қабылдануының он жылдығына байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы. 2000 жылғы 29 желтоқсан N 134-II.
Осы Заң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк егемендiгi туралы декларацияның қабылдануының он жылдығына байланысты адамгершiлiк принциптерi басшылыққа алына отырып, қабылданды.
1-бап. Онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн сотталғандар:
1) кәмелетке толмағандар, сондай-ақ қылмыс жасаған кезде кәмелетке толмаған адамдар;
2) кәмелетке толмаған балалары немесе асырауында I және II топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, сондай-ақ жүктi әйелдер;
3) 55 жастан асқан әйелдер мен 60 жастан асқан ер адамдар;
4) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектер, сондай-ақ оларға теңестiрiлген адамдар;
5) I және II топтағы мүгедектер жазадан босатылсын.
2-бап. Осы Заңның 1-бабының қолданылу аясына жатпайтын, онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшін, қоса есептегенде үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға бiрiншi рет сотталған адамдар жазадан босатылсын.
3-бап. Осы Заңның 1 және 2-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн сотталған адамдар, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген болса, бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан босатылсын.
4-бап. Осы Заңның 1-бабында және осы Заңның 1-3-баптарының қолданылу аясына жатпайтын адамдар, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнiң кемiнде жартысын өтеген болса, бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан босатылсын.
5-бап. Осы Заңның 1-4-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, қоса есептегенде алты жылға дейiнгi мерзiмге бiрiншi рет бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнiң кемiнде жартысын өтеген болса, жазадан босатылсын.
6-бап. Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шаралары қолданылып сотталған адамдар, егер бұл жаза негiзгi жаза түрiнде қолданылған болса, жазадан босатылсын.
7-бап. Әскери қылмыстар жасаған әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери қызметке шақырылудан жалтарған әскери мiндеттiлер жазадан босатылсын.
8-бап. Осы Заңның 1-7-баптары негiзiнде жазадан босатуға жатпайтын, бас бостандығынан айыруға:
1) онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн сотталған;
2) ауыр қылмыстары үшiн сотталған адамдарға, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнiң кемiнде жартысын өтеген болса, жазасының өтелмеген бөлiгiнiң жартысы қысқартылсын.
9-бап. Осы Заңның 1 және 7-баптарында аталған адамдар осы Заң күшiне енгенге дейiн жасаған қылмыстар туралы, сондай-ақ бес жылға дейiн бас бостандығынан айыру немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза көзделген қылмыс жасағаны үшiн қылмыстық жауапқа тартылған адамдарға қатысты жүргiзiлiп жатқан барлық қылмыстық iстер мен соттарда қаралмаған iстердiң жүргiзiлуi тоқтатылсын.

Статья 10. Установить, что:
1) к лицам, указанным в подпункте 1) статьи 1 настоящего Закона, относятся несовершеннолетние, то есть лица, на момент совершения преступления не достигшие восемнадцатилетнего возраста;
2) к лицам, указанным в подпункте 2) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, не лишенные родительских прав и имеющие детей, в том числе усыновленных либо взятых под опеку, не достигших восемнадцатилетнего возраста на день вступления настоящего Закона в силу, либо детей-инвалидов I и II групп, независимо от их возраста, женщины, имеющие беременность на день вступления настоящего Закона в силу;
3) к лицам, указанным в подпункте 3) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, которым исполнилось 55 лет и старше, и мужчины, которым исполнилось 60 лет и старше, до вступления настоящего Закона в силу. При этом, при отсутствии документов, подтверждающих день и месяц рождения этих лиц, таковыми следует считать женщин, родившихся до 1 января 1945 года, и мужчин, родившихся до 1 января 1940 года;
4) к лицам, указанным в подпункте 4) статьи 1 настоящего Закона, относятся участники и инвалиды Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица:
военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны;
военнослужащие и вольнонаемные частей и соединений Вооруженных Сил бывшего Союза ССР, принимавшие участие в боевых действиях против Японии в 1945 году;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел, государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе воинских частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований;
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решением государственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии и увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
Герои Советского Союза и лица, награжденные орденами Славы трех степеней, Герои Социалистического Труда;
работники специальных формирований Народного комиссариата путей сообщения, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава промысловых и транспортных судов, летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности, Морского и речного флота бывшего Союза ССР, летно-подъемного состава авиации Главсевморпути, переведенные в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявшие задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также члены экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
бывшие несовершеннолетние узники концентрационных лагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами в период второй мировой войны;
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда", а также лица, награжденные знаком "Житель блокадного Ленинграда";
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

10-бап. Мынадай болып белгiленсiн:
1) осы Заңның 1-бабының 1) тармақшасында аталған адамдарға, кәмелетке толмағандар, яғни қылмыс жасаған кезiнде он сегiз жасқа толмаған адамдар жатады;
2) осы Заңның 1-бабының 2) тармақшасында аталған адамдарға, ата-ана құқығынан айырылмаған және осы Заң күшiне енетiн күнге он сегiз жасқа толмаған балалары, соның iшiнде асырап алған не қамқорлыққа алған балалары бар не жасына қарамастан I және II топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, осы Заң күшiне енген күнiнде жүктiлiк жағдайында болған әйелдер жатады;
3) осы Заңның 1-бабының 3) тармақшасында аталған адамдарға, осы Заң күшiне енгенге дейiн 55 жасқа толған және жасы одан асқан әйелдер мен 60 жасқа толған және жасы одан асқан ер адамдар жатады. Бұл орайда, бұл адамдардың туған күнi мен айын растайтын құжаттар болмаған жағдайда бұлардың қатарында 1945 жылғы 1 қаңтарға дейiн туған әйелдер мен 1940 жылғы 1 қаңтарға дейiн туған ер адамдар есептелуi керек;
4) осы Заңның 1-бабының 4) тармақшасында аталған адамдарға, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерi және соларға теңестiрiлген адамдар:
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағын қорғау жөнiндегi басқа да ұрыс операциялары кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары;
1945 жылы Жапонияға қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерi бөлiмдерi мен құрамаларының әскери қызметшiлерi мен ерiктi жалданушылары;
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде қорғанысқа қатысуы майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерiне белгiленген жеңiлдiктi жағдайларда зейнетақы тағайындау үшін еңбек сiңiрген жылдарына есептелетiн қалаларда қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, әскерлердiң және бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер, мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының ерiктi жалдамалы құрамының Ұлы Отан соғысы кезеңiнде майдандағы армияның құрамына енген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде штаттық лауазымдарда болған не тиiстi кезеңдерде қорғанысқа қатысуы майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерiне белгiленген жеңiлдiктi жағдайларда зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептелетiн қалаларда болған адамдары;
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына енген әскери бөлiмдердiң, штабтар мен мекемелердiң құрамында полк балалары (тәрбиеленушiлерi) және юнгалар ретiнде болған адамдар;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс жылдарында шетелдер аумағында партизан отрядтарының, астыртын қимыл жасаушы топтардың және басқа да антифашисттiк құралымдардың құрамында фашистiк Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан адамдар;
бұрынғы КСР Одағы мемлекеттiк органдарының шешiмiне сәйкес басқа мемлекеттер аумағында ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басшы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда);
ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде оқу жиындарына шақырылып, Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер;
ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде Ауғанстанға жүк жеткiзу үшiн сол елге жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы КСР Одағы аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi;
Ауғанстандағы кеңес әскери контингентiне қызмет көрсеткен, жарақаттанған, контузия алған немесе зақымданған, не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
Кеңес Одағының Батырлары және Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен марапатталған адамдар, Социалистiк Еңбек Ерлерi;
бұрынғы КСР Одағы Қатынас жолдары халық комиссариатының арнаулы құралымдарының, кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң жүзу құрамы мен кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң ұшу-көтеру құрамының, авиацияның ұшу-көтеру құрамының, бұрынғы КСР Одағы Балық өнеркәсiбi халық комиссариатының, Теңiз және өзен флотының, Солтүстiк теңiз жолы бас басқармасы авиациясының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезеңiнде әскери қызметшiлер жағдайына көшiрiлген және ұрысқа қатысушы майдандардың тылдағы шекаралары мен флоттың жедел қимылдар шегіндегi аймақтарында майдандағы армия мен флот мүдделерi үшiн мiндеттер атқарған қызметкерлерi, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезiнде басқа мемлекеттердiң порттарында ерiксiз ұсталған көлiк флоты кемелерi экипаждарының мүшелерi;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер құрған концентрациялық лагерьлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз қамауда ұстау орындарының бұрынғы кәмелетке толмаған тұтқындары;
Ленинград қаласындағы қоршау кезеңiнде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен марапатталған азаматтар және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен марапатталған адамдар;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерлiк еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағы ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдар;

рабочие и служащие, направлявшиеся на работу в Афганистан в период с 1 декабря 1979 года по декабрь 1989 года и в другие страны, в которых велись боевые действия;
рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза ССР, временно находившиеся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск;
граждане, пострадавшие и ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и взрывов на Семипалатинском ядерном полигоне;
военнослужащие действующей армии, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны, а также рабочие и служащие соответствующих категорий, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, на сооружении оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов, и приравненные по пенсионному обеспечению к военнослужащим;
военнослужащие и вольнонаемные Вооруженных Сил бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в ходе войны с Японией в 1945 году;
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действовавшие воинские контингенты в других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий;
5) к лицам, указанным в подпункте 5) статьи 1 настоящего Закона, относятся инвалиды I и II групп, признанные в установленном порядке таковыми до вступления в силу настоящего Закона.
Статья 11. Под действие настоящего Закона подпадают:
1) осужденные, которым по приговору суда наказание в виде лишения свободы назначено с применением статьи 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьи 40 Уголовного кодекса Казахской ССР);

1979 жылғы 1 желтоқсан - 1989 жылғы желтоқсан аралығындағы кезеңде Ауғанстанға және ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да елдерге жұмысқа жiберiлген жұмысшылар мен қызметшiлер;
бұрынғы КСР Одағы Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң Ауғанстан аумағында уақытша болған және кеңес әскерлерiнiң шектеулi контингентiнiң құрамына кiрмеген жұмысшылары мен қызметшiлері;
Чернобыль атом электр станциясындағы апат пен Семей ядролық полигонындағы жарылыстардың салдарынан зардап шеккен және мүгедек болып қалған азаматтар;
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде майданда, әскери қимылдар аймағында, темiр жолдардың майдан маңындағы учаскелерiнде, қорғаныс шептерi, әскери-теңiз базалары мен аэродромдар құрылыстарында жарақаттану, контузия алу, зақымдану немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған Ұлы Отан соғысының майдандағы армиясының әскери қызметшiлерi, партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары, сондай-ақ тиiстi санаттардағы жұмысшылары мен қызметшiлерi және зейнетақымен қамсыздандыру жөнiнен әскери қызметшiлерге теңестiрiлгендер;
1945 жылы Жапониямен соғыс барысында жарақаттану, контузия алу, зақымдану немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерiнiң әскери қызметшiлерi мен ерiктi жалданушылары;
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезiнде басқа кезеңдерде әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн атқару кезiнде жарақаттану, контузия алу, зақымдану салдарынан немесе майданда болуына байланысты сырқаттану салдарынан, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезде мүгедек болып қалған әскери қызметшiлер;
қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде жарақаттану, контузия алу, зақымдану салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде қызмет мiндеттерiн атқаруына байланысты сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСР Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
басқа елдерде iс-қимылдар жасаған әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде жарақаттану, контузия алу, зақымдану не сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған жұмысшылар мен тиiстi санаттағы қызметшiлер қатарындағы адамдар жатады;
5) осы Заңның 1-бабының 5) тармақшасында аталған адамдарға, осы Заң күшiне енгенге дейiн белгіленген тәртiппен I және II топтағы мүгедектер деп танылған адамдар жатады.
11-бап. Осы Заңның қолданылу аясына:
1) сот үкiмi бойынша бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабы (Қазақ ССР Қылмыстық кодексінің 40-бабы) қолданыла отырып белгiленiп, сотталғандар;

2) осужденные к лишению свободы беременные женщины и женщины, имеющие малолетних детей, которым в соответствии со статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьей 41-1 Уголовного кодекса Казахской ССР) исполнение приговора суда отсрочено;
3) военнообязанные, уклонившиеся от призыва на военную службу, и военнослужащие, совершившие преступления небольшой или средней тяжести до вступления настоящего Закона в силу, если они не позднее шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона явятся с повинной в ближайшие органы военных комиссариатов, военно-следственные органы, органы военной прокуратуры или военной полиции.
Статья 12. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц:
1) признанных по приговору суда особо опасными рецидивистами, а также совершивших рецидив преступлений, признанный опасным либо особо опасным;
2) осужденных, которым смертная казнь заменена в порядке помилования лишением свободы;
3) имеющих две и более судимости за совершение тяжких и особо тяжких преступлений, а также на лиц, к которым ранее применялись амнистии или помилования и вновь совершивших умышленное преступление;
4) допустивших злостные нарушения установленного порядка отбывания наказания или совершивших умышленные преступления во время отбывания наказания;
5) осужденных за следующие преступления, предусмотренные в Уголовного кодекса Казахской ССР: измена Родине (статья 50); шпионаж (статья 51); террористический акт (статья 52); террористический акт против представителя иностранного государства (статья 53); диверсия (статья 54); пропаганда войны (статья 57); нарушение национального и расового равноправия (часть 3 статьи 60); наемничество (часть вторая статьи 62-2); бандитизм (статья 63); действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1); организация или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (часть вторая статьи 63-2); контрабанда (части вторая, третья и четвертая статьи 64); массовые беспорядки (статья 65); угон или захват железнодорожного подвижного состава, воздушного, морского или речного судна (части вторая и третья статьи 72-1); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (часть вторая статьи 73); кража (часть третья статьи 76); грабеж (части вторая и третья статьи 76-1); разбой (статья 76-2); мошенничество (часть третья статьи 76-3); хищение чужого имущества путем присвоения или растраты, либо путем злоупотребления служебным положением (часть третья статьи 76-4); вымогательство (части вторая и третья статьи 76-7); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (статья 82); умышленное убийство (статья 88); умышленное тяжкое телесное повреждение (статья 93); заведомое поставление другого лица в опасность заражения заболеванием СПИД и заражение заболеванием СПИД (часть вторая статьи 100-1); изнасилование (статья 101); мужеложство (часть вторая статьи 104); захват или удержание лица в качестве заложника (статья 115-1); похищение человека (статья 116); превышение власти или служебных полномочий (часть вторая статьи 144); получение взятки (статья 146); посягательство на жизнь работника органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1); подкуп или понуждение свидетеля, потерпевшего, эксперта или переводчика к даче ложных показаний (часть третья статьи 187-1); вынесение заведомо неправосудного приговора, решения, определения или постановления (часть вторая статьи 191); угроза по отношению к лицу, производящему дознание, следователю, прокурору, судье или народному заседателю (статья 191-2); злостное неповиновение требованиям администрации исправительно-трудового учреждения (часть вторая статьи 199-2); хулиганство (часть вторая статьи 200); хищение огнестрельного оружия, боевых припасов или взрывчатых веществ (статья 203); хищение наркотических средств (части вторая и третья статьи 213-1); склонение к употреблению наркотических средств (часть вторая статьи 213-2); незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка или сбыт наркотических средств (части вторая, третья, четвертая и пятая статьи 214); содержание притонов и сводничество (часть пятая статьи 215-1); угон транспортных средств (части вторая и третья статьи 221); неповиновение (пункт "в" статьи 225); неисполнение приказа (пункт "в" статьи 226); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (пункты "б" и "в" статьи 227); насильственные действия в отношении начальника (пункт "б" статьи 229); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (пункт "в" статьи 231); дезертирство (пункт "г" статьи 234); самовольное оставление части в боевой обстановке (статья 235); уклонение от воинской службы путем членовредительства или иным способом (пункт "б" статьи 236); нарушение уставных правил караульной службы (пункт "е" статьи 242); нарушение правил несения боевого дежурства (пункты "в" и "г" статьи 244); разглашение военной тайны или утрата документов, содержащих военную тайну (пункт "в" статьи 246); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (пункты "б" и "в" статьи 247); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 248); оставление погибающего военного корабля (статья 249); добровольная сдача в плен (статья 251); мародерство (статья 253); насилие над населением в районе военных действий (статья 254); а также грабеж (части вторая, третья и четвертая статьи 133), разбой (статья 134), вымогательство (части вторая и третья статьи 135), умышленное уничтожение или повреждение имущества (часть вторая статьи 141) Уголовного кодекса Казахской ССР в редакции до 12 мая 1995 года;

2) бас бостандығынан айыруға сотталып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 72-бабына (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 41-1-бабына) сәйкес сот үкiмiнiң орындалуы кейiнге қалдырылған жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдер;
3) егер осы Заң күшiне енгеннен кейiн алты айдан кешiкпей әскери комиссариаттардың таяу жердегi органдарына, әскери-тергеу органдарына, әскери прокуратура немесе әскери полиция органдарына кiнәсiн мойындап келген жағдайда, әскери қызметке шақырудан жалтарған әскери мiндеттiлер және осы Заң күшiне енгенге дейiн онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыстар жасаған әскери қызметшiлер жатады.
12-бап. Осы Заң:
1) сот үкiмi бойынша ерекше қауiптi қылмыскерлер деп танылған, сондай-ақ қауiптi не ерекше қауiптi деп танылған қылмысты қайталап жасаған;
2) өлiм жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен бас бостандығынан айырумен ауыстырылған, сотталғандар;
3) ауыр қылмыс және аса ауыр қылмыс жасағаны үшiн бұрын екi және одан да көп соттылығы болған, сондай-ақ бұған дейiн рақымшылық немесе кешiрiм жасалған және қайтадан қасақана қылмыс жасаған;
4) жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн өрескел бұзған немесе жазасын өтеу кезiнде қасақана қылмыс жасаған;
5) Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: Отанға опасыздық (50-бап); шпиондық (51-бап); террорлық акт (52-бап); шетелдiк мемлекеттiң өкiлiне қарсы террорлық акт (53-бап); диверсия (54-бап); соғысты насихаттау (57-бап); ұлттық және нәсiлдiк тең құқықтылықты бұзу (60-баптың 3-бөлiгi); жалдамалылық (62-2-баптың екiншi бөлiгi); бандитизм (63-бап); еңбекпен түзеу мекемелерiнiң жұмысына iрiткi салатын әрекеттер (63-1-бап); қылмыстық топты не қылмыстық қоғамдастықты ұйымдастыру немесе басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (63-2-баптың екiншi бөлiгi); контрабанда (64-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); жаппай тәртiпсiздiк (65-бап), жылжымалы темiр жол составын, әуе, теңiз немесе өзен кемелерiн айдап әкету немесе басып алу (72-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); жасанды ақшаны немесе бағалы қағазды қолдан жасау немесе өткiзу (73-баптың екiнші бөлiгi); ұрлық (76-баптың үшiншi бөлiгi); тонау (76-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); шабуыл жасап тонау (76-2-бап); алаяқтық (76-3-баптың үшiншi бөлiгi); бөгде мүлiктi меншiктену немесе жұмсап қою жолымен немесе қызмет бабын терiс пайдаланып қиянат жасау жолымен талан-таражға салу (76-4-баптың үшiншi бөлiгi); қорқытып алу (76-7-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бөгде мүлiктi қасақана бүлдiру немесе жою (82-бап); қасақана кiсi өлтiру (88-бап); дененi ауыр дәрежеде қасақана жарақаттау (93-бап); басқа адамды көрiнеу ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупiнде қалдыру және ЖҚТБ ауруын жұқтыру (100-1-баптың екiншi бөлiгi); әйелдi зорлау (101-бап); еркек пен еркектiң жыныс қатынасын жасасуы (104-баптың екiншi бөлiгi); адамды кепiлге алу және кепiлдiкте ұстау (115-1-бап); адам ұрлау (116-бап); өкiмет билiгінің немесе қызмет өкiлдiгiнiң шегiнен шығу (144-баптың екiншi бөлiгi); пара алу (146-бап); iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық жасақшысының, анықтама жүргiзушi адамның, тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе халық заседателiнiң өмiрiне қастық әрекет (173-1-бап); куәнi, жәбiрленушiнi, эксперттi немесе аудармашыны өтiрiк жауап беруге зорлау (187-1-баптың үшiншi бөлiгi); көрiнеу әдiлетсiз үкiм, шешiм, ұйғарым немесе қаулы шығару (191-баптың екiншi бөлiгi); анықтама жүргiзушi адамға, тергеушiге, прокурорға, судьяға немесе халық заседателiне қатысты қауiп төндiру (191-2-бап); еңбекпен түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң талаптарына қасақана бағынбау (199-2-баптың екiншi бөлiгi); бұзақылық (200-баптың екiншi бөлiгi); атылатын қару-жарақты, оқ-дәрiнi немесе жарылғыш заттарды ұрлау (203-бап); наркотик заттарды ұрлау (213-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); наркотик заттарды қолдануға азғыру (213-2-баптың екiншi бөлiгi); наркотик заттарды заңсыз жасау, алу, сақтау, тасу, жiберу немесе өткiзу (214-баптың екіншi, үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерi); притон ұстау және жеңгетайлық (215-1-баптың бесiншi бөлiгi); көлiк құралдарын айдап әкету (221-баптың екіншi және үшiншi бөлiктерi); бағынбау (225-баптың "в" тармағы); бұйрықты орындамау (226-баптың "в" тармағы); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызмет мiндеттерiн бұзуға зорлау (227-баптың "б" және "в" тармақтары); бастыққа зорлық әрекеттер жасау (229-баптың "б" тармағы); бiр-бiрiне бағынбайтын әскери қызметшiлердiң өзара қарым-қатынастың уставтық ережелерiн бұзуы (231-баптың "в" тармағы); дезертирлiк (234-баптың "г" тармағы); ұрыс жағдайында бөлiмдi өз бетiмен тастап кету (235-бап); өзiнiң дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе басқа тәсiлмен әскери қызметтен бұлтару (236-баптың "б" тармағы); қарауыл қызметiнiң уставтық ережелерiн бұзу (242-баптың "е" тармағы); жауынгерлiк кезекшiлiк атқару ережелерiн бұзу (244-баптың "в" және "г" тармақтары); соғыс құпиясын жариялау немесе соғыс құпиясы жазылған документтердi жоғалту (246-баптың "в" тармағы); әкiмдiктi пайдаланып, қиянат жасау, әкiмдiктiң шегiнен шығу немесе мiндеттi қызметiн атқармау (247-баптың "б" және "в" тармақтары); соғыс жүргiзу құралдарын жауға беру немесе тастап кету (248-бап); суға батып бара жатқан соғыс кемесiн тастап кету (249-бап); өз еркiмен тұтқынға берiлу (251-бап); тонау (253-бап); соғыс жүрiп жатқан аудандағы халыққа зорлық жасау (254-бап); сондай-ақ Қазақ КСР Қылмыстық кодексiнiң 1995 жылғы 12 мамырға дейiнгi редакциясындағы: тонау (133-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); шабуыл жасап тонау (134-бап); қорқыту арқылы талап ету (135-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (141-баптың екiншi бөлiгi) үшiн сотталған адамдарға;

6) осужденных и привлекаемых к уголовной ответственности за следующие преступления, предусмотренные в Уголовного кодекса Республики Казахстан: убийство (статья 96); умышленное причинение тяжкого вреда здоровью (статья 103); истязание (часть 2 статьи 107); принуждение к изъятию органов или тканей человека для трансплантации либо иного использования (части 2 и 3 статьи 113); заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ-СПИД) (часть 3 статьи 116); изнасилование (статья 120); насильственные действия сексуального характера (части 2 и 3 статьи 121); похищение человека (статья 125); незаконное лишение свободы (часть 3 статьи 126); вербовка людей для эксплуатации (часть 3 статьи 128); вовлечение несовершеннолетнего в преступную деятельность (части 3 и 4 статьи 131); торговля несовершеннолетними (статья 133); планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны (статья 156); производство или распространение оружия массового поражения (статья 158); применение запрещенных средств и методов ведения войны (статья 159); геноцид (статья 160); экоцид (статья 161); наемничество (статья 162); нападение на лиц или организации, пользующиеся международной защитой (статья 163); государственная измена (статья 165); шпионаж (статья 166); посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля (статья 167); насильственный захват власти или насильственное удержание власти (статья 168); вооруженный мятеж (статья 169); диверсия (статья 171); кража (часть 3 статьи 175); присвоение или растрата вверенного чужого имущества (часть 3 статьи 176); мошенничество (часть 3 статьи 177); грабеж (части 2 и 3 статьи 178); разбой (статья 179); хищение предметов, имеющих особую ценность (статья 180); вымогательство (части 2 и 3 статьи 181); неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения (части 2, 3 и 4 статьи 185); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (часть 3 статьи 187); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (части 2 и 3 статьи 206); экономическая контрабанда (часть 3 статьи 209); терроризм (статья 233); захват заложника (статья 234); создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом (преступной организацией), участие в преступном сообществе (статья 235); организация незаконного военизированного формирования (часть 1 статьи 236); бандитизм (статья 237); захват зданий, сооружений, средств сообщения и связи (части 2 и 3 статьи 238); угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава (статья 239); пиратство (статья 240); массовые беспорядки (части 1 и 2 статьи 241); хищение либо вымогательство радиоактивных материалов (части 2 и 3 статьи 248); контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено (части 2 и 3 статьи 250); незаконное приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (части 2 и 3 статьи 251); незаконное изготовление оружия (части 2, 3 статьи 252); хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (статья 255); хулиганство (часть 3 статьи 257); незаконные изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ (части 2, 3 и 4 статьи 259); хищение либо вымогательство наркотических средств или психотропных веществ (статья 260); склонение к потреблению наркотических средств или психотропных веществ (части 2 и 3 статьи 261); незаконное культивирование запрещенных к возделыванию растений, содержащих наркотические вещества (часть 2 статьи 262); незаконный оборот ядовитых веществ, а также веществ, инструментов или оборудования, используемых для изготовления или переработки наркотических средств, психотропных или ядовитых веществ (части 2, 3 и 4 статьи 263); организация или содержание притонов для потребления наркотических средств или психотропных веществ (часть 2 статьи 264); злоупотребление должностными полномочиями (часть 3 статьи 307); превышение власти или должностных полномочий (часть 3 статьи 308); получение взятки (статья 311); применение насилия в отношении представителя власти (часть 2 статьи 321); посягательство на жизнь лица, осуществляющего правосудие или предварительное расследование (статья 340); угроза или насильственные действия в связи с осуществлением правосудия или производством предварительного расследования (часть 4 статьи 341); привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности (часть 2 статьи 344); заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей (часть 3 статьи 346); принуждение к даче показаний (часть 2 статьи 347); вынесение заведомо неправосудных приговора, решения или иного судебного акта (часть 2 статьи 350); заведомо ложный донос (часть 3 статьи 351); подкуп или принуждение к даче ложных показаний или уклонению от дачи показаний, ложному заключению либо к неправильному переводу (часть 4 статьи 354); побег из мест лишения свободы, из-под ареста или из-под стражи (часть 2 статьи 358); злостное неповиновение требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения (статья 360); дезорганизация нормальной деятельности учреждений, обеспечивающих изоляцию от общества (статья 361); неповиновение или иное неисполнение приказа (части 3 и 5 статьи 367); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (части 2 и 3 статьи 368); насильственные действия в отношении начальника (части 2 и 3 статьи 369); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (часть 3 статьи 370); самовольное оставление части или места службы (части 5 и 6 статьи 372); дезертирство (части 2 и 3 статьи 373); уклонение от военной службы путем членовредительства или иным способом (части 2 и 3 статьи 374); нарушение правил несения боевого дежурства (части 2 и 3 статьи 375); нарушение уставных правил несения караульной (вахтенной) службы (часть 2 статьи 377); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (части 2 и 3 статьи 380); оставление погибающего военного корабля (часть 2 статьи 382); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 383); добровольная сдача в плен (статья 384); мародерство (статья 385); разглашение секретных сведений военного характера или утрата документов, содержащих секретные сведения военного характера (часть 3 статьи 386).

6) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: адам өлтiру (96-бап); денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру (103-бап); азаптау (107-баптың 2-бөлiгi); ауыстырып салу не өзгедей пайдалану үшiн адамның органдарын немесе тiнiн алуға мәжбүр ету (113-баптың 2 және 3-бөлiктерi); адамның иммун тапшылығы вирусын (ВИЧ/ЖҚТБ) жұқтыруы (116-баптың 3-бөлiгi); зорлау (120-бап); нәпсiқұмарлық сипатындағы күш қолдану (121-баптың 2 және 3-бөлiктерi) адамды ұрлау (125-бап); бас бостандығынан заңсыз айыру (126-баптың 3-бөлiгi); адамдарды пайдалану үшiн азғырып-көндiру (128-баптың 3-бөлiгi); кәмелетке толмаған адамды қылмыстық iске тарту (131-баптың 3 және 4-бөлiктерi); кәмелетке толмағандарды саудаға салу (133-бап); басқыншылық соғысты жоспарлау, әзiрлеу, тұтандыру немесе жүргiзу (156-бап); жаппай қырып-жою қаруын өндiру немесе тарату (158-бап); соғыс жүргiзудiң тыйым салынған құралдары мен әдiстерiн қолдану (159-бап); геноцид (160-бап); экоцид (161-бап); жалдамалылық (162-бап); халықаралық қорғау аясындағы адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау (163-бап); мемлекеттiк опасыздық (165-бап); шпионаж (166-бап); мемлекет немесе қоғам қайраткерінің өмiрiне қастандық жасау (167-бап); өкiметтi күшпен басып алу немесе өкiметтi күшпен ұстап тұру (168-бап); қарулы бүлiк (169-бап); диверсия (171-бап); ұрлық (175-баптың 3-бөлiгi); сенiп тапсырылған бөтен мүлiктi иеленiп алу немесе ысырап ету (176-баптың 3-бөлiгi); алаяқтық (177-баптың 3-бөлiгi); тонау (178-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қарақшылық (179-бап); ерекше құнды заттарды ұрлау (180-бап); қорқытып алушылық (181-баптың 2 және 3-бөлiктерi); автомобильдi немесе өзге де көлiк құралдарын ұрлау мақсатынсыз заңсыз иелену (185-баптың 2, 3 және 4-бөлiктерi); бөтен адамның мүлкiн қасақана жою немесе бүлдiру (187-баптың 3-бөлiгi); жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату (206-баптың 2 және 3-бөлiктерi); экономикалық контрабанда (209-баптың 3-бөлiгi); терроризм (233-бап); адамды кепiлге алу (234-бап); ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастықты (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (235-бап); заңсыз әскерилендiрiлген құраманы ұйымдастыру (236-баптың 1-бөлiгi); бандитизм (237-бап); үйлердi, құрылыстарды, қатынас және байланыс құралдарын басып алу (238-баптың 2 және 3-бөлiктерi); әуе немесе су көлiгiн не жылжымалы темiр жол составын айдап әкету, сонымен бiрдей қолға түсiру (239-бап); теңiз қарақшылығы (240-бап); жаппай тәртiпсiздiктер (241-баптың 1 және 2-бөлiктерi); радиоактивтi материалдарды ұрлау немесе қорқытып алу (248-баптың 2 және 3-бөлiктерi); айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы (250-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды және жарылғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру, өткiзу, сақтау, тасымалдау және алып жүру (251-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қаруды заңсыз жасау (252-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қаруды, оқ-дәрiнi, жарылғыш заттар мен жару құрылғыларын ұрлау не қорқытып алу (255-бап); бұзақылық (257-баптың 3-бөлiгi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды заңсыз дайындау, иемденiп алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту немесе сату (259-баптың 2, 3 және 4-бөлiктерi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды ұрлау не қорқытып алу (260-бап); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды тұтынуға көндiру (261-баптың 2 және 3-бөлiктерi); құрамында есiрткi заттар бар, өсiруге тыйым салынған өсiмдiктердi заңсыз өсiру (262-баптың 2-бөлiгi); улы заттардың, сондай-ақ есiрткi заттарды, жүйкеге әсер ететiн немесе улы заттарды дайындауға немесе ұқсатуға пайдаланылатын заттардың, құрал-саймандардың немесе жабдықтардың заңсыз айналымы (263-баптың 2, 3 және 4-бөлiктерi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды тұтыну үшін притондар ұйымдастыру немесе ұстау (264-баптың 2-бөлiгi); қызмет өкiлеттiгiн терiс пайдалану (307-баптың 3-бөлiгi); билiктi немесе қызметтiк өкiлеттiктi асыра пайдалану (308-баптың 3-бөлiгi); пара алу (311-бап); өкiмет өкiлiне қатысты күш қолдану (321-баптың 2-бөлiгi); сот төрелiгiн немесе алдын ала тергеудi жүзеге асырушы адамның өмiрiне қол сұғу (340-бап); сот төрелiгiн жүзеге асыруға немесе алдын ала тергеу жүргiзуге байланысты қорқыту немесе күш көрсету әрекеттерi (341-баптың 4-бөлiгi); көрiнеу кiнәсiз адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (344-баптың 2-бөлiгi); көрiнеу заңсыз ұстау, қамауға алу немесе қамауда ұстау (346-баптың 3-бөлiгi); жауап беруге мәжбүр ету (347-баптың 2-бөлiгi); көрiнеу әдiлетсiз сот үкiмiн, шешiмiн немесе өзгедей сот актiсiн шығару (350-баптың 2-бөлiгi); көрiнеу жалған сөз жеткiзу (351-баптың 3-бөлiгi); жалған жауап беруге немесе жауап беруден жалтаруға, жалған қорытынды беруге не қате аударуға сатып алу не мәжбүр ету (354-баптың 4-бөлiгi); бас бостандығынан айыру орнынан, тұтқындаудан немесе қамаудан қашу (358-баптың 2-бөлiгi); қылмыстық-атқару мекемесi әкiмшiлiгiнiң талаптарына қасақана бағынбау (360-бап); қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететiн мекемелердiң қалыпты қызметiнiң тәртiбiн бұзу (361-бап); бұйрыққа бағынбау немесе оны өзгедей орындамау (367-баптың 3 және 5-бөлiктерi); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызметтiк мiндеттерiн бұзуға мәжбүр ету (368-баптың 2 және 3-бөлiктерi); бастыққа қатысты күш қолдану iс-әрекеттерi (369-баптың 2 және 3-бөлiктерi); бiр-бiрiнiң арасында бағыныштылық қатынастары болмаған кезде әскери қызметшiлердiң арасындағы өзара қарым-қатынастардың жарғылық ережелерiн бұзу (370-баптың 3-бөлiгi); бөлiмдi немесе қызмет орнын өз бетiмен тастап кету (372-баптың 5 және 6-бөлiктерi); қашқындық (373-баптың 2 және 3-бөлiктерi); дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе өзге тәсiлмен әскери қызметтен жалтару (374-баптың 2 және 3-бөлiктерi); жауынгерлiк кезекшiлiктi атқарудың ережелерiн бұзу (375-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қарауыл (вахта) қызметiн атқарудың жарғылық ережелерiн бұзу (377-баптың 2-бөлiгi); билiктi терiс пайдалану, билiктiң асыра қолданылуы немесе әрекетсiздiгi (380-баптың 2 және 3-бөлiктерi); құрып бара жатқан әскери кеменi тастап кету (382-баптың 2-бөлiгi); жауға соғыс жүргiзу құралдарын беру немесе тастап кету (383-бап); тұтқынға өз еркiмен берiлу (384-бап); тонаушылық (385-бап); әскери сипаттағы құпия мәліметтерді жария ету немесе әскери сипаттағы құпия мәліметтері бар құжаттарды жоғалту (386-баптың 3-бөлiгi) үшiн сотталған және қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған адамдарға қолданылмайды.

Статья 13. Основанием для применения амнистии в отношении лиц, перечисленных в подпунктах 2), 4) и 5) статьи 10 настоящего Закона, являются документы, подтверждающие право этих лиц на льготы.
Статья 14. Установить, что предусмотренное статьями 3-5, 8 настоящего Закона отбытие части срока наказания исчисляется на день вступления акта амнистии в силу.
Статья 15. При совокупности преступлений, если одно из них не подпадает под действие настоящего Закона, амнистия не применяется.
Статья 16. Лица, подпадающие под амнистию, освобождаются как от основного, так и от дополнительного наказания, если последнее не исполнено на день вступления в силу настоящего Закона.
Статья 17. В соответствии со статьей 8 настоящего Закона сокращению подлежит часть срока наказания, не отбытая на день вступления настоящего Закона в силу.
Статья 18. При применении акта амнистии не учитываются судимости, снятые или погашенные в установленном законом порядке, а также судимости за преступления, ответственность за которые исключена законом.
Статья 19. Действие настоящего Закона распространяется на лиц, совершивших преступления до его вступления в силу, осужденных судами Республики Казахстан (Казахской ССР), а также военными трибуналами бывшего Союза ССР за преступления, совершенные на территории Казахской ССР.
Статья 20. Возложить исполнение настоящего Закона на:
1) органы, исполняющие наказания в отношении осужденных, находящихся в местах лишения свободы;
2) органы дознания и предварительного следствия в отношении лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве этих органов;
3) суды в отношении:
лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве судов и до вступления настоящего Закона в силу не рассмотрены, а также в отношении лиц, дела о преступлениях которых рассмотрены, но приговоры не вступили в законную силу;
условно осужденных в соответствии со статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьей 40 Уголовного кодекса Казахской ССР) и в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в порядке, предусмотренном статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьей 41-1 Уголовного кодекса Казахской ССР), (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, которым в виде основного наказания назначен штраф, если до вступления настоящего Закона в силу штраф не взыскан (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания, и лиц, которым неотбытая часть наказания заменена более мягким наказанием до вступления настоящего Закона в силу (амнистию применяет суд, вынесший постановление об условно-досрочном освобождении или замене неотбытой части наказания более мягким наказанием);

13-бап. Осы Заңның 10-бабының 2), 4) және 5) тармақшаларында аталған адамдарға қатысты рақымшылық жасауды қолдануға осы адамдардың жеңiлдiктерге құқығы бар екендiгiн растайтын құжаттар негiз болып табылады.
14-бап. Осы Заңның 3-5, 8-баптарында көзделген жаза мерзiмiнiң бөлiгiн өтеу рақымшылық жасау актiсi күшiне енетiн күнге есептелетiн болып белгiленсiн.
15-бап. Қылмыстар жиынтығы болған жағдайда, егер олардың бiреуi осы Заңның қолданылу аясына жатпаса, рақымшылық жасалмайды.
16-бап. Егер осы Заң күшiне енетiн күнге қосымша жаза орындалмаған болса, рақымшылық жасау қолданылатын адамдар негiзгi жазадан да, қосымша жазадан да босатылады.
17-бап. Осы Заңның 8-бабына сәйкес, осы Заң күшiне енетiн күнге жазаның өтелмеген бөлiгi қысқартуға жатады.
18-бап. Рақымшылық жасау актiсiн қолданған кезде заңмен белгiленген тәртiппен алынып тасталған немесе өтелген соттылықтар, сондай-ақ олар үшін жауаптылық заңмен жойылған қылмыстар үшiн соттылықтар есепке алынбайды.
19-бап. Осы Заңның күшi ол күшiне енгенге дейiн қылмыс жасаған, Қазақстан Республикасының (Қазақ КСР-iнiң) соттары соттаған, сондай-ақ Қазақ КСР-i аумағында жасаған қылмыстары үшiн бұрынғы КСР Одағының әскери трибуналдары соттаған адамдарға қолданылады.
20-бап. Осы Заңды орындау:
1) сотталып, бас бостандығынан айыру орындарында отырғандарға қатысты - жазаны орындау органдарына;
2) қылмыстары туралы iстерi мен материалдары өздерiнiң iс жүргiзуiне жатқан адамдарға қатысты - анықтау мен алдын ала тергеу органдарына;
3) мыналарға:
қылмыстары туралы iстерi мен материалдары соттардың iс жүргiзуiнде жатқан және осы Заң күшiне енгенге дейiн қаралмаған, сондай-ақ қылмыстары туралы iстерi қаралған, бiрақ үкiмдерi заңды күшiне енбеген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабына (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 40-бабына) сәйкес шартты түрде сотталғандарға қатысты және үкiмдерiнiң орындалуы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 72-бабында (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 41-1-бабында) көзделген тәртiппен кейiнге қалдырылған адамдарға (рақымшылық жасауды үкiм шығарған сот шешедi) қатысты;
негiзгi жаза түрiнде айыппұл тағайындалған, осы Заң күшiне енгенге дейiн айыппұл өндiрiп алынбаған (рақымшылық жасауды үкiм шығарған сот шешедi) адамдарға;
жазадан шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылған адамдарға және осы Заң күшiне енгенге дейiн жазаның өтелмеген бөлiгi неғұрлым жеңiлiрек жазамен ауыстырылған (рақымшылық жасауды шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiлiрек жазамен ауыстыру туралы қаулы шығарған сот шешедi) адамдарға қатысты - соттарға;

4) органы внутренних дел в отношении лиц:
осужденных к лишению свободы, но не находящихся под стражей, приговоры в отношении которых вступили в законную силу;
отбывающих наказание в виде исправительных работ, лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью;
5) командиров дисциплинарных воинских частей в отношении военнослужащих, осужденных к содержанию в дисциплинарных воинских частях.
В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения настоящего Закона соответствующие должностные лица органов, перечисленных в данной статье, несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 21. Применение настоящего Закона производится на основании постановления уполномоченного органа (должностного лица), санкционированного прокурором, а также на основании постановления суда.
При применении судами настоящего Закона участие прокурора обязательно.
К постановлению начальника исправительного учреждения или командира дисциплинарной воинской части прилагаются:
1) справка о поощрениях и взысканиях;
2) личное дело осужденного;
3) другие документы, необходимые для решения вопроса о применении амнистии.
Отбывание наказания прекращается со дня санкционирования прокурором постановления уполномоченного органа (должностного лица) либо со дня вступления в законную силу постановления суда о применении акта амнистии.
Статья 22. Амнистия не применяется в случае, если обвиняемый или подсудимый против этого возражает.
Статья 23. Органам, перечисленным в статье 20, обеспечить исполнение настоящего Закона в течение шести месяцев со дня его введения в действие.
В случаях, если вопрос о применении амнистии возникает по истечении шестимесячного срока со дня вступления настоящего Закона в силу, она исполняется в порядке, предусмотренном статьями 20 и 24 настоящего Закона.
Статья 24. Вопрос о применении амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан, но отбывающим наказание за ее пределами, решается судами Республики Казахстан на основании международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, по представлению компетентного органа государства, на территории которого осуществляется исполнение приговора суда.
Статья 25. Правительству Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы принять меры к:
1) размещению в специальных домах-интернатах инвалидов и лиц преклонного возраста, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих родственников и близких;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних под надзор родителей, органов опеки и попечительства либо направлению их в необходимых случаях в детские дома, школы-интернаты или иные учебные заведения; 3) обеспечению контроля за продолжением лечения освобожденных из мест лишения свободы, больных туберкулезом. Статья 26. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования. Президент Республики Казахстан (Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)

4) мына адамдарға:
бас бостандығынан айыруға сотталған, оларға қатысты үкiмдер заңды күшiне енген, бiрақ қамауға алынбаған сотталғандарға;
түзеу жұмыстары, белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаны өтеп жүрген адамдарға қатысты - iшкi iстер органдарына;
5) тәртiптiк әскери бөлiмдерде ұстауға сотталған әскери қызметшiлерге қатысты - тәртiптiк әскери бөлiмдер командирлерiне жүктелсiн.
Осы Заң орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған жағдайда, осы бапта аталған органдардың тиiстi лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жауаптылықта болады.
21-бап. Осы Заңды қолдану уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) прокурор санкция берген қаулысы негiзiнде, сондай-ақ сот қаулысы негiзiнде жүргізіледі.
Соттар осы Заңды қолданған кезде прокурордың қатысуы мiндеттi.
Түзеу мекемесi бастығының немесе тәртiптiк әскери бөлiм командирiнiң қаулысына:
1) көтермелеулер мен жазалаулар туралы анықтама;
2) сотталған адамның жеке iсi;
3) рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселенi шешуге қажеттi басқа да құжаттар қоса тiркеледi.
Жазаны өтеу уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) қаулысына прокурор санкция берген не соттың рақымшылық жасау актiсiн қолдану туралы қаулысы заңды күшiне енген күннен бастап тоқталады.
22-бап. Егер айыпталушы немесе сотталушы рақымшылық жасауға қарсы болса, ол қолданылмайды.
23-бап. 20-бапта аталған органдар осы Заңның орындалуын ол қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай iшiнде қамтамасыз етсiн.
Рақымшылықты қолдану туралы мәселе осы Заң күшiне енген күннен бастап алты ай мерзiм өткеннен кейiн туындаған жағдайда, ол осы Заңның 20 және 24-баптарында көзделген тәртiппен орындалады.
24-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бiрақ жазасын оның шегiнен тыс жерлерде өтеп жүрген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану жөнiндегi мәселенi Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде, сот үкiмiн орындау өз аумағында жүзеге асырылып жатқан мемлекеттiң құзыреттi органының ұсынуы бойынша шешедi.
25-бап. Қазақстан Республикасының Yкiметi, облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және туған-туыстары мен жақын-жуықтары жоқ мүгедектер мен қарт адамдарды арнаулы интернат-үйлерге орналастыру;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-аналарының, қорғаншы және қамқоршы органдардың қадағалауына беруге не қажет болған жағдайда оларды балалар үйлерiне, мектеп-интернаттарға немесе өзге де оқу орындарына жiберу;
3) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған туберкулезбен ауыратындардың емделуiн жалғастыруына бақылау жасауды қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдансын.
26-бап. Осы Заң жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi