О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции
Закон Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 164.
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. Z952200_ "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст.144, 149; N 12, ст.184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248):
статью 15 дополнить частью следующего содержания:
"Лицензии на осуществление деятельности, связанной с привлечением иностранной рабочей силы, выдаются с учетом квоты, устанавливаемой Правительством Республики Казахстан, на привлечение иностранных граждан, нанимаемых работодателем за пределами Республики Казахстан, для работы на территории Республики в целом и по группам профессий.".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 г. N 2337 U952337_ "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184):
часть первую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Постоянно проживающими в Республике Казахстан признаются иностранные граждане и лица без гражданства, получившие на то разрешение и вид на жительство в Республике Казахстан иностранного гражданина либо удостоверение лица без гражданства, выданные органами внутренних дел.";
в статье 6:
часть первую дополнить предложением следующего содержания:
"В целях обеспечения реализации конституционного права граждан Республики Казахстан на свободу труда законодательными актами могут быть установлены ограничения по осуществлению трудовой деятельности иностранных граждан в Республике Казахстан.";
в части третьей после слов "иностранные граждане" дополнить словами ", постоянно проживающие в Республике Казахстан,";
в статье 10:
часть первую дополнить предложением следующего содержания:
"В целях обеспечения реализации конституционного права граждан Республики Казахстан на получение образования законодательными актами могут устанавливаться ограничения на получение иностранными гражданами бесплатного высшего образования в Республике Казахстан.";
в части второй слова ", а также по контрактам и договорам, заключенным с учебными заведениями" исключить;
в статье 28:
дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) в случае признания брака недействительным в порядке, установленном законодательными актами, если заключение брака с гражданином Республики Казахстан явилось основанием для оставления его на постоянное место жительства в Республике Казахстан.";
часть вторую дополнить предложением следующего содержания:
"Их содержание производится в спецучреждениях органов внутренних дел.".

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне көші-қон мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 16 наурыз N 164-II
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Z952200_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат):
15-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Шетелдiк жұмыс күшiн тартуға байланысты қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензия жұмыс берушi Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден Республика аумағында жұмыс iстеу үшiн жалдайтын шетел азаматтарын тартуға арнап, Қазақстан Республикасының Үкiметi тұтастай және кәсiптiк топтар бойынша белгiлейтiн квота ескерiле отырып берiледi.".
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2337 U952337_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат):
4-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұрушылар деп, соған iшкi iстер органдарының берген рұқсатын және шетелдiк азаматтың Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын не азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн алған шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар танылады.";
6-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбек ету бостандығына конституциялық құқығын iске асыруды қамтамасыз ету мақсатында заң актiлерiмен шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында еңбек қызметiн жүзеге асыруы жөнiндегi шектеулер белгiленуi мүмкiн.";
үшiншi бөлiктегi "Шетел азаматтары" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын" деген сөздермен толықтырылсын;
10-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының бiлiм алуға конституциялық құқығын iске асыруды қамтамасыз ету мақсатында заң актiлерiмен шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында тегiн жоғары бiлiм алуына шектеулер белгiленуi мүмкiн.";
екiншi бөлiктегi ", сондай-ақ оқу орындарымен жасасқан контракттар мен шарттар бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
28-бапта:
в) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының шегiнен қуылуы мүмкiн" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы г) тармақшамен толықтырылсын:
"г) егер Қазақстан Республикасының азаматымен некеге тұруы оны Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру үшiн негiз болып табылып, заң актiлерiмен белгiленген тәртiппен неке заңсыз деп танылған жағдайда Қазақстан Республикасының шегiнен қуылуы мүмкiн.";
екiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Олар iшкi iстер органдарының арнаулы мекемелерiнде ұсталады.".

3. K970167_ Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141):
дополнить статьей 330-1 следующего содержания:
"Статья 330-1. Невыполнение решения о выдворении
Невыполнение иностранными гражданами и лицами без гражданства
принятых в отношении их решений о выдворении из пределов Республики
Казахстан -
наказывается штрафом в размере от ста до пятисот месячных расчетных
показателей либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного
за период от одного до пяти месяцев, либо арестом на срок до шести
месяцев, либо лишением свободы на срок до одного года.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

3. 1997 жылғы 16 шiлдедегi K970167_ Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 16, 141-құжат):
мынадай мазмұндағы 330-1-баппен толықтырылсын:
"330-1-бап. Шығарып жiберу туралы шешiмдi орындамау
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың өздерiне қатысты
қабылданған Қазақстан Республикасының шегiнен шығарып жiберу туралы
шешiмдердi орындамауы -
бiр жүз айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке
дейiнгi мөлшерде не сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi
жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға, не алты айға
дейiнгi мерзімге қамауға алуға, не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас
бостандығынан айыруға жазаланады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.