О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 10 июля 2001 года N 227
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. Z970094_ "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921):
1) пункт 2 статьи 21 после слов "общее хозяйство" дополнить словами
"не менее пяти лет";
2) в пункте 2 статьи 29:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) денежная компенсация, выплачиваемая собственнику до прекращения
права собственности, включающая рыночные стоимости жилища и земельного
участка, а также возмещение в полном объеме убытков, причиненных
собственнику;";
в подпункте 2) слово "новое" заменить словом "благоустроенное";
3) в статье 116 слова "новое", "нового" заменить соответственно
словами "благоустроенное", "благоустроенного";
4) дополнить статьей 119-1 следующего содержания:
"Статья 119-1. Особенности предоставления жилища в собственность при
сносе жилого дома в связи с изъятием (выкупом)
земельных участков для государственных надобностей в
столице Республики Казахстан
В столице Республики Казахстан при изъятии (выкупе) земельных участков для государственных надобностей по выбору собственника жилища, расположенного на изымаемом (выкупаемом) земельном участке, выплачивается компенсация в размере рыночной стоимости жилища либо предоставляется в собственность благоустроенное жилище (квартира или жилой дом), полезная площадь которого не должна превышать полезной площади изымаемого (выкупаемого) жилища (квартиры или дома), если гражданам не гарантированы законом иные льготные нормы.
Предоставление бывшим собственникам (нанимателям) в собственность (внаем) других жилищ во вновь построенных на этом же или другом земельном участке жилых домах взамен снесенных жилых помещений в силу договорных обязательств, предусмотренных статьей 115 настоящего Закона, осуществляется только при согласии застройщика.".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 мая 1998 г. Z980230_ "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 7-8 , ст. 79):
1) пункт 4 статьи 3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) принимают решения об изъятии (выкупе) земель для государственных надобностей, при этом собственники земельных участков или негосударственные землепользователи должны быть не позднее чем за три месяца до предстоящего изъятия (выкупа) участков письменно уведомлены об этом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;"; <*>
Сноска. См. постановление Конституционного Совета РК от 9 июля 2001 г. N 12/2 S010012_ .

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 10 шілде N 227-II.
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Z970094_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат, N 23, 921-құжат):
1) 21-баптың 2-тармағы "ортақ шаруашылық" деген сөздердiң алдынан "кемiнде бес жыл" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 29-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұрғын үйдiң және жер учаскесiнiң нарықтық құнын қоса, меншік иесiне құқығы тоқтатылғанға дейiн төленетiн ақшалай өтем төленуге, сондай-ақ меншiк иесiне келтiрiлген залалдардың орны толық толтырылуға;";
2) тармақшадағы "жаңа" деген сөз "тұрмысқа жайлы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 116-бапта "жаңа" деген сөздер "тұрмысқа жайлы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 119-1-баппен толықтырылсын:
"119-1-бап. Қазақстан Республикасының астанасында мемлекеттiк
қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қоюға (сатып
алуға) байланысты тұрғын үйдi бұзған кезде меншiкке
тұрғын үй беру ерекшелiктерi
Қазақстан Республикасының астанасында мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қойған (сатып алған) кезде алып қойылатын (сатып алынатын) жер учаскесiнде орналасқан тұрғын үйдiң меншiк иесiнің таңдауы бойынша тұрғын үйдiң нарықтық құны мөлшерiнде өтем төленедi не меншігіне тұрмысқа жайлы тұрғын үй (пәтер немесе үй) берiледi, егер азаматтарға заңмен өзге де жеңiлдiктi нормаларға кепiлдiк берiлмеген болса, оның пайдалы алаңы алып қойылатын (сатып алынатын) тұрғын үйдiң (пәтердің немесе үйдiң) пайдалы алаңынан аспауға тиiс.
Осы Заңның 115-бабында көзделген шарттық мiндеттемелерге орай нақ сол немесе басқа жер учаскесiнде бұзылған тұрғын жайлардың орнына жаңадан салынған тұрғын үйлерден бұрынғы меншiк иелерiнiң (жалға алушылардың) меншiгiне (жалға) басқа тұрғын үй беру құрылыс салушының келiсiмiмен ғана жүзеге асырылады."
2. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы" 1998 жылғы 20 мамырдағы Z980230_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 7-8, 79-құжат):
1) 3-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жердi алып қою (сатып алу) туралы шешімдер қабылдайды, бұл орайда жер учаскелерінің меншік иелері немесе мемлекеттiк емес жер пайдаланушылар учаскелердi алдағы кездегi алып қоюдан (сатып алудан) кемiнде үш ай бұрын бұл жөнiнде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жазбаша хабардар етiлуге тиiс"; <*>
Ескерту. ҚР Конституциялық Кеңесінің 2001 жылғы 9 шілдедегі
N 12/2 S010012_ қаулысын қараңыз.

2) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Особенности изъятия (выкупа) земельных участков для
государственных надобностей
1. Изъятие земельных участков для государственных надобностей у собственников и негосударственных землепользователей, право землепользования которыми выкуплено, осуществляется в порядке выкупа с обязательным их уведомлением в срок не позднее чем за три месяца до предстоящего выкупа земельных участков. Выкуп земельных участков до истечения трех месяцев со дня получения собственниками или землепользователями такого уведомления допускается только с согласия собственника или землепользователя.
Если собственник или землепользователь не согласен с решением о выкупе у него земельного участка для государственных надобностей либо с ним не достигнуто соглашение о цене за выкупаемый земельный участок или других условиях выкупа, исполнительный орган столицы вправе предъявить в суд иск о выкупе земельного участка по истечении трех месяцев.
2. При определении цены за выкупаемый земельный участок в нее включаются рыночная стоимость земельного участка или прав на него и находящегося на нем недвижимого имущества, а также все убытки, причиненные собственнику или землепользователю в связи с утратой земельного участка, включая убытки, которые они несут в связи с досрочным прекращением обязательств перед третьими лицами.
3. Изъятие для государственных надобностей земельного участка, предоставленного во временное безвозмездное землепользование, осуществляется без выкупа права землепользования. Землепользователям возмещаются убытки в полном объеме, а также по их желанию может быть предоставлен другой земельный участок.".
3. В Закон Республики Казахстан от 24 января 2001 г. Z010152_
земле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 4, ст. 21):
1) первое и второе предложения пункта 2 статьи 67 дополнить словами
", если иное не предусмотрено законодательными актами Республики
Казахстан";
2) часть вторую статьи 70 дополнить словами ", если иное не
предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

2) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Жер учаскелерiн мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алып қою
(сатып алу) ерекшелiктерi
1. Жер пайдалану құқығын сатып алған меншiк иелерi мен мемлекеттiк емес жер пайдаланушылардан мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою алдағы кезде жер учаскелерiн сатып алуға дейiн үш айдан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде оларды мiндеттi түрде хабардар ете отырып сатып алу тәртiбiмен жүзеге асырылады. Меншiк иелерi немесе жер пайдаланушылар осындай хабар алған күннен үш ай өтпей тұрып жер учаскесiн сатып алуға меншiк иесiнiң немесе жер пайдаланушының келiсiмiмен ғана жол берiледi.
Егер меншiк иесi немесе жер пайдаланушы өзiнiң жер учаскесiн мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн сатып алу туралы шешiммен келiспесе не сатып алынатын жер учаскесiнiң бағасы немесе сатып алудың басқа да шарттары жөнiнде олармен келiсiмге қол жетпесе, астананың атқарушы органы үш ай өткеннен кейiн жер учаскесiн сатып алу туралы сотқа талап қоюға құқылы.
2. Сатып алынатын жер учаскесінің бағасын анықтаған кезде оған жер учаскесiнiң немесе оған құқықтардың және онда тұрған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны, сондай-ақ жер учаскесiнен айырылуына байланысты меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға келтiрiлген залалдар, олардың үшiншi тұлғалар алдындағы мiндеттемелерiн мерзiмiнен бұрын тоқтатуға байланысты шегетiн залалдарын қоса алғанда, барлық залалдар қосылады.
3. Уақытша өтеусiз жер пайдалануға берiлген жер учаскесiн мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алып қою жер пайдалану құқығы сатып алынбай жүзеге асырылады. Жер пайдаланушыларға толық көлемiнде залалдардың орны толтырылады, сондай-ақ олардың тiлегi бойынша басқа жер учаскесінің берiлуi мүмкiн.".
3. "Жер туралы" 2001 жылғы 24 қаңтардағы Z010152_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 4, 21-құжат):
1) 67-баптың 2-тармағының бірінші және екінші сөйлемдері "жер
пайдаланушыға" және "жер пайдаланушы" деген сөздерден кейін ", егер
Қазақстан Республикасының заң актілерінде өзгеше көзделмесе," деген
сөздермен толықтырылсын;
2) 70-баптың екінші бөлігі "жер пайдаланушысына" деген сөздерден
кейін ", егер Қазақстан Республикасының заң актілерінде өзгеше
көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.