О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения судебной экспертизы
Закон Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года N 251
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан Z970188_ "О судебной экспертизе" от 12 ноября 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 276; 2000 г., N 6, ст. 141):
в статье 10:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Производство экспертизы в разовом порядке может быть поручено в случаях:
1) назначения экспертизы, не предусмотренной определенным законодательством перечнем видов экспертиз;
2) привлечения в качестве эксперта специалиста иностранного государства в области судебной экспертизы в соответствии со статьей 27 настоящего Закона;
3) удовлетворения отводов всем экспертам соответствующей специальности, являющимся сотрудниками органов судебной экспертизы, а также осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, либо мотивированного отстранения от производства экспертизы этих лиц и соответствующего органа судебной экспертизы в целом.";
в пункте 4 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить
словами "настоящим Законом".
2. В
Z970206_
Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от
13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N
23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141;
2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245):
1) в части первой статьи 83 слова "законодательством Республики
Казахстан" заменить словами "частью первой статьи 243 настоящего Кодекса";
2) часть первую статьи 243 изложить в следующей редакции:
"Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании
лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями
закона.".
3. В
K990411_
Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан
от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N
18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66, N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52;
N 15-16, ст. 239):
в статье 91:
в части четвертой второе предложение изложить в следующей редакции:
"Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании
лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями
закона.";
в части шестой первое предложение исключить.

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне сот сараптамасын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 6 қараша N 251-II
Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Сот сараптамасы туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Z970188_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 21, 276-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат):
10-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бір жолғы тәртіппен сараптама жүргізу:
1) сараптама түрлерінің заңдарда белгіленген тізбесінде көзделмеген сараптама тағайындалған;
2) осы заңның 27-бабына сәйкес шет мемлекеттің сот сараптамасы саласындағы маман сарапшы ретінде тартылған;
3) сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын, сондай-ақ лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын тиісті мамандықтағы барлық сарапшыларға қарсылық қанағаттандырылған не осы адамдар және тұтас алғанда тиісті сот сараптамасы органы сараптама жүргізуден дәлелді себептермен шеттетілген жағдайларда тапсырылуы мүмкін.";
4-тармақтағы "Қазақстан Республикасының заңдарымен" деген сөздер "осы
Заңмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы
Z970206_
Қазақстан Республикасының
Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің
Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N
3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат;
N 17-18, 245-құжат):
1) 83-баптың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы заңдарымен"
деген сөздер "осы Кодекстің 243-бабының бірінші бөлігімен" деген сөздермен
ауыстырылсын;
2) 243-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасын жүргізу:
1) сот сараптамасы органдарының қызметкерлеріне;
2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын
адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бір жолғы тәртіппен өзге де адамдарға
тапсырылуы мүмкін.".
3. 1999 жылғы 13 шілдедегі
K990411_
Қазақстан Республикасының
Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің
Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10,
244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат):
91-бапта:
төртінші бөліктегі екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасын жүргізу:
1) сот сараптамасы органдарының қызметкерлеріне;
2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын
адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бір жолғы тәртіппен өзге де адамдарға
тапсырылуы мүмкін.";
алтыншы бөліктегі бірінші сөйлем алып тасталсын.

4. В
K010155_
Кодекс Республики Казахстан об административных
правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики
Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241):
второе предложение части первой статьи 597 изложить в следующей
редакции:
"Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании
лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями
закона.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы
K010155_
Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы
Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат):
597-баптың бірінші бөлігіндегі екінші сөйлем мынадай редакцияда
жазылсын:
"Сот сараптамасын жүргізу:
1) сот сараптамасы органдарының қызметкерлеріне;
2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын
адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бір жолғы тәртіппен өзге де адамдарға
тапсырылуы мүмкін.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.