О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О карантине растений"
Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2002 года № 293.
Внести в Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 г. Z990344_ "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст. 34; № 23, ст. 931) следующие изменения и дополнения:
1. По всему тексту Закона слова "Государственной фитосанитарной службой по карантину растений", "Государственной фитосанитарной службы по карантину растений", "Государственная фитосанитарная служба по карантину растений", "Государственной фитосанитарной службе по карантину растений", "Государственную фитосанитарную службу по карантину растений" заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "уполномоченный орган", "уполномоченному органу", "уполномоченный орган".
2. В статье 1:
1) дополнить подпунктами 5-1), 7-1), 9-1), 9-2), 12) следующего содержания:
"5-1) карантинный сертификат — документ, удостоверяющий карантинное состояние подкарантинной продукции, предназначенной для внутригосударственных перевозок;
7-1) оценка фитосанитарного риска — научно обоснованная оценка вероятности проникновения, укоренения или распространения карантинных объектов с учетом фитосанитарных мер, которые могли быть применены, и связанных с этим потенциальных биологических и экономических последствий, проводимая научно-исследовательскими организациями и уполномоченным органом;
9-1) республиканские государственные предприятия по обеспечению карантина растений — государственные предприятия, создаваемые Правительством Республики Казахстан, деятельность которых направлена на выявление, локализацию и ликвидацию очагов карантинных объектов без права осуществления государственных контрольных и надзорных функций;
9-2) уполномоченный орган — государственный орган, осуществляющий карантинный контроль за соблюдением карантина растений физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;
12) чужеродный вид — вид насекомого, возбудителя болезни растения и сорняка, отсутствующий во флоре и фауне Республики Казахстан, который в случае проникновения может нанести значительный экономический и экологический ущерб.";
2) подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) фумигационные отряды — подразделения республиканских государственных предприятий по обеспечению карантина растений, выполняющие по обращениям физических и юридических лиц обеззараживание подкарантинной продукции методом газовой дезинсекции по предписаниям уполномоченного органа и его территориальных органов с пограничными пунктами и постами на границе в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".

"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2002 жылғы 18 ақпан N 293-ІІ
"Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Z990344_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат, N 23, 931-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Заңның бүкіл мәтіні бойынша "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызметі", "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызмет", "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызметтің", "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызметке", "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызметтен", "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызметінің", "Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік фитосанитариялық қызметті" деген сөздер тиісінше "уәкілетті органы", "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органға", "уәкілетті органнан", "уәкілетті органының", "уәкілетті органды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-бапта:
1) мынадай мазмұндағы 5-1), 7-1), 9-1), 9-2), 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) карантиндік сертификат мемлекет ішінде тасымалдауға арналған карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік жай-күйін куәландыратын құжат;
7-1) фитосанитариялық тәуекелді бағалау - қолданылуы мүмкін фитосанитариялық шараларды ескере отырып, карантиндік объектілердің ену, орнығу мен таралу ықтималдығын және осыған байланысты болатын әлеуетті биологиялық және экономикалық зардаптарды ғылыми-зерттеу ұйымдары мен уәкілетті орган жүргізетін ғылыми негізделген бағалау;
9-1) өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар - Қазақстан Республикасының Үкiметі құратын, қызметі мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру құқығынсыз карантиндік объектілердiң ошақтарын анықтауға, оқшаулауға және жоюға бағытталған мемлекеттiк кәсiпорындар;
9-2) уәкiлеттi орган - өсiмдiктер карантинiн Қазақстан Республикасының аумағында жеке және заңды тұлғалардың сақтауына карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
12) бөтен тектi түр - Қазақстан Республикасының флорасы мен фаунасында жоқ, пайда бола қалған жағдайда елеулi экономикалық және экологиялық залал келтіруі мүмкін насеком, өсімдік ауруларын қоздырушы және арамшөп түрi.";
2) 11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) фумигациялық отрядтар - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті органның және шекаралық пункттері мен шекарадағы постыларын қоса алғанда, оның аумақтық органдарының ұйғарымдары бойынша карантинге жатқызылған өнімді газбен дезинсекциялау әдiсiмен залалсыздандыруды жеке және заңды тұлғалардың өтiніштерi бойынша орындайтын өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың бөлiмшелерi;".

3. Статьи 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Органы, осуществляющие государственное регулирование в
области карантина растений
1. Государственное регулирование в области карантина растений осуществляется Правительством Республики Казахстан, уполномоченным органом и его территориальными органами.
2. Положение об уполномоченном органе, Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов (далее — Правила по карантину растений) и перечень карантинных объектов, борьба с которыми осуществляется за счет средств республиканского бюджета, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. Должностные лица уполномоченного органа и его территориальных органов с пограничными пунктами и постами на границе, непосредственно осуществляющие контроль по карантину растений, являются государственными инспекторами по карантину растений и обеспечиваются форменной одеждой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Положение о государственных инспекторах по карантину растений утверждается уполномоченным органом.
Право на занятие должности государственного инспектора по карантину растений имеют граждане, отвечающие квалификационным требованиям, установленным уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
Статья 6. Государственная система обеспечения карантина растений
В государственную систему обеспечения карантина растений Республики Казахстан входят:
1) уполномоченный орган и его территориальные органы с пограничными пунктами и постами на границе;
2) государственные карантинные учреждения, создаваемые по решению Правительства Республики Казахстан, — республиканская, зональные и пограничные карантинные лаборатории, интродукционно-карантинные питомники;
3) республиканские государственные предприятия по обеспечению карантина растений с фитосанитарными лабораториями и фумигационными отрядами.".
4. В статье 7:
1) в пункте 1:
в подпункте 4) слово "ассигнований" заменить словами "государственных средств";
подпункт 5) дополнить словами "с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, а также пункта назначения;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) выдает предписания о выполнении мероприятий по обеззараживанию подкарантинной продукции, а также транспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан по карантину растений и контролирует их исполнение;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) организует проверку импортной подкарантинной продукции в
интродукционно-карантинных питомниках на наличие скрытой зараженности
карантинными объектами и чужеродными видами;";

3. 5 және 6-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Өсiмдiктер карантинi саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге
асыратын органдар
1. Өсiмдiктер карантинi саласында мемлекеттiк реттеудi Қазақстан Республикасының Үкiметі, уәкiлеттi орган мен оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
2. Уәкiлеттi орган туралы ереженi, Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ережелердi (бұдан әрi - Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi ережелер) және қарсы күрес жүргiзу ісi республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын карантиндiк объектiлер тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
3. Уәкiлеттi органның және шекаралық пункттерi мен шекарадағы постыларын қоса алғанда, оның аумақтық органдарының өсімдiктер карантинi бойынша бақылауды тiкелей жүзеге асыратын лауазымды адамдары өсiмдiктер карантинi жөніндегi мемлекеттiк инспекторлар болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен нысанды киіммен қамтамасыз етіледі.
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар туралы ережені уәкілетті орган бекітеді.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңдарына сәйкес белгілеген біліктілік талаптарына сай келетін азаматтардың өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттер инспектор қызметiн атқаруға құқығы бар.
6-бап. Өсiмдiктер карантинін қамтамасыз етудiң мемлекеттік жүйесi
Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз етудiң мемлекеттік жүйесiне:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк орган және шекаралық пункттерi мен шекарадағы постыларын қоса алғанда, оның аумақтық органдары;
2) Қазақстан Республикасы Yкiметінің шешімi бойынша құрылатын мемлекеттiк карантиндiк мекемелер - республикалық, аймақтық және шекаралық карантиндiк зертханалар, жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктер;
3) фитосанитариялық зертханаларымен және фумигациялық отрядтарымен қоса алғанда, өсiмдiктер карантинін қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар енедi.".
4. 7-бапта:
1) 1-тармақта:
4) тармақшада "қаржы мен" деген сөздер "мемлекеттік қаражат пен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша "әкелінетін және әкетілетін карантинге жатқызылған өнімді" деген сөздерден кейін "аумақтың фитосанитариялық сипаттамасы мен оның шыққан жерін, сондай-ақ баратын пунктін ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині жөніндегі заңдарына сәйкес карантинге жатқызылған өнімді, сондай-ақ көлік құралдарын залалсыздандыру жөніндегі іс-шараларды орындау туралы ұйғарымдар береді және олардың орындалуын бақылайды;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жерсіндіру-карантиндік көшеттіктердегі карантинге жатқызылған импорттық өнімнің карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлерден жасырын залалданған-залалданбағанын тексеруді ұйымдастырады;";

дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) создает базу данных о наличии и распространении карантинных
объектов в Республике Казахстан и других странах, мерах и мероприятиях по
борьбе с ними;";
в подпункте 8):
после слов "на основе" дополнить словами "научных принципов оценки
фитосанитарного риска с учетом требований";
слова ", независимо от форм собственности" исключить;
подпункт 9) после слова "фитосанитарные" дополнить словом ",
карантинные";
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Решения уполномоченного органа и его территориальных органов,
принятые в пределах их полномочий, являются обязательными для исполнения
должностными лицами, физическими и юридическими лицами.";
3) в пункте 4 слово "нее" заменить словом "него".
5. Дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция государственных карантинных учреждений и
республиканских государственных предприятий
1. Государственные карантинные учреждения:
1) определяют видовой состав карантинных объектов и чужеродных видов
в образцах, поступающих на лабораторную экспертизу;
2) выявляют скрытую зараженность в посевном и посадочном материалах.
2. Республиканские государственные предприятия:
1) выявляют очаги распространения карантинных объектов;
2) проводят локализацию и ликвидацию очагов распространения
карантинных объектов;
3) проводят обеззараживание подкарантинной продукции, в том числе
фумигацию.".
6. В статье 8:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Права государственных инспекторов по карантину растений";
2) в части первой:
в абзаце первом слова "должностные лица" заменить словами "государственные инспекторы по карантину растений";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) задерживать подкарантинные грузы и объекты на период проведения досмотра, фитосанитарной экспертизы и при необходимости обеззараживания, а также при их перевозке без фитосанитарного (карантинного) сертификата или ввозе из-за границы без импортного карантинного разрешения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) применять (вводить) временные карантинные меры в отношении подкарантинной продукции, ввозимой из других государств, сведения о фитосанитарном состоянии которой не изучены;";
подпункт 2) дополнить словами "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
в подпункте 5) слова "должностных лиц и граждан" заменить словами "должностных лиц, физических и юридических лиц".

мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасында және басқа да елдерде карантиндік объектілердің болуы мен таралуы, оларға қарсы күрес жөніндегі шаралар мен іс-шаралар туралы деректер базасын құрады;";
8) тармақшада:
"ұсыныстар деген сөзден кейін "талаптарын ескере келе, фитосанитариялық тәуекелді бағалаудың ғылыми принциптері" деген сөздермен толықтырылсын;
"меншік нысандарына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
9) тармақша "фитосанитариялық" деген сөзден кейін ", карантиндік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган мен оның аумақтық органдарының өз өкілеттіктері шегінде қабылданған шешімдері лауазымды адамдардың, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылады.";
3) 4-тармақ бойынша қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
5. Мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1. Мемлекеттік карантиндік мекемелер мен республикалық
мемлекеттік кәсіпорындардың құзыреті
1. Мемлекеттік карантиндік мекемелер:
1) зертханалық сараптамаға келіп түсетін үлгілердегі карантиндік
объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындайды;
2) себу материалдары мен отырғызылатын материалдардағы жасырын
залалдануды анықтайды.
2. Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар:
1) карантиндік объектілердің таралу ошақтарын анықтайды;
2) карантиндік объектілердің таралу ошақтарын оқшаулау мен жоюды
жүргізеді;
3) карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды, соның ішінде
фумигациялауды жүргізеді.".
6. 8-бапта:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың
құқықтары";
2) бірінші бөлікте:
бірінші абзацта "лауазымды адамдарының" деген сөздер "өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
1) карантинге жатқызылған жүктер мен объектілерді тексеріп қарау, фитосанитариялық сараптама және қажет болған кезде залалсыздандыру ісін жүргізу кезеңінде, сондай-ақ оларды фитосанитариялық (карантиндік) сертификатсыз тасымалдау кезінде немесе шет елден импорттық карантиндік рұқсатсыз әкелген жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен кідіртіп қоюға;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) басқа мемлекеттерден әкелінетін, өзінің фитосанитариялық жай-күйі туралы мәліметтер зерттелмеген карантинге жатқызылған өнімге қатысты уақытша карантиндік шаралар қолдануға (енгізуге);";
2) тармақша "заң нормаларының орындалуын" деген сөздердің алдынан
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен" деген
сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада "лауазымды адамдар мен азаматтарды" деген сөздер
"лауазымды адамдарды, жеке және заңды тұлғаларды" деген сөздермен
ауыстырылсын.

7. Дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Компетенция органов местного государственного управления
по обеспечению карантина растений
1. Местные представительные органы оказывают содействие уполномоченному органу в обеспечении карантина растений.
2. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) создают условия территориальным органам уполномоченного органа для исполнения ими служебных обязанностей;
2) в карантинных зонах на железнодорожных станциях, в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, автовокзалах (автостанциях), на рынках, в организациях почтовой связи и на иных объектах организуют и обеспечивают проведение карантинных мероприятий физическими и юридическими лицами — владельцами этих объектов, а также органами государственного управления.".
8. В статье 13:
1) в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Ввоз на территорию Республики Казахстан подкарантинной продукции разрешается только в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан, в которых имеются оборудованные в соответствии с требованиями правил и норм обеспечения карантина растений пограничные фитосанитарные пункты и посты.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Ввоз подкарантинной продукции без импортных карантинных разрешений уполномоченного органа и фитосанитарных сертификатов национальных карантинных служб стран-экспортеров запрещается.";
2) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Вывоз подкарантинной продукции разрешается при наличии
фитосанитарных или карантинных сертификатов, выдаваемых территориальными
органами уполномоченного органа:
1) за пределы Республики Казахстан — при наличии фитосанитарных
сертификатов;
2) внутри Республики Казахстан — при наличии карантинных
сертификатов.";
3) пункт 5 после слов "транспортных средств," дополнить словами
"лабораторная экспертиза,".
9. Пункт 2 статьи 16 исключить.
10. Заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Финансирование уполномоченного органа, государственных
карантинных учреждений и мероприятий по карантину
растений".
11. Статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Финансирование уполномоченного органа и государственных
карантинных учреждений
Уполномоченный орган и государственные карантинные учреждения
финансируются за счет средств республиканского бюджета.".
12. Пункт 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"2. Проведение карантинных мероприятий на объектах, находящихся в
собственности физических и юридических лиц, а также на земельных участках
осуществляется за счет средств собственников и землепользователей по
предписаниям уполномоченного органа и его территориальных органов в
пределах предоставленных им полномочий.".
Президент
Республики Казахстан

7. Мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Жергілікті мемлекеттік басқару органдарының өсімдіктер
карантинін қамтамасыз ету жөніндегі құзыреті
1. Жергілікті өкілді органдар өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету
ісінде уәкілетті органға жәрдемдеседі.
2. Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңдарына
сәйкес:
1) уәкілетті органның аумақтық органдары өздерінің қызметтік
міндеттерін атқаруы үшін оларға жағдай жасайды;
2) темір жол станцияларындағы, теңіз және өзен порттарындағы (айлақтарындағы), әуежайлардағы, автовокзалдардағы (автостанциялардағы), базарлардағы, почта байланысы ұйымдарындағы және өзге де объектілердегі карантиндік аймақтарда осы объектілер иелерінің - жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік басқару органдарының карантиндік іс-шаралар жүргізуін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.".
8. 13-бапта:
1) 2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы, өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету ережелері мен нормаларына сәйкес жабдықталған шекаралық фитосанитариялық пункттері мен постылары бар өткізу пункттерінде ғана рұқсат етіледі.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Карантинге жатқызылған өнімді уәкілетті органның импорттық карантиндік рұқсатынсыз және экспорттаушы елдердің ұлттық карантиндік қызметтерінің фитосанитариялық сертификаттарынсыз әкелуге тыйым салынады.";
2) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Карантинге жатқызылған өнімді әкетуге уәкілетті органның аумақтық
органдары беретін фитосанитариялық немесе карантиндік сертификаттар болған
жағдайда:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге - фитосанитариялық
сертификаттар болған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының ішінде - карантиндік сертификаттар
болған жағдайда рұқсат етіледі.";
3) 5-тармақ "залалсыздандыру," деген сөзден кейін "зертханалық
сараптама," деген сөздермен толықтырылсын.
9. 16-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
10. 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Уәкілетті органды, мемлекеттік карантиндік мекемелерді
және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды
қаржыландыру".
11. 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Уәкілетті органды және мемлекеттік карантиндік
мекемелерді қаржыландыру
Уәкілетті орган мен мемлекеттік карантиндік мекемелер республикалық
бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.".
12. 18-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі объектілерде, сондай-ақ
жер учаскелерінде карантиндік іс-шаралар жүргізу уәкілетті орган мен оның
аумақтық органдарының өздеріне берілген өкілеттік шегіндегі ұйғарымдары
бойынша меншік иелері мен жер пайдаланушылардың қаражаты есебінен жүзеге
асырылады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.