О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 322
Внести в Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 г. Z914800_ "О гражданстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 636; 1995 г., N 19, ст. 117) следующие изменения и дополнения:
1. Статью 1 после слова "своих" дополнить словом "государственных", слова "языку представителей" заменить словом "языкам".
2. Часть первую статьи 3 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"родились на территории Республики Казахстан и не состоят в гражданстве иностранного государства;".
3. В статье 4 слова "детей", "их свидетельствами" заменить соответственно словами "ребенка", "его свидетельством".
4. Статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Правовое положение иностранцев и лиц без гражданства
Иностранцы и лица без гражданства пользуются в Республике Казахстан правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан, если иное не предусмотрено K951000_ Конституцией, законами и международными договорами.".
5. В статье 11:
1) в заголовке слова "детей", "которых" заменить соответственно
словами "ребенка", "которого";
2) часть вторую исключить.
6. В заголовке статьи 12 слово "детей" заменить словом "ребенка".
7. В заголовке статьи 13 слова "детей", "которых" заменить
соответственно словами "ребенка", "которого".
8. В заголовке статьи 14 слово "детьми" заменить словом "ребенком".
9. В части первой статьи 15 слова "Граждане других государств"
заменить словом "Иностранцы".
10. В статье 16:
1) в подпункте 1) части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1) лица, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях не менее пяти лет либо состоящие в браке с гражданами Республики Казахстан не менее трех лет.";
в абзаце втором:
слово "пункта" заменить словом "подпункта";
слова "вынужденно", "по политическим мотивам" исключить;
2) подпункт 2) после слова "республик," дополнить словами "прибывшие с целью постоянного проживания в Республику Казахстан,".
11. Статью 17 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения подпункта 7) части первой настоящей статьи не
распространяются на лиц, указанных в абзаце втором подпункта 1) части
первой статьи 16 настоящего Закона и обратившихся в органы внутренних дел
с письменным обращением об отказе от иностранного гражданства. Информация
о факте такого обращения в случае принятия обратившихся лиц в гражданство
Республики Казахстан, их иностранные паспорта направляются в иностранное
государство.".

"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2002 жылғы 17 мамыр N 322-ІІ
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Z914800_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақ ССР Жоғарғы Советінің Ведомостары, 1991 ж., N 52, 636-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 19, 117-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-бапта "өзінің" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылып, "ұлттар өкілдерінің тіліне" деген сөздер "ұлттардың тілдеріне" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 3-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында туған және шет мемлекеттің азаматтығында тұрмайтын;".
3. 4-баптағы "балалардың", "олардың", "куәліктерімен" деген сөздер тиісінше "баланың", "оның", "куәлігімен" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық жағдайы
Конституцияда K951000_ , заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасында азаматтар үшін белгіленген құқықтар мен бостандықтарды пайдаланады, сондай-ақ міндеттерді мойнына алады.".
5. 11-бапта:
1) тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
2) екінші бөлік алып тасталсын.
6. 12-баптың тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген
сөзбен ауыстырылсын.
7. 13-баптың тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген
сөзбен ауыстырылсын.
8. 14-баптың тақырыбындағы "адамдар балаларының" деген сөздер
"адамдардың баласының" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 15-баптың бірінші бөлігіндегі "Басқа мемлекеттердің азаматтары"
деген сөздер "Шетелдіктер" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. 16-бапта:
1) бірінші бөліктің 1) тармақшасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының аумағында заңды негізде кемінде бес жыл тұрақты тұратын не Қазақстан Республикасының азаматтарымен кемінде үш жыл некеде тұратын адамдар қабылданатын болады.";
екінші абзацта:
қазақ тіліндегі мәтінде "тармақшаның" деп дұрыс жазылған;
"кетуге мәжбүр болған" деген сөздер "кеткен" деген сөзбен ауыстырылып, "саяси себептермен" деген сөздер алып тасталсын;
2) 2) тармақшасындағы "бұрынғы одақтас" деген сөздердің алдынан ", Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатымен келген," деген сөздермен толықтырылсын.
11. 17-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігі 7) тармақшасының ережелері осы Заңның
16-бабының бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген
және шетелдік азаматтықтан бас тарту туралы жазбаша өтінішпен ішкі істер
органдарына жүгінген адамдарға қолданылмайды. Жүгінген адамдар Қазақстан
Республикасының азаматтығына қабылданған жағдайда мұндай жүгіну фактісі
туралы ақпарат, олардың шетелдік паспорттары шет мемлекетке жіберіледі.".

12. Статью 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения подпункта 1) части первой статьи 16 настоящего Закона к
лицу, которое ранее состояло в гражданстве Республики Казахстан, не
применяются.".
13. В статье 21:
1) абзац второй подпункта 3) исключить;
2) в подпункте 4) слово "пяти" заменить словом "трех".
14. В заголовке главы 4 слово "детей" заменить словом "ребенка".
15. В статье 22:
1) в заголовке слово "детей" заменить словом "ребенка";
2) в части первой слова "детей, не достигших" заменить словами
"ребенка, не достигшего".
16. В статье 23:
1) в заголовке слово "детьми" заменить словом "ребенком";
2) слова "по ходатайству, основанному на письменном соглашении об
этом его родителей" заменить словами "по письменному ходатайству об этом
его родителей".
17. В статье 24:
1) в заголовке слово "детьми" заменить словом "ребенком";
2) слова "По ходатайству, основанному на письменном соглашении об
этом его родителей," заменить словами "По письменному ходатайству
родителей".
18. В заголовке статьи 25 слово "детьми" заменить словом "ребенком".
19. Статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Сохранение ребенком гражданства Республики
Казахстан в случае усыновления
Ребенок, являющийся гражданином Республики Казахстан, усыновленный иностранцами, сохраняет гражданство Республики Казахстан до своего совершеннолетия.
Ребенок, усыновленный гражданами Республики Казахстан, в случае выхода обоих усыновителей или одного из усыновителей из гражданства Республики Казахстан сохраняет гражданство Республики Казахстан до своего совершеннолетия.
Выход из гражданства Республики Казахстан названного в настоящей статье ребенка допускается только после достижения им совершеннолетия и по его желанию.".
20. В заголовке и тексте статьи 28 слова "детей", "их" заменить соответственно словами "ребенка", "его".
21. В части второй статьи 29:
1) в абзаце втором слова "граждан других государств и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и вне ее пределов" исключить;
2) в абзаце четвертом слова "постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, а также за пределами территории Республики Казахстан граждан Республики Казахстан" исключить;
3) абзац пятый исключить.
22. В части второй статьи 33 слова "детей", "их" заменить соответственно словами "ребенка", "его".

12. 18-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 16-бабының бірінші бөлігі 1) тармақшасының ережелері
бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында тұрған адамдарға
қолданылмайды.".
13. 21-бапта:
1) 3) тармақшасының екінші абзацы алып тасталсын;
2) 4) тармақшасындағы "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын.
14. 4-тараудың тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген
сөзбен ауыстырылсын.
15. 22-бапта:
1) тақырыбындағы "балалар" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
2) бірінші бөліктегі "балаларының" деген сөз "баласының" деген сөзбен
ауыстырылсын.
16. 23-бапта:
1) тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
2) "бұған жазбаша келісіміне негізделген" деген сөздер "осы туралы
жазбаша" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. 24-бапта:
1) тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
2) "бұған жазбаша келісіміне негізделген" деген сөздер "осы туралы
жазбаша" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. 25-баптың тақырыбындағы "балалардың" деген сөз "баланың" деген
сөзбен ауыстырылсын.
19. 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Асырап алған ретте баланың Қазақстан
Республикасының азаматтығын сақтауы
Шетелдіктер асырап алған, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын бала Қазақстан Республикасының азаматтығын өзі кәмелетке толғанға дейін сақтайды.
Қазақстан Республикасының азаматтары асырап алған бала, асырап алушылардың екеуі де немесе асырап алушылардың біреуі Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтығын өзі кәмелетке толғанға дейін сақтайды.
Осы бапта аталған баланың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына ол кәмелетке толғаннан кейін және оның тілегі бойынша ғана жол беріледі.".
20. 28-баптың тақырыбы мен мәтініндегі "Балалардың", "олармен", "балалардың", "олардың" деген сөздер тиісінше "Баланың", "онымен", "баланың", "оның" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. 29-баптың екінші бөлігінде:
1) екінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы территориясында және оның шегінен тыс жерлерде тұратын басқа мемлекеттердің азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды" деген сөздер алып тасталсын;
2) төртінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан
Республикасының азаматтарын" деген сөздер алып тасталып, "шешімдер
қабылдайды." деген сөздермен толықтырылсын;
3) бесінші абзац алып тасталсын.
22. 33-баптың екінші бөлігіндегі "балаларды", "олардың" деген сөздер
тиісінше "баланы", "оның" деген сөздермен ауыстырылсын.

23. В статье 38 слова "п. 1" заменить словами "подпункте 1)".
24. Часть вторую статьи 39 после слова "вручаются" дополнить словами
"удостоверения личности и (или)", слова "детей, не достигших", "их"
заменить соответственно словами "ребенка, не достигшего", "его".
25. Заголовок главы 9 и статью 42 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Международные договоры
Статья 42. Применение международных договоров
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан,
установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе,
применяются правила международного договора.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

23. 38-баптағы "1-тармағында" деген сөздер "1) тармақшасында" деген
сөздермен ауыстырылсын.
24. 39-баптың екінші бөлігіндегі "азаматының" деген сөзден кейін
"жеке куәлігін және (немесе)" деген сөздермен толықтырылып, "балалар",
"олардың" деген сөздер тиісінше "баланың", "оның" деген сөздермен
ауыстырылсын.
25. 9-тараудың және 42-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Халықаралық шарттар
42-бап. Халықаралық шарттардың қолданылуы
Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шартта осы
Заңдағыдан өзгеше ережелер белгіленсе, халықаралық шарттың ережелері
қолданылады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.