О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Закон Республики Казахстан от 29 ноября 2003 года N 500
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г, N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142):
1) в статье 209:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Превышение суммы фактически начисленного корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога за налоговый период над суммой начисленных авансовых платежей в течение налогового периода в размере более десяти процентов - влечет штраф в размере семидесяти процентов от суммы превышения фактического налога.";
пункт 5 исключить;
2) в статье 214 слова "марками акцизного сбора" заменить словами "акцизными марками".
2. В Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139):
1) по всему тексту Кодекса слова "марок акцизного сбора", "маркам акцизного сбора", "марки акцизного сбора", "марками акцизного сбора" заменить соответственно словами "акцизных марок", "акцизным маркам", "акцизные марки", "акцизными марками";
2) в пункте 1 статьи 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) благотворительная помощь - имущество, предоставляемое на безвозмездной основе физическим лицам с целью оказания им социальной поддержки, некоммерческим организациям, а также организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, с целью поддержания их уставной деятельности;";
подпункт 7) после слов "размещения" и "приобретения" дополнить словами "(без учета купона)";
подпункт 12) исключить;
подпункт 14) после слова "бумагам" дополнить словами "(далее - купон)";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) налоговый агент - индивидуальный предприниматель, частный нотариус, адвокат, юридическое лицо, в том числе нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, на которых в соответствии с настоящим Кодексом возложена обязанность по исчислению, удержанию и перечислению налогов, удерживаемых у источника выплаты;";

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 29 қарашадағы N 500-ІІ Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 530-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат):
1) 209-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Салық кезеңi үшiн iс жүзiнде есептелген корпорациялық табыс салығы немесе жеке табыс салығы сомасының салық кезеңi iшiнде есептелген аванстық төлемдер сомасынан он процент мөлшерде асып түсуi - ic жүзiндегi салықтың асып түскен сомасының жетпiс процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5-тармақ алып тасталсын;
2) 214-бапта "акциз алымының таңбаларымен" деген сөздер "акциздiк маркалармен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар):
1) Кодекстiң бүкіл мәтiнi бойынша "акциз алымы маркалары", "акциз алымы маркаларының", "акциз алымы маркаларын", "акциздiк алымы маркаларын", "акциз алымының (бүлiнген немесе жоғалған (оның iшiнде ұрланған) маркалары", "акциз алымының бүлінген немесе жоғалған маркалары", "акциз алымының бүлінген маркаларын" деген сөздер тиiсiнше "акциздiк маркалар", "акциздiк маркалардың", "акциздiк маркаларды", "бүлінген немесе жоғалған (оның iшiнде ұрланған) акциздiк маркалар", "бүлiнген немеce жоғалған акциздiк маркалар", "бүлінген акциздiк маркаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қайырымдылық көмек - жеке тұлғаларға әлеуметтiк қолдау көрсету мақсатында, коммерциялық ұйымдарға, сондай-ақ қызметiн әлеуметтiк салада жүзеге асыратын ұйымдарға олардың жарғылық қызметiн қолдау мақсатында өтеусiз негiзде берiлетiн мүлiк;";
7) тармақшада "орналастырылу" және "сатып алу" деген сөздерден кейiн "(купон есепке алынбаған)" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша алып тасталсын;
14) тармақша "купон" деген сөзден кейiн "(бұдан әрі - купон)" деген сөздермен толықтырылсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) салық агентi - осы Кодекске сәйкес төлем көзiнен ұсталатын салықтарды есептеу, ұстау және аудару жөнiндегi мiндет жүктелген жеке кәсiпкер, жеке нотариус, адвокат, заңды тұлға, оның iшiнде Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға;";

дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) недропользователи - физические и юридические лица, осуществляющие операции по недропользованию, включая нефтяные операции, на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 23) исключить;
подпункт 24) после слов "размещения", "приобретения" дополнить словами "(без учета купона)";
в абзаце третьем подпункта 27):
слова "предоставление в связи с этим технической помощи;" исключить;
дополнить предложением следующего содержания:
"Морские и воздушные суда, арендуемые по договорам бербоут-чартера или димайз-чартера, относятся к промышленному оборудованию;";
в подпункте 29) слова "и иное обособленное структурное подразделение" исключить;
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 11 дополнить словами "или с участием налогового консультанта";
4) в подпункте 6) пункта 1 статьи 12 слова "реорганизации путем преобразования" заменить словами "случаев, предусмотренных частью пятой пункта 7 статьи 69 настоящего Кодекса";
5) пункт 2 статьи 13 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) применять положения пункта 6-1 статьи 177 настоящего Кодекса.";
6) пункт 1 статьи 15 после слова "взносов" дополнить словами "и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
7) подпункт 5) пункта 1 статьи 16 дополнить словами "и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
8) в пункте 1 статьи 17:
подпункт 3) после слова "обязательств" дополнить словами ", полнотой исчисления и своевременностью уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
подпункт 11) после слова "государства" дополнить словами ", за полнотой и своевременностью его передачи соответствующему уполномоченному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
9) пункт 7 статьи 29 после слова "случаев" дополнить словами ", предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими деятельность акционерных обществ, а также случаев";
10) пункт 4 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"4. Сроки исполнения налоговых обязательств по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ с участием государства в уставном капитале, для погашения которой по решению суда производится принудительный выпуск объявленных акций, приостанавливаются с момента вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций и до окончания их размещения (реализации).";

мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) жер қойнауын пайдаланушылар - Қазақстан Республикасының аумағында, мұнай операцияларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;";
23) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша "орналастыру" және "сатып алу" деген сөздерден кейiн "(купон есепке алынбаған)" деген сөздермен толықтырылсын;
27) тармақшаның үшiншi абзацында:
"; осыған байланысты техникалық көмек көрсету үшiн" деген сөздер алып тасталсын;
"төленетiн төлем" деген сөздерден кейiн нүкте қойылып, мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бербоут-чартер немесе димайз-чартер шарттары бойынша жалға алынатын теңiз және әуе кемелерi өнеркәсiптiк жабдыққа жатады;";
29) тармақшада "және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмше" деген сөздер алып тасталсын;
3) 11-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "арқылы" деген сөзден кейiн "немесе салық консультантының қатысуымен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 12-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында "қайта құрылу арқылы қайта ұйымдастырылуын" дeгeн сөздер "осы Кодекстiң 69-бабы 7-тармағының бесiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 13-баптың 2-тармағының 4) тармақшасында "мiндеттi" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) осы Кодекстiң 177-бабының 6-1-тармағының ережелерiн қолдануға мiндеттi.";
6) 15-баптың 1-тармағында "жарналарының" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 16-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында "жарналарының" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 17-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "орындауына," деген сөзден кейiн "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдардың толық есептелуiне және уақтылы төленуiне," деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша "сақталуын," деген сөзден кейiн "оның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиiстi уәкiлеттi органға толық және уақтылы тапсырылуын," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 29-баптың 7-тармағы "мiндеттемесi," деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының акционерлiк қоғамдардың қызметiн реттейтiн заң актілерiнде көзделген жағдайларды, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 32-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамдардың салық берешегi сомаларын жабу үшiн соттың шешiмiмен жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргiзiлетiн салық берешек сомаларын төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiн орындау мерзімдерi жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешiмi күшiне енген кезден бастап оларды орналастыру (өткiзу) аяқталғанға дейiн тоқтатыла тұрады.";

11) в статье 38:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Орган налоговой службы вправе начислить или пересмотреть начисленную сумму налогов и других обязательных платежей в бюджет в течение пяти лет после окончания налогового периода, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. По налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в соответствии с контрактом на недропользование, орган налоговой службы вправе начислить или пересмотреть начисленную сумму налогов и других обязательных платежей в бюджет, в методике расчета которых используются показатели внутренней нормы рентабельности (ВНР) и R-фактора (показателя доходности), в течение пяти лет после завершения срока действия контракта на недропользование.";
12) в статье 39:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Суммой излишне уплаченного налога признается также сумма уплаченного налога, подлежащего возврату налогоплательщику-нерезиденту в соответствии со статьей 198-1 настоящего Кодекса.";
в пункте 2 слово "пяти" заменить словом "десяти";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Сумма излишне уплаченных в бюджет налогов, взимаемых таможенными органами при перемещении товаров через таможенную границу Республики Казахстан, подлежит зачету в счет погашения налоговой задолженности в порядке, установленном настоящей статьей, по заявлению налогоплательщика в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления с приложением подтверждения таможенного органа о наличии излишне уплаченных сумм налогов.";
13) статью 40 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Возврат суммы излишне уплаченных налогов и других обязательных платежей в бюджет, взимаемых таможенными органами при перемещении товаров через таможенную границу Республики Казахстан, производится по месту уплаты в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления о возврате с приложением подтверждения таможенного органа о наличии излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
14) в пункте 7 статьи 46 слова "дополнительная эмиссия", "дополнительной эмиссии" заменить соответственно словами "принудительный выпуск объявленных", "принудительном выпуске объявленных";
15) в статье 50:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае неуплаты или неполной уплаты сумм налоговой задолженности, начисленных налогоплательщиком по декларациям и (или) расчетам, а также по результатам налоговых проверок налоговый орган имеет право взыскивать в принудительном порядке с банковских счетов налогоплательщика и (или) его структурных подразделений, не являющихся самостоятельными плательщиками налогов, суммы налоговой задолженности без их согласия.
Положения настоящего пункта не распространяются на банковские счета, по которым в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о пенсионном обеспечении наложение взыскания не допускается.";
в пункте 5 слова "на тенговом банковском счете" заменить словами "на банковском счете в тенге"; слова "с валютных банковских счетов" заменить словами "с банковских счетов в иностранной валюте";

11) 38-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Салық қызметi органы, осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, салық кезеңi аяқталғаннан кейiн бес жыл iшiнде салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есептеуге немеce олардың есептелген сомасын қайта қарауға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қызметiн жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартқа сәйкес жүзеге асыратын салық төлеушiлер бойынша салық қызметi органы жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттың қолданылу мерзімi аяқталғаннан кейiн бес жыл iшiнде салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер сомасын есептеуге немесе олардың есептелген сомасын қайта қарауға құқылы, оларды есептеу әдiстемесiнде рентабельдiлiктiң iшкi нормасының (РIН) және R-фактордың (табыс көрсеткiшiнiң) көрсеткiштерi қолданылады.";
12) 39-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 198-1-бабына сәйкес резидент емес салық төлеушiге қайтарылуға тиiс төленген салық сомасы да артық төленген салық сомасы болып танылады.";
2-тармақта "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзген кезде кеден органдары алатын салықтардың бюджетке артық төленген сомасы салық төлеушiнiң өтiнiшi бойынша, салықтардың артық төленген сомаларының бар екендiгi туралы кеден органының растамасымен қоса, өтiнiш берiлген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде осы бапта белгiленген тәртiппен салық берешегiн жабу есебiне есептеуге жатады.";
13) 40-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан тауарларды өткiзген кезде кеден органдары алатын салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң артық төленген сомаларын қайтару, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң артық төленген сомаларының бар екендiгі туралы кеден органының растамасымен қоса, қайтару туралы өтiнiш берiлген күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде төленген жерi бойынша жүргiзiледi.";
14) 46-баптың 7-тармағында "акциялардың қосымша эмиссиясы", "акциялардың қосымша эмиссиясын" деген сөздер тиiсiнше "жарияланған акциялар мәжбүрлеп", "жарияланған акцияларды мәжбүрлеп" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 50-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушi декларациялар және (немесе) есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ салық тексерулерi нәтижелерi бойынша есептеген салық берешегi сомалары төленбеген немесе толық төленбеген жағдайда, салық органы салық берешегiнiң сомасын салық төлеушiнің және (немесе) дербес салық төлеушi болып табылмайтын оның құрылымдық бөлiмшелерінің банк шоттарынан олардың келiсiмiнсiз мәжбүрлеу тәртiбiмен өндiрiп алуға құқылы.
Осы тармақтың ережелерi Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң актiсiне сәйкес өндiрiп алуға жол берiлмейтiн банк шоттарына қолданылмайды.";
5-тармақта "теңгелiк банк шоттарында" деген сөздер "теңгемен жүргiзiлетiн банк шоттарында" деген сөздермен ауыстырылсын; "валюталық банк шоттарынан" деген сөздер "шетел валютасымен жүргiзiлетiн банк шоттарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;

подпункт 2) пункта 7 после слова "очередь" дополнить словами "по обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды,";
16) статью 55 изложить в следующей редакции:
"Статья 55. Принудительный выпуск объявленных акций
налогоплательщика-акционерного общества с
участием государства в уставном капитале
В случае непогашения сумм налоговой задолженности налогоплательщиком-акционерным обществом с участием государства в уставном капитале после принятия всех мер, предусмотренных подпунктами 1)-4) статьи 49 настоящего Кодекса, уполномоченный государственный орган вправе обратиться в суд с исковым заявлением о принудительном выпуске объявленных акций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
17) абзац второй пункта 2 статьи 68 дополнить словами "и социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования";
18) в статье 69:
пункт 4 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Налогоплательщик в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о реорганизации или ликвидации письменно сообщает об этом налоговому органу.
При реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или при ликвидации налогоплательщика (юридического лица) на каждого реорганизуемого или ликвидируемого налогоплательщика составляется отдельная налоговая отчетность с начала налогового периода до дня завершения реорганизации или ликвидации на основании передаточного акта, разделительного или ликвидационного баланса соответственно.
Отчетность, указанная в настоящем пункте, представляется в течение трех рабочих дней со дня утверждения передаточного акта, разделительного или ликвидационного баланса одновременно с заявлением о проведении документальной проверки в связи с реорганизацией или ликвидацией юридического лица.
Заявление о проведении документальной проверки в связи с реорганизацией юридического лица путем выделения представляется в течение трех рабочих дней со дня утверждения разделительного баланса.
Положения настоящего пункта не распространяются на юридические лица, реорганизуемые путем преобразования, а также присоединения другого юридического лица.";
19) пункт 1 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"1. Передача по договору лизинга, заключенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на срок, превышающий три года, основных средств, подлежащих амортизации, является финансовым лизингом, если она отвечает одному из следующих условий:
1) передача основных средств в собственность лизингополучателю и (или) предоставление права лизингополучателю на приобретение основных средств по фиксированной цене определены договором лизинга;

7-тармақтың 2) тармақшасында "екiншi кезекте еңбек келiсiмi бойынша," деген сөздер "екiншi кезекте клиенттiң жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша еңбек келiсiмi," деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"55-бап. Салық төлеушінің-жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамның жарияланған акцияларын мәжбүрлеп шығару
Осы Кодекстiң 49-бабының 1)-4) тармақшаларында көзделген барлық шаралар қолданылғаннан кейін салық төлеуші-жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғам салық берешегі сомаларын өтемеген жағдайда, уәкілеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен, сотқа жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы талап-арызбен жүгiнуге құқылы.";
17) 68-баптың 2-тармағының екiншi абзацы "зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 69-бапта:
4-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Салық төлеушi қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешiм қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ол туралы салық органына жазбаша хабарлайды.
Салық төлеушiнi (заңды тұлғаны) қосу, бiрiктiру, бөлу жолымен қайта ұйымдастырған немесе таратқан кезде қайта ұйымдастырылған немесе таратылған әрбiр салық төлеушiге салық кезеңi басталғаннан қайта ұйымдастыру немесе тарату аяқталған күнге дейiн өткiзу актiсiнiң, тиiсiнше бөлу немесе тарату балансының негiзiнде бөлек салық есептiлiгi жасалады.
Осы тармақта көрсетiлген есептiлiк заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуына немесе таратылуына байланысты құжаттық тексерудi жүргiзу туралы өтiнiшпен бір уақытта өткiзу актiсiн, бөлу немесе тарату балансын бекiткен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде тапсырылады.
Заңды тұлғаны бөлiп шығару жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты құжаттық тексерудi жүргiзу туралы өтiнiш бөлу балансын бекiткен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде тапсырылады.
Осы тармақтың ережелерi қайта құру, сондай-ақ басқа заңды тұлғаны бiрiктiру жолымен қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.";
19) 74-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған лизинг шарты бойынша амортизациялауға жататын негiзгi құралдарды үш жылдан астам мерзiмге беру, егер ол мынадай талаптардың бiрiне сай келсе:
1) негiзгi құралдарды лизинг алушының меншiгiне беру және (немесе) лизинг алушыға негiзгi құралдарды тiркелген бағамен сатып алу жөнiнде құқық беру лизинг шартында белгiленсе;

2) срок финансового лизинга превышает семьдесят пять процентов срока полезной службы основных средств;
3) текущая (дисконтированная) стоимость лизинговых платежей за весь срок финансового лизинга превышает девяносто процентов стоимости передаваемых по финансовому лизингу основных средств.
Стоимость основных средств, переданных (полученных) в финансовый лизинг (по лизингу), определяется на момент заключения договора лизинга.
В целях налогообложения такая сделка рассматривается как покупка основных средств лизингополучателем. При этом лизингополучатель рассматривается как владелец основных средств, а лизинговые платежи - как платежи по кредиту, предоставленному лизингополучателю.";
20) в подпункте 3) пункта 2 статьи 81 слово "согласованной" заменить словом "цены,";
21) в пункте 1 статьи 82:
первое предложение абзаца первого дополнить словами ", за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
подпункт 6) дополнить словом ", консорциумах";
22) в пункте 1 статьи 91:
подпункт 6) после слов "основе", "или" дополнить соответственно словами "республиканским", "республиканского";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования.";
23) в статье 94:
в подпункте 4) пункта 1 слово "депозитам" заменить словами "вкладам (депозитам)";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Вычет по вознаграждению производится в пределах суммы, исчисляемой как:
сумма вознаграждения, выплачиваемая налогоплательщиком резиденту за налоговый период,
плюс
сумма, исчисляемая как произведение отношения среднегодовой суммы собственного капитала к среднегодовой сумме обязательств, предельного коэффициента и суммы вознаграждения, выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту за налоговый период.
3. Для целей пункта 2 настоящей статьи:
1) среднегодовая сумма собственного капитала равна средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) среднегодовая сумма обязательств равна средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;

2) қаржы лизингiнiң мерзiмi негiзгi құралдардың пайдалы қызметi мерзiмiнiң жетпiс бес процентiнен acca;
3) қаржы лизингiнiң барлық мерзiмi үшiн лизинг төлемдерiнің ағымдағы (дисконтталған) құны қаржы лизингi бойынша берілетiн негiзгі құралдар құнының тоқсан процентiнен асса, ол қаржы лизингi болып табылады.
Қаржы лизингiне (лизинг бойынша) берiлген (алынған) негiзгi құралдардың құны лизинг шарты жасалған кезiне айқындалады.
Салық салу мақсатында мұндай мәмiле лизинг алушының негiзгi құралдарды сатып алуы ретiнде қарастырылады. Бұл ретте лизинг алушы негiзгi құралдардың иесi ретiнде, ал лизинг төлемдерi лизинг алушыға берiлген кредит бойынша төлемдер ретiнде қарастырылады.";
20) 81-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "келiсiлген өтемдер" деген сөздер "бағалар, өтемдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 82-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацтың бiрiншi сөйлемi "сондай-ақ" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн сатып алынған активтердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "заңды тұлғаға" деген сөздерден кейiн ", консорциумдарға" деген сөзбен толықтырылсын;
22) 91-баптың 1-тармағында:
6) тармақша "мемлекеттiк кәсiпорынның" деген сөздердiң алдынан, "немесе" деген сөзден кейiн "республикалық" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "алып тасталуға тиiс." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңдарына сәйкес алынған және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының активтерiн ұлғайтуға жiберiлген инвестициялық табыстар алып тасталуға тиiс.";
23) 94-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасында "депозиттер" деген сөз "салымдар (депозиттер)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сыйақы бойынша шегерiм:
салық кезеңi үшiн салық төлеушінің резидентке төлейтiн сыйақы сомасы
қосу
меншiктi капиталдың орташа жылдық сомасының мiндеттемелердiң орташа жылдық сомасына қатынасының, шектi коэффициент және салық кезеңi үшiн салық төлеушiнiң резидент емеске төлейтiн сыйақы сомасының көбейтiндiсi ретiнде есептелетiн сома түрiнде есептелетін сома шегiнде жүргiзiледi.
3. Осы баптың 2-тармағының мақсаттары үшiн:
1) меншiктi капиталдың орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының соңындағы меншiктi капитал сомаларының орташа арифметикалық шамасына тең;
2) мiндеттемелердің орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының iшiнде олар бойынша сыйақы төленетiн мiндеттемелердiң ең жоғары сомасының орташа арифметикалық шамасына тең;

3) предельный коэффициент для финансовых организаций равен 7, для иных юридических лиц - 4.";
пункт 4 исключить;
24) статью 95 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок отнесения на вычеты, предусмотренный настоящей статьей, применяется также в случае выплаты обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83 настоящего Кодекса.";
25) пункт 1 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"1. Вычету подлежат расходы налогоплательщика в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан:
1) начисленные по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) начисленные по оплате отпуска по беременности и родам;
3) направленные на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
4) начисленные по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования.";
26) пункт 1 статьи 101 дополнить частью второй следующего содержания:
"Такие расходы, произведенные после образования отдельной группы, относятся на ее увеличение.";
27) статью 105 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Основные средства - материальные активы сроком службы более одного года, стоимость которых на момент приобретения составляет более пятидесяти месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
28) в абзаце втором пункта 2 статьи 108 слова "пункту 2" заменить словами "пунктам 2 и 6";
29) в таблице пункта 1 статьи 110:
в графе "Наименование фиксированных активов" слово "горно-обрабатывающей" заменить словом "горнодобывающей";
в графе "Предельная норма амортизации (%)":
в группе V:
в подгруппе 6 цифры "20" заменить цифрами "25";
в подгруппе 19 цифру "8" заменить цифрами "15";
в группе VII:
в подгруппе 3 цифры "10" заменить цифрами "15";
в подгруппе 4 цифру "7" заменить цифрами "10";
в группе VIII:
в подгруппе 1 цифры "25" заменить цифрами "30";
в подгруппе 2 цифры "20" заменить цифрами "25";
в группе IX:
в подгруппе 1 цифру "8" заменить цифрами "10";
в подгруппе 4 цифру "8" заменить цифрами "10";
в подгруппе 6 цифры "10" заменить цифрами "15";
30) в пункте 2 статьи 111 цифры "100" заменить цифрами "300";
31) в статье 113:
пункты 2 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Сумма фактических расходов на ремонт основных средств по каждой группе вычитается в следующих пределах, установленных от стоимостного баланса группы на конец налогового периода:
N группы
Наименование группы
Предельная норма (%)
I
Здания, строения
15
II
Сооружения
15
III
Передаточные устройства
15
IV
Силовые машины и оборудование
25
V
Рабочие машины и оборудование по видам деятельности (кроме мобильного транспорта)
25
VI
Другие машины и оборудование (кроме мобильного транспорта)
25
VII
Мобильный транспорт
25
VIII
Компьютеры, периферийные устройства и оборудование по обработке данных
20
IX
Фиксированные активы, не включенные в другие группы
15
Сумма, превышающая указанный предел, увеличивает стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам.";

3) қаржы ұйымдары үшiн шектi коэффициент - 7-гe, өзге заңды тұлғалар үшiн 4-кe тең.";
4-тармақ алып тасталсын;
24) 95-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы бапта көзделген шегерiмге жатқызу тәртiбi осы Кодекстің 83-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған мiндеттемелердi төлеу жағдайында да қолданылады.";
25) 100-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шегерiмге салық төлеушiнің Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалатын мөлшерде:
1) қызметкерлердiң уақытша еңбекке жарамсыздығына ақы төлеуге есептелген;
2) жүктiлігі мен босануы бойынша демалысына ақы төлеуге есептелген;
3) өзiнің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауына байланысты мертігуіне немесе денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкерге) келтiрiлген зиянды өтеуге бағытталған;
4) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша есептелген шығыстары жатады.";
26) 101-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жеке топ құрылғаннан кейiн болған осындай шығыстар оның ұлғаюына жатқызылады.";
27) 105-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Негiзгi құралдар - сатып алған кездегi құны тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген елу айлық есептiк көрсеткiштен астам болатын, жұмыс iстеген мерзiмi бiр жылдан артық материалдық активтер.";
28) 108-баптың 2-тармағының екiншi абзацында "2-тармағына" деген сөздер "2 және 6-тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 110-баптың 1-тармағының кестесiнде:
"Тiркелген активтердiң атауы" деген бағандағы "Кен байыту" деген сөздер "Кен өндiру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Амортизацияның шектi нормасы (%)" деген бағанда:
V тобында:
6-кiшi тобындағы "20" цифры "25" цифрымен ауыстырылсын;
19-кiшi тобындағы "8" цифры "15" цифрымен ауыстырылсын;
VII тобында:
3-кіші тобындағы "10" цифры "15" цифрымен ауыстырылсын;
4-кiшi тобындағы "7" цифры "10" цифрымен ауыстырылсын;
VIII тобында:
1-кіші тобындағы "25" цифры "30" цифрымен ауыстырылсын;
2-кiшi тобындағы "20" цифры "25" цифрымен ауыстырылсын;
IX тобында:
1-кіші тобындағы "8" цифры "10" цифрымен ауыстырылсын;
4-кiшi тобындағы "8" цифры "10" цифрымен ауыстырылсын;
6-кiшi тобындағы "10" цифры "15" цифрымен ауыстырылсын;
30) 111-баптың 2-тармағындағы "100" цифры "300" цифрымен ауыстырылсын;
31) 113-бапта:
2 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әрбiр топ бойынша негiзгi құралдарды жөндеуге арналған iс жүзiндегi шығыстар сомасы салық кезеңiнiң соңында топтың құндық балансынан белгiленген мынадай шектерде шегерiледi:
____________________________________________________________
Топ    Топтың атауы                     Шектi
N                                       нормасы
(%)
____________________________________________________________
I      Үйлер, құрылыстар                15
II     Ғимараттар                       15
III    Беріліс құрылғылары              15
IV     Қуат машиналары мен жабдықтары   25
V      Қызмет түрлерi бойынша жұмыс
машиналары мен жабдықтары
(икемдi көлiктен басқа)          25
VI     Басқа машиналар мен жабдықтар
(икемдi көлiктен басқа)          25
VII    Ұтқыр көлiк                      25
VIII   Компьютерлер, шеткерi құрылғылар
мен деректердi өңдеу жабдығы     20
IX     Басқа топтарға енгiзiлмеген
тiркелген активтер               15
Көрсетiлген шектен асатын сома тиiстi кiшi топтың құндық балансын iс жүзiндегi шығыстарға тепе-тең арттырады.";

"4. Расходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств и не возмещенные арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежат вычету в порядке, определенном настоящей статьей.";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. В случае, если расходы, указанные в пункте 4 настоящей статьи, не отнесены на вычеты в соответствии с настоящей статьей, такие расходы образуют у арендатора соответствующие отдельные амортизационные подгруппы и вычитаются из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений в течение срока действия договора аренды в порядке, определенном статьей 107 настоящего Кодекса. После истечения срока действия договора аренды арендатор исключает стоимостный баланс соответствующей подгруппы.
6. Сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивает соответствующий стоимостный баланс подгруппы.";
32) часть вторую пункта 1 статьи 115 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) компенсационные выплаты, осуществляемые Фондом гарантирования страховых выплат страховой организации, являющейся участником системы гарантирования страховых выплат, в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации.";
33) параграф 2 главы 16 дополнить статьей 119-1 следующего содержания:
"Статья 119-1. Налогообложение отдельных организаций,
осуществляющих деятельность в нефтехимической
промышленности
1. К организациям, осуществляющим деятельность в нефтехимической промышленности, на которые распространяется действие настоящей статьи, относятся организации, соответствующие одновременно следующим условиям:
1) прошедшие государственную регистрацию в период с 1 января 2004 года по 31 декабря 2007 года;
2) объекты производственного назначения (с полным технологическим циклом) которых приняты в эксплуатацию государственными приемочными комиссиями в период, указанный в подпункте 1) настоящего пункта;
3) не менее 90 процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) от реализации товаров собственного производства, основанного на переработке продукции из нефти и (или) газа, добываемых из недр Республики Казахстан, по видам деятельности, определяемым Правительством Республики Казахстан;
4) минимальный объем инвестиций в объекты производственного назначения (предусмотренные подпунктом 2) настоящего пункта) которых составляет не менее пяти миллионов месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

"4. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген, жалдаушы жалға алынатын негiзгi құралдарға қатысты жүргізген және жалға берушi жалдау шартына сәйкес өтемеген шығыстар осы бапта айқындалған тәртiппен шегерiмге жатқызылуға тиiс.";
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетiлген шығыстар осы бапқа сәйкес шегерiмге жатқызылмаған жағдайда, мұндай шығыстар жалға алушыда тиiстi жекелеген амортизациялық кiшi топтар құрады және осы Кодекстің 107-бабында айқындалған тәртiппен жалдау шартының қолданылу мерзiмi iшiнде амортизациялық аударымдар түрінде жылдық жиынтық табыстан шегерiледi. Жалдау шартының қолданылу мерзiмi аяқталған соң жалға алушы тиiстi кiшi топтың құндық балансын шығарып тастайды.
6. Инвестициялық жобаның шеңберiнде пайдалануға берiлген негiзгi құралдарды жөндеуге арналған iс жүзiндегi шығыстардың сомасы кiшi топтың тиiстi құндық балансын ұлғайтады.";
32) 115-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгі 8) тармақшада "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салу объектiсi болып табылмайды." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтанушысымен жасалған мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеу үшiн сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымдарына беретiн өтемақы төлемдерi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салу объектiсi болып табылмайды.";
33) 16-тараудың 2-параграфы мынадай мазмұндағы 119-1-баппен толықтырылсын:
"119-1-бап. Мұнай-химия өнеркәсiбiндегi қызметтi жүзеге асыратын жекелеген ұйымдарға салық салу
1. Осы баптың күші қолданылатын, мұнай-химия өнеркәсiбiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға бiр мезгiлде мынадай талаптарға сәйкес келетiн:
1) 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап 2007 жылғы 31 желтоқсанды қамтитын аралықтағы кезеңде мемлекеттiк тiркеуден өткен;
2) өндiрiстiк мақсаттағы (толық технологиялық циклi бар) объектiлерiн мемлекеттiк қабылдау комиссиялары осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген кезеңде пайдалануға қабылдаған;
3) жылдық жиынтық табысының кемiнде 90 процентiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын қызмет түрлерi бойынша Қазақстан Республикасының жер қойнауынан өндiрiлетiн мұнай және (немесе) газ өнiмдерiн өңдеуге негiзделген жеке өндiрiсiнiң тауарларын өткiзуден алынуға тиiс (алынған) табыстар құрайтын;
4) өндiрiстiк мақсаттағы объектiлерiне (осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген) инвестициялардың ең төменгi көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген кемiнде бес миллион айлық есептiк көрсеткiштi құрайтын ұйымдар жатады.

2. К организациям, на которые не распространяется действие настоящей статьи, относятся:
недропользователи;
организации, производящие подакцизные товары;
организации, применяющие специальные налоговые режимы.
3. Исчисление налогов организациями, указанными в пункте 1 настоящей статьи, производится в порядке, установленном настоящим Кодексом с учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
4. При определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на сто процентов.
Уменьшение суммы налога, предусмотренное настоящим пунктом, применяется также при исчислении сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, определяемых в соответствии со статьей 126 настоящего Кодекса.
5. В случае несоблюдения условий, указанных в пункте 1 настоящей статьи, доходы организаций, осуществляющих деятельность в нефтехимической промышленности, подлежат налогообложению в общеустановленном порядке.
6. Порядок, установленный пунктом 4 настоящей статьи, применяется организациями, осуществляющими деятельность в нефтехимической промышленности (при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи), в течение пяти лет со дня принятия в эксплуатацию объектов производственного назначения государственными приемочными комиссиями.
7. Налоговый период, порядок и сроки представления налоговой отчетности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет определяются в соответствии с настоящим Кодексом.";
34) в статье 120:
пункт 1 после слова "кооперативов" дополнить словами ", кроме кооперативов собственников квартир (помещений)";
пункт 2 после слова "взносов" дополнить словами ", взносов участников кондоминиума";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. При получении доходов, подлежащих налогообложению в установленном порядке, сумма расходов некоммерческой организации, подлежащая отнесению на вычеты, в общей сумме расходов определяется по пропорциональному методу, исходя из удельного веса доходов, не указанных в пункте 2 настоящей статьи, в общей сумме доходов некоммерческой организации.";
35) абзац первый пункта 1 статьи 121 изложить в следующей редакции:
"1. К организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, относятся организации, не менее девяноста процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, полученные в виде гранта, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе, а также доходы, подлежащие получению (полученные) от следующих видов деятельности:";

2. Осы баптың күші қолданылмайтын ұйымдарға:
жер қойнауын пайдаланушылар;
акцизделетiн тауарлар өндiретiн ұйымдар;
арнаулы салық режимдерiн қолданатын ұйымдар жатады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген ұйымдардың салықтарды есептер осы Кодексте белгiленген тәртiппен, осы баптың 4-тармағында көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi.
4. Бюджетке төленуге тиiстi корпорациялық табыс салығының сомасын айқындау кезiнде осы Кодекстiң 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы жүз процентке азайтылады.
Осы тармақта көзделген салық сомасының азайтылуы осы Кодекстiң 126-бабына сәйкес айқындалатын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеу кезiнде де қолданылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген талаптар сақталмаған жағдайда, мұнай-химия өнеркәсiбiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың табыстарына жалпыға бiрдей белгiленген тәртiппен салық салынуға тиiс.
6. Осы баптың 4-тармағында белгiленген тәртiптi мұнай-химия өнеркәсiбiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар (осы баптың 1-тармағында көзделген талаптарды сақтаған кезде) мемлекеттiк қабылдау комиссиялары өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердi пайдалануға қабылдаған күннен бастап бес жыл бойы қолданады.
7. Салық кезеңi, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық есептілігiн табыс етудiң тәртiбi мен мерзiмдерi осы Кодекске сәйкес айқындалады.";
34) 120-бапта:
1-тармақта "акционерлiк қоғамдар, мекемелер мен тұтыну кооперативтерiнен басқа," деген сөздер "акционерлiк қоғамдарды, мекемелердi және пәтер (үй-жайлар) иелерi кооперативтерiнен басқа тұтыну кооперативтерiн қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "жарналар," деген сөзден кейін "кондоминиумға қатысушылардың жарналары," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстарды алған кезде шығыстардың жалпы сомасындағы коммерциялық емес ұйым шығыстарының шегерiмдерге жатқызылуға тиiс сомасы коммерциялық емес ұйым табыстарының жалпы сомасындағы осы баптың 2-тармағында көрсетiлмеген табыстардың үлес салмағын негiзге ала отырып, барабарлық әдiсi бойынша анықталады.";
35) 121-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметiн әлеуметтік салада жүзеге асыратын ұйымдарға жылдық жиынтық табысының кем дегенде тоқсан процентiн грант, қайырымдылық көмек, өтеусiз берiлген мүлiк, өтеусiз негiздегi аударымдар мен қайырмалдықтар түрiнде алынған табыстар, сондай-ақ қызметтің мынадай түрлерiнен:";

36) статью 122 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Микрокредитные организации, исключительным видом деятельности которых является предоставление микрокредитов в области сельского хозяйства, уменьшают налогооблагаемый доход на сумму доходов от данного вида деятельности.";
37) в статье 126:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, уплачиваемые в течение налогового периода, исчисляются налогоплательщиком, исходя из предполагаемой суммы корпоративного подоходного налога за текущий налоговый период, но не менее начисленных сумм среднемесячных авансовых платежей в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
3. При превышении суммы фактического налогового обязательства, указанного в декларации по корпоративному подоходному налогу за предыдущий налоговый период, над суммой авансовых платежей в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период налогоплательщик обязан исчислять суммы авансовых платежей за период после сдачи декларации, исходя из размера фактического налогового обязательства, указанного в декларации по корпоративному подоходному налогу за предыдущий налоговый период.";
в пункте 5 слова "года, следующего за отчетным," заменить словами "отчетного налогового периода";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Налогоплательщик вправе в течение налогового периода представить скорректированный расчет сумм авансовых платежей за предстоящие месяцы налогового периода с письменным обоснованием причин корректировки, за исключением сумм авансовых платежей, подлежащих уплате до сдачи декларации за предыдущий налоговый период.";
38) в пункте 1 статьи 127 слова ", если иное не предусмотрено настоящим Кодексом" исключить;
39) статью 128 исключить;
40) пункт 3 статьи 129 после слова "удержанным" дополнить словами "и (или) уплаченным"; слова "юридического и физического лица-резидента" заменить словами "физического или юридического лица, являющегося резидентом";
41) в статье 130:
в пункте 1 слова "эта часть дохода" заменить словами "часть прибыли";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Общая сумма прибыли юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, из которой часть прибыли включается в налогооблагаемый доход резидента Республики Казахстан, должна быть подтверждена консолидированной финансовой отчетностью нерезидента.";

36) 122-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қызметінiң айрықша түрі ауыл шаруашылығы саласында микрокредит беру болып табылатын микрокредиттiк ұйымдар салық салынатын табысты қызметтiң осы түрiнен алынған табыстардың сомасына азайтады.";
37) 126-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық кезеңi iшiнде төленетiн корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын салық төлеушi ағымдағы салық кезеңi үшiн корпорациялық табыс салығының болжамды сомасын негiзге ала отырып, бiрақ егер осы бапта өзгеше көзделмесе, өткен салық кезеңi үшiн аванстық төлемдер сомаларының есебiндегi аванстық төлемдердің орташа айлық есептелген сомаларынан кем емес етiп есептеп шығарады.
3. Өткен салық кезеңi үшiн корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген iс жүзiндегi салық мiндеттемесiнiң сомасы өткен салық кезеңi үшiн аванстық төлемдер сомаларының есебiндегi аванстық төлемдер сомаларынан асып кеткен кезде, салық төлеушi өткен салық кезеңi үшiн корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген iс жүзiндегі салық мiндеттемесi мөлшерiн негiзге ала отырып, декларация тапсырғаннан кейiнгi кезең үшiн аванстық төлемдер сомаларын есептеуге мiндеттi.";
5-тармақтағы "есептi жылдан кейiнгi жылдың" деген сөздер "есептi салық кезеңiнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салық төлеушi салық кезеңi iшiнде, өткен салық кезеңi үшiн декларация тапсырғанға дейiн төленуге тиiс аванстық төлемдердiң сомаларын қоспағанда, түзетудің себептерiн жазбаша негiздей отырып, салық кезеңiнiң алдағы айлары үшiн аванстық төлемдер сомаларының түзетiлген есебiн беруге құқылы.";
38) 127-баптың 1-тармағындағы "Егер осы Koдексте өзгеше көзделмесе," деген сөздер алып тасталсын;
39) 128-бап алып тасталсын;
40) 129-баптың 3-тармағында "резидент заңды және жеке тұлғаларының" деген сөздер "резидент болып табылатын жеке және заңды тұлғаларының" деген сөздермен ауыстырылсын; "ұсталған" деген сөзден кейiн "және (немесе) төленген" деген сөздермен толықтырылсын;
41) 130-бапта:
1-тармақтағы "табысының резидентке қатысты осы бөлiгi" деген сөздер "пайдасының резидентке қатысты бөлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жеңiлдетiлген салық салынатын елде орналасқан және (немесе) тiркелген резидент емес заңды тұлға пайдасының бiр бөлiгi Қазақстан Республикасы Президентiнiң салық салынатын табысына қосылатын осы пайданың жалпы сомасы резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен расталуға тиiс.";

в пункте 2 слова "на 1/3 ниже, чем определяемая" заменить словами "составляет не более 1/3 ставки, определяемой";
42) в статье 131:
в пункте 1:
подпункт 4) дополнить словами ", не связанные с постоянным учреждением таких нерезидентов";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) вознаграждение, кроме вознаграждения по долговым ценным бумагам, выплачиваемое юридическим лицам, за исключением вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемого организациям, осуществляющим заемные операции на основе лицензии уполномоченного органа, и вознаграждения, выплачиваемого банкам-резидентам и лизингодателям;";
в пункте 1-1:
подпункт 1) дополнить словами "и агентским облигациям";
подпункт 2) дополнить словами "и Государственному фонду социального страхования по размещенным активам";
в пункте 2 слова ", некоммерческих организаций и организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере" заменить словами "организаций, организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, и некоммерческих организаций по вознаграждениям по вкладам (депозитам)";
43) пункт 3 статьи 135 после слова "Кодекса," дополнить словами "не связанные с постоянным учреждением таких нерезидентов,";
44) в пункте 2 статьи 139:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"с 1 января года, следующего за годом ввода в эксплуатацию фиксированных активов, - налогоплательщиками, осуществляющими хозяйственную деятельность на момент заключения контракта;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Преференции по корпоративному подоходному налогу дают налогоплательщику право относить на вычеты из совокупного годового дохода стоимость вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов, за исключением фиксированных активов, не подлежащих амортизации, указанных в подпунктах 1)-8) пункта 1 статьи 107 настоящего Кодекса, равными долями в зависимости от срока действия преференций.";
45) в пункте 1 статьи 140-1 слова "Для целей настоящего Кодекса" заменить словами "Если иное не предусмотрено настоящим Кодексом,";
46) дополнить главой 22-2 следующего содержания:
"Глава 22-2. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территории специальной
экономической зоны "Морпорт Актау"
Статья 140-4. Общие положения
1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, к организациям, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", относятся организации, соответствующие одновременно следующим условиям:

2-тармақтағы "айқындалатын салық ставкасынан 1/3 төмен болса" деген сөздер "айқындалатын салық ставкасының 1/3-iнен аспайтын болса" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 131-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша "алған" деген сөзден кейiн ", осындай резидент еместердiң тұрақты мекемесiмен байланысы жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкiлеттi органның лицензиясы негiзiнде заем операцияларын жүзеге асыратын ұйымдарға төленетiн кредиттер (заемдар) бойынша сыйақыны және резидент банктер мен лизинг берушiлерге төленетiн сыйақыны қоспағанда, заңды тұлғаларға борыштық бағалы қағаздар бойынша төленетiн сыйақыдан басқа сыйақы;";
1-1-тармақта:
1) тармақша "сыйақылар" деген сөзден кейiн "және агенттік облигациялар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "зейнетақы қорларына" деген сөздерден кейiн "және орналастырылған активтер бойынша Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "коммерциялық емес ұйымдарды және әлеуметтiк саладағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарды" деген сөздер "қызметiн әлеуметтiк салада жүзеге асыратын ұйымдарды және салымдар (депозиттер) жөнiндегi сыйақылар бойынша коммерциялық емес ұйымдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 135-баптың 3-тармағы "алатын" деген сөзден кейiн ", осындай резидент еместердiң тұрақты мекемесiмен байланысы жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
44) 139-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"келісім-шартты жасасу кезiнде шаруашылық қызметтi жүзеге асыратын салық төлеушілер - тiркелген активтер пайдалануға берiлген жылдан, кейiнгi жылдың 1 қаңтарынан бастап;";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Корпорациялық табыс салығы бойынша преференциялар салық төлеушіге жылдық жиынтық табыстан осы Кодекстiң 107-бабы 1-тармағының 1) - 8) тармақшаларында көрсетiлген, амортизацияға жатпайтын тiркелген активтердi қоспағанда, инвестициялық жобалар шеңберiнде пайдалануға берiлген тiркелген активтердiң құнын преференциялардың қолданылу мерзiмiне қарай тең үлестермен шегерiмге жатқызуға құқық бередi.";
45) 140-1-баптың 1-тармағындағы "осы Кодекстiң мақсаттары үшiн" деген сөздер ", егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе," деген сөздермен ауыстырылсын;
46) мынадай мазмұндағы 22-2-тараумен толықтырылсын:
"22-2-тарау. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық
аймағының аумағында қызметiн жүзеге асыратын
ұйымдарға салық салу
140-4-бап. Жалпы ережелер
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдарға мынадай шарттарға бiр мезгiлде сәйкес келетiн:

1) не менее девяноста процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) от реализации товаров собственного производства, включая реализацию объектов строительства, по следующим видам деятельности, включенным в перечень приоритетных видов деятельности, утверждаемый Правительством Республики Казахстан:
химическая промышленность;
производство резиновых и пластмассовых изделий;
производство прочих неметаллических минеральных продуктов;
металлургическая промышленность;
производство готовых металлических изделий;
производство машин и оборудования;
2) состоят на регистрационном учете в налоговом органе на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау";
3) не имеют за пределами территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" структурных подразделений и территориально обособленных подразделений, по местонахождению которых оборудованы стационарные рабочие места, выполняющие часть функций юридического лица. Рабочее место считается стационарным, если оно создано на срок более одного месяца.
2. К организациям, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", не относятся:
недропользователи;
организации, производящие подакцизные товары;
организации, применяющие специальные налоговые режимы.
3. Отнесение полученных (подлежащих получению) доходов к доходам от видов деятельности, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется на основании подтверждения исполнительного органа, находящегося на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", выданного в порядке и по форме, которые установлены уполномоченными органами по вопросам управления соответствующей отраслью промышленности и по делам архитектуры, градостроительства и строительства по согласованию с уполномоченным государственным органом.
Статья 140-5. Исчисление, порядок и сроки уплаты налогов
1. Исчисление налогов организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", производится в порядке, установленном настоящим Кодексом, с учетом особенностей, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. При определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на сто процентов.
Уменьшение суммы налога, предусмотренное настоящим пунктом, применяется также при исчислении сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, определяемых в соответствии со статьей 126 настоящего Кодекса.

1) жиынтық жылдық табысының кемiнде тоқсан процентiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн қызметтiң басым түрлерiнiң тiзбесiне енгiзiлген қызметтiң мынадай түрлерi:
химия өнеркәсiбi;
резина және пластмасса бұйымдары өндiрiсi;
өзге де металл емес минералдық өнiмдер өндiрiсi;
металлургия өнеркәсiбi;
дайын металл бұйымдары өндірісі;
машиналар мен жабдықтар өндірісі бойынша құрылыс объектiлерiн сатуды қоса алғанда, өзi өндiретiн тауарларды сатудан алынуға тиiс (алынған) табыстар құрайтын;
2) "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органында тiркеу есебiнде тұратын;
3) "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағынан тыс жерлерде орналасқан жерi бойынша заңды тұлға функцияларының бір бөлiгiн орындайтын тұрақты жұмыс орындары жабдықталған құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық оқшауланған бөлiмшелерi жоқ ұйымдар жатады. Егер жұмыс орны бiр айдан артық мерзiмге құрылса, ол тұрақты болып табылады.
2. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдарға:
жер қойнауын пайдаланушылар;
акцизделетін тауарларды өндiретiн ұйымдар;
арнайы салық режимдерiн қолданатын ұйымдар жатпайды.
3. Алынған (алынуға тиiс) табыстарды осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген қызмет түрлерiнен алынатын табыстарға жатқызу өнеркәсiптiң тиiстi саласын басқару мәселелерi жөнiндегi және сәулет, қала құрылысы мен құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органдар уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша белгiлеген тәртiппен және нысанда берiлген, "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында орналасқан атқарушы органның растамасы негiзiнде жүзеге асырылады.
140-5-бап. Салықты есептеу, төлеу тәртiбi мен мерзiмдерi
1. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды есептеуi осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, осы Кодексте белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
2. Бюджетке төленуге тиiстi корпорациялық табыс салығының сомасын айқындау кезiнде осы Кодекстiң 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы жүз процентке азайтылады.
Осы тармақта көзделген салық сомасын азайту осы Кодекстiң 126-бабына сәйкес айқындалатын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеу кезiнде де қолданылады.

3. По объектам налогообложения, расположенным на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" и используемым при осуществлении видов деятельности, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 140-4 настоящего Кодекса, применяются:
1) коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
2) ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.
Статья 140-6. Налоговый период и налоговая отчетность
Налоговый период, порядок и сроки представления налоговой отчетности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет определяются в соответствии с настоящим Кодексом.";
47) в статье 144:
в пункте 1:
в абзаце первом цифру "1." исключить;
в подпункте 1) слова "за исключением связанных с оплатой труда," исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка);";
подпункт 6) после слов "внутренних дел" дополнить словами ", органов и учреждений уголовно-исполнительной системы";
дополнить подпунктами 22-1) и 26-1) следующего содержания:
"22-1) расходы работодателя, не связанные с получением совокупного годового дохода и не относимые на вычеты, не являющиеся доходами конкретных физических лиц;";
"26-1) социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;";
подпункт 37) дополнить словами ", а также выкупные суммы по договорам пенсионного аннуитета, направленные в страховые организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 38) следующего содержания:
"38) страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования.";
пункт 2 исключить;
48) в пункте 2-1 статьи 147 слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами "по месту их нахождения";
49) в статье 152:
пункт 1 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) страховые премии, вносимые в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования жизни и здоровья, в пределах 5-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

3. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында орналасқан және осы Кодекстiң 140-4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген қызмет түрлерiн жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын салық салу oбъектiлерi бойынша:
1) жер салығын есептеу кезiнде тиiстi ставкаларға 0 коэффициентi;
2) мүлiк салығын есептеу кезiнде салық салу объектiлерiнiң жылдық орташа құнына 0 процент cтaвкa қолданылады.
140-6-бап. Салық кезеңi және салық есептілігi
Салық кезеңi, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық есептілiгін беру тәртiбi мен мерзiмдерi осы Кодекске сәйкес айқындалады.";
47) 144-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "1." деген цифр алып тасталсын;
1) тармақшада "еңбекақы төлеуге байланысты төлемдердi қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке тұлғаның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтеу (жоғалтқан жалақысына қатысты өтеуден басқа);";
6) тармақша "iшкi iстер органдарының" деген сөздерден кейiн ", қылмыстық-атқару жүйесi органдары мен мекемелерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 22-1) және 26-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) жұмыс берушiнiң жиынтық жылдық табысты алуға байланысты емес және шегерiмдерге жатқызылмайтын, нақты жеке тұлғалардың табысы болып табылмайтын шығыстары;";
"26-1) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;";
37) тармақша "сомалары" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен сақтандыру ұйымдарына бағытталған, зейнетақы аннуитетінің шарттары бойынша сатып алу сомалары;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:
"38) сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi.";
2-тармақ алып тасталсын;
48) 147-баптың 2-1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен" деген сөздер "олардың орналасқан жерi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
49) 152-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
6) жеке тұлғаның өмiрi мен денсаулығын жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық eceптік көрсеткіштің 5 еселенген шегiндегi сақтандыру сыйлықақылары.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

"1-1. При определении дохода, облагаемого у источника выплаты, работника, проработавшего менее половины месяца, вычеты в размере месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи не производятся.";
50) дополнить статьей 153-1 следующего содержания:
"Статья 153-1. Порядок исчисления и уплаты индивидуального
подоходного налога с отдельных видов доходов
иностранных граждан и лиц без гражданства,
являющихся резидентами Республики Казахстан
1. Исчисление, уплата индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан, указанных в подпунктах 14), 16) и 17) статьи 178 настоящего Кодекса, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в соответствии со статьями 187-1 и 188 настоящего Кодекса с учетом налоговых вычетов, установленных статьей 152 настоящего Кодекса, при выполнении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 187-1 настоящего Кодекса.
2. При невыполнении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 187-1 настоящего Кодекса, исчисление, удержание и уплата индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-резидентов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, производятся налоговым агентом в соответствии со статьями 147 и 153 настоящего Кодекса.
3. Налоговый агент вправе, несмотря на положения пункта 1 настоящей статьи, производить исчисление, удержание и уплату индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-резидентов в соответствии со статьями 147 и 153 настоящего Кодекса.
4. Выбранный порядок исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога должен быть неизменным в течение налогового периода.";
51) в статье 161:
пункт 1 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"за счет страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К доходам физического лица по договорам накопительного страхования относятся выкупные суммы, выплачиваемые в случаях досрочного прекращения таких договоров.";
52) в пункте 3 статьи 164:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Исчисление и уплата авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, а также представление налоговой отчетности производятся лицом, определенным подпунктом 1) настоящего пункта, в течение налогового периода в соответствии со статьями 126 и 127 настоящего Кодекса.";
дополнить частью третьей следующего содержания:

"1-1. Жарты айдан аз жұмыс iстеген қызметкердің төлем көзiнен салық салынатын табысын айқындау кезiнде, осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi шегерiмдер жүргiзiлмейдi.";
50) мынадай мазмұндағы 153-1-баппен толықтырылсын:
"153-1-бап. Қазақстан Республикасының резиденттерi болып
табылатын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ
адамдар табыстарының жекелеген түрлерiнен жеке
табыс салығын есептеу және төлеу тәртiбi
1. Осы Кодекстің 178-бабының 14), 16) және 17) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеудi, төлеудi, сондай-ақ салық есептілігiн берудi салық агентi осы Кодекстің 187-1-бабының 1-тармағында көзделген шарттар орындалған жағдайда, осы Кодекстiң 152-бабында белгiленген салық шегерiмдерiн ескере отырып, осы Кодекстің 187-1, 188-баптарына сәйкес жүргiзедi.
2. Осы Кодекстiң 187-1-бабының 1-тармағында көзделген шарттар орындалмаған кезде осы баптың 1-тармағында көрсетiлген резидент жеке тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеудi салық агентi осы Кодекстiң 147 және 153-баптарына сәйкес жүргiзедi.
3. Салық агентi осы баптың 1-тармағының ережелерiне қарамастан, осы Кодекстің 147 және 153-баптарына сәйкес резидент жеке тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеудi жүргiзуге құқылы.
4. Жеке табыс салығын есептеудің және төлеудiң таңдап алынған тәртiбi салық кезеңiнiң iшiнде өзгермейтін болуға тиіс.";
51) 161-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру сыйлықақылары:
жинақтаушы зейнетақы қорларындағы зейнетақы жинақтары есебiнен;
жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақылары есебінен төленген, сақтандыру ұйымдары жүзеге асыратын сақтандыру төлемдерi жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табысы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын;
"1-1. Жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыстарына осындай шарттар мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда төленетiн сатып алу сомасы жатады.";
52) 164-баптың 3-тармағында:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеуді, сондай-ақ салық есептілігiн берудi осы тармақтың 1) тармақшасында айқындалған тұлға салық кезеңі iшiнде осы Кодекстiң 126 және 127-баптарына сәйкес жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:

"Исчисление и уплата авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, а также представление налоговой отчетности производятся лицом, определенным подпунктом 2) настоящего пункта, в течение налогового периода в порядке и сроки, которые установлены статьями 191 и 192 настоящего Кодекса.";
53) подпункт 1) пункта 1 статьи 166 дополнить словами ", за исключением имущества, выкупленного для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
54) статью 169 после цифр "79-124" дополнить цифрами ", 130";
55) в статье 170 слова "в том числе полученные" заменить словами "а также доходы, полученные из источников";
56) пункт 1 статьи 171 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) физические лица, указанные в подпункте 12) пункта 1 статьи 144 настоящего Кодекса, чьи доходы превысили установленный для них необлагаемый предел.";
57) статью 173 изложить в следующей редакции:
"Статья 173. Зачет иностранного налога
Если иное не установлено настоящей статьей, суммы индивидуального подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан, зачитываются при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в порядке, предусмотренном пунктами 2 и 3 статьи 129 настоящего Кодекса.
Размер зачитываемой суммы налога не должен превышать сумму налога, которая была бы исчислена в Республике Казахстан с этого дохода с применением ставки индивидуального подоходного налога, установленной настоящим Кодексом.";
58) в статье 177:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет страхование или перестрахование рисков в Республике Казахстан через уполномоченное лицо;";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала для работы на территории Республики Казахстан иному юридическому лицу, в том числе нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, не образует постоянное учреждение по таким услугам в Республике Казахстан при одновременном выполнении следующих условий:
если такой персонал действует исключительно от имени и в интересах юридического лица, которому он предоставлен;
нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала, не несет ответственности за результаты работы такого персонала, выполняемой в Республике Казахстан;
доход нерезидента от оказания услуг по предоставлению иностранного персонала определяется с учетом времени выполнения таким персоналом своих обязанностей от имени и в интересах юридического лица, которому он предоставлен, и не должен превышать десять процентов от общей суммы затрат нерезидента по предоставлению такого персонала.
Для подтверждения общей суммы затрат на оказание услуг по предоставлению иностранного персонала нерезидент обязан представить получателю услуг копии учетной документации.";

"Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді eceптеу мен төлеуді, сондай-ақ салық есептілiгін беруді осы тармақтың 2) тармақшасында айқындалған тұлға салық кезеңі ішінде осы Кодекстің 191 және 192-баптарында белгіленген тәртіппен мерзімдерде жүргізеді.";
53) 166-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "кәсiпкерлiк" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Pecпубликасының заңдарына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшiн сатып алынған мүлiкті қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
54) 169-бап "79-124" деген цифрлардан кейiн ", 130" деген цифрмен толықтырылсын;
55) 170-бапта "оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден алынған табыстар" деген сөздер "сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлердегі көздерден алынған табыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 171-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "табыс етеді"  деген сөз алып тасталып, осы тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Кодекстiң 144-бабы 1-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген, табыстары олар үшiн белгіленген салық салынбайтын шектен асып кеткен жеке тұлғалар табыс етеді.";
57) 173-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"173-бап. Шетел салығын есепке алу
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасынан тыс жерле төленген жеке табыс салығының сомалары осы Кодекстің 129-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезiнде eceпке алынады.
Салықтан есепке алынатын сомасының мөлшерi осы Кодексте белгіленген жеке табыс салығының ставкасын қолдана отырып, осы табыстан Қазақстан Pеспубликасында есептелуi мүмкін салық сомасынан аспауға тиiс.";
58) 177-бaптa:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкiлетті тұлға арқылы Қазақстан Республикасында тәуекелді сақтандырушы немесе қайта сақтандыруды жүзеге асырса;";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Өзге де заңды тұлғаға, оның ішінде тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емеске Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстеу үшiн шетелдiк персоналды ұсыну жөнінде қызметтер көрсететін резидент емес мынадай шарттарды бiр мезгілде орындаған кезде:
eгep мұндай персонал тек өзiн ұсынған заңды тұлғаның атынан және оның мүдделерiн көздеп әрекет етсе;
шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызмет көрсететiн резидент eмec осындай персоналдың Қазақстан Республикасында орындайтын жұмыс нәтижелеріне жауапты болмаса;
шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызмет көрсетуден алынатын резидент еместiң табысы осындай персоналдың өзін ұсынған заңды тұлғаның атынан және оның мүдделерiн көздеп өз міндеттерін орындаған уақытын ecкepe отырып анықталса және резидент емес тұлғаның осындай персоналды ұсыну шығындары жалпы сомасының он процентінен аспауға тиіс болса, Қазақстан Республикасындағы осындай қызметтер бойынша тұрақты мекеме құрмайды.
Шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызмет көрceтуге арналған шығындардың жалпы сомасын растау үшін резидент емес қызмет көрсетудi алушыға есеп құжаттамасының көшiрмелерін табыс етуi міндетті.";

59) в статье 178:
в подпункте 2) слово "маркетинговых," исключить;
абзац третий подпункта 3) после слов "лице-резиденте" дополнить словом ", консорциуме";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;";
60) в статье 179:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Под выплатой дохода понимается передача денег в наличной и (или) безналичной формах, ценных бумаг, доли участия, товаров, имущества, выполнение работ, оказание услуг, списание или зачет требования долга нерезидента-получателя дохода.";
в пункте 3:
подпункт 2) дополнить словами ", а также осуществлением расчетов посредством международных платежных карточек";
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) вознаграждения по условным банковским вкладам нерезидента в соответствии со статьей 198 настоящего Кодекса;
8) доходы от передачи основных средств в финансовый лизинг по договорам международного финансового лизинга, за исключением вознаграждений.";
61) пункт 1 статьи 183 дополнить словами "и агентских облигаций";
62) статью 186 изложить в следующей редакции:
"Статья 186. Порядок налогообложения доходов юридического
лица-нерезидента в отдельных случаях
1. Доходы юридического лица-нерезидента, не зарегистрированного в налоговом органе, получаемые от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, подлежат обложению подоходным налогом у источника выплаты без осуществления вычетов по ставке двадцать процентов.
При этом подоходный налог у источника выплаты, удержанный налоговым агентом, подлежит зачету в счет погашения налоговых обязательств нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение.
2. Подтверждением регистрации юридического лица-нерезидента в налоговом органе является нотариально засвидетельствованная копия свидетельства налогоплательщика-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.";
63) дополнить статьей 187-1 следующего содержания:
"Статья 187-1. Порядок исчисления и уплаты индивидуального
подоходного налога с отдельных видов доходов
физических лиц-нерезидентов из источников в
Республике Казахстан, выплачиваемых за
пределами Республики Казахстан

59) 178-бапта:
2) тармақшада "маркетингілік," деген сөз алып тасталсын;
3) тармақшаның үшіншi абзацы "резидент заңды тұлғаға" деген сөздерден кейін ", консорциумға" деген сөзбен толықтырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) осындай тұлғаларға резидент заңды тұлғаға қатысты жүктелген басқару міндеттерiн орындауға байланысты басшылардың қаламақылары және (немесе) басқару органының директорлар кеңесінің, басқарманың немесе өзге де органының мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл peттe осындай тұлғалардың басқару мiндеттемелерін iс жүзінде орындаған жер маңызды емес;";
60) 179-бaптa:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қолма-қол және (нeмece) қолма-қол емес мысалдарда ақша, бағалы қағаздар, қатысу үлесiн, тауарлар, мүлiк беру, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету, табыс алушы peзидент еместiң борышты талап етуін есептен шығару немесе есепке алу табысты төлеу деп түсініледi.";
3-тармақта:
2) тармақша "жүзеге асыруға" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ халықаралық төлем карточкалары арқылы eceп айырысуды жүзеге асыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада "жатпайды" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) Осы Кодекстiң 198-бабына сәйкес резидент еместiң шартты банк салымдары бойынша сыйақылары;
8) сыйақыларды қоспағанда, халықаралық қаржы лизинг шарттары бойынша қаржы лизингіне негізгі қаражатты беруден түскен табыстар жатпайды.";
61) 183-баптың 1-тармағы "мемлекеттiк бағалы қағаздарды" деген сөздерден кейiн "және агенттiк облигацияларды" деген сөздермен толықтырылсын;
62) 186-бап мынадай pедакцияда жазылсын:
"186-бап. Резидент емес заңды тұлғаның табыстарына жекелеген
жағдайларда салық салу тәртібi
1. Салық органында тiркемеген резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырған қызметiнен алатын табыстарына төлем көзінен жиырма проценттік ставка бойынша шегерім жасалмай табыс салығы салынуға тиіс.
Бұл ретте салық агентінің төлем көзінен ұстаған табыс салығы тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместің салық міндеттемелерін өтеу шотының eceбiнe жатқызылуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент eмec салық төлеуші куәлігiнің нотариат куәландырған көшiрмесi резидент емес заңды тұлғаның салық органында тiркелуiн pacтaу болып табылады.";
63) мынадай мазмұндағы 187-1-баппен толықтырылсын:
"187-1-бап. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде Қазақстан
Республикасындағы көздерден төленетін резидент
емес жеке тұлғалар табыстарының жекелеген
түрлерiнен жеке табыс салығын есептеу және
төлеу тәртiбi

1. Исчисление и уплата индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-нерезидентов, указанных в подпунктах 14), 16) и 17) статьи 178 настоящего Кодекса, производятся в соответствии с положениями настоящей статьи при одновременном выполнении следующих условий:
1) работодателем является юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, которое является налоговым агентом в соответствии со статьей 10 настоящего Кодекса;
2) индивидуальный трудовой договор (контракт, соглашение) заключен между физическим лицом-нерезидентом и налоговым агентом, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;
3) выплата доходов физическому лицу-нерезиденту производится за пределами Республики Казахстан.
2. Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица-нерезидента производится налоговым агентом за первый налоговый период с суммы дохода физического лица-нерезидента, указанного в индивидуальном трудовом договоре (контракте, соглашении), без учета налоговых вычетов с применением ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 настоящего Кодекса.
В последующие налоговые периоды индивидуальный подоходный налог исчисляется налоговым агентом исходя из суммы фактического налогового обязательства физического лица-нерезидента, указанного в расчете индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства за предыдущий налоговый период, с учетом предполагаемой суммы индивидуального подоходного налога за текущий налоговый период.
3. Уплата индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом посредством внесения авансовых платежей равными долями в течение налогового периода ежемесячно не позднее 20 числа текущего месяца.
Суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащие уплате налоговым агентом в течение налогового периода, указываются в расчете сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства.
Расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства представляется налоговым агентом в налоговый орган по месту своей регистрации не позднее срока, установленного пунктом 2 статьи 188 настоящего Кодекса.
4. Суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов физических лиц-нерезидентов, внесенные в течение налогового периода, зачитываются в счет уплаты индивидуального подоходного налога с дохода физического лица-нерезидента, исчисленного за налоговый период.

1. Осы Кодекстiң 178-бабының 14), 16) және 17) тармақшаларында көрсетілген резидент eмec жеке тұлғалар табыстарынан жеке табыс салығын есептеу және төлеу мынадай шарттар бiр мезгілде орындалған:
1) ocы Кодекстің 10-бабына сәйкес салық агенті болып табылатын, Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға жұмыс беруші болып табылған;
2) жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт, келiсім) резидент емес жеке тұлға мен осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген салық агенті арасында жасалған;
3) резидент eмec жеке тұлғaғa табыстарын төлеу Қазақстан Республикасынан тыс жерде жүргізілген кезде осы баптың ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
2. Резидент емес жеке тұлғаның табыстарынан бiрiншi салық кезеңі үшін жеке табыс салығын есептеуді салық агентi осы Кодекстiң 145-бабының 1-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып, салық шегерімдерін eсепке алмай, жеке еңбек шартында (келісім-шартта, келiсiмде) көрсетілген резидент емес жеке тұлғаның табыс сомасынан жүргізедi.
Бұдан кейінгі салық кезеңдерінде жеке табыс салығын салық агенті ағымдағы салық кезеңі үшiн жеке табыс салығының болжамды сомасын ecкepe отырып, өткен салық кезеңiнде шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынған жеке табыс салығының есебiнде көрсетілген резидент емес жеке тұлғаның іс жүзіндегі салық міндеттемесінің сомасын негізге ала отырып есептейді.
3. Жеке табыс салығын төлеуді салық кезеңiнiң ішiнде ай сайын ағымдағы айдың 20-сынан кешiктірмей аванстық төлемдерді тең үлестермен енгізу арқылы салық агенті жүргізеді.
Салық агентi салық кезеңiнiң ішінде төлеуге тиiсті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомалары шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебiнде көрсетіледі.
Шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебiн салық агенті осы Кодекстiң 188-бабының 2-тармағында белгіленген мерзiмнен кешіктірмей, өзiнің тiркелген жері бойынша салық органына бередi.
4. Резидент емес жеке тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығы бойынша салық кезеңiнiң iшiнде енгiзілген аванстық төлемдердің сомалары резидент емес жеке тұлғаның салық кезеңі үшін есептелген табысынан алынатын жеке табыс салығын төлеу есебiне есептеледі.

5. Налоговый агент осуществляет окончательный расчет (уплату) индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-нерезидентов по итогам налогового периода не позднее десяти рабочих дней после срока, установленного для сдачи расчета индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по итогам налогового периода.
Расчет индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по итогам налогового периода представляется налоговым агентом в налоговый орган по месту своей регистрации не позднее срока, установленного пунктом 2 статьи 188 настоящего Кодекса.
6. Налоговый агент вправе в течение налогового периода представить в налоговый орган скорректированный расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства за предстоящие месяцы налогового периода. При корректировке сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов физического лица-нерезидента в сторону уменьшения налоговому агенту необходимо представить в налоговый орган письменное заявление.
7. При невыполнении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи, исчисление, удержание и уплата индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-нерезидентов производятся налоговым агентом в соответствии со статьей 187 настоящего Кодекса.
8. Налоговый агент вправе, несмотря на положения пункта 1 настоящей статьи, производить исчисление, удержание и уплату индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-нерезидентов в соответствии со статьей 187 настоящего Кодекса.
9. Выбранный порядок исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога должен быть неизменным в течение налогового периода.";
64) статью 188 изложить в следующей редакции:
"Статья 188. Представление налоговой отчетности
1. Налоговые агенты обязаны представлять в налоговые органы по месту регистрации расчет по подоходному налогу у источника выплаты в сроки, установленные статьей 182 настоящего Кодекса.
2. Налоговые агенты, осуществляющие исчисление и уплату индивидуального подоходного налога в соответствии со статьей 187-1 настоящего Кодекса, обязаны представлять в налоговые органы по месту своей регистрации расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня их приезда в Республику Казахстан и в последующие налоговые периоды - не позднее 20 января календарного года.

5. Салық aгeнтi салық кезеңiнің қорытындылары бойынша шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығының есебiн тапсыру үшін белгiленген мерзімнен кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрмей салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша резидент eмec жeкe тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығының түпкілікті есебiн (төлеуді) жүзеге асырады.
Салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жeкe табыс салығының есебiн салық агенті осы Кодекстің 188-бабының 2-тармағында белгіленген мерзiмнен кешiктiрмей, өзiнің тiркелген жері бойынша салық органына табыс етеді.
6. Салық агенті салық кезеңінің алдағы айларына шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының түзетілген есебiн салық органына салық кезеңiнiң iшiнде беруге құқылы. Резидент емес жеке тұлғаның табыстарынан алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомаларын азайту жағына қарай түзету кезінде салық агенті салық органына жазбаша өтiнiш беруi қажет.
7. Осы баптың 1-тармағында белгіленген шарттар орындалмаған кезде резидент емес жеке тұлғаның табыстарынан алынатын жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеуді осы Кодекстiң 187-бабына сәйкес салық агенті жүргізеді.
8. Осы баптың 1-тармағына қарамай, салық агенті осы Кодекстің 187-бабына сәйкес резидент емес жеке тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеуді жүргізуге құқылы.
9. Жеке табыс салығын есептеудiң және төлеудің таңдап алынған тәртiбi салық кезеңінің ішiнде өзгермейтiн болуға тиіс.";
64) 188-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"188-бап. Салық есептілігін табыс ету
1. Салық агенттерi төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы бойынша есепті тіркелген жepi бойынша салық органдарына ocы Кодекстiң 182-бабында белгіленген мерзімдерде табыс eтугe міндетті.
2. Осы Кодекстiң 187-1-бабына сәйкес жеке табыс салығын есептеуді және төлеудi жүзеге асыратын салық агенттерi тiркелген жері бойынша салық органдарында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебiн oлap Қазақстан Peспубликасына келген күннен бастап жиырма бес жұмыс күнінен кешiктірмей және келесі салық кезеңдерінде күнтiзбелiк жылдың 20 қаңтарынан кешiктірмей табыс етуге міндетті.

Расчет индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по итогам налогового периода представляется налоговым агентом в налоговый орган по месту своей регистрации в соответствии со статьей 187-1 настоящего Кодекса не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
65) пункты 1 и 2 статьи 190 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии с настоящей статьей налогообложению подлежат следующие виды доходов физических лиц-нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан:
доходы, полученные от лиц, не являющихся налоговыми агентами в соответствии со статьей 10 настоящего Кодекса, за исключением доходов, подлежащих налогообложению согласно статье 191 настоящего Кодекса;
доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, а также государственных ценных бумаг и агентских облигаций.
2. Доходы физических лиц-нерезидентов, указанные в пункте 1 настоящей статьи, подлежат налогообложению без осуществления вычетов по ставкам, установленным статьей 180 настоящего Кодекса.";
66) в статье 191:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением лиц, применяющих специальные налоговые режимы в соответствии с настоящим Кодексом";
в подпункте 2) цифры "14)-17)" заменить цифрами "14), 16) и 17)";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Окончательный расчет и уплата индивидуального подоходного налога производятся не позднее десяти рабочих дней после срока, установленного для сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу за налоговый период.";
67) статью 192 изложить в следующей редакции:
"Статья 192. Заявление о предполагаемой сумме
индивидуального подоходного налога и декларация
по индивидуальному подоходному налогу
1. Физические лица-нерезиденты, указанные в статье 191 настоящего Кодекса, обязаны представить в налоговые органы по месту регистрации заявление о предполагаемой сумме индивидуального подоходного налога за период осуществления деятельности не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня регистрации, установленного статьей 527 настоящего Кодекса, и в последующие годы не позднее 20 января календарного года.
2. Следующие физические лица-нерезиденты представляют в налоговые органы по месту регистрации декларацию по индивидуальному подоходному налогу не позднее срока, установленного статьей 172 настоящего Кодекса:
1) указанные в пункте 1 статьи 191 настоящего Кодекса;

Осы Кодекстің 187-1-бабына сәйкec салық кезеңінің қорытындылары бойынша шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан алынатын жеке табыс салығының есебiн салық агенті тіркелген жері бойынша салық органына есептi салық кезеңнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешіктiрмей табыс етеді.";
65) 190-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бапқа сәйкес резидент емес жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстарының мынадай түрлерiне:
осы Кодекстің 191-бабына сәйкес салық салынуға жататын табыстарды қоспағанда, осы Кодекстiң 10-бабына сәйкес салық агенттерi болып табылмайтын тұлғалардан алынған табыстарға;
сатылатын күні қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдеріндегі акциялар мен облигацияларды, сондай-ақ мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды қоспағанда, резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезіндегі құн өсімінен түскен табыстарға салық салынуға тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген резидент емес жеке тұлғалардың табыстарына осы Кодекстiң 180-бабында белгіленген ставкалар бойынша шегерімдерді жүзеге асырмай салық салынуға тиіс.";
66) 191-бапта:
1-тармақта:
1-тармақша "Қазақстан" деген сөздің алдынан "Осы Кодекске сәйкес арнайы салық режимдерiн қолданатын тұлғаларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "14)-17) деген цифрлар "14), 16) және 17)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Түпкiліктi есеп айырысу және жеке табыс салығын төлеу салық кезеңi үшін жеке табыс салығы бойынша декларация тапсыру үшiн белгіленген мерзімнен кейiн он жұмыс күнiнен кешіктірілмей жүргізіледі.";
67) 192-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"192-бап. Жеке табыс салығының болжамды сомасы туралы
мәлiмдеме және жеке табыс салығы жөнiндегі
декларация
1. Осы Кодекстің 191-бабында көрсетілген резидент емес жеке тұлғалар осы Кодекстің 527-бабында белгіленген тіркелу күнінен бастап жиырма бес жұмыс күнінен кешіктірмей және келесі жылдары күнтiзбелiк жылдың 20 қаңтарынан кешiктiрмей қызметiн жүзеге асыру кезеңіндегі жеке табыс салығының болжамды сомасы туралы мәлiмдеменi тiркелген жері бойынша салық органдарына табыс етуге мiндетті.
2. Мыналар:
1) осы Кодекстiң 191-бабының 1-тармағында көрсетілген;

2) получающие доходы, определенные пунктом 1 статьи 190 настоящего Кодекса;
3) осуществляющие предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан более тридцати календарных дней и получающие доходы из источников в Республике Казахстан свыше 500 месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, в течение налогового периода.";
68) в статье 198:
заголовок дополнить словами ", через условные банковские вклады";
в пункте 7 слова "При выполнении" заменить словами "По завершении выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан и при выполнении";
пункт 8 после слова "документы" дополнить словами "не позднее срока, установленного уполномоченным государственным органом";
пункт 10 после слов "такого решения" дополнить словами "либо в случае отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока";
69) дополнить статьей 198-1 следующего содержания:
"Статья 198-1. Порядок возврата из государственного бюджета
подоходного налога, уплаченного с доходов
нерезидента, полученных из источников в
Республике Казахстан
1. В случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 настоящего Кодекса.
При этом нерезидент представляет в налоговый орган заявление на применение международного договора в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным государственным органом.
2. Налоговый орган рассматривает заявление не позднее срока, установленного уполномоченным государственным органом, и в случае достоверности информации, указанной в заявлении, производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога из государственного бюджета в порядке, предусмотренном статьей 40 настоящего Кодекса.
3. В случае неправомерности применения международного договора налоговый орган направляет нерезиденту обоснованный отказ.
4. В случае несогласия с отрицательным решением налогового органа нерезидент имеет право в течение десяти рабочих дней со дня получения такого решения либо в случае отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока обратиться в уполномоченный государственный орган (с привлечением при необходимости компетентного органа страны резидентства) с заявлением о повторном рассмотрении вопроса относительно правомерности применения такого международного договора.";

2) осы Кодекстiң 190-бабының 1-тармағында белгіленген табыстарды алатын;
3) Қазақстан Республикасында отыз күнтiзбелiк күннен астам уақыт кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асыратын және салық кезеңі iшiнде Қазақстан Республикасындағы көздерден тиiсті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 500 айлық есептік көрсеткiштен астам табыс алатын резидент емес жеке тұлғалар осы Кодекстің 172-бабында белгiленген мерзiмнен кешiктірмей тiркелген жерi бойынша салық органдарына жеке табыс салығы жөнiндегі декларацияны табыс етедi.";
68) 198-бапта:
тақырып "салығын" деген сөзден кейiн "шартты банк салымдары арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта "Халықаралық деген сөз "Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) аяқталуына қарай және халықаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ "Салық органы" деген cөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттік орган белгiлеген мерзiмнен кешіктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта "он жұмыс күнi iшiнде" деген сөздерден кейiн "не белгіленген мерзім өткен соң салық органының шешімі болмаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
69) мынадай мазмұндағы 198-1-баппен толықтырылсын:
"198-1-бап. Резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы
көздерден алған табыстарынан төленген табыс
салығын мемлекеттiк бюджеттен қайтару тәртiбi
1. Тиiсті халықаралық шартты қолдануға құқығы бар резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарынан мемлекеттік бюджетке табыс салығы төленген жағдайда мұндай резидент еместің төленген табыс салығын осы Кодекстiң 38-бабында белгіленген талап қою мерзiмiнiң ішінде мемлекеттiк бюджетін қайтарып алуға құқығы бар.
Бұл ретте Резидент емес салық органына уәкілетті мемлекеттiк орган белгілеген тәртіппен және нысанда халықаралық шартты қолдануға өтінiш бередi.
2. Салық органы уәкілетті мемлекеттiк орган белгiлеген мерзiмнен кешiктірмей өтінiш қарайды және өтiнiште көрсетілген ақпарат дұрыс болған жағдайда резидент емеске осы Кодекстiң 40-бабында белгiленген тәртіппен мемлекеттік бюджеттен табыс салығы сомасын қайтаруды жүргiзедi.
3. Халықаралық шарттың ережелерiн қолдану заңсыз болған жағдайда салық органы одан бас тартуын негiздеп, резидент eмескe жауап жiбередi.
4. Салық органының бұл шешімiмен келіспеген жағдайда резидент еместiң мұндай шешiм алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде не белгіленген мерзiм өткен соң салық органының шешімі болмаған жағдайда уәкілетті мемлекеттiк органға (қажет болған жағдайда резиденттік елдiң құзыретті органын тарта отырып) халықаралық шарттардың ережелерiн қолданудың заңдылығына қатысты мәселенi қайта қарау туралы өтініш жасауға құқығы бар.";

70) заголовок и пункт 1 статьи 200 изложить в следующей редакции:
"Статья 200. Порядок применения международного договора в
отношении налогообложения отдельных видов
доходов нерезидента, полученных из источников в
Республике Казахстан
1. Налоговый агент имеет право в момент выплаты доходов нерезиденту применить соответствующий международный договор без подачи нерезидентом заявления на его применение на основании представленного нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение такого международного договора.
Порядок применения международных договоров, установленный настоящей статьей, распространяется в отношении налогообложения следующих видов доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан:
1) дивидендов;
2) вознаграждений (процентов);
3) роялти;
4) комиссий за доверительное управление и кастодиальное обслуживание;
5) доходов от оказания услуг исключительно за пределами Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) статьи 178 настоящего Кодекса, не связанных с контрактами (проектами), по которым работы выполняются этим нерезидентом на территории Республики Казахстан;
6) прочих доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международным договорам, к которым настоящим Кодексом не установлены административные процедуры по применению международных договоров.";
71) статью 201-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 201-1. Порядок применения международного договора
в отношении налогообложения доходов
физического лица-нерезидента, полученных из
источников в Республике Казахстан
1. Налоговый агент имеет право в момент выплаты физическому лицу-нерезиденту доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, применить соответствующий международный договор без подачи физическим лицом-нерезидентом заявления на его применение на основании документа, подтверждающего резидентство, если такое физическое лицо-нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение такого международного договора.
Налоговый агент обязан указать в расчете по подоходному налогу у источника выплаты, представляемом в налоговый орган, суммы выплаченных (начисленных) доходов и освобожденных от уплаты налогов в соответствии с международными договорами, ставки подоходного налога и названия таких международных договоров.
При неправомерном применении международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

70) 200-баптың тақырыбы мен 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"200-бап. Халықаралық шартты резидент еместің Қазақстан
Республикасындағы көздерден алған табыстарының
жекелеген түрлерiне салық салуға қатысты қолдану
тәртiбi
1. Салық агентінің табыстарды резидент емеске төлеу кезінде, егер осындай резидент емес табыстарды түпкіліктi алушы болып табылса және халықаралық шартты қолдануға құқылы болса, оны қолдануға өтініш бермесе де, резидент eмec ұсынған резиденттіктi растаушы құжат негізiнде осындай халықаралық шартты қолдануға құқығы бар.
Ocы бапта белгіленген халықаралық шарттардың қолдану тәртiбi резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарының мынадай түрлерiне:
1) дивидендтерге;
2) сыйақыларға (проценттерге);
3) роялтиге;
4) сенiмгерлік басқару мен кастодиандық қызмет көрсету үшін комиссияларға;
5) осы Кодекстің 178-бабының 2) тармақшасында көрсетілген, ол бойынша Қазақстан Республикасының аумағында осы резидент емес жұмыстар орындайтын келiсiм-шарттарға (жобаларға) байланысты емес, тек қана Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қызмет көрсетуден алынатын табыстарға;
6) осы Кодексте халықаралық шарттарды қолдану жөнiндегi әкiмшiлiк рәсiмдер белгiленбеген, халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын, Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған өзге де табыстарға салық салуға қатысты қолданылады.";
71) 201-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"201-1-бап. Халықаралық шартты резидент емес жеке тұлғаның
Қазақстан Республикасындағы көздерден алған
табыстарына салық салуға қатысты қолдану тәртiбi
1. Салық агентінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарды резидент емес жеке тұлғаға төлеу кезiнде, eгep осындай резидент емес жеке тұлға табыстардың түпкілiкті алушысы болып табылса және халықаралық шартты қолдануға құқығы болса, резидент емес жеке тұлға оны қолдануға өтініш бермесе де, резиденттіктi растайтын құжаттың негізінде тиісті халықаралық шартты қолдануға құқығы бар.
Салық агенті салық органына берiлетiн төлем көзiнен табыс салығы жөніндегі есепте халықаралық шарттарға сәйкес төленген (есептелген) және салық төлеуден босатылған табыстардың сомаларын, табыс салығының ставкаларын және осындай халықаралық шарттардың атауларын көрсетуге мiндеттi.
Халықаралық шартты мемлекеттік бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге әкеп соқтырған заңсыз қолдану кезiнде салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.

2. Физическое лицо-нерезидент, получающее доходы из источников в Республике Казахстан, не облагаемые налогом у источника выплаты, вправе применить международный договор при выполнении условий такого договора.
При этом физическое лицо-нерезидент обязано представить в налоговый орган по месту регистрации документ, подтверждающий резидентство, не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня регистрации, установленного статьей 527 настоящего Кодекса, либо в случае получения доходов, указанных в статье 190 настоящего Кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международному договору, не позднее срока сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу, установленного статьей 172 настоящего Кодекса.
При непредставлении физическим лицом-нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, в течение срока, указанного в настоящем пункте, доходы физического лица-нерезидента, полученные из источников в Республике Казахстан, подлежат налогообложению в порядке, установленном настоящим Кодексом.
При этом в случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных физическим лицом-нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в порядке, установленном статьей 198-1 настоящего Кодекса.";
72) статью 202 исключить;
73) в статье 203:
в пункте 1 цифру "1." исключить; слова "статьи 198" заменить словами "статей 198 и 198-1";
пункт 2 исключить;
74) часть третью пункта 2 статьи 209 дополнить словами "в течение десяти рабочих дней после изменения наименования в порядке, установленном уполномоченным государственным органом";
75) часть вторую пункта 2 статьи 210 изложить в следующей редакции:
"В случае обнаружения налоговым органом лица, являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость и не представившего налоговую отчетность в течение шестимесячного периода после установленного настоящим Кодексом срока ее представления, снятие с учета по налогу на добавленную стоимость производится налоговым органом в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, без уведомления плательщика налога на добавленную стоимость.";
76) в статье 216:
абзац первый пункта 2-1 после слов "средства" дополнить словами ", за исключением передачи по договору возвратного лизинга";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. При передаче имущества по договору возвратного лизинга, подлежащего получению лизингополучателем (продавцом) в качестве основного средства, датой совершения оборота по реализации является дата передачи имущества в финансовый лизинг.";

2. Төлем көзінен салық салынбайтын, Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар алатын резидент eмec жеке тұлға халықаралық шарттың талаптарын орындау кезiнде осы шартты қолдануға құқылы.
Бұл pетте резидент емес жеке тұлға осы Кодекстің 527-бабында белгіленген тiркеу күнiнен бастап жиырма бес жұмыс күнiнен кешіктiрмей тiркеу орны бойынша салық органына, не осы Кодекстiң 190-бабында көрсетiлген, халықаралық шартқа cәйкec Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын табыстарды алған жағдайда осы Кодекстің 172-бабында белгіленген жеке табыс салығы бойынша декларация тапсыру мерзiмiнен кешіктірмей резиденттікті растайтын құжатты беруге мiндетті.
Резидент емес жеке тұлға резиденттіктi растайтын құжатты осы тармақта көрсетілген мерзім ішінде бермеген кезде резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарына осы Кодексте белгіленген тәртіппен салық салынуға тиіс.
Бұл ретте тиісті халықаралық шартты қолдануға құқығы бар резидент емес жеке тұлға Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстардан мемлекеттік бюджетке табыс салығын төлеген жағдайда, мұндай резидент еместің төленген табыс салығын осы Кодекстiң 198-1-бабында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттен қайтарып алуға құқығы бар.";
72) 202-бап алып тасталсын;
73) 203-бапта:
1-тармақта "1." деген цифр алып тасталсын; "198-бабын" деген сөздер "198 және 198-1-баптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
74) 209-баптың 2-тармағының үшінші бөлiгi "есепке қою туралы куәлiгi" деген сөздерден кейiн "атауы өзгерген соң 10 жұмыс күнi ішінде уәкілеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
75) 210-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық органы қосылған құн салығын төлеушi болып табылатын және осы Кодексте белгіленген салық есептiлiгiн беру мерзiмiнен кейiн алты ай кезең iшiнде оны бермеген тұлғаны тапқан жағдайда, салық органы қосылған құн салығы бойынша есептен шығаруды қосылған құн салығын төлеушiнi хабардар етпестен, уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен жүргiзедi.";
76) 216-бапта:
2-1-тармақ "мүлiктi" деген сөзден кейiн "қайтарымды лизинг шарты бойынша берудi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Лизинг алушы (сатушы) негiзгi құрал ретiнде алуға тиiстi мүлiктi қайтарымды лизинг шарты бойынша беру кезiнде мүлiктi қаржы лизингiне берген күн өткiзу бойынша айналым жасау күнi болып табылады.";

77) в статье 217:
абзац первый пункта 8 после слов "средства" дополнить словами ", за исключением передачи по договору возвратного лизинга";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При передаче имущества по договору возвратного лизинга, подлежащего получению лизингополучателем (продавцом) в качестве основного средства, размер оборота по реализации определяется в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";
78) статью 220 дополнить словами "на импорт";
79) в пункте 1 статьи 223:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, осуществляющего выпуск товаров в режиме экспорта, а также с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан.
В случае вывоза товаров в режиме экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи либо с применением процедуры неполного периодического декларирования подтверждением экспорта служит полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, производившего таможенное оформление;
3) копии товаросопроводительных документов.
В случае вывоза товаров в режиме экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) подтверждение уполномоченного органа в области охраны прав интеллектуальной собственности о наличии товара на магнитном носителе и прав на его авторство, а также его стоимости - в случае экспорта объекта интеллектуальной собственности.";
80) статью 225 дополнить подпунктами 6-1), 14), 15) и 16) следующего содержания:
"6-1) имущества, выкупленного для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"14) национальной валюты;
15) товаров (работ, услуг) (кроме оборотов по реализации товаров (работ, услуг) от торгово-посреднической деятельности и оборотов по производству и реализации подакцизных товаров и видов деятельности) общественных объединений инвалидов, а также производственных организаций, если такие объединения и организации соответствуют следующим условиям:
инвалиды составляют не менее 51 процента от общего числа работников таких производственных организаций;
расходы по оплате труда инвалидов составляют не менее 51 процента (в специализированных организациях, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, - не менее 35 процентов) от общих расходов по оплате труда;

77) 217-бапта:
8-тармақтың бiрiншi абзацы "мүлiктi" деген сөзден кейiн "қайтарымды лизинг шарты бойынша берудi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Лизинг алушы (сатушы) негiзгi құрал ретiнде алуға тиiстi мүлiктi қайтарымды лизинг шарты бойынша беру кезiнде өткiзу бойынша айналым мөлшерi осы баптың 1-тармағына сәйкес айқындалады.";
78) 220-бап "сондай-ақ" деген сөзден кейiн "импортқа" деген сөзбен толықтырылсын;
79) 223-баптың 1-тармағында:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауарлар шығаруды экспорт режимiнде жүзеге асыратын кеден органының белгiсi соғылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы бекетте орналасқан кеден органының белгiсi соғылған кедендiк жүк декларациясы тауарлар экспортын растайтын құжат болып табылады.
Тауарларды магистральдық құбырлар жүйесi бойынша немесе электр тарату желiлерi бойынша не толық емес мерзiмдiк декларациялау рәсiмiн қолдана отырып экспорт режимiнде шығарған жағдайда кедендік ресiмдеудi жүргiзген кеден органының белгiсi бар толық кедендiк жүк декларациясы экспортты растаушы болып қызмет етедi;
3) тауардың ілеспе құжаттарының көшiрмелерi тауарлар экспортын растайтын құжаттар болып табылады.
Тауарларды магистральдық құбырлар жүйесi бойынша немесе электр тарату желiлерi бойынша экспорт режимiнде шығарған жағдайда тауардың iлеспе құжаттары көшiрмелерiнiң орнына тауарларды қабылдау-өткiзу актiсi табыс етiледі;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) зияткерлiк меншiк құқығын қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның магнит жеткiзгiште тауардың және оған авторлық құқықтардың болуы туралы, сондай-ақ зияткерлік меншiк объектiсiн экспорттаған жағдайда оның құны туралы растамасы тауарлар экспортын растайтын құжаттар болып табылады.";
80) 225-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн сатып алынған мүлiк;"; 13) тармақшадағы "бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) ұлттық валюта;
15) егер мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерi, сондай-ақ өндiрiстiк ұйымдары мына шарттарға сәйкес келсе:
осындай өндiрiстiк ұйымдар қызметкерлерi жалпы санының кемiнде 51 процентi мүгедектер болса;
мүгедектерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстар еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың кемiнде 51 процентi (есту, сөйлеу, көру қабiлетiнен айрылған мүгедектер жұмыс iстейтiн мамандандырылған ұйымдарда - кемiнде 35 процентi) болса, осындай бiрлестiктер мен ұйымдардың тауарлары (жұмыстары, қызмет көрсетулерi) бойынша айналымдар (сауда-делдалдық қызметтен түскен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзу жөнiндегi айналымдардан және акцизделетiн тауарлар мен қызмет түрлерiн өндiру мен өткiзу бойынша айналымдардан басқа);

16) оборотов по реализации лома цветных и черных металлов на экспорт.";
81) подпункт 5) пункта 2 статьи 227 дополнить словами ", а также активами Государственного фонда социального страхования";
82) статью 228 изложить в следующей редакции:
"Статья 228. Имущество, переданное в финансовый лизинг
1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, передача имущества в финансовый лизинг освобождается от налога на добавленную стоимость в части суммы вознаграждения, подлежащего получению лизингодателем, при соблюдении следующих условий:
1) такая передача соответствует требованиям, установленным статьей 74 настоящего Кодекса;
2) лизингополучатель приобретает имущество в качестве основного средства.
2. Передача имущества в финансовый лизинг освобождается от налога на добавленную стоимость при соблюдении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи, а также если импорт передаваемого имущества освобожден от уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 12) статьи 234 настоящего Кодекса.";
83) статью 230 изложить в следующей редакции:
"Статья 230. Геологоразведочные и геолого-поисковые работы
Обороты по реализации геологоразведочных и геолого-поисковых работ освобождаются от налога на добавленную стоимость.
Под геологоразведочными и геолого-поисковыми работами понимается совокупность взаимосвязанных, применяемых в определенной последовательности работ, обеспечивающих поиск, разведку, оценку и подготовку месторождений (залежей) углеводородного и минерального сырья к разработке.
Освобождение применяется в отношении геологоразведочных и геолого-поисковых работ, осуществляемых налогоплательщиком (подрядчиком, субподрядчиком) в рамках:
1) контракта на недропользование, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
на проведение работ по разведке на участках недр (геологических отводах);
на проведение работ по совмещенной разведке и добыче на участках недр (геологических отводах) в период проведения разведки;
2) договора о государственных закупках на работы по осуществлению государственного геологического изучения недр.
Перечень конкретных видов геологоразведочных и геолого-поисковых работ, а также отдельных видов специальных работ, являющихся составной частью геологоразведочных и геолого-поисковых работ, их объем и стоимость должны определяться в проектно-сметной документации на каждый геологический (научно-геологический) объект, исходя из цели исследования и особенностей геологического объекта, научно-технических возможностей, геолого-методических требований к производству геологоразведочных и геолого-поисковых работ, требований по охране недр и окружающей среды.";

16) экспортқа шығарылатын түстi және қара металдар сынығын өткiзу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.";
81) 227-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "зейнетақы активтерiн" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорларының активтерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
82) 228-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"228-бап. Қаржы лизингiне берiлген мүлiк
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, мынадай талаптар сақталған жағдайда:
1) мұндай беру осы Кодекстiң 74-бабында белгiленген талаптарға сай келсе;
2) лизинг алушы мүлiктi негiзгi құрал ретiнде алса, мүлiктi қаржы лизингiне беру лизинг берушi алуға тиiс сыйақы сомасы бөлiгiнде қосылған құн салығынан босатылады.
2. Мүлiктi қаржы лизингiне беру осы баптың 1-тармағында белгiленген талаптар сақталған кезде, сондай-ақ егер берілетiн мүлiктің импорты осы Кодекстiң 234-бабының 12) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған болса, қосылған құн салығын төлеуден босатылады.";
83) 230-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"230-бап. Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру
жұмыстары
Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарын iске асыру бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстары деп көмiрсутектi және минералдық шикiзат кен орындарын (кендерiн) iздестiрудi, барлауды, бағалау мен игеруге дайындауды қамтамасыз ететiн, өзара байланысты, белгiлi бiр кезекпен қолданылатын жұмыстардың жиынтығы ұғынылады.
Мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жер қойнауын пайдалануға жасалған:
жер қойнауы учаскелерiнде (геологиялық бөлiп берiлген жерде) барлау жөнiнде жұмыстарды жүргiзуге;
барлау жүргiзу кезеңiнде жер қойнауы учаскелерiнде (геологиялық бөлiп берiлген жерде) бiрлескен барлау және өндiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге арналған келiсiм-шарттың;
2) жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеудi жүзеге асыру жөнiнде жұмыстарға мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың аясында салық төлеушi (мердiгер, қосалқы мердігер) жүзеге асыратын геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарына қатысты босату қолданылады.
Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстары нақты түрлерiнiң, сондай-ақ геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарының құрамдас бөлiгi болып табылатын арнайы жұмыстардың жекелеген түрлерiнiң тiзбесi, олардың көлемi және құны геологиялық объектiнi зерттеу мақсаты мен оның ерекшелiктерiн, ғылыми-техникалық мүмкiндiктердi, геологиялық барлау және геологиялық-іздестіру жұмыстарын жүргiзуге қойылатын геологиялық-әдiстемелiк талаптарды, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi талаптарды ескере отырып, әрбір геологиялық (ғылыми-геологиялық) объектіге арналған жобалау-сметалық құжаттамада айқындалуға тиіс.";

84) пункт 1 статьи 234 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) импорт основных средств, ввезенных лизингодателем в целях передачи в финансовый лизинг по договорам финансового лизинга.
Перечень основных средств, указанных в настоящем подпункте, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
85) в статье 235:
в подпункте 4) пункта 1 слова "фактически внесен" заменить словом "уплачен";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "1-1) и 1-2)" заменить словами "1-1), 1-2) и 1-3)";
подпункт 1-2) после слов "статьи 242 настоящего Кодекса" дополнить словами "по договору финансового лизинга (за исключением договора возвратного лизинга)";
дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
"1-3) сумма налога, подлежащего уплате по счетам-фактурам, выписанным в соответствии с пунктом 5-1 статьи 242 настоящего Кодекса по договорам возвратного лизинга;";
86) в подпункте 4) статьи 236 слова "и услуг" заменить словами "(работ, услуг)";
87) статью 241 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При передаче имущества в финансовый лизинг лизингодатель, использующий пропорциональный метод отнесения в зачет, имеет право на применение раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг.";
88) в статье 249:
часть вторую пункта 4 после слова "мощностей" дополнить словами "и помещений";
часть первую пункта 6 дополнить словами "(работам, услугам)";
89) в подпункте 2) пункта 2 статьи 251 слова "в течение квартала, предшествующего" заменить словами ", за каждый из трех месяцев, предшествующих";
90) в статье 252:
в подпункте 2) пункта 1 слова "(работ, услуг)" исключить;
в подпункте 1) пункта 2 слова "другим налогам" заменить словами "данному и другим видам налогов";
в части первой пункта 3 слово "другим" исключить;
91) подпункт 6) пункта 1 статьи 257 исключить;
92) статью 279 изложить в следующей редакции:
"Статья 279. Отношения, регулируемые настоящим разделом
1. Настоящий раздел регулирует особенности налогообложения деятельности по проведению операций по недропользованию, включая нефтяные операции, и устанавливает порядок исчисления и уплаты налогов и специальных платежей недропользователей:
1) налога на сверхприбыль;
2) рентного налога на экспортируемую сырую нефть;
3) специальных платежей недропользователей:
а) бонусов (подписного, коммерческого обнаружения);
б) роялти;
в) доли Республики Казахстан по разделу продукции.
В настоящем Кодексе понятия "операции по недропользованию", "нефтяные операции", "нефть" и "контрактная территория" имеют значения, определенные законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и о нефти.

84) 234-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) қаржы лизингi шарты бойынша қаржы лизингіне беру мақсатында лизинг беруші әкелген негізгі құралдар импорты.
Осы тармақшада көрсетiлген негiзгi құралдар тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
85) 235-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасында "іс жүзiнде бюджетке енгiзiлген" деген сөздер "бюджетке төленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшада "1-1) және 1-2)" деген сөздер "1-1), 1-2) және 1-3)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-2) тармақша "5-1-тармағына сәйкес" деген сөздерден кейiн "қаржы лизингi шарты бойынша (қайтарымды лизинг шартын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
"1-3) қайтарымды лизинг шарттары бойынша осы Кодекстiң 242-бабының 5-1-тармағына сәйкес жазылған шот-фактуралар бойынша төленуге тиiс салық сомасы;";
86) 236-баптың 4) тармақшасындағы "тауарлар мен қызметтердi" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетудi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
87) 241-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қаржы лизингiне мүлiктi берген кезде есепке жатқызудың барабарлық әдiсiн пайдаланатын лизинг берушінің қаржы лизингiне мүлiктi беруге байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомасын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдануға құқығы бар.";
88) 249-бапта:
4-тармақтың екiншi бөлiгi "қуаттарын" деген сөзден кейiн "және үй-жайларын" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "тауарларға" деген сөзден кейiн "(жұмыстарға, қызмет көрсетуге)" деген сөздермен толықтырылсын;
89) 251-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "тоқсан iшiнде" деген сөздер "үш айдың әрқайсысы үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
90) 252-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "(жұмыстар, қызмет көрсетулер)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "басқа салықтар" деген сөздер "аталған салық пен салықтың басқа да түрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегі "басқа" деген сөз алып тасталсын;
91) 257-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы алып тасталсын;
92) 279-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"279-бап. Осы бөлiмде реттелетiн қатынастар
1. Осы бөлiмде мұнай операцияларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу жөнiндегi қызметке салық салудың ерекшелiктерi реттеледi және жер қойнауын пайдаланушылардың мынадай салықтары мен арнайы төлемдерiн:
1) үстеме пайда салығын;
2) экспортталатын шикi мұнайға рента салығын;
3) жер қойнауын пайдаланушылардың арнайы төлемдерiн:
а) бонустарды (қол қойылатын, коммерциялық табу);
б) роялтидi;
в) өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн есептеу мен төлеу тәртiбi белгiленедi.
Осы Кодексте "жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар", "мұнай операциялары", "мұнай" және "келiсiм-шарттық аумақ" ұғымдарының Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы және мұнай туралы заңдарында айқындалған маңызы бар.

2. Деятельность по проведению операций по недропользованию, включая нефтяные операции, подлежит налогообложению в порядке, установленном настоящим Кодексом.";
93) статью 280 исключить;
94) статью 282 изложить в следующей редакции:
"Статья 282. Налогообложение деятельности по проведению
операций по недропользованию
1. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент появления обязательств по их уплате.
2. Условия налогообложения, определенные в контрактах на недропользование между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и отечественным или иностранным недропользователями, прошедших обязательную налоговую экспертизу, сохраняются и действуют в течение всего установленного срока их действия, и могут быть скорректированы в связи с изменением налогового законодательства Республики Казахстан по соглашению сторон.
3. Условия налогообложения по второй модели, указанной в статье 283 настоящего Кодекса, определяются только в контракте о разделе продукции, заключаемом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Условия налогообложения, устанавливаемые контрактом о разделе продукции, должны соответствовать положениям налогового законодательства Республики Казахстан, регулирующим уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет физическими и юридическими лицами, действующим на дату подписания (заключения) контракта.
В случае изменения налогового законодательства Республики Казахстан в период между датой проведения налоговой экспертизы и датой подписания контракта о разделе продукции налоговый режим должен быть приведен в соответствие с данными изменениями с проведением повторной экспертизы.
4. В случаях, когда недропользование по одному контракту о разделе продукции осуществляется несколькими налогоплательщиками, налоговый режим, установленный в контракте, является единым для всех. При этом:
1) по деятельности, осуществляемой в рамках такого контракта, налогоплательщики в целях налогообложения обязаны вести единый консолидированный учет и выплачивать все налоги и платежи, установленные контрактом;
2) недропользователи-нерезиденты, осуществляющие деятельность по одному контракту по налогам, установленным контрактом, подлежат налогообложению в соответствии со статьями 184-186 настоящего Кодекса.
5. Недропользователь обязан вести раздельный учет для исчисления налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, и исчисления налоговых обязательств по деятельности, выходящей за рамки данного контракта.
Данное положение не распространяется на контракты по добыче общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод.";

2. Мұнай операцияларын қоса алғанда жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргiзу жөнiндегi қызметке осы Кодексте белгiленген тәртiппен салық салынуға тиiс.";
93) 280-бап алып тасталсын;
94) 282-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"282-бап. Жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды
жүргізу жөніндегі қызметке салық салу
1. Салық және бюджетке төленетiн басқа да міндеттi төлемдер бойынша салық мiндеттемелерiн есептеу оларды төлеу жөнiндегi міндеттемелер пайда болған кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес жүргізіледi.
2. Мiндетті салық сараптамасынан өткен, Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе құзыретті орган мен отандық немесе шетелдiк жер қойнауын пайдаланушылар арасындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарда айқындалған салық салу шарттары олардың қолданылуының белгіленген бүкiл мерзiмi ішiнде сақталады және қолданылады әрі Қазақстан Республикасы салық заңдарының өзгеруіне байланысты тараптардың келісімі бойынша түзетiлуi мүмкiн.
3. Осы Кодекстiң 283-бабында көрсетілген екiншi үлгі бойынша салық салу шарттары өнiмдi бөлу туралы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жасалған келісім-шартта ғана айқындалады.
Өнiмдi бөлу туралы келiсім-шартта белгіленетiн салық салу шарттары келісім-шартқа қол қойылған (жасалған) күні қолданылатын жеке және заңды тұлғалардың салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуiн реттейтiн Қазақстан Республикасының салық заңдарының ережелерiне сәйкес болуға тиіс.
Салық сараптамасы жүргізілген күн мен өнімді бөлу туралы келісім-шартқа қол қойылған күн аралығындағы кезеңде Қазақстан Республикасының салық заңдары өзгерген жағдайда қайтадан сараптама жүргізіле отырып, салық режимi осы өзгерістерге сәйкес келтірілуге тиiс.
4. Өнімді бөлу туралы бiр келiсiм-шарт бойынша жер қойнауын пайдалануды бiрнеше салық төлеушi жүзеге асыратын жағдайда келісім-шартта белгіленген салық режимi олардың барлығы үшін ортақ болып табылады. Бұл ретте:
1) осындай келiсім-шарт аясында жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық төлеушiлер салық салу мақсатында бірыңғай шоғырландырылған есеп жүргізуге және келісім-шартта белгіленген барлық салық пен төлемдерді төлеуге міндетті;
2) бiр келісiм-шарт бойынша қызметті жүзеге асыратын резидент eмec жер қойнауын пайдаланушыларға келiсiм-шартта белгіленген салықтар бойынша осы Кодекстің 184-186-баптарына сәйкес салық салынуға тиіс.
5. Жер қойнауын пайдаланушы келісiм-шарт аясында жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін eceптеу және осы келісiм-шарт аясынан тыс қызмет бойынша салық мiндеттемелерiн eceптeу үшін бөлек есеп жүргізуге міндетті.
Осы ереже кең таралған пайдалы қазбаларды және (немесе жер асты суларын өндiру жөніндегі келісім-шарттарға қолданылмайды.";

95) в статье 283:
в пункте 1:
в абзаце первом цифру "1." исключить; слова ", исходя из основных видов контрактов," исключить;
в подпункте 1) слова "всех видов" исключить; дополнить словами ", за исключением доли Республики Казахстан по разделу продукции";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вторая - предусматривает уплату (передачу) недропользователем доли Республики Казахстан по разделу продукции, а также уплату всех видов налогов и других обязательных платежей в бюджет, установленных настоящим Кодексом, за исключением:
рентного налога на экспортируемую сырую нефть;
акциза на сырую нефть, включая газовый конденсат;
налога на сверхприбыль;
земельного налога;
налога на имущество.";
пункты 24 исключить;
96) в статье 285:
заголовок после слова "налогообложения" дополнить словами "по контрактам о разделе продукции";
в частях первой и второй пункта 1 слова "на недропользование" заменить словами "о разделе продукции";
пункт 2 после слов "предусмотренных контрактом" дополнить словами "о разделе продукции";
97) в статье 286:
пункт 1 после слова "контракта" дополнить словами "о разделе продукции"; слова "налогового режима" заменить словами "условий налогообложения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Условия налогообложения, установленные по результатам налоговой экспертизы, подлежат обязательному включению в окончательный текст контракта о разделе продукции без каких-либо изменений и корректировок.";
98) в статье 287:
в пункте 1 слова "и выплачиваются в денежной форме в размерах и порядке, установленных в контракте на недропользование" исключить;
часть вторую пункта 2 исключить;
99) в статье 288:
в пункте 1 слова "и устанавливается при заключении контракта" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Окончательный размер подписного бонуса устанавливается комиссией по результатам проведенного конкурса инвестиционных программ на получение права недропользования и закрепляется в контракте с учетом экономической ценности передаваемых для недропользования месторождений (контрактных территорий), но не ниже стартовых размеров.";
100) в статье 289 слова "подлежит уплате" заменить словом "уплачивается"; слова "в срок, установленный контрактом, но" исключить;

95) 283-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "1" деген цифр алып тасталсын; келісім-шарттардың негізгі түрлерiне қарай" деген сөздеp алып тасталсын;
1) тармақшада "төлемдердің барлық түрлерiн" деген сөздер "төлемдердi" деген сөзбен ауыстырылсын; "бірiншi үлгі" деген сөзден кейін ", өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екiншi үлгі жер қойнауын пайдаланушының өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн төлеуiн (беруiн), сондай-ақ осы Кодексте көзделген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің барлық түрлерінің төленуін көздейді, оларға:
экспортталатын шикi мұнайға салынатын рента салығы;
газ конденсатын қоса алғанда, шикi мұнайға салынатын акциз;
үстеме пайда салығы;
жер салығы;
мүлiк салығы қосылмайды.";
2 - 4-тармақтар алып тасталсын;
96) 285-бапта:
тақырып "кезде" деген сөзден кейiн "өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "Жер қойнауын пайдалануға жасалған" деген сөздер "Өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын; екiншi бөлiгiнде "жер қойнауын пайдалануға жасалған" деген сөздер "өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Келiсiм-шартта" деген сөздер "Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартта" деген сөздермен ауыстырылсын;
97) 286-бапта:
1-тармақта "жасаған" деген сөзден кейiн "өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен толықтырылсын; "салық режимiн" деген сөздер "салық салу шарттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық сараптамасының нәтижелерi бойынша белгiленген салық салу шарттары өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарттың түпкiлiктi мәтiнiне ешбiр өзгертулер мен түзетулерсiз мiндеттi түрде енгiзілуге тиіс.";
98) 287-бапта:
1-тармақтағы "және жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шартта белгiленген мөлшерлерде және тәртiппен ақшалай нысанда төленедi" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгi алып тасталсын;
99) 288-бапта:
1-тармақтағы "және келiсiм-шарт жасалған кезде белгiленедi" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қол қойылатын бонустың түпкiлiктi мөлшерiн жер қойнауын пайдалануға құқық алуға өткізiлген инвестициялық бағдарламалар конкурсының нәтижелерi бойынша комиссия белгiлейдi және ол жер қойнауын пайдалану үшiн берiлетiн кен орындарының (келiсiм-шарт аумақтарының) экономикалық құндылығы есепке алынып, келiсiм-шартта бекiтiледi, бiрақ бастапқы мөлшерлерден төмен болмауы керек.";
100) 289-бапта "төленуге тиiс" деген сөздер "төленедi" деген сөзбен ауыстырылсын; "келiсiм-шартта белгiленген мерзiмде, бiрақ" деген сөздер алып тасталсын;

101) в статье 291:
в заголовке слово "установления" заменить словом "уплаты";
в пункте 2 слово "устанавливается" заменить словом "уплачивается";
в пункте 3 слова "не устанавливается" заменить словами "не уплачивается";
102) в части второй статьи 292:
в подпункте 2):
во втором предложении слова "определяется исходя из биржевой цены" заменить словами "рассчитывается по биржевой цене, установленной на Международной (Лондонской) бирже,";
дополнить предложением третьим следующего содержания:
"В случае, когда на полезные ископаемые не установлена биржевая цена, стоимость извлекаемых запасов определяется из суммы плановых затрат на добычу, скорректированных на размер плановой рентабельности, указанных в рабочей программе, утвержденной компетентным органом;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) бонус коммерческого обнаружения уплачивается по ставке 0,1 процента от базы исчисления.";
103) статью 293 изложить в следующей редакции:
"Статья 293. Срок уплаты бонуса коммерческого обнаружения
Бонус коммерческого обнаружения уплачивается не позднее 90 дней со дня утверждения уполномоченным для этих целей государственным органом объема извлекаемых запасов полезных ископаемых на месторождении.";
104) статью 297 изложить в следующей редакции:
"Статья 297. Порядок уплаты роялти
1. Размер роялти определяется исходя из объекта налогообложения, базы исчисления и ставки.
2. Объектом налогообложения является объем добытых полезных ископаемых или объем первого товарного продукта, полученного из фактически добытых полезных ископаемых.
Первым товарным продуктом могут быть:
1) собственно полезные ископаемые:
нефть, природный газ и газовый конденсат;
уголь и горючие сланцы;
товарные руды;
подземные воды, в том числе прошедшие первичную обработку;
слюда, асбест, сырье для производства строительных материалов;
нерудное сырье для металлургии;
2) драгоценные металлы, металлы, содержащиеся в песке, руде, концентрате;
3) концентраты черных, цветных, редких и радиоактивных металлов, горно-химического сырья;
4) драгоценные камни, камнесамоцветное и пьезооптическое сырье, прошедшее первичную обработку;
5) по другим полезным ископаемым - минеральное сырье, прошедшее первичную обработку.
3. Налоговой базой для исчисления роялти является стоимость полезных ископаемых, определяемая в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса.
4. Роялти по всем видам полезных ископаемых, за исключением указанных в пункте 5 настоящей статьи, уплачиваются:
1) по нефти - по скользящей шкале как процент, определенный в зависимости от объема накопленной добычи нефти за каждый календарный год деятельности и по следующим ставкам:
до 2 000 000 тонн - 2 процента;
от 2 000 000 до 3 000 000 тонн - 3 процента;
от 3 000 000 до 4 000 000 тонн - 4 процента;
от 4 000 000 до 5 000 000 тонн - 5 процентов;
свыше 5 000 000 тонн - 6 процентов.

101) 291-бапта:
баптың атауындағы "белгiлеу" деген сөз "төлеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "белгiленедi" деген сөз "төленедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "белгiленбейдi" деген сөз "төленбейдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
102) 292-баптың екiншi бөлiгiнде:
2) тармақшада:
eкіншi сөйлемде "биржалық бағасын негiзге ала отырып белгiленедi" деген сөздер "Халықаралық (Лондон) биржада белгiленген биржалық баға бойынша есептеледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Пайдалы қазбаларға биржалық баға белгiленбеген жағдайда шығарылатын қордың құны құзыреттi орган бекiткен жұмыс бағдарламасында көрсетiлген өндiруге жұмсалатын жоспарлы шығындардың жоспарлы рентабельдiлiк мөлшерiне түзетiлген сомасынан айқындалады;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) коммерциялық табу бонусы есептеу базасының 0,1 проценті ставкасы бойынша бөлінедi.";
103) 293-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"293-бап. Коммерциялық табу бонусын төлеу мерзiмi
Коммерциялық табу бонусы осы мақсаттар үшiн уәкілеттік берiлген мемлекеттік орган кен орнындағы пайдалы қазбалар қорының шығарылатын көлемiн бекiткен күннен бастап 90 күннен кешiктiрiлмей төленедi.";
104) 297-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"297-бап. Роялти төлеу тәртiбi
1. Роялти мөлшерi салық салу объектісi, eceптeу базасы мен ставка негізге алына отырып айқындалады.
2. Пайдалы қазбалардың өндіріліп алынған көлемi немесе нақты өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiмнің көлемi салық салу объектiсi болып табылады.
Мыналар:
1) пайдалы қазбалардың өзi:
мұнай, табиғи газ және газ конденсаты;
көмiр және жанғыш тақтатастар;
тауарлы кендер;
жер асты сулары, оның ішінде бастапқы өңдеуден өткен сулар;
слюда, керіш, құрылыс материалдары өндiрісіне арналған шикізат;
металлургияға арналған кен емес шикізат;
2) қымбат бағалы металдар, құмда, кенде, концентратта болатын металдар;
3) қара, түсті, сирек кездесетiн және радиоактивті металдардың, кен-химия шикізатының концентраттары;
4) қымбат бағалы тастар, бастапқы өңдеуден өткен жарқырауық тас және пьезооптикалық шикізат;
5) басқа пайдалы қазбалар бойынша - бастапқы өңдеуден өткен минералдық шикізат алғашқы тауарлы өнiм болуы мүмкiн.
3. Осы Кодекстің 299-бабына сәйкес айқындалатын пайдалы қазбалардың құны роялтиді есептеу үшiн салық базасы болып табылады.
4. Осы баптың 5-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша роялти:
1) мұнай бойынша - қызметтің әрбiр күнтізбелiк жылы үшiн мұнайдың жинақталған өндiрілімінің көлемiне байланысты айқындалған процент ретiнде жылжымалы шкала бойынша және мынадай:
2000 000 тоннаға дейiн - 2 процент;
2000 000-нан 3000 000 тоннаға дейiн - 3 процент;
3000 000-нан 4000 000 тоннаға дейiн - 4 процент;
4000 000-нан 5000 000 тоннаға дейiн - 5 процент;
5000 000 тоннадан жоғары - 6 процент ставка бойынша төленеді.

В случае, если предусматривается извлечение на поверхность газообразных углеводородов совместно с жидкими углеводородами, в целях исчисления роялти такие газообразные углеводороды переводятся в сырую нефть через соотношение: 1 тысяча кубических метров газообразных углеводородов соответствует 0,857 тонны сырой нефти;
2) по твердым полезным ископаемым, включая золото, серебро, платину, другие драгоценные металлы и драгоценные камни, - по ставкам, определяемым Правительством Республики Казахстан.
5. Роялти по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам уплачиваются по ставкам, установленным статьей 300 настоящего Кодекса.";
105) статью 298 исключить;
106) статью 299 изложить в следующей редакции:
"Статья 299. Порядок определения стоимости полезных
ископаемых
1. В целях исчисления роялти стоимость добытых нефти, подземных вод и полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины, определяется исходя из средневзвешенной цены реализации за налоговый период первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых, без учета косвенных налогов и сумм фактических расходов на их транспортировку до пункта продажи (отгрузки).
2. Стоимость добытых недропользователем за налоговый период золота, серебра и платины исчисляется исходя из средних цен этих металлов, сложившихся за налоговый период на Международной (Лондонской) бирже.
3. В случае отсутствия реализации первого товарного продукта стоимость добытых нефти, подземных вод и полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из средневзвешенной цены реализации первого товарного продукта последнего налогового периода, в котором имела место такая реализация.
4. При полном отсутствии реализации первого товарного продукта стоимость добытых нефти, подземных вод и полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из фактически сложившихся затрат на добычу нефти, подземных вод и на добычу указанных полезных ископаемых за налоговый период.
В случае последующей реализации недропользователь обязан произвести корректировку сумм начисленных роялти в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта.
5. При отсутствии реализации первого товарного продукта, полученного из общераспространенных полезных ископаемых или в случае их полного использования для собственных нужд, стоимость общераспространенных полезных ископаемых определяется исходя из суммы фактически сложившихся затрат на добычу и первичную обработку, увеличенной на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности недропользователя.
В случае безвозмездной передачи газообразных углеводородов для дальнейшей их переработки стоимость таких углеводородов определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. При этом для определения ставок роялти по газообразным углеводородам используется переводной коэффициент, определенный статьей 297 настоящего Кодекса.
В случае использования подземных вод в качестве основного компонента выпускаемой продукции и (или) услуг стоимость добытых подземных вод определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности.";

Егер газ тәріздес көмiрсутектердi сұйық көмiрсутектермен бiрге жер бетiне шығару көзделген жағдайда, роялтидi есептеу мақсатында осындай газ тәрiздес көмiрсутектер мынадай арақатынас арқылы шикi мұнайға ауыстырылады: газ тәрiздес көмiрсутектердің 1 мың текше метрi шикi мұнайдың 0,857 тоннасына сәйкес келедi;
2) алтынды, күмісті, платинаны, басқа да қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды қоса алғанда, қатты пайдалы қазбалар бойынша - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын ставкалар бойынша төленеді.
5. Кең таралған пайдалы қазбалар мен жер асты сулары бойынша роялти осы Кодекстің 300-бабында белгіленген ставкалар бойынша төленеді.";
105) 298-бап алып тасталсын;
106) 299-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"299-бап. Пайдалы қазбалардың құнын айқындау тәртiбi
1. Роялтидi есептеу мақсатында, алтынды, күмісті және платинаны қоспағанда, өндірiлген мұнайдың, жер асты сулары мен пайдалы қазбалардың құны өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiмнің салық кезеңiндегi орташа өлшемдi өткiзу бағасы негiзге алына отырып, жанама салықтар мен оларды сату (тиеп жөнелту) пунктiне дейiн тасымалдауға кеткен iс жүзiндегi шығыстар сомасы есепке алынбай айқындалады.
2. Жер қойнауын пайдаланушы салық кезеңiнде өндiрген алтынның, күмiстiң және платинаның құны Халықаралық (Лондон) биржада салық кезеңi ішінде қалыптасқан осы металдардың орташа құны негiзге алына отырып есептеледi.
3. Алғашқы тауарлы өнiм сатылмаған жағдайда, алтынды, күмiстi, платинаны және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, өндiрiлген мұнайдың, жер асты сулары мен пайдалы қазбалардың құны осындай сату орын алған соңғы салық кезеңiндегi алғашқы тауарлы өнiмiнiң орташа өлшемдi өткiзу бағасы негiзге алынa отырып айқындалады.
4. Алғашқы тауарлы өнiм мүлде сатылмаған кезде алтынды, күмiстi, платинаны және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, өндiрiлген мұнайдың, жер асты сулары мен пайдалы қазбалардың құны мұнайды, жер асты суларын өндiруге және көрсетілген пайдалы қазбаларды өндiруге салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады.
Келесi сату жағдайында жер қойнауын пайдаланушы алғашқы тауарлар өнiмнің iс жүзiнде сатылған бағасын негiзге ала отырып, алғашқы caту орын алған салық кезеңiнде есептелген роялти сомаларына түзету жүргiзуге мiндеттi.
5. Кең таралған пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiм сатылмаған кезде немесе оларды толығымен өз қажеттерi үшiн пайдаланған жағдайда, кең таралған пайдалы қазбалардың құны жер қойнауын пайдаланушының салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельділiк нормасына ұлғайтылған, өндiру мен бастапқы өңдеуде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар сомасы негiзге алына отырып айқындалады.
Газ тәрiздес көмiрсутектерiн одан әрi өңдеу үшiн өтеусiз берген жағдайда, осындай көмiрсутектерiнің құны Қазақстан Pecпубликасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельдiлік нормасына ұлғайтылған, оларды өндіру мен бастапқы өңдеуге iс жүзінде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады. Бұл ретте, газ тәрiздес көмiрсутектерi бойынша роялти ставкаларын айқындау үшiн осы Кодекcтiң 297-бабында айқындалған ауыспалы коэффициент пайдаланылады.
Жер асты суларын шығарылатын өнiмдердің және (немесе) көрсетiлетiн қызметтердiң негiзгi компонентi ретiнде пайдаланған жағдайда, өндiрiлетiн жер асты суларының құны салық кезеңінде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельділік нормасына ұлғайтылған, оларды өндiру мен бастапқы өңдеуде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады.";

107) в абзаце первом пункта 1 статьи 300 слова "устанавливаются для всех недропользователей" заменить словами "уплачиваются недропользователями";
108) статью 303 исключить;
109) дополнить главой 47-1 следующего содержания:
"Глава 47-1. Рентный налог на экспортируемую сырую нефть
Статья 304-1. Плательщики
Плательщиками рентного налога на экспортируемую сырую нефть являются физические и юридические лица, реализующие сырую нефть на экспорт, за исключением недропользователей, заключивших контракты о разделе продукции.
Статья 304-2. Объект обложения
Объектом обложения рентным налогом на экспортируемую сырую нефть является объем сырой нефти, реализуемой на экспорт.
Статья 304-3. Порядок исчисления
1. Базой исчисления рентного налога на экспортируемую сырую нефть является стоимость экспортируемой сырой нефти, исходя из фактически реализуемого на экспорт объема сырой нефти и рыночной цены с учетом качественных характеристик сырой нефти за вычетом расходов на ее транспортировку.
2. Рыночная цена реализуемой сырой нефти складывается как средневзвешенная цена превалирующих в отчетном периоде (ежедневно) цен продаж на рынке в отношении перечня сходных сортов сырой нефти, реализуемой в международной торговле нефти.
3. Скидка на качество сырой нефти предоставляется в том случае, если показатели качества сырой нефти недропользователя ниже показателей смеси сырой нефти, которая транспортируется через магистральный трубопровод. Наценка на качество сырой нефти предоставляется, если показатели качества сырой нефти недропользователя выше показателей смеси сырой нефти, которая транспортируется через магистральный трубопровод.
4. Перечень сходных сортов сырой нефти определяется Правительством Республики Казахстан.
Ежедневная средняя цена котировки сырой нефти определяется как среднеарифметическая цена между ценами при открытии и закрытии биржи.
Статья 304-4. Ставки рентного налога на экспортируемую сырую
нефть
Рентный налог на экспортируемую сырую нефть устанавливается в следующих размерах:
__________________________________________________________________
Рыночная цена на уровне биржевой цены        |        Ставка
__________________________________________________________________
19 долларов США за баррель                         1 процент
20 долларов США за баррель                         4 процента
21 доллар США за баррель                           7 процентов
22 доллара США за баррель                          10 процентов

107) 300-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацында "барлық", "үшiн" деген сөздер алып тасталсын, "роялти" деген сөз "роялтидi" деген сөзбен, "белгiленедi" деген сөз "төлейдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
108) 303-бап алып тасталсын;
109) мынадай мазмұндағы 47-1-тараумен толықтырылсын:
"47-1-тарау. Экспортталатын шикi мұнайға салынатын рента салығы
304-1-бап. Төлеушiлер
Шикi мұнайды экспортқа өткiзетiн жеке және заңды тұлғалар, өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, экспортталатын шикi мұнайға салынатын рента салығының төлеушiлерi болып табылады.
304-2-бап. Салық салу объектiсi
Экспортқа өткiзiлетiн шикi мұнайдың көлемi экспортталатын шикi мұнайға рента салығын салу объектiсi болып табылады.
304-3-бап. Есептеу тәртiбi
1. Экспортқа iс жүзiнде өткiзiлетiн шикi мұнай көлемі және шикі мұнайды тасымалдауға кететін шығыстарды шегергеннен кейiнгі оның сапалық сипаттамалары ескерілген нарықтық бағасы негізге алынатын, экспортталатын шикі мұнай құны экспортталатын шикі мұнайға рента салығын есептеу базасы болып табылады.
2. Сатылатын шикі мұнайдың нарықтық бағасы халықаралық мұнай саудасында сатылатын шикі мұнайдың ұқсас сорттарының тiзбесiне қатысты есепті кезеңде (күн сайын) рынокта сату кезінде басым болған бағалардың орта есеппен алынған бағасы ретінде қалыптасады.
3. Егер жер қойнауын пайдаланушының шикі мұнайы сапасының көрсеткіштерi магистральдық құбыр арқылы тасымалданатын шикі мұнай қоспалары көрсеткіштерінен төмен болса, шикі мұнай сапасына арзандату белгiленедi. Егер жер қойнауын пайдаланушының шикі мұнайы сапасының көрсеткіштері магистральдық құбыр арқылы тасымалданатын шикі мұнай қоспалары көрсеткіштерінен жоғары болса, шикі мұнай сапасына үстеме баға қойылады.
4. Шикі мұнайдың ұқсас сорттарының тізбесін Қазақстан Республикасының Yкіметі айқындайды.
Шикі мұнай бағамын белгілеудің күн сайынғы орташа бағасы биржаны ашу және жабу кезіндегі бағалардың арасындағы орташа арифметикалық баға ретінде айқындалады.
304-4-бап. Экспортталатын шикі мұнайға рента салығы ставкалары
Экспортталатын шикі мұнайға рента салығы мынадай мөлшерлерде белгіленеді:
______________________________________________________________
Биржалық баға деңгейіндегі       |     Ставкасы
нарықтық баға               |
______________________________________________________________
бiр баррель үшін 19 АҚШ доллары            1 процент
бiр баррель үшін 20 АҚШ доллары            4 процент
бiр баррель үшін 21 АҚШ доллары            7 процент
бiр баррель үшін 22 АҚШ доллары            10 процент

23 доллара США за баррель                          12 процентов
24 доллара США за баррель                          14 процентов
25 долларов США за баррель                         16 процентов
26 долларов США за баррель                         17 процентов
27 долларов США за баррель                         19 процентов
28 долларов США за баррель                         21 процент
29 долларов США за баррель                         22 процента
30 долларов США за баррель                         23 процента
31 доллар США за баррель                           25 процентов
32-33 доллара США за баррель                        26 процентов
34-35 долларов США за баррель                       28 процентов
36 долларов США за баррель                         29 процентов
37 долларов США за баррель                         30 процентов
38-39 долларов США за баррель                       31 процент
40 долларов США за баррель и выше                  33 процента
__________________________________________________________________
Статья 304-5. Налоговый период
Налоговым периодом по уплате рентного налога на экспортируемую сырую нефть является календарный месяц.
Статья 304-6. Сроки уплаты
Недропользователь обязан уплатить в бюджет начисленную сумму налога не позднее 15 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
Статья 304-7. Налоговая декларация
Декларация по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть представляется в налоговый орган по месту регистрации не позднее 10 числа месяца, следующего за налоговым периодом.";
110) в статье 305 слова "и контрактам на добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод" заменить словами ", на добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, а также строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей,";
111) статью 306 изложить в следующей редакции:
"Статья 306. Объект обложения
Объектом обложения налогом на сверхприбыль является часть чистого дохода недропользователя по каждому отдельному контракту за налоговый период.";
112) дополнить статьей 306-1 следующего содержания:
"Статья 306-1. Налоговая база
Налоговой базой является часть чистого дохода недропользователя по каждому отдельному контракту за налоговый период, превышающая 20 процентов от суммы вычетов, предусмотренных статьями 92-103, 105-114 настоящего Кодекса, на конец налогового периода.
Облагаемая налогом на сверхприбыль сумма корректируется на сумму фактически понесенных затрат на обучение казахстанских кадров и (или) прироста фиксированных активов, но не более десяти процентов от облагаемой суммы.";

бiр баррель үшін 23 АҚШ доллары            12 процент
бiр баррель үшін 24 АҚШ доллары            14 процент
бiр баррель үшін 25 АҚШ доллары            16 процент
бiр баррель үшін 26 АҚШ доллары            17 процент
бiр баррель үшін 27 АҚШ доллары            19 процент
бiр баррель үшін 28 АҚШ доллары            21 процент
бiр баррель үшін 29 АҚШ доллары            22 процент
бiр баррель үшін 30 АҚШ доллары            23 процент
бiр баррель үшін 31 АҚШ доллары            25 процент
бiр баррель үшін 32-33 АҚШ доллары         26 процент
бiр баррель үшін 34-35 АҚШ доллары         28 процент
бiр баррель үшін 36 АҚШ доллары            29 процент
бiр баррель үшін 37 АҚШ доллары            30 процент
бiр баррель үшін 38-39 АҚШ доллары         31 процент
бiр баррель үшін 40 АҚШ доллары            33 процент
және одан жоғары
______________________________________________________________
304-5-бап. Салық кезеңі
Экспортталатын шикі мұнайға рента салығын төлеу бойынша салық кезеңі күнтізбелік ай болып табылады.
304-6-бап. Төлеу мерзімдері
Жер қойнауын пайдаланушы бюджетке салықтың есептелген сомасын салық кезеңінен кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей төлеуге міндетті.
304-7-бап. Салық декларациясы
Экспортталатын шикі мұнайға рента салығы бойынша декларация тіркеу орны бойынша салық органына салық кезеңінен кейінгі айдың 10-ынан кешіктірілмей беріледі.";
110) 305-баптағы "және кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндіруге" деген сөздер ", кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндіруге, сондай-ақ барлау мен өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға" деген сөздермен ауыстырылсын;
111) 306-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"306-бап. Салық салу объектісi
Жер қойнауын пайдаланушының салық кезеңiндегi әрбiр жекелеген келiсiм-шарт бойынша таза табысының бір бөлiгi үстеме табысқа салық салу объектiсi болып табылады.";
112) мынадай мазмұндағы 306-1-баппен толықтырылсын:
"306-1-бап. Салық базасы
Жер қойнауын пайдаланушының салық кезеңiндегi әрбiр жекелеген келісім-шарт бойынша таза табысының салық кезеңiнiң аяғына осы Кодекстiң 92-103, 105-114-баптарында көзделген шегерiмдер сомасының 20 процентінен асатын бөлiгi салық базасы болып табылады.
Үстеме пайда салығының сомасы қазақстандық кадрларды оқытуға жұмсалған iс жүзiндегі шығындардың және (немесе) тiркелген активтер өсiмiнiң сомасына түзетiледi, бiрақ ол салық салынатын соманың он процентiнен аспауға тиiс.";

113) статьи 307 и 308 изложить в следующей редакции:
"Статья 307. Порядок исчисления
Исчисление налога на сверхприбыль за налоговый период производится посредством применения ставки, установленной статьей 308 настоящего Кодекса, к налоговой базе, определяемой в соответствии со статьей 306-1 настоящего Кодекса, с учетом корректировок.
Статья 308. Ставки налога на сверхприбыль
Ставки налога на сверхприбыль устанавливаются в процентах к размеру, превышающему двадцать процентов отношения чистого дохода налогоплательщика к вычетам в следующих размерах:
__________________________________________________________________
Размер, превышающий 20  процентов отношения      |     Ставка
чистого дохода к вычетам                         |
__________________________________________________________________
до 5 процентов                                    15 процентов
от 5 процентов до 15 процентов                    30 процентов
от 15 процентов до 30 процентов                   45 процентов
от 30 процентов и выше                            60 процентов
__________________________________________________________________
114) заголовок главы 49 изложить в следующей редакции:
"Глава 49. Доля Республики Казахстан по разделу продукции";
115) статью 312 изложить в следующей редакции:
"Статья 312. Особенности налогообложения деятельности,
осуществляемой в рамках контракта о разделе
продукции
1. Контракт о разделе продукции является договором, в соответствии с которым Республика Казахстан предоставляет недропользователю на платной основе на определенный срок право на проведение операций по недропользованию, включая нефтяные операции на контрактной территории, и ведение связанных с этим работ за его счет.
2. Контракт о разделе продукции должен содержать следующие основные условия:
1) определение общего объема добытой продукции, прошедшей пункт замера, и ее стоимости;
2) определение части добытой продукции после уплаты роялти, которая передается в собственность недропользователю для возмещения затрат на выполнение работ по контракту (компенсационная продукция);
3) определение части добытой продукции, подлежащей разделу после вычета роялти и компенсационной продукции (прибыльной продукции);
4) доли раздела (процента) между Республикой Казахстан и недропользователем;
5) определение доли Республики Казахстан в прибыльной продукции в порядке, установленном настоящим Кодексом.";
116) дополнить статьей 312-1 следующего содержания:
"Статья 312-1. Определение доли Республики Казахстан по
разделу продукции
1. Доля Республики Казахстан по разделу продукции определяется как суммарная стоимость прибыльной продукции, подлежащей разделу между Республикой Казахстан и недропользователем, за вычетом доли недропользователя в прибыльной продукции.

113) 307 және 308-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"307-бап. Есептеу тәртібі
Салық кезеңi ішінде үстеме пайда салығын есептеу осы Кодекстің 306-1-бабына сәйкес айқындалатын салық базасына осы Кодекстің 308-бабында белгiленген ставканы түзетулер ескеріле отырып қолдану арқылы жүргiзiледi.
308-бап. Үстеме пайда салығы ставкалары
Үстеме пайда салығы ставкалары салық төлеушінiң таза табысының шегерiмге қатынасының жиырма процентiнен асатын мөлшерге процент есебiмен мынадай мөлшерде белгiленедi:
_________________________________________________________
Таза табыстың шегерiмге қатынасы     |   Ставкасы
20 проценттен асатын мөлшер        |
_________________________________________________________
5 процентке дейiн                    15 процент
5 проценттен 15 процентке дейiн      30 процент
15 проценттен 30 процентке дейін     45 процент
30 процент және одан жоғары          60 процент
_________________________________________________________
114) 49-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"49-тарау. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi";
115) 312-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"312-бап. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт аясында жүзеге
асырылатын қызметке салық салу ерекшелiктерi
1. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт соған сәйкес Қазақстан Республикасы белгілi бір мерзiмге жер қойнауын пайдаланушыға ақылы негiзде, келiсiм-шарт аумағындағы мұнай операцияларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргізу және оның есебiнен осыған байланысты жұмыстарды жүргiзу құқығын беретiн шарт болып табылады.
2. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт мынадай негiзгi талаптарды:
1) өлшеу орнынан өткен өндiрiлген өнiмнің жалпы көлемiн және оның құнын айқындауды;
2) роялти төлегеннен кейiн келісiм-шарт бойынша жұмыстарды орындауға арналған шығындарды өтеу үшiн жер қойнауын пайдаланушының, меншiгiне берілетiн өндiрілген өнiм бөлiгiн (өтемдік өнiм) айқындауды;
3) роялти мен өтемдiк өнiм шегерiп тасталғаннан кейiн бөлуге жататын өндiрілген өнiм бөлігін (пайда түсiретiн өнім) айқындауды;
4) Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушының арасындағы бөлiс үлесін (процент);
5) Осы Кодексте белгiленген тәртіппен Қазақстан Республикасының пайда түсiретiн өнімдегі үлесiн айқындау тәртiбiн қамтуға тиiс.";
116) мынадай мазмұндағы 312-1-баппен толықтырылсын:
"312-1-бап. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының
үлесiн айқындау
1. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнiмдегі үлесі шегеріліп, Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөліске түсетiн пайда түсіретін өнімнің жиынтық құны ретінде айқындалады.

2. Стоимость прибыльной продукции устанавливается на основании рыночной цены, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 304-3 настоящего Кодекса.
3. Доля недропользователя в прибыльной продукции определяется как наименьшее из процентных значений, соответствующих нижеследующим трем триггерам:
1) R-фактор (показатель доходности) - отношение накопленных доходов недропользователя к накопленным расходам по проекту;
2) внутренняя норма рентабельности (ВНР) подрядчика - ставка дисконтирования, при которой реальный чистый дисконтированный доход достигает своего нулевого значения;
3) Р-фактор (ценовой коэффициент) - отношение дохода недропользователя к объему добычи за отчетный период.
Вышеперечисленные триггеры определяются в соответствии с методикой, указанной в пунктах 4-6 настоящей статьи. Полученный результат каждого из триггеров сопоставляется с пороговыми значениями, указанными в настоящей статье, для определения процентного значения доли в прибыльной продукции, которая подлежит передаче недропользователю.
4. Значение R-фактора (показателя доходности) за отчетный период (R n ) определяется как отношение накопленных доходов недропользователя к накопленным расходам по проекту.
Накопленные доходы по проекту рассчитываются как сумма реальной совокупной стоимости компенсационной продукции и реальной совокупной стоимости доли прибыльной продукции недропользователя за вычетом реального совокупного подоходного налога, уплаченного в бюджет.
Накопленные расходы по проекту рассчитываются как сумма реальных совокупных возмещаемых эксплуатационных расходов, реальных совокупных возмещаемых расходов на разведку и оценку и других реальных совокупных возмещаемых расходов недропользователя.
Пороговые значения, необходимые для определения доли недропользователя в прибыльной продукции:
___________________________________________________________________
Значение R-фактора (показателя доходности) | Процентное значение
| доли недропользователя
| в прибыльной продукции
___________________________________________________________________
Меньше или равно 1,2                              70 процентов
Больше или равно 1,5                              10 процентов
___________________________________________________________________
В случае, если полученное значение R-фактора (показателя доходности) более 1,2 и менее 1,5, то доля недропользователя в прибыльной продукции рассчитывается по следующей формуле:
доля недропользователя в прибыльной продукции = (70 % - (2,068 * (X - 1,2)* 100 %), где X - фактически полученное значение R-фактора (показателя доходности) за период реализации проекта.
Значение R-фактора (показателя доходности) определяется с точностью до второго знака после запятой.

2. Пайда түсіретiн өнімнің құны осы Кодекстiң 304-3-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын нарықтық бағаның негізінде белгiленедi.
3. Жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлес төмендегі үш триггерге:
1) R-фактор (табыс көрсеткіші) - жер қойнауын пайдаланушының жинақтаған табысының жоба бойынша жинақталған шығыстарға қатынасына;
2) мердігер рентабельдiгінiң iшкi нормасы (PIH) - нақты таза дисконтталған табыс өзiнің нөлдік белгісiне жететін дисконтталған ставкасына;
3) Р-фактор (баға коэффициентi) - жер қойнауын пайдаланушы табысының есепті кезеңдегі өндiру көлеміне қатынасына сәйкес келетін проценттiк мәндерінiң ең төменгiсi ретінде айқындалады.
Жоғарыда аталған триггерлер осы баптың 4-6-тармақтарында көрсетiлген әдiстемеге сәйкес айқындалады. Жер қойнауын пайдаланушыға беруге жататын пайда түсіретін өнімдегі үлестің проценттік мәнін айқындау үшін әрбiр триггерден алынған нәтиже осы бапта көрсетiлген төменгi мәндермен салыстырылады.
4. R-фактордың (табыс көрсеткiшiнiң) есепті кезеңдегi мәнi (Rn) жер қойнауын пайдаланушының жинақталған табысының жоба бойынша жинақталған шығыстарға қатынасы ретiнде айқындалады.
Жоба бойынша жинақталған табыс өтемдік өнімнiң нақты жиынтық құны мен жер қойнауын пайдаланушының бюджетке төленген нақты жиынтық табыс салығы шегерiлген пайда түсіретін өнiм үлесінiң нақты жиынтық құнының сомасы ретiнде есептеледi.
Жоба бойынша жинақталған шығыстар нақты жиынтық өтелетiн пайдалану шығыстарының, барлауға және бағалауға жұмсалатын нақты жиынтық өтелетiн шығыстардың және жep қойнауын пайдаланушының басқа да нақты жиынтық өтелетiн шығыстарының сомасы ретiнде есептеледі.
Жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретiн өнiмдегі үлесін айқындау үшiн қажеттi төменгі мәндер:
______________________________________________________
R-Фактордың (кiрiс      |     Жер қойнауын
көрсеткiшiнiң) мәнi     | пайдаланушының пайда
|  түсіретін өнiмдегi
|үлесiнiң проценттік мәнi
______________________________________________________
1,2-пен аз немесе соған тең       70 процент
1,5-тен аз немесе соған тең       10 процент
______________________________________________________
R-фактордың (табыс көрсеткішiнiң) алынған мәнi 1,2-ден көп және 1,5-тен аз болса, жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнiмдегі үлесi мынадай формула бойынша есептеледі:
жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнiмдегі үлесі = (70% - (2,068* (Х - 1,2)* 100 %), мұнда X - жобаның iске асырылуы кезеңiндегі R-фактордың (табыс көрсеткiшiнiң) ic жүзінде алынған мәні.
R-фактордың (табыс көрсеткiшiнiң) мәні үтірден кейінгі екінші белгіге дейін дәлдікпен айқындалады.

5. Внутренняя норма рентабельности (ВНР) определяется как годовая ставка дисконта (в процентах), при которой чистая текущая стоимость, рассчитанная по значениям реального чистого денежного потока наличности недропользователя за каждый отчетный период, начиная с момента вступления в силу контракта о разделе продукции и включая такой отчетный период, будет равна нулю.
Расчет чистой текущей стоимости производится по следующей формуле:
Чистая текущая стоимость = ДЧДП 0  + ДЧДП 1 /(1+СД 1 ) 1  + ДЧДП 2 /(1+СД 2 ) 2  +... + ДЧДП n /(1+СД n ) n ;
ДЧДП n  - реальный чистый поток денежной наличности за отчетный период;
СД n  - ставка дисконта (выраженная в процентах) за отчетный период;
n - отчетный период.
Реальный чистый денежный поток наличности за отчетный период определяется по следующей формуле:
ДЧДП n  = (ДСКП n  + ДСДПП n ) - (ДВЭР n  + ДВРРО n  + ДВРО n  + СДН n  +
ДБКО n  + ДПБ n );
ДСКП n  - реальная стоимость компенсационной продукции, полученной недропользователем в течение отчетного периода;
ДСДПП n  - реальная стоимость доли прибыльной продукции недропользователя, полученной в течение отчетного периода;
ДВЭР n  - реальная стоимость возмещаемых эксплуатационных расходов, оплаченных в течение отчетного периода;
ДВРРО n  - реальная стоимость возмещаемых расходов на разведку и оценку, оплаченных в течение отчетного периода;
ДВРО n  - реальная стоимость возмещаемых расходов на освоение, оплаченных в течение отчетного периода;
СДН n  - реальная стоимость налогов, уплаченных в течение отчетного периода, за исключением доли Республики Казахстан в прибыльной продукции;
ДБКО n  - реальная стоимость бонуса коммерческого обнаружения, уплаченного в каждом случае в течение такого отчетного периода;
ДПБ n  - реальная стоимость части подписного бонуса, которая отнесена на данный участок освоения и выплачена в течение отчетного периода.
Пороговые значения, необходимые для определения доли недропользователя в прибыльной продукции:
___________________________________________________________________
Значение внутренней нормы рентабельности (ВНР) | Процентное
| значение доли
| недропользователя
| в прибыльной
| продукции
___________________________________________________________________
Менее или равно 12 процентам                        70 процентов
Более или равно 20 процентам                        10 процентов
___________________________________________________________________
В случае, если полученное значение внутренней нормы рентабельности (ВНР) более двенадцати процентов и менее двадцати процентов, то доля недропользователя в прибыльной продукции рассчитывается по следующей формуле:

5. Рентабельдiлiктiң iшкi нормасы (РIН) жер қойнауын пайдаланушының өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт күшiне енген кезден бастап әр есептi кезеңдегi және осындай есептi кезеңдi қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының нақты қолма-қол таза ақша ағынының мәнi бойынша есептелген таза ағымдағы құны нөлге тең болатын дисконттың жылдық ставкасы ретiнде (процентпен) айқындалады.
Таза ағымдағы құнды есептеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Таза ағымдағы құн = ДЧДП 0  + ДЧДП 1 /(1 + СД 1 ) 1  + ДЧДП 2 /(1+СД 2 ) 2 +...+ ДЧП n  /(1+СДn) n ;
ДЧДП n  - eceпті кезеңдегi қолма-қол ақшаның нақты таза ағыны;
СД n  - есептi кезеңдегi дисконт ставкасы (процентпен көрсетілген);
n - есептi кезең.
Есептi кезеңдегi нақты таза қолма-қол ақша ағыны мынадай формула бойынша айқындалады:
ДЧДП n  = (ДСКП n  + ДСДПП n ) - (ДВЭР n  + ДВРРО n  + ДВРО n  + СДН n  + ДБКО n  +ДПБ n );
ДСКП n  - жер қойнауын пайдаланушының есептi кезеңде алған өтемдi өнiмiнің нақты құны;
ДСДПП n  - жер қойнауын пайдаланушының есептi кезең iшiнде алған пайда түсiретiн өнiм үлесiнің нақты құны;
ДВЭР n  - есептi кезең iшiнде төленген өтелетiн пайдалану шығыстарының нақты құны;
ДВРРО n  - есептi кезең iшiнде төленген, барлауға және бағалауға жұмсалатын өтелетiн шығыстардың нақты құны;
ДВРО n  - есептi кезең iшiнде төленген, игеруге жұмсалатын өтелетiн шығыстардың нақты құны;
СДН n  - пайда түсiретiн өнiмдегi Қазақстан Республикасының үлесiн қоспағанда, есептi кезең iшiнде төленген салықтардың нақты құны;
ДБКО n  - осындай есептi кезең iшiнде әрбiр жағдайда төленген коммерциялық табу бонусының нақты құны;
ДПБ n  - осы игеру учаскесiне жатқызылған және есептi кезеңде төленген қол қойылатын бонус бөлiгiнiң нақты құны.
Жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнiмдегi үлесiн айқындау үшiн қажетті төменгi мәндер:
___________________________________________________________
Рентабелділiктiң iшкi   | Жер қойнауын пайдаланушының
нормасының (РIН) мәнi   |  пайда түсiретiн өнiмдегi
|  үлесінің проценттік мәнi
___________________________________________________________
12 проценттен кем
немесе соған тең                   70 процент
20 проценттен кем
немесе соған тең                   10 процент
___________________________________________________________
Егер рентабельділiктiң iшкi нормасының (РIН) алынған мәнi он екi проценттен астам және жиырма проценттен кем болған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнiмдегi үлесi мынадай формула бойынша есептеледi:

доля недропользователя в прибыльной продукции = (70 % - 7,51 * (X - 12 %)), где Х - фактически полученное значение внутренней нормы рентабельности (ВНР) за период реализации проекта.
Значение внутренней нормы рентабельности (ВНР) определяется с точностью до второго знака после запятой.
6. Р-фактор (ценовой коэффициент) определяется как отношение суммы реальной стоимости компенсационной продукции за отчетный период и реальной стоимости доли прибыльной продукции недропользователя за отчетный период к объему добычи нефти за отчетный период. Расчет стоимости компенсационной продукции недропользователя и его доли в прибыльной продукции производится без учета расходов по реализации.
Пороговые значения, необходимые для определения доли недропользователя в прибыльной продукции:
___________________________________________________________________
Значение Р-фактора (ценового коэффициента)   | Процентное значение
| доли
| недропользователя в
| прибыльной продукции
___________________________________________________________________
Менее или равно 12 долларам США за 1 баррель      70 процентов
Более или равно 27 долларам США за 1 баррель      10 процентов
___________________________________________________________________
В случае, если полученное значение Р-фактора (ценового коэффициента) более 12 долларов США и менее 27 долларов США за 1 баррель, то доля недропользователя в прибыльной продукции рассчитывается по следующей формуле:
доля недропользователя в прибыльной продукции = (70 % - 0,04 * (X - 12)* 100 %),
где X - фактически полученное значение Р-фактора (ценового коэффициента) за период реализации проекта.
Значение Р-фактора (ценового коэффициента) определяется с точностью до второго знака после запятой.
7. Для целей настоящей статьи термин "реальный" означает сумму, исчисленную с учетом среднегодового индекса инфляции по состоянию на отчетный период реализации проекта.
8. Доля Республики Казахстан по разделу продукции при ухудшении условий реализации контракта о разделе продукции не может уменьшаться ниже зафиксированного своего максимального значения до момента ухудшения условий, за исключением, если такое максимальное значение было достигнуто за счет триггера Р-фактора (ценового коэффициента) при определении прибыльной продукции недропользователя.
9. Сумма, представляющая собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, уплачиваемые недропользователем, в общем объеме добытой продукции не должна быть менее двадцати процентов в каком-либо налоговом периоде с момента начала добычи до момента возврата вложенных инвестиций и не менее шестидесяти процентов в последующем периоде от общего количества произведенной продукции.
Если в каком-либо налоговом периоде данная сумма меньше значений, указанных выше, соответствующая разница уплачивается недропользователем в бюджет на счет доли Республики Казахстан по разделу продукции.";

жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнiмдегі үлесi = (70% - 7,51* (X-12%)), мұнда X - жобаның iске асырылуы кезеңiнде рентабельдiлiктiң iшкi нормасының (РIН) iс жүзiнде алынған мәнi.
Рентабельділіктiң iшкi нормасының (РIН) мәнi үтірден кейiн екiншi белгiге дейінгi дәлдiкпен айқындалады.
6. Р-фактор (баға коэффициентi) есептi кезеңдегi өтемдiк өнiмнiң нақты құны мен жер қойнауын пайдаланушының есептi кезеңдегi пайда түсiретiн өнiм үлесiнiң нақты құны сомасының есептi кезеңдегі мұнай өндiру көлемiне қатынасы ретiнде айқындалады. Жер қойнауын пайдаланушының өтемдiк өнiм құнының және оның пайда түсiретiн өнімдегi үлесiнің есебi өткiзу жөнiндегi шығыстардың есебiнсiз жүргiзiледi.
Жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнiмдегi үлесiн айқындау үшiн қажеттi төменгi мәндер:
______________________________________________________
Р-фактордың (баға     |Жер қойнауын пайдаланушының
коэффициентiнің) мәнi   | пайда түсiретiн өнiмдегi
|  үлесiнің проценттiк мәнi
______________________________________________________
1 баррель үшін 12 АҚШ
долларынан кем немесе
соған тең                    70 процент
1 баррель үшін 27 АҚШ
долларынан астам немесе
соған тең                    10 процент
______________________________________________________
Егер Р-факторының (баға коэффициентiнiң) алынған мәнi 1 баррель үшiн 12 АҚШ долларынан астам және 27 АҚШ долларынан кем болған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретiн өнімдегі үлесi мынадай формула бойынша есептеледі:
жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретін өнiмдегi үлесі = (70%-0,04*(X-12)*100%),
мұнда Х - жобаны iске асыру кезеңiнде Р-фактордың (баға коэффициентiнің) нақты алынған мәнi.
Р-фактордың (баға коэффициентiнің) мәнi үтірден кейiнгi екiншi белгiге дейiнгi дәлдiкпен айқындалады.
7. Осы баптың мақсаттары үшiн "нақты" терминi жобаны iске асырудың есептi кезеңiндегi жағдай бойынша инфляцияның орташа жылдық индексi ескерiле отырып есептелген соманы бiлдiредi.
8. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартты iске асыру жағдайлары нашарлаған кезде өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi, жер қойнауын пайдаланушының пайда түсiретін өнiмдi айқындаған кезде мұндай ең жоғары мәнге Р-фактор (баға коэффициентi) триггерi есебiнен қол жеткiзілген жағдайды қоспағанда, жағдай нашарлаған кезге дейiн тiркелген өзiнің ең жоғары мәнiнен төмендемеуге тиiс.
9. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi болып табылатын сома, жер қойнауын пайдаланушының салықтары және бюджетке төлейтiн басқа да мiндеттi төлемдерi, қандай да бiр салық кезеңiнде өндiрудiң басталған кезiнен салынған инвестицияларды қайтару кезiне дейiн өндiрiлген өнiмнің жалпы көлемiнiң жиырма процентiнен кем болмауы және келесi кезеңде өндiрiлген өнiмнiң жалпы мөлшерiнiң алпыс процентiнен кем болмауға тиiс.
Егер қандай да бiр салық кезеңiнде осы сома жоғарыда көрсетiлген мәндерден кем болса, жер қойнауын пайдаланушы тиiстi айырманы өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесiнің есебiне бюджетке төлейдi.";

117) статью 313 изложить в следующей редакции:
"Статья 313. Возмещаемые затраты
1. Возмещаемые затраты - обоснованные и документально подтвержденные затраты недропользователя, фактически произведенные им при выполнении работ в рамках заключенного контракта о разделе продукции в соответствии с программой работ и бюджетами, за исключением затрат, указанных в статье 313-1 настоящего Кодекса.
2. В состав возмещаемых затрат включаются следующие затраты:
1) произведенные недропользователем до вступления в силу контракта, в том числе:
на подготовку и разработку технико-экономического обоснования на стадии, предшествующей заключению контракта;
на оценку и разведку, произведенные до вступления в силу контракта и непосредственно связанные с его исполнением, которые должны быть отражены в смете затрат недропользователя на первый год работ по контракту;
2) фактически произведенные с даты вступления контракта в силу и в течение всего периода его действия, за исключением затрат, указанных в статье 313-1.
Административные расходы, связанные с выполнением контракта, в состав которых включаются расходы на оплату аренды офисов недропользователя, в том числе расположенных за пределами территории Республики Казахстан, расходы на их содержание, информационные и консультационные услуги, представительские расходы, расходы на рекламу и другие административные расходы по условиям контракта возмещаются в размере норматива, установленного контрактом, но не более одного процента от общей суммы расходов, возмещаемых недропользователю в отчетном периоде.
3. Возмещаемые затраты недропользователя уменьшаются на:
сумму операционных доходов, связанных с получением арендной платы за сдачу в аренду имущества, созданного либо приобретенного по контракту, за вычетом затрат, связанных с их получением;
сумму прочих доходов (неустойки (штрафа, пени) и других), полученных от деятельности в рамках контракта.
4. Если между недропользователем и Республикой Казахстан предусматривается возможность реализации доли государства по контракту о разделе продукции недропользователем вместе со своей продукцией, то затраты, связанные с такой реализацией и фактически понесенные недропользователем в соответствии с дополнительным соглашением между ним и компетентным органом, подлежат возмещению.";
118) дополнить статьями 313-1 и 313-2 следующего содержания:
"Статья 313-1. Состав невозмещаемых затрат
К затратам, не возмещаемым за счет компенсационной продукции, относятся следующие виды затрат:

117) 313-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"313-бап. Өтелетiн шығындар
1. Өтелетiн шығындар - осы Кодекстiң 313-1-бабында көрсетiлген шығындарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушының жұмыстар бағдарламасына және бюджеттерге сәйкес өнiмдi бөлу туралы жасалған келiсiм-шарт шеңберiнде жұмыстарды орындаған кезде iс жүзiнде жұмсаған, негiзделген және құжатпен расталған шығындары.
2. Өтелетiн шығындардың құрамына мынадай шығындар:
1) жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт күшіне енгенге дейiн жұмсаған, оның iшiнде:
келiсiм-шарт жасасу алдындағы сатыда техникалық-экономикалық негiздемені дайындауға және әзiрлеуге арналған;
келiсiм-шарт бойынша алғашқы жұмыс жылы жер қойнауын пайдаланушының шығындар сметасында көрсетілуге тиiс, келiсiм-шарт күшіне енгенге дейiн және оның орындалуымен тiкелей байланысты жүргiзiлген бағалауға және барлауға арналған;
2) 313-1-бапта көрсетiлген шығындарды қоспағанда, келiсiм-шарт күшіне енген күннен бастап және ол қолданылатын барлық кезең ішінде іс жүзінде жұмсалған шығындар енеді.
Құрамына жер қойнауын пайдаланушы офистерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде орналасқан офистерінің жалға алу ақысын төлеуге, оларды күтіп-ұстауға арналған, ақпараттық және консультациялық қызмет көрсетуге арналған шығыстар, өкілдік шығыстар, жарнамаға арналған шығыстар кіретін, келісім-шартты орындауға байланысты әкімшілік шығыстар және келісім-шарт талаптары бойынша басқа да әкімшілік шығыстар келісім-шартта белгіленген, бірақ есепті кезеңде жер қойнауын пайдаланушыға өтелетін шығыстардың жалпы сомасының бір процентінен аспайтын норматив мөлшерінде өтеледі.
3. Жер қойнауын пайдаланушы өтейтін шығындар:
келісім-шарт бойынша жасалған не сатып алынған мүлікті жалға бергені үшін жалдау ақысын алуға байланысты операциялық табыстар сомасына, оларды алуға байланысты шығындар шегеріле отырып;
келісім-шарт шеңберіндегі қызметтен алынған басқа да табыстар (тұрақсыздық төлемдері (айыппұлдар, өсімпұлдар) және басқалар) сомасына азайтылады.
4. Егер жер қойнауын пайдаланушы мен Қазақстан Республикасы арасында жер қойнауын пайдаланушының өз өнiмдерiмен қоса өнімдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша мемлекеттiң үлесiн өткiзу мүмкiндiгi көзделетiн болса, онда осындай өткiзуге байланысты шығындар және жер қойнауын пайдаланушы мен құзыреттi орган арасындағы қосымша келiсiмге сәйкес, жер қойнауын пайдаланушының iс жүзiндегi шеккен шығындары өтелуге тиiс.";
118) мынадай мазмұндағы 313-1 және 313-2-баптармен толықтырылсын:
"313-1. Өтелмейтiн шығындардың құрамы
Өтемдiк өнiм есебiнен өтелмейтiн шығындарға мынадай шығын түрлерi:

1) по уплате взноса на участие в конкурсе инвестиционных программ на получение права недропользования на условиях раздела продукции;
2) по приобретению геологической информации;
3) по статьям затрат в части их превышения, по которым соглашением установлены ограничения, в том числе административные расходы;
4) по уплате платы за загрязнение окружающей среды сверх установленных лимитов;
5) связанные с реализацией принадлежащей недропользователю компенсационной продукции и доли прибыльной продукции, включая затраты на доставку этой продукции от пункта доставки (раздела) до пункта реализации, потери при транспортировке, затраты на страхование при транспортировке продукции до пункта назначения, комиссионные и прочие затраты;
6) связанные с ревизией (аудитом) финансово-хозяйственной деятельности, осуществленной по требованию акционеров (учредителей);
7) возникшие в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением недропользователем своих обязательств, установленных контрактом, включая обязательства по казахстанскому содержанию, а также понесенные из-за нарушения законодательства Республики Казахстан. Под казахстанским содержанием понимается процентное содержание, подлежащее обязательному включению в контракт и рассчитываемое по методикам, подтверждаемым соответствующими государственными органами совместно с компетентным органом, с возможным перераспределением объемов по годам:
задействованных при исполнении контракта казахстанских кадров с разбивкой по категориям персонала с указанием отдельного процентного содержания по каждой категории в соотношении с иностранным персоналом, количество которого должно снижаться по годам по мере реализации обязательных программ обучения и повышения квалификации казахстанских кадров;
товаров, работ, услуг казахстанского происхождения, приобретаемых как напрямую, так и посредством заключения договоров субподряда.
При этом казахстанским происхождением признается непосредственное производство (выполнение) товаров, работ, услуг на территории Республики Казахстан;
8) связанные с оплатой стоимости путевок на экскурсии и путешествия;
9) выплаты вознаграждения за кредит (заем) и использование заемных средств, а также комиссионные выплаты и другие расходы, связанные с привлечением и использованием заемных средств;
10) убытки, причиненные вследствие аварий, допущенных по вине недропользователя, в результате несоблюдения технологий и техники безопасности;
11) затраты по социальным проектам;

1) өнiмдi бөлу шарттарына орай жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған инвестициялық бағдарламалар конкурсына қатысуға жарна төлеу бойынша;
2) геологиялық ақпаратты сатып алу бойынша;
3) келiсiмде шектеулер, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар белгiленген шығындарды арттыру бөлiгiндегi баптар бойынша;
4) қоршаған ортаны белгiленген лимиттерден артық ластағаны үшiн ақы төлеу бойынша;
5) жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі өтемдiк өнiм мен пайда түсiретiн өнiмдер үлесiн жеткiзіп беру (бөлу) пунктінен өткiзу пунктiне дейiн жеткiзуге арналған шығындарды, тасымалдау кезiндегi шығындарды, өнiмдi межелi жерге дейiн тасымалдау кезiнде сақтандыруға арналған шығындарды, комиссиялық және өзге де шығындарды қоса алғанда, осы өнiмдi өткiзуге байланысты;
6) акционерлердің (құрылтайшылардың) талабы бойынша жүзеге асырылған қаржы-шаруашылық қызметтi тексеруге (аудитке) байланысты;
7) жер қойнауын пайдаланушының келiсiм-шартта белгiленген өз мiндеттемелерiн, соның iшiнде Қазақстаннан қамтылуға тиiс мiндеттемелерiн орындамауына немесе тиiсiнше орындамауына байланысты туындаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарын бұзғандықтан шеккен шығындары жатады. Қазақстаннан қамтылуға тиiс деп мiндеттi түрде келiсім-шартқа енгізiлуге тиiстi және құзыреттi органмен бiрлесе отырып тиiстi мемлекеттiк органдар растайтын әдiстемелер бойынша есептелетін, жылдар бойынша көлемдерi қайта бөлінуі мүмкiн:
қазақстандық кадрлардың міндеттi оқу бағдарламаларын iске асыру және бiлiктiлiгiн арттыру жағдайына қарай жыл сайын саны азаюға тиiс, әр санат бойынша шетелдiк персоналмен арақатысының жеке проценттiк ұмтылу құрамы көрсетiле отырып, персонал санаттары бойынша бөлiнетiн келiсiм-шартты орындау кезiнде жұмыс iстеген қазақстандық кадрлардың;
тiкелей сондай-ақ қосалқы мердiгерлiк шарттар жасасу арқылы сатып алынатын, Қазақстаннан шыққан тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердiң проценттiк қамтылуы түсінiледi.
Бұл ретте Қазақстанда шығарылған деп тауарларды, жұмыстарды, қызметтер көрсетудi тікелей Қазақстан Республикасының аумағында өндiру (орындау) танылады;
8) экскурсиялар мен саяхаттарға арналған жолдамалардың құнына ақы төлеуге байланысты;
9) кредит (заем) және заем қаражаттарын пайдалану үшін сыйақыларды төлеу, сондай-ақ заем қаражатын тартуға және пайдалануға байланысты комиссиялық төлемдер және басқа да шығыстар;
10) технологиялар мен техника қауiпсіздігінің сақталмауы нәтижесінде жер қойнауын пайдаланушының кінәсінен жол берiлген авариялар салдарынан келтірілген залалдар;
11) әлеуметтік жобалар бойынша шығындар;

12) расходы по добровольному страхованию работников;
13) затраты, понесенные в связи с судебными разбирательствами;
14) штрафы и пени, взимаемые государственными органами с недропользователя;
15) затраты, связанные с оплатой расходов на личное потребление работников, не предусмотренное законодательством Республики Казахстан;
16) разовые фиксированные платежи за пользование недрами или бонусы коммерческого обнаружения;
17) уплаченные налоги и обязательные платежи в бюджет;
18) остаток невозмещаемых затрат без начисления процентов (аплифт), переходящий в следующий налоговый период;
19) другие затраты, непосредственно не относящиеся к деятельности по контракту.
Статья 313-2. Порядок возмещения затрат недропользователя
1. Возмещение затрат недропользователя осуществляется в порядке, определенном настоящей статьей, с учетом особенностей, установленных в контракте о разделе продукции.
2. Возмещение затрат недропользователю осуществляется с момента начала пробной эксплуатации и (или) добычи полезных ископаемых в коммерческих целях (далее - коммерческая добыча) в размере, не превышающем предельную долю компенсационной продукции. При этом коммерческой добычей является добыча полезных ископаемых, не относящаяся к добыче их для собственных нужд.
3. Предельная доля компенсационной продукции устанавливается индивидуально по каждому контракту о разделе продукции с учетом экономической ценности разрабатываемого месторождения и не должна превышать:
в период до достижения окупаемости проекта - не более семидесяти пяти процентов от общего объема добытых недропользователем в течение налогового периода полезных ископаемых;
в последующие периоды - не более пятидесяти процентов.
4. Возмещение затрат по каждому месторождению осуществляется за счет всей компенсационной продукции, произведенной на контрактной территории.
5. Остаток возмещаемых затрат, не возмещенных на конец налогового периода, определяется как:
возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователю на начало налогового периода,
плюс
возмещаемые затраты, произведенные недропользователем, в течение налогового периода,
минус
возмещаемые затраты, возмещенные недропользователю в налоговом периоде.
6. Если количество компенсационной продукции, равное сумме остатка возмещаемых затрат на начало налогового периода, и возмещаемых затрат, понесенных в указанном налоговом периоде, меньше соответствующей предельной доли компенсационной продукции, установленной в контракте о разделе продукции, то в указанном периоде возмещается остаток возмещаемых затрат в полном объеме.";

12) қызметкерлердi epiкті сақтандыру бойынша шығыстар;
13) coт талқылауларына байланысты шеккен шығындар;
14) жер қойнауын пайдаланушыдан мемлекеттік органдар алатын айыппұлдар мен өсімпұлдар;
15) қызметкерлердің Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген жеке тұтынуына арналған шығыстарды төлеуге байланысты шығындар;
16) жер қойнауын пайдаланғаны үшін тіркелген бiржолғы төлемдеp немece коммерциялық табу бонустары;
17) төленген салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер;
18) келесі салық кезеңіне қалдырылатын, проценттері (аплифт) есептелмейтiн, өтелмейтiн шығындардың қалдығы;
19) келісім-шарт бойынша қызметке тікелей қатысы жоқ басқа да шығындар жатады.
313-2-бап. Жер қойнауын пайдаланушының шығындарын өтеу тәртiбi
1. Жер қойнауын пайдаланушының шығындарын өтеу өнiмде бөлу туралы келісiм-шартта белгіленген ерекшелiктер ескеріле отырып, осы бапта айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Жер қойнауын пайдаланушыға шығындарды өтеу пайдалы қазбаларды сынамалық пайдалану және (нeмece) коммерциялық мақсатта өндiру (бұдан әрi - коммерциялық өндiру) басталған кезден бастап өтемдiк өнiмнің шекті үлесiнен аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады. Бұл peттe өз қажеттерi үшін өндіруге жатпайтын пайдалы қазбалар өндіру коммерциялық өндіру болып табылады.
3. Өтемдік өнімнiң шектi үлесі қазылатын кен орнының экономикалық құндылығы ескеріле отырып, өнімді бөлу туралы әрбір келісім-шарт бойынша жеке белгіленедi және олар:
жобаның өзін-өзi өтеуіне жеткенге дейінгі кезеңде - салық кезеңi ішінде жер қойнауын  пайдаланушы өндірген пайдалы қазбалардың жалпы көлемiнiң жетпiс бес процентiнен аспауға;
кейінгі кезеңдерде - елу процентiнен аспауға тиіс.
4. Әрбiр кен орны бойынша шығындарды өтеу келісім-шарт аумағында өндірілген барлық өтемдік өнiм есебiнен жүзеге асырылады.
5. Салық кезеңiнің аяғында өтелмеген, өтелетiн шығындардың қалдығы:
салық кезеңiнің басында жер қойнауын пайдаланушыға өтелмеген, өтелетін шығындар,
қосу
салық кезеңі ішінде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген өтелетiн шығындар,
алу
салық кезеңінде жер қойнауын пайдаланушыға өтелген, өтелетін шығындар ретінде айқындалады.
6. Егер салық кезеңінiң басында өтелетін шығындардың және көрсетілген салық кезеңінде шеккен өтелетін шығындардың қалдықтары сомасына тең өтемдік өнімнің мөлшері өнімді бөлу туралы келісім-шартта белгiленген өтемдік өнімнің тиісті шекті үлесінен аз болса, онда көрсетілген кезеңде өтелетін шығындардың қалдығы толық көлемде өтеледі.";

119) статью 314 исключить;
120) дополнить статьями 314-1, 314-2, 314-3 следующего содержания:
"Статья 314-1. Налоговый период
Налоговым периодом по платежам доли Республики Казахстан по разделу продукции является календарный месяц.
Статья 314-2. Срок уплаты доли Республики Казахстан по
разделу продукции
Доля Республики Казахстан по разделу продукции уплачивается не позднее 15 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
Статья 314-3. Налоговая декларация
Декларация по доле Республики Казахстан по разделу продукции представляется недропользователем в налоговый орган по месту регистрации не позднее 10 числа месяца, следующего за налоговым периодом.";
121) в пункте 1 статьи 316:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Объектом налогообложения для плательщиков, указанных в подпункте 1) пункта 1 и в пункте 2 статьи 315, являются расходы работодателя, выплачиваемые работникам-резидентам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 149, статьей 153-1 настоящего Кодекса, работникам-нерезидентам в виде доходов, определенных подпунктами 14)-17) статьи 178 настоящего Кодекса, а также доходы иностранного персонала, указанного в пункте 6-1 статьи 177 настоящего Кодекса, и выплаты физическим лицам (за исключением выплат индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам и адвокатам) по договорам возмездного оказания услуг, за исключением выплат, установленных в подпунктах 1), 3), 6), 8), 10), 11), 14)-17), 23), 25)-29), 31)-34) статьи 144 настоящего Кодекса, а также:";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) добровольных профессиональных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан.";
122) в статье 317:
в пункте 2:
абзац первый после слова "учреждение" дополнить словами ", филиалы и представительства иностранных юридических лиц";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Иностранными специалистами административно-управленческого, инженерно-технического персонала являются иностранные граждане и лица без гражданства, привлеченные в Республику Казахстан в соответствии с разрешением на привлечение иностранной рабочей силы, выданным уполномоченным органом по вопросам занятости в пределах квоты, устанавливаемой Правительством Республики Казахстан, на привлечение иностранных граждан, нанимаемых работодателем для осуществления трудовой деятельности, а также следующие иностранные граждане и лица без гражданства, работающие:
первыми руководителями филиалов и представительств иностранных юридических лиц;
первыми руководителями и генеральными менеджерами организаций, заключивших с Правительством Республики Казахстан контракты на сумму инвестиций в денежном эквиваленте свыше пятидесяти миллионов долларов США;
первыми руководителями юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих инвестиционную деятельность в приоритетных видах деятельности и заключивших контракт с уполномоченным органом по инвестициям;
первыми руководителями и генеральными менеджерами финансовых организаций.";

119) 314-бап алып тасталсын;
120) мынадай мазмұндағы 314-1, 314-2, 314-3-баптармен толықтырылсын:
"314-1-бап. Салық кезеңi
Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесiнiң төлемдерi бойынша салық кезеңi күнтiзбелiк ай болып табылады.
314-2-бап. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Pecпубликасының
үлесiн төлеу мерзiмi
Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi салық кезеңiнен кейiнгi айдың 15-iнен кешiктiрiлмей төленедi.
314-3-бап. Салық декларациясы
Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi жөнiндегi декларацияны жер қойнауын пайдаланушы тiркелген жерi бойынша салық органына салық кезеңiнен кейiнгi айдың 10-ынан кешiктiрмей табыс етедi.";
121) 316-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 315-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында және 2-тармағында көрсетiлген төлеушiлер үшiн салық салу объектiсi жұмыс берушiнің осы Кодекстiң 149-бабының 2-тармағында, 153-1-бабында анықталған табыстар түрiнде резидент қызметкерлерге, осы Кодекстiң 178-бабының 14)-17) тармақшаларында анықталған табыстар түрiнде резидент емес қызметкерлерге төленетiн шығыстары, сондай-ақ осы Кодекстiң 177-бабының 6-1-тармағында көрсетiлген шетелдiк персоналдың табыстары және осы Кодекстiң 144-бабының 1), 3), 6), 8), 10), 11), 14)-17), 23), 25)-29), 31)-34) тармақшаларында белгiленген төлемдердi қоспағанда, өтемдi қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға (жеке кәсiпкерлерге, жекеше нотариустар мен адвокаттарға төленетiн төлемдердi қоспағанда) төленетiн төлемдер, сондай-ақ мыналар қосылмайды:";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған мөлшерде жинақтаушы зейнетақы қорларына берiлетiн ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары.";
122) 317-бапта:
2-тармақта:
"жүзеге асыратын резидент еместер" деген сөздерден кейiн ", шетелдiк заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкiметi шетелдiк азаматтарды тартуға белгiлейтiн квoтa шегiнде жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкілеттi орган берген шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсатқа сәйкес Қазақстан Республикасына тартылған, жұмыс берушi еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн жалдаған шетелдiк азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ:
шетелдiк заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң бiрiншi басшылары;
Қазақстан Республикасының Үкiметiмен ақшалай баламада елу миллион АҚШ долларынан жоғары инвестициялар сомасына келiсiм-шарттар жасасқан ұйымдардың бiрiншi басшылары және бас менеджерлерi;
қызметтiң басым түрлерiнде инвестициялық қызметтi жүзеге асыратын және инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының бiрiншi басшылары;
қаржы ұйымдарының бiрiншi басшылары және бас менеджерлерi болып iстейтiн шетелдiк азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар әкiмшілік-басқару, инженер-техник қызметкерлердің шетелдiк мамандары болып табылады.";

123) в пункте 2 статьи 321 слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами "по месту их нахождения";
124) в статье 324:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) государственные учреждения;";
в пункте 4 цифру "2)," исключить;
125) пункт 4 статьи 338 после цифр "140-2" дополнить словами "и пунктом 3 статьи 140-5";
126) в статье 340:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Суммы текущих платежей подлежат уплате равными долями в сроки не позднее 20 февраля, 20 мая, 20 августа, 20 ноября текущего года.
По вновь созданным налогоплательщикам первым сроком уплаты текущих платежей является очередной срок, следующий за датой образования налогоплательщика.
Налогоплательщики, созданные после последнего срока уплаты текущих платежей, уплачивают сумму налога за текущий налоговый период в сроки, предусмотренные пунктом 9 настоящей статьи.";
в части второй пункта 5 цифры "2), 4)" заменить цифрами "4) и 7)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При возникновении налоговых обязательств после последнего срока уплаты текущих платежей окончательный расчет и уплата суммы налога производятся в сроки, предусмотренные пунктом 9 настоящей статьи.
По объектам обложения, переданным в пользование или аренду юридическими лицами, указанными в подпунктах 4) и 7) пункта 3 статьи 324 настоящего Кодекса, после последнего срока уплаты текущих платежей окончательный расчет и уплата суммы налога производятся в сроки, предусмотренные пунктом 9 настоящей статьи.";
127) в пункте 2 статьи 341 цифры "2), 4)" заменить цифрами "4) и 7)";
128) в статье 344:
пункт 1 после слова "лица" дополнить словами "(за исключением государственных учреждений)"; слова "по земельному налогу" исключить;
пункт 3 после слова "налогоплательщики" дополнить словами ", за исключением налогоплательщиков, созданных после последнего срока уплаты текущих платежей,";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица, указанные в подпунктах 4) и 7) пункта 3 статьи 324 настоящего Кодекса, по объектам налогообложения, переданным в пользование или аренду, представляют расчет текущих платежей в сроки, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи.
5. При изменении налоговых обязательств по земельному налогу в течение налогового периода расчет текущих платежей представляется не позднее 15 февраля, 15 мая, 15 августа и 15 ноября текущего налогового периода по объектам обложения по состоянию на 1 февраля, 1 мая, 1 августа и 1 ноября соответственно.";

123) 321-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздер "өздерiнiң орналасқан жерi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
124) 324-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік мекемелер;";
4-тармақтағы "2)," деген цифр алып тасталсын;
125) 338-баптың 4-тармағы "4-тармағында" деген сөздерден кейін "және 140-5-бабының 3-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
126) 340-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ағымдағы төлемдердің сомалары ағымдағы жылдың 20 ақпанынан, 20 мамырынан, 20 тамызынан, 20 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімдерде тең үлестермен төленуге тиіс.
Жаңа құрылған салық төлеуші құрылған күннен кейінгі кезекті мерзім ағымдағы төлемдерді төлеудің бірінші мерзімі болып табылады.
Ағымдағы төлемдерді төлеудің соңғы мерзімінен кейін құрылған салық төлеушілер ағымдағы салық кезеңі үшін салық сомасын осы баптың 9-тармағында көзделген мерзімдерде төлейді.";
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "2), 4)" деген цифрлар "4) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ағымдағы төлемдерді төлеудің соңғы мерзімінен кейін салық міндеттемелері туындаған кезде түпкілікті есеп айырысу және салық сомасын төлеу осы баптың 9-тармағында көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
Осы Кодекстің 324-бабының 3-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаларға пайдалануға немесе жалға берілген салық салу объектілері бойынша ағымдағы төлемдерді төлеудің соңғы мерзімінен кейінгі түпкілікті есеп айырысу мен салық сомасын төлеу осы баптың 9-бабында көзделген мерзімдерде жүргізіледі.";
127) 341-баптың 2-тармағындағы "2), 4)" деген цифрлар "4) және 7)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
128) 344-бапта:
1-тармақ "тұлғалар" деген сөзден кейін "(мемлекеттік мекемелерді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын; "жер салығы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ "Жаңадан құрылған" деген сөздердің алдынан "Ағымдағы төлемдерді төлеудің соңғы мерзімінен кейін құрылған салық төлеушілерді қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодекстің 324-бабы 3-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар пайдалануға немесе жалға берілген салық салу объектілері бойынша ағымдағы төлемдердің есебін осы баптың 5-тармағында көзделген мерзімдерде табыс етеді.
5. Салық кезеңі ішінде жер салығы бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде ағымдағы төлемдердің есебі салық салу объектілері бойынша 1 ақпандағы, 1 мамырдағы, 1 тамыздағы және 1 қарашадағы жағдай бойынша тиісінше ағымдағы салық кезеңінің 15 ақпанынан, 15 мамырынан, 15 тамызынан және 15 қарашасынан кешіктірмей табыс етіледі.";

129) в пункте 2 статьи 345:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) плательщики единого земельного налога в пределах нормативов потребности в транспортных средствах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) производители сельскохозяйственной продукции, включая плательщиков единого земельного налога, по специализированной сельскохозяйственной технике, используемой в производстве собственной сельскохозяйственной продукции. Перечень указанной специализированной сельскохозяйственной техники устанавливается Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) государственные учреждения;";
130) в пункте 5 статьи 347:
абзац второй дополнить словами "из-за пределов Республики Казахстан";
абзац шестой дополнить словами ", а также приобретенные после 1 апреля 1999 года и находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1 апреля 1999 года";
131) в абзаце первом пункта 2 статьи 348 слова "При передаче" заменить словами "Если иное не предусмотрено настоящей статьей, при передаче";
132) в статье 348-1:
пункт 1 после слова "обложения" дополнить словами "посредством внесения текущих платежей";
в пункте 3 слова "по налогу на транспортные средства" исключить;
133) в статье 350 слова "декларацию по налогу на транспортные средства" заменить словом "декларацию";
134) в пункте 4 статьи 351:
в части первой:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) государственные учреждения;";
подпункт 4) исключить;
в части второй слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
135) пункт 2 статьи 353 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) объекты незавершенного строительства в виде вновь возводимых зданий и сооружений, а также оборудования, требующего монтажа в указанных объектах.";
136) в статье 355:
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) юридические лица по объектам гидромелиоративных сооружений, используемых для орошения земель юридических лиц - сельскохозяйственных товаропроизводителей.";
пункт 4 после цифр "140-2" дополнить словами "и пунктом 3 статьи 140-5";
137) в пункте 6 статьи 356:
в части второй слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
в части третьей слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)"; слова "не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем начала налогового периода" заменить словами "за текущий налоговый период в сроки, предусмотренные пунктом 8 настоящей статьи";

129) 345-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін көлік құралдарына қажеттілік нормативтері шегінде бірыңғай жер салығын төлеушілер;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) меншікті ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруде пайдаланылатын мамандандырылған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша бірыңғай жер салығын төлеушілерді қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер. Аталған мамандандырылған ауыл шаруашылығы техникасының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік мекемелер;";
130) 347-баптың 5-тармағы:
екінші абзацта "сәуірден кейін" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацта "алынған" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған" деген сөздермен толықтырылсын;
131) 348-баптың 2-тармағының бiрiншi абзацында "берген кезде" деген сөздерден кейiн ", егер осы бапта өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
132) 348-1-бапта:
1-тармақта "жерi бойынша," деген сөздерден кейiн "ағымдағы төлемдердi енгiзу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "көлiк құралдарына салық бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
133) 350-бапта "көлiк құралдары салығы бойынша декларацияны" деген сөздер "декларацияны" деген сөзбен ауыстырылсын;
134) 351-баптың 4-тармағында:
бiрiншi бөлiкте:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттiк мекемелер;";
4) тармақша алып тасталсын;
екiншi бөлiкте "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
135) 353-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) қайта тұрғызылатын ғимараттар мен құрылыстар түрiндегi аяқталмаған құрылыс объектiлерi, сондай-ақ көрсетiлген объектiлерде монтаждауды талап ететiн жабдықтар.";
136) 355-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер - заңды тұлғалардың жерін суару үшiн пайдаланылатын су мелиорациялық құрылыс объектiлерi бойынша заңды тұлғалар.";
4-тармақ "4-тармағында" деген сөзден кейiн "және 140-5-бабының 3-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
137) 356-баптың 6-тармағында:
екiншi бөлiгiнде "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiнде "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын; "салық кезеңi басталған айдан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктiрмей" деген сөздер "ағымдағы салық кезеңi үшiн осы баптың 8-тармағында көзделген мерзiмдерде" деген сөздермен ауыстырылсын;

138) в пункте 2 статьи 358 слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
139) в статье 359:
в части третьей пункта 1 слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
в части первой пункта 2 цифры "20" заменить цифрами "15";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При изменении налоговых обязательств по налогу на имущество в течение налогового периода расчет текущих платежей представляется не позднее 15 февраля, 15 мая, 15 августа и 15 ноября текущего налогового периода по объектам обложения по состоянию на 1 февраля, 1 мая, 1 августа и 1 ноября соответственно.";
в пункте 4 слова "по налогу на имущество" исключить;
140) в подпункте 2) пункта 2 статьи 361 слова "стоимости объектов обложения, равной одной тысяче месячных расчетных показателей" заменить словами "одной тысячи месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, от общей стоимости всех объектов обложения, находящихся на праве собственности";
141) пункт 2 статьи 364 исключить;
142) статью 366 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Если продолжительность налогового периода составляет менее двенадцати месяцев, налог на имущество, подлежащий уплате, рассчитывается посредством деления суммы налога, определенной в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, на двенадцать и умножения на количество месяцев реализации права собственности в налоговом периоде.";
143) статью 368 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. В целях налогообложения лиц, применяющих специальные налоговые режимы, иным обособленным структурным подразделением налогоплательщика признается территориально обособленное подразделение, по местонахождению которого оборудованы стационарные рабочие места, выполняющее часть его функций. Рабочее место считается стационарным, если оно создано на срок более одного месяца.";
144) в части первой пункта 2 статьи 369 слова "стационарных помещениях" заменить словами "киосках, стационарных помещениях (стационарных типовых отделах)"; дополнить словами ", кроме лиц, определенных пунктом 1 статьи 392 настоящего Кодекса";
145) в статье 374:
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае осуществления индивидуальным предпринимателем деятельности по автомобильным перевозкам пассажиров и багажа он обязан указать в заявлении на получение патента вид перевозок (регулярные или нерегулярные перевозки). Контроль за соответствием вида автомобильных перевозок условиям, установленным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляет уполномоченный орган в сфере автомобильного транспорта.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

138) 358-баптың 2-тармағында "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
139) 359-бапта:
1-тармақтың үшiншi бөлiгiнде "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "20" деген цифр "15" деген цифрмен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық кезеңi iшiнде мүлiк салығы бойынша салық мiндеттемелерi өзгерген кезде ағымдағы төлемдердiң есебi салық салу объектiлерi бойынша 1 ақпандағы, 1 мамырдағы, 1 тамыздағы және 1 қарашадағы жағдай бойынша тиiсiнше ағымдағы салық кезеңiнiң 15 ақпанынан, 15 мамырынан, 15 тамызынан және 15 қарашасынан кешiктiрмей табыс етiледi.";
4-тармақта "Мүлік салығы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
140) 361-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "салық салу объектiлерiнiң бiр мың айлық есептiк көрсеткiшке тең құны шегiнде" деген сөздер "меншiк құқығындағы барлық салық салу объектiлерінiң жалпы құнынан тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр мың айлық есептік көрсеткiш шегiнде -" деген сөздермен ауыстырылсын;
141) 364-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
142) 366-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер салық кезеңінің ұзақтығы он екі айдан аз болса, төлеуге жататын мүлік салығы осы баптың бір тармағына сәйкес анықталған салық сомасын он екіге бөлу және салық кезеңінде меншік құқығын іске асыру айларының санына көбейту жолымен есептеледі.";
143) 368-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Арнайы салық режимдері қолданылатын тұлғаларға салық салу мақсатында салық төлеушінің өзге оқшауланған құрылымдық бөлімшесі болып оның функцияларының бір бөлігін орындайтын, орналасқан жері бойынша тұрақты жұмыс орындары жабдықталған аумақтық оқшауланған бөлімше танылады. Егер жұмыс орны бір айдан асатын мерзімге құрылса, ол тұрақты болып есептеледі.";
144) 369-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде "тұрақты үй-жайларда" деген сөздер "киоскілерде, тұрақты үй-жайларда (тұрақты үлгі бөлімдерде)" деген сөздермен ауыстырылсын; "есеп айырысу" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 392-бабының 1-тармағында айқындалған тұлғалардан басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
145) 374-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке кәсіпкер жолаушыларды және багажды автомобильмен тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асырған жағдайда, ол патент алуға берген өтінішінде тасымалдау түрін (жүйелі немесе жүйесіз тасымалдаулар) көрсетуге міндетті. Автомобильмен тасымалдаулар түрінің Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келуін бақылауды автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Выдача патента производится налоговыми органами в течение одного дня после подачи заявления и предъявления документов, подтверждающих уплату в бюджет стоимости патента, обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования.";
146) пункт 2 статьи 383 после слова "фонды" дополнить словами "социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,";
147) статью 384 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) расчет по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования.";
148) пункт 2 статьи 385 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей настоящего пункта аффилиированным лицом признается юридическое лицо, которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые юридическим лицом, применяющим указанный специальный налоговый режим, решения, в том числе в силу договора и (или) иной сделки, а также лицо, в отношении которого юридическое лицо, применяющее указанный специальный налоговый режим, имеет такое право.";
149) в статье 390:
абзац первый пункта 2 после слова "фонды" дополнить словами ", социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица-производители сельскохозяйственной продукции, применяющие специальный налоговый режим, представляют расчет по индивидуальному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, отчетность по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды и расчет по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования в следующие сроки:";
150) абзац четвертый подпункта 3) пункта 2 статьи 428 изложить в следующей редакции:
"размещения объявленных акций принудительного выпуска, осуществленного по решению суда;";
151) пункт 1 статьи 450 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщики платы представляют в налоговые органы по местонахождению земельных участков расчет сумм текущих платежей платы и декларацию, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, - по земельным участкам, используемым в деятельности, на которую распространяется данный специальный налоговый режим.";
152) в статье 470:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Плата за лесные пользования (далее - плата) взимается за следующие виды лесных пользований:

"6. Салық органдары өтініш берілгеннен және бюджетке патенттің құны, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың төленгенін растайтын құжаттар көрсетілгеннен кейін бір күн ішінде патент беруді жүргізеді.";
146) 383-баптың 2-тармағында "зейнетақы жарналарының," деген сөздерден кейін "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
147) 384-бап 4) тармақшадағы "табыс етеді" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша есепті табыс етеді.";
148) 385-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсаттары үшін аффилиирленген тұлға болып шешімдерді тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) көрсетілген арнайы салық режимін қолданатын заңды тұлға қабылдайтын шешімге, оның ішінде шартқа және (немесе) өзге мәмілеге байланысты, ықпал етуге құқығы бар заңды тұлға, сондай-ақ көрсетілген арнайы салық режимін қолданатын заңды тұлғаға қатысты осындай құқығы бар тұлға танылады.";
149) 390-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацында "зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейін ", Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
4. Арнайы салық режимін қолданатын ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша есепті, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептілікті және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есепті мынадай мерзімдерде:";
150) 428-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының төртіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"соттың шешiмi бойынша мәжбүрлеп шығарылған жарияланған акцияларды орналастыруды сату бөлiгiнде мамандандырылған ашық аукциондардан;";
151) 450-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арнайы салық режимi қолданылатын қызметте пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiруші заңды тұлғалар үшін арнайы салық режимiн қолданатын салық төлеушілердi қоспағанда, ақы төлеушiлер, жер учаскелерiнiң орналасқан жерi бойынша салық органдарына ағымдағы төлемдер ақысы сомасының есебi мен декларацияны табыс етедi.";
152) 470-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орманды пайдаланғаны үшiн төлемақы (бұдан әрi - төлемақы) орманды пайдаланудың мынадай түрлерi:

1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы и древесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек деревьев и кустарников);
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);
5) пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей;
6) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
7) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей.
2. Право лесных пользований на участках государственного лесного фонда предоставляется на основании лесорубочного билета и лесного билета на лесопользование, выдаваемых в порядке, установленном лесным законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 4 слова "Территориальные уполномоченные органы по управлению лесным хозяйством и" заменить словом "Государственные";
153) в пункте 2 статьи 471:
в подпункте 1) слова "лесовладельцы" заменить словами "государственные лесовладельцы";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) физические и негосударственные юридические лица, в чьей собственности находятся участки частного лесного фонда;";
154) пункт 2 статьи 474 изложить в следующей редакции:
"2. Возврат уплаченной суммы платы не производится, за исключением случаев принятия решения Правительством Республики Казахстан или уполномоченным органом в области лесного хозяйства о запрещении использования лесных ресурсов при возникновении угрозы деградации или гибели лесов в пределах своей компетенции в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.
При этом возврат производится после представления плательщиком документа, выданного уполномоченным органом в области лесного хозяйства, подтверждающего неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование.";
155) пункт 7 статьи 482 исключить;
156) подпункт 9) пункта 1 статьи 495 изложить в следующей редакции:
"9) за выдачу документов, удостоверяющих личность;";
157) в подпункте 1) статьи 497:
в абзаце четвертом слова "5 процентов от стоимости сделки" заменить словами "100 процентов";
в абзаце пятом слова "10 процентов от стоимости сделки" заменить словами "300 процентов";

1) ағаш дайындағаны;
2) шайыр және ағаш шырындарын дайындағаны;
3) екiншi дәрежелi ағаш ресурстарын (қабықтарды, бұтақтарды, томарларды, тамырларды, жапырақтарды, ағаш бүршiктерi мен бұталарды) дайындағаны;
4) орманды жанама пайдаланғаны (шөп шабу, мал жаю, марал шаруашылығы, аң шаруашылығы, ара ұялары мен омарталар орналастыру, бақша шаруашылығы және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсiру, шипалы өсiмдiктер мен техникалық шикiзат, жабайы өсетiн жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағамдық өнiмдер, мүк, орман төсенiштерi мен түскен жапырақтар, қамыс дайындау және жинау);
5) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсатында, рекреациялық, туристiк және спорт мақсаттарында пайдаланғаны;
6) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн аң шаруашылығы қажеттерi үшiн пайдаланғаны;
7) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдаланғаны үшін алынады.
2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының орман заңдарында белгiленген тәртiппен берiлген ағаш кесуге рұқсат билетi мен орман пайдалануға орман билетiнiң негiзiнде берiледi.";
4-тармақта "Орман шаруашылығын басқару жөнiндегi аумақтық уәкiлеттi органдар мен" деген сөздер "Мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
153) 471-баптың 2-тармағында:
1) тармақшада "орман иелерi" деген сөздердiң алдынан "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жекеше орман қоры учаскелерi меншiгiнде болатын жеке және мемлекеттiк емес заңды тұлғалар;";
154) 474-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе орман шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыретi шегiнде ормандардың қурауы немесе құрып кетуi қатерi төнген кезде орман ресурстарын пайдалануға тыйым салу туралы шешiм қабылдауын қоспағанда, төленген соманы қайтару жүргiзiлмейдi.
Бұл ретте төлеушi орман шаруашылығы саласындағы уәкілеттi орган берген ағаш кесуге рұқсат билетiн, орман пайдалануға орман билетiн пайдаланбағанын растайтын құжатты бергеннен кейiн қайтару жүргiзiледi.";
155) 482-баптың 7-тармағы алып тасталсын;
156) 495-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жеке басты куәландыратын құжаттарды бергені үшін;";
157) 497-баптың 1) тармақшасында:
төртінші абзацта "мәміле құнының 5 проценті" деген сөздер "100 процент" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "мәміле құнының 10 проценті" деген сөздер   "300 процент" деген сөздермен ауыстырылсын;

158) в подпункте 3) статьи 500:
абзац второй после слова "Казахстан" дополнить словами ", удостоверения лица без гражданства";
абзац третий после слова "Казахстан" дополнить словами ", вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, временного удостоверения личности";
159) в подпункте 14) статьи 501:
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"о присоединении к апелляционной жалобе;";
абзац пятнадцатый исключить;
160) в статье 506:
пункт 1 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) Герои Советского Союза, Герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Кыран", "Халык Каhарманы", "Отан", многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алка", "Кумiс алка";
5) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан; инвалиды с детства; инвалиды I и II групп; граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.";
в пункте 3:
подпункты 1) и 2) исключить;
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) при проставлении апостиля на документах, поступающих на апостилирование через дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан;
5) за выдачу повторных свидетельств о регистрации актов гражданского состояния гражданам, обратившимся через дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Освобождаются от уплаты государственной пошлины за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан, а также видов на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан: Герои Советского Союза, Герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Кыран", "Халык Каhарманы", "Отан", многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алка", "Кумiс алка", участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, инвалиды с детства, инвалиды I и II групп, граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.";

158) 500-баптың 3) тармақшасында:
екінші абзацта "азаматының паспорты" деген сөздерден кейін ", азаматтығы жоқ адамның куәлігі" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацта "жеке куәлігі" деген сөздерден кейін ", шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат, уақытша жеке куәлігі" деген сөздермен толықтырылсын;
159) 501-баптың 14) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"апелляциялық шағымға қосылу туралы;";
он бесінші абзац алып тасталсын;
160) 506-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы "мемлекеттік баж төлеуден босатылады." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ және үш дәрежелі Еңбек Даңқы, "Алтын қыран", "Халық қаһарманы", "Отан" ордендерімен наградталған адамдар, "Ардақты ана" атағын алған, "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар;
5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оның мүгедектері және Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес, оларға теңестірілген адамдар; бала кезінен мүгедектер; І және ІІ топтағы мүгедектер; Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар мемлекеттік баж төлеуден босатылады.";
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалар алып тасталсын;
3) тармақшадағы "мемлекеттік баж алынбайды." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері арқылы апостильдеуге түсетін құжаттарға апостиль қою кезінде;
5) Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері арқылы өтініш жасаған азаматтарға азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайта куәліктер берілгені үшін мемлекеттік баж алынбайды.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктері, сондай-ақ, шет ел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат берілгені үшін: Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ және үш дәрежелі Еңбек даңқы, "Алтын Қыран", "Халық қаһарманы", "Отан" ордендерімен наградталған адамдар, "Ардақты ана" атағын алған, "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оның мүгедектері және Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес оларға теңестірілген адамдар, бала кезінен мүгедектер, І және ІІ топтағы мүгедектер, Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар мемлекеттік баж төлеуден босатылады.";

161) подпункт 6) пункта 2 статьи 507 изложить в следующей редакции:
"6) за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан, удостоверений лица без гражданства, вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан  до выдачи соответствующих документов;";
162) в статье 517:
пункт 1 дополнить словами "и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
подпункт 10) пункта 2 дополнить словами ", а также полноты и своевременности передачи имущества, обращенного в собственность государства";
163) в пункте 1 статьи 521:
подпункт 2) после слова "учреждения" дополнить словами "свыше тридцати рабочих дней со дня начала осуществления деятельности в Республике Казахстан в пределах любого двенадцатимесячного периода";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) совместное индивидуальное предпринимательство - по месту жительства уполномоченного лица, определенного законодательством Республики Казахстан об индивидуальном предпринимательстве;";
в подпункте 7) цифры "1)-4)" заменить цифрами "1)-3), 5) и 6)";
164) пункт 3 статьи 522 исключить;
165) пункт 2 статьи 525 изложить в следующей редакции:
"2. Условное исключение налогоплательщика из Государственного реестра налогоплательщиков Республики Казахстан производится в случае соответствия налогоплательщика признакам бездействующего юридического лица и не имеющего налоговой задолженности с сохранением регистрационного номера.
В целях настоящего пункта бездействующим юридическим лицом признается юридическое лицо, не представившее декларацию о корпоративном подоходном налоге или упрощенную декларацию по истечении одного года после установленного настоящим Кодексом срока их представления, за исключением налогоплательщиков, на которых не распространяются требования по представлению указанных деклараций.";
166) в статье 526:
подпункт 3) после слова "структурой" дополнить словами "(алгоритмом формирования)";
абзац четвертый подпункта 4) после слов "во вторую очередь по" дополнить словами "обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, а также";
в подпункте 7) слово "прекратить" заменить словом "приостановить";
167) в части первой пункта 5 статьи 527:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. Дата начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан определяется при наличии следующих дат:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

161) 507-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктерін, азаматтығы жоқ адамның куәліктерін, сондай-ақ шет ел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат бергені үшін - тиісті құжаттарды бергенге дейін;";
162) 517-бапта:
1-тармақ "жарналарының" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 10) тармақшасы "сақтауды" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ мемлекет меншiгiне айналдырылған мүлiктiң толық және уақтылы берiлуiн" деген сөздермен толықтырылсын;
163) 521-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада "мекеме құрмай" деген сөзден кейiн "қызметiн Қазақстан Республикасында жүзеге асыра бастаған күннен бастап отыз жұмыс күнiнен астам кез келген он екi айлық кезеңнiң шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының жеке кәсiпкерлiк туралы заңдарында айқындалған уәкiлеттi тұлғаның тұрғылықты жерi бойынша - бiрлескен жеке кәсiпкерлiк;";
7) тармақшада "1)-4)" деген цифрлар "1)-3), 5) және 6)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
164) 522-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
165) 525-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушiнi Қазақстан Республикасы Салық төлеушілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнен шартты түрде шығарып тастау салық төлеушi әрекетсiз заңды тұлға белгiлерiне сәйкес келген және салық берешегi болмаған жағдайда тiркеу нөмiрi сақтала отырып жүргiзiледi.
Осы тармақтың мақсатында әрекетсiз заңды тұлға болып корпорациялық табыс салығы туралы декларацияны немесе жеңiлдетiлген декларацияны осы Кодексте белгiленген оларды беру мерзiмiнен бiр жыл өткеннен кейiн бермеген заңды тұлға танылады, бұған аталған декларацияларды беру жөнiндегi талаптар қолданылмайтын салық төлеушiлер қосылмайды.";
166) 526-бапта:
3) тармақшада "құрылымына" деген сөзден кейiн "(қалыптастыру алгоритмiне)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшаның төртiншi абзацы "екiншi кезекте" деген сөздерден кейiн "клиенттiң жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "тоқтатуға" деген сөз "тоқтата тұруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
167) 527-баптың 5-тармағының бiрiншi бөлiгiнде:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасында резидент еместiң қызметiн жүзеге асыруын бастау күнi мына күндердiң бiрi:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"2) дата заключения первого индивидуального трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан либо дата прибытия в Республику Казахстан работника для выполнения условий контракта, указанного в подпункте 1) настоящего пункта. При этом дата начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан не может быть более ранней, чем одна из первых дат, указанных в подпункте 2) настоящего пункта.";
подпункт 3) исключить;
168) пункт 5 статьи 530 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченные органы, осуществляющие сбор обязательных платежей в бюджет, учет и (или) государственную регистрацию объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, обязаны указывать в представляемых сведениях регистрационный номер налогоплательщика.";
169) пункт 1 статьи 531 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) производства, оптовой реализации и импорта табачных изделий.";
170) в статье 533:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) тематическая проверка - проверка:
исполнения налогового обязательства по отдельному виду налога и другого обязательного платежа в бюджет;
полноты и своевременности удержания и (или) перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных настоящим Кодексом;
по вопросам государственного контроля при применении трансфертных цен;
по вопросам государственного регулирования производства и оборота отдельных видов подакцизных товаров;";
в пункте 5:
в абзаце первом слова "налоговыми органами" заменить словами "органами налоговой службы";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) соблюдения правил лицензирования и условий производства, хранения и реализации отдельных видов подакцизных товаров и видов деятельности, находящихся в компетенции органов налоговой службы.";
171) пункт 1-1 статьи 535 исключить;
172) пункт 5 статьи 536 после слова "Кодекса" дополнить словами "и (или) изменения количества лиц, производящих проверку";
173) в пункте 1 статьи 549 цифры "1)-4)" заменить цифрами "2)-4)"; после слова "исключением" дополнить словами "виноматериала и";

"2) Қазақстан Республикасында жеке тұлғамен бiрiншi жеке еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге де шарт жасасқан күн не осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген келiсiм-шарттың талаптарын орындау үшiн қызметкердiң Қазақстан Республикасына келу күнi болған кезде айқындалады. Бұл ретте Қазақстан Республикасында резидент еместің қызметiн жүзеге асыруды бастау күнi осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген алғашқы күндердiң бiрiне қарағанда ерте болмауға тиiс.";
3) тармақша алып тасталсын;
168) 530-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бюджетке мiндеттi төлемдер жинауды, салық салу объектiлерiнiң және салық салуға байланысты объектiлердiң есебiн және (немесе) мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырушы уәкілеттi органдар берiлетiн мәлiметтерде салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн көрсетуге мiндеттi.";
169) 531-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "жүзеге асырудың басталуы мен тоқтатылуы туралы салық органына мәлiмдеуге мiндеттi." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) темекi өнiмдерiн өндiрудi, көтерме сатуды және импортқа шығаруды жүзеге асырудың басталуы мен тоқтатылуы туралы салық органына мәлімдеуге міндетті.";
170) 533-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тақырыптық тексеру -
салық міндеттемесінің салықтың жекелеген түрлері және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша орындалуын;
міндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына және әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына толық және уақтылы ұстап қалуды және (немесе) есептеуді;
банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың осы Кодексте белгіленген міндеттерді орындауын;
трансферттік бағаларды қолдану кезінде мемлекеттік бақылау мәселелері бойынша;
акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша тексеру;";
5-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) салық қызметі органдарының құзыретінде болатын акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін және қызмет түрлерін лицензиялау ережелерін және өндіру, сақтау мен өткізу шарттарын орындау мәселелері бойынша жүргізіледі.";
171) 535-баптың 1-1-тармақшасы алып тасталсын;
172) 536-баптың 5-тармағында "ұзартылған" деген сөзден кейін "және (немесе) тексеруді жүргізетін адамдардың саны өзгерген" деген сөздермен толықтырылсын;
173) 549-баптың 1-тармағында "1)-4)" деген цифрлар "2)-4)" деген цифрлармен ауыстырылсын; "сыраны" деген сөз "Шарап материалдары мен сыраны" деген сөздермен ауыстырылсын;

174) в пункте 1 статьи 550 слова "а также" заменить словом "и"; дополнить словами ", а также передачи имущества, обращенного в собственность государства, в порядке, установленном уполномоченным государственным органом";
175) пункт 3 статьи 553 изложить в следующей редакции:
"3. Жалоба налогоплательщика, поданная в порядке, установленном настоящей статьей, и с соблюдением ее формы и содержания, определенных статьей 554 настоящего Кодекса, подлежит обязательной регистрации в налоговом органе в день ее поступления.";
176) в пункте 1 статьи 557-4 слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати".
3. В Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139):
в первом предложении пункта 1 статьи 22-1 слова "подлежащего налогообложению у источника выплаты" заменить словами "принимаемого для исчисления пенсионных взносов в порядке, определяемом в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи".
4. В Закон  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 169; N 15-16, ст. 224; N 24, ст. 338; 2002 г., N 1, ст. 2; N 6, ст. 73; N 19-20, ст. 171):
1) в пункте 1 статьи 2:
в абзаце втором слова ", пункта 9 статьи 179" исключить;
в абзаце третьем слова "подпункта 7) пункта 1 статьи 34," исключить;
дополнить абзацами десятым, одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"подпункта 17) пункта 1 статьи 57, статьи 61-1, утрачивающих силу с 1 января 2005 года;
пункта 9 статьи 179, действующего до 1 января 2005 года в следующей редакции:
"9. Продлеваются сроки уплаты суммы налогов и штрафных санкций (кроме налогов, поступающих в полном объеме в местные бюджеты, и акцизов), образовавшейся по состоянию на 3 августа 1999 года у юридических лиц, осуществляющих деятельность в отраслях машиностроения, текстильной, швейной, кожевенно-обувной, производства резиновых и пластмассовых изделий или химической промышленности, при условии, что доходы от такой деятельности составляют не менее пятидесяти одного процента в объеме совокупного годового дохода, и не погашенной по состоянию на 1 января 2004 года. При этом с 1 января 2003 года на сумму налогов (кроме налогов, поступающих в полном объеме в местные бюджеты, и акцизов), образовавшуюся по состоянию на 3 августа 1999 года, пеня не начисляется.";
абзац десятый изложить в следующей редакции:

174) 550-баптың 1-тармағында ", сондай-ақ" деген сөз "және" деген сөзбен ауыстырылсын; "бақылауды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен мемлекет меншігіне айналдырылған мүлікті беруді" деген сөздермен толықтырылсын;
175) 553-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық төлеушінің осы бапта белгіленген тәртіппен және осы Кодекстің 554-бабында айқындалған нысаны мен мазмұнын сақтай отырып берген шағымы салық органында ол келіп түскен күні міндетті түрде тіркелуге тиіс.";
176) 557-4-баптың 1 тармағында "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат):
22-1-баптың 1-тармағының бірінші сөйлеміндегі "төлем көзінде салық салынуға тиіс" деген сөздер "осы баптың 3-тармағына сәйкес айқындалатын тәртіппен зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 169-құжат; N 15-16, 224-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 1, 2-құжат; N 6, 73-құжат; N 19-20, 171-құжат):
1) 2-баптың 1-тармағында:
екiншi абзацтағы ", 179-бабының 9-тармағы" деген сөз алып тасталсын;
үшiншi абзацтағы "34-бабының 1-тармағының 7) тармақшасы," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы оныншы, он бiрiншi және он екiншi абзацтармен толықтырылсын:
"2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 57-бабының 1-тармағының 17) тармақшасы, 61-1-бабы;
2005 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданыста болатын мынадай редакциядағы 179-бабының 9-тармағы:
"9. Қызметiн машина жасау, тоқыма, тiгiн, былғары-аяқ киiм, резина және пластмасса бұйымдары немесе химия өнеркәсiбi салаларында жүзеге асыратын заңды тұлғаларда, мұндай қызметтен түсетiн табыс жылдық жиынтық табыс көлемiнiң елу бiр процентiнен кем болмаған жағдайда, 1999 жылғы 3 тамыздағы жағдай бойынша жинақталып қалған және 2004 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төленбеген салықтар және айыппұл санкциялары сомаларын (толық көлемде жергiлiктi бюджеттерге түсетiн салықтардан және акциздерден басқа) төлеу мерзiмi ұзартылады. Бұл ретте 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап 1999 жылғы 3 тамыздағы жағдай бойынша жинақталып қалған салық сомаларына (толық көлемде жергiлiктi бюджеттерге түсетiн салықтардан және акциздерден басқа) өсiмпұл есептелмейдi.";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"подпункта 7) пункта 1 статьи 34, подпункта 19) пункта 1 статьи 57, утрачивающих силу с 1 января 2006 года;";
2) дополнить статьей 5-3 следующего содержания:
"Статья 5-3. Уплата причитающихся сумм налогов в бюджет и взносов на обязательное социальное страхование в Пенсионный фонд Республики Казахстан по дебиторской задолженности, образовавшейся в результате приостановления удовлетворения требований кредиторов по отдельным решениям Правительства Республики Казахстан, принятым в соответствии с законодательством Республики Казахстан, производится по мере их погашения без начисления пени за несвоевременный взнос налогов и обязательных страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.".
5. В Закон  Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 55):
в статье 32:
заголовок после слов "задолженности общества" дополнить словами "с участием государства в уставном капитале";
пункт 1 после слов "задолженность общества" дополнить словами "с участием государства в уставном капитале".
Статья 2. (Исключена - Законом РК от 13 декабря 2004 г. N 11 (вводится в действие с 1 января 2005 г. ).
Статья 3.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2004 года, за исключением:
подпункта 2) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2002 года;
абзацев шестого и седьмого подпункта 1) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2003 года;
абзацев третьего-шестнадцатого подпункта 29), подпункта 30), абзацев первого-седьмого подпункта 31) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан

"2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 34-бабының 1-тармағының 7) тармақшасы, 57-бабының 1-тармағының 19) тармақшасы;";
2) мынадай мазмұндағы 5-3-баппен толықтырылсын:
"5-3-бап. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жекелеген шешiмдерi бойынша кредит берушiлердiң талаптарын қанағаттандыруды тоқтата тұру нәтижесiнде құралған дебиторлық берешек бойынша бюджетке салықтар мен Қазақстан Pecпубликасының Зейнетақы қорына мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жарналарының тиесілі сомаларын төлеу олардың өтелуiне қарай салық жарналары мен Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мiндеттi сақтандыру жарналарының уақтылы төленбегенi үшiн өсiмпұл есептелмей жүргiзiледi.".
5. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат):
32-бапта:
тақырыпта "Қоғамның" деген сөз "Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ "Егер" деген сөзден кейiн "жарғылық капиталына мемлекет қатысатын" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап.<*>
Ескерту. 2-бап алып тасталды - Қазақстан Республикасының   2004.12.13.  N 11  (күшіне ену тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
3-бап.  Осы Заң:
2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 4-тармағының 2) тармақшасын;
2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 4-тармағы 1) тармақшасының алтыншы және жетiншi абзацтарын;
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 2-тармағы 29) тармақшасының үшiншi - он алтыншы абзацтарын, 30) тармақшасын, 31) тармақшасының бiрiншi - жетiншi абзацтарын қоспағанда, 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi