О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Королевства Бельгия о воздушном сообщении
Закон Республики Казахстан от 1 апреля 2004 года N 540
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Королевства Бельгия о воздушном сообщении, совершенное в Брюсселе 27 июня 2000 года.
Президент
Республики Казахстан
Неофициальный перевод
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Королевства Бельгия
о воздушном сообщении
Правительство Республики Казахстан и Правительство Королевства Бельгия, именуемые в дальнейшем "Стороны",
являясь участниками Конвенции о международной гражданской авиации, открытой для подписания в Чикаго 7 декабря 1944 года;
желая заключить соглашение, дополнительно к упомянутой Конвенции, в целях установления воздушного сообщения между их соответствующими территориями и за их пределами;
желая обеспечить высокий уровень безопасности полетов и авиационной безопасности при международных воздушных перевозках,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Определения
В целях настоящего Соглашения, если иное не следует из контекста:
а) термин "Конвенция" означает Конвенцию о международной гражданской авиации, открытую для подписания в Чикаго 7 декабря 1944 г., и включает любое Приложение, принятое согласно Статье 90 этой Конвенции, и любые изменения приложений или Конвенции, согласно Статьям 90 и 94, в той степени, в которой эти Приложения и изменения были приняты или ратифицированы обеими Сторонами;
в) термин "Соглашение" означает данное Соглашение, Приложение к нему и любые изменения к Соглашению или к Приложению;
c) термин "авиационные власти" означает: с Казахстанской Стороны - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, с Бельгийской Стороны - Министерство коммуникаций и инфраструктуры Королевства Бельгия, или, в обоих случаях, любой другой орган или лицо, уполномоченные выполнять функции, осуществляемые в настоящий момент упомянутыми органами;
d) термины "территория", "воздушное сообщение", "международное воздушное сообщение", "авиапредприятие" и "остановка с некоммерческими целями" имеют значения, соответственно указанные в Статьях и 96 Конвенции;
e) термин "назначенное авиапредприятие" означает авиапредприятие, назначенное и получившее разрешение на выполнение полетов в соответствии со Статьями 3 и 4 настоящего Соглашения;
f) термин "договорные линии" означает регулярное воздушное сообщение по маршрутам, установленным в Приложении к настоящему Соглашению, для перевозки пассажиров, груза и почты, раздельно или комбинированно;
g) термин "тарифы" означает цены, которые будут оплачиваться за перевозку пассажиров, багажа и груза, и условия, при которых эти цены применяются, включая цены и условия за агентские и другие вспомогательные услуги, но исключая выплаты и условия за перевозку почты;
h) термин "смена воздушного судна" означает эксплуатацию одной из договорных линий назначенным авиапредприятием таким образом, что один участок маршрута обслуживается воздушным судном, отличным по емкости от воздушного судна, обслуживающего другой участок маршрута;
i) термины "оборудование воздушного судна", "наземное оборудование", "бортовые запасы", "запасные части" имеют значения, соответственно указанные в Приложении 9 Конвенции ;
j) термин "сборы" означает сборы, взимаемые с авиапредприятия за предоставление аэропорта, средств аэронавигации и авиационной безопасности, а также за оказание других услуг.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Бельгия Корольдігі Үкіметінің арасындағы Әуе қатынасы туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 1 сәуірдегі N 540 Заңы
Брюссельде 2000 жылғы 27 маусымда жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Бельгия Корольдiгi Үкiметiнiң арасындағы Әуе қатынасы туралы келісiм бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Бельгия Корольдiгi
Yкiметiнiң арасындағы Әуе қатынасы туралы келiсiм
Бұдан әрi "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Бельгия Корольдiгiнiң Үкiметi,
Чикагода 1944 жылғы 7 желтоқсанда қол қою үшiн ашылған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның қатысушылары бола отырып,
олардың тиiстi аумақтары арасында және олардан тысқары жерлерде әуе қатынасын орнату мақсатында аталған Конвенцияға қосымша келiсiм жасауға тiлек бiлдiре отырып,
халықаралық әуе тасымалдары кезiнде ұшу қауiпсiздiгi мен авиация қауiпсiздiгiнiң жоғары деңгейiн қамтамасыз етуге тiлек бiлдiре отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Анықтамалар
Осы Келiсiмнiң мақсаттары үшiн, егер түп мәтiннен өзгеше туындамаса:
а) "Конвенция" терминi Чикагода 1944 жылғы 7 желтоқсанда қол қою үшiн ашылған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияны бiлдiредi және оған осы Конвенцияның 90-бабына сәйкес кез келген Қосымша және Конвенцияның 90 және 94-баптарына сәйкес Қосымшаға немесе Конвенцияға кез келген түзету, осы Қосымшалар мен түзетулер екi Тараппен де қабылданған және бекiтiлген дәрежеде кiредi;
b) "Келiсiм" терминi осы Келiсiмдi, оның Қосымшасын және Келiсiмнiң немесе Қосымшаның кез келген өзгерiстерiн бiлдiредi;
с) "авиациялық билiк орындары" терминi Қазақстан тарабынан - Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiн, Бельгия тарабынан - Бельгия Корольдiгiнiң Коммуникациялар және инфрақұрылым министрлiгiн, немесе, екi жағдайда да, осы кезде айтылған органдары жүзеге асыратын функцияларды орындауға уәкiлеттi кез келген басқа органды немесе тұлғаны бiлдiредi;
d) "аумақ", "әуе қатынасы", "халықаралық әуе қатынасы", "авиакәсiпорын" және "коммерциялық емес мақсаттармен аялдау" терминдерi тиiсiнше Конвенцияның 2 және 96-баптарында көрсетiлген мағынаны бiлдiредi;
e) "тағайындалған авиакәсiпорын" терминi осы Келiсiмнiң 3 және 4-баптарына сәйкес тағайындалған және ұшуды орындауға рұқсат алған авиакәсiпорынды бiлдiредi;
f) "уағдаластық желiлерi" терминi жолаушыларды, жүктi және почтаны бөлек және аралас тасымалдау үшiн осы Келiсiмнiң Қосымшасында белгiленген бағыттар бойынша тұрақты әуе қатынасын бiлдiредi;
g) "тарифтер" терминi - агенттiк немесе басқа қосымша қызмет көрсетулерге бағаны және шарттарды қоса алғанда, бiрақ почтаны тасымалдау үшiн төлемдер мен шарттарды алып тастағанда, жолаушыларды, багажды және жүктi тасымалдау үшiн төленетiн бағаларды және осы бағалар қолданылатын шарттарды бiлдiредi;
h) "әуе кемесiн ауыстыру" терминi тағайындалған авиакәсiпорынның уағдаластық желiлерiнiң бiрiн бағыттың басқа учаскесiне қызмет көрсететiн әуе кемесiнен сыйымдылығы бойынша өзгеше әуе кемесi қызмет көрсететiн бiр учаскенi пайдалануын бiлдiредi;
i) "әуе кемесiнiң жабдығы", "жер бетiндегi жабдық", "борттық қорлар", "қосалқы бөлшектер" терминдерi тиiсiнше Конвенцияның 9-қосымшасында көрсетiлген мағынаны бiлдiредi;
j) "алымдар" терминi авиакәсiпорыннан әуежайды, аэронавигация және авиациялық қауiпсiздiк құралдарын ұсыну үшiн, сондай-ақ басқа қызметтердi көрсету үшiн алынатын алымдарды бiлдiредi.

Статья 2
Предоставление прав
1. Каждая Сторона предоставляет другой Стороне следующие права для выполнения международного воздушного сообщения соответствующими назначенными авиапредприятиями:
а) производить пролет территории государства другой Стороны без посадки;
в) производить остановки на указанной территории с некоммерческими целями;
с) производить остановки на ее территории с целью принятия на борт и выгрузки, при эксплуатации маршрутов, установленных в Приложении, международной перевозки пассажиров, груза и почты с территории или на территорию государства другой Стороны.
2. Ничто в пункте 1 настоящей Статьи не будет рассматриваться как предоставление назначенному авиапредприятию одной Стороны привилегии принимать на борт на территории государства другой Стороны пассажиров, груз и почту, перевозимых за вознаграждение или по найму и предназначенных для другого пункта на территории этой другой Стороны.
Статья 3
Назначение на выполнение полетов
1. Каждая Сторона будет иметь право назначить, уведомив по дипломатическим каналам другую Сторону, одно или несколько авиапредприятий для выполнения международного воздушного сообщения по маршрутам, установленным в приложении для такой Стороны.
2. Каждая Сторона будет иметь право отменить, уведомив по дипломатическим каналам другую Сторону, назначение любого авиапредприятия и назначить другое.
Статья 4
Разрешение на выполнение полетов
1. По получении уведомления о назначении авиапредприятий одной Стороной, согласно Статье 3 настоящего Соглашения, авиационные власти государства другой Стороны, в соответствии со своими законами и правилами, без задержки предоставят авиапредприятиям, назначенным таким образом, соответствующие разрешения на эксплуатацию договорных линий, на которые они были назначены, при условии, что оказание услуг будет производиться воздушным судном, отвечающим по крайней мере требованиям главы III второй части первого тома Приложения 16 (третье издание - 1993) Конвенции.
2. По получении таких разрешений авиапредприятия могут в любое время начать эксплуатацию договорных линий полностью, или частично, при условии, что авиапредприятия действуют в соответствии с положениями настоящего Соглашения, и что тарифы установлены в соответствии с положениями Статьи 13 настоящего Соглашения.
Статья 5
Аннулирование или приостановление действия
разрешения на выполнение полетов
1. Авиационные власти каждой Стороны будут иметь право приостановить действие разрешения, упомянутого в Статье 4 настоящего Соглашения, в отношении авиапредприятий, назначенных другой Стороной, отменить или приостановить такое разрешение, или потребовать выполнения таких условий, которые сочтет необходимыми на временной или постоянной основе:
а) в случае, если эти авиапредприятия не в состоянии выполнять условия, предписанные законами и правилами, обычно и разумно применяемыми этими властями при эксплуатации международного воздушного сообщения в соответствии с Конвенцией ;
b) в случае, если авиапредприятия не в состоянии выполнять полеты в соответствии с условиями, предписанными настоящим Соглашением;
c) в случае, если эти авиапредприятия не в состоянии соблюдать законы и правила этой Стороны;
d) в случае, если они не имеют доказательств того, что авиапредприятия зарегистрированы или их основное место деятельности находится на территории другой Стороны и кроме того, имеют действующее Свидетельство эксплуатанта (АОС), выданное авиационными властями государства другой Стороны.

2-бап
Құқықтар беру
1. Әрбiр Тарап екiншi Тарапқа тиiстi тағайындалған авиакәсiпорындар халықаралық әуе қатынасын орындау үшiн мынадай құқықтарды бередi:
а) басқа Тарап мемлекетiнiң аумағы арқылы қонбастан ұшып өту;
в) көрсетiлген аумақта коммерциялық емес мақсаттармен қону;
с) оның аумағында екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағынан немесе аумағына Қосымшада белгiленген бағыттарды пайдаланған кезде жолаушыларды, жүктi және почтаны халықаралық тасымалдағанда бортқа тиеу және түсiру мақсатында қону.
2. Осы баптың 1-тармағында ешнәрсе де бiр Тараптың тағайындалған авиакәсiпорнына екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында сыйақы немесе жалдау үшiн және осы екiншi Тарап аумағында басқа пункт үшiн тағайындалған тасымалданатын жолаушыларды, жүк пен почтаны бортқа алуына артықшылық бередi деп қаралмайтын болады.
3-бап
Ұшуды орындауға тағайындау
1. Әрбiр Тарап екiншi Тарапқа дипломатиялық арналар бойынша хабарлап, осындай Тарап үшiн Қосымшада белгіленген бағыттар бойынша халықаралық қатынастарды орындау үшiн бiр немесе бiрнеше авиакәсiпорындарды тағайындауға құқылы.
2. Әрбiр Тарап екiншi Тарапты дипломатиялық арналар бойынша хабарлап, кез келген авиакәсiпорынды тағайындаудан бас тарту және басқасын тағайындау құқығы болады.
4-бап
Ұшуды орындауға арналған рұқсат
1. Осы Келiсiмнiң 3-бабына сәйкес, бiр Тараптан авиакәсiпорындарын тағайындау туралы хабар алғаннан кейiн екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындары өз заңдары мен ережелерiне сәйкес осылайша тағайындалған авиакәсiпорындарға кешiктiрмей, қызмет көрсету тiптi болмағанда Конвенцияның 16-қосымшасы (үшiншi басылым - 1993) бiрiншi томының екiншi бөлiмi IІІ-тарауының талаптарына жауап беретiн әуе кемесiмен жүргiзiлген жағдайда, олар тағайындаған уағдаластық желiлерiн пайдалануға тиiстi рұқсаттар бередi.
2. Осындай рұқсаттарды алғаннан кейiн авиакәсiпорындар осы Келiсiмнiң ережелерiне сәйкес әрекет еткен және де тарифтер осы Келiсiмнiң 13-бабының ережелерiне сәйкес белгiленген жағдайда авиакәсiпорындар кез келген уақытта уағдаластық желiлерiн толық немесе iшiнара пайдалануды бастай алады.
5-бап
Ұшуды орындауға арналған рұқсаттың күшiн
жою немесе тоқтату
1. Әрбiр Тараптың авиациялық билiк орындары осы Келiсiмнiң 4-бабында аталған рұқсаттың күшiн тоқтатуға құқылы, екiншi Тарап тағайындаған авиакәсiпорындарға қатысты осындай рұқсатты жоюға немесе тоқтатуға, немесе уақытша немесе тұрақты негiзде қажеттi деп санайтын шарттарды орындауды талап етуге:
а) егер, осы авиакәсiпорындар Конвенцияға сәйкес халықаралық әуе қатынасын пайдаланған кезде осы билiк орындары әдеттегiдей және орынды қолданатын заңдар және ережелермен ұйғарылған шарттарды орындай алмайтын жағдайда;
b) егер авиакәсiпорындар осы Келiсiмде ұйғарылған шарттарға сәйкес ұшуды орындай алмайтын жағдайда;
c) егер осы авиакәсiпорындар осы Тараптың заңдары мен ережелерiн сақтай алмайтын жағдайда;
d) егер авиакәсiпорындар екiншi Тараптың аумағында тiркелген немесе олардың негiзгi қызмет орны орналасқандығына олардың дәлелдерi болмаса және бұдан басқа, екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындары берген күшi бар Пайдаланушы куәлiгi (AOC) болған жағдайда.

2. Если только немедленные действия, упомянутые выше, не являются необходимыми для предотвращения нарушений законов и правил, права, перечисленные в пункте 1 настоящей Статьи, будут использоваться только после консультаций с авиационными властями другой Стороны в соответствии со Статьей 17 настоящего Соглашения.
Статья 6
Применение законов и правил
1. Законы и правила государства одной Стороны, касающиеся допуска, пребывания и отправления с его территории воздушного судна, задействованного в международной воздушной навигации, или эксплуатации и навигации такого воздушного судна, будут соблюдаться назначенными авиапредприятиями государства другой Стороны при въезде, выезде и в период пребывания в пределах упомянутой территории.
2. Законы и правила государства одной Стороны, касающиеся въезда, очистки, транзита, иммиграции, паспортного контроля, таможенного контроля, валютного регулирования, санитарного контроля и карантина, будут соблюдаться назначенными авиапредприятиями государства другой Стороны и их экипажами, пассажирами, грузом и почтой, или от их имени, во время транзита, допуска, выезда и в период пребывания на территории государства такой Договаривающейся Стороны.
Пассажиры, следующие транзитом через территорию государства любой из Сторон, будут подвергаться упрощенному контролю.
Данное положение не будет применяться в случае, если пассажир следует транзитом в направлении государства, являющегося участником Конвенции в соответствии с Шенгенским Соглашением от 14 июня 1985 года.
3. Ни одна из Сторон не будет оказывать предпочтение собственному или другому авиапредприятию перед авиапредприятием государства другой Стороны, задействованному в подобном международном воздушном сообщении, в применении своих правил, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей Статьи, или в использовании аэропортов, воздушных трасс, служб воздушного движения и связанного с ним оборудования, находящегося под их контролем.
Статья 7
Удостоверения, свидетельства и безопасность полетов
1. Удостоверения о годности к полетам, удостоверения о квалификации и свидетельства, выданные или признанные действительными одной Стороной, и срок действия которых не истек, будут признаны действительными другой Стороной, в целях эксплуатации договорных линий по маршрутам, установленным в Приложении, при условии, что такие свидетельства и удостоверения выданы или признаны действительными соответствующим государством в соответствии со стандартами, установленными Конвенцией.
Каждая Сторона сохраняет за собой право отказать в признании, применительно к полетам над территорией своего государства, удостоверений о квалификации и свидетельств, выданных их гражданам государством другой Стороны.

2. Егер жоғарыда аталған тек шапшаң әрекеттер заңдар мен ережелердiң бұдан әрi де бұзылуын болдырмау үшiн қажеттi болып табылмаса, осы Баптың 1-тармағында көрсетiлген құқықтар осы Келiсiмнiң 17-бабына сәйкес екiншi Тараптың авиациялық билiк органдарымен консультациялардан кейiн ғана пайдаланылатын болады.
6-бап
Заңдар мен ережелердiң қолданылуы
1. Бiр Тарап мемлекетiнiң халықаралық әуе навигацияда қызмет ететiн әуе кемесiнiң оның аумағына жiберiлуiне, болуы мен жөнелтілуiне немесе осындай әуе кемесiнiң пайдаланылуы мен навигациясына қатысты заңдары мен ережелерiн екiншi Тарап мемлекеттерiнiң тағайындалған авиакәсiпорындары аталған аумақ шегiнде келу, кету және болу кезiнде сақтайтын болады.
2. Бiр Тарап мемлекетiнiң кіруге, тазартуға, транзитпен өтуге, иммиграцияға, паспорттық бақылауға, кедендiк бақылауға, валюталық реттеуге, санитарлық бақылау мен карантинге қатысты заңдары мен ережелерiн екiншi Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындары және олардың экипаждары, жолаушылары, жүгi мен почтасы немесе олардың атынан осындай Уағдаласушы Тарап мемлекетiнiң аумағына транзитпен өту, жiберу, келу кезiнде және болу кезеңiнде сақтайтын болады.
Кез келген Тарап мемлекетiнiң аумағы арқылы транзитпен өтетiн жолаушылар оңайлатылған бақылаудан өтедi.
Осы ереже 1985 жылғы 14 маусымдағы Шенген Келiсiмiне сәйкес Конвенцияның қатысушысы болып табылатын мемлекеттiң бағытындағы транзит жолаушысы болған жағдайда қолданылмайды.
3. Тараптардың ешқайсысы өзiнiң немесе басқа авиакәсiпорынға осы Баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген өз ережелерiн қолдануда немесе олардың бақылауындағы әуежайларды, әуе трассаларын, әуе қозғалысы қызметтерiн және оған байланысты жабдықты пайдалануда осындай халықаралық әуе қатынасына қатысатын екiншi Тарап мемлекетiнiң авиакәсiпорны алдында артықшылық бермейдi.
7-бап
Куәлiктер, айғақ құжаттар және ұшу қауiпсiздiгi
1. Бiр Тарап берген немесе күшi бар деп таныған және күш мерзiмi өтпеген ұшу жарамдылығы туралы куәлiктер, бiлiктiлiк туралы куәлiктер және айғақ құжаттар осындай айғақ құжаттар мен куәлiктер Конвенция белгiлеген стандарттарға сәйкес тиiстi мемлекет берген немесе күшi бар деп таныған жағдайда, Қосымшада белгiленген бағыттар бойынша шарттық желiлердi пайдалану мақсатында екiншi Тараппен де күшi бар деп танылады.
Әрбiр Тарап өз мемлекетi аумағының үстiнен ұшуға қатысты олардың азаматтарына екiншi Тарап мемлекетi берген бiлiктiлiк туралы куәлiктер мен айғақ құжаттарды танудан бас тартуға құқылы.

2. Если удостоверения или свидетельства, упомянутые в пункте 1 настоящей Статьи, выданы или признаны действительными в соответствии с требованиями, отличными от стандартов, установленных Конвенцией, и, если такое отличие было зарегистрировано Международной организацией гражданской авиации, авиационные власти государства другой Стороны могут запросить проведение консультаций, в соответствии со Статьей 17 настоящего Соглашения, с целью удовлетворения того, что требования по данному вопросу являются приемлемыми для них.
Если не будет достигнута договоренность по вопросам, касающимся безопасности полетов, то это будет являться основанием для применения Статьи 5 настоящего Соглашения.
3.1. Каждая Сторона может в любое время запросить проведение консультаций, касающихся стандартов безопасности полетов, в любой области, касающейся экипажа, воздушных судов или их эксплуатации, принятых другой Стороной. Такие консультации будут проводиться в течение 30 дней со дня запроса.
3.2. Если в ходе таких консультаций одна Сторона обнаружит, что другая Сторона неэффективно применяет и выполняет стандарты безопасности в любой такой области, соответствующие, по меньшей мере, минимальным стандартам, установленным на данный момент Чикагской Конвенцией , первая Сторона уведомит другую Сторону о таких выводах и о мерах, которые она сочтет необходимыми для соответствия таким минимальным стандартам, и эта другая Сторона предпримет соответствующие действия по исправлению положения. Если другая Сторона в течение 15 дней или в более длительный период, который может быть согласован, не примет надлежащих мер, то это будет служить основанием для применения Статьи 5 настоящего Соглашения (аннулирование, приостановление и изменение разрешения на выполнение полетов).
3.3. Несмотря на обязательства, упомянутые в Статье 33 Чикагской Конвенции, достигнута договоренность, что любое воздушное судно, эксплуатируемое или находящееся в лизинге от имени авиапредприятия или авиапредприятий одной Стороны на линиях на территорию и с территории государства другой Стороны, в пределах государства другой Стороны, может быть подвергнуто проверке уполномоченными представителями другой Стороны, на борту и наружной части воздушного судна, проверке срока годности документов на воздушное судно и его экипаж, и внешнего состояния воздушного судна и его оборудования, (в настоящей Статье такая проверка именуется как "рамповая проверка"), при условии, что это не приведет к необоснованной задержке.
3.4. Если такая рамповая проверка или серия рамповых проверок приведет:
а) к серьезным опасениям, что воздушное судно или эксплуатация воздушного судна не соответствуют минимальным стандартам, к этому времени установленным в соответствии с Чикагской Конвенцией , или
в) к серьезным опасениям, что имеет место недостаточно эффективное применение и выполнение стандартов безопасности, установленных к этому времени в соответствии с Чикагской Конвенцией, то Сторона, проводящая проверку, в соответствии со Статьей 33 Чикагской Конвенции, будет иметь право сделать вывод, что требования, в соответствии с которыми свидетельства и удостоверения по отношению к данному воздушному судну или по отношению к экипажу данного воздушного судна были выданы или признаны действительными, или, что требования в соответствии с которыми это воздушное судно выполняет полеты, не являются равными минимальным стандартам, установленным Чикагской Конвенцией , и не превышают их.

2. Егер осы Баптың 1-тармағында аталған куәлiктер мен айғақ құжаттар Конвенциямен белгiленген стандарттардан өзгеше болса, және осындай өзгешелiктi Халықаралық азаматтық авиация ұйымы тiркеген болса, екiншi Тарап мемлекетiнiң билiк орындары талаптар осы мәселе бойынша олар үшiн тиiмдi екенiн қанағаттандыру мақсатында осы Келiсiмнiң 17-бабына сәйкес консультациялар өткiзу туралы сұрау сала алады.
Егер ұшу қауiпсiздiгiне қатысты мәселелер жөнiндегi уағдаластыққа қол жеткiзiлмесе, бұл осы Келiсiмнiң 5-тармағын қолдануға негiздеме болып табылатын болады.
3.1. Әрбiр Тарап екiншi Тарап қабылдаған экипажға, әуе кемелерiне немесе оларды пайдалануға байланысты кез келген салада ұшу қауiпсiздiгiнiң стандарттарына қатысты кез келген уақытта консультациялар өткiзуге сұрау сала алады. Бұндай консультациялар сұрау салынған күнiнен бастап 30 күн iшiнде өткiзiлетiн болады.
3.2. Егер осындай консультациялар барысында бiр Тарап екiншi Тараптың осы сәтте кем дегенде Чикаго Конвенциясы белгiлеген ең төмен стандарттарға сәйкес келетiн қауiпсiздiк стандарттарын мұндай кез келген салада тиiмсiз қолданатынын және орындайтынын анықтаса, бiр Тарап екiншi Тарапты осындай ең төмен стандарттарға сәйкес келуi үшiн қажеттi қорытынды және шаралар туралы хабардар етедi және сол екiншi Тарап жағдайды түзету жөнiнде тиiстi iс-әрекеттер қолданады. Егер екiншi Тарап 15 күн iшiнде немесе келiсiле алатын осыдан ұзағырақ кезеңде тиiстi шара қолданбаса, онда бұл осы Келiсiмнiң 5-бабын қолдануға негiздеме болады (күшiн жою, тоқтату және ұшуды орындауға арналған рұқсатты өзгерту).
3.3. Чикаго Конвенциясының 33-бабында аталған мiндеттемелерге қарамастан екiншi Тарап мемлекетiнiң шегiнде, оның аумағындағы және аумағынан шығатын желiлерде және аумағындағы бiр Тарап мемлекетiнiң авиакәсiпорны немесе авиакәсiпорындары атынан пайдаланылатын немесе лизингтегi кез келген әуе кемесi екiншi Тарап мемлекетiнiң уәкілеттi өкiлдерiмен әуе кемесiнiң бортында  және сырт бөлiгiнде, әуе кемесiне және оның экипажына арналған құжаттардың жарамдылығы мерзiмi, әуе кемесiнiң сыртқы жағдайы мен оның жабдықтары тексерiске ұшырай алатыны туралы уағдаластыққа, бұның негiзсiз кiдiртуге апарып соқпайтындығы шартымен қол жеткiзiлдi (осы Бапта бұндай тексерiс "рамптық тексерiс" деп аталады).
3.4. Егер бұндай рамптық тексерiс немесе рамптық тексерiстер тобы:
а) әуе кемесi немесе әуе кемесiн пайдалану осы уақытқа Чикаго Конвенциямен белгiленген ең төменгi стандарттарға сәйкес келмейдi деген елеулi қауiптерге, немесе
в) осы уақытқа Чикаго Конвенциясымен белгiленген қауiпсiздiк стандарттарын тиiмдi пайдалану және орындау жеткiлiксiз деген елеулi қауiптерге соқтырса, Чикаго Конвенциясының 33-бабына сәйкес тексерiс жүргiзушi Тарап, оларға сәйкес осы әуе кемесiне немесе осы әуе кемесiнiң экипажына қатысты берiлген айғақтар мен куәлiктер берiлген немесе күшi бар деп мақұлданған, талаптар немесе оларға осы әуе кемесi ұшуларды орындайтын талаптар Чикаго Конвенциясымен белгiленген ең төменгi стандарттарға тең емес болып табылады және олардан аспайды деп қорытуға құқығы бар.

3.5. В случае, если в доступе к рамповой проверке воздушного судна, эксплуатируемого авиапредприятием или авиапредприятиями одной Стороны, или от их имени, в соответствии с вышеуказанным пунктом 3.3, будет отказано представителями этого авиапредприятия или авиапредприятий, другая Сторона будет иметь основание считать, что возникают серьезные проблемы, указанные в пункте 3.4, и принимать решения в соответствии с данным пунктом.
3.6. Каждая Сторона оставляет за собой право незамедлительно приостановить или изменить разрешение на выполнение полетов авиапредприятия или авиапредприятий другой Стороны в случае, если первая Сторона принимает решение в результате рамповой проверки, серии рамповых проверок, или в случае получения отказа на проведение рамповой проверки, консультаций или в любом ином случае, что незамедлительные действия необходимы для безопасного выполнения полетов авиапредприятием.
3.7. Любое действие, принятое одной Стороной, в соответствии с вышеуказанными пунктами 3.2 или 3.6, будет прекращено, если основание для принятия мер отпало.
Статья 8
Авиационная безопасность
1. Стороны подтверждают взятое ими по отношению друг к другу обязательство защищать безопасность гражданской авиации от актов незаконного вмешательства, являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
2. Стороны, по просьбе, будут оказывать друг другу всю необходимую помощь по предотвращению актов незаконного захвата гражданских воздушных судов и других незаконных актов, направленных против безопасности пассажиров и экипажа, аэропортов и аэронавигационных средств, а также любой другой угрозы безопасности гражданской авиации.
3. Стороны будут действовать в соответствии с положениями Конвенции о преступлениях и некоторых других актах, совершаемых на борту воздушных судов, подписанной в Токио 14 сентября 1963 года; Конвенции о борьбе с незаконным захватом воздушных судов, подписанной в Гааге 16 декабря 1970 года; и Конвенции о борьбе с незаконными актами, направленными против безопасности гражданской авиации, подписанной в Монреале 23 сентября 1971 года; и любого другого многостороннего соглашения, регулирующего авиационную безопасность, обязательного для обеих Сторон.
4. Стороны в своих двухсторонних отношениях будут действовать в соответствии с положениями по авиационной безопасности, установленными Международной организацией гражданской авиации и именуемыми, как Приложения к Конвенции о международной гражданской авиации, в той степени, в которой такие положения по безопасности применимы к Сторонам; они будут требовать, чтобы эксплуатанты воздушных судов их регистрации или эксплуатанты, основное место деятельности или постоянное местопребывание которых находится на территории их государств, и эксплуатанты аэропортов на их территории, действовали в соответствии с такими положениями по авиационной безопасности.

3.5. Бiр Тараптың авиакәсiпорнымен немесе авиакәсiпорындарымен немесе жоғарыда көрсетiлген 3.3-тармаққа сәйкес олардың аттарынан пайдаланылатын әуе кемесiн рамптық тексерiс жүргiзуге осы авиакәсiпорынның немесе авиакәсiпорындардың өкiлдерiмен рұқсат етiлмесе, екiншi Тараптың 3.4-тармақта көрсетiлген елеулi проблемалар бар деп есептеуге және осы тармаққа сәйкес шешiм қабылдауға негiз болады.
3.6. Егер бiр Тарап рамптық тексерiс, топтық рамптық тексерiс нәтижесiнде немесе рамптық тексерiс, консультация өткiзуге келiсiм берiлмегенде немесе басқа да жағдайларда авиакәсiпорындармен ұшуды қауiпсiз түрде орындауға жедел әрекеттер қажет болған жағдайда әрбiр Тарап екiншi Тараптың авиакәсiпорнымен немесе авиакәсiпорындарымен ұшу орындауын жедел тоқтату немесе рұқсатты өзгерту құқығын өзiне қалдырады.
3.7. Жоғарыда көрсетiлген 3.2 немесе 3.6-тармақтарға сәйкес бiр Тараппен қабылданған кез келген iс-қимыл шараларды қабылдауға негiз болмағанда тоқтатылады.
8-бап
Авиациялық қауiпсiздiк
1. Тараптар, осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын, бiр-бiрiне қатысты алған азаматтық авиация қауiпсiздiгiн заңсыз араласу актiлерiнен қорғау мiндеттерiн мақұлдайды.
2. Тараптар өтiнiш бойынша азаматтық әуе кемелерiн заңсыз басып алу актiлерi және жолаушылар мен экипаждың, әуежайлар мен аэронавигациялық құралдардың қауiпсiздiгiне қарсы бағытталған заңсыз актiлер, сондай-ақ азаматтық авиация қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн кез келген басқа қауiптiң алдын алу бойынша бiр-бiрiне қажеттi барлық көмек көрсетiп отыратын болады.
3. Тараптар, Токиода 1963 жылғы 14 қыркүйекте қол қойылған Әуе кемелерiнiң бортында жасалатын қылмыстар мен кейбiр басқа актiлер туралы конвенцияның; Гаагада 1970 жылғы 16 желтоқсанда қол қойылған Әуе кемелерiн заңсыз басып алумен күресу туралы конвенцияның; және Монреальда 1971 жылғы 23 қыркүйекте қол қойылған Азаматтық авиация қауiпсiздiгiне қарсы бағытталған заңсыз актiлермен күресу туралы конвенцияның; және басқа да екi Тарапқа  да мiндеттi авиациялық қауiпсiздiктi реттейтiн кез келген көптарапты келiсiмге сәйкес әрекет жасайды.
4. Тараптар өздерiнiң eкі жақты қарым-қатынастарында Халықаралық азаматтық авиация ұйымы белгiлеген және Халықаралық азаматтық авиация жөнiндегi конвенцияға Қосымшалар деп аталатын авиация қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелерге сәйкес, мұндай қауiпсiздiк жөнiндегi ережелер Тараптарға қолданымды болатын дәрежеде iс-әрекет жүргiзедi; негiзгi қызмет орны мен тұрақты болу орындары олардың мемлекеттерiнiң аумағында болатын әуе кемелерiн пайдаланушылар немесе тiркеушiлер, және олардың аумақтарындағы әуежайларды пайдаланушылар осындай авиация қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелерге сәйкес әрекет жасауларын талап ететiн болады.

5. Каждая Сторона соглашается соблюдать положения по авиационной безопасности, требуемые другой Стороной для въезда на территорию государства этой другой Стороны, и принимать разумные меры по проверке пассажиров, экипажа, их ручной клади, так же как и груза до посадки или погрузки. Каждая Сторона будет благожелательно рассматривать любую просьбу другой Стороны о принятии специальных мер по безопасности воздушных судов и их пассажиров в связи с конкретной угрозой.
6. Когда имеет место инцидент или угроза инцидента незаконного захвата воздушных судов или других незаконных актов, направленных против безопасности пассажиров, экипажа, воздушных судов, аэропортов и аэронавигационных средств, Стороны будут оказывать друг другу помощь путем содействия средствами связи и принятием других соответствующих мер, предназначенных для оперативного и безопасного пресечения такого инцидента или его угрозы.
7. Если Сторона уклоняется от выполнения положений по авиационной безопасности настоящей Статьи, то авиационные власти государства другой Стороны могут потребовать проведения немедленных консультаций с авиационными властями этой Стороны. Если Стороны не придут к удовлетворительному соглашению в течение тридцати (30) дней, то это будет основанием для применения Статьи 5 настоящего Соглашения.
Статья 9
Ставки сборов
1. Сборы, взимаемые на территории государства одной Стороны с назначенных авиапредприятий другой Стороны за использование аэропортов и другого авиационного оборудования воздушными судами назначенных авиапредприятий другой Стороны, не будут выше, чем ставки сборов, взимаемые с национального авиапредприятия первой Стороны, задействованного в подобном международном воздушном сообщении.
2. Каждая Сторона будет поощрять проведение консультаций между уполномоченными властями и назначенными авиапредприятиями, пользователями оборудования и услуг, по возможности, через организации, представляющие авиапредприятия. О любом предполагаемом изменении ставок сборов будет сделано соответствующее уведомление, с тем, чтобы предоставить им возможность выразить свое мнение до того как изменения будут произведены.
Статья 10
Таможенные пошлины и акцизные сборы
1. Каждая Сторона освободит назначенные авиапредприятия другой Стороны от ограничений по импорту, таможенных пошлин, акцизных и досмотровых сборов и других государственных, региональных и местных пошлин или налогов на воздушное судно, топливо, смазочные масла, потребляемые технические запасы, запасные части, включая двигатели, табельное бортовое оборудование, наземное оборудование, бортовые запасы и другие предметы, предназначенные для использования только в связи с эксплуатацией или обслуживанием воздушных судов назначенных авиапредприятий государства другой Стороны, эксплуатирующих договорные линии, также как и напечатанные билеты, авианакладные, любой печатный материал, который несет знак предприятия, и обычный печатный материал, бесплатно распространяемый этими назначенными авиапредприятиями.

5. Әрбiр Тарап екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағына ұшып бару үшiн талап етiлетiн авиация қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелердi сақтауға және жолаушыларды, экипажды, олардың қол жүктерiн, жүктi отырғызу немесе тиеуден бұрын тексеру бойынша орынды шаралар қолдануға келiседi. Әрбiр Тарап екiншi Тараптың нақты қатерге байланысты әуе кемелерiнiң және олардың жолаушыларының қауiпсiздiгi жөнiндегi арнайы шаралар қолдану туралы кез келген өтiнiшiн зор тiлекпен қарайтын болады.
6. Әуе кемесiн заңсыз басып алу немесе жолаушылардың, экипаждың, әуе кемелерiнiң әуежайлар мен аэронавигациялық құралдардың қауiпсiздiгiне қарсы бағытталған басқа да заңсыз актiлер қақтығысы немесе қақтығыс қатерi орын алса, Тараптар байланыс құралдарымен жәрдемдесу арқылы және осындай қақтығыстың және оның қаупiн жоюға арналған басқа да тиiстi шаралар қабылдау арқылы бiр-бiрiне көмектесетiн болады.
7. Егер Тарап осы Баптың авиациялық қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелердi орындаудан жалтарса, онда екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындары ол Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындарымен дереу консультациялар өткiзудi талап ете алады. Егер Тараптар отыз (30) күн iшiнде қанағаттанарлық келiсiмге келе алмаса, онда бұл осы Келiсiмнiң 5-бабын қолдануға негiз болады.
9-бап
Алым ставкалары
1. Бiр Тарап мемлекетiнiң аумағында екiншi Тараптың тағайындалған авиакәсiпорындарынан әуежайларды және басқа да авиациялық жабдықтарды екiншi Тараптың тағайындалған авиакәсiпорындарының әуе кемелерi пайдаланғаны үшiн алынатын алымдары бiрiншi Тараптың осындай халықаралық әуе қатынасына тартылған ұлттық авиакәсiпорнынан алынатын алымдар ставкасынан жоғары болмайды.
2. Әрбiр Тарап жабдықтарды және қызмет көрсетулердi пайдаланатын уәкiлеттi билiк орындарының және тағайындалған авиакәсiпорындарының арасында консультациялар жүргiзудi, мүмкіндiгiнше, авиакәсiпорындарды бiлдiретiн ұйымдар арқылы ынталандыратын болады. Алымдар ставкаларының кез келген болжамды өзгерiстерi туралы өзгерiстер жасалғанға дейiн оларға өз пiкiрлерiн бiлдiруге мүмкiндiк беру үшiн тиiстi хабарлама жасалады.
10-бап
Кедендiк баждар мен акциздiк алымдар
1. Әрбiр Тарап екiншi Тараптың тағайындалған кәсiпорындарын әуе кемесiне, отынға, жағармайға, тұтынылатын техникалық қорларға, қозғалтқыштарды қоса алғандағы қосалқы бөлшектерге, борттық табельдiк жабдыққа, жердегi жабдыққа, борттық қорларға және сондай-ақ, басылған билеттер, авиа тауар құжаттамалары, кәсiпорынның белгiсi бар кез келген баспалық материал және осы тағайындалған авиакәсiпорындар тарататын жай баспалық материалдар сияқты уағдаласқан желiлердi пайдаланатын екiншi Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсіпорындарының әуе кемелерiн пайдалануға немесе қызмет етуiне ғана байланысты қолдануға арналған басқа да заттарын импорт бойынша шектеулерден, кедендiк баждардан, акциздiк және тексеру алымдарынан және басқа да мемлекеттiк, өңiрлiк және жергілiктi баждардан немесе салықтардан босатады.

2. Освобождения, предоставляемые настоящей Статьей, будут применяться к материалам, указанным в пункте 1 настоящей Статьи, используемым или потребляемым, или, не используемым или не потребляемым, в пределах территории государства Стороны, предоставляющей освобождение, если такие материалы:
a) ввезены на территорию государства одной Стороны назначенными авиапредприятиями (или от их лица) другой Стороны, но не отчужденны на территории государства упомянутой Стороны;
b) хранятся на борту воздушного судна назначенных авиапредприятий государства одной Стороны по прибытии на территорию или отбытии с территории государства другой Стороны;
c) принятые на борт воздушного судна назначенных авиапредприятий государства одной Стороны на территории государства другой Стороны и предназначенные для использования при эксплуатации договорных линий.
3. Табельное бортовое оборудование, наземное оборудование, также как и материалы и запасы, обычно содержащиеся на борту воздушных судов назначенных авиапредприятий любой из Сторон, могут быть выгружены на территории государства другой Стороны только с разрешения таможенных властей данной территории. В таком случае, они могут быть помещены под надзор упомянутых властей до тех пор, пока не будут вывезены или иным образом использованы в соответствии с таможенным законодательством или правилами этой другой Стороны.
4. Багаж и груз, следующие прямым транзитом, будут освобождены от таможенных пошлин и других налогов.
5. Освобождения, предоставляемые настоящей Статьей, будут также применяться в случае, когда назначенные авиапредприятия одной Стороны договорятся с другим авиапредприятием, пользующимся подобным освобождением от другой Стороны, о займе или передаче в пределах территории государства другой Стороны предметов, указанных в пункте 1 настоящей Статьи.
Статья 11
Емкость
1. Назначенные авиапредприятия государства каждой Стороны будут иметь справедливые и равные возможности эксплуатации договорных линий между соответствующими территориями и за пределами по маршрутам, установленным в Приложении к настоящему Соглашению.
2. При эксплуатации договорных линий, назначенные авиапредприятия государства каждой Стороны будут принимать во внимание интересы назначенных авиапредприятий другой Стороны с тем, чтобы не нанести ущерба перевозкам, которые последние обеспечивают на всем маршруте или участке этого маршрута.
3. Договорные линии, обеспечиваемые назначенными авиапредприятиями государств Сторон, будут соответствовать общественным потребностям в перевозках на установленных маршрутах и будут иметь первоочередной задачей предоставление такой емкости, которая при разумном коэффициенте загрузки воздушного судна отвечала бы текущим и разумно предполагаемым потребностям в перевозках пассажиров, грузов и почты между территориями государств Сторон.

2. Осы Бап ұсынған босатулар босатуды ұсынатын Тарап мемлекетiнiң аумағы шегiнде пайдаланылатын немесе тұтынылатын, немесе, пайдаланылмайтын немесе тұтынылмайтын, осы Баптың 1-тармағында көрсетiлген материалдарға қолданылатын болады, егер ондай материалдар:
а) бiр Тарап мемлекетiнiң аумағына екiншi Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындарымен (немесе олардың атынан) әкелiнген, бiрақ аталған Тарап мемлекетiнiң аумағында иелiктен шығарылмаған болса;
б) бiр Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорнының әуе кемесiнiң бортында екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағына келгенде немесе аумағынан кеткенде сақталатын болса;
с) бiр Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорнының әуе кемесiнiң бортына екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында қабылданған және уағдаластық желiлердi пайдалануға беру кезiнде қолдану үшiн арналған болса.
3. Борттық табельдiк жабдықтар, жердегi жабдық әдетте кез келген Тараптың тағайындалған авиакәсiпорындарының әуе кемелерiнiң бортында ұсталатын материалдар мен қорлар сияқты, екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында тек осы аумақтың кедендiк билiк орындарының рұқсатымен ғана түсiрiлуi мүмкiн. Мұндай жағдайда олар аталған билiк орындарының қадағалауына, кедендiк заңнама мен ережелерге немесе осы екiншi Тараптың ережелерiне сәйкес, алып кеткенше немесе басқаша түрде пайдаланғанша қойылуы мүмкін.
4. Тiкелей транзитпен баратын багаж бен жүк кедендiк баждар мен басқа да салықтардан босатылатын болады.
5. Осы Бап ұсынатын босатулар сондай-ақ, бiр Тараптың тағайындалған авиакәсiпорындары басқа Тараптан осындай босатуды пайдаланатын басқа авиакәсiпорнымен екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағы шегiнде осы Баптың 1-тармағында атап көрсетiлген заттарды қарызға алу немесе беру туралы уағдаласқан жағдайда қолданылатын болады.
11-бап
Сыйымдылық
1. Әрбiр Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындарының тиiстi аумақтар арасында және одан тыс, осы Келiсiмге қосымшада белгiленген бағыттар бойынша уағдаластық желiлердi пайдалануға әдiлеттi және тепе-тең мүмкiндiктерi болады.
2. Уағдаласқан желiлердi пайдалану кезiнде әрбiр Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындары екiншi Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындарының бүкiл бағытта немесе бұл бағыттың учаскесiнде қамтамасыз ететiн тасымалдауларына залал тигiзбеу үшiн соңғылардың мүдделерiн назарға алатын болады.
3. Тараптар мемлекеттерiнiң тағайындалған авиакәсiпорындары қамтамасыз ететiн уағдаластық желiлерi белгiленген бағыттардағы тасымалдауларда қоғамдық қажеттiлiкке сәйкес болады және әуе кемесiн тиеудiң орынды коэффициентi кезiнде Тараптар мемлекеттерiнiң аумақтары арасындағы жолаушылар, жүктер мен почта тасымалдауларында ағымдық және болжамды қажеттiлiктерге жауап беретiн сыйымдылықты ұсыну олардың бiрiншi кезектi мақсаты болады.

4. Назначенные авиапредприятия будут, не позднее чем за 30 дней до даты начала эксплуатации любой договорной линии, представлять на утверждение авиационным властям государств Сторон предполагаемую программу полетов. Упомянутая программа полетов будет включать в себя тип услуг, тип воздушных судов, предполагаемых для эксплуатации, частоту и расписание полетов.
Подобная процедура будет применяться в случае последующих изменений.
В особых случаях этот период времени может быть сокращен по договоренности между упомянутыми властями.
Статья 12
Смена воздушного судна и совместное использование кодов
1. Назначенные авиапредприятия государства одной Стороны могут произвести замену воздушного судна на территории государства другой Стороны при следующих условиях:
a) когда замена объясняется причинами экономии эксплуатации;
b) когда воздушные суда, эксплуатируемые на участке более удаленном от территории государства Стороны, назначившей авиапредприятие, будут выполнять полеты только вместе с воздушными суднами, находящимися на более ближнем участке, и будут производить это регулярно; первые будут прибывать в пункт замены в целях выполнения перевозки принятого от или переданного последним, и емкость будет определена в первую очередь с той целью;
c) когда авиапредприятия не будут сами предлагать общественности, путем рекламы или каким-либо другим способом, произвести перевозку, которая начинается в пункте, где производится смена воздушного судна, если иным образом не разрешено Приложением к настоящему Соглашению;
d) когда в связи с любым одним полетом воздушного судна на территорию государства другой Стороны, на которой произведена смена воздушного судна, только один полет может быть произведен с данной территории, если только не разрешено авиационными властями государства другой Стороны выполнять более чем один полет.
2. Независимо от условий пункта 1 настоящей Статьи, при эксплуатации договорных линий по маршрутам, установленным в Приложении, каждое назначенное авиапредприятие может заключить соглашение по совместному использованию кодов с авиапредприятием любого государства при условии, что последнее авиапредприятие имеет соответствующий маршрут и права перевозок.
Статья 13
Тарифы
1. Стороны соглашаются, что тарифы на одном из маршрутов, установленных в Приложении, будут установлены каждым из назначенных авиапредприятий, по возможности, после консультаций между ними.
2. Тарифы за перевозку по договорным линиям, на территорию и с территории государства другой Стороны, будут установлены в разумных пределах с учетом всех соответствующих факторов, включая эксплуатационные расходы, разумную прибыль, характеристики услуг, интересы потребителей и, если это приемлемо, тарифы других авиапредприятий по всему маршруту или участку этого маршрута.

4. Тағайындалған авиакәсiпорындар кез келген уағдаластық желiнi пайдалану басталғанға дейiн 30 күннен кешiктiрмей Тараптар мемлекеттерiнiң авиациялық билiк органдарының бекiтуiне ұшудың болжамдық бағдарламасын ұсынатын болады. Ұшудың аталған бағдарламасы қызмет үлгiлерiн, пайдалану көзделген әуе кемесiнiң үлгiлерiн, ұшу жиiлiгi мен кестесiн қамтитын болады.
Мұндай рәсiм бұдан былай өзгерiстер болған жағдайда қолданылатын болады.
Ерекше жағдайларда бұл уақыт кезеңi аталған билiк орындарының арасындағы уағдаластық бойынша қысқаруы мүмкiн.
12-бап
Әуе кемесiн ауыстыру және кодтарды бiрлесiп пайдалану
1. Бiр Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындары екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында әуе кемесiн мынадай жағдайларда ауыстыра алады:
а) ауыстыру пайдалануды үнемдеу себептерiмен түсiндiрiлгенде;
b) авиакәсiпорынды тағайындаған Тарап мемлекетiнiң аумағынан тым алыстағы учаскеде пайдаланылатын әуе кемелерi ұшуды одан гөрi жақынырақ учаскеде тұрған әуе кемесiмен бiрге ғана орындайтын болғанда және оны жүйелi жүргiзетiн болғанда; бiрiншiлер ауыстыру пункттерiне соңғылардан қабылданған немесе соңғылар берген тасымалдауларды орындау мақсатында келетiн болғанда және сыйымдылық та бiрiншi кезекте сол мақсатпен белгiленгенде;
с) егер осы Келiсiмге Қосымшада басқа жолмен рұқсат етiлген болмаса, авиакәсiпорындар жарнама жолымен немесе қандай да бiр басқа тәсiлмен әуе кемесi ауыстырылатын пунктте басталатын тасымалдауды жүргiзудi қоғамға өздерi ұсынбағанда;
d) егер екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындарымен бiр ұшудан артық орындауға рұқсат етiлген болмаса, басқа Тарап мемлекетiнiң аумағында әуе кемесiн айырбастау жүргiзiлген кез келген бiр ұшуына байланысты осы аумақтан тек бiр ұшу ғана рұқсат етiлгенде.
2. Осы Баптың 1-тармағының шарттарына қарамастан Қосымшада белгiленген бағыттар бойынша уағдаластық желiлердi пайдалану кезiнде әрбiр тағайындалған авиакәсiпорын кез келген мемлекеттiң авиакәсiпорнымен кодтарды бiрлесiп пайдалану жөнiндегi келiсiмдi, соңғы авиакәсiпорынның тиiстi тасымалдау бағыты мен құқығы болған жағдайда жасай алады.
13-бап
Тарифтер
1. Тараптар Қосымшада белгiленген бағыттардың бiрiндегi тарифтер тағайындалған авиакәсiпорындардың әрқайсысына, мүмкiндiгiнше, олардың арасындағы консультациялардан кейiн белгiленетiнiне келiседi.
2. Уағдалас желiлер бойынша екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағына немесе аумағынан тасымалдау үшiн тарифтер парасатты шекте, пайдалану шығындарын, орынды кiрiстi, қызмет көрсетулер сипаттамасын, тұтынушылар мүдделерiн қоса алғанда және егер барлық бағыт немесе осы бағыттың учаскесi бойынша басқа авиакәсiпорындардың тарифтерi қолайлы деп есептелсе, барлық тиiстi факторларды есепке ала отырып, белгiленетiн болады.

3. Тарифы будут представлены на утверждение авиационным властям государств обеих Сторон, не менее, чем за сорок пять (45) дней до предложенной даты их введения; в особых случаях более короткий период может быть принят авиационными властями этого государства.
Если в течение тридцати (30) дней с даты получения, авиационные власти одной из Сторон не уведомили авиационные власти другой Стороны о своем несогласии с представленным им тарифом, тариф будет считаться утвержденным и вступит в действие с даты, установленной для предложенного тарифа.
В случае, если авиационными властями был принят сокращенный период для представления тарифа, они могут согласиться, что период времени, в течение которого будет подано уведомление о неприятии тарифа, будет меньше чем тридцать (30) дней.
4. Если уведомление о неприятии тарифа будет получено в соответствии с пунктом 3 настоящей Статьи, авиационные власти государств Сторон проведут консультации в соответствии со Статьей 17 настоящего Соглашения, и приложат усилия для определения тарифа путем взаимной договоренности.
5. Если авиационные власти государств Сторон не могут достичь договоренности по какому-либо тарифу, представленному им в соответствии с пунктом 3 настоящей Статьи, или по определению любого тарифа в соответствии с пунктом 4 настоящей Статьи, то спор может быть урегулирован в соответствии с положениями Статьи 18 настоящего Соглашения.
6. Если авиационные власти государства одной Стороны не согласны с установленным тарифом, они уведомят об этом авиационные власти государства другой Стороны, и назначенные авиапредприятия при необходимости предпримут меры для достижения договоренности.
Если в течение девяноста (90) дней с даты получения уведомления о неприятии, новый тариф не может быть установлен, будут применяться процедуры, предусмотренные пунктами 4 и 5 настоящей Статьи.
7. Если тарифы были установлены в соответствии с положениями настоящей Статьи, эти тарифы будут действовать до тех пор, пока не будут установлены новые тарифы в соответствии с положениями настоящей Статьи или Статьи 18 настоящего Соглашения.
8. Тариф не вступит в действие, если авиационные власти государства любой из Сторон не согласны с ним, исключая случаи, если тариф установлен в соответствии с положениями пункта 4 настоящей Статьи и Статьи 18 настоящего Соглашения.
9. Авиационные власти государств обеих Сторон будут прилагать усилия для обеспечения того, чтобы тарифы, установленные и взимаемые, соответствовали бы тарифам, утвержденным ими, и были бы бесспорными.

3. Тарифтер екi Тарап мемлекеттерiнiң авиациялық билiк орындарының бекiтуiне, ең болмағанда, оларды енгiзудiң ұсынылған күнiнен қырық бес (45) күн бұрын ұсынылатын болады; ерекше жағдайларда авиациялық билiк орындары одан гөрi қысқарақ кезең қабылдауы мүмкiн.
Егер алған күннен бастап отыз (30) күн iшiнде бiр Тараптың авиациялық билiк орындары екiншi Тараптың авиациялық билiк орындарын ұсынылған тарифпен өзiнiң келiспейтiндiгi туралы хабардар етпесе, тариф бекiтiлген болып есептеледi және ұсынылған тариф үшiн белгiленген күннен бастап күшiне енедi.
Авиациялық билiк орындары тарифтi ұсыну үшiн қысқартылған кезең қабылдаған жағдайда, олар тарифтi қабылдамау туралы хабарлама берiлетiн уақыт кезеңi отыз (30) күннен кем болатынына келiсуi мүмкiн.
4. Егер осы Баптың 3-тармағына сәйкес тарифтi қабылдамау туралы хабарлама алынған болса, Тараптар мемлекеттерiнiң авиациялық билiк орындары осы Келiсiмнiң 17-бабына сәйкес консультациялар жүргiзедi және өзара уағдаластық арқылы тарифтi белгiлеу үшiн күш салады.
5. Егер Тараптар мемлекеттерiнiң авиациялық билiк орындары осы Баптың 3-тармағына сәйкес ұсынылған қандай да бiр тариф бойынша немесе осы Баптың 4-тармағына сәйкес кез келген тарифтi белгілеу бойынша уағдаластыққа қол жеткiзе алмаса, онда дау-дамай осы Келiсiмнiң 18-бабының ережелерiне сәйкес реттелуi мүмкiн.
6. Егер бiр Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындары белгiленген тарифпен келiспесе, олар ол туралы екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындарын хабардар етедi және қажет болған жағдайда тағайындалған авиакәсiпорындар уағдаластыққа жету үшiн шаралар қабылдайды.
Егер қабылдамау туралы хабарламаны алған күннен бастап тоқсан (90) күн iшiнде жаңа тариф тағайындалмаса, онда осы Баптың 4 және 5-тармақтарында көзделген рәсiмдер қолданылатын болады.
7. Егер тарифтер осы Баптың ережелерiне сәйкес тағайындалса, ол тарифтер осы Баптың немесе осы Келiсiмнiң 18-бабының ережелерiне сәйкес жаңа тариф тағайындалғанға дейiн қолданылады.
8. Кез келген Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындары тарифпен келiспейтiн болса, тариф осы Баптың 4-тармағының және осы Келiсiмнiң 18-бабының ережелерiне сәйкес белгіленген жағдайларды қоспағанда, ол күшiне енбейдi.
9. Екi Тарап мемлекеттерiнiң авиациялық билiк орындары тағайындалған және алынатын тарифтердiң олар бекiткен тарифтерге сәйкес болуын және даусыз болуын қамтамасыз ету үшiн күш салатын болады.

Статья 14
Представительство
1. Назначенным авиапредприятиям государства одной Стороны будет предоставлено право, на взаимной основе, содержать на территории государства другой Стороны своих представителей и коммерческий, рабочий и технический персонал, необходимый для эксплуатации договорных линий.
2. Такое представительство может, по усмотрению назначенных авиапредприятий, иметь свой собственный персонал любого гражданства или воспользоваться услугами любой другой организации, компании или авиапредприятия, действующего на территории государства другой Стороны и уполномоченного осуществлять такие услуги на территории государства этой другой Стороны.
3. Представители и персонал будут подчиняться законодательству и правилам, действующим на территории государства другой Стороны. В соответствии с таким законодательством и правилами, каждая Сторона будет, на основе взаимности и с минимальными задержками, предоставлять необходимые разрешения на работу, визы с разрешением на трудоустройство и другие аналогичные документы для представителей и персонала, указанных в пункте 1 настоящей Статьи.
4. В той степени, в которой это допускается действующим законодательством, обе Стороны будут обходиться без требования разрешения на работу или визы с разрешением на трудоустройство или других подобных документов для персонала, осуществляющего определенные услуги и обязанности на временной основе.
Статья 15
Продажа перевозок и доходы
1. Каждому назначенному авиапредприятию будет предоставлено право осуществлять продажу услуг по авиаперевозкам на территории государства другой Стороны, напрямую, либо, по своему усмотрению, через своих агентов.
Каждое назначенное авиапредприятие будет иметь право свободно продавать свои авиатранспортные услуги в местной или, по своему усмотрению, в свободно конвертируемой валюте других стран.
2. Каждая Сторона предоставляет назначенным авиапредприятиям государства другой Стороны право свободного перевода сумм превышения доходов над расходами, полученных этим авиапредприятием на территории ее государства. Такие переводы будут осуществляться на основании официального курса обмена для текущих платежей, или, если нет официального обменного курса, по превалирующему обменному курсу рынка для текущих платежей, применимому на день подачи запроса о переводе назначенными авиапредприятиями другой Стороны, и не будут облагаться сборами, за исключением обычных сборов за услуги, взимаемых банками при таких переводах.

14-бап
Өкiлдiк
1. Бiр Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындарына өзаралық негiзде екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында уағдаластық желiлердi пайдалану үшiн қажеттi өз өкiлдерi мен коммерциялық жұмыс және техникалық персоналын ұстауға құқық берілетін болады.
2. Мұндай өкiлдiктiң тағайындалған авиакәсiпорындардың қалауы бойынша кез келген азаматтығы бар жеке меншiк персоналы болуы мүмкiн немесе екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында iс-әрекет ететiн және осы екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында мұндай қызмет көрсетулердi жүзеге асыруға уәкілеттендiрiлген кез келген басқа ұйымның, компанияның және авиакәсiпорынның қызмет көрсетулерiн пайдалануы мүмкiн.
3. Өкiлдер мен персонал екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында қолданылып жүрген заңнама мен ережелерге бағынатын болады. Осындай заңнама мен ережелерге сәйкес әрбiр Тарап өзаралық негiзде және ең aз кiдiрiспен жұмысқа қажеттi рұқсаттарды, осы Баптың 1-тармағында көрсетiлген өкiлдер мен персонал үшiн жұмысқа орналасуға рұқсаты бар визаларды және басқа да ұқсас құжаттарды ұсынатын болады.
4. Қолданылып жүрген заңнамада рұқсат етiлген дәрежеде Тараптардың екеуi де белгiлi бiр қызмет көрсетулер мен мiндеттердi уақытша негiзде жүзеге асыратын персонал үшiн жұмысқа рұқсатты немесе жұмысқа орналасуға Рұқсаты бар визаны немесе басқа да ұқсас құжаттарды талап етпеуi мүмкiн.
15-бап
Тасымалдарды сату
1. Тағайындалған әрбiр авиакәсiпорынға екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағында авиатасымалдар бойынша қызметтер көрсетудi тiкелей немесе өз қалауы бойынша, өзiнiң агенттерi арқылы сатуды жүзеге асыру құқығы берiлетiн болады.
Тағайындалған әрбiр авиакәсiпорынның өзiнiң авиакөлiктiк қызметтер көрсетуiн жергiлiктi немесе басқа елдердiң еркiн айналымдағы валютасында еркiн сатуға құқығы болады.
Кез келген тұлға тасымалдау жөнiндегi мұндай қызметтер көрсетудi осы авиакәсiпорынның сатуы үшiн қолайлы валютада еркiн сатып алатын болады.
2. Әрбiр Тарап екiншi Тарап мемлекетiнiң тағайындалған авиакәсiпорындарына өзiнiң мемлекетi аумағында бұл авиакәсiпорындар алған кiрiстердiң шығыстардан артылған сомасын еркiн аударуға құқық бередi. Мұндай аударулар ағымдық төлемдер үшiн айырбастың ресми бағамы негiзiнде немесе, егер ағымдық төлемдер үшiн ресми айырбас бағамы жоқ болса, екiншi Тараптың тағайындалған авиакәсiпорындарының аударым туралы сұрау салған күнiне қолданылатын ағымдық төлемдер рыногының басымдық айырбас бағамы бойынша жүзеге асырылады және қызмет көрсетулер үшiн мұндай аударуларда банктер алатын жай алымдарды қоспағанда, алымдар салынбайды.

3. Каждая Сторона, на основе взаимности, будет освобождать назначенные авиапредприятия другой Стороны от любых форм налогообложения на доходы или прибыль, извлеченные этими авиапредприятиями на территории первой Стороны при осуществлении международных авиаперевозок, а также и от любых налогов на оборот или капитал.
Это положение не будет применяться, если между Сторонами действует Конвенция об избежании двойного налогообложения, предусматривающая подобное освобождение.
Статья 16
Обмен информацией
1. Авиационные государств власти обеих Сторон будут оперативно обмениваться информацией, касающейся текущих разрешений, продленных их назначенным авиапредприятиям, для осуществления воздушного сообщения на территорию, через территорию или с территории государства другой Стороны. Данная информация будет включать копии действующих свидетельств и разрешений на эксплуатацию договорных линий по установленным маршрутам вместе с изменениями, заявки на освобождение и разрешения на эксплуатацию.
2. Каждая Сторона будет способствовать своим назначенным авиапредприятиям в предоставлении авиационным властям государства другой Стороны, заранее, насколько это осуществимо, копий тарифов, расписаний, включая любые их изменения, и всю другую соответствующую информацию, касающуюся эксплуатации договорных линий, включая информацию о емкости, обеспечиваемой на каждом из установленных маршрутов, и любую информацию, которая будет запрошена авиационными властями другой Стороны для обеспечения того, чтобы положения настоящего Соглашения должным образом были соблюдены.
3. Каждая Сторона будет способствовать своим назначенным авиапредприятиям в предоставлении авиационным властям другой Стороны статистической информации, касающейся перевозок на договорных линиях с указанием пунктов загрузки и выгрузки.
Статья 17
Консультации
1. Авиационные власти государств Сторон будут периодически проводить консультации друг с другом с целью обеспечения тесного сотрудничества по всем вопросам, воздействующим на выполнение и надлежащее соответствие положениям настоящего Соглашения и его Приложения.
2. Такие консультации будут начинаться в течение шестидесяти (60) дней с даты получения такого запроса, если обе Стороны не достигнут иной договоренности.
Статья 18
Урегулирование споров
1. В случае возникновения любого спора между Сторонами в связи с толкованием или применением настоящего Соглашения, Стороны будут прежде всего пытаться урегулировать его путем переговоров.

3. Әрбiр Тарап өзара кепiлдiк негізiнде екiншi Тараптың тағайындалған кәсiпорындарын бiрiншi Тарап аумағында осы кәсiпорындар тапқан кiрiстер мен табыстарға салық салудың кез келген нысанынан, сондай-ақ айналым немесе капиталға арналған кез келген салықтардан босататын болады.
Егер Тараптар арасында осындай босатуды көздейтiн Қосарланған салық салуды болдырмау туралы конвенция қолданылатын болса, бұл ереже қолданылмайды.
16-бап
Ақпарат алысу
1. Екi Тарап мемлекеттерiнiң авиациялық билiк орындары екiншi Тарап мемлекетiнiң аумағына, аумағы арқылы немесе аумағынан әуе қатынасын жүзеге асыру үшiн олар тағайындаған авиакәсiпорындарға берiлген ұзартылған ағымдық рұқсаттарға қатысты ақпараттармен жедел алмасатын болады. Бұл ақпарат белгіленген маршруттар бойынша уағдаластық желiлердi пайдалануға қолданылып жүрген куәлiктер мен рұқсаттардың көшiрмелерiн өзгерiстерiмен бiрге, босатуға арналған өтiнiмнiң және пайдалануға рұқсаттың көшiрмелерiн қамтитын болады.
2. Әрбiр Тарап өзiнiң тағайындалған авиакәсiпорнының екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындарына алдын ала, бұл қаншалықты жүзеге асыруға болатынына қарай, тарифтер, кестелер, олардың кез келген өзгерiстерiн қоса алғандағы көшiрмелерiн және белгіленген бағыттардың әрқайсысынан қамтамасыз етiлетiн сыйымдылық туралы ақпараттарды қоса, уағдаластық желiлердi пайдалануға қатысты барлық басқа тиiстi ақпараттарды және екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындарының осы Келiсiмнiң ережелерiн тиiстi түрде сақтауын қамтамасыз етуге сұралатын кез келген ақпаратты ұсынуына жәрдемдесетiн болады.
3. Әр Тарап өзiнiң тағайындалған авиакәсiпорындарының екiншi Тарап мемлекетiнiң авиациялық билiк орындарына уағдаластық желiлердегі тиеу және түсiру пункттерi көрсетiлген тасымалдауларға қатысты статистикалық ақпараттарды ұсынуына жәрдемдесетiн болады.
17-бап
Консультация
1. Тараптар мемлекеттерiнiң авиациялық билiк орындары осы Келiсiмнiң ережелерiн және оның Қосымшасын орындауға және оларға сәйкес келуге ықпал ететiн барлық мәселелер бойынша тығыз ынтымақтастықты қамтамасыз ету мақсатында мезгiл-мезгіл бiр-бiрiмен консультациялар жүргiзiп отыратын болады.
2. Егер екi Тарап басқалай уағдаластыққа қол жеткiзе алмаса, мұндай консультациялар осындай сұрау салу алынған күннен бастап алпыс (60) күн iшiнде белгiленетiн болады.
18-бап
Дауларды реттеу
1. Осы Келiсiмдi түсiндiруге немесе қолдануға байланысты Тараптар арасында кез келген дау туындаған жағдайда, Тараптар оларды ең алдымен келіссөздер жүргiзу жолымен реттеуге талаптанады.

2. Если Стороны не достигнут урегулирования спора путем переговоров, они могут согласиться передать спор на рассмотрение определенного лица или органа, а также любая из Сторон может представить спор на решение Арбитража, состоящего из трех арбитров.
3. Арбитраж будет сформирован следующим образом:
Каждая Сторона назначит арбитра в течение шестидесяти (60) дней с даты получения одной Стороной по дипломатическим каналам от другой Стороны запроса на проведение арбитража. Такие два арбитра по договоренности назначат третьего арбитра в течение последующих шестидесяти (60) дней.
Третий арбитр будет гражданином третьего государства, будет действовать как председатель арбитража и будет определять место его проведения.
Если одна из Сторон не назначит арбитра в указанный период времени, или, если третий арбитр не будет назначен в указанный период времени, Президент Совета Международной организации гражданской авиации, по просьбе любой из Сторон, назначит арбитра или арбитров, как того требует случай.
4. Стороны обязуются исполнять любое решение или предписание, принятое в соответствии с пунктами 2 или 3 настоящей Статьи.
Если одна из Сторон не выполнит такое решение, другая Сторона будет иметь основание для применения Статьи 5 настоящего Соглашения.
5. Расходы арбитража будут поровну распределены между Сторонами.
Статья 19
Поправки
1. Если одна из Сторон сочтет необходимым изменить какое-либо положение настоящего Соглашения, она может запросить проведение консультаций с другой Стороной. Такие консультации могут проводиться между авиационными властями в форме переговоров либо путем переписки, и будут начинаться в течение шестидесяти дней с даты запроса.
2. Если общая многосторонняя авиационная конвенция вступает в силу в отношении обеих Сторон, то положения такой конвенции будут иметь преимущество. Консультации в соответствии с пунктом 1 настоящей Статьи могут проводиться с целью определения степени, в которой настоящее Соглашение будет подвергаться влиянию положений многосторонней конвенции.
3. Любое изменение, согласованное в результате консультаций, вступит в силу после подтверждения путем обмена дипломатическими нотами.
4. Стороны согласились, что таблица маршрутов в Приложении может быть изменена путем межведомственной договоренности между авиационными властями.
Статья 20
Прекращение действия
1. Каждая из Сторон может в любое время уведомить в письменной форме по дипломатическим каналам другую Сторону о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Такое уведомление будет одновременно направлено в Международную организацию гражданской авиации.

2. Егер Тараптар арасындағы дауды келiссөздер жүргiзу жолымен реттеуге қол жеткiзе алмаса, олар дауды белгiлi тұлғаның немесе органның қарауына беруге келiсе алады, сондай-ақ Тараптардың кез келгенi дауды үш төрешiден тұратын Төрелiк Соттың шешуiне ұсына алады
3. Төрелiк Сот мынадай түрде құрылатын болады:
Әр Тарап екiншi Тараптың дипломатиялық арналары бойынша екiншi Тараптан төрелiктi жүргiзуге сұрау салуын алған күннен бастап алпыс (60) күн iшiнде төрешiні тағайындайды. Осындай екi төрешi уағдаластық бойынша келесi алпыс (60) күннiң iшiнде үшiншi төрешiнi тағайындайды.
Үшiншi төрешi үшiншi мемлекеттiң азаматы болады, Төрелiк Соттың төрағасы ретiнде iс-қимыл жасайды және оның өткiзiлу орнын белгiлейдi.
Егер Тараптың бiреуi аталған кезең уақытында төрешiнi тағайындамаса, немесе, егер үшiншi төрешi көрсетiлген кезеңде тағайындалмаған болса, кез келген Тараптың өтiнiшi бойынша Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымы Кеңесiнiң Президентi төрешiнi немесе жағдай талап етуiне қарай төрешiлердi тағайындайды.
4. Тараптар осы Баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес қабылданған кез келген шешiмдi немесе ұйғарымды орындауға мiндеттенедi.
Егер бiр Тарап мұндай шешiмдi орындамаса, екiншi Тараптың осы Келiсiмнiң 5-бабын қолдануына негiзi болады.
5. Төрелiк Соттың шығындары екi Тараптың арасында теңбе-тең бөлiнетiн болады.
19-бап
Түзетулер
1. Егер Тараптардың бiреуi осы Келiсiмнiң қандай да бiр ережесiн өзгертудi қажет деп санаса, ол екiншi Тараппен консультация жүргiзуге сұрау сала алады. Авиациялық билiк орындарының арасындағы мұндай консультациялар келiссөздер немесе хат жазысу арқылы жүргiзiлуi мүмкiн және сұрау салынған күннен бастап алпыс күннiң iшiнде басталады.
2. Егер жалпы көптарапты авиациялық конвенция екi Тарапқа қатысты күшiне енетiн болса, мұндай конвенцияның ережелерi басымдыққа ие болады. Осы Баптың 1-тармағына сәйкес Консультациялар осы Келiсiмге көптарапты конвенция ережелерiнiң әсер ету деңгейiн анықтау мақсатында өткiзiлуi мүмкін.
3. Консультациялардың нәтижесiнде келiсiлген кез келген өзгерiс дипломатиялық ноталармен алмасу жолымен расталғаннан кейiн күшiне енедi.
4. Тараптар Қосымшадағы бағыттар кестесiнiң авиациялық билiк орындары арасындағы ведомствоаралық уағдаластық арқылы өзгертiлуi мүмкiндiгiне келiстi.
20-бап
Күшiнiң тоқтатылуы
1. Тараптардың әрқайсысы дипломатиялық арналар бойынша екiншi Тарапты өзiнiң осы Келiсiмнiң күшiн жою ниетi туралы кез келген уақытта жазбаша нысанда хабардар ете алады.
Мұндай хабарлама бiр мезгiлде Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымына да жолданады.

2. Действие Соглашения прекращается через один год с даты получения такого уведомления другой Стороной, если только уведомление о прекращении действия Соглашения не будет отозвано по взаимному согласию до истечения указанного периода.
При отсутствии подтверждения о получении другой Стороной уведомления, последнее будет считаться полученным через четырнадцать дней после получения уведомления Международной организацией гражданской авиации.
Статья 21
Регистрация
Данное соглашение и любые изменения к нему будут зарегистрированы в Международной организации гражданской авиации.
Статья 22
Вступление в силу
Каждая из Сторон уведомит другую Сторону по дипломатическим каналам о выполнении конституционных формальностей, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения.
Соглашение вступит в силу в первый день по истечении месяца с даты последнего уведомления.
В удостоверение чего, нижеподписавшиеся, должным образом уполномоченные на то своими соответствующими Правительствами, подписали настоящее Соглашение.
Совершено в двух экземплярах в городе Брюсселе 27 июня 2000 года на английском языке.
За Правительство                    За Правительство
Республики Казахстан                Королевства Бельгия
Таблица маршрутов
1. Маршруты Республики Казахстан
____________________________________________________________________
Пункты         ! Промежуточные  ! Пункты       !   Пункты за
отправления    ! пункты         ! назначения   !   пределами
--------------------------------------------------------------------
Пункты в       ! Любые          ! Пункты в     !   любые
Казахстане     !                ! Бельгии      !
____________________________________________________________________
2. Маршруты Королевства Бельгия
____________________________________________________________________
Пункты         ! Промежуточные  ! Пункты       !   Пункты за
отправления    ! Пункты         ! назначения   !   пределами
--------------------------------------------------------------------
Пункты в       ! Любые          ! Пункты в     !   любые
Бельгии        !                ! Казахстане   !
____________________________________________________________________
Любой пункт или пункты на договорных маршрутах могут быть опущены назначенными авиапредприятиями обеих Сторон или могут эксплуатироваться в любом порядке на любом или всех маршрутах, при условии, что пункты отправления или назначения находятся в стране их гражданства.
(Прим. РЦПИ: далее прилагается текст на английском языке
(см. бумажный вариант)

2. Егер Келiсiмнiң күшiн жою туралы хабарлама өзара келiсiм бойынша аталған кезең өткенге дейiн керi шақырып алынбаса, Келiсiмiнiң күшi екiншi Тарап мұндай хабарламаны алған күннен бастап бiр жылдан кейiн жойылады.
Екiншi Тараптың хабарламаны алғаны туралы растама болмаған жағдайда, соңғысы Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымы хабарламаны алғаннан он төрт күннен кейiн алынған болып есептеледi.
21-бап
Тiркеу
Осы Келiсiм және оған енгiзiлетiн кез келген өзгерiстер Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымында тiркелетiн болады.
22-бап
Күшiне енуi
Әрбiр Тарап екiншi Тарапты дипломатиялық арналар арқылы осы Келiсiмнiң күшiне енуi үшiн қажеттi конституциялық нысандылықтың орындалғаны туралы хабардар етедi.
Келiсiм соңғы хабарлама күнiнен бiр ай өткеннен кейiнгi бiрiншi күнi күшiне енедi.
Осыны куәландыра отырып, оған өздерiнiң тиiстi Yкiметтерi лайықты түрде уәкiлеттендiрiлген төменде қол қоюшылар осы Келiсiмге қол қойды.
2000 жылы 27 маусымда Брюссель қаласында екi данада, ағылшын тiлiнде жасалды.
Қазақстан Республикасының           Бельгия Корольдiгiнiң
Yкіметі үшін                          Үкіметі үшін
Қосымша
Бағыттар кестесi
1. Қазақстан Республикасының бағыттары
___________________________________________________________________
Жөнелту    |Аралық     |Бару пункттерi     |Тысқары
пункттерi  |пункттер   |                   |пункттер
___________________________________________________________________
Қазақстан. |Кез келген |Бельгиядағы        |Кез келген
дағы       |           |пункттер           |
пункттер   |           |                   |
___________________________________________________________________
2. Бельгия Корольдiгiнiң бағыттары
___________________________________________________________________
Жөнелту    |Аралық     |Бару пункттерi     |Тысқары
пункттерi  |пункттер   |                   |пункттер
___________________________________________________________________
Бельгиядағы|Кез келген |Қазақстандағы      |Кез келген
пункттер   |           |пункттер           |
|           |                   |
___________________________________________________________________
Екi Тараптың да тағайындалған авиакәсiпорындары уағдаластық бағыттағы кез келген пункттi немесе пункттердi алып тастауы мүмкiн немесе жөнелту немесе бару пункттерi олардың азаматтығы бар мемлекеттiң аумағында болған жағдайда, кез келген тәртіппен кез келген немесе барлық бағыттарда пайдалана алады.
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Бельгия Корольдiгi
Yкiметiнiң арасындағы Әуе қатынасы туралы келiсiмнiң мәтiнi
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Бельгия Корольдiгi
Үкіметінің арасындағы Әуе қатынасы туралы ағылшын
тiлiндегi мәтiнiмен бiрдей.
Көшiрмесi дұрыс.
Министрлiк
Аппаратының басшысы
(РҚАО-ның ескертуі: ары қарай ағылшын тіліндегі мәтін
берілген (қағаздағы вариантты қараңыз)