О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и промышленной безопасности
Закон Республики Казахстан от 15 июня 2004 года N 563
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон  Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112):
1) в статье 1:
в абзаце пятом слово "объявлена" заменить словом "возникла";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"По масштабу распространения и объему причиненного ущерба чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера подразделяются на объектовые, местные, региональные и глобальные.";
абзацы седьмой, восьмой, девятый и десятый исключить;
2) в статье 10:
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"устанавливает классификацию чрезвычайных ситуаций;";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"принимает решения о ликвидации последствий глобальных чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;";
3) абзац четвертый части третьей статьи 13 исключить;
4) статью 19 исключить;
5) статью 20 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Границы зон чрезвычайных ситуаций определяются руководителями ликвидации чрезвычайных ситуаций, назначенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на основе классификации чрезвычайных ситуаций, установленной Правительством Республики Казахстан.";
6) статью 24 исключить.
2. В Закон  Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 8, ст. 187):
1) в статье 1:
в абзаце третьем слова "и материалами" заменить словами ", материалами и обеспеченные кинологической службой";
в абзаце десятом слова "особо опасных по технологии и аварийности производств" заменить словами "опасных производственных объектов";
2) в статье 7:
в пункте 1:
абзац второй после слова "противопожарные," дополнить словами "водно-спасательные,";
в абзаце третьем слова "и противопожарные" заменить словами
", противопожарные и водно-спасательные";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 15 маусымдағы N 563 Заңы
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат):
1) 1-бапта:
бесiншi абзацтағы "жарияланған" деген сөз "туындаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар таралу ауқымына және келтiрген нұқсанның көлемiне қарай объектiлiк, жергiлiктi, өңiрлiк және жаhандық болып бөлiнедi.";
жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы және оныншы абзацтар алып тасталсын;
2) 10-бапта:
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төтенше жағдайлардың сыныпталуын белгiлейдi;";
он төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"табиғи және техногендiк сипаттағы жаhандық төтенше жағдайлардың зардаптарын жою туралы шешiм қабылдайды;";
3) 13-баптың үшiншi бөлiгiнiң төртiншi абзацы алып тасталсын;
4) 19-бап алып тасталсын;
5) 20-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайлар аймағының шекараларын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тағайындалған төтенше жағдайларды жою басшылары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген төтенше жағдайларды сыныптау негiзiнде айқындайды.";
6) 24-бап алып тасталсын.
2. "Авариялық-құтқару қызметi және құтқарушылардың мәртебесi туралы" 1997 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат):
1) 1-бапта:
үшiншi абзацтағы "және материалдармен жарақтандырылған" деген сөздер ", материалдармен жарақтандырылған және кинологиялық қызметпен қамтамасыз етiлген" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацтағы "технологиясы мен авариялылық сипаты жөнiнен ерекше қауiптi өндiрiстерге" деген сөздер "қауiптi өндiрiстiк объектiлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бапта:
1-тармақта:
екiншi абзац "өртке қарсы," деген сөздерден кейiн "суда құтқару," деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзацтағы "және өртке қарсы құрамалар" деген сөздер ", өртке қарсы және суда құтқару құрамалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Профессиональные аварийно-спасательные формирования оснащаются специальной техникой, оборудованием, снаряжением, экипировкой, инструментами, материалами и обеспечиваются кинологической службой.
Нормы оснащения профессиональных аварийно-спасательных формирований и обеспечения кинологических служб устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Полномочия руководителя ликвидации чрезвычайной ситуации определяются Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 23:
пункт 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"применение служебных поисковых собак.";
в пункте 5 слово "питанием" заменить словами "продуктами
питания".
Президент
Республики Казахстан

"4. Кәсiби авариялық-құтқару құрамалары арнаулы техникамен, жабдықпен, құрал-сайманмен, керек-жарақпен, аспаптармен, материалдармен жарақтандырылады және кинологиялық қызметпен қамтамасыз етiледi.
Кәсiби авариялық-құтқару құрамаларын жарақтандырудың және кинологиялық қызметпен қамтамасыз етудiң нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
3) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төтенше жағдайларды жою басшысының өкiлеттiгiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
4) 23-бапта:
2-тармақтың соңғы абзацындағы "пайдалануға" деген сөзден кейiн нүктелi үтiр қойылып, "құқылы." деген сөз алып тасталсын және тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қызметтiк iздестiру иттерiн қолдануға құқылы.";
5-тармақтағы "тамақпен" деген сөз "тамақ өнiмдерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті