О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности
Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 586
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон  Республики Казахстан от 10 июня 1996 г. "Об авторском праве и смежных правах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 237):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) автор - физическое лицо, творческим трудом которого создано произведение;
2) авторское право - имущественные и личные неимущественные права автора;
3) адаптация программы для электронно-вычислительной машины (далее - ЭВМ) или базы данных - внесение изменений в программы для ЭВМ или базы данных, осуществляемое исключительно в целях обеспечения функционирования программы для ЭВМ или базы данных на конкретных технических средствах пользователя или под управлением конкретных программ пользователя;
4) аудиовизуальное произведение - произведение, состоящее из зафиксированных серий, связанных между собой кадров или изображений (с сопровождением или без сопровождения их звуком), предназначенное для зрительного и слухового (в случае сопровождения звуком) восприятия с помощью соответствующих технических устройств. Аудиовизуальные произведения включают кинематографические произведения и все произведения, выраженные средствами, аналогичными кинематографическим (теле- и видеофильмы, диафильмы и слайдофильмы и тому подобные произведения), независимо от способа их первоначальной или последующей фиксации;
5) база данных - совокупность данных (статей, расчетов, фактов и других), представляющих по подбору и (или) расположению материалов результат творческого труда, систематизирована таким образом, чтобы эти данные могли быть найдены и обработаны с помощью ЭВМ. Понятие базы данных не распространяется на программу для ЭВМ, с помощью которой может осуществляться электронный доступ к материалам базы данных;
6) воспроизведение - изготовление одного или более постоянных или временных экземпляров произведений или объектов смежных прав любым способом и в любой форме, полностью или частично, непосредственно или косвенно. Видами воспроизведения являются: изготовление звуко- или видеозаписи, изготовление одного или более экземпляров двухмерного или трехмерного произведения, а также любое постоянное или временное хранение произведений или объектов смежных прав в любой материальной форме;

Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 586 Заңы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 237-құжат):
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) автор - шығармашылық еңбегiмен туынды жасаған жеке тұлға;
2) авторлық құқық - автордың мүлiктiк және мүлiктiк емес жеке құқықтары;
3) электронды-есептеу машинасына (бұдан әрi - ЭЕМ) немесе деректер базасына арналған бағдарламаны бейiмдеу - ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаның пайдаланушының нақты техникалық құралдарында немесе пайдаланушының нақты бағдарламаларының басқаруымен жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында ғана жүзеге асырылатын ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаға өзгерiстер енгiзу;
4) дыбыстау-бейнелеу туындысы - тиiстi техникалық құрылғылардың көмегiмен көрiп және естiп (дыбыспен берiлетiн жағдайда) қабылдауға арналған өзара байланысты кадрлардың немесе бейнелердiң тiркелген серияларынан құралатын (дыбыспен немесе дыбыссыз берiлетiн) туынды. Дыбыстау-бейнелеу туындылары кинематографиялық туындыларды және бастапқы немесе одан кейiнгi түсiрiлу әдiсiне қарамастан кинематография құралдарына ұқсас құралдармен бейнеленген туындылардың бәрiн (теле- және бейнефильмдердi, диафильмдер мен слайдфильмдердi және сол сияқты туындыларды) қамтиды;
5) деректер базасы - деректер ЭEM көмегiмен табылатындай және өңделетiндей етiп жүйеге түсiрiлген материалдардың iрiктелуi мен (немесе) орналасуы жағынан шығармашылық еңбектiң нәтижесiн бiлдiретiн деректер (мақалалар, есептер, фактілер және басқалар) жиынтығы. Көмегімен деректер базасының материалдарына электрондық кiрудi жүзеге асыруға болатын ЭЕМ-ге арналған бағдарламаға деректер базасы ұғымы қолданылмайды;
6) қайта шығару - туындылардың немесе сабақтас құқықтар объектiлерiнiң бiр немесе одан да көп тұрақты немесе уақытша даналарын кез келген әдiспен және кез келген нысанда, толық немесе iшiнара, тiкелей немесе жанама түрде дайындау. Дыбыс- немесе бейнежазбаны дайындау, екi өлшемдiк немесе үш өлшемдiк туындының бiр немесе одан да көп даналарын дайындау, сондай-ақ туындыларды немесе сабақтас құқықтар объектiлерiн кез келген материалдық нысанда кез келген тұрақты немесе уақытша сақтау қайта шығару түрлерi болып табылады;

7) декомпилирование программы для ЭВМ - технический прием, включающий преобразование объектного кода в исходный текст в целях изучения структуры и кодирования программы для ЭВМ;
8) доведение до всеобщего сведения - сообщение объектов авторского права и (или) смежных прав по проводам или средствам беспроволочной связи, при котором публика может осуществлять доступ к ним из любого места и в любое время по ее собственному выбору (в интерактивном режиме);
9) запись - фиксация звуков и (или) изображений с помощью технических средств любыми средствами и в любой форме, позволяющей их неоднократное восприятие, воспроизведение или сообщение;
10) информация об управлении правами - информация, которая идентифицирует произведение, автора произведения, исполнителя, исполнение исполнителя, производителя фонограммы, фонограмму, обладателя какого-либо права на произведение, исполнение или фонограмму или информацию об условиях использования произведения, исполнения или фонограммы. Под информацией об управлении правами также понимаются любые цифры или коды, в которых предоставлена такая информация, когда любой из этих элементов информации приложен к экземпляру произведения, записанного исполнения или фонограммы либо появляется в связи с сообщением произведения или сообщением и (или) доведением записанного исполнения или фонограммы для всеобщего сведения;
11) исключительное право - имущественное право автора или иного правообладателя на использование произведения, исполнения, фонограммы, передачи организаций эфирного или кабельного вещания любым способом по своему усмотрению в течение срока, установленного настоящим Законом;
12) исполнение - представление произведения, фонограммы, исполнения, постановки посредством игры, пения, танца в живом исполнении или с помощью каких-либо технических средств (телерадиовещание, кабельное телевидение и другое). Показ кадров аудиовизуального произведения в их последовательности с сопровождением или без сопровождения звуком;
13) исполнитель - актер, певец, музыкант, танцор или иное лицо, которое играет роль, поет, читает, декламирует, играет на музыкальном инструменте или каким-либо иным образом исполняет произведения литературы и (или) искусства (в том числе эстрадный, цирковой или кукольный номер) или произведения народного творчества, а также дирижер;
14) контрафактный экземпляр объекта авторского права или смежных прав - экземпляр произведения, записанного исполнения, фонограммы, передачи организаций эфирного и кабельного вещания, изготовление, распространение или иное использование которого влечет за собой нарушение авторского права и смежных прав в силу положений настоящего Закона либо норм международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан. Контрафактными также признаются объекты авторского права и смежных прав, с которых без разрешения правообладателя удалена или на которых изменена информация об управлении правами или которые изготовлены с помощью незаконно используемых устройств, позволяющих обходить технические способы защиты объектов;

7) ЭЕМ-ге арналған бағдарламаны қайта құрастыру - ЭЕМ-ге арналған бағдарламаның құрылымын зерттеу және кодын белгiлеу мақсатында объектiлiк кодты бастапқы мәтiнге өзгертудi қамтитын техникалық тәсiл;
8) жалпы жұрттың назарына жеткiзу - авторлық құқық және (немесе) сабақтас құқықтар объектiлерiн көпшiлiк оларға өзiнiң жеке қалауы бойынша кез келген жерден және кез келген уақытта (интерактивтiк режимде) қол жеткiзудi жүзеге асыра алатын сым немесе сымсыз байланыс құралдары арқылы хабарлау;
9) жазу - дыбыстарды және (немесе) бейнелердi техникалық құралдардың көмегiмен оларды бiрнеше қайтара қабылдауға, қайта шығаруға немесе хабарлауға мүмкiндiк беретiн кез келген құралмен және кез келген нысанда жазып алу;
10) құқықтарды басқару жөнiндегi ақпарат - туындыны, туынды авторын, орындаушыны, орындаушының орындаушылығын, фонограмма жасаушыны, фонограмманы, туындыға, орындаушылыққа немесе фонограммаға немесе туындыны, орындаушылықты немесе фонограмманы пайдалану шарттары туралы ақпаратқа қайсыбiр құқық иеленушiнi бiрдейлендiретiн ақпарат. Ақпараттың кез келген элементi туындының, жазып алынған орындаушылықтың немесе фонограмманың данасына қоса берiлетiн, не жалпы жұрттың назарына туындыны хабарлауға немесе жазып алынған орындаушылықты немесе фонограмманы хабарлауға және (немесе) жеткiзуге байланысты пайда болатын кезде осындай ақпарат берiлген кез келген цифрлар немесе кодтар да құқықтарды басқару жөнiндегi ақпарат деп ұғынылады;
11) айрықша құқық - автордың немесе өзге құқық иеленушiнiң туындыны, орындаушылықты, фонограмманы, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарын осы Заңмен белгiленген мерзiм iшiнде өз қалауы бойынша кез келген әдiспен пайдалану жөнiндегi мүлiктiк құқығы;
12) орындау - туындыны, фонограмманы, орындаушылықты, қойылымды тiкелей орындалатын ойын, ән, би арқылы немесе қандай да бiр техникалық құралдардың (телерадио хабарлары, кәбiлдiк телевизия және басқалары) көмегiмен көрсету. Дыбыстау-бейнелеу туындысының кадрларын ретi бойынша дыбыспен сүйемелдеп немесе сүйемелдемей көрсету;
13) орындаушы - актер, әншi, музыкант, бишi немесе рөлде ойнайтын, ән салатын, оқитын, мәнерлеп оқитын, музыкалық аспапта ойнайтын немесе әдебиет және (немесе) өнер туындыларын (соның iшiнде эстрадалық, цирк немесе қуыршақ нөмiрлерiн) немесе халық шығармашылығы туындыларын қандай да бiр өзгедей жолмен орындайтын басқа да адам, сондай-ақ дирижер;
14) авторлық құқық немесе сабақтас құқықтар объектiсiнiң контрафактiлiк данасы - жасалуы, таратылуы немесе өзгедей пайдаланылуы осы Заңның ережелерiне не Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттардың нормаларына сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтардың бұзылуына әкеп соғатын туындының, жазылған орындаушылықтың, фонограмманың, эфирлiк және кәбiлдiк хабар тарату ұйымдары хабарының данасы. Құқық иеленушiнiң рұқсатынсыз құқықтарды басқару туралы ақпараты жойылған немесе өзгертiлген, немесе объектiлердi қорғаудың техникалық әдiстерiн айналып өтуге мүмкiндiк беретiн заңсыз пайдаланылатын құрылғылардың көмегiмен жасалған авторлық құқықтың және сабақтас құқықтардың объектiлерi де контрафактiлiк болып танылады;

15) модификация (переработка) программы для ЭВМ или базы данных - любые изменения программы для ЭВМ или базы данных, не являющиеся адаптацией;
16) неисключительное право - право, когда одновременно с правообладателем другое лицо может использовать произведение, имея на то соответствующее разрешение автора, кроме случаев, установленных настоящим Законом;
17) обнародование произведения - осуществление с согласия автора действия, которое впервые делает произведение доступным публике посредством его опубликования, публичного показа, публичного исполнения, доведения до всеобщего сведения и иными способами;
18) опубликование - предложение публике с согласия автора либо иного правообладателя на объекты авторского или смежных прав экземпляров произведения или фонограммы в количестве, удовлетворяющем разумные потребности публики, посредством продажи, сдачи в прокат или иной передачи права собственности либо права владения экземпляром произведения или фонограммы;
19) перевод произведения - выражение произведения на языке, отличном от языка оригинального произведения. При этом перевод должен быть достоверным и не искажающим ни содержание, ни стиль оригинального произведения;
20) передача в эфир - сообщение произведений, исполнений, фонограмм, передач организаций эфирного или кабельного вещания для всеобщего сведения (включая показ или исполнение) посредством их передачи по радио или телевидению (за исключением кабельного телевидения). При передаче произведений, исполнений, фонограмм, передач организаций эфирного или кабельного вещания в эфир через спутник под передачей в эфир понимаются прием сигналов с наземной станции на спутник и передача сигналов со спутника, посредством которых произведения, исполнения, фонограммы, передачи организаций эфирного или кабельного вещания могут быть доведены до всеобщего сведения независимо от фактического приема их публикой. Передача кодированных сигналов является передачей в эфир, если средства декодирования предоставляются публике организацией эфирного вещания или с ее согласия;
21) передача организации эфирного или кабельного вещания - передача, созданная самой организацией эфирного или кабельного вещания, а также по ее заказу за счет ее средств другой организацией;
22) переработка произведения - изменение оригинального произведения из одного жанра в другой. При этом видами переработки произведения являются инсценировка, постановка и аранжировка оригинального произведения;
23) последующая передача в эфир - передача ранее переданных в эфир или сообщенных для всеобщего сведения по кабелю произведений или объектов смежных прав;

15) ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаны түрлендiру (өңдеу) - ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаның бейiмделуге жатпайтын кез келген өзгерiстерi;
16) айрықша емес құқық - осы Заңда белгiленген жағдайларды қоспағанда, автордың тиiстi рұқсатымен басқа адамның құқық иесiмен бiрге туындыны пайдалана алатын құқығы;
17) туындыны жариялау - туындыны жариялау, көпшiлiкке көрсету, көпшiлiк алдында орындау, жалпыжұрттың назарына жеткiзу арқылы және өзге де әдiстермен оған көпшiлiктiң алғаш рет қолын жеткiзетiн iс-әрекеттi автордың келiсiмiмен жүзеге асыру;
18) жариялау - автордың не авторлық немесе сабақтас құқықтар объектiлерiне өзге құқық иеленушiнiң келiсiмiмен туындының немесе фонограмманың даналарын көпшiлiктiң орынды қажеттiлiктерiн қанағаттандыратын мөлшерде меншiк құқығын не туындының немесе фонограмманың данасын иелену құқығын сату, прокатқа тапсыру немесе өзгедей беру арқылы көпшiлiкке ұсыну;
19) туындыны аудару - шығарманы түпнұсқа шығарманың тiлiнен басқа тiлде бiлдiру. Бұл ретте аударма дұрыс және түпнұсқа туындының мазмұнын да, стилiн де бұрмаламайтын болуға тиiс;
20) эфирге беру - туындыларды, орындаушылықтарды, фонограммаларды, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарларын (көрсетудi немесе орындауды қоса алғанда) радио немесе телевизия арқылы (кәбiлдiк телевизияны қоспағанда) беру жолымен жалпы жұрттың назарына хабарлау. Туындыларды, орындаушылықтарды, фонограммаларды, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарларын жерсерiк арқылы эфирге беру кезiнде жердегi станциядан жерсерiкке сигналдар қабылдау және жерсерiктен сигналдар беру эфирге беру деп түсiнiледi, солар арқылы туындыларды, орындаушылықтарды, фонограммаларды, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарларын көпшiлiктiң нақты қабылдауына қарамастан жалпы жұрттың назарына жеткiзу мүмкiн болады. Егер көпшiлiкке кодты ажырату құралдарын эфирлiк хабар тарату ұйымы берсе немесе соның рұқсаты бойынша берiлсе, код белгiленген сигналдарды беру эфирге беру болып табылады;
21) эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабары - эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының өзi жасаған, сондай-ақ соның қаражаты есебiнен соның тапсырысы бойынша басқа ұйым жасаған хабар;
22) туындыны өңдеу - түпнұсқа туындыны бiр жанрдан екiншi жанрға өзгерту. Бұл ретте түпнұсқа туындыны сахналау, қою және аранжировка жасау туындыны өңдеу түрлерi болып табылады;
23) эфирге кейiнгi беру - бұрын эфирде берiлген немесе кәбiл бойынша жалпы жұрттың назарына хабарланған шығармаларды немесе сабақтас құқықтар объектiлерiн қайталап беру;

24) правоообладатель - автор (лица, указанные в завещании, его наследники) в отношении авторских прав, исполнитель (его наследники), производитель фонограмм, организация эфирного или кабельного вещания в отношении смежных прав, а также иные физические или юридические лица, получившие права на использование произведения и (или) объекта смежных прав по договору или иному основанию, предусмотренному настоящим Законом;
25) программа для ЭВМ - набор команд, выраженный в виде слов, схем или в любой иной форме выражения, при записи которого на машиночитаемый материальный носитель обеспечивается выполнение или достижение ЭВМ определенной задачи или результата, включая подготовительные материалы, природа которых такова, что программа для ЭВМ является их результатом на более поздней стадии;
26) произведение декоративно-прикладного искусства - двухмерное или трехмерное произведение искусства, перенесенное на предметы практического пользования, включая произведение художественного промысла или произведение, изготовленное промышленным способом;
27) произведение народного творчества - произведение, включающее характерные элементы традиционного художественного наследия (народные сказки, народная поэзия, народные песни, инструментальная народная музыка, народные танцы и пьесы, художественные формы народных обрядов и другое);
28) производитель аудиовизуального произведения - физическое или юридическое лицо, взявшее на себя инициативу и ответственность за создание такого произведения. При отсутствии доказательства иного производителем аудиовизуального произведения признается лицо, имя или наименование которого обозначено на этом произведении;
29) производитель фонограммы - физическое или юридическое лицо, взявшее на себя инициативу и ответственность за первую звуковую запись какого-либо исполнения или иных звуков. При отсутствии доказательства иного изготовителем фонограммы признается  лицо, имя или наименование которого обозначено на этой фонограмме и (или) на содержащем ее футляре;
30) производное произведение - произведение, которое создано в результате творческой переработки другого произведения;
31) публичное исполнение - исполнение произведения посредством декламации, игры, танца или каким-либо иным образом, в том числе с помощью технических средств (в отношении аудиовизуального произведения - показ кадров в их последовательности с сопровождением звуков), в местах, где присутствуют или могут присутствовать лица, не принадлежащие к кругу семьи;
32) публичный показ - показ оригинала или экземпляра произведения непосредственно или в виде слайда, кино-, телекадра на экране с помощью любого другого технического средства или любым иным способом (в отношении аудиовизуального произведения - показ отдельных кадров вне их последовательности) в местах, где присутствуют или могут присутствовать лица, не принадлежащие к кругу семьи;

24) құқық иеленушi - авторлық құқыққа қатысты автор (өсиетте аталған адамдар, оның мұрагерлерi), сабақтас құқықтарға қатысты орындаушы (оның мұрагерлерi), фонограммаларды жасаушы, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар беру ұйымы, сондай-ақ шарт бойынша немесе осы Заңмен көзделген өзге де негiз бойынша туындыны және (немесе) сабақтас құқықтар объектiлерiн пайдалануға құқық алған өзге де жеке және заңды тұлғалар;
25) ЭЕМ-ге арналған бағдарлама - табиғатына орай ЭЕМ-ге арналған бағдарлама олардың неғұрлым кейiнiрек кезеңдегi нәтижесi болып табылатын дайындық материалдарын қоса алғанда, машинада оқылатын материалдық жеткiзгiшке жазу кезiнде ЭЕМ-мен белгiлi бiр мiндеттердi орындау немесе нәтижеге қол жеткiзу қамтамасыз етiлетiн сөздер, схемалар немесе бейнелеудiң өзге де кез келген түрiнде бейнеленген командалар жиынтығы;
26) сәндiк-қолданбалы өнер туындысы - көркем кәсiпшiлiк туындысын немесе өнеркәсiптiк әдiспен дайындалған туындыны қоса алғанда, iс жүзiнде пайдаланылатын заттарға көшiрiлген екi өлшемдi немесе үш өлшемдi өнер туындысы;
27) халық шығармашылығы туындысы - дәстүрлi көркемдiк мұраларға (халық ертегiлерi, халық поэзиясы, халық әндерi, халық аспаптық музыкасы, халық билерi мен пьесалары, халықтық салт-жоралғылардың көркемдiк нысандары және басқалар) тән элементтердi қамтитын туынды;
28) дыбыстау-бейнелеу туындысын шығарушы - осындай туынды жасаудың бастамасы мен жауапкершiлiгiн мойнына алған жеке немесе заңды тұлға. Өзге дәлелдемелерi болмаған кезде, осы туындыда есiмi немесе атауы белгiленген тұлға дыбыстау-бейнелеу туындысын шығарушы деп танылады;
29) фонограмма шығарушы - қайсыбiр орындаушылықты немесе өзге де дыбыстардың тұңғыш дыбыс жазбасы үшiн бастамашылық пен жауапкершiлiктi мойнына алған жеке немесе заңды тұлға. Өзге дәлелдемелерi болмаған кезде, есiмi немесе атауы сол фонограммада және (немесе) соның қорабында жазылған тұлға фонограмманы дайындаушы деп танылады;
30) туынды шығарма - басқа туындыны шығармашылықпен өңдеу нәтижесiнде жасалған туынды;
31) көпшiлiк алдында орындау - туындыны мәнерлеп оқу, ойнау, билеу немесе қандай да бiр өзге жолмен, соның iшiнде техникалық құралдардың көмегiмен (дыбыстау-бейнелеу туындысына қатысты - кадрларды дыбыспен сүйемелдеу арқылы оларды ретiмен көрсету) отбасылық ортаға жатпайтын адамдар болатын немесе болуы мүмкiн орындарда орындау;
32) көпшiлiкке көрсету - туындының түпнұсқасын немесе данасын тiкелей немесе слайд, кино-, телекадр түрiнде экранда, басқа кез келген техникалық құралдың көмегiмен немесе кез келген өзге әдiспен (дыбыстау-бейнелеу туындысына қатысты - олардың реттiлiгiнен тыс жеке кадрларды көрсету) отбасылық ортаға жатпайтын адамдар болатын немесе болуы мүмкiн орындарда көрсету;

33) режиссер-постановщик спектакля - лицо, осуществившее постановку театрального, циркового, кукольного, эстрадного или иного спектакля (представления);
34) репродуцирование (репрографическое воспроизведение) - факсимильное воспроизведение в любом размере и форме одного или более экземпляров оригиналов или копий письменных и других графических произведений посредством фотокопирования или с помощью других технических средств, иных, чем издание. Репрографическое воспроизведение не включает в себя хранение или воспроизведение указанных копий в электронной (включая цифровую), оптической или иной машиночитаемой форме;
35) сдача в прокат (внаем) - предоставление экземпляра произведения или фонограммы во временное пользование в целях извлечения прямой или косвенной коммерческой выгоды;
36) смежные права - имущественные права исполнителя, производителя фонограммы, организации эфирного и кабельного вещания и личные неимущественные права исполнителя;
37) сообщение для всеобщего сведения по кабелю - сообщение произведения, фонограммы, исполнения, передачи организаций эфирного или кабельного вещания для всеобщего сведения посредством кабеля, провода, оптического волокна или с помощью аналогичных средств;
38) составное произведение - сборник (энциклопедия, антология, база данных) произведений и других материалов, представляющих собой по подбору и (или) расположению материалов результат творческой деятельности;
39) техническое средство - любое устройство, изделие или компонент, являющиеся составной частью способа, устройства или изделия, предназначенные для предотвращения нарушения или препятствия нарушению любых авторских или любых смежных прав, охраняемых настоящим Законом;
40) уполномоченный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области авторского права и смежных прав;
41) фонограмма - звуковая запись исполнений или иных звуков, а также представление звуков в любой форме, за исключением записи, включенной в аудиовизуальное произведение;
42) экземпляр произведения - копия произведения, изготовленная в любой материальной форме;
43) экземпляр фонограммы - копия фонограммы на любом материальном носителе, изготовленная непосредственно или косвенно с фонограммы и включающая все звуки или часть звуков, зафиксированных в этой фонограмме.";
2) в статье 5:
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "обнародованные" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
подпункт 2) после слова "обнародованные" дополнить словами "за пределами Республики Казахстан";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:

33) спектакльдi қоюшы-режиссер - театр, цирк, қуыршақ, эстрада спектаклiн немесе өзге де спектакль (көрсетiлiм) қойылымын жүзеге асырған адам;
34) көшiрмелеу (репрографиялық қайта шығару) - жазбаша және басқа да графикалық туындылар түпнұсқаларының немесе көшiрмелерiнiң фотокөшiрме жолымен немесе басып шығарудан өзге басқа да техникалық құралдар арқылы кез келген мөлшерде және нысанда бiр немесе одан да көп данасын факсимальдiк қайта шығару. Репрографиялық қайта шығаруға аталған көшiрмелердi электрондық (цифрлық көшiрмелерiн қоса), оптикалық немесе машинамен оқылатын өзге де нысанда сақтау немесе қайта шығару кiрмейдi;
35) прокатқа (жалға) беру - туындының немесе фонограмманың данасын тiкелей немесе жанама коммерциялық пайда табу мақсатында уақытша пайдалануға беру;
36) сабақтас құқықтар - орындаушының, фонограмма жасаушының, эфирлiк және кәбiлдiк хабар тарату ұйымының мүлiктiк құқықтары және орындаушының жеке мүлiктiк емес құқықтары;
37) кәбiл бойынша жалпы жұрттың назарына хабарлау - туындыны, фонограмманы, орындаушылықты, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдары хабарын жалпы жұрттың назарына кәбiл, сым, оптикалық талшықтар арқылы немесе соған ұқсас құралдардың көмегiмен хабарлау;
38) құрамдас туынды - материалдарды iрiктеп алу және (немесе) орналастыру бойынша шығармашылық қызметтiң нәтижесiн бiлдiретiн туындылар мен басқа да материалдардың жинағы (энциклопедия, антология, деректер базасы);
39) техникалық құрал - осы Заңмен қорғалатын, кез келген авторлық немесе сабақтас құқықтардың бұзылуын болдырмауға немесе бұзуға кедергi келтiруге арналған тәсiлдiң, құрылғының немесе бұйымның құрамдас бөлiгi болып табылатын кез келген құрылғы, бұйым немесе компонент;
40) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын және авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
41) фонограмма - орындаушылықтардың немесе өзге де дыбыстардың дыбыстық жазбасы, сондай-ақ дыбыстау-бейнелеу туындысына енгiзiлген жазбаны қоспағанда, дыбыстарды кез келген нысанда беру;
42) туындының данасы - туындының кез келген материалдық нысанда дайындалған көшiрмесi;
43) фонограмманың данасы - фонограммадан тiкелей немесе жанама түрде дайындалған және осы фонограммада жазылған барлық дыбыстарды немесе дыбыстардың бөлiгiн қамтитын кез келген материалдық жеткiзгiштегi фонограмма көшiрмесi.";
2) 5-бапта:
1-тармақта 1) - 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының аумағында жарияланған не жарияланбаған, бiрақ авторлардың немесе олардың құқықтық мұрагерлерiнiң азаматтығына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында қандай да болсын объективтi нысанда болатын туындыларға қолданылады;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жарияланған не жарияланбаған, бiрақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегi қандай да болсын объективтi нысандағы туындыларға қолданылады және Қазақстан Республикасының азаматтары - авторлары және олардың құқықтық мұрагерлерi деп танылады;

"3) на произведения, обнародованные за пределами Республики Казахстан либо необнародованные, но находящиеся в какой-либо объективной форме за пределами Республики Казахстан, и признается за авторами (их правопреемниками) - иностранцами, лицами без гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Охрана произведению в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, предоставляется, если оно не перешло в общественное достояние в стране происхождения произведения, определяемой по правилам соответствующего международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, вследствие истечения установленного в такой стране срока действия авторского права и не перешло в общественное достояние в Республике Казахстан вследствие истечения срока действия авторского права.";
3) часть вторую пункта 5 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Передача права собственности или права владения каким-либо материальным объектом не влечет передачи авторского права на произведение, выраженное в этом объекте, за исключением случаев, указанных в настоящем Законе.";
4) в подпункте 6) пункта 1 статьи 7 слова "(кино-, теле- и видеофильмы, диафильмы и другие кино- и телепроизведения)" исключить;
5) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Авторское право на произведение науки, литературы и искусства возникает в силу факта его создания. Для возникновения и осуществления авторского права не требуются регистрация произведения, иное специальное оформление произведения или соблюдение каких-либо формальностей.
Для оповещения о своих исключительных имущественных правах автор и (или) правообладатель вправе использовать знак охраны авторского права, который помещается на каждом экземпляре произведения и обязательно состоит из трех элементов:
1) латинской буквы "С" в окружности;
2) имени (наименования) обладателя исключительных авторских прав;
3) года первого опубликования произведения.
Автор для свидетельства личных неимущественных прав на необнародованное произведение, а также правообладатель для подтверждения обладания исключительными имущественными правами на произведение в любое время в течение срока охраны авторского права либо действия соответствующих договоров вправе зарегистрировать их в официальных реестрах. Регистрация осуществляется уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жарияланған не жарияланбаған, бiрақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегi қандай да болсын объективтi нысандағы туындыларға қолданылады және авторлардың (олардың құқықтық мұрагерлерiнiң) - шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес авторлық құқығы бар деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес, егер ол Қазақстан Республикасы бекiткен тиiстi халықаралық шарттың ережелерi бойынша айқындалатын туындының шыққан елiнде авторлық құқықтың осы елде белгiленген қолданылу мерзiмiнiң бiтуiнiң салдарынан қоғам игiлiгiне айналмаса және авторлық құқықтың қолданылу мерзiмiнiң бiтуiнiң салдарынан Қазақстан Республикасында қоғамның игiлiгiне айналмаса, туындыға қорғау берiледi.";
3) 6-баптың 5-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қандай да болсын материалдық объектiге меншiк құқығын немесе иелену құқығын беру, осы Заңда көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, осы объектiде көрсетiлген туындыға авторлық құқықтың берiлуiне әкеп соқпайды.";
4) 7-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында "(кино-, теле- және бейнефильмдер, диафильмдер және басқа кино- және телетуындылар)" деген сөздер алып тасталсын;
5) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ғылым, әдебиет және өнер туындысына авторлық құқық оның жасалу фактiсiне қарай туындайды. Авторлық құқықтың пайда болуы мен жүзеге асырылуы үшiн туындыны тiркеу, туындыны өзге де арнайы ресiмдеу немесе қандай да болсын шарттылықты сақтау талап етiлмейдi.
Өздерiнiң айрықша мүлiктiк құқықтары туралы хабарлау үшiн автор және (немесе) құқық иеленушi авторлық құқықты қорғау белгiсiн пайдалануға құқылы, ол белгi туындының әр данасына қойылады және мiндеттi түрде мынадай үш элементтен тұрады:
1) қоршауға алынған латынша "С" әрпi;
2) айрықша авторлық құқықтар иесiнiң есiмi (атауы);
3) туындының алғаш жарияланған жылы.
Жарияланбаған туындыға жеке мүлiктiк емес құқықтарын куәландыру үшiн автор, сондай-ақ құқық иеленуші туындыға айрықша мүліктік құқықтарды иеленетiнiн растау үшiн авторлық құқықтың қорғалатын не тиiстi шарттардың қолданылатын мерзiмi iшiнде кез келген уақытта оларды ресми тiзiлiмдерде тiркеуге құқылы. Тiркеудi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

"1-1. Нe регистрируются в качестве объектов авторского права произведения, служащие (предназначенные) для отличия товаров (услуг) одних физических или юридических лиц от однородных товаров (услуг) других физических или юридических лиц.";
6) статью 10 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Каждый из соавторов вправе от своего имени, в том числе и без получения разрешения других соавторов, принимать предусмотренные настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан меры, связанные с защитой его пpaв, если иное не предусмотрено соглашением между ними.";
7) заголовок статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Авторское право на составные произведения";
8) заголовок статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Авторское право на производные произведения";
9) в пункте 2 статьи 13 слова "изготовителю", "Изготовитель" заменить соответственно словами "производителю", "Производитель";
10) пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) право на открытие доступа к произведению неопределенному кругу лиц (право на обнародование).";
11) в статье 16:
в пункте 1 слова "обладателю авторских прав на произведение" заменить словом "правообладателю";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) распространять оригинал или экземпляры произведения любым способом: продавать, менять, сдавать внаем, совершать иные операции (право на распространение);";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) осуществлять иные действия, не противоречащие законодательным актам Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Автор или иной правообладатель имеет право на вознаграждение за каждый вид использования произведения, размер и порядок исчисления которого устанавливаются авторским договором, а также договорами, заключаемыми организациями, управляющими имущественными правами авторов на коллективной основе.";
в пункте 6 слово "неоправданного" исключить; дополнить словами "и правообладателя";
12) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Минимальные ставки авторского вознаграждения
Правительством Республики Казахстан могут устанавливаться минимальные ставки авторского вознаграждения в случаях, когда практическое осуществление имущественных (исключительных) прав в индивидуальном порядке невозможно в связи с характером произведения или особенностями его использования (публичным исполнением, в том числе на радио и телевидении, воспроизведением произведения посредством механической, магнитной или иной записи, репродуцированием и другими случаями).";

"1-1. Бiр жеке немесе заңды тұлғалардың тауарларын (қызметтерiн) басқа жеке немесе заңды тұлғалардың бiртектi тауарларынан (қызметтерiнен) ажырату үшiн қолданылатын (соған арналған) туындылар авторлық құқық объектiсi ретiнде тiркелмейдi.";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тең авторлардың әрқайсысы өз атынан, соның iшiнде, басқа тең авторлардың рұқсатын алмастан, егер олардың арасында келiсiммен өзгеше көзделмесе, өз құқықтарын қорғауға байланысты осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiнде көзделген шараларды қолдануға құқылы.";
7) 11-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Құрамдас туындыларға авторлық құқық";
8) 12-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Туынды шығармаларға авторлық құқық";
9) 13-баптың 2-тармағында "дайындаушыға", "дайындаушы" деген сөздер тиiсiнше "жасаушыға", "жасаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) туындыға белгiсiз адамдар тобының қол жеткiзуiне жол ашу құқығы (жариялау құқығы).";
11) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Автордың немесе өзге құқық иеленушiнiң сол туындыны кез келген нысанда және кез келген әдiспен пайдалануға мүлiктiк (айрықша) құқығы бap.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) туындының түпнұсқасын немесе даналарын кез келген тәсiлмен тарату: сату, айырбастау, жалға беру, өзге де операциялар жасау (тарату құқығы);";
мемлекеттiк тiлдегi мәтiн бойынша 10) тармақшадағы "құқықтарын бiлдiредi" деген сөздер алып тасталып, нүкте ";" белгiсiмен ауыстырылсын, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне қайшы келмейтiн өзге де әрекеттердi жүзеге асыру құқықтарын бiлдiредi.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Автордың немесе өзге құқық иеленушiнiң туындыны пайдаланудың әрбiр түрi үшiн сыйақы алуға құқығы бар, оның мөлшерi мен есептелу тәртiбi авторлық шартпен, сондай-ақ авторлардың мүлiктiк құқықтарын ұжымдық негiзде басқаратын ұйымдармен жасасатын шарттармен белгiленедi.";
6-тармақта "орынсыз" деген сөз алып тасталсын; "автордың" деген сөзден кейiн "және құқық иеленушiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
12) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Авторлық сыйақының ең төмен ставкалары
Туындының сипатына немесе оны пайдалану ерекшелiктерiне (жұртшылық алдында, соның iшiнде радиода және телевизияда орындауға, туындыны механикалық, магниттiк немесе өзгедей жазу арқылы қайта шығаруға, көшiрмелеуге және басқа да жағдайларға) байланысты мүлiктiк (айрықша) құқықтарды жеке-дара жүзеге асыру iс жүзiнде мүмкiн болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкiметi авторлық сыйақының ең төмен ставкаларын белгiлей алады.";

13) статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Переход права собственности на произведение изобразительного искусства (возмездно или безвозмездно) от автора к другому лицу означает первое отчуждение этого произведения.";
14) заголовок и пункт 1 статьи 18 после слова "автора" дополнить словами "или правообладателя";
15) в статье 19:
заголовок после слова "автора" дополнить словами "или правообладателя";
абзац первый после слов "без согласия автора" дополнить словами "или правообладателя";
подпункт 5) после слова "фотографии" дополнить словами "или кинематографии";
16) абзац первый статьи 20 после слов "согласия автора" дополнить словами "или иного правообладателя";
17) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Свободное использование произведений,
постоянно расположенных в местах,
открытых для свободного посещения
Допускаются без согласия автора или правообладателя и без выплаты авторского вознаграждения воспроизведение, передача в эфир и (или) сообщение для всеобщего сведения по кабелю произведений архитектуры, фотографий, изобразительного искусства, которые постоянно расположены в месте, открытом для свободного посещения, за исключением случаев, когда изображение произведения является основным объектом такого воспроизведения, передачи в эфир и (или) сообщения для всеобщего сведения по кабелю или когда изображение произведения используется для коммерческих целей.";
18) в статье 22 слова "обладателя авторских прав" заменить словом "правообладателя";
19) в статье 23 слова "обладателя авторских прав" заменить словом "правообладателя";
20) в пункте 1 статьи 24:
в подпункте 1) слова "связанные с функционированием" заменить словами "необходимые для функционирования";
подпункт 2) после слова "изготовить" дополнить словами "или поручить изготовить";
21) в статье 25:
в абзаце первом слова "иного обладателя авторских прав" заменить словом "правообладателя"; слово "сообщение" заменить словом "передачу";
подпункт 2) после слов "автором", "автора" дополнить соответственно словами "или правообладателем", "или правообладателя";
22) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. Вознаграждение за воспроизведение, указанное в пункте 1 настоящей статьи, выплачивается лицами, изготавливающими или импортирующими оборудование и материальные носители, используемые для такого воспроизведения.
Перечень такого оборудования и материальных носителей утверждается Правительством Республики Казахстан.";

13) 17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Бейнелеу өнерi туындысына меншiк құқығының автордан басқа тұлғаға ауысуы (өтеулi немесе өтеусiз) осы туындының бiрiншi рет иелiктен айырылуын бiлдiреді.";
14) 18-бапта тақырыбы және 1-тармақ "автордың" деген сөзден кейiн "немесе құқық иеленушiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 19-бапта:
тақырыбы "автордың" деген сөзден кейiн "немесе құқық иеленушiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзацта "Автордың" деген сөзден кейiн "немесе құқық иеленушiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада "суретке түсiру" деген сөздерден кейiн "немесе кинематография" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 20-баптың бiрiншi абзацы "Автордың" деген сөзден кейiн "немесе өзге құқық иеленушiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Еркiн кiрiп көруге ашық орындарға тұрақты
қойылған туындыларды еркiн пайдалану
Туындыны бейнелеу қайта шығарудың, эфирге берудiң және (немесе) кәбiл бойынша жалпыжұрттың назарына хабарлаудың негiзгi объектiсi болатын немесе туындыны бейнелеу коммерциялық мақсат үшiн пайдаланылатын жағдайларды қоспағанда, еркiн кiрiп көруге ашық орындарға тұрақты қойылған сәулет, суретке түсiру, бейнелеу өнерi туындыларын автордың немесе құқық иеленушiнiң келiсiмiнсiз және авторлық сыйақы төлемей қайта шығаруға, эфирге беруге және (немесе) кәбiл бойынша жалпы жұрттың назарына хабарлауға жол берiледi.";
18) 22-баптағы "авторлық құқықтардың өзге де иесiнiң" деген сөздер "өзге де құқық иеленушiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 23-баптағы "авторлық құқықтардың өзге де иесiнiң" деген сөздер "өзге де құқық иеленушiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 24-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада "байланысты" деген сөз "қажеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшада "жасауға" деген сөзден кейiн "немесе жасауды тапсыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 25-бапта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Эфирге хабар тарату ұйымы автордың немесе құқық иеленушiнiң келiсiмiнсiз және қосымша сыйақы төлемей осы ұйым эфирге беруге құқық алған туындыны қысқа уақытқа пайдалану үшiн жазбасын мынадай жағдайларда:";
2) тармақшада "авторымен", "авторының" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе құқық иеленушiсiмен", "немесе құқық иеленушiсiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қайта шығару үшiн сыйақыны осындай қайта шығару үшiн пайдаланылатын жабдықтар мен материалдық жеткiзгiштердi дайындаушы немесе импорттаушы тұлғалар төлейдi.
Осындай жабдықтар мен материалдық жеткiзгiштердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";

23) статью 28 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. При предоставлении охраны произведению в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, срок действия авторского права не может превышать срок, установленный в стране происхождения произведения, согласно пункту 4 статьи 5 настоящего Закона.
Сроки, предусмотренные настоящей статьей, применяются во всех случаях, когда юридический факт, являющийся основанием для начала течения срока, имел место не ранее чем за пятьдесят лет до введения в действие настоящего Закона.";
24) пункт 2 статьи 29 исключить;
25) пункт 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"1. Имущественные права автора, указанные в статье 16 настоящего Закона, могут быть уступлены полностью или частично, а также могут быть переданы для использования по авторскому договору о передаче исключительных прав или по авторскому договору о передаче неисключительных прав.
Любая уступка имущественных прав должна оформляться письменным договором, подписываемым автором и лицом, которому уступлены имущественные права.";
26) в статье 32:
в пункте 2 слова "пяти лет" заменить словами "одного года"; слова "шесть месяцев" заменить словами "три месяца";
пункт 8 после слова "будущем" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных статьями 14 и 33 настоящего Закона";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При продаже экземпляров произведений, выраженных в электронной форме, в том числе программы для ЭВМ и базы данных, а также при предоставлении массовым пользователям доступа к ним возможно применение иных форм договоров и порядка их заключения, установленных законодательством Республики Казахстан.";
27) в статье 36:
в подпункте 4) пункта 1 слова "в эфир или по кабелю" заменить словами "организации эфирного или кабельного вещания";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Смежные права иностранных физических и юридических лиц признаются на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, если соответствующие исполнение, фонограмма, передача организации эфирного или кабельного вещания не перешли в общественное достояние в стране их происхождения, определяемой по правилам соответствующего международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, вследствие истечения установленного в такой стране срока действия смежных прав и не перешли в общественное достояние в Республике Казахстан вследствие истечения срока действия смежных прав.";

23) 28-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес туындыға қорғау берiлген кезде, осы Заңның 5-бабының 4-тармағына сай авторлық құқықтың қолданылу мерзiмiн туындының шыққан елінде белгiленген мерзiмнен асыруға болмайды.
Осы бапта көзделген мерзiмдер мерзiмнiң өтуiнiң басталуына негiз болып табылатын заңдық факт осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiнгi елу жылдан әрi емес мерзiмде орын алған барлық жағдайларда қолданылады.";
24) 29-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
25) 31-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Автордың осы Заңның 16-бабында аталған мүлiктiк құқықтары толық немесе iшiнара берiлуi, сондай-ақ айрықша құқықтарды беру туралы авторлық шарт бойынша немесе айрықша емес құқықтарды беру туралы авторлық шарт бойынша пайдалану үшiн берiлуi мүмкiн.
Мүлiктiк құқықтарды қалай да болсын басқаға беру автордың және мүлiктiк құқықтар берiлетiн адамның қолы қойылатын жазбаша шартпен ресiмделуге тиiс.";
26) 32-бапта:
2-тармақта "алты ай" деген сөздер "үш ай" деген сөздермен ауыстырылсын, "бес жыл" деген сөздер "бiр жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ "Автордың" деген сөздiң алдынан "Осы Заңның 14 және 33-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылып, "Автордың" деген осы сөз кiшi әрiппен жазылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Электрондық нысанда жасалған туындылардың, соның iшiнде ЭЕМ-ге және деректер базасына арналған бағдарламаның даналарын сату кезiнде, сондай-ақ көпшiлiк пайдаланушыларға оны пайдалануға рұқсат беру кезiнде оларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өзге де шарт нысандары мен оларды жасасу тәртiбiн қолдануға болады.";
27) 36-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасында "эфирде немесе кәбiл бойынша берiлетiн хабарға" деген сөздер "эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шетелдiк жеке және заңды тұлғалардың сабақтас құқықтары, егер тиiстi орындаушылық, фонограмма, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабары Қазақстан Республикасы бекiткен тиiстi халықаралық шарттың ережелерi бойынша айқындалатын олардың шыққан елiнде, сабақтас құқықтардың сол елде белгiленген қолданылу мерзiмiнiң өтуi салдарынан қоғам игiлiгіне айналмаған болса және сабақтас құқықтардың қолданылу мерзiмiнiң өтуiне байланысты Қазақстан Республикасында қоғам игiлiгiне айналмаған болса, Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес танылады.";

28) в статье 37:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) право на защиту исполнения от всякого искажения или иного посягательства, способного нанести ущерб чести и достоинству исполнителя (право на защиту репутации);";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Личные неимущественные права принадлежат исполнителю независимо от его имущественных прав и сохраняются за ним в случае уступки исключительных имущественных прав на использование исполнения.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Исключительные права исполнителя на использование исполнения означают право разрешать или запрещать осуществление следующих действий:
1) записывать ранее незаписанное исполнение;
2) воспроизводить непосредственно или косвенно запись исполнения в любой форме;
3) передавать в эфир, сообщать для всеобщего сведения по кабелю или доводить до всеобщего сведения исполнение без использования записи исполнения;
4) передавать в эфир, сообщать для всеобщего сведения по кабелю или доводить до всеобщего сведения запись исполнения, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 39 настоящего Закона;
5) сдавать в прокат (внаем) опубликованную в коммерческих целях фонограмму, на которой записано исполнение с участием исполнителя. Это право при заключении договора о записи исполнения на фонограмму переходит к производителю фонограммы. При этом исполнитель сохраняет право на вознаграждение за сдачу в прокат (внаем) экземпляров такой фонограммы.";
29) в статье 38:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Исключительные права на использование фонограммы означают право разрешать или запрещать осуществление следующих действий:
1) воспроизводить фонограмму в прямом и косвенном порядке и в любой форме;
2) распространять оригинал и экземпляры фонограммы, в том числе и импорт, посредством продажи или иной передачи права собственности;
3) сдавать фонограмму в прокат (внаем) даже после ее распространения, осуществляемого производителем фонограммы или по его разрешению;
4) переделывать или любым способом перерабатывать фонограмму;
5) доводить фонограмму до всеобщего сведения.";
пункт 3 после слова "прокат" дополнить словом "(внаем)";
30) в статье 40:
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Исключительные права на использование передачи означают право разрешать или запрещать осуществление следующих действий:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сообщать в эфир передачу;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

28) 37-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) орындаушының ар-намысына және қадiр-қасиетiне нұқсан келтiре алатын кез келген бұрмалаудан немесе өзге де қолсұғушылықтан қорғалу құқығы (беделiн қорғау құқығы);";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мүлiктiк емес жеке құқықтар орындаушыға оның мүлiктiк құқықтарына қарамастан тиесiлi және орындаушылықты пайдалануға айрықша мүлiктiк құқықтарын берген жағдайда да олар өзiнде сақталып қалады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орындаушының орындаушылықты пайдалануға айрықша құқықтары мынадай iс-әрекеттердi:
1) бұрын жазылмаған орындаушылықты жазуды;
2) орындаушылық жазбасын кез келген нысанда тiкелей немесе жанама қайта шығаруды;
3) орындаушылықтың жазбасын пайдаланбай-ақ орындаушылықты эфирге берудi, кәбiл арқылы жалпыжұрттың назарына хабарлауды немесе жалпыжұрттың назарына жеткiзудi;
4) осы Заңның 39-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, орындаушылық жазбасын эфирге берудi, кәбiл арқылы жалпыжұрттың назарына хабарлауды немесе жалпыжұрттың назарына жеткiзудi;
5) орындаушының қатысуымен орындаушылық жазылған, коммерциялық мақсатта жарияланған фонограмманы прокатқа (жалға) берудi жүзеге асыруға рұқсат ету немесе тыйым салу құқығын бiлдiредi. Орындаушылықты фонограммаға жазу туралы шарт жасалған кезде бұл құқық фонограмманы шығарушыға ауысады. Бұл ретте орындаушы мұндай фонограмманың даналарын прокатқа (жалға) бергенi үшiн сыйақы алу құқығын сақтап қалады.";
29) 38-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Фонограмманы пайдалануға айрықша құқықтар мынадай iс-әрекеттердi:
1) фонограмманы тiкелей немесе жанама түрде кез келген нысанда қайта шығаруды;
2) меншiк құқығын сату немесе өзгеше беру арқылы фонограмманың түпнұсқасы мен даналарын таратуды, оның iшiнде импорттауды;
3) фонограмманы шығарушы немесе оның рұқсаты бойынша жүзеге асырылған оны таратудан кейiн де фонограмманы прокатқа (жалға) берудi;
4) фонограмманы қайта жасауды немесе кез келген тәсiлмен өңдеудi;
5) фонограмманы жалпы жұрттың назарына жеткiзудi жүзеге асыруға рұқсат ету немесе тыйым салу құқығын бiлдiреді.";
3-тармақта "жалға" деген сөз "прокатқа (жалға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 40-бапта:
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Хабарды пайдалануға айрықша құқықтар мынадай әрекеттердi жүзеге асыруға:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) хабарды эфирге бepугe;";
5) тармақшадағы "хабарлауға" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, "құқығын бiлдiредi" деген сөздер алып тасталсын, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) доводить передачу до всеобщего сведения.";
подпункт 1) пункта 3 после слова "эфирного" дополнить словами "и кабельного";
31) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1. Передача исключительных прав.
Лицензионный договор
1. Исключительные права, перечисленные в статьях 37, 38, 40 настоящего Закона, могут быть уступлены полностью или частично, а также могут быть переданы для использования по лицензионному договору о передаче исключительных или неисключительных прав. На такой договор распространяются требования, установленные статьей 32 настоящего Закона.
2. Лицензионный договор подлежит обязательной государственной регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в уполномоченном органе с выдачей государственного регистрационного удостоверения надлежащего образца.";
32) в статье 41:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "передачи в эфир, передачи по кабелю" заменить словами "передач организаций эфирного или кабельного вещания";
слово "фонограмм" заменить словом "фонограммы";
в подпункте 1) слова "в эфир или по кабелю" заменить словами "организации эфирного или кабельного вещания";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) для цитирования в форме небольших отрывков из исполнения, фонограммы, передачи организации эфирного или кабельного вещания при условии, что такое цитирование осуществляется в информационных целях. При этом любое использование организацией эфирного или кабельного вещания экземпляров фонограммы, опубликованной в коммерческих целях, для передачи в эфир, сообщения для всеобщего сведения по кабелю или доведения до всеобщего сведения возможно при условии соблюдения положений статьи 39 настоящего Закона;";
в подпункте 4) слова "литературы, науки" заменить словами "науки, литературы";
в пункте 2 слова "в эфир или по кабелю" заменить словами "организации эфирного или кабельного вещания"; после слов "а также воспроизведение фонограммы" дополнить словом "исключительно";
в пункте 3:
абзац первый после слов "и организации эфирного" дополнить словами "или кабельного";
в подпункте 2) слово "шестимесячного" исключить; слова "литературы, науки" заменить словами "науки, литературы"; слова "единственного экземпляра, который может быть сохранен в официальных архивах на основании его" заменить словами "записи, которая может быть сохранена в архивах на основании ее";
в пункте 4 слова "в эфир или по кабелю" заменить словами "организации эфирного или кабельного вещания"; слова "литературы, науки" заменить словами "науки, литературы";

"6) хабарды жалпы жұрттың назарына жеткiзуге рұқсат ету немесе тыйым салу құқығын бiлдiреді.";
3-тармақтың 1) тармақшасындағы "эфирде" деген сөз "эфирлiк және кәбiлдiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
"40-1-бап. Айрықша құқықтар беру. Лицензиялық шарт
1. Осы Заңның 37, 38, 40-баптарында аталған айрықша құқықтарға толық немесе iшiнара жол берiлуi мүмкiн, сондай-ақ олар айрықша немесе айрықша емес құқықтарды беру туралы лицензиялық шарт бойынша пайдалану үшiн берiлуi мүмкiн. Мұндай шартқа осы Заңның 32-бабында белгiленген талаптар қолданылады.
2. Лицензиялық шарт тиiстi үлгiдегi мемлекеттiк тiркеу куәлiгi берiле отырып, уәкiлеттi органда Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен мiндеттi мемлекеттiк тiркелуге тиiс.";
32) 41-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "эфир хабарларын, кәбiл арқылы берiлетiн хабарларды" деген сөздер "эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарларын" деген сөздермен ауыстырылсын; ресми тiлде түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi;
1) тармақшадағы "эфирде немесе кәбiл арқылы берiлген хабардан" деген сөздер "эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабарларынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дәйектеме ақпараттық мақсатта жүзеге асырылатын жағдайда, орындаушылықтан, фонограммадан, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабарынан шағын үзiндiлер түрiнде дәйектеме келтiруге жол берiледi. Бұл ретте, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының коммерциялық мақсатта жарияланған фонограмма даналарын эфирге беру, жалпы жұрттың назарына кәбiл арқылы хабарлау үшiн немесе жалпыжұрттың назарына жеткiзу үшiн пайдалануының қандайы болса да осы Заңның 39-бабындағы ережелердi сақтаған жағдайда ғана мүмкiн болады;";
4) тармақшада "әдебиет, ғылым" деген сөздер "ғылым, әдебиет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "олардың жазбаларын эфирге немесе кәбiл арқылы таратуға" деген сөздер "эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабарларын және олардың жазбаларын таратуға" деген сөздермен ауыстырылсын; "жеке мақсат үшiн көшiруге" деген сөздер "тек қана жеке мақсат үшiн қайта шығаруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "және эфирге", "хабардар" деген сөздер тиiсiнше "және эфирлiк немесе кәбiлдiк", "хабарларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "алты ай" деген сөздер "белгiленетiн" деген сөзбен ауыстырылсын; "әдебиет, ғылым" деген сөздер "ғылым, әдебиет" деген сөздермен ауыстырылсын; "жалғыз данасын" деген сөздер "жазбасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта "эфирде немесе кәбiл арқылы берiлетiн хабарды" деген сөздер "эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымының хабарын" деген сөздермен ауыстырылсын; "әдебиет, ғылым" деген сөздер "ғылым, әдебиет" деген сөздермен ауыстырылсын;

33) в статье 42:
пункт 1 после слова "посягательства" дополнить словами ", способного нанести ущерб чести и достоинству исполнителя";
в пункте 4 слова "первой передачи" заменить словами "первого сообщения для всеобщего сведения";
в пункте 8 слова "в эфир или по кабелю" заменить словами "организаций эфирного или кабельного вещания";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Истечение срока действия смежных прав на исполнения, постановки, фонограммы, передачи организаций эфирного или кабельного вещания означает их переход в общественное достояние.
В отношении объектов смежных прав, перешедших в общественное достояние, применяются положения статьи 29 настоящего Закона с учетом положений статей 34-42 настоящего Закона.";
34) пункт 7 статьи 43 исключить;
35) пункты 2 и 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"2. На основе полномочий, полученных в соответствии с пунктом 3 статьи 43 настоящего Закона, организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе, заключает лицензионные договоры с пользователями на соответствующие способы использования произведений и объектов смежных прав. Такие лицензионные договоры разрешают использование предусмотренными в них способами всех произведений и объектов смежных прав, включая и те, которые не переданы на управление организации в соответствии с пунктом 3 статьи 43 настоящего Закона. Условия таких лицензионных договоров должны быть одинаковыми для всех пользователей одной категории. Указанные организации не вправе отказать в заключении лицензионных договоров пользователю без достаточных на то оснований.
3. Пользователи, заключившие лицензионный договор, обязаны осуществить государственную регистрацию и получить государственное регистрационное удостоверение надлежащего образца в уполномоченном органе.";
36) дополнить статьей 48-1 следующего содержания:
"Статья 48-1. Контроль за деятельностью физических и
юридических лиц, использующих объекты
авторского права и смежных прав
1. Контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих объекты авторского права и смежных прав, осуществляет уполномоченный орган.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, обязаны по запросу уполномоченного органа представлять сведения об использованных произведениях или объектах смежных прав, доходах, полученных в результате использования объектов авторского права или смежных прав, а также сведения и документы, касающиеся выплат авторского вознаграждения.".
2. В Закон  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "Об охране селекционных достижений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 655):

33) 42-бапта:
1-тармақ "өзге де қолсұғушылықтан" деген сөздердiң алдынан "орындаушының ар-намысына және қадiр-қасиетiне нұқсан келтiруi мүмкiн" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта "алғашқы хабар таратуды" деген сөздер "жалпы жұрттың назарына арналған алғашқы хабарлауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта "эфирде немесе кәбiл арқылы таратылған хабарларды" деген сөздер "эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Орындаушылыққа, қойылымға, фонограммаға, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының хабарына сабақтас құқықтардың қолданылу мерзiмiнiң өтуi олардың қоғам игiлiгiне айналғанын бiлдiредi.
Қоғам игiлiгiне айналған сабақтас құқықтар объектiлерiне қатысты осы Заңның 34-42-баптарының ережелерi ескерiле отырып, осы Заңның 29-бабының ережелерi қолданылады.";
34) 43-баптың 7-тармағы алып тасталсын;
35) 44-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 43-бабының 3-тармағына сәйкес алынған өкiлеттiктер негiзiнде мүлiктiк құқықтарды ұжымдық негiзде басқаратын ұйым туындыларды және сабақтас құқықтар объектiлерiн пайдаланудың тиiстi тәсiлдерiне пайдаланушылармен лицензиялық шарттар жасасады. Мұндай лицензиялық шарттар оларда көзделген тәсiлдермен, осы Заңның 43-бабының 3-тармағына сәйкес ұйымға басқаруға берiлмегендерiн қоса алғанда, барлық туындылар мен сабақтас құқық объектiлерiн пайдалануға рұқсат бередi. Мұндай лицензиялық шарттардың талаптары бiр санаттағы барлық пайдаланушыларға бiрдей болуға тиiс. Аталған ұйымдардың пайдаланушыға лицензиялық шарт жасасудан жеткiлiктi негiздерсiз бас тартуға құқығы жоқ.
3. Лицензиялық шарт жасасқан пайдаланушылар уәкiлеттi органда мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыруға және тиiстi үлгiдегi мемлекеттiк тiркеу куәлiгiн алуға мiндеттi.";
36) мынадай мазмұндағы 48-1-баппен толықтырылсын:
"48-1-бап. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар
объектiлерiн пайдаланатын жеке және заңды
тұлғалардың қызметiне бақылау жасау
1. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектiлерiн пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың қызметiне бақылау жасауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалар уәкiлеттi органның сұратуы бойынша пайдаланылған туындылар немесе сабақтас құқықтар объектiлерi, авторлық құқық немесе сабақтас құқықтар объектiлерiн пайдалану нәтижесiнде түскен табыстар туралы мәлiметтер, сондай-ақ авторлық сыйақы төлемдерiне қатысты мәлiметтер мен құжаттар беруге мiндеттi.".
2. "Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 655-құжат):

1) в статье 2:
в подпункте 2) слово "Казпатента" заменить словами "уполномоченного органа";
в подпункте 3) слово "Казпатента" исключить;
подпункт 10) после слова "граждане" дополнить словами "Республики Казахстан"; слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом и экспертной организацией";
2) в статье 3:
пункт 2 исключить;
в пункте 5:
в части первой слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
в части второй слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";
3) дополнить статьями 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"Статья 3-1. Уполномоченный государственный орган в сфере
охраны селекционных достижений
1. Уполномоченный государственный орган в сфере охраны селекционных достижений (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области охраны селекционных достижений.
2. К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) участие в реализации государственной политики в области правовой охраны селекционных достижений;
2) выдача патентов на селекционные достижения;
3) контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих селекционные достижения;
4) составление протоколов и рассмотрение дел об административных правонарушениях, наложение административных взысканий;
5) осуществление иных функций, предусмотренных настоящим Законом.
Статья 3-2. Экспертная организация
1. Экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны селекционных достижений).
2. К компетенции экспертной организации относятся:
1) прием заявок на селекционные достижения;
2) проведение предварительной экспертизы селекционных достижений;
3) ведение Государственного реестра селекционных достижений;
4) публикация сведений о селекционных достижениях;
5) осуществление иных функций, возложенных на нее законодательством Республики Казахстан.";
4) в пункте 2 статьи 4:
в части первой слова "на выдачу патента" исключить;
в части второй второе предложение исключить;
5) в статье 5:
в пункте 1 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
в пунктах 2 и 5 слова "Казпатенте", "Казпатентом" заменить соответственно словами "уполномоченном органе", "уполномоченным органом";
6) в статье 6:
в пункте 2 слова "выдачу патента" заменить словами "селекционное достижение";
в пункте 3 слово "Казпатента" заменить словами "экспертной организации";

1) 2-бапта:
2) тармақшада "Қазпатенттiң" деген сөз "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "Қазпатенттiң" деген сөз алып тасталсын;
10) тармақшада "азаматтар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын; "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган және сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
5-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-баптармен толықтырылсын:
"3-1-бап. Селекциялық жетiстiктердi қорғау саласындағы
уәкiлеттi мемлекеттiк орган
1. Селекциялық жетiстiктердi қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын және селекциялық жетiстiктердi қорғау саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2. Уәкілеттi органның құзыретiне:
1) селекциялық жетiстiктердi құқықтық қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыруға қатысу;
2) селекциялық жетiстiктерге патенттер беру;
3) селекциялық жетiстiктердi пайдаланушы жеке және заңды тұлғалардың қызметiне бақылау;
4) хаттамаларды жазу және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау, әкiмшiлiк жазалар қолдану;
5) осы Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.
3-2-бап. Сараптама жасау ұйымы
1. Сараптама жасау ұйымы - мемлекеттiк монополияға (селекциялық жетiстiктердi қорғау саласында қызметтер көрсету) жатқызылған салалардағы қызметтi жүзеге асыратын, уәкiлеттi органға ведомстволық бағынысты ұйым.
2. Сараптама жасау ұйымының құзыретiне:
1) селекциялық жетiстiктерге өтiнiмдер қабылдау;
2) селекциялық жетiстiктерге алдын ала сараптама жүргiзу;
3) селекциялық жетiстiктердiң Мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу;
4) селекциялық жетiстiктер туралы мәлiметтер жариялау;
5) өзiне Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.";
4) 4-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "патент беруге" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктегi екiншi сөйлем алып тасталсын;
5) 5-бапта:
1-тармақтағы "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 және 5-тармақтардағы "Қазпатентте", "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi органда", "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 6-бапта:
2-тармақтағы "патент алуға" деген сөздер "селекциялық жетiстiкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Қазпатенттiң" деген сөз "сараптама жасау ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"1. Приоритет сорта, породы устанавливается по дате подачи в экспертную организацию заявки.";
8) в статье 8:
в пункте 1 слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
в пунктах 3 и 5 слова "Казпатентом", "Казпатент" заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган";
в пункте 6 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
9) в статье 10 слово "Казпатент" заменить соответственно словами "Уполномоченный орган", "уполномоченный орган";
10) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. Автору селекционного достижения, внесенного в Государственный реестр селекционных достижений, не являющемуся патентообладателем, уполномоченный орган выдает официальное удостоверение, подтверждающее его авторство.";
11) в подпункте 3) статьи 13 слова "выдачу патента" заменить словами "селекционное достижение"; слова "Казпатент до момента регистрации селекционного достижения в Государственном реестре селекционных достижений" заменить словами "уполномоченный орган до момента принятия решения о выдаче патента на селекционное достижение";
12) в статье 14:
в пункте 3:
подпункт 3) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Селекционным достижением, существенно наследующим признаки другого (исходного) селекционного достижения, признается селекционное достижение, которое при явном отличии от исходного:
1) наследует наиболее существенные признаки исходного селекционного достижения или селекционного достижения, которое само наследует существенные признаки исходного селекционного достижения, сохраняя при этом основные признаки, отражающие генотип или комбинацию генотипов исходного селекционного достижения;
2) соответствует генотипу или комбинации генотипов исходного селекционного достижения, за исключением отклонений, вызванных применением таких методов, как индивидуальный отбор из исходного сорта, породы, отбор индуцированного или сомаклонального мутанта, беккроссирования и генной инженерии.";
пункт 4 исключить;
13) статью 16 дополнить словами "или в порядке правопреемства";
14) в пункте 4 статьи 18 слово "Казпатенте" заменить словами "уполномоченном органе";
15) в статье 19 слова "Казпатент", "Казпатенте" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченном органе";

7) 7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сорттың, тұқымның басымдығы сараптама жасау ұйымына өтiнiм берiлген күн бойынша белгiленеді.";
8) 8-бапта:
1-тармақтағы "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 5-тармақтардағы "Қазпатенттiң", "Қазпатентке" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi органның", "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 10-бапта "Қазпатент", "Қазпатентке" деген сөздер тиiсiнше "Уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген селекциялық жетiстiктiң патент иеленушi болып табылмайтын авторына уәкiлеттi орган оның авторлығын растайтын ресми куәлiк бередi.";
11) 13-баптың 3) тармақшасында "патент бepугe" деген сөздер "селекциялық жетiстiкке" деген сөздермен ауыстырылсын; "Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне селекциялық жетiстiк тiркелген кезге дейiн" деген сөздер "Селекциялық жетiстiкке патент беру туралы шешiм қабылданған кезге дейiн" деген сөздермен, "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 14-бапта:
3-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Селекциялық жетiстiк бастапқысынан айқын ерекшеленген кезде:
1) бастапқы селекциялық жетiстiктiң генотипiн немесе генотиптерiнiң комбинациясын бiлдiретiн негiзгi белгiлердi сақтай отырып, бастапқы селекциялық жетiстiктiң немесе бастапқы селекциялық жетiстiктiң маңызды белгiлерiне өзi ие болып қалатын селекциялық жетiстiктiң неғұрлым маңызды белгiлерiне ие болып қалса;
2) бастапқы сорттан, тұқымнан жеке iрiктеу, индукцияланған немесе өздiгiнен клондалған мутантты iрiктеу, қайыра будандастыру және гендiк инженерия сияқты әдiстердi қолданудан туындаған ауытқуларды қоспағанда, бастапқы селекциялық жетiстiк генотипiне немесе генотиптерiнiң комбинациясына сәйкес келсе селекциялық жетiстiк басқа (бастапқы) селекциялық жетiстiктiң белгiлерiн елеулi түрде ие болып қалған селекциялық жетiстiк деп танылады.";
4-тармақ алып тасталсын;
13) 16-бап "мұра ретiнде" деген сөздерден кейiн "немесе құқықтық мұрагерлiк тәртiбiмен" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 18-баптың 4-тармағында "Қазпатентте" деген сөз "уәкiлеттi органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 19-бапта "Қазпатентке", "Қазпатентте" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi органға", "уәкiлеттi органда" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) в пункте 2 статьи 21 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
17) в статье 22 слова "Казпатентом", "Казпатент" заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган";
18) в статье 25 слова "Казпатентом", "Казпатент" заменить соответственно словами "экспертной организацией", "экспертная организация"; слова ", выдачу патента" исключить;
19) в статье 26:
в пункте 1 слова "Казпатент издает бюллетень, в котором публикует сведения" заменить словами "В бюллетене публикуются сведения, относящиеся к регистрации селекционного достижения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. После публикации сведений о заявке любое лицо вправе ознакомиться с ее материалами.";
20) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Патентование селекционных достижений
в зарубежных странах
Заявитель вправе подать первую заявку на охрану селекционного достижения в компетентный орган другого государства, с которым Республика Казахстан связана двусторонним или многосторонним международным договором об охране селекционных достижений.
Заявитель вправе подать заявку в компетентные органы других государств, не дожидаясь выдачи ему охранного документа компетентным органом государства, в который он подал первую заявку.
Расходы, связанные с охраной прав на селекционные достижения за пределами Республики Казахстан, несет заявитель.".
3. В Закон  Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "Патентный закон Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 718):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слово "Казпатента" исключить;
подпункт 9) после слова "граждане" дополнить словами "Республики Казахстан"; слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом и экспертной организацией";
2) в пункте 1 статьи 3 слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";
3) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Уполномоченный государственный
орган в сфере охраны изобретений,
полезных моделей, промышленных образцов
1. Уполномоченный государственный орган в сфере охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов.

16) 21-баптың 2-тармағында "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 22-бапта "Қазпатент", "Қазпатентке" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 25-бапта "Қазпатенттiң", "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "Сараптама жасау ұйымының", "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын; ", патент бергенi" деген сөздер алып тасталсын;
19) 26-бапта:
1-тармақта "Қазпатент ресми бюллетень шығарады, онда" деген сөздер "Бюллетеньде селекциялық жетiстiктi тiркеуге қатысты:" деген сөздермен, "жариялайды" деген сөз "жарияланады" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтiнiм туралы мәлiметтер жарияланғаннан кейiн кез келген тұлға өтiнiм материалдарымен танысуға құқылы.";
20) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Шет елдерде селекциялық жетiстiктердi патенттеу
Өтiнiм берушi Қазақстан Республикасы селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы екi жақты немесе көп жақты халықаралық шарт арқылы байланысы бар басқа мемлекеттiң құзыреттi органына селекциялық жетiстiктi қорғауға алғашқы өтiнiм беруге құқылы.
Өтiнiм берушi өзi алғашқы өтiнiм берген мемлекеттiң құзыретті органы оған қорғау құжатын бергенiн күтпей-ақ басқа мемлекеттердiң құзыреттi органдарына өтiнiм беруге құқылы.
Селекциялық жетiстiктерге құқықтарды Қазақстан Республикасының шегiнен тыс қорғауға байланысты шығындарды өтiнiм берушi өтейдi.".
3. "Қазақстан Республикасының Патент заңы" туралы 1999 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 718-құжат):
1) 1-бапта:
1-тармақшада "жөнiнде Қазпатент ресми шығарып тұратын" деген сөздер "жөнiндегi ресми" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшада "азаматтар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын; "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган және сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 1-тармағында "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Өнертабыстарды, пайдалы модельдердi және
өнеркәсiптiк үлгiлердi қорғау саласындағы
уәкiлеттi мемлекеттiк орган
1. Өнертабыстарды, пайдалы модельдердi және өнеркәсiптiк үлгiлердi қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын және өнертабыстарды, пайдалы модельдердi, өнеркәсiптiк үлгілердi қopғay саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.

2. К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) участие в реализации государственной политики в области правовой охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов;
2) выдача охранных документов на изобретения, полезные модели, промышленные образцы;
3) контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих объекты промышленной собственности;
4) составление протоколов и рассмотрение дел об административных правонарушениях, наложение административных взысканий;
5) осуществление иных функций, предусмотренных настоящим Законом.";
4) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Экспертная организация
1. Экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов).
2. К компетенции экспертной организации относятся:
1) прием заявок на изобретения, полезные модели, промышленные образцы;
2) проведение экспертизы изобретений, полезных моделей, промышленных образцов;
3) ведение государственных реестров охраняемых изобретений, полезных моделей, промышленных образцов;
4) публикация сведений об изобретениях, полезных моделях, промышленных образцах;
5) осуществление иных функций, возложенных на нее законодательством Республики Казахстан.";
5) в статье 5:
в пункте 3 слова "в Казпатент", "Казпатентом" исключить;
пункт 4 после слов "изделия (макета)" дополнить словами "и приведенных в перечне существенных признаков промышленного образца"; слова "могут привлекаться" заменить словами "могут использоваться";
6) в пункте 3 статьи 10 слова "в Казпатент" исключить; слова "на подачу заявки" заменить словами "на получение охранного документа";
7) в статье 11:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Исключительное право на использование охраняемых объектов промышленной собственности осуществляется патентообладателем в период действия охранного документа, начиная с даты публикации в официальном бюллетене сведений о выдаче этого охранного документа.";
в части второй пункта 3 слово "них" заменить словами "патентообладателей";
в пункте 4 слова "изобретения", "изобретение" заменить соответственно словами "объекта промышленной собственности", "объект промышленной собственности"; слова "изобретение не было непрерывно использовано" заменить словами "объект промышленной собственности не был непрерывно использован";
в пункте 6 слово "Казпатенте" заменить словами "уполномоченном органе";

2. Уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) өнертабыстарды, пайдалы модельдердi және өнеркәсiптiк үлгiлердi құқықтық қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруға қатысу;
2) өнертабыстарға, пайдалы модельдерге және өнеркәсiптiк үлгiлерге қорғау құжаттарын беру;
3) өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн пайдаланушы жеке және заңды тұлғалардың қызметiне бақылау;
4) хаттамаларды жазу және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау, әкiмшiлiк жазалар қолдану;
5) осы Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.";
4) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Сараптама жасау ұйымы
1. Сараптама жасау ұйымы - мемлекеттiк монополияға жатқызылған салаларда (өнертабыстарды, пайдалы модельдердi, өнеркәсiптiк үлгiлердi қорғау саласында қызметтер көрсету) қызметтi жүзеге асыратын уәкiлеттi органға ведомстволық бағынысты ұйым.
2. Сараптама жасау ұйымының құзыретiне:
1) өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, өнеркәсiптiк үлгiлерге өтiнiмдер қабылдау;
2) өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, өнеркәсiптiк үлгiлерге сараптама жүргiзу;
3) қорғалатын өнертабыстардың, пайдалы модельдердiң, өнеркәсiптiк үлгiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмдерiн жүргiзу;
4) өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсiптiк үлгiлер туралы мәлiметтердi жариялау;
5) өзiне Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.";
5) 5-бапта:
3-тармақта "Қазпатентке" деген сөз алып тасталсын, "Қазпатент оның қолданылуын ұзартуы мүмкiн", "мерзiмiн патент иеленушiнiң өтiнiшi бойынша Қазпатент ұзартуы мүмкiн" деген сөздер тиiсiнше "оның қолданылу мерзiмi ұзартылуы мүмкiн", "мерзiмi патент иеленушiнiң өтiнiшi бойынша ұзартылуы мүмкiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "ұсынылған" деген сөзден кейiн "және өнеркәсiптiк үлгiнiң елеулi белгiлерiнiң тiзбесiнде келтiрiлген" деген сөздермен толықтырылсын; "ұсынылуы мүмкiн" деген сөздер "пайдаланылуы мүмкiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 10-баптың 3-тармағында "Қазпатентке" деген сөз алып тасталсын; "өтiнiм беру" деген сөздер "қорғау құжаттарын алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 11-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Патент иеленушi қорғалатын өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн пайдалануға айрықша құқықты осы қорғау құжатын беру туралы мәлiметтер ресми бюллетеньде жарияланған күннен бастап қорғау құжатының қолданылу кезеңiнде жүзеге асырады.";
3-тармақтың екiншi бөлiгiнде "олардың" деген сөз "патент иеленушiлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "өнертабысқа", "өнертабыс" деген сөздер тиiсiнше "өнеркәсiптiк меншiк объектiсiне", "өнеркәсiптiк меншiк объектiсi" деген сөздермен ауыстырылсын; "өнертабыс" деген сөз "өнеркәсiптiк меншiк объектiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта "Қазпатентте" деген сөз "уәкiлеттi органда" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 13:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, которое до даты приоритета объекта промышленной собственности добросовестно использовало на территории Республики Казахстан созданное независимо от автора тождественное объекту промышленной собственности решение или сделало необходимые к этому приготовления, сохраняет право на его безвозмездное использование без расширения объема такого использования (право преждепользования).";
в пункте 3 слова "в Казпатент" исключить;
9) в статье 14:
в пункте 4 слово "Казпатенте" заменить словами "уполномоченном органе";
в пункте 5:
в частях первой и второй слова "Казпатент", "Казпатенте" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченном органе";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае заключения лицензионного договора оплата поддержания охранного документа в силе производится в полном размере с года, следующего за годом, в котором заключен этот договор.";
10) подпункты 2), 3) и 5) пункта 2 статьи 15 дополнить словами "с даты первой публикации сведений о выдаче охранного документа";
11) в статье 16 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
12) в статье 17:
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
в пункте 4 слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";
13) в статье 18:
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
в пункте 4 слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";
14) в статье 19:
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
в пункте 4 слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";
15) в статье 20:
в пункте 2:
слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
часть вторую после слова "приложить" дополнить словом "заверенную";
в пункте 3 слово "Казпатента" заменить словами "экспертной организации"; дополнить словами ", и на дату ее подачи заявка, по которой представлены указанные дополнительные материалы, не отозвана и не считается отозванной";
в части первой пункта 4 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию"; после слова "собственности," дополнить словами "не отозванной и не считающейся отозванной на дату подачи заявки,";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

8) 13-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өнеркәсiптiң меншiк объектiсiнiң басымдық алған күнiне дейiн Қазақстан Республикасының аумағында оның авторына тәуелсiз жасалған өнеркәсiптiк меншiк объектiсiне ұқсас шешiмдi адал пайдаланған немесе бұған қажет дайындықтар жасаған тұлға мұндай пайдалану көлемiн ұлғайтпай оны өтеусiз пайдалану құқығын (бұрын пайдалану құқығын) сақтайды.";
3-тармақта "Қазпатентке" деген сөз алып тасталсын;
9) 14-бапта:
4-тармақта "Қазпатентте" деген сөз "уәкiлеттi органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердегi "Қазпатентке", "Қазпатентте" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi органға", "уәкiлеттi органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Лицензиялық шарт жасалған жағдайда, қорғау құжатын күшiнде ұстау ақысы осы шарт жасалған жылдан кейiнгi жылдан бастап толық көлемде жүргiзiледi.";
10) 15-баптың 2-тармағының 2), 3) және 5) тармақшалары "бұзушының", "қорғау құжатын", "азаматтық" деген сөздердiң алдынан "қорғау құжатын беру туралы мәлiметтердi алғашқы жариялаған күннен бастап," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 16-бапта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 17-бапта:
3-тармақта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 18-бапта:
3-тармақта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 19-бапта:
3-тармақта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 20-бапта:
2-тармақта:
"Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "өтiнiмнiң" деген сөзден кейiн "куәландырылған" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта "Қазпатенттiң" деген сөз "сараптама жасау ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын; "өзгертедi" деген сөзден кейiн "және оны берген күнi көрсетiлген қосымша материалдар сол бойынша табыс етiлген өтiнiм қайтарылып алынбаған және қайтарылып алынды деп саналмаған" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын; "өтiнiм берушiнiң бұл" деген сөздер "өтiнiм берушiнiң өтiнiмнiң берiлген күнге қайтарып алынбаған және қайтарып алынды деп саналмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Приоритет объекта промышленной собственности по выделенной заявке устанавливается по дате подачи в экспертную организацию раскрывающей его сущность первоначальной заявки того же заявителя, а при наличии права на установление более раннего приоритета по первоначальной заявке - по дате ее приоритета, если выделенная заявка подана до вынесения по первоначальной заявке отрицательного заключения экспертной организации, возможности обжалования которого исчерпаны, а в случае вынесения по указанной заявке положительного заключения экспертной организации - до даты принятия уполномоченным органом решения о выдаче охранного документа.";
в пункте 7 слова "то охранный документ выдается по заявке" заменить словами "приоритет устанавливается в отношении той заявки"; слова "Казпатент", "Казпатента" заменить соответственно словами "экспертную организацию", "экспертной организации";
16) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2. Изменения, касающиеся указания заявителя при уступке права на получение oxpaнного документа или в результате изменения наименования заявителя, а также исправления ошибок технического характера в документах заявки, могут быть произведены до даты принятия уполномоченным органом решения о выдаче охранного документа.";
17) в статье 22:
в пункте 1 слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
в части первой пункта 3 слово "оформления" заменить словами "к ее документам";
в части первой пункта 4 слово "самостоятельными" заменить словом "выделенными";
в пункте 5:
в части первой слова "принимается решение о выдаче предварительного патента" заменить словами "выдается положительное заключение экспертной организации на предварительный патент";
часть вторую исключить;
в пункте 6:
в части первой слова "выносится решение об отказе в выдаче предварительного патента" заменить словами "выдается отрицательное заключение экспертной организации"; слова "Решение об отказе в выдаче предварительного патента выносится" заменить словами "Отрицательное заключение экспертной организации выдается";
в части второй слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган"; слова "решение об отказе в выдаче предварительного патента" заменить словами "отрицательное заключение экспертной организации";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"5. Өнеркәсiптiк меншiк объектiсiнiң бөлектенген өтiнiм бойынша басымдығы - сол өтiнiм берушiнiң сараптама жасау ұйымына берген басымдықтың мәнiн ашатын бастапқы өтiнiмiнiң күнi бойынша, ал бастапқы өтiнiм бойынша басымдықты неғұрлым ерте белгiлеу құқығы болған жағдайда, егер бөлектенген өтiнiм шағым жасауға мүмкiндiгi таусылған сараптама жасау ұйымының бастапқы өтiнiм бойынша терiс қорытындысы шыққанға дейiн берiлсе, бастапқы өтiнiм бойынша - оның басымдық күнi бойынша, ал аталған өтiнiм бойынша сараптама жасау ұйымы оң қорытынды шығарған жағдайда уәкiлеттi орган қорғау құжатын беру туралы шешiм қабылдаған күнге дейiн белгiленедi.";
7-тармақ "қорғау құжаты" деген сөздер "басымдық" деген сөзбен ауыстырылып, "дәлелденген" деген сөзден кейiн "сол" деген сөзбен толықтырылсын, "берiледi" деген сөз "белгiленедi" деген сөзбен ауыстырылсын; "Қазпатентке", "Қазпатентте" деген сөздер тиiсiнше "сараптама жасау ұйымына", "сараптама жасау ұйымында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтiнiм берушiнiң қорғау құжатын алу құқығын беру кезiндегi нұсқауына қатысты немесе өтiнiм берушi атауының өзгеруi нәтижесiндегi өзгерiстер, сондай-ақ өтiнiм құжаттарындағы техникалық сипаттағы қателердi түзету уәкiлеттi орган қорғау құжатын беру туралы шешiм қабылдаған күнге дейiн жасалына алады.";
17) 22-бапта:
1-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "Ресiмдеу талаптарын" деген сөздер "Оның құжаттарына қойылатын талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "дербес" деген сөз "бөлектелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "алдын ала патент беру туралы шешiм қабылданады." деген сөздер "алдын ала патентке сараптама жасау ұйымының оң қорытындысы берiледi." деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк алып тасталсын;
6-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "анықталса, алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады" деген сөздер "анықталса, сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы берiледi" деген сөздермен ауыстырылсын; "алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы берiледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын "алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. По ходатайству заявителя или третьих лиц, которое подается после публикации сведений о выдаче предварительного патента, но не позднее пяти лет с даты подачи заявки в случае продления срока действия предварительного патента в соответствии с пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона, экспертная организация проводит экспертизу заявки по существу. Экспертиза заявки по существу включает проведение информационного поиска в отношении заявленного изобретения для определения уровня техники, проверку соответствия заявленного решения требованию единства изобретения и условиям патентоспособности, установленным статьей 6 настоящего Закона, и осуществляется при условии представления документа, подтверждающего оплату экспертизы заявки по существу, а также документа, подтверждающего оплату поддержания предварительного патента в силе, если ходатайство подается заявителем.";
в пункте 8:
в части первой слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Дополнительные материалы по запросу экспертной организации должны быть представлены без изменения сущности изобретения в трехмесячный срок с даты направления запроса или копии материалов, противопоставленных заявке, при условии, что указанные копии были запрошены заявителем в течение двух месяцев с даты направления ему запроса экспертной организации.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Если в результате экспертизы заявки по существу экспертная организация установит, что заявленное предложение в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны соответствует условиям патентоспособности изобретения, определенным статьей 6 настоящего Закона, то выдается положительное заключение экспертной организации на патент с формулой изобретения, согласованной с заявителем, с указанием установленного приоритета.";
в пункте 10:
в части первой слова "выносится решение об отказе в выдаче патента" заменить словами "выдается отрицательное заключение экспертной организации";
в части второй слова "Решение об отказе в выдаче патента выносится" заменить словами "Отрицательное заключение экспертной организации выдается";
в части третьей слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган"; слова "решение об отказе в выдаче патента" заменить словами "отрицательное заключение экспертной организации";
в пункте 11:
во втором предложении слова "Казпатент вправе не проводить" заменить словами "Экспертная организация не проводит";
третье предложение исключить;

"7. Алдын ала патент беру туралы мәлiметтер жарияланғаннан кейiн, бiрақ осы Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес алдын ала патенттiң қолданылу мерзiмiн ұзарту жағдайында өтiнiм берiлген күннен бастап бес жылдан кешiктiрмей берiлетiн өтiнiм берушiнiң немесе үшiншi тұлғалардың өтiнiшi бойынша сараптама жасау ұйымы өтiнiмге мәнi бойынша сараптама жүргiзедi. Өтiнiмге мәнi бойынша сараптама техника деңгейiн анықтау үшiн өтiнiм мәлiмделген өнертабысқа қатысты ақпараттық iздестiру жүргiзудi, мәлiмделген шешiмнiң өнертабыс бiрлiгiнiң талабына және осы Заңның 6-бабында белгiленген патентке қабiлеттiлiк шарттарына сәйкес келетiнiне тексеру жүргiзудi қамтиды және өтiнiмге мәнi бойынша сараптамаға ақы төленгенiн растайтын құжат, сондай-ақ өтiнiштi өтiнiм берушi жасаған болса, алдын ала патенттiң қолданылуын күшiнде ұстап тұруға ақы төленгенiн растайтын құжат табыс етiлген жағдайда жүзеге асырылады.";
8-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптама жасау ұйымының сұратуы бойынша қосымша материалдар, сұратуға немесе өтiнiмге қарсы қойылатын материалдардың көшiрмелерiн өтiнiм берушi оған сараптама жасау ұйымының сұратуы жiберiлген күннен бастап екi ай iшiнде сұратқан жағдайда, аталған көшiрмелер жiберiлген күннен бастап өнертабыстың мәнi өзгертiлмей үш ай мерзiмде табыс етiлуге тиiс.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Егер өтiнiмге мәнi бойынша сараптама жасау нәтижесiнде сараптама жасау ұйымы өтiнiм берушi сұрап отырған құқықтық қорғау көлемiндегi мәлiмделген ұсыныс осы Заңның 6-бабында айқындалған өнертабыстың патент қабiлеттiлiгi талаптарына сәйкес келетiнiн анықтаса, онда сараптама жасау ұйымы белгiленген басымдықты көрсете отырып патентке өтiнiм берушiмен келiсiлген өнертабыс формуласымен оң қорытынды береді.";
10-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы берiледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы осы баптың 6-тармағында көзделген жағдайларда да берiледi.";
үшiншi бөлiкте "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын; "патент беруден бас тарту туралы шешiм" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта:
екiншi сөйлемдегi "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен, "жүргiзбеуге құқылы" деген сөздер "жүргiзбейдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi сөйлем алып тасталсын;

в пунктах 12 и 13 слова "Казпатент", "Казпатентом" заменить соответственно словами "экспертная организация", "экспертной организацией";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Если при рассмотрении заявки будет установлено, что в ней содержатся сведения, составляющие государственные секреты, заявка засекречивается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.";
18) в статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. По истечении двух месяцев с даты поступления заявки экспертная организация проводит по ней формальную экспертизу. По письменному ходатайству заявителя формальная экспертиза может быть начата до истечения указанного срока. В этом случае заявитель лишается права, предусмотренного пунктом 1 статьи 21 настоящего Закона, с момента подачи ходатайства.
В ходе проведения формальной экспертизы проверяются наличие необходимых документов и выполнение установленных к ним требований, определяются дата подачи заявки, возможность отнесения заявленного предложения к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей, а также проверяется единство полезной модели.
Проверка соответствия заявленной полезной модели условиям патентоспособности, установленным пунктом 1 статьи 7 настоящего Закона, не осуществляется. Патент выдается на риск и под ответственность заявителя.";
в пункте 2:
в части второй слова "принимается решение о выдаче патента" заменить словами "выдается положительное заключение экспертной организации на патент";
часть третью исключить;
в пункте 3:
в части первой слова "выносится решение об отказе в выдаче патента" заменить словами "выдается отрицательное заключение экспертной организации"; слова "Решение об отказе в выдаче патента выносится" заменить словами "Отрицательное заключение экспертной организации выдается";
первое предложение части второй изложить в следующей редакции:
"Заявитель вправе подать в уполномоченный орган возражение на отрицательное заключение экспертной организации в трехмесячный срок с даты его направления.";
19) в пункте 1 статьи 24 слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
20) в статье 25:
в пункте 1 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
в пункте 2 слово "Казпатент" заменить словами "Уполномоченный орган";
в пунктах 3 и 4 слова "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";

12 және 13-тармақтардағы "Қазпатент", Қазпатентке" деген сөздер тиiсiнше "сараптама жасау ұйымы", "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Егер өтiнiмдi қарау кезiнде онда мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтер анықталса, өтiнiм Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпиялар туралы заңдарында белгiленген тәртiппен құпияландырылады.";
18) 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтiнiм келiп түскен күннен бастап екi ай өткен соң сараптама жасау ұйымы ол бойынша формальды сараптама жүргiзедi. Өтiнiм берушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша формальды сараптама көрсетiлген мерзiм өтпей тұрып басталуы мүмкiн. Бұл жағдайда өтiнiм берушi өтiнiш берiлген сәттен бастап, осы Заңның 21-бабының 1-тармағында көзделген құқығынан айырылады.
Формальды сараптама жүргiзу барысында қажеттi құжаттардың бар-жоғы және оларға қойылатын талаптардың орындалуы тексерiледi, өтiнiм берiлген күн, мәлiмделген ұсынысты пайдалы модель ретiнде қорғалатын объектiлерге жатқызу мүмкiндiгi айқындалады, сондай-ақ пайдалы модельдiң бiрлiгi тексерiледi.
Мәлiмделген пайдалы модельдiң осы Заңның 7-бабының 1-тармағында белгiленген патент қабiлеттiлiк талаптарына сәйкестiгiн тексеру жүзеге асырылмайды. Патент өтiнiм берушiнiң тәуекелiмен және жауапкершiлiгiмен берiледi.";
2-тармақта:
екiншi бөлiктегi "патент беру туралы шешiм қабылданады." деген сөздер "патентке сараптама жасау ұйымының оң қорытындысы берiледi." деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк алып тасталсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "анықталса, патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады" деген сөздер "анықталса, сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы берiледi" деген сөздермен ауыстырылсын; "патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысы берiледi" сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтiнiм берушi сараптама жасау ұйымының терiс қорытындысына ол жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiм iшiнде уәкiлеттi органға қарсылық беруге құқылы:";
19) 24-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өнеркәсiптiк үлгiге өтiнiм бойынша сараптама жасау ұйымы формальды сараптама және мәнi бойынша сараптама жүргiзеді";
20) 25-бапта:
1-тармақта "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Қазпатент" деген сөз "Уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын; "ресми" деген сөз алып тасталсын;
3 және 4-тармақтарда "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

21) в статье 26:
в пунктах 1 и 2 слова "Казпатент" заменить соответственно словами "Экспертная организация", "экспертная организация";
в пункте 4 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
пункт 5 дополнить словами "и с отчетом об информационном поиске, подготовленном экспертной организацией";
в пункте 6 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация"; дополнить словами ", а также сведения об изменениях записей в соответствующих государственных реестрах";
22) в статье 28:
в пункте 1:
в части первой слова "вынесения решения" заменить словами "выдачи соответствующего заключения экспертной организации";
часть вторую исключить;
в пункте 2 слова "вынесения решения" заменить словами "выдачи заключения экспертной организации";
23) в пункте 2 статьи 29 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
24) в статье 30:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) на основании заявления, поданного патентообладателем в уполномоченный орган, с даты публикации в бюллетене сведений о досрочном прекращении действия охранного документа. В случае, если охранный документ выдан на группу объектов промышленной собственности, а заявление патентообладателя подано в отношении только части этой группы объектов, действие охранного документа прекращается только в отношении указанных в заявлении объектов промышленной собственности;";
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
25) в статье 31:
в пункте 1:
в части первой слова "наличии уважительных причин и" исключить;
в части второй слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
часть первую пункта 2 после слова "объема" дополнить словами "такого использования";
26) в пункте 1 статьи 32 слова "Казпатента", "Казпатентом" заменить соответственно словами "уполномоченного органа", "уполномоченным органом";
27) в пункте 2 статьи 33 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
28) в статье 35:
в заголовке слово "Казпатента" заменить словами "экспертной организации";
в тексте слова "Казпатентом", "Казпатент" заменить соответственно словами "экспертной организацией", "экспертная организация"; слова ", выдачу охранных документов" исключить;

21) 26-бапта:
1 және 2-тармақтарда "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "Сараптама жасау ұйымы", "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "материалдарымен" деген сөзден кейiн "және сараптама жасау ұйымы дайындаған ақпараттық iздестiру туралы есеппен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын; "мәлiметтер" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ тиiстi мемлекеттiк тiзiлiмдердегi жазбалардың өзгерiстерi туралы мәлiметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 28-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "шешiм шыққанға" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының тиiстi қорытындысы берiлгенге" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк алып тасталсын;
2-тармақта "шешiм қабылданғанға" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының қорытындысы берiлгенге" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 29-баптың 2-тармағында "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 30-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюллетеньде қорғау құжаты қолданылуының мерзiмiнен бұрын тоқтатылғаны туралы мәлiметтер жарияланған күннен бастап уәкiлеттi органға патент иеленушi берген арыз негiзiнде мерзiмiнен бұрын тоқтатылады. Егер қорғау құжаты бiр топ өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiне берiлген болса, ал патент иеленушiнiң өтiнiшi осы объектiлер тобының бiр бөлiгiне ғана қатысты берiлсе, қорғау құжатының күшi тек өтiнiште көрсетiлген өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiне қатысты ғана тоқтатылады;";
3-тармақта "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 31-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi ", дәлелдi себептер болған жағдайда және" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктегi "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "көлемiн" деген сөздiң алдынан "осындай пайдаланудың" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 32-баптың 1-тармағында "Қазпатенттiң", "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi органның", "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 33-баптың 2-тармағында "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 35-бапта:
тақырыбындағы "Қазпатенттiң" деген сөз "Сараптама жасау ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мәтiнiндегi "Қазпатенттiң", "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "Сараптама жасау ұйымының", "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын; ", қорғау құжаттарын бергенi" деген сөздер алып тасталсын;

29) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Патентные поверенные
1. Патентным поверенным может быть гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, квалификационный уровень которого соответствует предъявляемым требованиям.
Квалификационные требования к патентным поверенным, порядок их аттестации и регистрации определяются уполномоченным органом.
2. Ведение дел с уполномоченным органом и экспертной организацией может осуществляться заявителем, патентообладателем самостоятельно или через патентного поверенного, зарегистрированного уполномоченным органом.
3. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица осуществляют права заявителя, патентообладателя, а также права заинтересованного лица в уполномоченном органе и экспертной организации через патентных поверенных.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут осуществлять права заявителя, патентообладателя, а также права заинтересованного лица без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
4. Информация, которую патентный поверенный получает от доверителя в связи с выполнением его поручения, признается конфиденциальной при соблюдении требований, предъявляемых законодательными актами Республики Казахстан к конфиденциальной информации или иной охраняемой законом тайне.
Патентный поверенный не вправе принять поручение в случаях, если по данному делу представлял или консультировал лиц, интересы которых явно противоречат интересам лица, обратившегося с просьбой о ведении дела, или принимал иное участие в его рассмотрении, а также если в рассмотрении дела участвует должностное лицо, с которым патентный поверенный состоит в родственных отношениях.
5. Полномочия патентного поверенного удостоверяются доверенностью, выданной ему заявителем, патентообладателем.";
30) в статье 37 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию".
4. В Закон  Республики Казахстан от 26 июля 1999 г. "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 776):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слово "Казпатента" исключить;
подпункт 6) после слов "деловой документации," дополнить словами "передача права на товарный знак,";
в подпункте 10) слово "это" заменить словами "обозначение, используемое в качестве товарного знака или"; слова "признанный общеизвестным" заменить словами "признанные общеизвестными";
подпункт 11) после слова "граждане" дополнить словами "Республики Казахстан"; слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом и экспертной организацией";
в подпункте 12) слово "это" исключить;

29) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдер
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, бiлiктiлiк деңгейi қойылатын талаптарға сай келетiн Қазақстан Республикасының азаматы патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл бола алады.
Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, оларды аттестаттау және тiркеу тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.
2. Уәкiлеттi органмен және сараптама жасау ұйымымен iс жүргiзудi өтiнiш берушi, патент иеленушi дербес немесе уәкiлеттi орган тiркеген патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл арқылы жүзеге асыра алады.
3. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдiк заңды тұлғалар уәкiлеттi органда және сараптама жасау ұйымында патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдер арқылы өтiнiш берушiнiң патент иеленушінің құқықтарын, сондай-ақ мүдделі тұлғаның құқықтарын жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының шегiнде хат-хабар алмасу үшiн мекен-жайын көрсеткен жағдайда, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлсiз-ақ өтiнiш берушiнiң, патент иеленушiнiң құқықтарын, сондай-ақ мүдделi тұлғаның құқықтарын жүзеге асыра алады.
4. Құпия ақпараттарға немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияға Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде берiлген талаптарды сақтау кезiнде сенiм бiлдiрушiден оның тапсырмасын орындауға байланысты патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл алатын ақпарат құпия болып танылады.
Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл осы iс бойынша iс жүргiзуге мүдделерi өтiнiш бiлдiрген тұлғаның мүдделерiне көрiнеу қайшы келетiн тұлғалардың атынан өкiлдiк етсе немесе оларға консультация берсе немесе оны қарауға өзгедей қатысса, сондай-ақ iстi қарауға патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлмен туыстық қатынастардағы лауазымды адам қатысса, ол тапсырманы қабылдауға құқылы емес.
5. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң өкiлеттiгi өтiнiм берушiнiң, патент иесiнiң оған берген сенiмхатымен куәландырылады.";
30) 37-бапта "Қазпатентке", "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "сараптама жасау ұйымына", "сараптама жасау ұйымы" дeген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Tayap таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 776-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшада "Қазпатенттiң" деген сөз алып тасталсын;
6) тармақша "құжаттамада қолдану," деген сөздерден кейiн "тауар таңбасына құқық беру," деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшада "бұл" деген сөз "тауар таңбасы ретiнде пайдаланылып жүрген белгi немесе" деген сөздермен толықтырылсын; ресми тiлде түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi;
11) тармақшада "азаматтар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын; "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган мен сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы "бұл" деген сөз алып тасталсын;

2) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Уполномоченный государственный
орган в сфере охраны товарных
знаков, знаков обслуживания,
наименований мест происхождения
товаров
1. Уполномоченный государственный орган (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров.
2. К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) участие в реализации государственной политики в области правовой охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;
2) выдача охранных документов на товарные знаки, знаки обслуживания, наименования мест происхождения товаров;
3) контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих товарные знаки, наименование мест происхождения товара, знаки обслуживания;
4) составление протоколов и рассмотрение дел об административных правонарушениях, наложение административных взысканий;
5) осуществление иных функций, предусмотренных настоящим Законом.";
3) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Экспертная организация
1. Экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров).
2. К компетенции экспертной организации относятся:
1) прием заявок на товарные знаки, знаки обслуживания, наименования мест происхождения товаров;
2) проведение экспертизы товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;
3) ведение государственных реестров охраняемых товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;
4) публикация сведений о товарных знаках, знаках обслуживания, наименованиях мест происхождения товаров;
5) осуществление иных функций, возложенных на нее законодательством Республики Казахстан.";
4) в статье 6:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "в частности" исключить;
дополнить подпунктами 6)-13) следующего содержания:
"6) имеющих прямую описательную и (или) ассоциативную связь с товарами или услугами, для обозначения которых они используются;
7) представляющих собой линии, точки, простые геометрические фигуры, а также их сочетания, не образующие единую графическую композицию и не дающие качественно нового уровня восприятия, чем каждый из отдельных составных элементов;

2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын,
тауар шығарылған жерлердiң атауларын қорғау
саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган
1. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын және тауар таңбаларын, қызмет таңбаларын, тауар шығарылған жерлердiң атауларын қорғау саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2. Уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, тауар шығарылған жерлердiң атауларын құқықтық қорғау саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруға қатысу;
2) тауар таңбаларына, қызмет көрсету таңбаларына, тауар шығарылған жерлердiң атауларына қорғау құжаттарын беру;
3) тауар таңбаларын, тауар шығарылған жерлердiң атауларын, қызмет көрсету таңбаларын пайдаланушы жеке және заңды тұлғалардың қызметiне бақылау;
4) хаттамаларды жазу және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау, әкiмшiлiк жазалар қолдану;
5) осы Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.";
3) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Сараптама жасау ұйымы
1. Сараптама жасау ұйымы - мемлекеттiк монополияға жатқызылған салаларда (тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, тауар шығарылған жерлердiң атауларын, қорғау саласында қызмет көрсету) қызметiн жүзеге асыратын, уәкiлеттi органға ведомстволық бағынысты ұйым.
2. Сараптама жасау ұйымының құзыретiне:
1) тауар таңбаларына, қызмет көрсету таңбаларына, тауар шығарылған жерлердiң атауларына өтiнiмдер қабылдау;
2) тауар таңбаларына, қызмет көрсету таңбаларына, тауар шығарылған жерлердiң атауларына сараптама жүргiзу;
3) қорғалатын тауар таңбаларының, қызмет көрсету таңбаларының, тауар шығарылған жерлердiң атауларының мемлекеттiк тiзiлiмдерiн жүргiзу;
4) тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары, тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы мәлiметтер жариялау;
5) Қазақстан Республикасының заңдарымен өзiне жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.";
4) 6-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта ", атап айтқанда" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "тауар таңбаларын тiркеуге жол берiлмейдi" деген сөздер алып тасталып, ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 6) - 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) тауарларды немесе көрсетiлген қызметтердi белгiлеу үшiн пайдаланылатын олармен тiкелей сипаттық және (немесе) ұқсастық байланысы бар;
7) сызықтарды, нүктелердi, қарапайым геометриялық фигураларды, сондай-ақ олардың бiртұтас кескiндемелiк қисындасуын құрмайтын және әрбiр жеке құрамдық элементке қарағанда қабылдаудың сапалық жаңа деңгейiн бермейтiн үйлесiмiн бiлдiретiн;

8) представляющих собой отдельные цифры, знаки или сочетания букв, не имеющие словесного характера, выполненные обычным шрифтом и состоящие из комбинации менее трех отдельных единиц языка (букв и (или) цифр, знаков);
9) представляющих собой трехмерный объект, форма которого обусловлена исключительно его функциональным назначением;
10) носящих рекламный характер;
11) представляющих сложные искусственно образованные слова, если каждая из их составных частей не обладает различительной способностью, а вместе они не дают качественно иного уровня восприятия;
12) представляющих общепринятые сокращенные наименования организаций, отраслей экономики и их аббревиатуры;
13) представляющих собой непатентуемые лекарственные средства.";
в пункте 2:
часть первую после слов "международных организаций" дополнить словами "и их гербы, флаги и эмблемы";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Такие обозначения могут быть использованы как неохраняемые элементы, если обозначение не состоит исключительно из них и если имеется согласие на их использование соответствующего компетентного органа или их владельца.";
5) в статье 7:
в подпункте 3) пункта 1 слова "в Казпатент" исключить;
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) названия известных в Республике Казахстан на дату подачи заявки произведений литературы, науки и искусства, известные произведения искусства и их фрагменты в нарушение авторских прав, если регистрация таких прав произведена в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, ранее даты приоритета регистрируемого товарного знака;";
6) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявка на товарный знак подается одним или несколькими заявителями в экспертную организацию.";
в пункте 2 слова "регистрацию коллективного товарного знака" заменить словами "коллективный товарный знак";
7) в статье 9:
в заголовке слова "регистрацию товарного знака" заменить словами "товарный знак";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) просьбу о проведении экспертизы обозначения с указанием заявителя (заявителей), а также его (их) местонахождения или местожительства;";
в подпункте 3) слова ", для которых испрашивается регистрация товарного знака," исключить;
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "подачи заявки" заменить словами "услуг экспертной организации по проведению экспертизы. Размер оплаты устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) устав коллективного товарного знака (в случае подачи заявки на коллективный товарный знак), включающий наименование организации, уполномоченной зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качества или иные характеристики товаров и услуг, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака.";
в пункте 5 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию"; дополнить словами ", в случае, если указанные документы представлены неодновременно, - по дате поступления последнего из представленных документов";
в пункте 6 слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";

8) сөздiк сипаты жоқ, кәдiмгi қарiппен орындалған және тiлдiң (әрiптердiң және (немесе) цифрлардың, белгiлердiң) үш жеке бiрлiгiнен кем қисындасуынан тұратын жеке цифрларды, белгiлердi немесе әрiптер үйлесiмiн бiлдiретiн;
9) нысаны оның тек қана функционалдық мiндетiне байланысты үш өлшемдi объектi болып саналатын;
10) жарнамалық сипатта болатын;
11) егер сөздердiң әрбiр жеке құрамдас бөлiгiнiң айырмашылық қабiлетi болмаса, ал олар бiрiгiп қабылдаудың сапалық өзге деңгейiн бермесе, күрделi жасанды құрылған сөздердi бiлдiретiн;
12) ұйымдардың, экономика салаларының жалпы жұрт қабылдаған қысқартылған атаулары мен олардың аббревиатураларын бiлдiретiн;
13) патенттелмейтiн дәрiлiк заттар болып саналатын тауар таңбаларын тiркеуге жол берiлмейдi.";
2-тармақта:
бiрiншi бөлiгi "атауларын" деген сөзден кейiн "және олардың елтаңбаларын, тулары мен эмблемаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер белгi солардан ғана тұратын болмаса және егер оларды пайдалануға тиiстi құзыреттi органның немесе олардың иесiнiң келiсiмi бар болса, мұндай белгiлер қорғалмайтын элементтер ретiнде пайдаланылуы мүмкін.";
5) 7-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасында "Қазпатентке" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өтiнiм берiлген күнi авторлық құқықтарды бұзушылықпен Қазақстан Республикасында белгiлi әдебиет, ғылым және өнер туындыларының атаулары, белгiлi өнер туындылары мен олардың фрагменттерi, егер осындай құқықтар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тiркелетiн тауар белгiсiне басымдық берiлген күннен бұрын тiркеуден өтсе;";
6) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауар таңбасына өтiнiмдi сараптама жасау ұйымына бiр немесе бiрнеше өтiнiм иелерi бередi.";
2-тармақта "Ұжымдық тауар таңбасын тiркеуге" деген сөздер "Ұжымдық тауар таңбасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-бапта:
тақырыпта "Tayap таңбасын тiркеуге" деген сөздер "Tayap таңбасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтiнiм берушiнi (өтiнiм берушiлердi), сондай-ақ оның (олардың) орналасқан жерiн немесе тұрғылықты жерiн көрсете отырып, белгiге сараптама жүргiзу туралы өтiнiштi;";
3) тармақшада "тауар таңбасын тiркеу үшiн өтiнiш жасалып отырған" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сараптама жүргiзу жөнiндегi сараптама жасау ұйымы қызметтерiнiң ақысы төленгенiн растайтын құжат қоса тiркелуге тиiс. Төлем мөлшерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленедi;";
2) тармақшада "қоса тiркелуге тиiс" деген сөздер алып тасталып, ";" белгiсi қойылсын, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) ұжымдық тауар таңбасын өз атына тiркеуге уәкiлеттi ұйымның атауын, бұл таңбаны тiркеу мақсатын, осы таңбаны пайдалануға құқылы субъектiлер тiзбесiн, ұжымдық тауар таңбасымен белгiленетiн тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесi мен бiрыңғай сапасын немесе өзге де сипаттамаларын, оны пайдалану шарттарын, оны пайдалануды бақылау тәртiбiн, ұжымдық тауар таңбасы жарғысының ережелерiн бұзғаны үшiн жауаптылықты қамтитын ұжымдық тауар таңбасы жарғысы (ұжымдық тауар таңбасына өтiнiм берiлген жағдайда) қоса тiркелуге тиiс.";
5-тармақта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын; "түскен күнi бойынша" деген сөздерден кейiн ", егер аталған құжаттар бiр мезгiлде табыс етiлмеген жағдайда - табыс етiлген құжаттардың соңғысы келiп түскен күн бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 10:
в пункте 1 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
в первом предложении пункта 2 слова "первой заявки" заменить словами "первой (первых) заявки (заявок)"; слова "заявка поступила в Казпатент" заменить словами "подача заявки в экспертную организацию осуществлена";
в пункте 3 слова "в Казпатент заявка поступила" заменить словами "подача заявки на товарный знак в экспертную организацию осуществлена";
в пункте 4 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Приоритет по разделенным заявкам определяется по дате приоритета первоначальной заявки того же заявителя, а при наличии права на установление более раннего приоритета по первоначальной заявке - по дате этого приоритета, если на дату подачи разделенной заявки первоначальная заявка не отозвана и не считается отозванной и подача разделенной заявки осуществлена до вынесения решения по первоначальной заявке.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Множественный приоритет товарного знака относительно разных товаров может быть установлен по ходатайству заявителя при наличии нескольких его заявок на одно обозначение в отношении различных товаров.";
9) в статье 11:
в абзаце первом пункта 1 слово "Казпатентом" заменить словами "экспертной организацией";
в пункте 2 слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
10) в статье 12:
слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
в пункте 3 слово "экспертизы" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Заявитель вправе в трехмесячный срок со дня направления ему заключения экспертизы представить мотивированное возражение, по результатам которого выносится окончательное заключение экспертной организации.";
в пункте 5 слова "решением", "решение" заменить соответственно словами "заключением", "заключение";
11) статью 13 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) ходатайствовать о разделении заявки на любой стадии ее рассмотрения до окончания экспертизы с распределением товаров и услуг, перечисленных в первоначальной заявке, между разделенными заявками;";
12) в статье 14:
пункт 1 исключить;
в пункте 2:
в абзаце первом слово "В" заменить словами "С выдачей свидетельства на товарный знак экспертной организацией в";
в подпункте 5) слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
подпункт 7) дополнить словами ", включая сведения о передаче права на охраняемый товарный знак";
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

8) 10-бапта:
1-тармақта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi сөйлемiнде "бiрiншi өтiнiм" деген сөздер "бiрiншi өтiнiм (өтiнiмдер)" деген сөздермен ауыстырылсын; "өтiнiм Қазпатентке аталған күннен бастап алты ай iшiнде түссе," деген сөздер "сараптама жасау ұйымына өтiнiм беру аталған күннен бастап алты ай iшiнде жүзеге асырылса," деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "өтiнiм Қазпатентке көрсетiлген уақыттан бастап алты ай ішінде түссе," деген сөздер "сараптама жасау ұйымына тауар таңбасына өтiнiм беру көрсетiлген уақыттан бастап алты ай iшiнде жүзеге асырылса," деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бөлiнген өтiнiмдер бойынша басымдық - сол өтiнiм берушiнiң алғашқы өтiнiмiнiң басымдық күнi бойынша, ал алғашқы өтiнiм бойынша неғұрлым ертерек басымдық белгiлеу құқығы бар болған кезде, егер бөлiнген өтiнiм берiлген күнге алғашқы өтiнiм қайтарылып алынбаса және қайтарылып алынған болып саналмаса және бөлiнген өтiнiмдi беру алғашқы өтiнiм бойынша шешiм шығарылғанға дейiн жүзеге асырылса осы басымдық күнi бойынша айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Тауар таңбасының түрлi тауарларға қатысты көптеген басымдығы өтiнiм берушiнiң өтiнiшi бойынша әртүрлi тауарларға қатысты бiр белгiге берiлген оның бiрнеше өтiнiмi болған кезде белгiленуi мүмкiн.";
9) 11-бапта:
1-тармақтың бiрiншi абзацында "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-бапта:
"Қазпатент", "Қазпатентке" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "сараптама" деген сөз алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтiнiм иесi өзiне сараптама қорытындысы жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiм iшiнде дәлелдi қарсылықты табыс етуге құқылы, оны қарау нәтижесi бойынша сараптама жасау ұйымының түпкiлiктi қорытындысы шығарылады.";
5-тармақта "шешiмiмен", "шешiмi" деген сөздер "қорытындысымен", "қорытындысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 13-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) алғашқы өтiнiмде көрсетiлген тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердi бөлектелген өтiнiмдер арасында бөле отырып өтiнiмдi бөлектеу туралы оны қараудың кез келген кезеңiнде сараптама аяқталғанға дейiн өтiнiш бiлдiруге;";
12) 14-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзацта "Тауар таңбаларының" деген сөздердiң алдынан "Tayap таңбасына куәлiк бере отырып сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен толықтырылсын, "Тауар таңбаларының" деген тiркестегi "Tayap" деген сөз кiшi әрiппен жазылсын;
5) тармақшада "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша "тауар таңбасын" деген сөздердiң алдынан "қорғалатын тауар таңбасына құқық беру туралы мәлiметтердi қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Владелец товарного знака обязан уведомлять экспертную организацию об изменениях, касающихся регистрации, включая сведения об изменении его фамилии, имени и по желанию отчества, а также местожительства либо наименования и местонахождения.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Экспертная организация вносит в Государственный реестр, а уполномоченный орган в свидетельство на товарный знак изменения, указанные в пункте 4 настоящей статьи, а также изменения для исправления ошибок технического характера.";
13) в статье 16:
слово "Казпатентом" заменить словами "экспертной организацией";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В Государственный реестр и свидетельство на коллективный товарный знак дополнительно вносятся сведения о владельцах коллективного товарного знака.";
14) в статье 18:
пункт 1 исключить;
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
15) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Признание товарного знака общеизвестным
1. По заявлению физического или юридического лица общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком могут быть признаны товарный знак, зарегистрированный на территории Республики Казахстан или охраняемый в силу международных договоров, а также обозначение, используемое как товарный знак без его правовой охраны в Республике Казахстан, но приобретшее в результате активного использования этим лицом широкую известность в Республике Казахстан.
2. Общеизвестному товарному знаку предоставляется правовая охрана, предусмотренная настоящим Законом для товарного знака.
3. На основании признания указанного в пункте 1 настоящей статьи обозначения или товарного знака общеизвестным его владельцу выдается сертификат, действующий в течение десяти лет с даты признания общеизвестности товарного знака.
Срок действия сертификата по ходатайству его владельца и при предоставлении сведений, подтверждающих общеизвестность товарного знака, может быть продлен на последующий десятилетний срок.
Сведения о регистрации общеизвестного товарного знака, его владельце и последующие изменения, касающиеся такой регистрации, вносятся в Государственный реестр общеизвестных товарных знаков и публикуются в бюллетене.
При принятии решения о выдаче сертификата применяются положения, предусмотренные пунктом 3 статьи 12 настоящего Закона.";
16) в статье 19:
в пункте 4:
в части первой слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
часть вторую после слова "упаковке" дополнить словами "владельцем товарного знака или лицом, которому такое право предоставлено на основании договора о передаче права на товарный знак в соответствии с пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Доказательства использования товарного знака, предоставляемые его владельцем, должны относиться к периоду времени, указанному в возражении.";
в пункте 5 слово "Казпатентом" заменить словами "уполномоченным органом";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"4. Тауар таңбасының иесi өзiнiң тегiнiң, атының және қалауы бойынша әкесiнiң атының, сондай-ақ тұратын жерiнiң, не атауы мен орналасқан жерiнiң өзгерiстерi туралы мәлiметтердi қоса алғанда, тiркеуге қатысты өзгерiстер туралы сараптама жасау ұйымына хабардар етiп отыруға мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген өзгерiстердi, сондай-ақ техникалық сипаттағы қателердi түзету үшiн өзгерiстердi сараптама жасау ұйымы Мемлекеттiк тiзiлiмге, ал уәкiлеттi орган тауар таңбасына берiлген куәлiкке енгiзедi.";
13) 16-бапта:
"Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк тiзiлiмге және ұжымдық тауар таңбасына берiлген куәлiкке ұжымдық тауар таңбасының иелерi туралы мәлiметтер қосымша енгiзiледi.";
14) 18-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Тауар таңбасын жалпы жұртқа белгiлi деп тану
1. Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген немесе халықаралық шарттарға орай қорғалатын тауар таңбасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасында құқықтық қорғалмай-ақ, бiрақ белсендi пайдаланылуы нәтижесiнде осы тұлғаның Қазақстан Республикасында кеңiнен танымал болған белгiсi жеке немесе заңды тұлғаның өтiнiмi бойынша Қазақстан Республикасында жалпы жұртқа белгiлi тауар таңбасы деп танылуы мүмкiн.
2. Жалпы жұртқа белгiлi тауар таңбасына осы Заңмен тауар таңбасы үшiн көзделген құқықтық қорғау берiледi.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген белгiнi немесе тауар таңбасын жалпы жұртқа белгiлi деп тану негiзiнде оның иесiне тауар таңбасы жалпы жұртқа белгiлi деп танылған күннен бастап он жыл бойы қолданылатын сертификат берiледi.
Сертификат иесiнiң өтiнiшi бойынша және тауар таңбасының жалпы жұртқа белгiлi екенiн растайтын мәлiметтер табыс етiлген жағдайда оның қолданылу мерзiмi келесi он жылдық мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.
Жалпы жұртқа белгiлi тауар таңбасын тiркеу туралы, оның иесi туралы мәлiметтер және осындай тiркеуге қатысты кейiнгi өзгерiстер Жалпы жұртқа белгiлi тауар таңбаларының мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiледi және бюллетеньде жарияланады.
Сертификат беру туралы шешiм қабылданған кезде осы Заңның 12-бабының 3-тармағында көзделген ережелер қолданылады.";
16) 19-бапта:
4-тармақта:
бiрiншi бөлiгiнде "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнде "қолданылуы" деген сөз "тауар таңбасы иесiнiң немесе осы Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес тауар таңбасына құқық беру туралы шарттың негiзiнде осындай құқық берiлген тұлғаның қолдануы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тауар таңбасының иесi беретiн оны пайдалану дәлелдемесi қарсылықта көрсетiлген уақыт кезеңiне қатысты болуға тиiс.";
5-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. Владельцы товарных знаков, тождественных или сходных до степени смешения с общеизвестным товарным знаком и зарегистрированных до признания товарного знака общеизвестным, сохраняют право на последующее их использование в течение срока, устанавливаемого уполномоченным органом, но не менее семи лет.";
17) в пунктах 1 и 3 статьи 21 слова "Казпатенте" заменить словами "уполномоченном органе";
18) в части первой статьи 22 слово "передается" заменить словом "переходит";
19) в пункте 2 статьи 23 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
20) в пункте 3 статьи 24 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
21) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Подача заявки на наименование
места происхождения товара и
предоставление права пользования
наименованием места происхождения
товара
Заявка на наименование места происхождения товара и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара (далее - заявка) подается в экспертную организацию.";
22) в статье 29:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) просьбу о проведении экспертизы наименования и (или) предоставлении права на наименование с указанием заявителя (заявителей), а также его (их) местонахождения или местожительства;";
в подпункте 1) пункта 3 слова "подачи заявки" заменить словами "услуг экспертной организации по проведению экспертизы. Размер оплаты устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
23) в статье 30:
в пункте 1 слово "Казпатентом" заменить словами "Экспертной организацией";
в пункте 2 слово "Казпатент" заменить словами "экспертная организация";
24) в статье 31:
слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
подпункт 1) пункта 1 исключить;
25) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Порядок ведения Государственного
реестра наименований мест
происхождения товаров
1. С выдачей свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара экспертной организацией в Государственный реестр наименований мест происхождения товаров вносятся наименование места происхождения товара, номер и дата регистрации, описание особых свойств товара, сведения о всех владельцах права пользования наименованием места происхождения товара с указанием их местожительства (местонахождения), номера и даты подачи заявок и все последующие изменения указанных сведений, а также другие сведения, относящиеся к регистрации.

"6. Жалпы жұртқа белгiлi тауар таңбасынан аумайтындай дәрежеде онымен бiрдей немесе ұқсас және тауар таңбасы жалпы жұртқа белгiлi деп танылғанға дейiн тiркелген тауар таңбаларының иелерi уәкiлеттi орган белгiлеген, бiрақ жетi жылдан кем емес мерзiм iшiнде оларды әрi қарай пайдалану құқығын сақтайды.";
17) 21-баптың 1 және 3-тармақтарында "Қазпатентте" деген сөз "уәкiлеттi органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 22-баптың бiрiншi бөлiгiнде "берiледi" деген сөз "ауысады" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 23-баптың 2-тармағында "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 24-баптың 3-тармағында "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Тауар шығарылған жердiң атауына және тауар
шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын
беруге өтiнiм жасау
Тауар шығарылған жердiң атауына және тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын беруге өтiнiм (бұдан әрi - өтiнiм) сараптама жасау ұйымына берiледi.";
22) 29-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтiнiм берушiнi (өтiнiм берушiлердi), сондай-ақ оның (олардың) орналасқан жерiн немесе тұрғылықты жерiн көрсете отырып, атауға сараптама жүргiзу және (немесе) атауға құқық беру туралы өтiнiштi;";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сараптама жүргiзу жөнiндегi сараптама жасау ұйымының қызмет ақысының төленгенiн растайтын құжат қоса тiркелуге тиiс. Төлем мөлшерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленедi;";
23) 30-бапта:
1-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 31-бапта:
"Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
25) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Тауарлар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк
тiзiлiмiн жүргiзу тәртiбi
1. Сараптама жасау ұйымы тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығына куәлiк берумен бiрге Тауарлар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiлiмiне тауар шығарылған жердiң атауын, тiркелу нөмiрi мен күнiн, тауардың айрықша қасиеттерiнiң сипаттамасын, тұрғылықты жерлерiн (орналасқан жерлерiн), өтiнiмнiң нөмiрi мен берiлген күнiн көрсете отырып тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығының барлық иелерi туралы мәлiметтердi және көрсетiлген мәлiметтердегi одан кейiнгi барлық өзгерiстердi, сондай-ақ тiркеуге қатысты басқа да мәлiметтердi енгiзедi.

2. Владелец права пользования наименованием места происхождения товара обязан уведомлять экспертную организацию об изменениях, касающихся сведений о регистрации. Запись об изменениях вносится экспертной организацией в Государственный реестр наименований мест происхождения товаров и в свидетельство.
3. Государственный реестр наименований мест происхождения товаров является общедоступным. По ходатайству заинтересованных лиц экспертная организация предоставляет выписку из Государственного реестра наименований мест происхождения товаров.";
26) в пункте 2 статьи 34 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию";
27) в статье 35 слово "Казпатентом" заменить словами "экспертной организацией";
28) в статье 36:
пункт 1 исключить;
в пункте 3 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
29) в пункте 2 статьи 39 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
30) в статье 40:
в подпункте 3) пункта 2 слово "Казпатент" заменить словами "уполномоченный орган";
в пункте 4 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
31) в пункте 1 статьи 41 слова "Казпатента", "Казпатентом" заменить соответственно словами "уполномоченного органа", "уполномоченным органом";
32) в статье 42:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) о правомерности признания товарного знака общеизвестным;";
в пункте 2 слово "Казпатент" заменить словами "Экспертная организация";
33) в статье 43:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Нарушением исключительного права владельца товарного знака или права пользования наименованием места происхождения товара признается несанкционированное введение товарного знака или наименования места происхождения товара или обозначений, сходных с ними до степени смешения, в гражданский оборот в отношении однородных товаров и услуг, а в случае общеизвестного товарного знака - в отношении любых товаров и услуг.
Нарушением исключительного права владельца товарного знака или права пользования наименованием места происхождения товара также признается несанкционированное использование товарного знака или наименования места происхождения товара в общедоступных телекоммуникационных сетях (Интернете и других).";
в пункте 2 слово "законодательством" заменить словом "законами";
34) в статье 45:
в заголовке слово "Казпатента" заменить словами "экспертной организации";
в тексте слова "Казпатентом", "Казпатент" заменить соответственно словами "экспертной организацией", "экспертная организация"; слова "выдачу свидетельств" исключить;

2. Тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығының иесi тiркеу туралы мәлiметтерге қатысты өзгерiстер жайында сараптама жасау ұйымына хабарлап отыруға мiндеттi. Өзгерiстер туралы жазбаны сараптама жасау ұйымы Тауарлар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiлiмiне және куәлiкке түсiредi.
3. Тауарлар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiлiмi жалпыға бiрдей қолжетiмдi болып табылады. Мүдделi тұлғалардың өтiнiшi бойынша сараптама жасау ұйымы Тауарлар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiлiмiнен көшiрме бередi.";
26) 34-баптың 2-тармағында "Қазпатентке" деген сөз "сараптама жасау ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 35-бапта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 36-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта "Қазпатент" деген сөз "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 39-баптың 2-тармағында "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 40-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасында "Қазпатентке" деген сөз "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 41-баптың 1-тармағында "Қазпатенттiң", "Қазпатент" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi органның", "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 42-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тауар таңбасын жалпы жұртқа белгiлi деп танудың заңдылығы туралы;";
2-тармақта "Қазпатент" деген сөз "Сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 43-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын немесе араласып кеткен дәрежеге дейiн олармен ұқсас белгiлердi бiртектес тауарлар мен қызметтерге қатысты, ал жалпы жұртқа белгiлi тауар таңбасы болғанда - кез келген тауарлар мен қызметтерге қатысты азаматтық айналымға рұқсатсыз енгiзу тауар таңбасының немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығы иесiнiң айрықша құқығын бұзу болып танылады.
Тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын жалпыға бiрдей қолжетiмдi телекоммуникациялық желiлерде (Интернетте және басқаларда) рұқсатсыз пайдалану да тауар таңбасы иесiнiң айрықша құқығын немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын бұзу болып табылады.";
2-тармаққа ресми тiлде түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi;
34) 45-бапта:
тақырыптағы "Қазпатенттiң" деген сөз "Сараптама жасау ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мәтiнiндегi "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын; ", куәлiктер берудi" деген сөздер алып тасталсын;

35) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Патентные поверенные
1. Патентным поверенным вправе быть гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, квалификационный уровень которого соответствует предъявляемым требованиям. Квалификационные требования к патентным поверенным, порядок их аттестации и регистрации определяются уполномоченным органом.
2. Ведение дел с уполномоченным органом и экспертной организацией может осуществляться заявителем, патентообладателем самостоятельно или через патентного поверенного, зарегистрированного уполномоченным органом.
3. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица осуществляют свои права заявителя, владельца товарного знака и наименования места происхождения товара, а также права заинтересованного лица в уполномоченном органе и его организациях через патентных поверенных.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут осуществлять свои права заявителя, владельца товарного знака и наименования места происхождения товара, а также права заинтересованного лица без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
4. Информация, которую патентный поверенный получает от доверителя в связи с выполнением его поручения, признается конфиденциальной при соблюдении требований, предъявляемых законодательными актами Республики Казахстан к конфиденциальной информации или иной охраняемой законом тайне.
Патентный поверенный не вправе принять поручение в случаях, если по данному делу представлял или консультировал лиц, интересы которых явно противоречат интересам лица, обратившегося с просьбой о ведении дела, или принимал иное участие в его рассмотрении, а также если в рассмотрении дела участвует должностное лицо, являющееся родственником или свойственником патентного поверенного.
5. Полномочия патентного поверенного удостоверяются доверенностью.";
36) в части второй пункта 1 статьи 47 слово "Казпатент" заменить словами "экспертную организацию".
5. В Закон  Республики Казахстан от 29 июня 2001 г. "О правовой охране топологий интегральных микросхем" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 181):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слова "уполномоченного органа" заменить словами "по вопросам охраны топологий интегральных микросхем";
подпункт 6) после слова "граждане" дополнить словами "Республики Казахстан";

35) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-бап. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдер
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, бiлiктiлiк деңгейi қойылатын талаптарға сай келетiн Республика азаматы патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл болуға құқылы. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, оларды аттестаттау және тiркеу тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
2. Уәкiлеттi органмен және сараптама жасау ұйымымен iс жүргiзудi өтiнiш берушi, патент иеленушi дербес немесе уәкiлеттi орган тiркеген патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл арқылы жүзеге асыра алады.
3. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдiк заңды тұлғалар өтiнiш берушi, тауар таңбасы және тауар шығарылған жер атауын иеленушi ретiндегi өз құқықтарын, сондай-ақ ақ мүдделi тұлға құқықтарын уәкiлеттi орган мен оның ұйымдарында патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдер арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлғалар өтiнiш берушi, тауар таңбасы мен тауар шығарылған жер атауын иеленушi ретiндегi өз құқықтарын, сондай-ақ мүдделi тұлға құқықтарын Қазақстан Республикасы шегiнде хат-хабар алмасу үшiн мекен-жайын көрсеткен жағдайда, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлсiз жүзеге асыра алады.
4. Құпия ақпараттарға немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияға Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде берiлген талаптарды сақтау кезiнде сенiм бiлдiрушiден оның тапсырмасын орындауға байланысты патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл алатын ақпарат құпия болып танылады.
Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл осы iс бойынша iс жүргiзуге мүдделерi өтiнiш бiлдiрген тұлғаның мүдделерiне көрiнеу қайшы келетiн тұлғалардың атынан өкiлдiк етсе немесе консультация берсе, немесе оны қарауға өзгедей қатысса, сондай-ақ iстi қарауға патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлмен туыстық немесе жекжаттық қатынастардағы лауазымды адам қатысса, ол тапсырманы қабылдауға құқылы емес.
5. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң өкiлеттiгi сенiмхатпен куәландырылады.";
36) 47-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiнде "Қазпатент" деген сөз "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 181-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшада "уәкiлеттi органның" деген сөздер "интегралдық микросхемалар топологияларын қорғау мәселелерi жөнiндегi" деген сөздермен, "басылымы" деген сөз "басылым" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшада "азаматтар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпункте 1) статьи 4 слова "и проводит по ним экспертизу" заменить словами ", рассматривает их и осуществляет регистрацию топологий";
3) в статье 11:
подпункт 4) пункта 3 исключить;
пункт 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Автору топологии, не являющемуся правообладателем, уполномоченный орган выдает удостоверение, подтверждающее его авторство.".
Президент
Республики Казахстан

2) 4-баптың 1) тармақшасында "және олар жөнiнде сараптама жүргiзедi" деген сөздер ", оларды қарайды және топологияларды тiркеудi жүзеге асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-бапта:
3-тармақтағы ";" белгiсi алып тасталып, "болуға тиiс." деген сөздермен толықтырылсын, 4) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Құқық иеленушi болып табылмайтын топология авторына уәкiлеттi орган оның авторлығын растайтын куәлiк бередi.".
Қазақстан Республикасының
Президентi