О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов
Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года N 40
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5):
1) дополнить статьей 87-1 следующего содержания:
"Статья 87-1. Нарушение законодательства о
социальной защите инвалидов
Нарушение должностным и юридическим лицами законодательства о социальной защите инвалидов, за исключением случаев, предусмотренных главой 18 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на должностное лицо в размере до сорока, на юридическое лицо - в размере до четырехсот месячных расчетных показателей.";
2) статью 502 исключить;
3) в части первой статьи 541 цифры ", 502" исключить;
4) часть первую статьи 550 после цифр "87" дополнить цифрами ", 87-1";
5) в абзацах двадцатом и двадцать первом подпункта 1) части первой статьи 636 цифры ", 502" исключить.
2. В Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142):
1) по всему тексту цифры "I", "II" заменить соответственно словами "первой", "второй";
2) статью 22 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. От уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды освобождаются лица, имеющие инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно.";
3) пункт 2 статьи 23-3 после слов "в пунктах 1-3 статьи 9 настоящего Закона," дополнить словами "а также инвалиды первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно,".

Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі N 40 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат;  N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 87-1-баппен толықтырылсын:
"87-1-бап. Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы
заңнаманы бұзу
Лауазымды адамның және заңды тұлғаның, осы Кодекстiң 18-тарауында көзделген жағдайларды қоспағанда, мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы заңнаманы бұзуы, -
лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 502-бап алып тасталсын;
3) 541-баптың бiрiншi бөлiгiндегi ", 502" деген цифрлар алып тасталсын;
4) 550-баптың бiрiншi бөлiгi "87" деген цифрлардан кейiн ", 87-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
5) 636-баптың бiрiншi бөлiгi 1) тармақшасының жиырмасыншы және жиырма бiрiншi абзацтарындағы ", 502" деген цифрлар алып тасталсын.
2. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар):
1) бүкiл мәтiн бойынша "I", "II" цифрлары тиiсiнше "бiрiншi", "екiншi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектiгi бар адамдар, егер мүгедектiгi мерзiмсiз болып белгiленсе, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.";
3) 23-3-баптың 2-тармағы "адамдардың" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ егер мүгедектiгi мерзiмсiз болып белгiленсе, бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектердiң" деген сөздермен толықтырылсын.

3. В Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10):
статью 7 дополнить подпунктами 5-2), 5-3) следующего содержания:
"5-2) установления квоты рабочих мест для инвалидов в размере трех процентов от общей численности рабочих мест;
5-3) создания специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;".
4. В Закон  Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) подпункт 3) пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"3) частные интересы - интересы физических и юридических лиц в связи с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на принадлежащих им земельных участках.";
2) подпункт 9) пункта 1 статьи 17 после слов "экологической безопасности" дополнить словами ", обеспечения доступа для инвалидов и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры";
3) подпункт 12) пункта 1 статьи 17 после слов "и законные интересы граждан" дополнить словами ", в том числе инвалидов,";
4) подпункт 3) пункта 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечение государственного контроля за соблюдением норм законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственных нормативов и утвержденной в установленном порядке архитектурной, градостроительной, строительной и иной проектной документации при градостроительном освоении территории административно-территориальной единицы.
Выдача архитектурно-планировочного задания заказчику с обязательным учетом обеспечения доступа для инвалидов и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры административно-территориальной единицы;";
5) пункт 2 статьи 31 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) уполномоченного органа социальной защиты населения - в части обеспечения доступа для инвалидов и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры.";
6) подпункт 2) пункта 4 статьи 64 после слов "устойчивости функционирования потенциально опасных и технически сложных объектов," дополнить словами "по обеспечению доступа для инвалидов и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры,";

3. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы 5-2), 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-2) жұмыс орындарының жалпы санының үш процентi мөлшерiнде мүгедектер үшiн жұмыс орындарына квота белгiлеу;
5-3) мүгедектердi жұмысқа орналастыру үшiн арнаулы жұмыс орындарын құру;".
4. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" 2001 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 3-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке мүдделердi - жеке және заңды тұлғаларға тиесiлi жер учаскелерiнде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн жүзеге асыруға байланысты олардың мүдделерiн қамтамасыз етуге тиiс.";
2) 17-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы "экологиялық қауiпсiздiк" деген сөздерден кейiн ", мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтары үшiн әлеуметтiк, көлiктiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 17-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы "азаматтар" деген сөзден кейiн ", соның iшiнде мүгедектер" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 27-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында қала құрылысын игеру кезiнде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы заңдар нормаларының, мемлекеттiк нормативтердiң және белгiленген тәртiппен бекiтiлген сәулет, қала құрылысы, құрылыс және өзге де жобалау құжаттамасының сақталуын мемлекеттiк бақылауды қамтамасыз ету.
Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң әлеуметтiк, көлiктiк және рекреациялық инфрақұрылымы объектiлерiне мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтарының қол жеткiзуiн қамтамасыз етудi мiндеттi түрде ескере отырып, тапсырыс берушiге сәулет-жоспарлау тапсырмасын бepу;";
5) 31-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "қадағалау қызметiн жүргiзедi." деген сөздер алып тасталсын және мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтары үшiн әлеуметтiк, көлiктiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету бөлiгiнде - халықты әлеуметтiк қорғау уәкiлеттi органы қадағалау қызметiн жүргiзедi.";
6) 64-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы "ықтимал қауiптi және техникалық жағынан күрделi объектiлердiң жұмыс iстеуiнiң тұрақтылығы" деген сөздерден кейiн ", мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтары үшiн әлеуметтiк, көлiктiк және рекреациялық инфрақұрылым объектiлерiне қол жеткiзуiн қамтамасыз ету" деген сөздермен толықтырылсын;

7) подпункт 3) пункта 9 статьи 78 после слова "градостроительства," дополнить словами "государственного органа социальной защиты населения,".
5. В Закон  Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142):
подпункт 5) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"5) ребенок-инвалид - лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, приводящее к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;".
6. В Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 134; 2004 г., N 23, ст. 142):
статью 27 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Транспорт общего пользования снабжается устройствами для посадки и высадки пассажиров-инвалидов.
При проведении государственными органами конкурсов на право обслуживания маршрутов по перевозке пассажиров преимущество имеют физические и юридические лица, транспортные средства которых приспособлены для доступа инвалидов.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года, за исключением пункта 6 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан

7) 78-баптың 9-тармағының 3) тармақшасындағы "қала құрылысы органының," деген сөздерден кейiн "халықты әлеуметтiк қорғау мемлекеттiк органының," деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедек бала - тiршiлiк-тынысының шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, кемiстiктерден организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы бұзылған он сегiз жасқа толмаған адам;".
6. "Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 134-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
27-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жалпы пайдаланудағы көлiк мүгедек жолаушылардың мiнiп-түсуiне арналған құрылғылармен жабдықталады.
Мемлекеттiк органдар жолаушыларды тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзген кезде, мүгедектердiң пайдалануына бейiмделген көлiк құралдары бар жеке және заңды тұлғалар артықшылыққа ие болады.".
2-бап.  Осы Заң, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 6-тармағын қоспағанда, 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті