О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственной службе"
Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 75
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. "О государственной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 773; 2001 г., N 13-14, ст. 170; 2003 г., N 4, ст. 24; N 18, ст. 142) следующие изменения и дополнения:
1) статью 1 дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"ротация - должностные перемещения политических государственных служащих между государственными органами, а также между структурными подразделениями государственного органа.";
2) в статье 5:
в пункте 1:
подпункт 8) после слова "программам" дополнить словом "подготовки,";
дополнить подпунктами 8-1), 14-1) следующего содержания:
"8-1) согласование досрочного снятия дисциплинарных взысканий с административных государственных служащих за совершение коррупционного правонарушения;";
"14-1) разработка предложений по повышению качества услуг, предоставляемых государственными органами;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченный орган имеет в областях, городе республиканского значения, столице дисциплинарные советы, положение о которых утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.";
3) пункт 4 статьи 10 дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) совершившее коррупционное преступление;";
4) в статье 12:
в пункте 2:
слова "административным", "административного" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"При наличии у государственного служащего не снятого в установленном законодательством Республики Казахстан порядке дисциплинарного взыскания за коррупционное правонарушение занятие административной государственной должности в порядке перевода не допускается.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Право на занятие административной государственной должности вне конкурсного отбора имеют депутаты Парламента, депутаты маслихатов, работающие на постоянной основе, политические государственные служащие, судьи, прекратившие свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, и соответствующие предъявляемым квалификационным требованиям. Порядок занятия административных государственных должностей депутатами Парламента, депутатами маслихатов, работающими на постоянной основе, политическими государственными служащими, судьями определяется Президентом Республики Казахстан.";

"Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 75 Заңы
1-бап.  "Мемлекеттiк қызмет туралы" 1999 жылғы 23 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 773-құжат; 2001 ж., N 13-14, 170-құжат; 2003 ж., N 4, 24-құжат; N 18, 142-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы он бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"ротация - мемлекеттiк саяси қызметшiлердi мемлекеттiк органдардың арасында, сондай-ақ мемлекеттiк органның құрылымдық бөлiмшелерiнің арасында лауазымдық ауыстыру.";
2) 5-бапта:
1-тармақта:
8) тармақша "қызметшiлердi" деген сөзден кейiн "даярлауды," деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1), 14-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) мемлекеттік әкiмшiлiк қызметшiлерден сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн берiлген тәртiптік жазаны мерзiмінен бұрын алып тастауға келiсiм беру;";
"14-1) мемлекеттiк органдар көрсететiн қызметтердiң сапасын арттыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Уәкiлеттi органның облыстарда, республикалық маңызы бар қалада, астанада тәртiптiк кеңестерi болады, олар туралы ереженi уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.";
3) 10-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;";
4) 12-бапта:
2-тармақта:
"Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiнiң", "мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiнiң" деген сөздер тиiсiнше "Мемлекеттiк қызметшiнiң", "мемлекеттiк қызметшiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк қызметшiнiң сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен алынбаған тәртіптiк жазасы болған жағдайда, мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға ауысу тәртiбiмен орналасуына жол берiлмейдi.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өз өкiлеттiгiн доғарған, терiс себептермен доғарғандарын қоспағанда, және қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сай келетiн Парламент депутаттарының, тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн мәслихат депутаттарының, мемлекеттiк саяси қызметшiлердiң, судьялардың мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға конкурстық iрiктеусiз орналасу құқығы бар. Парламент депутаттарының, тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн мәслихат депутаттарының, мемлекеттiк саяси қызметшiлердiң, судьялардың мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға орналасу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды.";

5) в статье 14:
пункт 9 дополнить словами "и его территориальными подразделениями";
в пункте 10 слова "с момента прохождения конкурса" заменить словами "со дня их зачисления";
6) пункт 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1. Для гражданина, принятого на административную государственную службу впервые или вновь после ее прекращения, а также принятого на административную государственную должность вышестоящей категории, может быть установлено испытание на срок до трех месяцев.";
7) статью 16 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Не подлежат тестированию административные государственные служащие, имеющие стаж работы в государственных органах не менее 20 лет.";
8) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Ротация
На государственной службе может осуществляться ротация политических государственных служащих. Порядок и условия ротации политических государственных служащих определяются Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.";
9) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Кадровый резерв государственной службы
1. Для занятия политических и административных государственных должностей формируется кадровый резерв государственной службы.
2. Порядок формирования и организация работы с кадровым резервом регулируются Положением о кадровом резерве государственной службы, утверждаемым Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.";
10) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) вступление в законную силу обвинительного приговора суда;";
в подпункте 10) слова "о труде и государственной службе" исключить;
в пункте 2 слова "от должностей" исключить.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением абзацев седьмого и восьмого подпункта 2) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2005 года.
Президент
Республики Казахстан

5) 14-бапта:
9-тармақ "уәкілеттi орган" деген сөздерден кейiн "және оның аумақтық бөлiмшелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтағы "конкурс өткен кезден" деген сөздер "оларды тiркеу күнiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 15-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк әкiмшілік қызметке алғаш рет немесе қызметiн тоқтатқаннан кейiн жаңадан қабылданған, сондай-ақ жоғары дәрежелi санаттағы мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға қабылданған азамат үшiн үш айға дейiнгi мерзiмге сынақ белгіленуi мүмкiн.";
7) 16-бап мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк органдарда кемiнде 20 жыл жұмыс стажы бар мемлекеттік әкiмшілік қызметшiлер тестiлеуге жатпайды.";
8) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Ротация
Мемлекеттiк қызметте мемлекеттiк саяси қызметшiлердi ротациялау жүзеге асырылуы мүмкiн. Мемлекеттiк саяси қызметшiлердi ротациялаудың тәртiбi мен шарттарын уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды.";
9) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Мемлекеттiк қызметтің кадрлар резервi
1. Мемлекеттiк саяси және әкiмшiлiк лауазымдарға орналасу үшiн мемлекеттiк қызметтiң кадрлар резервi қалыптастырылады.
2. Кадрлар резервiн қалыптастыру және олармен жұмысты ұйымдастыру тәртiбi уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Мемлекеттiк қызметтiң кадрлар резервi туралы ережемен реттеледi.";
10) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) соттың айыптау үкiмiнің заңды күшіне енуi;";
10) тармақшадағы "еңбек және мемлекеттiк қызмет туралы" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "қызметтен" деген сөз алып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң, 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 2) тармақшасының жетiншi және сегiзiншi абзацтарын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi