О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения
Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 171
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г.,  N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45):
1) статью 114 изложить в следующей редакции:
"Статья 114. Ненадлежащее выполнение профессиональных
обязанностей медицинским и фармацевтическим
работниками
1. Невыполнение или ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским и фармацевтическим работниками вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если это деяние повлекло причинение средней тяжести вреда здоровью человека, -
наказывается штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до двух лет, либо арестом на срок от одного до трех месяцев.
2. То же деяние, повлекшее причинение тяжкого вреда здоровью, -
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех месяцев до одного года либо арестом на срок от трех до шести месяцев с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные должностным лицом, -
наказываются штрафом в размере от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей либо арестом на срок от двух до шести месяцев с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, повлекшие причинение смерти лицу, -
наказываются ограничением свободы на срок до двух лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.

Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне денсаулық сақтау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 171 Заңы
РҚАО-ның ескертуі: Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45 құжат):
1) 114-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"114-бап. Медицина және фармацевтика қызметкерлерiнiң
кәсiптiк мiндеттерiн тиiсiнше орындамауы
1. Медицина және фармацевтика қызметкерлерiнiң кәсiптiк мiндеттерiне ұқыпсыз қарауы немесе адал қарамауы салдарынан оларды орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы, егер бұл әрекет адам денсаулығына орташа ауыр зиян келтiруге әкеп соқса, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не бiр айдан үш айға дейiнгi мерзiмге қамауға жазаланады.
2. Денсаулыққа ауыр зиян келтiруге әкеп соқтырған нақ сол әрекеттер, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде немесе сотталған адамның үш айдан бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға, не үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, лауазымды адам жасаған әрекет, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң үш жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, не екi айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға жазаланады.
4. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, адам өлiмiне әкеп соқтырған әрекеттер, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

5. Деяния, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные должностным лицом, -
наказываются ограничением свободы на срок до трех лет либо лишением свободы на тот же срок со штрафом в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.";
2) дополнить статьей 114-1 следующего содержания:
"Статья 114-1. Нарушение порядка проведения клинических
испытаний и применения новых методов и средств
профилактики, диагностики, лечения и медицинской
реабилитации
1. Нарушение медицинским работником порядка проведения клинических испытаний и применения новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации -
наказывается ограничением свободы на срок до двух лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
2. То же деяние, совершенное должностным лицом, -
наказывается ограничением свободы на срок до трех лет либо лишением свободы на тот же срок со штрафом от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.";
3) статью 266 изложить в следующей редакции:
"Статья 266. Незаконная медицинская и фармацевтическая
деятельность и незаконная выдача либо подделка
рецептов или иных документов, дающих право на
получение наркотических средств или психотропных
веществ
1. Занятие медицинской или фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим сертификата и (или) лицензии на данный вид деятельности, если это повлекло по неосторожности причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью человека, -
влечет штраф в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от трех до десяти месяцев либо арестом на срок от двух до шести месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо лишением права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью на срок до двух лет.
2. То же деяние, совершенное должностным лицом, -
наказывается штрафом в размере от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей либо исправительными работами на срок до двух лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.

5. Осы баптың төртiншi бөлiгiнде көзделген, лауазымды адам жасаған әрекеттер, -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салынып, үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
2) мынадай мазмұндағы 114-1-баппен толықтырылсын:
"114-1-бап. Клиникалық сынақтар жүргiзудiң және
профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және
медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен
құралдарын қолданудың тәртiбiн бұзу
1. Медицина қызметкерiнiң клиникалық сынақтар жүргiзу және профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдарын қолдану тәртiбiн бұзуы, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Лауазымды адам жасаған нақ сол әрекет, -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салынып, үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
3) 266-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"266-бап. Заңсыз медициналық және фармацевтикалық қызмет және
есiрткi немесе психотроптық заттарды алуға құқық
беретiн рецептердi немесе өзге де құжаттарды заңсыз
беру не қолдан жасау
1. Қызметтiң осы түрiне сертификаты және (немесе) лицензиясы жоқ тұлғаның медициналық немесе фармацевтикалық қызметпен айналысуы, егер бұл абайсызда адамның денсаулығына ауыр немесе орташа ауыр зиян келтiруге әкеп соқса, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде немесе сотталған адамның үш айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға, не екi айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не екi жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару және белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.
2. Лауазымды адам жасаған нақ сол әрекет, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң үш жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына жазаланады.

3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее причинение смерти лицу, -
наказывается ограничением свободы на срок до трех лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
4. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее причинение смерти лицу, совершенное должностным лицом, -
наказывается ограничением свободы на срок до трех лет либо лишением свободы на тот же срок со штрафом от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.".
2. В Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; Закон  Республики Казахстан от 5 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания регионального финансового центра города Алматы", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 9 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 10 июня 2006 г.):
1) статью 85 изложить в следующей редакции:
"Статья 85. Несоблюдение порядка, стандартов и некачественное
оказание медицинской помощи
1. Невыполнение или ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским работником вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение порядка оказания медицинской помощи, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до семидесяти месячных расчетных показателей.

3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, адам өлiмiне әкеп соқтырған әрекет, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, лауазымды адам жасаған, адам өлiмiне әкеп соқтырған әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткiштiң елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салынып, үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 5-6, 31-құжат; N 8; 45-құжат; 2006 жылғы 9 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 10 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығын құру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 85-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"85-бап. Медициналық көмек көрсету тәртiбiн, стандарттарын
сақтамау және оны сапасыз көрсету
1. Медицина қызметкерiнiң кәсiптiк мiндеттерiне ұқыпсыз қарауы немесе адал қарамауы салдарынан оларды орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы, егер бұл денсаулыққа жеңiл зиян келтiруге әкеп соқса, немесе әкеп соғуы мүмкiн болса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi, лауазымды aдамдарғa оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Медициналық көмек көрсету тәртiбiн сақтамау, егер бұл денсаулыққа жеңiл зиян келтiруге әкеп соқса, немесе әкеп соғуы мүмкiн болса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейiнгi, заңды тұлғаларға жиырмадан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Несоблюдение стандартов оказания медицинской помощи, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью,
- влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до семидесяти месячных расчетных показателей.
4. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренное частями первой, второй и третьей настоящей статьи, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, на должностных лиц - в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, на юридических лиц - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо с приостановлением или отзывом сертификата об аккредитации.";
2) дополнить статьями 85-1, 85-2 следующего содержания:
"Статья 85-1. Нарушение медицинским работником правил выдачи
листа или справки о временной нетрудоспособности
1. Нарушение медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности, если это деяние не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 85-2. Нарушение медицинским работником правил
выписывания рецептов и реализации лекарственных
средств
1. Нарушение медицинским работником правил выписывания рецептов и реализации лекарственных средств -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.";
3) дополнить статьей 177-1 следующего содержания:
"Статья 177-1. Нарушение правил возмещения затрат

3. Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен медициналық көмек көрсету стандарттарын сақтамау, егер бұл денсаулыққа жеңiл зиян келтiруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкiн болса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейiнгi, заңды тұлғаларға жиырмадан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға - лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не аккредиттеу туралы сертификатты тоқтата тұрып немесе керi қайтарып алып, айлық есептiк көрсеткiштiң жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) мынадай мазмұндағы 85-1, 85-2-баптармен толықтырылсын:
"85-1-бап. Медицина қызметкерiнiң еңбекке уақытша жарамсыздық
туралы парақты немесе анықтаманы беру тәртiбiн
бұзуы
1. Медицина қызметкерiнiң еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру тәртiбiн бұзуы, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
85-2-бап. Медицина қызметкерiнiң рецепттер жазу және дәрiлiк
заттарды өткiзу ережелерiн бұзуы
1. Медицина қызметкерiнiң рецепттер жазу және дәрiлiк заттарды өткiзу ережелерiн бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) Мынадай мазмұндағы 177-1-баппен толықтырылсын:
"177-1-бап. Шығындарды өтеу ережелерiн бұзу

1. Нарушение администраторами бюджетных программ правил возмещения затрат по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
4) статью 322 изложить в следующей редакции:
"Статья 322. Незаконная медицинская и (или) фармацевтическая
деятельность
1. Занятие незаконной медицинской и (или) фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим сертификата и (или) лицензии на данный вид деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до пяти, на должностных лиц - в размере от пяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Оказание на платной основе гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в организациях здравоохранения, ее оказывающих, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Повторное в течение года после наложения административного взыскания совершение деяний, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц - в размере от шестидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
4. Занятие народной медициной (целительством) без соответствующих документов, выданных в установленном законом порядке, проведение сеансов массового целительства, в том числе с использованием средств массовой информации, -
влекут штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением соответствующего диплома целителя или специального разрешения.

1. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету жөнiндегi шығындарды өтеу ережелерiн бұзуы, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 322-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"322-бап. Заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық
қызмет
1. Қызметтiң осы түрiне сертификаты және (немесе) лицензиясы жоқ тұлғаның заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметпен айналысуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарында оны ақылы негiзде көрсету, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттердi әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасау, -
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - алпыстан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi тәркiлене отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң алты жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Заңда белгiленген тәртiппен берiлген тиiстi құжаттарсыз халық медицинасымен (емшiлiкпен) айналысу, жаппай емдеу сеанстарын, оның iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып өткiзу, -
тиiстi емшi дипломынан немесе арнайы рұқсаттан айыра отырып, бiр жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Участие медицинских работников, уполномоченных назначать лекарственные средства, в рекламе лекарственных средств, реализация лекарственных средств медицинскими работниками на рабочем месте, за исключением случаев, предусмотренных законодательством, а также направление в определенные аптечные или иные виды организаций и другие формы сотрудничества с ними в целях получения вознаграждения -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на должностных лиц - в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.";
5) статью 324 изложить в следующей редакции:
"Статья 324. Нарушение правил фармацевтической деятельности
1. Нарушение правил регистрации и перерегистрации, производства, испытания (исследования), закупки, транспортировки, хранения, маркировки, реализации, применения, уничтожения, рекламы лекарственных и приравненных к ним средств, если оно не повлекло причинения вреда здоровью человека, -
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением фармацевтической деятельности.
2. Производство, закупка, транспортировка, хранение, реализация, реклама незарегистрированных, фальсифицированных, не разрешенных к применению лекарственных и приравненных к ним средств, если они не повлекли причинения вреда здоровью человека, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности с конфискацией непосредственных объектов правонарушения и доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие причинение вреда здоровью человека, если они не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией непосредственных объектов правонарушения и доходов, полученных вследствие совершенного административного правонарушения, а также запрещения их деятельности.";

5. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, дәрiлiк заттар тағайындауға уәкiлеттi медицина қызметкерлерiнiң сыйақы алу мақсатымен дәрiлiк заттар жарнамасына қатысуы, медицина қызметкерлерiнiң дәрiлiк заттарды жұмыс орнында сатуы, сондай-ақ белгiлi бiр дәрiхана ұйымдарына немесе өзге де ұйымдарға жiберу және олармен ынтымақтастықтың басқа да нысандары, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 324-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"324-бап. Фармацевтикалық қызмет ережелерiн бұзу
1. Дәрiлiк және оларға теңестiрiлген заттарды тiркеу және қайта тiркеу, өндiру, сынау (зерттеу), сатып алу, тасымалдау, сақтау, таңбалау, өткiзу, қолдану, жою, жарнамалау ережелерiн бұзу, егер бұл адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқпаса, -
фармацевтикалық қызметiн тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға жетпiс, лауазымды адамдар мен дара кәсiпкерлерге - жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тiркелмеген, жалған, қолдануға рұқсат етiлмеген дәрiлiк және оларға теңестiрiлген заттарды өндiру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткiзу, жарнамалау, егер бұлар адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқпаса, -
қызметiн тоқтата тұрып, тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүз, лауазымды адамдар мен дара кәсiпкерлерге - жүз елу, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мың бес жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соққан iс-әрекеттер, егер оларда қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - екi жүз, лауазымды адамдар мен дара кәсiпкерлерге - үш жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға, сондай-ақ олардың қызметiне тыйым салуға әкеп соғады.";

6) статью 325 изложить в следующей редакции:
"Статья 325. Недостоверная реклама медицинских услуг
Распространение рекламодателем рекламы медицинских услуг, а также новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, не имеющим лицензии на такой вид деятельности и разрешения на его рекламу, выданного государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей.";
7) дополнить статьей 328-1 следующего содержания:
"Статья 328-1. Предоставление субъектами здравоохранения
заведомо ложных сведений и информации при
получении разрешительных документов на
занятие медицинской деятельностью
1. Предоставление субъектами здравоохранения заведомо ложных сведений и информации при получении разрешительных документов на занятие медицинской деятельностью, в том числе путем фальсификации документов, если данное действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
8) дополнить статьей 380-1 следующего содержания:
"Статья 380-1. Незаконное получение листа и (или) справки
о временной нетрудоспособности
1. Незаконное получение листа и (или) справки о временной нетрудоспособности вследствие симулирования болезни -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.";
9) статью 381-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же деяния, совершенные в области здравоохранения, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
10) статью 516 изложить в следующей редакции:
"Статья 516. Заведомо ложные показания свидетеля,
потерпевшего, заключение эксперта или
неправильный перевод

6) 325-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"325-бап. Медициналық қызмет көрсетудi дәйексiз жарнамалау
Мұндай қызмет түрiне лицензиясы және оны жарнамалауға медициналық қызмет көрсетулер саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган берген рұқсаты жоқ жарнама берушiнiң медициналық қызметтер көрсету жарнамасын, сондай-ақ профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдарының жарнамасын таратуы, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi, заңды тұлғаларға екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
7) мынадай мазмұндағы 328-1-баппен толықтырылсын:
"328-1-бап. Денсаулық сақтау субъектiлерiнiң медициналық
қызметпен айналысуға рұқсат беру құжаттарын алу
кезiнде көрiнеу жалған мәлiметтер мен ақпараттар
ұсынуы
1. Денсаулық сақтау субъектiлерiнiң медициналық қызметпен айналысуға рұқсат беру құжаттарын алу кезiнде көрiнеу жалған мәлiметтер мен ақпараттар, оның iшiнде құжаттарды бұрмалау жолымен табыс етуi, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi, лауазымды тұлғаларға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi, лауазымды адамдарға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) мынадай мазмұндағы 380-1-баппен толықтырылсын:
"380-1-бап. Уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты және
(немесе) анықтаманы заңсыз алу
1. Ауруды өтiрiк сылтауратуы салдарынан уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты және (немесе) анықтаманы заңсыз алу, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9) 381-1-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Денсаулық сақтау саласында жасалған нақ сол әрекеттер, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
10) 516-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"516-бап. Куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары,
сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе қате
аударма жасау

1. Заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта органу (должностному лицу) при рассмотрении дела об административном правонарушении и в ходе проведения экспертизы медицинской деятельности, а равно заведомо неправильный перевод, сделанный переводчиком в тех же случаях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные экспертами при проведении экспертизы медицинской деятельности повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Свидетель, потерпевший, эксперт или переводчик освобождаются от административной ответственности, если они добровольно в ходе рассмотрения дела об административном правонарушении до вынесения решения по делу уполномоченным на то органом (должностным лицом) заявили о ложности данных ими показаний, заключения или неправильном переводе.";
11) в части первой статьи 541:
цифры "80-86" заменить цифрами "80-84, 86";
цифры "318-322" заменить словами "318-321, 322 (частями третьей и четвертой)";
12) часть первую статьи 543 после цифр "311," дополнить цифрами "328-1,";
13) дополнить статьей 557-2 следующего содержания:
"Статья 557-2. Государственный орган по контролю в сфере
оказания медицинских услуг
1. Государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьями 85, 85-1, 322 (частями первой, второй и пятой) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа по контролю в сфере оказания медицинских услуг и руководители его территориальных подразделений.";
14) статью 571 после цифр "177," дополнить цифрами "177-1,";
15) в абзаце одиннадцатом подпункта 1) части первой статьи 636:
цифры "85," исключить;
после цифр "322" дополнить словами "(частями третьей и четвертой)";
слова "(частями второй и третьей)" исключить.
3. В Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 11, ст. 37; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 8, ст. 45):
статью 25 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Контроль за соблюдением правил лицензирования и квалификационных требований в сфере медицинской и фармацевтической деятельности осуществляет уполномоченный орган в области здравоохранения.".

1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараған кезде және медициналық қызмет сараптамасын жүргiзу барысында органға (лауазымды адамға) куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтар беруi, сарапшының көрiнеу жалған қорытынды беруi, сондай-ақ осындай жағдайларда аудармашының көрiнеу қате аударма жасауы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сарапшылар медициналық қызмет сараптамасын жүргiзу кезiнде әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасаған нақ сол әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Егер куә, жәбiрленушi, сарапшы немесе аудармашы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау барысында ерiктi түрде, уәкiлеттi орган (лауазымды адам) iс бойынша шешiм шығарғанға дейiн өздерi берген айғақтардың, қорытындының жалғандығы, аударманың қате жасалғандығы туралы мәлiмдесе, олар әкiмшiлiк жауаптылықтан босатылады.";
11) 541-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"80-86" деген цифрлар "80-84, 86" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"318-322" деген цифрлар "318-321, 322 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 543-баптың бiрiншi бөлiгi "311," деген цифрлардан кейiн "328-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 557-2-баппен толықтырылсын:
"557-2-бап. Медициналық қызмет көрсетулер саласындағы бақылау
жөнiндегi мемлекеттiк орган
1. Медициналық қызмет көрсетулер саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi өз құзыретi шегiнде осы Кодекстiң 85, 85-1, 322 (бiрiншi, екiншi және бесiншi бөлiктерi) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Медициналық қызмет көрсетулер саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органның басшысы және оның аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.".
14) 571-бап "177," деген цифрлардан кейiн "177-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
15) 636-баптың бiрiншi бөлiгi 1) тармақшасының он бiрiншi абзацында:
"85," деген цифрлар алып тасталсын;
"322" деген цифрлардан кейiн "(үшiншi және төртiншi бөлiктерi)" деген сөздермен толықтырылсын;
"(екiншi және үшiншi бөлiктерi)" деген сөздер алып тасталсын.
3. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 11, 37-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат):
1) 25-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Медициналық және фармацевтикалық қызмет саласында лицензиялау ережелерi мен бiлiктiлiк талаптарының сақталуын бақылауды денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.".

4. В Закон  Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338; 2004 г., N 18, ст. 111; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
1) пункт 2 статьи 16 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для граждан с медицинским образованием в целях занятия профессиональной деятельностью, кроме документов, перечисленных в настоящей статье, необходимо также наличие сертификата специалиста.";
2) статью 29 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определяет в рамках государственных образовательных грантов квоту для подготовки специалистов по медицинским специальностям при условии дальнейшей работы в сельской местности в течение трех лет после окончания высшего учебного заведения;";
3) в статье 30:
подпункт 3-3) дополнить словами ", за исключением типовых (базисных) учебных программ и учебных планов медицинского и фармацевтического образования";
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением медицинского и фармацевтического образования";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) размещает на конкурсной основе государственный образовательный заказ за счет бюджетных средств, за исключением государственного заказа на повышение квалификации и переподготовку кадров здравоохранения;".
5. В Закон  Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О труде в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1068; 2001 г., N 23, ст. 309; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 24, ст. 149; 2005 г., N 24, ст. 121; 2006 г., N 3, ст. 22; Закон  Республики Казахстан от 5 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания регионального финансового центра города Алматы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 9 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 10 июня 2006 г.):
1) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) в случае установления его нетрудоспособности известить об этом работодателя не позднее суток с момента установления его нетрудоспособности, кроме случаев, обусловленных тяжестью состояния его здоровья.";
2) пункт 2 статьи 8 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:

4. "Бiлiм туралы" 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 18, 111-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
1) 16-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Кәсiби қызметпен айналысуды мақсат еткен медициналық бiлiмi бар азаматтар үшiн осы бапта аталған құжаттардан басқа, маман сертификаты болуы қажет.";
2) 29-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мемлекеттiк бiлiм беру гранттары шеңберiнде жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн үш жыл бойы ауылдық жерде одан әрi жұмыс iстеу шарты негiзiнде медициналық мамандықтар бойынша мамандар даярлау үшiн квота белгiлейдi;";
3) 30-бапта:
3-3) тармақша "бiлiм берудiң" деген сөздердiң алдынан "медициналық және фармацевтикалық бiлiм берудiң үлгiлiк (базистiк) оқу бағдарламаларын және оқу жоспарларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "жалпыға" деген сөздiң алдынан "медициналық және фармацевтикалық бiлiм берудi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) денсаулық сақтау кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру мен оларды қайта даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырысты қоспағанда, бюджет қаражаттары есебiнен конкурстық негiзде мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастырады;".
5. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1068-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 24, 149-құжат; 2005 ж., N 24, 121-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2006 жылғы 9 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 10 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығын құру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 7-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "хабардар етуге мiндеттi." деген сөздер "хабардар етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) денсаулық жағдайының нашарлауына байланысты жағдайлардан басқа, оның еңбекке жарамсыздығы анықталған жағдайда бұл туралы жұмыс берушiнi оның еңбекке жарамсыздығы анықталған сәттен бастап бiр тәулiктен кешiктiрмей хабардар етуге мiндеттi.";
2) 8-баптың 2-тармағының 15) тармақшасындағы "жүргiзуге мiндеттi." деген сөздер "жүргiзуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:

"16) обеспечить своевременное прохождение профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 48 после слов "беременных женщин" дополнить словами "и матерей, кормящих грудью детей до одного года,".
6. В Закон  Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О принудительном лечении граждан, больных заразной формой туберкулеза" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1071):
1) пункт 1 статьи 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Гражданам, освобождающимся из исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы, больным заразной формой туберкулеза, письменно отказавшимся от добровольного лечения, решением суда назначается принудительное лечение, для чего за месяц до освобождения администрация исправительного учреждения направляет материалы в суд.";
2) в статье 8 слово "законодательством" заменить словами "законами Республики Казахстан".
7. В Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 245, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5):
1) пункт 2 статьи 6 дополнить словами "и определение системы мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельскую местность, а также порядок и размеры оказания социальной поддержки";
2) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 14-2) следующего содержания:
"14-2) осуществляет контроль за кадровым обеспечением организаций здравоохранения государственной формы собственности;";
3) подпункт 14) пункта 1 статьи 31 дополнить словами "и содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения".

"16) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өткiзiлуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден уақтылы өткiзiлуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.";
3) 48-баптың 2-тармағы "Жүктi әйелдердi" деген сөздерден кейiн "және бiр жасқа дейiнгi баланы емiзетiн аналарды" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Туберкулездiң жұқпалы түрiмен ауыратын азаматтарды мәжбүрлеп емдеу туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1071-құжат):
1) 3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесiнiң түзеу мекемелерiнен босатылған, туберкулездiң жұқпалы түрiмен ауыратын, ерiктi түрде емделуден жазбаша бас тартқан азаматтарға соттың шешiмiмен мәжбүрлеп емдеу тағайындалады, бұл үшiн түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi босатылғанға дейiн бiр ай бұрын материалдарды сотқа жiбереді.";
2) 8-баптағы "заңдарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттарының құзыретiне сонымен бiрге облыстың аудандық жоспарлану схемасын, облыс орталығын, республикалық маңызы бар қаланы және астананы салудың бас жоспары жобасын бекiту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзу, әкiмшiлiк аудандардың аудандық жоспарлануы жобаларын, облыстық (облыс орталықтарынан басқа) және аудандық маңызы бар қалаларды салудың бас жоспарларын бекiту және ауылдық жерге жұмыс iстеуге жiберiлген медицина және фармацевтика қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау шаралары жүйесiн, сондай-ақ әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi мен оның мөлшерiн айқындау жатады.";
2) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 14-2) тармақшамен толықтырылсын:
"14-2) мемлекеттiк меншiк нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарының кадрлармен қамтамасыз етiлуiне бақылауды жүзеге асырады;";
3) 31-баптың 1-тармағының 14) тармақшасы "және ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседi" деген сөздермен толықтырылсын.

8. В Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2001 г. "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 15-16, ст. 226; 2004 г., N 23, ст. 142):
подпункты 4-1) и 8) пункта 1 статьи 18 дополнить словами ", за исключением научных организаций в области здравоохранения".
9. В Закон  Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 6-1) и 14-1) следующего содержания:
"6-1) государственный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения - определяемый Правительством Республики Казахстан государственный орган с его территориальными подразделениями, осуществляющий в пределах компетенции уполномоченного органа в области здравоохранения исполнительные, контрольные и надзорные функции, а также руководство в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;";
"14-1) оценка риска - научно обоснованная оценка вероятности проникновения и распространения возбудителей или переносчиков инфекционных и паразитарных заболеваний, а также производство и ввоз товаров, представляющих опасность для здоровья населения в связи с их химическим, микробиологическим, радиологическим загрязнением с учетом санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий, которые могли быть применены, и связанных с этим потенциальных медико-биологических и экономических последствий, проводимые санитарно-эпидемиологической службой;";
в подпункте 15) слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
в подпункте 18) слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
в подпункте 28) слова "физических факторов с целью определения соответствия" заменить словами "физических факторов, а также экспертиза проектов в целях соответствия проектов";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) уполномоченный орган в области здравоохранения - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, контроля за качеством медицинских услуг;";

8. "Ғылым туралы" 2001 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 15-16, 226-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
18-баптың 1-тармағының 4-1) және 8) тармақшалары тиiсiнше "мемлекеттiк" және "ғылыми" деген сөздердiң алдынан "денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат, 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-бапта:
Мынадай мазмұндағы 6-1) және 14-1)-тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган - денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның құзыретi шегiнде атқарушылық, бақылау және қадағалау функцияларын, сондай-ақ халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлiмшелерi бар, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган;";
"14-1) тәуекелдi бағалау - жұқпалы және паразиттiк ауруларды қоздырғыштар мен жұқтырғыштардың ену және таралу ықтималдығына, сондай-ақ қолданылуы мүмкiн санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) шараларды және осыларға байланысты ықтимал медициналық-биологиялық және экономикалық салдарды есепке ала отырып, санитарлық-эпидемиологиялық қызмет жүргiзетiн, химиялық, микробиологиялық, радиологиялық ластануға байланысты халықтың денсаулығына қауiп төндiретiн тауарларды өндiру мен әкелуге ғылыми негiзделген баға беру;";
15) тармақшадағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшадағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама - органолептикалық, санитарлық-гигиеналық, эпидемиологиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, санитарлық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық және басқа да зерттеулер мен физикалық факторлар өлшемдерi кешенi, сондай-ақ өнiмдер жобаларының, жұмыстардың, қызмет көрсетулер мен шаруашылық және өзге қызмет объектiлерiнiң санитарлық ережелерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестiгiн анықтау мақсатында жобаларды сараптау;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрiлiк заттар айналымы, медициналық қызмет сапасын бақылау саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";

2) в подпункте 1) пункта 1 статьи 4 слова "уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "государственный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
3) в статье 6:
в подпункте 1) слово "разрабатывает" заменить словом "определяет";
дополнить подпунктами 8) - 12) следующего содержания:
"8) по представлению руководителя уполномоченного органа в области здравоохранения назначает на должность и освобождает от должности Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан;
9) определяет порядок запрета на ввоз, а также производство, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в хозяйственной деятельности;
10) определяет перечень заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, порядок, сроки их проведения и группы населения, подлежащие плановым прививкам;
11) устанавливает порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина;
12) устанавливает перечень инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин.";
4) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция уполномоченного органа
в области здравоохранения
Уполномоченный орган в области здравоохранения:
1) проводит единую государственную политику в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения о введении (отмене) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории Республики Казахстан;
3) определяет меры по укреплению материально-технической базы санитарно-эпидемиологической службы;
4) осуществляет международное сотрудничество в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) организует государственный закуп в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, и определяет порядок хранения, транспортировки и использования профилактических (иммунобиологических, диагностических дезинфицирующих) препаратов;
6) утверждает санитарные правила и нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы;
7) устанавливает порядок регистрации, ведения учета инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, а также порядок ведения отчетности по ним;
8) устанавливает порядок учета, отчетности и формы документации в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;

2) 4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-бапта:
1) тармақшадағы "әзiрлейдi" деген сөз "айқындайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) - 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган басшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерi лауазымына тағайындайды және лауазымынан босатады;
9) халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ шаруашылық  қызметтерiне арналған өнiмдердi Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге тыйым салу, сондай-ақ өндiру, қолдану және тарату тәртiбiн айқындайды;
10) оларға қарсы алдын ала егу жүргiзiлетiн аурулардың тiзбесiн, оларды жүргiзу тәртiбiн, мерзiмдерiн және жоспарлы егiлуге жатқызылатын халықтың топтарын айқындайды;
11) шектеу iс-шараларын, оның iшiнде карантиндi жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi;
12) пайда болу және таралу қаупi туындаған кезде шектеу iс-шаралары, оның iшiнде карантин енгiзiлетiн жұқпалы аурулардың тiзбесiн белгiлейдi.";
4) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның
құзыретi
Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган:
1) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүргiзедi;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасы аумағында шектеу iс-шараларын, оның iшiнде карантиндi енгiзу (тоқтату) туралы ұсыныс енгiзедi;
3) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi шараларды айқындайды;
4) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырады және профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялайтын) препараттарды сақтау, тасымалдау және пайдалану тәртiбiн айқындайды;
6) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының қызметiн регламенттейтiн санитарлық ережелердi және нормативтiк құқықтық актiлердi бекiтедi;
7) жұқпалы, паразиттiк, кәсiби аурулар мен улануларды тiркеу, есепке алу тәртiбiн, сондай-ақ олар бойынша есептiлiк жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi;
8) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы есепке алу, есептiлiк тәртiбiн және құжаттамалар нысанын белгiлейдi;

9) устанавливает порядок и периодичность проведения обязательных предварительных медицинских осмотров декретированных групп населения при поступлении на работу и их допуска к работе;
10) устанавливает перечень вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры;
11) определяет порядок выдачи, учета и ведения медицинских документов;
12) утверждает порядок проведения санитарно-эпидемиологического и социально-гигиенического мониторинга;
13) утверждает порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
14) устанавливает порядок проведения аттестации лабораторий организаций санитарно-эпидемиологической службы на соответствие санитарным правилам и на право осуществления оценки риска с выдачей соответствующего документа;
15) определяет порядок выдачи, учета и ведения санитарного паспорта;
16) утверждает формы актов, протоколов, постановлений, предписаний, порядок их составления и выдачи;
17) устанавливает порядок расследования специалистами санитарно-эпидемиологической службы случаев инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений людей;
18) устанавливает порядок государственной регистрации, перерегистрации и отзыва решения о государственной регистрации продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище (нутрицевтиков), генетически модифицированных источников, красителей, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека.";
5) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция государственного органа в области
санитарно-эпидемиологического благополучия
населения
Государственный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) осуществляет государственный санитарно-эпидемиологический надзор на территории Республики Казахстан;
2) организует мероприятия по санитарной охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний;
3) осуществляет контроль за организацией и проведением профилактических прививок населению против инфекционных заболеваний;
4) организует и осуществляет в пределах своей компетенции комплекс санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при пищевых отравлениях, инфекционных, паразитарных и других заболеваниях, в том числе неизвестной этиологии;
5) участвует в государственной экспертизе проектов в пределах своей компетенции;

9) халықтың декреттелген топтарын жұмысқа тұру және жұмысқа жiберу кезiнде мiндеттi алдын ала медициналық тексеру тәртiбiн және оларды өткiзу кезеңдiлiгiн белгiлейдi;
10) алдын ала және мерзiмдi медициналық тексерiп-қарау мiндеттi болатын зиянды өндiрiстiк факторлардың, кәсiптердiң тiзбесiн белгiлейдi;
11) медициналық құжаттарды беру, есепке алу және жүргiзу тәртiбiн айқындайды;
12) санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтiк-гигиеналық мониторинг жүргiзу тәртiбiн бекiтедi;
13) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзу тәртiбiн бекiтедi;
14) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары зертханаларының санитарлық ережелерге сәйкестiгiне және тиiстi құжат бере отырып, тәуекелдi бағалауды жүзеге асыру құқығына аттестаттаудан өткiзу тәртiбiн белгiлейдi;
15) санитарлық паспорт беру, оны есепке алу және жүргiзу тәртiбiн айқындайды;
16) актiлер, хаттамалар, қаулылар, нұсқамалар нысандарын, оларды жасау және беру тәртiбiн бекiтедi;
17) адамдардың жұқпалы, паразиттiк, кәсiби аурулармен науқастану және улану жағдайларын санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мамандары тексеруiнiң тәртiбiн белгiлейдi;
18) балалар тағамы өнiмiн, тамаққа тағамдық және биологиялық жұғымды қоспаларды (нутрицевтиктердi), генетикалық түрлендiрiлген көздердi, бояғыштарды, сумен және тамақ өнiмдерiмен араласатын материалдар мен бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететiн химиялық заттарды, өнiмдер мен заттардың жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу, қайта тiркеу және мемлекеттiк тiркеу туралы шешiмдi керi қайтарып алу тәртiбiн белгiлейдi.";
5) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы
саласындағы мемлекеттiк органның құзыретi
Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк орган:
1) Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
2) жұқпалы, паразиттiк аурулардың әкелiнуi мен таралуынан Қазақстан Республикасының аумағын санитарлық қорғау жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады;
3) халыққа жұқпалы ауруларға қарсы профилактикалық егудiң ұйымдастырылуы мен жүргiзiлуiне бақылау жүргiзедi;
4) тамақтан улану, жұқпалы, паразиттiк және басқа да аурулар, оның iшiнде этиологиясы белгiсiз аурулар кезiнде өз құзыретi шегiнде санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар кешенiн ұйымдастырады және жүзеге асырады;
5) өз құзыретi шегiнде жобалардың мемлекеттiк сараптамасына қатысады;

6) принимает решения в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обязательные для исполнения всеми физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;
7) координирует деятельность государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы;
8) налагает постановлением дисциплинарное взыскание на руководителей государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы в случае нарушения ими требований настоящего Закона;
9) вносит на рассмотрение государственных органов предложения по санитарно-эпидемиологическому благополучию населения;
10) осуществляет межотраслевую координацию, а также взаимодействие с общественными организациями по реализации государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
11) утверждает гигиенические нормативы и правовые акты, регламентирующие деятельность государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы;
12) устанавливает кратность проверок объектов санитарно-эпидемиологического надзора;
13) выдает санитарно-эпидемиологические заключения о соответствии (несоответствии) санитарным правилам и гигиеническим нормативам;
14) предъявляет требования о приведении нормативных правовых актов и программ, затрагивающих вопросы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в соответствие с законодательством Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения;
15) осуществляет в пределах своей компетенции деятельность, связанную с выдачей лицензии на виды деятельности, подлежащие лицензированию, и обеспечивает государственный контроль за соблюдением лицензиатами законодательства Республики Казахстан;
16) создает и ведет регистр потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан, и Государственный реестр веществ и продукции, разрешенных к применению в Республике Казахстан;
17) согласовывает проекты государственных стандартов на продукцию, товары, процессы, услуги и нормы проектирования;
18) координирует деятельность научно-исследовательских и иных организаций, осуществляющих деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по разработке научно-исследовательских и научно-практических тематик, участвует в их выполнении, внедряет научные достижения в практическую деятельность;
19) участвует в пропаганде здорового образа жизни и осуществляет мероприятия по своевременному информированию населения о заболеваниях, состоянии среды обитания и проводимых санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятиях;

6) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында Қазақстан Республикасының аумағында барлық жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылатын шешiмдер қабылдайды;
7) мемлекеттiк органдар мен санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
8) осы Заңның талаптарын бұзған жағдайда мемлекеттiк органдар мен санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басшыларына өз қаулысымен тәртiптiк жаза қолданады;
9) мемлекеттiк органдардың қарауына халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
10) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығының мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламаларын iске асыру жөнiнде салааралық үйлестiрудi, сондай-ақ қоғамдық ұйымдармен өзара ic-қимылды жүзеге асырады;
11) гигиеналық нормативтердi және мемлекеттiк органдар мен санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының қызметiн регламенттейтiн құқықтық актiлердi бекiтедi;
12) санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау объектiлерiн тексерудiң дүркiндiгiн белгiлейдi;
13) санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтерге сәйкестiгi (сәйкес еместiгi) туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытындылар бередi;
14) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлер мен бағдарламаларды Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңнамасына сәйкес келтiру туралы талап қояды;
15) өз құзыретi шегiнде лицензиялауға жататын қызмет түрлерiне лицензия беруге байланысты қызметтi жүзеге асырады және лицензиаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауына мемлекеттiк бақылауды қамтамасыз етедi;
16) Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған, ықтимал қауiп төндiретiн химиялық, биологиялық заттардың және Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етiлген заттар мен өнiмдердiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жасайды және жүргiзеді;
17) өнiмге, тауарларға, процестерге, қызмет көрсетулерге және жобалау нормаларына мемлекеттiк стандарттар жобаларын келiседi;
18) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында ғылыми-зерттеу және ғылыми-практикалық тақырыптар әзiрлеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ғылыми-зерттеу ұйымдарының және өзге де ұйымдардың қызметiн үйлестiредi, олардың орындалуына қатысады, ғылыми жетiстiктердi практикалық қызметке енгiзедi;
19) салауатты өмiр салтын насихаттауға қатысады және халықты аурулар, тiршiлiк ету ортасының жай-күйi және өткiзiлетiн санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар туралы уақтылы хабардар ету жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асырады;

20) создает экспертные комиссии по государственной регистрации, перерегистрации и отзыву решений о государственной регистрации продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище (нутрицевтиков), генетически модифицированных источников, красителей, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
21) осуществляет государственную регистрацию, перерегистрацию и отзыв решения о государственной регистрации продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище (нутрицевтиков), генетически модифицированных источников, красителей, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека, опубликовывает Государственный реестр веществ и продукции, разрешенных к применению в Республике Казахстан, в периодических печатных изданиях;
22) согласовывает нормативные правовые акты по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
23) организует гигиеническое обучение и пропаганду здорового образа жизни;
24) организует и проводит санитарно-эпидемиологический и социально-гигиенический мониторинг;
25) осуществляет регистрацию инфекционных, паразитарных, профессиональных и других заболеваний и отравлений;
26) с учетом общепринятых в международной практике методов оценки риска определяет единую методологию для всех организаций, имеющих право на проведение оценки риска, и устанавливает порядок проведения оценки риска;
27) признает санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия других стран как эквивалентные, если эти мероприятия обеспечивают надлежащий уровень санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан;
28) определяет территории или их части, свободные от заболеваний или с низким уровнем распространенности заболеваний;
29) проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу проектов.";
6) в статье 7-1:
в заголовке цифры "7-1" заменить цифрами "7-2";
в заголовке и абзаце первом слова "уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "государственного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) проводят санитарно-эпидемиологическую экспертизу проектов;

20) балалар тағамы өнiмiн, тамаққа тағамдық және биологиялық жұғымды қоспаларды (нутрицевтиктердi), генетикалық түрлендiрiлген көздердi, бояғыштарды, сумен және тамақ өнiмдерiмен араласатын материалдар мен бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететiн химиялық заттарды, өнiмдер мен заттардың жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу, қайта тiркеу және мемлекеттiк тiркеу туралы шешiмдердi керi қайтарып алу жөнiнде сараптамалық комиссиялар құрады;
21) балалар тағамы өнiмiн, тамаққа тағамдық және биологиялық жұғымды қоспаларды (нутрицевтиктердi), генетикалық түрлендiрiлген көздердi, бояғыштарды, сумен және тамақ өнiмдерiмен араласатын материалдар мен бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететiн химиялық заттарды, өнiмдер мен заттардың жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу, қайта тiркеу және мемлекеттiк тiркеу туралы шешiмдердi керi қайтарып алу тәртiбiн белгiлейдi, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етiлген заттар мен өнiмдердiң Мемлекеттiк тiзiлiмiн мерзiмдi баспа басылымдарында жариялайды;
22) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi келiседi;
23) гигиеналық оқытуды және салауатты өмiр салтын насихаттауды ұйымдастырады;
24) санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтiк-гигиеналық мониторингі ұйымдастырады және жүргізеді;
25) жұқпалы, паразиттiк, кәсiби және басқа да аурулар мен улануларды тiркеудi жүзеге асырады;
26) тәуекелдердi бағалаудың халықаралық практикада жалпыға бiрдей қабылданған әдiстерiн ескере отырып, тәуекелдердi бағалауға құқығы бар барлық ұйымдар үшiн бiрыңғай әдiснаманы айқындайды және тәуекелдерге бағалау жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi;
27) егер осы iс-шаралар Қазақстан Республикасы аумағында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығының тиiстi деңгейiн қамтамасыз ететiн болса, басқа елдердiң санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шараларын баламалы ретiнде таниды;
28) аурулардан таза немесе аурулардың таралу деңгейi төмен аумақтарды немесе олардың бөлiктерiн айқындайды;
29) жобаларға санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;";
6) 7-1-бапта:
тақырыбындағы "7-1" деген цифрлар "7-2" деген цифрлармен ауыстырылсын;
тақырыбындағы және бiрiншi абзацтағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) жобаларға санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;

15) организуют осуществление оценки риска.";
7) в статье 8:
в подпункте 11) слова "участвуют в" заменить словами "вносит предложения по";
в подпункте 13) слова "участвуют в реализации программ" заменить словами "реализуют региональные программы";
в подпункте 16) слова "и аккредитацию испытательных центров и лабораторий" исключить;
в подпункте 19) слова "участвуют в проведении" заменить словами "организует проведение";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) проводят санитарно-эпидемиологическую экспертизу проектов;";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) организуют осуществление оценки риска в пределах своей компетенции.";
8) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 10) дополнить словами "в части лабораторных исследований и замеров факторов среды обитания";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) осуществляет оценку риска.";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами "в части лабораторных исследований и замеров факторов среды обитания";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) осуществляет оценку риска.";
пункт 3 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) осуществляют оценку риска.";
пункт 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) осуществляют оценку риска.";
9) в статье 10:
в пункте 1:
в абзацах третьем, четвертом и шестом слова "уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "государственного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"руководители и специалисты подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
в пункте 3 слова "уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "государственного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
пункт 4 дополнить словами "по согласованию с Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан";
10) в подпункте 1) статьи 11 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
11) в пункте 2 статьи 13 слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
12) в статье 15:
пункт 1 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"гармонизацию документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования с общепринятыми международными требованиями.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Документами государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования являются санитарные правила, гигиенические нормативы, инструкции, методические рекомендации, методические указания, методики, приказы, регламенты, правила и стандарты.";
в пункте 4 слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";

15) тәуекелдi бағалауды жүзеге асыруды ұйымдастырады.";
7) 8-бапта:
11) тармақшадағы "әзiрлеуге қатысады" деген сөздер "әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы "бағдарламаларды iске асыруға қатысады" деген сөздер "өңiрлiк бағдарламаларды iске асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "және сынақ орталықтары мен зертханаларын аккредиттеудi" деген сөздер алып тасталсын;
19) тармақшадағы "жүргiзуге қатысады" деген сөздер "жүргiзудi ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) жобаларға санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;";
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) өз құзыретi шегiнде тәуекелдi бағалауды жүзеге асыруды ұйымдастырады.";
8) 9-бапта:
1-тармақта:
10) тармақша "санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздердiң алдынан "зертханалық зерттеулер мен тiршiлiк ету ортасы факторларын өлшеу бөлiгiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) тәуекелдi бағалауды жүзеге асырады.";
2-тармақта:
1) тармақша "санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздердiң алдынан "зертханалық зерттеулер мен тiршiлiк ету ортасы факторларын өлшеу бөлiгiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) тәуекелдi бағалауды жүзеге асырады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) тәуекелдi бағалауды жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) тәуекелдi бағалауды жүзеге асырады.";
9) 10-бапта:
1-тармақта:
үшiншi, төртiншi абзацтардағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк органның" деген сөздермен ауыстырылсын және алтыншы абзацтағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Мемлекеттiк шекарадағы уәкiлеттi органның" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Мемлекеттiк шекарадағы мемлекеттiк органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "мамандары уәкiлеттi болып табылады." деген сөздер "мамандары;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың бөлiмшелерiнiң басшылары мен мамандары уәкiлеттi болып табылады.";
3-тармақтағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "заңдарына сәйкес" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерiмен келiсiм бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 11-баптың 1) тармақшасындағы "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 13-баптың 2-тармағындағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 15-бапта:
1-тармақтың бесiншi абзацындағы "жүргiзудi қамтиды." деген сөздер "жүргiзудi;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"санитарлық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттiк жүйесiнiң құжаттарын жалпыға бiрдей қабылданған халықаралық талаптарымен үйлесiмдi етудi қамтиды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Санитарлық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттiк жүйесiнiң құжаттары санитарлық ережелер, гигиеналық нормативтер, нұсқаулықтар, әдiстемелiк ұсынымдар, әдiстемелiк нұсқамалар, әдiстемелер, бұйрықтар, регламенттер, ережелер мен стандарттар болып табылады.";
4-тармақтағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;

13) в статье 16:
в пункте 3 слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
пункт 4 после слова "продукции," дополнить словами "зарегистрированных и";
14) пункт 2 статьи 20 исключить;
15) в пунктах 2, 3 и 5 статьи 27 слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
16) пункт 3 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на отдельных объектах вводятся (отменяются) решением главного государственного санитарного врача соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей, а также на ведомственных объектах руководителем подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
17) в пунктах 1 и 2 статьи 29 слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения".
10. В Закон  Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) аккредитация - процедура признания особого статуса и правомочий физических и юридических лиц для осуществления медицинской и фармацевтической деятельности, а также для проведения независимой экспертной оценки деятельности субъектов здравоохранения в соответствии с установленными стандартами аккредитации;
2) военно-медицинская служба - совокупность военно-медицинских подразделений, частей и учреждений, в которых законом предусмотрена воинская или специальная служба, предназначенная для медицинского обеспечения деятельности этих органов;
3) профильный специалист - медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности клинического профиля;
4) врачебная деятельность - профессиональная деятельность физических или юридических лиц, направленная на охрану здоровья граждан, осуществляемая специалистами с высшим медицинским образованием, имеющими соответствующий сертификат;

13) 16-бапта:
3-тармақтағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "Қазақстан Республикасында" деген сөздерден кейiн "тiркелген және" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 20-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
15) 27-баптың 2, 3 және 5-тармақтарындағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 28-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шектеу iс-шаралары, оның iшiнде карантин жекелеген объектiлерде тиiстi аумақтың (көлiктегi) бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерiнiң немесе оның орынбасарларының, сондай-ақ ведомстволық объектiлерде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың бөлiмшелерi басшыларының шешiмiмен енгiзiледi (тоқтатылады).";
17) 29-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" және "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер тиiсiнше "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган", "Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу - аккредиттеудiң белгiленген стандарттарына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың медициналық және фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыруға, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiне тәуелсiз сарапшылық бағалау жүргiзуге ерекше мәртебесi мен құқын тану рәсiмi;
2) әскери-медициналық қызмет - әскери немесе арнаулы қызметтiң болуы заңмен көзделiп, осы органдардың қызметiн медициналық қамтамасыз етуге арналған әскери-медициналық бөлiмшелердiң, бөлiмдер мен мекемелердiң жиынтығы;
3) бейiндi маман - клиникалық бейiндегi белгiлi бiр мамандық бойынша сертификаты бар, жоғары медициналық бiлiмдi медицина қызметкерi;
4) дәрiгерлiк қызмет - жоғары медициналық бiлiмдi, тиiстi сертификаты бар мамандар жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалардың азаматтардың денсаулығын сақтауға бағытталған кәсiби қызметi;

5) здравоохранение - совокупность медицинских, социально-экономических, политических и иных мер, направленных на охрану здоровья граждан;
6) система здравоохранения - совокупность государственных органов и субъектов здравоохранения, деятельность которых направлена на обеспечение прав граждан на охрану здоровья и получение медицинской помощи;
7) уполномоченный орган в области здравоохранения - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, контроля за качеством медицинских услуг;
8) субъекты здравоохранения - организации здравоохранения и физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой;
9) органы управления здравоохранением - уполномоченный орган в области здравоохранения, местные органы государственного управления здравоохранением области (города республиканского значения, столицы), органы медицинских служб Республики Казахстан;
10) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
11) диагностика - комплекс медицинских услуг, направленных на установление диагноза заболевания;
12) лечение - комплекс медицинских услуг, направленных на устранение и (или) приостановление заболевания, а также предупреждение его прогрессирования;
13) медицинская реабилитация - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма;
14) медицинская помощь - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения;
15) качество медицинской помощи - мера соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения и установленным на основе современного уровня развития медицинской науки и технологий;
16) медицинская деятельность - профессиональная деятельность физических лиц, получивших высшее или среднее профессиональное медицинское образование, а также юридических лиц, направленная на охрану здоровья граждан;
17) медицинские услуги - действия медицинских работников, имеющих профилактическую, диагностическую, лечебную или реабилитационную направленность по отношению к конкретному
человеку;
18) государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг - определяемый Правительством Республики Казахстан государственный орган с его территориальными подразделениями, осуществляющий в пределах компетенции уполномоченного органа в области здравоохранения исполнительные, контрольные и надзорные функции, а также руководство по качеству медицинских услуг;

5) денсаулық сақтау - азаматтардың денсаулығын сақтауға бағытталған медициналық, әлеуметтiк-экономикалық, саяси және өзге де шаралар жиынтығы;
6) денсаулық сақтау жүйесi - қызметi азаматтардың денсаулық сақтау мен медициналық көмек алу құқықтарын қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттiк органдар мен денсаулық сақтау субъектiлерiнiң жиынтығы;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрiлiк заттар айналымы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) денсаулық сақтау субъектiлерi - денсаулық сақтау ұйымдары және жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар;
9) денсаулық сақтауды басқару органдары - Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органы, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтау iсiн мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдары, медициналық қызметтер органдары;
10) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) диагностика - аурудың диагнозын қоюға бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешенi;
12) емдеу - ауруларды жоюға және (немесе) бетiн қайтаруға, сондай-ақ олардың асқынуын болғызбауға бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешенi;
13) медициналық оңалту - организмнiң бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын сақтауға, iшiнара немесе толық қалпына келтiруге бағытталған медициналық қызметтер кешенi;
14) медициналық көмек - халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтiруге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешенi;
15) медициналық көмектiң сапасы - көрсетiлетiн медициналық көмектiң денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен және медициналық ғылым мен технология дамуының қазiргi заң аяғы деңгейiнiң негiзiнде белгiленген стандарттарға сәйкестiк шарасы;
16) медициналық қызмет - жоғары немесе орта кәсiби медициналық бiлiм алған жеке тұлғалардың, сондай-ақ заңды тұлғалардың азаматтардың денсаулығын сақтауға бағытталған кәсiби қызметi;
17) медициналық қызметтер көрсету - профилактикалық, диагностикалық емдеу немесе оңалту бағыттылығы бар медициналық қызметкерлердiң нақты адамға қатысты iс-қимылы;
18) медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган - аумақтық бөлiмшелерi бар, денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның құзыретi шегiнде атқарушы, бақылаушы және қадағалаушы функцияларды, сондай-ақ медициналық қызметтер көрсетудiң сапасы бойынша басшылықты жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган;

19) государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг - проверка, проводимая государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг, субъектов здравоохранения независимо от ведомственной принадлежности по исполнению ими нормативных правовых и правовых актов в области здравоохранения;
20) медицинская экспертиза - совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, направленных на установление уровня, качества и степени состояния различных сфер деятельности в здравоохранении;
21) медицинские организации - организации здравоохранения, основной деятельностью которых является оказание медицинской помощи и медицинских услуг населению;
22) профилактика - комплекс медицинских услуг, направленных на формирование здорового образа жизни, предупреждение возникновения заболеваний (и их прогрессирования);
23) независимая экспертиза - процедура, проводимая в целях обеспечения прозрачности и объективности оценки деятельности физических и юридических лиц, осуществляющих медицинскую и фармацевтическую деятельность;
24) независимый эксперт - физическое или юридическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для проведения независимой экспертизы деятельности субъектов здравоохранения;
25) банк данных независимых экспертов - реестр физических и юридических лиц, аккредитованных в установленном порядке, имеющих статус и правомочия для осуществления независимой экспертизы;
26) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи - единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан, определяемый Правительством Республики Казахстан;
27) народная медицина (целительство) - совокупность накопленных народом эмпирических сведений о целительных средствах, а также лечебных и гигиенических приемов и навыков и их практическое применение для сохранения здоровья, предупреждения и лечения болезней.";
2) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечение эффективности, безопасности и качества лекарственных средств;";
подпункт 4) после слова "медицинского" дополнить словами "и фармацевтического";
3) пункт 2 статьи 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Запрещается деятельность субъектов здравоохранения с частной формой собственности, за исключением аптек, в государственных организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь.";
4) подпункт 5) статьи 5 исключить;
5) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
в области здравоохранения
Правительство Республики Казахстан:

19) медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылау - медициналық қызметтер көрсету саласындағы, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан денсаулық сақтау субъектiлерiнiң денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық және құқықтық актiлердi орындау бойынша бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган жүргiзетiн тексеру;
20) медициналық сараптама - денсаулық сақтаудағы қызметтiң әртүрлi салалары жай-күйiнiң деңгейiн, сапасын және дәрежесiн анықтауға бағытталған ұйымдастырушылық, талдау және практикалық iс-шаралардың жиынтығы;
21) медициналық ұйымдар - негiзгi қызметi халыққа медициналық көмек пен медициналық қызметтер көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдары;
22) профилактика - салауатты өмiр салтын қалыптастыруға, аурулардың пайда болуының (және олардың асқынуының) алдын алуға бағытталған медициналық қызметтер кешенi;
23) тәуелсiз сараптама - медициналық және фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар қызметiнiң ашықтығы мен әдiлдiгiн қамтамасыз ету мақсатында өткiзiлетiн рәсiм;
24) тәуелсiз сарапшы - денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiне тәуелсiз сараптама жүргiзу үшiн белгiленген тәртiппен аккредиттелген жеке немесе заңды тұлға;
25) тәуелсiз сарапшылардың деректер банкi - тәуелсiз сараптаманы жүзеге асыру үшiн мәртебесi және құқықтық өкiлеттiгi бар, белгiленген тәртiппен аккредиттелген жеке және заңды тұлғалардың тiзiлiмi;
26) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi - Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетiлетiн медициналық қызметтiң Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тiзбесi бойынша бiрыңғай медициналық көмектiң көлемi;
27) халықтық медицина (емшiлiк) - халық жинақтаған емшiлiк құралдар туралы тәжiрибелiк мәлiметтердiң, сондай-ақ емшiлiк және гигиеналық тәсiлдер мен дағдылардың жиынтығы және оларды денсаулық сақтау, аурудың алдын алу мен емдеу үшiн iс жүзiнде қолдану.";
2) 3-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дәрiлiк заттардың тиiмдiлiгiн, қауiпсiздiгi мен сапасын қамтамасыз ету;";
4) тармақша "медициналық" деген сөзден кейiн "және фармацевтикалық" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"алғашқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәрiханаларды қоспағанда, жеке меншiк нысанындағы денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiне тыйым салынады.";
4) 5-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
5) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң денсаулық сақтау
саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Yкiметi:

1) разрабатывает основные направления государственной политики по развитию здравоохранения;
2) разрабатывает и обеспечивает реализацию программ в области здравоохранения, медицинской науки, медицинского и фармацевтического образования;
3) издает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в области здравоохранения;
4) утверждает перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) утверждает порядок осуществления контроля за качеством медицинских услуг;
6) обеспечивает получение гражданами гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, установленного настоящим Законом;
7) утверждает квалификационные требования и порядок лицензирования медицинской, врачебной и фармацевтической деятельности;
8) утверждает государственный норматив сети организаций здравоохранения в зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов;
9) определяет порядок аккредитации, аттестации, сертификации и стандартизации в области здравоохранения;
10) определяет порядок обеспечения лекарственными средствами граждан;
11) определяет порядок организации и проведения закупа лекарственных средств для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
12) определяет порядок закупа медицинских услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
13) утверждает типовую форму договора на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и платных услуг в организациях здравоохранения;
14) определяет порядок возмещения затрат медицинских организаций за счет бюджетных средств;
15) определяет систему и условия оплаты труда медицинских работников в государственных организациях здравоохранения.";
6) статьи 7 и 7-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция уполномоченного органа в области
здравоохранения
Уполномоченный орган в области здравоохранения:
1) обеспечивает проведение государственной политики в области здравоохранения, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования;
2) осуществляет руководство деятельностью подведомственных организаций здравоохранения;
3) назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных организаций, в том числе организаций образования и науки;
4) утверждает государственные общеобязательные стандарты и типовые учебные программы медицинского и фармацевтического образования;
5) реализует программы в области здравоохранения, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования;

1) денсаулық сақтауды дамыту жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi;
2) денсаулық сақтау, медицина ғылымы, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы бағдарламаларды әзiрлейдi және олардың iске асырылуын қамтамасыз етедi;
3) өз құзыретi шегiнде денсаулық сақтау саласында нормативтiк құқықтық актiлер шығарады;
4) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнiң тiзбесiн бекiтедi;
5) медициналық қызметтiң сапасын бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн бекiтедi;
6) осы Заңда белгiленген, азаматтардың тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн алуын қамтамасыз етедi;
7) медициналық, дәрiгерлiк және фармацевтикалық қызметтiң бiлiктiлiк талаптары мен лицензиялануының тәртiбiн бекiтедi;
8) халықтың тығыздығы мен елдi мекендердiң шалғайлығына қарай денсаулық сақтау ұйымдары желiсiнiң мемлекеттiк нормативiн бекiтедi;
9) денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеудiң, аттестаттаудың, сертификаттаудың және стандарттаудың тәртiбiн айқындайды;
10) азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз етудiң тәртiбiн айқындайды;
11) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрiлiк заттар сатып алуды ұйымдастыру мен өткiзудiң тәртiбiн айқындайды;
12) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету бойынша медициналық қызметтер көрсетудi сатып алудың тәртiбiн айқындайды;
13) денсаулық сақтау ұйымдарында тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн және ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгi нысанын бекiтедi;
14) бюджет қаражаты есебiнен медициналық ұйымдардың шығындарын өтеу тәртiбiн айқындайды;
15) мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң жүйесi мен шарттарын айқындайды.";
6) 7 және 7-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның
құзыретi
Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган:
1) денсаулық сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласында мемлекеттiк саясаттың жүргiзiлуiн қамтамасыз етедi;
2) ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымдарының қызметiне басшылық жасауды жүзеге асырады;
3) ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымдарының, оның iшiнде бiлiм беру және ғылыми ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) медициналық және фармацевтикалық бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттары мен үлгiлiк оқу бағдарламаларын бекiтедi;
5) денсаулық сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы бағдарламаларды iске асырады;

6) осуществляет межотраслевое сотрудничество в интересах здоровья граждан;
7) определяет порядок оказания медицинской помощи;
8) утверждает нормативные правовые акты, нормативные документы и формы учетно-отчетной документации в области здравоохранения;
9) утверждает стандарты в области медицинской и фармацевтической деятельности;
10) обеспечивает ведение государственного статистического учета и отчетности в области здравоохранения;
11) определяет порядок взаимодействия медицинских организаций;
12) определяет порядок проведения независимой экспертизы;
13) утверждает правила рекламы медицинских услуг, новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации и определяет порядок выдачи разрешений на их рекламу;
14) разрабатывает и утверждает номенклатуру организаций здравоохранения, положения об их деятельности; номенклатуру и квалификационные характеристики медицинских и фармацевтических специальностей; структуру, типовые штаты и штатные нормативы организаций здравоохранения; нормативы объема и уровня медицинского обслуживания населения;
15) осуществляет государственный контроль за соблюдением правил лицензирования по занятию медицинской, врачебной деятельностью, изготовлению и реализации лечебных препаратов (кроме выращивания, сбора и продажи лечебных продуктов животных, растений и трав, не содержащих наркотические средства и психотропные вещества);
16) обеспечивает развитие медицинской и фармацевтической науки и координирует научную деятельность в области здравоохранения;
17) определяет порядок проведения квалификационных экзаменов;
18) определяет порядок подготовки специалистов с послевузовским медицинским и фармацевтическим образованием, повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, в том числе за рубежом;
19) координирует деятельность субъектов здравоохранения независимо от ведомственной принадлежности;
20) обеспечивает создание и функционирование республиканской информационной и коммуникационной систем в области здравоохранения, в том числе в сфере обращения лекарственных средств;
21) обеспечивает оснащение подведомственных организаций здравоохранения;
22) разрабатывает и утверждает отраслевую систему поощрения;
23) дает заключение и принимает участие в лицензировании занятия деятельностью в области медицинского и фармацевтического образования;
24) размещает на конкурсной основе государственный образовательный заказ по медицинским и фармацевтическим специальностям;

6) азаматтар денсаулығының мүддесiне орай салааралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
7) медициналық көмек көрсету тәртiбiн айқындайды;
8) денсаулық сақтау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, нормативтiк құжаттарды және есепке алу-есеп беру құжаттамасының нысандарын бекiтедi;
9) медициналық және фармацевтикалық қызмет саласындағы стандарттарды бекiтедi;
10) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттiк статистикалық есепке алу мен есептiлiктiң жүргiзiлуiн қамтамасыз етедi;
11) медициналық ұйымдардың өзара iс-қимыл тәртiбiн айқындайды;
12) тәуелсiз сараптама жүргiзу тәртiбiн айқындайды;
13) медициналық қызметтердi, профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдарын жарнамалаудың ережесiн бекiтедi және олардың жарнамасына рұқсаттар берудiң тәртiбiн айқындайды;
14) денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасын, олардың қызметi туралы ережелердi; медициналық және фармацевтикалық мамандықтардың номенклатурасы мен бiлiктiлiк сипаттамаларын; денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымын, үлгi штаттарын және штат нормативтерiн; халыққа медициналық қызмет көрсету көлемi мен деңгейiнiң нормативтерiн әзiрлейдi және бекiтедi;
15) медициналық, дәрiгерлiк қызметпен айналысу, емдiк препараттарды (жануарлардың, құрамында есiрткi және психотроптық заттар жоқ өсiмдiктер мен шөптердiң емдiк өнiмдерiн өсiру, жинау және сатудан басқа) дайындау мен сату жөнiндегi лицензиялау ережелерiнiң сақталуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
16) медицина және фармацевтика ғылымының дамуын қамтамасыз етедi және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми қызметтi үйлестiредi;
17) бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу тәртiбiн айқындайды;
18) жоғары оқу орнынан кейiнгi медициналық және фармацевтикалық бiлiмi бар мамандарды, оның iшiнде шет елдерде даярлаудың, медицина және фармацевтика кадрларының бiлiктiлiгiн арттырудың және қайта даярлаудың тәртiбiн айқындайды;
19) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiн үйлестiредi;
20) денсаулық сақтау саласында, оның iшiнде дәрiлiк заттардың айналымы саласында республикалық ақпараттық және коммуникациялық жүйелердiң құрылуы мен жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi;
21) ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандыруды қамтамасыз етедi;
22) салалық көтермелеу жүйесiн әзiрлейдi және бекiтедi;
23) медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы қызметпен айналысуға лицензиялауға қорытынды бередi және лицензиялауға қатысады;
24) конкурстық негiзде медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастырады;

25) размещает на конкурсной основе государственный образовательный заказ на повышение квалификации и переподготовку кадров здравоохранения;
26) определяет методику формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
27) осуществляет международное сотрудничество в области здравоохранения, в том числе медицинской науки и медицинского и фармацевтического образования;
28) утверждает тендерную документацию по закупке лекарственных средств и услуг для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Статья 7-1. Компетенция государственного органа по контролю
в сфере оказания медицинских услуг
Государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг:
1) принимает другие в пределах своей компетенции нормативные правовые акты и нормативно-технические документы по вопросам оказания медицинских услуг;
2) осуществляет контроль в сфере оказания медицинских услуг;
3) осуществляет контроль за проведением медицинской экспертизы, за исключением санитарно-эпидемиологической экспертизы и экспертизы лекарственных средств;
4) осуществляет контроль за рекламой медицинских услуг, а также новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, за исключением лекарственных средств;
5) осуществляет государственный контроль за соблюдением квалификационных требований и правил лицензирования в сфере медицинской деятельности;
6) осуществляет контроль за назначением лекарственных средств больным, находящимся на стационарном лечении в организациях здравоохранения;
7) осуществляет аккредитацию субъектов здравоохранения;
8) осуществляет аккредитацию физических и юридических лиц для проведения независимой экспертизы оценки деятельности субъектов здравоохранения;
9) формирует банк данных независимых экспертов из числа специалистов различных профилей;
10) организует и проводит государственную аттестацию научных организаций и организаций образования в области здравоохранения;
11) проводит аттестацию на профессиональную компетенцию руководителей местных органов государственного управления здравоохранением, республиканских организаций здравоохранения и их структурных подразделений, а также заместителей руководителей;
12) осуществляет лицензирование медицинской деятельности в части работ и услуг, выполняемых организациями республиканского значения, а также физическими и юридическими лицами, деятельность которых распространяется за пределы одной области (города республиканского значения, столицы), и экспертизы временной нетрудоспособности, судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы;

25) конкурстық негiзде денсаулық сақтау кадрларының бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлауға мемлекеттiк тапсырысты орналастырады;
26) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтер тарифтерiн қалыптастырудың және шығындарын жоспарлаудың әдiстемесiн айқындайды;
27) денсаулық сақтау, оның iшiнде медицина ғылымы мен медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
28) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрiлiк заттар мен қызметтер сатып алу жөнiндегi тендерлiк құжаттаманы бекiтедi.
7-1-бап. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау
жөнiндегi мемлекеттiк органның құзыретi
Медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган:
1) өз құзыретi шегiнде медициналық қызметтер көрсету мәселелерi бойынша басқа да нормативтiк құқықтық актiлер және нормативтiк-техникалық құжаттар қабылдайды;
2) медициналық қызметтер көрсету саласын бақылауды жүзеге асырады;
3) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама мен дәрiлiк заттар сараптамасын қоспағанда, медициналық сараптаманың жүргiзілуіне бақылауды жүзеге асырады;
4) дәрiлiк заттарды қоспағанда, медициналық қызметтердiң, сондай-ақ профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдары жарнамасын бақылауды жүзеге асырады;
5) медициналық қызмет саласындағы бiлiктiлiк талаптарының және лицензиялау ережелерiнiң сақталуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
6) денсаулық сақтау ұйымдарында стационарлық емделуде жатқан науқастарға дәрiлiк заттардың белгiленуiн бақылауды жүзеге асырады;
7) денсаулық сақтау субъектiлерiн аккредиттеудi жүзеге асырады;
8) денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiн бағалауға тәуелсiз сараптама жүргiзу үшiн жеке және заңды тұлғаларды аккредиттеудi жүзеге асырады;
9) әртүрлi бейiндегi мамандар арасынан тәуелсiз сарапшылардың деректер банкiн қалыптастырады;
10) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды ұйымдастырады және өткiзедi;
11) денсаулық сақтаудың жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының, денсаулық сақтаудың республикалық ұйымдарының және олардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшыларын, сондай-ақ басшылардың орынбасарларын кәсiби бiлiктiлiкке аттестаттауды жүргiзедi;
12) республикалық маңызы бар ұйымдар, сондай-ақ қызметi бiр облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) шегiнен тыс жерлерде таралатын жеке және заңды тұлғалар атқаратын жұмыстар мен қызметтер көрсету және уақытша еңбекке қабiлетсiздiк сараптамасы, сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркология сараптамасы бөлiгiндегi медициналық қызметтi лицензиялауды жүзеге асырады;

13) проводит экзамен для специалистов с медицинским образованием на присвоение квалификационной категории;
14) осуществляет выдачу разрешений и контроль за применением в практике здравоохранения новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, за исключением лекарственных средств;
15) утверждает перечень доклинических и клинических баз;
16) выдает удостоверения физическим лицам на занятие народной медициной (целительством);
17) определяет степень удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемой медицинской помощи и медицинских услуг;
18) рассматривает жалобы граждан по вопросам качества оказанной медицинской помощи;
19) налагает административные взыскания на субъекты здравоохранения в пределах своей компетенции;
20) осуществляет координацию и контроль за внедрением новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
21) участвует в международном сотрудничестве в сфере оказания медицинских услуг.";
7) в статье 8:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "за счет средств местного бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определяют систему мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельскую местность, а также порядок и размеры оказания им социальной поддержки;";
в подпункте 4) слова "за счет средств местного бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) организуют контроль за кадровым обеспечением государственных организаций здравоохранения;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) координируют деятельность государственного и негосударственного секторов здравоохранения;";
подпункт 11-1) изложить в следующей редакции:
"11-1) осуществляют лицензирование:
медицинской деятельности, за исключением работ и услуг, выполняемых организациями республиканского значения, а также физическими и юридическими лицами, деятельность которых распространяется за пределы одной области (города республиканского значения, столицы), и экспертизы временной нетрудоспособности, судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы; фармацевтической деятельности, связанной с изготовлением и розничной реализацией лекарственных средств;";
8) в статье 9:
подпункты 6) и 8) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляют закуп лекарственных средств и медицинских услуг для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";

13) медициналық бiлiмi бар мамандар үшiн бiлiктiлiк санатын беруге емтихан өткiзедi;
14) дәрiлiк құралдарды қоспағанда, профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдарының денсаулық сақтау практикасында қолданылуына рұқсаттар беру мен бақылауды жүзеге асырады;
15) клиникаға дейiнгi және клиникалық базалар тiзбесiн бекiтедi;
16) жеке тұлғаларға халық медицинасымен (емшiлiкпен) айналысуға куәлiктер бередi;
17) азаматтардың көрсетiлетiн медициналық көмек пен медициналық қызметтер көрсетудiң деңгейi мен сапасына қанағаттану дәрежесiн айқындайды;
18) азаматтардың көрсетiлген медициналық көмек сапасы мәселелерi бойынша шағымдарын қарайды
19) өз құзыретi шегiнде денсаулық сақтау субъектiлерiне әкiмшiлiк жазалар қолданады;
20) профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдарын енгiзудi үйлестiрудi және бақылауды жүзеге асырады;
21) медициналық қызметтер көрсету саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысады.";
7) 8-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "жергiлiктi бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) ауылдық жерге жұмысқа жiберiлген медицина және фармацевтика қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау шараларының жүйесiн, сондай-ақ оларға әлеуметтiк қолдау көрсетудiң тәртiбi мен мөлшерлерiн айқындайды;";
4) тармақшадағы "жергiлiктi бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етiлуiн бақылауды ұйымдастырады;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) денсаулық сақтаудың мемлекеттiк және мемлекеттiк емес секторларының қызметiн үйлестiредi;";
11-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1) республикалық маңызы бар ұйымдар, сондай-ақ қызметi бiр облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) шегiнен тыс жерлерде таралатын жеке және заңды тұлғалар атқаратын жұмыстар мен қызметтер көрсетудi және уақытша еңбекке қабiлетсiздiк сараптамасын, сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркология сараптамасын қоспағанда, медициналық қызметтi; дәрiлiк заттарды дайындаумен және бөлшек саудада сатумен байланысты фармацевтикалық қызметтi лицензиялауды жүзеге асырады;";
8) 9-бапта:
6) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрiлiк заттар мен медициналық қызметтер көрсетудi сатып алуды жүзеге асырады;";

"8) проводят аттестацию на профессиональную компетентность руководителей подведомственных государственных организаций здравоохранения;";
подпункт 11-1 исключить;
9) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Государственный контроль в сфере оказания
медицинских услуг
1. Государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг направлен на устранение нарушений и исполнение предписаний, выданных должностными лицами государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг, вправе:
1) беспрепятственно посещать (по предъявлении служебного удостоверения) объекты, в которых осуществляется предоставление населению медицинской помощи, в целях проверки выполнения норм законодательства Республики Казахстан о здравоохранении согласно установленным стандартам, утверждаемым уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) выдавать предписания субъектам здравоохранения об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о здравоохранении;
3) запрашивать и получать от субъектов здравоохранения необходимую информацию по вопросам оказания медицинской помощи населению;
4) снимать копии с документов, необходимых для проведения контроля в сфере оказания медицинских услуг;
5) приостанавливать действие свидетельства об аккредитации сроком до шести месяцев, отзывать свидетельство об аккредитации и сертификат специалиста, вносить предложения о приостановлении действия лицензии для субъектов здравоохранения и отзыве лицензии на осуществление медицинской деятельности;
6) в пределах своей компетенции рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за нарушение законодательства Республики Казахстан о здравоохранении.
3. Решения, вынесенные должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг, обязательны для исполнения субъектами здравоохранения и могут быть обжалованы в вышестоящем органе или в судебном порядке.
4. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг, вправе проводить следующие виды проверок:
1) плановая - заранее запланированная проверка, проводимая с учетом установленных законодательством Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая в связи со сложившейся ситуацией, требующей немедленного реагирования на обращения, заявления физических и юридических лиц, поручения вышестоящего органа в целях устранения угрозы здоровью и жизни населения;

"8) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары басшыларын кәсiби бiлiктiлiкке аттестаттауды жүргiзедi;";
11-1) тармақша алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы
мемлекеттiк бақылау
1. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, бұзушылықтарды жоюға және мемлекеттiк органның лауазымды адамдары берген нұсқамаларды орындауға бағытталған.
2. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетiн белгiленген стандарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы заңнамасы нормаларының орындалуын тексеру мақсатында халыққа медициналық көмек көрсетудi жүзеге асыратын объектiлерге (қызметтiк куәлiк бойынша) кедергiсiз баруға;
2) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы заңнамасын бұзушылықты жою туралы денсаулық сақтау субъектiлерiне нұсқамалар беруге;
3) денсаулық сақтау субъектiлерiнен халыққа медициналық көмек көрсету мәселелерi бойынша қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
4) медициналық қызметтер көрсету саласында бақылау жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың көшiрмелерін түсiрiп алуға;
5) аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға, маманды аккредиттеу туралы куәлiктi және оның сертификатын қайтарып алуға, денсаулық сақтау субъектiлерiне арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру және медициналық қызметтi жүзеге асыру лицензиясын керi қайтарып алу туралы ұсыныстар енгiзуге;
6) өз құзыретi шегiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы заңнамасын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
3. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар шығарған шешiмдер денсаулық сақтау субъектiлерiнiң мiндеттi орындауына жатады және оларға жоғары тұрған органға немесе сот тәртiбiмен шағым жасала алады.
4. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар тексерулердiң мынадай түрлерiн жүргiзуге құқылы:
1) жоспарлы тексеру - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт аралығы ескерiле отырып жүргiзiлетiн алдын ала жоспарланған тексеру;
2) жоспардан тыс тексеру - халықтың денсаулығы мен өмiрiне төнген қауiптi жою мақсатында жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiне, арыздарына, жоғары тұрған органның тапсырмасына дереу ден қоюды талап ететiн, қалыптасқан жағдайға байланысты жүргiзiлетiн тексеру;

3) встречная - проверка, проводимая во внеплановом порядке в целях установления достоверности предоставленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица (филиала или представительства), с которым проверяемый субъект здравоохранения имел договорные обязательства либо иные правовые взаимоотношения;
4) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов здравоохранения по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан о здравоохранении;
5) совместная - проверка деятельности субъекта здравоохранения несколькими контролирующими органами по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан о здравоохранении.";
10) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Аккредитация в области здравоохранения
1. Аккредитация в области здравоохранения осуществляется на основе внешней комплексной оценки деятельности субъектов здравоохранения и носит добровольный характер.
2. Субъектом аккредитации может быть физическое или юридическое лицо, соответствующее установленным стандартам аккредитации.
3. Независимые эксперты могут быть привлечены в установленном порядке для проведения экспертизы деятельности субъектов здравоохранения, аккредитации, аттестации, лицензирования и проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения.";
11) пункт 2 статьи 13 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) стандарты аккредитации.";
12) в статье 14:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) организации, оказывающие первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь;
2) организации, оказывающие стационарную помощь;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области формирования здорового образа жизни;";
13) пункт 2 статьи 15 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных статьей 33 настоящего Закона";
14) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Формы финансирования организаций здравоохранения,
оказывающих гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи
Финансирование организаций здравоохранения, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, осуществляется в следующих формах:
государственные медицинские учреждения - по индивидуальному плану финансирования;
организации здравоохранения, за исключением государственных учреждений, - на договорной основе с администраторами бюджетных программ по формам, определяемым Правительством Республики Казахстан;
организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь и имеющие прикрепленное население, - по подушевому нормативу.";

3) қарсы тексеру - тексерiлетiн денсаулық сақтау субъектiсiмен шарттық мiндеттемесi не өзге де құқықтық өзара қатынастары болған жеке немесе заңды тұлғаға (филиалына немесе өкiлдiгiне) қатысты ұсынылған ақпараттың дәйектiлiгiн анықтау не қосымша ақпарат алу мақсатында жоспардан тыс тәртiппен жүргiзiлетiн тексеру;
4) рейдтiк тексеру - бiрнеше денсаулық сақтау субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша олардың қызметiн бiр мезгiлде қамтитын тексеру;
5) бiрлескен тексеру - Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы заңнамасының сақталуы мәселелерi бойынша бiрнеше бақылаушы органның денсаулық сақтау субъектiсiнiң қызметiн тексеруi.";
10) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу
1. Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiн сыртқы кешендi бағалау негiзiнде жүзеге асырылады және ерiктi сипатта болады.
2. Белгiленген аккредиттеу стандарттарына сәйкес келетiн заңды және жеке тұлғалар аккредиттеу субъектiсi бола алады.
3. Денсаулық сақтау, аккредиттеу, аттестаттау, лицензиялау субъектiлерiнiң қызметiне сараптама жүргiзу және денсаулық сақтау саласындағы бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу үшiн белгiленген тәртiппен тәуелсiз сарапшылар тартылуы мүмкiн.";
11) 13-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "құжаттамасын қамтиды." деген сөздер "құжаттамасын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) аккредиттеу стандарттарын қамтиды.";
12) 14-бапта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алғашқы медициналық-санитарлық және консультативтiк-диагностикалық көмек көрсететiн ұйымдар;
2) стационарлық көмек көрсететiн ұйымдар;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) салауатты өмiр салтын қалыптастыру саласындағы қызметтi жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;";
13) 15-баптың 2-тармағындағы "Тиiстi бейiндегi" деген сөздер "Осы Заңның 33-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, тиiстi бейiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсететiн
денсаулық сақтау ұйымдарын қаржыландыру нысандары
Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарын қаржыландыру мынадай нысандарда:
мемлекеттiк медициналық мекемелер - жеке қаржыландыру жоспары бойынша;
мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, денсаулық сақтау ұйымдары - Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын нысандар бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен шарттық негiзде;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн және бекiтiлген халқы бар ұйымдар жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады.";

15) статью 18 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Возмещение затрат производится с учетом результатов контроля качества и объема оказанной медицинской помощи, осуществляемого государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
16) в статье 19:
заголовок и абзац первый после слова "медицинской" дополнить словами "и фармацевтической";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Основные и дополнительные виды деятельности государственных учреждений системы здравоохранения определяются в соответствии с их учредительными документами.";
17) в статье 20:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) доврачебная медицинская помощь;";
в подпункте 3) пункта 3 слова "организаций здравоохранения" заменить словами "медицинских организаций";
18) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Доврачебная медицинская помощь
1. Доврачебная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками со средним медицинским образованием в целях профилактики, а также при заболеваниях, не требующих использования методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации с участием врача.
2. Виды и объем доврачебной помощи определяются уполномоченным органом в области здравоохранения.";
19) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. Квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.";
20) в статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Специализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.";
в пункте 2 слова "амбулаторно-поликлинической" заменить словами "первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической";
21) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Высокоспециализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования новейших технологий диагностики, лечения и медицинской реабилитации в медицинских организациях, определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения.";
22) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Формы предоставления медицинской помощи
Медицинская помощь может предоставляться в следующих формах:

15) 18-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Шығындарды өтеу медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган жүзеге асыратын көрсетiлген медициналық көмектiң сапасы мен көлемiн бақылаудың нәтижелерi ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледі.";
16) 19-бапта:
тақырып пен бiрiншi абзац "медициналық" деген сөзден кейiн "және фармацевтикалық" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Денсаулық сақтау жүйесiнiң мемлекеттiк мекемелерi қызметiнiң негiзгi және қосымша түрлерi олардың құрылтай құжаттарына сәйкес айқындалады.";
17) 20-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дәрiгерге дейiнгi медициналық көмек;";
3-тармақтың 3) тармақшасында "денсаулық сақтау ұйымдарының" деген сөздер "медициналық ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Дәрiгерге дейiнгi медициналық көмек
1. Дәрiгерге дейiнгi медициналық көмек - профилактика мақсатында, сондай-ақ диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдiстерiн дәрiгердiң қатысуымен пайдалануды талап етпейтiн аурулар кезiнде медициналық орта бiлiмi бар медицина қызметкерлерi көрсететiн көмек.
2. Дәрiгерге дейiнгi медициналық көмектiң түрлерi мен көлемiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган айқындайды.";
19) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бiлiктi медициналық көмек - диагностиканың, емдеу және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдiстерiн пайдалануды талап етпейтiн аурулар кезiнде жоғары медициналық бiлiмi бар медицина қызметкерлерi көрсететiн медициналық көмек.";
20) 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мамандандырылған медициналық көмек - диагностиканың, емдеу және медициналық оңалтудың арнайы әдiстерiн пайдалануды талап ететiн аурулар кезiнде бейiндiк мамандар көрсететiн медициналық көмек.";
2-тармақтағы "амбулатория-емхана" деген сөздер "алғашқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек - диагностиканың, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа технологияларын пайдалануды талап ететiн аурулар кезiнде денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын медициналық ұйымдарда бейiндiк мамандар көрсететiн медициналық көмек.";
22) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Медициналық көмек көрсету нысандары
Медициналық көмек мынадай нысандарда көрсетiлуi мүмкiн:

1) скорая медицинская помощь;
2) первичная медико-санитарная помощь;
3) консультативно-диагностическая помощь;
4) стационарная помощь;
5) стационарозамещающая помощь;
6) санаторно-курортное лечение.";
23) пункт 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1. Скорая медицинская помощь - форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни.";
24) статью 28 исключить;
25) дополнить статьями 28-1, 28-2 следующего содержания:
"Статья 28-1. Первичная медико-санитарная помощь
1. Первичная медико-санитарная помощь - доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества:
1) диагностику и лечение наиболее распространенных болезней, а также травм, отравлений и других неотложных состояний;
2) санитарно-гигиенические, противоэпидемические мероприятия и профилактику заболеваний;
3) гигиеническое обучение и воспитание населения, охрану семьи, материнства, отцовства и детства;
4) разъяснительную работу по безопасному водоснабжению и рациональному питанию населения.
2. Первичная медико-санитарная помощь оказывается следующими специалистами: участковыми терапевтами, педиатрами, акушерами-гинекологами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами, медицинскими сестрами.
3. Деятельность организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, строится по территориальному принципу в целях обеспечения доступности медицинской помощи гражданам по месту их жительства и (или) прикрепления с учетом права свободного выбора медицинской организации.
4. Виды, объем, порядок оказания первичной медико-санитарной помощи, а также порядок прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи устанавливаются уполномоченным органом в области здравоохранения.
5. Организация первичной медико-санитарной помощи осуществляется органами местного государственного управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 28-2. Консультативно-диагностическая помощь
1. Консультативно-диагностическая помощь - специализированная или высокоспециализированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения.
2. Порядок оказания консультативно-диагностической помощи устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.";
26) в статье 29:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Стационарная помощь - форма предоставления квалифицированной, специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

1) жедел медициналық көмек;
2) алғашқы медициналық-санитарлық көмек;
3) консультациялық-диагностикалық көмек;
4) стационарлық көмек;
5) стационарды алмастыратын көмек;
6) санаторий-курорттық емдеу.";
23) 27-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жедел медициналық көмек - денсаулыққа елеулi зиянды болғызбау немесе өмiрге төнген қатердi жою үшiн аса шұғыл медициналық көмектi талап ететiн аурулар мен жай-күй туындаған кездегi медициналық көмек көрсету нысаны.";
24) 28-бап алып тасталсын;
25) мынадай мазмұндағы 28-1, 28-2-баптармен толықтырылсын:
"28-1-бап. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек
1. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек - адам, отбасы және қоғам деңгейiнде көрсетiлетiн, қолжетiмдi медициналық қызмет көрсету кешенiн:
1) неғұрлым кең таралған аурулардың диагностикасын және емдеудi, сондай-ақ жарақаттануды, улануды және басқа да шұғыл жағдайларды;
2) санитарлық-гигиеналық, эпидемияға қарсы iс-шараларды және аурулардың профилактикасын;
3) халықты гигиеналық оқыту мен тәрбиелеу, отбасын, ананы, әкенi және баланы қорғау;
4) халықтың сумен қауiпсiз қамтылуы және тиiмдi тамақтануы жөнiндегi түсiндiру жұмыстарын қамтитын тәулiк бойы медициналық бақылаусыз дәрiгерге дейiнгi немесе бiлiктi медициналық көмек.
2. Алғашқы медициналық-санитарлық көмектi мынадай мамандар: учаскелiк терапевтер, педиатрлар, акушер-гинекологтар, жалпы практика дәрiгерлерi, фельдшерлер, акушерлер, медбикелер көрсетедi.
3. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн ұйымдардың қызметi медициналық ұйымды еркiн таңдау құқығын ескере отырып, азаматтарға тұрғылықты және (немесе) бекiтiлген жерi бойынша медициналық көмектiң қолжетiмдiгiн қамтамасыз ету мақсатында аумақтық принцип бойынша жүргiзiледi.
4. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету түрлерiн, көлемiн, тәртiбiн, сондай-ақ азаматтарды алғашқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарына тiркеу тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5. Алғашқы медициналық-санитарлық көмектi ұйымдастыруды жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
28-2-бап. Консультациялық-диагностикалық көмек
1. Консультациялық-диагностикалық көмек - тәулiк бойы медициналық бақылаусыз мамандандырылған немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмек.
2. Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
26) 29-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Стационарлық көмек - тәулiк бойы медициналық бақылауы бар бiлiктi, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету нысаны.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Стационарная помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи оказывается в пределах планируемого количества случаев госпитализации (предельных объемов), определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения.";
27) пункт 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. Стационарозамещающая помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с медицинским наблюдением продолжительностью от четырех до восьми часов в течение дня.";
28) пункт 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1. Санаторно-курортное лечение - форма предоставления медицинской помощи по профилактике и медицинской реабилитации с использованием природно-климатических, физиотерапевтических и других лечебных факторов.";
29) дополнить статьей 32-1 следующего содержания:
"Статья 32-1. Пропаганда здорового образа жизни
Пропаганда здорового образа жизни является видом оказания медицинской деятельности и включает в себя формирование здорового образа жизни, профилактику заболеваний и укрепление здоровья населения путем информационного обеспечения, гигиенического обучения и воспитания населения в вопросах предупреждения болезней, связанных с образом жизни граждан.
Пропаганда здорового образа жизни обеспечивается субъектами здравоохранения при координации и методическом руководстве уполномоченного органа в области здравоохранения.
Мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, профилактике заболеваний и укреплению здоровья населения проводятся уполномоченным органом в области здравоохранения совместно с другими заинтересованными министерствами, международными организациями с участием общественных объединений.";
30) в статье 33:
в пункте 1:
в части первой слова ", выдаваемой уполномоченным органом в области здравоохранения" исключить;
в части второй слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
в пункте 3 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
31) статью 34 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Условия и порядок оказания платных услуг в организациях здравоохранения, а также порядок использования средств от платных услуг, осуществляемых государственными организациями здравоохранения, определяются Правительством Республики Казахстан.";
32) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Порядок оказания платных услуг государственными
учреждениями системы здравоохранения

"5. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi шеңберiндегi стационарлық көмек денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген ауруханаға жатқызу жағдайларының жоспарланған санының (шектелген көлемдерiнiң) шегiнде көрсетiледi.";
27) 30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Стационарды алмастыратын көмек - бiр күннiң iшiнде ұзақтығы төрт сағаттан сегiз сағатқа дейiн болатын медициналық бақылауы бар дәрiгерге дейiнгi, бiлiктi, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету нысаны.";
28) 32-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Санаторий-курорттық емдеу - табиғи-климаттық, физиотерапиялық және басқа да емдеу факторларын пайдалана отырып, профилактика және медициналық оңалту жөнiндегi медициналық көмек көрсету нысаны.";
29) мынадай мазмұндағы 32-1-баппен толықтырылсын:
"32-1-бап. Салауатты өмiр салтын насихаттау
Салауатты өмiр салтын насихаттау медициналық қызмет көрсету түрi болып табылады және салауатты өмiр салтын қалыптастыру, аурулардың профилактикасы және азаматтардың салауатты өмiрiмен байланысты аурулардың алдын алу мәселелерiнде халықты ақпараттық қамтамасыз ету, гигиеналық оқыту және тәрбиелеу арқылы халықтың денсаулығын нығайтуды қамтиды.
Салауатты өмiр салтын насихаттауды денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның үйлестiруi және әдiстемелiк басшылығы аясында денсаулық сақтау субъектiлерi қамтамасыз етедi.
Салауатты өмiр салтын насихаттау, аурулардың профилактикасы және халықтың денсаулығын нығайту жөнiндегi iс-шараларды басқа да мүдделi министрлiктермен, халықаралық ұйымдармен бiрлесе отырып, қоғамдық бiрлестiктердiң қатысуымен денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган жүргiзедi.";
30) 33-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган беретiн" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiкте "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Yкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 34-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызмет көрсетудiң шарттары мен тәртiбiн, сондай-ақ мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыратын ақылы қызметтен түскен қаражаттарды пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
32) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Денсаулық сақтау жүйесiндегi мемлекеттiк
мекемелердiң ақылы қызметтер көрсету тәртiбi

1. Платные услуги сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, а также немедицинского характера оказываются санитарно-эпидемиологическими, туберкулезными, психоневрологическими учреждениями, органами судебной экспертизы системы здравоохранения, лепрозориями.
2. Средства от реализации товаров и услуг, предоставляемых санитарно-эпидемиологическими, туберкулезными, психоневрологическими учреждениями, органами судебной экспертизы системы здравоохранения, лепрозориями, используются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
33) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Организация медицинской помощи населению
Статья 34-2. Организация медицинской помощи населению
1. Организация медицинской помощи населению осуществляется уполномоченным органом в области здравоохранения, местными органами государственного управления здравоохранением области (города республиканского значения, столицы), оказание медицинской помощи - субъектами здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Субъекты здравоохранения обязаны обеспечивать:
1) оказание качественной медицинской помощи в соответствии с лицензией;
2) применение методов диагностики, профилактики и лечения, а также лекарственных средств, разрешенных уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) готовность к работе в условиях чрезвычайных ситуаций;
4) проведение профилактических медицинских мероприятий по предупреждению, диагностике и лечению заболеваний, представляющих опасность для окружающих, а также профессиональных заболеваний;
5) предоставление гражданам бесплатной, оперативной и достоверной информации о формах и видах медицинской помощи;
6) соблюдение санитарно-эпидемиологических правил и норм, гигиенических нормативов;
7) взаимодействие и преемственность с другими организациями здравоохранения;
8) пропаганду здорового образа жизни и гигиеническое обучение населения;
9) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и в сроки, которые установлены уполномоченными органами в области здравоохранения и государственной статистики;
10) сообщение соответствующим государственным органам в области здравоохранения о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, психических и поведенческих расстройств, представляющих опасность для окружающих, а органам внутренних дел - сведений о лицах, обратившихся по поводу свежих травм, ранений, криминальных абортов, а также о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих.";

1. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнен тыс, сондай-ақ медициналық емес сипаттағы ақылы қызметтердi санитарлық-эпидемиологиялық, туберкулез, психоневрология мекемелерi, денсаулық сақтау жүйесiнiң сот сараптамасы органдары, лепрозорийлер көрсетедi.
2. Санитарлық-эпидемиологиялық, туберкулез, психоневрология мекемелерi, денсаулық сақтау жүйесiнiң сот сараптамасы органдары, лепрозорийлер ұсынған тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатудан түскен қаражат Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен пайдаланылады.";
33) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Халыққа медициналық көмектi ұйымдастыру
34-2-бап. Халыққа медициналық көмектi ұйымдастыру
1. Халыққа медициналық көмектi ұйымдастыруды - денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдары, медициналық көмек көрсетудi-денсаулық сақтау субъектiлерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
2. Денсаулық сақтау субъектiлерi:
1) лицензияға сәйкес сапалы медициналық көмек көрсетудi;
2) диагностиканың, профилактика мен емдеудiң әдiстерiн, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган рұқсат берген дәрiлiк заттарды қолдануды;
3) төтенше жағдайлардағы жұмысқа әзiрлiктi;
4) айналасындағыларға қауiптi болып табылатын аурулардың, сондай-ақ кәсiби аурулардың алдын алу, диагностикалау мен емдеу жөнiндегi профилактикалық медициналық iс-шараларды жүргiзудi;
5) азаматтарға медициналық көмектiң нысандары мен түрлерi туралы тегiн, жедел және шынайы ақпарат ұсынуды;
6) санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi сақтауды;
7) басқа да денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара iс-қимыл мен сабақтастықты;
8) салауатты өмiр салтын насихаттауды және халықты гигиеналық оқытуды;
9) бастапқы медициналық құжаттарды жүргiзудi, денсаулық сақтау және мемлекеттiк статистика салаларындағы уәкiлеттi органдар белгiлеген нысандар, түрлер, көлем, тәртiп пен мерзiмдер бойынша есептер тапсыруды;
10) айналасындағыларға қауiптi болып табылатын жұқпалы аурулар, улану, психикалық және мiнез-құлықтың бұзылу жағдайлары туралы денсаулық сақтау саласындағы тиiстi мемлекеттiк органдарға, ал жаңа алған жарақаттар, жаралар, қылмыстық түсiніктер бойынша көрiнген адамдар туралы мәлiметтердi, сондай-ақ айналасындағыларға қауiптi болып табылатын аурулардың жағдайлары туралы iшкi iстер органдарына хабарлауды қамтамасыз етуге мiндеттi.";

34) в статье 35:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) экспертиза качества медицинских услуг;";
подпункт 3) исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок организации и проведения военно-врачебной экспертизы утверждается Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
35) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Экспертиза качества медицинских услуг
1. Экспертиза качества медицинских услуг - совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, осуществляемых для вынесения заключения по уровню качества медицинских услуг, предоставляемых физическими и юридическими лицами.
2. Экспертиза качества медицинских услуг проводится государственным органом в сфере оказания медицинских услуг и (или) независимыми медицинскими экспертами.
3. Экспертиза качества медицинских услуг включает в себя:
1) определение объема и качества оказываемой медицинской помощи, обоснованности размеров финансирования медицинских организаций;
2) определение соответствия уровня квалификации медицинских работников требованиям отраслевых нормативов;
3) определение соответствия укомплектованности медицинским оборудованием установленным нормативам;
4) обеспечение защиты прав граждан в области охраны здоровья;
5) определение степени удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемых медицинской помощи и медицинских услуг;
6) определение соответствия видов медицинской помощи, установленных лицензией;
7) выявление причин оказания некачественных медицинских услуг, принятие мер по их устранению и совершенствованию оказания медицинской помощи.
4. Порядок организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.
5. Заключение экспертизы качества медицинских услуг может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
36) статью 38 исключить;
37) пункт 4 статьи 39 исключить;
38) пункт 1 статьи 40 дополнить словами "органами судебной экспертизы";
39) в статье 42:
в пункте 1 слова "биологических испытаний, клинических исследований," заменить словами "биологических, доклинических испытаний, клинических исследований, определения биоэквивалентности,";
в пункте 2 слова "экспертные комиссии" заменить словом "организации";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

34) 35-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) медициналық қызметтер көрсету сапасының сараптамасы;";
3) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери-дәрiгерлiк сараптаманы ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтедi.";
35) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптама
1. Медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптама - жеке және заңды тұлғалар ұсынатын медициналық қызмет сапасының деңгейi жөнiнде қорытынды жасау үшiн жүзеге асырылатын ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық iс-шаралар жиынтығы.
2. Медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптаманы медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк орган және (немесе) тәуелсiз медицина сарапшылары жүргiзедi.
3. Медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптамаға:
1) көрсетiлетiн медициналық көмектiң көлемi мен сапасын, медициналық ұйымдарды қаржыландыру мөлшерiнiң негiздiлiгiн анықтау;
2) медицина қызметкерлерiнiң бiлiктiлiк деңгейiнiң салалық нормативтер талаптарына сәйкестiгiн анықтау;
3) медициналық қондырғылармен жабдықталудың белгiленген нормативтерге сәйкестiгiн анықтау;
4) азаматтардың денсаулық сақтау саласындағы құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету;
5) азаматтардың көрсетiлетiн медициналық көмек пен медициналық қызметтер көрсетудiң деңгейi мен сапасына қанағаттану дәрежесiн анықтау;
6) лицензиямен белгiленген медициналық көмек түрлерiнiң сәйкестiгiн анықтау;
7) сапасыз медициналық қызметтер көрсетудiң себептерiн анықтау, оларды жою және медициналық көмек көрсетудi жетiлдiру жөнiнде шараларды қабылдау кiредi.
4. Медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптама ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5. Медициналық қызметтер көрсету сапасына сараптама қорытындысына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.";
36) 38-бап алып тасталсын;
37) 39-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
38) 40-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сот-медицина, сот-психиатрия және сот-наркология сараптамаларын мемлекеттiк денсаулық сақтау секторының медицина ұйымдарында сот сараптамасы органдары жүргiзедi.";
39) 42-бапта:
1-тармақтағы "биологиялық сынақтар, клиникалық зерттеулер жүргiзу" деген сөздер "биологиялық, клиникаға дейiнгi сынақтар, клиникалық зерттеулер жүргiзу, биоэквиваленттiгiн анықтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "сараптама комиссиялары" деген сөздер "ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Экспертизу проводит организация, не принимавшая непосредственного участия в разработке и производстве лекарственного средства, определяемая уполномоченным органом.";
40) в статье 44:
абзац пятый пункта 1 исключить;
в подпункте 5) пункта 2 слово "надзора" заменить словом "контроля";
41) в статье 47:
в пункте 1 слово "Определение" заменить словом "Формирование";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Финансирование программ научных исследований осуществляется за счет бюджетных средств и иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников финансирования.";
42) пункт 3 статьи 48 дополнить словами ", сертификата специалиста";
43) в статье 49:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Первый квалификационный экзамен без присвоения категории проводится после завершения обучения в интернатуре, ординатуре, аспирантуре, а для средних медицинских работников - после завершения обучения в колледже. Квалификационные экзамены проводятся через каждые пять лет. К очередному квалификационному экзамену специалист допускается при условии повышения квалификации за последние пять лет в организациях здравоохранения, имеющих лицензию на медицинскую образовательную деятельность.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Запрещается занятие врачебной деятельностью физическим лицом без наличия соответствующего сертификата специалиста, а также с истекшим сроком его действия.";
44) в статье 51:
пункт 1 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"поощрение за выполнение своих профессиональных обязанностей на высоком качественном уровне;";
в абзаце первом пункта 3 слово "компенсации" заменить словами "меры социальной поддержки";
45) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Трудовые отношения работников организации
здравоохранения
1. Оплата труда работников государственных организаций здравоохранения осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Квалификационные требования к должностям работников организаций здравоохранения определяются уполномоченным органом в области здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Трудовые отношения работников организаций здравоохранения регулируются законодательством Республики Казахстан.".
11. В Закон  Республики Казахстан от 19 декабря 2003 г. "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 174):
статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Особенности рекламы отдельных видов продукции

"3. Сараптаманы дәрiлiк затты әзiрлеуге және өндiруге тiкелей қатыспаған, уәкiлеттi орган айқындайтын ұйым жүргiзедi.";
40) 44-бапта:
1-тармақтың төртiншi абзацындағы "органдары" деген сөз "органдары жүзеге асырады." деген сөздермен ауыстырылып, бесiншi абзац алып тасталсын;
2-тармақтың 5) тармақшасындағы "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
41) 47-бапта:
1-тармақтағы "айқындауды" деген сөз "қалыптастыруды" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ғылыми зерттеу бағдарламаларын қаржыландыру бюджет қаражаты есебiнен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаржыландыру көздерiнен жүзеге асырылады.";
42) 48-баптың 3-тармағы "куәлiк" деген сөзден кейiн ", маманның сертификаты" деген сөздермен толықтырылсын;
43) 49-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Санат берiлмейтiн бiрiншi бiлiктiлiк емтиханы интернатурадағы, ординатурадағы, аспирантурадағы оқу аяқталғаннан кейiн, ал орта медицина қызметкерлерi үшiн колледждегi оқуын бiтiргеннен кейiн өткiзiледi. Бiлiктiлiк емтихандары әрбiр бес жыл сайын өткiзiлiп тұрады. Маман кезектi бiлiктiлiк емтиханына медициналық бiлiм беру қызметiне лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында соңғы бес жыл iшiнде бiлiктiлiгiн арттырған жағдайда жiберiледi.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Маманның тиiстi сертификаты болмаған, сондай-ақ оны қолдану мерзiмi аяқталған жағдайда жеке тұлғаға дәрiгерлiк қызметпен айналысуға тыйым салынады.";
44) 51-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"кәсiби мiндеттерiн жоғары сапалы деңгейде орындағаны үшiн көтермелеуге;";
3-тармақтың бiрiншi абзацындағы "өтемақылар берiледi" деген сөздер "әлеуметтiк қолдау шаралары ұсынылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң еңбек
қатынастары
1. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң лауазымдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарын денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен айқындайды.
3. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.".
11. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 174-құжат):
13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Жекелеген өнiм түрлерiн жарнамалау ерекшелiктерi

1. Запрещается реклама:
1) алкогольной продукции;
2) заменителей грудного молока;
3) товаров (работ, услуг), подлежащих обязательной сертификации, не прошедших ее в Республике Казахстан.
2. Особенности рекламы табака и табачных изделий регулируются законодательством Республики Казахстан о профилактике и ограничении табакокурения.
3. Особенности рекламы лекарственных средств регулируются законодательством Республики Казахстан о лекарственных средствах.
4. Не допускается реклама медицинских услуг, а также новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации при отсутствии лицензии и (или) разрешения на них, а также разрешения на их рекламу, выданных в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения.
5. Реклама служебного оружия, а также вооружения, военной техники и продукции двойного назначения, экспорт и импорт которых производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан, допускается только в специальных изданиях, а также на специализированных выставках или ярмарках-продажах. Указанная реклама не должна прямо или косвенно раскрывать технологию производства, способы применения боевого и специального оружия, вооружения, военной техники.".
12. В Закон  Республики Казахстан от 13 января 2004 г. "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8; N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) в статье 1:
в подпункте 2) слова "аптечный пункт, аптечный киоск," заменить словами "аптечный пункт в государственных организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь,";
в подпункте 5) слова "(витамины, витаминоподобные, макро- и микроэлементы, аминокислоты, жирные кислоты, антиоксиданты и другие)" исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) биоэквивалентность - сравнительная характеристика двух лекарственных средств, подтверждающих одинаковую биодоступность (скорость и степень всасывания) после введения в одинаковой дозе и в одинаковых условиях, которая позволяет рассчитывать на их одинаковую эффективность и безопасность;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств - комплекс действий, направленных на выявление и пресечение нарушений нормативных правовых актов, регламентирующих фармацевтическую деятельность, и приведение фармацевтической деятельности в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств;";
подпункт 14) считать подпунктом 21-2) и изложить в следующей редакции:

1. Мыналарға:
1) алкоголь өнiмдерiн;
2) ана сүтiн жасанды алмастырушыларды;
3) Қазақстан Республикасында сертификаттаудан өтпеген, мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) жарнамалауға тыйым салынады.
2. Темекiнi және темекi өнiмдерiн жарнамалау ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының темекi шегушiлiктiң алдын алу және оны шектеу туралы заңнамасымен реттеледi.
3. Дәрiлiк заттарды жарнамалау ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының дәрiлiк заттар туралы заңнамасымен реттеледi.
4. Медициналық қызметтер көрсету жарнамасына, сондай-ақ профилактиканың, диагностиканың, емдеудiң және медициналық оңалтудың жаңа әдiстерi мен құралдарының жарнамасына, оларға лицензия мен (немесе) рұқсат болмаған, сондай-ақ оларды жарнамалауға денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен берiлген рұқсат болмаған кезде, жол берiлмейдi.
5. Қызметтiк қаруды, сондай-ақ экспорты мен импорты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiлетiн қару-жарақты, әскери техниканы және қосарлы мақсаттағы өнiмдердi жарнамалауға арнаулы басылымдарда ғана, сондай-ақ мамандандырылған көрмелерде немесе сату жәрмеңкелерiнде жол берiледi. Аталған жарнама әскери және арнаулы қаруды, қару-жарақты, әскери техниканы жасау технологиясын, қолдану тәсiлдерiн тiкелей немесе жанама түрде ашып көрсетпеуге тиiс.".
12. "Дәрiлiк заттар туралы" 2004 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 2, 8-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-бапта:
2) тармақшадағы "дәрiхана пунктi, дәрiхана дүңгiршегi" деген сөздер "алғашқы медициналық-санитарлық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәрiханалық пунктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "(витаминдер, витамин тәрiздiлер, макро және микроэлементтер, амин қышқылдары, майлы қышқылдар, антиоксиданттар және басқалар)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) биоэквиваленттiк - олардың бiрдей тиiмдiлiгi мен қауiпсiздiгiне сенiм артуға мүмкiндiк беретiн, бiрдей дозада және бiрдей жағдайда енгiзгеннен кейiн бiрдей биожетiмдiлiгiн (жылдамдығы мен сiңiрiлу дәрежесiн) растайтын екi дәрiлiк заттың салыстырмалы сипаттамасы;";
8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы мемлекеттiк бақылау - фармацевтикалық қызметтi регламенттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң бұзылуын анықтауға әрi жолын кесуге және фармацевтикалық қызметтi Қазақстан Республикасының дәрiлiк заттар айналымы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келтiруге бағытталған iс-қимылдар кешенi;";
14) тармақша 21-2) тармақша болып есептелiп, мынадай редакцияда жазылсын:

"21-2) медицинские иммунобиологические препараты - препараты для специфической профилактики, диагностики и лечения инфекционных и иммунных (включая аллергические) заболеваний, диагностики при помощи иммунологических методов других заболеваний и физиологических состояний, индикации инфекционных агентов и их антигенов в объектах внешней среды, препараты крови (независимо от способа получения), оказывающие лечебный и профилактический эффект через иммунную систему;";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) изделия медицинского назначения - изделия, используемые для профилактических, диагностических и лечебных целей;";
дополнить подпунктами 21-1), 21-3) и 21-4) следующего содержания:
"21-1) лекарственный формуляр - утверждаемый руководителем организации здравоохранения перечень лекарственных средств, сформированный для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с учетом профиля организации, наличие которых обязательно в достаточных количествах;";
"21-3) медицинская техника - аппараты, оборудование, приборы, устройства, применяемые в медицинских целях отдельно, в комплексах или системах для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации, научных исследований медицинского характера, в том числе протезы и имплантанты серийного производства;
21-4) международное непатентованное название лекарственного средства - название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения;";
в подпункте 30) слова "и организациям" исключить;
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, контроля за качеством медицинских услуг;";
2) в подпункте 2) статьи 4 слово "видов" исключить;
3) в статье 5:
подпункт 5) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) утверждает правила осуществления государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) определяет порядок обеспечения лекарственными средствами граждан;";
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) определяет порядок организации и проведения закупа товаров и услуг для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;

"21-2) медициналық иммунобиологиялық препараттар - жұқпалы және иммундық (аллергиялықты қоса алғанда) аурулардың өзiндiк профилактикасына, оларды диагностикалау мен емдеуге, иммунологиялық әдiстердiң көмегiмен басқа да аурулар мен физиологиялық жай-күйлердi диагностикалауға арналған, сыртқы орта объектiлерiнде инфекциялық агенттер мен олардың антигендерiн индикациялауға арналған препараттары, иммундық жүйе арқылы емдiк әрi профилактикалық әсерiн тигiзетiн (алу тәсiлiне қарамастан) қан препараттары;";
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) медициналық мақсаттағы бұйымдар - профилактикалық, диагностикалық және емдеу мақсаттары үшiн пайдаланылатын бұйымдар;";
мынадай мазмұндағы 21-1), 21-3) және 21-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) дәрiлiк формуляр - тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрiлiк заттардың жеткiлiктi мөлшерi болуға мiндеттi ұйымның бейiнiн ескере отырып қалыптастырылған дәрiлiк заттардың денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекiтетiн тiзбесi;";
"21-3) медициналық техника - аурулардың профилактикалық, диагностикалау, емдеу, медициналық сауықтыру, медициналық сипаттағы ғылыми зерттеулер үшiн жекелеген, кешендi немесе жүйелi түрде медициналық мақсатта қолданылатын аппараттар, жабдықтар, аспаптар, құрылғылар, соның iшiнде сериямен өндiрiлетiн протездер мен импланттар;
21-4) дәрiлiк заттың халықаралық патенттелмеген атауы - Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған дәрiлiк заттың атауы;";
30) тармақшадағы "және ұйымдарға" деген сөздер алып тасталсын;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық бiлiм, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрiлiк заттар айналымы, медициналық қызметтер көрсетудiң сапасын бақылау саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
2) 4-баптың 2) тармақшасындағы "қызмет түрлерiн" деген сөз "қызметтердi" деп жазылсын;
3) 5-бапта:
5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) дәрiлiк заттардың айналымы саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру ережесiн бекiтедi;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн тауарлар мен қызметтер көрсетудi сатып алуды ұйымдастырудың және өткiзудiң тәртiбiн айқындайды;

8-2) определяет случаи ввоза на территорию Республики Казахстан лекарственных средств в качестве гуманитарной помощи, не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан;";
4) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) проводит и реализует единую государственную политику охраны здоровья граждан в сфере обращения лекарственных средств;
2) определяет и утверждает основные направления развития фармацевтической науки;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты и нормативные документы в сфере обращения лекарственных средств;
4) определяет порядок переподготовки, повышения квалификации и периодической аттестации специалистов, осуществляющих фармацевтическую деятельность;
5) определяет порядок государственной регистрации, перерегистрации и отзыва решения о государственной регистрации лекарственных средств в случае выявления их побочных действий, опасных для здоровья человека, не указанных в нормативных документах на них;
6) утверждает правила составления нормативно-технических документов по контролю за качеством и безопасностью лекарственных средств;
7) утверждает Государственную фармакопею Республики Казахстан;
8) выносит решение о признании отдельных стандартов международных фармакопеи, а также фармакопейных статей и других нормативно-технических документов на лекарственные средства иностранных государств;
9) определяет порядок отнесения лекарственных средств к основным (жизненно важным) лекарственным средствам;
10) утверждает список основных (жизненно важных) лекарственных средств для обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
11) утверждает перечень видов заболеваний и отдельных категорий населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и специализированное лечебное питание по рецептам отпускаются бесплатно и на льготных условиях;
12) утверждает тендерную документацию по закупке товаров и услуг для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
13) разрабатывает правила изъятия и уничтожения лекарственных средств;
14) утверждает правила выписывания рецептов, учета и отпуска лекарственных средств;
15) определяет порядок утверждения названия оригинального лекарственного средства;
16) определяет критерии отнесения лекарственных средств к перечням лекарственных средств, отпускаемых по рецепту и без рецепта врача;
17) утверждает состав аптечек первой помощи для оказания медицинской помощи населению;
18) определяет порядок мониторинга лекарственных средств;

8-2) Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiркеуден өтпеген дәрiлiк заттарды iзгiлiк көмек ретiнде Қазақстан Республикасының аумағына әкелу жағдайларын айқындайды;";
4) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi орган:
1) дәрiлiк заттар айналымы саласында азаматтардың денсаулығын сақтаудың бiртұтас мемлекеттiк саясатын жүргiзедi және iске асырады;
2) фармацевтика ғылымын дамытудың негiзгi бағыттарын айқындайды және бекiтедi;
3) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер мен нормативтiк құжаттарды әзiрлейдi және бекiтедi;
4) фармацевтика қызметiн жүзеге асыратын мамандарды қайта даярлау, олардың бiлiктiлiгiн арттыру мен мерзiмдiк аттестаттау тәртiбiн айқындайды;
5) дәрiлiк заттардың адам денсаулығына нормативтiк құжаттарда көрсетiлмеген қауiптi жанама әсерi анықталған жағдайда, оларды мемлекеттiк тiркеудiң, қайта тiркеудiң және мемлекеттiк тiркеу туралы шешiмдi керi қайтарып алудың тәртiбiн айқындайды;
6) дәрiлiк заттардың сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылау жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттарды жасау ережелерiн бекiтедi;
7) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк фармакопеясын бекiтедi;
8) Халықаралық фармакопеялардың жекелеген стандарттарын, сондай-ақ шет мемлекеттердiң дәрiлiк заттарына арналған фармакопеялық құжаттарды және басқа да нормативтiк-техникалық құжаттарды тану туралы шешiм шығарады;
9) дәрiлiк заттарды негiзгi (өмiрлiк маңызы бар) дәрiлiк заттарға жатқызудың тәртiбiн айқындайды;
10) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi шеңберiнде халықты қамтамасыз ету үшiн негiзгi (өмiрлiк маңызы бар) дәрiлiк заттардың тiзiмiн бекiтедi;
11) оларды амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттар мен мамандандырылған емдiк тағам рецептер бойынша тегiн әрi жеңiлдiктi шарттармен босатылатын аурулардың түрлерi мен халықтың жекелеген санаттарының тiзбесiн бекiтедi;
12) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн тауарлар мен қызметтер көрсетудi сатып алу жөнiндегi тендерлiк құжаттаманы бекiтедi;
13) дәрiлiк заттарды алып қою мен жою ережесiн әзiрлейдi;
14) дәрiлiк заттарға рецепт беру, оларды есепке алу және босату ережелерiн бекiтедi;
15) бiрегей дәрiлiк заттың атауын бекiтудiң тәртiбiн айқындайды;
16) дәрiлiк заттарды дәрiгердiң рецептiмен және рецептiсiз босатылатын дәрiлiк заттар тiзбесiне жатқызу өлшемдерiн айқындайды;
17) халыққа медициналық көмек көрсетуге арналған алғашқы көмек көрсету дәрi қобдишасының құрамын бекiтедi;
18) дәрiлiк заттар мониторингiнiң тәртiбiн айқындайды;

19) определяет порядок проведения независимой экспертизы, в том числе на соответствие квалификационным требованиям при лицензировании;
20) обеспечивает создание и функционирование республиканской информационной и коммуникационной систем в сфере обращения лекарственных средств.";
5) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Функции государственного органа
Государственный орган:
1) реализует программы в сфере обращения лекарственных средств;
2) осуществляет государственную регистрацию, перерегистрацию лекарственных средств, а также приостановление действия государственной регистрации с последующим отзывом решения о государственной регистрации лекарственных средств, ведет Государственный реестр лекарственных средств Республики Казахстан;
3) принимает меры по внедрению международных стандартов аптечной и других практик в сфере обращения лекарственных средств;
4) осуществляет государственный контроль за фармацевтической деятельностью физических и юридических лиц в сфере обращения лекарственных средств;
5) составляет акт фармацевтического обследования о соответствии или несоответствии деятельности субъекта в сфере обращения лекарственных средств требованиям законодательства Республики Казахстан при осуществлении государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств;
6) осуществляет контроль за рациональным использованием лекарственных средств на всех уровнях оказания медицинской помощи;
7) осуществляет согласование ввоза и вывоза лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения;
8) осуществляет подтверждение целевого использования товаров, поставляемых в организации здравоохранения и объектам фармацевтической деятельности, подлежащих освобождению от налога на добавленную стоимость, в порядке, утвержденном уполномоченным
органом;
9) вносит предложения по налогообложению и ценообразованию на лекарственные средства, медицинскую технику и изделия медицинского назначения;
10) выдает и отзывает лицензии и приостанавливает действие лицензии на деятельность, связанную с производством и оптовой реализацией лекарственных средств, и на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения: производство, перевозку, приобретение, хранение, распределение, реализацию, использование, уничтожение;
11) осуществляет государственный контроль за соблюдением квалификационных требований и правил лицензирования фармацевтической деятельности;
12) осуществляет аккредитацию субъектов в сфере обращения лекарственных средств;

19) тәуелсiз сараптама жүргiзу, соның iшiнде лицензиялау кезiнде бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiлiк тәртiбiн айқындайды;
20) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы республикалық ақпараттық және коммуникациялық жүйелердiң құрылуын және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi.";
5) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Мемлекеттiк органның функциялары
Мемлекеттiк орган:
1) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы бағдарламаларды iске асырады;
2) дәрiлiк заттарды мемлекеттiк тiркеудi, қайта тiркеудi, сондай-ақ дәрiлiк заттарды мемлекеттiк тiркеу туралы шешiмдi кейiннен керi қайтарып алып, мемлекеттiк тiркеудiң қолданылуын тоқтата тұруды жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы дәрiлiк заттарының мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзедi;
3) дәрiлiк заттар айналымы саласында дәрiханалық және басқа да практикалардың халықаралық стандарттарын енгiзу жөнiнде шаралар қабылдайды;
4) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың фармацевтикалық қызметiн мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
5) дәрiлiк заттар айналымы саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъект қызметiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгi немесе сәйкес келмеуi туралы фармацевтикалық зерттеу актiсiн жасайды;
6) медициналық көмек көрсетудiң барлық деңгейлерiнде дәрiлiк заттардың тиiмдi пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
7) дәрiлiк заттарды, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды әкелу мен әкетудi келiсудi жүзеге асырады;
8) уәкiлеттi орган бекiткен тәртiппен қосылған құн салығынан босатуға жататын денсаулық сақтау ұйымдары мен фармацевтикалық қызмет объектiлерiне жеткiзiлетiн тауарлардың мақсатқа сай пайдаланылуын растауды жүзеге асырады;
9) дәрiлiк заттарға, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға салық салу және баға белгiлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
10) дәрiлiк заттарды өндiруге және көтерме сатуға байланысты қызметке және денсаулық сақтау жүйесiндегi есiрткi заттар, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке: өндiруге, тасымалдауға, сатып алуға, сақтауға, бөлуге, өткiзуге, пайдалануға, жоюға, лицензиялар бередi, оларды керi қайтарып алады және қолданылуын тоқтата тұрады;
11) фармацевтикалық қызметте бiлiктiлiк талаптарының және оны лицензиялау ережелерiнiң сақталуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
12) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектiлердi аккредиттеудi жүзеге асырады;

13) проводит аккредитацию юридических лиц для проведения независимой экспертной оценки соответствия субъектов в сфере обращения лекарственных средств квалификационному уровню при лицензировании фармацевтической деятельности;
14) проводит аттестацию на профессиональную компетентность специалистов, осуществляющих фармацевтическую деятельность, периодичностью раз в пять лет;
15) присваивает квалификационную категорию фармацевтическим работникам;
16) осуществляет выдачу разрешений на рекламу лекарственных средств и проводит контроль за ее осуществлением;
17) осуществляет контроль за проведением экспертизы в сфере обращения лекарственных средств;
18) осуществляет мониторинг в сфере обращения лекарственных средств;
19) формирует банк данных независимых экспертов из числа специалистов с фармацевтическим образованием;
20) определяет перечень аккредитованных испытательных лабораторий, осуществляющих испытания и (или) исследования лекарственных средств;
21) создает консультативно-совещательные и экспертные комиссии;
22) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам фармацевтической деятельности;
23) утверждает фармакопейные статьи и другие нормативно-технические документы по контролю за качеством и безопасностью лекарственных средств, а также согласовывает технологические регламенты производства лекарственных средств, ведет их учет и систематизацию;
24) осуществляет в пределах своей компетенции международное сотрудничество в сфере обращения лекарственных средств.";
6) в статье 8:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) принимают решение о дополнительном предоставлении лекарственных средств отдельным категориям граждан при амбулаторном лечении бесплатно и на льготных условиях по согласованию с уполномоченным органом;";
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "аптечных пунктов, аптечных киосков" заменить словами "аптечных пунктов в государственных организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) выдают и отзывают лицензии и приостанавливают действие лицензии на фармацевтическую деятельность, связанную с изготовлением и розничной реализацией лекарственных средств.";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. В случае централизованного закупа лекарственных средств за счет бюджетных средств организаторами конкурса определяются местные органы государственного управления здравоохранением области (города республиканского значения, столицы).
4. Осуществляют закуп товаров и услуг для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.";

13) фармацевтикалық қызметтi лицензиялау кезiнде дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектiлердiң бiлiктiлiк деңгейге сәйкестiгiне тәуелсiз сарапшылық бағалауды жүргiзу үшiн заңды тұлғаларды аккредиттеудi жүргiзедi;
14) фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын мамандарды бес жылда бiр рет кезеңдiлiкпен кәсiби бiлiктiлiкке аттестаттауды жүргiзедi;
15) фармацевтикалық қызметкерлерге бiлiктiлiк санатын бередi;
16) дәрiлiк заттар жарнамасына рұқсат берудi жүзеге асырады және оның жүзеге асырылуын бақылауды жүргiзедi;
17) дәрiлiк заттар айналымы саласында сараптама жүргiзудi бақылауды жүзеге асырады;
18) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы мониторингтi жүзеге асырады;
19) фармацевтикалық бiлiмi бар мамандар қатарынан тәуелсiз сарапшылардың деректер банкiн қалыптастырады;
20) дәрiлiк заттарды сынауды және (немесе) зерттеудi жүзеге асыратын аккредиттелген сынақ зертханаларының тiзбесiн айқындайды;
21) консультативтiк-кеңесшi және сараптама комиссияларын құрады;
22) фармацевтикалық қызмет мәселелерi бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарайды;
23) дәрiлiк заттардың сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылау жөнiндегi фармакопеялық құжаттарды және басқа да нормативтiк-техникалық құжаттарды бекiтедi, сондай-ақ дәрiлiк заттар өндiрiсiнiң технологиялық регламенттерiн келiседi, олардың есепке алынуы мен жүйеленуiн жүргiзедi;
24) өз құзыретi шегiнде дәрiлiк заттар айналымы саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.";
6) 8-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезiнде тегiн әрi жеңiлдiктi шарттармен дәрiлiк заттарды қосымша беру туралы шешiм қабылдайды;";
2-тармақта:
2) тармақшадағы "дәрiхана пункттерiнiң, дәрiхана дүңгiршектерiнiң" деген сөздер "алғашқы медициналық-санитарлық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәрiхана пункттерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дәрiлiк заттарды дайындауға және бөлшек саудамен өткiзуге байланысты фармацевтикалық қызметке лицензия бередi және керi қайтарып алады және лицензияның қолданылуын тоқтата тұрады.";
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Бюджет қаражаты есебiнен дәрiлiк заттарды бiр орталықтан сатып алған жағдайда, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтау саласындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары конкурсты ұйымдастырушылар болып белгiленедi.
4. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн тауарлар мен қызметтер көрсетулерді сатып алуды жүзеге асырады.";

7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Должностные лица уполномоченного органа,
осуществляющие государственный контроль в
сфере обращения лекарственных средств
1. Должностными лицами уполномоченного органа, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, являются:
1) Главный государственный фармацевтический инспектор Республики Казахстан;
2) государственные фармацевтические инспекторы Республики Казахстан;
3) главные государственные фармацевтические инспекторы по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения);
4) государственные фармацевтические инспекторы по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения).
2. Должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, должны быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее фармацевтическое образование.
3. Главный государственный фармацевтический инспектор Республики Казахстан назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению руководителя уполномоченного органа.
4. Заместители Главного государственного фармацевтического инспектора Республики Казахстан назначаются на должность и освобождаются от должности руководителем уполномоченного органа.
5. Должностные лица, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, назначаются на должность и освобождаются от должности Главным государственным фармацевтическим инспектором Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Государственные фармацевтические инспекторы по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения) назначаются на должность и освобождаются от должности главными государственными фармацевтическими инспекторами по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
8) в подпункте 7) пункта 1 статьи 10 слова "виды фармацевтической деятельности" заменить словами "фармацевтическую деятельность";
9) подпункт 2) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2) взаимодействовать с физическими и юридическими лицами при осуществлении государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств;";
10) пункт 3 статьи 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Оценка условий производства может осуществляться путем посещения предприятия-производителя за счет средств заявителя при государственной регистрации лекарственного средства в порядке, определенном уполномоченным органом.";

7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Дәрiлiк заттар айналымы саласында мемлекеттiк
бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның
лауазымды адамдары
1. Дәрiлiк заттар айналымы саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамдары:
1) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторы;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк фармацевтика инспекторлары;
3) тиiстi облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторлары;
4) тиiстi облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша мемлекеттiк фармацевтика инспекторлары.
2. Дәрiлiк заттар айналымы саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар жоғары фармацевтикалық бiлiмi бар Қазақстан Республикасының азаматтары болуға тиiс.
3. Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттi орган басшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
4. Уәкiлеттi органның басшысы Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
5. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген лауазымды адамдарды қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
6. Тиiстi облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиiстi облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша мемлекеттiк фармацевтика инспекторларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.";
8) 10-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "фармацевтикалық қызмет түрлерi" деген сөздер "фармацевтикалық қызметтiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дәрiлiк заттардың айналымы саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде жеке және заңды тұлғалармен өзара iс-қимыл жасауға;";
10) 12-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Өндiру жағдайларын бағалау дәрiлiк затты мемлекеттiк тiркеу кезiнде өтiнiш берушiнiң есебiнен өндiрушi кәсiпорынға бару арқылы уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен жүзеге асырылуы мүмкiн.";

11) в статье 14-1:
в пункте 1 слова "правил и норм" заменить словами "стандартов, правил и норм";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "Государственный контроль" заменить словами "Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств";
в подпункте 1) слова "по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях" заменить словами "по жалобам, заявлениям и другим формам официальных обращений";
12) в статье 15:
в подпункте 2) пункта 1 слова "при стационарном лечении, лечении заболеваний, представляющих опасность для окружающих," исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Отдельным категориям граждан и по видам заболеваний лекарственные средства предоставляются бесплатно и на льготных условиях. Перечень видов заболеваний, категорий граждан и лекарственных средств определяется уполномоченным органом.";
13) статью 18 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Доклинические испытания проводятся в порядке, установленном уполномоченным органом.";
14) статью 19 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Клинические испытания проводятся в порядке, установленном уполномоченным органом.";
15) пункт 4 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4. Запрещается проведение клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств на:
1) лицах, не достигших совершеннолетия, за исключением тех случаев, когда исследуемое лекарственное средство предназначается исключительно для лечения детей или когда целью клинических испытаний является получение данных о наилучшей дозировке лекарственного средства для лечения несовершеннолетних. В последнем случае клиническим испытаниям лекарственного средства на несовершеннолетних должны предшествовать испытания на совершеннолетних гражданах. При проведении клинических испытаний лекарственных средств на несовершеннолетних гражданах необходимо письменное согласие их законных представителей. Запрещается проведение клинических испытаний лекарственных средств на несовершеннолетних, не имеющих законных представителей;
2) беременных женщинах, за исключением случаев, если проводятся клинические испытания лекарственных средств, предназначенных для беременных женщин, когда необходимая информация может быть получена только при клинических испытаниях лекарственных средств на беременных женщинах и когда полностью исключен риск нанесения вреда беременной женщине и плоду;
3) военнослужащих;
4) лицах, отбывающих наказание в местах лишения свободы, и лицах, находящихся под стражей в следственных изоляторах;

11) 14-1-бапта:
1-тармақтағы "ережелер мен нормаларды" деген сөздер "стандарттардың, ережелер мен нормалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Мемлекеттiк бақылау" деген сөздер "Дәрiлiк заттар айналымы саласындағы мемлекеттiк бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дәрiлiк заттардың қауiпсiздiгiн, тиiмдiлiгiн және сапасын қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ анонимдiк хабарларды қоспағанда, оның iшiнде халықтың денсаулығы мен ұлттық қауiпсiздiкке қауiптi дереу жоюды талап ететiн шағымдар, өтiнiштер және басқа да ресми қатынастар түрлерi бойынша тексерулер;";
12) 15-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "стационарлық емделу, төңiрегiндегiлер үшiн қауiп төндiретiн аурулардан емделу кезiнде" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дәрiлiк заттар азаматтардың жекелеген санаттарына және аурулар түрлерi бойынша тегiн және жеңiлдiктi шарттармен берiледi. Аурулар түрлерiнiң, азаматтар санаттарының және дәрiлiк заттардың тiзбесiн уәкiлеттi орган айқындайды.";
13) 18-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Клиникаға дейiнгi сынаулар уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен өткiзiледі.";
14) 19-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Клиникалық сынаулар уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен өткiзiледi.";
15) 20-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Фармакологиялық және дәрiлiк заттарды клиникалық зерттеулер мен (немесе) сынауларды:
1) зерттелетiн дәрiлiк зат тек балаларды емдеуге ғана арналған немесе клиникалық сынаулардың мақсаты кәмелеттiк жасқа толмағандарды емдеуге арналған дәрiлiк затты неғұрлым дұрыс мөлшерлеу туралы деректердi алу болып табылатын жағдайларды қоспағанда, кәмелеттiк жасқа толмағандарға жүргiзуге тыйым салынады. Соңғы жағдайда дәрiлiк заттарды клиникалық сынауларды кәмелеттiк жасқа толмағандарға жүргiзу алдында олар кәмелеттiк жасқа толған азаматтарға жүргiзiлуге тиiс. Дәрiлiк заттарды клиникалық сынауларды кәмелеттiк жасқа толмаған азаматтарға жүргiзген кезде, олардың заңды өкiлдерiнен жазбаша келiсiм алу қажет. Заңды өкiлдерi жоқ кәмелеттiк жасқа толмағандарға дәрiлiк заттарды клиникалық сынауларды жүргiзуге тыйым салынады;
2) қажеттi ақпарат дәрiлiк заттарды жүктi әйелдерге клиникалық сынаулар кезiнде ғана алынатын және жүктi әйел мен ұрыққа зиян келтiру қаупi мүлдем жоқ кезде ғана жүктi әйелдерге арналған дәрiлiк заттарды клиникалық сынаулар жүргiзу жағдайларын қоспағанда, жүкті әйелдерге;
3) әскери қызметшiлерге;
4) бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдар мен тергеу изоляторларында қамауда отырған адамдарға;

5) лицах, признанных судом недееспособными, за исключением клинических испытаний лекарственных средств, предназначенных для лечения психических расстройств (заболеваний), на больных психическими расстройствами (заболеваниями).";
16) в статье 21:
пункт 1 дополнить словами "в порядке, утвержденном уполномоченным органом";
в пунктах 2 и 3 слова "Субъекты в сфере обращения лекарственных средств", "субъекты в сфере обращения лекарственных средств" заменить соответственно словами "Субъекты здравоохранения", "субъекты здравоохранения";
17) в статье 24:
в заголовке слово "Инструкции" заменить словом "Инструкция";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лекарственные средства должны поступать в обращение с инструкциями по их применению на государственном и русском языках, утвержденными уполномоченным органом.
Инструкция по применению лекарственного средства для специалистов размещается в специализированных печатных изданиях и на электронных носителях.
Инструкция по применению лекарственного средства для потребителей (аннотация-вкладыш) вкладывается в упаковку лекарственного средства.
Порядок составления текста инструкции по медицинскому применению определяется уполномоченным органом.";
пункт 2 дополнить словами "для потребителей";
пункт 3 исключить;
18) в пункте 2 статьи 26:
слова "аптечных пунктах, аптечных киосках," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"В государственных организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, допускается розничная реализация лекарственных средств в аптечных пунктах.";
19) дополнить статьей 26-1 следующего содержания:
"Статья 26-1. Обеспечение лекарственными средствами для
оказания гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
1. Обеспечение лекарственными средствами для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в рамках Списка основных (жизненно важных) лекарственных средств в соответствии с утвержденным лекарственным формуляром и в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
2. Лекарственные средства приобретаются под международными непатентованными наименованиями. В случае закупа многокомпонентного лекарственного средства указывается его состав.";
20) в статье 28:
абзац шестой подпункта 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"оснащения организаций здравоохранения медицинской техникой, не имеющей равнозначных по функциональным параметрам аналогов, зарегистрированных в Республике Казахстан;";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Запрещается ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств в качестве гуманитарной помощи, не прошедших государственную регистрацию, за исключением отдельных случаев, определяемых Правительством Республики Казахстан.";
пункт 6 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

5) психикасы бұзылғандарды (ауруларды) емдеуге арналған дәрiлiк заттарды психикасы бұзылғандарға (ауыратындарға) клиникалық сынауларды қоспағанда, сот әрекетке қабiлетсiз деп таныған адамдарға жүргiзуге тыйым салынады.";
16) 21-бапта:
1-тармақ "ұйымдарында" деген сөзден кейiн "уәкiлеттi орган бекiткен тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтарда "Дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектiлер", "дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектiлер" деген сөздер тиiсiнше "Денсаулық сақтау субъектiлерi", "денсаулық сақтау субъектiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 24-бапта:
тақырыбында "нұсқаулықтар" деген сөз "нұсқаулық" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттар айналымға уәкiлеттiк орган бекiткен, оларды қолдану жөнiндегi мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi нұсқаулықтармен қоса түсуге тиiс.
Мамандар үшiн дәрiлiк заттарды қолдану жөнiндегi нұсқаулық мамандандырылған баспасөз басылымдары мен электрондық тасығыштарда орналастырылады.
Тұтынушылар үшiн дәрiлiк заттарды қолдану жөнiндегi нұсқаулық (қосымша-аннотация) дәрiлiк заттың орамына салынады.
Медициналық қолдану жөнiндегi нұсқаулықтың мәтiнiн жасау тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.";
2-тармақ "қысқартылмай" деген сөзден кейiн "тұтынушылар үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
18) 26-баптың 2-тармағында:
"дәрiхана пункттерiнде, дәрiхана дүңгiршектерiнде," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Алғашқы медициналық-санитарлық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәрiхана пункттерiнде дәрiлiк заттарды бөлшек саудада сатуға жол берiледі.";
19) мынадай мазмұндағы 26-1-баппен толықтырылсын:
"26-1-бап. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн
көрсету үшiн дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету
1. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету бекiтiлген дәрiлiк формулярға сәйкес және уәкiлеттi орган бекiткен тәртiппен Негiзгi (өмiрлiк маңызды) дәрiлiк заттар тiзiмiнiң шеңберiнде жүзеге асырылады.
2. Дәрiлiк заттар халықаралық патенттелмеген атаулармен сатып алынады. Көп компоненттi дәрiлiк зат сатып алынған жағдайда оның құрамы көрсетiледi.";
20) 28-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"денсаулық сақтау ұйымдарын Қазақстан Республикасында тiркелген, функционалдық өлшемдерi бойынша ұқсас үлгiсi жоқ медициналық техникамен жарақтандыруға арналса, мемлекеттiк органның рұқсаты бойынша жол берiледi;";
4-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкiметi айқындайтын жекелеген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк тiркеуден өтпеген дәрiлiк заттарды iзгiлiк көмек ретiнде Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге тыйым салынады.";
6-тармақтың 4) тармақшасындағы "жүзеге асыра алады." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) организациями здравоохранения для осуществления медицинской деятельности.";
в пункте 7 слова ", а также другие документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан" исключить;
21) в пункте 2 статьи 30 слово "информируют" заменить словами "представляют сведения в";
22) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Реклама лекарственных средств
1. Реклама лекарственных средств осуществляется при наличии разрешения, выдаваемого в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Реклама лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники при отсутствии лицензии на их производство и (или) реализацию, а также разрешения на их рекламу не допускается.
3. Реклама лекарственных средств, отпускаемых по рецептам врачей, в том числе содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, может осуществляться только в специализированных печатных изданиях, предназначенных для медицинских и фармацевтических работников.
4. Реклама лекарственных средств не должна содержать сравнение с другими лекарственными средствами, вводить потребителей в заблуждение посредством злоупотребления их доверием, в том числе в отношении характеристик лекарственного средства, таких, как состав, способ изготовления, потребительские свойства, стоимость (цена), предполагаемые результаты применения, результаты исследований и испытаний.
5. Запрещается:
1) реклама лекарственных средств, не зарегистрированных в Республике Казахстан;
2) распространение в целях рекламы образцов лекарственных препаратов, отпускаемых по рецепту врача;
3) использование детей, их изображения и голоса в рекламе лекарственных средств, кроме лекарственных средств для детей;
4) распространение и размещение рекламы лекарственного средства в общественном транспорте, в организациях, не имеющих отношения к назначению, использованию и отпуску лекарственных средств;
5) размещение наружной (визуальной) рекламы, представленной в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и иных объектов стационарного размещения рекламы;
6) использование медицинских работников, уполномоченных назначать лекарственные средства, в качестве рекламораспространителей, за исключением случаев распространения информации о лекарственных средствах с научной или образовательной целью.".
13. В Закон  Республики Казахстан от 16 июня 2004 г. "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 13, ст. 73):

"5) медициналық қызметтi жүзеге асыру үшiн денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыра алады.";
7-тармақта ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да құжаттар" деген сөздер алып тасталсын;
21) 30-баптың 2-тармағында "мемлекеттiк органды және оның аумақтық бөлiмшелерiн хабардар етедi" деген сөздер "мемлекеттiк органға және оның аумақтық бөлiмшелерiне мәлiметтер бередi" деген сөздермен ауыстырылсын.
22) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
32-бап. Дәрiлiк заттардың жарнамасы
1. Дәрiлiк заттардың жарнамасы уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен берiлген рұқсат болған кезде жүзеге асырылады.
2. Дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы жарнамалауға оларды өндiруге және (немесе) өткiзуге лицензия, сондай-ақ олардың жарнамасына рұқсат болмаған кезде жол берiлмейдi.
3. Дәрiгерлердiң рецептiлерi бойынша босатылатын, оның iшiнде құрамында есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар бap дәрiлiк заттардың жарнамасы медицина және фармацевтика қызметкерлерiне арналған мамандандырылған баспасөз басылымдарында ғана жүзеге асырыла алады.
4. Дәрiлiк заттардың жарнамасында басқа дәрiлiк заттармен салыстыру, тұтынушылардың сенiмiн терiс пайдалану арқылы оларды жаңылыстыру, оның iшiнде дәрiлiк заттың құрамы, жасау тәсiлi, тұтыну қасиеттерi, құны (бағасы), қолданудың болжамды нәтижелерi, зерттеулер мен сынаулардың нәтижелерi сияқты сипаттамаларына қатысты жаңылыстыру болмауға тиiс.
5. Мыналарға:
1) Қазақстан Республикасында тiркелмеген дәрiлiк заттардың жарнамасына;
2) дәрiгердiң рецептi бойынша босатылатын дәрiлiк препараттар үлгілерiн жарнамалау мақсатында таратуға;
3) балаларға арналған дәрiлiк заттардан басқа, дәрiлiк заттардың жарнамасында балаларды, олардың бейнесi мен даусын пайдалануға;
4) қоғамдық көлiкте, дәрiлiк заттардың тағайындалуына, пайдаланылуына және босатылуына қатысы жоқ ұйымдарда дәрiлiк заттың жарнамасын таратуға және орналастыруға;
5) плакаттар, стендтер, жарық таблолар, билбордтар, транспаранттар, афишалар мен жарнаманы тұрақты орналастырудың өзге де объектiлерi түрiнде ұсынылған сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастыруға;
6) дәрiлiк заттар туралы ақпаратты ғылыми немесе бiлiм беру мақсатында тарату жағдайларын қоспағанда, дәрiлiк заттарды тағайындауға уәкiлеттi медицина қызметкерлерiн жарнама таратушылар ретiнде пайдалануға тыйым салынады.".
13. "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепiлдiктерi туралы" 2004 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 13, 73-құжат):

1) подпункт 11) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"11) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, контроля за качеством медицинских услуг;";
2) в заголовке статьи 7 слова "в области репродуктивных прав граждан" исключить;
3) в части третьей статьи 11 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "уполномоченным органом";
4) в части второй статьи 16 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "уполномоченным органом".
14. В Закон  Республики Казахстан от 9 ноября 2004 г. "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 21, ст. 124; 2006 г., N 3, ст. 22):
в части первой пункта 1 статьи 12 слова "государственных органов" исключить.
15. В Закон  Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 7-8, ст. 18):
подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) медицинская реабилитация - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма;".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
2. Подпункт 3) пункта 10, абзацы третий и четвертый подпункта 18) пункта 12 статьи 1 настоящего Закона действуют до 1 июля 2008 года.
3. С момента введения в действие настоящего Закона запрещается деятельность аптечных киосков, аптечных пунктов и аптек, осуществляющих розничную реализацию лекарственных средств, в государственных организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
Президент
Республики Казахстан

1) 1-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым мен бiлiм, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрiлiк заттар айналымы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы органы;";
2) 7-баптың тақырыбындағы "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары саласындағы" деген сөздер алып тасталсын;
3) 11-баптың үшiншi бөлiгiндегi "денсаулық сақтау саласындағы" деген сөздер алып тасталсын;
4) 16-баптың екiншi бөлiгiндегi "денсаулық сақтау саласындағы" деген сөздер алып тасталсын.
14. "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 21, 124-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
12-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi ", мемлекеттiк органдардан" деген сөздер алып тасталсын.
15. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., N 7-8, 18-құжат):
1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) медициналық оңалту - организмнiң бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын сақтауға, iшiнара немесе толық қалпына келтiруге бағытталған медициналық қызметтер кешенi;".
2-бап.  Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
2. Осы Заңның 1-бабы 10-тармағының 3) тармақшасы, 12-тармағының 18) тармақшасының үшiншi және төртiншi абзацтары 2008 жылғы 1 шiлдеге дейiн қолданылады.
3. Осы Заң қолданысқа енгiзiлген кезден бастап стационарлық көмек көрсететiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарында дәрiлiк заттарды бөлшек саудада сатуды жүзеге асыратын дәрiханалық киоскiлердiң, дәрiханалық пункттер мен дәрiханалардың қызметiне тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының
Президентi