О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 6 июля 2007 года N 277
Статья 1 . Внести в  Закон  Республики Казахстан от 23 июня 1992 г. "О внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 290; N 24, ст. 592; 1993 г., N 8, ст. 179; 1995 г., N 1-2, ст. 17; N 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 20, ст. 257; N 24, ст. 336; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 155) следующие изменения и дополнения:
1) в заголовке слова "внутренних войсках" заменить словами "Внутренних войсках";
2) по всему тексту:
слова "внутренние войска", "внутренних войск", "внутренними войсками", "внутренних войсках", "внутренним войскам" заменить соответственно словами "Внутренние войска", "Внутренних войск", "Внутренними войсками", "Внутренних войсках", "Внутренним войскам";
слова ", прапорщикам", ", прапорщики", ", прапорщиков" исключить;
слова "военной службы", "военную службу", "военной службе" заменить соответственно словами "воинской службы", "воинскую службу", "воинской службе";
слова "военно-учебным заведением", "военно-учебных заведениях" заменить соответственно словами "военным учебным заведением", "военных учебных заведениях";
3) в абзаце четвертом части первой статьи 2 слова "в населенных пунктах" исключить;
4) в абзаце втором статьи 8 слова ", Положение о прохождении воинской службы" исключить;
5) в статье 9:
в абзаце втором слова "военнослужащими по контракту" заменить словами "военнослужащими, проходящими воинскую службу по контракту";
абзац третий изложить в следующей редакции:
" - содействует в подготовке офицеров и военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту в военных учебных заведениях.";
6) в статье 10:
в абзаце шестом:
слово "устанавливает" заменить словом "определяет";
слово "утверждает" исключить;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"обеспечивает участие Внутренних войск в организации призыва и увольнения военнослужащих срочной службы из рядов Внутренних войск;";
в абзаце девятом слова ", служащих и рабочих" заменить словами "и работников";

"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 шілдедегі N 277 Заңы
1-бап. »"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлері туралы" 1992 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 290-құжат; N 24, 592-құжат; 1993 ж., N 8, 179-құжат; 1995 ж., N 1-2, 17-құжат; N 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 20, 257-құжат; N 24, 336-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 155-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) тақырыбындағы»"ішкі әскерлері" деген сөздер»"Ішкі әскерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша:
"ішкі әскерлері",»"ішкі әскерлер",»"ішкі әскерлерді",»"ішкі әскерлердегі",»"ішкі әскерлерінің",»"ішкі әскерлердің",»"ішкі әскерлерге" деген сөздер тиісінше»"Ішкі әскерлері", "Ішкі әскерлер",»"Ішкі әскерлерді",»"Ішкі әскерлердегі",»"Ішкі әскерлерінің",»"Ішкі әскерлердің",»"Ішкі әскерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
", прапорщиктерге", ", прапорщиктер", ", прапорщиктерді", ", прапоршиктердің",»",прапорщиктерін" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түрлі септіктердегі»"әскери қызмет"»деген сөздерге қатысты түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"әскери-оқу орындарында" деген сөздер тиісінше»"әскери оқу орындарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-баптың бірінші бөлігінің төртінші абзацындағы»"елді мекендерде"»деген сөздер алып тасталсын;
4) 8-баптың екінші абзацындағы»", Әскери қызметті өтеу туралы ережені" деген сөздер алып тасталсын;
5) 9-бапта:
екінші абзацта»"келісім-шарт бойынша" деген сөздер "келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген офицерлер мен әскери қызметшілерді әскери оқу орындарында даярлауға жәрдемдеседі.";
6) 10-бапта:
алтыншы абзацта:
"бекітеді" деген сөз»"айқындайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
"белгілейді" деген сөз алып тасталсын;
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі әскерлердің мерзімді әскери қызметшілерді шақыруды және Ішкі әскерлер қатарынан босатуды ұйымдастыруға қатысуын қамтамасыз етеді;";
тоғызыншы абзацтағы»", жұмысшылары мен қызметшілерін" деген сөздер»"және қызметкерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в статье 10-1:
абзац четвертый после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"издает приказы, директивы и распоряжения;";
в абзаце седьмом слово ", служащих" заменить словами "и работников";
в абзаце восьмом слова "принимает на вооружение (снабжение) войск боевую и иную технику и другое имущество" заменить словами "обеспечивает принятие на вооружение (снабжение) войск военной и иной техники и другого имущества";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"вносит Министру внутренних дел Республики Казахстан предложения о назначении на должности и освобождении от должностей заместителей Командующего Внутренними войсками, командиров соединений и начальников военных учебных заведений.";
8) в статье 13:
в абзаце третьем слова "по охране исправительных учреждений и" исключить;
в абзаце четвертом слова "по охране исправительных учреждений" исключить;
в абзаце пятом слова "и подразделений, охраняющих исправительные учреждения, а также частей" исключить;
абзацы шестой и седьмой исключить;
9) в статье 14:
в части первой слово "Президентом" заменить словами "Министром внутренних дел";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Состав Военного совета утверждается Министром внутренних дел Республики Казахстан по представлению Командующего Внутренними войсками Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
10) в статье 15:
в заголовке слова "Главный штаб" заменить словом "Комитет";
в части первой слова "Главный штаб внутренних войск является основным органом военного управления внутренними войсками" заменить словами "Комитет Внутренних войск является органом военного управления Внутренними войсками в мирное и военное время";
в части второй слова "Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан" заменить словами "Комитетом начальников штабов";
11) в статье 16:
в части первой слова ", служащих и рабочих" заменить словами "и работников";
в части второй слова "общевоинских" заменить словами "воинских";
в части третьей:
слова "и служебная" исключить;
слова "рабочих и служащих" заменить словом "работников";
после слова "регулируется" дополнить словом "трудовым";

7) 10-1-бапта:
төртінші абзац»"әзірлейді" деген сөзден кейін»"және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бұйрықтар, директивалар және өкімдер шығарады;";
жетінші абзацтағы»", қызметшілерін" деген сөз»"және қызметкерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы»"әскерлерді қаруландыруға (жабдықтауға) әскери және өзге де техника мен басқа да мүлікті қабылдайды" деген сөздер»"әскерлерді қаруландыруға (жабдықтауға) әскери және өзге де техника мен басқа да мүліктің қабылдануын қамтамасыз етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министріне Ішкі әскерлер Қолбасшысының орынбасарларын, құрамалардың командирлері мен әскери оқу орындарының бастықтарын қызметке тағайындау және қызметінен босату туралы ұсыныс жасайды.";
8) 13-бапта:
үшінші абзацтағы»"түзеу мекемелерін күзету жөніндегі және"» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзацтағы»"түзеу мекемелерін күзететін" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші абзацтағы»"түзеу мекемелерін күзететін әскери бөлімдер мен бөлімшелердің тіршілігіне, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталып,»"IIМ-інің ішкі әскерлері бөлімдеріне" деген сөздер "ішкі әскерлер әскери бөлімдерінің тіршілігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы және жетінші абзацтар алып тасталсын;
9) 14-бапта:
бірінші бөлігіндегі»"Президенті" деген сөз»"Ішкі істер министрі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери кеңестің құрамын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлер Қолбасшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді.";
10) 15-бапта:
тақырыбындағы»"Бас штабы" деген сөздер»"комитеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөлігіндегі»"Ішкі әскерлердің Бас штабы ішкі әскерлерді әскери басқарудың негізгі органы болып табылады" деген сөздер»"Ішкі әскерлер комитеті бейбіт уақытта және соғыс уақытында Ішкі әскерлерді әскери басқару органы болып табылады" деген
сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігіндегі»"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабымен" деген сөздер "Штабтар бастықтары комитетімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 16-бапта:
бірінші бөлігіндегі»", қызметшілерден және жұмысшылардан" деген сөздер»"және қызметкерлерден" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігіндегі "жалпы әскери жарғылардың" деген сөздер "әскери жарғылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлігіндегі:
"және қызмет бабындағы" деген сөздер алып тасталсын;
"жұмысшылары мен қызметшілерінің" деген сөздер "қызметкерлерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін»"еңбек"» деген сөзбен толықтырылсын;

12) в статье 17:
в части первой слова "Законами Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" и "О военной службе по контракту" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе";
в части второй:
слова "Положением о прохождении" заменить словами "Правилами прохождения";
слова "общевоинскими" заменить словами "воинскими";
в части третьей слово "Присягу" заменить словом "присягу";
13) часть третью статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Офицерам и военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, выдается удостоверение личности, которое удостоверяет личность, служебное положение и нахождение на воинской службе.";
14) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Подготовка и повышение профессионального уровня кадров Внутренних войск
Подготовка солдат и сержантов (старшин) осуществляется в учебных частях (центрах) Внутренних войск и Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Подготовка офицеров для Внутренних войск осуществляется в высших учебных заведениях, военных училищах, дислоцированных на территории республики, а также в военных учебных заведениях других государств на договорных условиях.
Повышение профессионального уровня офицерского состава Внутренних войск и военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, осуществляется в военных учебных заведениях, на курсах усовершенствования (переподготовки) офицерского состава.";
15) в статье 21:
в абзаце втором слово "надежной" исключить;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"- участие совместно с органами внутренних дел в пресечении массовых и групповых нарушений общественного порядка, массовых беспорядков в исправительных учреждениях, в розыске лиц, совершивших побег из-под охраны воинских караулов, и оказание помощи органам внутренних дел в розыске лиц, скрывшихся от органов уголовного преследования или суда либо совершивших тяжкие преступления;";
16) часть первую статьи 23 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Перечень оружия, военной техники и боеприпасов к ним, специальных средств, состоящих на вооружении Внутренних войск, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
17) в статье 25:
подпункт 3) части первой после слова "для" дополнить словами "выявления и";
части вторую и четвертую исключить;
18) в статье 26:
в заголовке слово "боевой" заменить словом "военной";
в абзаце первом части первой слово "боевую" заменить словом "военную";
в подпункте 6) части первой слова "избрано заключение под стражу" заменить словами "избран арест";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Запрещается применять огнестрельное оружие в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и несовершеннолетних, когда их возраст известен или очевиден, кроме случаев совершения ими вооруженного либо группового нападения (насилия).";
часть пятую исключить;

12) 17-бапта:
бірінші бөлігіндегі»"Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" және»"Келісім-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздер»"Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде:
"атқару туралы ережемен" деген сөздер»"өткеру ережелерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы әскерлік" деген сөздер»"әскери" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлігіндегі "Ант" деген сөз "ант" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 18-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген офицерлер мен әскери қызметшілерге жеке басын, қызмет жағдайын және әскери қызметте жүргенін куәландыратын жеке бастың куәлігі беріледі.";
14) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Ішкі әскерлер кадрларын даярлау және
кәсіптік деңгейін көтеру
Сарбаздар мен сержанттарды (старшиналарды) даярлау Қазақстан Республикасы Ішкі әскерлерінің және Қарулы Күштерінің оқу бөлімдерінде (орталықтарында) жүзеге асырылады.
Ішкі әскерлер үшін офицерлерді даярлау республика аумағында орналасқан жоғары оқу орындарында, әскери училищелерде, сондай-ақ басқа да мемлекеттердің әскери оқу орындарында шарттық негіздерде жүзеге асырылады.
Ішкі әскерлердің офицер құрамының және келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілердің кәсіптік деңгейін көтеру әскери оқу орындарында, офицер құрамының біліктілігін жетілдіру (қайта даярлау) курстарында жүзеге асырылады.";
15) 21-бапта:
екінші абзацтағы»"сенімді" деген сөз алып тасталсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- ішкі істер органдарымен бірлесіп қоғамдық тәртіпті жаппай және топтасып бұзушылықтардың, түзеу мекемелеріндегі жаппай тәртіпсіздіктердің жолын кесуге, әскери қарауылдардың күзетінен қашқан адамдарды іздеуге қатысу және қылмыстық қудалау органдарынан немесе соттан жасырынып жүрген не аса ауыр қылмыстар жасаған
адамдарды іздеуге ішкі істер органдарына көмек көрсету;";
16) 23-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Ішкі әскерлердің қару-жарағына кіретін қарулар, әскери техника мен олардың оқ-дәрілері, арнайы құралдар тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
17) 25-бапта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы»"адамды" деген сөзден кейін»"табу және" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші және төртінші бөліктері алып тасталсын;
18) 26-бапта:
тақырыбындағы»"ұрыс техникасын" деген сөздер»"әскери техниканы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы»"ұрыс техникасын"» деген сөздер»"әскери техниканы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бірінші бөліктің 6) тармақшасында»"қамауға алынған" деген сөздер»"тұтқынға алынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарулы не топтасып шабуыл (зорлық-зомбылық) жасаған жағдайларды қоспағанда, әйелдерге, анық мүгедектік белгілері бар адамдарға және олардың жасы белгілі немесе айқын болса, кәмелетке толмағандарға қатысты атыс қаруын қолдануға тыйым салынады.";
бесінші бөлік алып тасталсын;

19) в части второй статьи 29 слова "на основании законодательства" заменить словами ", установленную законами";
20) в статье 31 слова ", военнослужащие сверхсрочной службы" исключить;
21) часть первую статьи 33 изложить в следующей редакции:
"Офицерам, военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, жилище предоставляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".";
22) статью 34 исключить;
23) в статье 39:
в части третьей слово "Войсковым" заменить словом "Воинским";
в части шестой слова "местного бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

19) 29-баптың екінші бөлігіндегі»"Қазақстан Республикасы заңдарының негізінде" деген сөздер»"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 31-баптағы»", мерзімінен тыс қызметтегі әскери қызметшілер" деген сөздер алып тасталып, "контракт" деген сөз "келісімшарт" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 33-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Офицерлерге, келісімшарт бойынша әскери қызмет атқарып жүрген әскери қызметшілерге тұрғын үй»"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес беріледі.";
22) 34-бап алып тасталсын;
23) 39-бапта:
үшінші бөлігіндегі орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
алтыншы бөлігіндегі "жергілікті бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті