О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года N 318
Статья 1.  Внести в  Закон  Республики Казахстан от 30 декабря 1998 г. "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448; 2002 г., N 4, ст. 34; 2004 г., N 23, ст. 140, 142; 2006 г., N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18) следующие изменения и дополнения:
1) подпункт 1) статьи 5 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"электрическое оружие - оружие и иные предметы, поражающее действие которых основано на использовании электрической энергии, разрешенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения;";
2) часть первую статьи 6 после слов "а также" дополнить словами "частными охранниками, работниками охранных подразделений индивидуальных предпринимателей,";
3) в статье 7:
в подпункте 6) пункта 1 слова "электрической энергии," исключить;
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) хранение или использование вне спортивных объектов спортивного огнестрельного оружия с нарезным стволом либо спортивного пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Дж и калибра более 4,5 мм, а также спортивного холодного клинкового оружия; хранение и использование вне спортивных объектов метательного оружия силой натяжения тетивы свыше 14 кг без разрешения на его хранение и использование, за исключением хранения и использования луков и арбалетов для проведения научно-исследовательских и профилактических работ, связанных с иммобилизацией и инъецированием объектов животного мира;";
4) в статье 12:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) охотохозяйственные организации";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) юридические лица, уполномоченные проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия.";
5) в статье 14:
заголовок дополнить словами ", частными охранниками, индивидуальными предпринимателями, создавшими охранные подразделения";
первое предложение пункта 1 после слова "задачами" дополнить словами ", частные охранники, индивидуальные предприниматели, создавшие охранные подразделения,", после слова "приобретать" дополнить словами "гражданское или";
в части первой пункта 2 слова "три года" заменить словами "пять лет";
первое предложение пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Индивидуальный предприниматель, создавший охранное подразделение, руководитель организации (юридического лица с особыми уставными задачами) передают оружие штатным работникам на период исполнения ими своих функций.";

"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі N 318 Заңы
Ескерту. Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап . "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 448-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 5-баптың 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"электрлі қару - зақымдағыш әсері электр энергиясын пайдалануға негізделген, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген қару және өзге де заттар;";
2) 6-баптың бірінші бөлігі "сондай-ақ" деген сөзден кейін "жеке күзетшілердің, дара кәсіпкерлердің күзет бөлімшелері қызметкерлерінің," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасындағы "электр қуатын," деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ойық ұңғылы спорттық атыс қаруын не үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан жоғары және калибрі 4,5 миллиметрден астам спорттық пневматикалық қаруды, сондай-ақ спорттық сұқпа суық қаруды спорт объектілерінен басқа жерде сақтауға немесе пайдалануға; жануарлар дүниесі объектілерін жинап, дәрі егуге байланысты ғылыми-зерттеу және алдын алу жұмыстарын жүргізуге арналған садақтар мен арбалеттерді сақтауды және пайдалануды қоспағанда, садақ көрмесінің тартылу күші 14 килограмнан астам лақтырылатын қаруды сақтау және пайдалану рұқсатынсыз спорт объектілерінен басқа жерде сақтауға немесе пайдалануға;";
4) 12-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) аңшылық шаруашылығы ұйымдарының;";
10) тармақшадағы "шетелдіктердің құқығы бар." деген сөздер "шетелдіктердің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) қаруды, оның ішінде жарақат салатын және газбен әсер ететін патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілеттік берілген заңды тұлғалардың құқығы бар.";
5) 14-бапта:
тақырыбы "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", жеке күзетшілердің, күзет бөлімшелерін құрған дара кәсіпкерлердің" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың бірінші сөйлемі "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", жеке күзетшілердің, күзет бөлімшелерін құрған дара кәсіпкерлердің" деген сөздермен толықтырылсын;
"заңды тұлғалардан" деген сөздерден кейін "азаматтық немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "үш жыл" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Күзет бөлімшесін құрған дара кәсіпкер, ұйымның (ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғаның) басшысы қаруды штаттағы қызметкерлерге олардың өз міндеттерін атқаруы кезеңіне береді.";

6) в статье 15:
в пункте 1:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Право на приобретение, хранение, ношение и использование метательного оружия (луков и арбалетов) для спортивных целей имеют граждане Республики Казахстан, достигшие 16-летнего возраста.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Сигнальное оружие, электрическое оружие, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно регистрации не подлежат, и граждане Республики Казахстан имеют право приобретать их у юридических лиц-поставщиков без получения разрешения.";
в части третьей слова "охотничьего билета" заменить словами "удостоверения охотника";
в части четвертой слова "охотничьи билеты" заменить словами "удостоверения охотника";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Охотничье огнестрельное оружие с нарезным стволом имеют право приобретать граждане Республики Казахстан, имеющие в собственности охотничье огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие не менее трех лет, которым в установленном порядке предоставлено право на охоту.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Граждане Республики Казахстан имеют право приобретать газовые пистолеты и револьверы, огнестрельное бесствольное оружие в целях самообороны с правом хранения и ношения по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел.";
в пункте 2:
в части первой:
после слова "длинноствольное" дополнить словами "и бесствольное";
после слов "пневматическое оружие," дополнить словами "метательное оружие (луки и арбалеты),";
в части второй:
слова "три года" заменить словами "пять лет";
после слова "револьверов" дополнить словами ", огнестрельного бесствольного оружия, метательного оружия (луков и арбалетов)";
в пункте 3 слова "или наркоманией" заменить словами ", наркоманией или токсикоманией";
пункт 4 после слова "револьверы," дополнить словами "огнестрельное бесствольное оружие, метательное оружие (луки и арбалеты),";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, работники специальных органов, имеющие специальные звания, разрешение на приобретение гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, связанных с нарушением зрения, психическим заболеванием, алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией.";

6) 15-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының 16 жасқа толған азаматтарының лақтырылатын қаруды (садақтар мен арбалеттерді) спорттық мақсатта иемденіп алуға, сақтауға, алып жүруге және пайдалануға құқығы бар.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Белгі беру қаруы, электрлі қару, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, пневматикалық қару тіркеуге жатпайды және Қазақстан Республикасы азаматтарының рұқсат алмай-ақ оларды қару жеткізіп берушілерден - заңды тұлғалардан иемденіп алуға құқығы бар.";
үшінші бөліктегі "аңшылық билеті" деген сөздер "аңшы куәлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "аңшылық билеті" деген сөздер "аңшы куәлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тегіс те ұзын ұңғылы аңшылық атыс қаруын меншігінде кемінде үш жыл ұстаған, белгіленген тәртіппен аң аулау құқығы берілген Қазақстан Республикасы азаматтарының ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын иемденіп алуға құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының газ пистолеттері мен револьверлерін, ұңғысыз атыс қаруын ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша сақтау және алып жүру құқығымен өзін-өзі қорғау мақсатында иемденіп алуға құқығы бар.";
2-тармақта:
бірінші бөлік:
"ұзын ұңғылы" деген сөздерден кейін "және ұңғысыз" деген сөздермен толықтырылсын;
"пневматикалық қару," деген сөздерден кейін "лақтырылатын қаруды (садақтар мен арбалеттерді)," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"үш жыл" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
"револьверлерін" деген сөзден кейін ", ұңғысыз атыс қаруын, лақтырылатын қаруды (садақтар мен арбалеттерді)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "немесе нашақорлыққа" деген сөздер ", нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "револьверлерді" деген сөзден кейін ", ұңғысыз атыс қаруын, лақтырылатын қаруды (садақтар мен арбалеттерді)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардың әскери қызметшілері, арнаулы органдардың арнаулы атақтары бар қызметкерлері азаматтық қару иемденіп алуға рұқсатты көру қабілетінің бұзылуына, психикалық ауруға, маскүнемдікке, нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа байланысты қару ұстауға кедергі жоқ екені туралы медициналық қорытындыны тапсырмай-ақ алады.";

7) в абзаце втором подпункта 5) статьи 19 слова "или наркоманией" заменить словами ", наркоманией или токсикоманией";
8) в статье 22
в подпункте 4) пункта 2 слова "охотничьем билете" заменить словами "удостоверении охотника";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридическое лицо, занимающееся торговлей гражданским и служебным оружием и патронами к нему, не вправе осуществлять иную предпринимательскую деятельность, за исключением деятельности по разработке, производству, ремонту, приобретению, экспонированию, ввозу и вывозу данных видов оружия, приобретению, ввозу, вывозу и торговле запасными частями к нему, спортивными товарами, охотничьими и рыболовными принадлежностями, гражданскими пиротехническими веществами и изделиями с их применением бытового назначения, а также по открытию и функционированию стрелковых тиров, стендов и стрельбищ.
Юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, запрещается совмещать продажу в одном торговом зале оружия и иных видов товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к данному оружию.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Юридические лица, имеющие лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, имеют право приобретать их у субъектов, указанных в статье 12 настоящего Закона.";
9) статью 23 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Юридические лица, указанные в подпунктах 2)-8) статьи 12 настоящего Закона, при реорганизации или ликвидации могут передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, имеющим лицензии на их приобретение.";
10) в статье 26:
заголовок после слова "оружия" дополнить словами "и патронов к нему, боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года, имеют право на приобретение в Республике Казахстан газовых пистолетов и револьверов, огнестрельного бесствольного оружия на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.
Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан, приобретают у юридических лиц-поставщиков механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм без получения разрешения.";
в пункте 4 слова "оружие может" заменить словами "оружие и патроны к нему могут";

7) 19-баптың 5) тармақшасының екінші абзацындағы "немесе нашақорлыққа" деген сөздер ", нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 22-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "аңшылық билетте" деген сөздер "аңшы куәлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатумен айналысатын заңды тұлғаның осы қару түрлерін "әзірлеу, өндіру, жөндеу, иемденіп алу, экспонаттау, әкелу және әкету, оның қосалқы бөлшектерін, спорт тауарларын, аң және балық аулау құрал-жабдықтарын, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған тұрмыстық мақсаттағы бұйымдарды иемденіп алу, әкелу, әкету және сату жөніндегі, сондай-ақ атыс тирлерін, стендтер мен атыс орындарын ашу және олардың жұмыс істеуі жөніндегі қызметті қоспағанда, өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуға лицензиялары бар заңды тұлғалардың спорттық, аң және балық аулау құрал-жабдықтары мен осы қарудың қосалқы бөлшектерін қоспағанда, бір сауда залында қаруды және өзге де тауар түрлерін қатар сатуына тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуға лицензиялары бар заңды тұлғалардың оларды осы Заңның 12-бабында көрсетілген субъектілерден иемденіп алуға құқығы бар.";
9) 23-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның 12-бабының 2) - 8) тармақшаларында көрсетілген субъектілер қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы кезінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын соларды иемденуге лицензиялары бар субъектілерге бере алады.";
10) 26-бапта:
тақырыбындағы "қаруды" деген сөз "қару мен оның патрондарын, жауынгерлік қол атыс қаруы мен оның патрондарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін ішкі істер органдарында белгіленген тәртіппен кемінде бір жыл мерзімге тіркелген шетелдіктердің Қазақстан Республикасында газ пистолеттері мен револьверлерін, ұңғысыз атыс қаруын өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде иемденіп алуға құқығы бар.
Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін ішкі істер органдарында белгіленген тәртіппен тіркелген шетелдіктер қару жеткізіп беруші заңды тұлғалардан механикалық тозаңдатқыштарды, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғыларды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгі пневматикалық қаруды рұқсат алмай-ақ иемденеді.";
4-тармақтағы "қаруды" деген сөз "қару мен оның патрондарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункты 5 и 7 после слова "оружия" дополнить словами "и патронов к нему";
11) статью 28 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) устанавливает порядок добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ.";
12) пункт 2 статьи 29 после слов "органов внутренних дел" дополнить словами "и на транспорте";
13) в статье 30:
часть первую после слова "оружия" дополнить словами "и патронов к нему";
в части третьей:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) производить осмотр оружия в местах его разработки, производства, ремонта, торговли, коллекционирования, экспонирования, хранения, использования и уничтожения;";
подпункт 3) дополнить словами ", связанных с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением подпункта 11) статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан

5 және 7-тармақтардағы "қаруын", "қаруды" деген сөздер тиісінше "қаруы мен оның патрондарын", "қару мен оның патрондарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 28-бап мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру тәртібін белгілейді.";
12) 29-баптың 2-тармағы "аумақтық" деген сөзден кейін "және көліктегі" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 30-бапта:
бірінші бөлік "қару" деген сөзден кейін "мен оның патрондарының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаруды ол әзірленген, өндірілген, жөнделген, сатылған, коллекцияланған, экспонатталған, сақталған, пайдаланылған және жойылған жерде тексеруді жүргізуге;";
3) тармақша "тұлғалардан" деген сөзден кейін "азаматтық және қызметтік қарудың және оның патрондарының айналымымен байланысты" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап . Осы Заң, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 11) тармақшасын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті