О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления
Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года № 90-VI.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.2
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7):

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2017 жылғы 11 шілдедегі № 90-VI ҚРЗ.
Баспасөз релизі!
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):

1) пункт 4 и часть первую пункта 5 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"4. Государственное предприятие создается, ликвидируется и реорганизуется в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. Органом государственного предприятия является руководитель, который назначается в порядке, определенном законами Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"2. Казенное предприятие создается по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в соответствии с законами Республики Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 105 изложить в следующей редакции:
"2. Государственным учреждением признается учреждение, создаваемое государством в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан или правовыми актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и содержащееся только за счет бюджета или бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, если дополнительные источники финансирования не установлены законами Республики Казахстан.";
4) часть первую пункта 2 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"2. От имени административно-территориальной единицы могут своими действиями приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права и обязанности, выступать в суде местные представительные и исполнительные органы, а также аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в рамках их компетенции, установленной законами Республики Казахстан, положениями или иными актами, определяющими статус этих органов.";
5) в статье 192:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Коммунальная собственность подразделяется по уровням местного государственного управления и самоуправления на:
областную, города республиканского значения, столицы;
районную (города областного значения);
города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальная собственность местного самоуправления).";
часть третью пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Передача имущества, находящегося в коммунальной собственности, из одного уровня местного государственного управления и самоуправления в другой осуществляется в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о государственном имуществе.";

1) 102-баптың 4-тармағы және 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттiк кәсiпорын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылады, таратылады және қайта ұйымдастырылады.
5. Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен тағайындалатын басшы мемлекеттiк кәсiпорынның органы болып табылады.";
2) 104-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазыналық кәсiпорын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешiмiмен құрылады.";
3) 105-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына немесе Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының құқықтық актiлерiне сәйкес мемлекет құратын және егер Қазақстан Республикасының заңдарында қосымша қаржыландыру көздерi белгiленбесе, бюджет немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің бюджетi (шығыстар сметасы) есебiнен ғана ұсталатын мекеме мемлекеттiк мекеме болып танылады.";
4) 112-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары осы органдардың мәртебесiн айқындайтын Қазақстан Республикасының заңдарында, ережелерде немесе өзге де актілерде белгiленген өздерінің құзыретi шеңберiнде әкiмшiлiк-аумақтық бірліктiң атынан өз әрекеттерi арқылы мүлiктiк және жеке мүлiктiк емес құқықтар мен мiндеттердi иелене алады және оларды жүзеге асыра алады, сотта өкiлдiк ете алады.";
5) 192-бапта:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Коммуналдық меншiк жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару деңгейлерi бойынша:
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың;
аудандық (облыстық маңызы бар қала);
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) болып бөлінеді.";
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Коммуналдық меншiктегi мүлiктi жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың және өзін-өзі басқарудың бiр деңгейiнен екiншiсiне беру Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамалық актісіне сәйкес жүзеге асырылады.";

6) пункт 2 статьи 202 изложить в следующей редакции:
"2. Особенности осуществления права оперативного управления казенными предприятиями и государственными учреждениями определяются законами Республики Казахстан "О государственном имуществе" и "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, cт.62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Районный (города областного значения) бюджет";
дополнить заголовком статьи 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Распределение поступлений в бюджет между республиканским, областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов";
заголовок статьи 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Поступления в районный (города областного значения) бюджет";
главу 8 дополнить заголовком статьи 52-1 следующего содержания:

6) 202-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазыналық кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерді жедел басқару құқығын жүзеге асырудың ерекшеліктері "Мемлекеттік мүлік туралы" және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалады.".
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат):
1) мазмұнында:
9-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет";
мынадай мазмұндағы 9-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"9-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Бюджетке түсетін түсімдерді республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасында бөлу";
52-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін түсімдер";
8-тарау мынадай мазмұндағы 52-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:

"Статья 52-1. Поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа";
заголовок статьи 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Расходы районного (города областного значения) бюджета";
главу 9 дополнить заголовком статьи 56-1 следующего содержания:
"Статья 56-1. Расходы бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
заголовок статьи 73 изложить в следующей редакции:
"Статья 73. Разработка проекта решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете";
главу 12 дополнить заголовком статьи 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Разработка проекта решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов";
заголовки статей 78 и 79 изложить в следующей редакции:
"Статья 78. Рассмотрение проекта местного бюджета в постоянных комиссиях и на сессии маслихата
Статья 79. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах";
заголовок статьи 102-1 исключить;
заголовок статьи 109 изложить в следующей редакции:
"Статья 109. Уточнение районного (города областного значения) бюджета";
главу 19 дополнить заголовком статьи 109-1 следующего содержания:
"Статья 109-1. Уточнение бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
главу 23 дополнить заголовком статьи 120-3 следующего содержания:
"Статья 120-3. Составление годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
заголовок статьи 131 изложить в следующей редакции:
"Статья 131. Представление годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета";
дополнить заголовком статьи 131-1 следующего содержания:
"Статья 131-1. Представление годового отчета об исполнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
заголовок статьи 132 изложить в следующей редакции:
"Статья 132. Рассмотрение и утверждение годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
главу 48 дополнить заголовками статей 243-3, 243-4 и 243-5 следующего содержания:
"Статья 243-3. Особенности уточнения, корректировки и исполнения бюджета района (города областного значения) на 2017 финансовый год и составления годового отчета об исполнении бюджета района (города областного значения) за 2017 финансовый год

"52-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін түсімдер";
56-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің шығыстары";
9-тарау мынадай мазмұндағы 56-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"56-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің шығыстары";
73-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"73-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу";
12-тарау мынадай мазмұндағы 73-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"73-1-бап. Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу";
78 және 79-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"78-бап. Жергілікті бюджеттің жобасын мәслихаттың тұрақты комиссияларында және сессиясында қарау
79-бап. Республикалық бюджет туралы заңды және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың қаулылары, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі";
102-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
109-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"109-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті нақтылау";
19-тарау мынадай мазмұндағы 109-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"109-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін нақтылау";
23-тарау мынадай мазмұндағы 120-3-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"120-3-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау";
131-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"131-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну";
мынадай мазмұндағы 131-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"131-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну";
132-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"132-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау және бекіту";
48-тарау мынадай мазмұндағы 243-3, 243-4 және 243-5-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"243-3-бап. 2017 қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін нақтылау, түзету мен атқару және 2017 қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау ерекшеліктері

Статья 243-4. Особенности разработки и утверждения местных бюджетов на 2018–2020 и 2019–2021 финансовые годы
Статья 243-5. Особенности разработки и утверждения местных бюджетов на 2020–2022 и последующие финансовые годы";
2) подпункт 62-2) пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"62-2) взаимопогашаемые операции – операции, осуществляемые при формировании государственного бюджета, бюджета области и района (города областного значения), а также отчетов об их исполнении, связанные с исключением сумм трансфертов, бюджетных кредитов и других денег, передаваемых из одного уровня бюджета на другой, в целях исключения двойного счета;";
3) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В Республике Казахстан утверждаются, исполняются и являются самостоятельными бюджеты следующих уровней:
1) республиканский бюджет;
2) областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы;
3) районный (города областного значения) бюджет;
4) бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы, районный (города областного значения) бюджет, бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа относятся к местным бюджетам.";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. В Республике Казахстан составляются государственный и консолидированный бюджеты, бюджет области, бюджет района (города областного значения), используемые в качестве аналитической информации и не подлежащие утверждению.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Бюджетом района (города областного значения) является централизованный денежный фонд, объединяющий районный (города областного значения) бюджет, бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов без учета взаимопогашаемых операций между ними.";
4) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Районный (города областного значения) бюджет
1. Районным (города областного значения) бюджетом является централизованный денежный фонд, формируемый за счет поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций местных государственных органов районного (города областного значения) уровня, подведомственных им государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующем районе (городе областного значения).
2. Районный (города областного значения) бюджет утверждается решением маслихата района (города областного значения).";

243-4-бап. 2018 – 2020 және 2019 – 2021 қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді әзірлеу мен бекіту ерекшеліктері
243-5-бап. 2020 – 2022 және кейінгі қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді әзірлеу мен бекіту ерекшеліктері";
2) 3-баптың 1-тармағының 62-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"62-2) өзара өтелетін операциялар – мемлекеттік бюджетті, облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін, сондай-ақ олардың атқарылуы туралы есептерді қалыптастыру кезінде жүзеге асырылатын, қосарланған шотты болғызбау мақсатында бюджеттің бір деңгейінен екіншісіне берілетін трансферттер, бюджеттік кредиттер және басқа да ақша сомаларын алып тастаумен байланысты операциялар;";
3) 6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында мынадай деңгейлердегі бюджеттер:
1) республикалық бюджет;
2) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бекітіледі, атқарылады және дербес бюджеттер болып табылады.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері жергілікті бюджеттерге жатады.";
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасында талдамалық ақпарат ретінде пайдаланылатын және бекітуге жатпайтын мемлекеттік және шоғырландырылған бюджеттер, облыс бюджеті, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті жасалады.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өз араларында өзара өтелетін операциялар ескерілмей, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін біріктіретін орталықтандырылған ақша қоры аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті болып табылады.";
4) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет
1. Осы Кодексте айқындалған түсімдер есебінен қалыптастырылатын және аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейдегі жергілікті мемлекеттік органдардың, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің міндеттері мен функцияларын қаржылық қамтамасыз етуге және тиісті ауданда (облыстық маңызы бар қалада) мемлекеттік саясатты іске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет болып табылады.
2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешімімен бекітіледі.";

5) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Бюджетом города районного значения, села, поселка, сельского округа является централизованный денежный фонд, формируемый за счет поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, подведомственных ему государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующей административно-территориальной единице.
2. Бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа после согласования с собранием местного сообщества утверждаются решением маслихата района (города областного значения).";
6) в статье 19:
абзац первый и подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Резерв исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы включает:";
"4) резерв на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов.";
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Резерв исполнительных органов районов (городов областного значения) включает:";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) резерв на покрытие дефицита наличности бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
7) в статье 20:
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В областном бюджете на очередной финансовый год предусматривается резерв для кредитования районных (городов областного значения) бюджетов в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности их бюджетов.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В районном (города областного значения) бюджете на очередной финансовый год предусматривается резерв для кредитования бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности их бюджетов.";
8) в пункте 2 статьи 22:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) поступлений от приватизации республиканской собственности;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке и по перечню, определяемыми Правительством Республики Казахстан;";

5) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері
1. Осы Кодексте айқындалған түсімдер есебінен қалыптастырылатын және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің, оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің міндеттері мен функцияларын қаржылық қамтамасыз етуге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік саясатты іске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті болып табылады.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісілгеннен кейін аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешімімен бекітіледі.";
6) 19-бапта:
3-тармақтың бірінші абзацы және 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органдарының резервіне:";
"4) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв кіреді.";
4-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервіне:";
3) тармақшадағы "резерв кіреді." деген сөздер "резерв;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв кіреді.";
7) 20-бапта:
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Кезекті қаржы жылында аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда кезектi қаржы жылына арналған облыстық бюджетте олардың бюджеттерін кредиттеу үшiн резерв көзделедi.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кезекті қаржы жылында аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, кезектi қаржы жылына арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте олардың бюджеттерін кредиттеу үшiн резерв көзделедi.";
8) 22-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдерден;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және тізбе бойынша олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдерден;";

9) пункт 8 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"8. Администраторами бюджетных программ района в городе, города районного значения, села, поселка, сельского округа являются аппараты акимов данных административно-территориальных единиц.";
10) часть вторую пункта 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"Бюджетные программы утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию и (или) местными уполномоченными органами по государственному планированию соответственно, за исключением бюджетных программ, утверждаемых в составе бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые утверждаются по согласованию с местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения).";
11) пункт 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"2. В зависимости от уровня государственного управления бюджетные программы подразделяются на:
1) республиканские, утверждаемые в составе республиканского бюджета;
2) областные, городов республиканского значения, столицы, утверждаемые в составе областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы;
3) районные (городские), утверждаемые в составе районного (города областного значения) бюджета;
4) бюджетные программы района в городе, утверждаемые в составе бюджетов городов республиканского значения, столицы, города областного значения;
5) бюджетные программы города районного значения, села, поселка, сельского округа, утверждаемые в составе бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Областные, городов республиканского значения, столицы, районные (городские) бюджетные программы, а также бюджетные программы района в городе и бюджетные программы города районного значения, села, поселка, сельского округа являются местными бюджетными программами.";
12) в статье 35:
подпункт 1-1) пункта 1 исключить;
пункт 2-1 исключить;
пункт 6 исключить;
13) пункты 1, 2, 4 и 5 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"1. Межбюджетными отношениями являются отношения между республиканским, областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в бюджетном процессе.
2. В бюджетном процессе не допускаются взаимоотношения республиканского бюджета с районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, областных бюджетов с бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и взаимоотношения местных бюджетов одного уровня друг с другом, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.";

9) 31-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараттары осы әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері болып табылады.";
10) 32-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарымен келісу бойынша бекітілетін аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері құрамында бекітілетін бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, бюджеттік бағдарламаларды тиісінше мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдармен келісу бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бекітеді.";
11) 33-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік бағдарламалар мемлекеттік басқару деңгейіне қарай:
1) республикалық бюджет құрамында бекітілетін республикалық;
2) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері құрамында бекітілетін облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет құрамында бекітілетін аудандық (қалалық);
4) республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қала бюджеттері құрамында бекітілетін қаладағы ауданның бюджеттік бағдарламалары;
5) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері құрамында бекітілетін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары болып бөлінеді.
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалар, сондай-ақ қаладағы ауданның бюджеттік бағдарламалары және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары жергілікті бюджеттік бағдарламалар болып табылады.";
12) 35-бапта:
1-тармақтың 1-1) тармақшасы алып тасталсын;
2-1-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;
13) 42-баптың 1, 2, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджет процесінде республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасындағы қатынастар бюджетаралық қатынастар болып табылады.
2. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет процесінде республикалық бюджеттің аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттермен, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерімен, облыстық бюджеттердің аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерімен өзара қатынастарына және бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бірімен-бірінің өзара қатынастарына жол берілмейді.";

"4. Межбюджетные отношения основаны на четком разграничении функций и полномочий между уровнями государственного управления, едином распределении поступлений и расходов между республиканским, областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также на единстве и прозрачности методов определения межбюджетных трансфертов.
5. Не допускается вмешательство Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов в бюджетный процесс областей, городов республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов областей в бюджетный процесс районов (городов областного значения) и местных исполнительных органов районов (городов областного значения) в бюджетный процесс городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.";
14) подпункт 1) статьи 43 изложить в следующей редакции:
"1) равенство областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы во взаимоотношениях с республиканским бюджетом, районных (городов областного значения) бюджетов во взаимоотношениях с вышестоящим областным бюджетом, бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов во взаимоотношениях с вышестоящим районным (города областного значения) бюджетом;";
15) в статье 44:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) между районным (города областного значения) бюджетом и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов:
трансфертами;
бюджетными кредитами.";
пункт 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"По решению местного исполнительного органа района (города областного значения) неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных из районного (города областного значения) бюджета, за исключением выделенных из резерва местного исполнительного органа района (города областного значения), могут быть использованы (доиспользованы) в следующем финансовом году с соблюдением их целевого назначения.";
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. В случае образования экономии при использовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по решению Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области или района (города областного значения) администраторы бюджетных программ вправе использовать до конца текущего финансового года соответствующую сумму экономии на улучшение показателей результатов бюджетных программ, по которым осуществлялось использование целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета.

"4. Бюджетаралық қатынастар мемлекеттік басқарудың деңгейлері арасында функциялар мен өкілеттіктер аражігінің айқын ажыратылуына, республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасында түсімдер мен шығыстардың біркелкі бөлінуіне, сондай-ақ бюджетаралық трансферттерді айқындау әдістерінің бірлігі мен ашықтығына негізделген.
5. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және орталық мемлекеттік органдардың – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджет процесіне, облыстардың жергілікті атқарушы органдарының – аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджет процесіне және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджет процесіне араласуына жол берілмейді.";
14) 43-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің – республикалық бюджетпен өзара қатынастардағы, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің – жоғары тұрған облыстық бюджетпен өзара қатынастардағы, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жоғары тұрған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетпен өзара қатынастардағы теңдігі;";
15) 44-бапта:
1-тармақ 2) тармақшасының төртінші абзацындағы "нормативтерімен реттеледі." деген сөздер "нормативтерімен;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің арасында:
трансферттермен;
бюджеттік кредиттермен реттеледі.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының резервiнен бөлiнгендерiн қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлiнген нысаналы даму трансферттерінің қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының шешiмiмен олардың нысаналы мақсаты сақтала отырып, келесi қаржы жылында пайдаланылуы (толық пайдаланылуы) мүмкiн.";
6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өткен қаржы жылында республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерін пайдалану кезінде үнемдеу пайда болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үнемдеудің тиісті сомасын ағымдағы қаржы жылының соңына дейін жоғары тұрған бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін пайдалану жүзеге асырылған бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштерін жақсарту үшін пайдалануға құқылы.

7. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенные использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области или района (города областного значения), подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до конца текущего финансового года.
Неиспользованные (недоиспользованные) в истекшем финансовом году суммы целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан, местным исполнительным органом области или района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года.
8. Неиспользованные в истекшем финансовом году суммы целевых текущих трансфертов, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года и сумм возврата из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, неиспользованных целевых текущих трансфертов.";
16) в статье 45:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Бюджетными субвенциями являются трансферты, передаваемые из вышестоящих бюджетов в нижестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном или районном (города областного значения) бюджете.
3. Бюджетными изъятиями являются трансферты, передаваемые из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном или районном (города областного значения) бюджете.";
в пункте 4:
в части первой:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"между областным бюджетом и районными (городов областного значения) бюджетами – решением областного маслихата;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"между районным (города областного значения) бюджетом и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов – решением маслихата района (города областного значения) о бюджете района (города областного значения).";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Объемы трансфертов общего характера подлежат изменению через каждые три года, за исключением объемов трансфертов общего характера между районным (города областного значения) бюджетом и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые устанавливаются ежегодно на скользящей основе на плановый период.";

7. Өткен қаржы жылында бөлінген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы қаржы жылының соңына дейін қайтарылуға жатады. Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген, олар бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылында одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдамаған нысаналы трансферттердің өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуға жатады.
8. Өткен қаржы жылында республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген, ағымдағы нысаналы трансферттердің өткен қаржы жылында пайдаланылмаған сомалары жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары және осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке төмен тұрған бюджеттен қайтару сомалары, пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуға жатады.";
16) 45-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер бюджеттік субвенциялар болып табылады.
3. Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге берілетін трансферттер бюджеттік алып қоюлар болып табылады.";
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық мәслихаттың шешімімен – облыстық бюджет пен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің арасында;";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешімімен – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің арасында абсолюттік мәнімен жылдар бойынша бөліне отырып, үш жылдық кезеңге белгіленеді.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сырғымалы негізде жыл сайын жоспарлы кезеңге белгіленетін аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін қоспағанда, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері әрбір үш жыл сайын өзгертуге жатады.";

часть вторую пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
"Направления расходов и минимальные объемы их финансирования из бюджетов области, городов республиканского значения, столицы определяются центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, из областного бюджета, районного (города областного значения) бюджета определяются местным уполномоченным органом по государственному планированию.";
17) в статье 46:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) вышестоящими бюджетами в нижестоящие, направленные на компенсацию потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, представительных и исполнительных органов области, района (города областного значения), влекущих увеличение расходов и (или) сокращение доходов местных бюджетов;";
пункты 3, 9, 13 и 15 изложить в следующей редакции:
"3. Целевыми трансфертами на развитие являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном, районном (города областного значения) бюджете, для реализации местных бюджетных программ развития.";
"9. Выделение нижестоящим бюджетам средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов области, района (города областного значения) осуществляется в виде целевых трансфертов.";
"13. В случае дальнейшего распределения целевых трансфертов на развитие, предоставляемых из республиканского бюджета областным бюджетам, между районными (городов областного значения) бюджетами местный исполнительный орган области заключает соответствующие соглашения о результатах по целевым трансфертам на развитие с местными исполнительными органами районов (городов областного значения).
В случае дальнейшего распределения целевых трансфертов на развитие, предоставляемых из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам, между бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов местный исполнительный орган района (города областного значения) заключает соответствующие соглашения о результатах по целевым трансфертам на развитие с акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
"15. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа по итогам полугодия и года представляет соответствующему местному исполнительному органу района (города областного значения) отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с соглашениями о результатах.
Местный исполнительный орган района (города областного значения) по итогам полугодия и года представляет соответствующему местному исполнительному органу области отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с соглашениями о результатах.
Местные исполнительные органы области, городов республиканского значения, столицы по итогам полугодия и года представляют соответствующему администратору республиканских бюджетных программ отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с соглашениями о результатах.";

4-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шығыстардың бағыттары мен оларды облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен қаржыландырудың ең төмен көлемдерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесе отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды, облыстық бюджеттен, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган айқындайды.";
17) 46-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге беретін, жергілікті бюджеттер шығыстарының ұлғаюына және (немесе) кірістерінің азаюына алып келетін, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) өкілді және атқарушы органдарының актілерін қабылдаудан туындайтын, төмен тұрған бюджеттердің шығындарын өтеуге бағытталған;";
3, 9, 13 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру үшін республикалық, облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде беретін трансферттер нысаналы даму трансферттері болып табылады.";
"9. Төмен тұрған бюджеттерге Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен қаражат бөлу нысаналы трансферттер түрінде жүзеге асырылады.";
"13. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер арасында одан әрі бөлінген жағдайда, облыстың жергілікті атқарушы органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен нысаналы даму трансферттері бойынша нәтижелер туралы тиісті келісімдер жасасады. Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасында одан әрі бөлінген жағдайда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерімен нысаналы даму трансферттері бойынша нәтижелер туралы тиісті келісімдер жасасады.";
"15. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі жартыжылдықтың және бір жылдың қорытындылары бойынша нәтижелер туралы келісімдерге сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органына бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп береді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы жартыжылдықтың және бір жылдың қорытындылары бойынша нәтижелер туралы келісімдерге сәйкес облыстың тиісті жергілікті атқарушы органына бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп береді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жартыжылдықтың және бір жылдың қорытындылары бойынша нәтижелер туралы келісімдерге сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісіне бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп береді.";

18) пункт 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета, областных и районных (городов областного значения) бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, районным (городов областного значения) бюджетам и бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, на решение задач социальной политики государства и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.";
19) подпункты 1), 3) и 4) пункта 1 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"1) аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и первый руководитель соответствующих администраторов бюджетных программ вышестоящего бюджета за несвоевременное заключение соглашения о результатах по целевым трансфертам;";
"3) аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа и первый руководитель соответствующих администраторов местных бюджетных программ за использование целевых трансфертов на развитие не в соответствии с заключенным соглашением о результатах по целевым трансфертам, целевых текущих трансфертов не в соответствии с утвержденной бюджетной программой, недостижение результатов, в том числе при полном освоении бюджетных средств, непредставление отчета о результатах, достигнутых за счет использования полученных целевых трансфертов;
4) аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа, первый руководитель администраторов бюджетных программ нижестоящего бюджета за неосвоение полученных из вышестоящего бюджета целевых трансфертов, повлекшее недостижение результатов.";
20) заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Распределение поступлений в бюджет между республиканским, областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов";
21) пункты 3 и 5 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"3. Поступлениями от продажи основного капитала в республиканский бюджет являются деньги от продажи товаров из государственного материального резерва.";

18) 47-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық бюджеттен, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден бюджеттік кредиттер бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы жылы ішінде қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы жағдайында тиісінше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілуі мүмкін.";
19) 48-баптың 1-тармағының 1), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді уақтылы жасамағаны үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі және жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының тиісті әкімшілерінің бірінші басшысы;";
"3) нысаналы даму трансферттерін – нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы жасалған келісімге сәйкес, нысаналы ағымдағы трансферттерді бекітілген бюджеттік бағдарламаға сәйкес пайдаланбағаны, нәтижелерге, оның ішінде бюджет қаражатын толық игеру кезінде қол жеткізбегені, алынған нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген нәтижелер туралы есепті табыс етпегені үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілерінің бірінші басшысы;
4) нәтижелерге қол жеткізбеуге алып келген, жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттерді игермегені үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі, төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшілерінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.";
20) 8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Бюджетке түсетін түсімдерді республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасында бөлу";
21) 49-баптың 3 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды сатудан түсетін ақша негізгі капиталды сатудан республикалық бюджетке түсетін түсімдер болып табылады.";

"5. В республиканский бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из республиканского бюджета кредитов, правительственных займов.";
22) подпункт 1) пункта 4 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"1) трансферты из районных (городов областного значения) бюджетов;";
23) в статье 52:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Поступления в районный (города областного значения) бюджет";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Налоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:";
подпункты 1), 3), 4), 6) и 17) изложить в следующей редакции:
"1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, физических лиц, зарегистрированных на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
"3) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц, имущество которых находится на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц, земельный участок которых находится в городе районного значения, селе, поселке;";
"6) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства с физических и юридических лиц, зарегистрированных в городе районного значения, селе, поселке;";
"17) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, за исключением платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Неналоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:";
абзац шестой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;";
подпункты 2), 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;

"5. Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, үкіметтік қарыздарды өтеуден түсетін түсімдер республикалық бюджет есебіне жатқызылады.";
22) 50-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден трансферттер;";
23) 52-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін түсімдер";
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады:";
18) тармақшадағы "аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне түсетін салық түсімдері болып табылады" деген сөздер алып тасталып, 1), 3), 4), 6) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында тіркелген жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;";
"3) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында орналасқан жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
4) жер учаскесі аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналасқан жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;";
"6) аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте тіркелген жеке және заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;";
"17) сыртқы (көрнекі) жарнаманы – аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақыны қоспағанда, сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақы;";
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:";
1) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;";
2), 3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;

3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
5) другие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет.";
абзац первый и подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Поступлениями в районный (города областного значения) бюджет от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Поступлениями трансфертов в районный (города областного значения) бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
5. В районный (города областного значения) бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного (города областного значения) бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения), займов местного исполнительного органа района (города областного значения).";
24) главу 8 дополнить статьей 52-1 следующего содержания:
"Статья 52-1. Поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Налоговыми поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, не облагаемым у источника выплаты, физических лиц, зарегистрированных на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) налог на имущество физических лиц, имущество которых находится на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц, земельный участок которых находится в городе районного значения, селе, поселке;
4) налог на транспортные средства с физических и юридических лиц, зарегистрированных в городе районного значения, селе, поселке;

3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуларды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.";
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады" деген сөздер алып тасталып, бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Облыстық бюджеттен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен берілетін трансферттер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке трансферттер түсімдері болып табылады.
5. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің есебіне жатқызылады.";
24) 8-тарау мынадай мазмұндағы 52-1-баппен толықтырылсын:
"52-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін түсімдер
1. Мыналар аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында тіркелген жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бойынша жеке табыс салығы;
2) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында орналасқан жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) жер учаскесі аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналасқан жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте тіркелген жеке және заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;

5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на:
объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения;
открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке.
2. Неналоговыми поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа.
3. Поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа от продажи основного капитала являются деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
4. Поступлениями трансфертов в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются трансферты из районного (города областного значения) бюджета.";

5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы: аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумақтары арқылы өтетін республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде; аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумақтары арқылы өтетін облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде;
аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде; аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастыру үшін төлемақы.
2. Мыналар аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша негізгі капиталды сатудан аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін түсімдер болып табылады.
4. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілетін трансферттер аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.";

25) в пункте 1 статьи 54:
абзац третий подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"социальное обеспечение престарелых и инвалидов, включая детей-инвалидов, за исключением видов социальной помощи, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета;";
в подпункте 12):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"трансферты районным (городов областного значения) бюджетам;";
абзац четвертый исключить;
26) в статье 56:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Расходы районного (города областного значения) бюджета";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Расходы районного (города областного значения) бюджета осуществляются по следующим направлениям:";
абзац третий подпункта 10) изложить в следующей редакции:
"трансферты в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Из районного (города областного значения) бюджета также финансируются затраты на:";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Расходы местных исполнительных органов, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета, планируются на основе лимитов штатной численности, утверждаемых Правительством Республики Казахстан, с учетом натуральных норм.
5. В составе бюджета города областного значения предусматриваются расходы района в городе по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима района в городе областного значения;
2) осуществление похозяйственного учета;
3) обеспечение деятельности по записи актов гражданского состояния;
4) обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
5) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
6) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
7) организация совместно с общественными объединениями инвалидов культурно-массовых и просветительских мероприятий;
8) создание условий для развития физической культуры и спорта по месту жительства физических лиц и в местах их массового отдыха;
9) организация совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями инвалидов проведения оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
10) организация общественной работы, молодежной практики и социальных рабочих мест;
11) обеспечение санитарии населенных пунктов;
12) содержание мест захоронений и погребение безродных;
13) освещение улиц в населенных пунктах;
14) благоустройство и озеленение населенных пунктов;

25) 54-баптың 1-тармағында:
5) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын әлеуметтік көмек түрлерін қоспағанда, қарттарды және мүгедек балаларды қоса, мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру;";
12) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге трансферттер;";
төртінші абзац алып тасталсын;
26) 56-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің шығыстары";
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:";
10) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер;";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен:";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың шығыстары заттай нормалар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін штат санының лимиттері негізінде жоспарланады.
5. Облыстық маңызы бар қала бюджеті құрамында қаладағы ауданның шығыстары мынадай бағыттар бойынша көзделеді:
1) облыстық маңызы бар қаладағы аудан әкімі аппаратының жұмыс істеуі;
2) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру;
3) азаматтық хал актілерінің жазбасы жөніндегі қызметті қамтамасыз ету;
4) мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
5) шұғыл жағдайларда науқасы ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін жақын жердегі денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру;
6) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
7) мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастыру;
8) жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша және олардың жаппай демалу орындарында дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін жағдайлар жасау;
9) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
10) қоғамдық жұмысты, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру;
11) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
12) жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;
13) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
14) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;

15) иные направления, предусмотренные законами Республики Казахстан.";
27) главу 9 дополнить статьей 56-1 следующего содержания:
"Статья 56-1. Расходы бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Расходы бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляются по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) осуществление похозяйственного учета;
3) обеспечение деятельности по записи актов гражданского состояния;
4) дошкольное воспитание и обучение, в том числе организация медицинского обслуживания в организациях дошкольного воспитания и обучения;
5) организация бесплатного подвоза учащихся до ближайшей школы и обратно в сельской местности;
6) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
7) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
8) организация сохранения государственного жилищного фонда города районного значения, села, поселка, сельского округа;
9) обеспечение санитарии населенных пунктов;
10) содержание мест захоронений и погребение безродных;
11) освещение улиц в населенных пунктах;
12) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
13) поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;
14) строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
15) организация водоснабжения населенных пунктов;
16) обеспечение занятости населения на местном уровне;
17) проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий на местном уровне;
18) реализация мероприятий для решения обустройства сельских населенных пунктов в рамках государственных и правительственных программ;
19) трансферты в районный (города областного значения) бюджет.
2. Из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа также финансируются затраты на:
1) капитальные расходы государственных учреждений, оказывающих государственные услуги или выполняющих виды деятельности, указанные в пункте 1 настоящей статьи, а также расходы по переподготовке кадров и повышению квалификации работников указанных государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиционные проекты;
3) иные государственные услуги и направления деятельности акимов и органов местного самоуправления городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, предусмотренные законами Республики Казахстан.

15) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де бағыттар.";
27) 9-тарау мынадай мазмұндағы 56-1-баппен толықтырылсын:
"56-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің шығыстары
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жұмыс істеуі;
2) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру;
3) азаматтық хал актілерінің жазбасы жөніндегі қызметті қамтамасыз ету;
4) мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту, оның ішінде мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарында медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
5) ауылдық жерлерде оқушыларды жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастыру;
6) шұғыл жағдайларда науқасы ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін жақын жердегі денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру;
7) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
8) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
9) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
10) жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;
11) елді мекендерде көшелерді жарықтандыру;
12) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
13) жергілікті деңгейде мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
14) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;
15) елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру;
16) жергілікті деңгейде халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету;
17) жергілікті деңгейде дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу;
18) мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыру;
19) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке трансферттер.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсететін немесе осы баптың 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін орындайтын мемлекеттік мекемелердің күрделі шығыстарына, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік мекемелердің кадрларды қайта даярлау және жұмыскерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі шығыстарына;
2) бюджеттік инвестициялық жобаларға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері мен жергілікті өзін-өзі басқару органдары қызметінің бағыттарына арналған шығындар да қаржыландырылады.

3. Не допускается финансирование расходов по направлениям, указанным в настоящей статье, из других уровней бюджетов.
4. Расходы аппаратов акимов, финансируемых из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, планируются на основе лимитов штатной численности, утверждаемых Правительством Республики Казахстан, с учетом натуральных норм.";
28) пункт 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"1. В состав бюджетных комиссий входят: председатель, заместители председателя, секретарь, члены бюджетной комиссии, а также в состав бюджетных комиссий района (города областного значения) входят акимы городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
29) часть третью пункта 1-1 статьи 61 изложить в следующей редакции:
"Показатели социально-экономического развития и бюджетные параметры района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа указываются в составе прогноза социально-экономического развития области в разрезе районов (городов областного значения) и городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
30) пункт 1-1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"1-1. Областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы, районный (города областного значения) бюджет ежегодно разрабатываются на плановый период местными уполномоченными органами по государственному планированию с учетом прогноза социально-экономического развития области, городов республиканского значения, столицы.
Бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа ежегодно разрабатываются на плановый период аппаратами акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа с учетом прогноза социально-экономического развития области.";
31) часть первую статьи 65-1 изложить в следующей редакции:
"Лимиты расходов администраторов бюджетных программ, лимиты на новые инициативы определяются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местными уполномоченными органами по государственному планированию соответственно, за исключением лимитов расходов администраторов бюджетных программ, лимитов на новые инициативы администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения). Лимиты расходов администраторов бюджетных программ, лимиты на новые инициативы определяются на основе прогнозных показателей социально-экономического развития Республики Казахстан или области, городов республиканского значения, столицы, республиканского и местного бюджетов, приоритетных направлений расходования бюджетных средств, размера дефицита соответствующего бюджета на плановый период.";

3. Осы бапта көрсетілген бағыттар бойынша шығыстарды бюджеттердің басқа деңгейлерінен қаржыландыруға жол берілмейді.
4. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын әкімдер аппараттарының шығыстары заттай нормалар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін штат санының лимиттері негізінде жоспарланады.";
28) 59-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджет комиссияларының құрамына: бюджет комиссиясының төрағасы, төрағасының орынбасарлары, хатшысы, мүшелері кіреді, сондай-ақ ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссияларының құрамына аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері кіреді.";
29) 61-баптың 1-1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері мен бюджеттік өлшемдері аудандарға (облыстық маңызы бар қалаларға) және аудандық маңызы бар қалаларға, ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге бөліне отырып, облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында көрсетіледі.";
30) 64-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерін, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараттары облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.";
31) 65-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары айқындайтын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жаңа бастамаларға арналған лимиттерін қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін, жаңа бастамаларға арналған лимиттерді тиісінше бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар айқындайды. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері, жаңа бастамаларға арналған лимиттер Қазақстан Республикасының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды көрсеткіштері, республикалық және жергілікті бюджеттердің, бюджет қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының, жоспарлы кезеңге арналған тиісті бюджет тапшылығының мөлшері негізінде айқындалады.";

32) подпункт 2) пункта 2 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"2) в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию соответственно, за исключением администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые представляют в местные уполномоченные органы по государственному планированию районов (городов областного значения), бюджетные заявки и проекты бюджетных программ.";
33) в статье 68:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Разногласия между администраторами бюджетных программ и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и (или) местным уполномоченным органом по государственному планированию рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией, за исключением разногласий между администраторами бюджетных программ, финансируемыми из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, и местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения), которые рассматриваются бюджетными комиссиями районов (городов областного значения). Соответствующая бюджетная комиссия рассматривает материалы, указанные в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи, и вырабатывает по ним предложения.";
абзац третий пункта 6 изложить в следующей редакции:
"в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местные уполномоченные органы по государственному планированию соответственно, за исключением администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые представляют в местные уполномоченные органы по государственному планированию районов (городов областного значения), доработанные проекты бюджетных программ и бюджетные заявки.";
34) в статье 72:
подпункты 2) и 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные (городов областного значения) бюджеты;
3) объемы бюджетных изъятий из районных (городов областного значения) бюджетов в областной бюджет;";
подпункт 4-1) пункта 4 исключить;
35) в статье 73:
заголовок и пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 73. Разработка проекта решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете
1. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект районного (города областного значения) бюджета и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения).

32) 66-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына ұсынатын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қоспағанда, тиісінше бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бюджеттік өтінімдерді және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.";
33) 68-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджет комиссиялары қарайтын, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары арасындағы келіспеушіліктерді қоспағанда, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган арасындағы келіспеушіліктерді тиісті бюджет комиссиясы қарайды. Тиісті бюджет комиссиясы осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген материалдарды қарайды және олар бойынша ұсыныстар әзірлейді.";
6-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына ұсынатын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қоспағанда, тиісінше бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға пысықталған бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік өтінімдерді ұсынады.";
34) 72-бапта:
3-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері;";
4-тармақтың 4-1) тармақшасы алып тасталсын;
35) 73-бапта:
тақырып пен 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"73-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын жасайды және оны ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

2. Рассмотрение и определение проекта районного (города областного значения) бюджета завершаются не позднее 1 октября текущего финансового года.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Текст проекта решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете должен содержать на очередной финансовый год:";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного (города областного значения) бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) объемы бюджетных изъятий из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в районные (городов областного значения) бюджеты;";
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. К проекту решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете прилагаются:";
часть первую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) проект районного (города областного значения) бюджета на плановый период, сформированный отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) бюджетные программы района в городе;";
подпункт 4-1) исключить;
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Размер утверждаемого дефицита (профицита) районного (города областного значения) бюджета на очередной финансовый год отражается в денежном выражении.
6. Местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 октября текущего финансового года представляет проект районного (города областного значения) бюджета на рассмотрение местному исполнительному органу района (города областного значения).
7. Акимат района (города областного значения) проводит обсуждение проекта районного (города областного значения) бюджета на заседании общественного совета, создаваемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".";
36) главу 12 дополнить статьей 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Разработка проекта решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа составляет проект бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа и после согласования его с собранием местного сообщества представляет на рассмотрение местному уполномоченному органу по государственному планированию района (города областного значения) не позднее 1 сентября текущего финансового года.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения) проекты бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.

2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет жобасын қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірілмей аяқталады.";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімі жобасының мәтінінде кезекті қаржы жылына арналған:";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемі;
3) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бюджеттік алып қоюлардың көлемі;";
4-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасына:";
1) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жеке қосымшалармен қалыптастырылған, жоспарлы кезеңге арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет жобасы қоса беріледі.";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаладағы ауданның бюджеттік бағдарламалары;";
4-1) тармақша алып тасталсын;
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кезекті қаржы жылына арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің бекітілетін тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі.
6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қарауына ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірмей ұсынады.
7. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын қоғамдық кеңестің отырысында аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын талқылауды өткізеді.";
36) 12-тарау мынадай мазмұндағы 73-1-баппен толықтырылсын:
"73-1-бап. Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын жасайды және оны жергілікті қоғамдастық жиналысымен келіскеннен кейін ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органының қарауына ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

2. Рассмотрение и определение проектов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов завершаются не позднее 15 октября текущего финансового года.
3. Текст проекта решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов разрабатывается местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) совместно с аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и должен содержать на очередной финансовый год:
1) объемы доходов, поступления трансфертов, затрат, сальдо по операциям с финансовыми активами, дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджетов;
2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного (города областного значения) бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) объемы бюджетных изъятий из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в районный (города областного значения) бюджет;
4) другие положения.
4. К проекту решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по каждому местному бюджету прилагаются:
1) проект бюджета на плановый период, сформированный отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной настоящим Кодексом, и единой бюджетной классификацией.
При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой.
В расходах на второй и третий годы планового периода базовые расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам, а расходы на новые инициативы отражаются одной бюджетной программой;
2) перечень бюджетных программ на очередной финансовый год, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета, в том числе установленных решением маслихата района (города областного значения) об утверждении районного (города областного значения) бюджета;
3) другие данные.
5. Размер утверждаемого дефицита (профицита) бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на очередной финансовый год отражается в денежном выражении.

2. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірілмей аяқталады.
3. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихат шешімі жобасының мәтінін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарымен бірлесіп әзірлейді және онда кезекті қаржы жылына арналған:
1) кірістердің, трансферттер түсімінің, шығындардың, қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдоның, бюджеттер тапшылығының (профицитінің), бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) көлемдері;
2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері;
3) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері;
4) өзге де ережелер қамтылуға тиіс.
4. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихат шешімінің жобасына әрбір жергілікті бюджет бойынша:
1) осы Кодексте және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жеке қосымшалармен қалыптастырылған, жоспарлы кезеңге арналған бюджеттің жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте түсімдер санаттар, сыныптар және кіші сыныптар бойынша жазылады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану)" бөлімі жалпы сомамен ұсынылады.
Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған шығыстарда базалық шығыстар функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жазылады, ал жаңа бастамаларға арналған шығыстар бір бюджеттік бағдарламамен көрсетіледі;
2) жергілікті бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын, оның ішінде аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті бекіту туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешімімен белгіленген, кезекті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалардың тізбесі;
3) басқа да деректер қоса беріледі.
5. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің кезекті қаржы жылына арналған бюджетінің бекітілетін тапшылығының (профицитінің) мөлшері ақшалай мәнде көрсетіледі.

6. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа не позднее 1 ноября текущего финансового года представляет одобренный районной (города областного значения) бюджетной комиссией проект бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на рассмотрение собрания местного сообщества.";
37) в статье 75:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Проект районного (города областного значения) бюджета вносится местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствующий маслихат не позднее 1 ноября текущего финансового года.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Проекты бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов вносятся местным исполнительным органом района (города областного значения) в маслихат района (города областного значения) не позднее 10 ноября текущего финансового года.";
в пункте 2:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Районный (города областного значения) бюджет утверждается маслихатом района (города областного значения) не позднее двухнедельного срока после подписания решения областного маслихата об утверждении областного бюджета.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов утверждаются маслихатом района (города областного значения) не позднее двухнедельного срока после подписания решения маслихата района (города областного значения) об утверждении районного (города областного значения) бюджета.";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. В случае, если маслихатом в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, не будет принято решение о местном бюджете, местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы или аким города районного значения, села, поселка, сельского округа издает постановление или решение о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года, которое действует до утверждения маслихатом местного бюджета. Проект постановления местного исполнительного органа о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года разрабатывается местным уполномоченным органом по государственному планированию.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Проект решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года разрабатывается аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы.";

6. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет комиссиясы мақұлдаған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей, жергілікті қоғамдастық жиналысының қарауына ұсынады.";
37) 75-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын тиісті мәслихатқа ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей енгізеді.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына ағымдағы қаржы жылының 10 қарашасынан кешіктірмей енгізеді.";
2-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты облыстық мәслихаттың облыстық бюджетті бекіту туралы шешіміне қол қойылғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті бекітеді.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті бекіту туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешіміне қол қойылғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін бекітеді.";
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер мәслихат осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде жергілікті бюджет туралы шешімді қабылдамаған жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы қаулы немесе шешім шығарады, ол мәслихат жергілікті бюджетті бекіткенге дейін қолданылады. Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әзірлейді.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі шешімінің жобасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты әзірлейді.";

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в течение семи календарных дней после принятия решений районными (городскими) маслихатами об утверждении районных (городов областного значения) бюджетов, бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию и центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджеты областей, городов республиканского значения, столицы, сведенные на основе утвержденных местных бюджетов, а также перечень инвестиционных проектов на плановый период, финансируемых из местных бюджетов.
6. Решение маслихата о местном бюджете с приложениями и постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года с приложениями публикуются в средствах массовой информации.";
38) в статье 78:
заголовок и пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 78. Рассмотрение проекта местного бюджета в постоянных комиссиях и на сессии маслихата";
"2. Постоянные комиссии соответствующих маслихатов создают рабочие группы из числа членов комиссии. В рабочие группы могут привлекаться представители местных исполнительных органов и органов местного самоуправления.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Обсуждение на сессии соответствующего маслихата проекта бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов включает в себя доклады акима района (города областного значения) или уполномоченного местным исполнительным органом лица (лиц) по прогнозу социально-экономического развития области, городов республиканского значения, столицы, проекту бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также уполномоченного маслихатом лица (лиц) с заключением по проекту бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
39) в статье 79:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 79. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах";
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете принимается в течение четырнадцати календарных дней после утверждения маслихатом местного бюджета.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Проект решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата района (города областного значения) о местном бюджете разрабатывается аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы.";
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерді, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерін бекіту туралы аудандық (қалалық) мәслихаттар шешімдер қабылдағаннан кейін күнтізбелік жеті күннің ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бекітілген жергілікті бюджеттердің негізінде жинақталған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын, жоспарлы кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін ұсынады.
6. Мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімі қосымшаларымен бірге және жергілікті атқарушы органның кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған жергілікті қаржы жоспары туралы қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) қосымшаларымен бірге бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.";
38) 78-бапта:
тақырып және 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78-бап. Жергілікті бюджеттің жобасын мәслихаттың тұрақты комиссияларында және сессиясында қарау";
"2. Тиісті мәслихаттардың тұрақты комиссиялары комиссия мүшелерінің қатарынан жұмыс топтарын құрады. Жұмыс топтарына жергілікті атқарушы органдардың және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілдері тартылуы мүмкін.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тиісті мәслихаттың сессиясында аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобасын талқылау аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің немесе жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген адамның (адамдардың) – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобасы жөніндегі, сондай-ақ мәслихат уәкілеттік берген адамның (адамдардың) қорытындысымен бірге аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобасы жөніндегі баяндамаларын қамтиды.";
39) 79-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"79-бап. Республикалық бюджет туралы заңды және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың қаулылары, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі";
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) мәслихат жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін күнтізбелік он төрт күннің ішінде қабылданады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті бюджет туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі шешімінің жобасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты әзірлейді.";
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации закона о республиканском бюджете и решения маслихата о местном бюджете предусматривают поручения уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы, администраторам бюджетных программ по обеспечению своевременного исполнения бюджета, местным исполнительным органам и аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы в части использования целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.";
подпункты 1) и 2) части третьей изложить в следующей редакции:
"1) распределение целевых трансфертов и кредитов нижестоящим бюджетам между районами (городами областного значения), городами районного значения, селами, поселками, сельскими округами;
2) перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты в разрезе объектов, а также целевые трансферты на развитие в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на плановый период;";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"К решению акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов прилагаются:
1) перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты в разрезе объектов;
2) другие данные или показатели, необходимые для реализации решения маслихата о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, определение которых возложено на аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"В случае уточнения местного бюджета постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете утверждается в двухнедельный срок после утверждения решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете.";
40) пункт 3 статьи 82 дополнить частью второй следующего содержания:
"Исполнение бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа обеспечивается аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы.";

"2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңды және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы қаулылары (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне – бюджеттің уақтылы атқарылуын қамтамасыз ету жөнінде, жергілікті атқарушы органдарға және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер мен кредиттерді пайдалану бөлігінде тапсырмаларды көздейді.";
үшінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттерді аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер арасында бөлу;";
"2) объектілер бойынша инвестициялық жобаларды қоса алғанда, басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесі, сондай-ақ аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жоспарлы кезеңге арналған нысаналы даму трансферттері;";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне:
1) объектілер бойынша инвестициялық жобаларды қоса алғанда, басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесі;
2) айқындалуы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жүктелген, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы мәслихаттың шешімін іске асыру үшін қажетті басқа да деректер немесе көрсеткіштер қоса беріледі.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджет нақтыланған жағдайда, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жергілікті атқарушы органның қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттың шешімі бекітілгеннен кейін екі апта мерзімде бекітіледі.";
40) 82-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қамтамасыз етеді.";

41) подпункты 3), 4) и 5) статьи 84 изложить в следующей редакции:
"3) указ о республиканском финансовом плане и постановление местного исполнительного органа или решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о местном финансовом плане на первый квартал очередного финансового года;
4) постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа или решения акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете;
5) решения Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа или решения акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, принимаемые в ходе исполнения республиканского или местного бюджета;";
42) в статье 85:
пункт 1 дополнить словами ", за исключением бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, по которым осуществляются аппаратами акимов соответствующих административно-территориальных единиц";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Сводный план поступлений в бюджет составляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, за исключением бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые составляются аппаратами акимов соответствующих административно-территориальных единиц. Сводный план поступлений в бюджет составляется по полному объему группировочных кодов классификации поступлений бюджета исходя из сроков поступлений платежей в бюджет в соответствии с законами Республики Казахстан, динамики поступлений платежей в бюджет за предыдущие годы, результатов анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложений на рынке ценных бумаг, условий кредитных договоров, договоров займов, соглашений о связанных грантах.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ разрабатываются администраторами бюджетных программ по функциональной и экономической классификациям расходов и передаются на уровне бюджетных программ в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, за исключением администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые передают их в аппараты акимов соответствующих административно-территориальных единиц.";

41) 84-баптың 3), 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары туралы жарлық және жергілікті қаржы жоспары туралы жергілікті атқарушы органның қаулысы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі;
4) республикалық бюджет туралы заңды немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулылары немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің шешімдері;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің республикалық немесе жергілікті бюджеттің атқарылуы барысында қабылдайтын шешімдері;";
42) 85-бапта:
1-тармақ "жүргізуді" деген сөзден кейін ", оларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің аппараттары жүзеге асыратын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің аппараттары қалыптастыратын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін қоспағанда, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жасайды. Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджетке төленетін төлемдер түсімдерінің мерзімдерін, бюджетке алдыңғы жылдары түскен төлемдер түсімдерінің серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздардың табыстылық серпінін талдау нәтижелерін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныс пен ұсыныстар деңгейін, кредиттік шарттардың, қарыз шарттарының, байланысты гранттар туралы келісімдердің талаптарын негізге ала отырып, бюджет түсімдері сыныптамасының топтама кодтарының толық көлемі бойынша жасалады.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің аппараттарына беретін аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қоспағанда, шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамалары бойынша әзірлейді және бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға береді.";

43) в статье 88:
подпункт 8) пункта 1 исключить;
в части второй пункта 2 слова ", местного самоуправления" исключить;
44) пункт 1-1 статьи 95 исключить;
45) в части третьей пункта 3 статьи 98 слова "местного самоуправления," исключить;
46) статью 102-1 исключить;
47) подпункт 5) пункта 4 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"5) возврат неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета;";
48) пункт 4 статьи 106 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уточнение бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа по инициативе акимов и органов местного самоуправления соответствующей административно-территориальной единицы допускается не чаще одного раза в квартал в течение текущего финансового года.";
49) статью 109 изложить в следующей редакции:
"Статья 109. Уточнение районного (города областного значения) бюджета
1. Уточнение районного (города областного значения) бюджета в ходе его исполнения осуществляется на основании предложений соответствующего местного исполнительного органа и (или) депутатов маслихата в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Предложения по уточнению районного (города областного значения) бюджета рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
3. При уточнении бюджета района (города областного значения) соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении районного (города областного значения) бюджета.
4. Уточнение районного (города областного значения) бюджета по поступлениям, распределяемым согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан между областным бюджетом и районными (городов областного значения) бюджетами, производится по согласованию с местным уполномоченным органом области по государственному планированию.
5. В случае, когда уточнение районного (города областного значения) бюджета производится в связи с уточнением областного бюджета, соответствующее решение маслихата принимается не позднее двухнедельного срока после принятия постановления местного исполнительного органа области о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата об областном бюджете.";
50) главу 19 дополнить статьей 109-1 следующего содержания:
"Статья 109-1. Уточнение бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Уточнение бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в ходе его исполнения осуществляется на основании предложений соответствующих акимов и органов местного самоуправления, исполнительного органа района и (или) депутатов маслихата района (города областного значения) в соответствии с настоящим Кодексом.

43) 88-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі ", жергілікті өзін-өзі басқарудың" деген сөздер алып тасталсын;
44) 95-баптың 1-1-тармағы алып тасталсын;
45) 98-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі ", жергілікті өзін-өзі басқару" деген сөздер алып тасталсын;
46) 102-1-бап алып тасталсын;
47) 104-баптың 4-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын қайтаруға;";
48) 106-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының бастамасы бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін ағымдағы қаржы жылы ішінде тоқсанына бір реттен жиілетпей нақтылауға жол беріледі.";
49) 109-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"109-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті нақтылау
1. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті оның атқарылуы барысында нақтылау осы Кодекске сәйкес тиісті жергілікті атқарушы органның және (немесе) мәслихат депутаттарының ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады.
2. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті нақтылау жөніндегі ұсыныстарды тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
3. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін нақтылау кезінде осы Кодексте белгіленген, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті әзірлеу мен бекіту кезіндегі талаптар сақталады.
4. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес облыстық бюджет пен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер арасында бөлінетін түсімдер бойынша нақтылау облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органымен келісу бойынша жүргізіледі.
5. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті нақтылау облыстық бюджетті нақтылауға байланысты жүргізілген жағдайда мәслихаттың тиісті шешімі облыстық бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысы қабылданғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірілмей қабылданады.";
50) 19-тарау мынадай мазмұндағы 109-1-баппен толықтырылсын:
"109-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін нақтылау
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін оның атқарылуы барысында нақтылау осы Кодекске сәйкес тиісті әкімдердің және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауданның атқарушы органының және (немесе) аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаты депутаттарының ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады.

2. Предложения по уточнению бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматриваются аппаратами акимов соответствующих административно-территориальных единиц, бюджетной комиссией соответствующего района (города областного значения).
3. При уточнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа.
4. В случае, когда уточнение бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа производится в связи с уточнением районного (города областного значения) бюджета, соответствующее решение маслихата района (города областного значения) принимается не позднее двухнедельного срока после принятия постановления местного исполнительного органа района (города областного значения) о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете.";
51) в статье 110:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Секвестр расходов бюджета на сумму менее десяти процентов от их годового утвержденного объема, за исключением расходов бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру, может осуществляться по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа (акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), на сумму свыше десяти процентов – на основании закона или решения маслихата.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"На основании решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о проведении секвестра аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в установленном настоящим Кодексом порядке осуществляет корректировку соответствующего бюджета путем изменения поступлений и расходов бюджета.";
52) в статье 111:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Корректировкой бюджета является изменение показателей утвержденного (уточненного) бюджета на основании постановлений Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решений акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан посредством внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на очередной финансовый год в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";

2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін нақтылау жөніндегі ұсыныстарды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің аппараттары, тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясы қарайды.
3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін нақтылау кезінде осы Кодексте белгіленген аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін әзірлеу мен бекіту кезіндегі талаптар сақталады.
4. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерін нақтылау аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті нақтылауға байланысты жүргізілген жағдайда аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының тиісті шешімі аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қаулысы қабылданғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірілмей қабылданады.";
51) 110-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) шығыстарын қоспағанда, бюджет шығыстарын олардың бекітілген жылдық көлемінің он пайызынан аз сомаға секвестрлеу – Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің) шешімімен, он пайыздан жоғары сомаға секвестрлеу заңның немесе мәслихат шешімінің негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің секвестр жүргізу туралы шешімінің негізінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты осы Кодексте белгіленген тәртіппен бюджет түсімдері мен шығыстарын өзгерту арқылы тиісті бюджетті түзетуді жүзеге асырады.";
52) 111-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулылары, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің шешімдері және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері негізінде түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, кезекті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы бекітілген (нақтыланған) бюджеттің көрсеткіштерін өзгерту бюджетті түзету болып табылады.";

подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) выделения в течение финансового года средств из резервов Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов области и района (города областного значения) нижестоящему бюджету, а также выделения в течение финансового года нижестоящему бюджету средств из распределяемой бюджетной программы, предусмотренной в вышестоящем бюджете;";
53) пункт 2 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"2. Бюджетный мониторинг осуществляется администраторами бюджетных программ, центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, а также аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
54) главу 23 дополнить статьей 120-3 следующего содержания:
"Статья 120-3. Составление годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета составляют годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении бюджета района (города областного значения) и районного (города областного значения) бюджета, состоящую из бухгалтерского баланса за соответствующий финансовый год, отчета о результатах финансовой деятельности, отчета об изменениях чистых активов/капитала, отчета о движении денег, пояснительной записки.
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют годовую финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, состоящую из бухгалтерского баланса за соответствующий финансовый год, отчета о результатах финансовой деятельности, отчета об изменениях чистых активов/капитала, отчета о движении денег, пояснительной записки, и представляют ее в местные уполномоченные органы по исполнению бюджета района (города областного значения).
2. Поступления бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа отражаются в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
55) абзацы первый и второй подпункта 3) пункта 1 статьи 124 изложить в следующей редакции:
"3) бюджетная отчетность уполномоченных органов по исполнению бюджета и аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов:
отчеты об исполнении республиканского, соответствующих местных бюджетов, бюджетов областей, районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, государственного и консолидированного бюджетов;";

3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржы жылы iшiнде төмен тұрған бюджетке Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерiнен қаражат бөлiнген, сондай-ақ қаржы жылы ішінде төмен тұрған бюджетке жоғары тұрған бюджетте көзделген бөлінетін бюджеттік бағдарламадан қаражат бөлінген;";
53) 112-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік мониторингті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.";
54) 23-тарау мынадай мазмұндағы 120-3-баппен толықтырылсын:
"120-3-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау
1. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар тиісті қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстан, қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есептен, таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен, түсіндірме жазбадан тұратын аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары тиісті қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстан, қаржылық қызметтің нәтижелері туралы есептен, таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен, түсіндірме жазбадан тұратын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық қаржылық есептілікті жасайды және оны ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға ұсынады.
2. Бюджет түсімдері аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен көрсетіледі.";
55) 124-баптың 1-тармағы 3) тармақшасының бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының бюджеттік есептілігін: республикалық, тиісті жергілікті бюджеттердің, облыстар, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің, мемлекеттік және шоғырландырылған бюджеттердің атқарылуы туралы есептерді;";

56) в статье 125:
пункт 1 дополнить словами "по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным";
в пункте 2, части первой пункта 3 и пункте 4 слова "по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным," исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ежемесячно представляет отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также другие отчеты, предусмотренные настоящим Кодексом, в местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета.";
57) статью 131 изложить в следующей редакции:
"Статья 131. Представление годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета
1. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета не позднее 1 марта года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год с приложениями в акимат, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по государственному планированию и уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту.
2. Годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год состоит из:
1) отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета за соответствующий финансовый год, представляющего собой данные об исполнении показателей районного (города областного значения) бюджета, согласно приложениям к решению маслихата о районном (города областного значения) бюджете;
2) аналитического отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ на основе проведенных бюджетного мониторинга и оценки результатов.
Аналитический отчет о выполнении местных бюджетных программ содержит информацию о достижении целевых индикаторов программ развития территорий, показателей прямых и конечных результатов местных бюджетных программ, освоении выделенных бюджетных средств, неэффективном исполнении бюджетных программ;
3) пояснительной записки.
Пояснительная записка содержит аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики, принятых в прогнозе социально-экономического развития области, городов республиканского значения, столицы на соответствующий период, об исполнении статей районного (города областного значения) бюджета на соответствующий финансовый год.

56) 125-бапта:
1-тармақ "есеп" деген сөзден кейін "есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы, 3-тармақтың бірінші бөлігіндегі және 4-тармақтағы "есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ай сайын аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті, сондай-ақ осы Кодексте көзделген басқа да есептерді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына ұсынады.";
57) 131-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"131-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну
1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге әкімдікке, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
2. Есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихаттың шешіміне қосымшаларға сәйкес аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет көрсеткіштерінің атқарылуы туралы деректерді білдіретін тиісті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы есептен;
2) жүргізілген бюджеттік мониторинг пен оның нәтижелерін бағалау негізінде аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің түсімдер бойынша атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есепте аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторларына, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу, бөлінген бюджет қаражатының игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады;
3) түсіндірме жазбадан тұрады.
Түсіндірме жазба экономикалық ахуал туралы және облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы, тиісті қаржы жылына арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет баптарының атқарылуы туралы талдамалық ақпаратты қамтиды.

3. Акимат района (города областного значения) проводит обсуждение годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета на заседании общественного совета, создаваемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".
4. Акимат района (города областного значения) ежегодно представляет годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год с приложениями:
1) не позднее 20 марта текущего года в ревизионную комиссию области, городов республиканского значения, столицы, в состав которой входит соответствующий район (город областного значения);
2) не позднее 1 апреля текущего года в маслихат района (города областного значения).";
58) дополнить статьей 131-1 следующего содержания:
"Статья 131-1. Представление годового отчета об исполнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год с приложениями собранию местного сообщества, в местные уполномоченные органы района (города областного значения) по государственному планированию и исполнению бюджета.
2. Годовой отчет об исполнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год состоит из:
1) отчета об исполнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа за соответствующий финансовый год, представляющего собой данные об исполнении показателей бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, согласно приложениям к решению маслихата района (города областного значения) о бюджетах городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
2) аналитического отчета об исполнении бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ на основе проведенных бюджетного мониторинга и оценки результатов.
Аналитический отчет о выполнении местных бюджетных программ содержит информацию о достижении целевых индикаторов программ развития территорий, показателей прямых и конечных результатов местных бюджетных программ, освоении выделенных бюджетных средств, неэффективном исполнении бюджетных программ;
3) пояснительной записки.
Пояснительная записка содержит аналитическую информацию об экономической ситуации и об исполнении статей бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа на соответствующий финансовый год.

3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын қоғамдық кеңестің отырысында аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылауды өткізеді.
4. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге жыл сайын:
1) ағымдағы жылдың 20 наурызынан кешіктірмей құрамына тиісті аудан (облыстық маңызы бар қала) кіретін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиясына;
2) ағымдағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына ұсынады.";
58) мынадай мазмұндағы 131-1-баппен толықтырылсын:
"131-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсыну
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге жергілікті қоғамдастықтың жиналысына, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына ұсынады.
2. Есепті қаржы жылындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есеп:
1) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешіміне қосымшаларға сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері көрсеткіштерінің атқарылуы туралы деректерді білдіретін тиісті қаржы жылындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы есептен;
2) жүргізілген бюджеттік мониторинг пен оның нәтижелерін бағалау негізінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің түсімдер бойынша атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есепте аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторларына, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу, бөлінген бюджет қаражатының игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат қамтылады;
3) түсіндірме жазбадан тұрады.
Түсіндірме жазбада экономикалық ахуал туралы және тиісті қаржы жылына арналған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері баптарының атқарылуы туралы талдамалық ақпарат қамтылады.

3. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа проводит обсуждение годового отчета об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на собрании местного сообщества.
4. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ежегодно после согласования с собранием местного сообщества представляет годовой отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год с приложениями:
1) не позднее 10 марта текущего года в ревизионную комиссию области;
2) не позднее 20 марта текущего года в маслихат района (города областного значения).";
59) статью 132 изложить в следующей редакции:
"Статья 132. Рассмотрение и утверждение годового отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Маслихат района (города областного значения) рассматривает годовой отчет акимата района (города областного значения), акима города районного значения, села, поселка, сельского округа об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа за отчетный финансовый год в постоянных комиссиях маслихата в течение месяца после получения отчета ревизионной комиссии области об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
2. При рассмотрении годового отчета маслихат заслушивает:
доклад уполномоченного акиматом лица об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
доклад председателя или уполномоченного председателем члена ревизионной комиссии области об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
доклад уполномоченного акиматом лица о реализации программы развития района (города областного значения);
доклады первых руководителей администраторов бюджетных программ о достижении целевых индикаторов программы развития района (города областного значения), реализации бюджетных программ;
доклад уполномоченного маслихатом лица (лиц) с заключением по отчету об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
доклад акима города районного значения, села, поселка, сельского округа об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
3. После рассмотрения постоянными комиссиями маслихата годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа утверждается на сессии маслихата.";

3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастықтың жиналысында аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылауды өткізеді.
4. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жыл сайын жергілікті қоғамдастық жиналысымен келіскеннен кейін есепті қаржы жылындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге:
1) ағымдағы жылдың 10 наурызынан кешіктірмей облыстың тексеру комиссиясына;
2) ағымдағы жылдың 20 наурызынан кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына ұсынады.";
59) 132-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"132-бап. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау және бекіту
1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаты аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есебін облыстың тексеру комиссиясының аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есебін алғаннан кейін бір ай ішінде мәслихаттың тұрақты комиссияларында қарайды.
2. Жылдық есепті қараған кезде мәслихат:
әкімдік уәкілеттік берген адамның аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
облыстың тексеру комиссиясы төрағасының немесе төраға уәкілеттік берген мүшесінің аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
әкімдік уәкілеттік берген адамның ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру туралы баяндамасын;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бірінші басшыларының ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасының нысаналы индикаторларына қол жеткізу, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы баяндамаларын;
мәслихат уәкілеттік берген адамның (адамдардың) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы есебі жөніндегі қорытындымен бірге баяндамасын;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы баяндамасын тыңдайды.
3. Мәслихаттың тұрақты комиссиялары қарағаннан кейін аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есеп мәслихаттың сессиясында бекітіледі.";

60) подпункт 2) пункта 2 статьи 177 изложить в следующей редакции:
"2) местные исполнительные органы, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;";
61) часть вторую пункта 1 статьи 183 изложить в следующей редакции:
"Местным исполнительным органам, аппаратам акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и финансовым агентствам, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, бюджетные кредиты из республиканского бюджета могут выделяться без обеспечения исполнения обязательств.";
62) пункты 1, 2 и 3 статьи 199 изложить в следующей редакции:
"1. Заимствование Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами, а также аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, гарантированное государством заимствование осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заимствование Национальным Банком Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
2. Заимствование Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами, а также аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и Национальным Банком Республики Казахстан является государственным заимствованием.
3. Негосударственное заимствование осуществляется резидентами Республики Казахстан самостоятельно в любых размерах, валютах и формах с учетом ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан.
Негосударственные займы могут привлекаться юридическими лицами под государственные гарантии и поручительства государства.
Привлечение внешних займов субъектами квазигосударственного сектора осуществляется через согласование их объемов с Правительством Республики Казахстан.
Порядок согласования привлечения внешних займов субъектами квазигосударственного сектора определяется Правительством Республики Казахстан.";
63) подпункт 3) пункта 1 статьи 200 изложить в следующей редакции:
"3) займы местных исполнительных органов и аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
64) пункт 2 статьи 209 изложить в следующей редакции:
"2. Заимствование местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа области для финансирования дефицита районного (города областного значения) бюджета.
Заимствование аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа района (города областного значения) для финансирования дефицита соответствующего местного бюджета.";

60) 177-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары;";
61) 183-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдарға, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарына және тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын қаржы агенттіктеріне республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер міндеттемелердің орындалуы қамтамасыз етілмей бөлінуі мүмкін.";
62) 199-баптың 1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қарыз алуы, мемлекет кепілдік берген қарыз алу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарыз алуы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарыз алуы мемлекеттік қарыз алу болып табылады.
3. Мемлекеттік емес қарыз алуды Қазақстан Республикасының резиденттері кез келген мөлшерде, валюталарда және нысандарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, дербес жүзеге асырады.
Мемлекеттік емес қарыздарды заңды тұлғалар мемлекеттік кепілдіктермен және мемлекет кепілгерлігімен тарта алады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарды тартуы олардың көлемін Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу арқылы жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарды тартуын келісу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
63) 200-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жергілікті атқарушы органдардың және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қарыздары болып бөлінеді.";
64) 209-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет тапшылығын қаржыландыру үшін облыстың жергілікті атқарушы органынан қарыз алу түрінде жүзеге асырылады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының қарыз алуы тиісті жергілікті бюджет тапшылығын қаржыландыру үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органынан қарыз алу түрінде жүзеге асырылады.";

65) главу 48 дополнить статьями 243-3, 243-4 и 243-5 следующего содержания:
"Статья 243-3. Особенности уточнения, корректировки и исполнения бюджета района (города областного значения) на 2017 финансовый год и составления годового отчета об исполнении бюджета района (города областного значения) за 2017 финансовый год
1. Уточнение, корректировка и исполнение бюджета района (города областного значения) на 2017 финансовый год осуществляются в соответствии с бюджетом района (города областного значения), утвержденным решением маслихата о бюджете района (города областного значения) в 2016 году.

65) 48-тарау мынадай мазмұндағы 243-3, 243-4 және 243-5-баптармен толықтырылсын:
"243-3-бап. 2017 қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін нақтылау, түзету мен атқару және 2017 қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау ерекшеліктері
1. 2017 қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін нақтылау, түзету және атқару ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті туралы 2016 жылы мәслихат шешімімен бекітілген аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне сәйкес жүзеге асырылады.

2. Годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) за 2017 финансовый год составляется согласно бюджету района (города областного значения), утвержденному (уточненному) решением маслихата о бюджете района (города областного значения).
Статья 243-4. Особенности разработки и утверждения местных бюджетов на 2018–2020 и 2019–2021 финансовые годы
1. Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2018–2020 и 2019–2021 финансовые годы разрабатываются и утверждаются на территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек по состоянию на 1 января 2017 и 1 января 2018 финансовых годов соответственно.

2. 2017 қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есеп ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті туралы мәслихат шешімімен бекітілген (нақтыланған) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне сәйкес жасалады.
243-4-бап. 2018 – 2020 және 2019 – 2021 қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді әзірлеу мен бекіту ерекшеліктері
1. 2018 – 2020 және 2019 – 2021 қаржы жылдарына арналған аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері тиісінше 2017 қаржы жылының 1 қаңтарындағы және 2018 қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумағында әзірленеді және бекітіледі.

Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2018–2020 и 2019–2021 финансовые годы разрабатываются и утверждаются в соответствии с нормами статей 9-1, 52, 52-1, 56-1, 64, 65, 65-1, 66, 67, 68, 73, 73-1, 75, 78 и 79 настоящего Кодекса.
2. Расходы городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2018–2020 и 2019–2021 финансовые годы с численностью населения две тысячи и менее человек по состоянию на 1 января 2017 и 1 января 2018 финансовых годов соответственно предусматриваются в составе районных (городов областного значения) бюджетов.

2018 – 2020 және 2019 – 2021 қаржы жылдарына арналған аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері осы Кодекстің 9-1, 52, 52-1, 56-1, 64, 65, 65-1, 66, 67, 68, 73, 73-1, 75, 78 және 79-баптарының нормаларына сәйкес әзірленеді және бекітіледі.
2. 2017 қаржы жылының 1 қаңтарындағы және 2018 қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің тиісінше 2018 – 2020 және 2019 – 2021 қаржы жылдарына арналған шығыстары аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер құрамында көзделеді.

Для учета операций, связанных с зачислением поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведением расходов, направленных акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек по состоянию на 1 января 2017 и 1 января 2018 финансовых годов соответственно на реализацию функций местного самоуправления, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета открываются контрольные счета наличности (контрольный счет наличности местного самоуправления).

Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерді есепке жатқызумен және тиісінше 2017 қаржы жылының 1 қаңтарындағы және 2018 қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын (жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын) ашады.

Исполнение по деньгам, направленным на реализацию акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек по состоянию на 1 января 2017 и 1 января 2018 финансовых годов соответственно функций местного самоуправления, осуществляется в соответствии со статьей 102-1 настоящего Кодекса.
Статья 243-5. Особенности разработки и утверждения местных бюджетов на 2020–2022 и последующие финансовые годы

Тиісінше 2017 қаржы жылының 1 қаңтарындағы және 2018 қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған ақша бойынша атқару осы Кодекстің 102-1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
243-5-бап. 2020 – 2022 және кейінгі қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді әзірлеу мен бекіту ерекшеліктері

Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2020–2022 и последующие финансовые годы образуются на территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов вне зависимости от численности населения данных административно-территориальных единиц.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, ст. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, cт.99, 100, 101; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 119; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 136, 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-III, cт.149; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 55, 57; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 66, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 10, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 г.):

2020 – 2022 және одан кейінгі қаржы жылдарына арналған аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері осы әкімшілік-аумақтық бірліктер халқының санына қарамастан, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумағында қалыптастырылады.".
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж, № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 99, 100, 101-құжаттар; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 119-құжаттар; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 136, 137-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55, 57-құжаттар; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 66, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 10, 23-құжат; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

3) пункт 4 статьи 531 изложить в следующей редакции:
"4. Сумма платы уплачивается в бюджет, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, по месту размещения объекта наружной (визуальной) рекламы, указанному в разрешительном документе, за исключением транспортных средств, по которым плата вносится в бюджет по месту регистрации таких транспортных средств, определяемому уполномоченным государственным органом при проведении их государственной регистрации.".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 г.):
часть четвертую статьи 44 изложить в следующей редакции:
"4. Штраф взыскивается в доход государственного бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст. 16):

3) 531-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді жүргізген кезде олардың уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тіркелген жері бойынша төлемақысы бюджетке енгізілетін осындай көлік құралдарын қоспағанда, төлемақы сомасы рұқсат беру құжатында көрсетілген, сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді.".
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
44-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Айыппұл Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджет кiрiсiне өндiрiп алынады.".
5. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-I, 47, 49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат):

1) подпункт 2) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2) аппарат акима – государственное учреждение, обеспечивающее деятельность местного исполнительного органа (в случае его создания), акима и осуществляющее иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
2) пункты 2 и 3 статьи 3 исключить;
3) в статье 6:
в подпункте 1) пункта 1 слова ", города районного значения, поселка, села, сельского округа (отдельно по каждому району в городе, городу районного значения, поселку, селу, сельскому округу)" заменить словами "(отдельно по каждому району в городе)";
дополнить пунктом 2-7 следующего содержания:
"2-7. К компетенции маслихата района (города областного значения) относится утверждение бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа и отчета о его исполнении.";
4) подпункт 2-1) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"2-1) определяет перечень районной (города областного значения) коммунальной собственности, передаваемой в состав коммунального имущества города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
5) подпункты 4) и 4-1) пункта 1, подпункты 8), 9) и 11) пункта 1-3 статьи 35 исключить;
6) в статье 38:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Аппарат акима области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), района в городе";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Аппарат акима района в городе образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом города республиканского значения, столицы, города областного значения.";
пункт 6 исключить;
7) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также решение вопросов местного значения осуществляются аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
2. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет функции местного исполнительного органа в сферах планирования и исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также управления коммунальной собственностью города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственностью местного самоуправления) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1) 1-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әкім аппараты – жергілікті атқарушы органның (ол құрылған жағдайда), әкімнің қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме;";
2) 3-баптың 2 және 3-тармақтары алып тасталсын;
3) 6-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы ", аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдері іске асыратын (әрбір қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша жеке-жеке)" деген сөздер "әкімдері (қаладағы әрбір аудан бойынша жеке-жеке) іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-7-тармақпен толықтырылсын:
"2-7. Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының құзыретіне аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін және олардың атқарылуы туралы есепті бекіту жатады.";
4) 31-баптың 1-тармағының 2-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкінің құрамына берілетін аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктің тізбесін айқындайды;";
5) 35-баптың 1-тармағының 4) және 4-1) тармақшалары, 1-3-тармағының 8), 9) және 11) тармақшалары алып тасталсын;
6) 38-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала), қаладағы аудан әкiмiнiң аппараты";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаладағы аудан әкімінің аппаратын республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала әкімдігі құрады, таратады және қайта ұйымдастырады.";
6-тармақ алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмінiң қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар мәселелердi шешуді аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті атқарушы органның аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін жоспарлау және атқару, сондай-ақ аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару салаларындағы функцияларын жүзеге асырады.

3. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет управление коммунальным имуществом города районного значения, села, поселка, сельского округа от имени административно-территориальной единицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
4. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района (города областного значения).
5. Руководителем аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа является аким города районного значения, села, поселка, сельского округа.
6. Вопросы деятельности государственных служащих аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в связи с прекращением полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, назначением или избранием нового акима определяются законодательством Республики Казахстан.
7. Положение об аппарате акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района (города областного значения).
8. Типовое положение об аппарате акима города районного значения, села, поселка, сельского округа утверждается уполномоченным органом по вопросам развития местного самоуправления.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
1) обеспечивает планирование и исполнение бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) представляет собранию местного сообщества и в маслихат района (города областного значения) отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) принимает решение о реализации бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
5) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу города районного значения, села, поселка, сельского округа;
6) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.";
8) часть третью статьи 39-1 изложить в следующей редакции:
"Иностранцы и лица без гражданства, имеющие постоянное место жительства на территории местного сообщества, имеют право на участие в осуществлении местного самоуправления в пределах, установленных законами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";

3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің атынан аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкін басқаруды жүзеге асырады.
4. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратын аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі құрады, таратады және қайта ұйымдастырады.
5. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының басшысы болып табылады.
6. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмі өкiлеттiктерiнің тоқтатылуына, жаңа әкiмнiң тағайындалуына немесе сайлануына байланысты аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмі аппаратының мемлекеттiк қызметшiлерi қызметiнiң мәселелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
7. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі бекітеді.
8. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты туралы үлгі ережені жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
9. Әкiм аппараты жергiлiктi бюджеттің есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекеме болып табылады.
10. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
2) жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатына аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетін іске асыру туралы шешімді қабылдайды;
4) жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
5) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
6) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасымен өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
8) 39-1-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті қоғамдастық аумағында тұрақты тұратын жері бар шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленген шектерде жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыруға қатысуға құқығы бар.";

9) в статье 39-3:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) определение со сроком на четыре года состава участников собрания местного сообщества, на который они делегируются;";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обсуждение и рассмотрение проектов программных документов, программ развития местного сообщества;";
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) согласование проекта бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа и отчета об исполнении бюджета;
1-2) согласование решений аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по управлению коммунальной собственностью города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственностью местного самоуправления);";
подпункт 2) исключить;
подпункты 3), 4) и 4-1) изложить в следующей редакции:
"3) образование комиссии местного сообщества из числа участников собрания местного сообщества в целях мониторинга исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) заслушивание и обсуждение отчета о результатах проведенного мониторинга исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4-1) согласование отчуждения коммунального имущества города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Порядок образования и деятельности собрания местного сообщества определяется регламентом собрания местного сообщества, утверждаемым маслихатом района (города областного значения).
Типовой регламент собрания местного сообщества утверждается уполномоченным органом по вопросам развития местного самоуправления.";
части первую, вторую, третью, шестую и седьмую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Мониторинг проводится с целью сбора, систематизации, анализа и обобщения информации об исполнении утвержденных показателей бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Мониторинг осуществляется один раз в полугодие членами комиссии местного сообщества путем сопоставления запланированных и достигнутых результатов показателей бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа. В случае необходимости, по решению собрания местного сообщества, может проводиться внеочередной мониторинг.
Комиссия местного сообщества вправе привлекать специалистов для проведения мониторинга исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
"По итогам обсуждения отчета о результатах мониторинга собрание местного сообщества принимает рекомендации по эффективному исполнению бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Аким соответствующей территории вносит на очередное собрание местного сообщества обоснованное заключение об итогах рассмотрения рекомендаций по эффективному исполнению бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
части вторую и третью пункта 7 исключить;
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:

9) 39-3-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) төрт жыл мерзімге жергілікті қоғамдастық жиналысына жіберілетін қатысушылардың құрамын айқындау;";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағдарламалық құжаттардың, жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламаларының жобаларын талқылау және қарау;";
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын және бюджеттің атқарылуы туралы есепті келісу;
1-2) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару жөніндегі шешімдерін келісу;";
2) тармақша алып тасталсын;
3), 4) және 4-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуын мониторингтеу мақсатында жергілікті қоғамдастық жиналысына қатысушылар қатарынан жергілікті қоғамдастық комиссиясын құру;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуына жүргізілген мониторинг нәтижелері туралы есепті тыңдау және талқылау;
4-1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкін иеліктен шығаруды келісу;";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Жергілікті қоғамдастық жиналысын құру мен оның қызметінің тәртібі аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаты бекітетін жергілікті қоғамдастық жиналысының регламентінде айқындалады.
Жергілікті қоғамдастық жиналысының үлгі регламентін жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.";
4-тармақтың бірінші, екінші, үшінші, алтыншы және жетінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мониторинг аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің бекітілген көрсеткіштерінің атқарылуы туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және жинақтап қорыту мақсатында жүргізіледі.
Мониторингті жергілікті қоғамдастық комиссиясының мүшелері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті көрсеткіштерінің жоспарланған және қол жеткізілген нәтижелерін салыстыру арқылы жарты жылда бір рет жүзеге асырады. Қажет болған жағдайда жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімімен кезектен тыс мониторинг жүргізілуі мүмкін.
Жергілікті қоғамдастық комиссиясы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуына мониторинг жүргізу үшін мамандар тартуға құқылы.";
"Мониторинг нәтижелері туралы есепті талқылау қорытындылары бойынша жергілікті қоғамдастық жиналысы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін тиімді атқару жөнінде ұсынымдар қабылдайды.
Тиісті аумақ әкімі жергілікті қоғамдастықтың кезекті жиналысына аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін тиімді атқару жөніндегі ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы негізделген қорытынды енгізеді.";
7-тармақтың екінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Сход местного сообщества считается состоявшимся при участии не менее десяти процентов членов местного сообщества, проживающих на данной территории и имеющих право в нем участвовать. В случае проведения сходов местного сообщества с участием представителей сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее половины от общего количества избранных представителей на раздельных сходах местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома.";
в пункте 14 слова "решения схода" заменить словом "схода";
10) в статье 39-6 слова "местного сообщества" заменить словами "соответствующей административно-территориальной единицы".
6. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 11; № 11, ст. 65; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 44; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53; № 8-II, ст. 70):
пункт 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3. За размещение наружной (визуальной) рекламы взимается плата в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 19-I, ст. 99; № 19-II, ст. 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 145, 148; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 7-I, ст. 47; № 7-II, ст. 56; № 8-I, ст. 62; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обороны и воинской службы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июня 2017 г.):

"9. Жергілікті қоғамдастық жиыны оған осы аумақта тұратын және қатысуға құқығы бар жергілікті қоғамдастық мүшелерінің кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі. Жергілікті қоғамдастық жиындары өкілдердің қатысуымен өткізілген жағдайда жергілікті қоғамдастық жиыны оған ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының жергілікті қоғамдастығының бөлек жиындарында сайланған өкілдерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.";
14-тармақтағы "жиыны немесе жергілікті қоғамдастық жиналысы шешімінің" деген сөздер "жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 39-6-баптағы "жергілікті қоғамдастық" деген сөздер "тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 г., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-II, 70-құжат):
11-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде төлемақы алынады.".
7. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-II, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; 2017 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 1 дополнить подпунктами 2-1) и 6-1) следующего содержания:
"2-1) коммунальное имущество города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее – коммунальное имущество местного самоуправления) – имущество города районного значения, села, поселка, сельского округа, в том числе средства бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также имущество, закрепленное и (или) не закрепленное за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;";
"6-1) коммунальные юридические лица местного самоуправления – коммунальные государственные предприятия и коммунальные государственные учреждения, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);";
2) подпункт 2) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2) государственные органы, местные исполнительные органы и органы местного самоуправления, осуществляющие управление государственным имуществом, государственные юридические лица, а также в предусмотренных им случаях – на физические лица и негосударственные юридические лица;";
3) в статье 7:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. От имени административно-территориальной единицы области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения управление коммунальным имуществом осуществляется местным исполнительным органом.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. От имени административно-территориальной единицы города районного значения, села, поселка, сельского округа управление коммунальным имуществом местного самоуправления осуществляется аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в соответствии с компетенцией, установленной статьей 18-1 настоящего Закона.";
4) часть первую пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. При управлении коммунальным имуществом местные исполнительные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан организуют взаимодействие местных исполнительных органов и органов местного самоуправления по реализации ими прав на коммунальное имущество в рамках их компетенции, установленной главой 2 настоящего Закона и иными законами Республики Казахстан, положениями и иными актами, определяющими статус этих государственных органов.";
5) в статье 10:
заголовок и часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Передача коммунального имущества из одного уровня местного государственного управления и самоуправления в другой

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкі (бұдан әрі – жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі) – аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің мүлкі, оның ішінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің қаражаты, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп берілген және (немесе) бекітіп берілмеген мүлік;";
"6-1) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғалары – мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік мекемелер;";
2) 5-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік мүлікті басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттік заңды тұлғаларға, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда – жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға;";
3) 7-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік-аумақтық бірлігінің атынан коммуналдық мүлікті басқаруды жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімшілік-аумақтық бірлігінің атынан жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқаруды аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты осы Заңның 18-1-бабында белгіленген құзыретке сәйкес жүзеге асырады.";
4) 8-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Коммуналдық мүлікті басқару кезінде жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдардың мәртебесін айқындайтын осы Заңның 2-тарауында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, ережелерде және өзге де актілерде белгіленген өз құзыреті шеңберінде жергілікті атқарушы органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының коммуналдық мүлікке өздерінің құқықтарын іске асыру жөніндегі өзара іс-қимылын ұйымдастырады.";
5) 10-бапта:
тақырып және 1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Коммуналдық мүлікті жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беру

1. Коммунальное имущество разделяется по уровню местного государственного управления и самоуправления на областное коммунальное имущество, районное коммунальное имущество и коммунальное имущество местного самоуправления.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Передача районного коммунального имущества в состав коммунального имущества местного самоуправления или наоборот не влечет прекращения прав государства на имущество, но является основанием для прекращения прав административно-территориальной единицы района (города областного значения) на районное коммунальное имущество и приобретения прав административно-территориальной единицей города районного значения, села, поселка, сельского округа на коммунальное имущество местного самоуправления или прекращения прав административно-территориальной единицы города районного значения, села, поселка, сельского округа на коммунальное имущество местного самоуправления и приобретения прав административно-территориальной единицей района (города областного значения) на районное коммунальное имущество.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Передача государственного имущества, закрепленного за коммунальными юридическими лицами, из одного уровня местного государственного управления и самоуправления коммунальным имуществом в другой осуществляется в следующем порядке:";
дополнить подпунктами 5), 6), 7) и 8) следующего содержания:
"5) имущественные комплексы районных коммунальных юридических лиц, относящиеся к районному уровню коммунального имущества, передаются на уровень коммунального имущества местного самоуправления по решению местного исполнительного органа района (города областного значения) на основании ходатайства аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по согласованию с собранием местного сообщества);
6) имущество районных коммунальных юридических лиц передается на уровень коммунального имущества местного самоуправления на основании ходатайства аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по согласованию с собранием местного сообщества) по решению местного исполнительного органа района (города областного значения);
7) имущественные комплексы коммунальных юридических лиц местного самоуправления, относящиеся к уровню коммунального имущества местного самоуправления, передаются на районный уровень коммунального имущества на основании решений аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по согласованию с собранием местного сообщества) и местного исполнительного органа района (города областного значения);

1. Коммуналдық мүлік жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару деңгейі бойынша облыстық коммуналдық мүлік, аудандық коммуналдық мүлік және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі болып бөлінеді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Аудандық коммуналдық мүлікті жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің құрамына немесе керісінше беру мемлекеттің мүлікке құқықтарын тоқтатуға алып келмейді, бірақ ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімшілік-аумақтық бірлігінің аудандық коммуналдық мүлікке құқықтарын тоқтату және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімшілік-аумақтық бірлігінің жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкіне құқықтарды иелену немесе аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімшілік-аумақтық бірлігінің жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкіне құқықтарын тоқтату және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімшілік-аумақтық бірлігінің аудандық коммуналдық мүлікке құқықтарын иелену үшін негіз болып табылады.";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Коммуналдық мүлікті жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың бір деңгейінен екіншісіне коммуналдық заңды тұлғаларға бекітіп берілген мемлекеттік мүліктің берілуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:";
мынадай мазмұндағы 5), 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) аудандық коммуналдық мүлік деңгейіне жататын аудандық коммуналдық заңды тұлғалардың мүліктік кешендері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының өтінішхаты негізінде (жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі деңгейіне беріледі;
6) аудандық коммуналдық заңды тұлғалардың мүлкі аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының өтінішхаты негізінде (жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі деңгейіне беріледі;
7) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі деңгейіне жататын жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының мүліктік кешендері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының (жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша) және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімдері негізінде аудандық коммуналдық мүлік деңгейіне беріледі;

8) имущество коммунальных юридических лиц местного самоуправления передается на уровень районного коммунального имущества на основании решений аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по согласованию с собранием местного сообщества) и местного исполнительного органа района (города областного значения).";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. После принятия решения о передаче государственного имущества из одного уровня местного государственного управления и самоуправления коммунальным имуществом в другой в тридцатидневный срок оформляется передаточный акт, подписываемый уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон и утверждаемый руководителями местных исполнительных органов областей, районов, городов областного значения, а также аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок, установленный настоящей статьей, применяется к передаче коммунального имущества, не закрепленного за государственными юридическими лицами, из одного уровня местного государственного управления и самоуправления в другой, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
6) подпункт 15-1) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"15-1) утверждает типовой перечень районного коммунального имущества, передаваемого в состав коммунального имущества местного самоуправления;";
7) подпункт 24-1) статьи 18 исключить;
8) главу 2 дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Компетенция аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества:
1) разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2) управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3) принимает решение и осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
4) определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;

8) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының мүлкі аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының (жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша) және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімдері негізінде аудандық коммуналдық мүлік деңгейіне беріледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Коммуналдық мүлікті жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың бір деңгейінен екіншісіне мемлекеттік мүлікті беру туралы шешім қабылданғаннан кейін беретін және қабылдайтын тараптардың уәкілетті лауазымды адамдары қол қоятын және облыстардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының басшылары бекітетін беру актісі отыз күн мерзімде ресімделеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы бапта белгіленген тәртіп, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіп берілмеген коммуналдық мүлікті жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беруге қолданылады.";
6) 11-баптың 15-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің құрамына берілетін аудандық коммуналдық мүліктің үлгілік тізбесін бекітеді;";
7) 18-баптың 24-1) тармақшасы алып тасталсын;
8) 2-тарау мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының құзыреті
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1) өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3) шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;

5) осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
6) осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7) предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8) принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района (города областного значения);
9) дает согласие коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), на отчуждение или распоряжение иным способом закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также передачу и списание дебиторской задолженности;
10) утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
11) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
12) рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных настоящим Законом, и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
13) принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
14) закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
15) принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
16) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.

5) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі ие болған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
6) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
9) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
11) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсететін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
12) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді осы Заңда көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
14) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
16) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

2. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
1) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
2) осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
3) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
4) представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
5) осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
6) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
7) организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
8) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.";
9) подпункт 2) статьи 73 изложить в следующей редакции:
"2) в отношении коммунального имущества – местный исполнительный орган или по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
10) часть вторую пункта 3 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"Коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) передает местный исполнительный орган или по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (наймодатель (арендодатель) коммунального имущества). Если иное не установлено настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан, передача государственного имущества в имущественный наем (аренду) осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию.";
11) часть вторую пункта 3 статьи 75 изложить в следующей редакции:
"Коммунальное имущество в доверительное управление передает учредитель доверительного управления коммунальным имуществом, соответственно местный исполнительный орган или по согласованию с собранием местного сообщества – аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";

2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты:
1) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
2) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
3) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп-ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
4) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
5) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
6) мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
7) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
8) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
9) 73-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) коммуналдық мүлікке қатысты – жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ие болады.";
10) 74-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Коммуналдық мүлiктi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) жергiлiктi атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты (коммуналдық мүлiктi жалдауға берушi (жалға берушi) бередi. Егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
11) 75-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Коммуналдық мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға коммуналдық мүлiктi сенiмгерлiк басқарудың құрылтайшысы – тиісінше жергiлiктi атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бередi.";

12) пункт 4 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"4. Любое улучшение государственного имущества, переданного по договору безвозмездного пользования государственным имуществом, осуществляется с письменного согласия уполномоченного органа по государственному имуществу или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа. При прекращении договора безвозмездного пользования государственным имуществом стоимость неотделимых улучшений, произведенных с согласия уполномоченного органа по государственному имуществу или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, подлежит возмещению за счет средств соответствующего бюджета.";
13) пункт 2 статьи 93 изложить в следующей редакции:
"2. Продавец (лицо, производящее отчуждение имущества) – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
14) часть первую пункта 2 статьи 96 изложить в следующей редакции:
"2. Государственное имущество становится объектом приватизации со дня вынесения решения о его приватизации уполномоченным органом по государственному имуществу или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
15) пункт 4 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"4. Передача государственного имущества в доверительное управление или имущественный наем (аренду) оформляется соответствующим договором уполномоченного органа по государственному имуществу или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа с доверительным управляющим или нанимателем (арендатором). Договор должен предусматривать в какие сроки и при выполнении каких условий государственное имущество перейдет в собственность доверительного управляющего или нанимателя (арендатора).";
16) часть первую пункта 1 статьи 109 изложить в следующей редакции:
"1. Средства, полученные от приватизации республиканской собственности, направляются в Национальный фонд Республики Казахстан, коммунальной собственности, – в соответствующий местный бюджет.";
17) пункты 4 и 5 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"4. Права субъекта права коммунальной собственности в отношении коммунальных юридических лиц осуществляют местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения или аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.

12) 76-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік мүлікті өтеусіз пайдалану шарты бойынша берілген мемлекеттік мүлікті кез келген жақсарту мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жазбаша келісуімен жүзеге асырылады. Мемлекеттік мүлікті өтеусіз пайдалану шарты тоқтатылған кезде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының келісуімен жүргізілген, ажыратуға болмайтын жақсартулардың құны тиісті бюджет қаражаты есебінен өтелуге жатады.";
13) 93-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сатушы (мүлікті иеліктен шығаруды жүргізуші тұлға) – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты.";
14) 96-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мемлекеттік мүлікті жекешелендiру туралы шешiм шығарған күннен бастап мемлекеттік мүлік жекешелендiру объектiсi болады.";
15) 106-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік мүлікті сенiмгерлік басқаруға немесе мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының сенiмгерлік басқарушымен немесе жалдаушымен (жалға алушымен) жасасқан тиiстi шартымен ресiмделедi. Шартта мемлекеттік мүліктің қандай мерзiмдерде және қандай талаптар орындалған кезде сенiмгерлік басқарушының немесе жалдаушының (жалға алушының) меншiгiне өтетіні көзделуге тиiс.";
16) 109-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық меншікті жекешелендіруден алынған қаражат – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, коммуналдық меншікті жекешелендіруден алынған қаражат тиісті жергілікті бюджетке жіберіледі.";
17) 122-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Коммуналдық заңды тұлғаларға қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.

5. В качестве органа, осуществляющего управление коммунальными юридическими лицами соответствующей административно-территориальной единицы, выступает местный исполнительный орган или аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
18) в статье 124:
части вторую и третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Устав (положение) республиканского государственного учреждения утверждается уполномоченным органом соответствующей отрасли, а устав (положение) коммунального государственного учреждения – местным исполнительным органом или по согласованию с собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Устав республиканского государственного предприятия утверждается уполномоченным органом по государственному имуществу, иным государственным органом, осуществляющим права субъекта права республиканской собственности по решению Правительства Республики Казахстан, а устав коммунального государственного предприятия – местным исполнительным органом или по согласованию с собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В уставе (положении) определяются также взаимоотношения между юридическим лицом и уполномоченным органом по государственному имуществу или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, юридическим лицом и уполномоченным органом соответствующей отрасли, администрацией юридического лица и его трудовым коллективом. В уставе (положении) могут содержаться и другие положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственное учреждение по решению уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а государственное предприятие по решению уполномоченного органа по государственному имуществу или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляют деятельность на основе типового устава (общего положения), утвержденного Министерством юстиции Республики Казахстан.";
19) пункт 1 статьи 125 после слов "ведомственную подчиненность" дополнить словами "(при ее наличии)";
20) в статье 126:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Предмет и цели деятельности государственного учреждения определяются уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом либо по согласованию с собранием местного сообщества аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и закрепляются в уставе (положении) государственного учреждения.
Предмет и цели деятельности республиканского государственного предприятия, а также вид государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность, определяются в соответствии с требованиями статьи 134 настоящего Закона уполномоченным органом по государственному имуществу по представлению уполномоченного органа соответствующей отрасли, а коммунального государственного предприятия – местным исполнительным органом или по согласованию с собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

5. Жергілікті атқарушы орган немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің коммуналдық заңды тұлғаларын басқаруды жүзеге асыратын орган ретінде әрекет етеді.";
18) 124-бапта:
1-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық мемлекеттік мекеменің жарғысын (ережесін) – тиісті саланың уәкілетті органы, ал коммуналдық мемлекеттік мекеменің жарғысын (ережесін) жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бекітеді.
Республикалық мемлекеттік кәсіпорынның жарғысын – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен республикалық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік орган, ал коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жарғысын жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бекітеді.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарғыда (ережеде) заңды тұлға мен мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты, заңды тұлға мен тиісті саланың уәкілетті органы, заңды тұлғаның әкімшілігі мен оның еңбек ұжымы арасындағы өзара қатынастар да айқындалады. Жарғыда (ережеде) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да ережелер болуы мүмкін.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік мекеме – тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен, ал мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекіткен үлгілік жарғының (жалпы ереженің) негізінде қызметін жүзеге асырады.";
19) 125-баптың 1-тармағы "ведомстволық бағыныстылығы" деген сөздерден кейін "(ол болған кезде)" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 126-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік мекеме қызметінің нысанасы мен мақсаттарын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган не жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты айқындайды және олар мемлекеттік мекеменің жарғысында (ережесінде) бекітіледі.
Республикалық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) – осы Заңның 134-бабының талаптарына сәйкес тиісті саланың уәкілетті органының ұсынуы бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган, ал коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, түрін жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты айқындайды.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Сделка, совершенная государственным юридическим лицом в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением уставной компетенции его руководителя, может быть признана недействительной по иску:
уполномоченного органа соответствующей отрасли;
уполномоченного органа по государственному имуществу;
местного исполнительного органа;
аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
прокурора.";
21) в статье 130:
части первую и четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Реорганизация и ликвидация республиканского юридического лица производятся по решению Правительства Республики Казахстан, а реорганизация и ликвидация коммунального юридического лица – по решению местного исполнительного органа или по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества – аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
"Реорганизацию и ликвидацию коммунального юридического лица осуществляет местный исполнительный орган или по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества – аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Имущество ликвидированного государственного юридического лица, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, перераспределяется уполномоченным органом по государственному имуществу или местным исполнительным органом либо по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
22) статью 131 изложить в следующей редакции:
"Статья 131. Обжалование государственным юридическим лицом незаконных действий (бездействия) государственных органов
Государственное юридическое лицо вправе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обжаловать в суде незаконные действия (бездействие) государственных органов, включая действия (бездействие) уполномоченного органа по государственному имуществу и уполномоченного органа соответствующей отрасли, местного исполнительного органа, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, связанные с перераспределением имущества, а также другие действия (бездействие), которыми нарушаются права государственного юридического лица.";
23) в статье 133:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"5. Мемлекеттік заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңдарында немесе құрылтай құжаттарында нақты шектелген қызмет мақсаттарына қайшы не оның басшысының жарғылық құзыретін бұза отырып жасаған мәміле:
тиісті саланың уәкілетті органының;
мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның;
жергілікті атқарушы органның;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының;
прокурордың талап арызы бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін.";
21) 130-бапта:
1-тармақтың бірінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру және тарату – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен, ал коммуналдық заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру және тарату жергілікті атқарушы органның немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен жүргізіледі.";
"Коммуналдық заңды тұлғаны қайта ұйымдастыруды және таратуды жергілікті атқарушы орган немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асырады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Таратылған мемлекеттік заңды тұлғаның кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүлкін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қайта бөледі.";
22) 131-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"131-бап. Мемлекеттік органдардың заңсыз әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) мемлекеттік заңды тұлғаның шағым жасауы
Мемлекеттік заңды тұлға мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның және тиісті саланың уәкілетті органының, жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының мүлікті қайта бөлумен байланысты әрекеттерін (әрекетсіздігін) қоса алғанда, мемлекеттік органдардың заңсыз әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғаның құқықтарын бұзатын басқа да әрекеттерге (әрекетсіздікке) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасауға құқылы.";
23) 133-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Республиканское государственное предприятие создается Правительством Республики Казахстан, коммунальное государственное предприятие – местным исполнительным органом или по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"В остальных случаях государственные предприятия создаются Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан (республиканские предприятия) или местным исполнительным органом либо по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальные предприятия).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Преобразование республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения в казенное предприятие производится по решению Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованному с уполномоченным органом по государственному имуществу, преобразование коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения в казенное предприятие – по решению местного исполнительного органа или по согласованию с собранием местного сообщества – по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
24) пункт 2 статьи 136 изложить в следующей редакции:
"2. Совершение в отношении республиканского государственного предприятия сделок (залога, аренды и других), где предприятие выступает в качестве единого имущественного комплекса, производится по решению Правительства Республики Казахстан, а в отношении коммунального государственного предприятия – по решению местного исполнительного органа или по согласованию с собранием местного сообщества – по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
25) пункты 1 и 3 статьи 138 изложить в следующей редакции:
"1. Размер фонда оплаты труда республиканского государственного предприятия ежегодно устанавливается уполномоченным органом соответствующей отрасли, а коммунального государственного предприятия – местным исполнительным органом или по согласованию с собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
"3. Размеры должностных окладов руководителя республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, его заместителей, главного (старшего) бухгалтера, система их премирования и иного вознаграждения устанавливаются уполномоченным органом соответствующей отрасли, а размеры должностных окладов руководителя коммунального государственного предприятия, его заместителей, главного (старшего) бухгалтера, система их премирования и иного вознаграждения – местным исполнительным органом или по согласованию с собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";

"1. Республикалық мемлекеттік кәсіпорынды – Қазақстан Республикасының Үкіметі, коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынды жергілікті атқарушы орган немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты құрады.";
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалған жағдайларда мемлекеттік кәсіпорындарды Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (республикалық кәсіпорындарды) немесе жергілікті атқарушы орган не аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты (коммуналдық кәсіпорындарды) құрады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынды қазыналық кәсіпорын етіп қайта құру – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен, шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынды қазыналық кәсіпорын етіп қайта құру жергілікті атқарушы органның шешімімен немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен жүргізіледі.";
24) 136-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорынға қатысты, осы кәсіпорын бiрыңғай мүлiктiк кешен ретiнде әрекет ететін тұста мәмiлелер (кепiл, жалға алу және басқалары) жасау – Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен, ал коммуналдық мемлекеттік кәсiпорынға қатысты жергiлiктi атқарушы органның шешімімен немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен жүргізіледі.";
25) 138-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жыл сайын республикалық мемлекеттік кәсіпорынның еңбекақы төлеу қорының мөлшерін – тиісті саланың уәкілетті органы, ал коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның еңбекақы төлеу қорының мөлшерін жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты белгілейді.";
"3. Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсiпорын басшысының, оның орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерiнiң лауазымдық айлықақыларының мөлшерiн, оларға сыйлықақы және өзге де сыйақы беру жүйесiн – тиісті саланың уәкілетті органы, ал коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын басшысының, оның орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерiнiң лауазымдық айлықақыларының мөлшерiн, оларға сыйлықақы және өзге де сыйақы беру жүйесiн жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты белгiлейдi.";

26) в статье 139:
абзац третий пункта 1 изложить в следующей редакции:
"коммунального государственного предприятия с местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
в части второй пункта 7 и части первой пункта 8 слова "(местным исполнительным органом)" заменить словами "или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа";
27) в статье 140:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Норматив отчисления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий устанавливается местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет контроль за полнотой и своевременностью перечисления государственными предприятиями в бюджет установленной части чистого дохода.";
28) пункт 2 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"2. В решении об изъятии имущества, находящегося на праве хозяйственного ведения, уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа устанавливает государственному предприятию на праве хозяйственного ведения сроки содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу.";
29) в статье 145:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственное предприятие на праве хозяйственного ведения вправе с письменного согласия уполномоченного органа по государственному имуществу по представлению уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Деньги, полученные от сделок с имуществом, указанным в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, используются государственным предприятием на праве хозяйственного ведения самостоятельно, если иное не установлено Бюджетным кодексом Республики Казахстан или собственником (уполномоченным органом по государственному имуществу, местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа).";
30) пункт 2 статьи 146 изложить в следующей редакции:
"2. Цены на товары (работы, услуги), производимые в рамках объемов работ (услуг), финансируемых из бюджета, устанавливаются государственным предприятием на праве хозяйственного ведения по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";

26) 139-бапта:
1-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жергілікті атқарушы органмен немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратымен еңбек шартын жасасуы арқылы ресімделеді.";
7-тармақтың екінші бөлігіндегі және 8-тармақтың бірінші бөлігіндегі "(жергілікті атқарушы орган)" деген сөздер "немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 140-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін жергілікті атқарушы орган немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты белгілейді.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің белгіленген бөлігін бюджетке толық және уақтылы аударуын бақылауды жүзеге асырады.";
28) 144-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы мүлiктi алып қою туралы шешiмде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкiлеттi орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлiкті өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп-ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімдерiн белгiлейді.";
29) 145-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорын тиісті саланың уәкілетті органының ұсынуы бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жазбаша келiсуiмен:";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде өзгеше белгіленбесе немесе меншік иесі (мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкiлетті орган, жергілікті атқарушы орган немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) өзгеше белгілемесе, осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген мүлiкпен жасалған мәмiлелерден алынған ақшаны шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорын дербес пайдаланады.";
30) 146-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлемдері шеңберінде өндiрілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын тиісті саланың уәкілетті органымен немесе жергілікті атқарушы органмен не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратымен келісу бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорын белгiлейдi.";

31) часть третью статьи 147 изложить в следующей редакции:
"Государство не отвечает по обязательствам государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, за исключением случаев банкротства, которое было вызвано действиями учредителя, уполномоченного органа по государственному имуществу или уполномоченного органа соответствующей отрасли, а в отношении банкротства коммунального государственного предприятия – действиями местного исполнительного органа или аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа. В этих случаях государство отвечает по обязательствам государственного предприятия на праве хозяйственного ведения при недостаточности средств последнего для удовлетворения требований кредиторов.";
32) часть первую статьи 153 изложить в следующей редакции:
"Республиканское казенное предприятие вправе отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, относящимся к основным средствам, передавать и списывать дебиторскую задолженность лишь с письменного согласия уполномоченного органа по государственному имуществу, а коммунальное казенное предприятие – лишь с письменного согласия местного исполнительного органа или по согласованию с собранием местного сообщества – аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 135 настоящего Закона.";
33) статью 154 изложить в следующей редакции:
"Статья 154. Право государства на изъятие и перераспределение имущества, переданного в оперативное управление казенному предприятию
1. Уполномоченный орган по государственному имуществу по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли или местный исполнительный орган либо по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа вправе изъять закрепленное за казенным предприятием имущество либо перераспределять его между другими созданными им юридическими лицами, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
2. В решении об изъятии имущества, находящегося на праве оперативного управления, уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа вправе установить казенному предприятию сроки содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу.";
34) пункт 2 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"2. Цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые коммунальным казенным предприятием, устанавливаются местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";

31) 147-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорынның құрылтайшысы, мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы әрекеттерiнен туындаған банкроттығы, ал коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның банкроттығына қатысты жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының әрекеттерінен туындаған банкроттығы жағдайларын қоспағанда, оның мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi. Бұл жағдайларда мемлекет шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорынның қаражаты кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болған кезде оның мiндеттемелерi бойынша жауап бередi.";
32) 153-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 135-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, негізгі құралдарға жататын, өзiне бекiтiп берiлген мүлiктi иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге, дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға республикалық қазыналық кәсіпорын – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның жазбаша келісуімен ғана, ал коммуналдық қазыналық кәсіпорын жергілікті атқарушы органның немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жазбаша келісуімен ғана құқылы.";
33) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"154-бап. Қазыналық кәсіпорынның жедел басқаруына берiлген мүлiктi мемлекеттің алып қою және қайта бөлу құқығы
1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, тиісті саланың уәкілетті органымен келісу бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімнің аппараты қазыналық кәсіпорынға бекітіп берілген мүлікті алып қоюға не оны өзi құрған басқа заңды тұлғалар арасында қайта бөлуге құқылы.
2. Жедел басқару құқығындағы мүлікті алып қою туралы шешімде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қазыналық кәсіпорынға алып қойылған мүлікті өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп-ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімдерін белгілеуге құқылы.";
34) 156-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, коммуналдық қазыналық кәсiпорын өндiретiн және өткiзетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) бағаларын жергiлiктi атқарушы орган немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты белгiлейдi.";

35) пункт 1 статьи 159 изложить в следующей редакции:
"1. Республиканское государственное учреждение создается Президентом Республики Казахстан или Правительством Республики Казахстан, коммунальное государственное учреждение – местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, а также по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
36) пункт 1 статьи 160 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность государственного учреждения финансируется из бюджета уполномоченным органом соответствующей отрасли, местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа либо бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.";
37) в статье 162:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган по государственному имуществу по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли или местный исполнительный орган либо по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа вправе изъять закрепленное за государственным учреждением имущество либо перераспределить его между другими государственными юридическими лицами, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
часть вторую исключить;
38) статью 164 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется местным исполнительным органом района (города областного значения).
Право собственности или иное вещное право на имущество, закрепленное за аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, не сохраняется за его учредителем.";
39) пункт 3 статьи 197 изложить в следующей редакции:
"3. По видам государственного имущества в реестре государственного имущества осуществляется раздельный учет республиканского и коммунального имущества, а по уровням местного государственного управления и самоуправления – раздельный учет областного и районного коммунального имущества, а также коммунального имущества местного самоуправления.
Учет коммунального имущества организуют местные исполнительные органы и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов для отражения в реестре государственного имущества, за исключением случаев, предусмотренных главой 17 настоящего Закона.";

35) 159-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық мемлекеттік мекемені – Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі, коммуналдық мемлекеттік мекемені – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, сондай-ақ аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты құрады.";
36) 160-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында қосымша қаржыландыру көзі белгіленбесе, мемлекеттік мекеменің қызметін тиісті саланың уәкілетті органы, жергілікті атқарушы орган немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бюджеттен қаржыландырады не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қаржыландырылады.";
37) 162-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тиісті саланың уәкілетті органымен келісу бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мемлекеттік мекемеге бекітіп берілген мүлікті алып қоюға не оны басқа мемлекеттік заңды тұлғалар арасында қайта бөлуге құқылы."; екінші бөлік алып тасталсын;
38) 164-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы құрады, таратады және қайта ұйымдастырады.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына бекітіп берілген мүлікке меншік құқығы немесе өзге де заттық құқық оның құрылтайшысында сақталмайды.";
39) 197-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік мүлік тізілімінде мемлекеттік мүліктің түрлері бойынша – республикалық және коммуналдық мүлікті бөлек есепке алу, ал жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару деңгейлері бойынша облыстық және аудандық коммуналдық мүлікті, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін бөлек есепке алу жүзеге асырылады.
Осы Заңның 17-тарауында көзделген жағдайларды қоспағанда, коммуналдық мүлікті есепке алуды мемлекеттік мүлік тізілімінде көрсету үшін жергілікті атқарушы органдар және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ұйымдастырады.";

40) пункт 4 статьи 200 изложить в следующей редакции:
"4. При ведении реестра государственного имущества подлежат раздельному учету объекты республиканского и коммунального имущества уровня области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Коммунальное имущество области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и города районного значения, села, поселка, сельского округа подлежит учету в реестре государственного имущества местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.";
41) пункты 2 и 3 статьи 202 изложить в следующей редакции:
"2. Контроль за сохранностью имущества подведомственных государственных юридических лиц и выполнением плана развития подведомственных государственных предприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли или местными исполнительными органами либо аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
3. Контроль за целевым использованием государственного имущества и изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества осуществляются в отношении республиканского имущества уполномоченным органом по государственному имуществу, в отношении коммунального имущества – местными исполнительными органами или аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в порядке, определяемом Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 27 июня 2014 года "О профессиональных союзах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 11, ст. 66; 2015 г., № 22-V, ст. 152; 2016 г., № 7-I, cт. 49; № 7-II, cт. 55):
1) в статье 10:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Несоблюдение требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, влечет ликвидацию республиканского, территориального объединений профсоюзов, отраслевого и локального профсоюзов в судебном порядке по обращению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на основании сведений органов, зарегистрировавших их.";
пункт 4 исключить;
2) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Переходные положения
Профсоюзы обязаны в течение одного года со дня введения в действие настоящего Закона внести изменения в учредительные документы и организационные структуры в соответствии с требованиями настоящего Закона.
При несоблюдении требований, предусмотренных настоящей статьей, профсоюзы ликвидируются в судебном порядке по обращению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на основании сведений органов юстиции.".

40) 200-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік мүліктің тізілімін жүргізу кезінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ деңгейіндегі республикалық және коммуналдық мүлік объектілері бөлек есепке алуға жатады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкі мемлекеттік мүлік тізілімінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының есепке алуына жатады.";
41) 202-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік заңды тұлғалар мүлкінің сақталуын және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарының орындалуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы органдар не аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік мүліктің мақсатқа сай пайдаланылуын бақылауды және артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлікті алып қоюды республикалық мүлікке қатысты – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган, коммуналдық мүлікке қатысты жергілікті атқарушы органдар немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалатын тәртіппен жүзеге асырады.".
8. "Кәсiптiк одақтар туралы" 2014 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 11, 66-құжат; 2015 ж., № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 55-құжат):
1) 10-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген талаптарды сақтамау республикалық, аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерінің, салалық және жергілікті кәсіподақтардың оларды тіркеген органдар мәліметтері негізінде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана жергілікті атқарушы органдарының жүгінуі бойынша сот тәртібімен таратылуына алып келеді.";
4-тармақ алып тасталсын;
2) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Өтпелі ережелер
Кәсіподақтар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде құрылтай құжаттары мен ұйымдық құрылымдарына осы Заңның талаптарына сәйкес өзгерістер енгізуге міндетті.
Осы бапта көзделген талаптар сақталмаған кезде кәсіподақтар әділет органдарының мәліметтері негізінде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана жергілікті атқарушы органдарының жүгінуі бойынша сот тәртібімен таратылады.".

Сноска. Статья 1 с изменением, внесенным Законом РК от 08.01.2019 № 215-VІ (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 1, абзаца второго подпункта 12), абзаца седьмого подпункта 25), абзаца пятого подпункта 34), абзаца девятнадцатого подпункта 35) и подпунктов 43)45) пункта 2, пунктов 3 и 4, подпунктов 2)6), абзацев третьего – девятого и одиннадцатого – восемнадцатого подпункта 7), абзацев четвертого – шестнадцатого и восемнадцатого – двадцать третьего подпункта 9) пункта 5, пункта 6, подпунктов 1)5), 7)15) и 17)41) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с 1 января 2018 года и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 1 января 2020 года;
2) абзаца четвертого подпункта 12) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2020 года;
3) абзаца двадцать третьего подпункта 1) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 апреля 2020 года;
4) абзацев двадцать восьмого и двадцать девятого подпункта 1) и подпункта 54) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
2. Приостановить действие абзаца седьмого подпункта 11) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона:
для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2018 года;
для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2020 года, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"5) бюджетные программы города районного значения, села, поселка, сельского округа, утверждаемые в составе бюджета района (города областного значения) или районного (города областного значения) бюджета, бюджетные программы города районного значения, села, поселка, сельского округа, утверждаемые в составе бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.".
3. Приостановить до 1 января 2020 года действие абзаца третьего подпункта 12) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:

Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 08.01.2019 № 215-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін – 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 2-тармағының 12) тармақшасының екінші абзацын, 25) тармақшасының жетінші абзацын, 34) тармақшасының бесінші абзацын, 35) тармақшасының он тоғызыншы абзацын және 43)45) тармақшаларын, 3 және 4-тармақтарын, 5-тармағының 2)6) тармақшаларын, 7) тармақшасының үшінші – тоғызыншы және он бірінші – он сегізінші абзацтарын, 9) тармақшасының төртінші – он алтыншы және он сегізінші – жиырма үшінші абзацтарын, 6-тармағын, 7-тармағының 1)5), 7)15) және 17)41) тармақшаларын;
2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 12) тармақшасының төртінші абзацын;
3) 2020 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының жиырма үшінші абзацын;
4) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының жиырма сегізінші және жиырма тоғызыншы абзацтарын және 54) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 11) тармақшасы жетінші абзацының қолданылуы:
халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін;
халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет құрамында бекітілетін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері құрамында бекітілетін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары болып бөлінеді.".
3. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 12) тармақшасы үшінші абзацының қолданылуы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2018 года для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек:
"2-1. Трансфертами органам местного самоуправления являются передаваемые органам местного самоуправления для реализации функций местного самоуправления следующие поступления в областные и районные (городов областного значения) бюджеты:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, не облагаемым у источника выплаты, физических лиц, зарегистрированных на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) налог на имущество физических лиц, имущество которых находится на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц, земельный участок которых находится в городе районного значения, селе, поселке;
4) налог на транспортные средства с физических и юридических лиц, зарегистрированных в городе районного значения, селе, поселке.";
2) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2020 года для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек:
"2-1. Трансфертами органам местного самоуправления являются передаваемые органам местного самоуправления для реализации функций местного самоуправления следующие поступления в областные и районные (городов областного значения) бюджеты:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, не облагаемым у источника выплаты, физических лиц, зарегистрированных на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) налог на имущество физических лиц, имущество которых находится на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц, земельный участок которых находится в городе районного значения, селе, поселке;
4) налог на транспортные средства с физических и юридических лиц, зарегистрированных в городе районного значения, селе, поселке.".
4. Приостановить действие абзацев восьмого, тринадцатого – двадцать восьмого подпункта 26) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона:
для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2018 года;
для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2020 года, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"трансферты органам местного самоуправления, трансферты в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа;";

1) халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2-1. Жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге мынадай түсімдер:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағында тіркелген жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бойынша жеке табыс салығы;
2) мүлкі аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағында орналасқан жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) жер учаскесі аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналасқан жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте тіркелген жеке және заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер болып табылады.";
2) халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2-1. Жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге мынадай түсімдер:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағында тіркелген жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бойынша жеке табыс салығы;
2) мүлкі аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағында орналасқан жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) жер учаскесі аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналасқан жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте тіркелген жеке және заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер болып табылады.".
4. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 26) тармақшасының сегізінші, он үшінші – жиырма сегізінші абзацтарының қолданылуы:
халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін;
халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне берілетін трансферттер;";

"5. В составе бюджета района (города областного значения) или районного (города областного значения) бюджета предусматриваются расходы города районного значения, села, поселка, сельского округа по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) осуществление похозяйственного учета;
3) обеспечение деятельности по записи актов гражданского состояния;
4) дошкольное воспитание и обучение, в том числе организация медицинского обслуживания в организациях дошкольного воспитания и обучения;
5) организация бесплатного подвоза учащихся до ближайшей школы и обратно в сельской местности;
6) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
7) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
8) организация сохранения государственного жилищного фонда города районного значения, села, поселка, сельского округа;
9) обеспечение санитарии населенных пунктов;
10) содержание мест захоронений и погребение безродных;
11) освещение улиц в населенных пунктах;
12) благоустройство и озеленение населенных пунктов, за исключением мероприятий по благоустройству и озеленению населенных пунктов, финансируемых за счет средств местного самоуправления;
13) поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;
14) строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
15) организация водоснабжения населенных пунктов;
16) обеспечение занятости населения на местном уровне;
17) проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий на местном уровне.".
5. Приостановить до 1 января 2020 года действие абзаца восемнадцатого подпункта 35) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2018 года для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек:
"4) бюджетные программы каждого района в городе, города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
2) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2020 года для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек:
"4) бюджетные программы каждого района в городе, города районного значения, села, поселка, сельского округа;".

"5. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет құрамында мынадай бағыттар бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің шығыстары көзделеді:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жұмыс істеуі;
2) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру;
3) азаматтық хал актілерін жазу жөніндегі қызметті қамтамасыз ету;
4) мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту, оның ішінде мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарында медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
5) ауылдық жерлерде оқушыларды жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастыру;
6) шұғыл жағдайларда науқасы ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін жақын жердегі денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру;
7) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
8) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
9) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
10) жерлеу орындарын күтіп-ұстау және туған-туысы жоқ адамдарды жерлеу;
11) елді мекендерде көшелерді жарықтандыру;
12) жергілікті өзін-өзі басқару қаражаты есебінен қаржыландырылатын елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру жөніндегі іс-шараларды қоспағанда, елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру;
13) жергілікті деңгейде мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
14) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;
15) елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру;
16) жергілікті деңгейде халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету;
17) жергілікті деңгейде дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу.".
5. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 35) тармақшасы он сегізінші абзацының қолданылуы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"4) қаладағы әрбір ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары;";
2) халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"4) қаладағы әрбір ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалары;".

6. Приостановить до 1 апреля 2020 года действие подпункта 46) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
1) с 1 января 2018 года для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек:
"46) в статье 102-1:
пункты 16 исключить;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В случае образования бюджета на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа остатки средств от поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, оставшиеся на контрольном счете наличности местного самоуправления не использованными на конец отчетного финансового года, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы зачисляются в поступления соответствующего бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
2) с 1 января 2020 года для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек:
"46) в статье 102-1:
пункты 16 исключить;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В случае образования бюджета на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа остатки средств от поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, оставшиеся на контрольном счете наличности местного самоуправления не использованными на конец отчетного финансового года, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы зачисляются в поступления соответствующего бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
пункт 7 исключить.".
Президент
Республики Казахстан Н. НАЗАРБАЕВ

6. Осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 46) тармақшасының қолданылуы 2020 жылғы 1 сәуірге дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
"46) 102-1-бапта:
1-6-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында бюджет қалыптастырылған жағдайда Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерден, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында есепті қаржы жылының соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтарын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті бюджетінің түсімдері есебіне жатқызады.";
2) халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап:
"46) 102-1-бапта:
1-6-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында бюджет қалыптастырылған жағдайда Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерден, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында есепті қаржы жылының соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтарын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті бюджетінің түсімдері есебіне жатқызады.";
7-тармақ алып тасталсын.".
Қазақстан Республикасының
Президенті Н. НАЗАРБАЕВ