О ратификации Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года
Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2020 года № 302-VІ ЗРК.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Ратифицировать Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года, совершенный в Москве 22 августа 2018 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
Протокол
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации
о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь статьей 20 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Абзац второй статьи 2 Соглашения изложить в следующей редакции:
"космический ракетный комплекс "Байтерек" - комплекс, предназначенный для запусков космических аппаратов перспективной российской ракетой-носителем среднего класса, создание которой предусмотрено Федеральной космической программой Российской Федерации на 2016 - 2025 годы, с высоким уровнем экологической безопасности. В состав космического ракетного комплекса "Байтерек" входят стартовый и технический комплексы, создаваемые на базе технических средств, сооружений и коммуникаций космического ракетного комплекса "Зенит-М" космодрома "Байконур", учебно-тренировочные средства подготовки персонала по эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры, система телекоммуникационного и информационного обеспечения, а также районы падения отделяющихся частей ракет-носителей на территории Республики Казахстан и другие объекты наземной космической и обеспечивающей инфраструктуры;".
Статья 2
Статью 3 Соглашения дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае увеличения уставного капитала Совместного предприятия, Стороны сохраняют паритет по количеству акций, который выражается в равном количестве голосующих акций, принадлежащих акционерам от каждой из Сторон.".

2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 13 ақпандағы № 302-VІ ҚРЗ.
Баспасөз релизі
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2018 жылғы 22 тамызда Мәскеуде жасалған хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) 20-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің 2-бабының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешені" - 2016 - 2025 жылдары Ресей Федерациясының федералды ғарыштық бағдарламасында құрылуы көзделген, экологиялық қауіпсіздік деңгейі жоғары, перспективалы ресейлік орта класты тасымалдағыш зымыранмен ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған кешен. "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің құрамына "Байқоңыр" ғарыш айлағының "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің техникалық құралдарының, құрылыс жайлары мен коммуникацияларының негізінде құрылатын старттық және техникалық кешендер, жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдары, телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандары және басқа жерүсті ғарыш және қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілері кіреді;".
2-бап
Келісімнің 3-бабы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тараптар Бірлескен кәсіпорынның жарғылық капиталы ұлғайтылған жағдайда Тараптардың әрқайсысының акционерлеріне тиесілі дауыс беретін акциялардың тепе-тең санымен көрсетілетін акциялар саны бойынша теңдікті сақтайды.".

Статья 3
Дополнить Соглашение статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1
Казахстанская Сторона обеспечивает финансирование в установленном законодательством Республики Казахстан порядке (в форме государственного задания):
содержания и эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры космического ракетного комплекса "Зенит-М", используемых для создания и функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек", после их исключения из состава объектов, арендуемых Российской Стороной;
реконструкции и модернизации объектов наземной космической инфраструктуры космического ракетного комплекса "Зенит-М", включая стартовый и технический комплексы (за исключением контрольно-проверочной аппаратуры, используемой при подготовке ракеты-носителя на стартовом и техническом комплексах, а также систем и агрегатов, имеющих ограниченный доступ), строительства новых объектов наземной космической инфраструктуры, капитального ремонта и реконструкции существующих объектов наземной космической инфраструктуры в целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" и осуществления с него запусков автоматических и пилотируемых космических аппаратов;
создания учебно-тренировочных средств подготовки персонала по эксплуатации стартового и технического комплексов;
отведения районов падения отделяющихся частей ракет-носителей на территории Республики Казахстан;
модернизации системы телекоммуникационного и информационного обеспечения;
создания и модернизации объектов обеспечивающей инфраструктуры, необходимых для эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек".
Сроки и объем финансирования проекта создания космического ракетного комплекса "Байтерек" определяются технико-экономическим обоснованием проекта.
Российская Сторона обеспечивает финансирование:
создания перспективной ракеты-носителя среднего класса;
создания комплекта средств транспортирования составных частей ракеты-носителя;
модернизации технического комплекса разгонного блока, технического комплекса космического аппарата, технического комплекса космической головной части;
создания технического комплекса пилотируемого транспортного корабля;
модернизации комплекса средств измерения, сбора и обработки телеметрической информации;
создания контрольно-проверочной аппаратуры для перспективной ракеты-носителя среднего класса на техническом и стартовом комплексах.".
Статья 4
Статью 5 Соглашения изложить в следующей редакции:
"Статья 5
Стороны обеспечивают начало летных испытаний космического ракетного комплекса "Байтерек" с ракетой-носителем среднего класса в 2022 году.".

3-бап
Келісім мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап
Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мыналарды (мемлекеттік тапсырма нысанында):
Ресей Тарапы жалға алатын объектілер құрамынан оларды шығарудан кейін, "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру және жұмыс істеуі үшін пайдаланылатын "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін ұстауды және пайдалануды;
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру және одан автоматты және басқарылатын ғарыш аппараттарын ұшыруды жүзеге асыру мақсатында старттық және техникалық кешендерді қоса алғанда, "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін реконструкциялауды және жаңғыртуды (старттық және техникалық кешендердегі тасымалдағыш зымыранды дайындау кезінде пайдаланылатын бақылау-тексеру аппаратураларын, сондай-ақ қолжеткізу шектелген жүйелер мен агрегаттарды қоспағанда), жерүсті ғарыш инфрақұрылымның жаңа объектілерін салуды, жерүсті ғарыш инфрақұрылымның қолданыстағы объектілерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауды;
старттық және техникалық кешендерді пайдалану бойынша персоналды дайындаудың оқу-жаттығу құралдарын құруды;
Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің құлау аудандарын бөлуді;
телекоммуникациялық және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін жаңғыртуды;
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін пайдалану үшін қажетті, қамтамасыз етуші инфрақұрылым объектілерін құруды және жаңғыртуды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру жобасын қаржыландырудың мерзімдері мен көлемі жобаның техникалық-экономикалық негіздемесімен айқындалады.
Ресей Тарапы:
перспективалы орта класты тасымалдағыш зымыранды құруды;
тасымалдағыш зымыранның құрамдас бөліктерін тасымалдау құралдарының жиынтығын құруды;
екпіндеткіш блоктың техникалық кешенін, ғарыш аппаратының техникалық кешенін, ғарыштық басты бөліктің техникалық кешенін жаңғыртуды;
басқарылатын көлік кемесінің техникалық кешенін құруды;
телеметриялық ақпаратты өлшеу, жинау және өңдеу құралдарының кешенін жаңғыртуды;
старттық және техникалық кешендердегі перспективалы орта класты тасымалдағыш зымыран үшін бақылау-тексеру аппаратурасын құруды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.".
4-бап
Келісімнің 5-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап
Тараптар 2022 жылы орта класты тасымалдағыш зымыранмен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінде ұшу сынақтарының басталуын қамтамасыз етеді.".

Статья 5
Абзацы второй и третий статьи 6 Соглашения изложить в следующей редакции:
"с Казахстанской Стороны - Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
с Российской Стороны - Государственная корпорация по космической деятельности "Роскосмос".".
Статья 6
Статью 10 Соглашения изложить в следующей редакции:
"Статья 10
В целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" Стороны предоставляют Совместному предприятию право на создание новых сооружений (объектов) и внесение отделимых и неотделимых улучшений в существующие сооружения (объекты) наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур" по согласованию с компетентными органами Сторон.
В целях реализации настоящего Соглашения объекты космического ракетного комплекса "Зенит-М" согласно перечню, утвержденному компетентными органами Сторон, исключаются из состава арендуемых Российской Стороной объектов комплекса "Байконур" и передаются Казахстанской Стороне в порядке, определенном Договором аренды, до 1 июня 2018 года.
Казахстанская Сторона обеспечивает передачу Совместному предприятию в доверительное управление указанных объектов космического ракетного комплекса "Зенит-М" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При необходимости Совместному предприятию могут быть переданы иные сооружения (объекты) комплекса "Байконур" с исключением их из состава арендуемых объектов комплекса "Байконур" в порядке, определенном Договором аренды.".
Статья 7
Статью 11 Соглашения изложить в следующей редакции:
"Статья 11
Государственная экспертиза проекта строительства объектов космического ракетного комплекса "Байтерек", создаваемых в целях реализации настоящего Соглашения, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
Статья 8
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе Москве 22 августа 2018 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации

5-бап
Келісімнің 6-бабының екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Тарапынан - Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Ресей Тарапынан - "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорация.".
6-бап
Келісімнің 10-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру мақсатында Бірлескен кәсіпорынға Тараптардың құзыретті органдарымен келісу бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағының жерүсті ғарыш инфрақұрылымының қолданыстағы құрылыс жайларына (объектілеріне) ажыратылатын және ажырағысыз жақсартуларды енгізу және жаңа құрылысжайларды (объектілерді) құру құқығын ұсынады.
Осы Келісімді іске асыру мақсатында "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің объектілері Тараптардың құзыретті органдары бекіткен тізбеге сәйкес "Байқоңыр" кешенінің Ресей Тарапы жалға алатын объектілерінің құрамынан шығарылады және Жалға беру шартында айқындалған тәртіппен Қазақстан Тарапына 2018 жылғы 1 маусымға дейін беріледі.
Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бірлескен кәсіпорынға "Зенит-М" ғарыш зымыран кешенінің көрсетілген объектілерінің сенімгерлік басқаруға берілуін қамтамасыз етеді.
Қажет болған кезде "Байқоңыр" кешенінің өзге құрылысжайлары (объектілері) Жалға беру шартында айқындалған тәртіппен "Байқоңыр" кешенінің жалға алынатын объектілерінің құрамынан шығарыла отырып, Бірлескен кәсіпорынға берілуі мүмкін.".
7-бап
Келісімнің 11-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап
Осы Келісімді іске асыру мақсатында құрылатын "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің объектілерін салу жобасының мемлекеттік сараптамасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.".
8-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшіне енеді.
2018 жылғы 22 тамызда Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін