О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора
Закон Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 48-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) оглавление исключить;
2) подпункт 69) статьи 138 изложить в следующей редакции:
"69) за соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора;";
3) часть первую пункта 3 статьи 263 дополнить словами ", закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора".
2. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении":
пункт 2 статьи 15 после слова "закупках," дополнить словами "закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора,".
3. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
пункт 1 статьи 34-1 изложить в следующей редакции:
"1. Закупки товаров, работ и услуг, в том числе размещение гарантированного заказа, национальными управляющими холдингами, национальными холдингами, национальными компаниями и организациями, пятьдесят и более процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, за исключением переданных в доверительное управление физическим лицам или негосударственным юридическим лицам с правом последующего выкупа, а также социально-предпринимательскими корпорациями осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.".
4. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) подпункты 2-2), 30-1), 30-2), 30-3), 30-4), 30-5), 30-6), 31-1), 31-2), 31-3), 32-1) и 38) статьи 1 исключить;
2) статью 15-1 исключить;
3) в статье 179:
второе предложение пункта 3 после слова "общества" дополнить словами ", за исключением сделок, совершаемых по результатам закупок, проведенных способами тендера, аукциона и запроса ценовых предложений";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 8 маусымдағы № 48-VII ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) мазмұны алып тасталсын;
2) 138-баптың 69) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"69) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасының сақталуына;";
3) 263-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі "мүлік" деген сөзден кейін ", квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 2-тармағы "сатып алу," деген сөздерден кейін "квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы," деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
34-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, кейіннен сатып алу құқығымен жеке тұлғаларға немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға сенімгерлік басқаруға берілгендерді қоспағанда, дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тікелей немесе жанама тиесілі ұйымдардың, сондай-ақ әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы, оның ішінде кепілдік берілген тапсырысты орналастыруы Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
4. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 2-2), 30-1), 30-2), 30-3), 30-4), 30-5), 30-6), 31-1), 31-2), 31-3), 32-1) және 38) тармақшалары алып тасталсын;
2) 15-1-бап алып тасталсын;
3) 179-бапта:
3-тармақтың екінші сөйлеміндегі "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық компанияның, нәтижесінде құны қоғам активтері құнының жалпы мөлшерінің оннан аз" деген сөздер "Тендер, аукцион және баға ұсыныстарын сұрату тәсілдерімен өткізілген сатып алу нәтижелері бойынша жасалатын мәмілелерді қоспағанда, акционері мемлекет болып табылатын ұлттық компанияның, нәтижесінде құны қоғам активтері құнының жалпы мөлшерінің оннан аз" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. К исключительной компетенции совета директоров национальной компании, акционером которой является государство, относятся вопросы определения количественного состава, срока полномочий, порядка работы централизованной службы по контролю за закупками, назначения и прекращения полномочий ее руководителя и работников, определения размера и иных условий оплаты труда ее работников.";
4) второе предложение пункта 2 статьи 180 после слова "общества" дополнить словами ", за исключением сделок, совершаемых по результатам закупок, проведенных способами тендера, аукциона и запроса ценовых предложений";
5) в статье 181:
подпункт 10) части первой пункта 5 исключить;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. К исключительной компетенции советов директоров национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов также относятся вопросы определения количественного состава, срока полномочий, порядка работы централизованной службы по контролю за закупками, назначения и прекращения полномочий ее руководителя и работников, определения размера и иных условий оплаты труда ее работников.";
6) главу 12-1 исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния":
1) пункт 3 статьи 8 дополнить подпунктом 29-2) следующего содержания:
"29-2) утверждение порядка осуществления закупок Фондом и организациями, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд;";
2) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Закупки товаров, работ и услуг
Закупки товаров, работ и услуг Фондом и организациями, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно владеет Фонд, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.".
6. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции":
пункт 3 статьи 16 дополнить частью второй следующего содержания:
"Антикоррупционная комплаенс-служба осуществляет свои полномочия независимо от исполнительного органа, должностных лиц субъекта квазигосударственного сектора, подотчетна совету директоров, наблюдательному совету (при его наличии) или иному независимому органу управления и является независимой при обеспечении соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции. Компетенция, организация и порядок деятельности антикоррупционной комплаенс-службы определяются внутренним актом субъекта квазигосударственного сектора.".

"6. Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық компанияның директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметтің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін, жұмыс тәртібін айқындау, оның басшысы мен жұмыскерлерін тағайындау және олардың өкілеттіктерін тоқтату, оның жұмыскерлеріне еңбекақы төлеудің мөлшері мен өзге де шарттарын айқындау мәселелері жатады.";
4) 180-баптың 2-тармағының екінші сөйлеміндегі "Құны қоғам активтері құнының жалпы мөлшерінің оннан аз" деген сөздер "Тендер, аукцион және баға ұсыныстарын сұрату тәсілдерімен өткізілген сатып алу нәтижелері бойынша жасалатын мәмілелерді қоспағанда, құны қоғам активтері құнының жалпы мөлшерінің оннан аз" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 181-бапта:
5-тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасындағы "бекіту;" деген сөз "бекіту жатады." деген сөздермен ауыстырылып, 10) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің директорлар кеңестерінің айрықша құзыретіне сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметтің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін, жұмыс тәртібін айқындау, оның басшысы мен жұмыскерлерін тағайындау және олардың өкілеттіктерін тоқтату, оның жұмыскерлеріне еңбекақы төлеудің мөлшері мен өзге де шарттарын айқындау мәселелері де жатады.";
6) 12-1-тарау алып тасталсын.
5. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 29-2) тармақшамен толықтырылсын:
"29-2) Қордың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызын Қор тікелей немесе жанама түрде иеленетін ұйымдардың сатып алуын жүзеге асыру тәртібін бекіту;";
2) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
Қордың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызын Қор тікелей немесе жанама түрде иеленетін ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
6. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
16-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызмет өз өкілеттіктерін квазимемлекеттік сектор субъектісінің атқарушы органынан, лауазымды адамдарынан тәуелсіз жүзеге асырады, директорлар кеңесіне, байқау кеңесіне (ол болған кезде) немесе өзге де тәуелсіз басқару органына есеп береді және Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету кезінде тәуелсіз болып табылады. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметінің құзыреті, қызметін ұйымдастыру мен оның тәртібі квазимемлекеттік сектор субъектісінің ішкі актісінде айқындалады.".

7. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
части первую и вторую пункта 3-1 статьи 54 дополнить словами ", закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2022 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

7. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
54-баптың 3-1-тармағының бірінші және екінші бөліктеріндегі "мемлекеттік сатып алу" деген сөздерден кейін ", квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. ТОҚАЕВ