О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" по вопросам экологии
Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 402-VI ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-І, 22-II, ст.107; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.103, 108; № 24-І, ст.118, 119; № 24-II, ст.123; 2020 г., № 9, ст.32; № 14, ст.70; Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 декабря 2020 г.):
1) в оглавлении:
в заголовке статьи 253 слово "размещения" заменить словом "захоронения";
заголовок параграфа 4 главы 69 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Плата за негативное воздействие на окружающую среду";
2) абзац четвертый части второй пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду.";
3) в абзаце пятом подпункта 2) пункта 5 статьи 101 слова "эмиссии в" заменить словами "негативное воздействие на";
4) в подпункте 1) пункта 2 статьи 102 слова "эмиссии в" заменить словами "негативное воздействие на";
5) в подпункте 4) пункта 2 статьи 114 слова "эмиссии в" заменить словами "негативное воздействие на";

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 402-VI ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б.қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-І, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 123-құжат; 2020 ж., № 9, 32-құжат; № 14, 70-құжат; 2020 жылғы 11 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
253-баптың тақырыбындағы "орналастыру" деген сөз "көму" деген сөзбен ауыстырылсын;
69-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы";
2) 49-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақылар түсініледі.";
3) 101-баптың 5-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацындағы "эмиссия" деген сөз "теріс әсер еткені" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 102-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "эмиссия" деген сөз "теріс әсер еткені" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 114-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "эмиссиялар" деген сөз "теріс әсер еткені" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) пункт 1 статьи 138 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговой проверкой является проверка, осуществляемая налоговым органом, исполнения норм налогового законодательства Республики Казахстан, а также иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на налоговые органы.";
7) абзац восьмой подпункта 2) пункта 1 статьи 189 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду;";
8) в статье 215:
абзац второй подпункта 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду;";
в пункте 11 слова "эмиссии в" заменить словами "негативное воздействие на";
9) в заголовке и тексте статьи 253 слово "размещения" заменить словом "захоронения";
10) в части второй пункта 3 статьи 520 слово "размещения" заменить словом "захоронения";
11) заголовок параграфа 4 главы 69 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Плата за негативное воздействие на окружающую среду";
12) в статье 573:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Плата за негативное воздействие на окружающую среду (далее по тексту настоящего параграфа – плата) взимается за выбросы и сбросы загрязняющих веществ (эмиссии в окружающую среду), размещение серы в открытом виде на серных картах и захоронение отходов, осуществляемые на основании соответствующего экологического разрешения и декларации о воздействии на окружающую среду в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "эмиссий в окружающую среду" заменить словами "негативного воздействия на окружающую среду";

6) 138-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық органы жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы, сондай-ақ орындалуын бақылау салық органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасы нормаларының орындалуын тексеру салықтық тексеру болып табылады.";
7) 189-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер еткені;";
8) 215-бапта:
5-тармақтың 4) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер еткені;";
11-тармақтағы "эмиссия" деген сөз "теріс әсер еткені" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 253-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "орналастыру" деген сөз "көму" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 520-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "орналастыру" деген сөз "көму" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 69-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы";
12) 573-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мәтіні бойынша – төлемақы) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес тиісті экологиялық рұқсат пен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация негізінде жүзеге асырылатын, ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділері (қоршаған ортаға эмиссия), күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастырғаны және қалдықтарды көмгені үшін алынады.";
3-тармақтағы "қоршаған ортаға эмиссиялардың" деген сөздер "қоршаған ортаға теріс әсер етудің" деген сөздермен ауыстырылсын;

13) в статье 574:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками платы являются операторы объектов I, II и III категорий, определенные в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "эмиссии в окружающую среду, образуемой" заменить словами "негативному воздействию на окружающую среду, возникающему";
14) статью 575 изложить в следующей редакции:
"Статья 575. Объект обложения
Объектом обложения является фактический объем негативного воздействия на окружающую среду (масса, единица измерения активности – для радиоактивных отходов) в отчетном периоде (для объектов I и II категорий – в пределах установленных нормативов и лимитов, для объектов III категории – в пределах задекларированного объема), в том числе установленный по результатам осуществления уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными органами государственного экологического контроля за соблюдением экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль), в виде:
1) выбросов загрязняющих веществ;
2) сбросов загрязняющих веществ;
3) захороненных отходов;
4) размещенной серы в открытом виде на серных картах, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов.";

13) 574-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Экология кодексіне сәйкес айқындалған I, II және III санаттағы объектілердің операторлары төлемақы төлеушілер болып табылады.";
3-тармақтағы "қалыптасатын қоршаған ортаға эмиссиялар" деген сөздер "туындайтын қоршаған ортаға теріс әсер ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 575-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"575-бап. Салық салу объектісі
Мыналар:
1) ластаушы заттардың шығарындылары;
2) ластаушы заттардың төгінділері;
3) көмілген қалдықтар;
4) көмірсутекті барлау және (немесе) өндіру операцияларын жүргізу кезінде түзілетін, күкірт карталарында ашық түрде орналастырылған күкірт түрінде есепті кезеңде (І және ІІ санаттағы объектілер үшін – белгіленген нормативтер және лимиттер шегінде, ІІІ санаттағы объектілер үшін – декларацияланған көлем шегінде) қоршаған ортаға теріс әсер етудің (радиоактивті қалдықтар үшін – масса, белсенділік өлшем бірлігі), оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының сақталуына мемлекеттік экологиялық бақылауды (мемлекеттік экологиялық бақылау) жүзеге асыру нәтижелері бойынша белгіленген нақты көлемі салық салу объектісі болып табылады.";

1.2.6.1.
трансурановые
0,76
1.2.6.2.
альфа-радиоактивные
0,38
1.2.6.3.
бета-радиоактивные
0,04
1.2.6.4.
ампульные радиоактивные источники
0,38
7. Ставки платы за размещение серы в открытом виде на серных картах, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов, составляют 3,77 МРП за одну тонну.
8. Местные представительные органы имеют право повышать ставки по захоронению коммунальных отходов (твердых бытовых отходов, ила канализационных очистных сооружений), установленные строкой 1.2.1 таблицы пункта 6 настоящей статьи.";

1.2.6.1.
трансуранды
0,76
1.2.6.2.
альфа-радиоактивті
0,38
1.2.6.3.
бета-радиоактивті
0,04
1.2.6.4.
шынақты радиоактивті көздер
0,38
7. Көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде түзілетін күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру үшін төлемақы мөлшерлемелері бір тонна үшін 3,77 АЕК құрайды.
8. Жергілікті өкілді органдардың осы баптың 6-тармағы кестесінің 1.2.1-жолында белгіленген коммуналдық қалдықтарды (қатты тұрмыстық қалдықтарды, кәріздік тазарту құрылыстарының тұнбаларын) көму бойынша мөлшерлемелерді көтеруге құқығы бар.";

16) в статье 577:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма платы:
1) исчисляется плательщиками, являющимися операторами объектов I и II категорий, исходя из объектов обложения, указанных в статье 575 настоящего Кодекса, и установленных ставок платы с применением коэффициентов, предусмотренных настоящей статьей;
2) исчисляется плательщиками, являющимися операторами объектов III категории, исходя из задекларированных объектов обложения, указанных в статье 575 настоящего Кодекса, и установленных ставок платы;
3) начисляется налоговыми органами с применением коэффициентов, предусмотренных настоящей статьей, исходя из установленных ставок платы и незадекларированной части объектов обложения, определенных статьей 575 настоящего Кодекса, выявленной, в том числе, по сведениям, полученным в результате государственного экологического или налогового контроля и представленным в порядке, по форме и в сроки, которые установлены пунктом 3 статьи 573 настоящего Кодекса.
В случае начисления суммы платы в соответствии с подпунктом 3) части первой настоящего пункта налоговым органом выносится соответствующее уведомление в течение десяти рабочих дней со дня получения сведений, предусмотренных пунктом 3 статьи 573 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях стимулирования внедрения и применения наилучших доступных техник на территории Республики Казахстан, предотвращения или снижения уровня вредного антропогенного воздействия на окружающую среду при исчислении платы по объектам, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду, по которым выдано комплексное экологическое разрешение, в том числе до 1 июля 2021 года, плательщиками применяются следующие коэффициенты:
коэффициент 0 – к ставкам платы, предусмотренным пунктами 2 и 3 статьи 576 настоящего Кодекса, за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников и от сжигания попутного и (или) природного газа в факелах в пределах нормативов, установленных в комплексном экологическом разрешении, со дня его выдачи;
коэффициент 0 – к ставкам платы, предусмотренным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса, за сбросы загрязняющих веществ в пределах нормативов, установленных в комплексном экологическом разрешении, со дня его выдачи;
коэффициент 0 – к ставкам платы, предусмотренным пунктом 6 статьи 576 настоящего Кодекса, за захоронение отходов в пределах лимитов и в соответствии с отчетностью, представляемой при образовании, использовании, обезвреживании и захоронении отходов производства и потребления, со дня выдачи комплексного экологического разрешения;

16) 577-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы сомасын:
1) I және II санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлеушілер осы Кодекстің 575-бабында көрсетілген салық салу объектілерін және осы бапта көзделген коэффициенттерді қолдана отырып, белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін негізге ала отырып есептейді;
2) ІІІ санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлеушілер осы Кодекстің 575-бабында көрсетілген декларацияланған салық салу объектілерін және белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін негізге ала отырып есептейді;
3) салық органдары осы бапта көзделген коэффициенттерді қолдана отырып, белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін және осы Кодекстің 575-бабында айқындалған салық салу объектілерінің, оның ішінде мемлекеттік экологиялық немесе салықтық бақылау нәтижесінде алынған және осы Кодекстің 573-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімдерде ұсынылған мәліметтер бойынша анықталған декларацияланбаған бөлігін негізге ала отырып есепке жазады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес төлемақы сомасы есепке жазылған жағдайда, салық органы осы Кодекстің 573-бабының 3-тармағында көзделген мәліметтерді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама шығарады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының аумағында ең үздік қолжетімді техникаларды ендіру мен қолдануды ынталандыру, қоршаған ортаға зиянды антропогендік әсер ету деңгейінің алдын алу немесе оларды төмендету мақсатында кешенді экологиялық рұқсат, оның ішінде 2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілер бойынша төлемақыны есептеу кезінде төлеушілер мынадай коэффициенттерді:
кешенді экологиялық рұқсат берілген күннен бастап онда белгіленген нормативтер шегінде, стационарлық көздерден және ілеспе және (немесе) табиғи газды алау етіп жағудан ластаушы заттардың шығарындылары үшін осы Кодекстің 576-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген төлемақы мөлшерлемелеріне – 0 коэффициентін;
кешенді экологиялық рұқсат берілген күннен бастап онда белгіленген нормативтер шегінде ластаушы заттардың төгінділері үшін осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында көзделген төлемақы мөлшерлемелеріне – 0 коэффициентін;
кешенді экологиялық рұқсат берілген күннен бастап өндіріс пен тұтыну қалдықтарын түзу, пайдалану, залалсыздандыру және көму кезінде ұсынылатын есептілікке сәйкес және лимиттер шегінде қалдықтарды көмгені үшін осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағында көзделген төлемақы мөлшерлемелеріне – 0 коэффициентін;

коэффициент 0 – к ставке платы, предусмотренной пунктом 7 статьи 576 настоящего Кодекса, за размещение серы в открытом виде на серных картах в пределах лимитов при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов и в соответствии с отчетностью, представляемой при образовании и размещении серы, со дня выдачи комплексного экологического разрешения.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При исчислении отдельными плательщиками суммы платы по объектам, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду, по которым не действует комплексное экологическое разрешение, к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) по объектам I категории:
плательщиками, являющимися субъектами естественных монополий, – при оказании коммунальных услуг, плательщиками, являющимися энергопроизводящими организациями, – при производстве электроэнергии:
2,4 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
3,44 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,4 – к ставкам, установленным строкой 1.2.4 таблицы пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса;
плательщиками, являющимися операторами полигонов и осуществляющими захоронение коммунальных отходов:
1,6 – к ставкам, установленным строкой 1.2.1 таблицы пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, с учетом их повышения местными представительными органами в соответствии с пунктом 8 статьи 576 настоящего Кодекса за объем твердых бытовых отходов, образуемых физическими лицами по месту их жительства;
иными плательщиками:
8 – к ставкам, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса;
2) по объектам II и III категорий:
плательщиками, являющимися субъектами естественных монополий, – при оказании коммунальных услуг, плательщиками, являющимися энергопроизводящими организациями, – при производстве электроэнергии:
0,3 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 – к ставкам, установленным строкой 1.2.4 таблицы пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса;
плательщиками, являющимися операторами полигонов и осуществляющими захоронение коммунальных отходов:
0,2 – к ставкам, установленным строкой 1.2.1 таблицы пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, с учетом их повышения местными представительными органами в соответствии с пунктом 8 статьи 576 настоящего Кодекса за объем твердых бытовых отходов, образуемых физическими лицами по месту их жительства.
При этом коэффициенты, установленные частью первой настоящего пункта, применяются в отношении объемов негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в соответствующих экологических разрешениях плательщиков по объектам I и II категорий, или объемов негативного воздействия на окружающую среду, указанных в декларациях по объектам III категории.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

кешенді экологиялық рұқсат берілген күннен бастап көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде лимиттер шегінде және күкіртті түзу және орналастыру кезінде ұсынылатын есептілікке сәйкес күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастырғаны үшін осы Кодекстің 576-бабының 7-тармағында көзделген төлемақы мөлшерлемелеріне – 0 коэффициентін қолданады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жекелеген төлеушілер кешенді экологиялық рұқсат қолданылмайтын, қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілер бойынша төлемақы сомасын есептеген кезде төлемақының тиісті мөлшерлемелеріне мынадай:
1) I санаттағы объектілер бойынша:
коммуналдық қызметтер көрсету кезінде – табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын төлеушілер, электр энергиясын өндіру кезінде – энергия өндіруші ұйымдар болып табылатын төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге – 2,4;
осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге – 3,44;
осы Кодестің 576-бабының 6-тармағы кестесінің 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,4;
полигон операторлары болып табылатын және коммуналдық қалдықтарды көмуді жүзеге асыратын төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың оларды көтеруін ескере отырып, тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалар түзетін тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағы кестесінің 1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге – 1,6;
өзге де төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне – 8;
2) ІI және ІІІ санаттағы объектілер бойынша:
коммуналдық қызметтер көрсету кезінде – табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын төлеушілер, электр энергиясын өндіру кезінде – энергия өндіруші ұйымдар болып табылатын төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,3;
осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,43;
осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағы кестесінің 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,05;
полигондар операторлары болып табылатын және коммуналдық қалдықтарды көмуді жүзеге асыратын төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың оларды көтеруін ескере отырып, тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалар түзетін тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағы кестесінің 1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,2 коэффициенттерін қолданады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген коэффициенттер І және ІІ санаттағы объектілер бойынша төлеушілердің тиісті экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлемдеріне немесе III санаттағы объектілер бойынша декларацияларда көрсетілген, қоршаған ортаға теріс әсер ету көлемдеріне қатысты қолданылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Плательщики платы, являющиеся операторами объектов I и II категорий, с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме вправе выкупить нормативы или лимиты негативного воздействия на окружающую среду, установленные органом, выдающим разрешительный документ. Выкуп нормативов или лимитов производится с полной предварительной оплатой за текущий год при оформлении разрешительного документа не позднее 20 марта отчетного налогового периода.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:

"3. Жиынтық жылдық көлемде 100 АЕК-ке дейінгі төлем көлемдерінде І және ІІ санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлемақы төлеушілер рұқсат құжатын беретін орган белгілеген қоршаған ортаға теріс әсер ету нормативтерін немесе лимиттерін сатып алуға құқылы. Ағымдағы жыл үшін толық алдын ала төлем жасалып, рұқсат құжатын ресімдеу кезінде есепті салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірілмей нормативтерді немесе лимиттерді сатып алу жүргізіледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту нахождения источника (объекта) негативного воздействия на окружающую среду, указанному в разрешительном документе, за исключением передвижных источников загрязнения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Текущие суммы платы за фактический объем негативного воздействия на окружающую среду вносятся плательщиками не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, за исключением плательщиков, указанных в пункте 3 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"4. Ластаудың жылжымалы көздерін қоспағанда, төлемақы сомасы рұқсат құжатында көрсетілген қоршаған ортаға теріс әсер ету көзінің (объектінің) тұрған жері бойынша бюджетке төленеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген төлеушілерді қоспағанда, төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер етудің нақты көлемі үшін ағымдағы төлемақы сомасын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірмей енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. В случае недостижения к сроку, установленному в графике достижения показателей поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду в рамках программы повышения экологической эффективности (далее в целях настоящего пункта – программа) к комплексному экологическому разрешению, выданному в отношении объекта I категории, показателя поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду по маркерному загрязняющему веществу менее чем на 30 процентов от величины такого показателя в целях начисления суммы платы в отношении эмиссий указанного вещества коэффициент, предусмотренный пунктом 1-1 настоящей статьи, приобретает значение соответствующего коэффициента, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, начиная с налогового периода, предшествующего году недостижения установленного показателя поэтапного снижения негативного воздействия, и до даты достижения такого показателя.

"6. І санаттағы объектіге қатысты берілген кешенді экологиялық рұқсатқа экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы шеңберінде (бұдан әрі осы тармақтың мақсатында – бағдарлама) қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендету көрсеткіштеріне қол жеткізу кестесінде белгіленген мерзімге, маркерлік ластаушы заттар бойынша қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңімен төмендету көрсеткіші шамасының 30 пайызынан аз осындай көрсеткішке қол жеткізілмеген жағдайда, көрсетілген заттың эмиссиясына қатысты төлемақы сомасын есепке жазу мақсатында осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициент теріс әсерді кезең-кезеңімен төмендетудің белгіленген көрсеткішіне қол жеткізілмеген жылдың алдындағы салық кезеңінен бастап және осындай көрсеткішке қол жеткізілген күнге дейін осы баптың 2-тармағында көзделген тиісті коэффициенттің мәніне ие болады.

В случае недостижения к дате завершения срока выполнения программы к комплексному экологическому разрешению, выданному в отношении объекта I категории, установленных технологических нормативов по 30 процентам и менее от общего количества маркерных загрязняющих веществ в целях начисления суммы платы коэффициенты, предусмотренные пунктом 1-1 настоящей статьи, приобретают значения соответствующих коэффициентов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, за соответствующие годы начиная со дня получения комплексного экологического разрешения в отношении эмиссий маркерных загрязняющих веществ, по которым не достигнуты установленные технологические нормативы.

I санаттағы объектіге қатысты берілген кешенді экологиялық рұқсатқа бағдарламаны орындау мерзімі аяқталған күнге маркерлік ластаушы заттардың жалпы санының 30 және одан аз пайызы бойынша белгіленген технологиялық нормативтерге қол жеткізілмеген жағдайда, төлемақы сомасын есептеу мақсатында осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттер белгіленген технологиялық нормативтерге қол жеткізілмеген маркерлік ластаушы заттар эмиссияларына қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынған күннен бастап тиісті жылдар үшін осы баптың 2-тармағында көзделген тиісті коэффициенттердің мәндеріне ие болады.

В случае отзыва, лишения или прекращения действия комплексного экологического разрешения, выданного в отношении объекта I категории под условием и в период выполнения программы, по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, в целях начисления суммы платы коэффициенты, предусмотренные пунктом 1-1 настоящей статьи, приобретают значения соответствующих коэффициентов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, за соответствующие годы начиная со дня получения комплексного экологического разрешения по всем видам негативного воздействия на окружающую среду по данному объекту I категории, за которые взимается плата, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой настоящего пункта.
При этом, если в рамках выполнения программы технологические нормативы достигнуты по 70 процентам и более от общего количества маркерных загрязняющих веществ, часть третья настоящего пункта не применяется в отношении эмиссий маркерных загрязняющих веществ, осуществленных до даты отзыва, лишения или прекращения действия комплексного экологического разрешения, выданного в отношении объекта I категории, по которым к указанной дате технологические нормативы в рамках выполнения программы были достигнуты.
На сумму платы, возникшую и начисленную в соответствии с частями первой, второй и третьей настоящего пункта, со дня применения коэффициентов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, начисляется пеня в размере, определенном настоящим Кодексом.";

I санаттағы объектіге қатысты бағдарламаны орындау шартымен және кезеңінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негіздер бойынша берілген кешенді экологиялық рұқсатты кері қайтарып алу, одан айыру немесе оның қолданысын тоқтату жағдайында, төлемақы сомасын есепке жазу мақсатында осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттер осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, төлемақы алынатын I санаттағы осы объект бойынша қоршаған ортаға теріс әсердің барлық түрі бойынша кешенді экологиялық рұқсат алынған күннен бастап тиісті жылдар үшін осы баптың 2-тармағында көзделген тиісті коэффициенттердің мәндеріне ие болады.
Бұл ретте егер бағдарламаны орындау шеңберінде технологиялық нормативтерге маркерлік ластаушы заттардың жалпы санының 70 және одан көп пайызы бойынша қол жеткізілсе, осы тармақтың үшінші бөлігі бағдарламаны орындау шеңберінде технологиялық нормативтерге көрсетілген күнге дейін қол жеткізілген I санаттағы объектіге қатысты берілген кешенді экологиялық рұқсат кері қайтарып алынған, одан айырған немесе оның қолданысы тоқтатылған күнге дейін жүзеге асырылған маркерлік ластаушы заттардың эмиссияларына қатысты қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес туындаған және есепке жазылған төлемақы сомасына осы баптың 2-тармағында көрсетілген коэффициенттер қолданылған күннен бастап осы Кодексте айқындалған мөлшерде өсімпұл есепке жазылады.";

17) в подпункте 6) пункта 1 статьи 705 слова "эмиссии в" заменить словами "негативное воздействие на".
2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст.108; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 23, ст.106; № 24-І, ст.118, 119; № 24-II, ст.123; 2020 г., № 9, ст.32; № 14, ст.70; Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 декабря 2020 г.):

17) 705-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "эмиссия" деген сөз "теріс әсер еткені" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-III, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 23, 106-құжат; № 24-І, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 123-құжат; 2020 ж., № 9, 32-құжат; № 14, 70-құжат; 2020 жылғы 11 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1.2.6.1.
трансурановые
0,38
1.2.6.2.
альфа-радиоактивные
0,19
1.2.6.3.
бета-радиоактивные
0,02
1.2.6.4.
ампульные радиоактивные источники
0,19
";
"8. Местные представительные органы имеют право повышать ставки, установленные настоящей статьей, не более чем в два раза, за исключением ставок, установленных пунктом 3 настоящей статьи.".
Статья 43-9. Приостановить до 1 января 2037 года действие пункта 2 статьи 577 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:

1.2.6.1.
трансуранды
0,38
1.2.6.2.
альфа-радиоактивті
0,19
1.2.6.3.
бета-радиоактивті
0,02
1.2.6.4.
шынақты радиоактивті көздер
0,19
";
"8. Жергілікті өкілді органдардың, осы баптың 3-тармағында белгіленген мөлшерлемелерді қоспағанда, осы бапта белгіленген мөлшерлемелерді екі еседен арттырмай көтеруге құқығы бар.".
43-9-бап. 2037 жылғы 1 қаңтарға дейін Салық кодексінің 577-бабы 2-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

1) с 1 января 2022 года до 1 января 2025 года:
"2. При исчислении отдельными плательщиками суммы платы по объектам, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду, по которым не действует комплексное экологическое разрешение, к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) плательщиками, являющимися субъектами естественных монополий, – при оказании коммунальных услуг, плательщиками, являющимися энергопроизводящими организациями, – при производстве электроэнергии:
0,3 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса, с учетом их повышения местными представительными органами в соответствии с пунктом 8 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса, с учетом их повышения местными представительными органами в соответствии с пунктом 8 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 – к ставкам, установленным строкой 1.2.4 таблицы пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, с учетом их повышения местными представительными органами в соответствии с пунктом 8 статьи 576 настоящего Кодекса;
2) плательщиками, являющимися операторами полигонов и осуществляющими захоронение коммунальных отходов:
0,2 – к ставкам, установленным строкой 1.2.1 таблицы пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, с учетом их повышения местными представительными органами в соответствии с пунктом 8 статьи 576 настоящего Кодекса за объем твердых бытовых отходов, образуемых физическими лицами по месту их жительства.
При этом коэффициенты, установленные частью первой настоящего пункта, применяются в отношении объемов негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в соответствующих экологических разрешениях плательщиков по объектам I и II категорий, или объемов негативного воздействия на окружающую среду, указанных в декларациях по объектам III категории.";
2) с 1 января 2025 года до 1 января 2028 года:
"2. При исчислении отдельными плательщиками суммы платы по объектам, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду, по которым не действует комплексное экологическое разрешение, к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) по объектам I категории, включенным в перечень пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ на 1 января 2021 года, утвержденный Правительством Республики Казахстан:
плательщиками, являющимися субъектами естественных монополий, – при оказании коммунальных услуг, плательщиками, являющимися энергопроизводящими организациями, – при производстве электроэнергии:

1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Жекелеген төлеушілер кешенді экологиялық рұқсат қолданылмайтын, қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілер бойынша төлемақы сомасын есептеген кезде төлемақының тиісті мөлшерлемелеріне мынадай:
1) коммуналдық қызметтер көрсету кезінде – табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын төлеушілер, электр энергиясын өндіру кезінде – энергия өндіруші ұйымдар болып табылатын төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың оларды көтеруін ескере отырып, осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,3;
осы Кодекстің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың оларды көтеруін ескере отырып, осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,43;
осы Кодекстің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың оларды көтеруін ескере отырып, осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағы кестесінің 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,05;
2) полигондар операторлары болып табылатын және коммуналдық қалдықтарды көмуді жүзеге асыратын төлеушілер:
осы Кодекстің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың оларды көтеруін ескере отырып, тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалар түзетін тұрмыстық қатты қалдықтар көлемі үшін осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағы кестесінің 1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге – 0,2 коэффициенттерін қолданады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген коэффициенттер І және ІІ санаттағы объектілер бойынша төлеушілердің тиісті экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ететін көлемдерге немесе ІІІ санаттағы объектілер бойынша декларацияларда көрсетілген қоршаған ортаға теріс әсер ететін көлемдерге қатысты қолданылады.";
2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Жекелеген төлеушілер кешенді экологиялық рұқсат қолданылмайтын, қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілер бойынша төлемақы сомасын есептеген кезде төлемақының тиісті мөлшерлемелеріне мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, 2021 жылдың 1 қаңтарына ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесіне енгізілген І санаттағы объектілер бойынша:
коммуналдық қызметтер көрсету кезінде – табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын төлеушілер, электр энергиясын өндіру кезінде – энергия өндіруші ұйымдар болып табылатын төлеушілер:

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2022 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2-бап. Осы Заң 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ