О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам биологической безопасности
Закон Республики Казахстан от 21 мая 2022 года № 123-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года:
часть первую пункта 2 статьи 193-1 после слов "объекты использования атомной энергии;" дополнить словами "стационарные потенциально опасные биологические объекты, на которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I группы патогенности;".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 283:
заголовок дополнить словами ", а также патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Обращение с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания, без соответствующего разрешения –
наказывается лишением свободы на срок от двух до шести лет с конфискацией имущества или без таковой.";
2) в статье 284:
в заголовке слова "или ядерных материалов" заменить словами ", ядерных материалов, а также патогенных биологических агентов, вызывающих особо опасные инфекционные заболевания";
в абзаце первом части первой слова "или ядерных материалов" заменить словами ", ядерных материалов, а также патогенных биологических агентов, вызывающих особо опасные инфекционные заболевания,";
3) в статье 285:
заголовок дополнить словами "или требований по обращению с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Нарушение требований по обращению с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, –
наказывается лишением свободы на срок до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) статью 9 дополнить подпунктами 40-1), 40-2), 40-3), 40-4) и 40-5) следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 21 мамырдағы № 123-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне:
193-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "атом энергиясын пайдаланатын объектілер;" деген сөздерден кейін "патогендігі І топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын стационарлық ықтимал қауіпті биологиялық объектілер;" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 283-бапта:
тақырып "ядролық материалдармен" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен тиісті рұқсатсыз жұмыс істеу –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, екі жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
2) 284-бапта:
тақырыптағы "немесе ядролық материалдарды" деген сөздер ", ядролық материалдарды, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "немесе ядролық материалдарды" деген сөздер ", ядролық материалдарды, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 285-бапта:
тақырып "қағидаларын" деген сөзден кейін "немесе аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі талаптарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Абайсызда адам өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға алып келген, аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі талаптарды бұзу –
белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып немесе онсыз, жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
3. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 9-бап мынадай мазмұндағы 40-1), 40-2), 40-3), 40-4) және 40-5) тармақшалармен толықтырылсын:

"40-1) разрабатывает и утверждает квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности на оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения;
40-2) осуществляет выдачу лицензии на оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
40-3) разрабатывает и утверждает правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
40-4) разрабатывает и утверждает правила выдачи, возобновления действия, переоформления, прекращения действия разрешений на обращение с патогенными биологическими агентами и приложений к ним;
40-5) разрабатывает и утверждает квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами;";
2) в статье 17:
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Порядок и условия выдачи и переоформления лицензии и дубликата лицензии, осуществления разрешительного контроля, приостановления, возобновления и прекращения действия лицензии на оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения устанавливаются Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и приложение к нему;";
4) в статье 21:
в заголовке слова "работу с микроорганизмами I – IV группы патогенности и гельминтами" заменить словами "обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения выдается разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и приложение к нему микробиологическим лабораториям независимо от форм собственности на основании заключения комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимной комиссии).";
в пункте 2 слова "биологической безопасности (режимная комиссия) и состав режимной комиссии" заменить словами "в области биологической безопасности (режимная комиссия) и ее состав";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"40-1) денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
40-2) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған лицензияны беруді жүзеге асырады;
40-3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
40-4) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттарды және оларға қосымшаларды беру, олардың қолданысын қайта бастау, қайта ресімдеу, қолданысын тоқтату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
40-5) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;";
2) 17-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсету.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған лицензияны және лицензияның телнұсқасын беру және қайта ресімдеу, рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру, лицензияның қолданысын тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі мен шарттары "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.";
3) 19-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымша;";
4) 21-бапта:
тақырыптағы "Патогендігі I – IV топтың микроорганизмдерімен және гельминттермен жұмыс істеуге рұқсат" деген сөздер "Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган меншік нысанына қарамастан микробиологиялық зертханаларға патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның (режимдік комиссияның) қорытындысы негізінде береді.";
2-тармақтағы "Биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) туралы ережені және режимдік комиссияның құрамын" деген сөздер "Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) туралы ережені және оның құрамын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. На проведение научно-исследовательских, экспериментальных, производственных, полевых и диагностических работ с патогенными биологическими агентами при соблюдении мер лабораторного сдерживания, включающих инженерные, операционные и технические требования (уровень биологической безопасности лаборатории), выдается разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и приложение к нему в зависимости от группы риска используемых в работе патогенных биологических агентов.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"На каждый объект (стационарный или мобильный), на котором будет осуществляться деятельность по обращению с патогенными биологическими агентами, выдается разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и приложение к нему с учетом группы патогенности и степени опасности с указанием наименований патогенных биологических агентов.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Основанием для выдачи разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему является соответствие деятельности субъекта, осуществляющего обращение с патогенными биологическими агентами, квалификационным требованиям, предъявляемым к данной деятельности.
5. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему являются:
1) непредставление либо представление недостоверных документов и сведений, необходимых для получения разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему;
2) отсутствие санитарно-эпидемиологического заключения на объект высокой эпидемической значимости;
3) отрицательное заключение комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимной комиссии) на основании несоответствия квалификационным требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами.";
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Основаниями для лишения разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему являются:
1) неустранение в установленный срок нарушения, явившегося основанием для приостановления действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему;
2) повторное выявление в течение последних двенадцати календарных месяцев нарушения, оказывающего опасное воздействие на состояние здоровья людей, животных, растения и окружающую среду, которое послужило основанием для приостановления действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему;

"3. Инженерлік, операциялық және техникалық талаптарды (зертхананың биологиялық қауіпсіздік деңгейі) қамтитын зертханалық тежеу шаралары сақталған кезде патогенді биологиялық агенттермен ғылыми-зерттеу, эксперименттік, өндірістік, далалық және диагностикалық жұмыстарды жүргізуге патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымша жұмыста пайдаланылатын патогенді биологиялық агенттердің тәуекел тобына байланысты беріледі.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын әрбір объектіге (стационарлық немесе мобильді) патогенді биологиялық агенттердің атаулары көрсетіле отырып, патогендік тобы және қауіптілік дәрежесі ескеріліп, патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымша беріледі.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект қызметінің осы қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беруге негіз болып табылады.
5. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беруден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны алуға қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсынбау не анық емес құжаттар мен мәліметтерді ұсыну;
2) эпидемиялық мәні жоғары объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болмауы;
3) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеу негізінде биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның (режимдік комиссияның) теріс қорытындысы.";
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттан және оған қосымшадан айыруға мыналар негіз болып табылады:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықтың белгіленген мерзімде жойылмауы;
2) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған, адамдардың, жануарлардың саулық жағдайына, өсімдіктер мен қоршаған ортаға қауіпті әсер ететін бұзушылықтың соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде қайта анықталуы;

3) иные случаи, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Лишение либо приостановление действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
7. Основаниями для прекращения действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему являются:
1) лишение разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему;
2) отмена разрешительного порядка;
3) прекращение деятельности, ликвидация юридического лица;
4) добровольное обращение заявителя о прекращении действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему;
5) иные случаи, предусмотренные законами Республики Казахстан.
С момента прекращения действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему не допускается осуществление деятельности по обращению с патогенными биологическими агентами.";
5) пункт 5 статьи 30 исключить;
6) статью 36 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В отношении потенциально опасных биологических объектов, на которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности, с высокой эпидемической значимостью контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
7) в части первой пункта 3 статьи 45 слова "по особому порядку" исключить;
8) в пункте 3 статьи 52:
в части первой:
в подпункте 1) слова "внеплановой проверки" заменить словом "проверок";
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) проверок, проводимых на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
5) расследования.";
часть вторую исключить;
9) статью 94 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Нормативные правовые акты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и документы государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования, содержащие требования к обращению с патогенными биологическими агентами, разрабатываются и применяются с учетом требований в области биологической безопасности.";

3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттан және оған қосымшадан айыру не оның қолданысын тоқтата тұру Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның қолданысын тоқтатуға мыналар негіз болып табылады:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттан және оған қосымшадан айыру;
2) рұқсат беру тәртібінің күшін жою;
3) заңды тұлға қызметінің тоқтатылуы, оның таратылуы;
4) өтініш берушінің патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның қолданысын тоқтату туралы өз еркімен жүгінуі;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның қолданысы тоқтатылған кезден бастап патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.";
5) 30-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
6) 36-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын, эпидемиялық мәні жоғары ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
7) 45-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "ерекше тәртіп бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
8) 52-баптың 3-тармағында:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы "жоспардан тыс тексеру" деген сөздер "тексерулер" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "жүргізу нысанында жүзеге асырылады." деген сөздер "жүргізу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
4) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер;
5) тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырылады.";
екінші бөлік алып тасталсын;
9) 94-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге қойылатын талаптарды қамтитын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесінің құжаттары биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптар ескеріле отырып әзірленеді және қолданылады.";

10) подпункт 8) пункта 1 статьи 95 после слова "утилизации" дополнить словом "(уничтожению)";
11) главу 14 дополнить статьей 95-1 следующего содержания:
"Статья 95-1. Коллекции патогенных и промышленных микроорганизмов
Сбор, идентификация, изучение, учет, паспортизация, хранение (депонирование) и содержание национальной и рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, осуществляются с учетом законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
12) часть первую пункта 3 статьи 113 дополнить словами ", с учетом методики управления биологическими рисками и требований к оценке биологических рисков";
13) пункт 6 статьи 221 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Дополнительное образование по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения осуществляется организациями образования и науки, профессиональными саморегулируемыми организациями, реализующими образовательные программы дополнительного образования и прошедшими институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов.".
4. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений":
1) в пункте 1 статьи 7:
подпункт 5) дополнить словами ", в том числе с учетом требований законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности";
дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) разрабатывает и утверждает правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области карантина растений;";
в подпункте 16) слова "научных принципов оценки фитосанитарного риска с учетом требований международных норм и рекомендаций" заменить словами "правил проведения анализа фитосанитарного риска, в том числе с учетом методики управления биологическими рисками в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности, международными нормами и рекомендациями";
2) статью 9-2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор в отношении потенциально опасных биологических объектов, на которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами, осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";

10) 95-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы "кәдеге жаратуға" деген сөздерден кейін "(жоюға)" деген сөзбен толықтырылсын;
11) 14-тарау мынадай мазмұндағы 95-1-баппен толықтырылсын:
"95-1-бап. Патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдер коллекциясы
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық және жұмыс коллекцияларын жинау, сәйкестендіру, зерделеу, есепке алу, паспорттау, сақтау (депонирлеу) және күтіп-бағу Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
12) 113-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі "тәртіпке сәйкес" деген сөздерден кейін ", биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесін және биологиялық тәуекелдерді бағалауға қойылатын талаптарды ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 221-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау мәселелері бойынша қосымша білім беруді білім беру және ғылым ұйымдары, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен кәсіптік өзін-өзі реттейтін ұйымдар жүзеге асырады.".
4. "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 1-тармағында:
5) тармақша "талаптарды" деген сөзден кейін ", оның ішінде Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарын ескере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
16) тармақшадағы "халықаралық нормалардың талаптары мен ұсынымдарды ескере отырып, фитосанитариялық тәуекелдi бағалаудың ғылыми қағидаттары негізінде" деген сөздер "фитосанитариялық тәуекелге талдау жүргізу қағидалары негізінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына, халықаралық нормалар мен ұсынымдарға сәйкес биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесін ескере отырып," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";

3) статью 12-1 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Деятельность, связанная с обращением с патогенными биологическими агентами, осуществляется на основании разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму":
часть первую статьи 7 дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) уполномоченный орган в области биологической безопасности участвует в разработке и реализации комплекса мер, направленных на недопущение актов терроризма и (или) диверсий с использованием патогенных биологических агентов и (или) в отношении потенциально опасных биологических объектов, применения биологических технологий и иных смежных технологий для разработки (создания), производства (изготовления) и использования патогенных биологических агентов в качестве бактериологического (биологического) и токсинного оружия;".
6. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений":
1) в статье 14-3:
пункт 1 дополнить словами ", обеспечения приемлемого уровня биологических рисков";
пункт 2 дополнить словами ", а также с учетом требований законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности";
2) статью 15-1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственный фитосанитарный контроль и надзор в отношении потенциально опасных биологических объектов, на которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами, осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.".
7. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии":
1) подпункт 5) статьи 4 дополнить словами ", законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности";
2) подпункт 46-28) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"46-28) разработка и утверждение правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии;";
3) в абзаце четвертом подпункта 3) пункта 1 статьи 11 слова "депонированных штаммов" заменить словами "патогенных и (или) промышленных";

3) 12-1-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге байланысты қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның негізінде жүзеге асырылады.".
5. "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган патогенді биологиялық агенттер пайдаланылатын және (немесе) ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты терроризм актілеріне және (немесе) диверсияларға, патогенді биологиялық агенттерді бактериологиялық (биологиялық) және уытты қару ретінде әзірлеу (жасау), өндіру (дайындау) және пайдалану үшін биологиялық технологиялар мен өзге де аралас технологияларды қолдануға жол бермеуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеуге және іске асыруға қатысады;".
6. "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-3-бапта:
1-тармақ "қауіпсіздігі" деген сөзден кейін ", биологиялық тәуекелдердің қолайлы деңгейін қамтамасыз ету" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "негізінде" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптары ескеріле отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты мемлекеттік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.".
7. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 5) тармақшасы "халықаралық нормаларды ескере отырып, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерді" деген сөздер "халықаралық нормаларды, Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасын ескере отырып, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 46-28) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"46-28) ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
3) 11-баптың 1-тармағы 3) тармақшасының төртінші абзацындағы "сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық" деген сөздер "Патогенді және (немесе) өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) дополнить статьей 12-3 следующего содержания:
"Статья 12-3. Деятельность, связанная с обращением с патогенными биологическими агентами
Деятельность, связанная с обращением с патогенными биологическими агентами, осуществляется на основании разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
5) статью 14 дополнить пунктом 1-3 следующего содержания:
"1-3. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в отношении потенциально опасных биологических объектов, на которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами, осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
6) пункт 2 статьи 26 дополнить словами ", разрабатываемыми и применяемыми в том числе с учетом требований законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности";
7) пункт 2 статьи 26-1 дополнить словами ", методики управления биологическими рисками";
8) в пункте 3 статьи 33 слова "депонированных штаммов" заменить словами "патогенных и (или) промышленных";
9) в статье 35:
в подпункте 7) пункта 1 слова "хранение Национальной коллекции депонированных штаммов" заменить словами "обеспечение формирования, ведения и содержания национальных коллекций патогенных и (или) промышленных";
в подпункте 6-2) пункта 2 слова "депонированных штаммов" заменить словами "патогенных и (или) промышленных".
8. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
1) подпункт 13) пункта 1 статьи 4 дополнить словами ", в том числе связанных с радиационной, химической и биологической безопасностью";
2) пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктом 5-4) следующего содержания:
"5-4) разрабатывает и утверждает правила обеспечения радиационной, химической и биологической защиты Вооруженных Сил;".

4) мынадай мазмұндағы 12-3-баппен толықтырылсын:
"12-3-бап. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге байланысты қызмет
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге байланысты қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымша негізінде жүзеге асырылады.";
5) 14-бап мынадай мазмұндағы 1-3-тармақпен толықтырылсын:
"1-3. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
6) 26-баптың 2-тармағы "тәртібі" деген сөзден кейін ", оның ішінде Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптары ескеріле отырып әзірленетін және қолданылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 26-1-баптың 2-тармағындағы "ғылыми деректерге, ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ескере отырып анықталатын" деген сөздер "ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар мен ұсынымдар, биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесі ескеріле отырып анықталатын ғылыми деректерге," деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 33-баптың 3-тармағындағы "сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық" деген сөздер "Патогенді және (немесе) өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 35-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасындағы "сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекцияларын сақтауға" деген сөздер "Патогенді және (немесе) өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық коллекцияларын қалыптастыруды, жүргізуді және күтіп-бағуды қамтамасыз етуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 6-2) тармақшасындағы "Микроорганизмдердің депонирленген штаммдарының" деген сөздер "Патогенді және (немесе) өнеркәсіптік микроорганизмдердің" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы "жөніндегі" деген сөзден кейін ", оның ішінде радиациялық, химиялық және биологиялық қауіпсіздікке байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 22-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-4) тармақшамен толықтырылсын:
"5-4) Қарулы Күштерді радиациялық, химиялық және биологиялық қорғауды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".

9. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке":
1) статью 2 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Общественные отношения в области науки и научно-технической деятельности в области биологической безопасности регулируются с учетом требований Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан".";
2) в статье 4:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) разработка приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан. При отборе научных исследований в рамках приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований, затрагивающих область биологической безопасности, учитываются требования законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности;";
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) разработка и утверждение правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в научной и производственной деятельности;";
3) статью 6 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Деятельность субъектов научной и (или) научно-технической деятельности по формированию, ведению и содержанию национальных и рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в научной и производственной деятельности, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.".
10. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
в подпункте 18) пункта 2 статьи 134:
дополнить абзацами вторым, третьим и четвертым следующего содержания:
"референс-исследованиям в области здравоохранения;
референтным (референс-) исследованиям в области карантина и защиты растений;
обращению с патогенными биологическими агентами, в том числе вызывающими особо опасные инфекционные заболевания;";
в абзаце четвертом слова "Национальной коллекции депонированных штаммов" заменить словами "национальных коллекций патогенных и (или) промышленных".
11. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 21) следующего содержания:
"21) высокий уровень биологических рисков и возникновение биологических угроз.";
2) в статье 19:
пункт 1 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:

9. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ғылым мен ғылыми-техникалық қызмет саласындағы қоғамдық қатынастар "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптары ескеріле отырып реттеледі.";
2) 4-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын әзірлеу кіреді. Биологиялық қауіпсіздік саласын қозғайтын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттары шеңберінде ғылыми зерттеулерді іріктеу кезінде Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптары ескеріледі;";
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) ғылыми және өндірістік қызметте пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Ғылыми және өндірістік қызметте пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық және жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу жөніндегі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің қызметі Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
10. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
134-баптың 2-тармағының 18) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"денсаулық сақтау саласындағы референс-зерттеулерді;
өсімдіктер карантині және оларды қорғау саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді;
патогенді биологиялық агенттермен, оның ішінде аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатындарымен жұмыс істеуді;";
төртінші абзацтағы "Сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының ұлттық коллекциясын" деген сөздер "патогенді және (немесе) өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық коллекцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағы 20) тармақшасындағы "пайдалану болып табылады." деген сөздер "пайдалану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 21) тармақшамен толықтырылсын:
"21) биологиялық тәуекелдердің жоғары деңгейі және биологиялық қатерлердің туындауы болып табылады.";
2) 19-бапта:
1-тармақ 10) тармақшасындағы "іс-қимылға бағытталған шешімдерімен және іс-қимылдарымен қамтамасыз етіледі." деген сөздер "іс-қимылға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:

"11) оценку биологических рисков и профилактику в области биологической безопасности.";
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержании:
"8) повышению уровня биологических рисков либо возникновению угроз биологической безопасности Республики Казахстан.";
3) подпункт 2) пункта 2 статьи 24 дополнить словами "и законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности".
12. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) абзац четвертый части третьей пункта 3 статьи 20 дополнить словами ", обращением с патогенными биологическими агентами II группы патогенности";
2) статью 41 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Уполномоченный орган предоставляет статистическую информацию и иную учетную и отчетную документацию (информацию) об общих мероприятиях гражданской защиты по предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с обращением патогенных биологических агентов и функционированием потенциально опасных биологических объектов, уполномоченному органу в области биологической безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) приложение 1 дополнить строкой 88 следующего содержания:
"
88.
Лицензия на оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения
Неотчуждаемая;
класс 1
";
2) в приложении 2:
дополнить строкой 120-1 следующего содержания:
"
120-1.
Выдача разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему
Разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и приложение к нему
Неотчуждаемое; бессрочное разрешение
";
строку 230 исключить;
строку 352 изложить в следующей редакции:
"
352.
Выдача сертификата специалиста в области здравоохранения для допуска к клинической практике или допуска к фармацевтической практике, или допуска к осуществлению деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Сертификат специалиста в области здравоохранения
Неотчуждаемое; бессрочное разрешение
".

"11) биологиялық тәуекелдерді бағалауға және биологиялық қауіпсіздік саласындағы профилактикаға бағытталған шешiмдерімен және iс-қимылдарымен қамтамасыз етiледi.";
2-тармақ 7) тармақшасындағы "негізсіз шектеуге әкеп соғуға көрiнеу ықпал ететiн шешiмдер қабылдау мен іс-қимылдар жасауға жол берiлмейдi." деген сөздер "негізсіз шектеуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) биологиялық тәуекелдердің деңгейін арттыруға не Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігіне төнетін қатерлердің туындауына алып келуге көрiнеу ықпал ететiн шешiмдер қабылдау мен іс-қимылдар жасауға жол берiлмейдi.";
3) 24-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "заңнамасы" деген сөз "заңнамасының және Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-баптың 3-тармағы үшінші бөлігінің төртінші абзацы "жоюмен" деген сөзден кейін ", патогендігі II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеумен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 41-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға азаматтық қорғаудың патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге және ықтимал қауіпті биологиялық объектілердің жұмыс істеуіне байланысты төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі жалпы іс-шаралары туралы статистикалық ақпаратты және өзге де есепке алу мен есептілік құжаттамасын (ақпаратын) береді.".
13. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-қосымша мынадай мазмұндағы 88-жолмен толықтырылсын:
"
88.
Денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған лицензия
Иеліктен шығарылмай-тын; 1-сынып
";
2) 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 120-1-жолмен толықтырылсын:
"
120-1.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беру
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымша
Иеліктен шығарылмай-тын; мерзімсіз рұқсат
";
230-жол алып тасталсын;
352-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
352.
Клиникалық практикаға жіберу немесе фармацевтикалық практикаға жіберу немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыруға жіберу үшін денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын беру
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты
Иеліктен шығарылмай-тын; мерзімсіз рұқсат
".

14. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новой регуляторной политики в сфере предпринимательской деятельности и перераспределения отдельных функций органов внутренних дел Республики Казахстан":
в статье 1:
в пункте 3:
в абзаце восьмом подпункта 11) слово "действующие" исключить;
подпункт 32) дополнить абзацем пятьдесят вторым следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на проверки субъектов контроля и надзора, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности.";
подпункт 33) дополнить абзацем двадцать четвертым следующего содержания:
"Положения частей седьмой, восьмой и девятой настоящего пункта не распространяются на профилактический контроль с посещением субъектов контроля и надзора, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности.";
подпункт 20) пункта 5 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"4. Иностранцы и лица без гражданства, свобода которых ограничена, а также отбывающие наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанные, заключенные под стражу и помещенные в специальные учреждения, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с перечнем и в объеме, которые определяются уполномоченным органом, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 1) пункта 13 статьи 1, который вводится в действие по истечении шести месяцев после дня введения в действие изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), предусматривающих размеры ставок лицензионного сбора на право оказания услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения;
2) абзацев девятого и десятого пункта 14 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2022 года;
3) подпунктов 5), 7) и 8) пункта 3, а также абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого и восьмого пункта 14 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
2. Субъекты предпринимательства, осуществляющие услуги по дезинфекции, дезинсекции и дератизации в области здравоохранения, обязаны получить лицензию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях в течение шести месяцев со дня введения в действие нормы, предусмотренной подпунктом 1) пункта 1 статьи 2 настоящего Закона.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

14. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызмет саласында жаңа реттеушілік саясатты ендіру және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жекелеген функцияларын қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3-тармақта:
11) тармақшаның сегізінші абзацындағы "қолданыстағы" деген сөз алып тасталсын;
32) тармақша мынадай мазмұндағы елу екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілерін тексеруге қолданылмайды.";
33) тармақша мынадай мазмұндағы жиырма төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктерінің ережелері патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылауға қолданылмайды.";
5-тармақтың 20) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"4. Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, ұстап алынған, күзетпен қамауға алынған және арнаулы мекемелерге орналастырылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, уәкілетті орган айқындайтын тізбеге сәйкес және көлемде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар.".
2-бап.
1. Осы Заң:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсету құқығына лицензиялық алым мөлшерлемелерінің мөлшерін көздейтін өзгерістер мен толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 13-тармағының 1) тармақшасын;
2) 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 14-тармағының тоғызыншы және оныншы абзацтарын;
3) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 5), 7) және 8) тармақшаларын, сондай-ақ 14-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері осы Заңның 2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген нормалар қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензия алуға міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ