О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 11 июля 2022 года № 135-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) по всему тексту:
слова "инвалидов", "инвалидам", "инвалидами", "ребенка-инвалида", "инвалидом", "инвалиды", "инвалиду", "ребенком-инвалидом", "инвалид", "инвалида" заменить соответственно словами "лиц с инвалидностью", "лицам с инвалидностью", "лицами с инвалидностью", "ребенка с инвалидностью", "лицом с инвалидностью", "лица с инвалидностью", "лицу с инвалидностью", "ребенком с инвалидностью", "лицо с инвалидностью", "лица с инвалидностью";
слова "I, II группы", "I или II группы", "I, II или III групп" заменить соответственно словами "первой, второй групп", "первой или второй группы", "первой, второй или третьей групп";
2) в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 88 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
3) статью 215 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случаях порчи, утраты товаров в результате чрезвычайных ситуаций либо в период действия чрезвычайного положения плательщик налога на добавленную стоимость составляет налоговый регистр, в котором отражаются сведения, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, а также следующие данные:
1) наименование товара;
2) сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет;
3) балансовая стоимость товара;
4) реквизиты документа, на основании которого налог на добавленную стоимость по такому товару ранее отнесен в зачет (наименование, номер, дата), а также стоимость товара без налога на добавленную стоимость (размер облагаемого оборота).";
4) в статье 241:
в части первой пункта 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено пунктом 2 настоящей статьи, из совокупного годового дохода налогоплательщиков подлежат исключению:";
дополнить подпунктом 28) следующего содержания:

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 11 шiлдедегi № 135-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-баптан қараңыз
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"мүгедектерді", "мүгедектердің", "мүгедектерге", "мүгедек", "мүгедек баланы", "мүгедектерінің", "мүгедектер", "мүгедекке", "мүгедек бала", "мүгедек баланың", "мүгедектің" деген сөздер тиісінше "мүгедектігі бар адамдарды", "мүгедектігі бар адамдардың", "мүгедектігі бар адамдарға", "мүгедектігі бар адам", "мүгедектігі бар баланы", "мүгедектігі бар адамдардың", "мүгедектігі бар адамдар", "мүгедектігі бар адамға", "мүгедектігі бар бала", "мүгедектігі бар баланың", "мүгедектігі бар адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"I, II топтағы", "I немесе II топтағы", "I, II немесе III топтардағы" деген сөздер тиісінше "бірінші, екінші топтардағы", "бірінші немесе екінші топтағы", "бірінші, екінші немесе үшінші топтардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 88-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутек" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 215-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Төтенше ахуалдар салдарынан не төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде тауарлар бүлінген, жоғалған жағдайларда қосылған құн салығын төлеуші салықтық тіркелім жасайды, онда осы баптың 3-тармағында көзделген мәліметтер, сондай-ақ мынадай деректер көрсетіледі:
1) тауардың атауы;
2) есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
3) тауардың баланстық құны;
4) мұндай тауар бойынша қосылған құн салығын бұрын есепке жатқызуға негіз болған құжаттың деректемелері (атауы, нөмірі, күні), сондай-ақ тауардың қосылған құн салығынсыз құны (салық салынатын айналым мөлшері).";
4) 241-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы баптың 2-тармағында өзгеше белгіленбесе, салық төлеушілердің жылдық жиынтық кірісінен:";
27) тармақшаның төртінші абзацындағы "кіріс алып тасталуға жатады." деген сөздер "кіріс;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:

"28) сумма полученных субъектами малого и среднего предпринимательства денег на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения, по решению комиссии, созданной местным исполнительным органом, при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом.";
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) полученные постоянным учреждением юридического лица – нерезидента в Республике Казахстан. При этом положения данного подпункта не применяются к дивидендам при выполнении условий, определенных подпунктом 3) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) полученные по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов в официальном списке фондовых бирж, функционирующих на территории Республики Казахстан.
Положение части первой настоящего подпункта не применяется к дивидендам по ценным бумагам, по которым за налоговый период осуществлялись торги на бирже в соответствии с критериями, определенными Правительством Республики Казахстан.";
5) пункт 3 статьи 243 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не применяются субъектами малого и среднего предпринимательства по имуществу, по которому получены деньги на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения, по решению комиссии, созданной местным исполнительным органом, при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом.";
6) статью 264 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) затраты по приобретению у нерезидента – взаимосвязанной стороны управленческих, консультационных, консалтинговых, аудиторских, дизайнерских, юридических, бухгалтерских, адвокатских, рекламных, маркетинговых, франчайзинговых, финансовых (за исключением расходов по вознаграждению), инжиниринговых, агентских услуг, роялти, прав на использование объектов интеллектуальной собственности.
В целях части первой настоящего подпункта взаимосвязанными сторонами признаются:
лица, указанные в пункте 2 статьи 1 настоящего Кодекса;
юридическое лицо, которое совместно с другим юридическим лицом входит в одну группу компаний;
физические и (или) юридические лица, когда отношения между такими лицами обладают признаками взаимосвязанности вне зависимости от условий, указанных в настоящей части. При этом в случае непризнания налогоплательщиком взаимосвязанности такое признание устанавливается судом на основании иска налогового органа.
В целях части второй настоящего подпункта под группой компаний понимается структура коммерческих и некоммерческих организаций, включающая в себя головную компанию и компании, акциями, долями участия и прочими долевыми инструментами которых такая головная компания прямо или косвенно владеет.";

"28) салық төлеуші жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын тізілімге енгізілген кезде көрсетілген жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімі бойынша шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянның өтеміне алған ақшаның сомасы алып тасталуға жатады.";
2-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бейрезидент – заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі алған дивиденттер алып тасталуға жатпайды. Бұл ретте осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 3) тармақшасында айқындалған шарттар орындалған кезде дивидендтерге қолданылмайды;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осындай дивидендтерді есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржаларының ресми тізіміндегі бағалы қағаздар бойынша алынған дивидендтер алып тасталуға жатпайды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің ережесі салықтық кезеңде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өлшемшарттарға сәйкес биржада сауда-саттық жүзеге асырылған бағалы қағаздар бойынша дивидендтерге қолданылмайды.";
5) 243-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері осы тармақтың ережелерін салық төлеуші жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын тізілімге енгізілген кезде, көрсетілген жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімі бойынша, төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянның өтеміне ақша алынған мүлік бойынша қолданбайды.";
6) 264-бап 22) тармақшасындағы "шығыстары шегерімге жатпайды." деген сөздер "шығыстары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) бейрезидент – өзара байланысты тараптан басқарушылық, консультациялық, консалтингтік, аудиторлық, дизайнерлік, заңдық, бухгалтерлік, адвокаттық, жарнамалық, маркетингтік, франчайзингтік, қаржылық (сыйақы бойынша шығыстарды қоспағанда), инжинирингтік, агенттік көрсетілетін қызметтерді, роялтиді, зияткерлік меншік обьектілерін пайдалануға құқықтарды сатып алу жөніндегі шығындар шегерімге жатпайды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің мақсатында:
осы Кодекстің 1-бабының 2-тармағында аталған тұлғалар;
басқа заңды тұлғамен бірлесіп, компаниялардың бір тобына кіретін заңды тұлға;
жеке және (немесе) заңды тұлғалардың арасындағы қатынастар осы бөлікте көрсетілген шарттарға қарамастан, өзара байланыстылық белгілеріне ие болған кезде, мұндай тұлғалар өзара байланысты тараптар деп танылады. Бұл ретте салық төлеуші өзара байланыстылықты танымаған жағдайда, мұндай тануды сот салық органының талап қоюы негізінде белгілейді.
Осы тармақшаның екінші бөлігінің мақсатында компаниялар тобы деп бас компанияны және акцияларын, қатысу үлестері мен өзге де үлестік құралдарын осындай бас компания тікелей немесе жанама иеленетін компанияларды қамтитын коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдардың құрылымы түсініледі.";

7) в статье 270:
в абзаце первом пункта 8 слова "При утрате" заменить словами "Если иное не предусмотрено пунктом 8-1 настоящей статьи, при утрате";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При утрате, порче фиксированных активов, в связи с которыми прекращается признание актива в бухгалтерском учете, в случае возмещения стоимости таких фиксированных активов путем получения денег, предусмотренных подпунктом 28) части первой пункта 1 статьи 241 настоящего Кодекса, стоимостный баланс подгруппы (группы) уменьшается на стоимость, равную сумме указанных денег.";
8) часть первую пункта 1 статьи 288 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) затраты по приобретению у нерезидента – взаимосвязанной стороны управленческих, консультационных, консалтинговых, аудиторских, дизайнерских, юридических, бухгалтерских, адвокатских, рекламных, маркетинговых, франчайзинговых, финансовых (за исключением расходов по вознаграждению), инжиниринговых, агентских услуг, роялти, прав на использование объектов интеллектуальной собственности – в размере общей суммы, не превышающей 3 процента от налогооблагаемого дохода.
В целях настоящего подпункта взаимосвязанными сторонами признаются взаимосвязанные стороны, признанные таковыми в соответствии с подпунктом 23) статьи 264 настоящего Кодекса;";
9) в подпунктах 3) и 10) части первой пункта 4 статьи 297 слова "подпунктам 3), 4) и 5)" заменить словами "подпункту 3)";
10) подпункт 5) пункта 1 статьи 307 изложить в следующей редакции:
"5) дивиденды, указанные в подпункте 4) пункта 2 статьи 241 настоящего Кодекса.";
11) в абзаце первом части первой пункта 1 статьи 310 слова "пунктом 2" заменить словами "пунктом 1";
12) в статье 320:
в пункте 1 слова ", за исключением доходов, указанных в пункте 2 настоящей статьи," исключить;
пункт 2 исключить;
13) в части первой пункта 3 статьи 340:
в подпункте 3) слова "подпунктам 3), 4) и 5)" заменить словами "подпункту 3)";
в части второй подпункта 10) слова "подпунктам 3), 4) и 5)" заменить словами "подпункту 3)";
14) в пункте 1 статьи 341:
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовых бирж, функционирующих на территории Республики Казахстан.
Положение части первой настоящего подпункта применяется к дивидендам по ценным бумагам, по которым за календарный год осуществлялись торги на бирже в соответствии с критериями, определенными Правительством Республики Казахстан;

7) 270-бапта:
8-тармақтың бірінші абзацындағы "Өзіне" деген сөз "Егер осы баптың 8-1-тармағында өзгеше көзделмесе, жоғалуына, бүлінуіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Жоғалуына, бүлінуіне байланысты активтің бухгалтерлік есепке алуда танылуы тоқтатылатын тіркелген активтер жоғалған, бүлінген кезде, осы Кодекстің 241-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 28) тармақшасында көзделген ақшаны алу арқылы осындай тіркелген активтердің құны өтелген жағдайда, кіші топтың (топтың) құндық балансы көрсетілген ақша сомасына тең құнға азайтылады.";
8) 288-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) бейрезидент – өзара байланысты тараптан басқарушылық, консультациялық, консалтингтік, аудиторлық, дизайнерлік, заңдық, бухгалтерлік, адвокаттық, жарнамалық, маркетингтік, франчайзингтік, қаржылық (сыйақы бойынша шығыстарды қоспағанда), инжинирингтік, агенттік көрсетілетін қызметтерді, роялтиді, зияткерлік меншік обьектілерін пайдалануға құқықтарды сатып алу жөніндегі шығындарды – салық салынатын кірістің 3 пайызынан аспайтын жалпы сома мөлшерінде азайтуға құқығы бар.
Осы тармақшаның мақсатында осы Кодекстің 264-бабының 23) тармақшасына сәйкес өзара байланысты деп танылғандар өзара байланысты тараптар деп танылады;";
9) 297-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 10) тармақшаларындағы "3), 4) және 5) тармақшаларына" деген сөздер "3) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 307-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы Кодекстің 241-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген дивидендтер.";
11) 310-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "2-тармағында" деген сөздер "1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 320-бапта:
1-тармақтағы "Осы баптың 2-тармағында көрсетілген кірістерді қоспағанда, салық" деген сөздер "Салық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
13) 340-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "3), 4) және 5) тармақшаларына" деген сөздер "3) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшаның екінші бөлігіндегі "3), 4) және 5) тармақшаларына" деген сөздер "3) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 341-баптың 1-тармағында:
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржаларының ресми тізіміндегі осындай дивидендтер мен сыйақылар.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің ережесі күнтізбелік жылда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өлшемшарттарға сәйкес биржада сауда-саттық жүзеге асырылған бағалы қағаздар бойынша дивидендтерге қолданылады;

8) дивиденды, полученные от юридического лица – резидента за календарный год в пределах 30 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, при распределении:
чистого дохода или его части, подлежащих выплате по акциям, в том числе по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
чистого дохода или его части, распределяемых юридическим лицом – резидентом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица – резидента или при уменьшении уставного капитала, а также при выкупе юридическим лицом у учредителя, участника доли участия или ее части в этом юридическом лице – резиденте и при выкупе таким юридическим лицом – эмитентом у акционера акций, выпущенных этим эмитентом;";
подпункт 22) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"в виде возмещения имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения;";
15) подпункт 2) пункта 2 статьи 404:
после слова "ситуаций" дополнить словами "и (или) в период действия чрезвычайного положения";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При порче, утрате товаров в случаях, возникших в результате чрезвычайных ситуаций, уменьшение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не производится субъектами малого и среднего предпринимательства при наличии подтверждения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о факте возникновения чрезвычайной ситуации по товарам, по которым имеются:
документ, подтверждающий факты порчи, утраты товара, оформленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
сведения, отраженные в налоговом регистре, составленном в соответствии с пунктом 7-1 статьи 215 настоящего Кодекса.
При порче, утрате товаров в случаях, возникших в период действия чрезвычайного положения, уменьшение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не производится субъектами малого и среднего предпринимательства при наличии копии постановления органа, ведущего уголовное преследование, о признании налогоплательщика потерпевшим по уголовным делам, связанным с чрезвычайным положением, по товарам (за исключением товаров, по которым получены деньги на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения, по решению комиссии, созданной местным исполнительным органом, при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом), по которым имеются:
документ, подтверждающий факты порчи, утраты товара, оформленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
сведения, отраженные в налоговом регистре, составленном в соответствии с пунктом 7-1 статьи 215 настоящего Кодекса;";

8) мыналарды:
акциялар бойынша, оның iшiнде депозитарлық қолхаттардың базалық активтерi болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын таза кірісті немесе оның бір бөлігін;
резидент-заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетiн таза кірісті немесе оның бір бөлігін;
резидент-заңды тұлға таратылған кезде немесе жарғылық капитал азайтылған кезде, сондай-ақ заңды тұлға құрылтайшыдан, қатысушыдан осы резидент-заңды тұлғаға қатысу үлесiн немесе оның бір бөлігін сатып алған кезде және осындай эмитент-заңды тұлға акционерден осы эмитент шығарған акцияларды сатып алған кезде мүлiктi бөлуден түсетiн кірісті бөлу кезінде күнтізбелік жыл ішінде резидент-заңды тұлғадан республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 30 000 еселенген мөлшері шегінде алынған дивидендтерге қолданылады;";
22) тармақша мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянды өтеу түрінде;";
15) 404-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы:
"жағдайлардың салдарынан" деген сөздер "ахуалдың салдарынан және (немесе) төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Төтенше ахуалдар салдарынан туындаған жағдайларда тауарлар бүлінген, жоғалған кезде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес ресімделген тауардың бүліну, жоғалу фактілерін растайтын құжат;
осы Кодекстің 215-бабының 7-1-тармағына сәйкес жасалған салықтық тіркелімде көрсетілген мәліметтер бар тауарлар бойынша төтенше ахуалдың туындау фактісі туралы растауы болған кезде, есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын азайтуды жүргізбейді.
Төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде туындаған жағдайларда тауарлар бүлінген, жоғалған кезде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері қылмыстық қудалауды жүргізетін органның:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес ресімделген тауардың бүліну, жоғалу фактілерін растайтын құжат;
осы Кодекстің 215-бабының 7-1-тармағына сәйкес жасалған салықтық тіркелімде көрсетілген мәліметтер бар тауарлар (салық төлеуші жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын тізілімге енгізілген кезде көрсетілген жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімі бойынша, төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянның өтеміне ақша алынған тауарларды қоспағанда) бойынша салық төлеушіні төтенше жағдайға байланысты қылмыстық істер бойынша жәбірленуші деп тану туралы қаулысының көшірмесі болған кезде, есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын азайтуды жүргізбейді.";

16) в статье 427:
в пункте 1:
часть первую дополнить подпунктами 7-1), 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-1) пестициды;
7-2) племенные животные и оборудование для искусственного осеменения;
7-3) крупный рогатый скот живой.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В данный перечень включаются товары, производство которых отсутствует на территории Республики Казахстан.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В данный перечень включаются товары, указанные в подпунктах 7-1), 7-2) и 7-3) части первой настоящего пункта, которые не покрывают потребности Республики Казахстан.";
в пункте 4:
в части второй слова "срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса," заменить словами "пяти лет";
часть третью дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) реализация мяса и мясных продуктов, полученных в результате вынужденного забоя животных, указанных в подпунктах 7-2) и 7-3) части первой пункта 1 настоящей статьи, или убыль (падеж) таких животных в пределах норм естественной убыли.
Порядок вынужденного забоя и нормы естественной убыли утверждаются уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;";
в части первой пункта 5 слова "срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса," заменить словами "пяти лет";
17) в статье 428:
в пункте 1:
часть первую дополнить подпунктами 7-1), 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-1) пестициды;
7-2) племенные животные и оборудование для искусственного осеменения;
7-3) крупный рогатый скот живой.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В данный перечень включаются товары, производство которых отсутствует на территории Республики Казахстан.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В данный перечень включаются товары, указанные в подпунктах 7-1), 7-2) и 7-3) части первой настоящего пункта, которые не покрывают потребности Республики Казахстан.";
в пункте 5:
в части второй слова "срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса," заменить словами "пяти лет";
часть третью дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) реализация мяса и мясных продуктов, полученных в результате вынужденного забоя животных, указанных в подпунктах 7-2) и 7-3) части первой пункта 1 настоящей статьи, или убыль (падеж) таких животных в пределах норм естественной убыли.
Порядок вынужденного забоя и нормы естественной убыли утверждаются уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;";
18) в пункте 2 статьи 434:
в подпункте 3) части первой:
в части первой:
слова "субъекты предпринимательства, осуществившие конвертацию" заменить словами "экспортеры сырья при конвертации";
слова "от экспорта сырья" исключить;
в части второй слова "субъектов предпринимательства" заменить словами "экспортеров сырья";
в абзаце пятом части десятой:
слова "субъектов предпринимательства, осуществивших конвертацию" заменить словами "экспортеров сырья при конвертации";
слова "от экспорта сырья" исключить;
19) в части пятой пункта 2 статьи 444 слова "товаров, импортируемых с территории государств – членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан," заменить словами "импортируемых товаров";
20) в подпункте 5) части первой статьи 462 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
21) строки 14, 15, 16, 18, 21 и 22 таблицы подпункта 1) пункта 4 статьи 463 изложить в следующей редакции:
"
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
15 900 тенге/1 000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
15 900 тенге/1 000 штук
16.
из 2402
Сигариллы
15 900 тенге/1 000 штук
";
"
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин

16) 427-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік 7) тармақшасындағы "бөлшектер бойынша осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеушілер қосылған құн салығын осы бапта айқындалған тәртіппен есепке жатқызу әдісімен төлейді." деген сөздер "бөлшектер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) пестицидтер;
7-2) асыл тұқымды жануарлар және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдық;
7-3) тірі ірі қара мал бойынша осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған қосылған құн салығын төлеушілер қосылған құн салығын осы бапта айқындалған тәртіппен есепке жатқызу әдісімен төлейді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл тізбеге Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін тауарлар енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл тізбеге осы тармақтың бірінші бөлігінің 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасының қажеттіліктерін жаппайтын тауарлар енгізіледі.";
4-тармақта:
екінші бөліктегі "осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 7-2) және 7-3) тармақшаларында көрсетілген жануарларды мәжбүрлі жағдайда сою нәтижесінде алынған ет және ет өнімдерін өткізу немесе осындай жануарлардың табиғи кему нормаларының шегінде кемуі (өлуі) осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды.
Мәжбүрлі жағдайда сою тәртібін және табиғи кему нормаларын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітеді;";
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі "осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 428-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік 7) тармақшасындағы "бөлшектер бойынша осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеушілер қосылған құн салығын осы бапта айқындалған тәртіппен есепке жатқызу әдісімен төлейді." деген сөздер "бөлшектер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) пестицидтер;
7-2) асыл тұқымды жануарлар және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдық;
7-3) тірі ірі қара мал бойынша осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған қосылған құн салығын төлеушілер қосылған құн салығын осы бапта айқындалған тәртіппен есепке жатқызу әдісімен төлейді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл тізбеге Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін тауарлар енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл тізбеге осы тармақтың бірінші бөлігінің 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасының қажеттіліктерін жаппайтын тауарлар енгізіледі.";
5-тармақта:
екінші бөліктегі "осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 7-2) және 7-3) тармақшаларында көрсетілген жануарларды мәжбүрлі жағдайда сою нәтижесінде алынған ет және ет өнімдерін өткізу немесе осындай жануарлардың табиғи кему нормаларының шегінде кемуі (өлуі) осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды.
Мәжбүрлі жағдайда сою тәртібін және табиғи кему нормаларын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітеді;";
18) 434-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 3) тармақшасында:
бірінші бөлікте:
"шикізат экспортынан" деген сөздер алып тасталсын;
"айырбастауды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздер "айырбастаған кезде шикізатты экспорттаушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздер "Шикізатты экспорттаушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөліктің бесінші абзацында:
"шикізат экспортынан" деген сөздер алып тасталсын;
"айырбастауды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектілері" деген сөздер "айырбастаған кезде шикізатты экспорттаушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 444-баптың 2-тармағының бесінші бөлігіндегі "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың" деген сөздер "Импортталатын тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 462-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутек" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 463-баптың 4-тармағы 1) тармақшасы кестесінің 14, 15, 16, 18, 21 және 22-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
15 900 теңге/
1 000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
15 900 теңге/
1 000 дана
16.
2402-ден
Сигариллалар
15 900 теңге/
1 000 дана
";
"
18.
2403-тен
Құрамында никотин бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысымен қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі

14 150 тенге/килограмм
";
"
21.
из 2403, 2404
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
11 130 тенге/1 000 штук
22.
из 2404
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
55 тенге/миллилитр жидкости
";
22) в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 464 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";

14 150 теңге/ килограмм
";
"
21.
2403, 2404-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
11 130 теңге/
1 000 дана
22.
2404-тен
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
55 теңге/сұйықтық миллилитрі
";
22) 464-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларындағы "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутек" деген сөзбен ауыстырылсын;

23) в части второй статьи 466 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
24) часть первую пункта 1 статьи 468 дополнить словами "и (или) в период действия чрезвычайного положения";
25) подпункт 1) пункта 2 и подпункт 1) пункта 3 статьи 469 дополнить словами "и (или) в период действия чрезвычайного положения";
26) в заголовке и тексте статьи 470 слово "углеводов" заменить словом "углеводородов";
27) таблицу пункта 2 статьи 595 дополнить строкой 9.1 следующего содержания:
"
9.1.
Спутниковая связь с применением негеостационарных спутников (за ширину полосой 2 МГц на прием/2 МГц на передачу, на одно приемо-передающее устройство станции сопряжения)
Республика Казахстан
1
";
28) статью 606-3 изложить в следующей редакции:

23) 466-баптың екінші бөлігіндегі "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутек" деген сөзбен ауыстырылсын;
24) 468-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Төтенше оқиғалар салдарынан" деген сөздер "Төтенше ахуалдар салдарынан және (немесе) төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 469-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы және 3-тармағының 1) тармақшасындағы "жағдайлар салдарынан" деген сөздер "ахуалдар салдарынан және (немесе) төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 470-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "көмірсулардың" деген сөз "көмірсутек" деген сөзбен ауыстырылсын;
27) 595-баптың 2-тармағының кестесі мынадай мазмұндағы 9.1-жолмен толықтырылсын:
"
9.1.
Геостационарлық емес спутниктер қолданылатын спутниктік байланыс (түйіндесу станциясының бір қабылдау-беру құрылғысына, белдеуі қабылдауға 2МГц/беруге 2МГц болатын ені үшін)
Қазақстан Республикасы
1
";
28) 606-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:

свыше 21 до 22 включительно
4
23.
свыше 22 до 23 включительно
3
24.
свыше 23 до 24 включительно
2
25.
свыше 24
1
При использовании собственной электрической энергии, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, в целях цифрового майнинга плата исчисляется по ставке 10 тенге за 1 киловатт-час потребленной электрической энергии.
2. В целях цифрового майнинга плата исчисляется по ставке 1 тенге за 1 киловатт-час потребленной электрической энергии при использовании электрической энергии, произведенной из возобновляемых источников электрической энергии на собственных электростанциях на территории Республики Казахстан.

21-ден жоғары 22-ні қоса алғанға дейін
4
23.
22-ден жоғары 23-ті қоса алғанға дейін
3
24.
23-тен жоғары 24-ті қоса алғанға дейін
2
25.
24-тен жоғары
1
Меншікті электр энергиясын пайдаланған кезде, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, цифрлық майнинг мақсатында төлемақы тұтынылған электр энергиясының 1 киловатт-сағаты үшін 10 теңге мөлшерлемесі бойынша есептеледі.
2. Цифрлық майнинг мақсатында төлемақы Қазақстан Республикасының аумағындағы меншікті электр станцияларында жаңартылатын электр энергиясы көздерінен өндірілген электр энергиясын пайдаланған кезде тұтынылған электр энергиясының 1 киловатт-сағаты үшін 1 теңге мөлшерлемесі бойынша есептеледі.

При отсутствии контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии в целях цифрового майнинга плата исчисляется по ставке 25 тенге за 1 киловатт-час потребленной электрической энергии.
3. В случаях отсутствия контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождения их в неисправном состоянии в целях цифрового майнинга объем потребленной электрической энергии рассчитывается из расчета круглосуточного потребления максимальной мощности электрической энергии.
4. При одновременном наличии нескольких оснований применения различных ставок платы применяется наиболее высокая ставка платы.";
29) в пункте 9 статьи 645:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовых бирж, функционирующих на территории Республики Казахстан.
При этом положения настоящего подпункта применяются к дивидендам, начисленным по ценным бумагам, по которым за налоговый период осуществлялись торги на бирже в соответствии с критериями, определенными Правительством Республики Казахстан;";
подпункты 4) и 5) исключить;
30) в статье 646:
в абзаце первом пункта 1 слова "2 и 3" заменить словами "2, 3, 4 и 5";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Доходы нерезидента в виде дивидендов, за исключением выплачиваемых лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, подлежат налогообложению по ставке 10 процентов при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо – резидент, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
имущество лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица – резидента, выплачивающего дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет не более 50 процентов.
В случае если юридическое лицо – резидент, за исключением юридического лица, указанного в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, выплачивающее дивиденды, производит уменьшение исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 процентов по деятельности, в том числе осуществляемой в рамках инвестиционного контракта, по которой предусмотрено такое уменьшение, то положения настоящего пункта применяются в следующем порядке:
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу – резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет 50 и более процентов, то положение настоящего пункта не применяется;
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу – резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет менее 50 процентов, то положение настоящего пункта применяется ко всей сумме дивидендов.
Указанный в части первой настоящего пункта срок владения налогоплательщиком акциями или долями участия определяется совокупно с учетом сроков владения прежними собственниками акциями или долями участия, если такие акции или доли участия получены налогоплательщиком в результате реорганизации прежних собственников или приобретены одним юридическим лицом у другого юридического лица при условии, что учредителями (собственниками) данных юридических лиц являются одни и те же лица.
Положения настоящего пункта применяются только к доходам, ранее обложенным корпоративным подоходным налогом и полученным от юридического лица – резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом – резидентом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица – резидента или уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице – резиденте, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица – резидента, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса.
В целях настоящего пункта недропользователем не признается недропользователь, являющийся таковым исключительно из-за обладания правом на добычу подземных вод и (или) общераспространенных полезных ископаемых для собственных нужд.

Электр энергиясын тұтыну көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олар ақаулы күйде болған кезде цифрлық майнинг мақсатында төлемақы тұтынылған электр энергиясының 1 киловатт-сағаты үшін 25 теңге мөлшерлемесі бойынша есептеледі.
3. Электр энергиясын тұтыну көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олар ақаулы күйде болған жағдайларда цифрлық майнинг мақсатында тұтынылған электр энергиясының көлемі электр энергиясының ең жоғары қуатын тәулік бойы тұтыну есебінен есептеледі.
4. Әртүрлі төлемақы мөлшерлемелерін қолданудың бірнеше негіздері бір мезгілде болған кезде анағұрлым жоғары төлемақы мөлшерлемесі қолданылады.";
29) 645-баптың 9-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржаларының ресми тізіміндегі осындай дивидендтер мен сыйақылар.
Бұл ретте осы тармақшаның ережелері салықтық кезеңде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өлшемшарттарға сәйкес биржада сауда-саттық жүзеге асырылған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтерге қолданылады;";
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
30) 646-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацындағы "2 және 3" деген сөздер "2, 3, 4 және 5" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген, жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспағанда, бейрезиденттің дивидендтер түріндегі кірістері мынадай шарттар бір мезгілде орындалған кезде 10 пайыз мөлшерлеме бойынша салық салуға жатады:
дивидендтерді есепке жазу күніне салық төлеуші дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерiн үш жылдан астам иеленеді;
дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға дивидендтер төленетін кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайды;
дивидендтерді төлеу күніне дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға активтерінің құнында жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкi 50 пайыздан аз болады.
Егер осы Кодекстің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында аталған заңды тұлғаны қоспағанда, дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға есептелген корпоративтік табыс салығын қызмет бойынша, оның ішінде осындай азайту көзделген инвестициялық келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 100 пайызға азайтуды жүргізген жағдайда, осы тармақтың ережелері мынадай тәртіппен қолданылады:
егер тұтастай алғанда дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 және одан көп пайызды құраса, онда осы тармақтың ережесі қолданылмайды;
егер тұтастай алғанда дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 пайыздан аз болса, онда осы тармақтың ережесі дивидендтердің бүкіл сомасына қолданылады.
Салық төлеушінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иеленуінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімі, егер салық төлеуші мұндай акцияларды немесе қатысу үлестерін бұрынғы меншік иелерінің қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде алса немесе осы заңды тұлғалардың құрылтайшылары (меншік иелері) сол бір тұлғалар болып табылатын жағдайда бір заңды тұлға басқа заңды тұлғадан сатып алса, бұрынғы меншік иелерінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иелену мерзімдері ескеріле отырып, жиынтық түрде айқындалады.
Осы тармақтың ережелері бұрын корпоративтік табыс салығы салынған және резидент-заңды тұлғадан:
акциялар бойынша, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын кіріс;
резидент-заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірістің бір бөлігі;
құрылтайшы, қатысушы жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлікті қоспағанда, резидент-заңды тұлға таратылған кезде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерін пропорционалды түрде азайту арқылы не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерін толық немесе ішінара өтеу арқылы жарғылық капитал азайтылған кезде, сондай-ақ резидент-заңды тұлғаға қатысу үлесін құрылтайшы, қатысушы алып қойған кезде мүлікті бөлуден түсетін кіріс түрінде алынған кірістерге ғана қолданылады.
Бұл ретте дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға активтерінің құнындағы жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалар (тұлға) мүлкінің үлесі осы Кодекстің 650-бабына сәйкес айқындалады.
Осы тармақтың мақсатында жерасты суларын және (немесе) кең таралған пайдалы қазбаларды өз мұқтажы үшін өндіру құқығына ие болғандықтан ғана жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын осындай пайдаланушы жер қойнауын пайдаланушы болып танылмайды.

5. Доходы нерезидента в виде дивидендов, выплачиваемые юридическими лицами – недропользователями, за исключением выплачиваемых лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, подлежат налогообложению по ставке 10 процентов при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик-нерезидент владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо – недропользователь, являющееся резидентом, выплачивающее дивиденды, осуществляет в течение двенадцатимесячного периода, предшествовавшего первому числу месяца, в котором начислены дивиденды, последующую переработку (после первичной переработки) не менее 70 процентов добытого за указанный период минерального сырья, включая уголь, на собственных и (или) принадлежащих юридическому лицу – резиденту, являющемуся взаимосвязанной стороной, производственных мощностях, расположенных на территории Республики Казахстан.
В случае если юридическое лицо – недропользователь, являющееся резидентом, за исключением юридического лица, указанного в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, выплачивающее дивиденды, производит уменьшение исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 процентов по деятельности, в том числе осуществляемой в рамках инвестиционного контракта, по которой предусмотрено такое уменьшение, то положения настоящего пункта применяются в следующем порядке:
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу – резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет 50 и более процентов, то положение настоящего пункта не применяется;
если доля корпоративного подоходного налога, уменьшенного на 100 процентов в общей сумме исчисленного корпоративного подоходного налога в целом по юридическому лицу – резиденту, выплачивающему дивиденды, составляет менее 50 процентов, то положение настоящего пункта применяется ко всей сумме дивидендов.
Указанный в части первой настоящего пункта срок владения налогоплательщиком акциями или долями участия определяется совокупно с учетом сроков владения прежними собственниками акциями или долями участия, если такие акции или доли участия получены налогоплательщиком в результате реорганизации прежних собственников.
В целях настоящего пункта при определении объема минерального сырья, включая уголь, направленного на последующую переработку, учитывается сырье:
направленное непосредственно на производство продукции, полученной в результате любой переработки, следующей за первичной переработкой;
использованное в производстве продукции первичной переработки в целях ее дальнейшего использования в последующей переработке.
Положения настоящего пункта применяются только к доходам, ранее обложенным корпоративным подоходным налогом и полученным от юридического лица – резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом – резидентом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица – резидента или уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также при изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице – резиденте, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица – резидента, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса.
В целях пункта 4 настоящей статьи и настоящего пункта доходы, ранее обложенные корпоративным подоходным налогом, определяются в следующем порядке:

5. Уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген, жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлғалар төлейтін дивидендтер түріндегі бейрезиденттің кірістері мынадай шарттар бір мезгілде орындалған кезде 10 пайыз мөлшерлеме бойынша салық салуға жатады:
дивидендтерді есепке жазу күніне бейрезидент-салық төлеуші дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленеді;
дивидендтерді төлейтін резидент болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлға дивидендтер есепке жазылған айдың бірінші күнінің алдындағы он екі айлық кезең ішінде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан меншікті және (немесе) өзара байланысты тарап болып табылатын резидент-заңды тұлғаға тиесілі өндірістік қуаттарда көрсетілген кезеңде өндірілген көмірді қоса алғанда, минералды шикізаттың кемінде 70 пайызын кейіннен қайта өңдеуді (бастапқы қайта өңдеуден кейін) жүзеге асырады.
Егер осы Кодекстің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында аталған заңды тұлғаны қоспағанда, дивидендтерді төлейтін резидент болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлға есептелген корпоративтік табыс салығын қызмет бойынша, оның ішінде осындай азайту көзделген инвестициялық келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша 100 пайызға азайтуды жүргізген жағдайда, осы тармақтың ережелері мынадай тәртіппен қолданылады:
егер тұтастай алғанда дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 және одан көп пайызды құраса, онда осы тармақтың ережесі қолданылмайды;
егер тұтастай алғанда дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының жалпы сомасында 100 пайызға азайтылған корпоративтік табыс салығының үлесі 50 пайыздан аз болса, онда осы тармақтың ережесі дивидендтердің бүкіл сомасына қолданылады.
Салық төлеушінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иеленуінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімі, егер салық төлеуші мұндай акцияларды немесе қатысу үлестерін бұрынғы меншік иелерінің қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде алса, бұрынғы меншік иелерінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иелену мерзімдері ескеріле отырып, жиынтық түрде айқындалады.
Осы тармақтың мақсатында көмірді қоса алғанда, кейіннен қайта өңдеуге жіберілген минералды шикізаттың көлемін айқындаған кезде:
бастапқы қайта өңдеуден кейінгі кез келген қайта өңдеу нәтижесінде алынған өнімді өндіруге тікелей жіберілген;
бастапқы қайта өңдеу өнімін кейіннен қайта өңдеуде одан әрі пайдалану мақсатында өндірісте пайдаланылған шикізат ескеріледі.
Осы тармақтың ережелері бұрын корпоративтік табыс салығы салынған және резидент-заңды тұлғадан:
акциялар бойынша, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын кіріс;
резидент-заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірістің бір бөлігі;
құрылтайшы, қатысушы жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлікті қоспағанда, резидент-заңды тұлға таратылған кезде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерін пропорционалды түрде азайту арқылы не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерін толық немесе ішінара өтеу арқылы жарғылық капитал азайтылған кезде, сондай-ақ резидент-заңды тұлғаға қатысу үлесін құрылтайшы, қатысушы алып қойған кезде мүлікті бөлуден түсетін кіріс түрінде алынған кірістерге ғана қолданылады.
Бұл ретте дивидендтерді төлейтін резидент-заңды тұлға активтерінің құнындағы жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалар (тұлға) мүлкінің үлесі осы Кодекстің 650-бабына сәйкес айқындалады.
Осы баптың 4-тармағының және осы тармақтың мақсатында бұрын корпоративтік табыс салығы салынған кірістер мынадай тәртіппен айқындалады:

налогооблагаемый доход, уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 300 настоящего Кодекса,
минус
сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного путем произведения ставки, установленной пунктом 1 или 2 статьи 313 настоящего Кодекса, и налогооблагаемого дохода, уменьшенного на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 288 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 300 настоящего Кодекса.
Доход, ранее обложенный корпоративном подоходным налогом, определяется за каждый налоговый период, за который распределяются дивиденды.
При этом при определении дохода, ранее обложенного корпоративным подоходным налогом, не учитывается сумма уплаченных авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу.
В случаях распределения и выплаты дивидендов до окончания налогового периода, указанного в статье 314 настоящего Кодекса, налоговый агент не вправе применить положения пункта 4 настоящей статьи и настоящего пункта.
При этом после окончания соответствующего налогового периода при выполнении условий, установленных пунктом 4 настоящей статьи и настоящим пунктом, налоговый агент вправе внести изменения и дополнения в ранее представленную налоговую отчетность по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента, в порядке, установленном статьей 211 настоящего Кодекса. При возникновении излишне уплаченной суммы корпоративного подоходного налога налоговый агент имеет право на проведение зачета и (или) возврата такой суммы в порядке, предусмотренном параграфом 1 главы 11 настоящего Кодекса.";
31) в статье 654:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовых бирж, функционирующих на территории Республики Казахстан.
При этом положение части первой настоящего подпункта применяется к дивидендам, начисленным по ценным бумагам, по которым за календарный год осуществлялись торги на бирже в соответствии с критериями, определенными Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 4) исключить;
32) пункт 5 статьи 681 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) сумма полученных субъектами малого бизнеса денег на возмещение имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения, по решению комиссии, созданной местным исполнительным органом, при включении налогоплательщика в реестр, формируемый указанным местным исполнительным органом.";

осы Кодекстің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстар сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 300-бабына сәйкес ауыстырылатын залалдар сомасына азайтылған салық салынатын кіріс,
алу
осы Кодекстің 313-бабының 1 немесе 2-тармағында белгіленген мөлшерлеме мен осы Кодекстің 288-бабында көзделген кірістер мен шығыстар сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 300-бабына сәйкес ауыстырылатын залалдар сомасына азайтылған салық салынатын кірісті көбейту арқылы есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы.
Бұрын корпоративтік табыс салығы салынған кіріс дивидендтер бөлінетін әрбір салықтық кезең үшін айқындалады.
Бұл ретте бұрын корпоративтік табыс салығы салынған кірісті айқындау кезінде корпоративтік табыс салығы бойынша төленген аванстық төлемдер сомасы есепке алынбайды.
Осы Кодекстің 314-бабында көрсетілген салықтық кезең аяқталғанға дейін дивидендтер бөлінген және төленген жағдайларда, салық агенті осы баптың 4-тармағының және осы тармақтың ережелерін қолдануға құқылы емес.
Бұл ретте осы баптың 4-тармағында және осы тармақта белгіленген шарттар орындалған кезде тиісті салықтық кезең аяқталғаннан кейін салық агенті осы Кодекстің 211-бабында белгіленген тәртіппен бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша бұрын ұсынылған салықтық есептілікке өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы. Корпоративтік табыс салығының артық төленген сомасы туындаған кезде салық агентінің осы Кодекстің 11-тарауының 1-параграфында көзделген тәртіппен осындай соманы есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге құқығы бар.";
31) 654-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржаларының ресми тізіміндегі осындай дивидендтер мен сыйақылар.
Бұл ретте осы тармақшаның бірінші бөлігінің ережесі күнтізбелік жылда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өлшемшарттарға сәйкес биржада сауда-саттық жүзеге асырылған бағалы қағаздар бойынша есепке жазылған дивидендтерге қолданылады;";
4) тармақша алып тасталсын;
32) 681-баптың 5-тармағы 5) тармақшасындағы "сомасы қаралмайды." деген сөздер "сомасы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) салық төлеуші жергілікті атқарушы орган қалыптастыратын тізілімге енгізілген кезде көрсетілген жергілікті атқарушы орган құрған комиссияның шешімі бойынша шағын бизнес субъектілері төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянның өтеміне алған ақшаның сомасы қаралмайды.";

33) пункт 4 статьи 720 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, их перечень и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых определяются Правительством Республики Казахстан.
Критерии отнесения месторождения (группы месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных, а также порядок определения уровня рентабельности и уровня внутренней нормы рентабельности определяются Правительством Республики Казахстан.";
34) в части первой пункта 6 статьи 745:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) минерального сырья, указанного в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, за исключением указанного в подпункте 4) части первой настоящего пункта, – исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) урана, извлеченного из продуктивных растворов, – исходя из средневзвешенной цены за килограмм урана в форме концентрата природного урана (U3O8), определяемой как произведение среднеарифметического значения месячных котировок цен за фунт урана в форме концентрата природного урана (U3O8) в иностранной валюте за каждый месяц налогового периода с учетом перевода фунтов в килограммы в соответствии с утвержденным коэффициентом и среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за соответствующий налоговый период по нижеприведенной формуле.
Для целей части первой настоящего подпункта котировка цены за фунт урана в форме концентрата природного урана (U3O8) означает месячный индикатор спотовой цены за фунт концентрата природного урана (U3O8), действующий на последний день месяца в иностранной валюте на основании информации, публикуемой в источниках "Ux Weekly" компании "Ux Consulting LLC" (США) и "The Nuclear Market Review" компании "TradeTech LLC" (США). В случае отсутствия информации о котировке цены на уран в форме концентрата природного урана (U3O8) в одном из указанных источников применяется цена другого указанного источника, в котором имеется такая котировка.

33) 720-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Көмірсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санаттарға жатқызу тәртібін, олардың тізбесін және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ рентабельділік деңгейін және рентабельділіктің ішкі нормасының деңгейін айқындау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
34) 745-баптың 6-тармағының бірінші бөлігінде:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілгенді қоспағанда, осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген минералды шикізаттың құны – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне сай келетін, 20 пайызға ұлғайтылған өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құны негізінде;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өнімдік ерітінділерден алынған уран құны – бекітілген коэффициентке сәйкес фунттарды килограмға ауыстыру ескеріле отырып, салықтық кезеңнің әрбір айы үшін табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уран фунты үшін шетел валютасындағы айлық баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні мен тиісті салықтық кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамының көбейтіндісі ретінде төменде келтірілген формула бойынша айқындалатын табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уранның бір килограмы үшін орташа өлшемді баға негізінде айқындалады.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің мақсаттары үшін табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уран фунты үшін баға белгіленімі "Ux Consulting LLC" компаниясының (АҚШ) "Ux Weekly" және "TradeTech LLC" компаниясының (АҚШ) "Тhe Nuclear Market Review" дереккөздерінде жарияланатын ақпарат негізінде айдың соңғы күні шетел валютасында қолданылатын табиғи уран концентраты (U3O8) фунтына споттық бағаның айлық индикаторын білдіреді. Көрсетілген дереккөздердің бірінде табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уран бағасының белгіленімі туралы ақпарат болмаған жағдайда, осындай белгіленімі бар басқа көрсетілген дереккөздің бағасы қолданылады.

При отсутствии информации о котировке цены на уран в форме концентрата природного урана (U3O8) в источниках, указанных в части второй настоящего подпункта, применяется цена по данным других источников, определяемых законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
Средневзвешенная цена за килограмм урана в форме концентрата природного урана определяется по следующей формуле:
где:
S – средневзвешенная цена за килограмм урана в форме концентрата природного урана за налоговый период;
P1, P2, Р3 – среднеарифметическая месячная котировка цен из источников за каждый месяц в течение налогового периода;
среднеарифметическая месячная котировка цен определяется по формуле:
где:
Рn – среднеарифметическая котировка цен;
Cn – значение месячной котировки цены за фунт урана в форме концентрата природного урана (U3O8) на последний день соответствующего месяца отчетного периода из источника "Ux Weekly" компании "Ux Consulting LLC" (США);
Dn – значение месячной котировки цены за фунт урана в форме концентрата природного урана (U3O8) (Exchange Value) на последний день соответствующего месяца отчетного периода из источника "The Nuclear Market Review" компании "TradeTech LLC" (США);

Осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген дереккөздерде табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уран бағасының белгіленімі туралы ақпарат болмаған кезде Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында айқындалатын басқа да дереккөздердің деректері бойынша баға қолданылады.
Табиғи уран концентраты нысанындағы уранның бір килограмы үшін орташа өлшемді баға мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
S – салықтық кезең үшін табиғи уран концентраты нысанындағы уранның бір килограмы үшін орташа өлшемді баға;
P1, P2, Р3 – салықтық кезең ішінде әрбір ай үшін дереккөздерден бағалардың орташа арифметикалық айлық белгіленімі;
бағалардың орташа арифметикалық айлық белгіленімі мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Рn – бағалардың орташа арифметикалық белгіленімі;
Cn – "Ux Consulting LLC" компаниясының (АҚШ) "Ux Weekly" дереккөзінен есепті кезеңнің тиісті айының соңғы күніне табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уран фунты үшін бағаның айлық белгіленімінің мәні;
Dn – "TradeTech LLC" компаниясының (АҚШ) "Тhe Nuclear Market Review" дереккөзінен есепті кезеңнің тиісті айының соңғы күніне табиғи уран концентраты (U3O8) нысанындағы уран фунты үшін бағаның айлық белгіленімінің мәні (Exchange Value);

К – коэффициент перевода фунтов в килограммы, установленный в размере 2,59978;
Е – среднеарифметический рыночный курс обмена иностранной валюты за соответствующий налоговый период.";
35) в статье 746:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, ставки налога на добычу полезных ископаемых, минерального сырья, в том числе прошедшего только первичную переработку, устанавливаются в следующих размерах:";

К – 2,59978 мөлшерінде белгіленген, фунттарды килограмға ауыстыру коэффициенті;
Е – тиісті салықтық кезең үшін шетел валютасын айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы.";
35) 746-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, пайдалы қазбаларды, минералды шикізатты, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткен минералды шикізатты өндіру салығының мөлшерлемелері мынадай мөлшерлерде белгіленеді:

При этом ставка налога на добычу полезных ископаемых в размере 0 процента не применяется в случае реализации полезных ископаемых и минерального сырья, извлекаемых из состава забалансовых запасов, в том числе после первичной переработки (обогащения), за исключением случаев реализации полезных ископаемых и минерального сырья, добыча которых осуществляется на низкорентабельных месторождениях из состава забалансовых запасов, по которым ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
В случае, если сумма налога на добычу полезных ископаемых, исчисленная в соответствии со статьями 744 и 745 настоящего Кодекса по нерудному минеральному сырью, указанному в строке 13 таблицы пункта 1 настоящей статьи, меньше суммы произведения физического объема добытого недропользователем за налоговый период такого нерудного минерального сырья и 0,02 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, налог на добычу полезных ископаемых по такому нерудному минеральному сырью определяется по ставке 0,02 размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за единицу объема добытого такого нерудного минерального сырья.";
дополнить пунктами 2 и 3 следующего содержания:
"2. В случае, если уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения), соответствующему критериям, определенным Правительством Республики Казахстан в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 720 настоящего Кодекса, составляет 5 процентов и менее, недропользователь по добытым на таком месторождении (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) полезным ископаемым вправе применять ставки налога на добычу полезных ископаемых, установленные настоящим Кодексом по состоянию на 31 декабря 2022 года.
При фактическом несоответствии месторождения (группы месторождения по одному контракту на недропользование, части месторождения) критериям низкорентабельности, определенным в соответствии с частью первой настоящего пункта, недропользователь производит в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за четвертым кварталом соответствующего календарного года, перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых на основании ставок, установленных пунктом 1 настоящей статьи, за весь год, в котором такие критерии были не соблюдены, и отражает полученные значения в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых за четвертый квартал. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, отраженная в такой декларации, является налоговым обязательством четвертого квартала и подлежит уплате в общеустановленном порядке в бюджет.
Положения настоящего пункта распространяются также на месторождения (группу месторождений по одному контракту на недропользование, часть месторождения), по которым осуществлено переоформление права недропользования (переход на лицензионный режим недропользования) либо преобразование участков недр, предоставленных для разведки или добычи твердых полезных ископаемых (выделение участка недр).

Бұл ретте пайдалы қазбаларды өндіру салығының 0 пайыз мөлшеріндегі мөлшерлемесі өндірілуі баланстан тыс қорлардың құрамынан рентабельділігі төмен кен орындарында жүзеге асырылатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленетін пайдалы қазбаларды және минералды шикізатты өткізу жағдайларын қоспағанда, баланстан тыс қорлардың құрамынан, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) кейін алынатын пайдалы қазбаларды және минералды шикізатты өткізген жағдайда қолданылмайды.
Егер осы баптың 1-тармағы кестесінің 13-жолында көрсетілген кендік емес минералды шикізат бойынша пайдалы қазбаларды өндіру салығының осы Кодекстің 744 және 745-баптарына сәйкес есептелген сомасы салықтық кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы өндірген осындай кендік емес минералды шикізаттың физикалық көлемі мен республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын 0,02 айлық есептік көрсеткішті көбейту сомасынан аз болса, осындай кендік емес минералды шикізат бойынша пайдалы қазбаларды өндіру салығы өндірілген осындай кендік емес минералды шикізат көлемінің бiрлiгi үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткiштің 0,02 мөлшеріндегі мөлшерлеме бойынша айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"2. Егер осы Кодекстің 720-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өлшемшарттарға сәйкес келетін кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділік деңгейі 5 және одан аз пайызды құраған жағдайда, мұндай кен орнында (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындарының тобында, кен орнының бір бөлігінде) өндірілген пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдаланушы 2022 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемелерін қолдануға құқылы.
Кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орнының тобы, кен орнының бір бөлігі) осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес айқындалған төмен рентабельділік өлшемшарттарына іс жүзінде сәйкес келмеген кезде жер қойнауын пайдаланушы тиісті күнтізбелік жылдың төртінші тоқсанынан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерлемелер негізінде пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша салықтық міндеттемелерді қайта есептеуді осындай өлшемшарттар сақталмаған бүкіл жыл үшін жүргізеді және алынған мәндерді төртінші тоқсандағы пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларацияда көрсетеді. Осындай декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы төртінші тоқсанның салықтық міндеттемесі болып табылады және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен бюджетке төленуге жатады.
Осы тармақтың ережелері жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу (жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшіру) не пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру (жер қойнауы учаскесін бөлу) үшін берілген жер қойнауы учаскелерін түрлендіру жүзеге асырылған кен орындарына да (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобына да, кен орнының бір бөлігіне де) қолданылады.

3. Налог на добычу полезных ископаемых исчисляется по месторождению (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) по ставке 0 процента в течение шестидесяти месяцев с момента начала промышленной добычи при одновременном соблюдении следующих условий:
1) промышленная добыча минерального сырья на месторождении (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) начата после 31 декабря 2022 года;
2) уровень внутренней нормы рентабельности по месторождению (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) не превышает 15 процентов;
3) право недропользования по месторождению, по которому применялась ставка налога на добычу полезных ископаемых, указанная в части первой настоящего пункта, не подлежит отчуждению в течение периода применения положений настоящего пункта, за исключением отчуждения в пользу взаимосвязанной стороны.
В целях настоящего пункта уровень внутренней нормы рентабельности по месторождению (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) определяется в соответствии с порядком, указанным в части второй пункта 4 статьи 720 настоящего Кодекса.
При несоблюдении условий, установленных подпунктами 1) и 3) части первой настоящего пункта, налог на добычу полезных ископаемых уплачивается по ставкам, установленным в соответствии с пунктом 1 или 2 настоящей статьи, за весь период применения положений настоящего пункта.
При достижении уровня внутренней нормы рентабельности по месторождению (группе месторождений по одному контракту на недропользование, части месторождения) показателя, установленного подпунктом 2) настоящего пункта, налогоплательщик производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за четвертым кварталом соответствующего календарного года. Указанный перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых осуществляется с применением ставок налога на добычу полезных ископаемых, указанных в пункте 1 или 2 настоящей статьи, за весь год, в котором уровень внутренней нормы рентабельности превысил пятнадцать процентов, и отражается в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых за четвертый квартал такого года. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, отраженная в такой декларации, является налоговым обязательством четвертого квартала и подлежит уплате в общеустановленном порядке в бюджет.
В случае, если в последующие периоды после перерасчета налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых уровень внутренней нормы рентабельности снижается ниже пятнадцати процентов, налогоплательщик не вправе применять положения настоящего пункта для этих последующих периодов.".

3. Кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша пайдалы қазбаларды өндіру салығы өнеркәсіптік өндіру басталған кезден бастап алпыс ай ішінде 0 пайыз мөлшерлеме бойынша бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде есептеледі:
1) кен орнында (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобында, кен орнының бір бөлігінде) минералды шикізатты өнеркәсіптік өндіру 2022 жылғы 31 желтоқсаннан кейін басталды;
2) кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділіктің ішкі нормасының деңгейі 15 пайыздан аспайды;
3) өзара байланысты тараптың пайдасына иеліктен шығаруды қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіру салығының осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мөлшерлемесі қолданылған кен орны бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы осы тармақтың ережелерін қолдану кезеңі ішінде иеліктен шығаруға жатпайды.
Осы тармақтың мақсатында кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділіктің ішкі нормасының деңгейі осы Кодекстің 720-бабы 4-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген тәртіпке сәйкес айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларында белгіленген шарттар сақталмаған кезде пайдалы қазбаларды өндіру салығы осы тармақтың ережелерін қолданудың бүкіл кезеңі үшін осы баптың 1 немесе 2-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерлемелер бойынша төленеді.
Кен орны (жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша кен орындары тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабельділіктің ішкі нормасының деңгейі осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген көрсеткішке жеткен кезде салық төлеуші тиісті күнтізбелік жылдың төртінші тоқсанынан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша салықтық міндеттемелерді қайта есептеуді жүргізеді. Пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша салықтық міндеттемелердің аталған қайта есептелуі рентабельділіктің ішкі нормасының деңгейі он бес пайыздан асқан бүкіл жыл үшін пайдалы қазбаларды өндіру салығының осы баптың 1 немесе 2-тармағында көрсетілген мөлшерлемелері қолданыла отырып жүзеге асырылады және осындай жылдың төртінші тоқсанындағы пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларацияда көрсетіледі. Осындай декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы төртінші тоқсанның салықтық міндеттемесі болып табылады және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен бюджетке төленуге жатады.
Пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша салықтық міндеттемелер қайта есептелгеннен соң кейінгі кезеңдерде рентабельділіктің ішкі нормасының деңгейі он бес пайыздан төмен төмендеген жағдайда, салық төлеуші осы кейінгі кезеңдер үшін осы тармақтың ережелерін қолдануға құқылы емес.".

2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) по всему тексту:
слова "инвалиду", "инвалидов", "инвалидом", "ребенком-инвалидом", "ребенка-инвалида", "инвалид" заменить соответственно словами "лицу с инвалидностью", "лиц с инвалидностью", "лицом с инвалидностью", "ребенком с инвалидностью", "ребенка с инвалидностью", "лицо с инвалидностью";
слова "I или II группы", "I, II или III групп" заменить соответственно словами "первой или второй группы", "первой, второй или третьей групп";
2) в подпункте 2) статьи 33:
в абзаце десятом слова "и 40" заменить словами ", 40 и 71";
абзац сто пятьдесят второй изложить в следующей редакции:
"1. Доходы налогоплательщика облагаются налогом по ставке 10 процентов.";
абзац сто пятьдесят третий исключить;
в абзацах четырехсотом и четыреста двадцатом слова "подпунктам 3), 4) и 5)" заменить словами "подпункту 3)";
абзац четыреста тридцать пятый изложить в следующей редакции:
"7) дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовых бирж, функционирующих на территории Республики Казахстан.";
дополнить абзацем четыреста тридцать шестым следующего содержания:
"Положение части первой настоящего подпункта применяется к дивидендам по ценным бумагам, по которым за календарный год осуществлялись торги на бирже в соответствии с критериями, определенными Правительством Республики Казахстан;";
абзацы четыреста тридцать шестой – четыреста тридцать девятый изложить в следующей редакции:
"8) дивиденды, полученные от юридического лица – резидента за календарный год в пределах 30 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, при распределении:
чистого дохода или его части, подлежащих выплате по акциям, в том числе по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
чистого дохода или его части, распределяемых юридическим лицом – резидентом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица – резидента или при уменьшении уставного капитала, а также при выкупе юридическим лицом у учредителя, участника доли участия или ее части в этом юридическом лице – резиденте и при выкупе таким юридическим лицом – эмитентом у акционера акций, выпущенных этим эмитентом;";
абзацы четыреста сороковой – четыреста сорок восьмой исключить;
дополнить абзацем пятьсот седьмым следующего содержания:
"в виде возмещения имущественного вреда, причиненного в период действия чрезвычайного положения;";
абзац семьсот шестьдесят восьмой изложить в следующей редакции:

2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша:
"мүгедектерді", "мүгедекке", "мүгедек", "мүгедек бала", "мүгедек баланың" деген сөздер тиісінше "мүгедектігі бар адамдарды", "мүгедектігі бар адамға", "мүгедектігі бар адам", "мүгедектігі бар бала", "мүгедектігі бар баланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"I немесе II топтағы", "I, II немесе III топтардағы" деген сөздер тиісінше "бірінші немесе екінші топтағы", "бірінші, екінші немесе үшінші топтардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 33-баптың 2) тармақшасында:
оныншы абзацтағы "және 40" деген сөздер ", 40 және 71" деген сөздермен ауыстырылсын;
бір жүз елу екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушінің кірістеріне 10 пайыз мөлшерлеме бойынша салық салынады.";
бір жүз елу үшінші абзац алып тасталсын;
төрт жүзінші және төрт жүз жиырмасыншы абзацтардағы "3), 4) және 5) тармақшаларына" деген сөздер "3) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
төрт жүз отыз бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржаларының ресми тізіміндегі осындай дивидендтер мен сыйақылар.";
мынадай мазмұндағы төрт жүз отыз алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның бірінші бөлігінің ережесі күнтізбелік жылда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өлшемшарттарға сәйкес биржада сауда-саттық жүзеге асырылған бағалы қағаздар бойынша дивидендтерге қолданылады;";
төрт жүз отыз алтыншы – төрт жүз отыз тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мыналарды:
акциялар бойынша, оның iшiнде депозитарлық қолхаттардың базалық активтерi болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын таза кірісті немесе оның бір бөлігін;
резидент-заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетiн таза кірісті немесе оның бір бөлігін;
резидент-заңды тұлға таратылған кезде немесе жарғылық капитал азайтылған кезде, сондай-ақ заңды тұлға құрылтайшыдан, қатысушыдан осы резидент-заңды тұлғаға қатысу үлесiн немесе оның бір бөлігін сатып алған кезде және осындай эмитент-заңды тұлға акционерден осы эмитент шығарған акцияларды сатып алған кезде мүлiктi бөлуден түсетiн кірісті бөлу кезінде күнтізбелік жыл ішінде резидент-заңды тұлғадан республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 30 000 еселенген мөлшері шегінде алынған дивидендтер.";
төрт жүз қырқыншы – төрт жүз қырық сегізінші абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бес жүз жетінші абзацпен толықтырылсын:
"төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде келтірілген мүліктік зиянды өтеу түріндегі;";
жеті жүз алпыс сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, исчисление индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, производится по доходам, полученным за налоговый период, с последующим отражением в декларации по индивидуальному подоходному налогу.";
дополнить абзацем семьсот семидесятым следующего содержания:
"Лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса, исчисляют индивидуальный подоходный налог с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, путем отражения в декларации о доходах и имуществе.";
абзац восемьсот двенадцатый дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящего пункта";
дополнить абзацем восемьсот пятнадцатым следующего содержания:
"При этом лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса, производят уплату индивидуального подоходного налога не позднее десяти календарных дней после срока, установленного статьей 635 настоящего Кодекса для представления декларации о доходах и имуществе в зависимости от способов ее представления.";
абзац восемьсот двадцать девятый изложить в следующей редакции:
"Положения подпунктов 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 11-1) и 12) части первой настоящего пункта не распространяются на лиц, на которых возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса.";
дополнить абзацем восемьсот тридцать третьим следующего содержания:
"11-1) граждане Республики Казахстан, кандасы и лица, имеющие вид на жительство в Республике Казахстан, которые имеют по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 2 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря отчетного налогового периода;";
дополнить абзацем восемьсот тридцать девятым следующего содержания:
"При этом лица, указанные в настоящем пункте, в том числе находящиеся за пределами Республики Казахстан с целью обучения, стажировки или прохождения практики, не представляют декларацию по индивидуальному подоходному налогу в случае отсутствия оснований, предусмотренных настоящим пунктом.";
абзацы восемьсот тридцать девятый и восемьсот сороковой исключить;

"1. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, жеке тұлға дербес салық салуға жататын кірістерден жеке табыс салығын есептеу жеке табыс салығы бойынша декларацияда кейіннен көрсетіле отырып, салықтық кезеңде алынған кірістер бойынша жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы жеті жүз жетпісінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 71-тарауына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсету арқылы жеке тұлға дербес салық салуға жататын кірістерден жеке табыс салығын есептейдi.";
сегіз жүз он екінші абзацтағы "Салықтық" деген сөз "Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, салықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сегіз жүз он бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы Кодекстiң 71-тарауына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру тәсілдеріне қарай оны тапсыру үшін осы Кодекстің 635-бабында белгіленген мерзімнен кейін күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей жеке табыс салығын төлеуді жүргізеді.";
сегіз жүз жиырма тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3), 4), 5), 6), 7), 9), 10), 11), 11-1) және 12) тармақшаларының ережелері осы Кодекстің 71-тарауына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғаларға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы сегіз жүз отыз үшінші абзацпен толықтырылсын:
"11-1) есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарында республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 2 000 еселенген мөлшерінен асатын сомада ақшасы бар Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдар;";
мынадай мазмұндағы сегіз жүз отыз тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы тармақта аталған, оның ішінде оқу, тағылымдамадан немесе практикадан өту мақсатында Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жүрген адамдар осы тармақта көзделген негіздер болмаған жағдайда жеке табыс салығы бойынша декларация ұсынбайды.";
сегіз жүз отыз тоғызыншы және сегіз жүз қырқыншы абзацтар алып тасталсын;

3) в статье 43:
в абзаце первом слово "Приостановить" заменить словами "1. Приостановить";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Приостановить до 1 января 2024 года действие строк 14, 15, 16, 18, 21 и 22 таблицы подпункта 1) пункта 4 статьи 463 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данные строки действуют в следующей редакции:
"
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
14 100 тенге/1 000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
14 100 тенге/1 000 штук
16.
из 2402
Сигариллы
14 100 тенге/1 000 штук
";
"
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
12 950 тенге/килограмм
";
"
21.
из 2403, 2404
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
9 870 тенге/1 000 штук
22.
из 2404
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
53 тенге/миллилитр жидкости
";
4) статью 44 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) с 1 января 2023 года действие строк 9, 9.1 и 10 таблицы пункта 2 статьи 595 Налогового кодекса и до 1 января 2028 года действие годовых ставок плат за спутниковую связь с применением негеостационарных спутников (за ширину полосой 2 МГц на прием/2 МГц на передачу, на одно приемо-передающее устройство), спутниковую связь с HUB-технологией (за ширину полосой 100 кГц на прием/100 кГц на передачу, используемую на HUB) и спутниковую связь без HUB-технологии (за используемые частоты одной станцией), предусмотренных таблицей пункта 2 статьи 595 Налогового кодекса, для операторов связи, принявших на себя обязательства в рамках выданных уполномоченным органом в области связи разрешений на использование радиочастотного спектра, самостоятельно направивших средства не менее высвобожденных средств от снижения соответствующей ставки платы на финансирование проектов широкополосного доступа в Интернет в сельских населенных пунктах с применением спутниковых технологий, установив, что определенные годовые ставки платы уменьшаются на 90 процентов со дня принятия соответствующих обязательств.
Возврат уплаченных плательщиками сумм платы не производится.
В целях оформления таких обязательств операторы связи направляют разрешение на использование радиочастотного спектра в уполномоченный орган в области связи, который вносит обязательства и возвращает разрешение на использование радиочастотного спектра оператору связи.
Операторы связи представляют в уполномоченный орган в области связи ежегодные аудированные сведения по финансированию указанных проектов после выполнения соответствующих обязательств;".

3) 43-бапта:
бірінші абзацтағы "Салық" деген сөз "1. Салық" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Салық кодексінің 463-бабы 4-тармағы 1) тармақшасы кестесінің 14, 15, 16, 18, 21 және 22-жолдарының қолданысы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы жолдар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
14 100 теңге/
1 000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
14 100 теңге/
1 000 дана
16.
2402-ден
Сигариллалар
14 100 теңге/
1 000 дана
";
"
18.
2403-тен
Құрамында никотин бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысымен қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
12 950 теңге/ килограмм
";
"
21.
2403, 2404-тен
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
9 870 теңге/
1 000 дана
22.
2404-тен
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
53 теңге/ сұйықтық миллилитрі
";
4) 44-бап мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) байланыс саласындағы уәкілетті орган радиожиілік спектрін пайдалануға берген рұқсаттар шеңберінде өзіне міндеттемелер қабылдаған, төлемақының тиісті мөлшерлемесін төмендетуден босаған қаражаттан аз емес қаражатты ауылдық елді мекендерде спутниктік технологияларды қолдана отырып Интернетке кең жолақты қолжетімділік жобаларын қаржыландыруға дербес өзі жіберген байланыс операторлары үшін Салық кодексінің 595-бабы 2-тармағы кестесінің 9, 9.1 және 10-жолдарының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап және Салық кодексінің 595-бабы 2-тармағының кестесінде көзделген, геостационарлық емес спутниктер қолданылатын спутниктік байланыс (бір қабылдау-беру құрылғысына, белдеуі қабылдауға 2МГц/беруге 2МГц болатын ені үшін), HUB-технологиясы бар спутниктік байланыс (HUB-қа пайдаланылатын, белдеуi қабылдауға 100 кГц/беруге 100 кГц болатын енi үшiн) және HUB-технологиясынсыз спутниктік байланыс (бiр станция пайдаланатын жиiлiктер үшiн) үшін төлемақылардың жылдық мөлшерлемелерінің қолданысы 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, төлемақының белгіленген жылдық мөлшерлемелері тиісті міндеттемелер қабылданған күннен бастап 90 пайызға азайтылады деп белгіленсін.
Төлеушілер төлеген төлемақы сомаларын қайтару жүргізілмейді.
Осындай міндеттемелерді ресімдеу мақсатында байланыс операторлары радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатты байланыс саласындағы уәкілетті органға жібереді, ол міндеттемелерді енгізеді және радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатты байланыс операторына қайтарады.
Байланыс операторлары тиісті міндеттемелерді орындағаннан кейін көрсетілген жобаларды қаржыландыру жөніндегі жыл сайынғы аудиттелген мәліметтерді байланыс саласындағы уәкілетті органға ұсынады;".

Статья 2. Установить, что реализация до 1 июля 2022 года по истечении трех лет с даты выпуска для внутреннего потребления на территорию Республики Казахстан или с даты ввоза с территории государств – членов Евразийского экономического союза товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, не подлежит обложению налогом на добавленную стоимость на импортируемые товары.
Положения части первой настоящей статьи распространяются на лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Статья 3.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2023 года, за исключением:
1) подпунктов 2) и 3), абзацев девятого и десятого подпункта 14), подпункта 15), абзацев второго – десятого, тринадцатого, четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 16), абзацев второго – десятого, тринадцатого, четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 17), подпунктов 18), 20), 22), 23), 24), 25) и 26) пункта 1, абзацев первого, второго, семнадцатого – двадцать седьмого, тридцатого, тридцать первого и тридцать второго подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
2) подпункта 1), абзацев одиннадцатого, двенадцатого и шестнадцатого подпункта 16), абзацев одиннадцатого и двенадцатого подпункта 17) пункта 1, подпункта 1) пункта 2 статьи 1, статьи 2, которые вводятся в действие с 1 июля 2022 года.
2. Установить, что абзацы пятый и шестой подпункта 4), подпункты 5), 7) и 32) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2022 года до 1 января 2023 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2-бап. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына ішкі тұтыну үшін шығарылған күннен бастап немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген күннен бастап үш жыл өткен соң 2022 жылғы 1 шілдеге дейін өткізу импортталатын тауарларға қосылған құн салығын салуға жатпайды деп белгіленсін.
Осы баптың бірінші бөлігінің ережелері Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларға қолданылады.
3-бап.
1. Осы Заң:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларын, 14) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 15) тармақшасын, 16) тармақшасының екінші – оныншы, он үшінші, он төртінші және он бесінші абзацтарын, 17) тармақшасының екінші – оныншы, он үшінші, он төртінші және он бесінші абзацтарын, 18), 20), 22), 23), 24) 25) және 26 тармақшаларын, 2-тармағы 2) тармақшасының бірінші, екінші, он жетінші – жиырма жетінші, отызыншы, отыз бірінші және отыз екінші абзацтарын;
2) 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасын, 16) тармақшасының он бірінші, он екінші және он алтыншы абзацтарын, 17) тармақшасының он бірінші және он екінші абзацтарын, 2-тармағының 1) тармақшасын, 2-бапты қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 4) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтары, 5), 7) және 32) тармақшалары 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ