О ратификации Договора между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации казахстанско-туркменской государственной границы и разграничении смежных участков рыболовных зон на Каспийском море
Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2022 года № 150-VII ЗРК.
Ратифицировать Договор между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации казахстанско-туркменской государственной границы и разграничении смежных участков рыболовных зон на Каспийском море, совершенный в Ашхабаде 25 октября 2021 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
ДОГОВОР
между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации казахстанско-туркменской государственной границы и разграничении смежных участков рыболовных зон на Каспийском море
Республика Казахстан и Туркменистан, далее именуемые Сторонами, желая укрепить исторические узы дружбы между двумя государствами,
исходя из Договора между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации и процессе демаркации казахстанско- туркменской государственной границы от 5 июля 2001 года, а также Соглашения между Республикой Казахстан и Туркменистаном о демаркации казахстанско- туркменской государственной границы от 18 апреля 2017 года,
руководствуясь положениями Конвенции о правовом статусе Каспийского моря от 12 августа 2018 года (далее - Конвенция), а также принципами и нормами международного права,
желая определить прохождение линий государственной границы и разграничения рыболовных зон на Каспийском море между Республикой Казахстан и Туркменистаном,
подчеркивая, что государственная граница между Республикой Казахстан и Туркменистаном является границей мира и согласия между государствами двух братских народов,
убежденные в том, что настоящий Договор будет способствовать дальнейшему укреплению добрососедства и развитию взаимовыгодного и равноправного сотрудничества между Сторонами,
стремясь обеспечить благоприятные условия для реализации исключительных прав Сторон на промысел водных биологических ресурсов,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящим Договором Стороны определили прохождение линии государственной границы между Республикой Казахстан и Туркменистаном на Каспийском море, разграничивающей их территориальные воды (далее - морская государственная граница), и линии разграничения смежных участков рыболовных зон между Республикой Казахстан и Туркменистаном на Каспийском море (далее - линия разграничения рыболовных зон).
Термины, используемые в настоящем Договоре, имеют значение, определенное в Конвенции.

Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізіндегі Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын межелеу және балық аулау аймақтарының шектес учаскелерін бөлу туралы шартты ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 2 қарашадағы № 150-VII ҚРЗ
2021 жылғы 25 қазанда Ашғабатта жасалған Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізіндегі Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын межелеу және балық аулау аймақтарының шектес учаскелерін бөлу туралы шарт ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізіндегі Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын межелеу және балық аулау аймақтарының шектес учаскелерін бөлу туралы ШАРТ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан,
екі мемлекет арасындағы тарихи достық байланыстарды нығайтуға ниет білдіре отырып,
2001 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын делимитациялау және оны демаркациялау процесі туралы шартқа, сондай-ақ 2017 жылғы 18 сәуірдегі Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікмен мемлекеттік шекарасын шегендеу туралы келісімге негізделе отырып,
2018 жылғы 12 тамыздағы Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның (бұдан әрі - Конвенция) ережелерін, сондай-ақ халықаралық құқық қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізіндегі мемлекеттік шекара сызықтарының өтуін және балық аулау аймақтарын бөлуді айқындауға ниет білдіре отырып,
Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы мемлекеттік шекара екі бауырлас халықтың мемлекеттері арасындағы бейбітшілік пен келісім шекарасы болып табылатынын атап өте отырып,
осы Шарт Тараптар арасындағы тату көршілікті одан әрі нығайтуға және өзара тиімді және тең құқықты ынтымақтастықты дамытуға ықпал ететініне сене отырып,
су биологиялық ресурстары кәсіпшілігіне Тараптардың айрықша құқықтарын іске асыру үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Осы Шартта Тараптар Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізіндегі өздерінің аумақтық суларын бөлетін мемлекеттік шекара сызығының (бұдан әрі - мемлекеттік теңіз шекарасы) және Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Каспий теңізіндегі балық аулау аймақтарының шектес учаскелерін бөлу сызығының (бұдан әрі - балық аулау аймақтарын бөлу сызығы) өтуін айқындады.
Осы Шартта пайдаланылатын терминдердің Конвенцияда айқындалған мағынасы бар.

Статья 2
Линия морской государственной границы и линия разграничения рыболовных зон проходят по геодезическим линиям, соединяющим поворотные точки, в полном соответствии со статьями 4 и 5 настоящего Договора.
Статья 3
Линия морской государственной границы построена исходя из среднего многолетнего уровня Каспийского моря, равного отметке минус 28.0 метров Балтийской системы высот 1977 года относительно нуля Кронштадтского футштока.
Линия разграничения рыболовных зон построена от конечной точки морской государственной границы.
Координаты поворотных точек линии морской государственной границы и линии разграничения рыболовных зон определены на основе согласованных Сторонами картографических материалов в системе координат 1942 года.
Статья 4
Начальной точкой № 1 линии морской государственной границы является пограничная точка № 13, указанная в приложении 1 к Договору между Республикой Казахстан и Туркменистаном о делимитации и процессе демаркации казахстанско-туркменской государственной границы от 5 июля 2001 года, и соответствующая конечной точке (162) демаркированной линии государственной границы, указанной в Соглашении между Республикой Казахстан и Туркменистаном о демаркации казахстанско-туркменской государственной границы от 18 апреля 2017 года, с координатами 41°45'42.9” северной широты, 52°26'46.4” восточной долготы.
От начальной точки № 1 линия морской государственной границы идет в западо-юго-западном направлении до точки № 2.
Точка № 2 имеет координаты 41о44’00.0" северной широты, 52°18'54.0” восточной долготы.
Протяженность линии морской государственной границы между точками № 1 и № 2 составляет 6.14 морских миль.
От точки № 2 линия морской государственной границы идет в западо-юго-западном направлении до точки № 3.
Точка № 3 имеет координаты 41°43'18.0” северной широты, 52°14’30.0” восточной долготы.
Протяженность линии морской государственной границы между точками № 2 и № 3 составляет 3.37 морских миль.
От точки № 3 линия морской государственной границы идет в западо-юго-западном направлении до конечной точки № 4.
Точка № 4 имеет координаты 41°41’33.2” северной широты, 52°07'30.6” восточной долготы.
Протяженность линии морской государственной границы между точкой № 3 и точкой № 4 составляет 5.52 морских миль.
Общая протяженность линии морской государственной границы составляет 15.03 морских миль с учетом наличия поворотных точек.
Ширина территориальных вод составляет 15 морских миль.
Статья 5
Начальной точкой № 1 линии разграничения рыболовных зон является точка № 4, являющаяся конечной точкой линии морской государственной границы с координатами 41°41’33.2” северной широты, 52°07’30.6" восточной долготы.

2-бап
Мемлекеттік теңіз шекарасының сызығы және балық аулау аймақтарын бөлу сызығы осы Шарттың 4 және 5-баптарына толық сәйкес бұрылыс нүктелерін қосатын геодезиялық сызықтар бойымен өтеді.
3-бап
Мемлекеттік теңіз шекарасының сызығы Кронштадт футштогының нөліне қатысты 1977 жылғы Балтық биіктіктері жүйесінің минус 28.0 метрлік белгісіне тең Каспий теңізінің орташа көпжылдық деңгейі негізге алына отырып салынды.
Балық аулау аймақтарын бөлу сызығы мемлекеттік теңіз шекарасының соңғы нүктесінен бастап салынған.
Мемлекеттік теңіз шекарасының сызығы мен балық аулау аймақтарын бөлу сызығының бұрылыс нүктелерінің координаттары Тараптар келіскен 1942 жылғы координаттар жүйесіндегі картографиялық материалдар негізінде айқындалған.
4-бап
2001 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікменстан мемлекеттік шекарасын делимитациялау және оны демаркациялау процесі туралы шартқа 1-қосымшада көрсетілген және 2017 жылғы 18 сәуірдегі Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасындағы Қазақстан-Түрікмен мемлекеттік шекарасын шегендеу туралы келісімде көрсетілген солтүстік ендігінің 41°45'42.9", шығыс бойлығының 52°26'46.4" координаттары бар шегенделген мемлекеттік шекара сызығының соңғы нүктесіне (162) сәйкес келетін № 13 шекаралық нүкте мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының № 1 бастапқы нүктесі болып табылады.
Мемлекеттік теңіз шекарасының сызығы № 3 бастапқы нүктеден батыс-оңтүстік-батыс бағытында № 2 нүктеге дейін барады.
№ 2 нүктенің солтүстік ендікте 41°44'00.0", шығыс бойлықта 52о18'54.0" координаттары бар.
№ 1 және № 2 нүктелер арасындағы мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының ұзындығы 6.14 теңіз милін құрайды.
Мемлекеттік теңіз шекарасының сызығы № 2 нүктеден батыс-оңтүстік-батыс бағытында № 3 нүктеге дейін барады.
№ 3 нүктенің солтүстік ендікте 41°43'18.0", шығыс бойлықта 52°14'30.0" координаттары бар.
№ 2 және № 3 нүктелер арасындағы мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының ұзындығы 3.37 теңіз милін құрайды.
Мемлекеттік теңіз шекарасының сызығы № 3 нүктеден батыс-оңтүстік-батыс бағытында № 4 соңғы нүктеге дейін барады.
№ 4 нүктенің солтүстік ендікте 41°41'33.2", шығыс бойлықта 52°07'30.6" координаттары бар.
№ 3 нүкте мен № 4 нүкте арасындағы мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының ұзындығы 5.52 теңіз милін құрайды.
Мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының жалпы ұзындығы бұрылу нүктелерінің болуы есебімен 15.03 теңіз милін құрайды.
Аумақтық сулардың ені 15 теңіз милін құрайды.
5-бап
Балық аулау аймақтарын бөлу сызығының № 1 бастапқы нүктесі солтүстік ендікте 41°41'33.2", шығыс бойлықта 52°07'30.6" координаттары бар мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының соңғы нүктесі болып табылатын № 4 нүкте болып табылады.

От начальной точки № 1 линия разграничения рыболовных зон идет в западо-юго-западном направлении до точки № 2.
Точка № 2 имеет координаты 41°41’24.0" северной широты, 52°06'54.0" восточной долготы.
Протяженность линии разграничения рыболовных зон между точками № 1 и № 2 составляет 0.48 морской мили.
От точки № 2 линия разграничения рыболовных зон идет в западном направлении до конечной точки № 3.
Точка № 3 имеет координаты 41°40'41.0” северной широты, 51°54'00.5" восточной долготы.
Протяженность линии разграничения рыболовных зон между точкой № 2 и точкой № 3 составляет 9.69 морских миль.
Общая протяженность линии разграничения рыболовных зон составляет 10.17 морских миль с учетом наличия поворотных точек.
Ширина рыболовных зон составляет 10 морских миль.
Статья 6
Любые естественные изменения местности, в том числе колебания уровня Каспийского моря, не влекут за собой изменений в прохождении линии морской государственной границы и линии разграничения рыболовных зон.
Статья 7
Все вопросы относительно толкования и применения положений настоящего Договора разрешаются путем переговоров и консультаций.
Статья 8
Настоящий Договор является бессрочным, не подлежит денонсации и вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о его ратификации.
Совершено в городе Ашхабад "25" октября 2021 года в двух экземплярах, каждый на казахском, туркменском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Договора, Стороны используют текст на русском языке.
За Республику Казахстан
За Туркменистан

Балық аулау аймақтарын бөлу сызығы № 1 бастапқы нүктеден батыс-оңтүстік-батыс бағытында № 2 нүктеге дейін барады.
№ 2 нүктенің солтүстік ендікте 41°41'24.0", шығыс бойлықта 52°06'54.0" координаттары бар.
№ 1 және № 2 нүктелер арасындағы балық аулау аймақтарын бөлу сызығының ұзындығы 0.48 теңіз милін құрайды.
Балық аулау аймақтарын бөлу сызығы № 2 нүктеден батыс бағытында № 3 соңғы нүктеге дейін барады.
№ 3 нүктенің солтүстік ендікте 41°40'41.0", шығыс бойлықта 51°54'00.5" координаттары бар.
№ 2 нүкте мен № 3 нүкте арасындағы балық аулау аймақтарын бөлу сызығының ұзындығы 9.69 теңіз милін құрайды.
Балық аулау аймақтарын бөлу сызығының жалпы ұзындығы бұрылу нүктелерінің болуы есебімен 10.17 теңіз милін құрайды.
Балық аулау аймақтарының ені 10 теңіз милін құрайды.
6-бап
Жергілікті жердің кез келген табиғи өзгерістері, оның ішінде Каспий теңізі деңгейінің ауытқулары мемлекеттік теңіз шекарасы сызығының және балық аулау аймақтарын бөлу сызығының өтуінде өзгерістерге алып келмейді.
7-бап
Осы Шарттың ережелерін түсіндіруге және қолдануға қатысты барлық мәселелер келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
8-бап
Осы Шарт мерзімсіз болып табылады, күшін жоюға жатпайды және дипломатиялық арналар арқылы оны ратификациялау туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
2021 жылғы "25" қазанда Ашхабад қаласында әрқайсысы қазақ, түрікмен және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі барлық мәтіндердің күші бірдей.
Осы Шарттың ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінді пайдаланады.
Қазақстан Республикасы Үшін
Түрікменстан үшін