О ратификации Соглашения о займе (Заем на финансирование политики развития, основанное на частном секторе, и более устойчивое восстановление экономики) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития
Закон Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 162-VII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение о займе (Заем на финансирование политики развития, основанное на частном секторе, и более устойчивое восстановление экономики) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, совершенное в Нур-Султане 24 августа 2022 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
Неофициальный перевод
НОМЕР ЗАЙМА 9311-KZ
СОГЛАШЕНИЕ О ЗАЙМЕ
(Заем на финансирование политики развития, основанное на частном секторе, и более устойчивое восстановление экономики) между
РЕСПУБЛИКОЙ КАЗАХСТАН и МЕЖДУНАРОДНЫМ БАНКОМ РЕКОНСТРУКЦИИ И РАЗВИТИЯ
НОМЕР ЗАЙМА 9311-KZ
СОГЛАШЕНИЕ О ЗАЙМЕ
Соглашение от даты его подписания, заключенное между РЕСПУБЛИКОЙ КАЗАХСТАН ("Заемщик") и МЕЖДУНАРОДНЫМ БАНКОМ РЕКОНСТРУКЦИИ И РАЗВИТИЯ ("Банк") с целью обеспечения финансирования Программы (как определено в дополнении к настоящему Соглашению). Банк принял решение о данном финансировании на основе среди прочего: (i) действий, предпринятых Заемщиком в рамках Программы, которые описаны в разделе I. A приложения 1 к настоящему Соглашению; и (ii) проведения Заемщиком согласованной макроэкономической политики. Настоящим Заемщик и Банк договорились о следующем:
СТАТЬЯ I - ОБЩИЕ УСЛОВИЯ; ОПРЕДЕЛЕНИЯ
1.01. Общие условия (как определено в дополнении к настоящему Соглашению) применяются к настоящему Соглашению и являются его частью.
1.02. Если из контекста не следует иное, то используемые в настоящем Соглашении термины, начинающиеся с заглавных букв, имеют значения, приписываемые им в Общих условиях или дополнении к настоящему Соглашению.
СТАТЬЯ II – ЗАЕМ
2.01. Банк согласен предоставить Заемщику сумму в размере (€ 345 700 000 (триста сорок пять миллионов семьсот тысяч евро), как таковая сумма может периодически конвертироваться посредством Конвертации валюты ("Заем").
2.02. Единовременная комиссия по Займу составляет одну четверть процента (0,25 %) от суммы Займа.
2.03 Комиссия за резервирование средств Займа составляет одну четверть процента (0,25 %) в год от Неснятого остатка Займа.
2.04. Процентная ставка равна Референтной ставке плюс Переменному спреду или такой ставке, которая может применяться после Конверсии; определяется в соответствии с разделом 3.02 (е) Общих условий.
2.05 Датами платежей являются 15 апреля и 15 октября каждого года.

Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Қарыз туралы келісімді (Жекеше секторға және экономиканы неғұрлым орнықты қалпына келтіруге негізделген даму саясатын қаржыландыруға арналған қарыз) ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 162-VII ҚРЗ
2022 жылғы 24 тамызда Нұр-Сұлтанда жасалған Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Қарыз туралы келісім (Жекеше секторға және экономиканы неғұрлым орнықты қалпына келтіруге негізделген даму саясатын қаржыландыруға арналған қарыз) ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Бейресми аударма
ҚАРЫЗ НӨМІРІ 9311- КZ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ мен ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ҚАЙТА ҚҰРУ ЖӘНЕ ДАМУ БАНКІ арасындағы ҚАРЫЗ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ (Жекеше секторға және экономиканы неғұрлым орнықты қалпына келтіруге негізделген даму саясатын қаржыландыруға арналған қарыз)
ҚАРЫЗ НӨМІРІ 9311-КZ
ҚАРЫЗ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ("Қарыз алушы") мен ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ҚАЙТА ҚҰРУ ЖӘНЕ ДАМУ БАНКІ ("Банк") арасындағы Бағдарламаны қаржыландыруды қамтамасыз ету мақсатында (осы Келісімге толықтыруда айқындалғандай) оған қол қойылған күні жасасқан Келісім. Банк осы қаржыландыру туралы шешімді, басқалар арасында: (і) Қарыз алушы Бағдарлама шеңберінде қабылдаған, осы Келісімге 1-қосымшаның І.А бөлімінде сипатталған іс-қимылдар; және (іі) Қарыз алушының келісілген макроэкономикалық саясатты жүргізуі негізінде қабылдады. Осы арқылы Қарыз алушы мен Банк мыналар туралы уағдаласты:
I БАП - ЖАЛПЫ ШАРТТАР; АНЫҚТАМАЛАР
1.01. Жалпы шарттар (осы Келісімге толықтыруда айқындалғандай) осы Келісімге қолданылады және оның бір бөлігі болып табылады.
1.02. Егер мәнмәтіннен өзгеше туындамаса, онда осы Келісімде пайдаланылатын, бас әріптен басталатын терминдер оларға Жалпы шарттарда немесе осы Келісімге толықтыруда берілген мағынаға ие болады.
II БАП - ҚАРЫЗ
2.01. Банк Қарыз алушыға Валюта айырбастау арқылы кезең-кезеңімен айырбастауға болатын үш жүз қырық бес миллион жеті жүз мың еуро (345 700 000 €) мөлшеріндегі соманы ("Қарыз") беруге келісті.
2.02. Қарыз бойынша біржолғы комиссия Қарыз сомасының төрттен бір пайызын (0,25 %) құрайды.
2.03. Қарыз қаражатын резервке қою үшін комиссия жылына Қарыздың Алынбаған қалдығының төрттен бір пайызын (0,25 %) құрайды.
2.04. Пайыздық мөлшерлеме Ауыспалы спредті қосқанда Референттік мөлшерлемеге немесе Конверсиядан кейін қолданылуы мүмкін осындай мөлшерлемеге тең; Жалпы шарттардың 3.02 (е) бөліміне сәйкес айқындалады.
2.05. Әр жылдың 15 сәуірі және 15 қазаны төлем күндері болып табылады.

2.06. Основная сумма Займа будет погашаться в соответствии с приложением 2 к настоящему Соглашению.
2.07. Без ограничений для положений раздела 5.05 Общих условий Заемщик должен оперативно представлять Банку такую информацию, касающуюся положений статьи II, которую Банк может периодически обоснованно запрашивать.
СТАТЬЯ III – ПРОГРАММА
3.01. Заемщик заявляет о своей приверженности Программе и ее выполнению. С этой целью и на основании раздела 5.05 Общих условий:
(a) Заемщик и Банк должны периодически по запросу любой из сторон обмениваться мнениями по макроэкономической политике Заемщика и прогрессу, достигнутому при выполнении Программы;
(b) перед каждым таким обменом мнениями Заемщик должен предоставить Банку для рассмотрения и комментариев отчет о прогрессе, достигнутом в ходе выполнения Программы, с такой детализацией, которую Банк может обоснованно запросить;
(c) без ограничения пунктов (а) и (b) настоящего раздела Заемщик должен оперативно информировать Банк о любых ситуациях, которые могут существенно воспрепятствовать достижению целей Программы или осуществлению любых действий, предпринимаемых в рамках Программы, включая любые действия, указанные в разделе I приложения 1 к настоящему Соглашению.
СТАТЬЯ IV - ЮРИДИЧЕСКИЕ МЕРЫ БАНКА
4.01. Дополнительный случай, влекущий временную приостановку, включает следующее: возникновение ситуации, в которой выполнение Программы или ее значительной части становится маловероятной.
СТАТЬЯ V - ВСТУПЛЕНИЕ В СИЛУ; РАСТОРЖЕНИЕ
5.01. Дополнительное условие вступления в силу заключается в следующем: Банк удовлетворен прогрессом, достигнутым Заемщиком в ходе выполнения Программы, и адекватностью макроэкономической политики Заемщика.
5.02. Последним сроком вступления настоящего Соглашения в силу является дата, наступающая по истечении ста восьмидесяти (180) дней после даты подписания настоящего Соглашения.
СТАТЬЯ VI - ПРЕДСТАВИТЕЛИ; АДРЕСА
6.01. Представителем Заемщика является Заместитель Премьер-Министра - Министр финансов.
6.02. Для целей раздела 10.01 Общих условий: (а) адрес Заемщика:
Министерство финансов
Республики Казахстан
Республика Казахстан
Нур-Султан, 010000
Проспект Мәңгілік Ел, 8; и
(b) электронный адрес Заемщика:
Факс:
(7) (7172) 750201
6.03. Для целей раздела 10.01 Общих условий: (а) адрес Банка:
Международный Банк Реконструкции и Развития
Соединенные Штаты Америки
Вашингтон, округ Колумбия, 20433
Улица 1818 Н, N.W.; и
(b) электронный адрес Банка:
Факс:
1-202-477-6391
СОГЛАСОВАНО на дату подписания.
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
________________________________________
Уполномоченный представитель
Имя и фамилия: Ерулан Жамаубаев
Должность: Министр финансов
Дата: 24 августа 2022 года
ЗА МЕЖДУНАРОДНЫЙ БАНК
РЕКОНСТРУКЦИИ И РАЗВИТИЯ
_________________________________________
Уполномоченный представитель
Имя и фамилия: Татьяна Проскурякова
Должность: Региональный директор по ЦА
Дата: 24 августа 2022 года
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
Действия программы; доступность средств Займа
Раздел I. Действия, предпринятые в рамках Программы
А. Действия, предпринятые в рамках Программы.
Действия, предпринятые Заемщиком в рамках Программы, включают следующее:
Компонент 1. Поддержка более конкурентоспособной экономики, движущей силой которой является более динамичный частный сектор и подотчетный государственный сектор

2.06. Қарыздың негізгі сомасы осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес өтелетін болады.
2.07. Жалпы шарттардың 5.05-бөлімінің ережелері үшін шектеусіз, Банк кезең-кезеңімен негіздеп сұратуы мүмкін, II баптың ережелеріне қатысты осындай ақпаратты Қарыз алушы Банкке жедел беруге тиіс.
III БАП - БАҒДАРЛАМА
3.01. Қарыз алушы өзінің Бағдарламаға және оны орындауға бейілді екенін мәлімдейді. Осы мақсатта және Жалпы шарттардың 5.05-бөлімі негізінде:
(a) Қарыз алушы мен Банк тараптардың кез келгенінің сұрау салуы бойынша Қарыз алушының макроэкономикалық саясаты және Бағдарламаны орындау кезінде қол жеткен прогресс жөнінде кезең-кезеңмен пікір алмасып отыруға тиіс;
(b) әрбір осындай пікір алмасу алдында Қарыз алушы Банкке қарау және түсіндірмелер беру үшін Бағдарламаны орындау барысында қол жеткізілген прогресс туралы есепті Банк негіздеп сұратуы мүмкін болатындай тәптіштеп беруге тиіс;
(c) осы бөлімнің (а) және (b) тармақтарын шектемей, Қарыз алушы Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуге немесе осы Келісімге 1-қосымшаның I бөлімінде көрсетілген кез келген әрекеттерді қоса алғанда, Бағдарлама шеңберінде қабылданатын кез келген әрекеттерді жүзеге асыруға елеулі кедергі болуы мүмкін кез келген жағдайлар туралы Банкке жедел хабарлауға тиіс.
IV БАП - БАНКТІҢ ЗАНДЫҚ ШАРАЛАРЫ
4.01. Уақытша тоқтата тұруға алып келетін қосымша жағдай мынаны: Бағдарламаны немесе оның елеулі бөлігін орындау екіталай болатын жағдайдың туындауын қамтиды.
V БАП - КҮШІНЕ ЕНУІ; БҰЗУ
5.01. Күшіне енудің қосымша шарты мынадай: Банк Қарыз алушы Бағдарламаны орындау барысында қол жеткізген прогреске және Қарыз алушының макроэкономикалық саясатының барабарлығына қанағаттанады.
5.02. Осы Келісімге қол қойылған күннен кейін бір жүз сексен (180) күн өткен соң басталатын күн осы Келісімнің күшіне енуінің соңғы мерзімі болып табылады.
VI БАП - ӨКІЛДЕР; МЕКЕНЖАЙЛАР
6.01. Қарыз алушының өкілі Қаржы министрі болып табылады.
6.02. Жалпы шарттардың 10.01-бөлімінің мақсаттары үшін: (а) Қарыз алушының мекенжайы:
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Нұр-Сұлтан, 010000
Мәңгілік Ел даңғылы, 8; және
(b) Қарыз алушының электрондық мекенжайы:
Факс:
(7)(7172) 750201
6.03. Жалпы шарттардың 10.01-бөлімінің мақсаттары үшін: (а) Банктің мекенжайы:
Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі
Америка Құрама Штаттары
Вашингтон, Колумбия округі, 20433
1818 Н, N. W. Көшесі, және
(b) Банктің электрондық мекенжайы:
Факс:
1-202-477-6391
Қол қойылған күні КЕЛІСІЛДІ.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
_______________________________
Уәкілетті өкіл
Аты және тегі: Ерулан Жамаубаев
Лауазымы: Қаржы министрі
Күні: 2022 жылғы 24 тамызында
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ҚАЙТА ҚҰРУ ЖӘНЕ ДАМУ БАНКІ ҮШІН
______________________________________
Уәкілетті өкіл
Аты және тегі: Татьяна Проскуряков
Лауазымы: ОА бойынша Өңірлік директор
Күні: 2022 жылғы 24 тамызында
1-ҚОСЫМША
Бағдарламаның қолданылуы; Қарыз қаражатының қолжетімділігі
I бөлім. Бағдарлама шеңберінде қабылданған әрекеттер
А. Бағдарлама шеңберінде қабылданған әрекеттер.
Бағдарлама шеңберінде Қарыз алушы қабылданған әрекеттер мынаны қамтиды:
1-компонент. Қозғаушы күші неғұрлым серпінді жекеше сектор және есеп беретін мемлекеттік сектор болып табылатын неғұрлым бәсекеге қабілетті экономиканы қолдау

1. С целью развития конкуренции и содействия в выравнивании условий на рынке для всех предприятий в экономике Заемщиком создано и приступило к деятельности Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан в качестве отдельного государственного органа, имеющего полномочия, помимо прочего, на (а) расследование и предупреждение неконкурентной практики и слияний, (b) наложение взысканий, о чем свидетельствуют: (i) подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 407 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"; и (ii) подпункт 3) пункта 13 и подпункты 9) - 26) пункта 15 главы 2 Указа Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 428 "О некоторых вопросах Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан".
2. С целью усиления благоприятной среды для сектора телекоммуникаций и цифровой экономики в целом и привлечения инвестиций в данный сектор Заемщиком: (а) усовершенствована нормативно-правовая база для защиты персональных данных и содействия развитию технологий, управляемых большими данными, в частном секторе; (b) упрощены требования и оказано содействие инвестициям путем внедрения принципа технологической нейтральности при лицензировании и снижения тарифа на использование радиочастотного спектра не менее чем на 90 % на период, как минимум, пять лет, о чем свидетельствуют: (i) пункты 17, 28 и 34 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 25 июня 2020 года № 347-VI ЗРК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования цифровых технологий"; (ii) пункт 29 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 29 июня 2020 года № 35 2-VI ЗРК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата"; и (iii) подпункт 13) пункта 7 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № 382-VI ЗРК "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
3. С целью содействия открытой конкуренции, прозрачности и подотчетности в сфере государственных закупок Заемщик (а) внес на рассмотрение в Парламент проект изменений и дополнений в Закон "О государственных закупках" в целях: (i) установления открытого конкурса в качестве способа закупок по умолчанию; (ii) сокращения оснований для использования закупок из одного источника, а также четкого указания исключительных обстоятельств, при которых разрешаются закупки из одного источника; (b) внес на рассмотрение в Парламент проект изменений и дополнений в Закон "О государственных закупках" и принял изменения в процедурах закупок субъектов квазигосударственного сектора, позволяющих сократить основания для использования закупок из одного источника субъектами квазигосударственного сектора, о чем свидетельствуют: (i) проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок, закупок недропользователей и субъектов естественных монополий, связи, автомобильного транспорта и обороны"; и (ii) протокол заседания правления АО "ФНБ "Самрук-Қазына" от 2 ноября 2020 года № 40/20.

1. Бәсекелестікті дамыту және экономикадағы барлық кәсіпорындар үшін нарықтағы шарттарды теңестіруге жәрдемдесу мақсатында Қарыз алушы (a) бәсекелес емес практика мен бірігулерді тергеп-тексеруге және олардың алдын алуға, (b) өндіріп алуды қолдануға өзгелерден басқа өкілеттіктері бар жеке мемлекеттік орган ретінде Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігін құрды, ол қызметіне кірісті: (і) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 407 Жарлығы 1-тармағының 2) тармақшасы; және (іі) "Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 428 Жарлығының 2-тарауы 13-тармағының 3) тармақшасы және 15-тармағының 9)-26) тармақшалары соның айғағы.
2. Телекоммуникация секторы мен тұтастай цифрлық экономика үшін қолайлы ортаны күшейту және осы секторға инвестициялар тарту мақсатында Қарыз алушы: (а) дербес деректерді қорғау және жекеше секторда үлкен деректермен басқарылатын технологиялардың дамуына жәрдемдесу үшін нормативтік-құқықтық базаны жетілдірді; (b) лицензиялау кезінде технологиялық бейтараптық қағидатын енгізу және кемінде бес жыл кезеңге радиожиілік спектрін пайдалануға арналған тарифті кемінде 90 %-ға төмендету арқылы инвестицияларға қойылатын талаптарды оңайлатты және оларға жәрдем көрсетті: (і) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрлық технологияларды реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы № 347-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 17,28 және 34-тармақтары; (іі) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы № 352-VІ ҚРЗ Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 29-тармағы; және (ііі) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № 382-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 7-тармағының 13) тармақшасы соның айғағы.
3. Мемлекеттік сатып алу саласындағы ашық бәсекелестікке, ашықтыққа және есеп беруге жәрдемдесу мақсатында Қарыз алушы мынадай: (а): (і) әдеттегідей сатып алу тәсілі ретінде ашық конкурсты белгілеу; (іі) бір көзден сатып алуды пайдалану үшін негіздерді қысқарту, сондай-ақ бір көзден сатып алу рұқсат етілетін айрықша мән-жайларды нақты көрсету мақсатында "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар жобасын Парламенттің қарауына енгізді; (b) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар жобасын Парламенттің қарауына енгізді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бір көзден сатып алуды пайдалануы үшін негіздерді қысқартуға мүмкіндік беретін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сатып алу рәсімдеріндегі өзгерістерді қабылдады: (і) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу, жер қойнауын пайдаланушылар мен табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуы, байланыс, автомобиль көлігі және қорғаныс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы; және (іі) "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ басқармасы отырысының 2020 жылғы 2 қарашадағы № 40/20 хаттамасы соның айғағы.

4. Для поддержки рыночной дисциплины и справедливой конкуренции в банковском секторе Заемщиком совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка устранено несоблюдение нормативных требований в трех коммерческих банках в соответствии с Законом "О банках и банковской деятельности", о чем свидетельствуют:(i) постановление правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 сентября 2020 года № 80 "О лишении лицензии на проведение банковских и иных операций деятельности на рынке ценных бумаг, выданной АО "Tengri Bank"; (ii) постановление правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 11 февраля 2021 года № 22 "О лишении лицензии на проведение банковских и иных операций и деятельности на рынке ценных бумаг, выданной АО "AsiaCredit Bank" и (iii) постановление правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 июня 2021 года № 74 "О лишении лицензии на проведение банковских и иных операций, выданной АО "Capital Bank Kazakhstan".
5. С целью снижения уровня коррупции и повышения подотчетности в государственном и квазигосударственном секторе Заемщиком: (а) введен запрет на прием государственными служащими, лицами, подпадающими под действие антикоррупционных ограничений, и членами их семей подарков, материального вознаграждения и услуг в обмен на действия или бездействие, входящие в их служебные полномочия, а также запрет на открытие и владение счетами в иностранных банках; (b) расширена ответственность в отношении всех лиц, уполномоченных выполнять государственные функции, включая руководство квазигосударственного сектора, за совершение коррупционных правонарушений; и (с) усилен контроль за исполнением антикоррупционного законодательства посредством введения требования о создании служб по контролю за соблюдением антикоррупционного законодательства в квазигосударственном секторе, о чем свидетельствуют: (i) пункт 5 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2020 года № 384-VI "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты прав граждан в уголовном процессе и противодействия коррупции"; (ii) пункт 1, подпункты 1) и 4) пункта 12 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № 365-VI ЗРК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции".
Компонент 2. Создание основы для более устойчивого перехода экономики

4. Банк секторындағы нарықтық тәртіп пен әділ бәсекелестікті қолдау үшін Қарыз алушы Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігімен бірлесіп "Банктер және банк қызметі туралы" Заңға сәйкес үш коммерциялық банкте нормативтік талаптардың сақталмауын жойды: (і) "Теngrі Ваnк" АҚ-ға берілген банктік және өзге де операцияларды және бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 80 қаулысы; (іі) "АzіаСrеdіt: Ваnк" АҚ-ға берілген банктік және өзге де операцияларды және бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2021 жылғы 11 ақпандағы № 22 қаулысы; және (ііі) "Саріtаl Ваnк Каzакһstаn" АҚ-ға берілген банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2021 жылғы 24 маусымдағы № 74 қаулысы соның айғағы.
5. Мемлекеттік және квазимемлекеттік секторда сыбайлас жемқорлық деңгейін төмендету және есеп беруді арттыру мақсатында Қарыз алушы: (а) мемлекеттік қызметшілердің, сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер қолданылатын адамдардың және олардың отбасы мүшелерінің қызметтік өкілеттіктеріне кіретін әрекеттерге немесе әрекетсіздікке айырбас ретінде сыйлықтарды, материалдық сыйақылар мен көрсетілетін қызметтерді қабылдауына тыйым салуды, сондай-ақ шетелдік банктерде шоттар ашуға және иеленуге тыйым салуды енгізді; (b) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін квазимемлекеттік сектор басшылығын қоса алғанда, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген барлық адамдарға қатысты жауапкершілікті кеңейтті; және (с) квазимемлекеттік секторда сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуын бақылау бойынша қызметтер құру туралы талапты енгізу арқылы сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуын бақылауды күшейтті: (і) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық процесте азаматтардың құқықтарын қорғауды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 19 желтоқсандағы № 384-VІ Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 5-тармағы; (іі) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 қазандағы № 365-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 1-тармағы және 12-тармағының 1) және 4) тармақшалары соның айғағы.
2-компонент. Экономиканың неғұрлым орнықты ауысуы үшін негіз құру

6. В целях повышения энергоэффективности и сокращения выбросов парниковых газов (далее - ПГ) Заемщик внес на рассмотрение в Парламент изменения и дополнения в Закон "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", которые обеспечивают: (а) расширение отчетности о потреблении энергии, с тем чтобы включить в нее все субъекты квазигосударственного сектора и бюджетного сектора; (b) обновление требований к отчетности, заключающихся в более эффективном отслеживании энергопотребления; (с) включение требований по энергоэффективности во все закупки товаров и услуг в государственных организациях; (d) принятие новой системы сертификации индивидуальных энергоаудиторов, о чем свидетельствует: постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 621 о проекте ЗРК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности".
7. Для укрепления системы торговли квотами на выбросы (далее - СТВ), ключевого инструмента для выполнения обязательств Заемщика в рамках определяемого на национальном уровне вклада (далее - ОНУВ) по сокращению выбросов ПГ, Заемщик: (а) утвердил требование о распределении квот на выбросы посредством сопоставления интенсивности выбросов от производственных процессов для всех предприятий в СТВ, о чем свидетельствует пункт 2 статьи 291 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК, вступившего в силу с 1 июля 2021 года; и (b) усилил функционирование СТВ в отношении торговли углеродными единицами и функционирования реестра углеродных единиц, о чем соответственно свидетельствуют: (i) приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 221, зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 23719 "Об утверждении Правил торговли углеродными единицами", и (ii) приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 251, зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 июля 2021 года № 23555 "Об утверждении Правил формирования и ведения государственного реестра углеродных единиц".
8. С целью увеличения установленной мощности производства возобновляемой энергии Заемщиком: (а) установлен порядок определения надбавки на поддержку использования возобновляемых источников энергии, который применяется с 1 июля 2021 года; (b) обеспечена государственная финансовая поддержка расчетно-финансовому центру по поддержке возобновляемых источников энергии в случае невозможности выполнения им обязательств перед энергопроизводящими организациями; (с) предусмотрена возможность заключения договора купли-продажи электрической энергии сроком на 20 лет по итогам аукционных торгов, проведенных после 1 января 2021 года, о чем свидетельствуют подпункты 2) и 5) пункта 2 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 7 декабря 2020 года № 380-VI "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии и электроэнергетики"; и (d) приняты правила определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и типовой договор о подключении объектов по энергетической утилизации отходов для аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов, о чем свидетельствуют подпункт 3) пункта 1 и подпункт 3) пункта 5 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2020 года № 373-VI "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам энергетики, транспорта и государственных наград".

6. Энергия тиімділігін арттыру және парниктік газ (бұдан әрі - ПГ) шығарындыларын қысқарту мақсатында Қарыз алушы Парламенттің қарауына "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Заңға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды енгізді, олар: (а) энергияны тұтыну туралы есептілікті квазимемлекеттік сектор мен бюджет секторының барлық субъектілерін оған қосу үшін кеңейтуді; (b) есептілікке қойылатын, энергия тұтынуды неғұрлым тиімді қадағалаудан тұратын талаптарды жаңартуды; (с) энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды мемлекеттік ұйымдардағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді барлық сатып алуға енгізуді; (d) жеке энергия аудиторларын сертификаттаудың жаңа жүйесін қабылдауды қамтамасыз етеді: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" ҚРЗ жобасы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 621 қаулысы соның айғағы.
7. Шығарындыларға квоталар саудасы жүйесін (бұдан әрі - ШСЖ), ПГ шығарындыларын қысқарту бойынша ұлттық деңгейде айқындалатын салым (бұдан әрі - ҰДАС) шеңберінде Қарыз алушының міндеттемелерін орындауға арналған негізгі құралды нығайту үшін Қарыз алушы: (а) ШСЖ-дағы барлық кәсіпорындар үшін өндірістік процестерден шығатын шығарындылардың қарқындылығын салыстыру арқылы шығарындыларға квоталарды бөлу туралы талапты бекітті, 2021 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енген 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VІ ҚРЗ Қазақстан Республикасының Экология кодексі 291-бабының 2-тармағы соның айғағы және (b) көміртегі бірліктерінің саудасына және көміртегі бірліктері тізілімінің жұмыс істеуіне қатысты ШСЖ-ның жұмыс істеуін күшейтті, тиісінше: (і) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 шілдеде № 23719 болып тіркелген "Көміртегі бірліктерін сату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 221 бұйрығы; және (іі) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 шілдеде № 23555 болып тіркелген "Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 251 бұйрығы соның айғағы.
8. Жаңартылатын энергия өндірісінің белгіленген қуатын ұлғайту мақсатында Қарыз алушы: (а) 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданылатын жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға үстемеақыны айқындау тәртібін белгіледі; (b) энергия өндіруші ұйымдар алдындағы міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған жағдайда, жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығына мемлекеттік қаржылық қолдауды қамтамасыз етті; (с) 2021 жылғы 1 қаңтардан кейін өткізілген аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша 20 жыл мерзімге электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасу мүмкіндігін көздеді, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау және электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 желтоқсандағы № 380-VІ Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 2-тармағының 2) және 5) тармақшалары соның айғағы; және (d) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына арналған шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттыққа арналған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерін қосу туралы үлгілік шартты қабылдады, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне энергетика, көлік және мемлекеттік наградалар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 9 қарашадағы № 373-VI Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы және 5-тармағының 3) тармақшасы соның айғағы.

9. В целях защиты, сохранения и восстановления окружающей среды Заемщиком введены требования о: (а) наличии разрешений и отчетности о выбросах у объектов, наносящих вред окружающей среде, в том числе сжигание и выброс попутного газа, предусматривая административные штрафы за недостоверные сведения и превышение установленных лимитов; (b) применении справочников по наилучшим доступным техникам в целях недопущения загрязнения и сведения к минимуму антропогенного воздействия на окружающую среду в отдельных секторах экономики; (с) проведении обязательной стратегической оценки воздействия на окружающую среду в рамках государственных проектов и программы территориального развития; и (d) проведении оценки уязвимости к изменению климата и планированию мер по адаптации для сельского хозяйства, управления водными ресурсами, лесного хозяйства и защиты населения, о чем свидетельствуют статья 51, статьи 106 - 119, пункт 6 статьи 113, статьи 315 – 316 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК, вступившего в силу с 1 июля 2021 года.
Раздел II Доступность средств займа
A. Общие положения. Заемщик может снимать средства Займа в соответствии с положениями настоящего раздела и тех дополнительных инструкций, которые укажет Банк в уведомлении Заемщику.
B. Распределение средств Займа. Заем выделяется в виде единовременного транша, из которого Заемщик может снимать заемные средства. Распределение сумм Займа для данных целей указано в следующей таблице:
Распределение средств
Сумма выделенного займа
(выражена в евро)
(1) Единовременный транш
345 700 000
ОБЩАЯ СУММА
345 700 000
C. Условия выделения транша.
1. Средства в виде Единовременного транша не могут быть сняты до тех пор, пока Банк не будет удовлетворен: (а) Программой, реализуемой Заемщиком; (b) согласованностью макроэкономической политики Заемщика.

9. Қоршаған ортаны қорғау, сақтау және қалпына келтіру мақсатында Қарыз алушы: (а) анық емес мәліметтер мен белгіленген лимиттерден асып кеткені үшін әкімшілік айыппұлдарды көздей отырып, қоршаған ортаға зиян келтіретін объектілердің шығарындылары, оның ішінде ілеспе газды жағу және шығару туралы рұқсаттар мен есептіліктің болуы; (b) экономиканың жекелеген секторларында ластануға жол бермеу және қоршаған ортаға антропогендік әсерді барынша азайту мақсатында ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды қолдану; (c) мемлекеттік жобалар мен аумақтық даму бағдарламасы шеңберінде қоршаған ортаға әсерге міндетті стратегиялық бағалау жүргізу; және (d) ауыл шаруашылығы, су ресурстарын басқару, орман шаруашылығы және халықты қорғау үшін климаттың өзгеруіне және бейімделу жөніндегі шараларды жоспарлауға осалдыққа бағалау жүргізу туралы талаптар енгізді, 2021 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енген 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 51-бабы, 106 - 119-баптары, 113-бабының 6-тармағы, 315 - 316-баптары соның айғағы.
II бөлім. Қарыз қаражатына қолжетімділік
А. Жалпы ережелер. Қарыз алушы осы бөлімнің ережелеріне және Банк Қарыз алушыға хабарламасында көрсеткен қосымша нұсқаулықтарға сәйкес Қарыз қаражатын ала алады.
В. Қарыз қаражатын бөлу. Қарыз біржолғы транш түрінде бөлінеді, одан Қарыз алушы қарыз қаражатын ала алады. Осы мақсаттар үшін Қарыз сомасын бөлу мына кестеде көрсетілген:
Қаражатты бөлу
Бөлінген қарыз сомасы (еуромен көрсетілген)
(1) Біржолғы транш
345 700 000
ЖАЛПЫ СОМА
345 700 000
С. Траншты бөлу шарттары
Біржолғы транш түріндегі қаражатты Банк: (а) Қарыз алушының іске асырып жатқан Бағдарламасына; (b) Қарыз алушының макроэкономикалық саясатының келісімділігіне қанағаттанбайынша, алу мүмкін емес.

2. "Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан" означает Агентство, учрежденное Указом Президента Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 407, или любого его преемника, приемлемого для Банка.
3. "НДТ" означает наилучшие доступные техники.
4. Закон "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" означает Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 541-IV.
5. "СТВ" означает систему торговли квотами на выбросы, также известную в Республике Казахстан как система торговли углеродными единицами.
6. "Расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии" означает компанию, созданную с целью осуществления централизованной покупки и продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, поставленной в электрические сети единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 256 "Об определении расчетно-финансового центра по поддержке возобновляемых источников энергии" либо ее преемника.
7. "Общие условия" означают "Общие условия Международного Банка Реконструкции и Развития для финансирования МБРР, финансирования политики развития" от 14 декабря 2018 года (пересмотрены 1 августа 2020 года, 21 декабря 2020 года и 1 апреля 2021 года и 1 января 2022 года).
8. "ПГ" означает парниковые газы.
9. Закон "О банках и банковской деятельности" означает Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года № 2444.
10. "ОНУВ" означает определяемый на национальном уровне вклад, представленный в соответствии с Парижским соглашением Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (РКИК ООН), представляющий собой обязательства в отношении действий по борьбе с изменением климата, направленных на ограничение глобального потепления.
11. Закон "О государственных закупках" означает Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 434-V.
12. "Программа" означает программу целей, мер политики и действий, которые определены или на которые делается ссылка в письме Заемщика Банку от 6 октября 2021 года, где Заемщик заявляет Банку о своих обязательствах по выполнению Программы и просит Банк об оказании содействия в поддержку ее выполнения, и которая включает в себя предпринятые действия, в том числе указанные в разделе I приложения 1 к настоящему Соглашению, и действия, которые необходимо предпринять в соответствии с целями программы.

2. "Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 407 Жарлығымен құрылған Агенттікті немесе Банк үшін қолайлы оның кез келген мирасқорын білдіреді.
3. "ЕҚТ" ең үздік қолжетімді техниканы білдіреді.
4. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Заң 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 541-IV Қазақстан Республикасының Заңын білдіреді.
5. "ШСЖ" Қазақстан Республикасында көміртегі бірліктерінің сауда жүйесі ретінде де белгілі шығарындыларға квоталар саудасының жүйесін білдіреді.
6. "Жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы" Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің электр желілеріне берілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуды және сатуды жүзеге асыру мақсатында "Жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 256 бұйрығына сәйкес құрылған компанияны не оның мирасқорын білдіреді.
7. "Жалпы шарттар" 2018 жылғы 14 желтоқсандағы "ХҚДБ-ның қаржыландыруы, даму саясатын қаржыландыру үшін Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкінің жалпы шарттарын" білдіреді (2020 жылғы 1 тамызда, 2020 жылғы 21 желтоқсанда және 2021 жылғы 1 сәуірде және 2022 жылғы 1 қаңтарда қайта қаралды).
8. "ПГ" парниктік газдарды білдіреді.
9. "Банктер және банк қызметі туралы" Заң 1995 жылғы 31 тамыздағы № 2444 Қазақстан Республикасының Заңын білдіреді.
10. "ҰДАС" Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясының Париж келісіміне (БҰҰ КӨНК) сәйкес ұсынылған, жаһандық жылынуды шектеуге бағытталған климаттың өзгеруіне қарсы күрес жөніндегі іс-қимылдарға қатысты міндеттемелерді білдіретін, ұлттық деңгейде айқындалатын салымды білдіреді.
11. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заң 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 434-V Қазақстан Республикасының Заңын білдіреді.
12. "Бағдарлама" Қарыз алушы Банкке Бағдарламаны орындау бойынша өз міндеттемелері туралы мәлімдейтін және Банктен оның орындалуын қолдау үшін жәрдем көрсетуді сұрайтын Қарыз алушының Банкке 2021 жылғы 6 қазандағы хатында айқындалған немесе оларға сілтеме жасалатын мақсаттар, саясат шаралары мен әрекеттер бағдарламасын білдіреді және ол қабылданған, оның ішінде осы Келісімге 1-қосымшаның I бөлімінде көрсетілген әрекеттерді және бағдарламаның мақсаттарына сәйкес қабылдануы қажет әрекеттерді қамтиды.

13. АО "ФНБ "Самрук-Қазына" означает акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", созданное в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года № 669.
14. "Правила закупок товаров, работ и услуг акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" означают Правила акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" от 28 января 2016 года № 126.
15. "Дата подписания" означает более позднюю из двух дат, в которую Заемщик и Банк подписали настоящее Соглашение, и такое определение применяется ко всем упоминаниям "даты подписания Соглашения о займе" в Общих условиях.
16. "Единовременный транш" означает сумму Займа, выделенную по категории "Единовременный транш" в таблице, приведенной в части В раздела II приложения 1 к настоящему Соглашению.
Настоящим удостоверяю, что данный перевод соответствует тексту Соглашения о займе (Заем на финансирование политики развития, основанное на частном секторе, и более устойчивое восстановление экономики) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития на английском языке, совершенного 24 августа 2022 года в Нур-Султане.
Руководитель Управления
редактирования и лингвистической
экспертизы документов
Департамента документооборота
Министерства финансов
Республики Казахстан
Б. Ахметжанова

13. "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы № 669 Жарлығына сәйкес құрылған "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын білдіреді.
14. "Самұрық-Қазына" АҚ сатып алу қағидалары" "Самұрық-Қазына" АҚ 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 126 қағидаларын білдіреді.
15. "Қол қойылған күн" Қарыз алушы мен Банк осы Келісімге қол қойған екі күннің неғұрлым кешірегін білдіреді және мұндай анықтама Жалпы шарттарда "Қарыз туралы келісімге қол қойылған күн" деген барлық ескертуге қолданылады.
16. "Біржолғы транш" осы Келісімге 1-қосымшаның II бөлімі В бөлігінде келтірілген кестеде "Біржолғы транш" санаты бойынша бөлінген Қарыз сомасын білдіреді.
Осымен 2022 жылғы 24 тамызында Нұр-Сұлтанда жасалған Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Қарыз туралы келісімнің (Жекеше секторға және экономиканы неғұрлым орнықты қалпына келтіруге негізделген даму саясатын қаржыландыруға арналған қарыз) осы аудармасы ағылшын тілдегі мәтініне сәйкес келетінін куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Құжат айналымы департаментінің
Құжаттарды редакциялау және
лингвистикалық сараптау
басқармасы басшысы
Б. Ахметжанова