О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам онлайн-платформ и онлайн-рекламы
Закон Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 19-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в части первой статьи 174 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "средств массовой информации, сетей телекоммуникаций и онлайн-платформ";
2) пункт 3) части второй статьи 274 изложить в следующей редакции:
"3) с использованием средств массовой информации, сетей телекоммуникаций и онлайн-платформ, –".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
статью 138 дополнить подпунктом 118) следующего содержания:
"118) за соблюдением законодательства Республики Казахстан об онлайн-платформах и онлайн-рекламе.".
3. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
подпункт 4-1) статьи 1 после слов "сетей телекоммуникаций" дополнить словами ", и (или) онлайн-платформ".
4. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Особенности регулирования онлайн-рекламы устанавливаются Законом Республики Казахстан "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе".".
5. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
подпункт 4-2) статьи 1 после слов "сетей телекоммуникаций" дополнить словами ", и (или) онлайн-платформ".
6. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
1) подпункты 47-2), 51-1) и 51-2) статьи 1 исключить;
2) статью 18-2 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне онлайн-платформалар және онлайн-жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 10 шiлдедегi № 19-VIII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 174-баптың бірінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "бұқаралық ақпарат құралдарын, телекоммуникация желілерін және онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 274-баптың екінші бөлігінің 3) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бұқаралық ақпарат құралдарын, телекоммуникация желілерін және онлайн-платформаларды пайдалана отырып жасалған дәл сол іс-әрекет –".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
138-бап 117) тармақшасындағы "саласында жүзеге асырылады." деген сөздер "саласында;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 118) тармақшамен толықтырылсын:
"118) Қазақстан Республикасының онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы заңнамасының сақталуына жүзеге асырылады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 4-1) тармақшасы "телекоммуникация желілері" деген сөздерден кейін "және (немесе) онлайн-платформалар" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Онлайн-жарнаманы реттеу ерекшеліктері "Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.".
5. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 4-2) тармақшасы "телекоммуникация желілері" деген сөздерден кейін "және (немесе) онлайн-платформалар" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 47-2), 51-1) және 51-2) тармақшалары алып тасталсын;
2) 18-2-бап алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ